x
قبل از هر اقدام برای مهاجرت، این ویدئوها رو ببین!

رشته روانشناسی در خارج

روانشناسی دانش و حرفه‌ای است که به افراد و جامعه کمک می‌کند تا راه حل‌هایی برای مشکلات واقعی زندگی، مانند بهبود سلامت روان و دیگر مسائل اجتماعی پیدا کنند. رشته روانشناسی یک شاخه از علم زیست شناختی است که به ذهن، مغز و رفتار مربوط می‌شود. از آن‌جا که موضوع آن "طبیعت انسانی" است، کاربردهای گسترده‌ای در مراقبت‌های بهداشتی، آموزش، صنعت و تجارت دارد. به همین دلیل رشته روانشناسی دارای جایگاه بسیار مهمی در جامعه است.

مقدمه

امروزه رشته روانشناسی به یکی از پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی در سراسر جهان تبدیل شده است. بسیاری از دانشجویان تمایل دارند تحصیلات دانشگاهی خود در رشته روانشناسی را در یکی از دانشگاه‌های معتبر خارجی ادامه دهند. دانشگاه‌های بسیار زیادی در جهان رشته روانشناسی را در مقاطع تحصیلی مختلف و با بالاترین کیفیت آموزشی ارائه می‌دهند. دانشجویانی که قصد دارند از یکی از دانشگاه‌های معتبر جهان در رشته روانشناسی پذیرش بگیرند، باید به یک موسسه مهاجرتی یا اعزام دانشجو مراجعه کنند تا با شرایط تحصیل در رشته روانشناسی در دانشگاه‌های خارج از کشور آشنایی پیدا کنند. در ادامه به بررسی رشته روانشناسی می‌پردازیم.

درباره رشته روانشناسی 

رشته روانشناسی در خارج

روانشناسی مطالعه علمی ذهن و رفتار است. روانشناسی یک دانش کاربردی است زیرا تمرکز آن بر درک، توضیح و پیش‌بینی رفتار، احساسات و فرآیندهای ذهنی انسان است. در واقع روانشناسی مطالعه نحوه عملکرد ذهن و تاثیر آن بر روی رفتار است. روانشناسی یک رشته چند وجهی است و شامل بسیاری از گرایش‌های تحصیلی و زمینه‌های علمی از جمله توسعه انسانی، ورزش، سلامت بالینی، رفتارهای اجتماعی و فرآیندهای شناختی است. روانشناسی علمی بسیار جدید است و بیشتر پیشرفت‌های علمی در این رشته در طول 150 سال گذشته اتفاق افتاده است. با این حال، ریشه‌های آن را می‌توان در یونان باستان و در 400 - 500 سال قبل از میلاد مشاهده کرد. به‌طورکلی رشته روانشناسی 4 هدف را دنبال می‌کند. چهار هدف اصلی رشته روانشناسی شامل توصیف، توضیح، پیش بینی و تغییر رفتار و فرآیندهای ذهنی انسان است. رشته روانشناسی دارای شاخه‌ها و گرایش‌های بسیار زیادی است. برخی از شاخه‌ها و گرایش‌های رشته روانشناسی عبارتند از: روانشناسی بالینی، روانشناسی شناختی، روانشناسی رشد، روانشناسی تکاملی، روانشناسی پزشکی قانونی، روانشناسی سلامت، روانشناسی عصبی، روانشناسی اجتماعی. هر کدام از این گرایش‌های روانشناسی در زمینه‌های متفاوتی فعالیت می‌کنند.

روانشناسی رشته گسترده‌ای است که شامل مطالعه اندیشه، رفتار، شخصیت، احساسات و موارد دیگر در انسان می‌شود. رسیدن به درک عمیق‌تر از روانشناسی می‌تواند به افراد کمک کند تا بینش بهتری نسبت به اعمال خود و درک بهتری از رفتار دیگران داشته باشند. تحقیقات در روانشناسی به دنبال درک و توضیح چگونگی عملکرد ذهن انسان است. روانشناسان می‌کوشند تا با عوامل زیادی که می‌توانند بر ذهن و رفتار تأثیر بگذارد؛ از تأثیرات بیولوژیکی گرفته تا فشارهای اجتماعی و بر روی این عوامل مطالعه عمیق‌تری داشته باشند. تمرکز اصلی رشته روانشناسی بر درمان سلامت‌ روان و تقویت عملکرد ذهن است.

علم روانشناسی در ابتدا از علوم فلسفه و زیست شناسی تکامل یافته است. مباحث مربوط به این دو موضوع به زمان اولین متفکران یونان، ازجمله ارسطو و سقراط برمی‌گردد.

ظهور علم روان‌شناسی به عنوان یک زمینه مطالعاتی جداگانه و مستقل زمانی به وقوع پیوست که ویلهلم ووند اولین آزمایشگاه روانشناسی تجربی را در سال 1879 در لایپزیگ آلمان تأسیس کرد. کار ویلهلم ووند متمرکز بر توصیف ساختارهایی بود که ذهن را تشکیل می‌دهند. در طول تاریخ روانشناسی، مکاتب فکری مختلفی برای توضیح ذهن و رفتار انسان شکل گرفته‌اند. در برخی موارد، بعضی از مکتب‌های فکری برای مدتی بر علم روانشناسی تسلط  یافتند. در حالی که این مکتب‌های فکری گاهی به عنوان نیروهای رقیب تلقی می‌شوند، هر کدام از آن‌ها در درک ما از علم روانشناسی نقش داشته است.

روانشناسی هم یک اصل نظری و هم یک اصل کاربردی است. روانشناسان از روش‌های علمی  برای فهم، توضیح و پیش بینی رفتار انسان استفاده می‌کنند. مطالعات روانشناختی کاملا ساختار یافته است و با فرضیه‌ای شروع می‌شود که به صورت تجربی مورد آزمایش قرار می‌گیرد. هنگامی که روانشناسی از ریشه‌های فلسفی خود دور شد، روانشناسان شروع به استفاده از روش‌های علمی‌تری برای مطالعه رفتار انسان کردند. محققان و روانشناسان معاصر از تکنیک‌های علمی مختلفی از جمله آزمایش‌ها، مطالعات آماری و تحقیقات طولی استفاده می‌کنند.

روانشناسی علم ذهن و رفتار است. آدام بورلند، روانشناس بالینی در کلینیک کلیولند در اوهایو می‌گوید:

"روانشناسان افکار، عملکرد ذهن، رفتارها، احساسات و شخصیت انسان را مورد مطالعه قرار می‌دهند." رشته روانشناسی به عنوان یک رشته ترکیبی طبقه‌بندی می‌شود؛ زیرا علم روانشناسی ترکیبی از علوم پزشکی و علوم اجتماعی است.

روان‌شناسی مطالعه تمام جنبه‌های رفتاری و فرآیندهای ذهنی است. روانشناسان موضوعات مختلفی را مورد بررسی قرار می‌دهند؛ از جمله این‌که چگونه مغز کار می‌کند، چگونه رفتار انسان‌ها تغییر می‌یابد، چگونه حافظه ما نظم و ترتیب می‌یابد، چگونه اطلاعات را پردازش می‌کنیم و رفتارمان را تنظیم و کنترل می‌کنیم، چگونه افراد با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند و کودکان چگونه جهان پیرامون خود را می‌شناسند.

روانشناسان دانشمندانی هستند که از مشاهدات و شواهد تجربی برای رسیدن به یک نتیجه‌گیری معتبر استفاده می‌کنند. آن‌ها به دنبال درک رابطه بین احساسات و اعمال ما و همچنین درک فرآیندهای مداخله‌گر هستند که زیربنای رفتار انسان (روانشناسی شناختی) و رشد آن‌ها در طول عمر (روانشناسی رشد)، از جمله تعامل بین افراد (روانشناسی اجتماعی) و تفاوت‌های روانشناختی بین افراد است. برخی از محققان روانشناسی بر رفتارهایی که منحصر به فرد انسان‌ها است و آنچه که ما را شبیه به سایر حیوانات می‌کند متمرکز می‌شوند (روانشناسی تطبیقی).

بسیاری از روانشناسان در حوزه‌های کاربردی علم روانشناسی فعالیت می‌کنند، به عنوان مثال حوزه شغل و کار (روانشناسی شغلی)، عدالت کیفری (روانشناسی پزشکی قانونی)، تدریس و یادگیری (روانشناسی آموزشی) و سلامت روان و جسمی (روانشناسی بالینی).

چرا روانشناسی؟

رشته روانشناسی در خارج

رشته روانشناسی یکی از بهترین رشته‌های تحصیلی در سراسر جهان است. رشته روانشناسی رشته‌ای بسیار کاربردی است و دانشجویان با تحصیل در این رشته می‌توانند در آینده به عنوان یک روانشناس به درمان بیماری‌های روحی و روانی افراد بپردازند. روانشناسی رشته بسیار جذابی بوده و به شما کمک می‌کند تا رفتار و فرآیند‌های ذهنی انسان را درک کنید. اگر به درک عمیق‌تر از وضعیت روحی و روانی انسان‌ها علاقه دارید، باید تحصیل در رشته روانشناسی را در نظر بگیرید و همچنین یکی دیگر از مزیت‌های تحصیل در این رشته انعطاف پذیری آن است. رشته روانشناسی دارای شاخه‌ها و گرایش های تحصیلی بسیار متنوع و زیادی بوده و دانشجویان می‌توانند با توجه به استعداد و علاقه خود در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در یکی از گرایش‌های رشته روانشناسی مانند روانشناسی بالینی، روانشناسی آموزشی، روانشناسی پزشکی قانونی و ... ادامه تحصیل دهند.

رشته روانشناسی چشم‌انداز شغلی بسیار خوبی دارد. دانشجویان این رشته می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی به سرعت مشغول به کار شوند و درآمد بسیار خوبی کسب کنند. فرصت‌های شغلی بسیار زیادی برای رشته روانشناسی وجود دارد و روانشناسان می‌توانند در کلینیک‌های روانشناسی به عنوان مشاور فعالیت کنند و یا می‌توانند به عنوان استاد رشته روانشناسی در مراکز علمی،  آموزشگاه‌ها و دانشگاه‌ها تدریس کنند. همچنین روانشناسان می‌توانند به صورت مستقل در کلینیک خود به عنوان یک روانشناس به بیماران مشاوره دهند و درآمد بسیار خوبی کسب کنند. به علاوه روانشناسان می‌توانند در پروژه‌ها و کارهای تحقیقاتی مرتبط با رشته روانشناسی شرکت کنند و از این راه نیز کسب درآمد کنند. طبق گفته دفتر آمار وزارت کار ایالات متحده، اشتغال روانشناسان تا سال 2024 حدود 19 درصد رشد خواهد کرد. این رشد خیلی سریع‌تر از میانگین رشد اشتغال رشته‌های دیگر است.

تحصیل در رشته روانشناسی سبب می‌شود تا شما به درک بهتری از وضعیت روحی و روانی خود و دیگران دست پیدا کنید. با تحصیل در این رشته می‌توانید درک درستی از شخصیت خود داشته باشید، تسلط بیشتری بر رفتارهای خود پیدا کنید و مهارت‌های ارتباطی خود را پرورش دهید. توانایی برقراری ارتباط موثر با دیگران یک مهارت اساسی در محیط‌های اجتماعی محسوب می‌شود و دانشجویانی که در رشته روانشناسی تحصیل می‌کنند این مهارت را به خوبی کسب می‌کنند.

تحصیل و کار در رشته روانشناسی می‌تواند سرگرم کننده و چالش‌برانگیز باشد. اگر شما علاقه‌مند به حل مشکلات عملی یا نظری هستید، پس تحصیل در رشته روانشناسی ممکن است انتخاب خوبی برای شما باشد.

