بورسیه تحصیلی ترکیه

ترکیه یکی از مقاصد جذاب برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود چراکه علاوه بر نزدیکی به ایران، مدارک اعطایی این کشور مورد تایید اغلب کشورهای اروپایی و آمریکایی است. بنابراین پلی مناسب برای انتقال ادامه زندگی و کار به بهترین کشورهای دنیا به شمار می‌آید. با این وجود آنچه ممکن است در این میان ذهن مخاطب را به خود مشغول سازد مقدار هزینه تحصیل در ترکیه است. با این حال متقاضی با دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه می‌تواند به صورت کاملا رایگان در این کشور به تحصیل بپردازد.

انواع بورسیه تحصیلی ترکیه

نه تنها شرایط تحصیل در ترکیه برای دانشجویان بین‌المللی مناسب است این کشور بورس‌های تحصیلی فراوانی را برای جذب دانشجویان خارجی از سراسر جهان اختصاص داده است. دست یافتن به بورسیه های ترکیه اغلب به صورت رقابتی است و به دانشجویان و پژوهشگران برجسته اختصاص می‌یابد. تعدادی از مهم‌ترین این بورسیه‌ها عبارت‌اند از:

 • بورسیه تورک بورسلاری
 • بورسیه دانشگاه فنی خاورمیانه
 • بورسیه دانشگاه سابانچی
 • بورسیه تحصیلی Tubitak
 • بورسیه یه تحصیلی اراسموس

بورسیه تورک بورسلاری

هدف دولت ترکیه از ارائه بورسیه تورک بورسلاری ایجاد شبکه‌ای از مدیران متعهد در کشورهای مختلف است که متعهد به همکاری بین‌المللی و درک متقابل میان جوامع هستند. همچنین این بورسیه دارای انواع مختلف است. مدت زمان استفاده از این بورسیه تحصیلی تورک بورسلاری به صورت تمام وقت و یا کوتاه مدت است. همچنین هزینه‌های این نوع بورسیه از جانب دولت تامین می‌شود.

 تاریخ درخواست بورسیه تورک بورسلاری

تاریخ های درخواست برای دریافت بورسیه‌ تورک بورسلای توسط دانشجویان خارجی اغلب از ۱۰ ژانویه الی ۲۰ فوریه ۲۰۲۱ است. بورس‌های ارائه شده بورسلاری هر سه مقطع دانشگاهی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را پوشش می‌دهد. علاوه بر آن تورک بورسلای، بورسیه‌های دیگری مانند بورس‌های تحصیلی پژوهشی، بورس‌های تحصیلی موفقیت و بورس KATİP (یادگیری زبان ترکی) را ارائه می‌دهد.

حمایت‌های بورسیه تورک بورسلاری

آنچه که موجب شده است بورسیه تورک بورسلای منحصر به فرد باشد این است که نه تنها شامل حمایت‌های مالی، پرداخت شهریه، تامین خوابگاه و بیمه درمانی می‌شود بلکه در تمام مقاطع تحصیلات دانشگاهی یعنی کارشناسی در ترکیه، کارشناسی ارشد در ترکیه و دکترا ارائه می‌شود. به‌طورکلی برنامه‌های بورس تورک بورسلاری ارائه شده به دو گروه بورس تحصیلی کارشناسی و بورس تحصیلی تحصیلات تکمیلی تقسیم می‌شود.

برنامه بورس تورک بورسلاری در مقطع کارشناسی

این بورسیه‌ها به طور خاص برای متقاضیان کارشناسی در دوره‌های تعیین شده توسط دانشگاه‌ها از رشته‌های مهندسی‌ها تا علوم تجربی و از علوم انسانی تا علوم اجتماعی طراحی شده است. بورسیه‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی در ترکیه، تقریباً در همه رشته‌های تحصیلی دوره کارشناسی ارائه می‌شود اما دو سال کاردانی یا کاردانش را پوشش نمی‌دهد. لازم است که متقاضی قبل از ارسال درخواست، معتبر بودن برنامه‌‌های بورس، دانشگاه‌ها، رشته‌ای را که در کشور خود انتخاب کرده است، بررسی کند.

برنامه‌های بورس تورک بورسلاری در تحصیلات تکمیلی

تورک بورسلاری مجموعه‌ای گسترده از برنامه‌های تحصیلی در سطح کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌دهد. این برنامه‌ها رشته‌های مختلف از علوم اجتماعی، علوم انسانی، علوم طبیعی و مهندسی را پوشش می‌دهند. بورس‌های تحصیلات تکمیلی تورک بورسلاری تقریباً همه رشته‌های آموزشی به جز تخصص در علوم بهداشتی ارائه می‌دهند. لازم است متقاضی قبل از ارسال درخواست خود برای دریافت بورسیه، اعتبار برنامه‌های بورسیه، دانشگاه‌ها و رشته‌هایی را که در کشور خود انتخاب کرده است، بررسی کند.

داوطلبان از طریق وب‌سایت اطلاعات بورس تحصیلی ترکیه (TBBS) می‌توانند راهنمایی‌های لازم در مورد بورسیه مورد نظر خود را در دانشگاه‌ها کسب کنند.

