اگر اولین بار هست که از سایت GO2TR دیدن می‌کنین، حتما از این صفحه شروع کنین!

مهاجرت افغان ها به کانادا از طریق کار

0 219

این محتوا مروری بر برنامه های مهاجرپذیری کشور کانادا است؛ جهت راهنمایی افغانستانی‌هایی که قصد مهاجرت کاری به کانادا را دارند.  به عبارتی اقدامات انجام شده‌ی دولت کانادا را برای کمک به افغان‌ها جهت مهاجرت به کانادا و رسیدن به هدفشان بررسی می‌کنیم. میزان مهاجرت افغان ها به کانادا در طی چند سال اخیر حاکی از آن است؛ که افغان‌ها کانادا را یک مقصد مهاجرتی محبوب می‌دانند. به طور نسبی بیش از صد و بیست هزار( ۱۲۰،۰۰۰) افغانی در حال حاضر در کانادا ساکن هستند.

مهاجرت افغان ها به کانادا از طریق برنامه‌ها‌ی کاری

کشور کانادا برنامه‌های کاری زیادی را برای پذیرش مهاجران طراحی و عملی نموده است. به همین جهت سالانه افراد زیادی از ملیت‌های مختلف به کانادا مهاجرت کاری می‌کنند؛ افغانستانی‌ها نیز ازاین امر مستثنی نبوده و هرساله با کمک برنامه‌های مهاجرتی کشور کانادا توانسته‌اند؛ اقدام به مهاجرت کنند. تعدادی از این برنامه های کاری کانادا عبارت‌اند از:

  • برنامه‌ی کارگر ماهر فدرال(FSW)
  • برنامه‌‌ی مهارت‌های تجاری فدرال(FSTC)
  • برنامه‌ی کارگر ماهر در کبک(QSWP)

مهاجرت افغان ها به کانادا از طریق برنامه کارگر ماهر فدرال

در روش مهاجرتی برنامه‌ی کارگر ماهر فدرال؛ چنانچه شخص در یکی از مشاغل طبقه بندی کانادا مهارت و تجربه‌ی کاری داشته باشد؛ می‌تواند، برای اخذ اقامت یکی از استان‌های کانادا به جز استان کبک اقدام به مهاجرت نماید. کشور کانادا طبقه بندی منظمی برای مشاغل مختلف دارد؛ به این معنی که هرکدام از مشاغل مختلف کشور کانادا در یکی از طبقه‌های لیست مذکور قرار می‌گیرد. لیست طبقه بندی مشاغل ملی کانادا را به اختصار NOC می‌گویند.

سطح مهارت شغلینمونه‌ی شغلسطح تحصیلات
سطح مهارت صفرمدیر رستوران، مدیر معدن و..تحصیلات دانشگاهی
سطح مهارت Aپزشکی، پیراپزشکی، مهندسی و…کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری
سطح مهارت   Bلوله کشی، سرآشپز، جوشکار، برق‌کار و…دوره کارآموزی یا فنی‌حرفه‌ای
سطح مهارت  Cگارسون، راننده‌ی کامیون، فروشنده و…دیپلم همراه با آموزش در محل‌کار
سطح مهارت Dخدماتی، سرایداری، نظافت‌چی و…نیازی به تحصیلات نیست

شرایط برنامه‌ی کارگر ماهر فدرال

افرادی که قصد دارند؛ از طریق برنامه‌ی کارگر ماهر فدرال به کانادا مهاجرت کنند؛ باید مجموعه‌ای از شرایط عمومی را داشته باشند. این شرایط عبارت‌اند از:

حداقل مدرک تحصیلی پیش دانشگاهی

تسلط بر زبان انگلیسی

داشتن سرمایه‌ی کافی برای مهاجرت از طریق برنامه‌ی کارگر ماهر فدرال

داشتن مهارت شغلی طبق لیست طبقه بندی مشاغل کانادا

پس از اینکه شخص شرایط عمومی شرکت دربرنامه‌ی کارگر ماهر فدرال را داشته باشد؛ می‌تواند وارد پروسه‌ی دو مرحله‌ای اخذ ویزای کار کانادا از طریق برنامه کارگر ماهر فدرال شود.

مرحله‌ی اول مهاجرت از طریق برنامه‌ی کارگر ماهر فدرال

پس از اینکه شخص اطمینان حاصل کرد؛ که حداقل شرایط مذکور برای مهاجرت را دارد. وارد مرحله‌ی اول ثبت نام می‌شود؛ این مرحله به صورت امتیاز بندی طراحی شده است. معیار محاسبه‌ی این مرحله از ۱۰۰ امتیاز خواهد بود. در صورتی که شخص موفق به اخذ امتیاز ۶۷ یا بالاتر شود، وارد مرحله‌ی دوم درخواست مهاجرت به کانادا خواهد شد.