جایگاه روانشناسی

رشته روانشناسی در خارج

روانشناسی مطالعه جنبه‌های مختلفی است که به ذهن انسان، عملکردها و محیط ما مربوط می‌شود. با نگاهی به گرایش‌های مختلف روانشناسی، فورا می‌توان دریافت که چگونه علم روانشناسی به طرق متنوعی در زندگی ما نقش دارد. روانشناسی با تمام جنبه‌های زندگی ما ارتباط دارد و این‌که اکنون شما چه کسی هستید، در آینده چگونه خواهید بود، چگونه با خانواده، دوستان، همکاران و غریبه‌ها تعامل دارید – روانشناسی می‌تواند در درک بهتر تمامی این موارد به ما کمک کند. هدف روانشناسی فقط مطالعه تفکر و رفتار انسان نیست، بلکه هدف اصلی آن عملی کردن دانش روانشناسی، کمک به مردم و جامعه و به‌طورکلی حل مشکلات روزمره و بهبود کیفیت زندگی انسان‌ها است.

روانشناسی به افراد این امکان را می‌دهد تا درباره نحوه عملکرد ذهن خود اطلاعات بیشتری کسب کنند. این دانش می‌تواند به انسان در تصمیم گیری‌های مهم و در جلوگیری از موقعیت‌های استرس زا کمک کند. این علم نه تنها باعث موفقیت افراد می‌شود بلکه می‌تواند بر سلامتی آنها نیز تأثیر بگذارد. روانشناسی به بسیاری از افراد کمک می‌کند با بیماری‌های روحی خود مقابله کنند تا بتوانند زندگی خود را با شرایط بهتری ادامه دهند. مطالعات روانشناختی همچنین به پیشرفت پزشکی و توانایی تشخیص بیماری‌های مختلف (مانند آلزایمر و پارکینسون) کمک کرده است. بنابراین رشته روانشناسی می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی رشته‌های دیگر مانند رشته پزشکی بگذارد.

روانشناسی می‌تواند به طرز شگفت‌انگیزی باعث بهبود روابط اجتماعی شود. درک بهتر نحوه تفکر و رفتار انسان به افراد کمک می‌کند تا در روابط اجتماعی خود آگاهانه‌تر رفتار کنند و به علاوه علم روانشناسی در ایجاد اعتماد به نفس، نقش مهمی را ایفا می‌کند. انسان‌ها با کمک علم روانشناسی می‌توانند بیشتر با شخصیت خود آشنا شوند و در مورد نقاط ضعف خود اطلاعات بیشتری کسب کنند. با کمک علم روانشناسی افراد می‌توانند بر روی نقاط ضعف خود بیشتر کار کنند تا آنان را به نقاط قوت تبدیل کنند. تمامی این موارد به بالا رفتن اعتماد به نفس افراد کمک می‌کند.

روانشناسی می‌تواند هم در زندگی اجتماعی و هم در زندگی حرفه‌ای و کاری افراد بسیار تاثیرگذار باشد. در واقع علم روانشناسی نقش بسیار مهمی را در موفقیت شغلی افراد دارد. یک مدیر، کار آفرین و یا کارمند موفق در بسیاری از موارد از علم روانشناسی کمک می‌گیرد. روانشناسی به افراد آموزش می‌دهد که چگونه در محیط کاری رفتار کنند و چگونه در حرفه خود تبدیل به یک فرد موفق شوند.

وظایف روانشناس

روانشناسان با توجه به حوزه تخصصی خود دارای وظایف گوناگونی هستند. برای مثال وظایف یک روانشناس تحصیلی با وظایف یک روانشناس بالینی بسیار متفاوت است؛ اما برخی از وظایف روانشناسان با یکدیگر مشترک است. برخی از وظایف مهم روانشناسان عبارتند از:

 • انجام مطالعات علمی روانشناسی
 • تشخیص و درمان بیماری‌های روحی و روانی
 • ایجاد حس اطمینان در مراجعه کنندگان
 • جمع آوری اطلاعات از طریق مشاهدات، مصاحبه‌ها، نظرسنجی‌ها و روش‌های دیگر
 • تحقیق و شناسایی الگوهای رفتاری یا عاطفی
 • ارزیابی روش‌های درمانی
 • ارائه مشاوره به مراجعه کنندگان

دانشگاه‌های برتر روانشناسی

رشته روانشناسی در خارج

هر ساله نشریه QS اسامی برترین دانشگاه‌های جهان در رشته‌های مختلف را اعلام می‌کند. رتبه‌بندی QS یکی از معتبرترین رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان است. همواره دانشگاه‌های بسیاری در جهان برای کسب رتبه‌های اول در QS با یکدیگر رقابت می‌کنند. در سال 2019 میلادی QS اسامی برترین دانشگاه‌های جهان در رشته روانشناسی را اعلام نمود. در ادامه به معرفی و بررسی دانشگاه‌های برتر رشته روانشناسی بر اساس رتبه بندی QS می‌پردازیم.

دانشگاه هاروارد

هاروارد یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های ایالت متحده امریکا است. دانشگاه هاروارد در سال 1636 در کمبریج، ماساچوست، واقع در سه مایلی شمال غربی بوستون تاسیس شد. هاروارد یک موسسه آموزشی و تحقیقاتی پیشرفته و پیشرو در آمریکا و در سراسر جهان است. در سال 2019 بر اساس رتبه‌بندی QS دانشگاه هاروارد به عنوان برترین دانشگاه روانشناسی جهان برگزیده شد. دانشگاه هاروارد علاوه بر انستیتوی مطالعات پیشرفته رادکلیف، دارای ده دانشکده، دو تئاتر و پنج موزه است. همچنین دانشگاه هاروارد دارای بزرگترین سیستم کتابخانه دانشگاهی جهان است. این کتابخانه بزرگ دارای 18 میلیون جلد کتاب است.

اخذ پذیرش از دانشگاه هاروارد بسیار مشکل بوده و تنها دانشجویان نخبه می‌توانند به دانشگاه هاروارد راه پیدا کنند. هزینه تحصیل در دانشگاه هاروارد بسیار بالا است اما در اکثر مواقع این دانشگاه کمک هزینه‌های تحصیلی زیادی را به دانشجویان خود اعطا می‌کند و حدود 60 درصد از دانشجویان دانشگاه هاروارد از این کمک هزینه‌های تحصیلی استفاده می‌کنند.

به طور کلی دانشكده روانشناسی هاروارد از چهار بخش تشكيل شده است: علوم باليني، توسعه اجتماعی، و شناخت، مغز و رفتار. دانشگاه هاروارد رشته روانشناسی را در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی در حوزه‌های مختلف ارائه می‌دهد.

آزمون

آزمون SAT یا  ACTبرای دوره کارشناسی، آزمون GRE برای دوره تحصیلات تکمیلی، مصاحبه دارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، ارائه مدرک زبان برای دوره کارشناسی الزامی نیست. برای دوره تحصیلات تکمیلی: آیلتس 7 به بالا یا تافل 100 به بالا

هزینه تحصیل

47730 دلار در سال

تاریخ ددلاین

(متغیر) دوره کارشناسی: 1 نوامبر و 1 ژانویه، دوره تحصیلات تکمیلی: 15 دسامبر

دانشگاه استنفورد

دانشگاه استنفورد در سال 1885 توسط سناتور کالیفرنیا، للند استنفورد و همسرش جین برای "ارتقاء رفاه عمومی" تأسیس شد. دانشگاه استنفورد واقع در 35 مایلی جنوب سان فرانسیسکو و در 20 مایلی شمال سان خوزه، در قلب دره پویای سیلیکون کالیفرنیای شمالی، خانه یاهو، گوگل و بسیاری دیگر از شرکت‌های پیشرفته فناوری که توسط این دانشگاه تأسیس شده‌اند قرار دارد. استنفورد با پوشش 8180 هکتار، یکی از بزرگترین پردیس‌های دانشگاه در ایالات متحده، با 18 انستیتوی تحقیقاتی بین رشته‌ای و هفت دانشکده است. دانشکده‌های استنفورد عبارتند از: دانشکده تحصیلات تکمیلی تجارت (Business)؛ دانشکده زمین، انرژی و علوم محیطی، دانشکده تحصیلات تکمیلی آموزش، دانشکده مهندسی، دانشکده علوم انسانی و علوم، دانشکده حقوق، و دانشکده پزشکی.

استنفورد 19 برنده جایزه نوبل را در جامعه دانشگاهی خود دارد و مرتبا در بین سه دانشگاه برتر جهان قرار می‌گیرد. در سال 2019 بر طبق رتبه بندی QS دانشگاه استنفورد به عنوان دومین دانشگاه برتر روانشناسی جهان معرفی شد. در دانشگاه استنفورد داوطلبان دوره کارشناسی برای رشته خاصی پذیرش نمی‌شوند بلکه این دانشجویان پس از اخذ پذیرش از دانشگاه استنفورد دو سال تمام را به مطالعه مباحث درسی مختلف می‌پردازند و سپس می‌توانند رشته تحصیلی مورد علاقه خود را انتخاب کنند.

استنفورد رشته روانشناسی را در مقاطع کارشناسی و دکتری ارائه می‌دهد. البته دانشجویان دوره دکتری روانشناسی که دروس سال اول و دوم را به اتمام رسانده‌اند و حداقل 45 واحد درسی روانشناسی را گذرانده‌اند، می‌توانند برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد روانشناسی خود اقدام کنند.

آزمون

آزمون SAT یا ACT برای دوره کارشناسی، برای دوره دکتری مصاحبه دارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، ارائه مدرک زبان برای دوره کارشناسی الزامی نیست. تافل 100 به بالا برای دوره دکتری، دانشگاه استنفورد فقط مدرک تافل را به عنوان مدرک زبان قبول می‌کند.

هزینه تحصیل

52857 دلار در سال

تاریخ ددلاین

1 نوامبر و 2 ژانویه برای دوره کارشناسی، 3 دسامبر برای دوره دکتری

دانشگاه آکسفورد

دانشگاه آکسفورد قدیمی‌ترین دانشگاه در کشورهای انگلیسی زبان است و در واقع قدمت این دانشگاه آنقدر زیاد است که تاریخ تأسیس آن ناشناخته است. اگرچه تصور می‌شود که تدریس در این دانشگاه از اوایل قرن یازدهم شروع شده است. دانشگاه "آکسفورد" در مرکز شهر قرون وسطایی آکسفورد واقع شده است و شامل 44 دانشکده و سالن و همچنین بزرگ‌ترین سیستم کتابخانه‌ای در انگلیس است. به طور کلی در آکسفورد حدود 22000 دانشجو وجود دارد که حدود نیمی از آنها دانشجوی کارشناسی ارشد هستند، همچنین حدود 40 درصد دانشجویان دانشگاه آکسفورد را دانشجویان بین المللی تشکیل می‌دهند. یک چهارم از ساکنان شهر آکسفورد دانشجو هستند و به همین دلیل جوان‌ترین جمعیت در انگلستان را به این شهر اختصاص می‌دهند. دانشگاه آکسفورد تاکنون افتخارات بزرگ بسیاری را کسب کرده است و دارای 26 برنده جایزه نوبل بوده. این دانشگاه یک رقابت دوستانه با دانشگاه کمبریج برای کسب عنوان بهترین دانشگاه در انگلستان دارد و مرتبا جزء سه دانشگاه برتر جهان است.

بر اساس رتبه بندی QS در سال 2019، دانشگاه آکسفورد توانست رتبه سوم را در بین بهترین دانشگاه‌های روانشناسی جهان کسب کند. در دانشگاه آکسفورد دوره‌های کارشناسی روانشناسی تجربی و کارشناسی ارشد در تحقیقات روانشناسی ارائه می‌شوند.

