مهاجرت به ترکیه

در این مقاله در مورد مهاجرت به ترکیه و روش‌های مهاجرتی به این کشور مانند سرمایه گذاری، تحصیلی، کاری، ازدواج، تولد و توریستی و روش های اخذ اقامت ترکیه اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می‌دهیم. کشور ترکیه انتخاب بسیاری از افراد برای مهاجرت است؛ چراکه این کشور در همسایگی ایران واقع شده و برای رفت‌وآمد نیاز به ویزا ندارد.

مقدمه

مقدمه

ترکیه برای کار و تحصیل بسیار قوی است و با بهترین دانشگاه‌ها و کمپانی‌های معتبر دنیا ارتباط دارد. افرادی که قصد دارند این کشور را برای زندگی انتخاب نمایند، باید ابتدای امر شرایط دقیق روش‌های مختلف را مورد بررسی قرار دهند و طبق هدفشان از این انتخاب، مدارک و هزینه‌های موردنیاز را تهیه نمایند.

مهم‌ترین و وسوسه‌برانگیزترین نکته راجع‌به مهاجرت به ترکیه، هزینه کم نسبت‌به سایر کشورها و همچنین روابط خوبی است که دولت این کشور با ایران دارد. شما با اخذ پاسپورت ترکیه اجازه ورود به اکثر کشور‌های اروپایی، کانادا و … را خواهید داشت.

برای مهاجرت به ترکیه به شما توصیه می‌کنیم که ابتدا هدف از مهاجرت خود را مشخص کنید؛ مثلا این‌که قرار است کدام یک از روش‌های موجود را انتخاب کنید و یا این‌که آیا روش انتخاب شده با شرایط متقاضی سازگاری دارد یا خیر. اگر قصد دارید این کشور را برای زندگی انتخاب کنید، ابتدا باید شرایط دقیق روش‌های مختلف را موردبررسی قرار دهید.

میزان سواد، سطح سرمایه، نوع مهاجرت، مدت زمان اقامت، نوع اقامت و همین طور تهیه مدارک لازم از دیگر موضوعات مهم است که باید مورد بررسی قرار دهید.

مطمئن باشید مهاجرت به ترکیه بسیار آسان است؛ به شرطی که سعی کنید در زمینه‌ای که قوی‌تر هستید قدم بردارید تا در سریع‌ترین زمان ممکن به هدف خود برسید و علاوه‌بر این بدانید که قانونی بودن روش مهاجرت به ترکیه از دیگر موضوعات مهم برای مهاجرت محسوب می‌شود.

همان طور که اشاره شد قوانین و شرایط تعیین‌شده برای هر بخش نیاز به بررسی دقیق دارد و باید دانست که بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی کدامند. ایرانیان عموماً علاقه‌مند به زندگی در فضای فارسی زبان هستند؛ بنابراین زبان از دیگر موضوعات مهم در زمینه مهاجرت به کشورهای دیگر، از جمله ترکیه، خواهد بود.

مهاجرت به این کشور می‌تواند از طریق شرایط خاص صورت بگیرد و همین طور شرایطی که برای کار، ورزش، کارآفرینی و تحصیل در ترکیه وجود دارد، به نوبه خود بسیار مهم و ارزشمند است.

اخذ ویزا و همین طور اعتبار پاسپورت، دعوت‌نامه، مدارک مالی و کاری معتبر و همین طور رزومه کاری و تحصیلی قوی، همگی می‌توانند در قوانین مهاجرت به ترکیه نقش مهمی ایفا نمایند.

لازم به ذکر است مردم، فرهنگ و کشور ترکیه از مهاجران استقبال می‌کنند و این موضوع برای افرادی که تازه مهاجرت می‌کنند بسیار مناسب است.

در همین رابطه بخوانید

روش‌ های مهاجرت ترکیه

مهاجرت به ترکیه

روش‌های مختلفی برای مهاجرت به ترکیه دیده می‌شود و از این حیث نسبت به سایر کشورها دست شما برای انتخاب بازتر است؛ چرا که ترکیه در نزدیک ایران واقع شده و دولت‌های دو کشور روابط مناسبی با هم دارند و هیچکدام از راه‌ها برای ایرانیان مسدود نیست. این که کدام راه را انتخاب کنید بستگی به هدف شما از سفر و همچنین شرایط شما دارد.

 • یکی از روش‌های موجود، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری است که همان طور که از اسم این بخش مشخص است نیاز به گردش مالی مشخصی دارد.
 • روش‌‌های دیگر مهاجرت به ترکیه می‌تواند از طریق ازدواج با فردی که تابعیت ترکیه را دارد باشد؛ در نظر داشته باشید که ازدواج باید به شکل رسمی و دور از فریب و یا ظاهرسازی باشد.
 • کسانی که قصد ادامه تحصیل در ترکیه را دارند می‌توانند از طریق ویزای دانشجویی مهاجرت به ترکیه را رقم بزنند. از طرفی مهاجرت به ترکیه از طریق کار از دیگر روش‌های موجود محسوب می‌شود.
 • آمارها نشان می‌دهد خرید خانه در ترکیه می‌تواند از دیگر روش‌های مناسب برای زندگی و اقامت این کشور باشد. افراد می‌توانند از طریق تولد و یا روش همراه، این کشور را برای زندگی انتخاب نمایند.
از یاد نبرید که مهاجرت کاری به ترکیه یکی از روش‌های دشوار اما آینده‌دار محسوب می‌شود و می‌تواند برای کسانی که از نظر سابقه کاری در وضعیت بالایی هستند، بهترین گزینه باشد.

مهاجرت کاری ترکیه

مهاجرت کاری به هر کشوری می‌تواند یکی از روش های مهم و آینده‌دار باشد. همان طور که از اسم این روش مشخص است، شما باید با هدف کسب و کار وارد این کشور شوید. در نظر داشته باشید که برای مهاجرت کاری کشور ترکیه، آنچه بسیار مهم است، سابقه کار شماست. حال باید شرایطی فراهم شود که بتوانید به کار مورد نظر خود دست یابید.

افرادی که مشغول به تحصیل در ترکیه هستند، در این زمینه راحت‌تر از سایرین هستند. در نظر داشته باشید که سایت‌های کاریابی یکی از گزینه‌های بسیار عالی محسوب می‌شوند که می‌توانید رزومه خود را در آن آپلود نمایید. در هر صورت باید کارفرمایی وجود داشته باشد که بتواند دعوت نامه‌ای برای شما ارسال نماید. در دعوت نامه مشخص می‌شود که سمت شما چیست و میزان حقوق چقدر در نظر گرفته شده است. عموماً ویزای کاری، یک الی دو ساله صادر می شود و پس از این دوره شرایط کاری فرد به طور دقیق مورد بررسی قرار می‌گیرد و مشخص می‌شود که برای کشور توجیه اقتصادی به همراه داشته است یا خیر.

مدارک لازم:

 • مدارک کاری،
 • کارت بازرگانی،
 • وجود رزومه‌ای که نشان دهد از نظر سابقه و تخصص در وضعیت مطلوبی هستید،
 • وجود گواهی عدم سوءپیشینه،
 • همینطور نامه‌ای که نشان دهد از نظر روحی و جسمی سالم هستید.

در این روش شما باید به مدت 5 سال در این کشور، فعالیت مستمر داشته باشید تا بتوانید به اقامت دائم فکر کنید. در صورتی که اقامت دائم برای فرد ایجاد شد، می‌تواند خانواده خود را با خود همراه کند. مهاجرت به ترکیه به طور کلی می‌تواند شامل بخش بندی‌های مختلفی باشد.

