مدارس اتریش

مدارس اتریش
زمان مطالعه: 8 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط خاطره محمدی

مقدمه:

جمهوری اتریش دارای سیستم مدارس رایگان و دولتی است و نه سال تحصیلات در این کشور اجباری است. قانون‌گذاری فدرال نقش برجسته‌ای در سیستم آموزش‌وپرورش داشته است. در اتريش کودکان از 5 سالگی وارد دوره یک‌ساله آمادگي (Vorshule) می‌شوند، سپس از 6 سالگي آموزش ابتدايي در دبستان‌ها (Volksschulen) آغاز می‌شود. مدت دوره ابتدايي 4 سال است و در پايان اين دوره از دانش آموزان امتحان می‌گیرند. سپس تحصيلات متوسطه عمومي به مدت 4 سال آغاز می‌شود.

در اين دوره توجه زيادي به کارهاي عملي می‌شود و دانش آموزان همراه مباني نظري، کاربردهاي عملي را نيز می‌آموزند، بنابراين روش‌های آموزشي بر اساس آموختن از راه تجربه است. مدارس در کنار دروس اصلي آلماني، رياضيات و زبان خارجي، دروس ديگري را با توجه به امکانات، برنامه‌ریزی می‌کنند که شامل علوم و فناوري، زمین‌شناسی، کامپيوتر، هنر و ورزش است.

سپس تعدادي از دانش آموزان وارد مدارس متوسطه (Hauptschule)، تعدادي وارد کالج‌های فني- حرفه‌ای و تعدادي نيز وارد مدارس تخصصي ورزشي و موسيقي می‌شوند و دوره چهارساله يا پنج‌ساله دبيرستان را می‌گذرانند.

دانش آموزان ممتاز در دوره ابتدايي به مدارس Allgemeinbildende Höhere Schule ) AHS) راه می‌یابند و پس از دوره چهارساله متوسطه عمومي، دوره چهارساله دبيرستان را نيز در اين مدارس ادامه می‌دهند.

همه دانش آموزان دبیرستان‌ها و کالج‌ها از هر گرایشی در امتحانات نهايي و ورودي به دانشگاه(Reifeprüfung) شرکت می‌کنند و در صورت قبولي، مدرک (Reifeprüfungszeugins) دريافت می‌کنند که ديپلم دبيرستان است و دارندگانش دانش‌آموختگان مدارس متوسطه (Maturanten) ناميده می‌شوند. دانشجويان خارجي با ديپلم دبيرستان براي ورود به دانشگاه‌ها بايد يک دوره یک‌ساله پیش‌دانشگاهی (Vorstudiumlehrgang) را بگذرانند.

تحصیل فرزندان در اتریش
Schools in Austria

تحصیل فرزندان در اتریش

آموزش‌وپرورش و مدارس بین‌المللی در اتریش از سطح بسیار بالایی برخوردار هستند. شما می‌توانید اطمینان داشته باشید که فرزندتان از یک موقعیت عالی تحصیلی در کشور آلپ لذت خواهد برد. دلایل مختلفی برای تحصیل در اتریش وجود دارد. اتریش از بهترین کشورهای اروپایی برای مهاجرت است. کیفیت زندگی در این کشور بسیار عالی بوده و فرهنگ مردمان آن غنی است.

دانشمندان و هنرمندان بسیاری از این کشور برخاسته‌اند که این مسئله می‌تواند شمارا برای تحصیل فرزندتان دریکی از مدارس دولتی و یا خصوصی اتریش ترغیب کند. مدارس دولتی تقریباً رایگان بوده و درصورتی‌که والدین از طریق ویزای تحصیلی یا کار به اتریش رفته و اقامت داشته باشند، می‌توانند از این مدارس درس بخوانند. اگر فرزند شما به‌تنهایی قصد تحصیل در اتریش را دارد فقط در مدارس خصوصی ثبت‌نام می‌شود که دارای شهریه‌های متغیری هستند.

شما به‌راحتی می‌توانید دبیرستان مناسب خود را در هر یک از شهرهای اتریش پیدا کنید و یا اگر کودک خردسال و مهدکودکی دارید مدارس ابتدایی و مهدهای مجهز را برای او انتخاب کنید. دولت اتریش میلیون‌ها یورو برای تجهیز مدارس در سطوح مختلف هزینه کرده است.

