همه ی آنچه که باید در مورد دوره پادفک دانست

0 290

پادفک مخفف لغت روسی подготовительный факультет است. دوره پادفک (padfak)، دوره‌ی آماده‌سازی زبان روسی است که شرایط را برای تحصیل در دانشگاه‌های روسیه فراهم می‌کند. دوره پادفک دوره‌ی آموزشی قبل از ورود به دانشگاه‌های روسیه است. این دوره‌ی تخصصی و هدفمند بیشتر برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی مناسب است. دوره پادفک شامل مباحث مکالمه و درک شنیداری، زبان‌شناسی، زبان روسی در تجارت، ادبیات روسی، ترجمه و مطالعات فرهنگی است. دانشجویان در دوره پادفک متناسب با رشته‌ای که در آن قصد تحصیل دارند درس‌های پیش‌نیاز را به زبان روسی می‌گذرانند. به‌طور مثال دوره پادفک برای تحصیل در رشته پزشکی یا دندانپزشکی و یا داروسازی شامل دروس آموزش زبان روسی عمومی، زبان روسی تخصصی، فیزیک، ریاضی، شیمی و زیست‌شناسی است. همچنین کسانی که خواستار تحصیل در رشته‌های علوم انسانی یا ریاضی هستند، مسلماً دروس علوم انسانی و ریاضی برای آن‌ها ارائه می‌شود. با گذراندن این دوره علاوه بر اخذ گواهی تعیین سطح روسی متقاضی به زبان روسی تسلط پیدا می‌کند و با فرهنگ، شیوه زندگی و تاریخ روسیه آشنا می‌شود و همچنین دروس پایه و اصلاحات دروس مربوطه به رشته‌ی تخصصی خود را می‌گذراند.

قطعا کسانی می توانند در آزمون ورودی دانشگاه‌های روسیه قبول شوند که دوره پادفک را گذرانده اند. در صورت نگذراندن دوره پادفک و ندانستن زبان روسی، شانسی برای این‌که در آینده بتوانید بعد از اتمام تحصیلات، در روسیه بمانید و کارکنید و اقامت بگیرید، ندارید.

دوره پادفک چه مدت طول می‌کشد و هزینه‌ی آن چقدر است؟

دوره‌های مقدماتی دانشگاه مانند پادفک شاید شرایط سخت‌گیرانه تحصیلی بیشتری را برای ورود به دانشکده‌ها و دانشگاه‌ها داشته باشد اما متقاضیانی که دوره‌های آمادگی دانشگاه را می‌گذرانند، در کلاس‌های درس دانشگاه فعال‌تر هستند و انتظارات برای دستیابی به سطح بالاتری را دارند. دانش‌آموختگان دانشگاه‌های روسیه فقط در صورتی مدارکشان قابل‌تأیید است که دوره پادفک را گذرانده باشند. در روسیه، ۷۶۶ دانشگاه در ۸۲ منطقه از کشور از کالینینگراد تا ولادیوواستوک آماده استقبال از شما هستند. می‌توانید برای مدرک لیسانس، کارشناسی ارشد، دکترا، آموزش حرفه‌ای یا پیشرفت حرفه‌ای در دانشگاه‌های این کشور تحصیل کنید و همچنین روسی را یاد بگیرید. در دانشگاه‌های روسیه می‌توانید تقریباً در هر حرفه‌ای که در حال حاضر در بازار جهانی تقاضا می‌شود، تحصیل کنید. به‌طورکلی طول دوره پادفک ۱۲۰ ساعت آموزش در روسیه است. این دوره معمولاً از ۸ تا ۱۰ ماه به طول می‌انجامد. تقریباً زمان ثبت‌نام دوره پادفک از نیمه‌های فروردین (آوریل) شروع می‌شود و تا اوایل مرداد (ژوئیه) ادامه دارد. اکثر دوره‌های پایه هزینه دارند. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور به نسبت دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی بسیار متفاوت است. هزینه گذراندن دوره پادفک برای دانشجویان مشمول بورسیه رایگان برگزار می‌شود. هزینه دوره پادفک بستگی به طول دوره آموزشی دارد. برخی از هزینه‌ها به‌صورت زیر است:

