x
اگر اولین بار هست که از سایت GO2TR دیدن می‌کنین، حتما از این صفحه شروع کنین!

پزشکی در روسیه

در مورد جایگاه پزشکی در کشور روسیه اطلاعی دارید؟ این کشور که به عنوان فدرال روسیه شناخته می‌شود، بزرگترین کشور جهان در شمال اروپا است. در حال حاضر روسیه در میان دانشجویان سراسر جهان که علاقه‌مند به مطالعه پزشکی در خارج از کشور هستند محبوبیت زیادی به دست آورده است زیرا روسیه مرکز اصلی آموزش پزشکی در اروپا به شمار می‌رود و این رتبه و جایگاه را از طریق کیفیت بالای آموزش به دست آورده‌اند. جایگاه تحصیل در روسیه به دلیل استفاده از آخرین فن‌آوری‌ها و امکانات موجود در دانشگاه‌های پزشکی و همچنین کیفیت  بالا و نظام آموزش پزشکی ستاره‌دار در کشور روسیه، شهرت زیادی در میان دانش آموزان خارجی به دست آورده است. دانشگاه های پزشکی به دلیل شیوه آموزش پزشکی استثنایی خود که کشور‌های دیگر هنوز به آن مرحله نرسیده‌اند، مهر اعتباری را بر مدرک پزشکی زده است.

دانشگاه‌های پزشکی در روسیه در سال‌های گذشته، جز موسسات برجسته در زمینه مطالعات پزشکی در جهان بوده‌اند. کتاب‌ها و مقالات و پژوهش‌های انجام شده که در دانشگاه‌های پزشکی در این کشور منتشر می‌شوند به چندین زبان منتشر شده است که دانشجویان بین‌المللی برای یادگیری آسانتر و بهتر، بتوانند از آن مقالات بهره ببرند و در مطالعات خود از رفرنس‌ها و اطلاعات موجود در کتاب‌ها استفاده کنند و دغدغه یادگیری زبان را نداشته باشند.

مدرک پزشکی دریافت شده از هر کدام از  دانشگاه‌های پزشکی در روسیه، توسط سازمان‌های بزرگ جهان مانند یونسکو "UNESCO"   سازمان جهانی بهداشت "WHO" و  MCI شناخته شده است. دانش آموزانی که از یک کالج پزشکی در روسیه مدرک خود را پس از اتمام دوره تحصیلی دریافت می‌کنند، پس از گذراندن آزمون نهایی پزشکی در کشور خودشان و یا سایر کشورها ، واجدشرایط کار در هر بخش از جهان هستند. همین طور  دانشجویانی که  فارغ‌التحصیل دانشکده پزشکی روسیه هستند، در صورتی که تمایل به ادامه تحصیل در رشته پزشکی دارند، می‌توانند مدرک دریافت‌شده از دانشگاه‌های پزشکی روسیه را در کشور خودشان، معادل‌سازی کنند و به ادامه تحصیل یا رزیدنتی بپردازند.

جایگاه پزشکی در روسیه وجهان و اعتبار مدارک آن

جایگاه پزشکی در روسیه وجهان و اعتبار مدارک آن

مرکز آموزش و تحقیقات کشور روسیه با افتخار اعلام می‌کند که از 100 دانشگاه پزشکی برتر در لیست "دایرکتوری مدارس جهانی پزشکی  " که متعلق به سازمان بهداشت جهانی " WHO " است، 30 دانشگاه پزشکی که در این لیست است در کشور روسیه قرار دارد. دانش‌آموزانی که مدرکMBBS" " یا مدرک پزشکی عمومی را از دانشگاه های پزشکی روسیه دریافت می‌کنند، در بیمارستان های برتر در سراسر جهان  می‌توانند مشغول به کار طبابت شوند، چرا که مدرک دریافت شده از دانشگاه های کشور روسیه، مدرکی شناخته شده و معتبر از نظر سازمان های رتبه دهی و علم سنجی است.

هر ساله هزاران دانش‌آموز از کشورهای مختلف مانند ایران، هند، نپال، پاکستان، بنگلادش و غیره برای گرفتن مدرک پزشکی  به روسیه سفر می‌کنند، تمام دانشگاه های پزشکی روسیه توسط سازمان های بزرگ جهانی مانند سازمان بهداشت جهانی، یونسکو "UNESCO" و  MCI و شورای پزشکی بسیاری از کشورها مانند ایالت متحده آمریکا و ایالت متحده اروپا و همچنین کشورهای خاورمیانه، استرالیا، هند، کانادا و ... ارزیابی می‌شود. همچنین واحدهای درسی و حتی سطح علمی اساتید و میزان خروجی مقاله از این دانشگاه ها و مرکز تحقیقات دانشگاه های روسیه با استانداردهای جهانی آموزش و پژوهش مورد بررسی قرار گرفته است. پس تحصیل در رشته پزشکی در کشور روسیه از اعتبار جهانی برخوردار است. دانشجویان رشته پزشکی در کشور روسیه می‌توانند پس از اینکه مدرک پزشکی را  از یکی از دانشگاه های معتبر در کشور روسیه دریافت کردند، برای گذراندن آزمون نهایی پزشکی در کشور خودشان و یا سایر کشورها آمادگی های لازم را  متناسب با قوانین هر کشور کسب کنند، سپس این افراد واجد شرایط کار در هر بیمارستانی در سرتاسر جهان هستند. در بعضی موارد نیازی به گذراندن آزمون نهایی در کشور خودشان نیستند. این امر کاملا بستگی به دانشگاه انتخابی و واحدهای گذرانده شده در طول دوره تحصیل در رشته پزشکی در کشور روسیه دارد.

