هر آن چیز که باید در باره ی سفارت بدانیم ؟

0 3,036

افراد برای سفر به کشورهایی که نیاز به ویزا دارند، باید به سفارت مراجعه نمایند و برای این منظور باید از قبل وقت سفارت کشور مورد نظر را بگیرند. گرفتن وقت سفارت به صورت آنلاین یا از طریق تلفن های سفارت و فاکس امکان پذیر است، این کار را خود متقاضی بدون واسطه و به طور مستقل می تواند انجام دهد ولی در برخی موارد به دلایلی باید از طریق شرکت هایی که در زمینه های اقامتی و ویزا فعالیت می کنند، این کار باید صورت گیرد. Embassy یا سفارتخانه در حقیقت مکانی برای اقامت نمایندگان قانونی کشورهای مختلف است که برای انجام ماموریت های دیپلماتیک به کشور میهمان فرستاده شده اند و در واقع محل زندگی کارمندان دولتی سفارت و سفرا می باشد، تمامی این کارمندان باید از مصونیت کامل سیاسی برخوردار باشند.
افرادی که در سفارت Embassy اقامت دارند عبارتند از: سفیر دولت میهمان که در حقیقت رئیس سفارت محسوب می شود، کاردار سفارت که نایب رئیس و جانشین سفیر است، کارمندان که هر کدام وظیفه انجام مسئولیتی را دارند که این افراد می توانند یا تبعه کشور میهمان و یا تبعه کشور میزبان باشند، مامورین انتظامی و سرباز پلیس دیپلمات که وظیفه حراست از امنیت Embassy را بر عهده دارند.

هر آن چیز که باید در باره ی سفارت بدانیم ؟

لازم به ذکر است یک کشور می تواند در کشوری دیگر سفارتخانه و کنسولگری های مختلفی داشته باشد و افراد برای اخذ ویزا می توانند از طریق این مراکز اقدام کنند.

روند مصاحبه در سفارت Embassy

روند مصاحبه در سفارت Embassy

همانطور که گفته شد افراد برای دریافت ویزاهای مختلف توریستی، تحصیلی، کاری و یا سرمایه گذاری باید از طریق سفارت کشور مقصد اقدام نمایند و برای این منظور باید یک وقت سفارت بگیرند که مدت زمان آن بستگی به شلوغی کار سفارت و پرونده های در جریان دارد، در گذشته وقت های سفارت های مختلف در کمتر از یک هفته اعلام می شد ولی در سال های اخیر به دلیل ازدحام و شلوغی در سفارتخانه ها و تقاضای بالا برای ویزاهای مختلف، وقت های سفارت بیشتر کشورها بخصوص کشورهای حوزه شینگن، انگلیس، کانادا و آمریکا، زیر یک ماه نیست. برای اعلام روز مصاحبه و ارائه مدارک، از سفارت با شما تماس می گیرند و در روزی که اعلام شده باید در این مکان حضور یابید در غیر اینصورت دوباره باید یک وقت جدید بگیرید، معمولا مصاحبه برای ویزاهای تحصیلی، کاری و در برخی موارد ویزای سرمایه گذاری و توریستی انجام می شود.
بسیاری از کشورها برای صدور ویزای توریستی و تحصیلی تنها مراحل انگشت نگاری را انجام می دهند و بدون انجام مصاحبه ویزا را صادر می کنند ولی در بیشتر مواقع مصاحبه به زبان رسمی کشور مورد نظر و یا انگلیسی انجام می شود، بدین ترتیب که از متقاضی در مورد انگیزه درخواست ویزا و دلایل و اهداف سفر به کشور مورد نظر ، سوال می شود و متقاضی باید پاسخ قانع کننده ای برای این سوال ها داشته باشد. مصاحبه ممکن است در روزی که مدارک را ارائه می دهید و قبل یا بعد از مراحل انگشت نگاری انجام شود و یا در روز دیگری که به متقاضی اعلام خواهد شد، معمولا اگر مدارک به صورت آنلاین از قبل ارسال شده باشد، در روز انگشت نگاری و همزمان با آن با وی مصاحبه می شود، کاری که معمولا در سفارت کانادا یا آمریکا و یا کشورهای حوزه شینگن صورت می گیرد. بعد از انجام مصاحبه و انگشت نگاری، متقاضی باید منتظر جواب سفارت مبنی بر مثبت یا منفی بودن صدور ویزا باشد که از طریق ایمیل و یا تماس تلفنی به او اعلام می شود.

