اگر اولین بار هست که از سایت GO2TR دیدن می‌کنین، حتما از این صفحه شروع کنین!

فهرست دانشگاه‌هایی که آزمون جی مت می‌خواهند

4 12,699

آزمون جی مت (GMAT)

آزمون جی مت (GMAT ) مخفف عبارت Graduate Management Admission Test(آزمون پذیرش مدیریت دانشگاهی) است. اغلب افرادی که می‌خواهند درزمینه‌ی اقتصاد، امور مالی، حسابداری و.. مدیریت کسب کنند و خواهان گذراندن دوره‌های کارشناسی ارشد مدیریت کسب‌وکار(Master of Business Administration) یا همان ( MBA) هستند باید در آزمون جی مت( GMAT ) موفق شوند و نمره‌ی مناسب را کسب کنند. جالب است بدانید؛ که حداقل نمره‌ی پذیرفته‌شده در این آزمون در دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی متفاوت بوده و هرکدام از آنها معیار و نمره‌ی خاصی را به‌عنوان حدنصاب قبول می‌کنند.

آزمون GMAT در ایران برگزار نمی‌شود. متقاضی باید به یک کشور دیگر مثل: دوبی، امارات، گرجستان، ارمنستان و… مهاجرت کند. برای کسب اطلاعات دقیق در مورد این آزمون کلیک کنید.

مراحل آزمون جی مت (GMAT) 

آزمون GMAT از چهار بخش تشکیل می‌شود؛ که متقاضی باید پاسخگوی هر چهار بخش آزمون باشد. این بخش‌ها عبارت‌اند از:

 • ارزیابی تحلیل نوشتار (Analytical Writing Assessment)
 • استدلال یکپارچه (integrated reasoning)
 • بخش شفاهی و کلامی (Verbal)
 • بخش‌های محاسباتی (Quantitative Sections)

در قسمت نخست آزمون دو متن وجود دارد. یک متن موضوعی و یک متن استدلالی است. متقاضی در این آزمون متن موضوعی را بررسی و متن استدلالی را تحلیل می‌کند. در قسمت دوم این آزمون فهم و دانش متقاضی را در حوزه‌های مرتبط خود می‌سنجند.

آزمون GMAT از چهار بخش اصلی ارزیابی و تحلیل نوشتار، استدلال یکپارچه، مهارت کلامی و مهارت محاسباتی تشکیل می‌شود. این آزمون به‌منظور ارزیابی مهارت ذهنی و فردی متقاضی در انجام می‌گیرد.

اهمیت آزمون جی مت (GMAT)

بیش از دو هزار و سیصد ( ۲۳۰۰) دانشگاه و موسسه‌ی علمی در ۱۱۰ کشور دنیا وجود دارد؛ که از آزمون GMAT به‌عنوان بخشی از معیارهای انتخاب دانشجو استفاده می‌کنند. همچنین شرط پذیرش بیشتر دانشگاه‌های معتبر جهان در رشته‌های مدیریت، کسب‌وکار، اقتصاد، امور مالی، حسابداری و… داشتن مدرک معتبر GMAT است. به همین جهت متقاضی برای واجد شرایط بودن جهت اخذ پذیریش، موظف به دریافت نمرات مناسب از آزمون جی مت (GMAT )است.

مدرک جی مت تا ۵ سال اعتبار دارد و هر فرد می‌تواند؛ فقط ۸ بار در این آزمون شرکت کند. همچین آزمون جی مت در طول سال ۵ بار برگزار می‌شود.

جهت پذیرش در دانشگاه‌های معتبر دنیا مثل: دانشگاه‌های کانادا، آمریکا و… داشتن مدرک GMAT ضروری است. نمرات این آزمون بین دویست تا هشت صد می‌باشد؛ که برای پذیرش در دانشگاه‌های تراز اول دنیا باید نمره‌ی بالاتر از هفتصد دریافت کرد.

دانشگاه‌های تراز اول دنیا؛ نمره آزمون جی مت

دانشگاه آلتو (Aalto)

دانشگاه آلتو در منطقه‌ی هلسینکی کشور فنلاند واقع‌شده است. دانشگاه آلتو یکی از برترین دانشگاه‌های اروپا محسوب می‌شود. این دانشگاه از شش دانشکده تشکیل‌شده است؛ که یکی از آنها دانشکده‌ی کسب‌وکار و بازرگانی است. همچنین دارای دوازده هزار(۱۲۰۰۰) دانشجو و چهار هزار (۴۰۰۰) کارمند است؛ که حدود چهارصد (۴۰۰) نفر آنها استاد هستند. به عبارتی دانشگاه آلتو یک جامعه چند رشته‌ای از متفکران جسور است، جایی که علم و هنر با فناوری و تجارت تلفیق می‌شود.

میانگین نمره ی آزمون GMAT متقاضی برای ثبت نام در دانشگاه آلتو باید بیش از هفتصد(۷۰۰) باشد.

