۰۲۱ - ۴۳ ۰۰ ۰۰ ۲۱
صفحه اصلی سامانه پیشنهادها
درخواست رزرو مشاوره
سامانه پیشنهادها
وبلاگ
درباره ما
۰۲۱ - ۴۳ ۰۰ ۰۰ ۲۱
:: جستجو

درحال جستجو ...

دانشگاه بیلکنت

بهترین دانشگاه خاورمیانه

دانشگاه Bilkent یکی از دانشگاه های غیر انتفاعی ترکیه است که در آنکارا واقع شده و هر ساله دانشجویان بسیاری را از سرتاسر دنیا به خود جذب می کند. در این مطلب سعی داریم با Bilkent  که بهترین دانشگاه حال حاضر ترکیه است بیشتر آشنا شویم. پس با ما همراه باشید.

 درباره‌ی Bilkent

این دانشگاه درآنکارا، پایتخت پرجنب و جوش  و شلوغ ترکیه با 4.5 میلیون نفر جمعیت، واقع شده است و در سال 1984 به عنوان اولین دانشگاه خصوصی ترکیه تاسیس شد.

دانشگاه Bilkent در حال حاضر بیش از 12500 دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی و در حدود 1000 پرسنل  شامل اساتید، اعضای هیئت علمی و کادر اداری، داراست. 

زبان تدریس در این دانشگاه انگلیسی است و همین امر باعث جذب دانشجویان ممتاز از بهترین دبیرستان‌های ترکیه و بیش از 40 کشور دنیا به این دانشگاه شده است. برای مثال هر ساله دانشجویانی از کشورهای: استرالیا، بلغارستان، چین، دانمارک، فرانسه، آلمان، یونان، ژاپن، اردن، انگلستان، آمریکا، روسیه، اکراین، تونس و ... Bilkent را برای ادامه ی تحصیل انتخاب می‌کنند.

اساتید و هییت علمی این دانشگاه از بهترین، پویاترین و فعالترین نیروهای بیش از 40 کشور جهان هستند و همین امر باعث شده Bilkent از لحاظ سطح علمی، برترین دانشگاه ترکیه و یکی از بهترین‌های جهان باشد.

یکی از نکات مثبت دانشگاه Bilkent جذب دانشجویان، اساتید و اعضای هییت علمی بدون در نظر گرفتن دین، نژاد، ملیت، قومیت، رنگ و ... است. همه‌ی این افراد از حقوق، امکانات و امتیازات یکسانی بهره مند می‌شوند در واقع در Bilkent تبعیض بی معناست.

همچنین این دانشگاه روابط بسیار نزدیکی با بهترین دانشگاه‌های اروپا و آمریکا از طریق برگزاری سمینار، تبادل دانشجویان و اساتید، برگزاری دوره‌ها و برنامه های تحقیقاتی و... دارد.

از جمله این دانشگاه‌ها می‌توان به دانشگاه کالیفرنیا، موسسه‌ی آموزشی جورجیا، دانشگاه میشیگان در آمریکا و دانشگاه منترال و مک گیل در کانادا اشاره کرد.

 امکانات دانشگاه :

Bilkent از دو واژه ی  Bilimو Kent مشتق شده است و به معنای شهر دانش است. کافیست به امکانات زیر توجه کنید تا متوجه شوید این اسم کاملا متناسب با این محیط است.

  1.  7 دانشکده
  2.  2 مدرسه ی عالی 
  3. 3 مدرسه ی عالی شغلی
  4. یک مرکز آموزش فنون موسیقی .

برای مثال بعضی از دانشکده های این دانشگاه شامل علوم پایه، هنرهای زیبا، علوم اقتصادی و اجتماعی، علوم انسانی و ادبیات، مدیریت و مهندسی است و رشته هایی مثل شیمی، فیزیک، ریاضی، مهندسی، اقتصاد، زبان‌های خارجی، ادبیات و... را در غالب 32 رشته‌ی کارشناسی و 51 رشته‌ی تحصیلات تکمیلی ارایه می‌شود.

دانشگاه Bilkent یک دفتر روابط عمومی در شهر نیویورک دارد که بسیاری از ارتباطات و دور‌ ها از طریق ارتباط ویدیویی، به کمک امواج ماهواره از این دفتر با دانشگاه برقرار می شود.

یکی از مهم ترین ویژگی های Bilkent که آن را از بسیاری از دانشگاه‌های هم تراز متمایز می‌سازد، امکان پشتیبانی مالی از دانشجویان و فارغ التحصیلان است.

افتخارات دانشگاه :

این دانشگاه یکی از قطب‌های علمی، اجتماعی و فرهنگی ترکیه است.

دانشگاه Bilkent بین سال‌های 2011 تا 2012 از طرف روزنامه‌ی تایمز رتبه‌ی 204 را از میان بهترین دانشگاه‌های جهان به خود اختصاص داد و در همین سال موفق به کسب عنوان بهترین دانشگاه خاورمیانه شد.

این دانشگاه در سال 2017 موفق به کسب رتبه‌ی 207 بهترین دانشگاه خاورمیانه از موسسه‌ی QS شد و هم اکنون به عنوان بهترین دانشگاه کشور ترکیه شناخته می‌شود.

