حذف کنکور سراسری از سال 1400

10 2,272

حذف کنکور بیش از 12 سال است؛ که بحث داغ میان دانش‌آموزان پشت کنکوری است. دلیل این امر تصویب نهایی این قانون در سال 1386 توسط مجلس بود. هرچند که قانون حذف کنکور در سال 86 به تصویب رسید؛ اما تا کنون به‌طور کامل اجرایی نشده و همچنان کنکور جزو یکی از مراحل اصلی تحصیلات دانشگاهی و شاه‌کلید راهیابی به دانشگاه‌ها محسوب می‌شود. با این وجود عده‌ای معتقدند کنکور تا سال 1400 حذف خواهد شد. و طرح‌هایی کاربردی برای جایگزینی آن ارائه داده اند.

دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ارتباط با حذف کامل کنکور در آخرین نشست خبری خود( 20 مرداد سال 99) بیان کرد:

درخصوص بحث حذف کامل کنکور، برنامه ریزی‌هایی شده که نیاز به هماهنگی بین وزارت علوم و وزارت آموزش و پرورش است.

به نقل از وزرات علوم تحقیقات و فناوری

پیشنهاد می‌کنم؛ جهت کسب اطلاعات کامل در‌مورد کنکور، مطلب « کنکور؛ مقاله بررسی کنکور ایران و سایر کشورهای جهان» را مطالعه بفرمایید.

حذف کنکور و اجرای طرح جایگزین

در همین رابطه:

آزمون سراسری معیار سنجش برتری متقاضیان ورود به دانشگاه‌ها محسوب می‌شود. این آزمون هرسال به هدف برقراری عدالت میان متقاضیان ورود به دانشگاه انجام می‌گیرد. به همین جهت حذف کنکور مستلزم جایگزین کردن یک طرح مناسب و علمی است؛ به گونه‌ای که عدالت لازم میان متقاضیان ورود به دانشگاه حفظ شده و به صورت دقیق و علمی باشد.

قانون حذف کنکور اغلب سال‌ها، چند ماه قبل از برگزاری کنکور مطرح شده و ذهن داوطلبان را به خود مشغول می‌کند. این امر درحالی رخ می‌دهد؛ که خبری از عملی شدن این قانون به‌طور کامل نیست. تعدادی از طرح‌های پیشنهادی برای جایگزین کردن کنکور مطرح شده است؛ که در ادامه به آن می‌پردازیم

طرح‌های جایگزین حذف کنکور

به دنبال جلسات مختلف مجلس و شورای انقلاب فرهنگی تعدادی از راهکارها برای جایگزین شدن کنکور سراسری ارائه شده است. به عنوان نمونه؛

استناد به سوابق تحصیلی؛ طبق این طرح، معیاراصلی پذیرش دانشجویان معدل کتبی سه سال آخر تحصیل آنها خواهد بود.

برگزاری آزمون ورودی توسط دانشگاه‌ها؛ براساس این طرح آموزش و پرورش نقشی در پذیرش دانشجویان در دانشگاه‌های مختلف ندارد؛ به این معنی که هر دانشگاه جداگانه آزمونی را برای پذیرش دانشجویان خود برگزار کند. در این صورت داوطلبین می‌توانند؛ در آزمون ورودی چند دانشگاه شرکت کنند.

برگزاری چند نوبت کنکور سراسری؛ این طرح اغلب به منظور کاهش استرس و فشار روانی بر داوطلبین مطرح شده است. طبق این طرح پیشنهادی کنکور به صورت فصلی برگزار می‌شود؛ یعنی چهار نوبت در سال.

زمان دقیق اجرایی شدن حذف کنکور

کنکور سالانه توسط سازمان سنجش به منظور ارزیابی متقاضیان ورود به دانشگاه‌ها انجام می‌گیرد. این آزمون هر سال در تاریخ مشخصی(تیر ماه) برای گروه‌های آزمایشی؛ علوم ریاضی و فنی، علوم انسانی، علوم تجربی، هنر و زبان‌های خارجی برگزار می‌شود. مباحث زیادی میان مسولین برای حذف کنکور یعنی اصلی‌ترین معیار ورود به دانشگاه‌ها وجود دارد؛ اما عملی شدن این طرح نیازمند جایگزین کردن یک طرح سازمان‌یافته و دقیق است.

با وجود مباحث بسیاری که حول محور حذف کنکور وجود دارد؛ و طرح‌های پیشنهادی بسیار برای جایگزین کردن کنکور؛ اما هنوز خبری از زمان دقیق اجرایی شدن این طرح نیست.

ارائه‌ی رشته‌های بدون کنکور مقدمه‌ی حذف کنکور

عده‌ای معتقدند که ارائه‌ی رشته‌های بدون کنکور در برخی از دانشگاه‌ها به‌خصوص دانشگاه‌های آزاد اسلامی، می‌تواند مقدمه ای بر حذف‌کنکور باشد. نظر شما چیست؟ آیا طرح حذف‌کنکور تا کنکور سال 1400 عملی خواهد شد؟! یا باز‌هم مسئله‌ی حذف کنکور تا سال‌های متمادی بدون تکلیف خواهد ماند؟

مقاله های مرتبط در این زمینه:

دولینگو؛ تنها آزمون زبانی که آنلاین در زمان کرونا برگزار می شود

فهرست دانشگاه‌هایی که آزمون جی مت می‌خواهند

فرصت مطالعاتی طلایی در ایتالیا

مهاجرت افغانستانی ها به کانادا از طریق کار

چگونه از طریق ویزای کار برای اقامت روسیه اقدام کنیم؟

چند نکته‌ی طلایی جهت پذیرش درخواست کار در آلمان

دوست دارین آخرین مقالات ما براتون ایمیل بشه؟
خوب اگر علاقمندین به اخبار و مقالات مجله اینترنتی گوتو تی آر لطفا ایمیل خودتون رو وارد کنین!
هر زمان دوست داشتین لغو اشتراک کنین!
10 نظرات
 1. سارا می گوید

  ممنون از اطلاع رسانیتون

  1. آرینا صادقی می گوید

   مرسی از ثبت نظراتتون.

 2. Miad os می گوید

  ممنون از شما و مطالبتون

  1. آرینا صادقی می گوید

   ممنون از شما مخاطب وفادار.

 3. سارینا می گوید

  سلام مرسی که اطلاع دادید

  1. آرینا صادقی می گوید

   سلام
   موفق و پاینده باشید.

 4. فاطی می گوید

  سلام
  به نظر من حذف کنکور خیلی نامردی در حق ما

  1. آرینا صادقی می گوید

   سلام هنوز این طرح عملی نشده.

 5. Fatemeh♡ می گوید

  سلام
  به نظر من حذف کنکور خیلی نامردی در حق ما که ۲سال داریم برنامه ریزی می کنیم واسه کنکور اگه این کار رو بکنن واقعا در حق ما ظلم کردن 😕

  1. آرینا صادقی می گوید

   سلام دوست عزیز
   این بحث سالهاست وجود داره اما عملی نشده هنوز.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما را نمایش نمی دهیم.

مشاوره مهاجرت: 02143000021