اقامت ترکیه؛ همه‌ی راه‌هایی که شمارا شهروند ترکیه می‌کند

اقامت ترکیه
زمان مطالعه: 11 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط خاطره محمدی

مقدمه

ترکیه مدت‌هاست که برای کار، زندگی و اوقات فراغت یکی از محبوب‌ترین مقاصد ایرانیان مهاجر است. حدود 2،000 ایرانی در 9 ماهه نخست سال 2020 به این کشور سفرکرده‌اند. برخی از ایرانیان به‌طور مرتب برای مقاصد تجاری بین کشور خود و ترکیه سفر می‌کنند. مهاجرت به ترکیه امکان ارتباط با جهان غرب را گسترش می‌دهد.

اخیرا دولت ترکیه به دنبال کاهش ارزش لیره و باهدف جذب سرمایه‌گذاری خارجی، برخی از قوانین مهاجرت را تغییر داد که درنتیجه تابعیت اتباع خارجی را آسان‌تر کرد.

پیش از تغییر این قوانین، متقاضیان تابعیت ترکیه مجبور بودند خانه‌هایی به ارزش حداقل 1 میلیون دلار خریداری کنند که طبق قوانین جدید به یک‌چهارم یعنی به ارزش حداقل 6000 دلار کاهش یافته است.

قانون جدید اقامت ترکیه

اقامت ترکیه؛ همه‌ی راه‌هایی که شمارا شهروند ترکیه می‌کند
اقامت ترکیه؛ همه‌ی راه‌هایی که شمارا شهروند ترکیه می‌کند

قوانین دریافت اقامت توریستی ترکیه و تمدید آن در سال 2020 تغییر کرده است. مدت اقامت توریستی ترکیه از سال جاری یک سال خواهد بود.

آژانس خبری آناتولی

طبق بند ه ماده 1 قانون 6458/31 در مورد اتباع بیگانه و حمایت بین‌المللی، از اول ژانویه سال 2020 اتباع بیگانه می‌توانند به مدت یک سال اقامت توریستی ترکیه را دریافت کنند. این قانون برای کلیه اتباع خارجی که متقاضی دریافت اجازه گردشگری در ترکیه هستند، به‌جز شهروندان کشورهای عضو OECD، اتحادیه اروپا، فدراسیون روسیه و جمهوری خلق چین اعمال می‌شود.

بر اساس این طرح جدید، افرادی که مایل به اقامت موقت خود به‌عنوان اقامتگاه توریستی و گردشگری هستند، می‌توانند حداقل یک سال پس از اتمام اقامت توریستی خود به کشور بازگردند. اگر قبل از اول ژانویه سال 2020 درخواست اجازه اقامت داده‌اید، طبق گفته مقامات مهاجرت ترکیه، درخواست شما نیز ارزیابی می‌شود.

بر اساس این قانون، شهروندان جهان به‌غیراز شهروندان اتحادیه اروپا، جمهوری خلق چین و اعضای سازمان همکاری‌های توسعه اقتصادی می‌توانند طبق مقررات موجود، پس از اتمام اجازه اقامت موقت خود به ترکیه سفر کنند.

خارجی‌ها ازجمله ایرانی‌ها می‌توانند 180 روز پس از پایان اقامت توریستی خود 90 روز دیگر را در کشور ترکیه بگذرانند.

اما افرادی که از طریق اقامت توریستی به کشور مهاجرت کرده‌اند می‌توانند آموزش خود را برای کار یا تحصیل تغییر داده و یا مالکیت اقامت دائم را به دست آورند.

قوانین جدید ترکیه در سال ۲۰۲۰ چیست ؟


انواع روش‌های اخذ اقامت ترکیه:

برای مطالعه در مورد “هزینه‌های زندگی در ترکیه” و “مدارک لازم برای مهاجرت به ترکیه” روی عناوین کلیک کنید.

