پزشکی در ترکیه

هرساله بسیاری از ایرانیان و دانشجویان دیگر از سراسر دنیا برای تحصیل رشته پزشکی، مهاجرت به کشور ترکیه را انتخاب میکنند. برای کسب اطلاعات درباره جزئیات تحصیل پزشکی در ترکیه، می‌توانید در ادامه مقاله همراه ما باشید یا از مشاوران ما در GO2TR کمک بگیرید.

شرایط عمومی تحصیل پزشکی در ترکیه

 

دانشگاه‌های ترکیه هر سال بر اساس لیست QS جزء دانشگاه‌های برتر دنیا هستند و ترکیه در زمینه علم پزشکی، دندان‌پزشکی و پیراپزشکی جزء کشورهاییست که حرفی برای گفتن دارد. برای مثال دانشگاه حاجت تپه امسال در زمینه پزشکی و دندانپزشکی رتبه ۱۳۴ جهان را مختص خود کرد.

همچنین آزمون‌هایی که برای ورودی دانشگاه‌ها برگزار می‌شوند، برای ما ایرانی‌ها بسیار راحت‌تر از آزمون سایر کشورهاست. یکی دیگر از دلایلی که دانشجویان زیادی این کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند، هزینه پایین تحصیل و زندگی در این کشور است. دانشجویان می‌توانند با هزینه‌ای بسیار پایین‌تر از دانشگاه‌های اروپایی در برترین دانشگاه‌های بین‌المللی تحصیل کنند و از یک زندگی نرمال رو به بالا برخوردار باشند.

جایگاه پزشکی در ترکیه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. ترکیه بطور سنتی یک کشور دانشگاهی بشمار می‌رود که دارای دانشگاه‌های معتبر و بزرگ در سطح بین‌المللی است. کشور ترکیه در حوزه پزشکی دارای اعتبار جهانی است بطوریکه ترکیه یک کشور سلامت محسوب می‌گردد. مراجعه تعداد زیادی بیمار از کشورهای مختلف دنیا به کشور ترکیه جهت معالجه و یا انجام جراحی‌های زیبایی حاکی از اعتبار و جایگاه پزشکی در ترکیه است.

کشور ترکیه به علم پزشکی اهمیت زیادی می‌دهد بطوریکه بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها و پزشکان ترکیه‌ای دارای شهرت جهانی هستند. دانشجویان پزشکی در ترکیه زیر نظر اساتید متبحر و برجسته ترک و سایر ملیت‌ها به فراگیری مهارت‌های پزشکی می‌پردازند. طبق اعلام شورای توسعه گردشگری پزشکی ترکیه در سال ۲۰۱۸ تعداد گردشگران پزشکی به ترکیه نسبت به سال قبل حدود ۳۱ درصد افزایش یافته است.

شرایط ورود به رشته پزشکی در ترکیه

شرایط ورود پزشکی ترکیه

شرایط ورود به دانشگاه‌ها و ساختار برنامه پزشکی در کشور ترکیه به شرح زیر است:

دانشگاه‌های دولتی دانشگاه‌های مالی
داوطلب باید در آزمون  YÖS حد نصاب لازم را کسب کند. با پرداخت مبلغ تعیین‌شده می‌توانند در رشته‌های دندانپزشکی و سایر رشته‌های مورد نیاز در دانشگاه‌های معتبر ترکیه اقدام به تحصیل نمایند.

دانشگاه‌های دولتی

برای شرکت در این آزمون باید الزامات مورد نیاز را برآورده کنید و سپس در این آزمون ورودی شرکت نمائید. نمره حد نصاب باید برای پذیرش شما در دانشگاه‌های دولتی برای تحصیل در رشته دندان‌پزشکی کسب شود.

دانشگاه های آزاد یا مالی ترکیه برای دانشجویان خارجی

دانشگاه‌های آزاد برای دانشجویان خارجی بدون امتحان یک گزینه برای تحصیل در رشته دندانپزشکی و سایر رشته‌های دیگر مثل پزشکی، مهندسی و حقوق و… در ترکیه است. هر سال، دانشگاه‌های مالی یا آزاد، فرآیند پذیرش تعدادی دانشجو از دانشجویان خارجی را دارند. اگر  می‌خواهید از بورس‌های تحصیلی و تخفیف ویژه برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های جهانی بهره‌مند شوید، باید اطلاعات خود را آپدیت کرده و به‌روز باشید.

اگر تصمیم دارید که به تحصیل در رشته پزشکی در کشور ترکیه ادامه دهید، باید در یک مدرسه پزشکی در ترکیه ثبتِ‌نام کنید که این مدرسه بخشی از یک دانشگاه است.

 • برای شهروند های ترکیه ثبتِ‌نام در این مدارس بسیار سخت است زیرا دانش‌آموزان به نمره ها یا امتیازاتAAA  نیاز دارند.
 • برای دانشجویان خارجی علاقه‌مند به تحصیل پزشکی در کشور ترکیه، متقاضیان باید در آزمون ورودی YÖS نمره حد نصاب را کسب کنند. 

آزمون ورودی YÖS برای انتخاب داوطلبان برای تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در هر دانشگاه  به انجام می رسد. آزمون ورودی YÖS برگزار شده در دانشگاه های دولتی در ایالت ترکیه نیز در دانشگاه‌های دیگر به رسمیت شناخته شده است. و بعد از فارغ‌التحصیل شدن مدرک دانشگاهی کسب شده  از دانشگاه‌های معتبر در کشور ترکیه دارای اعتبار و هم‌ترازی با مدرک مربوطه در کشور فرد داوطلب است.

آزمون ورودی  YÖSآزمون برای دانش‌آموزان خارجی در ترکیه: آزمون ورودی YÖS آزمون ورودی دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های ترکیه است. این آزمون ورودی به دانشجویان امکان می‌دهد تا در زمینه‌های مختلف مانند پزشکی، حقوق، روانشناسی، داروسازی، مهندسی مکانیک، معماری و غیره در ترکیه به ادامه تحصیل بپردازند.

در اغلب موارد، آزمون ورودی YOS شامل ۸۰ سوال است. ۴۵ سؤال در آزمون ورودی  عبارت‌اند از سوالات IQ  (سوالات توانایی عمومی، سوالات هوش) ۳۵ سوال باقیمانده از ریاضیات است. می‌توان موضوعات ریاضی را که در آزمون ورودی YÖS  سوال داده می‌شود را با سوالات ریاضیات دوره دبیرستان تقریبا مشابه دانست.

میانگین نمرات  متوسطه در آزمون YÖS تأثیری ندار . نمره نهایی و معدل در آزمون ورودی یک عامل برای موفقیت یا شکست در آزمون نیست. در نتیجه فقط نتایج آزمون امتحان YÖS برای درخواست دانشگاه های ترکیه مورد نیاز است. حتی دبیرستانی که شما در آنجا مشغول به تحصیل بوده‌اید نیز مهم نیست و هیچ نقشی در پذیرش یا رد شما در آزمون ورودی یوس ایفا نمی‌کنند. تنها الزامات برای ورود به آزمون YÖS در واقع این است که متقاضیان باید دیپلم دبیرستان داشته باشند، که در ترکیه مدرک دیپلم با مدرک “ Lise Diplomasi ” معادل است.

