اطلاعات کامل خبری در مورد مهاجرت تحصیلی و غیرتحصیلی - ویزای کاری و تحصیلی کشورهای ترکیه و روسیه

از تفاوت بین کالج و دانشگاه چه می‌دانید ؟

0 412

ویدئو

کلمه کالج Academy برگرفته از فعل لاتین lego ، legere ، legi ، lectum به معنای جمع آوری، جمع شدن، جمع کردن و به طور کلی به معنای انتخاب مشترک است، بنابراین، colleagues به معنی همکاران در حقیقت به معنای واقعی کلمه، افرادی هستند که برای همکاری مشترک انتخاب شده اند.
در روم باستان یک کالج در واقع بدنه اتحادیه ای بود که افراد در آن به کار واحدی مشغول بودند مانند اصناف و یا باشگاه های سیاسی امروزی، به عبارتی کالج Academy شکلی از شرکت یا بدنه شرکتی بود که یک شخص حقوقی با شخصیت حقوقی خاص خود، توانایی ورود به قراردادهای قانونی و شکایات را داشت.

برای مثال در انگلستان قرون وسطی کالج های کاهنان به منظور برگزاری مجالس مناجات تشکیل می شد و وجود داشت، بقایای مدرن این کالج ها شامل کالج سلطنتی جراحان در انگلستان که امروزه تبدیل به انجمن صنفی جراحان درون شهر لندن شده و یا کالج اسلحه در لندن می باشد.
کالج Academy آموزشی مدرن نیز به همین شکل ایجاد شده، به عنوان مثال کالج ایتون در سال ۱۴۴۰ با نامه سرگشاده پادشاه، هنری ششم برای آموزش اشرافیان، کاهنان، منشی ها و افراد بی بضاعت تاسیس شد و از این طریق افرادی که سواد و علم بیشتری داشتند به افراد بیسواد و فقیر بدون دریافت هزینه، سواد خواندن نوشتن و به خصوص گرامر زبان انگلیسی را آموزش می دادند.
امروزه کالج Academy، در بین مردم عامی به معنای نوعی دانشگاه و موسسه آموزش عالی است که دانشجویان و دانش آموزان در آن به تحصیل می پردازند. در ادامه با ما همراه باشید تا با مفهوم اصلی کالج Academy و همچنین تفاوت بین دانشگاه و کالج آشنا شوید. 

کالج چیست و چه فرقی با دانشگاه و دیگر موسسات دارد؟

کالج Academy یک موسسه آموزشی یا یک مولفه اصلی تشکیل دهنده آن است، به عبارتی یک کالج ممکن است یک موسسه آموزشی درجه سوم برای اعطای مدرک، بخشی از کالج یا دانشگاه فدرال و یا موسسه ای باشد که آموزش حرفه ای یا دبیرستان در آن ارائه می شود، ولی به طور کلی کالج و دانشگاه، هر دو به صورت متناوب مورد استفاده قرار می گیرند و معنای آن در کشورهای مختلف، متفاوت است، برای مثال در کشورهای انگلستان و منطقه اقیانوسیه، آسیای جنوبی، آفریقای جنوبی، بیشتر کشورهای اروپا و همچنین کانادا، کالج Academy ممکن است تنها به یک دبیرستان یا یک موسسه آموزشی اطلاق شود که مدارک حرفه ای و در زمینه های مدیریت و تجارت اعطا می کند و جزئی از موسسات آموزش عالی و دانشگاه ها به شمار نمی رود، به بیانی ساده افرادی که در چنین کشورهایی در کالج تحصیل می کنند، برای دریافت مدارک دانشگاهی باید بعد از اتمام کالج Academy وارد دانشکده یا موسسات آموزش عالی شوند.