آزمون

آزمون TSA برای دوره کارشناسی، مصاحبه دارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 7 به بالا یا تافل 100 به بالا

هزینه تحصیل

28330 پوند در سال

تاریخ ددلاین

15 اکتبر

دانشگاه کمبریج

دانشگاه کمبریج یک دانشگاه تحقیقاتی است که بیش از 18000 دانشجو از سراسر دنیا در آن تحصیل می‌کنند. دانشگاه کمبریج در مرکز شهر باستانی کمبریج، در 50 مایلی شمال لندن واقع شده است. بر اساس رتبه بندی QS دانشگاه کمبریج، چهارمین دانشگاه برتر در رشته روانشناسی است. دانشگاه کمبریج دارای تعداد زیادی دانشکده مستقل است. شش دانشکده آکادمیک کمبریج عبارتند از: دانشکده هنر و علوم انسانی، دانشکده علوم زیست شناسی، دانشکده پزشکی، دانشکده علوم انسانی و علوم اجتماعی، دانشکده علوم فیزیکی و فناوری. دانشگاه کمبریج چهارمین دانشگاه قدیمی جهان و دومین دانشگاه قدیمی در کشورهای انگلیسی زبان است و سابقه‌ای بسیار طولانی در حوزه آموزش دارد. دانشگاه کمبریج دارای بیش از 100 کتابخانه است که در کل این کتابخانه‌ها بیش از 15 میلیون جلد کتاب دارند. کمبریج یکی از پنج دانشگاه برتر است که اغلب فارغ‌التحصیلان آن مورد توجه کارفرمایان برجسته انگلیس قرار دارند. دانشگاه کمبریج برترین دوره‌های تحصیلات تکمیلی در دنیا را ارائه می‌دهد. ماموریت این دانشگاه رسیدن به اهداف جهانی، مشارکت در جامعه از طریق دسترسی به آموزش، یادگیری و تحقیق در بالاترین سطوح عالی بین‌المللی است.

رشته‌های بسیار متنوعی در دانشگاه کمبریج ارائه می‌شوند. رشته روانشناسی در این دانشگاه در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی در گرایش‌های مختلف ارائه می‌شود.

دوره‌های روانشناسی که در دانشگاه کمبریج ارائه می‌شوند، عبارتند از:

 • کارشناسی علوم رفتاری و روانشناسی
 • کارشناسی ارشد آموزش و روانشناسی
 • دکتری روانشناسی

آزمون

کلیه متقاضیان دوره کارشناسی موظفند ارزیابی کتبی قبل از مصاحبه را در یک مرکز مجاز انجام دهند. این آزمون شامل بخش مهارت‌های ذهنی، ریاضیات، زیست‌شناسی، خواندن و درک مطلب و مقاله‌نویسی است. در تمام مقاطع از دانشجویان برای شرکت در جلسه مصاحبه دعوت می‌شود.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 7.5 به بالا یا تافل 110 به بالا

هزینه تحصیل

32214 پوند در سال

تاریخ ددلاین

کارشناسی: 15 اکتبر، کارشناسی ارشد: 2 ژوئن و 27 فوریه، دکتری: 30 آوریل

دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (UCLA)

دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (UCLA) یکی از برترین دانشگاه‌های ایالت متحده آمریکا و جهان در رشته روانشناسی است. دانشگاه UCLA در شهر لس آنجلس واقع شده است و دارای سابقه آموزشی و تحقیقاتی بسیار درخشانی است. هدف اصلی UCLA به عنوان یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی ایجاد، انتشار، حفظ و استفاده از دانش برای پیشرفت جامعه جهانی است.

این دانشگاه یک دانشگاه بین‌المللی است که در زمینه آموزش عالی شهرتی جهانی دارد. دانشجویان این دانشگاه می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی به سرعت مشغول به کار شوند زیرا مدارک تحصیلی دانشگاه UCLA اعتباری بین المللی دارند.

شش رشته برتر مشهور دوره کارشناسی در دانشگاه UCLA عبارتند از: زیست شناسی، تجارت، علوم سیاسی، روانشناسی و اقتصاد.  UCLA نزدیک به 150 برنامه تحصیلات تکمیلی را در رشته‌ها و گرایش‌های مختلف تحصیلی ارائه می‌دهد. رشته روانشناسی در مقاطع کارشناسی و دکتری با بالاترین کیفیت آموزشی در دانشگاه UCLA ارائه می‌شود. در دانشگاه UCLA دوره جداگانه کارشناسی ارشد برای رشته روانشناسی وجود ندارد.

دوره‌های روانشناسی که در دانشگاه UCLA ارائه می شوند عبارتند از:

 • کارشناسی روانشناسی
 • کارشناسی علوم شناختی
 • کارشناسی روانشناسی زیست شناختی (Psychobiology)
 • دکتری علوم اعصاب رفتاری
 • دکتری روانشناسی بالینی
 • دکتری علوم اعصاب شناختی
 • دکتری روانشناسی شناختی
 • دکتری روانشناسی رشد و نمو
 • دکتری روانشناسی سلامت
 • دکتری یادگیری و رفتار
 • دکتری روانشناسی کمی
 • دکتری روانشناسی اجتماعی

آزمون

آزمون SAT یا ACT برای دوره کارشناسی، مصاحبه دارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 7 به بالا یا تافل 100 به بالا

هزینه تحصیل

کارشناسی: 42218 دلار در سال، تحصیلات تکمیلی: 28084 دلار در سال

تاریخ ددلاین

(متغیر) کارشناسی: 30 نوامبر، دوره دکتری: 1 دسامبر

دانشگاه کالیفرنیا، برکلی (UCB)

دانشگاه کالیفرنیا، برکلی (UCB) در سال 1868 تاسیس شد. دانشگاه کالیفرنیا - برکلی، مشرف به خلیج سان‌فرانسیسکو است.  UCB یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی و پیشرو در آموزش است و جزو ده دانشگاه تحقیقاتی وابسته به سیستم دانشگاه کالیفرنیا است. بركلی یكی از 14 عضو مؤسس انجمن دانشگاه‌های آمریكا است. 99 نفر برنده جایزه نوبل در بین فارغ‌التحصیلان، اساتید و محققان دانشگاه UCB وجود دارد. به‌طورمعمول، 95 درصد یا بیشتر از دانشجویان تازه وارد در خوابگاه دانشگاه برکلی زندگی می‌کنند. در دانشگاه برکلی بیش از 1000 سازمان دانشجویی وجود دارد و دانشجویان می‌توانند در این سازمان‌ها فعالیت دانشجویی داشته باشند. برکلی دارای 14 مدرسه و دانشکده، از جمله تعدادی از مدارس تحصیلات تکمیلی و حرفه‌ای مانند دانشکده اپتومتری و دانشکده تحصیلات تکمیلی روزنامه نگاری است. براساس رتبه بندی QS در سال 2019 دانشگاه کالیفرنیا، برکلی (UCB) ششمین دانشگاه برتر در رشته روانشناسی است. رشته روانشناسی در مقاطع کارشناسی و دکتری در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی ارائه می‌شود. دوره دکتری روانشناسی در برکلی شامل شش حوزه اصلی تحقیق است: علوم عصبی رفتاری و سیستم، علوم بالینی، شناخت، علوم اعصاب شناختی، روانشناسی رشد و توسعه و شخصیت اجتماعی.

آزمون

ندارد، مصاحبه دارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 7 به بالا یا تافل 90 به بالا

هزینه تحصیل

43176 دلار در سال

تاریخ ددلاین

30 نوامبر (متغیر)

دانشگاه ییل

دانشگاه ییل یک دانشگاه تحقیقاتی خصوصی و یکی از مشهورترین موسسات آموزش عالی آمریکا است. دانشگاه ییل در شهر نیو هاون واقع شده است. دانشگاه ییل در سال 1701 تأسیس شد و به سومین موسسه آموزش عالی در ایالات متحده آمریکا تبدیل گردید. پردیس مرکزی دانشگاه ییل 260 هکتار وسعت دارد و شامل ساختمان‌هایی از اواسط قرن 18 است. به طور کلی این دانشگاه دارای 14 دانشکده است. دانشگاه ییل در پذیرش دانشجو خود بسیار سخت گیر است و از نظر اعتبار علمی و اجتماعی جزء دانشگاه‌های بسیار معتبر آمریکا و جهان محسوب می‌شود. کتابخانه دانشگاه ییل با بیش از 15 میلیون جلد کتاب یکی از بزرگترین کتابخانه‌های دانشگاهی ایالات متحده آمریکا است. دانشگاه ییل جزو ده دانشگاه برتر در رشته روانشناسی است. این دانشگاه رشته روانشناسی را در مقاطع و گرایش‌های مختلف ارائه می‌دهد. برخی از گرایش‌های روانشناسی در دوره‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه ییل عبارتند از: روانشناسی بالینی، روانشناسی شناختی، روانشناسی رشد و نمو، روانشناسی رشد و توسعه، علوم اعصاب و روانشناسی شخصیت-اجتماعی.

آزمون

آزمون SAT یا ACT برای دوره کارشناسی، مصاحبه دارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 7 به بالا یا تافل 100 به بالا

هزینه تحصیل

55500 دلار در سال

تاریخ ددلاین

1 نوامبر (متغیر)

موسسه فناوری ماساچوست (MIT)

موسسه فناوری ماساچوست (MIT)، یک موسسه آموزش عالی خصوصی است که به دلیل آموزش و تحقیقات علمی و فناوری خود در سراسر جهان شهرت دارد. MIT در سال 1861 تاسیس شد. ویلیام بارتون راجرز، بنیانگذار و رئیس موسسه MIT، سال‌ها کار کرده بود تا یک موسسه آموزش عالی را تشکیل دهد که کاملا به آموزش‌های علمی و فنی اختصاص یابد. وقوع جنگ داخلی آمریکا افتتاح این مدرسه را تا سال 1865 به تأخیر انداخت. MIT در سال 1916 به منطقه کمبریج، ماساچوست نقل مکان کرد. پردیس MIT در امتداد رودخانه چارلز واقع شده است. این مؤسسه تحت مدیریت کارل تی. کامپتون (48- 1930) از یک دانشکده فنی مشهور به یک مرکز شناخته شده بین المللی برای تحقیقات علمی و فنی تبدیل شد. موسسه فناوری ماساچوست رشته‌های بسیار متنوعی را در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی ارائه می‌دهد.

بر اساس رتبه‌بندی QS در سال 2019 موسسه فناوری ماساچوست جزو ده دانشگاه برتر در رشته روانشناسی معرفی شد. موسسه فناوری ماساچوست رشته علوم شناختی و ذهن را در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی ارائه می‌دهد.

آزمون

آزمون SAT یا ACT برای دوره کارشناسی، آزمون GRE برای دوره تحصیلات تکمیلی. مصاحبه دارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 7 به بالا یا تافل 90 به بالا

هزینه تحصیل

53450 دلار در سال

تاریخ ددلاین

دوره کارشناسی: 1 ژانویه، دوره تحصیلات تکمیلی: 1 دسامبر

دانشگاه میشیگان

دانشگاه میشیگان در سال 1817 تأسیس شده است و یکی از برجسته‌ترین دانشگاه‌های تحقیقاتی در ایالات متحده آمریکا است. دانشگاه میشیگان دارای بیش از 45000 دانشجو است که دانشجویان دوره کارشناسی دو سوم از این تعداد را تشکیل می‌دهند. دانشگاه میشیگان همواره به دلیل برخورداری از استانداردهای بالای آموزشی و تحقیقاتی مورد ستایش قرار گرفته است. دانشگاه میشیگان نزدیک به 1500 باشگاه و انجمن از جمله تیم‌های پروژه مهندسی، سازمان‌های خدمات اجتماعی و پروژه‌های خیرخواهانه دارد.

مأموریت دانشگاه میشیگان خدمت به مردم جهان از طریق ایجاد، برقراری ارتباط، حفظ و بکارگیری دانش، هنر و ارزش‌های آکادمیک است. براساس رتبه‌بندی QS دانشگاه میشیگان در سال 2019 جزو ده دانشگاه برتر روانشناسی در جهان بوده است.

