۰۲۱ - ۴۳ ۰۰ ۰۰ ۲۱
صفحه اصلی سامانه پیشنهادها
درخواست رزرو مشاوره
سامانه پیشنهادها
وبلاگ
درباره ما
۰۲۱ - ۴۳ ۰۰ ۰۰ ۲۱
:: جستجو

درحال جستجو ...

پزشکی در ترکیه

پادکست پزشکی در ترکیه

هرساله بسیاری از ایرانیان و دانشجویان دیگر از سراسر دنیا برای تحصیل رشته پزشکی، مهاجرت به کشور ترکیه را انتخاب میکنند. برای کسب اطلاعات درباره جزئیات تحصیل پزشکی در ترکیه، می‌توانید در ادامه مقاله همراه ما باشید یا از مشاوران ما در GO2TR کمک بگیرید.

شرایط عمومی تحصیل پزشکی در ترکیه

دانشگاه‌های ترکیه هر سال بر اساس لیست QS جزء دانشگاه‌های برتر دنیا هستند و ترکیه در زمینه علم پزشکی، دندان‌پزشکی و پیراپزشکی جزء کشورهاییست که حرفی برای گفتن دارد. برای مثال دانشگاه حاجت تپه امسال در زمینه پزشکی و دندانپزشکی رتبه ۱۳۴ جهان را مختص خود کرد.

همچنین آزمون‌هایی که برای ورودی دانشگاه‌ها برگزار می‌شوند، برای ما ایرانی‌ها بسیار راحت‌تر از آزمون سایر کشورهاست. یکی دیگر از دلایلی که دانشجویان زیادی این کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند، هزینه پایین تحصیل و زندگی در این کشور است. دانشجویان می‌توانند با هزینه‌ای بسیار پایین‌تر از دانشگاه‌های اروپایی در برترین دانشگاه‌های بین‌المللی تحصیل کنند و از یک زندگی نرمال رو به بالا برخوردار باشند.

جایگاه پزشکی در ترکیه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. ترکیه بطور سنتی یک کشور دانشگاهی بشمار می‌رود که دارای دانشگاه‌های معتبر و بزرگ در سطح بین المللی است. کشور ترکیه در حوزه پزشکی دارای اعتبار جهانی است بطوریکه ترکیه یک کشور سلامت محسوب می‌گردد. مراجعه تعداد زیادی بیمار از کشورهای مختلف دنیا به کشور ترکیه جهت معالجه و یا انجام جراحی‌های زیبایی حاکی از اعتبار و جایگاه پزشکی در ترکیه است.

کشور ترکیه به علم پزشکی اهمیت زیادی می‌دهد بطوریکه بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها و پزشکان ترکیه ای دارای شهرت جهانی هستند. دانشجویان پزشکی در ترکیه زیر نظر اساتید متبحر و برجسته ترک و سایر ملیت‌ها به فراگیری مهارت‌های پزشکی می‌پردازند. طبق اعلام شورای توسعه گردشگری پزشکی ترکیه در سال ۲۰۱۸ تعداد گردشگران پزشکی به ترکیه نسبت به سال قبل حدود ۳۱ درصد افزایش یافته است.

شرایط ورود به رشته پزشکی در ترکیه

شرایط ورود پزشکی ترکیه

شرایط ورود به دانشگاه‌ها و ساختار برنامه پزشکی در کشور ترکیه به شرح زیر است:

دانشگاه‌های دولتی دانشگاه‌های مالی
داوطلب باید در آزمون  YÖS حد نصاب لازم را کسب کند. با پرداخت مبلغ تعیین‌شده می‌توانند در رشته های دندانپزشکی و سایر رشته های مورد نیاز در دانشگاه های معتبر ترکیه اقدام به تحصیل نمایند.

دانشگاه‌های دولتی

برای شرکت در این آزمون باید الزامات مورد نیاز را برآورده کنید و سپس در این آزمون ورودی شرکت نمائید. نمره حد نصاب باید برای پذیرش شما در دانشگاه های دولتی برای تحصیل در رشته دندانپزشکی کسب شود.

