بورسیه اراسموس

یکی از بورسیه های تحصیلی که توسط دانشگاه های معتبر ارائه می شود، بورسیه اراسموس است که در ادامه مقاله شرایط دریافت آن بررسی می شود.

درباره برنامه اکسچنج استیودنت اراسموس

برنامه اکسچنج استیودنت اراسموس چیست؟

برنامه اراسموس به منظور بالا بردن سطح تحصیل در کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا شکل گرفت. بنا به این برنامه که در سال 1987 شکل گرفت، دانشجویان و اساتید می توانستند بر طبق این برنامه بورسیه شوند و در دانشگاه های دیگر کشورهای اروپایی به ادامه تحصیل بپردازند.

از آنجایی که این طرح بسیار موفق عمل کرد، اتحادیه ی اروپا تصمیم گرفت این برنامه را در دیگر کشورهای دنیا هم گسترش دهد و موجبات پیشرفت علمی بسیاری از نقاط دنیا از جمله کشورهای در حال توسعه را فراهم کند. این برنامه تحت عنوان اراسموس موندوس در سال 2006 اجرا شد و کشورهایی نظیر ایران و ترکیه نیز در آن شرکت کردند.

به صورت کلی با توجه به برنامه اراسموس موندوس دانشگاه های عضو این برنامه می توانند با توجه به قوانین به تبادل دانشجو و اساتید با یکدیگر بپردازند، این دانشجویان بورسیه هستند و به همین دلیل هزینه های نسبتا کمی را برای ادامه تحصیل متحمل می شوند. همچنین ذکر این نکته ضروری است که استفاده از طرح اراسموس به معنای ثبت نام در دانشگاه مقصد نیست، بلکه دانشجویان تنها می توانند برای مدت مشخصی از فرصت های ارائه شده در کشور مقصد استفاده کنند و پس از اتمام این دوره باید به ایران بازگردند. البته با توجه به اینکه دانشجویان در محیط قرار می گیرند، بی شک امکان جذب آن ها ساده تر است.

برای استفاده از برنامه اکسچنج استیودنت  اراسموس ابتدا به پرتال مربوطه مراجعه کنید و دانشگاه های طرف قرار داد با این سیستم را پیدا کنید و مطمئن شوید که دانشگاه محل تحصیل شما عضوی از این سیستم است یا خیر. برای مثال دانشگاه های خواجه نصیرالدین طوسی، تهران، شریف و… عضو سیستم اراسموس موندوس هستند.

اگر دانشگاه محل تحصیل شما عضوی از سیستم اراسموس است باشد، مدارک مورد نیاز را اسکن و در پرتال بارگذاری کنید و منتظر پاسخ دانشگاه مورد نظر مبنی بر قبول یا رد شدن درخواست تان باشید.

توجه داشته باشید که شما با استفاده از سیستم اراسموس صد در صد بورسیه می شوید علاوه بر این که هیچ هزینه ای را به دانشگاه پرداخت نمی کنید، می توانید هزینه ی اقامت و بلیط رفت و برگشت تان را نیز دریافت کنید.

مزایای برنامه اکسچنج استیودنت اراسموس بی شمار است که از جمله ی آن ها ایجاد فرصت مطالعاتی مناسب برای بسیاری از دانشجویان و نخبه گان ایرانی، برای ادامه تحصیل در برترین دانشگاه های اروپایی است. با این حال این برنامه معایبی نیز دارد.

یکی از معایب این سیستم این است که با این که فرصت مناسبی برای ادامه تحصیل دانشجویان کشورهای در حال توسعه ای مانند ایران، در دانشگاه های کشورهای اروپایی به وجود می آید، اما با توجه به بستر نامناسب دانشگاه های این کشورها، کم تر دانشجوی اروپایی مایل به ادامه تحصیل در دانشگاه های این کشورها است. در واقع این برنامه تقریبا جنبه ی یک طرفه ای پیدا می کند و موجبات خروج نخبه گان و در اصطلاح فرار مغزها را فراهم می کند.

مورد بعدی این است با این که دانشجویان موظف‌اند پس از اتمام دوره ی مطالعاتی به کشور خودشان برگردند، اما بسیاری از آن ها جذب فرهنگ و زندگی در کشورهای اروپایی می شوند و ترجیح می دهند در این کشورها ادامه تحصیل دهند و این امر در طولانی مدت خروج نخبه گان را به همراه دارد.

در هر صورت برنامه ی اراسموس مزایای و معایبی دارد که با در نظر گرفتن شرایط تان می توانید راه درست را تشخیص دهید و از فرصتی که این برنامه در اختیارتان قرار می دهد، بهترین استفاده کنید.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طبقه‌بندی: آرشیو تحصیل
برای مهاجرت از متخصصان GO2TR مشاوره بگیرید:تماس: ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