x
مشاوره مهاجرت گوتو تی آر
مشاوره مهاجرت: 02143000021

پزشکی در ترکیه

پزشکی

پزشکی

هر ساله افراد زیادی کشور ترکیه را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند. یکی از رشته های پرطرفدار که خیلی از ایرانیان و دانشجویان دیگر از سراسر دنیا به ترکیه برای تحصیل مهاجرت می کنند رشته پزشکی است.

اما دلیل این اتفاق چیست؟

دانشگاه های ترکیه هر سال بر اساس لیست QS جزء دانشگاه های برتر دنیا هستند و ترکیه در زمینه علم پزشکی، دندان پزشکی و پیرا پزشکی جزي کشور هاییست که حرفی برای گفتن دارد. کشور ترکیه یکی از بهترین کشورهای در حال توسعه در زمینه آموزش پزشکی محسوب می شود. دانشگاه های ترکیه اعتباری بین المللی دارند و دانشجویان می توانند پس از اخذ مدرک خود در اکثر نقاط جهان طبابت کنند. شهریه دانشگاه های ترکیه بسیار مناسب است.  هزینه تحصیل در رشته پزشکی به زبان ترکی 1344 تا 4202 لیر در سال است. اما هزینه تحصیل در رشته پزشکی به زبان انگلیسی 3362 تا 8405 لیر در سال است. همچنین برخی از دانشگاه های پزشکی ترکیه به دانشجویان ممتاز بین‌المللی بورسیه تحصیلی پزشکی اعطا می کنند. میانگین هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه 1000 تا 2000 در ماه است.

جزئیات هزینه های زندگی در ترکیه

اجاره بها خوابگاه

  • 1500 تا 2000 لیر در ماه

خورد و خوراک

  • 1500 لیر در ماه

حمل و نقل

  • 200 لیر در ماه

همچینین شما می توانید به مگ گو تو تی آر برای دانلود فایل و مطالعه مطالب بیشتر مراجعه کنید.

تحصیل پزشکی

پیشنهادها

مشاهده همه پیشنهادها

سوالات متداول

حداقل میزان قبولی آزمون یوس برای رشته پزشکی چقدر است؟

احتمال پذیرش در دانشگاههای خصوصی پزشکی چه میزان است؟

آیا با تحصیل در رشته پزشکی ترکیه امکان اخذ اقامت وجود دارد؟

شرایط کار پزشکان در در بیمارستان های ترکیه؟

وضعیت فعالیت پزشکان در ترکیه چگونه است؟

زمینه تحقیقاتی پزشکان ترکیه چیست؟

مزایا پزشکی در ترکیه چیست؟

معایب پزشکی در ترکیه چیست؟

آیا مدرک پزشک داروسازی همان مدرک پزشکی است؟

مقاطع تحصیلی پزشکی در ترکیه چگونه است؟

دروس پزشکی چیست؟

شرایط و آزمون های ورودی پزشکی در ترکیه چگونه است؟

زبان تحصیل پزشکی در ترکیه چیست؟

هزینه ی تحصیل پزشکی در ترکیه چقدر است؟

فرصت های شغلی پزشکان در ترکیه چگونه است؟

درآمد پزشکان در ترکیه چقدر است؟

مشاوره پزشکی در ترکیه

بورسیه تحصیلی

بورسیه تحصیلی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

همان طور که گفتیم یکی از بهترین شرایط تحصیل در ترکیه، بهره‌مندی از بورسیه‌های تحصیلی است. این بورسیه‌ها برای دانشجویان مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و دانشجویان پژوهشی تعریف شده‌اند و تمام دانشجویان غیر ترکی می‌توانند برای این بورسیه‌ها درخواست دهند. لازم به ذکر است که هر دانشجو می‌تواند تنها برای یک بورسیه درخواست دهد و طی درخواست خود لیستی از 12 دانشگاهی که قصد بورس شدن به آن‌ها را دارد، ثبت کند. دانشجویان می‌توانند تنها 6 دانشگاه خود را از بین شهرهای آنکارا، استانبول و ازمیر انتخاب کنند.

دانشجویانی که موفق به کسب بورسیه‌ی تحصیلی می‌شوند می‌توانند از امکانات زیر استفاده کنند که درباره‌ی هرکدام توضیحاتی ارائه خواهد شد.

کمک هزینه‌های تحصیلی اولین موردی است که در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد. این کمک هزینه برای دانشجویان کارشناسی حدودا 700 لیر، برای دانشجویان کارشناسی ارشد حدودا 950، دانشجویان دکترا حدودا 1400 لیر و پژوهشی حدودا 3000 لیر است. لازم به ذکر است که مبالغ گفته شده ماهانه به دانشجویان پرداخت می‌شوند.

دانشجویان بورسیه می‌توانند در صورت تمایل به صورت رایگان از خوابگاه‌های دولتی که دانشگاه برای آن‌ها در نظر گرفته است، استفاده کنند.

همان طور که در قسمت قبل ذکر شد، هزینه‌های آموزشی و بهداشتی و درمانی و آموزش زبان ترکی برای دانشجویان بورس توسط دولت ترکیه پرداخت می‌شود.

دانشجویانی که موفق به اخذ بورسیه‌ی کشور ترکیه می‌شوند، کمک هزینه‌ی مسافرت برای ورود به کشور ترکیه برای آغاز دوران تحصیل و خروج از کشور ترکیه، بعد از فارغ التحصیلی را دریافت خواهند کرد.

دانشگاه‌های ترکیه در دو مرحله اقدام به پذیرش دانشجو می‌کنند. ابتدا متقاضیان در سایت ثبت نام کرده و مدارک مورد نیاز را پیوست می‌کنند و در مرحله‌ی دوم، مصاحبه‌ای به صورت حضوری یا اینترنتی انجام می‌شود.

شرایط سنی متقاضیان به شرح زیر است:

متقاضیان کارشناسی باید حداکثر متولد 1997 (1375)، متقاضیان کارشناسی ارشد متولد 1988(1366)، متقاضیان دکترا متولد 1983(1361) و متقاضیان بورسیه تحقیق باید حداکثر متولد 1973(1351) باشند.

مدارک مورد نیاز برای درخواست عبارتند از:

معدل و ریزنمرات آخرین ترم تحصیل در کشور مقصد یا معدل فارغ التحصیلی از آخرین مقطع.

نتیجه کنکور و امتحانات ورودی دانشگاه ‌ها

نتیجه‌ی آزمون‌های بین المللی و آزمون‌های علمی (در صورت دادن این آزمون‌ها)

معدل مورد نیاز برای مقاطع مختلف به شرح زیر است:

حداقل معدل 14 برای متقاضیان کارشناسی 

حداقل معدل 15 برای متقاضیان کارشناسی ارشد

حداقل معدل 18 برای متقاضیان رشته های علوم پزشکی

در پذیرش از سوی دانشگاه‌ ها، اولویت با دانشجویانی است که از افتخارات و موفقیت‌های علمی بیشتری برخوردار باشند. مصاحبه به صورت حضوری در سفارت یا کنسول‌گری کشور ترکیه در کشور مبدأ انجام می‌شود؛ چنان چه تعداد دانشجویان کم باشد یا سفارت ترکیه در کشور مبدأ وجود نداشته باشد، مصاحبه به صورت اینترنتی صورت می‌گیرد.

