ویزای پیوستن به خانواده ترکیه ۲۰۲۱

ویزای پیوستن به خانواده ترکیه

کشور ترکیه در سال‌های اخیر مقصد مهاجرت بسیاری از هم‌وطنان بوده است. نزدیکی مسافت و نزدیکی ارزش پول ایران به لیر ترکیه و شرایط کاری مناسب در ترکیه از دلایل مهاجرت به ترکیه است. کشور ترکیه در جهت حمایت از افراد خارجی که در آن به صورت قانونی اقامت می‌کنند. ویزای پیوستن به خانواده به اعضای خانواده وی اعطا می‌کند.

ویزای پیوستن به خانواده ترکیه، به خانواده کسی که حداقل یک سال در ترکیه اقامت قانونی داشته است، اعطا می‌شود. این ویزا‌ی پیوستن به خانواده ترکیه، با هدف حمایت از بنیان خانواده و حفظ خانواده به افراد اعطا می‌شود. در ادامه به بررسی شرایط و مدارک لازم برای دریافت این ویزا و دریافت اجازه اقامت خانوادگی و اقامت دائم پس از آن پرداخته ایم.

ویزای همراه تحصیلی ترکیه و ویزای پیوستن به خانواده، دو نوع ویزای متفاوت هستند که کشور ترکیه برای حمایت از بنیان خانواده اعطا می‌کند. تفاوت‌شان این است که، در ویزای همراه تحصیلی خانواده متقاضی تحصیل در ترکیه تقریبا هم‌زمان با وی می‌توانند وارد کشور ترکیه شوند. ولی در ویزای پیوستن به خانواده یا الحاق به خانواده حداقل گذر یک سال زمان لازم است.

شرایط لازم برای ویزای پیوستن به خانواده ترکیه

افرادی که می‌توانند برای دریافت ویزا‌ی پیوستن به خانواده اقدام کنند.

 • همسر خارجی فرد ترکیه‌ای.
 • فرزندان فرد تابع ترکیه یا فرزندان همسر خارجی وی (زیر ۱۸ سال و بالای ۱۸ سال وابسته)، که در ترکیه زندگی نمی‌کنند.
 • همسر و فرزندان (فرزندان زیر ۱۸ سال یا بالای ۱۸ سال وابسته) اتباع غیر ترکیه‌ای که به صورت قانونی در ترکیه در حال اقامت هستند.

فرد خارجی که در ترکیه در حال اقامت است، ممکن است به دلیل سرمایه‌گذاری در ترکیه، کار در ترکیه و یا تحصیل در ترکیه حضور داشته باشد. فرد ممکن است دارنده کارت آبی اقامت در ترکیه نیز باشد.

حداقل زمان لازم برای اقامت فرد در ترکیه، یک سال است تا بتواند پس از آن برای خانواده‌اش ویزای پیوستن به خانواده درخواست کند. وی باید اثبات کند توانایی مالی کافی در یک سال گذشته داشته و این که می‌تواند هزینه خود و خانواده‌اش را تامین کند.

مدارک لازم برای دریافت ویزای پیوستن به خانواده ترکیه

مدارک لارم برای دریافت ویزای پیوستن به خانواده ترکیه، برای اتباع غیر ترک که درخواست دریافت ویزای پیوستن به خانواده را دارند. به شرح زیر است.

 • پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار و دو برگه خالی.
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا که توسط متقاضی امضا شده.
 • چهار قطعه عکس بیومتریک مربوط به حداکثر ۶ ماه گذشته و بدون روتوش.
 • سند ازدواج و مدارک اثبات روابط خانوادگی.
 • هزینه ویزا.
 • گذرنامه‌های قدیمی.

سایر مدارک لازم

ممکن است در برخی مواقع سفارت‌خانه سایر مدارک را نیز درخواست کند. در این صورت این مدارک می‌بایست بی کم و کاست حاضر شده به مامور سفارت‌خانه تحویل داده شوند. این سایر مدارک در زیر اشاره شده است.

