پزشکی در روسیه

 در این مقاله بیشتر با شرایط عمومی تحصیل رشته پزشکی در روسیه، دانشگاه‌های برتر این رشته و مدارک لازم برای اخد پذیرش رشته پزشکی در روسیه آشنا می‌شویم.جایگاه تحصیل در روسیه به دلیل استفاده از آخرین فن‌آوری‌ها و امکانات موجود در دانشگاه‌های پزشکی و همچنین کیفیت بالا و نظام آموزش پزشکی ستاره‌دار در کشور روسیه، شهرت زیادی در میان دانشجویان خارجی به دست آورده است.

در حال حاضر روسیه در میان دانشجویان سراسر جهان که علاقه‌مند به مطالعه پزشکی در خارج از کشور هستند محبوبیت زیادی به دست آورده است زیرا روسیه مرکز اصلی آموزش پزشکی در اروپا به شمار می‌رود و این رتبه و جایگاه را از طریق کیفیت بالای آموزش به دست آورده‌اند. مدرک پزشکی دریافت شده از هر کدام از  دانشگاه‌های پزشکی در روسیه، توسط سازمان‌های بزرگ جهان مانند یونسکو “UNESCO”   سازمان جهانی بهداشت “WHO” و  MCI شناخته شده است. دانش آموزانی که از یک کالج پزشکی در روسیه مدرک خود را پس از اتمام دوره تحصیلی دریافت می‌کنند، پس از گذراندن آزمون نهایی پزشکی در کشور خودشان و یا سایر کشورها ، واجدشرایط کار در هر بخش از جهان هستند.

شرایط عمومی تحصیل پزشکی در روسیه

پزشکی روسیه

دانشجویان برای اینکه بتوانند رویای خود را محقق کنند و بتوانند در رشته پزشکی در دانشگاه های معتبر کشور روسیه مشغول به تحصیل شوند؛ می‌توانند کشور روسیه که مملو از فرهنگ های جذاب و ستودنی است را انتخاب کنند و دوره تحصیلی و تحقیقات ارزشمندی را طی کنند و به درجه بالایی از علم و مهارت در طبابت دست یابند.برای اخذ پذیرش در دانشگاه های پزشکی در کشور روسیه؛ آزمون  IELTS / TOEFL لازم نیست.

مدت زمان MBBS  یا پزشکی عمومی در کشور روسیه 6 یا 7سال است و روسیه برای دانشجویان محیطی چند فرهنگی را ارائه می‌دهد. برنامه درسی دانشگاه های پزشکی روسیه با توجه به استانداردهای بین‌المللی هر ساله به روز می‌شود. دانش‌آموزان مشغول به تحصیل در رشته پزشکی در کشور روسیه تشویق می‌شوند تا در سمینارها و کنفرانس های مختلف در دانشگاه های دیگر شرکت کنند که این امر به آن‌ها کمک می‌کند تا تجربه و دانش خوبی در زمینه پزشکی کسب کنند.

کیفیت دانشگاه های پزشکی در کشور روسیه بسیار بالا است. دانشگاه های پزشکی در کشور روسیه از برنامه درسی بین‌المللی پیروی می‌کنند. علاوه بر تحصیل؛ هزینه زندگی در روسیه بسیار پایین بوده و همچنین زیرساخت های با کیفیت برای دانشجویان بین‌المللی برای داشتن زندگی راحت و با هزینه کم فراهم می‌کند. دولت روسیه نگاهی دقیق به دانشگاه های پزشکی و کمک به حفظ استانداردهای نظام آموزش عالی پزشکی در کشور خود دارد.

دوره های پزشکی به زبان های انگلیسی و روسی تدریس می‌شود، دانشجویان رشته پزشکی همچنین زبان روسی را آموزش می‌بینند، زیرا با یادگیری زبان روسی دانشجو می‌توانند در طول زمان فعالیت پزشکی در کلینیک و بیمارستان با بیماران در بیمارستان ارتباط برقرار کنند.

روسیه کشوری است که همیشه دارای سطح بالایی از آموزش پزشکی است. روسیه اولین کشور در جهان بود که در آن دانشکده پزشکی بیماران کودکان در دانشگاه علوم پزشکی روسیه افتتاح شد و اولین کشور در اروپا بود که در آن دانشکده زیست پزشکی افتتاح شد؛ و همچنین کشور روسیه جزو کشورهایی است  است که بزرگترین اکتشاف های پزشکی در آن اتفاق افتاده است.

مرکز آموزش و تحقیقات کشور روسیه با افتخار اعلام می‌کند که از 100 دانشگاه پزشکی برتر در لیست “دایرکتوری مدارس جهانی پزشکی  ” که متعلق به سازمان بهداشت جهانی ” WHO ” است، 30 دانشگاه پزشکی که در این لیست است در کشور روسیه قرار دارد.

دانش‌آموزانی که مدرکMBBS” ” یا مدرک پزشکی عمومی را از دانشگاه های پزشکی روسیه دریافت می‌کنند، در بیمارستان‌های برتر در سراسر جهان می‌توانند مشغول به کار طبابت شوند، چرا که مدرک دریافت شده از دانشگاه های کشور روسیه، مدرکی شناخته شده و معتبر از نظر سازمان های رتبه دهی و علم سنجی است.

هر ساله هزاران دانش‌آموز از کشورهای مختلف مانند ایران، هند، نپال، پاکستان، بنگلادش و غیره برای گرفتن مدرک پزشکی  به روسیه سفر می‌کنند، تمام دانشگاه‌های پزشکی روسیه توسط سازمان‌های بزرگ جهانی مانند سازمان بهداشت جهانی، یونسکو “UNESCO” و  MCI و شورای پزشکی بسیاری از کشورها مانند ایالت متحده آمریکا و ایالت متحده اروپا و همچنین کشورهای خاورمیانه، استرالیا، هند، کانادا و … ارزیابی می‌شود.

همچنین واحدهای درسی و حتی سطح علمی اساتید و میزان خروجی مقاله از این دانشگاه‌ها و مرکز تحقیقات دانشگاه‌های روسیه با استانداردهای جهانی آموزش و پژوهش مورد بررسی قرار گرفته است.