جایگاه پزشکی در ترکیه وجهان و اعتبار مدارک آن

جایگاه پزشکی در ترکیه وجهان و اعتبار مدارک آن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

جایگاه پزشکی در ترکیه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. ترکیه بطور سنتی یک کشور دانشگاهی بشمار می‌رود که دارای دانشگاه‌های معتبر و بزرگ در سطح بین المللی است. کشور ترکیه در حوزه پزشکی دارای اعتبار جهانی است بطوریکه ترکیه یک کشور سلامت محسوب می‌گردد. مراجعه تعداد زیادی بیمار از کشورهای مختلف دنیا به کشور ترکیه جهت معالجه و یا انجام جراحی‌های زیبایی حاکی از اعتبار و جایگاه پزشکی در ترکیه است. کشور ترکیه به علم پزشکی اهمیت زیادی می‌دهد بطوریکه بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها و پزشکان ترکیه ای دارای شهرت جهانی هستند. دانشجویان پزشکی در ترکیه زیر نظر اساتید متبحر و برجسته ترک و سایر ملیت‌ها به فراگیری مهارت‌های پزشکی می‌پردازند. طبق اعلام شورای توسعه گردشگری پزشکی ترکیه در سال ۲۰۱۸ تعداد گردشگران پزشکی به ترکیه نسبت به سال قبل حدود ۳۱ درصد افزایش یافته است. سرمایه گذاری و برنامه ریزی ترکیه در توسعه زیرساخت‌های سلامت و پزشکی موجب افزایش بازدید کنندگان نیازمند به دریافت خدمات پزشکی شده است بطوریکه این رقم در سال ۲۰۱۷ به یک میلیون نفر رسید. این میزان در سال ۲۰۱۸ به بیش از یک میلیون و سیصد هزار نفر بالغ گشته بطوریکه بیماران و افراد زیادی جهت مراجعه به مراکز درمانی پیشرفته و تخصصی ترکیه به آن کشور مراجعه می نمایند. دانشگاه‌های پزشکی ترکیه مانند دانشگاه علوم پزشکی استانبول و دانشگاه علوم پزشکی آنکارا دارای شهرت جهانی بوده و جزو رتبه های برتر در سطح بین المللی محسوب می‌گردند. تمام موارد فوق گویای جایگاه برتر علوم پزشکی در ترکیه است لذا تحصیل در رشته پزشکی انتخاب هوشمندانه ای بشمار می رود که افراد زیادی آنرا در برنامه های خود لحاظ می کنند. 

پزشکی در ترکیه در سطح بین المللی از اعتبار بالایی برخوردار است. تعداد زیادی از دانشگاه‌های ترکیه دارای رتبه جهانی ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ در سطح بین المللی بوده و اعتبار جهانی دارند. اکثر دانشگاه‌های ترکیه به دو زبان خارجی غیر از زبان ترکی مانند زبان انگلیسی، فرانسه، آلمانی و یا ایتالیایی تدریس نموده و روش تدریس آن‌ها همانند دانشگاه‌های آمریکایی و اروپایی است لذا دانشجویان خارجی زیادی در آن مشغول به تحصیل هستند. دانشجویان جهت تحصیل پزشکی در ترکیه مشکلی نداشته و می‌توانند دوره‌های انگلیسی را انتخاب نمایند. دانشجویان پس از اتمام دوره تحصیلی می‌توانند وارد بازار کار کشورهای انگلیسی زبان شده و یا جهت ادامه تحصیل در دانشگاه‌های انگلیسی زبان اقدام نمایند. کشور ترکیه همانند پلی میان شرق و غرب بوده و دانشجویان خارجی زیادی در آن مشغول به تحصیل هستند از اینرو تعداد دانشجویان خارجی که هر ساله جهت پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه اقدام می نمایند بیش از ۵۰ هزار نفر برآورد می‌شود.

سیستم آموزشی ترکیه از سال ۲۰۰۱ میلادی به عضویت سیستم آموزشی اتحادیه اروپا یا فرآیند بولونیا در آمده است، به این ترتیب تمام مدارک سیستم های آموزشی کشور ترکیه مورد تائید اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی بوده که از سطح کیفی بالایی برخوردار است. دانشگاه‌های ترکیه همکاری نزدیک علمی با دانشگاه‌های معتبر جهانی داشته و اساتید بین المللی کشورهای آمریکایی و اروپایی در آن تدریس می‌کنند. از اینرو دانشجویان این فرصت را دارند که ضمن برخورداری از سطح کیفی بالای آموزشی در اجرای پروژه های مشترک با دانشگاه‌های تراز اول بین المللی شرکت نمایند.

طول مدت تحصیل پزشکی عمومی

طول مدت تحصیل پزشکی عمومی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

طول مدت تحصیل پزشکی در ترکیه ۶ سال است. این مدت زمان استاندارد بوده و کلیه دروس و مهارت‌ها بر اساس دوره ۶ ساله طراحی شده است. البته این نکته را در نظر بگیرید که این مدت زمان ۶ ساله جدای از دوره‌های است که برخی متقاضیان باید برای آماده سازی ورود به دانشگاه طی نمایند. همانطور که می دانید برخی متقاضیان بین المللی و دانشجویان خارجی جهت ورود به رشته پزشکی نیاز به گذراندن دوره یک ساله آمادگی تحصیل در رشته پزشکی دارند. هر سال تحصیلی در دانشگاه‌های ترکیه شامل دو ترم است. ترم اول از سپتامبر شروع در در ژانویه به اتمام رسیده و ترم دوم نیز از ماه فوریه شروع و در ماه ژوئن به پایان می‌رسد. ترم تابستان نیز از ماه جولای تا سپتامبر بطول می‌انجامد که البته برای رشته های پزشکی بدلیل حجم بالای دروس عملا فرصتی برای استفاده از ترم تابستان باقی نمی ماند. 

چنانچه افراد تمایل به اخذ پذیرش پزشکی در ترکیه را داشته باشند باید یک سال را جهت آماده سازی و شرکت در کلاسهای زبان انگلیسی و شرکت در آزمون مختص دانشجویان بین المللی نمایند. در صورت گذراندن دوره فوق و داشتن مدارک قبولی در این آزمونها می توان بطور مستقیم وارد دانشگاه گردید. نکته قابل ذکر این است که آزمون YOS آزمونی است که هر دانشگاه بطور جداگانه برگزار می نماید و به زبان ترکی است و لیکن در کنار آن برخی دانشگاه‌هایی که دوره تحصیلی به زبان انگلیسی برگزار می نمایند آزمونSAT برگزار نموده که معادل آزمون YOS و مختص دانشجویان بین المللی است. متقاضیان پس از قبولی در آزمون می توانند وارد دانشگاه شده و در رشته پزشکی در ترکیه مشغول به تحصیل شوند.

