آیا پناهندگی در کانادا آسان است؟

Asylum in Canada
زمان مطالعه: 6 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط saeidhabibpour

شاید برخی به‌اشتباه تصور کنند با طرح یک ادعای دروغین، می‌توانند به پناهندگی در کانادا دست پیدا کنند. در‌حالی‌که این امر خلاف واقعیت است. شخص پناه‌جو باید توانایی اثبات ادعای خود را در دادگاه‌های پناهندگی این کشور با ارائه اسناد و مدارک معتبر داشته باشد. درغیر‌این‌صورت، نه تنها به وی پناهندگی تعلق نمی‌گیرد، بلکه مشمول جریمه نیز خواهد شد.

بنابراین ما در مجموعه GO2TR قصد داریم، این مطلب را به پناهندگی در کانادا و چالش‌های آن اختصاص دهیم.

دیدن این ویدئو اطلاعات قابل تاملی را در زمینه پناهندگی به شما خواهد داد.

قوانین پناهندگی در کانادا

مقررات پناهندگی در کانادا

کانادا جزو کشورهای پناهنده‌پذیر محسوب می‌شود. از دیدگاه قوانین کانادا، پناهنده شخصی است که در کشور خود به‌شدت مورد آزار‌و‌اذیت قرار گرفته است و به دلیل عدم امنیت جانی، توانایی بازگشت به سرزمین خود را ندارد. شخصی که با تکیه‌بر این ادعاها درخواست پناهندگی می‌کند، باید بتواند ادعای خود را در دادگاه اداری این کشور، با سند و مدرک معتبر اثبات کند تا به‌عنوان پناهنده شناخته شود. در‌غیر‌این‌صورت نه‌تنها به وی پناهندگی داده نمی‌شود، بلکه مشمول مجازات نیز خواهد شد. به‌عنوان‌مثال، از کانادا اخراج شده و درصورتی‌که در زمان مقرر خاک کانادا را ترک نکند، بازداشت خواهد شد.

موسسه مهاجرتی GO2TR هرگز این روش پرخطر را توصیه نمی‌کند. همچنین هیچ‌گونه خدماتی در این زمینه ارائه نمی دهد.

درخواست پناهندگی در کانادا

مصاحبه به هنگام پناهندگی در کانادا

برخلاف تصور عامه، دریافت پناهندگی کانادا حتی برای افرادی که واجد شرایط پناهندگی هستند، با مشکلات و چالش‌های فراوانی روبه‌رو است. همچنین در اکثر مواقع با شکست و ضررهای جبران‌ناپذیری همراه است. چراکه پس از تقاضای پناهندگی در کانادا، مقامات دولتی با پناه‌جو مصاحبه می‌کنند. در این مصاحبه پناه‌جو باید دلایل خود را برای درخواست پناهندگی در کانادا بیان کند و برای سوال‌هایی که از وی پرسیده می‌شود، پاسخ دقیق و مستدل داشته باشد. برخی از پرسش‌هایی که پناه‌جو باید پاسخگوی آن‌ها باشد. عبارت‌اند از:

 • چرا از بازگشت به کشور مبدا می‌ترسد؟!
 • چرا پلیس کشور مبدا نمی‌خواهد و یا تمایلی ندارد که به او کمک کند؟!
 • چرا به قسمت دیگری از کشور مبدا مهاجرت نکرده است؟!
 • چرا به کشور دیگری نمی‌رود؟!

پس‌از مصاحبه‌های اولیه، درنهایت مقامات دولتی تصمیم می‌گیرند که پرونده شخص صلاحیت ارجاع به هیئت مهاجرت و پناهندگان کانادا (IRB) را دارد یا خیر. پس‌ازاینکه پرونده شخص واجد شرایط شناخته شد، برای رسیدگی بیشتر به دادگاه مستقل IRB ارجاع داده می‌شود. چنانچه در این دادگاه تشخیص داده شود که کوچک‌ترین دروغ در ادعای پناه‌جو وجود دارد، هیئت مهاجرت و پناهندگان در کانادا، او را از خاک این کشور اخراج خواهند کرد. بنابراین شخص موظف است به‌سرعت خاک کانادا را ترک کند.