شرایط اخذ ویزای ترکیه

اقامت ترکیه؛ همه‌ی راه‌هایی که شمارا شهروند ترکیه می‌کند

ترکیه کشوری اوراسیایی است که بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی یا آسیای کوچک در شمال غرب آسیا و خاورمیانه واقع است. بخش کوچکی از ترکیه در منطقه بالکان (در جنوب شرق اروپا) قرار دارد. ترکیه از سه طرف به دریا راه دارد و در شرق با کشور ایران همسایه است. به دلیل موقعیت جغرافیایی ترکیه یکی از مهم‌ترین مقصدهای شهروندان ایرانی برای گردش، تجارت و تحصیل است. مسافران ایرانی که به‌قصد گردش و تفریح به ترکیه سفر می‌کنند، نیاز به دریافت ویزا ندارند و می‌توانند تنها با داشتن پاسپورتِ 6 ماهه به این کشور سفر کنند.

تنها با داشتن پاسپورت در این کشور به‌قصد گردشگری، می‌توان تا مدت 90 روز بدون اخذ ویزای توریستی ترکیه در این کشور حضور داشت، بعد از مدت 90 روز باید به دریافت ویزای ترکیه اقدام کرد و برای درخواست ویزا مراجعه به سفارت این کشور لازم است. داشتن اصل پاسپورت با حداقل شش ماه اعتبار، مراجعه به محل صدور ویزای ترکیه، تحویل پاسپورت بعد از صدور توسط خود شخص متقاضی،  هزینه دریافتی سفارت برای ویزای ترکیه، نیاز به ویزا برای ایرانی‌ها نیست،  نیاز به انگشت‌نگاری نیست،  نیاز به تأییدیه دادگستری روی مدارک ترجمه ندارد، نیاز به ضمانت‌نامه بانکی نیست،  نوع ثبت ویزا به‌صورت برچسب در پاسپورت است.

صفر تا صد دریافت ویزای ترکیه

انواع مجوز اقامت ترکیه

1. اجازه اقامت کوتاه‌مدت ترکیه برای خارجی‌ها

برای درخواست اجازه اقامت کوتاه‌مدت، خارجیانی که در ترکیه مالک املاک و مستغلات هستند و یا قصد ایجاد ارتباط تجاری یا سرمایه‌گذاری در ترکیه را دارند، می‌بایست پس از ارائه درخواست، اسناد ذیل را به اداره امور استان‌های مربوطه مدیریت مهاجرت (Göç aresdaresi) ارسال کنند. از طریق سیستم اقامت الکترونیکی اجازه اقامت کوتاه‌مدت به‌عنوان یک اصل حداکثر تا دو سال صادر می‌شود. در صورت عدم استفاده از شش ماه، اجازه اقامت باطل می‌شود.

اسناد و مدارک لازم برای برنامه اولیه:

درخواست‌های تمدید اجازه اقامت ممکن است ظرف مدت شصت روز قبل از انقضا به دفاتر والیان ارائه شود، اما تحت هیچ شرایطی نباید این کار پس از تاریخ انقضا انجام شود.

برای اخذ تمدید مجوز اقامت، خارجی‌ها موظف‌اند از طریق سامانه اقامت الکترونیکی درخواست اجازه اقامت دهند. برنامه تکمیل‌شده و مدارک موردنیاز باید به اداره امور مربوط به اداره مهاجرت استان (Göç aresdaresi) در آدانا، آنکارا، آنتالیا، آیدین، ​​بورسا، گازیانتپ، استانبول، ازمیر، کایسری، کوکائلی، مرسین، مولا، سامسون، Şانلورورفا یا Tekirdağ از طریق نامه ای در طی پنج روز کاری ارسال شود.

اسناد و مدارک مربوط به اقامت کوتاه‌مدت ترکیه:

 • فرم درخواست اجازه اقامت
 • کپی پاسپورت یا سند مسافرتی معتبر
 • چهار عکس بیومتریک
 • ارسال سند اجازه اقامت قبلی
 • اثبات منابع مالی کافی و پایدار برای مدت اقامت
 • سند مالکیت اقامت متقاضی
 • دعوت‌نامه یا اسناد صادرشده توسط شخص / مشاغل (برای خارجیانی که قصد ایجاد ارتباطات تجاری یا تجاری در ترکیه را دارند ضروری است)
 • بیمه درمانی معتبر (یکی از موارد زیر کافی است):
 • اثبات دسترسی به خدمات درمانی در ترکیه در محدوده توافق‌های دوجانبه تأمین اجتماعی
 • سند ارائه‌شده توسط موسسه تأمین اجتماعی صادرشده است
 • بیمه درمانی خصوصی شامل دوره تمدید

برای مطالعه بیشتر در مورد “مدارک مورد نیاز اخذ پذیرش از دانشگاه‌ های ترکیه” روی عنوان کلیک کنید.