طول مدت تخصص پزشکی در ترکیه

طول مدت تخصص پزشکی در ترکیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

طول مدت تحصیل در تخصص پزشکی در ترکیه ۴ سال است. دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته پزشکی عمومی پس از فراغت از تحصیل و در صورت تمایل به ادامه تحصیل برای اخذ تخصص پزشکی در یکی از شاخه های علوم پزشکی می توانند اقدام نمایند. اکثر دانشگاه‌های علوم پزشکی ترکیه، دوره های تخصصی پزشکی را نیز ارائه می دهند لذا جهت آگاهی از برنامه های تخصص پزشکی هر دانشگاه باید با دانشگاه مربوطه تماس حاصل نمائید. طیف وسیعی از تخصص های پزشکی اعم از جراحی عمومی، چشم پزشکی، قلب، اعصاب و روان، پزشکی ورزشی، داخلی، پوست و مو و بطور خلاصه اغلب گرایش‌های تخصصی پزشکی در ترکیه تدریس و ارائه می‌گردند. طول اغلب دوره ها ۴ سال بوده هرچند ممکن است تعداد محدودی از دوره های تخصص پزشکی دارای مدت تحصیل ۳ سال باشند. سیستم آموزش تحصیلات تکمیلی کشور ترکیه مطابق با سیستم آموزشی بولونیا که یک سیستم آموزشی قابل اجرا در تمام کشورهای اتحادیه اروپا است تنظیم شده است، لذا دوره تخصص پزشکی معادل دوره دکترای علوم پزشکی تعریف می‌شود. همچنین تخصص رشته پزشکی همانند دوره دکترای سایر رشته ها حدود ۴ سال تعریف شده است. با توجه به همکاری علمی نزدیک دانشگاه‌های ترکیه با اغلب موسسات پژوهشی، آموزشی و علمی معتبر دنیا و همچنین اساتید برجسته و معتبر از دانشگاه‌های تراز اول دوره تخصص پزشکی مشتمل بر اجرای پروژه‌های متعدد، گذراندن دوره های تخصصی در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های پیشرفته و فراگیری آخرین متد و روشهای علمی موجود در تخصص مورد مطالعه خواهد بود. از طرفی فرصت‌های بی نظیری برای کسب تجربه و فراهم شدن امکان همکاری با مراکز بزرگ درمانی را برای دانشجویان فراهم می آورد

سر فصل دروس پزشکی در ترکیه (عمومی و تخصصی)

سر فصل دروس پزشکی در ترکیه (عمومی و تخصصی) | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

سرفصل دروس پزشکی در ترکیه مشتمل بر یکسری دروس پایه، دروس تئوری و عملی، دوره عملی اینترشیپ و گذراندن دوره های تجربی و عملی در بیمارستان است. به این ترتیب دانشجویان در سال اول و دوم در مورد دروس و علوم پایه پزشکی مطالبی را فرا می گیرند. در سال سوم مقدمه ای نظری و عملی در مورد انواع بیماری‌ها تدریس می‌شود. سال‌های چهارم و پنجم دوره تحصیل پزشکی در ترکیه به دوره های کارآموزی بالینی اختصاص می یابد و در سال آخر نیز دانشجویان به عنوان یک پزشک مشغول به کسب تجربه عملی در بیمارستانهای مرتبط با دانشگاه نموده و بطور عملی کار طبابت را تجربه می نمایند. به دانشجویان سال آخر رشته پزشکی انترن گفته می‌شود. این یک مرحله مقدماتی از آموزش دستیار پزشکی در ترکیه بوده و به دانشجویان ترک زبان بابت کار در دوره انترنی در بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها حقوق پرداخت می‌شود ولی دانشجویان بین المللی فارغ از این موضوع هستند.

ذکر این نکته مهم در اینجا الزامی است، چنانچه از سال سوم دوره پزشکی به بعد دانشجویان باید با بیماران در ارتباط بوده و برای برقراری ارتباط با بیماران نیاز به دانستن زبان ترکی استانبولی است. البته در اکثر موارد مشکلی در این زمینه وجود ندارد، زیرا دانشجویان بین المللی در آن زمان حداقل سه سال در ترکیه مشغول به تحصیل هستند و در اغلب موارد آشنایی نسبی با زبان ترکی استانبولی پیدا نموده اند. از اینرو با توجه به داشتن دانش نسبی از زبان ترکی توانایی برقراری ارتباط با بیماران را پیدا نموده و می توانند به کار طبابت مشغول شوند.

سرفصل کلی دروس رشته پزشکی در ترکیه همانند موارد فوق الذکر است و لیکن ممکن است تفاوت‌های جزیی در نام دروس و سرفصل‌ها در دانشگاه‌های مختلف وجود داشته باشد. به عنوان مثال جزئیات دروس ارائه شده در دانشگاه پزشکی آنکارا شامل موارد ذیل است:

دروس سال اول: فیزیولوژی، بافت شناسی، آناتومی بدن انسان، بیوفیزیک، پزشکی در اجتماع و دروسی عمومی همانند تربیت بدنی، زبان خارجی که اغلب انگلیسی است و تاریخ.

دروس سال دوم: جنین شناسی، بیوشیمی، میکروبیولوژی، جنین شناسی، ژنتیک و دروس عمومی مانند زبان ترکی استانبولی و زبان انگلیسی

سال سوم: هماتولوژی، پاتولوژی، رادیولوژي، فارماکولوژی، بیماریهای گوارشی و زبان تخصصی پزشکی

سال چهارم: بیماری‌های گوارشی، خون شناسی، سرطان شناسی، نورولوژی، اندوکرینولوژی، روماتولوژی، بیماریهای سینه، جراحی قلب و عروق، آلرژی، اعصاب و روان، جراحی عمومی، بیماری‌های داخلی.

سال پنجم: بیماری‌های کودکان، جراحی کودکان، اورولوژی، زنان و زایمان، پیراپزشکی، ارتوپدی، بیهوشی، فیزیوتراپی، گوش و حلق و بینی، بیماریهای پوستی و چشمی و جراحی پلاستیک.

سال ششم: دوره انترنی و گذراندن دوره در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های معرفی شده توسط دانشگاه.

سرفصل دروس پزشکی در ترکیه در اغلب دانشگاه‌ها همانند یکدیگر بوده، همچنین می توانید برای اطلاعات از جزئیات بیشتر دروس، تعداد واحدها و برنامه های در نظر گرفته شده توسط دانشگاه برای دانشجویان به وب سایت دانشگاه مدنظر مراجعه نمائید. دروس قابل ارائه در هر ترم، دروس پیش نیاز، تعداد واحدها و برنامه زمانبندی شروع کلاس‌ها و تاریخ پایان آن و امتحانات نیز در سایت دانشکده قابل رویت است.

سیستم آموزشی دانشگاه‌های ترکیه مطابق با سیستم آموزشی اتحادیه اروپا بوده و بر طبق استانداردهای آن‌ها عمل می‌نماید. این موضوع به منزله یک مزیت بشمار می رود چنانچه مدارک دانشگاه‌های ترکیه توسط کشورهای اروپایی قابل قبول است. از طرفی با توجه به ارائه دوره پزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی و سایر زبان‌ها مانند فرانسه و آلمانی، دانشجویان از دانش و سطح علمی بین المللی برخوردار بوده و به راحتی می توانند در کشورهای اروپایی، آمریکای شمالی و انگلیسی زبان به ادامه تحصیل و یا کار طبابت بپردازند. با توجه به تائید مدارک پزشکی اکثر دانشگاههای ترکیه توسط دانشگاه‌های تراز اول دنیا، فارغ التحصیلان می‌توانند بدون داشتن دغدغه نسبت به ادامه تحصیل در تخصص مورد نظر خود اقدام کنند.