دانشگاه های پزشکی در ترکیه

 

دانشگاه‌های ارائه دهنده رشته پزشکی در ترکیه شامل دو دسته دانشگاه‌های دولتی و خصوصی می‌گردند. تعداد زیادی از این دانشگاه‌ها دوره پزشکی را به زبان انگلیسی تدریس نموده لذا دانشجویان بین‌المللی زیادی را می توانید در دانشگاه مشاهده نمائید. ترکیه در اصطلاح گردشگری یک کشور سلامت محسوب می‌شود. بیماران زیادی از کشورهای مختلف دنیا برای علل مختلف مانند جراحی زیبایی به این کشور می‌آیند.

اغلب این بیماران از کشورهایی مانند ایران، عربستان، کشورهای دیگر آسیایی، روسیه و اروپا بوده بنابراین صحبت کردن به چند زبان جزو مزایای آن به شمار می‌آید. مدارس پزشکی در ترکیه بر اساس متد تدریس کشورهای آمریکایی و اروپایی اقدام به ارائه دوره پزشکی و اغلب به زبان انگلیسی نموده؛ لذا فارغ‌التحصیلان دوره پزشکی می‌توانند در کشورهای انگلیسی زبان مانند آمریکای‌شمالی و کانادا مشغول به ادامه تحصیل و یا کار شوند.

ظرفیت پذیرش در دانشگاه‌های دولتی در رشته پزشکی در ترکیه محدود بوده و شانس کمی دارد. جهت افزایش شانس ورود به این دانشگاه‌ها توصیه می گردد که در دوره یکساله آماده سازی جهت آزمون ورودی شرکت نمائید. پذیرش اما در دانشگاه‌های خصوصی ساده‌تر بوده و بدون گذراندن آزمون ورودی امکان پذیر است. تعداد زیادی دانشگاه در ترکیه وجود دارد که بیش از نیمی از آن‌ها در استانبول و آنکارا واقع شده‌اند.

لیست دانشگاه‌های ارائه دهنده رشته پزشکی در ترکیه به شرح زیر است:

تحصیل پزشکی در دانشگاه مرمره ترکیه

دانشگاه مرمره یکی دیگر از دانشگاه‌های قدیمی، دولتی، بزرگ و معتبر ترکیه است که در شهر استانبول واقع شده است. دانشگاه در سال ۱۸۸۳ میلادی توسط صبحی پاشا تاسیس شد و به عنوان مدرسه عالی تجارت شروع به فعالیت کرد. دانشگاه در سال ۱۹۸۲ با تاسیس و ادغام چند مدرسه پزشکی و دندان پزشکی به دانشگاه مرمره کنونی تغییر یافت.

دانشگاه دارای ۱۴ دانشکده ازجمله پزشکی و دندان پزشکی بوده و دارای موسسه مطالعات پزشکی است. از مجموع ۱۴ دانشکده تعداد ۸ دانشکده در سواحل آسیایی استانبول و تعداد ۶ دانشکده در ساحل اروپایی واقع شده است. بیش از ۵۷۰۰۰ دانشجو در دانشگاه مرمره مشغول به تحصیل بوده که از این تعداد حدود ۱۳۵۰ دانشجو خارجی هستند.

زبان تدریس در دانشکده های پزشکی و دندان پزشکی ترکی استانبولی و انگلیسی بوده و در سایر دانشکده ها علاوه بر این دو زبان، تدریس به زبان‌های فرانسوی و آلمانی صورت می‌پذیرد. در سال ۲۰۲۱ میلادی رتبه جهانی دانشگاه براساس سیستم رتبه بندی QS رتبه ۵۵۱ – ۶۰۰ اعلام گردید.

تحصیل پزشکی در دانشگاه آنکارا ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه در دانشگاه آنکارا یکی از بزرگترین و باکیفیت ترین مراکز دانشگاهی دولتی ترکیه محسوب شده که در سال ۱۹۴۶ میلادی تاسیس گردید. دانشگاه آنکارا با بیش از ۶۰۰۰۰ دانشجو در یک پردیس در نزدیکی آنکارا واقع شده است.

دانشگاه در سیستم رتبه بندی QS در سال ۲۰۲۱ رتبه ۸۰۱ – ۱۰۰۰ را کسب کرده است. تعداد دانشجویان بین‌المللی دانشگاه آنکارا که از دیگر کشورها در آن مشغول به تحصیل نیستند حدود ۲۲۰۰ نفر است. دانشگاه توسط آتاتورک تاسیس و اولین مرکز دانشگاهی تاسیس شده در ترکیه نوین است که سالانه حدود ۳۰۰ پزشک از آن فارغ التحصیل می‌شوند.

تحصیل پزشکی در دانشگاه کوچ ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه در دانشگاه کوچ یکی از بهترین دانشگاه‌های خصوصی ترکیه است که در سال ۱۹۹۳ میلادی تاسیس گردید. دانشگاه کوچ در مدت زمان کوتاه از زمان تاسیس تاکنون به سرعت تبدیل به یکی از دانشگاه‌های برجسته ترکیه گردید بطوریکه رتبه ۴۶۵ را در رنکینگ QS جهانی در سال ۲۰۲۱ از آن خود کرده است.

دانشگاه کوچ نام خود را از بنیانگذار و کارآفرین بنام ویشیو کوچ گرفته و در شهر استانبول واقع است. زبان آموزش در دانشگاه انگلیسی بوده و درصد کمی از دروس به زبان ترکی‌استانبولی تدریس می گردد. دانشگاه به دانشجویان خود بورسیه تحصیلی اعطا می‌نماید ولیکن دانشجویان در ازای دریافت بورسیه متعهد به خدمت در بیمارستان‌های آمریکا هستند.

طبق اعلام نشریه تایمز در سال ۲۰۱۷ این دانشگاه رتبه ششم در میان دانشگاه‌های ترکیه را بدست آورده است.

تحصیل پزشکی در دانشگاه استانبول ترکیه

یکی از گزینه‌های تحصیل پزشکی در ترکیه دانشگاه استانبول است. دانشگاهی قدیمی که تاریخچه آن به قرن ۱۵ میلادی بر می‌گردد؛ به‌طوری که در سال ۱۴۵۳ میلادی به‌دستور سلطان مهمت دوم از سلسله عثمانی به عنوان مدرسه پزشکی و فلسفه تاسیس گردید.

دانشگاه استانبول بیش از ۹۰۰۰۰ دانشجو داشته که از این میان بیش از ۵۰۰۰ دانشجوی آن بین المللی و از کشورهای دیگر هستند. دانشگاه علوم پزشکی استانبول دارای رتبه دوم در کشور ترکیه بعد از دانشگاه حاجت تپه در علوم پزشکی است و از اعتبار بالایی برخوردار است. دانشگاه استانبول دارای ۱۷ انستیتو در ۵ دانشکده بوده و ۲۰۰۰ استاد در آن مشغول به تدریس هستند.