نحوه انتخاب در بورسیه تورک بورسلاری

متقاضیان برای استفاده از بورسیه تورک بورسلاری براساس سوابقی که دارند می‌توانند دانشگاه مورد نظر خود را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند. بنابراین آن‌ها فقط می‌توانند دانشگاه‌ها و دپارتمان‌های را انتخاب کنند که در سیستم امکان ثبت‌نام در آن را دارند. به‌همین‌جهت انتخاب دانشگاه یا دپارتمان‌های اضافی که در سیستم ثبت‌نام متقاضی وجود ندارد، امکان پذیر نخواهد بود. لازم به ذکر است اغلب دانشگاه‌های برتر ترکیه بورسیه‌های مختص به خود را ارائه دارند و تعداد زیادی از آن‌ها بورسیه تورک بورسلاری را ارائه می‌دهند.

انواع بورسیه تحصلیی تورک بورسلاری

بورسیه‌ تورک بورسلاری، اغلب مقاطع و رشته‌های مختلف را پوشش می‌دهد. تعدادی از مهم‌ترین این بورس‌ها به شرح زیر است.

1. برنامه بورس تحصیلی ترکیه در رشته هنر

بورسیه‌ تورک بورسلاری فرصت‌های تحصیلی مناسب را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا برای دانشجویان بین المللی در رشته‌های هنر فراهم می‌کند. بورس‌های موجود در رشته‌های علوم موسیقی، هنرهای نمایشی، هنرهای زیبایی در دانشگاه موسیقی و دانشگاه هنرهای زیبایی آنکارا ارائه می‌شود. همچنین این دانشگاه بورسیه هایی را در زمینه آموزش زبان ارائه می‌دهد. تورک بورسلاری در رشته هنر تنها کمک هزینه ماهیانه را پوشش می‌دهد و به صورت کوتاه مدت (یک ساله) نیز ارائه می‌شود. بورسیه کوتاه مدت به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که هم‌اکنون در ترکیه در حال تحصیل هستند و عملکرد مناسبی از خود نشان داده‌اند.

2. بورس تحصیلی موفقیت ترکیه

این برنامه مختص به دانشجویانی است که اکنون با هزینه شخصی خود در کشور ترکیه در حال تحصیل هستند و در ضمن تحصیل عملکرد فوق‌العاده‌ای داشته‌اند. بنابراین دانشجویان با دریافت بورس تحصیلی موفقیت تورک بورسلاری به مدت یک سال از دانشگاه کمک هزینه ماهیانه دریافت می‌کنند.

3. بورسیه تحصیلی KATİP

هدف این برنامه بورسیه تورک بورسلاری، ارائه دوره زبان ترکی برای دانشگاهیان، مقامات رسمی خارجی، دیپلمات‌ها، دانشگاهیان و محققانی است که مایل به یادگیری زبان ترکی و آشنایی بیشتر با ترکیه هستند. استفاده از بورسیه تحصیلی KATİP برای عموم آزاد نیست و از طریق سفارتخانه‌های ترکیه در کشورهای مبدا دریافت می‌شود. این برنامه هزینه های ماهانه و خوابگاه ها را پوشش می‌دهد. و مدت زمان استفاده از آن ۸ الی ۱۰ ماه است.

4. بورسیه تحصیلی پژوهشی در ترکیه

مدت زمان برنامه بورس تحصیلی پژوهشی تورک بورسلاری، در ترکیه از یک سال الی ۳ ماه متغیر است. این برنامه برای تشویق محققان و دانشگاهیان بین‌المللی برای انجام تحقیقات دانشگاهی مشترک با دانشگاهیان ترک است و در معتبرترین دانشگاه‎‌های ترکیه ارائه می‌شود. همچنین این برنامه برای دارندگان دکترا یا داوطلبان دکترا که در مرحله پایان نامه خود هستند قابل اجرا است. بورسیه تحصیلی پژوهشی در ترکیه فقط کمک هزینه ماهیانه را پوشش می دهد.

بورسیه تحصیلی دانشگاه فنی خاورمیانه (METU)

دانشگاه صنعتی خاورمیانه هر سال بورس‌های تحصیلی خاصی را به دانشجویان بین‌المللی اختصاص می‌دهد. هدف این دانشگاه از ارائه‌ این بورسیه‌ها، فراهم نمودن شرایط آسان تحصیل برای دانشجویان خارجی است. همچنین این دانشگاه قصد دارد شرایطی را فراهم کند که دانشجویان بین المللی از همان بورس‌های تحصیلی که به دانشجویان ترکیه ارائه می‌شود، برخوردار شوند. دانشگاه METU چندین بورسیه تحصیلی و کمک هزینه تحصیلی مانند کمک هزینه تحصیلی غذا، کمک هزینه تحصیلی خوابگاه و کمک به صورت نقدی را پوشش می‌دهد. بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه فنی خاورمیانه توسط بنیاد توسعه دانشگاه به متقاضیان ارائه می‌شود. برای دریافت این بورسیه‌ها دانشجویان بین المللی باید فرم‌هایی را تکمیل و مدارکی را که در زیر ذکر شده است، به دفتر بورس تحصیلی و شهریه METU ، واقع در دانشکده هنر و ادبیات آنکارا ، طبقه ۲ ارائه دهند.

