فهرست دانشگاه‌هایی که آزمون جی مت می‌خواهند

4 13,569

آزمون جی مت (GMAT)

آزمون جی مت (GMAT ) مخفف عبارت Graduate Management Admission Test(آزمون پذیرش مدیریت دانشگاهی) است. اغلب افرادی که می‌خواهند درزمینه‌ی اقتصاد، امور مالی، حسابداری و.. مدیریت کسب کنند و خواهان گذراندن دوره‌های کارشناسی ارشد مدیریت کسب‌وکار(Master of Business Administration) یا همان ( MBA) هستند باید در آزمون جی مت( GMAT ) موفق شوند و نمره‌ی مناسب را کسب کنند. جالب است بدانید؛ که حداقل نمره‌ی پذیرفته‌شده در این آزمون در دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی متفاوت بوده و هر کدام از آنها معیار و نمره‌ی خاصی را به‌عنوان حدنصاب قبول می‌کنند.

بیش از 110 کشور آزمون جی مت را به عنوان بخش اصلی جهت انتخاب دانشجویان خود می دانند.

مشاهده‌ی این ویدیو می تواند اطلاعات جامعی در مورد آزمون جی مت در اختیار شما قرار دهد.

مراحل آزمون جی مت (GMAT) 

آزمون GMAT از چهار بخش تشکیل می‌شود؛ که متقاضی باید پاسخگوی هر چهار بخش آزمون باشد. این بخش‌ها عبارت‌اند از:

 • ارزیابی تحلیل نوشتار (Analytical Writing Assessment)
 • استدلال یکپارچه (integrated reasoning)
 • بخش شفاهی و کلامی (Verbal)
 • بخش‌های محاسباتی (Quantitative Sections)

در قسمت نخست آزمون دو متن وجود دارد. یک متن موضوعی و یک متن استدلالی است. متقاضی در این آزمون متن موضوعی را بررسی و متن استدلالی را تحلیل می‌کند. در قسمت دوم این آزمون فهم و دانش متقاضی را در حوزه‌های مرتبط خود می‌سنجند.

آزمون GMAT از چهار بخش اصلی ارزیابی و تحلیل نوشتار، استدلال یکپارچه، مهارت کلامی و مهارت محاسباتی تشکیل می‌شود. این آزمون به‌منظور سنجش مهارت ذهنی و فردی متقاضی در انجام می‌گیرد.

اهمیت آزمون جی مت (GMAT)

بیش از دو هزار و سیصد ( 2300) دانشگاه و موسسه‌ی علمی در 110 کشور دنیا وجود دارد؛ که از آزمون GMAT به‌عنوان بخشی از معیارهای انتخاب دانشجو استفاده می‌کنند. همچنین شرط پذیرش بیشتر دانشگاه‌های معتبر جهان در رشته‌های مدیریت، کسب‌وکار، اقتصاد، امور مالی، حسابداری و… داشتن مدرک معتبر GMAT است. به همین جهت متقاضی برای واجد شرایط بودن جهت اخذ پذیریش، موظف به دریافت نمرات مناسب از آزمون جی مت(GMAT ) است.

مدرک جی مت تا 5 سال اعتبار دارد و هر فرد می‌تواند؛ فقط 8 بار در این آزمون شرکت کند. همچین آزمون جی مت در طول سال 5 بار برگزار می‌شود.

جهت پذیرش در دانشگاه‌های معتبر دنیا مثل: دانشگاه‌های کانادا، آمریکا و… داشتن مدرک GMAT ضروری است. نمرات این آزمون بین دویست تا هشت صد می‌باشد؛ که برای پذیرش در دانشگاه‌های تراز اول دنیا باید نمره‌ی بالاتر از هفتصد دریافت کرد.

دانشگاه‌های تراز اول دنیا؛ نمره آزمون جی مت

دانشگاه تجارت کلمبیا

دانشگاه کلمبیا از قدیمی ترین و معتبر ترین دانشگاه آمریکا است. این دانشگاه نزدیک به چهار هزار استاد و بیست و پنج هزار دانشجو دارد. این دانشگاه سالانه تعداد زیادی دانشجو بین‍ المللی در رشته مدیریت و تجارت می پذیرد. یکی از مدارک مورد نیاز برای پذیرفته شدن در این دانشگاه قبولی در آزمون جی مت است.