دانشگاه آرهوس (Aarhus )

دانشگاه آرهوس یکی از دانشگاه‌های بزرگ کشور دانمارک است؛ که در شهری به همین نام واقع‌شده است. این دانشگاه در میان صد دانشگاه برتر دنیا قرار دارد. دانشگاه آرهوس از پنج دانشکده تشکیل‌شده است؛ که یکی از آنها دانشکده‌ی آرهوس BSS نام دارد. رشته‌ی ارائه‌شده در این دانشکده‌، تجارت و علوم اجتماعی دانمارک است. این دانشگاه حدود چهل و چهار هزار و پانصد (۴۴۵۰۰) دانشجو دارد.

میانگین نمره ی آزمونGMAT برای اخذ پذیرش در دانشگاه آرهوس باید ازشش‌صد و پنجاه(۶۵۰) بالاتر باشد.

دانشکده‌ی بازرگانی هاروارد (Harvard)

دانشگاه هاروارد در ماساچوست ایالت متحده‌ی آمریکا قرار دارد. این دانشگاه دارای نه دانشکده است. دانشکده‌ی بازرگانی هاروارد که به‌عنوان دانشکده‌ی کسب‌وکار نیز شناخته می‌شود یکی از این دانشکده‌ها است. این دانشکده یکی از برترین دانشگاه‌های حوزه‌ی بازرگانی و کسب‌وکار جهان محسوب می‌شود. هدف این دانشکده تربیت مدیران ماهر درزمینه‌ی کسب‌وکار، اقتصاد و تجارت است.

برای پذیرش در دانشکده کسب‌وکار هاروارد نمره‌ی آزمون GMAT باید بالاتر از هفتصد (۷۰۰) باشد.

دانشگاه استنفورد (Stanford)

دانشگاه استنفورد در نزدیکی شهر سانفرانسیسکو کالیفرنیا واقع در ایالات‌متحده‌ی آمریکا است. پذیرفته شدن در این دانشگاه بسیار سخت و به‌عنوان یکی از دانشگاه‌های رقابتی جهان شناخته‌شده است. شعار این دانشگاه ” مکانی برای یادگیری، کشف، نوآوری و گفتمان” می‌باشد. این دانشگاه از سراسر جهان دانشجو می‌پذیرد. به همین جهت تنوعی از فرهنگ‌های مختلف را در خورد جای‌داده است. استنفورد دارای هفت دانشکده است؛ که دانشکده مدیریت یکی از آنهاست.

میانگین نمره آزمون GMAT جهت پذیریش در این دانشگاه باید هفتصد و سی و هفت(۷۳۷) باشد.

دانشگاه شیکاگو

این دانشگاه هرساله چهار هزار و صد (۴۱۰۰) دانشجو را از سراسر جهان می‌پذیرد. اکنون نزدیک به ۱۱۵ کشور جهان در این دانشگاه دانشجو دارند. دانشگاه شیکاگو دارای هفت دانشکده است که دانشکده‌ی تجارت یکی از آنها است. همچنین دو هزار دویست و هفتاد و چهار (۲۲۷۴) استاد و بیش از پانزده هزار (۱۵۰۰۰) دانشجو دارد.

میانگین نمره آزمون جی مت (GMAT) برای پذیرش در دانشکده تجارت شیکاگو بالاتر از ششصد و پنجاه (۶۵۰) است.

دانشگاه پنسیلوانیا(Pennsylvania)

دانشگاه پنسیلوانیا در شرق ایالت متحده ی آمریکا قرار دارد. این دانشگاه از ۱۲ دانشکده مختلف تشکیل شده است. دانشکده تجارت وارتون یکی از این دانشکده های معروف پنسیلوانیا می باشد. این دانشکده هر ساله پذیرای دانشجویان بین المللی زیادی از سراسر جهان است.

برای پذیریش در دانشکده ی تجارت وارتون میانگین نمره ی آزمون جی مت (GMAT) متقاضی باید، هفتصد و ده(۷۱۰) باشد.

دانشگاه فناوری ماساچوست(MIT)

دانشگاه MIT واقع در شهر کمبریج آمریکا از پنج دانشکده مختلف تشکیل شده است. این دانشگاه جزو مراکز تحقیقاتی مهم دنیا محسوب می شود. سالانه بیش از یازده هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. یکی از از دانشکده های مهم ماساچوست دانشکده مدیریت اسلون است.

متقاضیان جهت پذیرش در دانشکده مدیریت اسلون به طور میانگین موظف به دریافت نمره هفتصد و بیست وچهار(۷۲۴) در آزمون جی مت (GMAT) هستند.

