تحصیل دکترا در فرانسه

تحصیل دکترا یکی از مقاطع مناسب برای دریافت انواع بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های تحصیلی است. چرا تحصیل دکتری در فرانسه می‌تواند گزینه مناسبی برای فارغ‌التحصیلان باشد؟ امکان دریافت چه بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌هایی برای متقاضیان تحصیل دکترا در فرانسه وجود دارد؟ چه شرایط و سوابقی برای تحصیل دکترا در این کشور موردنیاز است؟ آیا امکان اشتغال پس از اتمام مقطع دکترا در این کشور وجود دارد؟ آیا امکان بردن همراه برای دانشجویان مقطع دکترا وجود دارد؟

در این مقاله ملزومات پذیرش در مقطع دکترا در کشور فرانسه، مزایا و معایب این کشور و بورسیه های موجود بررسی خواهد شد، با ما همراه باشید.

دانشگاه های برتر فرانسه

مدت تحصیل دکتری در فرانسه

تحصیل دکتری در  فرانسه بسته به رشته و دانشگاه 3 یا بعضاً 4 سال طول می‌کشد. در حالت معمول طول دوره دکترا 6 ترم است اما ممکن است در برخی رشته‌ها تا 4 سال نیز ادامه داشته باشد. در طی این مدت دانشجویان تعدادی واحد درسی گذرانده و سپس وارد فاز تحقیقاتی می‌شوند.

شرایط موردنیاز برای پذیرش دکترا در فرانسه

برای تحصیل دکتری در فرانسه، پیشنهاد می‌شود حداکثر تا سن 35 سالگی اقدام به گرفتن پذیرش ‌شده باشد. این محدودیت سنی بیشتر برای راحتی دریافت ویزا توصیه می‌شود و قانون صریحی در این مورد وجود ندارد و افراد با سن بالاتر نیز با داشتن رزومه مناسب، می‌توانند شانس خود را امتحان نمایند.

برای افرادی که مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد دارند و قصد تحصیل در مقطع دکترا در کشور فرانسه دارند، یکی از نکات بسیار مهم داشتن رزومه قوی در حوزه کاری و تحصیلی خود است. داشتن مقالات بین‌المللی و سوابق پژوهشی در حوزه تخصصی، در کنار داشتن مدرک زبان و نمرات مناسب، از ضروریات اقدام برای پذیرش در مقطع دکترای کشور فرانسه است. برای گرفتن پذیرش در مقطع دکترا ارتباط مستقیماً با اساتید برقرار می‌شود و شخص بایستی با داشتن سوابق تحصیلی قوی، بتواند استادی را برای پذیرش خود متقاعد کند. معمولاً برای مقطع دکترا، گرفتن کمک‌هزینه تحصیل و حتی کمک‌هزینه زندگی بسیار محتمل است. در کشور فرانسه نیز دانشجویان دکترا، بیشتر از دانشجو به‌عنوان محقق شناخته می‌شوند و کمک‌هزینه‌ای به آن‌ها پرداخت می‌شود.

در حالت کلی شرایط موردنیاز برای اقدام برای تحصیل دکترا در فرانسه به‌صورت زیر است:

 • داشتن مدرک کارشناسی ارشد

  داشتن مدرک کارشناسی ارشد با معدل مناسب از دانشگاه‌های دولتی و آزاد معمولاً مشکلی برای معادل‌سازی نخواهد داشت. افرادی که از دانشگاه‌های غیرانتفاعی و پیام نور مدرک خود را دریافت کرده‌اند، بهتر است در جهت اعتبار سنجی مدارک خود راهنمایی دریافت نمایند.

  می‌توانید برای گرفتن راهنمایی در این مورد با مشاورین ما در ارتباط باشید 02143000021

 • داشتن پذیرش از یک استاد راهنما

یکی از اساتید راهنمای فعال در حوزه پژوهشی شخص، باید با توجه به رزومه و سوابق شخص، او را تائید کرده و به‌عنوان دانشجو او را بپذیرد.

 • مقالات و سوابق قوی در حوزه پژوهشی موردنظر

  داشتن مقالات معتبر و بین‌المللی،ترجیحاً مقالات ISI، برای پذیرش شخص و اثبات توانایی‌های وی در جهت فعالیت در مقطع دکترا ضروری است.
 • داشتن دانش زبان

داشتن مدرک زبان بین‌المللی معمولاً موردتوجه اساتید برای بررسی رزومه شخص است. ممکن است با اثبات توانایی و دانش زبان در مصاحبه با استاد مربوطه نیز بتوان پذیرش را دریافت نمود اما داشتن مدرک زبان باعث ایجاد ذهنیت مثبت خواهد شد.

دانشگاه‌های برتر فرانسه برای تحصیل در مقطع دکترا

کیفیت دانشگاه‌های فرانسه در سراسر جهان موردتوجه است به‌طوری‌که در سال 2021 تعداد  14 دانشگاه این کشور دارای رتبه زیر 500 در رتبه‌بندی جهانی QS بودند. از برترین دانشگاه‌های این کشور می‌توان به دانشگاه PSL، دانشگاه پلی تکنیک اکول، دانشگاه سوربن و … اشاره کرد که همگی برای مقطع دکترا دانشگاه‌های مناسبی به شمار می‌روند.

