x
مشاوره مهاجرت گوتو تی آر
مشاوره مهاجرت: 02143000021

آزمون sat

آزمون SAT

آزمون SAT یا سات که مخفف عبارت Scholastic Aptitude Test است برای آن دسته از افرادی است که در کلاس 11 یا 12 دبیرستان قرار دارند و قصد دارند وارد دانشگاه شوند، که با این آزمون عیار مهارت­ های آموخته شده و نحوه­ی بکارگیری آن ها در دانشگاه سنجیده می­ شود.

آزمون SAT برای دانشجویان انگلیسی زبانی که قصد ورود به دانشگاه­هایی همچون آمریکا، انگلیس، کانادا، استرالیا و نروژ و دیگر کشورها را داشته باشند برگزار می­ گردد. این آزمون در کشور آمریکا و اولین بار در سال 1926 توسط مؤسسه­ی غیرانتفاعی College Board پایه گذاری شده و توسط سرویس آزمون تحصیلی یا ETS (Educational Testing Service) مدیریت می­گردد.

این آزمون برای تمامی افراد با هدف تحصیلی و حداقل سن 17 تا 18 که مدرک دیپلم داشته باشند بسیار مفید است و جنبه­ی سنجش تحصیلی دارد.

هر سال تعداد افرادی که در آزمون SAT شرکت می­کنند رو به افزایش است که در سرتاسر جهان دارای بیش از هزار مرکز آزمون است. اگر شما نیز از دسته افرادی هستید که مایل به شرکت در این آزمون هستید پیشنهاد می­کنیم که به هیچ وجه این مقاله را از دست ندهید تا هر آنچه در مورد آزمون SAT باید بدانید را کسب کنید. با ما همراه باشید.

زمان برگزاری آزمون SAT

زمان برگزاری آزمون SAT | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

آزمون SAT 7 بار در سال در طی ماه­های مارس، می، ژوئن، آگوست، اکتبر، نوامبر و دسامبر برگزار می­گردد که برای افرادی است که در داخل آمریکا زندگی می­کنند و در غیر این صورت 4 بار در سال برگزار می­شود که در این صورت زمان برگزاری در ماه­های مارس، می، اکتبر و دسامبر است.

لذا اگر قصد ورود به مقطع لیسانس دانشگاه­ های آمریکا یا کانادا، استرالیا، انگلستان و نروژ و دیگر کشورها را دارید، می­توانید تا 4 هفته قبل از برگزاری آزمون به صورت آنلاین، ثبت نام کنید و ثبت نام با تأخیر نیز (با پرداخت جریمه­ ی دیرکرد) تا 2 هفته قبل از برگزاری آزمون امکان پذیر است.

این آزمون در کشورهای یاد شده و هزاران مرکز برگزاری آزمون، در هر سال انجام می­شود و متقاضیان زیادی را به سمت خود جذب می­کند. این آزمون یک نوع بیشتر ندارد.

شرایط و قوانین آزمون SAT

شرایط و قوانین آزمون SAT | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

آزمون SAT همانند تمامی آزمون­ های لوکال و بین المللی دارای شرایط و قوانین خاص خود است که هر فرد ملزم به رعایت آن ها است.

شرایط و قوانین آزمون SAT به شرح زیر است:

 • آزمون SAT توصیه شده برای افراد بالای 16 سال است که دارای مدرک دیپلم باشند یا در مقاطع 11 و 12 دبیرستان باشند. اما در واقع هیچ محدودیت سنی وجود ندارد.
 • همراه داشتن هایلایت، لاک غلط گیر و مداد رنگی اکیدا ممنوع است.
 • همراه داشتن اصل پاسپورت الزامی است.
 • کپی پاسپورت به هیچ وجه پذیرفته نیست.
 • درب حوزه­ی امتحانی پس از زمان مقرر بسته شده و پس از آن حق ورود به حوزه­ی امتحانی را نخواهید داشت و حتی در این صورت مبلغ پرداختی نیز عودت داده نخواهد شد.
 • به هیچ وجه در طول امتحان حق صحبت با فرد کناری خود را ندارید.
 • همراه داشتن دیکشنری، وسایل الکترونیکی و کپی برداری به شدت ممنوع بوده و در صورت مشاهده توسط دوربین مدار بسته، از جلسه­ی امتحان و شرکت در این حوزه محروم خواهید شد.
 • همراه داشتن ساعت مچی، خوراکی و کشیدن سیگار اکیدا ممنوع است.
 • خارج کردن برگه­ی امتحانی تنها در صورت هماهنگی مجاز است.
 • خروج فرد از محل برگزاری امتحان بدون هماهنگی تخلف محسوب می‌شود.
 • نتایج آزمون تنها به خود فرد تحویل داده می­شود و عواقب در اختیار گذاشتن اطلاعات شخصی در اختیار دیگران بر عهده­ی خود فرد است.
 • شما تا 4 هفته قبل از برگزاری آزمون SAT مجاز به ثبت نام هستید و تا 2 هفته قبل از زمان برگزاری مشمول پرداخت جریمه­ ی دیرکرد خواهید شد.

