کارشناسی ارشد در فرانسه

در میان کشور‌های اروپایی، کشور فرانسه بین دانشجویان محبوبیت زیادی دارد. هزینه‌های کم زندگی و تحصیل در فرانسه در مقایسه با سایر کشور­های اروپایی و با در نظر گرفتن کیفیت بالای دانشگاه­‌ها و موسسه‌­های آموزشی از دلایل جذابیت فرانسه است. همچنین، حمایت­‌های کم‌نظیر دولت فرانسه از دانشجویان خارجی، بیمه­ رایگان سلامت برای دانشجویان، عدم نیاز به داشتن مدرک زبان و امکان کار‌ کردن دانشجو هم‌زمان با تحصیل، از جمله دلایلی‌ست که فرانسه را مقصدی مناسب برای مهاجرت تحصیلی تبدیل کرده است. از این رو همه ساله شاهدیم هم‌وطنان زیادی برای تحصیل در کارشناسی ارشد در فرانسه اقدام می‌کنند.
در ادامه قصد داریم به بررسی کامل تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، در فرانسه بپردازیم.

مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه

کشور فرانسه ۱۴ دانشگاه­ با رنک جهانی زیر ۵۰۰  دارد و کیفیت بالا‌ی آموزش در این کشور باعث شده بسیاری از دانشگاه های این کشور مورد تایید وزارت علوم ایران   باشند.
لازم به ذکر است، دانشگاه‌های فرانسه، مدارک دانشگاهی ایران را به رسمیت می­‌شناسند و در صورت ترجمه­ مدارک تحصیلی، حتی اگر فرد در دانشگاه­‌های دولتی تحصیل نکرده باشد ، مدرک کارشناسی وی، مورد قبول کشور فرانسه است.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله اعتبارسنجی مدارک دانشگاهی را مطالعه بفرمایید.

مقطع کارشناسی ارشد فرانسه، در دو سطح M1 و M2 برگزار می‌­شود. M1 در واقع سال اول دوره مستر (کارشناسی ارشد) است. دانشجو در دوره‌ M1، در دو ترم (هرکدام تقریبا ۵ ماهه)، واحد‌های درسی را می‌گذراند. اقدام برای M1 به فارغ‌التحصیل‌های مقطع کارشناسی توصیه می‌شود. زیرا فارغ‌التحصیلان کارشناسی، مستقیم نمی‌توانند برای M2 اقدام کنند. دانشجو پس از گذراندن دوره‌ M1، در صورت علاقه‌مندی، می‌تواند شروع به تحصیل در دوره­ M2 کند و یا وارد بازار کار فرانسه  شود.
M2  سال دوم دوره­ مستر و شامل یک ترم درسی و یک ترم پژوهشی یا کارآموزی است. M2 برای فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد، با رزومه آکادمیک، که در کشور­ی جز فرانسه، در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل کرده‌اند، توصیه می‌شود. زیرا فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد می‌توانند بدون سپری کردن زمان زیاد وارد بازار کار شده، یا به ادامه کار پژوهشی خود بپردازند. در دوره M2 فرد می­‌تواند در ازای پژوهش در دانشگاه، از دانشگاه حقوق دریافت کند.
فارغ‌التحصیلان دوره‌ مستر در این کشور، که نیروی متخصص و پرورش یافته در فرانسه محسوب می‌شوند، می‌توانند به راحتی وارد بازار کار شده و سپس برای اخذ اقامت دائم فرانسه اقدام کنند.

هزینه‌های تحصیل و زندگی در مقطع کارشناسی ارشد فرانسه

تحصیل رایگان در فرانسه،در میان عموم افراد جامعه معروف است. ولی این رایگان بودن به معنی صفر بودن هزینه‌های زندگی و تحصیل در این کشور نیست. در واقع هزینه­ تحصیلی که دانشگاه­‌ها دریافت می‌کنند، در مقایسه با کیفیت بالا‌ی آموزش و امکاناتی که به دانشجو داده می‌شود خیلی کم و قابل چشم‌پوشی است. امکاناتی نظیر نیم‌بها بودن هزینه‌های حمل و نقل و بیمه سلامت رایگان. 

