الزامات تحصیل رشته پزشکی در اروپا

0 149

از جمله مباحثی که در زمینه تحصیل در رشته پزشکی در اروپا بسیار اهمیت دارد، هزینه آماده سازی مدارک، بررسی قوانین و روند کلی آن است. یک دانشجو دوراندیش علاوه بر انتخاب بهترین کشور و در نظر گرفتن فرصت هایی که در آن جا پس از تحصیل منتظر اوست، می بایست این موارد را به ترتیب یکی پس از دیگری به روشنی تعیین کند تا بتواند از ابتدای مهاجرت تحصیلی خود کاملاً حساب شده عمل نماید. ما برای راحت تر شدن کار شما در زمینه تحصیل رشته پزشکی در اروپا، این موارد مهم را در این مطلب گرد هم آورده ایم که پیشنهاد می کنیم آنها را مطالعه نمایید.

تحصیل رشته پزشکی در اروپا چه هزینه ای دارد؟

تحصیل رشته پزشکی در اروپا چه هزینه ای دارد؟

شهروند اتحادیه اروپا بودن و نبودن، روی هزینه های تحصیل رشته پزشکی در اروپا تاثیر گذار است. در اصل کسانی که از کشور های عضو اتحادیه اروپا می آیند عمدتاً ملزم به پرداخت هزینه های تحصیل نیستند. از آنجایی که ایرانیان جزو این گروه نیستند، ملزم به پرداخت هزینه های تحصیل خواهند بود. اما به چه میزان؟ شهریه سالانه برای مطالعات کارشناسی در حوزه های پزشکی و دندان‌پزشکی بین ۲۲۹۰ پوند تا ۶۷۴۰ پوند و در حوزه دامپزشکی از ۳۳۷۰ پوند آغاز می‌شود. هزینه شهریه سالانه برای مطالعات عالی (تخصصی) بین ۲۲۹۰ پوند و ۳۸۲۰ یورو بسته به برنامه آموزش انتخابی تان متغیر است. برای اینکه این ارقام را به صورت دقیق تر چک کنید باید کشور انتخابی خود را برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی در اروپا انتخاب کرده و میزان شهریه دانشگاه های آن را بررسی نمایید. با توجه به اینکه شهریه دانشگاه ها نیز با یکدیگر متغیر است شما می بایست برای بررسی دقیق تر این موضوع هزینه های مرتبط با شهریه دانشگاه و امور رفاهی آن را هم مد نظر قرار دهید.به عنوان مثال مثلا هزینه های مدارس پزشکی در ایتالیا بسیار کم است (۶۵۰ الی ۴۰۰۰ یورو، مرتبط با درآمد خانواده)، اما هزینه های مرتبط با تحصیل در حوزه علوم بهداشت در سایر کشورهای دیگر زیادتر از این رقم می باشد. این هزینه در بعضی از دانشگاه های خصوصی به ۱۸۰۰۰ الی ۲۰۰۰۰ یورو افزایش می یابد. هزینه تحصیل در رشته پزشکی در در دانشکده های برتر اروپای مرکزی، معمولاً بین ۹۰۰۰ یورو و ۱۲۰۰۰ یورو محاسبه می شود.

تحصیل رشته پزشکی در اروپا چه روندی دارد؟

تحصیل رشته پزشکی در اروپا چه روندی دارد؟

دانشجویان بین‌المللی جهت تحصیل در رشته پزشکی در اروپا، حق انتخاب بسیاری از دوره‌ های این حوزه، به زبان انگلیسی و فراتر از آن را به همراه انتقال آسان و تشخیص صلاحیت دروس و مدارک تحصیلی در کشورهای اروپایی دارند. اغلب دانشگاه‌ های پزشکی، آموزش مبتنی بر مساله را اتخاذ کرده ‌اند یا مساله را با یادگیری مبتنی بر درس ترکیب می‌کنند.

تحصیل رشته پزشکی عمومی در اروپا

برنامه پزشکی دوره ای، پنج تا شش سال طول می کشد (دو سال آموزش قبل از کارآزمایی در یک محیط دانشگاهی و ۳ سال آموزش بالینی در یک بیمارستان آموزشی). دانشگاه های پزشکی و بیمارستانهای آموزشی در اروپا از نزدیک با هم ادغام شده اند.

برای تحصیل رشته پزشکی در اروپا چندین برنامه آموزشی چهار ساله، در برخی دانشگاه‌های پزشکی اروپا مطرح شده است که محدوده و عمق دانش پزشکی فارغ التحصیلان را نسبت به طرح دوره کارشناسی، با سرعت بالاتری پوشش می‌دهند.

تحصیل دندان‌پزشکی در اروپا

در اروپا، دوره دندان‌پزشکی ۵ یا ۶ سال طول می کشد که از کشوری به کشور دیگر متغیر است. این برنامه پنج ساله (۱۰ semesters) برای تلفیق نمودن علوم پایه و بالینی طراحی شده ‌است؛ چرا که اعتقاد بر این است که توسعه علمی و حرفه‌ای را نمی توان از هم جدا کرد، بلکه باید همزمان در طول این برنامه مطالب را به دانشجویان ارائه نمود. در سه سال اول، دانش آموزان به علوم پایه (پزشکی و دندان‌پزشکی) که پایه و اساس دندان‌پزشکی بالینی است، آموزش داده می‌شود. دو سال بعد به مطالعه بالینی فشرده هر یک از رشته‌های مختلف دندان‌پزشکی با تاکید بر ارزیابی و مدیریت بیماران تاکید می شود. دانش آموزان در سال آخر نیز در برنامه های انتخابی، همایش های بالینی و شیوه های کار در بیمارستان شرکت می کنند. پس از اتمام موفقیت آمیز این برنامه، به دانشجویان لقب دکتر دندانپزشک اعطا می شود.