رسیدگی به پرونده پناهجویان در IRB

رسیدگی به پرونده‌های پناهندگی در کانادا

وظیفه رسیدگی به پرونده‌های پناه‌جویان در کانادا، بر‌عهده هیئت مهاجرت و پناهندگان کانادا (IRB) است. این مرکز، بزرگ‌ترین دادگاه اداری مستقل در کانادا است که مسئولیت تصمیم‌گیری منطقی در مورد امور مهاجرت و پناهندگی را به‌طور فعال، منصفانه و مطابق با قانون کانادا بر‌عهده دارد. بنابراین هنگامی‌که پناه‌جو تقاضای پناهندگی خود را به مقامات آژانس خدمات مرزی (CBSA) یا به سازمان مهاجرت کانادا (IRCC) ارائه می‌دهد، درصورتی‌که واجد شرایط پناهندگی در کانادا باشد، پرونده او به هیئت مهاجرت و پناهندگان کانادا فرستاده می‌شود. سپس هیئت مهاجرت و پناهندگان کانادا، تصمیم نهایی را در مورد پذیرش و یا عدم پذیرش درخواست پناهندگی متقاضی می‌گیرند.

پیشنهاد می‌کنم حتما مطلب «چرا نباید پناهندگی بگیریم؟» را مطالعه بفرمایید.

کدام پرونده‌ها شرایط ارسال به IRB را ندارند؟

بسیاری از پرونده‌ها، شرایط ارجاع به IRB را ندارند. به‌عنوان‌مثال؛ هنگامی‌که پناه‌جو از طریق مرز ایالات‌متحده وارد کانادا شده باشد، پرونده وی به IRB ارجاع داده نخواهد شد. چراکه کانادا در سال ۲۰۰۴ میلادی توافق‌نامه‌ای با ایالات‌متحده امضا کرد. بر اساس این توافقنامه، افرادی که می‌خواهند درخواست پناهندگی دهند، باید به‌محض ورود به اولین کشور امن درخواست خود را ارائه دهند. بنابراین اگر پناه‌جو از مرزهای آمریکا وارد کانادا شود، ادعای پناهندگی او پذیرفته نخواهد شد. مگر در شرایط استثنایی مثل وقتی‌که خانواده پناه‌جو در کانادا باشند. جالب است بدانید که سالانه افراد زیادی در راه مهاجرت غیرقانونی جان خود را از دست می‌دهند. درحالی‌که می‌توانستند به‌سادگی و با انتخاب یکی از روش‌های مهاجرت قانونی به اهداف خود دست پیدا کنند.

تعدادی دیگری از پناه‌جویان که پرونده آنها شرایط ارسال به IRB را ندارد عبارت‌اند از:

 • شخصی که توسط کشور دیگری به‌عنوان پناهنده شناخته‌شده است و امکان بازگشت به آن کشور را دارد.
 • درصورتی‌که پناه‌جو قبلاً وضعیت یک فرد حفاظت‌شده در کانادا را دریافت کرده باشد.
 • پناه‌جو در گذشته تقاضای پناهندگی در کانادا را داده باشد ولی آن را پس گرفته باشد.
 • پناه‌جو در گذشته ادعای پناهندگی در کانادا را مطرح کرده است اما واجد شرایط نبوده است.
 • پناه‌جو در گذشته ادعای پناهندگی را مطرح کرده است اما توسط IRB رد شده است.
 • پناهجویی که به‌دلیل انجام فعالیت‌های مجرمانه و نقض حقوق بشر اجازه ورود به کانادا را ندارد.

