۷ روش دریافت اقامت ترکیه در سال ۲۰۲۱

0 231

ترکیه در سال‌های اخیر محبوبیت زیادی برای زندگی، تحصیل، سرمایه‌گذاری در میان ایرانیان پیدا کرده است. برای ماندن در ترکیه چه به صورت دائم و چه به صورت موقت، باید از نهاد‌های مهاجرتی ترکیه کسب اجازه کنید. از‌این‌رو اگر قصد دارید اقامت ترکیه را دریافت کنید، با روش‌های دریافت اقامت ترکیه و هزینه‌های مربوط به آن اطلاع کسب کنید، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

در سال‌های اخیر مهاجرت به ترکیه یکی از گزینه‌های اقتصادی برای مهاجرت ایرانیان محسوب می‌شود. نزدیکی فرهنگی کشور ترکیه با ایران، شرایط اقتصادی رو‌به‌رشد و همسایگی با ایران، از دلایل انتخاب این کشور به‌عنوان مقصد نهایی مهاجرت است. برای زندگی در ترکیه به صورت موقت یا دائم، پس از ورود به خاک این کشور، باید اجازه اقامت دریافت کرد. در ادامه روش‌های دریافت اقامت این کشور و هزینه‌های مربوط به آن را بررسی می‌کنیم.

دریافت اقامت ترکیه از طریق اجاره خانه (اقامت توریستی)، خرید ملک ، سرمایه‌گذاری، تحصیل و کار امکان‌پذیر است.
دریافت اقامت ترکیه از طریق اجاره خانه (اقامت توریستی)، خرید ملک ، سرمایه‌گذاری، تحصیل و کار امکان‌پذیر است.

اقامت موقت ترکیه

کشور ترکیه تحت شرایطی، به افراد خارجی اجازه حضور بیشتر از اندازه معمول (حداکثر سه ماه) را در این کشور می‌دهد. دریافت اجازه اقامت ترکیه رایگان نیست و شرایطی برای دریافت آن وجود دارد. در ادامه به شرایطی که اجازه اقامت بیش از ۹۰ روز را برای افراد فراهم می‌کند، پرداخته‌ایم.

در همین رابطه:

اقامت توریستی موقت ترکیه

ایرانیان می‌توانند فقط با در دست داشتن پاسپورت معتبر، بدون ویزا وارد ترکیه شده و اجازه اقامت ۳ ماهه (۹۰ روزه) توریستی داشته باشند. ولی برای حضور بیشتر از ۳ ماه در این کشور، باید اجازه اقامت (İkamet İzni) دریافت کنند. دریافت اجازه اقامت از طریق مراجعه به اداره مهاجرت ترکیه (Göç İdaresi) انجام می‌شود.

ماندن بیش از ۹۰ روز در ترکیه، بدون دریافت اجازه اقامت، غیر‌قانونی بوده و تبعاتی مثل اخراج از کشور ترکیه در پی دارد.

برای تمدید یک ساله اقامت توریستی ، ارائه مدارکی مبنی‌بر اجاره مسکن در ترکیه، کافی است. البته امکان لزوم ارائه گواهی عدم سوء‌پیشینه به اداره مهاجرت ترکیه وجود دارد.
دریافت اجازه اقامت، به معنای داشتن اجازه کار در ترکیه نیست. با مراجعه به اداره مهاجرت ترکیه و ارائه مدارکی که حضور فرد (به مدت حداقل سه) در ترکیه را نشان می‌دهد، می‌توان اجازه کار ترکیه را کسب کرد.

هزینه اجاره مسکن در ترکیه

هزینه‌های اجاره مسکن در کشور ترکیه به شهر و منطقه‌ای که فرد در آن زندگی می‌کند، بستگی دارد. ولی در حالت کلی شرایط اجاره مسکن در ترکیه به شرح زیر است.