طول مدت تحصیل پزشکی عمومی در روسیه

طول مدت تحصیل پزشکی عمومی در روسیه

مدت  تحصیل در  رشته پزشکی در دانشگاه های معتبر کشور روسیه مانند سایر کشورهای جهان است. دانشگاه‌های روسیه، دوره تحصیلی رشته های مرتبط با پزشکی از جمله  پزشکی عمومی، دندانپزشکی و طب ورزشی را 6 الی 7 سال اعلام کرده است، علت اینکه دوره تحصیل ممکن است 6 سال یا 7 سال باشد، این است که واحدهای درسی رشته پزشکی در کشور روسیه در هر دو زبان انگلیسی و روسیه بسته به نیازهای دانشجویان بین‌المللی، ارائه می‌شود.

دانشگاه های پزشکی در کشور روسیه، برنامه 6 ساله برای گذراندن واحدهای درسی تخصصی پزشکی دارند و بعد از 6 سال می‌توانند مدرک پزشکی خود را از دانشگاه های پزشکی روسیه دریافت کنند، در صورتی که فرد، دانشجوی بین‌اللملی باشد باید یک دوره‌ی یک ساله، آموزش زبان انگلیسی ببیند.

این دوره یک ساله، همان سال اول که دانشجوی بین‌المللی برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور روسیه ثبت نام می‌کند، برگزار می‌شود تا دانشجو با قواعد زبان انگلیسی آشنا شود و به راحتی بتواند با دروس رشته که به صورت انگلیسی تدریس و آموزش داده می‌شوند ارتباط برقرار کند و مهارت های لازم را کسب کند. بعد از پاس کردن زبان انگلیسی، 6 سال بعدی واحدهای تخصصی دروس پزشکی و کارآموزی گذرانده می‌شود.

طول مدت تخصص پزشکی در روسیه

طول مدت تخصص پزشکی در روسیه

آموزش عالی در روسیه نه تنها برای دانشجویان داخلی در دسترس است، بلکه دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل و یا رزیدنتی در کشور روسیه دارند نیز می‌توانند در کشور روسیه مشغول به تحصیل شوند. طول دوره تحصیل بستگی به تخصص پزشکی و گرایش انتخاب شده دارد؛ به عنوان مثال، مدرک لیسانس در مراقبت های پرستاری پس از چهار سال تحصیل، اعطا می‌شود. مدرک جراحی نیاز به هشت تا نه سال مطالعه دارد.

 

تخصص های پزشکی، مانند متخصص پوست، متخصص گوارش، متخصص ارتودنسی یا متخصص قلب و عروق پس از تکمیل دوره تئوری تخصص، نیاز به کارآموزی دارند. طول دوره کارآموزی دو تا چهار سال است که بسته به تخصص و دانشگاه انتخاب شده متفاوت می‌باشد و هزینه آن سالانه از 100000 روبل تا  380،000 روبل (1،800 تا 6،600 دلار) متغیر می‌باشد. در دوره ی کارآموزی، پزشکان جوان آموزش های جامع برای کسب دانش عملی در تخصص خاص، مانند داخلی، جراحی یا قلب و عروق را به دست می‌آورند.

 

نمونه ای از طول مدت تحصیل و هزینه های پرداختی برای دانشگاه های مطرح پزشکی در کشور روسیه:

 

 هزینه سالیانه برای کارآموزی در رشته های تخصصی در دانشگاه I.M.Sechenov که اولین دانشگاه دولتی مسکو است، 337000 روبل (6500 دلار) است؛ دانشگاه های روسیه همچنین دوره‌های کارآموزی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند تا دانشجویان بین‌المللی مانند دانشجویان روسی بتوانند در محیط های بالینی مشغول به آموزش شوند.  زبان آموزش و درس های تئوری نیز به صورت انگلیسی است؛ طول دوره تحصیل برای تخصص قلب و عروق چهار سال است.

 

مدت زمان برای گذراندن دوره فوق تخصص در کشور روسیه:

 فارغ‌التحصیلان دوره های تخصصی پزشکی دانشگاه روسیه می‌توانند برای تحصیلات تکمیلی یا فوق تخصص شرکت کنند.  برای گرفتن مدرک فوق تخصص آن‌ها باید در یک آزمون فوق تخصص ثبت نام کنند. دوره تحصیلات فوق تخصص در دانشگاه های پزشکی در کشور روسیه سه سال است. پس از اتمام دوره فوق تخصص، دانشجویان باید از از رساله دکترای خود دفاع کنند تا مدرک فوق تخصص در یک رشته خاص را کسب کنند.

 

تفاوت بین پزشکی عمومی و تخصص و فوق تخصص در روسیه

تفاوت بین پزشکی عمومی و تخصص و فوق تخصص در روسیه

به طور کلی، بعد از اتمام دوره هفت الی هشت ساله دوره پزشکی، به کسانی که دوره 7 ساله را با موفقیت به اتمام رسانده اند، پزشک عمومی گفته می شود. اگر پزشکان عمومی قصد ادامه تحصیل در یکی از گرایشات پزشکی را داشته باشند، باید در آزمون دستیاری یا رزیدنتی برای آن تخصص شرکت کنند. مدت زمان دوره رزیدنتی یا دستیاری با توجه به تخصص مورد مطالعه متغیر است، کسانی که به عنوان رزیدنت پذیرفته می شوند از همان سال اول تحصیل، در بیمارستان ها یا کلینیک ها مشغول به فعالیت و طبابت می شوند و مسئولیت درمان بیماران را بر عهده دارند. فردی که در حال تحصیل در دوره رزیدنتی است، آموزش های بالینی و عملی و آموزش های تئوری در مورد رشته یا گرایش تخصصی خود می گذراند. افرادی که تمایل داشته باشند دکترا یا فوق تخصص را در یک گرایش یا تخصص کسب کنند یک دوره یک ساله را به نام دکترا باید پاس کنند و سپس بعد از دفاع از تز دکترا می توانند مدرک فوق تخصص خود را بگیرند.