میانگین نمره ی آزمون GMAT متقاضی برای ثبت نام در دانشگاه تجارت آمریکا هفتصد و هفده( 717) است.

دانشگاه آلتو (Aalto)

دانشگاه آلتو در منطقه‌ی هلسینکی کشور فنلاند واقع‌شده است. دانشگاه آلتو یکی از برترین دانشگاه‌های اروپا محسوب می‌شود. این دانشگاه از شش دانشکده تشکیل‌شده است؛ که یکی از آنها دانشکده‌ی کسب‌وکار و بازرگانی است. همچنین دارای دوازده هزار(12000) دانشجو و چهار هزار (4000) کارمند است؛ که حدود چهارصد (400) نفر آنها استاد هستند. به عبارتی دانشگاه آلتو یک جامعه چند رشته‌ای از متفکران جسور است، جایی که علم و هنر با فناوری و تجارت تلفیق می‌شود.

میانگین نمره ی آزمون GMAT متقاضی برای ثبت نام در دانشگاه آلتو باید بیش از هفتصد(700) باشد.

دانشگاه آرهوس (Aarhus )

دانشگاه آرهوس یکی از دانشگاه‌های بزرگ کشور دانمارک است؛ که در شهری به همین نام واقع‌شده است. این دانشگاه در میان صد دانشگاه برتر دنیا قرار دارد. دانشگاه آرهوس از پنج دانشکده تشکیل‌شده است؛ که یکی از آنها دانشکده‌ی آرهوس BSS نام دارد. رشته‌ی ارائه‌شده در این دانشکده‌، تجارت و علوم اجتماعی دانمارک است. این دانشگاه حدود چهل و چهار هزار و پانصد (44500) دانشجو دارد.

میانگین نمره ی آزمونGMAT برای اخذ پذیرش در دانشگاه آرهوس باید ازشش‌صد و پنجاه(650) بالاتر باشد.

دانشکده‌ی بازرگانی هاروارد (Harvard)

دانشگاه هاروارد در ماساچوست ایالت متحده‌ی آمریکا قرار دارد. این دانشگاه دارای نه دانشکده است. دانشکده‌ی بازرگانی هاروارد که به‌عنوان دانشکده‌ی کسب‌وکار نیز شناخته می‌شود یکی از این دانشکده‌ها است. این دانشکده یکی از برترین دانشگاه‌های حوزه‌ی بازرگانی و کسب‌وکار جهان محسوب می‌شود. هدف این دانشکده تربیت مدیران ماهر درزمینه‌ی کسب‌وکار، اقتصاد و تجارت است.

برای پذیرش در دانشکده کسب‌وکار هاروارد نمره‌ی آزمون GMAT باید بالاتر از هفتصد (700) باشد.

دانشگاه استنفورد (Stanford)

دانشگاه استنفورد در نزدیکی شهر سانفرانسیسکو کالیفرنیا واقع در ایالات‌متحده‌ی آمریکا است. پذیرفته شدن در این دانشگاه بسیار سخت و به‌عنوان یکی از دانشگاه‌های رقابتی جهان شناخته‌شده است. شعار این دانشگاه ” مکانی برای یادگیری، کشف، نوآوری و گفتمان” می‌باشد. این دانشگاه از سراسر جهان دانشجو می‌پذیرد. به همین جهت تنوعی از فرهنگ‌های مختلف را در خورد جای‌داده است. استنفورد دارای هفت دانشکده است؛ که دانشکده مدیریت یکی از آنهاست.

میانگین نمره آزمون GMAT جهت پذیریش در این دانشگاه باید هفتصد و سی و هفت(737) باشد.