دانشگاه‌های برتر رشته پزشکی در ترکیه در شهرهای استانبول، آنکارا، ازمیر و سایرهای شهرهای منطقه آناتولی واقع شده‌اند؛ ولیکن تمرکز آن‌ها بر روی دو شهر استانبول و آنکارا است. برخی دانشگاه‌های برتر دولتی بوده که از قدمت زیادی برخوردارند و برخی دیگر خصوصی تلقی می‌شوند.

ازجمله سایر دانشگاه‌های ارائه دهنده رشته پزشکی در ترکیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دانشگاه آبانت بایسل، دانشگاه آک دنیز، دانشگاه آنکارا، دانشگاه آتاتورک، دانشگاه سلال بایر، دانشگاه چکوروا، دانشگاه دایسل، دانشگاه اوکان، دانشگاه باسهیر، دانشگاه غازی، دانشگاه استانبول، دانشگاه حسن کالیونسو، دانشگاه مرمره، دانشگاه اژه و دانشگاه هاکیت تپه، دانشگاه کوکایلی، دانشگاه سلچوغ، دانشگاه ارکیه، دانشگاه آناتولی، دانشگاه اولوداغ، دانشگاه ترکیه، دانشگاه فاتح، دانشگاه عثمان و دانشگاه اوندوز.

برخی از این دانشگاه‌ها همانند دانشگاه استانبول، هاکیت تپه، مرمره، آنکارا و آک دنیز دارای رتبه های برتر در سطح بین‌المللی بوده و اغلب جزو ۱۰۰۰ دانشگاه برتر جهان معرفی می‌شوند.

مدارک لازم برای پذیرش در پزشکی در ترکیه

نحوه اخذ پذیرش پزشکی عمومی در ترکیه بدین صورت است که ابتدا باید در یک مدرسه پزشکی در ترکیه ثبتِ‌نام نمائيد. این واقع بخشی‌از تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه است. ثبتِ‌نام در مدرسه پزشکی برای شهروندان ترکیه خیلی دشوار است چنانچه دانش‌آموزان نیاز به مدارک AAA دارند. متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه نیاز به گذراندن آزمون یوس (YÖS Exam) با مدرک عالی دارند.

آزمون یوس آزمونی است که متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه می‌بایست آنرا با موفقیت پشت سر بگذرانند. هر دانشگاهی به‌طور جداگانه این آزمون را برای متقاضیان خود برگزار می‌نماید که انتخاب افراد از طریق این آزمون صورت می‌پذیرد. نکته قابل توجه این است که آزمون یاس برگزار شده توسط دانشگاه‌های دولتی ترکیه برای متقاضیان قابل قبول برای سایر دانشگاه‌ها خواهد بود.

دانشگاه‌های دولتی ترکیه برای پذیرش متقاضیان ورود به دانشگاه قبولی در آزمون یوس را درخواست مینمایند، از این رو تمام متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه اعم از رشته پزشکی و یا سایر رشته‌ها نیاز به شرکت در آزمون یوس و قبولی در این آزمون را دارند. پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه بدون آزمون یاس نیز امکان پذیر است، چنانچه متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه نیازی به گذراندن این آزمون نداشته و می‌توانند بدون آزمون برای پذیرش اقدام نمایند.

نحوه پذیرش در دانشگاه‌های خصوصی این گونه است که هر دانشگاه دارای سهمیه‌بندی بوده و همه ساله سهمیه مشخصی برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی در نظر می‌گیرد. آزمون یوس (YÖS Exam) که به آزمون دانشجویان بین‌المللی معروف است برای درخواست پذیرش و تحصیل رشته پزشکی در ترکیه در دانشگاه‌های دولتی الزامی است؛ ولیکن دانشگاه‌های خصوصی بدون آزمون فوق نسبت ‌به پذیرش دانشجویان اقدام می‌نمایند.

دانشگاه‌های ترکیه در دو مرحله اقدام به پذیرش دانشجو می‌کنند. ابتدا متقاضیان در سایت ثبتِ‌نام کرده و مدارک مورد نیاز را پیوست می‌کنند و در مرحله‌ی دوم، مصاحبه‌ای به صورت حضوری یا اینترنتی انجام می‌شود.

شرایط سنی متقاضیان به شرح زیر است:

 • متقاضیان کارشناسی باید حداکثر متولد ۱۹۹۷ (۱۳۷۵)
 • متقاضیان کارشناسی ارشد متولد ۱۹۸۸ (۱۳۶۶)
 • متقاضیان دکترا متولد ۱۹۸۳ (۱۳۶۱)
 • متقاضیان بورسیه تحقیق باید حداکثر متولد ۱۹۷۳ (۱۳۵۱)

مدارک مورد نیاز برای درخواست عبارت‌اند از:

 • نتیجه کنکور و امتحانات ورودی دانشگاه‌‌ها
 • نتیجه‌ی آزمون‌های بین المللی و آزمون‌های علمی (در صورت دادن این آزمون‌ها)
 • معدل و ریزنمرات آخرین ترم تحصیل در کشور مقصد یا معدل فارغ‌التحصیلی از آخرین مقطع

معدل مورد نیاز برای مقاطع مختلف به شرح زیر است:

 • حداقل معدل ۱۴ برای متقاضیان کارشناسی
 • حداقل معدل ۱۵ برای متقاضیان کارشناسی ارشد
 • حداقل معدل ۱۸ برای متقاضیان رشته‌های علوم پزشکی

در پذیرش از سوی دانشگاه‌‌ها، اولویت با دانشجویانی است که از افتخارات و موفقیت‌های علمی بیشتری برخوردار باشند. مصاحبه به صورت حضوری در سفارت یا کنسول‌گری کشور ترکیه در کشور مبدأ انجام می‌شود؛ چنان چه تعداد دانشجویان کم باشد یا سفارت ترکیه در کشور مبدأ وجود نداشته باشد، مصاحبه به صورت اینترنتی صورت می‌گیرد.

هزینه‌های تحصیل پزشکی در ترکیه

در این قسمت از مقاله قصد داریم اطلاعات لازم برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور ترکیه را در اختیارتان قرار دهیم؛ هرچند که هزینه تحصیل در ترکیه بسته به خصوصی یا دولتی و یا نیمه‌خصوصی بودن دانشگاه و سطح علمی و مقطع و رشته و شهر محل تحصیل متفاوت است.

در ادامه این مقاله با ما باشید.

همچنین پس از مطالعه این مطلب و برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با مشاوران ما در GO2TR تماس بگیرید.

هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه‌‌های ترکیه

به‌طور کلی می‌توان برای تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه برای تمام رشته‌ها هزینه‌ای بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان به‌طور سالیانه و برای نیمه‌خصوصی‌ها ۶۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان و برای دولتی‌ها بین ۵ میلیون تا ۶۰ الی ۷۰ میلیون تومان درنظر گرفت که تحصیل پزشکی و دندان‌پزشکی در لیست رشته‌های گران‌تر این بازه قرار دارند.

توجه کنید که نمی‌توان هزینه‌های تحصیل پزشکی در کشورهای مختلف را با یکدیگر مقایسه نمود؛ زیرا هزینه تحصیل در خارج بستگی به عوامل متعددی مانند کشور محل تحصیل، دانشگاه محل تحصیل، سطح و رتبه دانشگاه و سایر عوامل مربوطه دارد. نکته قابل ذکر در خصوص هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه این است که معمولا دانشگاه‌های خصوصی مبلغی را به دلار آمریکا به‌عنوان پیش‌پرداخت از دانشجویان طلب می‌کنند که این مبلغ غیرقابل‌برگشت است.

مبلغ فوق هنگام ثبت‌نام در دانشگاه از هزینه شهریه کسر می‌گردد. این را در نظر بگیرید که در برخی دانشگاه‌های خصوصی هزینه پیش‌پرداخت مذکور از دانشکده‌ای به دانشکده دیگر متفاوت است؛ لذا ممکن است مبلغ متفاوتی از متقاضی درخواست گردد

گفتیم که هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه بدین‌گونه است که دانشگاه‌های دولتی ترکیه عمدتا شهریه‌ای حدود ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار در سال براساس نوع دانشگاه و رشته تحصیلی دریافت می‌نمایند؛ ولی باید بدانید که ورود به دانشگاه‌های دولتی به‌دلیل ظرفیت محدود و متقاضیان زیاد دشوار است؛ به‌طوری که این دانشگاه‌ها مدرک با نمره بالای دیپلم، آزمون ورودی دانشجویان خارجی و نمره قابل‌قبول در مدارک بین‌المللی که نشان دهنده سطح زبان مانند آیلتس و تافل باشد را ملاک پذیرش قرار می‌دهند.

دانشگاه‌های دولتی به‌دلیل کیفیت بالای آموزش و هزینه پائین تحصیل دارای متقاضیان زیادی هستند؛ لذا بدیهی است که ورود به این دانشگاه‌ها سخت و دشوار باشد. چنان‌چه دارای مدارک ممتاز تحصیلی بوده و همچنین از سطح زبان انگلیسی قابل قبولی برخوردار هستید، می‌توانید با گذراندن آزمون ورودی و کسب نمره قبولی وارد یکی از دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی ترکیه شوید.

از طرفی چنان‌چه هزینه تحصیل برای شما مقدور باشد و بتوانید هزینه بیشتری بپردازید، با انتخاب یکی از دانشگاه‌های خصوصی می‌توانید سریع‌تر و بدون نیاز به مدارک سنگین برای رقابت به تحصیل رشته پزشکی در ترکیه بپردازید و کم‌تر نگران پذیرش و ورودتان باشید و از کیفیت بسیار بالایی هم برخوردار شوید؛ چرا که دانشگاه‌های خصوصی آزمون ورودی نداشته و اخذ پذیرش آن‌ها به دشواری دانشگاه‌های دولتی نیست و تاکید می‌کنیم که هزینه‌ای حداقل حدود ۱۰۰۰۰ دلار آمریکا در سال برای شهریه‌اش باید در نظر بگیرید.

تحصیل پزشکی در ترکیه و هزینه‌های زندگی

سایر هزینه‌های تحصیل پزشکی در ترکیه در کنار هزینه‌های تحصیل و شهریه دانشگاه، هزینه‌هایی از قبیل خوابگاه، خوراک، پوشاک، رفت و آمد، هزینه خرید کتاب و نظیر آن است که باید در نظر گرفته شود. با توجه به نزدیکی کشور ترکیه به ایران و عدم نیاز به ویزا، به‌طور اتومات برخی هزینه‌هایی که تحصیل در دیگر کشورها به متقاضیان تحمیل می‌شود، وجود ندارد. نرخ برابری لیر ترکیه در مقابل دلار حدود ۵.۶۲ است؛ به این معنی که یک دلار آمریکا معادل ۵.۶۲ لیر ترکیه است. در خصوص سایر هزینه‌های مرتبط با تحصیل پزشکی در ترکیه می‌توان موارد ذیل را در نظر گرفت.

در مورد هزینه‌های خوابگاه دانشجویی باید گفت که در ماه بسته به نوع دانشگاه و شهر محل تحصیل می‌تواند ۱۸۰۰ تا ۲۵۰۰ لیر ترکیه در ماه باشد؛ ولی اگر متقاضی بخواهد در بیرون از خوابگاه آپارتمانی را اجاره نماید، بسته به امکانات و محل انتخابی هزینه‌اش کمی گران‌تر از خوابگاه می‌تواند باشد که البته قابل‌تقسیم با هم‌خانه‌ای ‌اش است.

در خصوص هزینه‌های حمل‌و‌نقل باید گفت که هزینه‌های حمل و نقل ترکیه بالاتر از ایران است؛ اما دانشجویان می‌توانند با ارائه کارت دانشجویی از تخفیف ۵۰ درصدی استفاده نمایند. انواع خطوط مترو، اتوبوس‌های سریع‌السیر و یا تاکسی در تمام نقاط شهرها در دسترس است.

هزینه‌های درمانی دانشجویان با توجه به وجود بیمه دانشجویان رایگان بوده و در مراکز تعیین‌شده قابل استفاده است.

باید گفت که هزینه زندگی ماهیانه موردنیاز برای دانشجویان بدون احتساب خوابگاه و شهریه، به‌طور متوسط، حدود ۱۰۰۰ لیر است.

نکته کلی هزینه‌های تحصیل پزشکی در ترکیه این است که هزینه‌های دانشجویان در ترکیه مشابه ایران است (با در نظر گرفتن تخفیف‌ها و مزایای ذکر شده برای دانشجویان)؛ با این تفاوت که سکوی پرتاب بهتری برای ورود به اروپاست و از سیستم تحصیل آمریکایی و اروپایی بهره‌مند بوده و بیشتر دانشگاه‌هایش در رتبه‌بندی جهانی مقام بالایی دارند. 

اجازه کار دانشجویی برای دانشجویان وجود دارد که حدود ۲۰ الی ۲۴ ساعت در هفته است و بخشی از هزینه‌های دانشجو را جبران می‌نمایند.

سایر رشته‌های علوم پزشکی در ترکیه

ترکیه یکی از کشورهاست که کیفیت عالی آموزش را با هزینه کمتری به ویژه برای کسانی که می‌خواهند درزمینهٔ پزشکی رشته تحصیلی خود را انتخاب کنند ، فراهم می‌کند. به غیرازاین ، ترکیه به شما مزایای بسیار خوبی از تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه مانند بورسیه‌های تحصیلی رایگان می‌دهد.