دوره‌­ ها و کلاس‌­ های مرتبط با آزمون SAT

دوره‌­ها و کلاس‌­های مرتبط با آزمون SAT | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در این قسمت به بررسی انواع دوره ­ها و کلاس ­های مرتبط با آزمون SAT بپردازیم که هم در سطح جهانی مشهور هستند و هم داوطلبان بسیار زیادی دارند.

از دوره­ های مشهور جهانی در زمینه­ ی آزمون SAT، مؤسسه­ ی Kaplan است که علاوه بر کتاب، مقالات و دیگر اطلاعات را در مورد این آزمون و فرایند پذیرش دانشگاه در اختیار دانشجویان متقاضی قرار می­دهد. دوره­های آمادگی آزمون SAT در این مرکز کاملا با اهداف آزمون اصلی یکسان بوده و بالاترین کیفیت آموزشی را دارند. 8 کلاس برگزار می­ شود که تعداد هفته­ ها بستگی به رشته­ ی مورد نظر خواهد داشت.

مؤسسه­ ی The Princeton Review از جمله دوره­ ها و کلاس­ های مشهور در کلاس جهانی است که از اطلاعات مورد نیاز برای پذیرش در این آزمون تست­ها و نمونه سؤالات جهت آشنایی با ساختار آزمون را شامل می ­گردد. دوره­ های این مؤسسه به صورت آنلاین نیز برگزار می­ گردند. تعداد جلسات نیز بستگی به رشته­ ی هدف در دانشگاه، متفاوت است.

دوره و کلاس مشهور بعدی، مرتبط با دوره­ های نهاد آکادمیک Ivy Bound است که هم به صورت آنلاین قابل برگزاری خواهد بود و هم به صورت حضوری امکان پذیر است. کسانی که در دوره­های این نهاد شرکت کرده­اند توانسته­اند در آزمون SAT، جزء 1\% برتر باشند. مدت زمان دوره نیز وابستگی شدید به رشته­ی انتخابی شما برای مقطع لیسانس دارد.

دوره­ های بعدی نیز عبارتند از

 • College Prep Genius
 • Applerouth
 • Saturday Academy
 • Education Unlimited هستند.

نمره­ ی قبولی آزمون SAT

نمره­ی قبولی آزمون SAT | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

نمره ­ی کلی یا سقف نمره در آزمون SAT 1600 است که هر بخش نمره به صورت جداگانه دارد. به صورتی که در بخش ریاضیات، یک نمره بین 200 تا 800 دریافت می­کنید و یک نمره نیز برای بخش شفاهی، شامل درک مطلب، نگارش و زبان که این بخش نیز نمره­ای بین 200 تا 800 دارد. مجموع نمرات دریافتی این دو بخش برای شما، تعیین کننده­ی نمره­ی نهایی است.

اما این موضوع که نمره­ی قبولی در این طیف، چه نمره­ای می­تواند باشد بستگی شدید به اهداف شما، دانشگاه مد نظر و رشته­ی انتخابی دارد و هیچ قانون کلی برای آن موجود نیست. اما به صورت کلی اگر بتوانید نمره­ی بالای 1068 کسب کنید می­توانیم بگوییم عملکرد عالی داشته­اید. با این حال همانطور که مطرح گردید ممکن است برای یک دانشگاه، نمره­ ی 800 نیز عالی بوده و قبولی در نظر بگیرد.

مهلت اعتبار آزمون SAT

مهلت اعتبار آزمون SAT | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

هر زمانی که شما مدرک آزمون SAT خود را دریافت کنید، از آن تاریخ به مدت 2 سال اعتبار دارد. پس از 2 سال موظف به شرکت مجدد در آزمون، قبولی و در نتیجه تمدید مهلت زمانی آن هستید. به 2 دلیل مدرک آزمون SAT به مدت 2 سال معتبر است:

 • در طی 2 سال امکان تغییر قواعد و شرایط آزمون وجود دارد و فرد دارنده­ی مدرک موظف است خود را با آخرین تغییرات اعمال شده همگام سازد و تنها راه اثبات این موضوع، شرکت مجدد در آزمون و کسب نمره­ی قبولی است.
 • در طی 2 سال به علت فرار بودن زبان و واژگان انگلیسی، امکان فراموش شدن آن توسط فرد دارنده­­ی مدرک وجود داشته، لذا برای به خاطر سپردن و اثبات تسلط خود، باید در آزمون شرکت کند.

فرایند و پروسه‌­ی کلی آزمون SAT

فرایند و پروسه‌­ی کلی آزمون SAT | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در ابتدا برای ثبت نام آزمون SAT وارد سایت مربوطه می­شوید و نوع آزمون SAT خود را انتخاب می­کنید (کاغذی یا اینترنتی و همچنین دارای بخش essay یا بدون آن). سپس تاریخی که در آن مایل به امتحان دادن هستید را انتخاب کرده و حساب جداگانه­ی College Board را ایجاد می­کنید. در انتها نیز پس از پرداخت هزینه­ی آزمون، ثبت نام را نهایی کنید.

در روز برگزاری آزمون SAT نیز به سؤالات 3 گانه که متشکل از Reading، Mathematics و essay است در طی مدت زمان مشخص شده برای هر بخش جواب خواهید داد که کل مدت آزمون 3 ساعت و یا 3 ساعت و 50 دقیقه (با احتساب بخش اختیاری essay) خواهد بود.