 • اجاره‌بها مسکن یک‌خوابه در مرکز شهر: تقریبا ۱۵۵۰ لیر.
 • هزینه اجاره مسکن یک‌خوابه در حومه شهر: در حدود ۱۰۰۰ لیر.
 • اجاره‌بها مسکن سه‌خوابه در مرکز شهر: تقریبا ۲۶۰۰ لیر.
 • اجاره‌بها مسکن سه‌خوابه در حومه شهر: در حدود ۱۷۰۰ لیر.

به‌علاوه هزینه‌های پنهانی نیز وجود دارند:

 • هزینه مربوط به قبوض برق، آب و گاز حدود ۵۰۰ لیر در ماه برای یک آپارتمان ۸۵ متری
 • هزینه کمسیون مشاور املاک
 • هزینه بیمه درمانی برای هر عضو خانواده تقریبا بین ۱۲۵ تا ۱۱۰۰ لیر (بسته به سن)

کمسیون اجاره مسکن در ترکیه ۱۸% (مالیات بر ارزش افزوده) از اجاره‌بهای یک ماه است.
کمسیون خرید ملک، ۱۸% (مالیات بر ارزش افزوده) + ۲% از قیمت کل مسکن است. که به صورت جداگانه از فروشنده و خریدار دریافت می‌شود. البته امکان نوشته شدن قرارداد و محاسبه کمسیون مشاور املاک به‌صورت ۴% از قیمت کل مسکن، و دریافت آن از یک طرف قرارداد (فروشنده یا خریدار) وجود دارد.

اقامت موقت خانوادگی ترکیه

اجازه اقامت موقت خانوادگی برای اعضای خانواده افرادیست که تابعیت ترکیه دارند، یا در حال حاضر حداقل یک سال است که مقیم ترکیه‌اند. به این افراد حامی (پشتیبان) گفته می‌شود. فرد حامی نباید در ۵ سال اخیر اقامتش، جرمی تاثیر‌گذار بر نظم خانواده، مرتکب شده باشد. اجازه اقامت خانوادگی در هر بار سه سال اعتبار دارد و قابل تمدید است. مدت اعتبار اجازه اقامت خانوادگی، بیشتر از مهلت اقامت حامی نیست. افراد زیر شامل دریافت این اقامت هستند.

 • همسر خارجی حامی
 • فرزندان (زیر ۱۸ سال) فرد یا همسر خارجی‌اش
 • فرزندان نیازمند مراقبت بالای ۱۸ سال وی یا همسر خارجی‌اش

توصیه می‌کنیم مقاله ویزای پیوستن به خانواده ترکیه را مطالعه کنید.

هزینه مربوط به اقامت موقت خانوادگی

هزینه‌های مربوط به دریافت این اقامت شامل موارد زیر است.

 • مدرک تمکن مالی یا مدرکی که نشان دهد حامی دارای درآمد منظم برای گذران خود و خانواده اش است. حدود ۴۰۰۰ دلار برای هر نفر.
 • بیمه سلامت برای همه اعضای تحت حمایت (تقریبا بین ۱۲۵ تا ۱۱۰۰ لیر با توجه به سن افراد)
 • مدرکی مبنی بر محل اسکان متناسب با تعداد افراد خانواده (تقریبا ۱۰۰۰ لیر تا ۲۶۰۰ لیر به طور متوسط)

افراد زیر ۱۸ سالی که با اجازه اقامت خانوادگی در این کشور حضور دارند، نیازی به دریافت اجازه اقامت تحصیلی، برای تحصیل در مقاطع ابتدایی و متوسطه (راهنمایی و دبیرستان) ندارند.

اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه

اتباع خارجی که در ترکیه دارای املاک مسکونی (به ارزش کمتر از ۲۵۰۰۰۰ دلار) هستند، می‌توانند اجازه اقامت دریافت کنند. همان‌طور که اشاره شد ملک مورد نظر باید مسکونی باشد و برای همین هدف هم مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین اگر سایر اعضای خانواده در ملک دارای سهم و حق مالکیت باشند، می‌توانند برای اجازه اقامت مراجعه کنند. خرید ملک در این کشور، به ارزش کمتر از ۲۵۰۰۰۰ دلار موجب دریافت اقامت دائم این کشور نمی‌شود. ولی اجازه اقامت توریستی به فرد داده می‌شود.