پس تحصیل در رشته پزشکی در کشور روسیه از اعتبار جهانی برخوردار است. دانشجویان رشته پزشکی در کشور روسیه می‌توانند پس از اینکه مدرک پزشکی را  از یکی از دانشگاه‌های معتبر در کشور روسیه دریافت کردند، برای گذراندن آزمون نهایی پزشکی در کشور خودشان و یا سایر کشورها آمادگی های لازم را  متناسب با قوانین هر کشور کسب کنند؛ سپس این افراد واجد شرایط کار در هر بیمارستانی در سرتاسر جهان هستند.

در بعضی موارد نیازی به گذراندن آزمون نهایی در کشور خودشان نیستند. این امر کاملا بستگی به دانشگاه انتخابی و واحدهای گذرانده شده در طول دوره تحصیل در رشته پزشکی در کشور روسیه دارد.

درخواست و پذیرش برای ادامه تحصیل در کشور روسیه از مزایای زیر برخوردار است:

پزشکی در روسیه

 • فرایند درخواست و پذیرش بسیار ساده است و بدون پیچیدگی می توان درخواست را ثبت کرد.
 • فرایند پذیرش یا درخواست بدون آزمون  ورودی است و بدون نیاز به داشتن مدرک زبان مثل تافل یا آیلتس اپلای امکان پذیر است.
 •  آموزش پزشکی در کشور روسیه از کیفیت بالایی برخوردار است و استانداردهای جهانی تحصیل عالی را رعایت کرده است.
 • شهریه های تحصیل در رشته پزشکی در کشور روسیه و همچنین هزینه های زندگی در این کشور بسیار  مقرون به صرفه است.
 • دانشگاه های علوم پزشکی در کشور روسیه از اعتبار بین المللی برخوردار است و  مدارک دریافت شده از دانشگاه های پزشکی در کشور روسیه معتبر است.
 • امکانات با کیفیت و خوبی در  دانشگاه های علوم پزشکی در کشور روسیه وجود دارد که دانشجویان می توانند زندگی راحتی را داشته باشند.
 • مدرک پزشکی  دانشگاه های کشور روسیه در کل جهان و سازمان هایی مانند  Who، UNESCO  و … مورد تایید است.
 • دروس پزشکی به زبان انگلیسی در دانشگاه های علوم پزشکی کشور روسیه تدریس می شود.
 • ارزیابی و بررسی بالینی در بیمارستان های تحت نظارت در  دانشگاه های پزشکی در کشور روسیه امکان پذیر است.
 • محیط تحصیلی در دانشگاه های پزشکی در کشور روسیه امن و مطمئن است.
 • فرآیند درخواست ویزای دانشجویی و بیمه آسان است.

موقعیت حرفه پزشکی در روسیه

در بسیاری از کشورهای اروپایی حرفه پزشکی جز شغل‌های پردرآمد محسوب می‌شود و به طور کلی پزشکان از جمله افراد مرفه جامعه به شمار می‌روند. اما در روسیه اوضاع متفاوت است. زیرا در روسیه تعداد پزشکان قریب به 600 هزار نفر هستند اما در کشور وسیع و مرفهی چون آمریکا تعداد پزشکان تنها 800 هزار نفر هستند. به دلیل تعداد زیاد پزشکان در روسیه بیشتر آنها دارای شغل نیستند و مابقی از درآمد بالایی برخوردار نیستند. به علت تعداد زیاد پزشکان بیشتر آنها از راه‌هایی مانند اخذ رشوه کسب درآمد می‌کنند. و همین امر موجب شده که در روسیه قشر کم درآمد نمی‌توانند به راحتی به پزشک مراجعه نمایند. زیرا پزشکان تنها به افراد مرفه جامعه خدمات پزشکی خوبی ارائه می‌دهند. پایین بودن درآمد در کشور روسیه موجب شده که سلامتی بیشتری از افراد با خطر مواجه شود.

شرایط ورود به رشته پزشکی در روسیه

یکی از ارزان‌ترین و محبوب‌ترین مقاصد تحصیل پزشکی، فدراسیون روسیه سالانه تعداد زیادی دانشجوی پزشکی بین‌المللی را به ویژه از کشورهای آسیایی جذب می‌کند.

در مقایسه با کشورهای غربی، به دلیل سیاست دولت یارانه پرداخت شهریه برای اتباع خارجی، تحصیل پزشکی در روسیه برای دانشجویان بین‌المللی کاملاً مقرون به‌صرفه است. جدا از این، آنچه روسیه را به مقصد ترجیحی برای تحصیلات پزشکی تبدیل می‌کند، روش پذیرش آسان است که شامل پردازش سریع کارهای کاغذی و عدم آزمون ورودی در اکثر دانشگاه‌های روسیه است.

برای مقابله با تعداد فزاینده‌ای از دانشجویان پزشکی خارجی، بسیاری از دانشگاه‌های روسیه برنامه‌های پزشکی به زبان انگلیسی را ارائه می‌دهند. با این حال، به دانشجویان خارجی توصیه می‌شود حداقل اصول زبان روسی را بیاموزند؛ زیرا این امر به آن‌ها در تعاملات خود هنگام رفتن به تحصیل پزشکی در روسیه کمک می‌کند.

حدود 50 دانشگاه و کالج پزشکی در روسیه وجود دارد که تحت نظارت وزارت بهداشت عمومی فدراسیون روسیه فعالیت می‌کنند و مدارک تحصیلی ارائه‌شده توسط آن‌ها توسط جهانی و یونسکو شناخته‌شده است.

اکثر دانشگاه‌های برتر پزشکی روسیه روش پذیرش ساده و بدون آزمون ورودی برای دانشجویان خارجی را دنبال می‌کنند. آن‌ها از طریق روش انتخاب پرونده درخواست اجازه پذیرش می‌دهند.

برای دوره‌های:

 • پزشکی،
 • اطفال،
 • دندان‌پزشکی،
 • داروسازی،
 • پرستاری،
 • دامپزشکی،

برای پذیرش در دوره‌های مربوط به پزشکی، دانش‌آموزان باید موضوع زیر را با سایر دروس در مدرسه بخوانند.

 • زیست‌شناسی
 • علم شیمی
 • فیزیک

برای اخذ پذیرش به هیچ نمره یا نمره خاصی در رشته‌های فوق نیاز نیست. برای ورود به دانشگاه‌های دولتی روسیه دانش‌آموز با تمام نمرات یا نمرات قبولی سنجیده می‌شود.

