x
مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت گوتو تی آر
مشاوره مهاجرت: 02143000021

بورسیه تحصیلی ترکیه

از آن جا که این روزها افراد بسیار زیادی رویای تحصیل در کشورهای دیگر را در سر دارند، تصمیم گرفتیم تا راهشان را برای این هدف هموارتر سازیم. اخذ پذیرش تحصیلی، روشی آسان و مورد قبول در سفارت‌ها برای مهاجرت به کشورهای دیگر است و بسیار سریع‌تر از دیگر روش‌ها شما را به کشور مقصد می‌رساند و در صورت تمایل، پس از فارغ التحصیلی با یافتن شغل یا روش‌های دیگر، به راحتی می‌توانید درخواست انواع دیگر اقامت‌ها را بدهید و چون در آن‌جا تحصیل و یا کار کرده‌اید به احتمال قوی می‌توانید در آن کشور برای همیشه بمانید.

مقدمه

شاید شما از آن دسته افرادی باشید که مقاله‌های تایید شده علمی، معدل و نمرات بالا و یا رزومه درخشان دارید و یا برای مثال مدرک زبان دارید و امروز نمی‌دانید به کدام کشور برای تحصیل بروید و در چه دانشگاهی تحصیل کنید و یا حتی شرایط دریافت بورسیه تحصیلی و کمک هزینه را دارید و از آن بی خبر هستید و به کمک موسسه مهاجرتی برای اخذ بورسیه یا پذیرش نیاز دارید.

در ادامه، با شما در رابطه با اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه های معتبر ترکیه سخن می‌گوییم.

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که چرا ترکیه؟

تا انتهای مقاله با ما باشید و جواب این سوالتان را هم دریافت کنید.

همه چیز درباره بورسیه تحصیلی

 بورسیه، کمک هزینه‌ای است که از سمت دولت، دانشگاه یا موسسات خیریه (مثلDAADبرای کشور آلمان) به دانشجو تعلق می گیرد و هزینه تحصیل او را در کشوری که برای مهاجرت تحصیلی انتخاب کرده، کاهش می‌دهد.

انواع مختلف بورسیه وجود دارد و هرکدام درصد مشخصی از شهریه و هزینه زندگی دانشجویی را تقبل می‌کنند و بسته به کشور و دانشگاه انتخابی شما متفاوت است.

برای اطلاع از میزان بورسیه‌ای که به شما تعلق می‌گیرد و یا اخذ آن، باید به سایت‌های بورسیه دولتی و یا سایت دانشگاه یا موسسات خیریه‌ای که در این زمینه فعالیت می‌کنند، مراجعه کرده و درخواستتان را ارسال کنید و یا سوالتان را مطرح کنید.

برخی از بورسیه‌ها را می‌توانید پیش از رسیدن به کشور مقصد دریافت کنید و برخی دیگر، پس از ورود و تحصیل شما در کشور مقصد، در صورت صلاحیت، تایید و صادر می‌شوند.

عمدتا برای اخذ بورسیه باید معدل بالا و مقاله isi معتبر و نمره مورد قبول زبان ارائه دهید.

مصاحبه و یا آزمون ورودی هم، شرط ورود به برخی از دانشگاه‌هاست که باید از پیش در سایت جستجو کنید و درباره‌اش بدانید.

ضمنا توجه کنید، برخی از بورسیه‌ها به عنوان دستیار استاد به شما تعلق می‌گیرد که جهت دریافت آن باید از سایت دانشگاه‌ها، استاد مربوط به حوزه تحقیقاتی خود را یافته و از طریق ایمیل، رزومه خود را ارسال کرده و با او مکاتبه نمایید. چنانچه استاد بتواند بودجه و امکانی را برای شما اختصاص دهد، پذیرش می‌شوید و با کمترین هزینه یا بدون هزینه به کشور مقصد و نزد او می‌روید.

اخذ بورسیه

بورسیه تحصیلی کشور ترکیه، از سمت دولت ارائه می‌شود و سالانه شرایط و ارائه شدن آن متغیر است، بنابراین نمی توان به طور صد در صد بورسیه‌ای را برای ترکیه و مقطع و رشته موردنظرتان ذکر کرد و شما باید برای اطلاع از آن، به سایتی که بورسیه‌های رشته‌ها و مقاطع دائما در آن به روز رسانی می‌شود مراجعه کرده و یا از موسسات معتبر مهاجرتی بخواهید تا رزومه و مدارکتان را در سایت بارگذاری کنند و پس از اعلام نتیجه به شما کمک نمایند. 

زمستان هر سال، زمان مراجعه و بارگذاری مدارک در سایت بورسیه دولتی ترکیه و اقدام برای تحصیل در ترکیه  با دریافت کمک هزینه است و دانشگاه‌ها و موسسات خیریه در این کشور بورسیه کمتری ارائه می‌دهند که آن هم معمولا به کشورهای محروم تعلق می گیرد و ایرانی ها فقط در مقاطع بالا، می‌توانند به همین سایت بورسیه دولتی ترکیه مراجعه نمایند.