خرید ملک مسکونی در ترکیه، به ارزش بیش از ۲۵۰۰۰۰ دلار، اجازه اقامت دائم، اجازه کار و شهروندی ترکیه را برای فرد و خانواده‌اش (همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال) به‌همراه دارد.

اقامت از طریق سرمایه‌گذاری

کشور ترکیه از سرمایه‌گذاران خارجی استقبال می‌کند. سرمایه‌گذاری در ترکیه می‌تواند به جز خرید ملک، ازطریق ثبت شرکت در ترکیه، خرید سهام شرکت‌های ترکی یا خرید اوراق قرضه انجام بگیرد. افراد خارجی که امکان سرمایه‌گذاری در یکی از موارد زیر را داشته باشند می‌توانند تابعیت ترکیه را دریافت کنند.

 • سرمایه‌گذاری ثابت حداقل ۵۰۰۰۰۰ دلار آمریکا، تأیید شده توسط وزارت خزانه‌داری و دارایی ترکیه.
 • ایجاد شغل برای حداقل ۵۰ کارمند (یک خارجی به ازای هر ۵ فرد ترکیه‌ای)، تأیید شده توسط وزارت خانواده، کار و خدمات اجتماعی.
 • سپرده‌گذاری حداقل ۵۰۰۰۰۰ دلار در بانک‌های ترکیه و حفظ سپرده به مدت ۳ سال در این بانک‌ها. (سپرده باید توسط سازمان نظارت بر امور بانکی تایید شود.)

اقامت تحصیلی ترکیه

این روش برای کسانیست که تحصیل در ترکیه را انتخاب می‌کنند. افرادی که قصد دریافت اجازه اقامت تحصیلی (یا دانشجویی) دارند. باید با ویزای تحصیلی (یا دانشجویی) وارد ترکیه شوند. این افراد پس از ورود به این کشور باید ظرف مدت حداکثر یک ماه برای دریافت اجازه اقامت تحصیلی اقدام کنند. برای دریافت این اجازه، باید به ادارات مهاجرت استانی مراجعه کنند. و مدارک لازم را ارئه دهند. دانشجویانی که در دانشگاه‌ها ثبت‌نام کرده اند می‌توانند اجازه اقامت موقت برای طول کل مدت تحصیل دریافت کنند. ولی دانش‌آموزان مقطع ابتدایی و متوسطه (راهنمایی ) و دبیرستان برای هر سال اقامت، باید جداگانه اقدام کنند. مدارک لازم در ادامه نوشته شده است.

توصیه می‌کنیم مقاله نظام آموزشی ترکیه را مطالعه بفرمایید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت اقامت تحصیلی ترکیه

برای تحصیل در مقاطع پیش از دانشگاه افراد زیر ۱۸ سال دارنده اجازه اقامت خانوادگی، اخذ اقامت تحصیلی نیاز نیست.
ولی تمام افراد بالای ۱۸ سال که قصد تحصیل در دانشگاه‌ها یا موسسه‌های آموزشی این کشور را دارند، دریافت اجازه اقامت تحصیلی الزامیست. افراد زیر ۱۸ سالی که به قصد تحصیل در مدارس به ترکیه آمده‌اند، باید برای دریافت اجازه اقامت تحصیلی اقدام کنند. مدارک مورد نیاز جهت دریافت اقامت تحصیلی عبارتند از:

 • فرم درخواست اجازه اقامت
 • اصل و کپی پاسپورت
 • چهار قطعه عکس
 • مدرک تمکن مالی ۴۰۰۰ دلار. (اگر هزینه‌های فرد، توسط برنامه‌ی نهادی عمومی تأمین شود _مثل داشتن بورسیه یا فاند_، باید مدارک مربوط به آن در پرونده ذکر شود.)
 • گواهی اشتغال به تحصیل
 • اگر فرد زیر هجده سال است، داشتن رضایت نامه توسط مادر یا پدر یا نماینده قانونی الزامی‌ است.
 • بیمه درمانی معتبر. دانشجویان، تا سه ماه پس از تاریخ ثبت‌نام، تحت بیمه عمومی بهداشت قرار می‌گیرند و نیازی به ارائه بیمه درمانی معتبر ندارند. اما دانشجویان باید پس ازبیمه شدن (حداکثر تا سه ماه)، به دولت اطلاع دهند.

اقامت کاری ترکیه

گام اول برای دریافت اقامت کاری ترکیه، یافتن کار در ترکیه است. برای این منظور فرد می‌تواند با پاسپورت معتبر به ترکیه برود. در ترکیه برای اقامت موقت یک ساله توریستی اقدام کند و با حضور در ترکیه کار پیدا کند.
طبق قانون ترکیه، هر فرد خارجی برای کار کردن باید از وزارت خانواده، کار و خدمات اجتماعی اجازه کسب کند. افرادی که در ترکیه بدون داشتن مجوز کار می‌کنند مجازات می‌شوند.
افراد دارای پیشنهاد کاری تایید شده توسط نهاد‌های دولتی ترکیه می‌توانند در طول مدت قرار‌داد در ترکیه بمانند. اگر فرد شاغل در ترکیه به مدت ۸ سال بیمه‌های خود را بپردازد، می‌تواند برای دریافت اقامت دائم اقدام کند.
فرد برای یک سال کار کردن در ترکیه باید ۱۰۱۷٫۸۰ لیر پول پرداخت کند.

اقامت موقت برای کار‌های درمانی

افراد خارجی که برای درمان به ترکیه می‌روند، با توجه به مدت زمان درمان، می‌توانند در ترکیه اقامت کنند. (به شرط این که بیماری‌شان تهدیدی برای سلامت عمومی جامعه به حساب نیاید.) برای این کار مدارکی مثل نامه پذیرش از بیمارستان، بیمه سلامت و داشتن توانایی مالی برای هزینه‌های بیمارستان لازم است. افرادی که مدارکی مبنی بر پرداخت کامل هزینه‌های بیمارستان ارائه کنند نیازی به ارائه مدارک بیمه سلامت و بهداشت ندارند.

حداکثر به دو نفر از همراهان فرد بیمار، اجازه اقامت داده‌ می‌شود.

هزینه کلی اقامت موقت

صفر تا صد هزینه‌ی اقامت یک‌ ساله ترکیه بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ لیر در نظر گرفته می‌شود که شامل بخش های زیر است:

 • برای دریافت کارت اقامت موقت (تحصیلی، دانشجویی، توریستی و …) در سال ۲۰۲۱ با مدت اعتبار مشخص (بسته به مدت زمان تحصیل) باید ۱۲۵ لیر پرداخت شود.
 • هزینه اقامت ۷۱۰ لیر
 • هزینه بیمه سلامت بین ۱۳۰ تا ۸۰۰ لیر (به سن متقاضی بستگی دارد)
 • به علاوه هزینه اقامت ماه اول، ۲۸,۲۰ لیر، در روز است. کل هزینه ماه اول حداقل ۵۳ لیر، و حداکثر آن ۲۷۲ لیر است.
  هزینه ماه‌های دوم و ماه‌های بعد از آن، به ازای هر ماه پس از ماه اول، ۱۸۰,۷۰ لیر است.

اقامت دائم ترکیه

اگر فرد خارجی به مدت ۸ سال بدون وقفه با اجازه اقامت موقت در ترکیه حضور داشته باشد، می‌تواند اقامت دائم دریافت کند. شرایط لازم برای دریافت اقامت دائم در زیر اشاره شده است.