دوره کارشناسی روانشناسی در دانشگاه میشیگان شامل دو رشته است: 1. روانشناسی زیست شناختی 2. شناخت و علوم اعصاب.  همچنین دانشگاه میشیگان دوره دکتری روانشناسی را در شش حوزه ارائه می‌دهد :

 • روانشناسی زیست شناختی
 • علوم بالینی
 • علوم اعصاب شناختی و شناختی
 • روانشناسی رشد و نمو
 • شخصیت‌ها و متن‌های اجتماعی
 • روانشناسی اجتماعی
 • علاوه بر این نیز، سه برنامه آموزشی مشترک در دوره دکتری روانشناسی وجود دارد:
 • برنامه ترکیبی در آموزش و روانشناسی
 • کار اجتماعی و روانشناسی
 • مطالعات و روانشناسی زنان

آزمون

آزمون SAT یا ACT برای دوره کارشناسی و آزمون GRE برای دوره کارشناسی ارشد، مصاحبه دارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 6.5 به بالا یا تافل 88 به بالا

هزینه تحصیل

51200 دلار در سال

تاریخ ددلاین

(متغیر) 1 نوامبر و 1 فوریه

دانشگاه UCL

دانشگاه UCL واقع در قلب لندن، در سال 1826 تأسیس شد. این دانشگاه سومین دانشگاه قدیمی انگلستان است. UCL یکی از برترین دانشگاه‌های چند رشته‌ای در جهان است که به دلیل کیفیت بالای آموزش و پروژه‌های تحقیقاتی خود شهرت جهانی دارد. دانشگاه UCL یک رهبر جهانی در حوزه تحقیقات است. طبق رتبه‌بندی QS دانشگاه UCL جزو ده دانشگاه برتر جهان در رشته روانشناسی است.

دانشگاه UCL بیش از 11000 کارمند و 39000 دانشجو از 150 کشور مختلف دارد. این دانشگاه آموزش عالی را برای کسانی که به طور معمول از آن محروم بودند، به ارمغان آورد.  UCL شامل 11 دانشکده است که عبارتند از: هنر و علوم انسانی، محیط زیست، علوم ذهنی، مهندسی، انستیتوی آموزش، حقوق، علوم زندگی، علوم ریاضی، علوم پزشکی، علوم بهداشت جمعیت و علوم اجتماعی و تاریخی.

در دانشگاه UCL رشته روانشناسی در گرایش‌ها و مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌شود. برخی از دوره‌های روانشناسی که در دانشگاه UCL ارائه می‌شوند؛ عبارتند از:

 • کارشناسی روانشناسی
 • کارشناسی روانشناسی و علوم زبان
 • کارشناسی ارشد پیوسته روانشناسی
 • کارشناسی ارشد پیوسته روانشناسی و علوم زبان
 • کارشناسی روانشناسی و آموزش

آزمون

ندارد، مصاحبه دارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 6.5 به بالا یا تافل 92 به بالا

هزینه تحصیل

30100 پوند در سال

تاریخ ددلاین

15 ژانویه

گرایش‌های مرتبط با روانشناسی

رشته روانشناسی با رشته‌های بسیار زیادی به طور مستقیم یا غیر مستقیم ارتباط دارد. دانشجویانی که در رشته روانشناسی تحصیل می‌کنند باید با مباحث برخی از رشته‌های دیگر نیز آشنا شوند و برخی از دروس رشته‌های مرتبط با رشته روانشناسی را نیز مطالعه کنند. رشته روانشناسی ریشه در علوم بسیاری مانند زیست شناسی دارد. ارتباط رشته روانشناسی با رشته‌های دیگر نشانه گسترده بودن این رشته علمی است. برخی از رشته‌هایی که به طور مستقیم یا غیر مستقیم با رشته روانشناسی ارتباط دارند، عبارتند از: جامعه‌شناسی، فلسفه، زیست شناسی، علوم بهداشت، آمار، ارتباطات، علوم شناختی .

این رشته‌ها تنها تعداد محدودی از رشته‌های مرتبط با رشته روانشناسی بودند. در ادامه به بررسی برخی از این رشته‌ها می‌پردازیم.

جامعه شناسی

کار اجتماعی زمینه گسترده‌ای است که شامل مطالعه روانشناسی، رفتار انسان، سیاست اجتماعی و رفاه اجتماعی است. جامعه شناسی رشته‌ای است که شامل مطالعه زندگی اجتماعی مردم، گروه‌ها و جوامع است. در واقع به مطالعه جامعه و رفتار انسان‌ها در جامعه، جامعه شناسی می‌گویند و از این رو رشته جامعه‌شناسی و روانشناسی ارتباط بسیار نزدیکی دارند؛ زیرا هر دو به مطالعه رفتار انسان در جامعه می‌پردازند.

علوم شناختی

رشته علوم شناختی جزو رشته‌های میان رشته‌ای است و با رشته‌های بسیاری ازجمله رشته روانشناسی ارتباط مستقیم و بسیار نزدیکی دارد. علوم شناختی مطالعه علمی ذهن انسان است. این رشته ایده‌ها و متد‌های روانشناسی، علوم کامپیوتر، زبانشناسی، فلسفه و علوم اعصاب را با هم ترکیب می‌کند. هدف گسترده علوم شناختی توصیف ماهیت دانش بشری - اشکال و محتوای آن - و نحوه استفاده، پردازش و به دست آوردن دانش است.

درآمد ماهیانه رشته روانشناسی

رشته روانشناسی در خارج

رشته روانشناسی یک رشته کاربردی و پر درآمد است. با گسترش انواع بیماری‌های روانی در جامعه، نیاز به روانشناسان ماهر و با تجربه زیادتر می‌شود. همواره میزان تقاضا برای رشته روانشناسی رو به افزایش است. از این رو افرادی که در این رشته تحصیل می‌کنند، می‌توانند به سرعت پس از فارغ‌التحصیلی مشغول به کار شوند و درآمد بسیار خوبی کسب کنند. پیش‌بینی می‌شود بازار کار رشته روانشناسی بین سال‌های 2014 و 2024 19.7٪ رشد کند. روانشناسان در اکثر کشور‌ها از درآمد بسیار خوبی برخوردار هستند. میانگین درآمد یک روانشناس به میزان مهارت او در تشخیص و درمان انواع بیماری های روحی و روانی بستگی دارد. تجربه کاری نیز تا حد بسیار زیادی بر میزان درآمد روانشناسان تاثیر می‌گذارد.

روشن است که روانشناسان باتجربه نسبت به روانشناسان مبتدی از درآمد بسیار بیشتری برخوردار هستند؛ بنابراین میزان درآمد روانشناسان با سابقه کاری آن‌ها ارتباط مستقیم دارد.

حوزه تخصص یک روانشناس نیز می‌تواند بر میزان درآمد او تاثیرگذار باشد. برای مثال ممکن است میزان درآمد یک روانشناس بالینی بیشتر از میزان درآمد یک روانشناس تحصیلی باشد. به طور کلی میانگین درآمد یک روانشناس در ایالت متحده آمریکا حدود 4692 دلار در ماه (56307 دلار در سال) است. میانگین درآمد روانشناسان در کشورها و حتی شهرهای مختلف یک کشور می‌تواند متفاوت باشد. برای مثال ممکن است میانگین درآمد روانشناسان در ایالت‌های مختلف آمریکا با یکدیگر متفاوت باشد. درآمد روانشناسان به طور معمول از 3432 دلار در ماه شروع می‌شود و تا 11018 دلار در ماه افزایش می‌یابد. میانگین درآمد یک روانشناس با تجربه و ماهر حدود 11000 دلار در ماه است. میانگین درآمد یک روانشناس با سابقه کار متوسط حدود 4692 دلار در ماه است. همچنین میزان درآمد یک روانشناس مبتدی و تازه کار حدود 3432 دلار در ماه است. بنابراین افرادی که در رشته روانشناسی تحصیل می‌کنند آینده حرفه‌ای و کاری درخشانی را پیش رو خواهند داشت و می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی به عنوان یک روانشناس در حوزه تخصص خود مشغول به کار شوند و درآمد بسیار خوبی را از این طریق کسب نمایند.

مقطع کارشناسی

مقطع کارشناسی روانشناسی یک دوره سه یا چهار ساله است. در دوره کارشناسی دانشجویان با مفاهیم اولیه و اساسی رشته روانشناسی آشنا می‌شوند. در این مقطع، دانشجویان مطالبی را در رابطه با ساختار ذهن، رفتار انسان و تعاملات اجتماعی می‌آموزند. در مقطع کارشناسی دانشجویان درک بیشتری از ذهن، احساسات و رفتارهای انسان پیدا خواهند کرد و با انواع روش‌های درمانی بیماری‌های روانی آشنا خواهند شد. در این دوره دانشجویان مهارت‌های تفکر انتقادی و تحلیلی خود را گسترش می‌دهند و تکنیک‌های اساسی تجزیه و تحلیل آماری را می‌آموزند. دوره لیسانس روانشناسی به گونه‌ای طراحی شده است که دانشجویان را با مباحث متنوع و گوناگون علم روانشناسی آشنا سازد. در این دوره دانشجویان به مطالعه مفاهیم اصلی روانشناسی، دیدگاه‌های نظری، یافته های تجربی و متد‌های روانشناسی می‌پردازند. در دوره کارشناسی دانشجویان بیشتر به مطالعه دروس نظری می‌پردازند تا دانش خود را در مباحث مختلف مرتبط با روانشناسی افزایش دهند.

دوره کارشناسی روانشناسی شامل تدوین و آزمایش دقیق ایده‌ها است. در این دوره دانشجویان قادر خواهند بود تا با ایده‌ها و نظریات مختلف در حوزه روانشناسی آشنا شوند و آن‌ها را مورد بررسی و آزمایش قرار دهند. در مقطع کارشناسی دانشجویان باید علاوه بر مطالعه دروس نظری با روش‌های تحقیق نیز آشنا شوند.

روش تحقیق یکی از مباحث مهم در رشته روانشناسی است و باعث تقویت و بهبود مهارت‌های استدلالی و حل مسئله در دانشجویان این رشته می‌شود. دوره کارشناسی روانشناسی دانشجویان را برای تحصیل در مقاطع تحصیلی بالاتر آماده می‌کند.

مقطع کارشناسی ارشد

مقطع کارشناسی ارشد روانشناسی معمولا یک دوره دو ساله است. بسیاری از دانشگاه‌ها دوره کارشناسی ارشد روانشناسی را به صورت جداگانه ارائه نمی‌دهند. برخی از این دانشگاه‌ها به جای دوره کارشناسی روانشناسی، یک دوره چهار ساله کارشناسی ارشد پیوسته روانشناسی را ارائه می‌دهند. برخی دیگر از دانشگاه‌ها نیز به جای دوره کارشناسی ارشد روانشناسی، تنها دوره دکتری روانشناسی را ارائه می‌دهند و دانشجویان می‌توانند با گذراندن تعداد مشخصی از واحد‌های درسی دوره دکتری برای اخد مدرک کارشناسی ارشد خود در این رشته اقدام کنند؛ اما بسیاری از دانشگاه‌ها دوره کارشناسی ارشد روانشناسی را به عنوان یک دوره مجزا دو ساله ارائه می‌دهند. دانشجویان در دوره فوق لیسانس روانشناسی علاوه بر مطالعه برخی از دروس نظری، باید دروس عملی زیادی را بگذرانند. دروس عملی رشته روانشناسی شامل بررسی و تحقیق درباره انواع روش‌های درمانی و تشخیص بیماری‌های روانی است. دانشجویان باید در دوره کارشناسی ارشد روانشناسی در پروژه‌های تحقیقاتی بسیاری شرکت کنند و در مورد موضاعات مرتبط با علم روانشناسی مقاله بنویسند.

رشته روانشناسی در دوره کارشناسی ارشد دارای گرایش‌های متنوع بسیار زیادی است و دانشجویان می‌توانند در یکی از این گرایش‌ها تحصیلات خود را ادامه دهند. هر کدام از گرایش‌های رشته روانشناسی دارای برنامه آموزشی و تحصیلی متفاوت و جداگانه‌ای است. دانشجویان موظفند پایان نامه خود را در یکی از زمینه‌های مرتبط با گرایش تحصیلی خود بنویسند. تمام دانشجویان دوره کارشناسی ارشد روانشناسی موظفند در پایان دوره تحصیلی یک پایان‌نامه ارائه دهند.