درخواست پناهندگی از مرز رسمی کانادا

اگر از یک مرز ورودی رسمی کانادا (فرودگاه یا مرز زمینی) درخواست پناهندگی دهید، مقامات به شما کمک می‌کنند تا فرم‌های درخواست پناهندگی را پرکنید. اگر واجد شرایط پناهندگی باشید و به مرحله بعد فرستاده شوید، سند بسیار مهمی به نام فرم مبنای ادعا (BOC) به شما ارائه می‌شود. شما باید فرم مبنای ادعا را تکمیل کنید و ظرف ۱۵ روز، پس از درخواست اولیه پناهندگی خود، آن را  به هیئت مهاجرت و پناهندگی ارسال کنید.

در فرم مبنای ادعا (BOC)، باید اطلاعات بیوگرافی دقیق و اصلی خود را ثبت کنید. همچنین در این فرم باید دلیل فرار خود از کشور مبدا و عدم امنیت جانی خود را بنویسید. نحوه صحیح پر کردن فرم مبنای ادعا برای اخذ پناهندگی کانادا از اهمیت بالایی برخوردار است بنابراین از یک وکیل مهاجرت کمک بخواهید.

مخاطب گرامی ما در موسسه مهاجرتی GO2TR هیچ‌گونه خدمات و یا مشاوره‌ای در زمینه پناهندگی ارائه نمی‌دهیم. همچنین هرگز این روش را که موجب به خطر افتادن جان و مال شما می‌شود، توصیه نمی‌کنیم.

دیدگاه کانادا نسبت به پناهجویان

تفاوت پناهدگی در کانادا و مهاجرت

در کشور کانادا تعریف پناهنده با مهاجر فرق دارد. مهاجر شخصی است که آزادانه اقامت دائم این کشور را کسب می‌کند و از طریق روش‌های قانونی مثل اکسپرس اینتری (Express Entry) اقدام به مهاجرت می‌کند. بنابراین می‌تواند از جایگاه اجتماعی و شغلی مناسب برخوردار شود. اما پناه‌جو، به شخصی گفته می‌شود که از کشور خود فرار کرده و نیازمند حمایت‌های بین‌المللی است. افرادی که به حمایت بین‌المللی نیاز دارند عبارت‌اند از:

 • شخصی که در کشور مبدأ مورد شکنجه، آزار‌و‌‌اذیت قرار گرفته است.
 • شخصی که در کشور مبدأ تهدید به مرگ شده است و امکان کشته‌شدن وی وجود دارد.
 • در کشور مبدأ شخص پناه‌جو، درگیری مسلحانه یا بی‌نظمی عمومی وجود دارد.
 • کشور مبدأ دچار قحطی جدی ناشی از درگیری مسلحانه، بلای طبیعی یا انسانی شده باشد.
 • شخص پناه‌جو هیچ تابعیتی نداشته باشد.

عواقب پناهندگی

پناهندگی در کانادا و عواقب آن

مهاجرت در اغلب اوقات موجب پیشرفت کاری، تحصیلی و اجتماعی افراد می‌شود و شخص می‌تواند آزادانه و بدون هیچ‌گونه منع قانونی به کشور مبدأ خود رفت‌وآمد کند. بنابراین سلامت و بهداشت روان افراد در مهاجرت، در معرض تهدید نخواهد بود. درحالی‌که پناهندگی عواقب منفی بسیاری برای شخص پناه‌جو خواهد داشت. به‌عنوان مثال؛ شخصی که موفق به دریافت پناهندگی در کانادا یا هر کشور دیگری می‌شود، در اغلب اوقات حق بازگشت به کشور مبدأ خود را ندارد. حتی درصورتی‌که شخص پناه‌جو به هر دلیل به کشور مبدأ خود بازگردد، حق پناهندگی وی لغو خواهد شد.

به همین جهت توصیه می‌شود چنانچه به دنبال یافتن شرایط زندگی بهتر و پیشرفت در کار و تحصیل هستید، از راحت‌ترین راه‌های مهاجرت به کانادا استفاده کنید نه پناهندگی.

سوالات متداول در زمینه پناهندگی در کانادا

منابع:

 1. Help.unhcr.org
 2. ref world

1 دیدگاه برای “آیا پناهندگی در کانادا آسان است؟

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021