شرایط کار در کشور ترکیه

 کشور ترکیه یکی از کشورهای آسیایی اروپایی است که با کشورهای بلغارستان، یونان، گرجستان، ارمنستان، ایران، جمهوری آذربایجان و سوریه مرز مشترک دارد. مردم این کشور به زبان ترکی رسمی صحبت می‌کنند؛ بنابراین بسیاری از مردم کشور همسایه برای یافتن یک شغل مناسب و با درآمد عالی متقاضی کار در کشور ترکیه هستند. از راه های متفاوتی می توانید موقعیت‌های شغلی کشور ترکیه را بررسی کنید.

با مراجعه به موتورهای جستجوگر در اینترنت و جستجوی مشاغل عمومی در کشور ترکیه می‌توانید از فرصت‌های شغلی اطلاع پیدا کنید. احتمال اینکه بهترین کار را از این طریق به دست آورید درصد بسیار کمی است؛ اما برای همین احتمال، باید رزومه قوی به زبان ترکی و انگلیسی داشته باشید.

در حال حاضر، وب سایت‌های بزرگ و فعال در سطح کشور ترکیه فعالیت می‌کنند که بهترین مشاغل را در شهرهای بزرگ نظیر آنکارا و استانبول به متقاضیان کار معرفی می نمایند. اگر به زبان انگلیسی مسلط هستید می‌توانید بهترین شغل را در استانبول و دیگر شهرهای ترکیه پیدا کنید چرا که اکثر موقعیت های شغلی در این کشور به زبان انگلیسی هستند.

 اگر به کارهای نیمه وقت در کشور ترکیه علاقه دارید اشتغال در حوزه گردشگری با رونق خوبی مواجه است. صنعت گردشگری یکی از اصلی‌ترین درآمدهای کشور ترکیه محسوب می‌شود به همین دلیل، حداکثر فرصت های شغلی را در سراسر ترکیه می‌توانید در این حوزه پیدا کنید. بهترین فرصت برای یافتن کار مناسب و با درآمد در حوزه گردشگری در ترکیه ماه مارس تا آوریل است. این زمان ها درست قبل از آغاز فصل گردشگری در ترکیه هستند.

به طور مثال، یافتن شغل در رستوران ها، کافه، هتل، باشگاه ورزشی، مراکز تفریحی و گردشگری و نظایر این ها، بهترین موقعیت‌های شغلی گردشگری را برای شما فراهم می‌کنند. توجه به این نکته ضروری است که شغل های نیمه وقت کشور ترکیه بدون نیاز به ویزای کار فعالیت می‌کنند و اغلب حقوق روزانه را به صورت آنی تسویه می‌کنند؛ به همین دلیل است که کار در این مشاغل با محدودیت های زیادی ممکن است مواجه شود.

پلیس ترکیه حمایت‌های قانونی را از مشاغل نیمه وقت و کارمندانی که بدون ویزای کار در این پست‌ها مشغول به کار می‌شوند ارائه نمی دهد؛ برای همین ممکن است با موقعیت‌های خطرناک از سوی کارفرما مواجه باشید.

 یکی از مشاغل پر طرفدار کشور ترکیه آموزش زبان انگلیسی است. اگر در این حوزه تخصص دارید می‌توانید با رعایت مراحل قانونی به کار به مراکز یا مدارس ترکیه مراجعه کرده و درخواست خود را برای تدریس زبان انگلیسی ارائه دهید. اگر گواهی آموزش زبان انگلیسی یا هر درس دیگری دارید می‌توانید به عنوان معلم در ترکیه استخدام شوید.

در ترکیه کالج‌های زیادی وجود دارد که به معلم و مدرس نیاز دارند. سایر مشاغلی که در ترکیه وجود دارند شامل:

 • مشاغل پرستاری،
 • مدیریت وب سایت،
 • کارمند شرکت،
 • کارمند رستوران،
 • مشاغل آزاد،
 • در مورد دکوراسیون و موارد مشابه هستند.

پیشنهاد می‌کنیم برای جلوگیری از هرگونه ایجاد خطا در هنگام یافتن کار مناسب در کشور ترکیه با موسسات مهاجرتی معتبر مشورت کنید.

مهاجرت تحصیلی‌ ترکیه

مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل از دیگر روش‌های بسیار عالی محسوب می‌شود. یکی از امتیازهای خوبی که این روش دارد به این شکل است که فرد در طول تحصیل می‌تواند مشغول به کارهای پاره‌وقت شود. امکانی که حداقل در رشته‌های پزشکی در کشورهای دیگر غیر ممکن است.

شما با انتخاب تحصیل در ترکیه امکانات آموزشی درجه یک و سطح اول دنیا را با هزینه‌ای بسیار پایین و تقریبا معادل تحصیل در دانشگاه‌های ایران انتخاب کرده‌اید. تحصیل در دانشگاه ‌های ترکیه به زبان ترکی و همچنین با توجه به شرایط هر دانشگاه به زبان‌های انگلیسی و آلمانی قابل انجام است.

موضوع دیگر هزینه زندگی در این کشور است که با توجه به اختلاف قیمت لیر و ریال بسیار پایین است. هر فرد ایرانی با تحصیل در ترکیه به راحتی می‌تواند به ایران رفت و آمد داشته باشد و دوری از اعضای خانواده از دغدغه‌های این افراد نیست.

دانشگاه‌های تراز اولی مثل میدل ایست که نماینده دانشگاه MIT امریکا خوانده می‌شود و دانشگاه استانبول و … بهترین گزینه‌ها برای تحصیل هستند.

 

مهاجرت به ترکیه

برای تحصیل در ترکیه بهتر است که مقاطع تحصیلی بالاتر را انتخاب نمایید. تحصیل در مقطع فوق لیسانس و دکترا در این کشور با پتانسیل بسیار بالایی همراه است. آنچه بسیار مهم است، پذیرش شما در دانشگاه های ترکیه است. در نظر داشته باشید برخی از دانشگاه های این کشور برای پذیرش، شرایط و آزمون‌های مشخصی را برگزار می‌کنند و برخی دیگر سعی می‌کنند که ورود بدون آزمون را مد‌‌نظر قرار دهند.

در صورت پذیرش از سوی دانشگاه، نامه‌ای به عنوان دعوت نامه برای شما ارسال می‌شود. داشتن این نامه یکی از مهم‌ترین ارکان صدور ویزای دانشجویی محسوب می‌شود؛ البته ه تحصیل در مقطع لیسانس هم با شرایط خوبی قابل دسترسی است.

ترکیه در زمینه مد و دیزاین جزو بهترین‌های دنیاست و تحصیل در این رشته‌ها اینده روشنی را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

مهمترین آزمون‌های ورودی دانشگاه های ترکیه آزمون YOS و SAT هستند و نکته مثبت این آزمون‌ها این است فقط یکبار در سال و برای ورود به همه‌ی دانشگاه‌ها برگزار نمی‌شوند و متقاضیان چند بار شانس دارند و برای هر دانشگاه بصورت جداگانه می‌توانند شانس خود را امتحان کنند.

از دیگر مدارک لازم برای ویزای تحصیلی این کشورشامل:

 • مدارک تحصیلی قبلی به همراه ریز نمرات و ترجمه آن،
 • گذرنامه معتبر با اعتبار 6 ماهه،
 • همینطور نامه گردش مالی معتبر است.