دکتری روانشناسی

دوره دکتری روانشناسی یک دوره سه تا شش ساله است. طول دوره دکتری در دانشگاه‌های مختلف، متفاوت است. هدف دوره دکتری روانشناسی پرورش روانشناسان و محققان برتر است. رشته روانشناسی در دوره دکتری دارای گرایش‌های بسیار متنوع و زیادی است و دانشجویان می‌توانند در یکی از این گرایش‌ها تحصیلات خود را در دوره دکتری ادامه دهند. برخی از دانشگاه‌ها ممکن است دانشجویان را ملزم به کسب مدرک کارشناسی ارشد روانشناسی قبل از ثبت نام در برنامه دکتری روانشناسی بکنند، اما برخی از دانشگاه‌های دیگر دانشجویانی که دارای مدرک کارشناسی روانشناسی هستند را نیز در دوره دکتری خود ثبت نام و پذیرش می‌کنند. در دوره دکتری دانشجویان به مطالعه برخی از دروس نظری مانند مبانی بیولوژیکی رفتار، روانشناسی تکاملی و روش‌های تحقیق در روانشناسی می‌پردازند.

دوره دکتری روانشناسی یک دوره پژوهش محور است. دانشجویان مقطع دکتری بیشتر زمان خود را صرف تحقیق و پژوهش در زمینه‌های مرتبط با رشته روانشناسی می‌کنند. در طول دوره دکتری، دانشجویان با یک یا چند برنامه تحقیقاتی سر و کار دارند. برخی از دانشجویان در یک برنامه تحقیقاتی که مربوط به حوزه تخصصی دانشجو است، دستیار تحقیق می‌شوند. همچنین دانشجویان می‌توانند مهارت‌های تدریس خود را با شرکت در یک برنامه آموزشی تدریس توسعه دهند و در این برنامه آموزشی به عنوان یک دستیار تدریس فعالیت کنند. زیرا بسیاری از دانشجویان دکتری قصد دارند در آینده در رشته تحصیلی خود به مقام استادی برسند. در اکثر دانشگاه‌ها دانشجویان دوره دکتری روانشناسی باید هر سال در امتحانات کتبی شرکت کنند و عملکرد خوبی را از خود به نمایش بگذارند.

همچنین دانشجویان موظف هستند تا در پایان دوره تحصیلی یک پایان نامه جامع و مرتبط با گرایش تحصیلی خود ارائه دهند و از پایان‌نامه خود در مقابل اساتید این رشته دفاع کنند. تحصیل در دوره دکتری دانشجویان را بر فعالیت در حوزه‌های مختلف روانشناسی آماده می‌کند.

گرایش‌ها و زیر مجموعه‌ها

رشته روانشناسی در خارج

رشته روانشناسی دارای گرایش‌های بسیار زیاد و متنوعی است. دانشجویان می‌توانند با توجه به استعداد و علاقه خود در یکی از گرایش‌های رشته روانشناسی تحصیل کنند. هر کدام از گرایش‌ها و زیر مجموعه‌های رشته روانشناسی اهمیت خاص خود را دارد. تمام گرایش‌های رشته روانشناسی دارای نقاط مشترکی هستند و در عین حال تفاوت‌های بسیار زیادی با یکدیگر دارند. برخی از گرایش‌های مهم رشته روانشناسی عبارتند از: روانشناسی بالینی، روانشناسی عمومی، روانشناسی سازمانی و صنعتی، روانشناسی تطبیقی، روانشناسی شناختی، روانشناسی تربیتی، روانشناسی تحصیلی، روانشناسی بیولوژیکی، روانشناسی مصرف کننده، روانشناسی مشاوره، روانشناسی رشد و نمو، روانشناسی تجربی، روانشناسی سلامت، روانشناسی عصبی و رفتاری، روانشناسی کمی و اندازه‌گیری، روانشناسی خانواده، روانشناسی اجتماعی. در ادامه برخی از گرایش‌های روانشناسی را به طور مختصر معرفی و بررسی می‌کنیم.

روانشناسی بالینی

روانشناسان بالینی اختلالات روانی، عاطفی و رفتاری را ارزیابی و درمان می‌کنند. این موارد از بحران‌های کوتاه مدت، مانند مشکلات ناشی از بلوغ، تا مشکلات شدیدتر و مزمن مانند اسکیزوفرنی ناشی می‌شود. برخی روانشناسان بالینی طور انحصاری مشکلات خاص مانند فوبیا یا افسردگی بالینی را درمان می‌کنند. برخی دیگر روی جمعیت‌های خاص تمرکز می‌کنند: مانند جوانان، کودکان و سالمندان.

روانشناسی شناختی

روانشناسان شناختی ادراک، تفکر و حافظه انسان را مطالعه می‌کنند. روانشناسان شناختی به سؤالاتی از قبیل چگونه ذهن نمایانگر واقعیت است؟ انسان‌ها چگونه یاد می‌گیرند؟ مردم چگونه زبان را می‌فهمند و تولید می‌کنند؟ پاسخ می‌دهد. روانشناسان شناختی همچنین توانایی استدلال، قضاوت و تصمیم گیری را بررسی و مطالعه می‌کنند. در واقع روانشناسی شناختی نحوه عملکرد ذهن را بررسی می‌کند.

روانشناسی سازمانی-صنعتی

روانشناسان صنعتی/ سازمانی از اصول روانشناختی و روش‌های تحقیق به منظور بهبود بهره‌وری و کیفیت زندگی حرفه‌ای در محیط کاری را استفاده می‌کنند. بسیاری از آن‌ها به عنوان متخصص منابع انسانی در شرکت‌ها و سازمان‌ها به پیشرفت کاری کارمندان یا کارکنان کمک می‌کنند. برخی دیگر از روانشناسان سازمانی/ صنعتی به عنوان مشاور مدیریت در زمینه‌هایی مانند برنامه‌ریزی استراتژیک و مدیریت کیفیت فعالیت می‌کنند.

زبان تحصیل

زبان تحصیل یکی از معیارهای مهم در انتخاب دانشگاه است. دانشجویانی که قصد دارند در یکی از دانشگاه‌های خارجی در رشته روانشناسی تحصیل کنند باید به زبان تحصیل در آن دانشگاه توجه ویژه‌ای داشته باشند. در اکثر دانشگاه‌های جهان زبان تحصیل در مقطع کارشناسی مطابق زبان رسمی همان کشور است. برای مثال زبان تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا در مقطع کارشناسی، زبان ایتالیایی است و دانشجویانی که قصد دارند از یکی از دانشگاه‌های ایتالیا در مقطع کارشناسی پذیرش بگیرند باید به زبان ایتالیایی مسلط باشند زیرا تمام دروس در مقطع کارشناسی به زبان ایتالیایی ارائه می‌شوند. بنابراین دانشجویانی که قصد دارند در مقطع کارشناسی از یکی از دانشگاه‌های خارجی پذیرش بگیرند باید به زبان رسمی آن کشور تسلط داشته باشند. البته بعضی از کشورها مانند کشور ترکیه برخی از برنامه‌های آموزشی خود را در مقطع کارشناسی نیز به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد اما شهریه تحصیل در این دوره‌ها بیشتر از دوره‌هایی است که به زبان ترکی برگزار می‌شوند. بیشتر دانشجویان بین المللی سعی دارند برای تحصیل در مقطع کارشناسی از یکی از دانشگاه‌های کشورهای انگلیسی زبان مانند آمریکا، انگلستان و کانادا پذیرش بگیرند زیرا زبان تحصیل در این کشورها انگلیسی است و اکثر دانشجویان فقط به زبان انگلیسی تسلط دارند و با زبان‌های خارجی دیگر بیگانه هستند. اما دانشجویان نباید به دلیل تسلط نداشتن به زبان‌های دیگر شانس تحصیل در دانشگاه‌های برتر اروپایی و آسیایی را از دست بدهند. زیرا برخی از دانشگاه‌های اروپایی و آسیایی شرایط خاصی را برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی در نظر گرفته‌اند. برای مثال برخی از دانشگاه‌ها دوره‌های آموزشی زبان را برای دانشجویان ارائه می‌دهند و دانشجویان می‌توانند به مدت یک سال در این دوره‌ها شرکت کنند تا با زبان تحصیل در آن کشور آشنا شوند. پس از پایان این دوره‌های آموزشی دانشجویان به زبان تحصیل در کشور مورد نظر تسلط می‌یابند و می‌توانند تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ادامه دهند.

در اکثر دانشگاه‌های معتبر جهان زبان تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، زبان انگلیسی است. برای مثال اکثر دانشگاه‌های ایتالیا در مقاطع تحصیلات تکمیلی رشته‌های خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. بنابراین دانشجویانی که قصد دارند در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری از یکی از دانشگاه‌های معتبر خارجی پذیرش بگیرند باید به زبان انگلیسی مسلط باشند و مدرک تافل یا آیلتس با نمره‌ای قابل قبول داشته باشند. بیشتر دانشجویان بین المللی به زبان انگلیسی تسلط دارند و می‌توانند در دانشگاه‌های معتبر جهان در مقاطع تحصیلات تکمیلی به زبان انگلیسی تحصیل کنند.

امکان بورسیه شدن

به دلیل بالا بودن هزینه‌های تحصیل و زندگی در خارج از کشور، دانشجویان بین‌المللی به دنبال اخذ بورسیه تحصیلی هستند. اخذ بورسیه تحصیلی شرایط خاص خود را دارد. تنها افرادی که دارای سابقه تحصیلی درخشانی هستند، می‌توانند موفق به اخذ بورسیه تحصیلی شوند. اکثر دانشگاه‌های معتبر جهان برای رشته روانشناسی بورسیه‌های تحصیلی متنوعی اعطا می‌کنند. برخی از بورسیه‌های تحصیلی تنها هزینه‌های تحصیل را تحت پوشش قرار می‌دهند و برخی از بورسیه‌های تحصیلی دیگر تمام هزینه‌های تحصیل و زندگی را تحت پوشش خود قرار می‌دهند. داوطلبانی که قصد دارند برای مقطع کارشناسی از یکی از دانشگاه‌های خارجی بورسیه تحصیلی اخذ کنند باید دارای ریز نمرات و معدل بالا در مقطع دیپلم و پیش دانشگاهی باشند و سابقه تحصیلی بسیار خوبی داشته باشند.

داشتن مدرک زبان آیلتس یا تافل می‌توانند شانس داوطلب را در اخذ بورسیه تحصیلی بیشتر کند. داوطلبان باید بدانند که اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی بسیار مشکل است و دانشگاه‌های محدودی در مقطع کارشناسی بورسیه تحصیلی اعطا می‌کنند.

دانشجویانی که قصد دارند برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری از یک دانشگاه معتبر خارجی بورسیه بگیرند باید دارای ریز نمرات و معدل بالا در مقاطع دانشگاهی باشند و سابقه تحصیلی بسیار خوبی در مقطع دانشگاهی داشته باشند. داشتن مقالات علمی در زمینه‌های مرتبط با رشته روانشناسی نیز می‌توانند شانس دانشجو را برای اخذ بورسیه تحصیلی چند برابر کند. همچنین امکان اخذ بورسیه تحصیلی برای دانشجویانی که دارای مدرک زبان آیلتس یا تافل با نمره‌ای بالا هستند، بسیار بیشتر است. بسیاری از دانشگاه‌های معتبر جهان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری برای رشته روانشناسی بورسیه تحصیلی در نظر می‌گیرند.

برای مثال موسسه تبادلات آکادمیک آلمان (DAAD) به دانشجویان بین‌المللی که در یکی از دانشگاه‌های کشور آلمان در رشته روانشناسی تحصیل می‌کنند، بورسیه تحصیلی اعطا می‌کند. این بورسیه تحصیلی تنها به دانشجویان واجد شرایط تعلق می‌گیرد و تمام هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجو را تحت پوشش قرار می‌دهد.