دانشگاه های آزاد یا مالی ترکیه برای دانشجویان خارجی

دانشگاه های آزاد  برای دانشجویان خارجی بدون امتحان یک گزینه برای تحصیل در رشته دندانپزشکی و سایر رشته های دیگر مثل پزشکی، مهندسی و حقوق و... در ترکیه است. هر سال، دانشگاه های مالی یا آزاد، فرآیند پذیرش تعدادی دانشجو از دانشجویان خارجی را دارند. اگر  می خواهید از بورس های تحصیلی و تخفیف ویژه برای ادامه تحصیل در دانشگاه های جهانی بهره مند شوید، باید اطلاعات خود را آپدیت کرده و به روز باشید.

اگر تصمیم دارید که به تحصیل در رشته پزشکی در کشور ترکیه ادامه دهید، باید در یک مدرسه پزشکی در ترکیه ثبتِ‌نام کنید که این مدرسه بخشی از یک دانشگاه است.

 • برای شهروند های ترکیه ثبتِ‌نام در این مدارس بسیار سخت است زیرا دانش‌آموزان به نمره ها یا امتیازات AAA  نیاز دارند.
 • برای دانشجویان خارجی علاقه‌مند به تحصیل پزشکی در کشور ترکیه، متقاضیان باید در آزمون ورودی  YÖS نمره حد نصاب را کسب کنند. 

آزمون ورودی YÖS برای انتخاب داوطلبان برای تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در هر دانشگاه  به انجام می رسد. آزمون ورودی YÖS برگزار شده در دانشگاه های دولتی در ایالت ترکیه نیز در دانشگاه های دیگر به رسمیت شناخته شده است. و بعد از فارغ التحصیل شدن مدرک دانشگاهی کسب شده  از دانشگاه های معتبر در کشور ترکیه دارای اعتبار و هم ترازی با مدرک مربوطه در کشور  فرد داوطلب است.

آزمون ورودی  YÖSآزمون برای دانش‌آموزان خارجی در ترکیه: آزمون ورودی YÖS آزمون ورودی دانشجویان خارجی در دانشگاه های ترکیه است. این آزمون ورودی به دانشجویان امکان می دهد تا در زمینه های مختلف مانند پزشکی، حقوق، روانشناسی، داروسازی، مهندسی مکانیک، معماری و غیره در ترکیه به ادامه تحصیل بپردازند.
 
 
در اغلب موارد، آزمون ورودی YOS شامل 80 سوال است. 45 سؤال در آزمون ورودی  عبارت‌اند از سوالات IQ  (سوالات توانایی عمومی، سوالات هوش) 35 سوال باقیمانده از ریاضیات است. می توان موضوعات ریاضی را که در آزمون ورودی YÖS  سوال داده می شود را با سوالات ریاضیات دوره دبیرستان تقریبا مشابه دانست.

میانگین نمرات  متوسطه در آزمون YÖS تأثیری ندارد نمره نهایی و معدل در آزمون ورودی یک عامل برای موفقیت یا شکست در آزمون نیست. در نتیجه فقط نتایج آزمون امتحان YÖS برای درخواست دانشگاه های ترکیه مورد نیاز است. حتی دبیرستانی که شما در آنجا مشغول به تحصیل بوده اید نیز مهم نیست و هیچ نقشی در پذیرش یا رد شما در آزمون ورودی یوس ایفا نمی کنند. تنها الزامات برای ورود به آزمون YÖS در واقع این است که متقاضیان باید دیپلم دبیرستان داشته باشند، که در ترکیه مدرک دیپلم با مدرک " Lise Diplomasi " معادل است.

دانشگاه های پزشکی در ترکیه

دانشگاه های پزشکی ترکیه

دانشگاه‌های ارائه دهنده رشته پزشکی در ترکیه شامل دو دسته دانشگاه‌های دولتی و خصوصی می‌گردند. تعداد زیادی از این دانشگاه‌ها دوره پزشکی را به زبان انگلیسی تدریس نموده لذا دانشجویان بین المللی زیادی را می توانید در دانشگاه مشاهده نمائید. ترکیه در اصطلاح گردشگری یک کشور سلامت محسوب می شود. بیماران زیادی از کشورهای مختلف دنیا برای علل مختلف مانند جراحی زیبایی به این کشور می آیند.