سر فصل دروس پزشکی در روسیه (عمومی و تخصصی)

سر فصل دروس پزشکی در روسیه (عمومی و تخصصی)

دروسی که باید دانشجویان رشته پزشکی در دانشگاه های علوم پزشکی در کشور روسیه بگذرانند شامل موارد زیر است:

 

 

 سال اول

 

ترم اول : زیست شناسی، شیمی عمومی، فیزیک عمومی، زبان لاتین، زبان روسی، شیمی بیوارگانیگ، مراقبت های کلی بیماران (درمانی)

 

ترم دوم : زیست شناسی، انفورماتیک پزشکی (علم کامپیوتر در پزشکی)، ریاضی و انفورماتیک، بافت شناسی، جنین شناسی، سیتولوژی یا بافت شناسی، زبان لاتین، زبان روسی، آناتومی یا ساختار شناسی بدن، روانشناسی، اقتصاد، آناتومی کارکردی، مراقبت های کلی بیماران (در عمل جراحی)

سال دوم:

 

ترم سوم : آناتومی، بیوشیمی، هیستولوژی (بافت شناسی)، جنین شناسی، سیتولوژی، فیزیولوژی انسان، زبان روسی، تاریخ پزشکی، فلسفه، فیزیولوژی بالینی

 

ترم چهارم : بیوشیمی، بیوگرافی، میکروبیولوژی، فیزیولوژی انسان، آناتومی، مقدمه ای بر بیماری های داخلی، رادیولوژی، بهداشت، زبان روسی، فیزیولوژی مولکولی

 

سال سوم:

ترم پنجم: میکروبیولوژی، ایمونولوژی، جراحی عمومی، رادیولوژی، آناتومی آسیب شناسی، آناتومی بالینی پاتولوژیک، فیزیولوژی آسیب شناسی، فیزیولوژی پاتولوژیک بالینی، مقدمه ای بر بیماری های داخلی، رادیولوژی، جامعه شناسی، فارماکولوژی، زبان روسی، بهداشت

 

ترم ششم: سلامت عمومی، جراحی عمومی، رادیولوژی، آناتومی توپوگرافی و عمل جراحی، آناتومی آسیب شناسی، آناتومی بالینی پاتولوژیک، فیزیولوژی آسیب شناسی، فیزیولوژی پاتولوژیک بالینی، مقدمه ای بر بیماری های داخلی، رادیولوژی، فارماکولوژی، زبان روسی

 

سال چهارم

 

ترم هفتم: زنان و زایمان، مطالعه دهان و حلق، آناتومی آسیب شناسی، آناتومی بالینی پاتولوژیک، سلامت عمومی، فیزیولوژی پاتولوژیک بالینی، مغز و اعصاب، جراحی مغز و اعصاب، آناتومی توپوگرافی و عمل جراحی، بیماری های داخلی، عمل جراحی، توانبخشی پزشکی، زبان روسی

 

ترم هشتم: زنان و زایمان، بیماری های داخلی، مغز و اعصاب، جراحی اعصاب، ژنتیک پزشکی، چشم پزشکی، اطفال، اورولوژی، زبان روسی

 

سال پنجم

دروسی که در ترم نهم باید گذرانده شود شامل دروس زیر می باشد:

ترم نهم: زنان و زایمان، درماتوفرونولوژی، بیماری عفونی، درمان، غدد درون ریز، درمان در درمانگاه عمومی، جراحی، جراحی کودکان، دندانپزشکی، اطفال، روانپزشکی و مواد مخدر

 

دروسی که در ترم دهم باید گذرانده شود شامل دروس زیر می باشد:

ترم دهم: زنان و زایمان، بیماری های داخلی، غدد درون ریز، اطفال، بیماری عفونی، درمان در درمانگاه عمومی، تروما و ارتوپدی، عمل جراحی

 

سال ششم:

 

ترم یازدهم: زنان و زایمان، بیماری های داخلی، بیماری های عفونی کودکان، بیماری عفونی، سلامت عمومی، درمان پزشكی، دوره بخش، اچ آی وی / ایدز (بیماری های عفونی)، اچ آی وی / ایدز (ایمنولوژی بالینی)، اچ آی وی / ایدز (اپیدمیولوژی)، عمل جراحی، پزشکی قانونی

 

ترم  دوازدهم:  زنان و زایمان، بیماری های داخلی، توانبخشی، درمان در درمانگاه های عمومی، بیماری های عفونی گرمسیری، عمل جراحی، اپیدمیولوژی، پزشکی قانونی، ایمونولوژی بالینی، رادیولوژی

 

 

 

 

 

لیست دانشگاه های رشته پزشکی روسیه

لیست دانشگاه های رشته پزشکی روسیه

دانشگاه های برتر برای مطالعه در رشته پزشکی عمومی یا  MBBS در کشور روسیه در لیست زیر جمع‌آوری شده است:

لیست زیر دانشگاه های برتر کشور روسیه در زمینه رشته پزشکی می‌باشد که شما می‌توانید برای ادامه تحصیل فرم درخواست خود را برای این دانشگاه ها ارسال کنید.

 