در انتها نیز مبتنی بر نوعی از آزمون SAT که انتخاب کرده باشید و همچنین زمان انتخابی برای شرکت در آزمون، نتایج آن را بین 2 تا 6 هفته پس از آزمون دریافت خواهید کرد.

گونه­‌ های آزمون SAT

گونه­‌های آزمون SAT | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

به طور کلی آزمون SAT یک نوع بیشتر ندارد که شرکت کنندگان بر اساس هدف خود در آزمون SAT شرکت می­کنند (تنها در آزمون بر اساس رشته­ی انتخابی خود می­توانید بخش essay را نیز انتخاب کنید). به طور کلی آزمون SAT با هدف سنجش عیار علمی و درک ریاضیات دانش آموختگان مقطع دبیرستان است و اینکه تا چه میزان می­توانند از اطلاعات آموخته شده در مقاطع دانشگاهی استفاده کنند. قبولی در این آزمون به منزله­ی کسب جواز ورود به دانشگاه­ های آمریکا، انگلستان، فرانسه، استرالیا، نروژ و دیگر کشورهای جهان است و در بیش از 700 مؤسسه­ ی غیرانتفاعی قابلیت پذیرش دارد.

بخش بندی‌­ های مختلف آزمون SAT

بخش بندی‌­های مختلف آزمون SAT | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

آزمون SAT از سه بخش مختلف تشکیل شده است که به شرح زیر هستند

بخش اول مرتبط با درک مطلب و نگارش است. بخش درک مطلب خود شامل 52 سؤال استاندارد چند گزینه ­ای است و بخش نگارش نیز شامل 44 سؤال چند گزینه­ای استاندارد است. در این بخش سؤالاتی در زمینه­ های کلمات مرتبط در متن، ارجاع دهی در متن، بیان ایده­ها و مکالمات استاندارد انگلیسی طراحی شده است. به طور کلی 100 دقیقه زمان برای بخش اول در نظر گرفته شده که بخش درک مطلب 65 دقیقه و بخش نگارش نیز 35 دقیقه را به خود اختصاص داده است.

بخش دوم آزمون SAT، سؤالاتی در زمینه­ ی ریاضیات است که 45 سؤال چند گزینه‌­ای طراحی شده که شامل 13 جواب نوشته شده توسط خود دانشجو نیز هستند. سؤالات در زمینه‌­ی هندسه، ریاضیات پیشرفته، حل مسأله و آنالیز داده­ها هستند. برای این بخش 80 دقیقه زمان در نظر گرفته شده که 25 دقیقه به سؤالاتی اختصاص پیدا می­ کند که برای آن ها مجاز به استفاده از ماشین حساب نیستند و 55 دقیقه نیز به سؤالاتی اختصاص یافته که برای جواب دادن به آنها می­توانید از ماشین حساب استفاده کنید.

بخش سوم آزمون SAT اختیاری است و در رابطه با نگارش مقاله­ ی مرتبط با موضوع درخواستی است که 50 دقیقه زمان برای آن در نظر گرفته شده است. لذا بدون احتساب این بخش زمان کلی این آزمون 3 ساعت و با احتساب آن زمان کلی آزمون SAT، 3 ساعت و 50 دقیقه خواهد بود.

 

 

معایب و مزایای شرکت در آزمون SAT در کشورهای دیگر | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

 

ظرفیت شرکت کنندگان در آزمون SAT

واقعیت ماجرا برای آزمون SAT این است که این آزمون سقف ثبت نامی ندارد چرا که هر سال به تعداد شرکت کنندگان افزوده می­شود که یکی از دلایل افزایش استقبال از آزمون SAT نیز این است که قبولی در این آزمون به معنای کسب جواز ورود به دانشگاه­های مطرح آمریکا و دنیا مانند هاروارد و غیره است. ظرفیت هر حوزه­ی امتحانی شاید به دلیل محدودیت مکان، محدود باشد اما سقف کلی شرکت در آزمون، محدود به مقدار خاصی نیست. اما برای شما بهتر است که که ثبت نام خود را به روزهای آخر موکول نکنید تا شانس انتخاب حوزه­ی امتحانی نزدیک­تر را از دست ندهید.

ظرفیت شرکت کنندگان در آزمون SAT | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

به بیان کلی، ظرفیت کلی جهانی آزمون SAT هیچ محدودیتی ندارد و هر سال به تعداد آن افزوده می­گردد، تنها برخی حوزه­های امتحانی ممکن است محدودیت مکان داشته باشند که باید موقع ثبت نام به آن توجه کنید.

 

هزینه­‌ی کلاس­‌های آزمون SAT

برای آزمون SAT در تمامی کشورها دوره­هایی توسط برخی از مؤسسات برگزار می­شود که بسته به عوامل مختلفی مانند هدف آن از برگزاری کلاس (ماهر کردن فرد شرکت کننده در یکی از مهارت­های خواسته شده در دفترچه­ی آزمون، بالا بردن سطح کیفی زبان ترکی شما، افزایش سرعت خواندن و درک مطلب و...)، تعداد افراد شرکت کننده، نوع کشور و شهر، سابقه­ی موفقیت مؤسسه­ی برگزار کننده­ی آزمون و مدت زمان دوره­ی آموزشی و حتی درجه­ی کیفیت کاری اساتیدی که در این مؤسسه مشغول به کار هستند، تعیین کننده­ی قیمت نهایی خواهد بود.