به علاوه، عدد کاملا دقیقی برای هزینه‌های یک فرد در طول یک ماه وجود ندارد. میزان هزینه هر شخص، نسبت به شهری که در آن اقامت می­‌کند و البته نسبت به سبک زندگی‌ای که دارد، متفاوت است. در برخی شهرهای فرانسه که به شهر­های دانشجویی معروف هستند (مثل شهر تولوز، لیون، لیل و…) هزینه زندگی به مراتب مناسب‌­تر از هزینه‌ زندگی در شهری مثل پاریس است.
البته داشتن مدرک زبان فرانسوی به متقاضیان این امکان را می‌دهد که بتوانند تقریبا رایگان در فرانسه تحصیل کنند. داشتن دانش زبان فرانسوی این امکان را فراهم می‌­کند که فرد بتواند به محض ورود به فرانسه، از ۲۰ ساعت اجازه کار در هفته استفاده کند و هزینه‌های تحصیل و زندگی در فرانسه را به مراتب کاهش دهد.

لازم به ذکر است، حمایت دولت از دانشجویان اینترنشنال یا خارجی، امکانات خوبی را برای آن‌ها فراهم می‌کند. و کمک می­‌کند فرد در دوره‌ تحصیل، بیشتر متمرکز به تحصیل باشد و نگرانی کمتری از بابت هزینه‌­ها و زندگی در این کشور داشته باشد. در ادامه به برخی از حمایت‌های دولت فرانسه از دانشجویان خارجی خواهیم پرداخت.

شهر­های دانشجویی فرانسه

شهر‌های دانشجویی فرانسه به دانشجویان این امکان را می‌دهد که با هزینه کم‌تری نسبت به بقیه شهر‌ها تحصیل کنند. این شهر‌ها، امکان انطباق‌پذیری بیشتری برای دانشجویان خارجی داشته است فراهم کرده‌اند.

شهر دانشجویی تولوز
شهر لیون
شهر لیل
شهر استراسبورگ

شرایط پذیرش از کارشناسی ارشد در فرانسه

هر قدر رزومه آکادمیک فرد بهتر باشد، شانس بیشتری در گرفتن پذیرش و ویزا دارد. با این وجود فرد می‌­تواند با هر سطح معدل و سطح زبانی در دانشگاه­‌های فرانسه تحصیل کند. موارد اشاره شده در پایین، حداقل شرایط مورد نیاز برای گرفتن پذیرش است.

 • داشتن مدرک کارشناسی ترجمه شده
 • داشتن نمره آیلتس ۶ (برای تحصیل در دانشگاه­های انگلیسی زبان)
 • شرکت در آزمون TCF و داشتن سطح B2 (برای تحصیل به زبان فرانسوی و رایگان)

در ادامه به شرح این موضوع که لازم نیست زمان زیادی را در ایران برای یادگیری زبان فرانسوی صرف کنیم تا بتوانیم با هزینه‌­ کم و رایگان در این کشور تحصیل کنیم خواهیم پرداخت.

 آموزش زبان در کشور فرانسه

تحصیل مقطع کارشناسی ارشد به زبان فرانسوی، در فرانسه، تقریبا رایگان است. با این وجود، معمولا فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی ایرانی، به اندازه کافی دانش زبان فرانسوی ندارد. همچنین، صرف کردن زمان زیاد در ایران برای یادگیری زبان فرانسوی و رسیدن به حداقل سطح مورد نیاز دانشگاه‌ها نیازمند زمان بیشتری است. کشور فرانسه برای برخی از کشور­­ها (از جمله ایران) ویزای تحصیلی صادر می­‌کند تا برای گذراندن دوره زبان فرانسه به خاک آن کشور ورود کنند. این ویزا برای افراد صادر می‌­شود تا بتوانند با حضور در دوره­‌های کالج و قرار گرفتن در محیط و آموزش دیدن با استادان بومی زبان فرانسوی، طی یک سال سطح زبان خود را به سطح مورد نیاز دانشگاه‌های فرانسوی برای تحصیل رایگان برسانند.