2. اجازه اقامت طولانی‌مدت برای خارجی‌ها

برای اجازه اقامت طولانی‌مدت، افراد خارجی که حداقل هشت سال در ترکیه به‌طور مداوم اقامت داشته‌اند، باید مدارک ذیل را به اداره کل امور مهاجرت استان (Göç aresdaresi) ارائه دهند:

 • فرم درخواست اجازه اقامت
 • اصل و یک نسخه از گذرنامه یا سند مسافرتی
 • کپی سند اجازه اقامت قبلی
 • چهار عکس بیومتریک
 • اثبات این‌که متقاضی در سه سال گذشته هیچ کمک اجتماعی از مؤسسات و سازمان‌های دولتی دریافت نکرده است
 • اثبات منابع مالی کافی و پایدار برای مدت اقامت
 • تائیدیه اداره پلیس
 • بیمه درمانی معتبر (یکی از موارد زیر کافی است):
 • اثبات دسترسی به خدمات درمانی در ترکیه در محدوده توافق‌های دوجانبه تأمین اجتماعی
 • سند ارائه‌شده توسط موسسه تأمین اجتماعی صادرشده است.
 • سند مربوط به درخواست ارائه‌شده به مؤسسه تأمین اجتماعی که تحت پوشش بیمه درمانی عمومی قرار دارد.
 • بیمه درمانی خصوصی حداقل برای یک سال معتبر است.

هزینه بیمه درمانی 907 TL است و در سال اول تقریباً هیچ‌چیز را تحت پوشش قرار نمی‌دهد، زیرا استثنائاتی در رابطه با مسائل بهداشتی، مسائل مربوط به شرایط (مانند الکل، زلزله، تروریسم و ​​غیره) و استثنائات ویژه برای سال اول وجود دارد. هزینه کل برای اقامت 1 ساله، تقریباً 1200TL.

اقامت ترکیه از طریق کار

اقامت ترکیه؛ همه‌ی راه‌هایی که شمارا شهروند ترکیه می‌کند
اقامت ترکیه؛ همه‌ی راه‌هایی که شمارا شهروند ترکیه می‌کند

درحالی‌که معمولاً صنعت پررونق گردشگری در سال‌های اخیر به دلیل آشفتگی سیاسی و عدم قطعیت فزاینده در منطقه، دچار رکود اقتصادی شده است، اما بااین‌وجود علائم بهبود به چشم می‌خورد و هنوز هم نقش مهمی در اقتصاد ترکیه‌ایفا می‌کند. د

در صورت داشتن ویزای معتبر، نیازی به اجازه اقامت در ترکیه ندارید. از طرف دیگر، اتباع خارجی که اقامت، کار یا تحصیل در ترکیه را دارند، باید پس از ورود به ترکیه، فارغ از اعتبار ویزای خود، خود را به نزدیک‌ترین اداره پلیس محلی برسانند و اعلام حضور کنند. شما به عنوان یک فرد خارجی با ثبت شرکت در ترکیه نیز امکان اخذ اقامت این کشور را دارید.

برای کار در ترکیه، باید برای دریافت مجوز کار و ویزا به نزدیک‌ترین مأموریت ترکیه (کنسولگری یا سفارت) مراجعه کنید. اسناد لازم برای درخواست شما گذرنامه، فرم درخواست ویزا و نامه‌ای از طرف کارفرمای شما هستند. سایر مدارک باید طی ده روز کاری پس از درخواست شما توسط کارفرمای شما به وزارت کار و تأمین اجتماعی ترکیه ارسال شود.

برای مطالعه موضوع سرمایه گذاری در ترکیه روی عنوان کلیک کنید.