  • دوره‌ی عادی: ۳۵۰۰$
  • برنامه یک سال و نیمه: ۶۷۸۰$
  • آموزش تمام‌وقت (۲۶ ساعت در هفته) دوره پیشرفته آموزش زبان روسی:۵۷۸۰$
  • آموزش نیمه‌وقت (۱۸ ساعت در هفته): ۴۷۸۰$

منابع آموزشی مورداستفاده در دوره پادفک روسیه

منابع آموزشی مورداستفاده در دوره پادفک روسیه

قطعا کسانی می توانند در آزمون ورودی دانشگاه‌های روسیه قبول شوند که دوره پادفک را گذرانده اند. در صورت نگذراندن دوره پادفک و ندانستن زبان روسی، شانسی برای این‌که در آینده بتوانید بعد از اتمام تحصیلات، در روسیه بمانید و کارکنید و اقامت بگیرید، ندارید. تنها دانشجویانی می‌توانند از دولت روسیه، بورسیه تحصیلی دریافت کنند که پادفک داشته باشند و خواهان تحصیل به زبان روسی باشند زیرا که بورسیه تحصیلی به دانشجویان کورس انگلیسی تعلق نمی‌گیرد. درواقع مدرک پادفک شما معادل پیش‌دانشگاهی ایران است. علاوه بر این دوره پادفک رشته‌های علوم پزشکی یا pre-medical یک دوره اجباری برای دانشجویانی است که متقاضی تحصیل به زبان روسی دوره‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پرستاری در روسیه هستند.  به نظر شما می‌شود بدون دانستن حتی یک کلمه زبان روسی برای ادامه تحصیل به روسیه آمد؟ البته که می‌شود، خب شما به خاطر همین پادفک می‌خوانید، برای این‌که بتوانید توانایی خواندن و نوشتن به زبان روسی را کسب کنید. البته دوره پادفک را در ایران هم می توان،گذراند. منابع آموزشی مورداستفاده در دوره پادفک روسیه به شرح زیر است:

  1. کتاب‌های دوره کاربردی آموزش زبان روسی
  2. کتاب آموزش و تمرین رسم‌الخط روسی
  3. مجموعه کتب مکالمه به روسی بر اساس متد آموزشی روسیه و آمریکا
  4. کتاب صرف افعال روسی
  5. فرهنگ لغت و شیوه استفاده از آن

مدارک لازم دوره پادفک:

در دانشگاه‌های روسیه تدریس به زبان روسی و انگلیسی است. اما دوره کارشناسی در اکثر دانشگاه‌ها به زبان روسی تدریس می‌شود که برای پذیرش این دانشگاه‌ها باید دوره پادفک را گذراند. تحصیل در دوره لیسانس در این کشور ۴ ساله است که شرط اصلی ورود به این دوره، داشتن مدرک دیپلم است. برای پذیرش در دانشگاه در دوره کارشناسی باید در آزمون ورودی شرکت کرد که آزمون سختی نیست. دانشجویان زمانی می‌توانند در رشته‌ی موردنظر تحصیل کنند که از قبل مهارت خواندن و نوشتن زبان روسی و دروس پایه آن رشته را به زبان روسی گذرانده باشند؛ بنابراین برای گذراندن دوره پادفک به مدارکی نیاز است که شامل: ۱. ترجمه پاسپورت به زبان روسی ( در خصوص دانش آموزان پسر که خدمت نظام‌وظیفه‌شان را طی نکرده‌اند، اخذ گذرنامه پس از دریافت پذیرش از دانشگاه مورد تائید وزارت علوم انجام می‌شود)۲. ترجمه ریزنمرات دبیرستان و پیش‌دانشگاهی به زبان روسی ۳. ترجمه مدارک دیپلم و پیش‌دانشگاهی به زبان روسی ۴. عکس ۵. پر کردن application خود دانشگاه.