هزینه­‌ی کلاس­‌های آزمون SAT | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

به عنوان مثال کلاس­های آنلاین آزمون SAT، بین 70 تا 500 دلار هزینه دارد که از نمونه­ی این کلاس­ها می­توان به کلاس­های آنلاین College Board اشاره نمود که سالانه مبلغ 70 دلار دریافت می­کنند.

کلاس­هایی که توسط اساتید مجرب تدریس می­شوند، هزینه­ای بالغ بر 75 تا هزار دلار در سال دارند که از نمونه­ی آنها می­توان به Princeton Review اشاره نمود که 18 ساعت کلاس با تمرکز بر اجزای اصلی آزمون و موارد اضطراری برگزار کرده و حدود 600 دلار در سال دریافت می­کند.

همچنین کلاس­های خصوصی آزمون SAT نیز حدود 75 تا 250 دلار در ساعت هزینه در بر خواهد داشت. به عنوان مثال می­توان Parliament Tutors را نام برد که بسته­ی 4 ساعته­ی خصوصی آن معادل 360 دلار و بسته­ی 60 ساعته­ی تدریس آن معادل 4500 دلار است.

هزینه­‌ی شرکت در آزمون SAT

هزینه­ی شرکت در آزمون SAT ممکن است از یک مؤسسه به مؤسسه­ی دیگر متفاوت باشد که این تفاوت ناشی از خدمات بیشتر و باکیفیت­تر در مؤسسه­ی انتخابی شما است که در واقع سهم خود مرکز برگزاری آزمون خواهد بود. به عنوان مثال سیستم تهویه­ی قوی­تر، پذیرایی مناسب­تر و... از جمله عواملی هستند که سبب می­شوند هزینه­­ی نهایی تمام شده برای شما مقداری متفاوت از دیگر مؤسسات باشد. به طور کلی هزینه­ی ثبت نام آزمون SAT 47.5 دلار است که انتخاب بخش سوم آزمون، هزینه­ی 64.5 دلاری در پی خواهد داشت.

هزینه­‌ی شرکت در آزمون SAT | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در صورتی که ثبت نام با تأخیر انجام دهید (یعنی تا 2 هفته مانده به زمان برگزاری آزمون)، هزینه­ی اضافی معادل 30 دلار متقبل خواهید شد. در صورتی که به صورت تلفنی مایل به ثبت نام باشید باید هزینه­ی اضافی 15 دلاری را نیز بپردازید. در صورتی هم که تاریخ آزمون، نوع و مکان برگزاری آزمون خود را تغییر دهید، 30 دلار اضافه­تر باید پرداخت نمایید. همچنین اگر مایل باشید تا نتایج خود را زودتر دریافت کنید، 12 دلار باید بپردازید.

آزمون­ SAT کاغذی است یا سیستمی؟

امروزه به لطف پیشرفت تکنولوژی و زندگی در عصر طلایی تکنولوژی و ارتباطات، آزمون SAT هم به صورت کاغذی و هم به صورت سیستمی یا کامپیوتری امکان پذیر است و در هر دو حالت تمامی موارد امتحان کاملا مشابه هستند. حتی طبق آمار منتشر شده تعداد افرادی که در هر سال نوع سیستمی را انتخاب می­کنند افزایش پیدا می­کند. اما در کشور ایران به دلیل عدم هماهنگی کامل با سرورهای College Board و نبود امکانات کامل در زمینه­ی برگزاری آزمون SAT به صورت کامپیوتری تقریبا فرم کاغذی غالب است.

آزمون­ SAT کاغذی است یا سیستمی؟ | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

 

معایب و مزایای آزمون SAT به صورت کاغذی

همانطور که می­دانید به مدت چندین سال آزمون SAT به صورت کاغذی اجرا شده و هنوز نیز اجرا می­گردد. لذا در این بخش قصد داریم به بررسی معایب و مزایای آزمون SAT به صورت کاغذی بپردازیم.

مزایا: از مزیت­های بسیار بزرگ آزمون SAT به صورت کاغذی، امکان نوت برداری، دایره کشیدن و نوشتن نکات مهم مد نظر داوطلبان بر روی برگه­ی آزمون است. این کار کمک می­کند تا فرد داوطلب به راحتی جواب درست را مکان یابی کرده، ایده­‌های خود را بررسی و قبل از وارد کردن جواب به داخل برگه­ی مربوطه، آن را چک کند.

معایب و مزایای آزمون SAT به صورت کاغذی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

معایب: از بزرگ­ترین عیب­هایی که آزمون کاغذی YOS دارد، نگرانی داوطلبان بابت دست نوشته­ی ناخوانای خود یا بد نوشتن آن است مخصوصا اگر چندین بار خط خوردگی پیدا کرده باشد. در این موارد گاهی اوقات فرد تصحیح کننده­ی اوراق امتحانی، به علت مشکل در خواندن جواب، نخواهد توانست به شما امتیازی بدهد و به راحتی امتیاز از دست خواهید داد.