عموماً ویزای دانشجویی ترکیه به شکل چند بار ورود صادر می‌شود و با این ویزا می‌توانید چند بار از کشور خارج شده و ورود نمایید.

پس از اتمام تحصیل 6 ماه زمان دارید تا بتوانید شغل مورد نظر خود را پیدا نمایید و در صورتی که این اتفاق صورت گرفت، می‌توانید ویزای خود را به ویزای کاری تغییر دهید. مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل برای کسانی که قصد ورود به بازار کار این کشور را دارند، عالی است.

مهاجرت سرمایه گذاری ترکیه

مهاجرت به ترکیه

مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری، یکی از روش‌های مطمئن محسوب می‌شود؛ اما این روش خود شامل چند بخش مختلف است که یک به یک مورد بررسی قرار می‌دهیم. در نظر داشته باشید که مهم‌ترین مدرک مورد نیاز برای مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری، گردش مالی بالا است. واضح است که در این روش وجود مدرک تحصیلی و یا سوابق کاری آنطور که باید تأثیر ندارد.

یکی از روش‌هایی که ما آن را زیر گروه مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری قرار داده‌ایم، ثبت شرکت است؛ البته ثبت شرکت خود می‌تواند زیرمجموعه مهاجرت کاری باشد. در نظر داشته باشید که اگر شما بخواهید با ویزای سرمایه گذاری، وارد این کشور شده و ثبت شرکت نمایید، نیاز است که سعی کنید سلسه مراتب را به‌طور دقیق طی کنید تا دچار مشکل نشوید.

فرد می‌تواند بخشی از سهام را خریداری نماید و یا به سراغ تأسیس شعبه‌های مختلف برود.

چرا از طریق سرمایه‌گذاری به ترکیه مهاجرت کنیم؟

نکته مهم در رابطه با مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری به ترکیه میزان هزینه‌ی کمی است که به نسبت سایر کشورها نیاز دارید.

از دیگر روش‌های سرمایه‌گذاری در ترکیه، خرید اوراق است که در دو وضعیت بدون بازگشت و با بازگشت وجود دارد. به این ترتیب که مبلغی از سوی دولت این کشور اعلام می‌شود و نیاز است که این مبلغ طبق زمانی که از سوی دولت اعلام شده است در گردش مالی کشور ترکیه قرار بگیرد و در نهایت در روش با بازگشت، سود پول نیز پس از مدت زمان مشخص ( مثلاً 5 سال ) به شما باز می‌گردد؛ اما در این دوره شما اجازه استفاده از سرمایه را ندارید و در روش بدون بازگشت شما تنها پول اصلی خود را پس خواهید گرفت. افرادی که از نظر بودجه در وضعیت خوبی هستند، مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه بهترین انتخاب برایشان خواهد بود.

اگر قادر به سرمایه‌گذاری در این زمینه هستید، شما می‌توانید از طریق خرید ملک  به سرعت و به راحت‌ترین حالت ممکن پاسپورت این کشور را اخذ کنید. در صورت خرید ملک در این کشور پاسپورت شما به سرعت صادر می‌شود؛ اما اجازه فروش ملک را تا حداقل ۳ سال نخواهید داشت.

ثبت شرکت در ترکیه گزینه‌ی بسیار کم‌هزینه‌تری است؛ ضمن اینکه شما در صورتی که بیزینس واقعی راه بیاندازید می‌توانید سود خوبی از تجارت در این کشور به‌دست بیاورید.

مهاجرت به ترکیه از طریق تولد

می‌دانیم که در زمینه مهاجرت به ترکیه از طریق تولد دو سیستم خون و خاک مطرح است که نیاز است هر یک به طور دقیق مورد بررسی قرار بگیرد. در سیستم خاک، تنها تولد فرد در خاک کشور مورد بررسی قرار می‌گیرد و تابعیت پدر و مادر وی اهمیتی ندارد، در سیستم خون آنچه مهم است تابعیت پدر و مادر فرزند است.

مهمترین عوامل در مهاجرت از طریق تولد به ترکیه را در ادامه بررسی خواهیم کرد:

 •  فرزندی که در خاک کشور ترکیه متولد می‌شود، تنها از طریق پدر و مادر خود که تابع این کشور هستند، می‌تواند اقامت ترکیه را اخذ نماید. بنابراین اگر فرزند در خاک این کشور به دنیا آید اما پدر و مادر وی اقامت این کشور را نداشته باشند، برای فرزند تبعه ترکیه زده نخواهد شد.
 • متوجه شدیم که در کشور ترکیه سیستم خون حاکم است. فرزندی که داخل و یا خارج از ترکیه متولد شود در صورتی که پدر و مادر وی ترکیه‌ای باشند، اقامت کشور ترکیه صادر می‌شود. برای اخذ اقامت دائم، فرد باید 5 سال در این کشور بیمه و مالیات پرداخت نماید. در خصوص مهاجرت به ترکیه از طریق تولد، یک سری تبصره‌ها نیز دیده می‌شود. به عنوان مثال اگر والدین فرزند متولد شده، تابعیت نداشته باشند در صورتی که فرزند در خاک کشور ترکیه به دنیا آید، می‌بایست درخواست اقامت این کشور برای فرزند به اداره مربوطه ارسال شود و نظر نهایی نیز متغیر خواهد بود.
 • در صورتی که یکی از پدر و مادر تبعه ترکیه باشند نیز فرزند می‌تواند اقامت این کشور را اخذ نمایند. فرزندی که اقامت ترکیه را اخذ می‌کند، از حقوق شهروندی این کشور برخوردار خواهد بود.
 • حتی شخصی که خارج از ترکیه به دنیا امده و تا سن هجده سالگی هیچ اقدامی نکرده در صورت داشتن والدین ترکی امکان اقامت در این کشور را خواهد داشت.
 • هیچ محدودیتی برای زایمان و تولد کودکان خارجی در کشور ترکیه وجود ندارد و هر شخصی می‌تواند در صورت تمایل، به راحتی زایمان خود را در بیمارستان های دولتی یا خصوصی ترکیه انجام دهد. هزینه ی زایمان در ترکیه بسته به دولتی یا خصوصی بودن بیمارستان و نوع عمل (طبیعی یا سزارین) متفاوت است

مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج

یکی از روش‌های مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج است. در نظر داشته باشید که ترکیه مانند سایر کشورها شرایط اقامت از طریق ازدواج با یک تبعه کشور ترکیه را فراهم ساخته است. یک سری پیش نیازها در این زمینه باید رعایت شود. ابتدا اینکه هر دو شخص باید در زمان ازدواج، مجرد باشند (ازدواج قبلی در صورتی که همسر سابق فوت شده باشد و یا طلاق گرفته باشد و در صورتی که مدرک لازم وجود داشته باشد بلامانع است). در نظر داشته باشید که در این روش مهم است که ازدواج به صورت واقعی صورت بگیرد و تنها با هدف اقامت این کشور نباشد.

واضح است که سوالاتی که در روز مصاحبه پرسیده می‌شود بسیار مهم هستند و نیاز است که بتوانید به سوالات پاسخ صحیح دهید.

در صورتی که با یک فرد با تبعه کشور ترکیه ازدواج نمایید، در ابتدا می‌توانید اقامت موقت این کشور را اخذ نمایید. سپس بعد از گذشت 5 الی 8 سال کار و زندگی در این کشور و همین طور پرداخت مالیات و در صورتی که مرتکب هیچ نوع جرم نشده باشید و با همسر خود زندگی کرده باشید، می‌توانید برای اقامت دائم این کشور اقدام نمایید.