اقامت تحصیلی در ترکیه

ترکیه از هر لحاظ بستر فرصت‌ها و امکانات جدیدی را برای دانشجویان خارجی فراهم می‌کند؛ بنابراین، ترکیه مرکز جدیدی برای جذب دانشجویان خارجی است. برخي از فرصت‌هايي كه ابتكارهاي مهمي براي تقويت اين فرآيند وجود دارد عبارت‌اند از: پروسه بولونیا ترکیه، پروژه TURQUAS، برنامه‌های Erasmus و Erasmus + ترکیه بورسا، برنامه تبادل دانشجو، برنامه‌های درجه مشترک، برنامه مبادله بین‌المللی مبتنی بر پروژه، پروژه YABSİS، آیین‌نامه شناسایی و اعتباربخشی دانشگاه‌ها، تمدید مدت اقامت در ترکیه پس از فارغ‌التحصیلی دانشجویان دکترا، HEC اعطای بورس تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی.

اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج

ازدواج با شهروند ترکیه یکی از راه‌های مهاجرت به ترکیه است. به این منظور متقاضی باید بالای ۱۸ سال سن داشته باشد و حداقل ۳ سال از زندگی مشترک گذشته باشد تا بتوانند درخواست اقامت دائم ترکیه از طریق ازدواج را ارائه دهند. همچنین زوجین می‌بایست اثبات کنند که با هم زندگی کرده‌اند و تمکن مالی برای زندگی مشترک را دارند، مسئله امنیتی نداشته باشند و حداقل مسکن موردنیاز برای زندگی مشترک را دارا باشند. در صورت اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج پس از ۵ سال امکان درخواست شهروندی و پاسپورت ترکیه امکان‌پذیر است.

اقامت ترکیه از طریق پناهندگی

اگر به قوانین کنوانسیون ژنو و قانون حمایت بین‌المللی دقت کنید، شرایط پناهندگی در ترکیه به‌طور دقیق توضیح داده‌شده است. ماده 61 به شخص پناهنده اشاره دارد که طبق کیس­های قانونی پناهندگی اعم از دین، نژاد، شرایط عقیدتی، مشکلات جنسیتی و … قادر به ماندن در کشور خود نیست. دقت کنید اگر فردی به علت انجام جرم شخصی در کشور خود دچار تهدید شده باشد نمی‌تواند از کیس پناهندگی در ترکیه استفاده نماید و می‌بایست به کشور خود بازگردد. همین‌طور افرادی که در کشور خودشان جرمی مرتکب شده‌اند که در ترکیه نیز این عمل جرم محسوب شود، نمی‌توانند از ویزای پناهندگی در ترکیه استفاده کنند. بااین‌وجود روش پناهندگی را پیشنهاد نمی‌دهیم؛ زیرا خطرات این راه بسیار زیاد است و امنیتی در این روش مهاجرت وجود ندارد.

اقامت ترکیه از طریق تولد

تابعیت از طریق خون و تابعیت از طریق خاک، یکی از روش‌های اخذ اقامت بسیاری از کشورها ازجمله ترکیه است. یکی از راه‌های قانونی برای مهاجرت که امروزه بسیار طرفدار دارد مهاجرت از طریق تولد فرزند است. به کشور ترکیه نیز از طریق تولد در ترکیه می‌توان مهاجرت کرد.

کودکانی که در کشور ترکیه متولد می‌شوند طبق قوانین، اقامت خود را دریافت می‌نمایند. گواهی تولد کودک به همراه احراز هویت پدر و مادر بعد از گذشت 6 ماه از تاریخ تولد کودک به کودک متولدشده در ترکیه داده می‌شود. در این 6 ماه باید وضعیت اقامت روشن شود. برای کودکانی که در این 6 ماه کارت اقامت خود را دریافت کرده‌اند، باید برای اخذ مجوز اقامت و کار و مسکن نیز اقدام کنند. والدین باید به‌خوبی از برگه تولد فرزند مراقبت کنند چراکه این برگه مانند ویزا برای والدین است. افرادی که با برگه تولد در کشور ترکیه مانده‌اند و درخواستی نداده‌اند مرتکب جرم شده و به دلیل مسائل امنیتی پیگرد قانونی دارند.

