بورسیه تحصیلی در روسیه

بورسیه تحصیلی یکی از مهمترین اهداف مهاجرت تحصیلی برای دانشجویان مقاطع مختلف خارجی به شمار می‌رود. بورسیه تحصیلی روسیه در قالب دولتی و غیر دولتی تقسیم‌ می‌شود. این بورس برای دانشگاه‌های مختلفی ارائه می‌شود که در ادامه مقاله به شرح کامل این موارد پرداخته‌ایم.

بورسیه تحصیلی روسیه (دولتی) برای دانشجویان خارجی

دولت روسیه همه ساله مجموعه‌ای از بورسیه‌های تحصیلی را برای کمک به تحصیل در روسیه به دانشجویان خارجی اختصاص می‌دهد. معدل و ریز نمرات سطوح قبلی تحصیل و نمره‌ی زبان و رزومه‌ی قوی تأثیر به سزایی در میزان این بورسیه‌ها دارد. این بورسیه‌ها شامل تحصیل رایگان، خوابگاه‌های دولتی رایگان و کمک هزینه‌های بهداشتی و درمانی می‌شود.

کسب بورسیه‌های دانشگاه‌های روسیه در مقاطع بالاتر از کارشناسی یعنی کارشناسی ارشد و دکترا راحت‌تر از گرفتن بورسیه‌های کارشناسی است.

در روسیه بورسیه‌های مختلفی برای دانشجویان بین‌الملل در نظر گرفته شده است که در ادامه به توضیحاتی درباره‌ی هرکدام از آن‌ها می‌پردازیم. 

بورسیه تحصیلی روسیه (غیر دولتی) برای دانشجویان خارجی

دانشجویان خارجی می‌توانند برای بورسیه تحصیلی روسیه در دانشگاه های ای کشور با استفاده از کمک هزینه تحصیلی و بورس‌های غیر دولتی استفاده نمایند. برخی از این بورسیه‌ها به ترتیب زیر هستند:

بورسیه بنجامین گیلمن

این بورسیه شامل 2700 کمک هزینه‌ی تحصیل برای افرادی است که در حال تحصیل یا کارآموزی با زبان‌هایی غیر از زبان مادری خود هستند. مبلغ این بورسیه چیزی حدود پنج هزار دلار است.

بورسیه BP

 این بورسیه‌ها برای دانشجویانی است که در زمینه‌های مورد نیاز ارائه شده پژوهش‌هایی ارائه می‌دهند. مبلغ این بورسیه تقریباً 550 دلار در ماه است.

بورسیه شوراهای امریکا

این بورس به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که برای انجام تحقیقات مستقل طی سه تا هشت ماه در یکی از کشورهای آسیای مرکزی یا شرق اروپا اقدام به تحصیل نمایند. روسیه نیز جزو این کشورها است و به همین دلیل دانشجویان می‌توانند از این بورسیه استفاده نمایند.

بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه های برتر

برخی از برترین دانشگاه‌های روسیه نیز به طور مستقل به دانشجویان بورسیه می‌دهد که البته اکثر این بورسیه‌ها به دانشجویان در مقاطع کارشناسی ارشد تعلق می‌گیرد. دو رشته پزشکی در روسیه و دندانپزشکی در روسیه از رشته‌های پر طرفدار دانشجویان خارجی محسوب می‌گردد.

دانشگاه پلی تکنینک سن پطرزبورگ:

این بورسیه به دانشجویان ممتاز کارشناسی ارشد که به زبان انگلیسی تحصیل می‌کنند اعطا می‌شود و شامل شهریه‌ی دانشگاه و اقامت در خوابگاه‌های دولتی است.

دانشگاه ایالتی تومسک:

کمک‌های مالی مختلفی در قالب بورسیه به دانشجویان ارائه می‌کند.

دانشگاه اقتصاد ولادی وستوک:

چهار نوع بورسیه‌ی تحصیلی را به دانشجویان ممتاز خود ارائه می‌دهد.

دانشگاه اورال فدرال:

دانشگاه بین‌المللی المپیک روسیه و… از دیگر دانشگاه‌هایی هستند که دارای بورسیه هستند. با توجه به رشته‌ی مورد نظر، شما می‌توانید از بورسیه‌های مدارس شبانه‌روزی استفاده نمایید.

دولت روسیه برای اعطای بورسیه‌های دولتی آزمون EGE را برگزار می‌کند و به افرادی که در این آزمون قبول می‌شوند، بورسیه تحصیلی اعطا می‌کند. لازم به ذکر است که هر فرد در هر مقطع فقط یک بار می‌تواند از بورسیه‌های تحصیلی استفاده کند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طبقه‌بندی: آرشیو تحصیل
برای مهاجرت از متخصصان GO2TR مشاوره بگیرید:تماس: ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