در مقطع لیسانس در موارد خاصی به صورت سلیقه‌ای و دلخواه بورسیه پس از ورود دانشجو به او تعلق می‌گیرد و قبل از آن او باید برای ورود، معدل عالی برای آزمون sat یا yos داشته‌باشد.

به طور کلی در همه مقاطع در ترکیه بورسیه‌ها تقریبا سلیقه‌ای به دانشجو تعلق می‌گیرد و مثل دیگر کشورها درصد یکسانی برای همه ندارد و برای هرکس چه قبل از ورود بورسیه بگیرد و چه بعد از ورود و گذراندن 2 ترم باشد، میزان کمک هزینه طبق صلاحدید دانشگاه یا دولت متغیر است و تقریبا روی موضوعی به نام تحصیل رایگان در این کشور هم نمی توان حساب کرد.

برای مقطع phd در ترکیه مقاله isi معتبر و عمدتا تافل و gre و معدل بالا( 3از4) نیاز است.

نکته قابل توجه اینکه، به دلیل نبودن کشور ایران در لیست کشورهای محروم عمده بورسیه‌ها، علی الخصوص در مقاطع پایین برای کشورهای جنگ زده و فقیر در نظر گرفته شده‌اند و برای مقاطع ارشد و دکترا برای دانشجویان ایرانی و در صورت صلاحیت فرد، بورسیه ارائه می‌گردد که آن هم شرایطی دارد؛ مثلا، اگر دانشجو بتواند در آزمون‌های ورودی دانشگاه نمره بالا تر از میانگین تعیین شده بدست بیاورد میتواند درخواست تخفیف در شهریه بدهد و اگر دانشجو در طی سال های تحصیل دارای معدل A باشد می تواند درخواست تخفیف در شهریه بدهد. 

آکادمی پوزا در آنکارای ترکیه با ارائه مدارک ذکر شده به دانشجویان ایرانی برای تحصیل در این کشور و اخذ بورسیه ها کمک می کند و خوابگاه‌های مجهز خصوصی غیر مختلط برای شما در نظر دارد. برای آشنایی بیشتر با این کالج با ما در تماس باشید.

شرایط و مدارک لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه

مدارک مورد نیاز برای درخواست عبارتند از:

  • معدل و ریز نمرات آخرین ترم تحصیل در کشور مقصد یا معدل فارغ التحصیلی از آخرین مقطع که این معدل مورد نیاز، برای مقاطع مختلف بدین شرح است: حداقل معدل 14 برای متقاضیان کارشناسی، حداقل معدل 15 برای متقاضیان کارشناسی ارشد، حداقل معدل 18 برای متقاضیان رشته‌های علوم پزشکی.
  • نتیجه آزمون های المللی و علمی (در صورت دادن این آزمون ها)؛ برای مثال،آزمون های gre یا sat یا ales که شامل ریاضیات و هوش و زبان هستند و برای تمامی رشته ها برگزار می‌شوند و بیشتر دانشگاه‌ها خودشان مشخص می‌کنند که شما برای پذیرش و تحصیل در آن جا باید نمره کدامیک را به آن‌ها ارائه دهید و ما در صورتیکه دانشگاه برایتان انتخاب‌های متعدد و آزاد گذاشته باشد، عمدتا gre را به شما پیشنهاد می کنیم.
  • نتیجه‌ی کنکور و امتحان ورودی یا مصاحبه دانشگاه که نشان دهنده مورد قبول واقع شدن شما باشد.
  • نمره زبان ترکی تومر که برای برخی رشته‌ها b2 و برخی دیگر c1 مورد قبول است و در مقطع دکترا به طور حتم c1 نیاز است و یا نمره تافل یا آیلتس که بهتر است قبل از اقدام برای ثبت نام دوره زبان و آزمون زبان، از مدرک زبانی که مورد تایید دانشگاه موردنظرتان است مطمئن شوید؛ برای مثال ممکن است دانشگاهی که مدرک تافل را مد نظر دارد، از شما مدرک آیلتستان را نپذیرد.
در پذیرش از سوی دانشگاه‌‌ها، اولویت با دانشجویانی است که از افتخارات و موفقیت‌های علمی بیشتری برخوردار باشند. مصاحبه به صورت حضوری در سفارت یا کنسول‌گری کشور ترکیه در کشور مبدأ انجام می‌شود؛ چنان چه تعداد دانشجویان کم باشد یا سفارت ترکیه در کشور مبدأ وجود نداشته باشد، مصاحبه به صورت اینترنتی صورت می‌گیرد.