 • مدرک بین‌المللی ازدواج برای زوج‌ها.
 • مدارک هویتی که نشان دهنده سایر اعضای خانواده (پدر، مادر، خواهر، برادر، فرزندان) است.
 • سند اجازه اقامت قانونی همسر خارجی در ترکیه
 • برای افرادی که با سن کمتر از ۱۸سال ازدواج کرده‌اند، حکم دادگاهی مبنی بر این‌که ازدواج‌ش مشکل قانونی ندارد. و اجازه کتبی پدر و مادرش.
 • ممکن است از همسر خارجی به جای مدارک هویتی، مدارک تولد درخواست شود.
 • اگر هرکدام از همسران قبلا ازدواج کرده باشند و جدا شده باشند، مدارکی که نشان می‌‌دهد قبلا از همسرشان جدا شده اند. اگر همسر قبلی‌شان فوت شده باشد، مدارک مربوط به همسر سابق فوت شده نیز مورد نیاز خواهد بود.

مدارک مورد نیاز فرزندان هنگام اقدام برای ویزای همراهی خانواده ترکیه

هنگام اقدام برای فرزندان همسر خارجی، نیاز به مدارک دیگری نیز علاوه بر موارد اشاره شده در بالا است. مدارک مورد نیاز برای فرزندان در زیر اشاره شده است.

اتباع خارجی برای فرزندان‌شان، باید به صورت جداگانه از سفارت درخواست شود.

 • مدارک بین‌المللی مربوط به تولد برای زوج‌ها.
 • مدارک مربوط به ازدواج زوج‌ها یا مدارک مربوط به مراجعه زوج‌ها برای ازدواج در ترکیه.
 • گواهی تولد یا گواهی هویتی مربوط به کودکان.

توصیه می‌کنیم مقاله زندگی در ترکیه را مطالعه کنید.

 

نکات مهم در مورد ویزای پیوستن به خانواده ترکیه

نکات مهمی که هنگام اقدام برای دریافت ویزای پیوستن به اعضای خانواده کشور ترکیه بهتر است رعایت شود. این اقدامات از اتلاف وقت جلوگیری و خطر رد شدن ویزا را کم می‌کند.

 • حداقل یک ماه قبل از زمان مورد نظر برای ورود به ترکیه باید اقدامات را آغاز کنید.
 • مدارک مورد نیاز باید کامل و بدون نقص باشد. موجود بودن هر گونه ناقصی در مدارک، ممکن است منجر به رد شدن ویزا شود.
 • مدارک باید کاملا سالم و بدون خطخوردگی باشند.
 • با توجه به سیاست‌های دولت ترکیه در مورد ویزای ترکیه، اجازه اقامت در ترکیه با استفاده از ویزای ترکیه با اعتبار ۱۸۰ روز، ۹۰ روز است. یعنی ویزای ورود به ترکیه تا ۱۸۰ روز اعتبار دارد ولی با آن فقط می‌توان ۹۰ روز در ترکیه اقامت داشت.
 • برای دریافت اجازه اقامت بیشتر از ۹۰ روز باید اجازه اقامت موقت در ترکیه را دریافت کرد. اگر افراد خانواده که با ویزای پیوستن به اعضای خانواده می‌خواهد بیشتر از ۹۰ روز در ترکیه اقامت کنند ‌می‌بایست اجازه اقامت خانوادگی در ترکیه را دریافت کنند.

اگر فردی بیشتر از مدت مجاز در ترکیه بدون داشتن اجازه اقامت، بماند، وی جریمه شده، ممکن است دیپورت یا حتی برای همیشه از ورود به ترکیه منع شود.

اجازه اقامت خانوادگی

ویزای پیوستن به اعضای خانواده ترکیه ۱۸۰ روز اعتبار دارد. ولی با داشتن آن حداکثر ۹۰ روز می‌توان در ترکیه اقامت کرد. برای اقامت بیشتر در ترکیه، باید برای دریافت اجازه اقامت خانوادگی اقدام کرد. مدارک مورد نیاز شهروندان ایرانی برای دریافت اجازه اقامت خانوادگی در زیر اشاره شده است. این اجازه حداکثر یک ساله و قابل تمدید است.