 • دانشگاه علوم پزشکی تیور (Tver)
 •  اولین دانشگاه علوم پزشکی مسکو ( M. Sechenov)
 • دانشگاه علوم پزشکی ایالت نیژنی نووگورود (Nizhny Novgorod)
 • دانشگاه علوم پزشکی ایالت اورنبورگ (Orenburg)
 • دانشگاه علوم پزشکی ایالت بشکیر (Bashkir)
 • دانشگاه علوم پزشکی ایالت کوبان (Kuban)
 • دانشگاه علوم پزشکی اسمولنسک (Smolensk)
 • دانشگاه دوستی دانشگاهی روسیه
 • دانشگاه علوم پزشکی ایالت کورسک (Kursk)
 • دانشگاه علوم پزشکی ایالت کازان (Kazan)
 • دانشگاه علوم پزشکی ایالت ریاضان (Ryazan)
 • دانشگاه فدرال کریمه (Crimea)
 • دانشگاه علوم پزشکی ایالت نورترن (Northern)
 • اولین دانشگاه پزشکی ایالت سن پترزبورگ " پاولوف " (Pavlov)
 • دانشگاه علوم پزشکی ایالت ولگوگراد  (Volgograd)
 • دانشگاه علوم پزشکی ایالت پرم (Perm)
 • دانشگاه علوم پزشکی ایالت امسک (OMSK)
 • دانشگاه ایالتی استیوکار Syktyvkar) )
 • دانشگاه ایالتی ماری (Mari)
 • دانشگاه علوم پزشکی ایالت آلتایی (Altai)
 • دانشگاه علوم پزشکی ایالت داجستان Dagestan))
 • دانشگاه علوم پزشکی ایالت سیبری (Siberian)
 • دانشگاه فدرال ایسترن فار (Far Eastern)
 • دانشگاه ایالت مسکو "لومونسوف" (Lomonosov)
 • دانشگاه فدرال کازان (Kazan)
 • دانشگاه علوم پزشکی و تحقیقات ملی روسیه پیروگو  (RNRMU ) (Pirogov)
 • آکادمی پزشکی ایالتی امور (Amur)
 • کادمی پزشکی دولتی آرخانگلسک (Arkhangelsk)
 • آکادمی پزشکی دولتی آستاراخان (Astrakhan)
 • دانشگاه علوم پزشکی سسنجو Cecenja))
 • آژانس پزشکی دولتی ، آکادمی علوم پزشکی ایالتچلیابینسک (Chelyabinsk)
 • آکادمی علوم پزشکی ایالت (Cita)
 • دانشگاه علوم پزشکی ایالت سیتا  Cuvassia))
 • موسسه پزشکی ایالت کواسیا (Cuvassia)
 • موسسه پزشکی ایالت هاباروک (Habarovsk)
 • دانشگاه علوم پزشکی ایالت ایرکوتسک (Irkutsk)
 • آکادمی پزشکی ایالت ایوانو (Ivanovo)
 • آکادمی پزشکی ایکسوف (Izhevsk)
 • آکادمی پزشکی ایالت  مسکو جویش (Jewish)
 • دانشگاه علوم پزشکی کاباردینو بالکاری (Kabardino-Balkarian)
 • آکادمی پزشکی دولتی کمرو (Kemerovo)
 • موسسه پزشکی دولتی کیروف (Kirov)
 • آکادمی پزشکی کراسنویارسک (Krasnoyarsk)
 • دانشگاه علوم پزشکی آموسوا ساکا K. Ammosov Sakha))
 • آکادمی علوم پزشکی نظامی
 • دانشکده پزشکی دانشگاه دولتی مردویان (Mordovian)
 • دانشکده پزشکی ایالت مسکو (Stomatology)
 • دانشگاه پزشکی ایالت مسکو
 • دانشگاه ایالت مسکو لومونوسکو (M.V. Lomonosov)
 • آکادمی پزشکی ایالت اوسیتی (North Ossetian)
 • دانشکده پزشکی دانشگاه ایالت نووگورود (Novgorod)
 • موسسه پزشکی نووسیبریک (Novosibirsk)
 • آکادمی پزشکی ایالت امسک Omsk)  )
 • آکادمی پزشکی ایالت اون برگ (Orenburg)
 • مؤسسه پزشکی دانشگاه ایالتی اورلول (Orel)
 • مؤسسه پزشکی دانشگاه ایالتی اوش (Osh)
 • دانشکده پزشکی دانشگاه ایالت پتروآذاودسک (Petrozavodsk)
 • دانشگاه علوم پزشکی ایالت روستو (Rostov)
 • آژانس پزشکی Mechnikov State Saint Petersburg State
 • آکادمی پزشکی مطالعات فوق لیسانس سنت پترزبورگ
 • آکادمی علوم پزشکی اطفال سن پترزبورگ
 • دانشکده پزشکی دانشگاه ایالت سن پترزبورگ
 • موسسه پزشکی دانشگاه علوم پزشکی سامرا (Samara)
 • دانشگاه علوم پزشکی ساراتوف (Saratov)
 • آکادمی پزشکی ایالت اسمولنسک (Smolensk)
 • آکادمی پزشکی ایالت استراوپل Stavropol
 • آکادمی پزشکی ایالت تیومن (Tyumen)
 • دانشگاه علوم پزشکی ولدیوستاک (Vladivostok)
 • دانشگاه علوم پزشکی ایلت ولگاگراد (Volgograd)
 • آکادمی پزشکی ایالت بوردنکو (Voronezh N. N. Burdenko)
 • دانشگاه علوم پزشکی ایالت یوکوتسک (Yakutsk)
 • دانشکده پزشکی آکادمی پزشکی ایالت یاروسلاو (Yaroslavl)

نحوه اخذ پذیرش پزشکی عمومی در روسیه

نحوه اخذ پذیرش پزشکی عمومی در روسیه

 

رشته پزشکی یکی از محبوب ترین و پر طرفدارترین رشته ها بین متقاضیان است. تحصیل در رشته پزشکی در یکی از  دانشگاه های پزشکی کشور روسیه فرایندی سخت ندارد و متقاضیان بدون شرایط سنی می‌توانند حتی در دانشگاه های برتر و نامدار در کشور روسیه تحصیل کنند، نکته قابل توجه در مورد رشته پزشکی در کشور روسیه این است که علاوه بر گذراندن واحدهای درسی در دانشگاه های علوم پزشکی در کشور روسیه، پژوهش و تحقیقات حرفه‌ای نیز باید در کنار واحدهای تخصصی گذرانده شود که این امر سبب می‌شود دانشجویان، به مهارت و توانایی بالایی در حوزه پزشکی برسند و مقالات معتبری را در مجلات تحت نظر isi منتشر کنند. همین امر سبب می‌شود که فرد بیشتر درگیر درس و پزشکی حرفه‌ای شود.

از جمله فواید دیگر تحصیل پزشکی در کشور روسیه این است که فرآیند اخذ پذیرش و گرفتن ویزا در مدت زمان کمی صورت می‌پذیرد و در مقایسه با سایر دانشگاه های کشور های دیگر، این فرایند سریع‌تر انجام می‌شود و متقاضی همچنین هزینه های کمتری را برای فرایند اخذ پذیرش پرداخت می‌کند.