محدودیت سنی برای بورسیه تحصیلی در ترکیه

شرایط سنی متقاضیان به شرح زیر است:

  • متقاضیان کارشناسی حداکثر متولد 1997 (1375)
  • متقاضیان کارشناسی ارشد متولد 1988(1366)
  • متقاضیان دکترا متولد 1983(1361)
  • متقاضیان بورسیه تحقیق حداکثر متولد 1973(1351) 

بورسیه آراسموس چیست ؟

اراسموس ، برنامه‌ای تدوین و تهیه شده از سمت کشورهای عضو اتحادیه اروپا و طبق معاهده بولونیاست که کشور ترکیه هم در برخی از دانشگاه‌هایش از این برنامه استفاده می‌کند و در این پیمان شریک است و حداقل به 56 کشور عضو بولونیا می‌تواند دانشجو بفرستد. قاون آراسموس این است که دانشجویان برخی از دانشگاه‌های ترکیه می‌توانند یک یا دو ترم از تحصیل خود را به طور رایگان و بدون اینکه از جیب خود هزینه‌ای برای بلیط و خوابگاه پرداخت کنند، در دانشگاه کشور دیگری تحصیل کنند و حتی مبلغی در حدود 1000یورو به طور ماهانه در آنجا دریافت نمایند. این دانشگاه مقصد، توسط دانشگاه خودشان در ترکیه مشخص و اعلام می شود و بستگی به این دارد که دانشگاهشان با کدام دانشگاه قرارداد جا به جایی دانشجو داشته‌باشد؛ البته دانستن زبان کشور مقصد و معدل بالا برای دریافت این امکان شرط است و عمدتا به افرادی تعلق می گیرد که قصد دارند پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه ترکیه و در مقاطع بالاتر در آن کشور تحصیل کنند و این یک یا دو ترم فرصتی برای محک زدن و مطالعه در رابطه با این هدف برای آینده‌شان است.

شرایط و مدارک لازم برای دریافت بورسیه آراسموس

معدل 3 از 4 که تقریبا همان 18 به بالا است، می‌تواند ملاک انتخاب دانشجو باشد و شرایط سنی هم گاهی اوقات تاثیر دارد. داشتن مدرک زبان کشور مقصد برای دریافت این امکان لازم است و باید 2 ترم از تحصیل شما در ترکیه ( برای فوق لیسانس و دکترا) و 3 ترم از تحصیل شما در ترکیه ( برای لیسانس) با همان معدلی که ذکر کردیم، گذشته باشد تا درخواست برای کشورهای عضو معاهده بولونیا ارسال گردد. ترکیه با حداقل 56 کشور می تواند این جابه جایی دانشجو را انجام دهد. آراسموس به افرادی تعلق می‌گیرد که پس از تحصیل در ترکیه، قصد ادامه تحصیل در آن کشوری را دارند که به آن یک یا دو ترم مهمان می‌شوند و در واقع برای محک زدن این هدف و آشنایی با دانشگاه و کشور برای آینده خودشان است. هزینه خوابگاه و بلیط رایگان بوده و حتی مبلغی در حدود 1000 یورو ماهانه به دانشجو داده می شود. نکته خوب دیگر در این باره این است که دانشجوی لیدر در مقصد به آن‌ها کمک می‌کند و راهنمای آن‌هاست تا نگرانی برای مواجهه با کشور و دانشگاه جدید نداشته‌باشند.

پیشنهادها

مشاهده همه پیشنهادها

سوالات متداول

شرط معدل برای اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه چگونه است ؟

آزمون gre برای کشور ترکیه شامل چه مواردی است ؟

آزمون ales ترکیه چگونه است ؟

تحصیل رایگان در ترکیه چگونه است ؟

ارزان ترین و گران ترین شهرهای ترکیه کدامند ؟

شهر دانشجویی ترکیه کجاست ؟

هزینه خوابگاه خصوصی ترکیه کالج پوزا چقدر است ؟

هزینه خوابگاه دولتی و خوابگاه دانشگاه در ترکیه چقدر است ؟

نمره +a در ترکیه معادل چه نمره ای در ایران است؟

نمره 3 از 4 در ترکیه معادل چه نمره ا ی در ایران است ؟

شروع سال تحصیلی در ترکیه چه زمانی است ؟

دولت ترکیه دوره زبان ترکی برای دانشجو برگزار میکند ؟

دوره های تومر و زبان ترکی را چگونه بگذرانیم ؟

در مقطع phd برای بورسیه چه مدارکی نیاز است ؟

مدرک چه آزمون هایی را دولت ترکیه قبول دارد ؟

بورسیه مقطع ارشد در ترکیه چگونه است ؟

بورسیه های لیسانس ترکیه چه مبلغی شامل می شوند؟

بورسیه های ارشد و دکترای ترکیه چه مبلغی را شامل می شوند؟

پرداخت شهریه در چه زمان از سال تحصیلی باید انجام شود؟

آزمون آیلتس چند وقت یک بار در ایران برگزار می شود؟

satچندبار در سال برگزار می شود؟

اعتبار نمره sat تا چه مدت است ؟

سقف نمره sat چقدر است ؟

آزمون gre چگونه برگزار می شود؟

انواع آزمونgre چیست ؟

هزینه gre چقدر است ؟

هزینه آزمون تومر چقدر است ؟

حداقل هزینه زندگی یک دانشجو در آنکارا در ماه چقدر است ؟

کار دانشجویی چند ساعت در هفته در ترکیه امکان پذیر است؟

مشاوره بورسیه تحصیلی ترکیه
آخرین ویرایش: 2020-04-29 13:25:14 10,878