دانشگاه‌های اتریش نیز از سطح بسیار بالایی در اتحادیه اروپا برخوردار هستند. به‌عنوان‌مثال دانشگاه وین در حال حاضر 95000 دانشجو دارد؛ اما آنچه دانشگاه‌های اتریش را متمایز می‌کند عدم پرداخت شهریه در این دانشگاه‌ها است. همچنین اتریش دارای مدارس بین‌المللی عالی است که می‌تواند میزبان فرزندان شما در تمام مقاطع تحصیلی باشند. این مدارس دارای شهریه‌های بالای هستند و قبل انتخاب بهتر است با مشاوران و یا وکیل مهاجرت به اروپا مشورت لازم را انجام دهید.

سیستم آموزشی مدارس اتریش

سیستم آموزشی مدارس اتریش
Schools in Austria

سیستم آموزشی مدارس اتریش بسیار شبیه کشور آلمان است. در اتریش بچه‌ها از سن 3 سالگی مورد مراقبت در مراکز نگهداری کودکان قرار می‌گیرند. سپس از این مراکز به مهدکودک معرفی می‌شوند. بعدازآن وارد مقطع 4 ساله ابتدایی و 4 سال دوره متوسطه می‌شوند. در این مرحله کودکان با توجه به استعدادشان از هم تفکیک‌شده و سپس در سن 18 سالگی وارد دانشگاه می‌شوند. معمولاً در سن 23 سالگی دانشجویان با مدرک دکتری فارغ‌التحصیل می‌شوند.

نه سال از تحصیلاتت در اتریش اجباری است که شامل 4 سال ابتدایی، 4 سال راهنمایی و یک سال آموزش گرامر است. ساعات کار مدارس از 8 تا 14 است. سال تحصیلی معمولاً از سپتامبر شروع‌شده و تا ژوئیه ادامه دارد.

بعد از پایان دوره متوسطه، دوره دبیرستان آغاز می‌شود. دانش‌آموزانی که علاقه‌مند به رشته‌های عملی هستند وارد مؤسسات فنی و حرفه‌ای شده و بعد از پایان این دوره آزمون ورود به رشته‌های فنی و حرفه‌ای را خواهند داد. دانش‌آموزانی هم که به تحصیلات حرفه‌ای‌تری علاقه دارند می‌توانند وارد دبیرستان‌های با سطح بالا و رشته‌های نظری شده و بعد از پایان دبیرستان در آزمون ورودی دانشگاه یا کنکور سراسری شرکت کنند.

برای مطالعه در مورد “دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در اتریش” روی عنوان کلیک کنید.

انواع مدارس اتریش

در کشور اتریش دو نوع مدرسه خصوصی و دولتی وجود دارد که تفاوت اصلی آن‌ها در پرداخت شهریه است. البته پرداخت پول الزاماً به معنای کیفیت بالاتر آموزش نیست. بسیاری از مدارس دولتی در اتریش از سطح آموزشی بسیار بالایی در اروپا برخوردار هستند. در اتریش دانش آموزان این فرصت را دارند با توجه به استعداد تحصیلی که دارند مسیر متفاوتی و تخصصی را برای ادامه تحصیل خود انتخاب کنند.

فقط 8 درصد مدارس اتریش خصوصی هستند و بیشتر کارفرمایان این زمینه را برای دانش آموزان و دانشجویان ایجاد کرده‌اند که تا با گذراندن دوره‌های کارآموزی حرفه موردنظر خود را یاد بگیرند.

مدارس بین‌المللی اتریش

مدارس بین‌المللی اتریش
Schools in Austria

این مدارس از گران‌قیمت‌ترین مدارس اتریش هستند. زبان تدریس در این‌گونه مدارس انگلیسی، آلمانی و فرانسوی است. علاوه بر مهاجران و افراد متقاضی اقامت اروپا بسیاری از والدین اتریشی علاقه دارند که کودکان خود را در این مدارس ثبت‌نام کنند تا چندین زبان زنده دنیا را یاد بگیرد. معمولاً دروس و موضوعات موردتوجه در این مدارس با مدارس عادی متفاوت است. به‌عنوان‌مثال مدرسه بین‌المللی وین انواع هنرها مانند تئاتر، علوم کامپیوتر و هنرهای تجسمی را آموزش می‌دهد.