نکته دیگر اینکه تعداد زیادی از دانشگاه‌های پزشکی ترکیه مورد تائید وزارت علوم و بهداشت ایران بوده و مدارک فارغ التحصیلان این دانشگاه‌ها مورد ارزشیابی قرار می‌گیرد لذا متقاضیان ایرانی تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه می توانند در صورت تمایل نسبت به دریافت مجوز طبابت در ایران و یا ادامه تحصیل در دانشگاههای علوم پزشکی داخل ایران برای دوره تخصص اقدام نمایند.

مزیت دیگر تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه این است که با توجه به ارائه دروس دانشگاه به زبان انگلیسی فارغ التحصیلان از دانش علمی و تخصصی پزشکی به زبان بین المللی برخوردار بوده که خود مایه پیشرفت در مقاطع بعدی است.  

نحوه اخذ پذیرش پزشکی عمومی در ترکیه

نحوه اخذ پذیرش پزشکی عمومی در ترکیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

نحوه اخذ پذیرش پزشکی عمومی در ترکیه بدین صورت است که ابتدا باید در یک مدرسه پزشکی در ترکیه ثبت نام نمائيد. این واقع بخشی از تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه است. ثبت نام در مدرسه پزشکی برای شهروندان ترکیه خیلی دشوار است چنانچه دانش آموزان نیاز به مدارک AAA دارند. متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه نیاز به گذراندن آزمون یاس (YÖS Exam) با مدرک عالی دارند. آزمون یس آزمونی است که متقاضیان تحصیل در دانشگاههای ترکیه می بایست آنرا با موفقیت پشت سر بگذرانند. هر دانشگاهی بطور جداگانه این آزمون را برای متقاضیان خود برگزار می نماید که انتخاب افراد از طریق این آزمون صورت می پذیرد. نکته قابل توجه این است که آزمون یاس برگزار شده توسط دانشگاه‌های دولتی ترکیه برای متقاضیان قابل قبول برای سایر دانشگاه‌ها خواهد بود. دانشگاه‌های دولتی ترکیه برای پذیرش متقاضیان ورود به دانشگاه قبولی در آزمون یاس را درخواست می نمایند، از اینرو تمام متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه اعم از رشته پزشکی و یا سایر رشته ها نیاز به شرکت در آزمون یاس و قبولی در این آزمون را دارند. پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه بدون آزمون یاس نیز امکان پذیر است، چنانچه متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه نیازی به گذراندن این آزمون نداشته و می توانند بدون آزمون برای پذیرش اقدام نمایند. نحوه پذیرش در دانشگاه‌های خصوصی این گونه است که هر دانشگاه دارای سهمیه بندی بوده و همه ساله سهمیه مشخصی برای پذیرش دانشجویان بین المللی در نظر می گیرد. آزمون یس (YÖS Exam) که به آزمون دانشجویان بین المللی نیز معروف است برای درخواست پذیرش و تحصیل رشته پزشکی در ترکیه در دانشگاه‌های دولتی الزامی است ولیکن دانشگاه‌های خصوصی بدون آزمون فوق نسبت به پذیرش دانشجویان اقدام می نمایند.

نحوه ارسال درخواست پذیرش پزشکی در ترکیه

نحوه ارسال درخواست پذیرش متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه می توانند با مراجعه به سایت دانشگاه‌ها از زمان پذیرش و اعلام آزمون ورودی و یا مهلت ارسال مدارک آگاه شده و نسبت به اخذ پذیرش اقدام نمایند. همچنین موسسات آموزشی زیادی وجود دارند که اقدامات لازم جهت اخذ پذیرش همانند تهیه مدارک مورد نیاز، اعلام منابع و کتب درسی برای آمادگی آزمون ورودی، ارسال مدارک، دریافت پذیرش، دریافت انواع بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی، کارهای مربوط به درخواست خوابگاه و سایر موارد را برای متقاضیان انجام می‌دهند. مزیت استفاده از خدمات مشاوره و اخذ پذیرش از این گونه موسسات این است که موجب صرفه جویی در وقت و هزینه متقاضیان گردیده و همچنین شانس پذیرش متقاضیان بالا می رود. اطلاع از بورسیه های و کمک هزینه های تحصیلی موجود و انتخاب دانشگاه معتبر و مناسب از دیگر مزایای مراجعه به دفاتر مشاوره و اخذ پذیرش پزشکی در ترکیه است لذا توصیه می شود به موسسه معتبر و با تجربه در امور مربوط به دانشگاههای ترکیه مراجعه و در کوتاه ترین زمان ممکن نسبت به اخذ پذیرش اقدام نمائید.

لیست دانشگاه های رشته پزشکی ترکیه

لیست دانشگاه های رشته پزشکی ترکیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشگاه های ارائه دهنده رشته پزشکی در ترکیه شامل دو دسته دانشگاههای دولتی و خصوصی می گردند. تعداد زیادی از این دانشگاه‌ها دوره پزشکی را به زبان انگلیسی تدریس نموده لذا دانشجویان بین المللی زیادی را می توانید در دانشگاه مشاهده نمائید. ترکیه در اصطلاح گردشگری یک کشور سلامت محسوب می شود. بیماران زیادی از کشورهای مختلف دنیا برای علل مختلف مانند جراحی زیبایی به این کشور می آیند. اغلب این بیماران از کشورهایی مانند ایران، عربستان، کشورهای دیگر آسیایی، روسیه و اروپا بوده بنابراین صحبت کردن به چندین زبان جزو مزایای آن بشمار می آید. مدارس پزشکی در ترکیه بر اساس متد تدریس کشورهای آمریکایی و اروپایی اقدام به ارائه دوره پزشکی و اغلب به زبان انگلیسی نموده، لذا فارغ التحصیلان دوره پزشکی می توانند در کشورهای انگلیسی زبان مانند آمریکای شمالی و کانادا مشغول به ادامه تحصیل و یا کار شوند. 

ظرفیت پذیرش در دانشگاه‌های دولتی در رشته پزشکی در ترکیه محدود بوده و شانس کمی دارد. جهت افزایش شانس ورود به این دانشگاه‌ها توصیه می گردد که در دوره یکساله آماده سازی جهت آزمون ورودی شرکت نمائید.  پذیرش اما در دانشگاه‌های خصوصی ساده تر بوده و بدون گذراندن آزمون ورودی امکان پذیر است. تعداد زیادی دانشگاه در ترکیه وجود دارد که بیش از نیمی از آن‌ها در استانبول و آنکارا واقع شده اند.

لیست دانشگاه‌های ارائه دهنده رشته پزشکی در ترکیه 

از جمله دانشگاه‌های ارائه دهنده رشته پزشکی در ترکیه می توان به دانشگاه آبانت بایسل، دانشگاه آک دنیز، دانشگاه آنکارا، دانشگاه آتاتورک، دانشگاه سلال بایر، دانشگاه چکوروا، دانشگاه دایسل، دانشگاه اوکان، دانشگاه باسهیر، دانشگاه غازی، دانشگاه استانبول، دانشگاه حسن کالیونسو، دانشگاه مرمره، دانشگاه اژه و دانشگاه هاکیت تپه، دانشگاه کوکایلی، دانشگاه سلچوغ، دانشگاه ارکیه، دانشگاه آناتولی، دانشگاه اولوداغ، دانشگاه ترکیه، دانشگاه فاتح، دانشگاه عثمان و دانشگاه اوندوز را می توان نام برد. برخی از این دانشگاه‌ها همانند دانشگاه استانبول، هاکیت تپه، مرمره، آنکارا و آک دنیز دارای رتبه های برتر در سطح بین المللی بوده و اغلب جزو ۱۰۰۰ دانشگاه برتر جهان معرفی می‌شوند.