 

 

 

 

 

الزامات برای پذیرش و درخواست:

 1. دانشجو باید مدرک دیپلم دبیرستان را داشته باشد و همچنین دانشجو حداقل باید 50٪ از نمرات را در دروس فیزیک، شیمی و زیست شناسی به دست آورد تا مجاز به پذیرش در یکی از دانشگاه های پزشکی در کشور روسیه باشد.
 2. پرونده پذیرش باید یک نسخه از مدرک دیپلم دبیرستان و نتایج پرونده تحصیلی را در بر داشته باشد.
 3. گذرنامه معتبر یا دیگر مستندات مورد نیاز برای سفر به کشور روسیه از دیگر مستندات مورد نیاز برای پذیرش می‌باشد.
 4. گواهی پزشکی نیز باید برای پذیرش و درخواست فرستاده شود چرا که داشتن شرایط سلامت بهداشتی و کلی برای ادامه تحصیل از موارد ضروری برای دانشگاه های پزشکی در کشور روسیه است. مستندات لازم برای پذیرش شامل؛ شرایط بهداشت عمومی، نتایج اشعه ایکس و نتایح آزمایش اچ آی وی از بیمارستان دولتی باید ضمیمه باشد.
 5. گواهی تولد نیز باید ضمیمه شود.
 6. در نهایت فرم درخواست پذیرش

 

 

 

به طور خلاصه شرایط پذیرش در دانشگاه های روسیه برای پزشکی به شرح زیر است:

 

دانش‌آموزانی که برای رشته پزشکی در کشور روسیه درخواست پذیرش دارند، باید تمام واحدهای درسی فیزیک، شیمی، زیست شناسی و انگلیسی را گذرانده باشند. همچنین، آن‌ها باید حداقل 50٪ نمره را در در آزمون نهایی و یا آزمون های معادل آن مثل کنکور در درس فیزیک، درس شیمی و زیست شناسی را به دست آورده باشند. زیرا برای رشته پزشکی این سه درس فیزیک، زیست و شیمی برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی به عنوان پایه‌های درس‌های آینده هستند و داشتن علم کافی در مورد این سه درس جزو الزامات پذیرش در دانشگاه های کشور روسیه می‌باشد. برای این‌که بتوانید در دانشگاه های معتبر کشور روسیه در رشته پزشکی مشغول به تحصیل شوید باید این سه درس حیاتی را کامل فرا گیرید. برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور روسیه نیاز به مدرک زبان نمی‌باشد.

اکثر متقاضیان بین‌المللی که تمایل دارند در رشته پزشکی در کشور روسیه تحصیل کنند، نیاز به پاسپورت دارند.  برای گرفتن ویزای دانشجویی از طریق سفارت روسیه باید اقدام کرد.

نحوه اخذ پذیرش تخصص پزشکی در روسیه

نحوه اخذ پذیرش تخصص پزشکی در روسیه

تخصص پزشکی از جمله مواردی است که در دانشگاه های ایالتی علوم پزشکی کشور روسیه بسیار مورد توجه قرار گرفته و برای اکثریت تخصص های پزشکی از جمله: زنان و زایمان ، آلرژی، امراض دستگاه تناسلی، مطالعه معده و روده و بیماری های آن، خون شناسی، پوست، ایمنی شناسی، قلب و عروق، جراحی قلب، لیزر پزشکی، شاخه جانور شناسی راجع به پستانداران و  نفرولوژی  و... برنامه دارند؛ حتی دانشگاه های برتر کشور روسیه تخصص هایی که در اکثر کشور ها تدریس نمی‌شوند را نیز جهت تدریس در نظر گرفته است برای مثال: تخصص های طب فضا، طب هواپیما و ....

نکته قابل توجه در مورد تخصص های پزشکی در کشور روسیه این است که علاوه بر گذراندن واحدهای درسی و عملی در آکادمی های پزشکی در کشور روسیه، تحقیق و پژوهش های حرفه‌ای نیز باید انجام پذیرد که این امر باعث می‌شود دانشجویان، به سطح بالایی از علم در حوزه پزشکی برسند و از جدیدترین مقالات منتشر شده در حیطه گرایش تخصصی خود آگاه شوند چرا که امر تحقیقات و پژوهش باعث می‌شود دانشجویان از به روز ترین راهنماهای بالینی یا گایدلاین های بالینی اطلاع داشته باشند. مرکز تحقیقات مختلفی که برای هر تخصص در نظر گرفته شده است سبب می‌شود که دانشجویان پزشکی در کشور روسیه از امکانات پیشرفته‌ای برای گذراندن دوره تحصیل خود بهره ببرند، مرکز تحقیقات مختلفی از جمله: مرکز تحقیقات قلب و عروق، مرکز تحقیقات بیوسنسور، مرکز تحقیقات استخوان و بیماری های آن ، مرکز تحقیقات انکولوژی یا سرطان و....

دروس تخصصی به دو زبان انگلیسی و روسی برای دانشجویان ارائه می‌شود.

گرفتن پذیرش برای تحصیل در تخصص پزشکی، فرایند ساده‌ای دارد، پس از طی مراحل پذیرش و اپلای، دریافت نامه‌ای از سمت دانشگاه انتخابی برای فرد داوطلب فرستاده می‌شود و از آن پس دانشجو به عنوان یک دانشجوی پزشکی کشور روسیه شناخته می‌شود.