تحصیل رشته پزشکی در اروپا چه مدارکی می خواهد؟

تحصیل رشته پزشکی در اروپا چه مدارکی می خواهد؟

مدارس پزشکی در اروپا تنها به دیپلم دبیرستان نیاز دارند و از دانشجویان خواسته می شود تا چندین آزمون ورودی شفاهی در زمینه‌های زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک، کالبدشناسی و غیره را بگذرانند. این روش پذیرش برعکس دانشگاه های موجود در ایالات متحده آمریکا و کانادا شامل قوانین سخت گیرانه و به شدت کنترل شده نخواهد بود. مدارک عمومی لازم جهت تحصیل در رشته پزشکی در اروپا شامل موارد زیر هستند:

 • دیپلم دبیرستان (گواهی)

الزامات زبان جهت تحصیل رشته پزشکی در اروپا

 • ارائه مدارکی مبنی بر تسلط به زبان انگلیسی، فرانسوی یا آلمانی بسته به دانشگاه و کشور مورد نظر برای تحصیل رشته پزشکی در اروپا. اما دانشجویانی که تسلط کافی بر زبان انگلیسی یا فرانسوی ندارند می‌تواند یک سال قبل از شروع تحصیل به یادگیری آنها مشغول شوند. در پایان سال تحصیلی مقدماتی، دانش آموزان می‌توانند مطالعات دانشگاهی پزشکی را آغاز کنند.
 • پاسپورت معتبر
 • توصیه نامه ها
 • انگیزه نامه (دلایل خود برای خواندن رشته پزشکی را باید شرح دهید)
 • دستاوردهای علمی
 • سرگرمی‌ها و علایق شخصی
 • تجربه های مربوط به مراقبت‌های بهداشتی یا فعالیت داوطلبانه، به عنوان مثال کار در بیمارستان به صورت داوطلبانه، یا هلال احمر و غیره
 • سواد کامپیوتری
 • توانایی‌های برقراری ارتباط با دیگران
 • مهارت‌های گروهی

تحصیل رشته پزشکی در اروپا چه شرایط و قوانینی دارد؟

تحصیل رشته پزشکی در اروپا چه شرایط و قوانینی دارد؟

برای دریافت پذیرش یک دانشگاه معتبر جهت تحصیل در رشته پزشکی در اروپا شما باید حداقل ۱۷ سال سن کامل داشته باشید. از طرفی دیگر،  برای پذیرش در دانشکده های پزشکی اروپایی باید حداقل نمرات لازم را دریافت کرده باشید. کسب نمره متوسط در دروس زیست‌شناسی، شیمی و یا فیزیک و ریاضی باید حداقل ۶۲ % باشد تا اکثر دانشگاه ها شما را به عنوان دانشجو بپذیرند. اما آن‌هایی که نمره کمتری دارند می توانند دلایل و موارد مهم را در توصیه نامه خود به دانشگاه مورد نظر جهت تکمیل توضیحات، ارائه کنند. تحصیل در رشته پزشکی در اروپا نه تنها به توانایی های آکادمیک نیاز دارد بلکه شامل تعهد، پشت‌کار، ابتکار، اصالت فردی، دلسوزی برای دیگران و توانایی برقراری ارتباط است.

شایان ذکر است که شرایط تحصیلی خوب اولین و مهم ترین قانون برای تحصیل در رشته پزشکی در اروپا است. از این رو، در بیشتر کشورهای اروپایی، ورود به دانشگاه پزشکی بسیار آسان است اما به سختی می توان به یک دکتر کامل، تبدیل شد (تقریبا ۸۵ % از دانش آموزان در ۲ سال اول خارج می‌شوند!).

تحصیل رشته پزشکی در اروپا در کدام دانشگاه ها و کشورها از نظر شغلی علمی تر و آینده دار تر است؟

تحصیل رشته پزشکی در اروپا در کدام دانشگاه ها و کشورها از نظر شغلی علمی تر و آینده دار تر است؟

در جدول زیر به تفکیک تمام کشور ها و نام دانشگاه های برتری که در آنها رشته های پزشکی ارائه می شوند، آورده شده است. این دانشگاه ها جهت ادامه تحصیل رشته پزشکی در اروپا، یا کار برای این گروه از افراد بسیار عالی بوده که می توانند آینده درخشانی را برای خود رقم بزنند:

نام کشور اروپایی دانشگاه ها
هلند دانشگاه اراسموس روتردام (Erasmus University Rotterdam) دانشگاه آمستردام (University of Amsterdam)
بلژیک دانشگاه کی یو لون (Katholieke Universiteit Leuven) دانشگاه گنت (Ghent University)
انگلستان دانشگاه آکسفورددانشگاه باث (University of Bath)
دانمارک دانشگاه کپنهاگ (Copenhagen University) دانشگاه آرهوس (Aarhus University)
سوئیس دانشگاه زوریخ (University of Zurich) دانشگاه برن (University of Bern) دانشگاه بازل (University of Basel)
دوست دارین آخرین مقالات ما براتون ایمیل بشه؟
خوب اگر علاقمندین به اخبار و مقالات مجله اینترنتی گوتو تی آر لطفا ایمیل خودتون رو وارد کنین!
هر زمان دوست داشتین لغو اشتراک کنین!

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما را نمایش نمی دهیم.

مشاوره مهاجرت: 02143000021