نحوه اخذ پذیرش تخصص پزشکی در ترکیه

نحوه اخذ پذیرش تخصص پزشکی در ترکیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تحصیل در تخصص یا رشته پزشکی در ترکیه برای دانشجویان بین المللی : راهکاری عالی برای فکر کردن برای بسیاری از دانشجویان است که قبولی در رشته ی پزشکی، برای آنان به صورت یک رویا باقی مانده است. برای بسیاری از دانش آموزان، دانشجوی رشته پزشکی شدن در کشور خود بسیار سخت و غیرممکن است. بنابراین بسیاری از دانشجویان آرزوی خود را برای دانشجوی پزشکی شدن  از دست می دهند. تسلیم نشو ! - تحصیل در تخصص پزشکی دیگر رویا نیست اگر هدفت واقعی باشد.

شرایط ورود به دانشگاه هاو ساختار برنامه پزشکی در کشور ترکیه:

  • برای دانشگاه های دولتی – داوطلب باید در آزمون  YÖS حد نصاب لازم را کسب کند.
  • برای دانشگاه های مالی: با پرداخت مبلغ تعیین شده می توانند در رشته های دندانپزشکی و سایر رشته های مورد نیاز در دانشگاه های معتبر ترکیه اقدام به تحصیل نمایند.

دانشگاه های دولتی:

برای شرکت در این آزمون باید الزامات مورد نیاز را برآورده کنید و سپس در این آزمون ورودی شرکت نمائید. نمره حد نصاب باید برای پذیرش شما در دانشگاه های دولتی برای تحصیل در رشته دندانپزشکی کسب شود.

دانشگاه های آزاد یا مالی ترکیه برای دانشجویان خارجی:

دانشگاه های آزاد  برای دانشجویان خارجی بدون امتحان یک گزینه برای تحصیل در رشته دندانپزشکی و سایر رشته های دیگر مثل پزشکی، مهندسی و حقوق و... در ترکیه است. هر سال، دانشگاه های مالی یا آزاد، فرآیند پذیرش تعدادی دانشجو از دانشجویان خارجی را دارند. اگر  می خواهید از بورس های تحصیلی و تخفیف ویژه برای ادامه تحصیل در دانشگاه های جهانی بهره مند شوید، باید اطلاعات خود را آپدیت کرده و به روز باشید.

اگر تصمیم دارید که به تحصیل در رشته پزشکی در کشور ترکیه ادامه دهید، باید در یک مدرسه پزشکی در ترکیه ثبت نام کنید که این مدرسه بخشی از یک دانشگاه است.

  • برای شهروند های ترکیه ثبت نام در این مدارس بسیار سخت است زیرا دانش آموزان به نمره ها یا امتیازات AAA   نیاز دارند.
  • برای دانشجویان خارجی علاقمند به تحصیل پزشکی در کشور ترکیه، متقاضیان باید در آزمون ورودی  YÖS نمره حد نصاب را کسب کنند. 

آزمون ورودی YÖS برای انتخاب داوطلبان برای تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در هر دانشگاه  به انجام می رسد. آزمون ورودی YÖS برگزار شده در دانشگاه های دولتی در ایالت ترکیه نیز در دانشگاه های دیگر به رسمیت شناخته شده است. و بعد از فارغ التحصیل شدن مدرک دانشگاهی کسب شده  از دانشگاه های معتبر در کشور ترکیه دارای اعتبار و هم ترازی با مدرک مربوطه در کشور  فرد داوطلب است.

آزمون ورودی  YÖSآزمون برای دانش آموزان خارجی در ترکیه: آزمون ورودی YÖS آزمون ورودی دانشجویان خارجی در دانشگاه های ترکیه است. این آزمون ورودی به دانشجویان امکان می دهد تا در زمینه های مختلف مانند پزشکی، حقوق، روانشناسی، داروسازی، مهندسی مکانیک، معماری و غیره در ترکیه به ادامه تحصیل بپردازند.
 
 
در اغلب موارد، آزمون ورودی YOS شامل 80 سوال است. 45 سؤال در آزمون ورودی  عبارتند از سوالات IQ  (سوالات توانایی عمومی، سوالات هوش) 35 سوال باقیمانده از ریاضیات است. می توان موضوعات ریاضی را که در آزمون ورودی YÖS  سوال داده می شود را با سوالات ریاضیات دوره دبیرستان تقریبا مشابه دانست.

میانگین نمرات  متوسطه در آزمون YÖS تأثیری ندارد نمره نهایی و معدل در آزمون ورودی یک عامل برای موفقیت یا شکست در آزمون نیست. در نتیجه فقط نتایج آزمون امتحان YÖS برای درخواست دانشگاه های ترکیه مورد نیاز است. حتی دبیرستانی که شما در آنجا مشغول به تحصیل بوده اید نیز مهم نیست و هیچ نقشی در پذیرش یا رد شما در آزمون ورودی یوس ایفا نمی کنند. تنها الزامات برای ورود به آزمون YÖS در واقع این است که متقاضیان باید دیپلم دبیرستان داشته باشند، که در ترکیه مدرک دیپلم با مدرک " Lise Diplomasi " معادل است.

ساختار برنامه پزشکی در کشور ترکیه:

مدت زمان تحصیل در دوره پزشکی عمومی: دوره استاندارد تحصیل در رشته پزشکی عمومی  6 سال است .(به غیر از سال آماده سازی برای پذیرش در کالج یا دانشگاه های ترکیه)
در سال اول و دوم: همانند سایر کشورها، دو سال اول با  دروس علوم پایه و دروس نظری مانند  پر شده است.
سال سوم: از سال سوم دانشجوی پزشکی، مقدمه ای نظری و عملی در مورد بیماری ها را فرا می گیرد.
سال چهارم و پنجم : شامل کارآموزی بالینی می شود.
سال ششم: آخرین سال تحصیلات پزشکی است و در سال آخر دانشجوی پزشکی به عنوان پزشک آینده در بیمارستان های تحت نظارت دانشگاه مشغول به کار عملی و همچنین آموزشی است در این سال دانشجو به عنوان انترن شناخته می شود. دانشجو وظایف یک دکتر را بر عهده دارد. دانشجویان در سال آخر به عنوان کارآموز نیر نامیده می شوند. این دوره مقدماتی آموزش پزشکی دستیار(فلورشیپ) در ترکیه است.