الزامات برنامه‌های تحصیلات تکمیلی پزشکی / اقامت بالینی:

برای دوره‌های PG / دستیاری بالینی:

برای پذیرش در هر دوره PG مربوط به پزشکی به موارد زیر نیاز است:

 • درجه Mbbs / MD / BDS همراه با رونوشت
 • برای دکترا پزشکی / درجه دکترا
 • درجه Mbbs / MD / BDS همراه با رونوشت
 • گواهی پایان دوره Intersnship
 • گواهی پایان دوره دستیاری یا تحصیلات تکمیلی پزشکی

دانشگاه های پزشکی در روسیه

بهترین مؤسسات در روسیه برای مطالعات پزشکی:

نام دانشگاه رتبه در کشور رتبه در جهان

دانشگاه دولتی پزشکی روسیه، مسکو

85 2481

دانشگاه پزشکی دولتی ولگوگراد، ولگوگراد

105 3103

دانشگاه پزشکی دولتی کورسک، کورسک

186 4344

دانشگاه دولتی پزشکی کازان، کازان

124 3358

آکادمی پزشکی M. Sechenov مسکو

115 451

دانشگاه دوستی مردم روسیه، مسکو

210 650

شهریه تحصیل پزشکی یارانه پرداخت می‌شود و هزینه‌های زندگی در مقایسه با سایر کشورهای غرب مقرون به‌صرفه است.

با شناخت از WHO و یونسکو، مدارک پزشکی روسیه در سطح جهانی تأیید می‌شوند.

دوره‌های پزشکی به زبان انگلیسی و همچنین فرانسه ارائه می‌شود.

دانشجویان برای تحصیل پزشکی در روسیه به نمره TOEFL یا IELTS نیاز ندارند. آن‌ها حتی نیازی به حضور در GRE ندارند.

در طول دوره کارآموزی، دانشجویان می‌توانند تجربه بالینی خوبی را در بیمارستان‌های دولتی فوق تخصصی مجهز در روسیه کسب کنند.

دانشگاه‌های روسیه بسته به زبان‌آموزشی، مدرک پزشکی عمومی (پزشکی)، پزشکی دندان‌پزشکی و ورزشی را با 6-7 سال ارائه می‌دهند. دوره‌های پزشکی بر اساس نیاز دانشجو به دو زبان انگلیسی و روسی ارائه می‌شود. تکمیل یک دوره پزشکی که در رسانه روسی تدریس می‌شود 7 سال طول می‌کشد که شامل دوره زبان یک‌ساله اولیه برای دانشجویان بین‌المللی است.

دانشگاه‌های روسیه سیستم پذیرش شایستگی رایگان را برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند. همه دانش‌آموزانی که گواهینامه تحصیلات متوسطه دارند، حق ورود به دانشگاه‌های دولتی روسیه را دارند.

برای پذیرش در هر دوره به هیچ نمره یا نمره خاصی نیاز ندارد.

مدارک لازم برای پذیرش در رشته پزشکی در روسیه

برای تکمیل مراحل پذیرش در هر دانشگاه فدراسیون روسیه پنج مرحله وجود دارد:

مرحله 1: نحوه درخواست

دانشجویان می‌توانند به صورت آنلاین اقدام کنند. پس از مطالعه کامل اطلاعات وب‌سایت در مورد هزینه‌های تحصیل و دوره‌ها، ابتدا باید دوره را انتخاب کنید.

پس از انتخاب دوره، باید مدارک زیر را از طریق ایمیل برای ما ارسال کنید:

 • فرم درخواست پر شده است
 • کپی گذرنامه یا شناسه بین‌المللی. (حداقل دو سال معتبر است)
 • کپی گواهی دبیرستان (با جزئیات موضوع)

پس از بررسی اسناد مکتوب فوق، ما در موردپذیرش یا رد به شما اطلاع می‌دهند. اگر پذیرفته شوید، نامه تأیید پذیرش شما را در یک روز کاری صادر خواهد شد.

مرحله 2: دعوت‌نامه

 • فرم درخواست پر شده
 • کپی گذرنامه بین‌المللی (حداقل دو سال معتبر)
 • کپی گواهی مدرسه (همراه با جزئیات موضوع)
 • هزینه دعوت‌نامه 400 دلار آمریکا
 • هزینه پیک 100 دلار آمریکا

می‌توانید اسناد را از طریق ایمیل یا از طریق نمابر ارسال کنید. لطفاً توجه داشته باشید که اسناد باید به درستی اسکن شوند و باید کاملاً خوانا باشند.

می‌توانید پرداخت را توسط Western Union یا Money Gram منتقل کنید. لطفاً برای تأیید رسید پرداخت خود را ارسال کنید.

دعوت‌نامه‌ها توسط وزارت امور خارجه ایالتی صادر می‌شود و برای صدور دعوت‌نامه 35-40 روز زمان لازم است.

پس از دریافت مدارک و پرداخت، دعوت‌نامه اصلی، نامه تأیید پذیرش و نامه پشتیبانی ویزا را توسط پیک برای شما ارسال می‌شود.

مرحله 3: ویزا

دانشجو باید پس از گرفتن دعوت‌نامه خود از مرکز آموزش روسیه، با نزدیک‌ترین سفارت یا کنسولگری روسیه در کشور خود تماس بگیرد.

شرایط عمومی ویزا به شرح زیر است:

اندازه گذرنامه (3.5 x 4.5)

 • S.: در بعضی از کشورها سفارت فدراسیون دعوت‌نامه اصلی
 • گذرنامه اصلی بین‌المللی (حداقل دو سال معتبر)
 • گواهی دبیرستان (باید قانونی شود)
 • گواهی پزشکی عدم وجود ایدز / HIV (باید قانونی شود)
 • 2 عکس روسیه مستلزم قانونی شدن اسناد از پخش‌های خاص است.

 در برخی از کشورهای خاص سفارت روسیه به برخی از مدارک اضافی نیاز دارد.

برای ویزای کامل، لطفاً با سفارت فدراسیون روسیه در کشور خود تماس بگیرید.