عیب دیگر این نوع آزمون، وارد کردن جواب­­ها از برگه­ی سؤال به برگه­ی جواب است که گاهی اوقات افراد تصحیح کننده­ی متوجه اشتباهاتی نظیر وارد کردن جواب درست در بخش اشتباه و یا غلط انتخاب کردن گزینه­ها با وجود اینکه در برگه­ی سؤال گزینه­ی درست انتخاب شده بوده است. لذا این موارد معایبی هستند که نمی­توان به راحتی آنها را نادیده انگاشت.

معایب و مزایای آزمون SAT به صورت کامپیوتری یا سیستمی

مزایا: یکی از بزرگ­ترین مزایای آزمون کامپیوتری SAT، مربوط به گستردگی و دامنه­ی انتخاب شما در مورد تاریخ و ساعت امتحان است. در نوع کامپیوتری شما روزهای بیشتری را در اختیار خواهید داشت تا برای آزمون خود انتخاب کنید ضمن اینکه تعداد مراکز ارائه دهنده نیز نسبت به نوع کاغذی آزمون SAT بسیار بیشتر هستند.

از لحاظ نوشتاری، مزیت بسیار بزرگی که در نوع سیستمی نسبت به نوع کاغذی وجود دارد و به تمامی داوطلبان توصیه می­شود که تنها برای این مزیت هم که شده، نوع سیستمی را انتخاب کنند، تصحیح اشتباهات تایپی و اضافه و حذف نمودن کلمات به ساده­ترین روش ممکن است. مانند هر نرم افزار تایپ دیگری، در نوع کامپیوتری نیز می­توانید کلمات را حذف و مواردی را بدون خط خوردگی و پاک کردن اضافه نمایید.

معایب و مزایای آزمون SAT به صورت کامپیوتری یا سیستمی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

طبق تحقیقات انجام شده سرعت تایپ معمولی بر روی کاغذ حدود 31 کلمه در دقیقه است ولی در نوع تایپی در کامپیوتر به 40 کلمه در دقیقه نیز می­رسد. همین امر سبب صرفه جویی بسیار زیادی در زمان خواهد شد.

در نوع کامپیوتری آزمون SAT، به راحتی می­توانید از طریق ساعت کامپیوتر وقت را مدیریت کنید و نگران پرت شدن حواس خود نسبت به گذر زمان نباشید ضمن اینکه به کمک نرم افزار موجود در آن، به راحتی می­توانید تعداد کلمات را شمرده و استرس کمتری داشته باشید.

در نوع کامپیوتری تعداد افراد کمتری حضور دارند و همین امر سبب آرامش خاصی در شما خواهد شد.

مشکل ورق زدن برگه­ها و قاطی کردن سؤالات و فراموشی لحظه­ای را نخواهید داشت زیرا صفحه­ی کامپیوتر به دو قسمت سؤال و جواب تقسیم می­گردد.

عیب: بزرگ­ترین عیب نوع کامپیوتری آزمون SAT این است که نمی­توانید مانند نوع کاغذی، نکته و موارد را در آن یادداشت کنید و تمرکز بیشتری داشته باشید.

عیب دیگر آن، صدای تایپ کلمات کیبورد ممکن است خود عاملی برای حواس پرتی باشد.

خستگی چشم­ها در اثر نگاه کردن طولانی مدت به صفحه­ی کامپیوتر نیز می­تواند از معایب این نوع آزمون باشد.

اعتراض به نتیجه‌­ی آزمون SAT

آزمون SAT همانند هر آزمون دیگری، فرصت اعتراض به نمره در آن وجود دارد که دانشجویان اگر نسبت به نمره­ی خود اعتراضی داشته باشند، در فرصت تعیین شده (معمولا تا 5 ماه بعد از اعلام نتایج آزمون SAT)، فرم مربوطه را پر کرده و با توضیحات کامل و ارسال فرم فیش واریزی (55 دلار به ازای هر بخش) نسبت به نمره­ی خود اعتراض می­کنند. دانشگاه مربوطه نیز پس از دریافت فرم نسبت به بررسی آن اقدام می­نماید. نتایج بازبینی نمرات شما 3 تا 5 هفته بعد اعلام می­گردد.

اعتراض به نتیجه‌­ی آزمون SAT | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در صورتی که اعتراض شما تأیید گردد، هزینه­ی پرداختی عودت داده می­شود و در غیر این صورت، بازگشت پول را نخواهیم داشت.

نکته­ای که در مورد اعتراض به نمرات آزمون SAT وجود دارد این است که؛ بخش essay تنها در صورتی بازبینی خواهد شد که این بخش به درستی اسکن نشده باشد. همچنین اگر نمره­ی بخش essay به دلیل بد نوشتن شما یا نوشتن با مدادی به جز نوع درخواست شده، اشتباه تعیین شده باشد، پول شما عودت داده نخواهد شد.

منابع آزمون SAT

در این قسمت به معرفی منابع آنلاین می­پردازیم که می­توانند کمک بسیار زیادی جهت آماده شدن شما برای آزمون SAT کنند. به این دلیل معرفی کتاب را در دستور کار قرار ندادیم زیرا روشی قدیمی است و تقریبا تمامی منابع آن مشخص هستند اما منابع آنلاین کمتر شناخته شده هستند و پیدا کردن بهترین موارد کار دشواری است که ما آن را برای شما در این قسمت آسان ساخته­ایم.