هزینه کلاس‌های این مدارس فقط برای کلاس‌های درس از دوشنبه تا جمعه در حدود 5 تا 40 هزار یورو و اگر همراه با تغذیه در مدرسه باشد به حدود 60 هزار یورو در سال می‌رسد.

شرایط پذیرش در مدارس بین‌المللی اتریش از مدارس عادی متفاوت است. در این کشور دانش‌آموزانی که در مدارس پذیرش می‌شوند به چند دسته تقسیم می‌شوند.

 1. بچه‌هایی که والدین آن‌ها در سازمان‌های بین‌المللی در اتریش کار می‌کنند، همچنین فرزندان افراد سیاسی و دیپلماتیک که همه این افراد توسط وزارت امور خارجه اتریش تعیین می‌شوند.
 2. فرزندان افرادی که در سازمان‌های بین‌المللی در اتریش مشغول کار هستند و شهروند اتریش نمی‌باشند.
 3. بچه‌های دیگر
 4. علاوه بر معیارهای بالا نوع زبان بچه‌ها در تقسیم‌بندی آن‌ها در مدارس مؤثر است.

بهترین مدارس بین‌المللی اتریش

شهر وین:

 1. مدرسه بین‌المللی دانوب شهریه سالانه 9600 تا 17300 یورو
 2. مدرسه بین‌المللی وین شهریه سالانه 1598 تا 9600 یورو
 3. دبستان وین شهریه سالانه 6830 یورو
 4. مدرسه بین‌المللی دوزبانه گراز شهریه استعلام از مدرسه

مدارس بین‌المللی انگلیسی‌زبان اتریش

 1. مدرسه بین‌المللی آمریکایی سالزبورگ
 2. مدرسه بین‌المللی آمریکایی وین
 3. مدرسه بین‌المللی لینز

مدارک لازم برای ثبت‌نام در مدارس بین‌المللی اتریش

کشور اتریش از بهترین کشورهای اروپایی برای مهاجرت است. دانش آموزان ایرانی با داشتن معدل حداقل 17 می‌توانند در یکی از مدارس بین‌المللی اتریش پذیرش بگیرند. کلیه نمرات و مدارک باید به زبان آلمانی ترجمه‌شده و خود دانش‌آموز نیز تا حدی با زبان آلمانی آشنا باشد.

در غیر این صورت کلاس‌های زبان قبل از ورود به مدرسه برای دانش‌آموز در نظر گرفته می‌شود. والدین دانش‌آموز اگر قصد دارند که همراه دانش‌آموز خود باشند باید ویزای همراه گرفته و به مدت 6 ماه در اتریش اقامت داشته باشند.

اغلب مدارس بین‌المللی دارای شهریه بالایی هستند که این هزینه‌ها علاوه بر کلاس‌ها شامل تغذیه، خوابگاه کلاس‌های فوق‌برنامه، لباس فرم مدرسه و … می‌شوند. در حال حاضر مؤسسات حقوقی و شرکت‌های مشاور درزمینهٔ مهاجرت به اروپا می‌توانند با داشتن تجربیات در این زمینه شما را برای اعزام فرزندتان به اروپا کمک کنند.

علاوه بر مدارس اتریش، مدرسه جمهوری اسلامی ایران در اتریش با نام مجتمع آموزشی فارابی وین یکی از مدارسی است که از سوی دولت ایران در وین تأسیس‌شده است تا خانواده‌های مقیم اتریش که علاقه دارند فرزندانشان با سیستم ایرانی درس بخوانند، در این مدرسه ثبت‌نام کنند. این مدرسه رایگان بوده و قوانین و مقاطع تحصیلی مانند مدارس ایران است.

مدارک لازم جهت ثبت‌نام در مدارس اتریش

 1. پاسپورت دانش‌آموز
 2. نامه پذیرش از مدارس اتریش
 3. اجازه کتبی والدین برای خروج دانش‌آموز از کشور

برای مطالعه در مورد “دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در اتریش” روی عنوان کلیک کنید.