دانشگاه‌های علوم پزشکی در ترکیه رشته‌های علوم پزشکی را در هزینه اقتصادی ارائه می‌دهند بدون اینکه کیفیت آموزش آن‌ها و آزمایشگاه‌های کلاس جهانی با فناوری پیشرفته به خطر بیفتد.

ترکیه دوره‌های مختلف علوم پزشکی را برای پزشکان، پرستاران، دندان‌پزشکان، دانشجویان پزشکی و سایر متخصصانی که می‌خواهند در ترکیه درس بخوانند ارائه می‌دهد.

علاوه بر پزشکی که یکی از محبوب‌ترین رشته‌ها برای تحصیل در ترکیه است می‌توان به سایر رشته‌های علوم پزشکی در ترکیه می‌توان به لیست زیر اشاره کرد:

 • دندان‌پزشکی
 • داروسازی
 • پرستاری
 • فیزیوتراپی
 • پزشکی
 • مدیریت سلامت
 • علوم سلامت
 • دامپزشکی
 • سلامت عمومی
 • علوم تغذیه
 • مامایی
 • علوم آزمایشگاه
 • تکنسین اتاق عمل
 • هوشبری

تحصیل پزشکی در ترکیه و دریافت ویزا

امکان اخذ پاسپورت و تابعیت کشور ترکیه با تحصیل پزشکی در ترکیه امکان پذیر است. فارغ التحصیلان دانشگاه‌های ترکیه چنانچه پس‌از فراغت از تحصیل درخواست همکاری از یک شرکت ترکیه‌ای داشته باشند، بشرط تمایل به زندگی و کار در ترکیه می‌توانند تابعیت این کشور را بدست آورند. با توجه به آینده کشور ترکیه و تلاش این کشور برای پیوستن به اتحادیه اروپا، اخذ تابعیت کشور ترکیه یک آینده نگری و سرمایه گذاری جهت اخذ ویزای شینگن اتحادیه اروپا در آینده نزدیک محسوب می‌شود.

تحصیل پزشکی در ترکیه و دریافت ویزا

نکته قابل ذکر دیگر در مورد اخذ پذیرش پزشکی در ترکیه این است که در صورت داشتن دانش زبان و نمرات و معدل دیپلم خوب امکان اخذ پذیرش در دانشگاه‌های دولتی بالاست. متقاضیان در صورت کسب موفقیت در آزمون YOS می‌توانند در یکی از دانشگاه‌های دولتی ترکیه پذیرش شوند. پذیرش در دانشگاه‌های دولتی امکان بهره برداری از فضای علمی باکیفیت به همراه هزینه کمتر نسبت به دانشگاه‌های خصوصی را فراهم می‌نماید. در این صورت به میزان قابل توجهی در هزینه‌های تحصیل دانشجویان صرفه جویی می‌گردد.

کشور ترکیه با داشتن سطح آموزش عالی با کیفیت بالا و منطبق با استانداردهای اروپائی، امکانات آموزشی، آزمایشگاه‌ها و کتابخانه‌های مجهز، بهره گیری از جدیدترین متدهای آموزشی روز دنیا، منابع آموزشی معتبر و برجسته و فراهم نمودن امکانات مناسب برای دانشجویان محیط علمی و پویائی را فراهم نموده است.

شرکت در دوره‌های آموزشی تخصص پزشکی در ترکیه امکان فراهم آمدن فرصت‌های بی نظیر مطالعاتی و پژوهشی و همکاری با مراکز معتبر علمی بین‌المللی را بدنبال خواهد داشت. تمام موارد فوق به انضمام هزینه‌های تحصیل پائین، نزدیکی به کشور ایران و سهولت رفت و آمد، عدم نیاز به ویزا و نزدیکی فرهنگی میان دو جامعه موجب استقبال گسترده دانشجویان برای تحصیل در آموزش عالی ترکیه شده است.

کار پس از تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه

پزشکی در ترکیه در سطح بین المللی از اعتبار بالایی برخوردار است. تعداد زیادی از دانشگاه‌های ترکیه دارای رتبه جهانی ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ در سطح بین المللی بوده و اعتبار جهانی دارند. اکثر دانشگاه‌های ترکیه به دو زبان خارجی غیر از زبان ترکی مانند زبان انگلیسی، فرانسه، آلمانی و یا ایتالیایی تدریس نموده و روش تدریس آن‌ها همانند دانشگاه‌های آمریکایی و اروپایی است لذا دانشجویان خارجی زیادی در آن مشغول به تحصیل هستند.

دانشجویان جهت تحصیل پزشکی در ترکیه مشکلی نداشته و می‌توانند دوره‌های انگلیسی را انتخاب نمایند. دانشجویان پس از اتمام دوره تحصیلی می‌توانند وارد بازار کار کشورهای انگلیسی زبان شده و یا جهت ادامه تحصیل در دانشگاه‌های انگلیسی زبان اقدام نمایند. کشور ترکیه همانند پلی میان شرق و غرب بوده و دانشجویان خارجی زیادی در آن مشغول به تحصیل هستند از این‌رو تعداد دانشجویان خارجی که هر ساله جهت پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه اقدام می‌نمایند بیش از ۵۰ هزار نفر برآورد می‌شود.