منابع آزمون SAT | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

 • Khan Academy:

این مؤسسه یک بخش خصوصی است که منابع رایگان با کلاس جهانی را برای هر فرد در هر جایی مهیا می­سازد تا همگی بتوانند از شرایط ایده­آل آن استفاده نموده و برای آزمون SAT آماده گردند. در این منبع آنلاین شما قادر هستید هزاران نمونه سؤال و ویدیوهای آموزشی را مشاهده کنید. به دلیل همکاری مشترک این مؤسسه با سازمان College Board (برگزار کننده­ی آزمون SAT) بسیار شهرت دارد. مدت زمان این منبع آنلاین همیشگی است و رایگان است.

 • The Princeton Review:

این مؤسسه­ی نام آشنا منابع فراوانی را در اختیار متقاضیان آزمون SAT قرار می­دهد که هم شامل تست­های آمادگی، تمرین و آموزش و هم کتاب­ها و نحوه­ی پذیرش هستند. این منبع آنلاین هم به صورت خصوصی و هم عمومی قابل برگزاری است و بسته به نوع دوره­ی انتخابی، هم هزینه­ی متفاوتی دارد (بین 99 تا 3000 هزار) و هم مدت زمان دوره متفاوت خواهد شد.

 • PrepScholar:

کسانی که در دوره­های آنلاین این مؤسسه شرکت کرده­اند همیشه در رتبه­ی بالای 99\% شرکت کنندگان بوده­اند. دوره­های آنلاین آن بر روی منابع و بخش­های انتخابی شما تمرکز خواهند کرد و شما نیاز به گذراندن کل دوره نخواهید بود. هزاران تست و نمونه سؤال، موضوعات مختلف برای تمرین مقاله نویسی و... از جمله مواردی هستند که در این دوره آموزش می­بینید. هر میزان که این دوره طول بکشد تا 1 سال هم می­توانید به موارد تدریس شده دسترسی داشته باشید. هزینه­ی شرکت در این دوره­ی آنلاین نیز بین 600 تا 6900 دلار است.

زمان ثبت نام آزمون SAT

همانطور که عنوان شد، آزمون SAT 7 بار در سال برگزار می­شود و ماه­های برگزاری آزمون نیز مشخص هستند. بخشی از این ماه­ها در فصل تابستان و بخشی دیگر نیز در خارج از این فصل برگزار می­گردند. در حین فرایند ثبت نام، علاوه بر اینکه مکان و نوع آزمون را مشخص می­کنید، زمان شرکت در آزمون را نیز مشخص خواهید کرد. اما نکته­ای که باید توجه کرد این است که زمان ثبت نام تا 4 هفته قبل از تاریخ برگزاری و نهایتا تا 2 هفته (با پرداخت جریمه­ی دیرکرد در ثبت نام) خواهد بود.

زمان ثبت نام آزمون SAT | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

شرکت در آزمون SAT بدون شرکت در کلاس امکان پذیر است؟

روشی که گاهی اوقات افراد برای مطالعه انتخاب می­کنند به روش خودخوان و یا Self-Study معروف است و فرد در آن بدون شرکت در کلاس، خود شروع به مطالعه و تقویت خود می­کند. در این روش شما می­توانید خودتان را برای آزمون SAT آماده سازید و از منابع مختلف آن نیز بهره ببرید.

از مجموعه منابعی که می­توانید در این روش استفاده کنید، چند مورد بسیار معتبر در این زمینه است که در بخش­های بالاتر به آن اشاره داشتیم که به صورت آنلاین عمل می­کنند. اما به صورت خرید فیزیکی مانند کتاب مجموعه­هایی هستند که کمک می­کنند تا شرکت در آزمون SAT و موفقیت در آن، بدون حضور در کلاس­های مربوطه نیز امکان پذیر باشد.

شرکت در آزمون SAT بدون شرکت در کلاس امکان پذیر است؟ | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

کتابی که برای بخش درک مطلب آزمون SAT و سؤالات و موضوعات آن بسیار مفید خواهد بود، The Critical Reader – The Complete Guide to SAT Reading است. در این کتاب با انواع نمونه سؤالات و تکنیک­های افزایش سرعت تست زنی و آشنایی با موضوعات این بخش آورده شده است.

کتاب معتبر دیگری که برای آزمون SAT معرفی می­گردد، The New SAT – 1500 Practice Questions است. در این کتاب 1500 نمونه سؤال و تمرین در مورد این آزمون آورده شده که قادر خواهید بود به کمک آنها، تا حد زیادی خود را برای آزمون SAT آماده سازید.

کتاب­های معتبر دیگر نیز شامل SAT 2019، Master the SAT، BARRON’s SAT 2400، The Official SAT Study Guide و Novas SAT Prep Course هستند.

شرایط سنی شرکت در آزمون SAT

در برخی مواقع بیان می­شود که محدودیت سنی برای آزمون SAT زیر 16 سال است. در واقع آزمون SAT برای تمامی افراد مجاز بوده و هیچ مانعی ندارد. دلیل این بند در محدودیت سنی، در واقع یک توصیه است زیرا هیچ فایده­ای برای افراد زیر 16 سال ندارد. به دلیل اینکه تا 18 سالگی فرد وارد دانشگاه نخواهد شد و مدت زمان اعتبار آزمون SAT نیز 2 سال است لذا مجدد باید در آزمون شرکت کنند. پس برای این افراد شرکت در آزمون SAT منطقی نیست. از طرفی دیگر نیز تا زمانی که شما دوره­ی دبیرستان را تمام نکرده باشید، مجوز ثبت نام در آزمون به شما داده نخواهد شد.