ورود به دانشگاه‌های اتریش بعد از پایان تحصیلات و اخذ اقامت بعد از شروع کار

ورود به دانشگاه‌های اتریش بعد از پایان تحصیلات و اخذ اقامت بعد از شروع کار
Schools in Austria

دانش‌آموزانی که تحصیلات خود را در اتریش گذرانده باشند می‌توانند در آزمون ورودی دانشگاه‌های اتریش شرکت کنند و به‌راحتی وارد دانشگاه‌های دولتی این کشور شوند. تسلط به زبان آلمانی در طول سال‌های تحصیل ازجمله مزیت‌های این دانش آموزان است.

تحصیل در رشته‌های پزشکی، رشته‌های هنر و فنی و حرفه‌ای ازجمله انتخاب‌هایی است که دانش‌آموز می‌تواند داشته باشد.

بعد از پایان تحصیلان نیز با توجه به بازار کار مناسب کشور اتریش و پایین بودن نرخ بیکاری متقاضی می‌تواند شغل مناسب خود را به دست آورده و تقاضای ویزای کاری داشته باشند. اگر دانشجو از سوی کارفرمای اتریشی پیشنهاد کار داشته باشد و شغلی پیدا کند بعد از 5 سال کار و سابقه بیمه می‌تواند اقامت اتریش را به دست آورد. معمولاً دولت اتریش مهلت یک‌ساله را برای دانشجویان برای پیدا کردن کار قرار می‌دهد.

برای مطالعه در مورد “تحصیل رایگان در اتریش” روی عنوان کلیک کنید.

سال تحصيلي در اتریش

مدارس اتریش
Schools in Austria

ساختار و مدت سال تحصيلي مدارس در قانون ساعات درسي مدارس برنامه‌ريزي می‌شود. اين برنامه براي كل سيستم آموزشي در مدارس تا حد زيادي يكسان است. بنابراين ایالت‌هایی كه در اين بخش از برنامه‌هاي آموزش اجباري صلاحيت وضع قانون دارند، در هنگام اجراي قوانين مربوط به ساعات درسي طبق قوانين كلي كشور عمل مي‌كنند. اندک تفاوت‌های چشمگير مربوط به مدارس عالي زراعت و جنگلداري و نيز دانشگاهی‌هایی می‌شود كه در آن‌ها معلمان و آموزگاران تحصيل مي‌كنند. آن‌ها نخست به مسئله ابتدا و انتهاي سال تحصيلي مي‌پردازند و شروع و پايان سال تحصيلي درجه‌بندی‌شده و متفاوت است.

در ایالت‌های بورگن‌لند و وين سال تحصيلي در فاصله اول تا 7 سپتامبر شروع می‌شود. در ایالت‌های كرنتن، سالزبورگ، اشتايرمارك، تيرول و فورآرلبرگ در فاصله 8 تا 14 سپتامبر سال تحصيلي مدارس شروع می‌شود. در ایالت‌های گروه اول  بين 28 ژوئن و 4 جولاي پايان سال تحصيلي است و در ساير ایالت‌ها سال تحصيلي در فاصله 5 تا 11 جولاي پايان مي‌پذيرد. در پايان سال تحصيلي تعطيلات اصلي در تابستاني وجود دارد. اين تعطيلات در حدود 9 هفته مي‌باشند. سال تحصيلي شامل 2 نيمسال است. پايان نيمسال اول در فاصله هفتة اول و سوم فوريه است.

اين امر در ایالت‌های مختلف متفاوت است. بين دو نيمسال تعطيلات ميان ترم به مدت يك هفته وجود دارد. علاوه بر اين همچنين تعطيلات سال نو (كريسمس) به مدت 14 روز، تعطيلات عيد پاك (10 روز) و عيد گل‌ریزان {50 روز بعد از عيد پاك} به مدت 4 روز نيز وجود دارد. سال تحصيلي درمجموع 37 هفته است.

البته تفاوت‌های اندکي نسبت به مدل یادشده نيز موجود است. در مدارس مربوط به آموزش توريسم و مدارس مربوط به مشاغل اقتصادي و نيز مؤسسات آموزشي عالي زراعت و جنگلداري كه دورة تحصيلي پنج‌ساله دارند در سال سوم سال تحصيلي بين 4 تا 10 هفته زودتر پایان‌یافته و سال پنجم تحصيلي بين 4 تا 5 هفته ديرتر شروع می‌شود. اين امر به خاطر آن است كه دانش‌آموزان در اين مدت بايد دورة كارآموزي اجباري را طي كنند. قرار دادن دورة كارآموزي در اين مدت‌زمانی به رشته تحصيلي بستگي دارد.