در نظر داشته باشید که در این مسیر بررسی‌های مختلفی صورت می‌گیرد و در طول 5 سال مدام تحت نظر خواهید بود و بررسی می‌شود که آیا با همسر خود زندگی می‌کنید یا خیر. افرادی که قصد سودجویی و یا عدم رعایت قانون در این مسیر را دارند، ضرر خواهند کرد.

مهاجرت به ترکیه

مهاجرت شرایط خاص به ترکیه

یک‌سری شرایط دیگر برای مهاجرت به ترکیه دیده می‌شود که می‌تواند جالب به نظر برسد. افرادی که در زمینه‌های ورزشی فعالیت می‌کنند می‌توانند سراغ مهاجرت شرایط ویژه ترکیه بروند. این ویزا کاملاً اختصاصی صادر می‌شود و واضح است که شامل حال همه افراد نخواهد بود. این نوع از ویزا در لیست ویزاهای کوتاه مدت قرار دارد و طول مدت آن براساس شرایط فرد تعیین می‌شود.

چنین ویزایی برای کسانی که در زمینه‌های هنری رقابت می‌کنند وجود دارد.

یک گزینه بسیار جالب، ویزای کارآفرینی ترکیه است. این ویزا برای کسانی که در ذهن خود ایده‌های ناب دارند، بهترین انتخاب محسوب می‌شود. این ویزا به صورتی است که فرد ایده ذهنی خود را فلوچارت کرده و به شکل شماتیک و کلی ارائه می‌دهد. در صورتی که ایده وی توجیه اقتصادی داشته باشد، از سوی دولت ترکیه مورد پذیرش قرار می‌گیرد.

بارها دیده شده است که دولت ترکیه وام‌های خوبی برای به ثمر رساندن طرح‌های کارآفرینی ارائه می‌دهد. در نظر داشته باشید که در چنین شرایطی نیاز است که از سواد و علم بالایی در زمینه ارائه‌ی ایده برخوردار باشید. بهتر است شرایطی در نظر گرفته شود تا بتوانید خودتان برای ایجاد یک طرح جدید حضور به عمل آورید. عموماً در طرح‌های کارآفرینی نیاز به تأسیس شرکت و یا تأسیس کارگاه خواهید داشت.

در نظر داشته باشید که این روش به‌طور کلی می‌تواند برای افراد نابغه، یک پیشنهاد عالی محسوب شود. عموماً ویزایی که طبق شرایط خاص صادر می‌شود شامل چند دسته‌بندی مختلف است. در نظر داشته باشید که در نهایت منجر به اقامت موقت و در پی آن اقامت دائم خواهد شد. مهاجرت به ترکیه، یک انتخاب هوشمندانه است.

مهاجرت توریستی به ترکیه

مهاجرت توریستی به این کشور عموماً با هدف گردشگری صورت می‌گیرد. قطعاً این نوع از مهاجرت نمی‌تواند گزینه خوبی برای تحصیل، کار و یا سرمایه گذاری به شمار آید. در این روش فرد برای گشت و گذار ترکیه را انتخاب می‌کند. بدون داشتن ویزا، افراد می‌توانند اقامت سه ماهه داشته باشند. در این دوره افراد اجازه فعالیت‌های تجاری و تحصیلی ندارند.

اقامت 6 ماهه این کشور با دفترچه اقامت فراهم شده است. برای دریافت دفترچه اقامت نیاز است که یک پروسه 15 روزه در نظر گرفته شود. در این دوره فرد اجازه کار، تجارت و تحصیل ندارد. افرادی که قصد دارند برای اجاره ملک اقدام نمایند می‌توانند از مهاجرت توریستی استفاده نمایند.

در نظر داشته باشید که ورود به این کشور برای ایرانیان بلامانع است؛ اما اگر فرد بخواهد به فکر کار و یا تحصیل در ترکیه باشد، باید ویزای این کشور را اخذ کند. عموماً این مجوز یک بار ورود صادر می‌شود و کمتر دیده شده است که در نوع چند بار ورود باشد. افرادی که قصد دارند این کشور را برای تحصیل انتخاب کنند می‌توانند از طریق مهاجرت توریستی به ترکیه اقدام نمایند و اطلاعات لازم را اخذ کنند. مهاجرت به ترکیه با هدف توریستی، می‌تواند یک شروع عالی محسوب شود.

در واقع شما باید با اخذ یک کیملیک یک ساله برای گذراندن یک دوره‌ اقدام کنید. مثلا خواندن زبان بهترین گزینه در این زمینه است.ولی بعد از گذراندن یک سال شما مجبور به گرفتن یک کار یا شروع یک دوره‌ی تحصیلی هستید. این پروسه برای شما زیر سه ماه زمان خواهد برد و به‌صورت یکساله بیمه می‌شوید.

مهاجرت به ترکیه از طریق همراه

مهاجرت از طریق همراه به ترکیه کمی پیچیده است. عموماً روش‌های تحصیل در ترکیه و توریستی نمی‌تواند منجر به مهاجرت به ترکیه از طریق همراه شود؛ اما در روش سرمایه گذاری، فرد سرمایه گذار می‌تواند فرزند زیر 18 سال و همسر خود را همراه نماید. در این روش تا زمانی که فرد اقامت دائم کسب نکند، همسرش نمی‌تواند وارد شغلی شود؛ اما فرزند وی می‌تواند از حقوق تحصیلی و بهداشتی بالایی برخوردار باشد.

در نظر داشته باشید که مهاجرت به ترکیه از طریق همراه از روش ویزای کاری صورت می‌گیرد به این ترتیب فرد باید خود ابتدا اقامت این کشور را کسب کرده و سپس همسر و فرزندان خود را همراه نماید. در صورتی که فرزندان بالای ۱۸ سال هم قصد همراهی داشته باشند باید در یک فعالیت جداگانه مانند تحصیل و یا کار مشغول شوند.

مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج، یکی از روش‌های مهاجرت از طریق همراه محسوب می‌شود، در واقع فرد با واسطه یک تبعه ترکیه‌ای قرار است این کشور را برای زندگی انتخاب نماید. آنچه در مهاجرت به ترکیه از طریق همراه بسیار پر اهمیت است، شرایط و مدارک فرد اصلی است. در صورتی که فرد اصلی سابقه‌دار باشد، عموماً اجازه ورود همراه به وی داده نمی‌شود.

پناهندگی در ترکیه

اگر شما می‌خواهید از طریق ترکیه وارد کشورهای اروپایی شوید و نگاه شما به این کشور یک پل رابط است، بهتر است از فکر پناهندگی خارج شوید. در نظر داشته باشید که پناهندگی عموماً در ذهن افرادی نقش می‌بندد که از نظر مالی در شرایط خوبی نیستند و در واقع گردش مالی لازم را ندارند.

ویژگی‌های پناهندگی در ترکیه

از طرفی سابقه کاری مشخصی نداشته و تخصص کاری ندارند و البته در گروه کسانی که می‌خواهند در این کشور تحصیل کنند نیز قرار نمی‌گیرند. در هر صورت باید این نکته را در نظر داشته باشید که پناهندگی سخت‌ترین، خطرناک‌ترین و به نوعی تاریک‌ترین روش مهاجرتی محسوب می‌شود.

کشور ترکیه به صورت مجزا پناهنده نمی‌پذیرد و تنها پناهندگان از کشورهای دیگر را تا زمانی که پرونده‌شان مشخص شود، مورد پذیرش قرار می‌دهد. در روش پناهندگی به یک کشور، تهدیدات جانی و مالی زیادی مطرح است. افراد به طور کلی باید به اسکان‌های موقت و غیر اصولی راضی باشند و در نظر داشته باشند که گرسنگی و تشنگی بخش جدا نشدنی این روش است.