اقامت دائم برای صاحبان املاک در ترکیه

اخذ شهروندی کشور همسایه با سرمایه کمتر از گذشته و همچنین امکان سرمایه‌گذاری در ارزهای خارجی با خرید ملک دو عامل مهم بود که باعث شد برخی از ایرانیان بخواهند خانه خود را در ترکیه خریداری کنند و اقامت این کشور را به دست آورند. بله، درست متوجه شدید. با خرید ملک در ترکیه می‌توانید اقامت این کشور را به دست اورید.

اخیراً مرکز آمار ترکیه اعلام کرده است که در شش‌ماهه نخست امسال (ژانویه تا سپتامبر)، در کل خانوارهای غیر ترک بیش از 6000 خانه در ترکیه خریداری کرده‌اند که از این تعداد بیش از 5 نفر ایرانی بوده‌اند.

در مدت مشابه سال گذشته (ژانویه تا اول سپتامبر)، شهروندان ایرانی از این تعداد حدود 3 خانه در ترکیه خریداری کردند. اطلاعات جدید حاکی از افزایش خرید ملک ایرانیان در ترکیه است.

طبق قانون ترکیه، در صورت خرید املاک و مستغلات در ترکیه، می‌توانید اجازه اقامت این کشور را دریافت کنید. بنا به خواسته شما، می‌توانید 1 سال اقامت دائم دریافت کنید که می‌تواند سالانه تمدید شود. صاحبان املاک می‌توانند در ترکیه اقدام به جابجایی کرده و خانه دوم خود را داشته باشند. در صورت ماندن 5 سال در ترکیه، تابعیت ترکیه را به دست آورید.

شما می‌توانید اجازه اقامت ترکیه را بدون محدودیت در قیمت ملک دریافت کنید. برای اقامت دائمی ترکیه تنها آنچه شما نیاز دارید، Tapu (عنوان عمل) است زیرا این سند اصلی است که مجوز دائمی بر اساس آن بناشده است.

در دوره معامله خرید ملک و کسب اقامت دائم، خریدار می‌تواند مجوز اقامت توریستی دریافت کند که به مدت 3 ماه اعتبار داشته باشد.

 اسناد لازم برای دارندگان ملک در ترکیه:

 • گذرنامه، کپی گذرنامه.
 • عکس‌های رنگی (4 عدد، 3*4)؛
 • پر کردن فرم درخواست که در اداره پلیس خارجی تحویل داده می‌شود.
 • صورت‌حساب بانکی که اثبات تأمین اعتبار کافی (حدود 500 دلار برای یک ماه اقامت در آنتالیا و برخی مناطق دیگر – 1000 دلار) یا گواهی مبادله ارز است.
 • مجوز مالکیت در ترکیه (تاپو)، اصلی و کپی.

اقامت دائم پس از دریافت پاسخ از دولت ترکیه صادر می‌شود، این پاسخ ممکن است حدود 2 ماه طول بکشد.

صاحب اجازه اقامت برای مدت‌زمان 1 سال می‌تواند هرسال آن مجوز را تمدید و بدون محدودیت تا زمانی که صاحب‌ملک شود. روند تجدید اجازه اقامت در ترکیه قابل انجام است. اگر صاحب‌ملک بیش از 1 سال در ترکیه زندگی نکند، مدت‌زمان ممکن است کوتاه شود.

اقامت دائم ممکن است نه‌تنها به صاحبان املاک بلکه برای اعضای خانواده وی – شوهر / همسر و فرزندان نیز صادر شود. وجود مجوز اقامت به خارجی‌ها اجازه کار در این کشور را نمی‌دهد.

تغییر الزامات شهروندی برای اتباع بیگانه در ترکیه به شرح زیر است:

 • قوانین جدید: سپرده‌های بانکی 500000 دلار
 • قوانین قبلی: سه میلیون دلار
 • قوانین جدید: سرمایه ثابت 500000 دلار
 • قوانین قبلی: دو میلیون دلار
 • قوانین جدید: ارزش خرید یک‌خانه 250،000 دلار
 • قوانین قبلی: یک‌میلیون دلار دارد

اقامت ترکیه برای ایرانیان در شرایط تحریم

ایرانیان در ترکیه برای امیدوار بودن از پس‌انداز خود حتی در شرایطی که ایالات‌متحده تحریم‌های ایران را اعمال می‌کند، در حال یافتن راه‌هایی برای جلوگیری از قوانین در کشور خود برای خرید ملک و گرفتن اقامت ترکیه هستند. ایرانیان بعد از عراقی‌ها به دومین خریدار خارجی املاک ترکیه هستند.