مرحله 4: ورود

دانشجویان پس از گرفتن ویزا از سفارت یا کنسولگری روسیه، دانشجویان باید اطلاعات پرواز وی را با تاریخ و زمان ورود به دانشگاه اطلاع دهند.

یکی از نمایندگان دانشگاه دانشجو را در فرودگاه پذیرش می‌کند.

در صورت عدم اطلاع دانشجو از ورود خود، توسط مقامات مهاجرت روسیه به کشور خود بازگردانده می‌شود.

مرحله 5: پذیرش و شروع کلاس‌ها

هر دانشجو باید همراه با مجموعه کامل اسناد و رسید کامل هزینه‌های سال اول باشد.

ثبت‌نام هر دانشجو در دانشگاه طی سه روز کاری اول پس از ورود به قلمرو فدراسیون روسیه اجباری است.

پس از ورود به روسیه، دانشجو باید بسته کامل مدارک و هزینه‌های سال اول را همان‌طور که در نامه تأیید پذیرش نوشته‌شده است، ارائه دهد. کارکنان دفتر بین‌الملل دانشگاه تمام تشریفات را به اتمام می‌رسانند تا بتوانید کلاس‌های خود را در طی 4-5 روز کاری شروع کنید. دفتر بین‌المللی همچنین ویزا را از وزارت کشور تمدید می‌کند.

هزینه تحصیل پزشکی در روسیه

پزشکی در روسیه

یکی از بزرگ‌ترین مزایای تحصیل پزشکی در روسیه هزینه‌های تحصیل مقرون به‌صرفه آن است. دولت روسیه برای دانشجویان پزشکی خارجی 80-90٪ شهریه را یارانه می‌کند، این بدان معنی است که آن‌ها باید 10-20٪ هزینه واقعی آموزش پزشکی را پرداخت کنند.

تحصیل در دانشگاه روسیه به صورت قراردادی ترکیبی مطلوب از قیمت و کیفیت است: دانشجویان بین‌المللی دانش بنیادی و دیپلم‌های معتبر را با قیمت بسیار مناسب کسب می‌کنند. شهریه دانشگاه‌های روسیه ممکن است متفاوت باشد؛ اما در هر صورت نسبت به اروپا یا سایر کشورها کمتر است.

درعین‌حال، کیفیت آموزش روسیه به خوبی سطح اروپا است. وزارت علوم و آموزش عالی فدراسیون روسیه حداقل شهریه را تعیین می‌کند. این مبلغ نمی‌تواند کمتر از مبلغ سرمایه‌گذاری شده در آموزش برای هر دانش‌آموز توسط دولت باشد. مسلماً شهریه دانشگاه‌های روسیه به برنامه درسی خاص، مدت آن و موسسه‌ای که آموزش در آن برگزار می‌شود بستگی دارد.

علاوه بر این، هزینه‌های خانوار در روسیه (مسکن، غذا، حمل‌ونقل، بیمه درمانی و سایر کشورها) کمتر از بسیاری از کشورها است. به دانشجویان تمام وقت بین‌المللی همانند دانشجویان روسی مزایای مختلفی ارائه می‌شود. بعضی از دانشگاه‌های روسیه گاهی دانشجویان بااستعداد را تشویق می‌کنند و به آن‌ها شهریه تخفیف می‌دهند.

مدرک متخصص پس از حداقل پنج سال آموزش اعطا می‌شود. در مقایسه با لیسانس بیشتر تمرکز عملی دارد.

 • هزینه آموزش در دوره تمام وقت دوره تخصص به‌طور متوسط ​​در حدود 240-260 هزار روبل * (3،430-3،715 دلار) در سال است.
 • هزینه تحصیل در مقطع تخصصی در یک دانشگاه پزشکی در روسیه به‌طور متوسط ​​290-320 هزار روبل * (4143-4،571 دلار) در سال است.

تحصیل پزشکی در روسیه و هزینه‌های زندگی

اطلاعات هزینه ها
خوابگاه 500 تا 5000 روبل در ماه (8-80 دلار آمریکا)
اینترنت ماهیانه 300 تا 500 روبل (5-8 دلار)
بیمه درمانی 6000 تا 9000 روبل (100-150 دلار)
غذا سالی بین 150،000 تا 200،000 پوند
وعده‌های غذایی ماهانه آن‌ها بین 8000 تا 20،000 روبل (130 تا 330 دلار)
تخفیف دانشجویی ماهانه کارت مترو مسکو 380 روبل (6 دلار آمریکا)
بلیت‌های تئاتر مسکو 500 تا 2500 روبل (8-41 دلار)
بلیت‌های سینما 150 تا 500 روبل (2 تا 5 تا 8 دلار)
هزینه یک موزه 100 تا 1000 روبل (1.5-16 دلار آمریکا)
قبض ماهیانه به مراکز تناسب اندام 1700 تا 4500 روبل (26-75 دلار آمریکا)

روسیه با داشتن 650 دانشگاه دولتی که در آن حدود 165000 دانشجو از 200 کشور مختلف می‌آیند، به عنوان یک مقصد آموزشی راه خود را در میان گزینه‌های برتر برای دانشجویان قرار داده است و با بالاترین میزان سواد در جهان (99.6٪) یکی از قدرتمندان است. هرساله تعداد دانشجویان برای ادامه تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی پذیرش می‌کنند.

یک دانشجو می‌تواند از بین دوره‌های مختلف مانند MBBS، پزشکی ورزشی، اطفال، دندان‌پزشکی، داروسازی، روانشناسی بالینی، اقتصاد، انفورماتیک تجارت، حسابداری، مدیریت بانکی، مهندسی عمران، مهندسی الکترونیک و بسیاری دیگر انتخاب کند. دوره‌های مختلف تحصیلی معمولاً حدود 200،000 تا 550،000 روبل (3000 تا 8000 دلار) شهریه در سال هزینه دارند که ممکن است شامل هزینه‌هایی مانند خوابگاه، مواد مطالعه و غیره باشد. هزینه دقیق بسته به رشته اخذشده و همچنین درجه موسسه اعطاشده متفاوت است.

تحصیلات عالیه دانشجویان خارجی در روسیه توسط دولت پرداخت می‌شود. وزارت آموزش و علوم روسیه با افزودن ستون دیگری برای حمایت از یک دانشجوی خارجی، بورسیه‌های عمومی را به وزارتخانه‌های کشورهای خارجی و دانشجویان روسی که در خارج از کشور تحصیل می‌کنند، اختصاص می‌دهد.