 

مدارک لازم برای گرفتن تخصص پزشکی شامل موارد زیر است:

 

 • فرم درخواست یا اپلای (با آدرس پستی و شماره تلفن ثابت / فعلی) از مستندات مهمی است که باید با دقت پر شود و اطلاعات اشتباه و یا غلطی در فرم اپلای وارد نشود.
 • گذرنامه بین‌المللی، (پاسپورت) که باید به زبان روسی به صورت قانونی ترجمه شود.
 • گرفتن ویزا از سفارت یا کنسولگری روسیه
 • کپی مدرک یا (درجه) پزشکی عمومی و دیپلم دبیرستان (هر دو اسناد باید به زبان روسی ترجمه شوند و به صورت قانونی تأیید شوند)
 • گواهی نامه صادر شده از طرف وزارت روسیه: گواهی نامه تایید کننده این است که مدرک (درجه) با استانداردهای آموزش عالی مطابقت دارد یا خیر(گواهی نامه توسط موسسه آموزش عالی روسیه صادر می‌شود)
 • کپی (گواهی) تحصیلی که مشخص کننده دوره تحصیل، لیست موضوعات مورد مطالعه است و همچنین نمرات نهایی (امتحانات) ضروری می باشد.

اطلاعات در مورد تخصص پزشکی در روسیه

اطلاعات در مورد تخصص پزشکی در روسیه

برای برخی از دوره های رزیدنتی که در آن دانشجویان نیاز نیست با بیماران ارتباط برقرار کنند، لازم نیست که زبان روسی را یاد بگیرند. برای این دوره ها آن‌ها می‌توانند به طور کامل در محیط انگلیسی آموزش ببینند. این دوره ها برای مثال RADIOLOGY، DERMATOVENEROLOGY و برخی دیگر از رشته‌ها است. برای دوره‌های تحصیلات تخصصی یا رزیدنتی، که در آن دانشجویان باید هر روز با بیماران ارتباط برقرار کنند، دانش زبان روسی اجباری است. زیرا همه بیماران نمی‌توانند به زبان انگلیسی صحبت کنند، به همین دلیل است که دانشجویان باید با زبان روسی صحبت کنند.

 

 • برای دوره های تخصصی دانشجویان باید دوره ی 6 ماهه ی مکالمه ی زبان روسی به همراه دوره‌ی اصلی پزشکی در سال اول تحصیل خود بگذرانند. این امر برای کمک به آن‌ها در طی مراجعه های بالینی و همچنین تعامل در بیمارستان با با بیماران در کشور روسیه است که به راحتی بتوانند با آن ها ارتباط برقرار کنند. پرداخت ها و هزینه ها برای این دوره زبان روسی که در طی 6 ماه انجام می‌شود حدودا  1000 دلار است.
 • مدت زمان تحصیل در رشته های تخصصی پزشکی و یا رزیدنی پس از تکمیل دوره پزشکی عمومی به طور متوسط 3 سال است.

 

نکته: "تمام برنامه های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های دولتی روسیه به زبان انگلیسی و به زبان روسی ارائه شده که این برنامه های آموزشی توسط وزارت بهداشت و وزارت آموزش و پرورش فدراسیون روسیه تایید شده است، تدریس می‌شود. "

 

تحصیل پزشکی هزینه ها و تمام هزینه های جانبی در روسیه

تحصیل پزشکی هزینه ها و تمام هزینه های جانبی در روسیه

 

هزینه تحصیلات پزشکی در دانشگاه های پزشکی در کشور روسیه بسیار پایین تر از کشورهای دیگر اروپا، انگلیس، ایالات متحده آمریکا و بسیاری از کشورهای دیگر، پایین‌تر است و باعث می‌شود که روسیه گزینه ترجیحی برای متقاضیان خارجی برای پیگیری پزشکی عمومی یا  MBBS،پزشکی تخصصی یا  "MD"  و سایر مدارک پزشکی باشد. دولت روسیه چشم انداز نظام آموزش پزشکی را بسیار ارتقا داده است تا دانشگاه های پزشکی در کشور روسیه  از زیربنای سالم در کلاس های درسی و آخرین تکنولوژی ها پیشرفته، بهره ببرد. علی رغم ارائه آموزش مقرون به صرفه در تحصیل پزشکی، کشور روسیه برای سکونت دانشجویان، استانداردهای کیفیت بالای زندگی را با قیمت بسیار پایین ارائه می‌دهد تا دانشجویان خارجی، دغدغه‌ای جز یادگیری و تحصیل نداشته باشند.

 

زندگی دانشگاهی و خوابگاهی برای دانشجویان پزشکی در کشور روسیه

دانشجویان پزشکی در کشور روسیه از یک زندگی بسیار سالم و شاد دارند به این دلیل که  از بهترین محل اقامت و زیرساخت های با کیفیت در خوابگاه ها بهره می‌برند. تمام امکانات در دانشگاه ها با قیمت بسیار کم در دسترس هستند. دانشجویان از محیط چند فرهنگی در دانشگاه های پزشکی روسیه لذت می‌برند. هر ساله، بسیاری از رویدادهای فرهنگی و جشنواره ها در دانشگاه های پزشکی در کشور روسیه برگزار می‌شود. دانشجویان در چنین رویدادهایی شرکت می‌کنند و این موضوع به آن‌ها در درک فرهنگ های مختلف کمک می‌کند.

 

مطالعه پزشکی در  کشور روسیه برای یک دانشجو با سطح علمی متوسط، بسیار آسان است، دانشجویان  بین‌المللی از سراسر جهان می‌توانند بدون مدرک زبان و یا مدرک خاصی به تحصیل در رشته پزشکی بپردازند. هزینه رشته پزشکی در کشور روسیه بسیار پایین است زیرا دولت روسیه، یارانه‌ای را برای تحصیل دانشجویان فراهم می‌کند. میانگین هزینه تحصیل رشته پزشکی در کشور روسیه بین 2.5 تا 5 روبل در سال است.  دولت روسیه بودجه کافی برای دانشجویان، جهت برخورداری از امکانات عالی و با کیفیت و همچنین امکانات اسکان و اقامتی و تفریحی؛ بودجه کافی تأمین می‌کنند.

تمام دانشجویان پزشکی در روسیه بیمه های پزشکی را برای تمام دوره های تحصیلی دریافت می‌کنند و در صورت نیاز به درمان، بیمه دانشجویی؛ هزینه های درمان دانشجویان را به طور کامل می‌پردازد.