افرادی که به صورت خانوادگی روش پناهندگی را انتخاب می‌کنند، قطعاً دچار مشکل خواهند شد. این روش برای کودکان با خطر مرگ و بیماری‌های شدید همراه است. مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی را به دقت بررسی کنید.

موسسه مهاجرتی GO2TR مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی را به شما توصیه نمی‌کند؛ برای دریافت راهنمایی بیشتر با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.

راحت‌ترین روش مهاجرت به ترکیه

راحت ترین روش مهاجرت به ترکیه با توجه به شرایط هر فرد متفاوت است؛ اما ما سعی می‌کنیم نگاه کلی به این بخش داشته باشیم. در نظر داشته باشید که یکی از آسان‌ترین روش‌های ورود به این کشور، اقامت کوتاه مدت است که عموماً یک ساله خواهد بود. این اقامت برای فعالیت‌های مختلف مانند تحصیل در ترکیه و یا اهداف توریستی صورت می‌گیرد. در اینجا مثالی ساده‌تر در خصوص مهاجرت به ترکیه با اقامت کوتاه مدت می‌زنیم. اقامت به منظور تحقیقات علمی می‌تواند یکی از گزینه‌های آسان محسوب شود.

افرادی که قصد دارند از طریق سرمایه‌گذاری وارد این کشور شوند، یکی از آسان‌ترین روش‌ها را انتخاب کرده‌اند (میزان سرمایه‌ای که در ترکیه هزینه خواهید کرد تقریبا یک چهارم سایر کشور های اروپایی خواهد بود). شایان ذکر است که در بین روش‌های اقامتی، عموماً روش‌های سرمایه‌گذاری در صورتی که به درستی پیش برود، می‌تواند گزینه مناسبی محسوب شود.

اقامت ترکیه با اجاره خانه از دیگر روش‌های آسان ورود به این کشور است؛ همین طور کسانی که قصد دارند در برنامه‌ها و کارگاه‌های آموزشی شرکت نمایند و یا در برنامه‌های بین‌المللی حضور یابند، می‌توانند از اقامت یک ساله این کشور استفاده کنند.

یکی دیگر از روش‌های ورود آسان به این کشور، یادگیری زبان ترکی است که به نوبه خود می‌تواند بسیار آسان و سریع باشد. از طرفی اگر شما قصد کار در این کشور را دارید، شاید مهاجرت به ترکیه برای شما آنقدر که باید آسان نباشد. افرادی که قصد دارند از طریق ازدواج، اقامت این کشور را اخذ نمایند آن طور که باید نمی‌توانند انتظار زمان کوتاه و مسیر آسان را داشته باشند.

کاریابی در ترکیه شاید برای کسانی که به زبان ترکی تسلط ندارند کمی دشوار باشد. لازم به ذکر است که به‌طور کلی مهاجرت به ترکیه از طریق گردشگری، آسان‌ترین روش محسوب می‌شود.

میزان رضایت مهاجران ترکیه

بررسی میزان رضایت مهاجران به ترکیه از دسته موضوعات بسیار مهم محسوب می‌شود و جا دارد بررسی دقیقی در این زمینه صورت بگیرد. در نظر داشته باشید که میزان رضایت بر اساس پارامترهای مختلفی مورد بررسی قرار می‌گیرد. وضعیت نابسامان کار در ایران، سبب شده است که افراد به فکر مهاجرت به ترکیه باشند.

این در حالی است که وضعیت کار در این کشور از سال 2017 ابه بعد با رشد 17 درصدی همراه بوده است و نشان می‌دهد که از نظر کار و درآمدزایی برای جوانان میزان رضایت با سیر صعودی همراه است. به عنوان مثال ثبت شرکت در ترکیه به نسبت کشورهای دیگر آسان‌تر و کم هزینه‌تر است.

 آمارها نشان می‌دهد که مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل با رضایت همراه است.با توجه به سیستم‌ آموزشی بی‌نظیری که در این کشور حاکم است افرادی زیادی علاقمند به تحصیل در ترکیه هستند، ساختار یادگیری در این کشور به صورت عملی بوده و همه چیز کاربردی به افراد آموزش داده می‌شود.

از نظر خرید ملک و همین‌طور اجاره منزل می‌توان ترکیه را در لیست کشورهای ارزان قیمت در نظر داشت. این مقایسه بر اساس کشورهای اروپایی صورت گرفته است. شرایط خرید ملک و همینطور رهن آن مانند ایران است و نگرانی از این بابت وجود ندارد.

افرادی که از پشتوانه متوسط مالی برخوردار هستند، اغلب میزان رضایت بالایی برای زندگی در کشور ترکیه اعلام نموده‌اند. افرادی که از نظر تحصیل با مدرک و یا تخصص بالایی هستند، می‌توانند با یادگیری زبان ترکی به شغل قابل قبولی دست یابند. در نظر داشته باشید که افرادی که بدون هیچ برنامه ریزی صحیحی این کشور را برای زندگی انتخاب می‌کنند، شاید آن‌طور که باید رضایت نداشته باشند. افرادی که پناهندگی به ترکیه را انتخاب می‌کنند در ابتدای راه، بسیار سختی خواهند کشید.

آمار مهاجران به ترکیه

میزان مهاجرت به کشور ترکیه در سال های اخیر افزایش یافته است؛ اما در این بخش سعی می‌کنیم که با نگاهی دقیق و کاربردی یک بررسی آماری روتین و استاندارد داشته باشیم. اینطور که شواهد نشان می‌دهد، میزان مهاجرت از ایران به ترکیه به میزان۴/۲۲ درصد افزایش یافته است که به نوبه خود رقم قابل توجهی است.

رقمی که برای سال های اخیر در دسترس ما است به این شکل از ۳/۵۲ درصد مردان و ۷/۴۷ درصد زنان این کشور را برای مهاجرت انتخاب کرده‌اند که درصد آقایان با اختلاف کم از بانوان بیشتر است. افراد بین 25 الی 29 سال 12 درصد از مهاجران را تشکیل می‌دهند و افرادی که بین 20 الی 24 سال سن دارند در حدود ۶/۱۱ درصد را به خود اختصاص داده‌اند. افراد بالای 30 سال در حدود 10 درصد از مهاجران را تشکیل داده و این طور که شواهد نشان می‌دهد افراد کمتر از 17 سال و بالای 60 سال کمتر از 5 درصد را پوشش می‌دهند.

با توجه به این که آمار مهاجران به ترکیه برای هر شهر با شهر دیگر فرق دارد، سعی کردیم که بررسی دقیق و مناسبی برای شهرهای مشهور و مهاجر خیز این کشور داشته باشیم. استانبول در دسته شهرهای بسیار مشهور ترکیه قرار دارد که در سال گذشته بیشترین میزان مهاجر را به خود اختصاص داده است و رقم 65 درصدی برای این شهر اعلام شده است.

پس از آن آنکارا و آنتالیا در رتبه دوم قرار دارند و البته ازمیر نیز با درصد بالایی در این لیست قرار دارد . شهر بورسا نیز مورد تأیید ایرانیان واقع شده است و آمار 22 درصدی برای این شهر اعلام شده است. رده اول مهاجرت به این کشور عراقی‌ها هستند و البته سوری‌ها و آذربایجانی‌ها نیز در این لیست دیده می‌شوند.