دانشگاه شیکاگو

این دانشگاه هرساله چهار هزار و صد (4100) دانشجو را از سراسر جهان می‌پذیرد. اکنون نزدیک به 115 کشور جهان در این دانشگاه دانشجو دارند. دانشگاه شیکاگو دارای هفت دانشکده است که دانشکده‌ی تجارت یکی از آنها است. همچنین دو هزار دویست و هفتاد و چهار (2274) استاد و بیش از پانزده هزار (15000) دانشجو دارد.

میانگین نمره آزمون جی مت (GMAT) برای پذیرش در دانشکده تجارت شیکاگو بالاتر از ششصد و پنجاه (650) است.

دانشگاه پنسیلوانیا(Pennsylvania)

دانشگاه پنسیلوانیا در شرق ایالت متحده ی آمریکا قرار دارد. این دانشگاه از 12 دانشکده مختلف تشکیل شده است. دانشکده تجارت وارتون یکی از این دانشکده های معروف پنسیلوانیا می باشد. این دانشکده هر ساله پذیرای دانشجویان بین المللی زیادی از سراسر جهان است.

برای پذیریش در دانشکده ی تجارت وارتون میانگین نمره ی آزمون جی مت (GMAT) متقاضی باید، هفتصد و ده(710) باشد.

دانشگاه فناوری ماساچوست(MIT)

دانشگاه MIT واقع در شهر کمبریج آمریکا از پنج دانشکده مختلف تشکیل شده است. این دانشگاه جزو مراکز تحقیقاتی مهم دنیا محسوب می شود. سالانه بیش از یازده هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. یکی از از دانشکده های مهم ماساچوست دانشکده مدیریت اسلون است.

متقاضیان جهت پذیرش در دانشکده مدیریت اسلون به طور میانگین موظف به دریافت نمره هفتصد و بیست وچهار(724) در آزمون جی مت (GMAT) هستند.

دانشگاه Kellogg

دانشگاه Kellogg یک دانشکده ی مدیریت است که در شمال غرب شیکاگو قرار دارد. این دانشکده نقش مهمی در پرورش نیروی مدیریت خلاق دارد. این دانشکده به دلیل رهبری فکری پیشگام و متمایز درجهان مشهور است. دانشکده ی Kellogg در ایوانستون شیکاگو قرار دارد و سالانه پذیرای دانشجویان بین المللی است. همچنین 95% درصد از فارغ التحصیلان این دانشکده جذب بازار کار شده اند.

میانگین نمره ی آزمون جی مت (GMAT) برای پذیرش در این دانشکده هفتصد و بیست و چهار(724 ) است.

دانشگاه بازرگانی هالس(UC Berkeley)

این دانشگاه در جنوب کالیفرنیا قرار دارد. به عنوان یکی از معتبرترین دانشگاه های ایالتی متحده آمریکا شناخته می شود. دانشگاه هالس در سال 1868 تأسیس و در منطقه خلیج سانفرانسیسکو واقع شده است. این دانشگاه در حال حاضر تقریباً 27000 دانشجوی کارشناسی ارشد و 10،000 دانشجوی تحصیلات تکمیلی دارد.

متقاضی جهت پذیرش در این دانشگاه باید به طور میانگین نمره هفتصد و هفده(717) را در آزمونجی مت (GMAT) کسب کند.

دانشگاه ییل(Yale SOM)

دانشگاه ییل در شهر نیوهیون قرار دارد. نیوهیون شهری در ایالات نیوانگلند آمریکا است. این دانشگاه قدمت بسیار بالایی دارد. افراد مشهوری در دنیا همچون؛ بیل کلینتون، جان کری، جورج بوش و… در آن تحصیل کرده اند. یکی از دانشکده‌های معروف این دانشگاه‌، دانشکده‌ی کسب و کار و تجارت است؛ که هدف خود را «آموزش رهبران مشاغل و کسب و کار» اعلام کرده است. متقاضیان پذیرفته شدن در این دانشگاه علاوه برتهیه‌ی سایرمدارک باید نمره ی مناسب در آزمون جی مت را کسب کنند.