این کالج‌ها به دو صورت کالج­‌های دولتی و کالج­‌های خصوصی قابل ثبت‌نام هستند. کالج­‌های دولتی حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ ساعت آموزش زبان دارند و هزینه تقریبی ثبت نام برای آن‌ها از ساعتی ۷ الی ۹ یورو است.
کالج‌­های خصوصی در یک سال ۶۴۰ تا ۸۵۰ ساعت کلاس فشرده­ آموزشی برگزار می‌­کنند.

هزینه شهریه‌ کالج‌های دولتی و خصوصی زبان در ظاهر با هم تفاوت دارند. ولی این تفاوت صرفا به خاطر تفاوت در میزان ساعت­‌های آموزشی  موسسه‌ها‌ست.

ثبت‌نام در دوره‌ کالج زبان خصوصی شانس بیشتری برای گرفتن ویزا دارد. تحصیل در کالج­‌های زبان فرانسه قبل از ورود به مقطع ارشد، موجب می­‌شود فرد شانس قبولی بسیار بیشتری داشته باشد.

در ادامه برترین دانشگاه­‌های فرانسه را با در نظر گرفتن سطح زبان مورد نیاز برای اخذ پذیرش معرفی خواهیم کرد.

دانشگاه های با رنک زیر 500 و سطح زبان مورد نیازبرای هردانشگاه

نام دانشگاه شهر زبان مورد نیاز
دانشگاه PSL
Université PSL
پاریس انگلیسی C1
فرانسوی B2
اِکول پلی‌تکنیک
Ecole Polytechnique
پاریس انگلیسی
فرانسوی B1
دانشگاه سوربون
Sorbonne University
پاریس فرانسوی B2
دانشگاه مرکزی پاریس

CentraleSupélec

پاریس انگلیسی
فرانسوی B2
مدرسه نرمال عالی لیون
École Normale Supérieure de Lyon
لیون انگلیسی B2
فرانسوی B2
پاریس تک
Ecole des Ponts ParisTech
پاریس انگلیسی
فرانسوی B1-C1
موسسه مطالعات سیاسی پاریس

Sciences Po

پاریس انگلیسی
دانشگاه پاریس
Université de Paris
پاریس انگلیسی، آلمانی، ایتالیایی، ژاپنی
فرانسویB2
دانشگاه پانتئون سوربن یا دانشگاه پاریس 1
Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne
پاریس انگلیسی
فرانسوی C1
مدرسه نرمال عالی پاریس ساکلی
ENS Paris-Saclay
پاریس انگلیسی B2
فرانسوی B2
دانشگاه پاریس – ساکلی
Université Paris-Saclay
پاریس فرانسوی

دانشگاه گرنوبل آلپس
Université Grenoble Alpes

گرنوبل فرانسوی
دانشگاه استراسبورگ
Université de Strasbourg
استراسبورگ فرانسوی B2
دانشگاه بوردو
University of Bordeaux
بوردو انگلیسی
فرانسوی B2

 

رشته­‌های مناسب برای دوره مستر در فرانسه

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه­‌های فرانسه موجب می­‌شود فرد جزو متخصص‌های آموزش دیده در فرانسه محسوب شود و در بازار کار اعتماد شرکت‌­های فرانسوی را جلب کند.

تحصیل در رشته‌های فنی مهندسی، علوم پایه، مد و فشن، علوم انسانی و از همه مهم‌تر حقوق در فرانسه برای متقاضیان ایرانی توصیه می‌­شود.

رشته­­ حقوق، شرایط متفاوتی نسبت به بقیه رشته‌ها دارد. با توجه به اینکه قوانین کشور ایران با نیم نگاهی به قوانین کشور فرانسه نوشته شده‌­است، فارغ‌­التحصیل رشته حقوق می­‌تواند برای اخذ پذیرش از کشور فرانسه، اقدام کند. مدرک کارشناسی حقوق، از طرف دانشگاه‌های فرانسه مورد قبول بوده و به هنگام معادل‌سازی یا ترجمه­‌ مدارک دانشگاهی، معمولا مشکلی متوجه متقاضی نخواهد بود.