بسیاری از مردم فکر می کنند که واژه کالج به معنای یک مدرسه خصوصی و دانشگاهی با بودجه دولتی است، برخی دیگر بر این باورند که تحصیلات بهتری در کالج Academy در مقایسه با دانشگاه می توان دریافت کرد ولی در واقعیت، تفاوت بین دانشگاه و کالج می تواند پیچیده تر از آنچه فکر می کنید، باشد.
کالج در واقع یک موسسه کوچکتر است که معمولا مدرک دانشگاهی ارائه می دهد، حتی دانشکده هایی نیز وجود دارند که زیرمجموعه ای از یک دانشگاه دیگر هستند ولی مانند کالج ها، مدارک دو ساله را به دانشجویان ارائه می دهند.

جالب است بدانید در سال های اخیر سیستم آموزشی بیشتر کالج ها طوری طراحی می شود که دانشجویان می توانند با چهار سال تحصیل در آن ها، مدرک لیسانس و حتی مدرک دانشگاهی دریافت نمایند، کالج های ترکیه و کالج های کبک کانادا از آن دسته هستند. در مقابل، نهادی که هر دو مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد را ارائه دهد، یک دانشگاه محسوب می شود و برنامه های کارشناسی ارشد به منظور سوق دادن دانشجو به سمت مدرک دکترا برگزار می گردد.

دانشگاه ها مجموعه ای بزرگ از دانشکده های مختلف هستند که افراد با سوابق حرفه ای و مدارک مختلف می توانند به ادامه تحصیل در آنها بپردازند و در برخی مواقع حتی دارای برنامه هایی هستند که دانشجویان در مقاطع مختلف می توانند مدارک خود را در مدت زمان کوتاه تری دریافت نمایند و برنامه های آموزشی و رشته های تحصیلی دانشگاه ها نسبت به کالج Academy بسیار بیشتر و متنوع تر می باشد.

چه افراد با چه شرایطی باید به کالج Academy بروند؟

تصمیم برای انتخاب بین رفتن به کالج Academy و دانشگاه به دانشجو و نیازهای او بستگی دارد و او تصمیم می گیرد که کدامیک انتخاب بهتری است.
بسیاری از مردم تصور می کنند که رفتن به دانشگاه بهتر از رفتن به کالج است

ولی باید بدانید که هر دو از نظر آموزشی و ارزش مدارک، مساوی هستند، تنها مزیتی که دانشگاه نسبت به کالج دارد، همانطور که در بالا اشاره شد، تنوع رشته ها و مقاطع تحصیلی و برنامه های آموزشی است ولی در عوض دانشجویان و دانش آموزانی که کالج Academy را انتخاب می کنند می توانند با اساتید و همکلاسی های خود، تعامل بیشتری داشته باشند و در محیط کوچکتر و دوستانه تری تحصیل کنند.

به طور کلی تحصیل در کالج Academy بسیار راحت تر از تحصیل در دانشگاه است و افرادی که دارای کمک هزینه تحصیلی و یا بورسیه تحصیلی نیستند، بهتر است که کالج ها را برای ادامه تحصیل خود برگزینند، چرا که هزینه تحصیل در بیشتر کالج ها بسیار ارزان است، به خصوص در کشورهای اروپایی که تنها با پرداخت کمتر از ۱۰۰ یورو در سال می توان در بهترین کالج ها تحصیل کرد. معمولا دانش آموزانی که دوره دبیرستان را به پایان رسانده اند و یا دارای مدارک فنی و حرفه ای هستند و یا افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه را ندارند و می خواهند بلافاصله بعد از اخذ مدرک، مشغول به کار شوند، کالج Academy را برای تحصیل انتخاب می کنند.

جالب است بدانید بیشتر کالج ها در زمینه های مدیریتی و حسابداری، برنامه هایی را ارائه می دهند و کسانی که موفق به دریافت مدرک از آنها شوند به راحتی می توانند وارد بازار کار شوند، بنابراین افرادی که قصد دارند با هزینه های بسیار کم، مدرک تحصیلی دریافت کنند و به سرعت جذب بازار کار شوند، بهتر است که به جای تحصیل در دانشگاه های گران و سخت گیر خارج، کالج Academy را برای ادامه تحصیل خود انتخاب نمایند.