متقاضیان جهت پذیرفته شدن در دانشگاه ییل؛ باید نمره‌ی بالاتر از هفتصد و سی (730 )را در آزمون جی مت کسب کنند.

دانشکده تجارت Fuqua ( دوکو)

دانشکده تجارت Fuqua یکی از معتبرترین دانشگاه های جهان است؛ که در ایالات متحده ی آمریکا قرار دارد. این دانشگاه بیش از 9 دانشکده و بیست هزار دانشجو دارد. متقاضی برای تحصیل در این دانشگاه باید داری مدرک جی مت باشد.

متقاضیان جهت اخذ پذیرش در دانشگاه دانشکده تجارت Fuqua باید به طور میانگسن ششصد و نود و پنج (695) امتیاز از آزمون جی‌مت کسب کرده باشند.

دانشگاه اشترن نیورک(New York Stern)

اشترن دانشکده‌ی کسب و کار واقع در دانشگاه برجسته‌ی نیویورک است؛ که در سال 1900 میلادی تاسیس شد. رشته‌های ارائه شده‌ی این دانشکده در زمینه‌ی مدیریت، تجارت، حسابداری، امور مالی و اقتصاد است. اشترن جزو 20 دانشگاه تجارت و کسب و کار دنیا محسوب می‌شود. از جمله مدارک الزامی برای حضور در این دانشکده مدرک آزمون جی مت است.

میانگین نمره‌ی لازم در آزمون جی مت (GMAT) برای پذیرفته شدن در دانشگاه اشترن نیویورک هفتصد و بیست(720) است.

دانشگاه تاک دارتموث(Tuck Dartmouth)

یکی از دانشگاه‌های قدیمی ایالات متحده امریکا محسوب می‌شود؛ که در زمینه‌ی تجارت و مدیریت و کسب کار فعالیت دارد. کالج دارتموث، عضو اتحادیه آیوی لیگ، است. از زمان تأسیس در سال 1769 میلادی تا کنون یکی از مؤسسات آموزشی عالی جهان در زمینه‌ی کسب و کار به شمار می‌آید.شعار این دانشگاه تربیت بهترین مدیران دنیای تجارت است.

میانگین نمره‌ی کسب شده در آزمون جی مت جهت تحصیل در کالج دارتموث هفتصد و هفده(717) است.

میانگین نمره آزمون جی مت (GMAT)

همانطور که می دانید؛ افراد جهت تحصیل در بسیاری از دانشگاه های معتبر جهان نیازمند مدرک GMAT هستند. میانگین نمره درخواستی دانشگاه ها متغیر است؛ اما معمولا دانشگاه های طراز اول نمره ی بالاتر از هفتصد(700) می خواهند. این دانشکده ها نمونه ای از دانشگاه های تراز اول دنیا هستند، که پذیرش دانشجو در آنها مشروط به داشتن مدرک GMAT است.

سوالات متداول در زمینه‌ی آزمون جی مت

منابع:

GMAT Score Requirements for the Top 10 Business Schools in the U.S

Average GMAT scores for top MBA programs in the world

بیشتر بخوانید:

رتبه بندی دانشگاه های جهان بر اساس QS

دانشگاه های قدیمی جهان با حقایق جذاب

مهاجرت به 3 کشوری که پسا کرونا اقتصاد برتر دنیا می شوند.

بهترین کشورها برای شغل مهندسی کامپیوتر

دوست دارین آخرین مقالات ما براتون ایمیل بشه؟
خوب اگر علاقمندین به اخبار و مقالات مجله اینترنتی گوتو تی آر لطفا ایمیل خودتون رو وارد کنین!
هر زمان دوست داشتین لغو اشتراک کنین!
4 نظرات
 1. سارا می گوید

  حرف نداره مطلب 👍👍👍

  1. آرینا صادقی می گوید

   سلام
   ممنونم از ثبت نظراتتون.

 2. Miad .os می گوید

  سلام دستتون درد نکنه

  1. آرینا صادقی می گوید

   سلام
   سپاس گزارم بابت ثبت نظراتتون.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما را نمایش نمی دهیم.

مشاوره مهاجرت: 02143000021