ویزای دانشجویی آلمان

0 354

برای اخذ ویزای دانشجویی آلمان باید از دانشگاه‌های این کشور پذیرش گرفته و همراه سایر مدارک به سفارت آلمان ارائه کنیم. ویزای دانشجویی در مقاطع لیسانس، فوق‌لیسانس و دکتری ارائه می‌شود. برای اخذ ویزای دانشجویی آلمان نیاز به مدرک زبان آلمانی و یا انگلیسی دارید. بدون داشتن مدرک زبان شانس دریافت ویزا کم می‌شود. تحصیل به زبان آلمانی در دانشگاه دولتی رایگان است؛ اما دانشگاه خصوصی شهریه سالانه در حدود 12 هزار تا 20 هزار یورو دارد. تحصیل در دانشگاه خصوصی به زبان انگلیسی نیز ممکن است.

مقدمه

چگونگی اخذ ویزای دانشجویی آلمان و مهاجرت به آلمان سؤالی است که ذهن بسیاری از متقاضیان را به خود مشغول ساخته است. سؤالاتی زیادی در این رابطه برای دانش آموزان و دانشجویانی مطرح است که قصد مهاجرت به آلمان برای ادامه تحصیل را دارند. شاید سوال شما هم باشد که دریافت ویزای دانشجویی آلمان چه شرایطی دارد؟ چه مدارکی برای دریافت آن باید به سفارت آلمان ارائه شود؟

خوب است بدانید ویزای دانشجویی آلمان از اعتبار بالایی برخوردار است چنان چه مدارک شما کامل نبوده و درخواست شما ریجکت شود برای دریافت ویزای تحصیلی و دانشجویی دیگر کشورها نیز به مشکل بر خواهید خورد. به همین دلیل مشورت با مؤسسات مهاجرتی و وکلای خبره قبل از هر اقدامی می‌تواند مفید و مؤثر باشد.

شرایط ویزای تحصیلی آلمان

ویزای دانشجویی آلمان

کشور آلمان در قاره اروپا قرار داشته و هفتمین کشور بزرگ قاره سبز محسوب می‌شود. واحد پول این کشور یورو بوده و بزرگ‌ترین اقتصاد در اروپا را دارد. مساحتی در حدود 357 هزار کیلومتر و 80 میلیون نفر جمعیت دارد. آلمان دارای 16 ایالت بوده و در حدود 70 درصد جمعیت این کشور مسیحی هستند و بقیه مردم ادیان دیگر را دارند. زبان مردم این کشور آلمانی است و آلمانی دومین زبان رسمی دنیا محسوب می‌شود. شهر برلین پایتخت این کشور بوده و هفتمین کشور دنیا از لحاظ ورود گردشگر است.

آلمان با اقتصاد قوی همواره پذیرای دانشجویان و متقاضیان تحصیل در این کشور بوده و بستر مناسبی برای آن‌ها فراهم کرده است. تمام مقاطع تحصیلی از دبیرستان تا لیسانس، فوق‌لیسانس و دکتری پذیرش و ویزای دانشجویی دارند. برای این امر لازم است دانشجو از دانشگاه‌های آلمان پذیرش بگیرد که این شرایط اخذ ویزا را کمی متفاوت کرده است؛ اما به‌هرحال امکان دریافت ویزای دانشجویی و تحصیل در آلمان میسر است.

گام اول مهاجرت به آلمان رزرو وقت سفارت آلمان است زیرا معمولاً یک سال تا یک سال و نیم زمان می‌برد تا وقت به شما برسد. برای اخذ وقت سفارت آلمان و دریافت ویزای دانشجویی می‌توانید در کشورهای همسایه آلمان زبان آلمانی بخوانید تا 15 روزه وقت سفارت به شما برسد.