حداقل میزان قبولی آزمون یوس برای رشته پزشکی چقدر است؟
برای قبولی در رشته های پزشکی و دندان پزشکی نمره ی 95 به بالای یوس قابل قبول است. این گونه آزمون ها برای بسیاری از دانشگاه های مطرح کشور ترکیه ضروری است.
احتمال پذیرش در دانشگاههای خصوصی پزشکی چه میزان است؟
دانشگاه های ترکیه پذیرشش راحت تر هست ولی شهریه ی آن سالانه بین 20تا 35 هزار دلار است.
آیا با تحصیل در رشته پزشکی ترکیه امکان اخذ اقامت وجود دارد؟
فارغ التحصیلان دانشگاه‌های ترکیه چنانچه پس از فراغت از تحصیل درخواست همکاری از یک شرکت ترکیه ای داشته باشند بشرط تمایل به زندگی و کار در ترکیه می توانند تابعیت این کشور را بدست آورند.
شرایط کار پزشکان در در بیمارستان های ترکیه؟
تقریباً نیمی از پزشکان در یک بیمارستان یا به عنوان جراح و یا به عنوان پزشک متخصص مشغول به کار هستند. بسیاری از تخصص های پزشکی برای انتخاب  (حداقل سی گرایش) وجود دارد و در این گرایش ها ، زیرمجموعه های بسیاری نیز وجود دارد. به عنوان مثال ، یک دانشجوی پزشکی می تواند جراح مغز و اعصاب شود و در این صورت به یک متخصص فوق تخصص در جراحی مغز و اعصاب کودکان تبدیل شود.
وضعیت فعالیت پزشکان در ترکیه چگونه است؟
تقریباً نیمه دیگر دانشجویان پزشکی به پزشک عمومی تبدیل می شوند . بیماران را در تمام سنین و موقعیت ها ویزیت می کنند . آنها خط مقدم و اولین سطح مراجعه به خدمات درمانی محسوب می شوند. آنها بیماران خود را از نظر انواع بیماریها بررسی و معالجه می کنند و همچنین در صورت نیاز برای نظرات و توصیه های پزشکی خاص ، بیماران خود را به پزشک متخصص مناسب ارجاع می دهند.پزشکان در گرایش های خاص نیز می توانند دکتر عمومی باشند ، مانند کسانی که در متخصص اطفال ، زنان و زایمان و سلامت جنسی کار می کنند.
زمینه تحقیقاتی پزشکان ترکیه چیست؟
دانشجویان پزشکی که ترجیح می دهند مسیری متفاوت را طی کنند و شغل خود را در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی ادامه دهند. این امر شامل انجام تحقیقات و همچنین آموزش سایر دانشجویان و متخصصان پزشکی است. برخی دانشجویان نیز ممکن است از مدرک پزشکی خود برای جستجو در مشاغل مبتنی بر تحقیق در یک زمینه خاص استفاده کنند ؛ سرطان سینه ، اختلالات عصبی یا آسیب شناسی محیطی نمونه هایی از این مشاغل هستند.در نهایت ، یک پزشک تلاش می کند تا فردی باشد که به افراد دیگر کمک کند و در عین حال فردی دلسوز ، با دانش ، درک و آمادگی کافی باشد. پزشک بودن ، مانند هر حرفه دیگری ، جوانب مثبت و منفی خود را دارد.
مزایا پزشکی در ترکیه چیست؟
کمک به مردم داشتن جایگاه و احترام در جامعه فرصت های شغلی بسیار متنوع مسیرهای شغلی مختلف و امکان انتخاب از میان آن ها مزایای پولی و تامین مالی امکان کمک به مناطقی که نیاز دارند
معایب پزشکی در ترکیه چیست؟
مدت طولانی دوره ی تحصیل و بازگشت سرمایه هزینه بالا برای تحصیل نیاز به آموزش مداوم و به روز رسانی اطلاعات در تمام دوران کار ساعات کار طولانی مسئولیت های سنگین استرس و فرسودگی ناشی از محیط کاری متشنج
آیا مدرک پزشک داروسازی همان مدرک پزشکی است؟
پزشک داروساز دارای مدرک دکترای داروسازی است. بسیاری از حرفه ها نیاز به مدرک دکترا دارند (مثلاً دکترای  روانشناس و غیره). با این حال ، آنها به معنای عموم کلمه پزشک نیستند. به عنوان مثال ، در حالی که در یک حادثه کسی فریاد می زند "آیا یک پزشک در اینجا وجود دارد ؟ " یک دکتر داروساز نمی تواند خود را معرفی کند زیرا توانایی انجام اقدامات اولیه ی پزشکی را ندارد.
مقاطع تحصیلی پزشکی در ترکیه چگونه است؟
پس از 6 سال مطالعه برای دریافت مدرک پزشکی عمومی می توانید تخصص مورد نظر خود را انتخاب کنید. سال اول و دوم پزشکی در ترکیه مانند سایر کشورها ، برنامه ی تحصیلی اغلب بر علوم پایه تاکید دارد. در سال سوم پزشکی مقدمه ی نظری و عملی درباره بیماری ها را مطالعه خواهید کرد. سال چهارم و پنجم پزشکی در ترکیه شامل کارآموزی بالینی است و دانشجویان به طور عملی  با بسیاری از مباحث آشنا خواهند شد. سال ششم، آخرین سال تحصیلات پزشکی در بیمارستان دانشگاه های ترکیه صرف می شود. شما وظایف یک پزشک معمولی را بر عهده می گیرید. دانشجویان سال ششم پزشکی به عنوان "کارورز" خوانده می شوند. این مرحله مقدماتی دستیاری آموزش پزشکی در ترکیه است. دانشجویان ترکیه با هزینه متوسط ​​ماهانه ای که برای انجام کارهای پزشکی به دست می آورند ، توسط دانشگاه پاداش می گیرند. پس از دریافت مدرک پزشکی عمومی در ترکیه در صورتی که قصد ادامه ی تحصیل داشته باشید می توانید یکی از تخصص های این رشته را انتخاب کرده و ادامه دهید: متخصص بیهوشی در ترکیه :متخصص بیهوشی با انجام بی حسی موضعی یا عمومی ، بیمار را در حین عمل راحت ، ایمن و بدون درد می سازد متخصص قلب و عروق در ترکیه : متخصص قلب و عروق در یافتن ، معالجه و پیشگیری از بیماری هایی که بر روی قلب ، شریان ها و رگ ها تأثیر می گذارد تخصص دارد. جراح قلب و عروق در ترکیه : یک جراح قلب و عروق در واقع متخصص در اقدامات جراحی در داخل قفسه سینه (قفسه سینه) است که ممکن است قلب ، ریه ها ، مری و سایر ارگان های داخل سینه را درگیر کند. علاوه بر انجام عمل جراحی ، بیماری های این اندام ها را نیز تشخیص و درمان می کنند. فیزیوتراپ در ترکیه : فیزیوتراپ در تشخیص و درمان اختلالات سیستم اسکلتی عضلانی و عصبی به ویژه در ستون فقرات تخصص دارد. جراح کولورکتال در ترکیه: جراح کولورکتال در بیماری های روده بزرگ ، مقعد و همچنین کل دستگاه گوارش تخصص دارد. این جراحان با متخصصان ارولوژی همکاری می کنند. متخصص پوست در ترکیه‌ : متخصص پوست در زمینه پیشگیری ، تشخیص و درمان علائمی که بر روی غده های پوستی ، مو ، عرق ، ناخن ها و غشاهای مخاطی (داخل دهان ، بینی و پلک ها)  مشاهده می شود تخصص دارد. متخصص غدد در ترکیه: متخصص غدد درون ریز در تشخیص شرایط و بیماری های مرتبط با غدد و هورمون ها تخصص دارد. در حالی که پزشکان عمومی از بدن انسان دانش بسیاری دارند ، در شرایط و بیماری هایی که به طور مستقیم با غدد و هورمون ها مرتبط هستند ، معمولاً بیمار را به متخصص غدد می فرستند. آسیب شناس پزشکی قانونی در ترکیه: یک آسیب شناس پزشکی قانونی علت مرگ ناگهانی و غیر منتظره را بررسی می کند و قادر به تعیین نحوه فوت یک فرد با انجام کالبد شکافی و مطالعه بافت و نتایج آزمایشگاهی است. از این پزشکان غالباً خواسته می شود تا در مورد علت و زمان وقوع مرگ و میر مدارکی در دادگاه ارائه دهند. متخصص گوارش در ترکیه: یک متخصص گوارش دارای دانش ویژه ای در تشخیص و درمان شرایط و بیماری های دستگاه گوارش است. این بیماری ها ممکن است شامل بیماری ها و اختلالی باشد که بر سیستم صفراوی (کبد ، لوزالمعده ، کیسه صفرا و مجاری صفراوی) تأثیر می گذارد ، همچنین بیماری های مری ، معده ، روده کوچک و روده بزرگ (روده بزرگ) را شامل می شود. متخصص زنان و زایمان در ترکیه: متخصص زنان و زایمان در سیستم های تولید مثل زنان تخصص دارد. ایمونولوژیست در ترکیه: متخصص ایمونولوژیست در مدیریت مشکلات مربوط به سیستم ایمنی بدن مانند آلرژی و بیماری های خود ایمنی تخصص دارد. تعداد اندکی از متخصصان ایمونولوژیست قصد دارند چگونگی عملکرد سیستم ایمنی بدن را بهتر بشناسند و به پیشرفت راه های بهتر تشخیص و ارائه درمان در بسیاری از شرایط ایمنی کمک کنند. متخصص مغز و اعصاب در ترکیه: یک متخصص مغز و اعصاب در معالجه بیماری هایی که بر سیستم عصبی انسان تأثیر می گذارد تخصص دارد. به دلیل پیچیدگی سیستم عصبی ، که از مغز ، نخاع و اعصاب محیطی تشکیل شده است ، این تخصص پزشکی بسیار معتبر و دشوار است. سرفصل دروس پزشکی در ترکیه: علاوه بر تمامی علوم پایه و دروس عمومی ، شما باید درس هایی در حوزه ی تخصص پزشکی نیز مطالعه کنید. علاوه بر تمامی دروس، مهارت هایی طی دوران تحصیل به شما آموزش داده می شود،  مدیریت بحران ، برقراری ارتباط با بیماران و خود مراقبتی از جمله ی این مهارت ها می باشد.