آکادمی‌های تربيتي، آکادمی‌های تربيتي شغلي، آکادمی‌های تربيت مربي زراعت و جنگلداري و آکادمي مربوط به مشاغل اجتماعي سال تحصيلي را به‌طورکلی يك هفته ديرتر از موعد معمول در ايالت مربوطه شروع مي‌كنند. ولي در مورد پايان سال تحصيلي هيچ تفاوتي وجود ندارد.

سيستم نمره دهي

نظام تعيين نمره در مدرسه متوسطه  (Sehrgut1)، Gut:2))، ((Befriedigend:3، (Genugend:4)، Nichtgenugend:5))

توضيح كامل اينكه: نمرات 5-1 نمره قبولي، ردي:4 و پایین‌ترین نمره در جدول:5 است.

نظام تعيين نمره كه توسط مؤسسات آموزش عالي مورداستفاده قرار می‌گیرد:

توضيح كامل نمرات 1 تا 5

بالاترين نمره در جدول 1، نمره قبولي، ردي:4، پايين‌ترين نمره در جدول:5

تحصیل در اتریش و راه‌یابی به دانشگاه‌های پزشکی

دانش‌آموزانی که علاقه‌مند به ورود به تحصیل در رشته پزشکی در اروپا هستند و قصد دارند در کشور اتریش وارد دانشگاه علوم پزشکی شوند قبل از ورود به دانشگاه باید دروس زیست‌شناسی، فیزیک، شیمی و ریاضی را در دوره‌های خاص بگذرانند تا آماده آزمون ورود به دانشگاه پزشکی شوند.

این آزمون به شکل هم‌زمان در اتریش برگزارشده و افراد متقاضی باید سطح C1 زبان آلمانی را داشته باشند.

منابع:

راهنمای کامل تحصیل پزشکی در اتریش 

تحصیل دندانپزشکی در اتریش

از شرایط اعزام دانشجو به آلمان و اتریش چه‌ ‌می‌دانید؟

6 دیدگاه برای “مدارس اتریش

 1. قریشی گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  قصد ثبت نام در مدرسه دولتی اتریش برای دخترم دارم. ۱۵ سالشه و معدلش بالای ۱۹

  • خاطره محمدی گفته:

   سلام دوست عزیز. خوشحالم برای تصمیم درستی که برای آینده دخترتون گرفتید. با همکارنم در بخش مشاوره در ارتباط باشید تا شما رو در این زمینه به نحو صحیح راهنمایی کنند.

 2. Hananeh گفته:

  سلام وقت بخیر
  من ۱۵ ساله هستم همه نمراتم بالای ۱۹.۷۵ به زبان انگلیسی کاملا تسلط دارم. میخواستم بدونم طبق هزینه هایی که گفتید با ۶۰ میلیون میشه در یکی از مدارس خصوصی اتریش به زبان انگلیسی تحصیل کرد ؟

  • خاطره محمدی گفته:

   سلام دوست من. براتون آرزوی موفقیت دارم. برای اینکه با جزئیات هزینه مدارس اتریش اطلاعات واضح تری بدست بیارید پیشنهاد می کنم با مشاوره های ما در موسسه GO2TR در تماس باشید.

 3. محمدرضا بیضایی گفته:

  درود و عرض ادب .
  پسرم پایه ۱۰ ام را تمام کرده ؛ میخواهم ۱۱ و ۱۲ را در مدارس دولتی اتریش بخواند . البته خودم همراهش باشم . لطفآ شرایط ویزای دانش آموزی و ویزای همراه را بفرمایید .

  • خاطره محمدی گفته:

   سلام دوست عزیز. فرزند شما می تونه در مدارس بین المللی و شبانه اتریش درس بخونن. تحصیل در مدارس دولتی نیاز به اقامت این کشور داره. شما به عنوان همراه می تونید با پسرتون به اتریش برید. شما با عنوان ویزای همراه نیاز به یکسری مدارک دارید. پیشنهاد می کنم با همکاران ما در بخش مشاوره در تماس باشید تا اطلاعات کاملتری رو در اختیارتون قرار بدن.

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021
شما در حال تماس با GO2TR هستید ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱ برای برقراری تماس دکمه زیر را فشار دهید