بر اساس اطلاعیه جدیدی که دولت آلمان داده است افرادی که در دوره مطالعاتی دکتری و فوق‌لیسانس در دانشگاه‌های آلمان پذیرفته‌شده‌اند می‌توانند سریع‌تر وقت و در مدت 3 تا 4 هفته وقت مصاحبه سفارت را دریافت کنند.

ویزای دانشجویی آلمان در مقاطع تحصیلی

مقطع لیسانس

برای تحصیل در مقطع لیسانس و اخذ ویزای دانشجویی آلمان داشتن مدرک دیپلم الزامی است. گام دوم اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه‌های آلمان است. این کشور دارای بهترین دانشگاه‌های جهان بوده و سطح علمی در این دانشگاه‌ها بسیار بالا است. در حال حاضر 35 درصد دانشجویان کشور آلمان بین‌المللی هستند که به دلیل اشتیاق بالای دانشجویان برای تحصیل در این کشور است. حداکثر گپ تحصیلی در کشور آلمان 5 سال است.

اگر قصد دارید به‌صورت رایگان در این کشور تحصیل کنید باید سطح زبان آلمانی b1 داشته باشید. دوره لیسانس در این کشور 4 ساله است و دانشجو می‌تواند در هفته 40 ساعت کار دانشجویی داشته باشد.

البته تحصیل رایگان به معنای کاملاً رایگان نبوده و دانشجو باید در سال 700 تا 800 یورو برای هزینه‌های ثبت‌نام پرداخت کند. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل به زبان انگلیسی را دارند باید مدرک آیلتس نمره 6 ارائه کنند. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی این کشور بسته به شهر، رشته و دانشگاه متفاوت است و بین 12 هزار تا 20 هزار یورو در سال متغیر است.

برای اخذ ویزای دانشجویی آلمان لازم است متقاضی نامه تمکن مالی ارائه کرده تا اثبات کند هزینه زندگی و تحصیل خود در سال اول را می‌تواند تأمین کند. این مقدار در حدود 750 یورو برآورد شده است.

مقطع فوق‌لیسانس

کسانی که دارای مدرک لیسانس هستند و قصد ادامه تحصیل در مقطع فوق‌لیسانس را دارند باید این نکته را بدانند که مدارک دانشگاه‌های آزاد و سراسری اعتبار بیشتری نسبت به پیام نور، علمی کاربردی و غیرانتفاعی دارند. تحصیل در مقطع فوق‌لیسانس 1 تا 2 سال است و رشته‌ها و گرایش‌های مختلفی ارائه می‌شود.

کسانی که قصد ادامه تحصیل فوق‌لیسانس در آلمان دارند باید مدرک خود را از طریق سازمان Akademisches Auslandsamt موردبررسی قرار دهند تا اعتبار آن تائید شود. داشتن دانش زبان انگلیسی و آلمانی از دیگر شرایط پذیرش در این مقطع است.

مقطع دکتری

تحصیل در مقطع دکتری و اخذ ویزای دانشجویی برای این مقطع کار ساده‌ای نیست. متقاضی باید دارای سطح زبان قوی، سابقه علمی و پژوهشی و مقالات بین‌المللی، رزومه علمی قوی، پذیرش از دانشگاه آلمان و توصیه‌نامه یک استاد راهنما از دانشگاه آلمان را داشته باشد تا بتواند ویزای دانشجویی دکتری دریافت کند. مدت‌زمان تحصیلی دکتری در آلمان چهارساله است.

ویزای تحصیلی آلمان به همراه بورسیه تحصیلی

ویزای دانشجویی آلمان

بورسیه تحصیل در آلمان منجر به تحصیلات رایگان شده و بین دانشجویان بین‌المللی تقاضای زیادی دارد. برای اخذ بورسیه لازم است دانشجو دارای رزومه قوی، پیشینه مطالعاتی زیاد و مقالات بین‌المللی، توصیه‌نامه و سن مناسب باشد تا بتواند برای اخذ بورسیه تحصیلی مدارک خود را ارائه کند.