دروس پزشکی چیست؟
مقدمه ای بر آناتومی بدن انسان مقدمه ای بر بافت شناسی بدن انسان زیست شناسی مولکولی فیزیولوژی عمومی ژنتیک مولکولی فارماکولوژی عمومی سیستم تنفسی سیستم قلبی عروقی سیستم گردش خون و لنف آمار زیستی دستگاه گوارش روانشناسی بالینی علوم اعصاب سیستم عضله و اسکلت دستگاه ادراری و باروری اخلاق پزشکی مهارت های بالینی آزمایشگاه مهارت های بالینی جراحی عمومی طب عمومی اطفال روانپزشکی رادیولوژی بالینی پزشکی قانونی پزشکی داخلی عمومی
شرایط و آزمون های ورودی پزشکی در ترکیه چگونه است؟
اگر تصمیم دارید که در ترکیه رشته ی پزشکی بخوانید ، باید در یک دانشکده پزشکی ، که بخشی از یک دانشگاه است ، ثبت نام کنید. برای شهروندان ترکیه ثبت نام بسیار دشوار است زیرا دانش آموزان به نمرات AAA احتیاج دارند. برای داشتن مدرک پزشکی در ترکیه، متقاضیان باید در آزمون YÖS خیلی خوب عمل کنند. آزمون YÖS برای انتخاب داوطلبان به منظور دریافت سهمیه ی تحصیلات دانشگاهی  طراحی شده است.علاوه بر این هر دانشگاه در ترکیه آزمون مختص به خود را برگزار می کند. برای کسب نمره خوب در آزمون یوس ، باید برنامه ریزی شده عمل کنید، همچنین می توانید مجموعه مقدماتی و کتاب های مربوط به این آزمون را تهیه کنید.
زبان تحصیل پزشکی در ترکیه چیست؟
بله! امکان تحصیل پزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی وجود دارد. لطفاً توجه داشته باشید که از سال سوم به بعد باید با بیماران در تماس باشید و مجبور به برقراری ارتباط با بیماران به زبان ترکی استانبولی هستید. در بیشتر موارد مشکلی ایجاد نخواهد شد زیرا 3 سال ابتدایی تحصیلات خود را در ترکیه زندگی می کنید و سطح زبان شما برای برقراری ارتباط با بیماران کافی خواهد بود. چندین دانشگاه عمومی و بنیادی (خصوصی) دوره ی  پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. علیرغم دیگر رشته های تحصیلی که یادگیری یکی از دو زبان انگلیسی یا ترکی استانبولی برای تحصیل در ترکیه کفایت می کند ، برای تحصیل در رشته ی پزشکی بهتر است نه تنها این دو زبان ، بلکه زبان کشور هایی که مبدا اغلب بیماران می باشد را بیاموزید. وقتی در ترکیه پزشکی می خوانید ، با بسیاری از کشورها در تماس هستید. ترکیه قطب گردشگری سلامت است. بیماران از سراسر دنیا برای انجام عمل های زیبایی و سلامت به ترکیه سفر می کنند؛ بیشتر این بیماران از ایران ، عربستان سعودی ، آسیا ، روسیه و اروپا می آیند. بنابراین سودمند است که شما به زبانهای چندگانه صحبت کنید. این مهارت به عنوان یک جنبه مثبت در نظر گرفته می شود و چهره ی شما را به یک پزشک مشهور در ترکیه بدل خواهد کرد.
هزینه ی تحصیل پزشکی در ترکیه چقدر است؟
هزینه های تقریبی تحصیل پزشکی در ترکیه را مشاهده می کنید. لیست ذکر شده هزینه تحصیل دانشگاههای مختلف بنیاد ترکیه (خصوصی) است.می توان گفت که قیمت دانشگاه ها در حدود 10،000 دلار - 25،000 دلار است. به طور کلی ، نمی توان قیمت های مطالعات پزشکی در ترکیه را با قیمت دانشکده های پزشکی در سایر کشورها مقایسه کرد ، زیرا قیمت ها بین کشورها و دانشگاه های داخل کشورها متفاوت است. اگر علاقه مند هستید ، به قیمت دانشگاه های مربوطه مراجعه کرده و آنها را مقایسه کنید. باقی هزینه ها در ترکیه مربوط به مخارج روزمره می باشد. البته نیاز به نگرانی در این زمینه نیست. ترکیه خدمات و امکانات خوبی برای دانشجویان ارائه می دهد و همچنین می توانید اطمینان حاصل کنید که  در اغلب اماکن عمومی از تخفیفات ویژه ی دانشجویی برخوردار شوید. یک دانشجوی بین المللی در ترکیه حدود 350 تا 650 دلار در ماه برای هزینه های ، تغذیه ، پوشاک ، اقامت ، سرگرمی و تفریح ، حمل و نقل و تلفن هزینه می کند. کتاب و هزینه های تحریر تقریبا 90 تا 160  دلار در هر ترم است. با توجه کنید که این هزینه بستگی به مکان ، سبک زندگی و برنامه ی تحصیلی شما دارد. بهتر است مستقیماً از موسسه ی آموزشی مقصد خود در ترکیه در مورد هزینه ها با جزئیات بیشتر اطلاعات کسب کنید.
فرصت های شغلی پزشکان در ترکیه چگونه است؟
فرصت های شغلی زیادی برای پزشکان وجود دارد. برخی شروع به کار در یک مرکز پزشکی و یا ساختمان پزشکان  می کنند ، برخی مطب یا ساختمان خود را افتتاح می کنند و برخی دیگر در بیمارستانهای بزرگی که مایل به جذب پرسنل جدید هستند فعالیت می کنند. فاکتور های زندگی شخصی بر این تصمیم ها بسیار تاثیر گذار هستند زیرا محیط کاری در هر مکان بسیار متفاوت خواهد بود (برای مثال بیمارستان دولتی در مقابل یک بیمارستان خصوصی). پزشکان در ترکیه معمولاً ساعات بسیار طولانی کار می کنند و باید در مواقع اضطراری در دسترس باشد. این ساعت ها صرف دیدن بیماران در مطب  ، انجام تست ها و همچنین تفسیر آنها ، تجویز دارو یا معالجه، یادداشت برداری در مورد شرایط جسمی بیمار ، مشاوره به بیماران در مورد چگونگی حفظ سلامتی و صحبت با آنها می شود.پزشکی که جراحی نیز انجام می دهد ، معمولاً دو یا سه روز کامل در مطب کار می کند و سپس دو یا سه روز در اتاق عمل بیمارستان جراحی انجام می دهد. پزشکان همچنین برای تکمیل وظایف اداری مانند به روزرسانی سوابق بیمار ، رسیدگی به مراجعین، به روز رسانی اطلاعات پزشکی، شرکت در سمینار یا جلسات مختلف نیز زمان صرف می کنند. پزشک خانواده در ترکیه: یک پزشک خانوادگی در مراقبت از کل خانواده تخصص دارد. بیماران می توانند کودکان ، بزرگسالان و افراد مسن باشند و برای طیف گسترده ای از مسائل پزشکی تحت درمان قرار گیرند. می توانید در خانواده ای شروع به کار کرده و طبق توافق محدوده ی کاری و ساعات کاری را مشخص کنید.
درآمد پزشکان در ترکیه چقدر است؟
پزشکی از مشاغلی با درآمد بالا و ساعات کاری زیاد می باشد. متوسط درآمد سالانه ی یک روانپزشک در ترکیه 214 هزار دلار می باشد. متناسب با میزان حساسیت و سختی مشاغل درآمد نیز افزایش می یابد برای مثال درآمد متوسط سالانه ی یک جراح مغز و اعصاب در ترکیه 423 هزار دلار اعلام شده است ، همچنین متخصصین کودکان و پزشکان عمومی سالانه حدود 143 هزار دلار درآمد دارند . جراحان عمومی از اقشار متوسط پزشکی در ترکیه می باشند؛ درآمد متوسط سالانه ی 266 هزار دلار تخمین زده شده است. به طور کلی برای داشتن درآمد بیشتر باید در مراکز درمانی مختلف به عنوان دستیار پزشک مشغول به کار شوید، در این دوران شما درآمد زیادی نخواهید داشت و تجاربی که در این مدت به دست خواهید آورد به عنوان سرمایه ی شما محسوب می شود.