 

هزینه های تحصیل و هزینه زندگی برای مطالعه پزشکی در روسیه

یکی از بزرگترین مزایای مطالعه پزشکی در کشور روسیه، هزینه های تحصیلی مناسب آن است. در واقع دولت روسیه 80-90٪ ازهزینه های تحصیلات دانشجویان پزشکی بین‌المللی را پرداخت می‌کند که این بدین معنی است که دانشجویان پزشکی در کشور روسیه فقط 10 تا 20 درصد از هزینه را باید بپردازند. حتی هزینه های زندگی در کشور روسیه نسبتا کمتر از سایر کشورهای توسعه یافته است.

 

 • پزشکی عمومی4000دلار در سال
 • هزینه اقامت 300 دلار در هر سال
 • بیمه درمانی 100 دلار در سال
 • هزینه زندگی 100 دلار در هر ماه
 • هزینه ثبت نام 50 دلار در هر سال

 

هزینه های تحصیل برای تخصص های پزشکی

 

تخصص های پزشکی از جمله: متخصص آسیب شناسی (پاتولوژی)، متخصص آسيب شناسي فک و دهان، متخصص  آسيب شناسي باليني، متخصص  آسيب شناسي تشريحي، متخصص  آسيب شناسي تشريحي و بالینی، متخصص آلرژی،  متخصص قلب و عروق، متخصص گوش و حلق بینی، متخصص مغز و اعصاب، متخصص پزشک اطفال، متخصص چشم، متخصص گوارش، متخصص پوست، متخصص نفرولوژی، متخصص ارولوژی و .... 

هر کدام از این تخصص ها برنامه و طول مدت تحصیل متفاوتی از 2 تا 4 سال ادامه دارد و هزینه هر تخصص با توجه به گرایش و دانشگاه ها متغیر می‌باشد. برای مثال  هزینه تحصیل برای تخصص قلب و عروق در اکثر دانشگاه‌های علوم پزشکی روسیه 260،000 روبل (4500 دلار) است. برنامه های رزیدنت یا تخصص در کشور روسیه هزینه های تحصیل پایین‌تری نسبت به سایر کشورهای اروپایی را دارد.

 

نمونه ای از هزینه های تحصیل در دوره های تخصصی در رشته پزشکی

 

هزینه تحصیل در رشته جراحی کودکان در دانشگاه علوم پزشکی I.M. Sechenov مسکو، 250 هزار روبل (4300 دلار) در سال است.

دانشگاه های روسیه نه تنها برنامه های رزیدنتی یا دوره های تخصص را در رشته های پر مخاطب مانند قلب و عروق، داخلی، گوش و حلق و بینی و.. ارائه می‌دهند، بلکه تخصص در رشته هایی که کمتر رایج است را نیز پوشش می‌دهند، به عنوان مثال، I.M. Sechenov اولین دانشگاه پزشکی مسکو؛ دوره تخصص در رشته پزشکی غواصی و  پزشکی هواپیما و پزشکی فضایی است. هزینه تحصیل این دوره ها 250،000 روبل (4300 دلار) در سال است.

در همین رابطه بخوانید:

دانشگاه های برتر روسیه 

صفر تا صد پزشکی در روسیه 

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت

هر آنچه که باید در مورد تحصیل در رشته پزشکی در روسیه بدانید

هر آنچه که باید در مورد تحصیل در رشته پزشکی در روسیه بدانید

دانشجویان برای اینکه بتوانند رویای خود را محقق کنند و بتوانند در رشته پزشکی در دانشگاه های معتبر کشور روسیه مشغول به تحصیل شوند؛ می‌توانند کشور روسیه که مملو از فرهنگ های جذاب و ستودنی است را انتخاب کنند و دوره تحصیلی و تحقیقات ارزشمندی را طی کنند و به درجه بالایی از علم و مهارت در طبابت دست یابند.برای اخذ پذیرش در دانشگاه های پزشکی در کشور روسیه؛ آزمون  IELTS / TOEFL لازم نمی‌باشد

مدت زمان MBBS  یا پزشکی عمومی در کشور روسیه 6 سال  یا 7 می‌باشد و روسیه برای دانشجویان محیطی چند فرهنگی را ارائه می‌دهد. برنامه درسی دانشگاه های پزشکی روسیه با توجه به استانداردهای بین‌المللی هر ساله به روز می‌شود. دانش‌آموزان مشغول به تحصیل در رشته پزشکی در کشور روسیه تشویق می‌شوند تا در سمینارها و کنفرانس های مختلف در دانشگاه های دیگر شرکت کنند که این امر به آن‌ها کمک می‌کند تا تجربه و دانش خوبی در زمینه پزشکی کسب کنند.

دانشگاه ها نه تنها بهترین آموزش را ارائه می‌دهند، بلکه دانشجویان پزشکی در کشور روسیه نیز تشویق می‌شوند که در ورزش و سایر فعالیت های فوق‌العاده شرکت کنند چون بسیاری از امکانات ورزشی نیز در مجتمع های دانشگاه مانند بدمینتون، زمین فوتبال، زمین بسکتبال، استخر شنا، ورزشگاه و غیره در دسترس هستند.

 

کیفیت دانشگاه های پزشکی در کشور روسیه بسیار بالا است. دانشگاه های پزشکی در کشور روسیه از برنامه درسی بین‌المللی پیروی می‌کنند. علاوه بر تحصیل؛ هزینه زندگی در روسیه بسیار پایین بوده و همچنین زیرساخت های با کیفیت برای دانشجویان بین‌المللی برای داشتن زندگی راحت و با هزینه کم فراهم می‌کند. دولت روسیه نگاهی دقیق به دانشگاه های پزشکی و کمک به حفظ استانداردهای نظام آموزش عالی پزشکی در کشور خود دارد.

 

در اکثر دانشگاه های پزشکی در کشور روسیه، آموزش به زبان انگلیسی می‌باشد که به نفع دانشجویان خارجی است. فرآیند پذیرش در دانشگاه های پزشکی روسیه علاوه بر کیفیت بالایی که دارد، بسیار ساده و بدون دردسر است.