اغلب این بیماران از کشورهایی مانند ایران، عربستان، کشورهای دیگر آسیایی، روسیه و اروپا بوده بنابراین صحبت کردن به چند زبان جزو مزایای آن به شمار می‌آید. مدارس پزشکی در ترکیه بر اساس متد تدریس کشورهای آمریکایی و اروپایی اقدام به ارائه دوره پزشکی و اغلب به زبان انگلیسی نموده؛ لذا فارغ‌التحصیلان دوره پزشکی می‌توانند در کشورهای انگلیسی زبان مانند آمریکای شمالی و کانادا مشغول به ادامه تحصیل و یا کار شوند. 

ظرفیت پذیرش در دانشگاه‌های دولتی در رشته پزشکی در ترکیه محدود بوده و شانس کمی دارد. جهت افزایش شانس ورود به این دانشگاه‌ها توصیه می گردد که در دوره یکساله آماده سازی جهت آزمون ورودی شرکت نمائید.  پذیرش اما در دانشگاه‌های خصوصی ساده تر بوده و بدون گذراندن آزمون ورودی امکان پذیر است. تعداد زیادی دانشگاه در ترکیه وجود دارد که بیش از نیمی از آن‌ها در استانبول و آنکارا واقع شده اند.

لیست دانشگاه‌های ارائه دهنده رشته پزشکی در ترکیه به شرح زیر است:

تحصیل پزشکی در دانشگاه مرمره ترکیه

دانشگاه مرمره یکی دیگر از دانشگاه‌های قدیمی، دولتی، بزرگ و معتبر ترکیه است که در شهر استانبول واقع شده است. دانشگاه در سال ۱۸۸۳ میلادی توسط صبحی پاشا تاسیس شد و به عنوان مدرسه عالی تجارت شروع به فعالیت کرد. دانشگاه در سال ۱۹۸۲ با تاسیس و ادغام چند مدرسه پزشکی و دندان پزشکی به دانشگاه مرمره کنونی تغییر یافت.

دانشگاه دارای ۱۴ دانشکده ازجمله پزشکی و دندان پزشکی بوده و دارای موسسه مطالعات پزشکی است. از مجموع ۱۴ دانشکده تعداد ۸ دانشکده در سواحل آسیایی استانبول و تعداد ۶ دانشکده در ساحل اروپایی واقع شده است. بیش از ۵۷۰۰۰ دانشجو در دانشگاه مرمره مشغول به تحصیل بوده که از این تعداد حدود ۱۳۵۰ دانشجو خارجی هستند.

زبان تدریس در دانشکده های پزشکی و دندان پزشکی ترکی استانبولی و انگلیسی بوده و در سایر دانشکده ها علاوه بر این دو زبان، تدریس به زبان‌های فرانسوی و آلمانی صورت می‌پذیرد. در سال ۲۰۱۸ میلادی رتبه جهانی دانشگاه براساس سیستم رتبه بندی QS رتبه ۹۱۲ اعلام گردید.

تحصیل پزشکی در دانشگاه آنکارا ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه در دانشگاه آنکارا یکی از بزرگترین و باکیفیت ترین مراکز دانشگاهی دولتی ترکیه محسوب شده که در سال ۱۹۴۶ میلادی تاسیس گردید. دانشگاه آنکارا با بیش از ۶۰۰۰۰ دانشجو در یک پردیس در نزدیکی آنکارا واقع شده است.

دانشگاه در سیستم رتبه بندی QS رتبه ۸۰۱ را کسب کرده است. تعداد دانشجویان بین المللی دانشگاه آنکارا که از دیگر کشورها در آن مشغول به تحصیل نیستند حدود ۲۲۰۰ نفر است. دانشگاه توسط آتاتورک تاسیس و اولین مرکز دانشگاهی تاسیس شده در ترکیه نوین است که سالانه حدود ۳۰۰ پزشک از آن فارغ التحصیل می‌شوند.

تحصیل پزشکی در دانشگاه کوچ ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه در دانشگاه کوچ یکی از بهترین دانشگاه‌های خصوصی ترکیه است که در سال ۱۹۹۳ میلادی تاسیس گردید. دانشگاه کوچ در مدت زمان کوتاه از زمان تاسیس تا کنون به سرعت تبدیل به یکی از دانشگاه‌های برجسته ترکیه گردید بطوریکه رتبه ۴۳۱ جهانی را از آن خود کرده است.