در حال حاضر اشخاصی که ۶۷ امتیاز کسب می‌کنند؛ وارد مرحله‌ی دوم درخواست مهاجرت به کانادا می‌شوند.

توجه داشته باشید که کسب امتیاز ۶۷ و یا حتی بالاتر به معنی پذیرفته شدن و اخذ ویزای کار کانادا نیست؛ بلکه مجوزی است برای ورود به مرحله‌ی دوم درخواست مهاجرت به کانادا

۶ فاکتور اصلی امتیازبندی برنامه‌ی کارگر ماهر فدرال

تسلط بر زبان(۲۸ امتیاز)

تحصیلات(۲۵ امتیاز)

تجربه‌ی کاری(۱۵ امتیاز)

سن(۱۲ امتیاز)

پیشنهاد کار از داخل کانادا(۱۰ امتیاز)

سازگاری (۱۰ امتیاز)

مرحله‌ی دوم مهاجرت از طریق برنامه‌ی کارگر ماهر فدرال

پس از اینکه شخص امتیاز مناسب را از مرحله‌ی اول کسب کرد وارد مرحله‌ی دوم در خواست مهاجرت به کانادا می شود. این مرحله نیز بر اساس امتیاز بندی است؛ اما این‌بار محاسبه‌ی امتیاز از ۱۲۰۰ خواد بود. هر سال دولت کانادا حداقل امتیازی را مدنظر قرار می‌دهد و بر اساس آن اقدام به پذیرش مهاجر خواهد کرد.

به مرحله‌ی دوم درخواست مهاجرت به کانادا مرحله‌ی POOL و یا استخر نیز می‌گویند. در این مرحله دولت کانادا از میان متقاضیان بهترین‌ها را انتخاب می‌کند؛ و یا به اصطلاح اشخاصی را که بالاترین امتیاز را کسب کرده‌اند؛ انتخاب می‌کند.

مهاجرت افغان ها به کانادا و برنامه‌‌ی مهارت تجاری فدرال

این گزینه‌ی مهاجرت افغانستانی‌ ها مخصوص کارگران ماهری است؛ که می خواهند به دلیل داشتن مهارت در یک رشته‌ی خاص، اقامت دائم کانادا را اخذ کنند. کارگران ماهر افغان باید، حداقل شرایط لازم را برای مهاجرت از طریق برنامه‌‌ی مهارت‌های تجاری فدرال داشته باشند.

حداقل شرایط لازم برای مهاجرت از طریق برنامه‌‌ی مهارت‌های تجاری فدرال عبارت‌اند از: تسلط بر زبان (انگلیسی یا فرانسوی)، داشتن حداقل دو سال سابقه‌ی کار تمام وقت (یا معادل آن کار پاره وقت)، داشتن پیشنهاد کاری تمام وقت به مدت یک سال از داخل کانادا، اثبات بودجه لازم برای حمایت از خود و خانواده.

مهاجرت افغان ها به کانادا با برنامه‌ی کارمند ماهر در کبک

برنامه‌ی کارگر ماهر در کبک برای کارگران ماهری است؛ که می خواهند ساکن دائم کانادا شوند و در استان کبک زندگی کنند. این استان توافق ویژه‌ای درباره مهاجرت با دولت کانادا دارد. استان کبک برای انتخاب مهاجران قوانین خاص خود را دارد. مهاجرین برای مهاجرت به کانادا به عنوان کارگر ماهر منتخب کبک، باید دو مرحله ‌ی گزینشی را پشت سر بگذارند. به این معنی که پس از پذیرفته شدن در استان کبک و اخذ مدرک(CSQ) می توانند، برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام کنند.

مهاجران افغان که مدارک عالی تحصیلاتی برخوردار هستند؛ می‌توانند، به عنوان نیروی کار ماهر از طریق برنامه‌ی مهاجرتی کارگر ماهر کبک اقدام به مهاجرت کنند.

مراحل مهاجرت با برنامه‌ی کارگر ماهر در کبک

فرآیند مهاجر‌پذیری کبک اکنون براساس اصل ابراز علاقه استوار است. به این معنی؛ که افراد علاقمند به مهاجرت به کبک، ابتدا باید اظهار علاقه خود را تکمیل آن را به Arrima ( پذیرش آنلاین نیروی متخصص کبک) ارسال کنند. سپس کسانی که مشخصات آنها با نیازهای کبک مطابقت دارد و شرایط لازم برای مهاجرت به کبک را دارند، توسط وزارت امور خارجه‌ی مهاجرت دعوت به مهاجرت می‌شوند.

