بورسیه TUBITAK ترکیه ۲۰۲۱

کشور ترکیه در سال‌های اخیر، در‌جهت حمایت از پیشرف و تکنولوژی گام‌های موثری برداشته است. اعطای بورسیه‌های مختلف کشور ترکیه به پژوهش‌گران یکی از این حمایت‌هاست. «توبیتاک»، «شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه» است، که در زمینه مدیریت، پژوهش‌ و تامین اعتبار برای آن، فعالیت می‌کند. بورسیه TUBITAK، درجهت پیشرفت علم و فناوری و کاهش وابستگی این کشور، به کشور‌های خارجی، به پژوهشگران تعلق می‌گیرد. اگر قصد استفاده از بورسیه‌های ترکیه را دارید، این مقاله را مطالعه کنید، تا با شرایط بورسیه TUBITAK در سال ۲۰۲۱ آشنا شده و از مزایای آن بهره‌مند شوید.

نهاد TUBITAK

TUBITAK، مخفف عبارت Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu به معنی شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه است. این شورا در سال ۱۹۶۳، برای تولید علم، پژوهش و حمایت از پژوهشگران ترکیه ساخته شد. شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه، یک نهاد مستقل است. هیئت‌علمی آن، متشکل از استادان دانشگاه و دانشمندان پژوهشکده‌هاست.

توبیتاک، نهاد مشورتی دولت ترکیه در زمینه علوم و تحقیقات است. دبیر شورای آن، از بالاترین نهاد‌های سیاست‌گذاری علم و تکنولوژی در این کشور است. بیش از ۲۵۰۰ پژوهشگر در ۱۵ موسسه تحقیقاتی مختلف موسسه TUBITAK کار می‌کنند. به‌علاوه این نهاد، پژوهش‌های قراردادی و تحقیقات هدفمند و گسترده‌ای در سراسر کشور ترکیه انجام می‌دهد.

اهداف و وظایف نهاد TUBITAK

نوآوری، راهنمایی، مشارکت و همکاری در زمینه‌های علوم و فناوری، اهداف نهاد علمی و تحقیقاتی ترکیه هستند. این سازمان برای بهبود استانداردهای زندگی و توسعه پایدار ترکیه تلاش می‌کند. همچنین توسعه سیاست‌های علمی و فناوری، براساس اولویت‌های ملی ترکیه از وظایف این موسسه است. TUBITAK، موسسه‌های مربوط به تحقیق و توسعه را مدیریت، و بودجه پروژه‌های تحقیقاتی دانشگاه‌ها و سایر سازمان های دولتی و خصوصی را تامین می‌کند.

به‌علاوه این نهاد، تحقیق در زمینه‌های استراتژیک و گسترش برنامه‌های حمایت از بخش‌های دولتی و خصوصی را انجام می‌دهد. توبیتاک مجلات علمی و کتاب منتشر کرده و برای پژوهش‌ها برنامه‌ریزی می‌کند. اعطای بورسیه تحصیلی TUBITAK به دانشجویان دوره کارشناسی و تحصیلات تکمیلی از دیگر فعالیت‌های این نهاد است.

زمینه‌های پژوهش، مراکز تحقیقات و موسسه‌های وابسته به TUBITAK

مراکز تحقیقات و زمینه‌های پژوهش شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه عبارتند از:

مرکز تحقیقات مارمارا MAM (Marmara Araştırma Merkezi)

 • EE (Enerji Enstitüsü) انرژی
 • GE (Gıda Enstitüsü) تغذیه
 • KE (Kimya Enstitüsü) مهندسی شیمی
 • ÇE (Çevre Enstitüsü) محیط زیست
 • ME (Malzeme Enstitüsü) مواد
 • YDBE (Yer ve Deniz Bilimleri Enstitüsü) علوم دریا و زمین
 • GMBE (Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü) مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی

مرکز تحقیقات و امنیت اطلاعات BILGEM

 • UEKAE (Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü) تحقیقات ملی الکترونیک و رمزنگاری
 • BTE (Bilişim Teknolojileri Enstitüsü) فناوری اطلاعات
 • TBAE (Temel Bilimler Araştırma Enstitüsü) علوم بنیادی و عمومی
 • SGE (Siber Güvenlik Enstitüsü) امنیت سایبری
 • İLTAREN (İleri Teknolojiler Araştırma Enstitüsü) تحقیقات فناوری و تکنولوژی‌های پیشرفته
 • YTE (Yazılım Teknolojileri Araştırma Enstitüsü) فناوری نرم‌افزار
 •  SAGE (Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü) تحقیق و توسعه صنایع دفاعی
 •  UZAY (Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü) تکنولوژی و پژوهش‌های فضایی
 •  UME (Ulusal Metroloji Enstitüsü) موسسه ملی سنجش
 •  TÜSSİDE (Ulusal Metroloji Enstitüsü) مرکز علوم مدیریت ترکیه
 • TÜBİTAK RUTE (Raylı Ulaşım Teknolojileri Enstitüsü) فناوری‌های ریلی
 • TEKSEB ve TEKNOPARK (Teknoloji Serbest Bölgesi) منطقه فناوری و پارک تکنولوژی
 •  ULAKBİM (Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi) مرکز ملی و شبکه اطلاع رسانی دانشگاهی
 • BUTAL (TÜBİTAK Bursa Test ve Analiz Laboratuvarı) مرکز آزمایش و آنالیز بورسا
 •  TUG (TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi) رصد‌خانه ملی