واحد‌های درسی مشترک

رشته روانشناسی دارای گرایش‌های متنوعی است. تمامی این گرایش‌های دارای دروس مشترک هستند و دانشجویان باید علاوه بر مطالعه دروس تخصصی گرایش خود، واحد‌های درسی مشترک با گرایش‌های دیگر را نیز مطالعه کنند. همچنین رشته‌های بسیار زیادی مانند رشته‌های زیست شناسی، جامعه شناسی، فلسفه، آمار و ... با رشته روانشناسی ارتباط نزدیکی دارند و بسیاری از این رشته‌ها با رشته روانشناسی واحد‌های درسی مشترک دارند. داشتن واحد‌های درسی مشترک بین چندین رشته، نشانه این است که این رشته‌ها دارای نقاط مشترک بسیار زیادی هستند. در ادامه برخی از واحدهای درسی مشترک بین گرایش‌های رشته روانشناسی و دیگر رشته‌های مرتبط با این رشته را معرفی می‌کنیم. این واحدهای درسی مشترک عبارتند از: مقدمه روانشناسی، روانشناسی عمومی، فیزیولوژی عمومی، روانشناسی احساس و ادراک، آمار استنباطی، روانشناسی فیزیولوژیک، روان شناسی رشد، آمار توصیفی، کلیات فلسفه، مبانی جامعه شناسی، روش تحقیق در روانشناسی، روانشناسی تجربی، روانشناسی یادگیری، روانشناسی تربیتی، روانشناسی اجتماعی، روان سنجی، آسیب شناسی روانی ، بهداشت روانی، روانشناسی کودک، تاریخچه و مکاتب روان شناسی، روانشناسی مشاوره و راهنمایی، طرح‌های پژوهشی آزمایشگاهی، ارزیابی شخصیت، مقدمات نوروپسیکولوژی، روانشناسی هوش، روانشناسی کودکان استثنایی، اختلالات یادگیری، روانشناسی جنایی، روانشناسی رشد و توسعه، روانشناسی توان بخشی و ناتوانی، ادراک و شناخت اجتماعی، علوم اعصاب اجتماعی، متدهای روانشناسی.

آزمون‌های مرتبط با رشته روانشناسی

رشته روانشناسی در خارج

بسیاری از دانشگاه‌های معتبر جهان برای پذیرش دانشجویان در دوره‌های تحصیلی مختلف در رشته روانشناسی آزمون برگزار می‌کنند. برخی از دانشگاه‌ها آزمون ورودی منحصر به فرد خود را دارند و برخی دیگر آزمون‌های استاندارد ورودی دانشگاه مانند آزمون‌های SAT، ACT و یا GRE را ملاک ارزیابی داوطلبان قرار می‌دهند. به عنوان مثال داوطلبانی که قصد دارند برای تحصیل در دوره کارشناسی روانشناسی از یکی از دانشگاه‌های آمریکا پذیرش اخذ کنند باید در یکی از آزمون‌های SAT یا ACT شرکت کنند و در این آزمون‌ها نمره قابل قبولی را نیز کسب نمایند. شرکت در آزمون GRE نیز برای داوطلبانی که قصد دارند از یکی از دانشگاه‌های معتبر جهان برای تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی پذیرش بگیرند، الزامی است. در ادامه به بررسی سه آزمون استاندارد ورودی دانشگاه‌ها در مقاطع تحصیلی مختلف می‌پردازیم.

آزمون SAT

آزمون SAT یکی از معتبرترین آزمون‌های ورودی دانشگاهی آمریکا در مقطع کارشناسی است. افرادی که قصد دارند برای دوره کارشناسی از دانشگاه‌های آمریکا پذیرش بگیرند باید در  آزمون ACT شرکت کنند و عملکرد خوبی در این آزمون از خود به نمایش بگذارند. آزمون SAT شامل مباحثی همچون ریاضیات، خواندن و نوشتن و مقاله نویسی است. پاسخ دهی به بخش مقاله نویسی اختیاری است. بخش ریاضی آزمون SAT شامل سوالات هندسه، احتمال، جبر و ... است. بخش خواندن و نوشتن نیز شامل سوالاتی مربوط به درک مطلب، جمله‌سازی و لغات است. در بخش مقاله‌نویسی نیز داوطلبان باید درباره موضوعی خاص یک مقاله کوتاه بنویسند. مدت زمان پاسخگویی به سوالات آزمون SAT حدود سه ساعت و پنجاه دقیقه است. داوطلبان می‌توانند بیشتر از یک بار در این آزمون شرکت کنند.

آزمون ACT

آزمون ACT نیز یکی دیگر از آزمون‌های ورودی دانشگاهی آمریکا در مقطع کارشناسی است. به طور کلی آزمون ACT از پنج بخش تشکیل شده است. این آزمون شامل بخش‌های ریاضی، زبان انگلیسی، خواندن، علوم و نوشتن است. پاسخ به بخش نوشتاری آزمون ACT اختیاری است. بخش ریاضی شامل مباحثی همچون جبر، هندسه و مسائل ریاضی است. بخش خواندن دارای سوالات درک مطلب است و بخش زبان انگلیسی شامل سوالات گرامری، لغت، اصول نگارشی و ... است. بخش علوم نیز دارای سوالاتی ترکیبی از دروس مختلف است. معمولا در بخش نوشتاری از داوطلبان خواسته است تا درباره یک موضوع خاص مقاله‌ای کوتاه بنویسند. مدت زمان پاسخگویی به سوالات آزمون ACT سه ساعت و پنجاه دقیقه است.

آزمون GRE

آزمون GRE یک آزمون استاندارد برای ورود به مقاطع تحصیلات تکمیلی است. دانشجویانی که قصد دارند در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری از دانشگاه‌های معتبر خارجی پذیرش اخذ کنند باید در آزمون GRE شرکت کنند و نمره قابل قبولی را در این آزمون کسب نمایند. آزمون GRE دارای سه بخش است: بخش استدلال کلامی، بخش استدلال کمی و بخش نوشتاری. مدت زمان پاسخگویی به سوالات این آزمون، سه ساعت و چهل و پنج دقیقه است.

مجوز کار با مدرک

دانشجویان بین المللی باید پس از فارغ‌التحصیل شدن از یکی از دانشگاه‌های خارجی به کشور خود باز گردند و اجازه ندارند پس از اتمام دوره تحصیلی خود در کشور محل تحصیل حضور داشته باشند. اما بسیاری از دانشجویان بین‌المللی تمایل دارند پس از فارغ‌التحصیلی در کشور محل تحصیل خود بمانند و به دنبال شغلی مناسب در آن کشور باشند. دانشجویانی که تمایل دارند پس از اتمام دوره تحصیل خود در همان کشور بمانند و در جست و جوی کاری متناسب با رشته تحصیلی خود باشند، باید ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند و پس از پیدا کردن کار مناسب به دنبال اخذ ویزای کار یا مجوز کار باشند. در ادامه به بررسی نحوه اخذ ویزای کاری یا مجوز کار با مدرک در کشورهای مختلف می‌پردازیم.

آمریکا

دانشجویان بین المللی که در یکی از دانشگاه‌های کشور آمریکا تحصیل می‌کنند دارای ویزای تحصیلی F1 است. این ویزا به دانشجویان بین المللی این امکان را می‌دهد تا پس از فارغ‌التحصیلی به مدت یک سال در کشور آمریکا حضور داشته باشند تا بتوانند شغلی متناسب با رشته تحصیلی خود پیدا کنند. این افراد در صورت داشتن پیشنهاد کاری از طرف یک کارفرمای آمریکایی می‌توانند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تغییر دهند و برای اخذ ویزای کاری اقدامات لازم را انجام دهند.

انگلستان

انگلستان دارای دو نوع ویزای تحصیلی است TIER2 و TIER4. معمولا اکثر دانشجویان بین المللی که در یکی از دانشگاه‌های انگلستان مشغول به تحصیل هستند دارای ویزای TIER2است. ویزای TIER2 به دانشجویان بین المللی این فرصت را می‌دهد تا به مدت چهار ماه پس از فارغ‌التحصیلی در انگلستان حضور داشته باشند تا کاری مناسب پیدا کنند. البته قرار است در آینده‌ای نزدیک مدت اقامت دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی از چهار ماه به دو سال افزایش پیدا کند. ویزای TIER4 مخصوص دانشجویان بین‌المللی است که در مقطع دکتری در دانشگاه‌های انگلستان تحصیل می‌کنند.

این ویزا به دانشجویان دکتری اجازه می‌دهد تا به مدت یک سال پس از فارغ‌التحصیلی به دنبال کاری متناسب با رشته تحصیلی خود باشند. دانشجویان بین المللی در صورت پیدا کردن کاری مناسب می‌توانند برای اخذ ویزای کار انگلستان اقدام کنند.

کانادا

دانشجویان بین المللی که در کانادا تحصیل می‌کنند فرصت دارند تا شش ماه پس از فارغ‌التحصیلی برای اخذ ویزای PGWP اقدام کنند. مدت اعتبار ویزای PGWP بین 8 ماه تا 3 سال متغیر است و مدت اعتبار آن بستگی به مدت زمان تحصیل دانشجو در کانادا دارد. دانشجویان می‌توانند پس از پیدا کردن کاری مناسب برای اخذ ویزای کاری کانادا اقدامات لازم را انجام دهند.

آلمان

دانشجویان بین‌المللی که در یکی از دانشگاه‌های آلمان تحصیل می‌کنند می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی مدت زمان اقامت خود را به مدت 18 ماه افزایش دهند و در این مدت به دنبال کاری متناسب با رشته تحصیلی خود باشند. این افراد می‌توانند پس از پیدا کرن کاری مناسب برای اخذ ویزای کار آلمان یا کارت آبی اروپا اقدام کنند.

استرالیا

دانشجویان بین المللی که حداقل به مدت دو سال در یکی از دانشگاه‌های استرالیا تحصیل کرده باشند می‌توانند برای اخذ ویزای 485 استرالیا اقدام کنند. مدت اعتبار ویزای 485 استرالیا بین 18 ماه تا 4 سال متغیر است. مدت اعتبار این ویزا به طول دوره تحصیلی دانشجو بستگی دارد. دانشجویان می‌توانند در صورت پیدا کردن کاری مناسب برای اخذ ویزای کار استرالیا اقدامات لازم را انجام دهند.

روانشناسی در کشورهای مختلف

رشته روانشناسی در خارج

تحصیل و زندگی در کشور‌های دیگر شرایط خاص خود را دارد. هزینه تحصیل و زندگی در برخی از کشورها مانند آمریکا به شدت بالا است و در برخی از کشورهای دیگر مانند آلمان بسیار مقرون به صرفه است. از این جهت دانشجویان باید با توجه به وضعیت مالی خود، شرایط تحصیل در کشورهای مختلف را به دقت بررسی کنند و با توجه به شرایط خود بهترین کشور را برای ادامه تحصیل و زندگی انتخاب کنند. اکثر کشورهای اروپایی شرایط بسیار خوبی را برای تحصیل و زندگی دانشجویان بین المللی فراهم کرده‌اند و از ورود دانشجویان بین‌المللی به دانشگاه‌های خود به شدت استقبال می‌کنند. اکثر دانشگاه‌های معتبر جهان رشته روانشناسی را در مقاطع مختلف تحصیلی ارائه می‌دهند. در ادامه به بررسی هزینه زندگی و هزینه تحصیل در رشته روانشناسی در کشورهای مختلف می‌پردازیم.

روانشناسی در آمریکا

آمریکا دارای برترین دانشگاه‌های روانشناسی در جهان است. دانشکده‌های روانشناسی آمریکا دارای اعتبار بین‌المللی هستند. ایالت متحده آمریکا جزو محبوب‌ترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی است. دانشگاه‌های کشور آمریکا از دانشجویان بین‌المللی مستعد استقبال می‌کنند و در طول دوره تحصیلی به خوبی از آن‌ها پشتیبانی می‌کنند. بسیاری از دانششجویان از سراسر جهان برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آمریکا با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. اکثر دانشگاه‌های آمریکا رشته روانشناسی را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌دهند. مدارک علمی و تحصیلی دانشگاه‌های آمریکا دارای اعتبار بسیار بالایی است و دانشجویانی که در رشته روانشناسی در یکی از دانشگاه‌های معتبر آمریکا تحصیل می‌کنند می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی در سراسر جهان به عنوان یک روانشناس فعالیت کنند زیرا مدارک دانشگاه‌های این کشور در تمام کشورهای جهان دارای ارزش و اعتبار بسیار بالایی است. متاسفانه شهریه اکثر دانشگاه‌های آمریکا بسیار زیاد است.

میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا و در رشته روانشناسی حدود 50000 دلار در سال است. همچنین میانگین هزینه زندگی دانشجویی در کشور آمریکا 1000 تا 1500 دلار در ماه است.

جزئیات هزینه‌های زندگی در آمریکا

 • اجاره بها خوابگاه
 • 800 دلار در ماه برای دانشگاه‌های دولتی، 925 دلار در ماه برای دانشگاه‌های خصوصی
 • هزینه خورد و خوراک
 • 400 تا 600 دلار در ماه
 • هزینه حمل و نقل عمومی
 • 45 تا 100 دلار در ماه

روانشناسی در انگلستان

دانشگاه‌های انگلستان در حوزه روانشناسی از شهرت بسیار خوبی در سراسر جهان برخوردار هستند. دانشگاه‌های انگلستان رشته روانشناسی را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌دهند. کیفیت آموزشی دوره‌های روانشناسی در دانشگاه‌های انگلستان بسیار بالا است. دانشگاه‌های انگلستان با استفاده از اساتید مجرب و متعهد محیط علمی و آموزشی منحصر به فردی را برای دانشجویان رشته روانشناسی فراهم کرده‌اند. اخذ پذیرش از دانشگاه‌های انگلستان بسیار سخت است زیرا درصد پذیرش دانشگاه‌های انگلیسی محدود است و تنها دانشجویان نخبه و مستعد موفق به کسب پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های انگلستان می‌شوند. دانشجویانی که مدرک روانشناسی خود را از یکی از دانشگاه‌های معتبر انگلستان دریافت کنند قادر خواهند بود در سراسر جهان به عنوان یک روانشناس مشغول به کار شوند. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های انگلستان برای اکثر دانشجویان بین‌المللی مقرون به صرفه نیست. میانگین هزینه تحصیل در رشته روانشناسی

در دانشگاه‌های انگلستان حدود 20000 تا 30000 پوند در سال است. واضح است که شهریه دانشگاه‌های مختلف انگلستان متفاوت است اما شهریه اکثر دانشگاه‌های این کشور بسیار بالا است. میانگین هزینه زندگی یک دانشجو در انگلستان حدود 1000 پوند در ماه است.

جزئیات هزینه‌های زندگی در انگلستان

 • اجاره بهای خوابگاه
 • 450 پوند در ماه
 • خورد و خوراک
 • 200 پوند در ماه
 • حمل و نقل عمومی
 • 45 پوند در ماه

روانشناسی در کانادا

کانادا یکی از محبوب‌ترین مقاصد تحصیلی جهان در بین دانشجویان بین‌المللی است. در دهه گذشته تعداد دانشجویان بین‌المللی این کشور به صورت چشمگیری افزایش پیدا کرده است. هزینه تحصیل و زندگی در کشور کانادا به مراتب مناسب‌تر از هزینه تحصیل و زندگی در کشورهایی مانند امریکا و انگلیس است و به همین دلیل دانشجویان زیادی ترجیح می‌دهند کشور کانادا را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب کنند. کشور کانادا یک کشور چند ملیتی است و به همین دلیل دانشجویان بین‌المللی در این کشور احساس بیگانه بودن نمی‌کنند و به راحتی می‌توانند با شرایط زندگی در این کشور سازگار شوند و به تدریج خود را با محیط جدید وفق دهند. دانشگاههای این کشور دارای رتبه علمی بسیار خوبی در حوزه رشته روانشناسی هستند. اکثر دانشگاه‌های کشور کانادا رشته روانشناسی را در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی ارائه می‌دهند. همچنین دانشگاه‌های کانادا هر ساله پذیرای دانشجویان بین‌المللی بسیار زیادی هستند و دانشجویان خارجی شانس زیادی برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های این کشور را خواهند داشت زیرا درصد پذیرش دانشگاه‌های کانادا بسیار بالاتر از دانشگاه‌های کشورهای دیگر مانند آمریکا و انگلیس است.

میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا در رشته روانشناسی 30000 دلار در سال است. همچنین میانگین هزینه زندگی یک دانشجو در کانادا ماهیانه 1500 دلار در ماه است.

جزئیات هزینه‌های زندگی در کانادا

 • اجاره بها خوابگاه
 • 600 دلار در ماه
 • خورد و خوراک
 • 300 دلار در ماه
 • حمل و نقل عمومی
 • 40 دلار در ماه

روانشناسی در استرالیا

در سال‌های اخیر استرالیا به عنوان سومین مقصد تحصیلی محبوب در بین کشورهای انگلیسی زبان معرفی شده است. استرالیا پس از آمریکا و انگلستان پرطرفدارترین مقصد تحصیلی در بین دانشجویان بین‌المللی است. استرالیا دارای تنوع فرهنگی بسیار زیادی است و این یک مزیت بزرگ برای دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود. همچنین کیفیت زندگی در کشور استرالیا مطابق استانداردهای جهانی است و دانشجویان بین‌المللی می‌توانند از کیفیت بالای زندگی در کشور استرالیا بهره‌مند شوند. علاوه بر استاندارد بودن کیفیت زندگی، کیفیت آموزش نیز در دانشگاه‌های این کشور بسیار بالا است. دانشگاه‌های کشور استرالیا در حوزه روانشناسی جزو برترین دانشگاه‌های جهان هستند. هر ساله دانشجویان زیادی برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های استرالیا با یکدیگر به رقابت می‌پردازند.

میانگین هزینه تحصیل در رشته روانشناسی در دانشگاه‌های استرالیا حدود 30000 دلار استرالیا در سال است. به علاوه میانگین هزینه زندگی در استرالیا برای دانشجویان بین المللی حدود 1300 تا 1500 دلار استرالیا در ماه است.

جزئیات هزینه‌های زندگی در استرالیا

 • اجاره بها خوابگاه
 • 500 تا 700 دلار استرالیا در ماه
 • خورد و خوراک
 • 500 دلار استرالیا در ماه
 • حمل و نقل عمومی
 • 150 تا 200 دلار استرالیا در ماه

روانشناسی در آلمان

آلمان یکی از بهترین کشورهای اروپایی برای تحصیل در مقاطع دانشگاهی است زیرا امکان تحصیل رایگان در کشور آلمان وجود دارد. دانشگاه‌های آلمان هیچ گونه شهریه‌ای از دانشجویان اخذ نمی‌کنند و دانشجویان می‌توانند به راحتی و بدون نگرانی به صورت رایگان در دانشگاه‌های کشور آلمان تحصیل کنند. کشور آلمان امکان تحصیل رایگان در دانشگاه‌های دولتی آلمان را هم برای دانشجویان آلمانی و هم برای دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده است. به دلیل رایگان بودن هزینه تحصیل در دانشگاه‌های کشور آلمان دانشجویان بسیار زیادی از سراسر جهان برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های این کشور با یکدیگر رقابت می‌کنند. دانشگاه‌های کشور آلمان در رشته روانشناسی دارای تراز علمی بسیار بالایی هستند و اکثر دانشگاه‌های این کشور رشته روانشناسی را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌دهند.

زبان تحصیل در دانشگاه‌های آلمان در مقطع کارشناسی، زبان آلمانی و در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری عموما زبان تحصیل، انگلیسی است. هزینه زندگی در کشور آلمان نیز بسیار مناسب است. میانگین هزینه زندگی یک دانشجو در کشور آلمان حدود 800 تا 1000 یورو در ماه است.

جزئیات هزینه‌های زندگی در آلمان

 • اجاره بها خوابگاه
 • 234 یورو در ماه
 • خورد و خوراک
 • 168 یورو در ماه
 • حمل و نقل عمومی
 • 94 یورو در ماه

روانشناسی در فرانسه

کشور فرانسه به دلیل داشتن جاذبه‌های فرهنگی و هنری بسیار زیاد جزو کشورهای موردعلاقه دانشجویان برای ادامه تحصیل در مقاطع دانشگاهی است. کشور فرانسه دارای دانشگاه‌های بسیار معتبری در زمینه روانشناسی است. اکثر دانشگاه‌های برتر این کشور رشته روانشناسی را با بالاترین کیفیت آموزشی ارائه می‌دهند. دانشگاه‌های فرانسه بستری مناسب را برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کنند تا این دانشجویان بتوانند به راحتی و با آرامش خاطر در دانشگاه‌های این کشور در رشته مورد علاقه خود تحصیل کنند. زبان تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه در مقطع کارشناسی، فرانسوی و در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری عموما زبان تحصیل، انگلیسی است. هزینه تحصیل و زندگی در کشور فرانسه نسبت به بسیاری از کشور‌های دیگر مانند آمریکا مناسب‌تر است. میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه در رشته روانشناسی در مقطع کارشناسی 3770 یورو در سال، در مقطع کارشناسی ارشد 2770 یورو در سال و در مقطع دکتری 380 یورو در سال است. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی و غیر دولتی فرانسه به مراتب بیشتر است. میانگین هزینه زندگی یک دانشجو در فرانسه حدود 1000 یورو در ماه است.

جزئیات هزینه‌های زندگی در فرانسه

 • اجاره بها خوابگاه
 • 150 تا 600 یورو در ماه
 • خورد و خوراک
 • 300یورو در ماه
 • حمل و نقل عمومی
 • 30 یورو در ماه

روانشناسی در ایتالیا

دانشگاه‌های ایتالیا دارای بهترین کیفیت آموزشی و برترین اساتید در رشته روانشناسی هستند. تحصیل در کشور ایتالیا یک انتخاب هوشمندانه است. کشور ایتالیا دارای جاذبه‌های گردشگری بسیار زیادی است و دانشجویان می‌توانند در طول دوره تحصیلی از جاذبه‌های فرهنگی و گردشگری این کشور نیز بهره‌مند شوند. همچنین هزینه زندگی و تحصیل در کشور ایتالیا برای اکثر دانشجویان بین‌المللی بسیار مناسب است. دانشگاه‌های کشور ایتالیا تراز علمی بسیار بالایی دارند و نام دانشگاه‌های این کشور همیشه در بین دانشگاه‌های برتر جهان به چشم می‌خورد. اکثر دانشگاه‌های برتر کشور ایتالیا رشته روانشناسی را در مقاطع مختلف دانشگاهی ارائه می‌دهند. زبان تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا در مقطع کارشناسی، ایتالیایی و در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری زبان تحصیلی عموما انگلیسی است. هزینه تحصیل در دانشگاه‌ها مختلف کشور ایتالیا متفاوت است اما میانگین هزینه تحصیل در رشته روانشناسی در دانشگاه‌های دولتی ایتالیا حدود 4000 یورو در سال است.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های غیر دولتی ایتالیا بسیار بیشتر از این مقدار است. همچنین میانگین هزینه زندگی دانشجویی در کشور ایتالیا 1000 تا 1500 یورو در ماه است.

جزئیات هزینه‌های زندگی در ایتالیا

 • اجاره بها خوابگاه
 • 250 تا 300 یورو در ماه
 • خورد و خوراک
 • 200 یورو در ماه
 • حمل و نقل عمومی
 • 25 تا 35 یورو در ماه

روانشناسی در هلند

دانشگاه‌های کشور هلند دارای اعتباری بین‌المللی هستند. کشور هلند یکی از امن‌ترین کشورهای جهان است و این یک مزیت بزرگ برای دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود.  کیفیت تحصیل و زندگی در کشور هلند بسیار بالا است. دانشگاه‌های هلند دارای سیستم آموزشی منحصر به فرد و معتبری است و بسیاری از دانشگاه‌های جهان این سیستم آموزشی را الگوی خود قرار داده‌اند. کشور هلند یکی از محبوب‌ترین مقاصد تحصیلی در اروپا است. اکثر مردم هلند به زبان انگلیسی تسلط دارند و به همین دلیل دانشجویان بین‌المللی می‌توانند به راحتی با مردم هلندی ارتباط برقرار کنند. رشته روانشناسی یکی از رشته‌های پرطرفدار در دانشگاه‌های هلند است. دانشگاه‌های هلند هر ساله دانشجویان بین‌المللی بسیار زیادی را از سراسر جهان پذیرش می‌کنند. زبان تحصیل در دانشگاه های هلند در مقطع کارشناسی، هلندی و در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری زبان تحصیل اغلب زبان انگلیسی است. هزینه تحصیل در دانشگاه هلند در رشته روانشناسی حدود 20000 یورو در سال است البته هزینه تحصیل در دانشگاه‌های مختلف این کشور متفاوت است. هزینه زندگی در هلند نیز بسیار مناسب است. میانگین هزینه زندگی یک دانشجو در هلند حدود 1000 تا 1500 یورو در ماه است.