دانشگاه کوچ نام خود را از بنیانگذار و کارآفرین بنام ویشیو کوچ گرفته و در شهر استانبول واقع است. زبان آموزش در دانشگاه انگلیسی بوده و درصد کمی از دروس به زبان ترکی استانبولی تدریس می گردد. دانشگاه به دانشجویان خود بورسیه تحصیلی اعطا می نماید ولیکن دانشجویان در ازای دریافت بورسیه متعهد به خدمت در بیمارستان‌های آمریکا هستند.

طبق اعلام نشریه تایمز در سال ۲۰۱۷ این دانشگاه رتبه ششم در میان دانشگاه‌های ترکیه را بدست آورده است.

تحصیل پزشکی در دانشگاه استانبول ترکیه

یکی از گزینه‌های تحصیل پزشکی در ترکیه دانشگاه استانبول است. دانشگاهی قدیمی که تاریخچه آن به قرن ۱۵ میلادی برمی گردد؛ به‌طوری که در سال ۱۴۵۳ میلادی به‌دستور سلطان مهمت دوم از سلسله عثمانی به عنوان مدرسه پزشکی و فلسفه تاسیس گردید.

دانشگاه استانبول بیش از ۹۰۰۰۰ دانشجو داشته که از این میان بیش از ۵۰۰۰ دانشجوی آن بین المللی و از کشورهای دیگر هستند. دانشگاه علوم پزشکی استانبول دارای رتبه دوم در کشور ترکیه بعد از دانشگاه حاجت تپه در علوم پزشکی است و از اعتبار بالایی برخوردار است. دانشگاه استانبول دارای ۱۷ انستیتو در ۵ دانشکده بوده و ۲۰۰۰ استاد در آن مشغول به تدریس هستند.

دانشگاه‌های برتر رشته پزشکی در ترکیه در شهرهای استانبول، آنکارا، ازمیر و سایرهای شهرهای منطقه آناتولی واقع شده‌اند؛ ولیکن تمرکز آن‌ها بر روی دو شهر استانبول و آنکارا است. برخی دانشگاه‌های برتر دولتی بوده که از قدمت زیادی برخوردارند و برخی دیگر خصوصی تلقی می‌شوند.

ازجمله سایر دانشگاه‌های ارائه دهنده رشته پزشکی در ترکیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دانشگاه آبانت بایسل، دانشگاه آک دنیز، دانشگاه آنکارا، دانشگاه آتاتورک، دانشگاه سلال بایر، دانشگاه چکوروا، دانشگاه دایسل، دانشگاه اوکان، دانشگاه باسهیر، دانشگاه غازی، دانشگاه استانبول، دانشگاه حسن کالیونسو، دانشگاه مرمره، دانشگاه اژه و دانشگاه هاکیت تپه، دانشگاه کوکایلی، دانشگاه سلچوغ، دانشگاه ارکیه، دانشگاه آناتولی، دانشگاه اولوداغ، دانشگاه ترکیه، دانشگاه فاتح، دانشگاه عثمان و دانشگاه اوندوز

برخی از این دانشگاه‌ها همانند دانشگاه استانبول، هاکیت تپه، مرمره، آنکارا و آک دنیز دارای رتبه های برتر در سطح بین المللی بوده و اغلب جزو ۱۰۰۰ دانشگاه برتر جهان معرفی می‌شوند.

مدارک لازم برای پذیرش در پزشکی در ترکیه

نحوه اخذ پذیرش پزشکی عمومی در ترکیه بدین صورت است که ابتدا باید در یک مدرسه پزشکی در ترکیه ثبتِ‌نام نمائيد. این واقع بخشی از تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه است. ثبتِ‌نام در مدرسه پزشکی برای شهروندان ترکیه خیلی دشوار است چنانچه دانش‌آموزان نیاز به مدارک AAA دارند. متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه نیاز به گذراندن آزمون یاس (YÖS Exam) با مدرک عالی دارند.

آزمون یس آزمونی است که متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه می بایست آنرا با موفقیت پشت سر بگذرانند. هر دانشگاهی به‌طور جداگانه این آزمون را برای متقاضیان خود برگزار می‌نماید که انتخاب افراد از طریق این آزمون صورت می‌پذیرد. نکته قابل توجه این است که آزمون یاس برگزار شده توسط دانشگاه‌های دولتی ترکیه برای متقاضیان قابل قبول برای سایر دانشگاه‌ها خواهد بود.