معمولاً دانشگاه‌های آلمان بورسیه‌های خود را به سازمان DAAD ارائه می‌کنند تا این سازمان با بررسی مدارک دانشجویان بورسیه تحصیلی را واگذار نماید. این پروسه مانند ویزای دانشجویی دکتری سخت و وقت‌گیر است.

جدول برخی از بورسیه‌های ارائه‌شده در دانشگاه‌های آلمان

نام بورسیهمبلغ بورسیهمقطع بورسیه
بورسیه Mailcheck1500 دلار ماهیانهلیسانس
بورسیه trendhim talent2000 یورو ماهیانهلیسانس
بورسیه بنیاد فردریش ایبرت1000 یورو ماهیانهفوق‌لیسانس
بورسیه بنیاد علمی علوم آلمانی1250 یورو ماهیانهدکتری
بورسیه stipendiumplus1350 یورو ماهیانهدکتری

 یکی دیگر از نکاتی که قبل از اخذ ویزای دانشجویی آلمان باید مدنظر شما باشد هزینه زندگی و تحصیل در آلمان است. هزینه تحصیل بسته به نوع دانشگاه شما که خصوصی باشد یا دولتی کاملاً متفاوت است.

هزینه تحصیل در دانشگاه دولتی به زبان آلمانی تقریباً رایگان است و شما باید فقط هزینه ثبت‌نام در حدود 500 یورو پرداخت کنید؛ اما هزینه تحصیل در دانشگاه خصوصی بسته به شهر و رشته بین 12 هزار تا 20 هزار یورو است. علاوه بر این هزینه‌های زندگی در شهرهای آلمان تقریباً زیاد است.

     ویزای دانشجویی آلمان و کار دانشجویی

ویزای دانشجویی آلمان

یک از دغدغه‌های دانشجویان پیدا کردن کار دانشجویی در این کشور است تا بتوانند بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور را پوشش دهد. معمولاً در ترم‌های اول امکان داشتن کار دانشجویی وجود ندارد؛ اما از ترم‌های بعد با تسلط بیشتر به زبان و داشتن مهارت امکان 120 روز  کار در ایام تعطیلی بین ترم‌ها به صورت تمام‌وقت و 240 روز در طول ترم به صورت پاره‌وقت وجود دارد.

دستمزد کار دانشجویی ساعتی 8 تا 12 یورو است که بخشی از هزینه‌های زندگی را پوشش می‌دهد. همراه دانشجو در کشور آلمان می‌تواند بدون محدودیت به صورت تمام‌وقت مشغول به کار شود.

ویزای تحصیلی آلمان و اخذ ویزای همراه

یک از مزایایی که ویزای دانشجویی آلمان دارد امکان اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزندان زیر سن قانونی است. متقاضی ویزای دانشجویی بعد از ورود به کشور آلمان و سپری شدن مدتی می‌تواند برای همراهان خود درخواست ویزا کند که بین 3 ماه تا یک سال ممکن است طول بکشد.

از شرایط مهم گرفتن ویزای همراه داشتن نامه تمکن مالی است. دانشجو باید توانایی مالی لازم برای تأمین هزینه‌های زندگی همسر و فرزندان خود را داشته باشد و مسکن مناسب تهیه کند. متقاضی باید حتماً مدرک زبان a1 داشته و سند ازدواج خود را به سفارت ارائه کند.

ویزای دانشجویی آلمان و مدارک موردنیاز اخذ ویزای تحصیلی آلمان

دولت آلمان سه نوع ویزای تحصیلی برای افرادی که قصد تحصیل در این کشور را دارند، ارائه می‌دهد.

ویزا برای دوره‌های زبان آلمانی: این ویزا به مدت 3 ماه تا 1 سال برای شرکت در دوره‌های آموزش زبان آلمانی ارائه می‌شود که معمولاً کوتاه‌مدت هستند.