 • ارائه دادخواست برای دریافت بورسیه تحصیلی دانشگاه فنی خاورمیانه الزامی است.  این دادخواست باید امضا شده و حاوی اطلاعات تماس باشد و متقاضی در آن دلایل درخواست خود را برای دریافت بورس تحصیلی  با جزئیات کامل شرح دهد.
 • ارائه اسناد مربوطه‌ای که می‌تواند جزئیات و مشکلات مندرج در دادخواست کتبی را معلوم و اثبات کند، لازم است. از آنجا که مشکلات مالی دانشجویان دلایل و منابع مختلف دارد، تکمیل فرم و یا سند خاصی از طرف دانشگاه فنی خاورمیانه METU ارائه نمی‌شود و از دانشجویان انتظار می‌رود اسنادی را ارائه دهند که به وسیله آن‌ها مشکلات مالی و یا مشکلاتی را که در نتیجه کمبودهای مالی دارند، مشخص کنند. این اسناد باید دلایل نیاز آن‌ها به بورس تحصیلی را نشان دهد.

پرونده متقاضیانی که تمام اسناد خواسته شده را ندارند ارزیابی نمی‌شوند. رسیدگی به درخواست‌های بورس تحصیلی تنها با ارائه مستقیم مدارک مورد نیاز به دفتر بورس تحصیلی و شهریه انجام می‌شود. اسناد و مدارکی که به صورت آنلاین یا درخواست‌های آنلاین ارسال می‌شوند، مورد ارزیابی قرار نمی‌گیرند.

زمان درخواست بورس تحصیلی دانشگاه فنی خاورمیانه

متقاضی می‌تواند درخواست‌های بورس‌های تحصیلی دانشگاه فنی خاورمیانه را بین دوره‌های زیر انجام دهد.

 • برای ترم‌های پاییز : سپتامبر – اکتبر (شهریور الی مهر)
 • برای ترم‌های بهار:  فوریه – مارس (بهمن الی اسفند)

اگر موارد استثنایی و فوری وجود داشته باشد که نیاز به بررسی سریع داشته باشد، دانشجویان می‌توانند خارج از این دوره‌ها تقاضای دریافت بورسیه دهند، با این حال، اگر پرونده آنها موقت و فوری تلقی نشود، درخواست آن‌ها خارج از دوره‌های مذکور ارزیابی نمی‌شود.

بورس تحصیلی دانشگاه فنی ترکیه و کمک هزینه‌های آن

جداول کمک هزینه‌های تحصیلی برای سال تحصیلی ۲۰۲۱-۲۰۲۲

هزینه‌های دانشجویان بین المللی دوره کارشناسیشهریه به دلار
هزینه کامل شهریه۹۴۵۰
شهریه با ۲۵٪ بورس تحصیلی۷،۰۸۷.۵
شهریه با ۵۰٪ بورس تحصیلی۴،۷۲۵
شهریه با ۷۵٪ بورس تحصیلی۲،۳۶۲.۵
شهریه با ۱۰۰٪ بورس تحصیلیصفر
هزینه‌های تخفیف یافته برای دانشجویان بین المللی دوره کارشناسیشهریه به دلار
هزینه کامل شهریه۶۳۰۰
شهریه با ۲۵٪ بورس تحصیلی۴,۷۲۵
شهریه با ۵۰٪ بورس تحصیلی۳,۱۵۰
شهریه با ۷۵٪ بورس تحصیلی۱,۵۷۵
شهریه با ۱۰۰٪ بورس تحصیلیصفر
هزینه برای دانشجویان بین‌المللی تحصیلات تکمیلیشهریه به دلار
هزینه کامل شهریه۴,۲۰۰

 این مبلغ شامل ۵% مالیات بر ارزش افزوده می‌شود.

بورسیه تحصیلی دانشگاه فنی خاورمیانه برای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌شود و کلیه رشته‌های تحصیلی را پوشش می‌دهد.

شرایط اخذ بورسیه دانشگاه فنی خاورمیانه

یکی از شرایط اخذ بورسیه دانشگاه فنی خاورمیانه میانگین نمرات خوب است. برای برخورداری از تخفیف شهریه ۵۰% حداقل معدل متقاضی در ارزیابی میانگین نمرات (CGPA) برابر با ۳ و برای برخورداری از ۱۰۰% تخفیف شهریه، معدل متقاضی در ارزیابی میانگین نمرات (CGPA) باید برابر با ۳.۵ باشد. همچنین لازم است متقاضی در دوره تحصیلی نرمال در حال تحصیل باشد یعنی دوره تحصیلی وی شبانه نباشد و ملیت ترکی یا قبرس شمالی (TRNC) نداشته باشد همچنین شهروندی ترکیه از وی سلب نشده باشد. به علاوه از سازمان‌های دیگری بورسیه دریافت نکرده باشد.

تخفیف‌های دانشگاه فنی خاورمیانه

این دانشگاه دو نوع تخفیف در پرداخت شهریه و هزینه‌های تحصیل را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد. یکی از این تخفیف‌ها مختص به یکی از فرزندان کارمندان (در حال اشتغال یا بازنشسته) دانشگاه فنی خاورمیانه است و تخفیف دیگر مختص به به خواهر و برادری است که هر دو در دانشگاه فنی خاورمیانه در حال تحصیل هستند. یکی از آن‌ها ۶۰۰۰ فقط دلار در هر سال شهریه پرداخت خواهد کرد.