استانبول (رویترز)

سیاست واشنگتن در مورد تحریم‌های “فشار حداکثر” باعث شده است که تهران ارزهای خارجی را که شهروندان می‌توانند در بانک‌های خارجی نگهداری کنند، محدود کند.

به گفته پنج ایرانی که در مورد خرید ملک در کشور همسایه، ترکیه با رویترز صحبت کرده‌اند، آن‌ها به دلیل همین فرهنگ اکثریت مسلمان و سهولت ثبت‌نام مشاغل به‌عنوان بیگانگان در کشوری که تحریم‌های ایالات‌متحده علیه ایران را به رسمیت نمی‌شناسد، جذب می‌شوند.

پس از بحران ارزی سال گذشته، اقتصاد ترکیه در رکود اقتصادی قرار گرفت، دولت ترکیه شهروندان خارجی را برای دستیابی به تابعیت آسان‌تر کرد و آستانه سرمایه‌گذاری املاک را از 1 میلیون دلار به 250،000 دلار کاهش داد.

پیشنهاد گذرنامه مادام‌العمر، برای خارجی‌هایی که متعهد به فروش حداقل سه سال نیستند، به معنای این است که پول را به سمت اقتصادی که سال‌ها توسط رونق ساخت‌وساز با بودجه خارجی هدایت می‌شد، جاری کند.

علاقه ایرانیان به شهروندی ترکیه

اقامت ترکیه؛ همه‌ی راه‌هایی که شمارا شهروند ترکیه می‌کند
اقامت ترکیه؛ همه‌ی راه‌هایی که شمارا شهروند ترکیه می‌کند

بر اساس اطلاعات رسمی، تعداد املاک ایرانیان خریداری‌شده در ترکیه تقریباً در هشت‌ماهه نخست سال دو برابر شده است. تنظیم نرخ تورم، شاخص قیمت ملک مسکونی با 11.2٪ tmsnrt.rs/2nldtYY نسبت به سال گذشته در ماه ژوئیه کاهش یافت.

“از سپتامبر سال گذشته، هنگامی‌که آنکارا آستانه سرمایه‌گذاری برای شهروندی را کاهش داد، بیش از 981 خارجی به شهروندان ترکیه تبدیل شدند. بیش از 250 نفر آن‌ها ایرانی بودند.”

به گزارش خبرگزاری دولتی آنادولو،

باوجود تحریم‌های ایالات‌متحده، ترکیه همچنان به نفت و گاز طبیعی ایران نیاز دارد و خرید آن را ادامه خواهد داد.

محدودیت اقامت گردشگری ترکیه چیست؟

اداره مهاجرت (Göç aresdaresi) تصمیم گرفته است محدودیت‌های تمدید اجازه اقامت توریستی از سال 2020 را اعمال کند. بر اساس ارقام غیررسمی، آن‌ها می‌گویند حدود 300 هزار نفر از خارجی‌ها دارای اجازه اقامت کوتاه‌مدت هستند که به‌عنوان اجازه اقامت توریست شناخته می‌شود. با استفاده از این محدودیت، هدف آن تشویق بیگانگان و کارفرمایان غیرقانونی است که آن‌ها را استخدام می‌کند تا مجوز کار دریافت کنند.

افراد خارجی کشورهای عضو OECD، روسیه، چین و اتحادیه اروپا تحت تأثیر محدودیت تمدید اجازه اقامت قرار ندارند. همه شهروندان کشورهای دیگر نمی‌توانند مجوز اقامت خود را تمدید کنند مگر اینکه بتوانند توجیه معتبری ارائه دهند.