تعیین وقت سفارت Embassy

تعیین وقت سفارت Embassy

مراجعه به Embassy معمولا برای دریافت مجوز و یا ویزای ورود به خاک کشور مورد نظر انجام می شود و از آنجایی که شهروندان ایرانی تقریبا برای سفر به تمامی کشورها نیاز به ویزا دارند، با معنا و مفهوم تعیین وقت سفارت آشنایی زیادی دارند، به خصوص افرادی که قصد سفر به کشورهای اروپایی و یا تحصیل در آنها را دارند. متقاضیان دریافت ویزاهای مختلف باید شخصا و یا از طریق شرکت های معتبر و فعال در این زمینه نسبت به دریافت وقت سفارت اقدام نمایند و تعیین وقت سفارت توسط کارشناسان مربوطه انجام و به متقاضی اعلام می‌شود. همانطور که گفته شد به دلیل وجود حجم زیادی از پرونده در تمامی سفارت ها، وقت سفارت در کمتر از یک ماه به متقاضیان داده نمی شود و در برخی موارد نیز تا 6 ماه به طور می انجامد. روزی که به عنوان وقت سفارت Embassy تعیین شد، متقاضی باید حتما سر ساعت مقرر در محل سفارت حضور یابد و مصاحبه و انگشت نگاری شود. برای گرفتن وقت سفارت می توانید درخواست خود را از طریق ایمیل به سفارت مورد نظر ارسال و یا برای آنها فاکس کنید، جواب سفارت برای تعیین وقت به سرعت به شما اعلام می شود ولی روزی که تعیین شده ممکن است از تاریخ درخواست شما بین 2 هفته تا 3 ماه فاصله داشته باشد.

توجه داشته باشید هرگز بدون تعیین وقت قبلی به سفارت های بخصوص کشورهای حوزه شینگن مانند سفارت فرانسه و یا سفارتخانه های کشورهایی مانند انگلیس مراجعه نکنید چرا که هیچ جوابی دریافت نخواهید کرد. حتما باید از قبل وقت سفارت بگیرید و در روزی که نام شما در لیست افراد مراجعه کننده به سفارت ثبت می شود به آن مراجعه نمایید و بهتر است که به محض آماده شدن مدارکتان نسبت به اخذ وقت سفارت اقدام کنید.

برای اخذ وقت سفارت باید به سایت سفارت کشور مورد نظر مراجعه و فرم مربوط به وقت سفارت تکمیل و آن را ارسال نمایید، بعد از این دیگر باید منتظر تماس یا ایمیل از طرف سفارت Embassy مربوطه باشید، البته در برخی موارد نیز گرفتن وقت سفارت باید به صورت حضوری و در محل آن انجام شود.