ویزای اپلای تحصیلی: این ویزا در شرایطی صادر می‌شود که شما در تلاش برای پیدا کردن دانشگاه مناسب هستید و هنوز نامه پذیرش از دانشگاه را اخذ نکرده‌اید.

ویزای تحصیلی آلمان: ویزای دانشجویی یا تحصیلی آلمان در شرایطی صادر می‌شود که شما شرایط لازم برای تحصیل در کشور آلمان را داشته و از دانشگاه موردنظر پذیرش گرفته‌اید.

مدارک لازم برای ویزای دانشجویی آلمان همانند دیگر کشورهای حوزه شنگن است اما ازآنجایی‌که سفارت آلمان در اخذ مدارک جدیت بالایی به خرج می‌دهد قبل از مراجعه به سفارت مدارک خود را با چک‌لیست ارائه‌شده از سوی سفارت تطبیق دهید تا ویزای شما به مشکل نخورد.

در زیر اسناد لازم برای اخذ ویزای آلمان آورده شده است:

  1. فرم درخواست: اطلاعات فرم را به‌درستی و با صداقت کامل مطابق با مدارک ارائه‌شده پر کنید.
  2. تأییدیه پذیرش: این تائیدیِ باید از سوی دانشگاهی که در آن پذیرفته‌شده‌اید صادر و تائید شود.
  3. انگیزه نامه: در این فرم انگیزه خود از تحصیل در آلمان را شرح دهید.
  4. گذرنامه: طبق الزامات پاسپورت سفارت آلمان، دارای حداقل سه ماه اعتبار از زمان حضور شما در شنگن باشد.
  5. بلیت مسافرت: بلیت پرواز گرفته‌شده یا رزرو شده ارائه شود و یا اثبات کنید در حال برنامه‌ریزی برای سفر به آلمان هستید.
  6. عکس: عکس باید جدید و در سه ماه اخیر گرفته‌شده باشد و مطابق با استاندارد سفارت آلمان باشد.
  7. بیمه درمانی: ارائه سند بیمه درمانی که هرگونه حادثه حتی مرگ را پوشش داده، در حوزه شنگن اعتبار داشته و سقف آن نیز 30 هزار یورو است.
  8. اثبات تمکن مالی: این سند یک گواهی جدید از بانک است که اثبات می‌کند شما حداقل 45 یورو می‌توانید به‌طور روزانه در آلمان هزینه کنید؛ و در کل توانایی مالی برای هزینه‌های خود در طول مدت سفر را دارید.

متقاضی پس از ورود به آلمان باید برای اخذ مجوز اقامت تحصیلی اقدام کرده و مدارک زیر را ارائه کند:

گذرنامه، تائیدِ ثبت‌نام در دانشگاه، گواهی ثبت‌نام در دانشگاه آلمان، عکس جدید و بیمه ازجمله مدارک لازم برای اقامت تحصیلی هستند.

ویزای تحصیلی آلمان و موقعیت کار پس از تحصیل

ویزای دانشجویی آلمان

کشور آلمان نیاز مبرمی به نیروی کار متخصص داشته و با توجه به بازار کار مناسب و اولویت فارغ‌التحصیلان در دانشگاه‌های این کشور، بعد از اتمام تحصیلات می‌توانید اقامت خود را به مدت 18 ماه تمدید کرده و به جستجوی کار بپردازید. برای این کار باید مدارک خود را با اداره اتباع خارجی ارائه کرده و کار موردنظر خود در آلمان را پیدا کنید.

مدارک لازم برای این منظور شامل آخرین مدرک تحصیلی، مدرک ضمانت مالی و گذرنامه است و بعد از پیدا کردن کار در آلمان متقاضی می‌تواند ویزای کار آلمان را اخذ کند. در مواردی این ویزای کار منجر به اخذ بلوکارت اتحادیه اروپا می‌شود؛ که شرایط دریافت بلوکارت به شرح زیر است.