هنگامی‌که به اتباع خارجی متقاضی اجازه اقامت داده می‌شود، اداره مهاجرت یک روز برای قرار ملاقات تعیین می‌کند و افراد خارجی در روز تعیین وقت با اسناد خود به اداره مهاجرت می‌روند. كارشناسان مربوط به مهاجرت در مورد هدف از اقامت در ترکیه در خارج از كشورها، منظور از اقامت خارجیان كه به‌عنوان دلایل پذیرفته‌شده و به پرونده اضافه می‌شوند، سؤال می‌شود. کارشناسان مهاجرت دلیل بیان‌شده توسط شخص بیگانه را بررسی می‌کنند و تصمیم خود را از طریق پیام کوتاه به او می‌فرستند.

دلایل نامعتبر تمدید اجازه اقامت چیست؟

دلایل نامعتبری که از تمدید اجازه اقامت در ترکیه جلوگیری می‌کند به شرح زیر است:

 • کار در شغل بدون مجوز
 • کار معتبر در ترکیه
 • همراهی با یک دانشجوی کالج
 • ایجاد اغتشاش و یا درگیری
 • دنبال کار می‌گردید
 • انجام یک تجارت آزاد
 • داشتن یک شرکت خصوصی داشتن شرکتی که 1 سال و قبل از آن تأسیس‌شده است، اما مجوز کار دریافت نکرده است
 • ثبت‌نام در مدارس زبان یا مکان‌های مشابه
 • سفر توریستی

دلایل معتبر تمدید اجازه اقامت چیست؟

دلایل معتبری که باعث تمدید اجازه اقامت در ترکیه می‌شود به شرح زیر است:

 • ازدواج با یک شهروند ترکیه
 • کسانی که مالکیت املاک و ثبت‌شده به نام وی در ترکیه را دارند.
 • یک اقوام ترکیه‌ای بودن
 • داشتن فرزندان از شهروندان ترکیه حتی اگر به‌طور رسمی ازدواج‌نکرده باشند.
 • داشتن بچه‌های کوچک‌تر از 18 سال که در ترکیه تحصیل می‌کنند.
 • داشتن 100000 دلار و بیشتر در بانک‌های ترکیه
 • بودن یک خویشاوند درجه‌یک خارجی که بعداً شهروند ترکیه شد.
 • تأسیس شرکتی با سرمایه پرداخت‌شده 100000 TL، به‌شرط آنکه در مدت 6 ماه مجوز کار دریافت کند.
 • کسانی که در ترکیه در حال انجام کار دادگاه هستند کسانی که روند درمان را در ترکیه ادامه می‌دهند.
 • کارمندان در ترکیه به‌عنوان بخشی از معافیت اجازه کار
 • کسانی که روند درخواست شهروندی ترکیه را ادامه می‌دهند.
 • کسانی که از ترکهای Ahiska هستند.
 • کسانی که دارای گواهی اجدادی ترکیه هستند.

برای مطالعه در مورد “شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل در ترکیه” روی عنوان کلیک کنید.

نشانی سفارت و یا کنسولگری در ایران

سفارت ترکیه در تهران:

نشانی: تهران، خیابان فردوسی، پلاک ۳۳۷ / صندوق پستی: ۱۱۳۶۵-۸۷۵۸

تلفن: ۰۲۱۳۵۹۵۱۱۰۰، نمابر: ۳۳۱۱۷۹۲۸، وب‌سایت: tehran.emb.mfa.gov.tr

کنسولگری ترکیه در مشهد:

نشانی: مشهد، بلوار سجاد، خیابان گلایل، پلاک ۴۵

تلفن: ۰۵۱۳۷۶۴۵۱۵۰، نمابر: ۳۷۶۲۰۰۳۱، وب‌سایت: meshed.bk.mfa.gov.tr

کنسولگری ترکیه در ارومیه:

نشانی: ارومیه، خیابان شهید دکتر بهشتی، پلاک ۳۰

تلفن: ۰۴۴۳۳۴۷۸۷۷۰، نمابر: ۳۳۴۶۹۵۹۵، وب‌سایت: urumiye.bk.mfa.gov.tr

بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی کدامند؟

2 دیدگاه برای “اقامت ترکیه؛ همه‌ی راه‌هایی که شمارا شهروند ترکیه می‌کند

  • خاطره محمدی گفته:

   ممنون از شما دوست عزیز. حتمن در مطالب بعدی پیگیر درخواست شما خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021
شما در حال تماس با GO2TR هستید ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱ برای برقراری تماس دکمه زیر را فشار دهید