شرایط سنی شرکت در آزمون SAT | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

 

استفاده از نمونه سؤالات آزمون‌­های قبلی

برخی از داوطلبان پیشنهاد می­کنند که برای آشنایی بیشتر با جو و فضای آزمون SAT، بهتر است از نمونه سؤالات آزمون­های قبلی نیز کمک بگیرید تا بتوانید نتیجه­ی بهتری را کسب کنید. لذا در این قسمت به معرفی بهترین این موارد می­پردازیم.

استفاده از نمونه سؤالات آزمون‌­های قبلی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

 • مجموعه سؤالات و نمونه مسائل بخش ریاضی آزمون SAT توسط مجموعه کتاب­های Mometrix SAT Math Practice Test که در آن به طور کامل با این بخش آشنایی پیدا خواهید کرد.
 • مجموعه سؤالات و نمونه موضوعات بخش Reading آزمون SAT توسط مجموعه کتاب­های Mometrix SAT Reading Practice Test که در آن به طور کامل با این بخش آشنایی پیدا خواهید کرد.
 • مجموعه سؤالات و نمونه موضوعات بخش Writing آزمون SAT توسط مجموعه کتاب­های Mometrix SAT Writing Practice Test که در آن به طور کامل با این بخش آشنایی پیدا خواهید کرد.

ضمن اینکه می­توانید از نمونه سؤالات آزمون­های قبلی که در سایت College Board نیز وجود دارد استفاده کنید و در کنار آن از سایت 4Tests به رایگان نمونه سؤال دریافت نمایید.

زبان آزمون SAT

آزمون SAT در دسته­ی آزمون­های بین المللی قرار دارد که برای افرادی طراحی می­گردد که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی یکی از دانشگاه­های آمریکا و یا دیگر کشورهای به رسمیت شناخته­ی این آزمون را دارند. لذا با هر زبان مادری و در هر جای دنیا که قرار داشته باشید، زبان آزمون SAT انگلیسی است و هیچ تفاوتی نخواهد داشت.

زبان آزمون SAT | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

مدت زمان آزمون SAT و نحوه­ی برنامه ریزی برای مدیریت زمان

مدت زمانی که آزمون SAT طول می­کشد 3 ساعت و با انتخاب بخش essay نیز 3 ساعت و 50 دقیقه است و نحوه­ی مدیریت زمان در این آزمون بسیار مهم خواهد بود. زیرا اکثر افراد از کمبود وقت خود شکایت دارند. در این قسمت به شما آموزش می­دهیم که چگونه برای هر قسمت عمل کنید تا با این مشکل رو به رو نشوید.

مدت زمان آزمون SAT و نحوه­ی برنامه ریزی برای مدیریت زمان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

Reading:

 • دستورالعمل­ها و هر آنچه سؤال از شما می­خواهد را به دقت بخوانید.
 • اگر معنای برخی کلمات را نمی­دانید اصلا نترسید و تنها از آنها عبور کنید و یا سعی کنید حدس کلمه انجام دهید در غیر این صورت وقت خود را تلف نکنید.
 • ابتدا سؤالات را بخوانید و متوجه شوید در این بخش، باید دنبال چه موردی باشید و سپس شروع به خواندن متن کنید
 • بیش از حد تعیین شده وقت خود را روی یک سؤال نگذارید
 • زمان گشتن، خواندن و درک مطلب را برای هر سؤال تعیین کنید و تا انتها مطابق آن پیش بروید
 • جواب سؤالات به ترتیب در متن آورده شده و از این بابت وقت خود را تلف نکنید.
 •  

Mathematics:

بهترین کار، تمرکز بر روی سؤالاتی است که می­توانید به آنها پاسخ دهید و رها کردن سؤالاتی که در جواب دادن به آنها شک و تردید دارید. این سؤالات را در انتهای آزمون، در صورتی که وقت اضافه­ای داشتید، زمان صرف کنید.

Essay:

برای این بخش نیز ابتدا در مورد موضوع خواسته شده به طور کامل فکر کنید و هر چیزی که به ذهن شما می­رسد در قالب کلمات کلیدی بر روی یک برگه بنویسید.

سپس با توجه به کلمات کلیدی که نوشته­اید شروع به نوشتن نمایید و سعی کنید تمام اصول نگارشی را رعایت کنید زیرا یکی از دلایل کمبود وقت برای متقاضیان اشتباهات نگارشی و املایی است که تصحیح این موارد وقت زیادی را هدر خواهد داد.

سازمان‌­ها و کشورهای به رسمیت شناخته‌­ی آزمون SAT

همانطور که در مطالب قبلی بیان شد، در ده­ها کشور از جمله آمریکا، نروژ، استرالیا، کانادا، انگلستان و غیره، دانش آموزانی که مدرک دیپلم را دریافت کرده باشند و خواهان ادامه تحصیل در مقطع لیسانس در کشورهای فوق را داشته باشند باید در آزمون SAT شرکت کنند که اگر طبق معیارهای دانشگاه مد نظر، نمره­ی قبولی را کسب کنند می­توانند وارد مقطع کارشناسی شوند.