مدارک لازم و هزینه ها برای دریافت ویزا و ارائه به سفارت Embassy

مدارک لازم و هزینه ها برای دریافت ویزا و ارائه به سفارت Embassy

مدارک لازم و هزینه هایی که برای دریافت ویزا باید ارائه کنید و بپردازید، بسته به کشوری که انتخاب می کنید، متفاوت خواهد بود ولی به طور کلی متقاضیان باید مدارکی از قبیل تمامی مدارک شناسایی اعم از اصل شناسنامه و کارت ملی و پاسپورت معتبر، گواهی عدم سوء پیشینه، دو قطعه عکس جدید با پشت زمینه روشن، مدارک تمکن مالی معتبر که برای این منظور معمولا یک پرینت گردش مالی و حساب بانکی با نامه و مهر تاییدیه بانک مورد نظر و یا اسناد و مدارک ملکی می باشد و مبلغ موجود در حساب متقاضی بسته به کشور مقصد، متفاوت است ولی معمولا از 70 میلیون تومان شروع می شود، مدارک شغلی و یا تحصیلی به همراه اصل و ترجمه آنها، در برخی موارد نیز برای صدور ویزای تحصیلی، متقاضی باید مدارک مالی از شخصی که او را در مدت زمان تحصیل در کشور مقصد ساپورت می کند، ارائه دهد.

لازم به ذکر است تمامی مدارک باید به زبان رسمی سفارت کشور مورد نظر ترجمه و توسط وزارت دادگستری و امور خارجه تایید شده و سپس به سفارت ارائه شوند. پس از ارائه مدارک، هزینه ای برای تایید مدارک متقاضی توسط سفارت از او دریافت می شود که معمولا بین 50 تا 70 یورو بسته به سفارت مورد نظر متغیر است، هزینه صدور ویزا نیز بسته به کشور مقصد بین 100 تا 350 یورو می باشد، توجه داشته باشید تمامی هزینه ها به یورو دریافت می شود و در زمان مراجعه به Embassy حتما با خود یورو به همراه داشته باشید.

زمان اعلام نتیجه تقاضای ویزا توسط سفارت Embassy

زمان اعلام نتیجه تقاضای ویزا توسط سفارت Embassy

معمولا در صورتی که مدارک به صورت کامل و بدون هیچ ایرادی به سفارت Embassy ارائه شود، بین 2 هفته تا 6 ماه بسته به کشور مورد نظر طول می کشد تا نتیجه تقاضای ویزا توسط سفارت به متقاضی اعلام شود، البته ویزای کشورهای آسیایی و خاورمیانه در مدت زمان کمتری صادر می شود. در صورتی که نقصی مدارک داشته باشید، سفارت Embassy طی نامه ای به شما اعلام می کند تا نسبت به رفع نواقص اقدام کنید و دوباره مدارک را ارائه دهید، در این صورت مدت اعلام نتایج بین یک هفته تا 2 ماه به تعویق می افتد.

شرح برنامه ها و وظایف سفارت Embassy

شرح برنامه ها و وظایف سفارت Embassy

وظیفه اصلی یک سفارت Embassy حفاظت از منافع کشور میهمان است و مشاوره و رایزنی با کشور میزبان در مورد مسائل مختلف است، وظایف دیگر سفارتخانه ها عبارتند از: دادن وقت سفارت و صدور ویزاهای مختلف تجاری، تحصیلی، توریستی و یا کاری برای افراد واجد شرایط، وساطت بین دو دولت برای گفتگو و رایزنی های مختلف و همچنین رسیدگی به امور مهاجرتی متقاضیان و کمک به شهروندان مقیم خود در کشور میزبان در مواقع اضطراری و رسیدگی به تشریفات نظامی و کنترل شهروندان خود که مسئولیت خدمت سربازی را دارند.

لازم به ذکر است بیشتر سفارتخانه ها در روزهای جمعه و شنبه تعطیل هستند ولی نه همه آنها، روزهای کاری و تعطیل هر سفارتی را می توانید با مراجعه به وب سایت آن مشاهده کنید.

دوست دارین آخرین مقالات ما براتون ایمیل بشه؟
خوب اگر علاقمندین به اخبار و مقالات مجله اینترنتی گوتو تی آر لطفا ایمیل خودتون رو وارد کنین!
هر زمان دوست داشتین لغو اشتراک کنین!
ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما را نمایش نمی دهیم.

مشاوره مهاجرت: 02143000021