شرایط لازم برای مهاجرت از طریق برنامه‌ی کارگر ماهر در کبک، اخذ امتیاز ۵۰ برای شخص مجرد و اخد امتیاز ۵۹ برای خانواده است. این امتیازها را براساس مجموعه‌ای از فاکتورهای مشخص(در ادامه ذکر می‌شود) تقسیم بندی کرده اند.

فاکتورهای لازم؛ برنامه‌ی کارگر ماهر در کبک

تحصیلات و دانش؛

مقدار تحصیلات شخص مهاجر دارای امتیاز است به عنوان نمونه امتیاز شخصی که دکتری دارد در مقایسه با شخصی که دیپلم است، بیشتر خواهد بود.

تجربه‌ی کار؛

افرادی که حداقل ۶ ماه و حداکثر ۴ سال تجربه‌ی کاری دارند از امتیاز تجربه‌ی کاری برخوردار خواهند شد.

 مهارت زبان؛

شخصی که قصد مهاجرت کار دارد با تسلط کافی بر زبان انگلیسی و یا فرانسوی را داشته باشد؛ البته تسلط بر زبان فرانسوی برای مهاجرت به استان کبک از اولویت برخوردار است

 سن؛

مقدار سن شخص مهاجر دارای امتیاز است به عنوان نمونه افرادی که میانگین سنی ها کمتر از ۳۵ سال است امتیاز بیشتری در مقایسه با افرادی کسب خواهند کرد؛ که میانگین سنی آنها از ۴۰ سال به بالا است.

پیشنهاد شغلی از داخل کانادا؛

چنانچه شخص مهاجر از یک کارفرمای کبکی پیشنهاد شغل یک ساله داشته باشد برای وی امتیاز محسوب می‌شود.

داشتن کودک و همسر؛

داشتن خانواده برای مهاجرین به کبک مزیت محسوب می‌شود و امتیاز خاص خود را دارد.

خودکفایی مالی؛

شخصی که مهاجرت می‌کند، باید حداقل توانایی مالی جهت تسویه حساب مهاجرت به کبک را داشته باشد.

 داشتن پیوند خانوادگی در کبک؛

به این معنی که یکی از اعضای خانواده و یا فامیل نزدیک شخص مهاجر در استان کبک اقامت داشته باشد.

اشتغال در کبک؛

اشخاصی که قبل از درخواست مهاجرت، در کبک مشغول به کار بوده‌اند از امتیاز برخوردارند.

مهاجرت کاری به کانادا

همان‌طور که مشاهده کردید؛ مهاجرت کاری به کانادا همچون سایر گزینه های مهاجرتی کانادا فرایندی دو مرحله ای و بر پایه‌ی امتیاز بندی است. به این معنی که افرادی که قصد مهاجرت کاری به کانادا را دارند. در مرحله‌ی اول موظف به کسب امتیاز مناسب براساس معیارهای تعیین شده ‌ی کانادا هستند؛ آنها پس از اخذ امتیاز کافی وارد مرحله‌ی دوم پذیرش می‌شوند و مدارک و شرایط آنها برای دریافت دعوت نامه دوباره مورد بررسی قرار می‌گیرد.

درمرحله‌ی اول امتیاز متقاضیان مهاجرت بر اساس امتیاز صد(۱۰۰) مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ پس از اخذ نمره‌ی مناسب آنها وارد مرحله‌ی دوم می‌شوند. در مرحله‌ی دوم امتیازها بر اساس هزار دویست(۱۲۰۰) است. سپس دولت کانادا از اشخاصی که بالاترین امتیاز را کسب کرده‌اند؛ دست به انتخاب می زند.

منابع:

canada.ca

africanada

canada.ca

بیشتر بخوانیم:

چگونه از طریق ویزای کار برای اقامت روسیه اقدام کنیم؟

مهاجرت افغان ها به یونان

اخذ تابعیت دوگانه در بهترین کشورها

بهترین کشورها برای شغل مهندسی کامپیوتر

چکار کنیم تا درخواست کار ما در آلمان پذیرفته شود؟!

دوست دارین آخرین مقالات ما براتون ایمیل بشه؟
خوب اگر علاقمندین به اخبار و مقالات مجله اینترنتی گوتو تی آر لطفا ایمیل خودتون رو وارد کنین!
هر زمان دوست داشتین لغو اشتراک کنین!

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما را نمایش نمی دهیم.

مشاوره مهاجرت: 02143000021