هزینه‌های اقامت در خوابگاه (خوابگاه و آپارتمان دانشگاه)

محل اقامت معمولاً دو نوع است – خوابگاه و خارج از دانشگاه. هزینه محل اقامت در خوابگاه از 30 تا 100 دلار در ماه است. این خوابگاه‌ها مقرون به‌صرفه‌ترین گزینه برای گذراندن دوران دانشجویی در روسیه هستند. محل اقامت در خارج از دانشگاه معمولاً در قسمت مرتفع قرار دارد و بسته به منطقه، نوع و محل اقامت (خوابگاه، اتاق اجاره‌ای یا آپارتمان) ماهانه بین 150 تا 400 دلار است.

خوابگاه‌ها / خوابگاه‌های دانشگاه

این مقرون به‌صرفه‌ترین گزینه است. دانشجویان بین‌المللی و خارج از شهر مکان‌های خوابگاهی دارند. به‌طورمعمول آن‌ها در محوطه دانشگاه یا فاصله کمی از دانشگاه قرار دارند. در بیشتر موارد از 2 تا 4 دانش‌آموز در یک اتاق مشترک هستند. در یک اتاق خوابگاه معمولی، میزتحریر، صندلی، کمد، قفسه‌های کتاب، تخت و کابین‌های شب خواهید دید. خوابگاه‌های دانشگاه به‌طورمعمول به آشپزخانه‌های مشترک، سالن‌های بدن‌سازی، اتاق‌های تفریحی، غذاخوری‌ها و لباس‌شویی‌ها مجهز هستند. رختکن و سوله دوچرخه نیز در دسترس است. یک سرویس امنیتی در محل کار می‌کند.

هزینه خوابگاه توسط دانشگاه تعیین می‌شود. بسته به دانشگاه و شهر ممکن است از 500 تا 5000 روبل در ماه (8-80 دلار آمریکا) متغیر باشد و آن را در مقایسه با آپارتمان اجاره‌ای به گزینه بسیار ارزان‌تری تبدیل کند. پرداخت ها می‌تواند به صورت ماهانه یا هر ترم انجام شود. حتی بعضی اوقات می‌توانید برای کل سال تحصیلی پیش‌پرداخت کنید. در این صورت ممکن است برخی از دانشگاه‌ها تخفیف به شما ارائه دهند. خوابگاه‌ها دسترسی به اینترنت قابل پرداخت یا رایگان را ارائه می‌دهند. هنگام اجاره آپارتمان، معمولاً از شما خواسته می‌شود که هزینه اینترنت را به‌طور جداگانه پرداخت کنید، بسته به منطقه، ارائه‌دهنده و نرخ، ماهیانه 300 تا 500 روبل (5-8 دلار) است.

اجاره آپارتمان

اگر دانشگاه شما خوابگاه ندارد یا به دلایلی آن را به عنوان گزینه در نظر نمی‌گیرید، توصیه می‌شود به دنبال یک آپارتمان یا اتاق اجاره‌ای باشید. به‌طور طبیعی، گران‌تر خواهد بود، اما شما می‌توانید مکان و سطح راحتی مناسب خود را پیدا کنید. اگر قصد دارید یک آپارتمان را باهم دانش‌آموزان خود اجاره کنید یا در یک خانواده میزبان بمانید، می‌توانید همسایگان خود را انتخاب کنید.

بیمه‌ی درمانی

هزینه بیمه‌نامه پزشکی برای دانشجویان از 6000 تا 9000 روبل (100-150 دلار) در سال است. این بیمه باید کل دوره آموزش را پوشش دهد، اگرچه دانشگاه‌ها درخواست می‌کنند بیمه‌نامه‌ها تا پایان سال یا ترم پرداخت شود.

هزینه غذا

 اگر بعضی اوقات در خوابگاه اقامتگاه اسکان دارید، هزینه غذا نیز در هزینه خوابگاه شما لحاظ می‌شود و اگر در این صورت نیست نیز باید برای غذا در محدوده 60،000 تا 100،000 پوند در سال هزینه کنید؛ اما در شهرهای بزرگی مانند مسکو، سن‌پترزبورگ، کازان، ولادیوستوک و یکاترینبورگ و غیره، ممکن است سالی بین 150،000 تا 200،000 پوند باشد.

قیمت مواد غذایی در روسیه

طبق اطلاعات رسمی، حداقل سبد خرید (شامل نان، ماکارونی، گوشت، ماهی، سبزی‌ها، میوه، شیر و شکر) در روسیه بسته به منطقه از 3500 تا 5000 روبل (58-83 دلار آمریکا) در ماه است. روس‌ها تخمین می‌زنند که هزینه‌های وعده‌های غذایی ماهانه آن‌ها بین 8000 تا 20،000 روبل (130 تا 330 دلار) است. بستگی به منطقه‌ای دارد که مردم در آن زندگی می‌کنند و چه چیزهایی را خریداری می‌کنند (مغازه گوشه فروشی، سوپرمارکت، بازار).

هزینه سفر

هزینه یک سفر در مترو مسکو 55 روبل (حدود 1 دلار) است، درحالی‌که کارت سفر 20 سفره 720 روبل (12 دلار) است. با استفاده از تخفیف دانشجویی می‌توانید ماهانه کارت مترو مسکو را با قیمت 380 روبل (6 دلار آمریکا) دریافت کنید، این هزینه در سایر شهرها حتی کمتر است.

پیگیری‌های فرهنگی

بلیت‌های تئاتر مسکو از 500 تا 2500 روبل (8-41 دلار) و بلیت‌های سینما، 150 تا 500 روبل (2 تا 5 تا 8 دلار) هزینه دارند. هزینه یک موزه 100 تا 1000 روبل (1.5-16 دلار آمریکا) است. بسیاری از مراکز فرهنگی برای دانشجویان تخفیف ارائه می‌دهند و از برخی از موزه‌ها می‌توان با کارت دانشجویی معتبر بازدید کرد.