ایرانیان رتبه سوم را در مهاجرت به کشور ترکیه دارند.

مهاجرپذیری ترکیه

ترکیه بسیار مهاجرپذیر است و از نظر جغرافیایی با ایران هم‌مرز است و به همین دلیل اگر به لیست کشورهایی که برای مهاجرت در نظر گرفته شده است نگاه کنیم به نظر می‌رسد که ترکیه در اولویت قرار دارد؛ همچنین تحصیل در ترکیه بین دانشجویان ایرانی بسیار محبوب شده است و مهاجرت تحصیلی به ترکیه سالانه افزایش می‌یابد.

طبق آماری که به دست ما رسیده است ترکیه کشور مورد تأیید 85 درصد از ایرانیان برای مهاجرت محسوب می‌شود. از دیگر دلایل اقامت ترکیه می‌توان به هزینه‌های ارزان و شرایط زندگی تاحدودی مشابه با ایران اشاره نمود. به هر حال کار در ترکیه در وضعیت خوبی قرار دارد و همین طور هزینه‌های زندگی در این کشور به نسبت کشورهای اروپایی ارزان‌تر است.

افراد در سنین جوانی بیشتر علاقه به مهاجرت به این کشور دارند و نیاز است که شرایط مختلف به شکل دقیق و اصولی رعایت شود. رتبه این کشور نسبت به دو سال گذشته با رشد 5 درصدی در زمینه مهاجرت همراه بوده است و زندگی ایرانیان در ترکیه را آسان می‌کند. شرایط اقامت در ترکیه به‌طور کلی بستگی به هدف شما از سفر خواهد داشت و نیاز است که در این زمینه بررسی‌های دقیق صورت بگیرد.

شهرهای مهاجر پذیر ترکیه

مهاجرت به ترکیه

استانبول مهاجرپذیرترین شهر ترکیه محسوب می‌شود؛ به‌طوری که اولین انتخاب افراد به شمار می‌آید. این شهر از نظر فرهنگی و اقتصادی رتبه اول را به خود اختصاص داده است. در نظر داشته باشید که استانبول بهترین شرایط کار و درآمدزایی را برای ایران فراهم ساخته است. این شهر در سال 2020 در حدود 65 درصد مهاجرت را به خود اختصاص داده است.

پس از استانبول شهر آنکارا گزینه مناسبی برای مهاجرت و تحصیل در ترکیه محسوب می‌شود. این شهر نیز 30 درصد از مهاجران را به خود اختصاص داده است. در نظر داشته باشید که آنکارا و آنتالیا از نظر فضای گردشگری و تحصیلی گزینه‌های جالبی محسوب می‌شوند.

شهرهای بورسا و ازمیر از سایر شهرها کمتر مهاجرخیز است. عموماً ایرانی‌ها ترجیح می‌دهند که استانبول را برای زندگی و مهاجرت انتخاب نمایند و دلیل این امر مشخص است؛ آب و هوای استانبول، شرایط کار و زندگی و همین طور فرهنگ مردم این شهر با ایرانیان سازگارتر است.

اقامت ترکیه

اگر شخص مقیم ترکیه دوره 8 ساله متوالی را به‌طور منظم به پایان رسانده باشد، حق درخواست اقامت دائم در ترکیه را دارد (اجازه اقامت طولانی مدت در ترکیه). تابعیت دوگانه در ترکیه شناخته‌شده است. برای اخذ تابعیت ترکیه ملزم به انصراف از تابعیت قبلی خود نیستید.

اقامت دائم ترکیه برای کسانی است که با خرید ملک در ترکیه، بنابر هر دلیلی نمی‌خواهند تابعیت ترکیه را بعد از ۸ سال دریافت کنند. شهروندان بعضی از کشورهای دنیا هم اجازه دو تابعیتی بودن را ندارند؛ بنابراین به اخذ اقامت دائم ترکیه اکتفا می‌کنند.

 روش‌های متنوعی جهت اخذ اقامت ترکیه وجود دارد که در زیر به صورت خلاصه آمده است:

 • اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت

از طریق ثبت شرکت در ترکیه، راه‌اندازی کسب‌وکار مانند راه‌اندازی رستوران در این کشور نیز می‌توان در کشور ترکیه سرمایه‌گذاری کرد و از این طریق اقامت موقت و سپس اقامت دائم را به دست آورد که هزینه‌ی هر کدام از این‌ها با یکدیگر متفاوت است.

 • اقامت کاری ترکیه

با داشتن یک پیشنهاد کاری از یکی از ارگان‌های ترکیه می‌توان در این کشور استخدام شد و مجوز کار و درنهایت اقامت این کشور را به دست آورد. با داشتن کار نیز به افراد اجازه‌ی اقامت دائم داده نخواهد شد و تنها اجازه‌ی اقامتی یک‌ساله به افراد داده خواهد شد. افراد می‌توانند بعد از ۵ سال تمدید اقامت و حضور و کار در کشور ترکیه اقامت دائم این کشور را درخواست نمایند.

 • اقامت ترکیه از طریق ازدواج

در صورت ازدواج فردی خارجی با شخصی ترکی اقامت ترکیه به شخص ترکی داده خواهد شد؛ اما این اقامت نیز در طی ۳ تا ۵ سال زندگی مشترک به افراد داده خواهد شد. در طول این چند سال فرد باید با ویزای توریستی به ترکیه رفت‌وآمد داشته باشد. در صورتی که بعد از ۵ سال ازدواج هنوز پابرجا باشد و واقعی بودن ازدواج و توانایی مالی کافی برای زندگی در ترکیه ثابت‌شده باشد اقامت دائم به فرد تعلق می‌گیرد.

 • اقامت تحصیلی در ترکیه

اولین قدمی که جهت دریافت اقامت تحصیلی ترکیه باید برداشت اخذ مدرک تومر که درواقع آزمون سنجش مهارت ترکی استانبولی است. با داشتن مدرک تومر می‌توان برای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی ترکیه درخواست پذیرش ارسال کرد.  اخذ مدرک تومر نیز می‌تواند بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ دلار  برای افراد هزینه در برداشته باشد ‌.

شرایط اخذ اقامت دائم ترکیه

شرایط اقامت دائم در ترکیه باید طبق مقررات زیر قبل از درخواست برای آن در نظر گرفته شود:

 • اجازه اقامت دائم در خاک ترکیه با موافقت وزارت کشور به یک مقیم خارجی که به مدت هشت سال به‌طور مداوم در خاک ترکیه اقامت دارد بدون وقفه اعطا می‌شود.
 • هشت سال بدون وقفه محاسبه می‌شود که در ماده 38 قانون ذکرشده است، جایی که نیمی از مدت اجازه اقامت دانشجویی محاسبه می‌شود و مدت دیگر اجازه اقامت به‌طور کامل محاسبه می‌شود.
 • طی سه سال گذشته کمک اجتماعی دریافت نکرده است.
 • فرد مقیم باید درآمد کافی برای تأمین معیشت خود و خانواده‌اش به‌طور منظم داشته باشد.
 • مقیم باید بیمه درمانی معتبری داشته باشد.
 • نباید تهدیدی برای نظم عمومی و امنیت عمومی ‌باشد.