نحوه اخذ تخصص پزشکی در ترکیه

نحوه اخذ تخصص پزشکی در ترکیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

نحوه اخذ پذیرش تخصص پزشکی در ترکیه بطور کلی مربوط به سنجش و آزمون دانش زبان انگلیسی و دانش پزشکی فرد متقاضی بر می‌گردد. آزمون اول مربوط به آزمون زبان انگلیسی بوده که متقاضی باید در آزمونی بنام STS شرکت نموده و موفق به کسب نمره قبولی در آن گردد. پس از کسب موفقیت در آزمون زبان آزمون دومی بنام آزمون پزشکی TUS از متقاضی گرفته می‌شود. چنانچه متقاضی شرکت در دوره تخصص پزشکی در ترکیه در این دو آزمون نمره قبولی را کسب نماید می تواند نسبت به اخذ پذیرش تخصص پزشکی در ترکیه اقدام نماید. لازم بذکر است که نتایج آزمون در اسرع وقت اعلام می گردد بطوریکه معمولا بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از برگزاری آزمون داوطلب از نتایج مطلع می شود. 

پس از کسب نمره قبولی در آزمون، متقاضیان باید مدارک مرد نیاز برای ثبت نام در دوره تخصص را آماده و به دانشگاه تحویل دهند. معمولا مدارک مورد نیاز شامل زیر نمرات و مدارک مربوط به گواهینامه دیپلم، ریز نمرات و مدرک مربوط به دوره پزشکی عمومی (چنانچه دوره پزشکی عمومی در ایران به پایان رسیده باشد، ترجمه رسمی مدرک مورد نیاز است)، اصل پاسپورت و سایر مدارک احراز هویت متقاضی و سوابق کاری در دوره کارآموزی و دوره طرح پزشکی اجباری جزو مدارک و مستندات مورد نیاز برای ثبت نام در دوره تخصص پزشکی است. پس از ارسال مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در تخصص پزشکی در ترکیه، مدارک ارسالی توسط دانشگاه بررسی و پس از ارزشیابی مجوز ثبت نام در دوره صادر می شود.

کشور ترکیه با داشتن سطح آموزش عالی با کیفیت بالا و منطبق با استاندادرهای اروپائی، امکانات آموزشی، آزمایشگاه‌ها و کتابخانه های مجهز، بهره گیری از جدیدترین متدهای آموزشی روز دنیا، منابع آموزشی معتبر و برجسته و فراهم نمودن امکانات مناسب برای دانشجویان محیط علمی و پویائی را فراهم نموده است. شرکت در دوره های آموزشی تخصص پزشکی در ترکیه امکان فراهم آمدن فرصت‌های بی نظیر مطالعاتی و پژوهشی و همکاری با مراکز معتبر علمی بین المللی را بدنبال خواهد داشت. تمام موارد فوق به انضمام هزینه های تحصیل پائین، نزدیکی به کشور ایران و سهولت رفت و آمد، عدم نیاز به ویزا و نزدیکی فرهنگی میان دو جامعه موجب استقبال گسترده دانشجویان برای تحصیل در آموزش عالی ترکیه شده است.

آزمون تخصص پزشکی TUS

آزمون تخصص پزشکی TUS هر ساله توسط شورای عالی آموزش ترکیه در دو نوبت ماههای سپتامبر و آوریل برگزار می گردد. این آزمون جهت انتخاب متقاضیان ورود به دوره تخصص پزشکی در ترکیه بوده و الزامی است. متقاضیان طی آزمون مورد سنجش علمی قرار گرفته و مهارت‌های علوم پایه پزشکی و کلینیکی مورد ارزیابی قرار می گیرد. آزمون به صورت تستی برگزار شده و مباحثی همانند بیوشیمی، پاتولوژی، میکروبیولوژی، فارماکولوژی، آناتومی، فیزیولوژی و بافت شناسی مورد آزمون قرار می گیرد. در قسمت کلینیک نیز توانایی علمی متقاضیان در زمینه های جراحی، کودکان، زنان و زایمان و داخلی سنجیده می شود. کسب نمره قبولی در آزمون تخصص لازمه پذیرش در دوره تخصص پزشکی در ترکیه خواهد بود. همچنین بر اساس نمره کسب شده توانایی متقاضیان جهت ورود به یکی از دوره های تخصص پزشکی ارزیابی می گردد. به عنوان مثال متقاضی که نمره بالایی در بخش کودکان کسب نموده صلاحیت لازم برای ورود به دوره تخصص کودکان را دارد، از طرفی ممکن است متقاضی توانایی علمی لازم جهت پذیرش در دوره تخصص اعصاب و روان را نداشته باشد. آزمون TUS در شهر آنکارا برگزار شده و ابتدا مهارت و تسلط متقاضیان به زبان خارجی ارزیابی می گردد. چنانچه افراد موفق به کسب حداقل ۶۰ نمره از ۱۰۰ شوند می توانند در آزمون علمی پزشکی شرکت نمایند. محل و زمان آزمون توسط شورای عالی آموزش ترکیه و انتشار دفترچه راهنمای آزمون TUS اعلام و متقاضیان برای شرکت در آزمون دعوت می شوند. پس از برگزاری قسمت اول آزمون، نتیجه طی مدت ۲۴ ساعت اعلام و در روز بعد و پس از اعلام نتایج آزمون زبان خارجی، قسمت دوم آزمون برگزار می گردد.

نکته مهم در آزمون تخصص پزشکی در ترکیه 

نکته مهم در آزمون تخصص پزشکی در ترکیه این است که چنانچه متقاضی دارای مدرک پزشکی عمومی نباشد جهت شرکت در آزمون تخصص پزشکی در ترکیه ابتدا می بایست نسبت به معادل سازی مدارک اقدام نمایند. جهت معادل سازی مدارک متقاضیان باید در آزمون STS شرکت نموده و پس از کسب نمره حد نصاب مجوز لازم جهت شرکت در آزمون تخصص پزشکی TUS را دریافت نمایند. آزمون STS به زبان ترکی استانبولی برگزار می گردد از اینرو داشتن دانش زبان ترکی استانبولی جهت پاسخگویی به سوالات آزمون الزامی است.      

تحصیل پزشکی هزینه ها و تمام هزینه های جانبی در ترکیه

تحصیل  پزشکی هزینه ها و تمام هزینه های جانبی در ترکیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه بسته به دانشگاه مورد تحصیل، سطح دانشگاه، شهر محل تحصیل و نوع دانشگاه که دولتی و یا خصوصی باشد متفاوت است. بطور کلی می توان برای دانشگاه‌های خصوصی هزینه ای مابین ۱۰.۰۰۰ تا ۲۵.۰۰۰ دلار آمریکا بطور سالیانه در نظر گرفت. همانطور که می دانید نمی توان هزینه های تحصیل پزشکی در کشورهای مختلف را با یکدیگر مقایسه نمود. میزان هزینه بستگی به عوامل متعددی مانند کشور محل تحصیل، دانشگاه محل تحصیل، سطح و رتبه دانشگاه و سایر عوامل مربوطه بستگی دارد. 

نکته قابل ذکر در خصوص هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه این است که معمولا دانشگاه‌های خصوصی مبلغ ۱۰۰۰ دلار آمریکا به عنوان پیش پرداخت از دانشجویان طلب می کنند که این مبلغ غیر قابل برگشت است. مبلغ فوق هنگام ثبت نام در دانشگاه از هزینه شهریه کسر می‌گردد. این را در نظر بگیرید که در برخی دانشگاه‌های خصوصی هزینه پیش پرداخت مذکور از دانشکده ای به دانشکده دیگر متفاوت است لذا ممکن است مبلغ متفاوتی از متقاضی درخواست گردد.