سازمان‌­ها و کشورهای به رسمیت شناخته‌­ی آزمون SAT | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

هم اکنون این آزمون در ده­ها کشور و بیش از 700 مؤسسه در سرتاسر دنیا معتبر است و دارای هزاران مراکز برگزاری آزمون در جهان است. اگر قصد ادامه تحصیل با شرایط فوق را دارید، حتما نسبت به ثبت‌نام در این آزمون در زمان­های مقرر اقدام نمایید.

موارد آزمون SAT، نمرات هر بخش و بخش­‌های مختلف هر یک

همانطور که در مطالب قبلی عنوان گردید، بخش­های مختلف آزمون SAT به شرح زیر است:

بخش اول مرتبط با درک مطلب و نگارش است. بخش درک مطلب خود شامل 52 سؤال استاندارد چند گزینه­ای است و بخش نگارش نیز شامل 44 سؤال چند گزینه­ای استاندارد است. در این بخش سؤالاتی در زمینه­های کلمات مرتبط در متن، ارجاع دهی در متن، بیان ایده­ها و مکالمات استاندارد انگلیسی طراحی شده است. به طور کلی 100 دقیقه زمان برای بخش اول در نظر گرفته شده که بخش درک مطلب 65 دقیقه و بخش نگارش نیز 35 دقیقه را به خود اختصاص داده است.

موارد آزمون SAT، نمرات هر بخش و بخش­‌های مختلف هر یک | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

بخش دوم آزمون SAT، سؤالاتی در زمینه­ی ریاضیات است که 45 سؤال چند گزینه­ای طراحی شده که شامل 13 جواب نوشته شده توسط خود دانشجو نیز هستند. سؤالات در زمینه­ی هندسه، ریاضیات پیشرفته، حل مسأله و آنالیز داده­ها هستند. برای این بخش 80 دقیقه زمان در نظر گرفته شده که 25 دقیقه به سؤالاتی اختصاص پیدا می­کند که برای آنها مجاز به استفاده از ماشین حساب نیستند و 55 دقیقه نیز به سؤالاتی اختصاص یافته که برای جواب دادن به آنها می­توانید از ماشین حساب استفاده کنید.

موارد آزمون SAT، نمرات هر بخش و بخش­‌های مختلف هر یک | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

بخش سوم آزمون SAT اختیاری است و در رابطه با نگارش مقاله­ی مرتبط با موضوع درخواستی است که 50 دقیقه زمان برای آن در نظر گرفته شده است. لذا بدون احتساب این بخش زمان کلی این آزمون 3 ساعت و با احتساب آن زمان کلی آزمون SAT، 3 ساعت و 50 دقیقه خواهد بود.

 

تعداد دفعات مجاز برای شرکت در آزمون SAT

برای شرکت در آزمون SAT، هر تعداد دفعات که مایل باشید می­توانید در آن شرکت کنید و از این بابت هیچ محدودیتی وجود ندارد.

تعداد دفعات مجاز برای شرکت در آزمون SAT | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

شرکت در آزمون SAT بهتر است یا ACT؟

هر دو آزمون SAT و ACT محتوای آموزشی یکسانی دارند و در هر دو عیار علمی و محاسباتی و همچنین نوشتاری فارغ التحصیلان مقطع دبیرستان سنجیده می­­شود تا بر اساس جواز قبولی برای متقاضیان ورود به مقطع لیسانس داده شود و تنها باید دقت کنید که دانشگاه مورد نظر شما در آمریکا و کشورهای دیگر، نمرات کدام آزمون را ترجیح می­دهند. پس در واقع در جواب این سؤال باید گفت مزیت خاصی برای کسب مدرک هیچ کدام از آنها وجود ندارد.

شرکت در آزمون SAT بهتر است یا ACT؟ | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

فایل‌های قابل دانلود

آزمون SATدانلود آزمون SAT - 372.04 کیلوبایت
نمونه سوال های آزمون SAT در سه بخش (بخش۱)
آزمون SATدانلود آزمون SAT - 4.78 مگابایت
نمونه سوال های آزمون SAT در سه بخش (بخش۲)
آزمون SATدانلود آزمون SAT - 268.33 کیلوبایت
نمونه سوال های آزمون SAT در سه بخش (بخش۳)

سوالات متداول

کاربرد آزمون ست چیست؟

محل برگزاری آزمون SAT در کدام کشورها و مؤسسات است؟

چه افرادی واجد شرایط شرکت در آزمون هستند؟

زمان اعلام نتیجه‌­ی آزمون چند وقت بعد است؟

آزمون SAT مناسب برای کدام کشورها و دانشگاه­‌ها است؟

آیا آزمون SAT سخت است؟

تعداد سؤالات آزمون چه مقدار است؟

آیا SAT اعتبار بین المللی دارد؟

آيا اهمیت بخش‌­های مختلف آزمون SAT در نمره دهی متفاوت است؟

زمان مصاحبه‌­ ی آزمون SAT چه وقت است؟

بایدها و نبایدهای آزمون SAT چیست ؟

معایب و مزایای شرکت در آزمون SAT در کشور خودمان چیست؟

معایب و مزایای شرکت در آزمون SAT در کشورهای دیگر چیست ؟

مشاوره آزمون sat