بورسیه TUBITAK چیست؟

بورسیه TUBITAK، مانند بورسیه‌های معمولی نیست که دانشجویان بتوانند با فراهم کردن شرایط، برای دریافت آن اقدام کنند. توبیتاک، متشکل از پروژه‌هایی است برای پژوهشگران، دانشجویان، محققان و استادانی که شرایط تحقیق روی آن‌ها را دارند. پژوهشگران با انتخاب این پروژه‌های تحقیقاتی، می‌توانند از بورسیه توبیتاک بهره‌مند شوند. این پروژه‌ها، مدام در سایت به‌روزرسانی می‌شوند. در سایت توبیتاک شرایط پروژه مطرح می‌شود و افراد برای آن پروژه، (با توجه به شرایط لازم مطرح شده در پروژه) اقدام می‌کنند. این بورسیه‌ها پروژه محورند و نیازی به مکاتبه با استادان نیست. باتوجه به این موضوع، پژوهشگران رشته‌های فنی، شانس بیشتری نسبت به محققان علوم انسانی دارند. همان‌طور که ذکر شد، تعداد این بورسیه‌ها زیاد بوده و هر یک شرایط به‌خصوصی برای اقدام داشته و برای گروه هدف خاصی (دانشجویان، محققان یا استادان) طراحی شده‌اند.

بورسیه توبیتاک برای همه رشته‌هاست.

توصیه می‌شود مقاله تحصیل در ترکیه را مطالعه کنید.

مزایای بورسیه TUBITAK

امکان اقدام برای این بورسیه، توسط تمام موسسات و دانشگاه‌های ترکیه وجود دارد. برخی از مزایای این بورسیه عبارتند از:

 • معافیت از پرداخت شهریه تا ۲۰۰۰ لیر (در برخی مواقع معافیت کامل از پرداخت شهریه)
 • پرداخت دستمزد ماهانه ۱۲۰۰ تا ۴۵۰۰ لیر (بسته به مقطع تحصیلی)
 • بیمه سلامت
 • هزینه سفر
 • هزینه اسکان

شرایط بورسیه TUBITAK

بورسیه TUBITAK، معمولا برای مقاطع بالا‌تر از لیسانس، به محققان و پژوهش‌گران اعطا می‌شود. دریافت بورسیه توبیتاک به آسانی دریافت ترکیه بورسلاری نیست. برای دریافت بورسیه TUBITAK شرایط علمی نسبتا دشواری وجود دارد.

بورسیه توبیتاک انواع مختلفی دارد.

در صورت توقف کار پژوهشی یا عدم رضایت نهاد توبیتاک از روند پروژه، پرداخت بقیه بورسیه TUBITAK متوقف خواهد شد.

مدارک لازم برای دریافت بورسیه TUBITAK

مدارک لازم جهت دریافت بورسیه توبیتاک عبارتند از:

 • مدارک تحصیلی مقاطع قبلی
 • ریزنمرات مقاطع قبلی
 • توصیه‌نامه از نهاد مربوطه (دانشگاه، شرکت، کارخانه و …)
 • برخورداری از شرایط پذیرش دانشگاه مورد نظر، مثل: مدرک زبان، GRE یا GMAT
 • محدوده سنی بین ۳۰ تا ۴۰ سال برای مقطع فوق دکتری
 • در برخی موارد متقاضی نباید قبلا این بورسیه را دریافت کرده باشد.

دریافت بورسیه TUBITAK

برای دریافت بورسیه توبیتاک، فرد باید به سایت شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه مراجعه کند. از میان برنامه‌های پژوهشی، برنامه‌ای که مناسب شرایط و زمینه پژوهشی وی است، انتخاب کند. سپس درخواست خود را برای دریافت بورسیه TUBITAK ارائه دهد. بدین صورت که رزومه و بقیه مدارک لازم را در یک ایمیل ارسال کند. سازمان توبیتاک، پس از بررسی مدارک ارسالی فرد، در صورت پذیرفته شدن از طریق ایمیل، به وی اطلاع‌رسانی می‌کند.