چرا دانشگاه‌های روسیه را باید انتخاب کرد؟

چرا دانشگاه‌های روسیه را باید انتخاب کرد؟

روسیه که در دو قاره پراکنده‌شده، بزرگ‌ترین کشور در جهان است. در مرزهای وسیع آن، تعدادی از مجلل‌ترین کاخ‌ها، فلات‌های وسیع، ارتفاعات کوه‌ها، سردترین شهرها، نام قوی‌ترین سیاست‌مدارها در تاریخ، بهترین شرکت‌های باله و بزرگ‌ترین مجموعه‌ی عروسک‌های انباشته وجود دارد. ازنظر فرهنگ، ادبیات و نمایش یکی از برجسته‌ترین کشورها است. نویسندگان روسی همچون تولستوی، بولداکوف، داستایوفسکی و نابوکوف به دلیل خلق برخی از بزرگ‌ترین آثار سده‌های نوزدهم و بیستم در سراسر جهان جزو غول‌های ادبیات به شمار می‌آیند.

روسیه یکی از کشورهای اقتصادهای در حال رشد جهان است و در کنار دیگر کشورهای BRICS، روسیه مایل به بین‌المللی کردن سیستم آموزش عالی خود است و برای توسعه دانشگاه‌های خود و گسترش حمایت از متقاضیان بین‌المللی سرمایه‌گذاری می‌کند.

۲۴ دانشگاه در روسیه وجود دارد که در رده‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS® ۲۰۱۸ قرار دارند.۱۰ تای آن‌ها در بین ۴۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند. روسیه همچنین با حضور قابل‌توجه در رده‌بندی دانشگاه‌های QS EECA، جزو ۳۰۰ دانشگاه برجسته در اروپا است و در آسیای میانه، با ۹۵ دانشگاه روسی، افتخار می‌کند.

طی یک دهه گذشته، آموزش عالی در روسیه دستخوش تغییر قابل‌توجهی شده است، به‌طوری‌که ۳۹۰ میلیارد روبل (۶.۷ میلیارد دلار پوند) بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ برای ارتقاء امکانات و تجهیزات فنی در دانشگاه‌های روسیه و بهبود آموزش برای کارمندان تدریس اختصاص‌یافته است.

علاوه بر این، در سال ۲۰۰۳، روسیه به فرآیند بولونیا پیوست و متعهد شد كه سیستم خود را با سایر كشورها در سراسر اروپا هماهنگ كند. این بدان معناست که بسیاری از دانشگاه‌های روسیه اکنون بین یک دوره لیسانس چهارساله و یک مدرک تخصصی پنج‌ساله گزینه‌ای را انتخاب می‌کنند. در اولین نسخه از رتبه‌بندی‌های قدرتمند سیستم آموزش عالی QS، سیستم آموزش عالی روسیه در رتبه ۲۶ جهان قرار گرفت. دانشگاه ایالتی لومونوسف مسکو (Lomonosov MSU) بالاترین موسسه روسیه است. در رده‌بندی جدول رتبه‌بندی‌های دانشگاه QS EECA برای سومین سال پیاپی در مقام بالا قرار دارد. پیشرو در بین دانشگاه‌های مسکو، دانشگاه ایالتی لومونوسف مسکو دانشگاهی را ارائه می‌دهد که به فرهنگ غنی پایتخت روسیه نزدیک است (کمتر از پنج کیلومتر با مرکز).

جهت مطالعه  مطلب تحصیل در روسیه کی توان به سایت go2tr مراجعه کرد.

پذیرش تحصیلی دوره پادفک در دانشگاه دوستی ملل روسیه برای رشته های مهندسی

دوست دارین آخرین مقالات ما براتون ایمیل بشه؟
خوب اگر علاقمندین به اخبار و مقالات مجله اینترنتی گوتو تی آر لطفا ایمیل خودتون رو وارد کنین!
هر زمان دوست داشتین لغو اشتراک کنین!

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما را نمایش نمی دهیم.

مشاوره مهاجرت: 02143000021