دانشگاه‌های دولتی ترکیه برای پذیرش متقاضیان ورود به دانشگاه قبولی در آزمون یاس را درخواست می نمایند، از این رو تمام متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه اعم از رشته پزشکی و یا سایر رشته ها نیاز به شرکت در آزمون یاس و قبولی در این آزمون را دارند. پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه بدون آزمون یاس نیز امکان پذیر است، چنانچه متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه نیازی به گذراندن این آزمون نداشته و می‌توانند بدون آزمون برای پذیرش اقدام نمایند.

نحوه پذیرش در دانشگاه‌های خصوصی این گونه است که هر دانشگاه دارای سهمیه‌بندی بوده و همه ساله سهمیه مشخصی برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی در نظر می‌گیرد. آزمون یس (YÖS Exam) که به آزمون دانشجویان بین‌المللی معروف است برای درخواست پذیرش و تحصیل رشته پزشکی در ترکیه در دانشگاه‌های دولتی الزامی است؛ ولیکن دانشگاه‌های خصوصی بدون آزمون فوق نسبت‌به پذیرش دانشجویان اقدام می‌نمایند.

دانشگاه‌های ترکیه در دو مرحله اقدام به پذیرش دانشجو می‌کنند. ابتدا متقاضیان در سایت ثبتِ‌نام کرده و مدارک مورد نیاز را پیوست می‌کنند و در مرحله‌ی دوم، مصاحبه‌ای به صورت حضوری یا اینترنتی انجام می‌شود.

شرایط سنی متقاضیان به شرح زیر است:

 • متقاضیان کارشناسی باید حداکثر متولد 1997 (1375)
 • متقاضیان کارشناسی ارشد متولد 1988(1366)
 • متقاضیان دکترا متولد 1983(1361)
 • متقاضیان بورسیه تحقیق باید حداکثر متولد 1973(1351)

مدارک مورد نیاز برای درخواست عبارت‌اند از:

 • نتیجه کنکور و امتحانات ورودی دانشگاه ‌ها
 • نتیجه‌ی آزمون‌های بین المللی و آزمون‌های علمی (در صورت دادن این آزمون‌ها)
 • معدل و ریزنمرات آخرین ترم تحصیل در کشور مقصد یا معدل فارغ‌التحصیلی از آخرین مقطع

معدل مورد نیاز برای مقاطع مختلف به شرح زیر است:

 • حداقل معدل 14 برای متقاضیان کارشناسی 
 • حداقل معدل 15 برای متقاضیان کارشناسی ارشد
 • حداقل معدل 18 برای متقاضیان رشته‌های علوم پزشکی

در پذیرش از سوی دانشگاه‌ ها، اولویت با دانشجویانی است که از افتخارات و موفقیت‌های علمی بیشتری برخوردار باشند. مصاحبه به صورت حضوری در سفارت یا کنسول‌گری کشور ترکیه در کشور مبدأ انجام می‌شود؛ چنان چه تعداد دانشجویان کم باشد یا سفارت ترکیه در کشور مبدأ وجود نداشته باشد، مصاحبه به صورت اینترنتی صورت می‌گیرد.

هزینه‌های تحصیل پزشکی در ترکیه

در این قسمت از مقاله قصد داریم اطلاعات لازم برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور ترکیه را در اختیارتان قرار دهیم؛ هرچند که هزینه تحصیل در ترکیه بسته به خصوصی یا دولتی و یا نیمه‌خصوصی بودن دانشگاه و سطح علمی و مقطع و رشته و شهر محل تحصیل متفاوت است.

در ادامه این مقاله با ما باشید.

همچنین پس از مطالعه این مطلب و برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با مشاوران ما در GO2TR تماس بگیرید.

هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه‌‌های ترکیه

به‌طور کلی می‌توان برای تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه برای تمام رشته‌ها هزینه‌ای بین 150 تا 300 میلیون تومان به‌طور سالیانه و برای نیمه‌خصوصی‌ها 6 0تا 150 میلیون تومان و برای دولتی‌ها بین 5 میلیون تا 60 الی 70 میلیون تومان درنظر گرفت که تحصیل پزشکی و دندان‌پزشکی در لیست رشته‌های گران‌تر این بازه قرار دارند.