شرایط اخذ ویزای دانشجویی ۲۰۲۱

مدارک مورد نیاز ویزای دانشجویی فرانسه

برای اخذ اجازه ورود به کشور فرانسه و اقامت کردن در آن به واسطه تحصیل، باید مدارکی را به سفارت فرانسه ارائه دهیم. بعد از بررسی مدارک توسط ماموران کنسول‌گری فرانسه، در صورت واجد شرایط بودن، ویزای تحصیلی به فرد داده می‌شود. در قسمت پایین به مدارک لازم به ارائه برای دریافت ویزای تحصیلی اشاره می‌کنیم.

مدرک تمکن مالی ارائه شده به کنسولگری، الزامی برای وارد کردن پول نقد به کشور فرانسه و در ذخیره در حساب بلوکه ایجاد نمی‌کند.

 • داشتن نامه­ پذیرش از موسسه­‌ی آموزشی معتبر: نامه قبولی یا پذیرش کالج یا دانشگاه
 • مدرک تمکن مالی: (هزینه‌های یکسال جاری)موجود بودن ۹۰۰۰ یورو در حساب ارزی به نام درخواست دهنده یا معادل ریالی نرخ روز یورو در حساب بانکی به ارزش حداقل ۹۰۰۰ یورو + معادل ریالی شهریه‌ یک سال کالج یا دانشگاه.
 • مدرک دانشگاهی ترجمه شده: مدرک لیسانس یا فوق لیسانس
 • داشتن مدرک زبان فرانسوی A1 یا A2: داشتن این مدرک لازم نیست. با این وجود توصیه می‌­شود آموزش­‌های اولیه­ زبان فرانسوی در کشور مبدا آغاز شده‌باشد.

داشتن نامه‌ گردش حساب برای متقاضی ویزای تحصیلی نیاز نیست.

مزایا‌ی تحصیل و زندگی در فرانسه

اقدام برای مهاجرت به کشور­های اروپایی با سطح استاندارد زندگی بالا، امنیت، رفاه و امکانات بیشتر، مستلزم داشتن پول و سرمایه­ زیادی است. امکان گرفتن ویزای کاری با توجه عدم اعتماد شرکت­‌ها به توانایی فرد جویای کار، موجب شده مهاجرت ایرانیان‌، از طریق ویزای کاری به فرانسه، بسیار سخت و غیر عملی به نظر برسد. علاوه برا این، امکان مهاجرت از طریق سرمایه­‌گذاری، یا خرید ملک در فرانسه، گزینه­ روی میز برای همه­ افراد نیست. با در نظر گرفتن مسائل ذکر شده، اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی، از طریق آموزش زبان فرانسه در خاک فرانسه، سپس اقدام برای تحصیل در مقطع کارشناسی‌­ارشد، گزینه عملی، قابل دستیابی و از همه مهم‌تر اقتصادی است. پس از فارغ التحصیلی از مقطع ارشد، فرد شانس بسیار خوبی در یافتن شغل مناسب در بازار فرانسه خواهد داشت. همچنین بورسیه‌های تحصیلی و حمایت‌های دولت فرانسه از مواردی‌ست که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

حمایت­‌های دولت فرانسه از دانشجویان خارجی

زبان فرانسوی در ۵۷ قلمرو و کشور در حال مکالمه است. طبق آمار Statista حدود ۲۸۰ میلیون نفر در جهان به این زبان صحبت می‌کنند. تا قبل از جنگ جهانی دوم، زبان فرانسوی، زبان اول جهان بود، ولی پس از آن فراگیری و گستردگی آن رفته‌رفته رو به افول بوده است. سیاسیت کشور فرانسه در جهت گسترش زبان و فرهنگ فرانسوی است. کشور فرانسه ظرفیت مناسبی برای تربیت نیروی متخصص و قابل اعتمادی که در مقطع ارشد یا مقطع دکتری در کشور فرانسه تحصیل کرده باشد، دارد. دلایل ذکر شده موجب حمایت و استقبال فرانسه، از دانشجویان خارجی شده است.