فرصت استفاده از بورس تحصیلی دانشگاه فنی خاورمیانه در سال ۲۰۲۰ الی ۲۰۲۱ به شرح زیر است:

دانشجویان موفق با نمره بالا (برنامه درسی ملی یا بین‌المللی) از بورس تحصیلی معافیت از شهریه ۲۵٪ و ۵۰٪ در زمان پذیرش برخوردار می‌شوند و دانشجویان فوق‌العاده موفق از بورسیه ۷۵٪ الی ۱۰۰٪ معافیت از پرداخت شهریه بهره‌مند می‌شود. ارزیابی دانشجویان بین‌المللی برای استفاده از این برنامه توسط کمیته پذیرش دانشجویان بین‌المللی انجام می‌شود. مدت زمان برای استفاده از بورس تحصیلی ۵ سال به علاوه یک سال دوره آمادگی زبان انگلیسی در صورت لزوم است.

بورسیه تحصیلی دانشگاه سابانجی

بورسیه تحصیلی این دانشگاه برای دانشجویان که قصد دارند در مقطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) ادامه تحصیل دهند، ارائه می‌شود. دریافت کنندگان بورسیه تحصیلی دانشگاه سابانجی (SU) براساس سوابق تحصیلی انتخاب می‌شوند. دریافت کنندگان بورسیه تحصیلات تکمیلی سابانچی ابتدا توسط هیئت داوران پذیرش با توجه به سوابق تحصیلی که دارند به هیئت اداری مربوط به تحصیلات تکمیلی پیشنهاد می‌شوند، سپس هیئت اداری مربوط به تحصیلات تکمیلی شرایط کلی متقاضی را برای اعطای بورسیه سابانچی ارزیابی می‌کند. اعطای بورس تحصیلی سابانچی به تصمیم دانشکده که براساس معدل شخص گرفته می‌شود، بستگی دارد.

انواع بورسیه تحصیلی دانشگاه سابانجی (SU)

دانشگاه سابانجی دارای تعداد دیگری بورسیه تحصیلی است تعدادی دیگر از مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

بورس تحصیلی پروژه تحقیقاتی دانشگاه سابانجی

دانشجویانی که در چارچوب پروژه‌های تحقیقاتی بورسیه دریافت می‌کنند به طور ماهانه مقداری کمک هزینه که حداقل هزینه‌های تحصیل را پوشش می‌دهد، تعلق می‌گیرد. همچنین دانشجویان ارشدی که موفق به دریافت این بورسیه شده‌اند به مدت ۱۰ ماه از خوابگاه دو نفره برخوردار خواهند شد و دانشجویان دکترا، در صورت امکان به مدت ۱۲ ماه از اتاق یک نفره بهره‌مند می‌شوند. دانشجویانی که امکان استفاده از خوابگاه را دارند و لی از آن استفاده نمی‌کنند می‌توانند ماهانه ۷۵۰ لیر کمک هزینه از دانشگاه دریافت کنند.

بورس تحصیلی Aysegul Arsoy

در هر سال، یکی از دانشجویان MBA در بین ماه‌های سپتامبر تا ژوئن موفق به دریافت بورس تحصیلی Aysegul Arsoy می‌شود. این بورس تحصیلی شامل معافیت پرداخت شهریه، دریافت کمک هزینه ماهیانه ۱۰۵۰ لیر به مدت ده ماه، امکان استفاده از خوابگاه دو نفره و کمک هزینه خرید کتاب تا ۲۰۰ دلار در سال می‌شود. در محدوده دانشکده تحصیلات تکمیلی علوم مدیریت بورس تحصیلی (Işık İnselbağ ) به یک دانشجوی کارشناسی ارشد موفق با پایان نامه مناسب اختصاص می یابد. این بورس تحصیلی شامل معافیت شهریه، بهره‌مندی از یک خوابگاه دو نفره، بهره‌مندی از کمک هزینه ماهیانه ۴.۰۰۰ لیر به مدت ۱۰ ماه بین سپتامبر و ژوئن می‌شود.

بورسیه تحصیلی دانشگاه سابانجی

افرادی که موفق به دریافت بورسیه تحصیلی سابانجی می‌شوند به طور کامل از پرداخت شهریه معاف خواهند شد. همچنین متقاضی در مقطع کارشناسی ارشد تا ۱۰ ماه ۲۵۰۰ لیر و در مقطع دکترا تا ۱۲ ماه ۳۲۰۰ لیر کمک هزینه ماهیانه دریافت می‌کند و از خوابگاه‌های دو نفره به صورت رایگان بهره‌مند می‌شوند. هرچند که اگر دانشجویی تمایل داشته باشد از خوابگاه به صورت انفرادی استفاده کند لازم است تفاوت هزینه را در ابتدای ترم بپردازد، همچنین اگر متقاضی تمایلی به استفاده از خوابگاه نداشته باشد می‌تواند به ازای عدم استفاده از خوابگاه کمک هزینه ۷۵۰ لیر به صورت ماهانه از دانشگاه دریافت کنند.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی دانشگاه سابانجی

برای دریافت این بورسیه تحصیلی ترکیه متقاضی باید مجموعه‌ای از شرایط را داشته باشد. مهم‌ترین آن عبارت است از:

 • ارائه مدرک زبان
 • ارائه مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد معتبر
 • ارائه سایر مدارک پذیرش مثل: نتیجه آزمون GMAT یا GRE

بورسیه تحصیلی دانشگاه بیلکنت

دانشجویان متقاضی دریافت بورس تحصیلی دانشگاه بیلکنت با توجه به تعدادی از معیارهای دانشگاه ارزیابی و انتخاب می‌شوند. این معیارها عبارت‌اند از: ریز نمرات دبیرستان، ریز نمرات امتحانات ملی و یا نمرات آزمون بین‌المللی و سایر معیارهای علمی مثل داشتن مقاله.