سال‌های اقامت دانشجویی، نصف حساب می‌شوند.

شرایط اقامت دائم ترکیه

شرایط دریافت اقامت دائم ترکیه عبارتند از:

 • کمک‌های اجتماعی در سه سال اخیر دریافت نکرده باشد.
 • بیمه درمانی معتبر داشته باشد.
 • درآمد کافی و منظم برایخود و خانواده‌اش (حدود ۴۰۰۰ دلار برای هر نفر) داشته باشد.
 • به‌عنوان تهدیدی برای نظم عمومی و امنیت ترکیه محسوب نشود.
 • آدرس خانه‌اش در سیستم ترکیه ثبت شده باشد.
افرادی که اقامت دائم ترکیه را دریافت می‌کنند، به جز برخی موارد، از حقوق اجتماعی و حقوق مربوط به سایر شهروندان ترکیه‌ای بهره‌مندند.

دلایل رد یا ابطال اقامت دائم ترکیه

دلایلی که موجب باطل شدن اقامت دائم در ترکیه می‌شوند، عبارتند از:

 • اگر فرد برای نظم و امنیت عمومی ترکیه تهدید محسوب شود.
 • اگر فرد خارجی، به جز مواردی مثل انجام خدمت سربازی در کشور خود، سلامتی و آموزش بیش از یک سال خارج از ترکیه باشد. (این افراد می‌توانند دوباره درخواست اقامت دائم بدهند.)

در یک برآیند کلی کشور ترکیه (در مقایسه با کشور‌های اروپایی) گزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه و اقتصادی، برای مهاجرت است. بهتر است برای سرمایه‌گذاری یا خرید ملک از یک متخصص کمک بگیرید تا دچار مشکلات حقوقی و قانونی در ترکیه نشوید. همچنین برای دریافت اقامت ترکیه می‌توانید از متخصصان مهاجرت گوتوتی‌آر کمک بگیرید.

منابع:
وزارت خانواده، کار و رفاه اجتماعی ترکیه
اداره مهاجران ترکیه

تفاوت دریافت اقامت ترکیه با شهروندی ترکیه چیست؟

با داشتن اقامت ترکیه، شما اجازه دارید در طول مدت معین در ترکیه اقامت کنید. ولی با دریافت شهروندی ترکیه، شما تابعیت کشور ترکیه را دریافت می‌کنید و از مزایای تابعیت ترکیه بهره‌مند می‌شوید.

سریع‌ترین شیوه دریافت اقامت ترکیه کدام است؟

دریافت اقامت توریستی ترکیه با اعتبار یک ساله، سریع‌ترین شیوه دریافت اقامت موقت ترکیه است.

کدام روش دریافت اجازه اقامت، برای شرکت در امتحاناتی مثل آیلتس و تافل در ترکیه، مناسب‌تر است؟

اقامت توریستی موقت، برای شرکت در آزمون‌هایی مثل تافل، آیلتس بهتر است.

مطمئن‌ترین شیوه دریافت اقامت دائم ترکیه چیست؟

خرید ملک به ارزش ۲۵۰۰۰۰ دلار و سرمایه‌گذاری در ترکیه مطمئن‌ترین شیوه دریافت اقامت دائم ترکیه است.

آیا از طریق سرمایه‌گذاری می‌توان پاسپورت ترکیه را دریافت کرد؟

بله. از طریق سرمایه‌گذاری مثل خرید ملک می‌توان تابعیت ترکیه برای فرد و خانواده‌اش (همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال) کسب کرد.

دوست دارین آخرین مقالات ما براتون ایمیل بشه؟
خوب اگر علاقمندین به اخبار و مقالات مجله اینترنتی گوتو تی آر لطفا ایمیل خودتون رو وارد کنین!
هر زمان دوست داشتین لغو اشتراک کنین!
ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما را نمایش نمی دهیم.

مشاوره مهاجرت: 02143000021