دانشجویانرشته پزشکیمی‌توانند برای ادامه تحصیلات خود نیز در فوق تخصص، در صورت اجابت کردن معیارهای تحصیلی مورد نیاز، به ادامه تحصیل بپردازند.

دوره های پزشکی به زبان های انگلیسی و روسی تدریس می‌شود، دانشجویان رشته پزشکیهمچنین زبان روسی را آموزش می‌بینند، زیرا با یادگیری زبان روسی دانشجو می‌توانند در طول زمان فعالیت پزشکی در کلینیک و بیمارستان با بیماران در بیمارستان ارتباط برقرار کنند.

روسیه کشوری است که همیشه دارای سطح بالایی از آموزش پزشکی است. روسیه اولین کشور در جهان بود که در آن دانشکده پزشکی بیماران کودکان در دانشگاه علوم پزشکی روسیه افتتاح شد و اولین کشور در اروپا بود که در آن دانشکده زیست پزشکی افتتاح شد؛ و همچنین کشور روسیه جزو کشورهایی است  است که بزرگترین اکتشاف های پزشکی در آن اتفاق افتاده است.

 

امروزه دانشگاه‌های روسیه جزو ده دانشگاه برتر در رتبه یونسکو قرار گرفته‌اند. برای مثال، آکادمی پزشکی مسکو رتبه دوم را در رتبه دهی یونسکو دارد. این امر ثابت می‌کند که آموزش پزشکی در روسیه همیشه دارای بهترین کیفیت بوده است. هزینه آموزش پزشکی در روسیه بسیار کمتر از اروپا و ایالات متحده است. هنگامی که دانشجویان خارجی در روسیه تحصیل می‌کنند، فرصتی برای یادگیری فرهنگ گنجینه این کشور و برای دیدن مکان های معروف جهان به دست می‌آورند. دانشگاه های پزشکی در کشور روسیه با پیشرفته ترین و پیچیده ترین استانداردهای آموزش عالی در سراسر جهان همکاری می‌کنند. دانشگاه های روسی برای دانشجویان بین‌المللی، روش های مجهز تدریسی را ارائه می‌دهند که قابل فهم و ساده هستند. در حال حاضر، تعداد زیادی دنشجویان بین‌المللی در بهترین کالج های پزشکی در روسیه تحصیل می‌کنند.

در همین رابطه بخوانید:

دانشگاه های برتر روسیه 

صفر تا صد تحصیل در روسیه 

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم 

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت 

چرا تحصیل در روسیه

چرا تحصیل در روسیه

درخواست و پذیرش برای ادامه تحصیل در کشور روسیه از مزایای زیر برخوردار است:

 • فرایند درخواست و پذیرش بسیار ساده است و بدون پیچیدگی می توان درخواست را ثبت کرد.
 • فرایند پذیرش یا درخواست بدون آزمون  ورودی می باشد و بدون نیاز به داشتن مدرک زبان مثل تافل یا آیلتس اپلای امکان پذیر است.
 •  آموزش پزشکی در کشور روسیه از کیفیت بالایی برخوردار است و استانداردهای جهانی تحصیل عالی را رعایت کرده است.
 • شهریه های تحصیل در رشته پزشکی در کشور روسیه و همچنین هزینه های زندگی در این کشور بسیار  مقرون به صرفه است.
 • دانشگاه های علوم پزشکی در کشور روسیه از اعتبار بین المللی برخوردار است و  مدارک دریافت شده از دانشگاه های پزشکی در کشور روسیه معتبر است.
 • امکانات با کیفیت و خوبی در  دانشگاه های علوم پزشکی در کشور روسیه وجود دارد که دانشجویان می توانند زندگی راحتی را داشته باشند.
 • مدرک پزشکی  دانشگاه های کشور روسیه در کل جهان و سازمان هایی مانند  Who، UNESCO  و … مورد تایید است.
 • دروس پزشکی به زبان انگلیسی در دانشگاه های علوم پزشکی کشور روسیه تدریس می شود.
 • ارزیابی و بررسی بالینی در بیمارستان های تحت نظارت در  دانشگاه های پزشکی در کشور روسیه امکان پذیر است.
 • محیط تحصیلی در دانشگاه های پزشکی در کشور روسیه امن و مطمئن است.
 • فرآیند درخواست ویزای دانشجویی و بیمه آسان است.

در همین رابطه بخوانید:

دانشگاه های برتر روسیه

سیر تا پیاز تحصیل در روسیه 

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم 

مشاوره پزشکی در روسیه
آخرین ویرایش: ‏2 ماه پیش - 13,641 نمایش

نظرات

دانشگاه ازاد روسیه نیاز ب کنکور داره؟ وهزینه چقدر هست؟

2019-03-10 17:25:47

سلام دوست عزیز.برای دریافت اطلاعات در این زمینه با شماره 02143000021 تماس بگیرید تا مشاوران ما شما را راهنمایی کنند.قدردان شما.تیم اعزام GO2TR.

2020-05-31 10:19:30

هرینه واسه ورود چقدره؟ چند ماه طول میکشه واسه اعزام؟ اونجا چقد شهریه میگیرن،آیا خوابگاه داره؟ ممنون میشم جواب بدین

2019-05-01 20:04:28

سلام دوست عزیز: هزینه تحصیل پزشکی در روسیه از 200 دلار تا 4000 دلار می باشد. برای اطلاعات بیشتر با شماره های:02143000021 تماس بگیرید. قدران شما تیم GO2TR.

2020-05-28 10:44:04

سلام دوست عزیز: هزینه تحصیل پزشکی در روسیه از 200 دلار تا 4000 دلار می باشد. برای اطلاعات بیشتر با شماره های:02143000021 تماس بگیرید. قدران شما تیم GO2TR.

2020-05-28 10:44:04

دانشگاه‌ها

مشاهده دانشگاه های برتر در ترکیه

مطالب مرتبط

پیشنهادات مرتبط

مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت: 02143000021