در نهایت متقاضیانی که واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی هستند از پرداخت شهریه به صورت جزئی و یا کامل معاف می‌شوند. بورسیه‌های معافیت از پرداخت شهریه دانشگاه بیلکنت در پنج سطح اعطا می‌شوند، که از %۲۰ معافیت شهریه تا ۱۰۰% را شامل می‌شود. همچنین تعدادی از افرادی که صد در صد از پرداخت شهریه معاف هستند، امکان استفاده از خوابگاه‌های رایگان را دارند. دانشجویان که موفق به اخذ بورسیه این دانشگاه شده‌اند می‌توانند، حداکثر برای ۴ ترم در برنامه آمادگی انگلیسی و حداکثر برای ۱۰ ترم در برنامه‌های کارشناسی ۴ ساله از بورس تحصیلی معافیت از شهریه بهره‌مند شوند. همچنین بورسیه‌های اسکان فقط تا ۸ ترم به دانشجویان ارائه می‌شود.

شرایط اخذ بورسیه دانشگاه بیلکنت

این بورسیه به مقطع کارشناسی اختصاص دارد و کلیه رشته‌های تحصیلی را پوشش می‌دهد. همچنین متقاضی باید بتواند در طول دوره تحصیل در ارزیابی میانگین نمرات (CGPA)معدل ۲ الی ۲.۵ را کسب کند. همچنین ریز نمرات دبیرستان متقاضی و یا نمره آزمون‌های بین‌المللی وی مورد اهمیت است. لازم است بدانید دانشجویانی که در طول دوره تحصیل بتوانند معدل سالانه ۳.۳۰ یا بالاتر داشته باشند می‌توانند بورسیه تحصیلی شایسته از دانشگاه دریافت کنند.

بورسیه تحصیلی توبیتاک (TUBITAK)

شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه برای متقاضیان خارجی که قصد دارند مقطع کارشناسی ارشد، دکتری و پسا دکتری را در این کشور بگذرانند بورسیه توبیتاک (TUBITAK) را ارائه داده است. برای دستیابی به این نوع بورسیه متقاضی باید تعدادی از شرایط را داشته باشد. شرایطی مثل:

 • ارائه مدرک تحصیلی مقاطع قبلی و ریز نمرات سال‌های تحصیلی قبلی
 • برخورداری از شرایط پذیرش دانشگاه انتخابی (برخی از دانشگاه‌ها ممکن است از متقاضی مدارکی همچون؛ مدرک زبان، مدرک شرکت در آزمون GMAT یا GARE را درخواست کنند.)
 • متقاضی تابعیت ترک نداشته باشد.
 • متقاضی از سن مناسب برخوردار باشد.

بورسیه تحصیلی اراسموس در ترکیه

>

بورسیه اراسموس، برنامه‌ای تدوین و تهیه شده از سمت کشورهای عضو اتحادیه اروپا است که ترکیه هم در این برنامه شرکت کرده است و در برخی از دانشگاه‌های خود از این برنامه استفاده می‌کند. قانون اراسموس این است که دانشجویان برخی از دانشگاه‌های ترکیه می‌توانند یک یا دو ترم از تحصیل خود را به طور رایگان در یک کشور دیگر سپری کنند.

متخصصین مهاجرت تحصیلی

پس از مطالعه مطالب بالا شاید این سوال برای شما مطرح شود که چگونه می‌توان با توجه به شرایط فعلی و مدارک تحصیلی که دارید برای دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه اقدام کنید؟! برای رسیدن به این هدف این امکان را وجود دارد که از متخصصین با تجربه مهاجرت تحصیلی GO2TR راهنمایی دریافت کنید تا بهترین گزینه‌های موجود را باتوجه به شرایط اختصاصی که دارید پیش روی شما قرار دهند.

ارزیابی
برای ارزیابی ، با موسسه ما تماس بگیرید.


منبع:

turkiyeburslari

شرط معدل برای اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه چگونه است ؟
15 به بالا و برای پزشکی و دندانپزشکی 18 به بالا
آزمون ales ترکیه چگونه است ؟
برای سنجش ریاضی و زبان ترکی
تحصیل رایگان در ترکیه چگونه است ؟
چنین موردی در ترکیه تقریبا وجود ندارد.
ارزان ترین و گران ترین شهرهای ترکیه کدامند ؟
استانبول گران ترین و بعد از آن ازمیر گران است و آنکارا از همه ارزان تر است.
هزینه خوابگاه خصوصی ترکیه کالج پوزا چقدر است ؟
دخترانه ماهی 1500 لیر با صبحانه و شام و پسرانه ماهی 1800 لیر با صبحانه و شام
شروع سال تحصیلی در ترکیه چه زمانی است ؟
سپتامبر و ژانویه که بسته به دانشگاه متفاوت است.
دولت ترکیه دوره زبان ترکی برای دانشجو برگزار میکند ؟
در صورتیکه با نمره های بالا وارد شوید، بله
دوره های تومر و زبان ترکی را چگونه بگذرانیم ؟
کلاس های زبان و یا دوره زبان سفارت ترکیه در چهارراه استانبول تهران را شرکت کنید.
در مقطع phd برای بورسیه چه مدارکی نیاز است ؟
تافل و gre معمولا نیاز است و isi معتبر و معدل بالای 18
بورسیه مقطع ارشد در ترکیه چگونه است ؟
هزینه این دوره به خودی خود زیاد نیست و بورسیه بیشتر به کشورهای محروم تعلق می گیرد.
بورسیه های لیسانس ترکیه چه مبلغی شامل می شوند؟
در حدود 700 لیر و بیشتر به کشورهای محروم متعلق است و دریافتی خوبی برای هزینه های ماهانه دانشجوست.
بورسیه های ارشد و دکترای ترکیه چه مبلغی را شامل می شوند؟
در حدود 1400 لیر و متعلق به کشورهای محروم هستند که دریافتی خوبی برای هزینه های ماهانه دانشجوست.
سقف نمره sat چقدر است ؟
1600 که 800 ریاضی و 800 فلسفه و تاریخ زبان انگلیسی است.
آزمون gre چگونه برگزار می شود؟
2 بار برگه ای و چند بار به طور آنلاین در سال
هزینه gre چقدر است ؟
205 تا 230 دلار متغیر
کار دانشجویی چند ساعت در هفته در ترکیه امکان پذیر است؟
به طور قانونی 21 ساعت برای لیسانس و 24 ساعت برای مقاطع بالاتر در هفته و البته نظارت دقیقی از سوی دولت در این ایام مشاهده نشده اما اگر به طور اتفاقی تخلفی رخ دهد با فرد خاطی برخورد می شود.
بهترین روش اخذ اقامت ترکیه چیست؟
برای اخذ اقامت ترکیه باید در ابتدا توجه داشت که کدام ویزا را اخذ کرده‌اید و چقدر زمان نیاز است که وارد اقامت موقت و یا دائم شوید. در ابتدا اقامت موقت این کشور مد نظر است و نیاز است که مدت زمان مشخصی طی شود تا بتوانید به اقامت دائم دست یابید.
اعزام دانشجو به کانادا و بورسیه تحصیلی آن چگونه است؟
در کنار اعزام دانشجو به کانادا به اخذ بورسیه تحصیلی در این کشور خواهیم پرداخت. همان طور که می دانید دانشگاه های کانادا جزو برترین دانشگاه های دنیا است. دانشگاه های این کشور جزو دانشگاه های برتر دنیا هستند و معمولا دارای بودجه دولتی هستند. اسکالرشیپ و بورسیه تحصیلی کانادا به عنوان کمک هزینه مالی به دانشجویان بین المللی در دانشگاه های کانادا تعلق می گیرد. شایان ذکر است بدانید هیچکدام از این موارد احتیاج به بازپرداخت ندارند. در برخی مواقع به صلاحدید دانشگاه و با توجه به رزومه دانشجویان در برخی مواقع کل هزینه تحصیل و گاهی بخشی از هزینه های تحصیل را ساپورت می کند. بورسیه تحصیلی معمولا به دانشجویانی تعلق می گیرد که نیاز مالی داشته باشند و از این رو وضعیت مالی دانشجویان متقاضی مورد بررسی دقیق قرار می گیرد. اسکالرشیپ نوع دیگری از بورسیه تحصیلی است که در اعزام دانشجو به کانادا به دانشجویان بین المللی تعلق می گیرد. این نوع کمک هزینه بر اساس برتری و صلاحیت علمی، مهارت های ورزشی و.... به دانشجویان واجد شرایط تعلق می گیرد.


61 thoughts on “بورسیه تحصیلی ترکیه

 1. ناشناس گفته:

  رشته ریاضی فیزیک خوانده ام ،در گروه تجربی کنکور دادم ، معدل بالا است،در رشته پزشکی دانشگاه های بورسدار ترکیه میتوانم متقاضی باشم

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز،امکان بورس کامل موجود نیست اما شما میتوانید با گذراندن آزمون و قبولی دانشگاه دولتی با هزینه بسیار پایین اقدام کنید.برای اطلاعات بیشتر با شماره 02143000021 تماس بگیرید.تیم اعزام GO2TR.

 2. ناشناس گفته:

  سلام برای رشته دندانپزشکی و پزشکی هم امکان گرفتن بورسیه هست و آیا شرط سنی داره؟

  پاسخ:
  با سلام، بله امکان گرفتن بورسیه می باشد اما هر دانشگاه و هر کشور شرایط سنی متفاوت دارند.برای بررسی دقیق مورد شما با موسسه تماس بگیرین 42956(021) تا بهتر راهنمایی شوید.
  تیم اعزام GO2TR

 3. ناشناس گفته:

  سلام من دانشجوی دکتری مدیریت هستم. جامع دادم و دارم تزم رو مینویسم. متولد۵۶
  آیا برای بورس شدن در رشته مدیریت یا روانشناسی نیاز به آزمون خاصی دارم باتوجه به اینکه ریاضی به اونصورت نداشته و بیس ازمونها ریاضیه. رزومه قوی مثل مقاله و کتاب و…هم دارم
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز، مورد شما نیازمند بررسی است. می توانید با مشاوران ارشد با صحبت کنید.برای دریافت اطلاعات با شماره 02143000021(داخلی 76) تماس بگیرید.تیم اعزام GO2TR.