این اجازه اقامت برای خانواده افرادی که به نحوی در حال اقامت قانونی در ترکیه هستند، صادر می‌شود. وی باید مدارکی که نشان‌گر اقامت حداقل یک سال در ترکیه بوده است، ارائه دهد تا بتواند اعضای خانواده‌اش را نزد خود بیاورد.

همسر، فرزندان همسر یا خود فرد و فرزندان وابسطه همسر یا فردی که در حال اقامت در ترکیه است، می‌توانند برای دریافت اجازه اقامت خانوادگی اقدام کنند.

 • فرم مربوط به درخواست اقامت موقت در ترکیه.
 • پاسپورت با اعتبار دو ماه بیشتر از مدت اقامت مورد نظر در ترکیه.
 • ۴ عدد عکس پاسپورتی.
 • داشتن بیمه سلامت یا مدارکی که نشان دهد می‌توان از خدمات درمانی ترکیه استفاده کرد.
 • مدارکی که نشان‌دهنده توانایی مالی برای اداره زندگی در مدت اقامت در ترکیه است.

اجازه اقامت خانوادگی در هر بار اقدام تا حداکثر ۳ سال اعتبار دارد.

پس از اقامت قانونی موقت به مدت ۵ سال در ترکیه می‌توان برای دریافت اقامت دائم ترکیه اقدام کرد.

آدرس سفارت ترکیه در ایران

ترکیه در برخی شهر‌های ایران سقارت‌خانه دارد. هنگام اقدام برای اخذ ویزای پیوستن به خانواده ترکیه باید به نزدیک‌ترین سفارت‌خانه مراجعه کرد. آدرس سفارت‌خانه‌های ترکیه در این زیر اشاره شده است.

تهران

آدرس: تهران، خیابان فردوسی،چهاراره استانبول، پلاک ۳۳۷

صندوق پستی: ۱۱۳۶۵-۸۷۵۸

تلفن: ۰۲۱۳۵۹۵۱۱۰۰، فکس: ۳۳۱۱۷۹۲۸، وب‌سایت: tehran.emb.mfa.gov.tr

 مشهد

آدرس: مشهد، بلوار سجاد، خیابان گلایل، پلاک ۴۵

تلفن: ۰۵۱۳۷۶۴۵۱۵۰، فکس: ۳۷۶۲۰۰۳۱، وب‌سایت: meshed.bk.mfa.gov.tr

 تبریز

آدرس: تبریز، کوی ولیعصر، خیابان فروغی، فلکه همافر، کوچه فرهنگیان، پلاک ۸

تلفن: ۰۴۱۳۳۷۱۸۸۲،فکس: ۳۳۳۲۴۹۰۷، وب‌سایت: tebriz.bk.mfa.gov.tr

 ارومیه

نشانی: ارومیه، خیابان شهید دکتر بهشتی، پلاک ۳۰

تلفن: ۰۴۴۳۳۴۷۸۷۷۰، فکس: ۳۳۴۶۹۵۹۵، وب‌سایت: urumiye.bk.mfa.gov.tr

با اخذ ویزای پیوستن به خانواده ترکیه می‌توان از حضور در کنار همسر و فرزندان لذت برد و از آرامش خیال بهره برد. همچنین با حضور خانواده و کسب اجازه برای اقامت موقت آن‌ها، گام مهم بعدی را که اقدام برای کسب اقامت دائم است، برداشت.

منبع

 

تفاوت ویزای همراه تحصیلی با ویزای پیوستن به خانواده ترکیه چیست؟
کسی که ویزای همراه ترکیه دارد می‌تواند هم‌زمان با کسی که او را همراهی می‌کند، وارد ترکیه شود. ولی کسی که می‌خواهد خانواده‌اش از طریق ویزای پیوستن به خانواده ترکیه وارد ترکیه شوند، باید حداقل یک سال در ترکیه اقامت داشته باشد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طبقه‌بندی: آرشیو ویزا
برای مهاجرت از متخصصان GO2TR مشاوره بگیرید:تماس: ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