جزئیات اجازه اقامت دائم در ترکیه

 • اقامت دائم به پناهندگان، حفاظت ثانویه یا اقامت بشردوستانه و همچنین به کسانی که از آن‌ها محافظت موقت می‌شود، تعلق نمی‌گیرد.
 • خارجیانی که اجازه اقامت طولانی مدت دارند ممکن است از اکثر حقوقی که به یک شهروند ترکیه اعطا می‌شود استفاده کنند، به استثنای برخی از حقوق اساسی مانند: (نامزدی، انتخابات، اداره عمومی، واردات ماشین).
 • مقیم دائم از تعهد به انجام خدمت سربازی معاف است.
 • دارنده مقیم دائم باید حقوق بیمه‌شده خود را حفظ کند.
 • اجازه اقامت دائم در ترکیه به مدت نامحدود (بدون محدودیت) صادر می‌شود.

اسناد و مدارک موردنیاز

مدارکی که برای درخواست اقامت دائم در ترکیه لازم است به شرح زیر است:

 • فرم درخواست اجازه اقامت
 • نسخه اصلی گذرنامه یا سند سفر.
 • ارائه سند اجازه اقامت قبلی.
 • دو عکس به‌اندازه گذرنامه.
 • سندی که نشان می‌دهد متقاضی طی سه سال گذشته هیچ‌گونه کمک اجتماعی از مؤسسات و سازمان‌های غیردولتی دریافت نکرده است.
 • بیانیه‌ای که نشان می‌دهد منابع مالی در طول مدت اقامت در ترکیه کافی و بادوام است.
 • سند غیر محکوم.)اثبات سوءپیشینه)
 • بیمه پزشکی (سیگورتا).
 • درخواست اقامت دائم.
 • آدرس خانه.

اسناد فوق در یک پرونده به وزارت کشور ترکیه – اداره کل اداره مهاجرت ارسال می‌شود.

لغو اقامت در ترکیه

اقامت دائم در ترکیه در موارد زیر قابل رد یا لغو است:

 • اگر فرد خارجی تهدیدی جدی برای نظم و امنیت عمومی ‌باشد.
 • اگر وی بیش از یک سال بدون وقفه در خارج از ترکیه اقامت داشته باشد، به جز شرایط بهداشت، آموزش و خدمات اجباری عمومی در کشور خود.

در این موارد، طبق سیستم اقامت در ترکیه، اجازه اقامت طولانی مدت توسط اداره مهاجرت استان‌های ترکیه قابل لغو است.

اخذ اقامت دائم ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری

همان‌طور که می‌دانید، هر برنامه مهاجرت معیارهای خود را دارد و فقط متقاضیان واجد شرایط را می‌پذیرد. آگاهی از این شرایط برای سرمایه‌گذاران ضروری است. ازاین‌رو، در ادامه، خلاصه‌ای از اسناد موردنیاز برای اخذ تابعیت ترکیه با سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات، برای مالک، همسر و فرزندان زیر 18 سال ارائه‌شده است.

مدارک موردنیاز برای اخذ مجوز اقامت:

 1. فرم درخواست اجازه اقامت
 2. گواهی انطباق
 3. اصل گذرنامه و فتوکپی آن
 4. عکس‌های جدید بیومتریک
 5. بیمه درمانی معتبر
 6. گواهینامه‌ها و ترخیص‌های پلیس

مدارک موردنیاز برای اخذ تابعیت ترکیه:

 1. فرم درخواست
 2. سند مالکیت ملک
 3. ترجمه محضری گذرنامه‌های کل خانواده
 4. گزارش ارزیابی املاک (مطابق با تاریخ سند مالکیت، بیش از ارزش مندرج در سند مالکیت).
 5. گزارش را می‌توان در طی دو یا سه روز کاری، از یک شرکت مجاز ارزیابی در ترکیه دریافت کرد.
 6. رضایت‌نامه محضری شوهر / همسر برای فرزندان زیر 18 سال.
 7. اسناد وضعیت مدنی، مانند سند ازدواج
 8. شناسنامه‌ها
 9. دفتر ثبت خانواده / خانوار
 10. عکس‌های بیومتریک از کل خانواده
 11. رسیدهایی که قیمت خرید ملک را نشان می‌دهد پرداخت می‌شود و از حساب خریدار به‌حساب فروشنده منتقل می‌شود. این رسیدها عبارت‌اند از:
 • یکی از حساب خریدار که توسط بانک امضا و مهرشده است.
 • یکی از حساب فروشنده که توسط بانک امضا و مهرشده است.

سایر روش‌های سرمایه‌گذاری برای به دست آوردن تابعیت ترکیه

بر اساس اصلاحیه اخیر آیین‌نامه اجرای قانون تابعیت ترکیه، خارجی‌ها می‌توانند با سرمایه‌گذاری 250 هزار دلار در املاک و مستغلات تابعیت ترکیه را با خانواده خود کسب کنند؛ علاوه‌بر این، خارجیانی که حداقل یکی از گزینه‌های سرمایه‌گذاری زیر را داشته باشند می‌توانند تابعیت ترکیه را نیز به دست آورند.

 • سرمایه‌گذاری ثابت حداقل 500000 دلار آمریکا، تأییدشده توسط وزارت خزانه‌داری و دارایی.
 • ایجاد شغل برای حداقل 50 کارمند، تأییدشده توسط وزارت خانواده، کار و خدمات اجتماعی.
 • سپرده‌گذاری حداقل 500000 دلار به بانک‌های فعال در ترکیه و نگه‌داشتن سپرده به مدت 3 سال در چنین بانک‌هایی. سازمان نظارت و نظارت بر امور بانکی باید سپرده را تأیید کند.
 • خرید ابزار بدهی عمومی به ارزش حداقل 500000 دلار و حفظ آن‌ها به مدت 3 سال. وزارت خزانه‌داری و دارایی باید خرید را تأیید کند.
 • خرید سهام در دارایی خصوصی یا سهام صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر حداقل به مبلغ 500000 دلار آمریکا و حفظ این سهام به مدت 3 سال. هیئت بازار سرمایه باید آن را تأیید کند.

هزینه‌های اخذ اقامت ترکیه

هزینه‌های اخذ اقامت ترکیه شامل هزینه‌های حکومتی واداری، هزینه قرارداد با وکیل یا کارگزار در ترکیه، هزینه اجاره ملک یا سند تاپو، هزینه کمیسیون املاک، هزینه سفر اولیه به ترکیه است. کشور ترکیه به دلیل فاصله‌ی کمی که با ایران دارد برای ایرانیان نسبت به کشورهای اروپایی مقرون به‌صرفه‌تر است و برای مهاجرت هزینه‌های کمتری در برمی‌گیرد.

حداقل میزان سرمایه‌گذاری اخیراً از یک‌میلیون دلار به 250،000 دلار کاهش‌یافته است. دولت ترکیه معتقد است که تغییرات اعمال‌شده در سیاست‌های این برنامه به نفع سرمایه‌گذاران خواهد بود؛ زیرا خطرات خارجی‌ها را کاهش می‌دهد. قوانین جدید اخذ تابعیت ترکیه را برای کسانی که قصد خرید ملک را دارند تسهیل کرده است.

این افراد ملزم به دریافت گواهی ثبت زمین، با حاشیه‌نویسی ممنوعیت فروش برای حداقل 3 سال، از وزارت محیط‌زیست و شهرسازی هستند؛ بنابراین، مزایای سرمایه‌گذاری در ترکیه چیست؟ طبق آمار، بازار املاک و مستغلات ترکیه هرساله 5 درصد رشد سرمایه دارد. بعد از سه سال می‌توانید سرمایه خود را نقد کنید. ارزش افزوده کل بازار املاک ترکیه 12 درصد در سال است. از دیگر مزایای آن می‌توان به محیط چند فرهنگی، هزینه کم زندگی، تاریخ غنی و همچنین روند سرمایه‌گذاری آسان و قابل‌اعتماد اشاره کرد.