قبلا، در بورسیه TUBITAK بورسیه‌‌هایی مختص تحصیلات تکمیلی دانشجویان خارجی وجود داشتند. این بورسیه‌‌ها، برنامه تحصیلات تکمیلی برای دانشجویان بین المللی (با کد ۲۲۱۵) و برنامه بورسیه تحصیلات تکمیلی برای دانشجویان کشورهای کم‌توسعه‌یافته (با کد ۲۲۳۵) بودند. بورسیه‌های ذکر شده، با تصمیم کمیته علمی شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه، برای همیشه لغو شده‌اند.

در اطلاعیه مربوط به آن آمده است که دانشجویان خارجی برای دریافت بورسیه باید به ترکیه بورسلاری مراجعه کنند.

پوشش حمایتی بورسیه TUBITAK و مقایسه آن با “ترکیه بورسلاری”

شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه، به محققان ترکیه‌ای و اینترنشنال برای انجام پروژه‌هایشان کمک مالی می‌کند. از نظر حمایت مالی، معمولا مبلغ پرداخت شده توسط بورسیه TUBITAK بیشتر از ترکیه بورسلاری است.

همکاری توبیتاک با ایران

در سال‌ ۲۰۱۹، اولین فراخوان برای همکاری انجام شد. این همکاری از طرف شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه (TUBITAK) با وزارت علوم و فناوری ایران (MSRT) صورت گرفت. در طی آن، ۲۲ طرح پس از تایید نهایی از طرف داوران هر دو نهاد، تعریف پروپوزال شدند. پس‌از آن، قرارداد‌هایی با پژوهشگران بسته شد، مبنی‌بر اینکه کار تحقیقی آن‌ها آغاز شده و در حال انجام است.

به دنبال موفقیت‌آمیز بودن این فراخوان و استقبال پژوهشگران هر دو کشور، همکاری‌ها ادامه یافت. با رضایت سازمان توبیتاک از برگزاری فراخوان اول، فراخوان دوم در سال ۲۰۲۰ صورت گرفت.

در فراخوان دوم، موسسه ملی توسعه تحقیفات پزشکی (NIMAD) به نمایندگی از وزارت بهداشت‌ و‌ آموزش پزشکی حضور داشت. موسسه ملی توسعه تحقیفات پزشکی (NIMAD) برای حمایت از طرح‌های منتخب پزشکی به همکاری با توبیتاک پیوسته است. این همکاری سه‌جانبه امکان همکاری پژوهشگران دو کشور در زمینه علوم پزشکی، درمان و بهداشت را امکان‌پذیر کرده است.

این همکاری برای محققان و اعضای هیئت‌علمی شاغل در دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و موسسه‌های آموزشی یا تحقیقاتی وابسته به وزارت علوم بود. همچنین پژوهشگران و اعضای هیئت‌علمی شاغل در دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و موسسه‌های آموزشی یا تحقیقاتی وابسته به وزارت بهداشت و درمان و آموزش علوم پزشکی (که دارای عضویت در توبیتاک هستند) می‌توانستند در این فراخوان شرکت کنند.

افراد بعد از توافق همکاری با یکی از محققان و اعضای هیئت‌علمی مراکز تحقیقاتی یا دانشگاه‌­های ترکیه‌ای، و تهیه پروپوزال مشترک، نسبت به بارگذاری این طرح‌ها در وبگاه­‌های ویژه (به عنوان مجریان اصلی) اقدام کردند. بعد از طی روال داوری توسط کمیته‌های داوری مشترک بین ایران و ترکیه، طرح‌های نهایی توسط کمیته‌ای مشترک انتخاب شدند.

امیدواریم همکاری‌های چندجانبه بین دو کشور ایران و ترکیه در پژوهش‌های علمی موسسه‌های پژوهشی ایران و توبیتاک افزایش یابد. با این وجود، می‌توان شاهد افزایش امکان اقدام برای دریافت بورسیه TUBITAK برای پژوهشگران ایرانی، در آینده‌ای نه‌چندان دور، بود.

منابع

Tubitak

دانشگاه تبریز

 

آیا برای دریافت بورسیه توبیتاک باید از طریق ترکیه بورسلاری اقدام کرد؟  
خیر، برای دریافت بورسیه توبیتاک باید به صورت جداگانه از طریق سایت TUBITAK اقدام کنند.
آیا برای دریافت بورسیه TUBITAK باید با استاد مکاتبه کرد؟  
خیر. برای دریافت بورسیه TUBITAK نیازی به مکاتبه با استاد نیست.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مهاجرت از متخصصان GO2TR مشاوره بگیرید:تماس: ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