 4. ناشناس گفته:

  باعرض سلام و وقت بخیر خدمت شما.بنده میخواستم بدونم اگر دردانشگاه مدیریت صنعتی تبریز متروپل بخونم و آزمون yösبدم میتونم بورسیه دانشگاه های ترکیه بشم.باتشکر

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز، دریافت بورسیه از طریق آزمون yos نیازمند اخذ نمره بالا در این آزمون است.برای دریافت اطلاعات با شماره 02143000021(داخلی 76) تماس بگیرید.تیم اعزام GO2TR.

 5. ناشناس گفته:

  سلام من 16 سالمه و پایه دهمم اگه امسال ازمون یوس بدم میتونم بهد از پایان سال دوازدهم برای ثپت نام برای دانشگاه اقدام کنم

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز، برای اطلاعات بیشتر با مشاوران ما به شماره 02143000021 تماس بگیرید.قدردان شما تیم اعزامی GO2TR.

 6. ناشناس گفته:

  سلام
  میخواستم بدونم با معدل ۱۹.۹۰ و قبولی مرحله یک المپیاد و مدارک زبان ترکی و انگلیسی میشه برای رشته های علوم پزشکی اقدام به گرفتن بورسیه کرد
  در ضمن باید دیپلم داشته باشیم یا گواهی اشتغال به تحصیل در پایه دوازدهم هم کافیه (تابستان یازدهم دوازدهم باشیم)

  پاسخ:
  سلام روزتون بخیر
  دوست عزیز شرایطی که شما دارین بسیار عالیه و برای گرفتن پذیرش از بهترین دانشگاه ها اقدام کرد، اما برای گرفتن بورسیه نیاز که شما در آزمون های ورودی هر دانشگاه شرکت کنید .
  من به شما پیشنهاد می کنم با مشاورین ما تماس بگیرید تا بصورت دقیق شرایط شما رو بررسی کنند
  شماره تماس :
  ۰۲۱-۴۲۹۵۶
  ۰۲۱-۴۳۰۰۰۲۱

 7. ناشناس گفته:

  یعنی بدون آزمون و ازطریق ترکیه بورسولاری امکان گرفتن بورسیه وجود ندارد
  در ضمن یه سوال توانایی های مثل مدرک icdl و مهارت داشتن تو فتو شاپ و داشتن مقاله در جشنواره خوارزمی هم تاثیر مثبت داره ؟ و یک نکته آیا تحصیل در استعداد های درخشان جزو رزومه محسوب میشه یا خیر

  پاسخ:
  سلام. مدارک بین المللی در هر رشته ای می تواند در رزومه شما ثبت شود و تاثیر گذار خواهد بود(بسته به رشته و یا موقعیت شغلی مد نظرتون). دانش فوتوشاپ نیز به همین ترتیب نیاز به ارائه نمونه کار یا مدرک بین المللی داردو مقالات ISI نیز به صورت جهانی پذیرفته شده اند. تحصیل در استعداد های درخشان می تواند پوئن مثبتی باشد بسته به کشوری که می خواهید برایش اقدام کنید.

 8. ناشناس گفته:

  زبان انگلیسی رو بلد باشی در هلند اقامت میدن؟؟؟؟

  پاسخ:
  سلام
  اگر میخواهید که پذیرش دانشگاهی بگیرید نیاز به مدرک رسمی زبان انگلیسی دارید.که با پذیرشتون میتونید برای اقامت هلند اقدام کنید.
  برای اطلاعات بیشتر با موسسه (42956)021 تماس بگیرید.
  تیم اعزام GO2TR

 9. ناشناس گفته:

  سلام من دبیر هستم امکانش هست که اقامت بگیرم لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز، شرایط سنی و رزومه شما باید مورد بررسی متخصص قرار بگیرد.امکان مهاجرت برای شما ممکن است.برای دریافت اطلاعات با شماره 02143000021 تماس بگیرید.تیم اعزام GO2TR.

 10. ناشناس گفته:

  با سلام اینجانب دارای فوق لیسانس مکانیک و کارمند دولت می باشم و همسرم دارای کارشناسی کتابداری است و در رشته هنرهای تجسمی فعالیت می کند( موسس و مربی اموزشگاه هنرهای تجسمی می باشد) و همچنین دارای یک فرزند پسر 6 ساله می باشیم. خواهشمندم که راهنمایی بفرمائید جهت مهاجرت که با شرایط ما کدام کشور مناسب تر

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز،برای پاسخ شما به اطلاعات بیشتری نیاز داریم لطفا با ما تماس بگیرید تا شرایط شما را بررسی کنیم و با توجه به آن بهترین راه برای مهاجرت را به شما پیشنهاد بدهیم. 0214300021. قدردان شما تیم اعزام GO2TR.

 11. ناشناس گفته:

  من با نمرات بالای ۱۹ و مدارک برنامه های مربوط به رشته معماری و زبان متوسط خوب میتونم بورسیه بشم که تمام هزینه به عهده دولت باشه؟!