هزینه‌ی تحصیل در ترکیه نیز با توجه به نوع دانشگاه و رشته‌ی موردنظر متفاوت است.

به‌طورکلی ۳ نوع دانشگاه در ترکیه وجود دارد:

 1. دانشگاه‌های دولتی که در صورت قبولی در آزمون‌های ورودی هزینه‌ی بسیار پایینی دارند،
 2. دانشگاه‌های خصوصی که سالانه بین ۱۰۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ لیر هزینه خواهد داشت،
 3.  دانشگاه‌های نیمه‌خصوصی که سالانه بین ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ لیر هزینه دریافت می‌کنند.

اقامت تحصیلی که به افراد داده خواهد شد نیز اقامتی یک‌ساله خواهد بود و افراد باید سالانه اقامت خود را تمدید نمایند ‌. به‌طورکلی هزینه‌ی اقامت یک‌ساله‌ی ترکیه که تقریباً برای تمامی روش‌ها نیز لحاظ می‌شود. صفر تا صد هزینه‌ی اقامت یک‌ساله‌ی ترکیه بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ لیر در نظر گرفته می‌شود که شامل بخش های زیر است:

 • هزینه‌ی کارت اقامت ۷۵ لیر بعلاوه ی ۶ قطعه عکس پاسپورت ۲۵ لیر
 • هزینه‌ی نوتر ۹۹ لیر
 • هزینه‌ی دریافت تکست نامبر و راندوو ۵۰ لیر
 • هزینه‌ی خاک برای یک سال ۸۰ دلار
 • هزینه‌ی بیمه‌ی سلامت بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ لیر
 • هزینه‌ی تشکیل پرونده بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ لیر

برای گرفتن اقامت دائم می‌توان از روش‌های مختلفی ازجمله سرمایه‌گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک و یا ثبت شرکت، اقامت کاری در ترکیه، از طریق ازدواج و یا تحصیل در این کشور اقدام کرد که هزینه‌ی هر کدام ازاین‌ روش‌ها علاوه بر هزینه‌های بالا مطمئناً متفاوت است.

اخذ پاسپورت ترکیه

اخذ پاسپورت ترکیه

پاسپورت ترکیه در دنیا رتبه 52 را دارد ( این آمار طبق لیست هنلی اعلام شده است). به‌طور کلی آلمان و سوئد رتبه‌های اولیه و افغانستان رتبه آخر یعنی 104 را دارد. برای اخذ پاسپورت این کشور نیاز است که در ابتدا ویزای اخذ شده و سپس دوره اقامت موقت آغاز شود.

پس از آن افراد باید طبق زمان اعلام شده در این کشور زندگی و یا کار نمایند تا بتوانند اقامت دائم را کسب کنند. پس از اخذ اقامت دائم و گذشت زمان مشخص در صورتی که فرد به این کشور آسیب مالی و سیاسی وارد نکرده باشد، شرایط اخذ پاسپورت فراهم می‌شود.

به‌طور کلی اقامت موقت این کشور باید به مدت 8 سال تمدید شود تا فرد بتواند واجد شرایط دریافت اقامت دائم و دریافت پاسپورت این کشور باشد. داشتن شرکت فعال و یا خرید خانه در ترکیه و گرفتن اقامت، می‌تواند مسیر مهاجرت به ترکیه را آسان‌تر و به‌طور کلی برای اقامت دائم و پاسپورت آن، یک گزینه کمک‌کننده محسوب شود.

مشاوره

خبر خوب ما به شما این است که نیاز نیست در نوبت‌های طولانی سفارت منتظر بمانید و یا اینکه نگران زمان باشید؛ فقط کافیست با مشاوران ما در ارتباط باشید تا در اولین فرصت، امکان مهاجرت به این کشور را برایتان فراهم سازند.

ارزیابی شرایط مهاجرت
برای مهاجرت به ترکیه، با موسسه ما تماس بگیرید.
بهترین روش اخذ اقامت ترکیه چیست؟
برای اخذ اقامت ترکیه باید در ابتدا توجه داشت که کدام ویزا را اخذ کرده‌اید و چقدر زمان نیاز است که وارد اقامت موقت و یا دائم شوید. در ابتدا اقامت موقت این کشور مد نظر است و نیاز است که مدت زمان مشخصی طی شود تا بتوانید به اقامت دائم دست یابید.
آیا به محض خرید ملک و ثبت شرکت می توانم برای پاسپورت ترکیه ای اقدام کنم ؟
برای اخذ اقامت ترکیه بصورت پلکانی و موقت به دائم صورت می پذیرد. از این رو هیچ روش مهاجرتی برای اقامت دائم در لحظه انجام کار وجود ندارد. در اکثر روش های مهاجرتی ترکیه لازم است حداقل 5 سال در این کشور به کار و زندگی و فعالیت بپردازید تا در نهایت موفق به اخذ اقامت دائم و پاسپورت ترکیه شوید.
برای مهاجرت به ترکیه نیاز به وکیل مهاجرتی دارم؟
خیر وکیل مهاجرتی یا مشاور مهاجرتی صرفا یک انتخاب است و شما می توانید از طریق پیگیری اخبار مهاجرتی مرتبط اقدام به مهاجرت و اخذ اقامت در این کشور نمایید.


83 دیدگاه برای “مهاجرت به ترکیه

 1. Avatar
  ناشناس گفته:

  سلام
  من میخواهم با خرید ملک 250 هزار دلاری ، پاسپورت ترکیه را بگیرم، شما چه خدماتی میتوانید به بنده ارائه دهید. تلفن من 09125044867 میباشد.
  سپاسگزارم

  پاسخ:
  با سلام
  برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره ی تخصصی با شماره 02143000021 تماس حاصل فرمایید. با تشکر تیم اعزام Go2tr.

 2. Avatar
  ناشناس گفته:

  با سلام
  من به رشته ی آشپزی علاقه دارم شدیدا و میخوام ترکیه هم زندگی کنم ،میخواستم ببینم دانشگاه های ترکیه همچین رشته ای دارن یا مثلا کجا میتونم اموزش ببینم که از طریقش اقامتم بتونم بگیرم ؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز، شما میتوانید در آکادمی های مطرح کشور ترکیه به یادگیری این رشته بپردازید. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره ی تخصصی با شماره 02143000021 تماس حاصل فرمایید. قدردان شما هلدینگ مهاجرتی GO2TR.

 3. Avatar
  ناشناس گفته:

  سلام خسته نباشید
  من از طریق مدرک آرایشگری میخوام برم ترکیه برای کار و 2 سال هم سابقه کار دارم و مدرک زبان ترکیه ای دارم انگلیسی هم تا حدودی بلدم
  میخواستم بدونم میتونم با 300 و 350میلیون ی خونه خیلی کوچیک درحد 40 متر در ترکیه یا حومه های ترکیه بخرم نزدیکی استامبول؟؟
  یا میشه اجاره کنم با این قیمت ب مدت 1 سال؟
  میشه لطفا بگید میتونم بخرم یا اجاره کنم؟؟؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز، بله شما میتونید خانه اجاره یا خرید کنید ولی نمی تونید اقامت دریافت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تخصصی با شما 02143000021 تماس حاصل فرمایید.
  قدردان شما، هلدینگ مهاجرتی Go2tr.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مهاجرت از متخصصان GO2TR مشاوره بگیرید:تماس: ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