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه در دانشگاه‌ های دولتی

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه بدین گونه است که دانشگاه‌های دولتی ترکیه شهریه کمی حدود ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار در سال بر اساس نوع دانشگاه و رشته تحصیلی دریافت می نمایند. ورود به دانشگاه‌های دولتی بدلیل ظرفیت محدود و متقاضیان زیاد دشوار است، بطوریکه این دانشگاه‌ها مدرک با نمره بالای دیپلم، آزمون ورودی دانشجویان خارجی و نمره قابل قبول در مدارک بین المللی نشان دهنده سطح زبان مانند آیلتس و تافل را ملاک پذیرش قرار می دهند. 

دانشگاه‌های دولتی بدلیل کیفیت بالای آموزش و هزینه پائین تحصیل دارای متقاضیان زیادی هستند لذا بدیهی است که ورود به این دانشگاه‌ها سخت و دشوار باشد. چنانچه دارای مدارک ممتاز تحصیلی بوده و همچنین از سطح زبان انگلیسی قابل قبولی برخوردار هستید می‌توانید با گذراندن آزمون ورودی و کسب نمره قبولی وارد یکی از دانشگاه‌های معتبر بین المللی ترکیه شوید. از طرفی چنانچه هزینه تحصیل برای شما مقدور بوده و می توانید هزینه بیشتری بپردازید با انتخاب یکی از دانشگاه‌های خصوصی می توانید به تحصیل رشته پزشکی در ترکیه بپردازید. دانشگاه‌های خصوصی آزمون ورودی نداشته و اخذ پذیرش آن‌ها به دشواری دانشگاه‌های دولتی نیستند.

سایر هزینه های تحصیل پزشکی در ترکیه

سایر هزینه های تحصیل پزشکی در ترکیه در کنار هزینه های تحصیل و شهریه دانشگاه هزینه هایی از قبیل خوابگاه، خوراک، پوشاک، رفت و آمد، هزینه خرید کتاب و نظیر آن است که باید در نظر گرفته شود. با توجه به نزدیکی کشور ترکیه به ایران و عدم نیاز به ویزا بطور اتومات برخی هزینه هایی که تحصیل در دیگر کشورها به متقاضیان تحمیل می شود وجود ندارد. نرخ برابری لیر ترکیه در مقابل دلار حدود ۵.۶۲ است به این معنی که یک دلار آمریکا معادل ۵.۶۲ لیر ترکیه است. در خصوص سایر هزینه های مرتبط با تحصیل پزشکی در ترکیه می توان موارد ذیل را در نظر گرفت.

هزینه های مربوط به خوراک و غذا بسته به نوع و سبک زندگی افراد متفاوت است ولیکن هزینه ای حدود ۳۰۰ لیر ترکیه برای این منظور هزینه ای منطقی است. در مورد هزینه های خوابگاه دانشجویی باید گفت که در ماه بسته به نوع دانشگاه و شهر محل تحصیل می تواند ۲۵۰ تا ۵۰۰ لیر ترکیه ماهیانه بوده ولی چنانچه متقاضی بخواهد در بیرون از خوابگاه آپارتمانی را اجاره نماید بسته و امکانات و محل مورد نظر ماهیانه مابین ۵۰۰ تا ۱۳۰۰ لیر باید هزینه نماید. سایر لوازم و تجهیزاتی مورد نیاز برای اقامت دانشجویان و امور تحصیلی چیزی در حدود ۱۴۰۰ لیر بطور متوسط بوده که سالیانه باید هزینه کرد. نکته قابل ذکر اینکه دانشجویان با ارائه کارت دانشجویی می توانند از تخفیف در استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی بهره مند شوند. انواع خطوط مترو، اتوبوس‌های سریع السیر و یا تاکسی در تمام نقاط شهرها در دسترس است. در خصوص هزینه های حمل و نقل باید گفت که هزینه های حمل و نقل ترکیه بالاتر از ایران است ولیکن دانشجویان می توانند از تخفیف ۵۰ درصد استفاده نمایند. هزینه های درمانی دانشجویان با توجه به وجود بیمه دانشجویان رایگان بوده و در مراکز تعیین شده قابل استفاده است. 

نکته کلی هزینه های تحصیل پزشکی در ترکیه

نکته کلی هزینه های تحصیل پزشکی در ترکیه این است که هزینه های دانشجویان در ترکیه مشابه ایران است (با در نظر گرفتن تخفیفات و مزایای ذکر شده برای دانشجویان)، از اینرو بطور متوسط مبلغ حدود ۵۰۰ دلار ماهیانه برای هزینه های زندگی بجز شهریه دانشگاه باید در نظر گرفت. همچنین اجازه کار دانشجویی برای دانشجویان وجود نداشته ولی دانشجویان زیادی هستند که در اوقات فراغت مشغول بکار بوده و بخشی از هزینه های خود را جبران می نمایند.  

 

اخذ تابعیت ترکیه با تحصیل پزشکی در ترکیه

اخذ تابعیت ترکیه با تحصیل پزشکی در ترکیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

امکان اخذ پاسپورت و تابعیت کشور ترکیه با تحصیل پزشکی در ترکیه امکان پذیر است. فارغ التحصیلان دانشگاه‌های ترکیه چنانچه پس از فراغت از تحصیل درخواست همکاری از یک شرکت ترکیه ای داشته باشند بشرط تمایل به زندگی و کار در ترکیه می توانند تابعیت این کشور را بدست آورند. با توجه به آینده کشور ترکیه و تلاش این کشور برای پیوستن به اتحادیه اروپا، اخذ تابعیت کشور ترکیه یک آینده نگری و سرمایه گذاری جهت اخذ ویزای شینگن اتحادیه اروپا در آینده نزدیک محسوب می‌شود.

نکته قابل ذکر دیگر در مورد اخذ پذیرش پزشکی در ترکیه این است که در صورت داشتن دانش زبان و نمرات و معدل دیپلم خوب امکان اخذ پذیرش در دانشگاه‌های دولتی بالاست. متقاضیان در صورت کسب موفقیت در آزمون YOS می توانند در یکی از دانشگاه‌های دولتی ترکیه پذیرش شوند. پذیرش در دانشگاه های دولتی امکان بهره برداری از فضای علمی باکیفیت به همراه هزینه کمتر نسبت به دانشگاه‌های خصوصی را فراهم می نماید. در این صورت به میزان قابل توجهی در هزینه های تحصیل دانشجویان صرفه جویی می گردد. در خصوص پذیرش تخصص پزشکی در ترکیه نیز در صورت قبولی در آزمون زبان و TUS امکان پذیرش در دانشگاه‌های دولتی با هزینه کم موجود است. در کنار تمام این موارد به اطلاع می رساند که برخی دانشگاه‌های دولتی و خصوصی به دانشجویان کمک هزینه و بورسیه تحصیلی اعطا می نمایند. استفاده از انواع تسهیلات دانشگاه‌ها اگرچه کمی مشکل است ولیکن غیر ممکن نیست. متقاضیان با داشتن نمرات و مدارک معتبر و یا گذراندن دروس با نمره خوب و ارائه مقالات علمی در طی دوره تحصیل امکان بهره مند شدن از این امکانات را خواهند داشت.