همچنین این دانشگاه در بین برترین دانشکده‌های شیمی،برترین دانشکده های مهندسی و بهترین دانشکده های فیزیک در دنیا قرار دارد که این از دیگر افتخارات Bilkent است.

لازم به ذکر است که بسیاری از فارغ التحصیلان این دانشگاه موفق به کسب بهترین عناوین شغلی در سرتاسر جهان می‌شوند و عده ی بسیار زیادی از آنها نیز جذب دانشگاه ها و مراکز پژوهشی در نقاط مختلف دنیا می‌شوند.

اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه

در حال حاضر در حدود 80 درصد از دانشجویان تحصیلات تکمیلی Bilkent بورسیه هستند.

بورس تحصیلی به دوصورت به متقاضیان ارایه می‌شود :

  •   معافیت از پرداخت شهریه
  •  کمک هزینه‌ی تحصیلی به صورت ماهیانه.

همچنین بورس تحصیلی سالیانه در جهت بهبود وضع زندگی دانشجویان هر ساله به متقاضیان ارایه می‌شود.

بورس تحصیلی با توجه به جایگاه علمی دانشجویان و بدون در نظر گرفتن سن، ملیت، رنگ، نژاد و معلولیت، اعطا می‌شود.

شرایط پذیرش دانشگاه بیلکنت

دانشجویان نخبه و با استعداد سرتاسر دنیا می‌توانند در دانشگاه Bilkent درخواست پذیرش دهند و در صورت دارا بودن شرایط، عضوی از این دانشگاه شوند و از امکانات بی نظیر آن بهره ببرند.

هرچند دانشکده‌ها به صورت مستقل شرایط پذیرش دانشجویان داخلی و خارجی را تدوین و اعلام می‌کنند، با این وجود در ادامه به  شرایط عمومی پذیرش در Bilkent می‌پردازیم.

  • همه ی متقاضیان باید آزمون ALES ( Personnel and Postgraduate Education Entrance Exam Academic ) شرکت نمایند.

این آزمون، یکی از آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های ترکیه است و شامل سه بخش ریاضیات، هوش یا GMAT و زبان ترکی استانبولی ست. متقاضیان رشته‌های مهندسی، ریاضیات و مدریت باید نمره ی بالایی در ریاضیات و GMAT کسب کنند.

لازم به ذکر است برای ورود به دانشگاه Bilkent باید حداقل نمره‌ی 55 در آزمون ALES را کسب کرد.

این آزمون دوبار در سال و در ماه های نوامبر و مارچ، برگزار می‌شود.

  • توانایی نگارش و مکالمه ی سلیس انگلیسی یکی از مهم ترین فاکتورها در پذیرش دانشجویان است. این توانایی از طریق آزمون زبان انگلیسی سنجیده می‌شود و حداقل نمره برای رشته های مختلف، به آیین نامه‌های مصوب در دانشکده‌ها بستگی دارد.
  • بررسی رزومه‌ی تحصیلی توسط دانشکده های دانشگاه Bilkent

چگونگی اخذ ویزا برای دانشجویان بین المللی

دانشجویان کشور‌هایی که از ارایه ی ویزا در ترکیه معاف هستند، می‌توانند به راحتی و بدون ارایه‌ی هر گونه ویزایی، اعم از دانشجویی، وارد ترکیه شوند.

اما  دانشجویان کشورهایی که موظف به ارایه ی ویزا در ترکیه هستند باید به محض دریافت پذیرش از Bilkent برای دریافت ویزا به کنسولگری ترکیه در کشور خودشان مراجعه و پس از اخذ ویزا به Bilkent مراجعه کنند.

چگونگی پرداخت شهریه

همه ی دانشجویان خارجی که بورسیه‌ی این دانشگاه نیستند باید شهریه پرداخت کنند. این شهریه به صورت دلار اخذ می‌شود و در شروع هر ترم یعنی در پاییز و بهار، شهریه‌ها دریافت می‌شود.

 اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی نحوه‌ی پذیرش و شرایط اختصاصی دانشکده‌ها می‌توانید به سایت رسمی Bilkent مراجعه کنید.

در همین رابطه بخوانید :

برترین دانشگاه های ترکیه

سیر تا پیاز تحصیل در ترکیه ۲۰۱۹

با تحصیل در Bilkent علاوه بر بهره مندی از امکانات بی نظیر علمی، آموزشی و رفاهی روز دنیا، می‌توانید به سادگی با فرهنگ و ملیت‌های گوناگون در ارتباط باشید و دوران تحصیلی متفاوتی را در Bilkent بگذرانید. پس اگر شما هم جزو دانشجویان با استعداد و نخبه هستید و آرزوی تحصیل در یکی از بهترین دانشگاه‌های بین المللی خاور میانه را در سر می‌پرورانید، همین الان آماده شوید و به Bilkent به عنوان یک گزینه‌ی جدی برای تحصیل فکر کنید.بی شک Bilkent یکی از بهترین دانشگاه‌های خاورمیانه در ارایه‌ی هر آنچه که می‌خواهید، است. پس فرصت را از دست ندهید.

مشاوره دانشگاه بیلکنت
آخرین ویرایش: ‏3 ماه پیش - 8,025 نمایش

نظرات

دانشگاه‌ها

مشاهده دانشگاه های برتر ترکیه

مطالب مرتبط

پیشنهادات مرتبط