توجه کنید که نمی‌توان هزینه‌های تحصیل پزشکی در کشورهای مختلف را با یکدیگر مقایسه نمود؛ زیرا هزینه تحصیل در خارج بستگی به عوامل متعددی مانند کشور محل تحصیل، دانشگاه محل تحصیل، سطح و رتبه دانشگاه و سایر عوامل مربوطه دارد. نکته قابل ذکر در خصوص هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه این است که معمولا دانشگاه‌های خصوصی مبلغی را به دلار آمریکا به‌عنوان پیش‌پرداخت از دانشجویان طلب می‌کنند که این مبلغ غیرقابل‌برگشت است.

مبلغ فوق هنگام ثبت‌نام در دانشگاه از هزینه شهریه کسر می‌گردد. این را در نظر بگیرید که در برخی دانشگاه‌های خصوصی هزینه پیش‌پرداخت مذکور از دانشکده‌ای به دانشکده دیگر متفاوت است؛ لذا ممکن است مبلغ متفاوتی از متقاضی درخواست گردد

گفتیم که هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه بدین‌گونه است که دانشگاه‌های دولتی ترکیه عمدتا شهریه‌ای حدود ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار در سال براساس نوع دانشگاه و رشته تحصیلی دریافت می‌نمایند؛ ولی باید بدانید که ورود به دانشگاه‌های دولتی به‌دلیل ظرفیت محدود و متقاضیان زیاد دشوار است؛ به‌طوری که این دانشگاه‌ها مدرک با نمره بالای دیپلم، آزمون ورودی دانشجویان خارجی و نمره قابل‌قبول در مدارک بین‌المللی که نشان دهنده سطح زبان مانند آیلتس و تافل باشد را ملاک پذیرش قرار می‌دهند.

دانشگاه‌های دولتی به‌دلیل کیفیت بالای آموزش و هزینه پائین تحصیل دارای متقاضیان زیادی هستند؛ لذا بدیهی است که ورود به این دانشگاه‌ها سخت و دشوار باشد. چنان‌چه دارای مدارک ممتاز تحصیلی بوده و همچنین از سطح زبان انگلیسی قابل قبولی برخوردار هستید، می‌توانید با گذراندن آزمون ورودی و کسب نمره قبولی وارد یکی از دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی ترکیه شوید.

از طرفی چنان‌چه هزینه تحصیل برای شما مقدور باشد و بتوانید هزینه بیشتری بپردازید، با انتخاب یکی از دانشگاه‌های خصوصی می‌توانید سریع‌تر و بدون نیاز به مدارک سنگین برای رقابت به تحصیل رشته پزشکی در ترکیه بپردازید و کم‌تر نگران پذیرش و ورودتان باشید و از کیفیت بسیار بالایی هم برخوردار شوید؛ چرا که دانشگاه‌های خصوصی آزمون ورودی نداشته و اخذ پذیرش آن‌ها به دشواری دانشگاه‌های دولتی نیست و تاکید می‌کنیم که هزینه‌ای حداقل حدود 10000دلار آمریکا در سال برای شهریه‌اش باید در نظر بگیرید.

تحصیل پزشکی در ترکیه و هزینه‌های زندگی

سایر هزینه‌های تحصیل پزشکی در ترکیه در کنار هزینه‌های تحصیل و شهریه دانشگاه، هزینه‌هایی از قبیل خوابگاه، خوراک، پوشاک، رفت و آمد، هزینه خرید کتاب و نظیر آن است که باید در نظر گرفته شود. با توجه به نزدیکی کشور ترکیه به ایران و عدم نیاز به ویزا، به‌طور اتومات برخی هزینه‌هایی که تحصیل در دیگر کشورها به متقاضیان تحمیل می‌شود، وجود ندارد. نرخ برابری لیر ترکیه در مقابل دلار حدود ۵.۶۲ است؛ به این معنی که یک دلار آمریکا معادل ۵.۶۲ لیر ترکیه است. در خصوص سایر هزینه‌های مرتبط با تحصیل پزشکی در ترکیه می‌توان موارد ذیل را در نظر گرفت.

در مورد هزینه‌های خوابگاه دانشجویی باید گفت که در ماه بسته به نوع دانشگاه و شهر محل تحصیل می تواند 1800 تا 2500 لیر ترکیه در ماه باشد؛ ولی اگر متقاضی بخواهد در بیرون از خوابگاه آپارتمانی را اجاره نماید، بسته به امکانات و محل انتخابی هزینه‌اش کمی گران‌تر از خوابگاه می‌تواند باشد که البته قابل‌تقسیم با هم‌خانه‌ای‌اش است.