ورزش

هزینه متوسط ​​هزینه قبض ماهیانه به مراکز تناسب اندام از 1700 تا 4500 روبل (26-75 دلار آمریکا) در مسکو و از 1500 تا 3،400 روبل (13-56 دلار آمریکا) در مناطق دیگر متفاوت است. وقتی یک گذرنامه سالانه خریداری می‌کنید، متوسط ​​هزینه ماهانه کمتر خواهد بود. هزینه گذرگاه ماهیانه استخر ماهیانه 300 تا 500 روبل (5-8 دلار) در مسکو و سایر نقاط دیگر است. بسیاری از دانشگاه‌ها سالن‌های ورزشی، استخرهای شنا و مراکز ورزشی مخصوص خود را دارند که خدمات ارزان‌تر از شهر یا حتی رایگان برای دانشجویان دانشگاه است.

هزینه‌های متفرقه

هزینه‌های متفرقه: این چیزی است که واقعاً برای آن دسته از دانشجویانی که تنها زندگی می‌کنند ضروری است. شما باید بودجه مطمئنی 10000 تا 20000 پوندی را به عنوان صندوق اضطراری در حساب خود داشته باشید که می‌توانید از آن در اورژانس پزشکی و سایر دلایل فوری غیرقابل‌اجتناب استفاده کنید.

هزینه‌های شخصی

این چیزی است که کاملاً به سبک زندگی شما بستگی دارد. این نوعی بودجه هزینه ماهانه شما برای غذا و سرگرمی و سایر نیازهای شخصی شماست؛ بنابراین، این هزینه ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

تحصیل پزشکی در روسیه و سایر رشته‌های علوم پزشکی

در روسیه پزشکی بیش‌ترین تقاضا را در بین خارجی‌ها دارد. در سال تحصیلی 2017/2018، روسیه در بیش از 48000 تبعه خارجی آموزش پزشکی بالینی را ارائه می‌داد. بیشتر آن‌ها از آسیا و کشورهای مشترک‌المنافع آمده‌اند. بسیاری از دانشجویان از آفریقا و خاورمیانه آمده‌اند.

مقاطع تحصیلی پزشکی در روسیه مدرک کارشناسی پزشکی به چهار سال تحصیل نیاز دارد و در روسیه فقط در رشته پرستاری می‌توان آن را اعطا کرد. فارغ‌التحصیلان می‌توانند به عنوان پرستار یا پیراپزشکی کار کنند. اکثر برنامه‌های پزشکی در روسیه دوره‌های تخصصی هستند که به شش سال تحصیل نیاز دارند، به استثنای رشته‌های 5 ساله دندان‌پزشکی و داروسازی. اگر می‌خواهید یک پزشک عمومی باشید (رشته تحصیلی پزشکی عمومی است)، دکتر کودکان، دندان‌پزشک یا داروساز، باید درجه تخصصی را انتخاب کنید.

 • پرستاری و پیراپزشکی: تحصیل در مقطع لیسانس علوم پزشکی در روسیه 4 سال طول کشیده و فارغ‌التحصیلان آن می‌توانند به عنوان پرستار و پیراپزشک به کار مشغول شوند.
 • داروسازی: دانشگاه‌های روسیه رشته داروسازی را ارائه می‌دهند که طول مدت تحصیل آن 5 سال است.
 • پزشک عمومی: افرادی که قصد تحصیل به عنوان پزشک عمومی، متخصص کودکان یا دندان‌پزشکی عمومی را دارند باید به مدت 6 سال در دانشگاه‌های پزشکی روسیه تحصیل کنند.

دانشجویانی که تمایل به ادامه تحصیل در یکی از تخصص‌های پزشکی را دارند باید پس از به پایان بردن دوره پزشکی عمومی به عنوان رزیدنت پزشکی مشغول به تحصیل شوند.

محبوب‌ترین تخصص‌های پزشکی روسیه عبارت‌اند از:

 • متخصص گوارش،
 • پوست،
 • زنان و زایمان،
 • آنکولوژی،
 • جراحی،
 • ریه،
 • اعصاب.

دانشگاه‌های روسیه در کنار دوره‌های پزشکی و دندان‌پزشکی و تخصص‌های مربوطه، رشته‌های مرتبط با سایر گرایش‌های علوم پزشکی را ارائه می‌دهند.

ازجمله این گرایش‌ها:

 • بیوفیزیک،
 • بیوشیمی،
 • سایبرنتیک پزشکی،
 • پزشکی هسته‌ای.

 پزشکی یکی از مشهورترین رهنمودهای مطالعه است که توسط دانشجویان بین‌المللی انتخاب‌شده است. اگر هدف شما رشته‌های تخصصی مانند زنان و زایمان، دستگاه گوارش یا چشم‌پزشکی است، پس از اتمام تحصیلات دوره تخصصی خود، باید در یک برنامه دستیاری پزشکی ثبت‌نام کنید. طول تحصیل دو تا چهار سال است.

ارائه‌دهندگان آموزش پزشکی روسیه عبارت‌اند از:

 • IM Sechenov First Medical State University University،
 • Immanuel Kant بالتیک University University،
 • دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک،
 • دانشگاه Lobachevsky،
 • دانشگاه دوستی خلق روسیه،
 • دانشگاه فدرال کازان،
 • دانشگاه ملی تحقیقات هسته‌ای MEPhI،
 • دانشگاه فدرال خاور دور،
 • دانشگاه فدرال اورال 

هر دو برنامه متوسط ​​روسی و انگلیسی در دسترس هستند.

 اگر می‌خواهید یک پزشک عمومی باشید (رشته تحصیلی پزشکی عمومی است)، پزشک کودکان، دندان‌پزشک یا داروساز، باید درجه تخصصی را انتخاب کنید. طول تحصیل پنج‌تا شش سال است. همچنین می‌توانید تحصیلات دارویی را در دانشگاه‌های روسیه دریافت کنید. داروساز تخصصی است که دارو تولید می‌کند.

مدارک پزشکی صادره از دانشگاه‌های روسیه توسط سازمان جهانی بهداشت (WHO)، یونسکو (UNESCO)، MCI و سایر سازمان‌های بین‌المللی به رسمیت شناخته‌شده است.