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز،به طور کلی شما برای دریافت بورسیه نیاز به رزومه ی قوی شامل معدل بالا،مقاله،شرکت در همایش و …. دارید.
  برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۰۲۱۴۳۰۰۰۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.
  قدردان شما هلدینگ مهاجرتی Go2tr

 12. ناشناس گفته:

  سلام من امسال کنکوری هستم تا الانم‌همه معدل هام بالای ۱۹ بوده زبانم خوب رو به بالا می خواستم بدونم این آزمون ریاضیش مال چه رشته هایی است ؟
  و امکان قبولی در رشته پزشکی یا پیرا پزشکی وجود داره برام یا خیر؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز
  شما به طور کلی برای پذیرش در هر رشته ای در دانشگاه های معتبر ترکیه نیاز به پذیرفته شدن در آزمون یوس یا SAT خواهید داشت.
  برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02143000021 تماس حاصل فرمائید.
  قدردان شما هلدینگ مهاجرتیGo2tr

 13. ناشناس گفته:

  سلام خسته نباشید
  من الان دانش اموز سال یازدهم هست معدل سال قبلم هم کتبی ۲۰ بود (دهم) مدرک آیلتس دارم و تا سال بعد (دی ۱۴۰۰)میخوام مقاله بنویسم و کتاب هم ترجمه کنم.کمربند سیاه کاراته و چند کیلو مقام قهرمانی کشوری استانی هم دارم
  شانسم برای بورسیه 2022چقدره ؟؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز، مواردی که اطلاع دادید بسیار ناپیوسته و گسترده هستند. در خصوص اقدام مهاجرتی بواسطه ی توانایی های ورزشی باید مقام بین المللی داشته باشید و برای ویزای تحصیلی میتوانید برای دوره کارشناسی اقدام کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره ی تخصصی با شماره 02143000021 تماس حاصل فرمایید. قدردان شما هلدینگ مهاجرتی GO2TR.

 14. احسان گفته:

  من احسان کیانفر دکترا مهندسی شیمی دارم با معدل 19.88 به پایان رسید و همچنین معدل کارشناسی ارشد 17.32 . بنده برج 9 به اساتید محتلف ایمیل زدم واسه پست داک. تا انیکه استادی پیدا کردم از دانشگاه ارجیس ترکیه که بصورت فلورشیب و مصاحبه با برنامه اسکاپ پذیزش گرفتند . بعدش استادم کفت برو توی سایت بورسیه ثبت نام کن .من طبق دستور ایشون ثبت نام کردم .چند تا سوال دارم .1-من با 50 مقاله ای اس ای و چاپ 3 کتاب لاتین در انتشارات ازومازن و 12 بوک چپتر توی انتشارات امریکا و سن 32 و جوایز مختلف ، احنمال درصد وجود دارد بورسیه تحققیاتی قبول بشم. و نتایج کی اعلام میشه.

  • امیرعلی مقدم گفته:

   سلام دوست عزیز
   با توجه به رزومه ی تحصیلی بسیار قوی شما به نظر می رسد کسب بورسیه شما قطعی باشد و نتایج به طور معمول تا ۲ ماه پس از ارسال مدارک مشخص می شود.
   سپاس از همراهی شما Go2tr

 15. Ayda گفته:

  سلام من ۱۵ سالمه
  میخوام رشته تجربی بردارم .
  یه سوال داشتم اینکه من اگه مدرک زبان انگلیسی و ترکی داشته باشم و معدلم بالا باشه بعد از کلاس دوازدهم میتونم واسه دانشگاه بورسیه بگیرم ؟ بعد اینکه دقیقا تو چه ازمون هایی باید شرکت کنم ؟ و اون موقع هزینه ها به عهده دولت هست یا خودم ؟

  • امیرعلی مقدم گفته:

   سلام دوست عزیز
   به طور کلی دریافت بورسیه در مقطع کارشناسی دشوارتر از سایر مقاطع می باشد و مشروط به ارائه رزومه ی تحصیلی قوی می باشد ، شما همچنین باید در آزمون یوس یا SAT نیز پذیرفته شوید.
   برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره 02143000021 تماس بگیرید.
   ممنون از شما Go2tr

 16. امین باقری گفته:

  سلام. من مدرک دندانپزشکی عمومی از داشگاه تهران رو دارم و رتبه کنکورم در رشته تجربی زیر 100 بود. مدرک زبان ایلتس و زبان ترکی یوس را هم در دوران دانشجویی کسب کرده ام و میخواهم برای گرفتن تخصص بعد اتمام دوران سربازی، به یکی از کشورها های اروپایی و مخصوصا ترکیه درخواست بورسیه بدم. امکان پذیرشم به عنوان بورسیه چقدر هس و نیز میتونم حتی اقامت ه بگیرم؟

  • امیرعلی مقدم گفته:

   سلام دوست عزیز
   به نظر می رسد شما شانس بالایی برای کسب بورسیه داشته باشید
   همچنین مادامی که در این کشور مشغول به تحصیل باشید اقامت شما تمدید می شود.
   سپاس از همراهی شما Go2tr

 17. Mina گفته:

  سلام هزینه ۱۰۰ تا ۲۰۰ لیره برای خوابگاه دولتی با صبحانه و شام هست یا فقط شامل اقامت در خوابگاه هستش؟

  • امیرعلی مقدم گفته:

   سلام دوست عزیز
   اغلب بورسیه ها به این صورت می باشند که هزینه های اقامتگاه رایگان بوده اما هزینه های خورد و خوراک به عهده ی دانشجو می باشد.
   سپاس از همراهی شما Go2tr

دیدگاهتان را بنویسید

طبقه‌بندی: آرشیو تحصیل
مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021
شما در حال تماس با GO2TR هستید ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱ برای برقراری تماس دکمه زیر را فشار دهید