در خصوص هزینه‌های حمل‌و‌نقل باید گفت که هزینه‌های حمل و نقل ترکیه بالاتر از ایران است؛ اما دانشجویان می‌توانند با ارائه کارت دانشجویی از تخفیف ۵۰ درصدی استفاده نمایند. انواع خطوط مترو، اتوبوس‌های سریع‌السیر و یا تاکسی در تمام نقاط شهرها در دسترس است. 

هزینه‌های درمانی دانشجویان با توجه به وجود بیمه دانشجویان رایگان بوده و در مراکز تعیین‌شده قابل استفاده است. 

باید گفت که هزینه زندگی ماهیانه موردنیاز برای دانشجویان بدون احتساب خوابگاه و شهریه، به‌طور متوسط، حدود 1000 لیر یا همان 180 دلار آمریکا است.

نکته کلی هزینه‌های تحصیل پزشکی در ترکیه این است که هزینه‌های دانشجویان در ترکیه مشابه ایران است (با در نظر گرفتن تخفیف‌ها و مزایای ذکر شده برای دانشجویان)؛ با ابن تفاوت که سکوی پرتاب بهتری برای ورود به اروپاست و از سیستم تحصیل آمریکایی و اروپایی بهره‌مند بوده و بیشتر دانشگاه‌هایش در رتبه‌بندی جهانی مقام بالایی دارند. 

اجازه کار دانشجویی برای دانشجویان وجود دارد که حدود 20الی24 در هفته ساعت است و بخشی از هزینه‌های دانشجو را جبران می‌نمایند.

سایر رشته‌های علوم پزشکی در ترکیه

ترکیه یکی از کشورهاست که کیفیت عالی آموزش را با هزینه کمتری به ویژه برای کسانی که می‌خواهند درزمینهٔ پزشکی رشته تحصیلی خود را انتخاب کنند ، فراهم می‌کند. به غیرازاین ، ترکیه به شما مزایای بسیار خوبی از تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه مانند بورسیه‌های تحصیلی رایگان می‌دهد.

دانشگاه‌های علوم پزشکی در ترکیه رشته‌های علوم پزشکی را در هزینه اقتصادی ارائه می‌دهند بدون اینکه کیفیت آموزش آن‌ها و آزمایشگاه‌های کلاس جهانی با فناوری پیشرفته به خطر بیفتد.

ترکیه دوره‌های مختلف علوم پزشکی را برای پزشکان ، پرستاران ، دندان‌پزشکان ، دانشجویان پزشکی و سایر متخصصانی که می‌خواهند در ترکیه درس بخوانند ارائه می‌دهد.

علاوه بر پزشکی که یکی از محبوب‌ترین رشته ها برای تحصیل در ترکیه است می‌توان به سایر رشته‌های علوم پزشکی در ترکیه می‌توان به لیست زیر اشاره کرد:

 • دندان‌پزشکی
 • داروسازی
 • پرستاری
 • فیزیوتراپی
 • پزشکی
 • مدیریت سلامت
 • علوم سلامت
 • دامپزشکی
 • سلامت عمومی
 • علوم تغذیه
 • مامایی
 • علوم آزمایشگاه
 • تکنسین اتاق عمل
 • هوشبری

تحصیل پزشکی در ترکیه و دریافت ویزا

امکان اخذ پاسپورت و تابعیت کشور ترکیه با تحصیل پزشکی در ترکیه امکان پذیر است. فارغ التحصیلان دانشگاه‌های ترکیه چنانچه پس از فراغت از تحصیل درخواست همکاری از یک شرکت ترکیه ای داشته باشند بشرط تمایل به زندگی و کار در ترکیه می‌توانند تابعیت این کشور را بدست آورند. با توجه به آینده کشور ترکیه و تلاش این کشور برای پیوستن به اتحادیه اروپا، اخذ تابعیت کشور ترکیه یک آینده نگری و سرمایه گذاری جهت اخذ ویزای شینگن اتحادیه اروپا در آینده نزدیک محسوب می‌شود.