تحصیل پزشکی در روسیه و دریافت ویزا

برای ویزای دانشجویی: دانشجویان پس از دریافت “نامه دعوت به تحصیل” از طرف اداره مهاجرت فدرال فدراسیون روسیه، دانشجویان باید به سفارت / کنسولگری عمومی فدراسیون روسیه در کشور وی مراجعه کنند تا درخواست ویزای دانشجویی دهند؛

که اسناد زیر موردنیاز است:

 • پاسپورت معتبر؛
 • فرم درخواست ویزا به‌طور کامل تکمیل و امضاشده؛
 • دو عکس یکسان با اندازه پاسپورت 35 میلی‌متر در 45 میلی‌متر با پس‌زمینه سفید.
 • نامه پشتیبانی ویزا از دانشگاه یا کالج و کپی نامه پذیرش از دانشگاه یا کالج
 • گواهی ایدز (آزمایش اچ آی وی)
 • اسناد لازم برای حمل به روسیه:
 • گذرنامه (معتبر برای کمتر از 2 سال)
 • ویزای ورود دانشجویی
 • کارت مهاجرت (ارائه‌شده در حین پرواز یا در فرودگاه، باید توسط دانشجو تکمیل شود و پس از ورود به روسیه توسط گمرک در فرودگاه مهر شود)
 • گواهی بهداشت پزشکی، ازجمله نتیجه X-Ray قفسه سینه
 • نتیجه آزمایش منفی ایدز
 • 12 پاسپورت (3Ã – 4 سانتی‌متر) عکس سیاه و سفید در رنگ مات

کار پس از تحصیل در رشته پزشکی در روسیه

ازآنجاکه مدارک پزشکی روسیه WHO شناخته‌شده است، دانشجویان خارجی می‌توانند در کشور خود طبابت کنند، به شرطی که آزمایش‌ها غربالگری انجام‌شده توسط نهادهای پزشکی رأس کشورهای مربوطه را پاک کنند.

به‌عنوان‌مثال، دانشجویان هندی که دارای مدرک پزشکی از روسیه هستند برای آزمایش پزشکی در هند باید آزمون فارغ‌التحصیلان پزشکی خارجی (FMGE) را بگذرانند. به همین ترتیب، دانشجویانی که امیدوارند در کشورهایی مانند ایالات‌متحده آمریکا و انگلستان طبابت کنند باید به ترتیب USMLE و PLAB را بگذرانند.

در همین رابطه بخوانید:

درآمد پزشک در روسیه

به دلیل اقتصاد غنی روسیه بسیاری از پزشکان به این کشور مهاجرت می‌کنند. به خصوص پزشکانی که می‌خواهند در حرفه خود پیشرفت کنند روسیه را برای مهاجرت انتخاب می‌کنند. درآمد پزشکی در روسیه بسیار زیاد نیست اما در سال‌های اخیر درآمد پزشکی در کشور روسیه توانست مقداری رشد داشته باشد، و در همین سال‌ها بود که بسیاری از پزشکان حرفه خود را در روسیه شروع کردند. ما در این مقاله می‌خواهیم درباره درآمد پزشکی در روسیه و دیگر شرایط آن صحبت کنیم. خوانندگان می‌توانند با مطالعه این مقاله به اطلاعات لازم در خصوص شرایط کار و درآمد پزشکی در روسیه دست یابند.

روسیه کشور پهناوری است که با اقیانوس آرام و دریای خزر دارای مرز آبی است و با بسیاری از کشورهای دیگر دارای مرز زمینی است. پایتخت روسیه مسکو و زبان اصلی این کشور روسی است اما به دلیل مهاجرت زیادی از خارجیان مردم می‌توانند با زبان انگلیسی نیز صحبت کنند. روسیه یکی از پهناورترین کشورهای جهان است. اما تعداد زیادی از پزشکان در این کشور متاسفانه از درآمد خوبی برخوردار نیستند، زیرا نصف بیشتر پزشکان در کشور روسیه شغل خود را به طور رسمی آغاز نکرده‌اند.

همنطور که اشاره شد روسیه یکی از کشورهای وسیع جهان است که دارای جمعیت بالایی است. بسیاری از دانشجویان در رشته پزشکی به سختی می‌توانند از آموزش‌ها و مهارت‌های پزشکی برخوردار شوند. و بعد از فارغ‌التحصیلی به راحتی نمی‌توانند در حرفه خود مشغول به کار شوند. افرادی هم که موفق می‌شوند شروع به کار کنند به دلیل پایین بودن میزان درآمدشان مجبور هستند برای تامین نیازهای زندگی خود و افراد خانواده‌شان کارهای دیگری را نیز قبول کرده و در کنار حرفه پزشکی به کار دیگری نیز مشغول شوند. هر چند میزان درآمد پزشکان در مراکز خصوصی بیشتر از مراکز عمومی است، اما همین درآمد هم نسبت به دیگر کشورهای جهان بسیار پایین است. بسیاری از پزشکانی که استعداد ویژه‌ای در حرفه خود دارند برای ادامه کار به کشورهای دیگر جهان مهاجرت می‌نمایند اما در کل بیشتر پزشکان در روسیه با همان شرایط سخت کاری مشغول به ادامه کار و زندگی هستند.

میزان درآمد پزشکی در روسیه

درآمد پزشکی در روسیه با توجه به شهر و با توجه به موقعیت مراکز عمومی و خصوصی که پزشکان در آن مشغول به کار هستند متفاوت است. میزان درآمدی که بیشترین درصد از درآمد پزشکان محسوب می‌شود به افراد صاحب مراکز پزشکی و روسای اداره‌های پزشکی تعلق می‌گیرد. بین پرسنل‌ها و متخصصان فاصله حقوقی چشمگیری وجود دارد. در صورتی که درآمد متخصصان 312.70 دلار باشد و دستمزد رئیس بخش 188.26 دلار باشد در این صورت متوسط درآمد ماهانه 750.48 دلار خواهد بود. مسئله‌ای که باید به آن توجه داشت این است که آمار و محاسبه حقوق پزشکی، اضافه کاری پزشکان را حساب نمی‌کند. هم‌چنین لازم به ذکر است که بیشتر متخصصان برای کسب درآمد بیشتر مجبور هستند که ساعات اضافه کاری‌شان را بیشتر کنند. یعنی به جای اینکه 40 ساعت در هفته کار کنند به این مقدار ساعت، ساعات کاری اضافه می‌کنند. اما همانطور که گفته شد در داده‌ها و آمار رسمی این میزان اضافه کاری به عنوان درآمد ماهانه حساب نمی‌شود.