13 دیدگاه برای “پزشکی در ترکیه

 1. Avatar
  ناشناس گفته:

  شیرازن نمایندگی یا دفتر دارید

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز:
  آدرس دفتر شیراز ما:قصر الدشت ، خیابان 62 الف، ساختمان مدیکس،واحد 6
  شماره تماس دفتر شیراز ما:07136263986
  قدردان شما تیم اعزام GO2TR.

 2. Avatar
  ناشناس گفته:

  با سلام متولد ١٣٦٨ ميتونه براي كارشناسي بورسيه بگيره؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز: شرایط سنی شما برای مقطع کارشناسی مناسب نیست.قدردان شما تیم اعزام GO2TR

 3. Avatar
  ناشناس گفته:

  میشه راجع به آزمون SAT بیشتر توضیح بدین؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز: آزمون SAT برای ورود به دانشگاه های معتبر انگلیسی زبان می باشد که 4 بار در سال در ترکیه برگزار می شود. این آزمون شامل 2 بخش انگلیسی و ریاضیات می باشد و نمره ی آن از 1600 محاسبه می شود. برای اطلاعات بیشتر با شماره:02143000021 تماس بگیرید. قدردان شما تیم GO2TR.

 4. Avatar
  ناشناس گفته:

  سلام ببخشید . دانشگاه های خصوصی هم همون دوتا آزمون رو دارن ؟؟؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز: بله دانشگاه های خصوصی مورد تایید مانند دانشگاه کوچ دارای آزمون هستند. برای اطلاعات بیشتر با شماره 02143000021 تماس بگیرید. قدردان شما تیم GO2TR.

 5. Avatar
  ناشناس گفته:

  سلام هزینه تحصیل رشته پزشکی در ترکیه در سال چقدر میشه؟ تشکر

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز
  هزینه تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه های کاملاً متغیر بوده و بستگی به دانشگاه مورد نظر شما داره
  برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره
  021 43000 021 تماس بگیرید
  تا مشاورین ما شما را راهنمایی کنند
  قدردان شما
  تیم اعزام GO2TR

 6. Avatar
  ناشناس گفته:

  سلام…نمونه سوالات امتحان تخصصی بزشکی دو چطوری میشه بدست اورد

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز میتوانید از سایت های مرجع آزمون استفاده کنید.برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره ی تخصصی با شماره 02143000021 تماس حاصل فرمایید. قدردان شما هلدینگ مهاجرتی GO2TR.

 7. Avatar
  فاطمه گفته:

  سلام،پزشکی عمومی در ترکیه فقط5سال هست؟یعنی بعداز5سال میشه برای تخصص اقدام کرد؟یا مثل ایرانه که دوسال باید طرح بگذرونن؟واینکه امکان خوندن پزشکی و بیوشیمی از سال دوم بصورت همزمان وجود داره؟ممنون

 8. Avatar
  سهیل گفته:

  درود بر تیم قوی و متخصصتون…
  ببخشید معدل دیپلم برای تحصیل دندان پزشکی و پزشکی باید چند باشه؟ممنون از توضیحات خوبتون…

  • Avatar
   امیرعلی مقدم گفته:

   سلام دوست عزیز
   به طور کلی معدل دیپلم چندان قابل استناد نیست اما بهتر است حداقل بالای ۱۸ باشد.
   برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره ۰۲۱۴۳۰۰۰۰۲۱تماس حاصل فرمائید.
   ممنون از شما Go2tr

  • Avatar
   امیرعلی مقدم گفته:

   سلام دوست عزیز
   این سن برای شما ریسک ویزای بسیار بالایی ایجاد خواهد کرد اما چنانچه گپ تحصیلی خود را با سابقه کاری مرتبط پر کرده و رزومه تحصیلی قوی ارائه دهید شانس اقدام خواهید داشت.
   برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره ۰۲۱۴۳۰۰۰۰۲۱تماس حاصل فرمایید.
   ممنون از شما Go2tr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مهاجرت از متخصصان GO2TR مشاوره بگیرید:تماس: ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