مدارکی که باید به کالج ارائه دهیم چیست و نحوه پذیرش چگونه است؟

پروسه و مراحل اخذ پذیرش از کالج Academy تقریبا مشابه اخذ پذیرش از دانشگاه است و فرقی نمی کند شما در ایران باشید و یا در کشور مورد نظر، در هر دو صورت به راحتی می توانید با ارائه مدارکی از قبیل مدارک شناسایی مانند گذرنامه، یا کپی ترجمه شناسنامه و یا گواهینامه رانندگی، کارت بیمه، مدارک تایید شده و رسمی دبیرستان، مدارک زبان و سوابق پزشکی شامل سوابق ایمن سازی، به صورت آنلاین پذیرش بگیرید.

هزینه کالج رشته های مختلف چقدر است؟

هزینه تحصیل در کالج Academy بسته به کشوری که انتخاب می کنید و رشته ای که قصد تحصیل در آن را دارید، متفاوت است.
همانطور که گفتیم رشته های تحصیلی در کالج های مختلف بیشتر در زمینه مدیریتی و حسابداری است و تنوع زیادی از این نظر در کالج ها وجود ندارد مگر اینکه بخواهید در کالج های خاص مانند کالج نظامی و یا کالج Academy برای مهمانداری هواپیما تحصیل کنید.
به طور کلی هزینه تحصیل در کالج های مختلف، خیلی زیاد نیست، برای مثال کالج های اروپایی با دریافت سالانه بین ۵۰ تا ۱۰۰ یورو، برنامه های آموزشی و کتب درسی و همچنین فوق برنامه هایی مانند کلاس های تقویتی زبان را ارائه می دهند ولی هزینه کالج های معتبر دنیا مانند کالج هایی که در کشورهایی مانند انگلستان، کانادا و آمریکا هستند، کمی بالا و معمولا بین ۱۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلار در سال است.

کالج کدام کشورها معتبر تر است و چگونه اعتبار سنجی کنیم؟

اگر قصد ادامه تحصیل در کالج Academy را دارید بهتر است که یکی از کالج های کشورهای اروپایی مانند بریتانیا، آلمان، اتریش، هلند، بلژیک، دانمارک و یا فنلاند و یا کالج هایی در کانادا، آمریکا و استرالیا را انتخاب کنید، کالج های کشور ترکیه نیز در سال های اخیر از اعتبار خوبی برخوردار شده اند و با هزینه های معقول می توان در آن ها تحصیل کرد.

برای اینکه یک کالج Academy بتواند اعتبار جهانی دریافت کند باید دارای یک برنامه تحصیلات تکمیلی و برنامه های مرتبط با آن باشد، همچنین باید دارای کارمندانی باشد که وظیفه اصلی آنها اجرای برنامه های کارشناسی ارشد و حرفه ای است. سیستم آموزشی یک کالج معتبر باید شامل یک برنامه مطالعات مقطع کارشناسی باشد که منجر به لیسانس در طیف گسترده ای از موضوعات دانشگاهی به علاوه یک برنامه تحصیلات تکمیلی شود که حداقل در سه رشته تحصیلی یا حرفه ای مختلف منجر به دریافت مدرک پیشرفته گردد،

علاوه بر این یک کالج Academy خوب باید بتواند از نظر مالی از برنامه های فارغ التحصیلی و حرفه ای خود پشتیبانی کند و از امکانات و تجهیزات مورد نیاز برخوردار باشد، همچنین باید دارای مجوز در داخل و خارج از کشور مورد نظر نیز باشد.

دوست دارین آخرین مقالات ما براتون ایمیل بشه؟
خوب اگر علاقمندین به اخبار و مقالات مجله اینترنتی گوتو تی آر لطفا ایمیل خودتون رو وارد کنین!
هر زمان دوست داشتین لغو اشتراک کنین!

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما را نمایش نمی دهیم.

مشاوره مهاجرت: 02143000021