مزیت‌های تحصیل در فرانسه

دولت فرانسه حمایت‌های زیر را برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته است:

 • سهولت ویزا
 • امکان درخواست ویزای همراه فرانسه (همسر و فرزند زیر ۱۸ سال) هم‌زمان با درخواست ویزای فرد متقاضی تحصیل
 • همچنین همسر و فرزند فرد متقاضی ویزای تحصیلی، می­‌توانند همزمان با فرد برای اخذ ویزای همراه (ویزیتوری) اقدام کنند و هم­‌زمان با وی وارد فرانسه شوند.
 • تحصیل تقریبا رایگان در دانشگاه‌هایی که در آن‌ها تحصیل به زبان فرانسوی صورت می‌گیرد.
 • امکان آموزش زبان فرانسوی در خاک کشور فرانسه
 • کمک هزینه ماهانه مسکن (حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ یورو)
 • کمک هزینه ماهیانه برای تهیه اقلام ضروری (روغن، حبوبات ، مواد غذایی، مواد شوینده و ….)
 • بیمه سلامت ۷۰ درصد رایگان که می‌توان با ارائه مدارکی به بیمه تکمیلی ۱۰۰ درصد رایگان تبدیل کرد. (شامل خرید رایگان عینک، انجام رایگان سی تی اسکن و …)
 • امکان کار کردن تا ۲۰ ساعت در هفته از لحظه‌ ورود به خاک فرانسه برای دارنده­ ویزای تحصیلی فرانسه امکان پذیر است و نیازی به مراجعه به مراجع قانونی برای دریافت اجازه­‌ی کار حین تحصیل نیست.
 • استفاده از حمل و نقل در کشور فرانسه با در دست داشتن کارت دانشجویی، نیم‌بهاست.
 • امکان درخواست برای اقامت معمولی فرانسه پس از جذب بازار کار شدن به راحتی وجود دارد.

بورسیه تحصیلی فرانسه

بورسیه گرفتن از کشوری که امکان تحصیل تقریبا رایگان در آن فراهم است کار آسانی نیست. ولی این کار مستلزم رزومه قوی پژوهشی، معدل بالا و سطح زبان خوب است.
برای مثال بورسیه ایفل با هدف جذب دانشجویان نخبه­ خارجی، به برخی دانشجویان که قصد تحصیل کاملا رایگان درکشور فرانسه دارند، اعطا می­‌شود. برای اقدام برای بورسیه ایفل باید از طریق روابط بین‌­الملل دانشگاهی که فرد از آن پذیرش گرفته­ اقدام شود.

مهاجرت تحصیلی به کشور فرانسه گامی مناسب و اقتصادی برای اخذ اقامت فرانسه است. همچنین امکان آموزش زبان فرانسه، در محیط کشور فرانسه، موجب می­‌شود فرد با شیبی ملایم با فرهنگ فرانسه آشنا شود.

نکته­ مهم دیگر این است که نمایندگان موسسه گوتوتی‌­آر در کشور فرانسه حضور دارند و تا مدت‌­ها پابه­‌پای فرد، وی را در ادامه‌ مسیر مهاجرت همراهی می‌کنند. موسسه گوتوتی‌آر سعی بر این داشته که راحتی و آسودگی خیال خانواده­‌های مهاجران و خود آنها فراهم شود.

منابع:2 دیدگاه برای “کارشناسی ارشد در فرانسه

  • Avatar
   امیرعلی مقدم گفته:

   سلام دوست عزیز
   این ویزا مختص همسر یا فرزندان افرادی است که برای تحصیل یا کار در کشوری اقدام کرده یا قصد اقدام دارند و شرایط صدور آن بسته به قوانین کشورها متفاوت است.
   برای کسب اطلاعات شما می توانید از طریق شماره 02143000021 با مشاورین تلفنی ما در ارتباط باشید.
   سپاس از همراهی شما Go2tr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طبقه‌بندی: آرشیو تحصیل
برای مهاجرت از متخصصان GO2TR مشاوره بگیرید:تماس: ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