جزئیات هزینه‌های زندگی در هلند

 • اجاره بها خوابگاه
 • 350 یورو در ماه
 • خورد و خوراک
 • 170 یورو در ماه
 • حمل و نقل
 • 35 یورو در ماه

روانشناسی در چین

چین یکی از بهترین کشورهای آسیایی برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی در مقطع دانشگاهی است. همیشه اسامی دانشگاه‌های چین در بین برترین دانشگاه‌های جهان به چشم می‌خورد. دانشگاه‌های چین جزو معتبرترین دانشگاه‌های جهان در رشته روانشناسی هستند. کشور چین یکی از کشورهای پیشرو در حوزه آموزش عالی است. بیشتر دانشگاه‌های معتبر چین رشته روانشناسی را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌دهند. دانشگاه‌های کشور چین بهترین امکانات آموزشی و تحصیلی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. هر ساله دانشجویان بین‌المللی زیادی در دانشگاه‌های کشور چین تحصیل می‌کنند. زبان تحصیل در کشور چین در مقطع کارشناسی، چینی و در مقاطع تحصیلات تکمیلی زبان تحصیل عموما انگلیسی است. هزینه تحصیل و زندگی در کشور چین بسیار مناسب است.

میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی چین 50000 یوآن در سال است. همچنین میانگین هزینه زندگی دانشجویی در چین حدود 5000 تا 7000 یوآن در ماه است.

جزئیات هزینه‌های زندگی در چین

 • اجاره بها خوابگاه
 • 1000 تا 3000 یوآن در ماه
 • خورد و خوراک
 • 1400 یوآن در ماه
 • حمل و نقل
 • 105 یوآن در ماه

روانشناسی در ترکیه

دانشجویان بسیار زیادی از سراسر جهان کشور ترکیه را به عنوان مقصد تحصیلی انتخاب می‌کنند. مناسب بودن هزینه‌های زندگی و تحصیل در ترکیه دلیل استقبال چشمگیر دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور است. ترکیه دارای دانشگاه‌های معتبر بسیار زیادی در رشته روانشناسی است. دانشگاه‌های ترکیه رشته روانشناسی را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌دهند. زبان تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه در مقطع کارشناسی، زبان ترکی است و مقاطع تحصیلات تکمیلی به دو زبان انگلیسی و ترکی ارائه می‌شوند. برخی از دانشگاه‌های ترکیه دوره‌های آموزشی خود را در مقطع کارشناسی نیز به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند اما هزینه تحصیل در دوره‌هایی که به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند، بیشتر است.

میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی کشور ترکیه حدود 450 تا 1500 دلار در سال است. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های غیر دولتی ترکیه به مراتب بیشتر است. همچنین میانگین هزینه زندگی یک دانشجو در کشور ترکیه حدود 1500 تا 2000 لیر در ماه است.

جزئیات هزینه‌های زندگی در ترکیه

 • اجاره بها خوابگاه
 • 150 تا 600 لیر در ماه
 • خورد و خوراک
 • 800 تا 1000 لیر در ماه
 • حمل و نقل
 • 400 لیر در ماه

کشورهای متقاضی کار برای رشته روانشناسی

رشته روانشناسی یکی از معدود رشته‌های دانشگاهی است که دارای موقعیت‌های شغلی بسیار زیادی در سراسر جهان است. خوشبختانه تقاضای کاری بسیار بالایی برای این رشته وجود دارد. اکثر کشورهای پیشرفته و در حال توسعه با مشکلات مربوط به سلامت روان مانند افسردگی و خودکشی دست و پنجه نرم می‌کنند. طبق آمار به دست آمده میزان افسردگی در جوامع و کشورهای پیشرفته بسیار بیشتر است. کشورهایی مانند ژاپن که جزو پیشرفته‌ترین کشور های جهان است درای بالاترین آمار خودکشی در جهان هستند. از این رو اکثر کشورهای پیشرفته جهان مانند آمریکا، انگلستان و همچنین کشورهای اروپایی و آسیایی خواستار جذب و استخدام روانشناسان ماهر از سراسر جهان هستند.

روانشناسان می‌توانند در اکثر کشورهای نام برده شده مشغول به کار شوند و درآمد بسیار خوبی را از این راه کسب نمایند. کشور آمریکا یکی از بهترین کشورهای متقاضی کار برای این رشته است. زیرا در آمریکا موقعیت‌های شغلی بسیار زیادی برای روانشناسان مجرب و ماهر وجود دارد.

بر اساس اطلاعیه دفتر آمار وزارت کار آمریکا تخمین زده می‌شود که میزان اشتغال روانشناسان در این کشور طی ده سال آینده 20 درصد افزایش یابد. روانشناسانی که تمایل دارند در یکی از کشورهای خارجی مشغول به کار شوند می‌توانند از طریق سایت‌های کاریابی بین‌المللی یا موسسات مهاجرتی از موقعیت‌های شغلی مربوط به رشته خود آگاه شوند.

مشاوره پذیرش در رشته روانشناسی

بسیاری از دانشجویان تمایل دارند برای تحصیل در رشته روانشناسی از یکی از دانشگاه‌های معتبر خارجی پذیرش اخذ کنند. پروسه اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های خارجی پروسه بسیار پیچیده‌ای است. داوطلبان برای اینکه بتوانند با شرایط اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های خارجی آشنا شوند باید به موسسات اعزام دانشجو معتبر مراجعه کنند و اطلاعات لازم را در این زمینه دریافت نمایند. داوطلبانی که قصد دارند در مقطع کارشناسی رشته روانشناسی از دانشگاه‌های خارجی پذیرش بگیرند باید دارای سابقه تحصیلی قوی در دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی باشند. داشتن معدل بالا در مقاطع دیپلم و پیش دانشگاهی نیز یکی دیگر از شروط اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های معتبر خارجی است. معمولا معدل 17 به بالا جزو معدل‌های خوب در دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی محسوب می‌شود. البته برخی از دانشگاه‌ها به داوطلبانی که معدل پایین‌تری دارند نیز پذیرش تحصیلی اعطا می‌کنند. بعضی از دانشگاه‌ها برای پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی آزمون ورودی برگزار می‌کنند. برای مثال اکثر دانشگاه‌های آمریکا برای پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی نتایج آزمون SAT یا ACT را ملاک ارزیابی داوطلبان قرار می‌دهند. بنابراین داوطلبانی که قصد دارند از یکی از دانشگاه‌های آمریکا در رشته روانشناسی پذیرش بگیرند باید در یکی از این آزمون‌ها شرکت کنند و نمره خوبی را در این آزمون کسب نمایند. بعضی از دانشگاه‌ها برای پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی محدودیت سنی دارند. بهترین سن برای اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی سن 18 تا 22 سال است.

دانشجویانی که تمایل دارند برای ادامه تحصیل در رشته روانشناسی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری از یکی از دانشگاه‌های معتبر جهان پذیرش تحصیلی اخذ کنند باید دارای ریزنمرات خوب و معدل بالا در مقاطع دانشگاهی باشند. داشتن مقالات علمی معتبر مانند مقالات ISI نیز می‌تواند شانس دانشجویان را برای اخذ پذیرش تحصیلی در مقاطع تحصیلات تکمیلی چند برابر کند. اکثر دانشگاه‌های معتبر جهان برای پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری نتایج آزمون GRE را ملاک ارزیابی دانشجویان قرار می‌دهند. بنابراین دانشجویانی که موفق شده‌اند در آزمون GRE نمره خوبی را کسب کنند شانس بیشتری برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌ها برتر جهان خواهند داشت. اکثر دانشگاه‌های معتبر جهان برای پذیرش دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی محدودیت سنی در نظر نگرفته‌اند اما داشتن گپ تحصیلی (فاصله زیاد بین مقاطع تحصیلی دانشگاهی) می‌تواند شانس دانشجو را برای اخذ پذیرش تحصیلی کم کند.

همچنین امکان اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های معتبر جهان برای آن دسته از داوطلبانی که دارای مدرک زبان آیلتس یا تافل هستند بسیار بیشتر است. داوطلبانی که نمره بالایی را در آزمون آیلتس یا تافل کسب کرده‌اند شانس بیشتری برای اخذ پذیرش تحصیلی خواهند داشت. البته داوطلبان باید توجه داشته باشند که برخی از دانشگاه‌ها فقط مدرک تافل و برخی دیگر فقط مدرک آیلتس را به عنوان مدرک زبان قبول می‌کنند.

اخذ ویزا

دانشجویان بین‌المللی برای اینکه بتوانند در یک کشور خارجی تحصیل کنند نیاز به اخذ ویزای تحصیلی آن کشور دارند. دانشجویان اروپایی برای تحصیل در کشورهای مختلف اروپا نیاز به اخذ ویزای تحصیلی ندارند. اما اکثر دانشجویان برای ورود به یک کشور خارجی و تحصیل در آن کشور نیاز به اخذ ویزای تحصیلی آن کشور مورد نظر را دارند. اخذ ویزای برخی از کشورها برای دانشجویان ایرانی بسیار سخت است برای مثال اخذ ویزای آمریکا برای ایرانیان بسیار مشکل است اما اخذ ویزای کشورهای آسیایی و اروپایی مانند آلمان برای ایرانیان به مراتب آسان‌تر است. ویزای تحصیلی انواع مختلفی دارد: 1. ویزای تحصیلی کوتاه مدت 2. ویزای تحصیلی بلند مدت. اکثر دانشجویان ویزای تحصیلی بلند مدت را اخذ می‌کنند. ویزای تحصیلی کوتاه مدت برای آن دسته از دانشجویانی مناسب است که باید برای انجام مراحل ثبت نام به صورت حضوری به دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنند.

برخی از شرایط اخذ ویزای تحصیلی کشورهای مختلف با یکدیگر متفاوت است. اما به طور کلی اکثر شرایط و مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی کشورهای مختلف، مشابه و یکسان است. داوطلبان باید مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی را در زمان مصاحبه به کارمند سفارت یا کنسولگری کشور مورد نظر خود ارائه دهند. در ادامه به بررسی و معرفی شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی می‌پردازیم. 

مدارک و شرایط عمومی اخذ ویزای تحصیلی عبارتند از:

 • ارائه فرم تکمیل شده ویزا
 • پاسپورت معتبر (حداقل شش ماه اعتبار داشته باشد.)
 • دو قطعه عکس در فرمت پاسپورت
 • ارائه مدارک تحصیلی
 • ارائه مدرک زبان
 • ارائه نامه پذیرش تحصیلی از طرف یک دانشگاه معتبر در کشور مربوطه
 • ارائه اجاره نامه یا قرارداد خوابگاه (دانشجو باید ثابت کند که محلی برای زندگی و اقامت در کشور مقصد دارد.)
 • اثبات تمکن مالی
 • عدم سوء پیشینه

متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی باید چند هفته زودتر از زمان سفر خود به کشور مقصد، به صورت آنلاین از سفارت یا کنسولگری کشور مورد نظر خود وقت مصاحبه بگیرند، زیرا ممکن است به دلیل بالا بودن تقاضا برای اخذ ویزای تحصیلی وقت مصاحبه زود پر شود و متقاضی نتواند در موعد مقرر موفق به تعیین وقت مصاحبه و اخذ ویزای تحصیلی خود شود.

مشاوره رشته روانشناسی در خارج
آخرین ویرایش: ‏3 ماه پیش - 15,136 نمایش

دانشگاه‌ها

مطالب مرتبط

پیشنهادات مرتبط

مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت: ۰۲۱۴۳۰۰۰۰۲۱