اقدام پذیرش پزشکی در ترکیه

اقدام پذیرش پزشکی در ترکیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

متقاضیان تحصیل پزشکی در ترکیه جهت اقدام پذیرش پزشکی در ترکیه می توانند با مراجعه به سایت دانشگاه‌ها و یا وب سایت‌های مربوط به آزموش عالی ترکیه از مدارک، شرایط، هزینه ها، آزمونها و زمان آن مطلع گردند. همچنین جهت سهولت در فرآیند پذیرش و صرفه جویی در وقت و هزینه می توانند به یکی از مراکز اخذ پذیرش تحصیلی مختص کشور ترکیه مراجعه و درخواست پذیرش تحصیلی نمایند. مزیت این روش این است که متقاضی می توانند از یک منبع قابل اعتماد از آخرین جزئیات و روش‌های اخذ پذیرش مطلع شده و شانس قبولی خود را افزایش دهند. معرفی دوره های تحصیلی، دانشگاه‌های معتبر، الزامات و مدارک مورد نیاز، آزمون‌ها و مراجع و منابع علمی مورد نیاز، زمان اقدام برای اخذ پذیرش و شرکت در آزمون‌ها، خدمات پس از اخذ پذیرش پزشکی در ترکیه، خوابگاه، درخواست بورسیه و تسهیلات دانشگاه و از همه مهمتر بالا بردن شانس پذیرش دانشگاه از جمله خدمات مراکز اخذ پذیرش تحصیلی دانشگاه‌های ترکیه بشمار می رود.

معرفی دانشگاه های برتر رشته پزشکی در ترکیه

معرفی دانشگاه های برتر رشته پزشکی در ترکیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشگاه‌های برتر رشته پزشکی در ترکیه در شهرهای استانبول، آنکارا، ازمیر و سایرهای شهرهای منطقه آناتولی واقع شده اند ولیکن تمرکز آن‌ها بر روی دو شهر استانبول و آنکارا است. برخی دانشگاه‌های برتر دولتی بوده که از قدمت زیادی برخوردارند و برخی دیگر خصوصی تلقی می‌شوند.

تحصیل پزشکی در دانشگاه استانبول ترکیه

تحصیل پزشکی در دانشگاه استانبول ترکیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

یکی از گزینه های تحصیل پزشکی در ترکیه دانشگاه استانبول است. دانشگاهی قدیمی که تاریخچه آن به قرن ۱۵ میلادی برمی گردد بطوریکه در سال ۱۴۵۳ میلادی بدستور سلطان مهمت دوم از سلسله عثمانی به عنوان مدرسه پزشکی و فلسفه تاسیس گردید. دانشگاه استانبول بیش از ۹۰۰۰۰ دانشجو داشته که از این میان بیش از ۵۰۰۰ دانشجوی آن بین المللی و از کشورهای دیگر هستند. دانشگاه علوم پزشکی استانبول دارای رتبه دوم در کشور ترکیه بعد از دانشگاه حاجت تپه در علوم پزشکی است و از اعتبار بالایی برخوردار است. دانشگاه استانبول دارای ۱۷ انستیتو در ۵ دانشکده بوده و ۲۰۰۰ استاد در آن مشغول به تدریس هستند.

تحصیل پزشکی در دانشگاه کوچ ترکیه

تحصیل پزشکی در دانشگاه کوچ ترکیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تحصیل پزشکی در ترکیه در دانشگاه کوچ یکی از بهترین دانشگاه‌های خصوصی ترکیه است که در سال ۱۹۹۳ میلادی تاسیس گردید. دانشگاه کوچ در مدت زمان کوتاه از زمان تاسیس تا کنون به سرعت تبدیل به یکی از دانشگاه‌های برجسته ترکیه گردید بطوریکه رتبه ۴۳۱ جهانی را از آن خود کرده است. دانشگاه کوچ نام خود را از بنیانگذار و کارآفرین بنام ویشیو کوچ گرفته و در شهر استانبول واقع است. زبان آموزش در دانشگاه انگلیسی بوده و درصد کمی از دروس به زبان ترکی استانبولی تدریس می گردد. دانشگاه به دانشجویان خود بورسیه تحصیلی اعطا می نماید ولیکن دانشجویان در ازای دریافت بورسیه متعهد به خدمت در بیمارستان‌های آمریکا هستند. طبق اعلام نشریه تایمز در سال ۲۰۱۷ این دانشگاه رتبه ششم در میان دانشگاه‌های ترکیه را بدست آورده است.  

تحصیل پزشکی در دانشگاه آنکارا ترکیه

تحصیل پزشکی در دانشگاه آنکارا ترکیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تحصیل پزشکی در ترکیه در دانشگاه آنکارا یکی از بزرگترین و باکیفیت ترین مراکز دانشگاهی دولتی ترکیه محسوب شده که در سال ۱۹۴۶ میلادی تاسیس گردید. دانشگاه آنکارا با بیش از ۶۰۰۰۰ دانشجو در یک پردیس در نزدیکی آنکارا واقع شده است. دانشگاه در سیستم رتبه بندی QS رتبه ۸۰۱ را کسب کرده است. تعداد دانشجویان بین المللی دانشگاه آنکارا که از دیگر کشورها در آن مشغول به تحصیل نیستند حدود ۲۲۰۰ نفر است. دانشگاه توسط آتاتورک تاسیس و اولین مرکز دانشگاهی تاسیس شده در ترکیه نوین است که سالانه حدود ۳۰۰ پزشک از آن فارغ التحصیل می شوند.

تحصیل پزشکی در دانشگاه مرمره ترکیه

تحصیل پزشکی در دانشگاه مرمره ترکیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تحصیل پزشکی در ترکیه در دانشگاه مرمره یکی دیگر از دانشگاه‌های قدیمی، دولتی، بزرگ و معتبر ترکیه است که در شهر استانبول واقع شده است. دانشگاه در سال ۱۸۸۳ میلادی توسط صبحی پاشا تاسیس و به عنوان مدرسه عالی تجارت شروع به فعالیت کرد. دانشگاه در سال ۱۹۸۲ با تاسیس و ادغام چند مدرسه پزشکی و دندان پزشکی به دانشگاه مرمره کنونی تغییر یافت. دانشگاه دارای ۱۴ دانشکده از جمله پزشکی و دندان پزشکی بوده و دارای موسسه مطالعات پزشکی است. از مجموع ۱۴ دانشکده تعداد ۸ دانشکده در سواحل آسیایی استانبول و تعداد ۶ دانشکده در ساحل اروپایی واقع شده است. بیش از ۵۷۰۰۰ دانشجو در دانشگاه مرمره مشغول به تحصیل بوده که از این تعداد حدود ۱۳۵۰ دانشجو خارجی هستند. زبان تدریس در دانشکده های پزشکی و دندان پزشکی ترکی استانبولی و انگلیسی بوده و در سایر دانشکده ها علاوه بر این دو زبان، تدریس به زبان‌های فرانسوی و آلمانی نیز صورت می پذیرد. در سال ۲۰۱۸ میلادی رتبه جهانی دانشگاه بر اساس سیستم رتبه بندی QS رتبه ۹۱۲ اعلام گردید.

آخرین ویرایش: 2020-03-26 13:07:48 30,367