برای اخذ بلوکارت لازم است شما تبعه اتحادیه اروپا نباشید. دارای مدرک تحصیلی معتبر و مهارت کافی باشید. متقاضی باید دارای قرارداد کاری و یا پیشنهاد کاری با حقوق سالانه 49800 یورو بوده و یک مدرک دانشگاهی از دانشگاه‌های آلمان داشته باشد. البته موارد استثنا برای دانشمندان، ریاضی‌دانان، مهندسین، پزشکان و متخصصین فناوری اطلاعات وجود دارد.

ویزای دانشجویی آلمان و اخذ اقامت و تابعیت پس از تحصیل

یکی از دلایل اصلی مهاجرت برای تحصیل در کشور آلمان اخذ تابعیت این کشور است. البته طبق قوانین آلمان صرف تحصیل در این کشور به فرد اقامت داده نمی‌شود و بعد از اتمام تحصیلات باید پیشنهاد کاری داشته باشد. بعد از پیدا کردن کار ابتدا ویزای کاری به متقاضی داده می‌شود.

بعدازاینکه فرد به کار مشغول شد، بعد از 5 سال اقامت و کار در آلمان اقامت دائم به وی داده می‌شود. بعد از گذشت 3 سال از اقامت دائم می‌توان برای دریافت پاسپورت آلمان اقدام کرد. برای اخذ تابعیت آلمان مدارک و شرایطی وجود دارد که در ادامه به آن اشاره شده است.

متقاضی باید زمان لازم برای اقامت آلمان را در این کشور گذرانده باشد و سابقه کیفری در این مدت نداشته باشد. تسلط به زبان آلمانی در سطح b1، اثبات تمکن مالی برای تأمین هزینه‌های زندگی و مسکن، پایبندی به قانون اساسی آلمان از دیگر شرایط اخذ تابعیت آلمان است.

سوالات متداول دربارۀ ویزای دانشجویی آلمان

ویزای دانشجویی آلمان
ویزای دانشجویی آلمان را چگونه اخذ کنیم؟

برای اخذ ویزای دانشجویی آلمان باید از دانشگاه‌های این کشور پذیرش گرفته و همراه سایر مدارک به سفارت آلمان ارائه کنیم. ویزای دانشجویی در مقاطع لیسانس، فوق‌لیسانس و دکتری ارائه می‌شود.

تحصیل در دانشگاه‌های آلمان رایگان است؟

تحصیل به زبان آلمانی در دانشگاه دولتی رایگان است؛ اما دانشگاه خصوصی شهریه سالانه در حدود 12 هزار تا 20 هزار یورو دارد. تحصیل در دانشگاه خصوصی به زبان انگلیسی نیز ممکن است.

ویزای دانشجویی آلمان نیاز به مدرک زبان دارد؟

برای اخذ ویزای دانشجویی آلمان نیاز به مدرک زبان آلمانی و یا انگلیسی دارید. بدون داشتن مدرک زبان شانس دریافت ویزا کم می‌شود.

شرایط کار بعد از فارغ‌التحصیلی در آلمان چگونه است؟

بعد از اتمام تحصیلات به مدت 18 ماه فرصت دارید در این کشور به دنبال کار گشته تا بتوانید ویزای کاری دریافت کنید.

برای خواندن مطالب مرتبط روی عناوین زیر کلیک کنید:

اعزام دانشجو به آلمان

اقامت دائم آلمان

منبع:

Visas to study in Germany

دوست دارین آخرین مقالات ما براتون ایمیل بشه؟
خوب اگر علاقمندین به اخبار و مقالات مجله اینترنتی گوتو تی آر لطفا ایمیل خودتون رو وارد کنین!
هر زمان دوست داشتین لغو اشتراک کنین!
ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما را نمایش نمی دهیم.

مشاوره مهاجرت: 02143000021