شرایط تعدادی از دانشگاه‌های برتر کشور فرانسه برای دوره دکترا در زیر اشاره ‌شده است:

دانشگاه طول دوره دکترا ملزومات شهریه میزان فاند
دانشگاه PSL

Université PSL

5 سال (شامل 2 کارشناسی ارشد و 3 سال دکتری) ارائه عنوان مقطع کارشناسی ارشد و گرایشی که دانشجو قصد تحصیل دارد.

ارائه انگیزه نامه

ارائه اظهارنامه تحقیقاتی

ارائه توصیه‌نامه از 2 استاد

380-243 یورو 10000 یورو به ازای هرسال برای مقطع کارشناسی ارشد و پس‌ازآن دستمزد مقطع دکتری بر اساس قوانین و مقررات فرانسه است.
پلی تکنیک اکول

Ecole Polytechnique

5 سال (شامل دو سال کارشناسی ارشد و 3 سال دکتری) شرح علایق تحقیقاتی خود در قالب یک کاور لتر

ارائه رزومه

ریزنمرات از هردو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد

توصیه‌نامه از 2 استاد

شرکت در مصاحبه پذیرش

ارائه پذیرش در دوره بر طبق معیارهای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد

ارائه پذیرش استاد راهنما

391 یورو 1750 یورو
دانشگاه سوربن

Sorbonne University

3 سال ارائه مدرک کارشناسی ارشد

ارائه رزومه، ریزنمرات، انگیزه نامه، توصیه‌نامه

ارائه پروژه‌های تحقیقاتی انجام‌شده

تسلط در زبان فرانسوی در سطح B2

(C1 برای رشته ادبیات)

رایگان

جزییات بیشتری از بهترین دانشگاه‌های فرانسه را می توانید در سایت GO2TR مطالعه کنید.

هزینه‌های تحصیل دکترا در کشور فرانسه

شهریه سالانه دانشگاه‌های فرانسه برای مقطع دکترا در حدود300 الی500 یورو در ماه است که معمولاً دانشجویان دکترا در صورت گرفتن فاند، امکان دریافت درآمدی در حدود 1000 تا 2000 یورو در ماه را دارند.

مهم‌ترین بورسیه کشور فرانسه برای مقطع دکترا

بورسیه عالی ایفل

یکی از بورسیه‌های معروف کشور فرانسه برای تحصیل در مقطع دکترا، بورسیه عالی ایفل است. این بورسیه یک بورسیه دولتی است که توسط وزارت اروپا و روابط خارجی فرانسه ارائه می‌شود. این بورسیه که در تمام دانشگاه‌ها و مؤسسات عالی فرانسه قابل‌استفاده است، برای دانشجویان رشته‌های حقوق، اقتصاد و مدیریت، رشته‌های مهندسی و علوم سیاسی ارائه ‌شده است.

میزان کمک‌هزینه این بورسیه برای مقطع  دکتری 1400 الی 1700 یورو در ماه است. مزایای دیگری نیز برای افرادی که این بورسیه را دریافت می‌کنند ارائه می‌شود ازجمله :

 • امکان مسافرت‌های هوایی بین‌المللی بین کشور مبدأ و فرانسه

 • مسافرت در فرانسه : تهیه بلیت مسافرت به اقصی نقاط فرانسه

 • حمل‌ونقل : ارائه کمک‌هزینه تا 50 یورو

 • بیمه سلامت و بیمه سلامت تکمیلی

مدارک لازم برای دریافت ویزا

برای دریافت ویزای تحصیلی، مدارک زیر موردنیاز است:

 • پاسپورت

 • نامه تمکن مالی (در صورت داشتن فول فاند، نیازی به ارائه تمکن مالی نیست)

 • نامه پذیرش از دانشگاه

 • آدرس اقامتگاه شخص

ویزای همراه

کشور فرانسه از معدود کشورهایی است که همراه شخص، هم‌زمان با خود شخص امکان درخواست ویزا را خواهد داشت و در صورت تائید این درخواست، هم‌زمان با شخص امکان مهاجرت برای وی نیز فراهم می‌شود. ویزای همراه برای کشور فرانسه شامل همسر و فرزند زیر 18 سال می‌شود که اجازه کار و کسب درآمد در این کشور را نخواهند داشت. برای دریافت ویزای همراه،  ارائه تمکن مالی و گردش حساب، بسته به نسبت شخص و به ازای هر شخص، ضروری است.

کار بعد از اتمام تحصیل

دانشجویان مقطع دکترا، بعد از اتمام تحصیل خود می‌توانند وارد بازار کار شوند و به دلیل داشتن مدرک موجه، به‌عنوان متخصص شناخته می‌شوند و موقعیت شغلی خوبی خواهند داشت.

 شرایط و جزییات کار در کشور فرانسه نکات مهمی دارد که دانستن این شرایط به شما برای یافتن کار در این کشور، کمک خواهد کرد.

با توجه به مزایا و جزئیات ارائه‌شده، کشور فرانسه، مقصد مناسبی برای تحصیل دکترا به شمار می‌رود. برای بررسی شرایط خود و دریافت جزییات بیشتر می‌توانید با مشاورین ما در ارتباط باشید 02143000021

منبع: sorbonne university, topuniversities, PSL ,Echole university ,GO2TRدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مهاجرت از متخصصان GO2TR مشاوره بگیرید:تماس: ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