مقایسه آزمون YOS و SAT؟

آزمون YOS بهتر است یا SAT
زمان مطالعه: 3 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط هانیه نریمانی

آزمون YOS و آزمون SAT هردو آزمون‌هایی هستند که برای تحصیل در ترکیه و ورود به دانشگاه‌های کشور ترکیه معتبر به‌شمار می‌روند. بعضی دانشگاه‌ها در ترکیه فقط آزمون YOSو بعضی هر دو را به‌عنوان معیاری برای پذیرش در دانشگاه در نظر گرفته‌اند. انتخاب اینکه کدام یک از این آزمون‌ها برای شخص مناسب‌تر است، به شرایط شخص و دانشگاه مقصد بستگی دارد. در این مقاله بررسی و مقایسه‌ای بین جزئیات این دو آزمون خواهیم داشت تا انتخاب آزمون مناسب برای شما ساده‌تر باشد.

جزئیات برگزاری آزمون YOSو SAT

آزمون اس ای تی (SAT) آزمونی است که توسط موسسه ETS برگزار می‌شود و علاوه‌بر ترکیه در کشورهایی همچون آمریکا، استرالیا، انگلیس، کانادا و… نیز معتبر است. از‌این‌جهت آزمون SAT برای افرادی که مشخصا مقصد خود را انتخاب نکرده‌اند، آزمونی چند‎منظوره به‌شمار می‌رود.

آزمون یوس (YOS) توسط دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ترکیه برگزار می‌شود و معمولا یک یا چند دانشگاه، آزمون برگزارشده توسط یک دانشگاه را معتبر می‌دانند. پس باید دقت داشت که علاوه‌بر اینکه این آزمون مختص کشور ترکیه است، دانشگاه های مختلف نیز آزمون برگزارشده در دانشگاه مشخصی را قبول می‌کنند. برای ورود به دانشگاه‌های برتر ترکیه معمولا قبولی در این آزمون ضروری است.

***هیچ‌کدام از دو آزمون YOSو SAT در ایران برگزار نمی‌شوند***

زمان‌بندی آزمون YOS توسط دانشگاه‌ها انجام می‌شود و باید به نسبت دانشگاه مقصد، در آزمون موردتایید آن دانشگاه ثبت‌نام و شرکت نمود. آزمون SAT به‌صورت منظم، سالانه ۷ بار در فصول مختلف برگزار می‌شود و تقریبا زمان‌های برگزاری آن مشخص است.

***اعتبار مدرک هر دو آزمون YOS و SAT “دو سال” است.***

هزینه آزمون YOSو SAT

ثبت‌نام در آزمون SAT حدود ۵۲ دلار هزینه دارد که این هزینه در صورت داشتن تاخیر در ثبت‌نام یا تغییر تاریخ ثبت‌نام شامل جریمه‌ای در حدود ۳۰ دلار می‌شود. هزینه آزمون SAT همراه با مقاله ۶۸ دلار است. هزینه آزمون YOS بسته به دانشگاه‌های متفاوت مقداری متفاوت دارد و حدود ۳۲۵ تا ۵۰۰ لیر ترکیه در‌نظر گرفته می‌شود.

بخش‌بندی آزمون YOS وSAT

آزمون YOS و SAT هرکدام از بخش‌بندی‌های متفاوت با زمان‌بندی متفاوت تشکیل شده‌اند که در ادامه به طور کامل بررسی می‌شود:

مباحث بخش‌های مختلف آزمون YOS و SAT

آزمون YOS دارای دو بخش اصلی هوش و ریاضی و بررسی مهارت زبان ترکی شخص است که قسمت اول این آزمون ۸۰ تا ۱۰۰ سوال را شامل می‌شود. این در‌حالی است که آزمون SAT از دو بخش درک مطلب و ریاضیات و یک بخش اختیاری نوشتار مقاله تشکیل شده است و شامل حدود ۱۴۰ سوال می‌شود.

با توجه به تفاوت‌های موجود در این دو آزمون، برای کسانی که تسلط مناسبی به زبان ترکی داشته باشند، آزمون YOS می‌تواند گزینه مناسبی باشد. اگر داوطلب تسلط کافی به زبان ترکی نداشته باشد، می‌تواند در کلاس ها و دوره‌های آموزش زبان ترکی و آمادگی برای آزمون YOS شرکت نماید و یا شرکت در آزمون SAT را به جای آزمون YOS در نظر بگیرد.

***اگر قصد آمادگی برای شرکت در آزمون YOS و تقویت دانش زبان ترکی دارید، می‌توانید در دوره‌های آموزشی آکادمی پوزا شرکت نمایید***

زمان بخش‌های مختلف آزمون YOS و SAT

کل زمان برگزاری آزمون YOS ، حدود۱۰۰ تا ۱۳۰ دقیقه است که این زمان برای آزمون SAT حدود ۱۸۰ دقیقه است (تعداد سوالات دو آزمون متفاوت است).

قبولی در کدام آزمون ساده‌تر است؟

هردو آزمون SAT و YOS جزو آزمون‌هایی هستند که پذیرش در آن‌ها برای متقاضیان ممکن است و افراد می‌توانند با کسب آمادگی در این آزمون‌ها به موفقیت دست یابند. اینکه کدام آزمون ساده‌تر و برای شخص مناسب‌تر است، بستگی به توانایی‌های وی دارد. افراد با توجه به توانایی‌های زبانی خود، توانایی‌های ریاضیاتی خود و… باید آزمونی را که امکان موفقیت بیشتری در آن دارند انتخاب نمایند.

***برای بهبود این مقاله نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید***

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021
شما در حال تماس با GO2TR هستید ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱ برای برقراری تماس دکمه زیر را فشار دهید