طبق یک بررسی جدید که بر روی 5300 پزشک در 84 ناحیه از روسیه انجام شد، بیشتر پزشکان نزدیک به 320 دلار در ماه درآمد دارند. هم‌چنین طبق آمار دیگری نشان داده شده که:

 •  39 درصد از پزشکان بین 160- 320 دلار در ماه همراه با 40 ساعت کار در طول یک هفته درآمد دارند.
 •  3 درصد از پزشکان در طول یک هفته کاری بین 320-400 دلار درآمد دارند.
 •  3 درصد از پزشکان در طول هفته کاری بین 400-560 دلار درآمد کسب می‌کنند.
 •  5 درصد از پزشکان در طول هفته کاری بین 560 – 640 دلار درآمد دارند.
 •  6 درصد از پزشکان نیز کمتر از 160 دلار در ماه کسب درآمد می‌کنند.

طبق یک آمار گرفته شده از مجله تجاری Vademecum نشان داده شده که میانگین حقوق یک پزشک در روسیه 392 دلار است که به طور متوسط 2 برابر کمتر از درآمدی است که وزارت بهداشت به آن اشاره کرده است. محققان طی آخرین آمار پی بردند که بالاترین حقوق پزشکان در روسیه به کامچاتکا کری مربوط می‌شود که دارای 680 دلار است و هم‌چنین میزان درآمد در مسکو برابر با 615 دلار در هر ماه است.

هم‌چنین طبق آخرین آمار گرفته شده متوسط حقوق در سنت پترزبورگ 534 دلار است. به علاوه کمترین میزان حقوق به جمهوری قره چای چرکس مربوط می‌شود که دارای 225 دلار است. و میانگین حقوق در اولیانوف اوبلاست برابر با 238 دلار است. اما بر اساس آمار رسمی، میانگین درآمد در این مناطق  475 دلار و 505 دلار است که برای هر کدام از مناطق به ترتیب حساب می‌شود.

هزینه پزشکان خصوصی در روسیه

همانطور که ذکر شد درآمد پزشکان خصوصی بیشتر از مراکز عمومی است. افرادی که به پزشکان‌ خصوصی مراجعه می‌کنند، می‌توانند از طریق بیمه درمانی خود هزینه را پرداخت نمایند. هزینه پزشکان خصوصی در روسیه نسبت به شهرهای آن می‌تواند متفاوت باشد اما در مسکو هزینه پزشکان خصوصی به شرح زیر است.

 • هزینه مشاوره در یک کلینیک خصوصی برابر است با 28 تا 42 پوند.
 • هزینه متخصصانی که برای بازدید از بیمار به منزل می‌روند 70 پوند است.
 • هزینه خدمات درمانی و معاینه 140 تا 700 پوند است.
هزینه تحصیل پزشکی در کشور روسیه چقدر است ؟
تحصیل پزشکی در این کشور می تواند بین 3000 تا 10000 دلار در سال هزینه داشته باشد .
تحصیل پزشکی در کشور روسیه چه شرایطی دارد ؟
از شرایط گرفتن پذیرش از دانشگاه های پزشکی روسیه می توان به داشتن حداقل سن 17 سال و مدرک دیپلم با معدل مورد قبول اشاره کرد.
مزایای تحصیل پزشکی در کشور روسیه چیست ؟
هزینه تحصیل مقرون به صرفه، خوابگاه های نیمه رایگان، تحصیل بدون نیاز به مدرک زبان


5 دیدگاه برای “پزشکی در روسیه

 1. Avatar
  ناشناس گفته:

  دانشگاه ازاد روسیه نیاز ب کنکور داره؟ وهزینه چقدر هست؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز.برای دریافت اطلاعات در این زمینه با شماره 02143000021 تماس بگیرید تا مشاوران ما شما را راهنمایی کنند.قدردان شما.تیم اعزام GO2TR.

 2. Avatar
  ناشناس گفته:

  هرینه واسه ورود چقدره؟
  چند ماه طول میکشه واسه اعزام؟
  اونجا چقد شهریه میگیرن،آیا خوابگاه داره؟
  ممنون میشم جواب بدین

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز: هزینه تحصیل پزشکی در روسیه از 200 دلار تا 4000 دلار می باشد. برای اطلاعات بیشتر با شماره های:02143000021 تماس بگیرید. قدران شما تیم GO2TR.

 3. Avatar
  ناشناس گفته:

  سلام رشته تحصیلی ام علوم انسانی بوده و میخوام در روسیه رشته پزشکی ادامه بدم اگه ممکنه راهنمایی بفرمایید ممنون

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز
  شما باید 1 سال دوره کالج پادفک بگذرونید و بعدش امکان تحصیل پزشکی در روسیه رو دارید.برای اطلاعات بیشتر با شماره 43000021-021 تماس بگیرید.
  قدردان شما هلدینگ مهاجرتی GO2TR

 4. Avatar
  ناشناس گفته:

  سلام خسته نباشید سوالی از حضورتون داشتم افرادی که بورسیه میشوند باید حتما دوره پادفک رو بگذرونند؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز، دوره پادفک به منظور افزایش دانش متقاضی برای ورود به رشته ی تخصصی در دانشگاه است. در صورت نداشتن شرایط اولیه علمی تمام دانشجویان ملزم به گذراندن این دوره خواهند بود. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره ی تخصصی با شماره ۰۲۱۴۳۰۰۰۰۲۱ تماس حاصل فرمایید. قدردان شما هلدینگ مهاجرتی GO2TR.

 5. Avatar
  الی گفته:

  سلام خسته نباشید. بنده یک سوال دارم و ممنون میشم اگر همینجا جواب بدید.
  سوال من این هست که گفته میشه شهریه تحصیل پزشکی در روسیه حدود 6000-7000 دلار یا کمتر در سال هستش. می خواستم بدونم این مقدار با احتساب یارانه تحصیلی هستش یا با احتساب یارانه تحصیلی ما 80-90 درصد این مقدار رو باید بپردازیم؟ لطفا نگید با کارشناس تماس بگیرم 🙂 خیلی ممنون از اطلاعات مفید سایتتون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مهاجرت از متخصصان GO2TR مشاوره بگیرید:تماس: ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