تحصیل پزشکی در ترکیه و دریافت ویزا

نکته قابل ذکر دیگر در مورد اخذ پذیرش پزشکی در ترکیه این است که در صورت داشتن دانش زبان و نمرات و معدل دیپلم خوب امکان اخذ پذیرش در دانشگاه‌های دولتی بالاست. متقاضیان در صورت کسب موفقیت در آزمون YOS می‌توانند در یکی از دانشگاه‌های دولتی ترکیه پذیرش شوند. پذیرش در دانشگاه های دولتی امکان بهره برداری از فضای علمی باکیفیت به همراه هزینه کمتر نسبت به دانشگاه‌های خصوصی را فراهم می نماید. در این صورت به میزان قابل توجهی در هزینه های تحصیل دانشجویان صرفه جویی می‌گردد.

کشور ترکیه با داشتن سطح آموزش عالی با کیفیت بالا و منطبق با استاندادرهای اروپائی، امکانات آموزشی، آزمایشگاه‌ها و کتابخانه های مجهز، بهره گیری از جدیدترین متدهای آموزشی روز دنیا، منابع آموزشی معتبر و برجسته و فراهم نمودن امکانات مناسب برای دانشجویان محیط علمی و پویائی را فراهم نموده است.

شرکت در دوره های آموزشی تخصص پزشکی در ترکیه امکان فراهم آمدن فرصت‌های بی نظیر مطالعاتی و پژوهشی و همکاری با مراکز معتبر علمی بین المللی را بدنبال خواهد داشت. تمام موارد فوق به انضمام هزینه های تحصیل پائین، نزدیکی به کشور ایران و سهولت رفت و آمد، عدم نیاز به ویزا و نزدیکی فرهنگی میان دو جامعه موجب استقبال گسترده دانشجویان برای تحصیل در آموزش عالی ترکیه شده است.

کار پس از تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه

پزشکی در ترکیه در سطح بین المللی از اعتبار بالایی برخوردار است. تعداد زیادی از دانشگاه‌های ترکیه دارای رتبه جهانی ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ در سطح بین المللی بوده و اعتبار جهانی دارند. اکثر دانشگاه‌های ترکیه به دو زبان خارجی غیر از زبان ترکی مانند زبان انگلیسی، فرانسه، آلمانی و یا ایتالیایی تدریس نموده و روش تدریس آن‌ها همانند دانشگاه‌های آمریکایی و اروپایی است لذا دانشجویان خارجی زیادی در آن مشغول به تحصیل هستند.

دانشجویان جهت تحصیل پزشکی در ترکیه مشکلی نداشته و می‌توانند دوره‌های انگلیسی را انتخاب نمایند. دانشجویان پس از اتمام دوره تحصیلی می‌توانند وارد بازار کار کشورهای انگلیسی زبان شده و یا جهت ادامه تحصیل در دانشگاه‌های انگلیسی زبان اقدام نمایند. کشور ترکیه همانند پلی میان شرق و غرب بوده و دانشجویان خارجی زیادی در آن مشغول به تحصیل هستند از اینرو تعداد دانشجویان خارجی که هر ساله جهت پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه اقدام می‌نمایند بیش از ۵۰ هزار نفر برآورد می‌شود.

مشاوره پزشکی در ترکیه
آخرین ویرایش: ‏3 ماه پیش - 42,433 نمایش

سوالات متداول

حداقل میزان قبولی آزمون یوس برای رشته پزشکی چقدر است؟

آیا با تحصیل در رشته پزشکی ترکیه امکان اخذ اقامت وجود دارد؟

احتمال پذیرش در دانشگاههای خصوصی پزشکی چه میزان است؟

نظرات

سلام هزینه های تحصیل گروه پزشکی حدودا چقدره؟

2019-04-11 08:39:16

سلام هرینه تحصیل پزشکی در دانشگاه اژه حدودا چقدره؟

2019-05-02 04:05:30

شیرازن نمایندگی یا دفتر دارید

2019-05-19 11:00:32

سلام دوست عزیز: آدرس دفتر شیراز ما:قصر الدشت ، خیابان 62 الف، ساختمان مدیکس،واحد 6 شماره تماس دفتر شیراز ما:07136263986 قدردان شما تیم اعزام GO2TR.

2019-07-06 10:19:46

دانشگاه‌ها

مشاهده دانشگاه های برتر ترکیه

مطالب مرتبط

پیشنهادات مرتبط