دانشگاه Kellogg

دانشگاه Kellogg یک دانشکده ی مدیریت است که در شمال غرب شیکاگو قرار دارد. این دانشکده نقش مهمی در پرورش نیروی مدیریت خلاق دارد. این دانشکده به دلیل رهبری فکری پیشگام و متمایز درجهان مشهور است. دانشکده ی Kellogg در ایوانستون شیکاگو قرار دارد و سالانه پذیرای دانشجویان بین المللی است. همچنین ۹۵% درصد از فارغ التحصیلان این دانشکده جذب بازار کار شده اند.

میانگین نمره ی آزمون جی مت (GMAT) برای پذیرش در این دانشکده ۷۲۴ است.

دانشگاه بازرگانی هالس(UC Berkeley)

این دانشگاه در جنوب کالیفرنیا قرار دارد. به عنوان یکی از معتبرترین دانشگاه های ایالتی متحده آمریکا شناخته می شود. دانشگاه هالس در سال ۱۸۶۸ تأسیس و در منطقه خلیج سانفرانسیسکو واقع شده است. این دانشگاه در حال حاضر تقریباً ۲۷۰۰۰ دانشجوی کارشناسی ارشد و ۱۰،۰۰۰ دانشجوی تحصیلات تکمیلی دارد.

متقاضی جهت پذیرش در این دانشگاه باید به طور میانگین نمره هفتصد و هفده(۷۱۷) را در آزمونجی مت (GMAT) کسب کند.

دانشگاه ییل(Yale SOM)

دانشگاه ییل در شهر نیوهیون قرار دارد. نیوهیون شهری در ایالات نیوانگلند آمریکا است. این دانشگاه قدمت بسیار بالایی دارد. افراد مشهوری در دنیا همچون؛ بیل کلینتون، جان کری، جورج بوش و… در آن تحصیل کرده اند. یکی از دانشکده‌های معروف این دانشگاه‌، دانشکده‌ی کسب و کار و تجارت است؛ که هدف خود را «آموزش رهبران مشاغل و کسب و کار» اعلام کرده است. متقاضیان پذیرفته شدن در این دانشگاه علاوه برتهیه‌ی سایرمدارک باید نمره ی مناسب در آزمون جی مت را کسب کنند.

متقاضیان جهت پذیرفته شدن در دانشگاه ییل؛ باید نمره‌ی بالاتر از هفتصد و بیست و یک(۷۲۱ )را در آزمون جی مت کسب کنند.

دانشگاه اشترن نیورک(New York Stern)

اشترن دانشکده‌ی کسب و کار واقع در دانشگاه برجسته‌ی نیویورک است؛ که در سال ۱۹۰۰ میلادی تاسیس شد. رشته‌های ارائه شده‌ی این دانشکده در زمینه‌ی مدیریت، تجارت، حسابداری، امور مالی و اقتصاد است. اشترن جزو ۲۰ دانشگاه تجارت و کسب و کار دنیا محسوب می‌شود. از جمله مدارک الزامی برای حضور در این دانشکده مدرک آزمون جی مت است.

میانگین نمره‌ی لازم در آزمون جی مت (GMAT) برای پذیرفته شدن در دانشگاه اشترن نیویورک هفتصد و بیست(۷۲۰) است.

دانشگاه تاک دارتموث(Tuck (Dartmouth

یکی از دانشگاه‌های قدیمی ایالات متحده امریکا محسوب می‌شود؛ که در زمینه‌ی تجارت و مدیریت و کسب کار فعالیت دارد. کالج دارتموث، عضو اتحادیه آیوی لیگ، است. از زمان تأسیس در سال ۱۷۶۹ میلادی تا کنون یکی از مؤسسات آموزشی عالی جهان در زمینه‌ی کسب و کار به شمار می‌آید.شعار این دانشگاه تربیت بهترین مدیران دنیای تجارت است.

میانگین نمره‌ی کسب شده در آزمون جی مت جهت تحصیل در کالج دارتموث هفتصد و هفده(۷۱۷) است.

میانگین نمره آزمون جی مت (GMAT)

همانطور که می دانید؛ افراد جهت تحصیل در بسیاری از دانشگاه های معتبر جهان نیازمند مدرک GMAT هستند. میانگین نمره درخواستی دانشگاه ها متغیر است؛ اما معمولا دانشگاه های طراز اول نمره ی بالاتر از هفتصد(۷۰۰) می خواهند. این دانشکده ها نمونه ای از دانشگاه های تراز اول دنیا هستند، که پذیرش دانشجو در آنها مشروط به داشتن مدرک GMAT است.

منابع:

mastersporta

mbacrystalbal

stanford

بیشتر بخوانید:

فرصت مطالعاتی طلایی در ایتالیا

رتبه بندی دانشگاه های جهان بر اساس QS

دانشگاه های قدیمی جهان با حقایق جذاب

مهاجرت به ۳ کشوری که پسا کرونا اقتصاد برتر دنیا می شوند.

بهترین کشورها برای شغل مهندسی کامپیوتر

دوست دارین آخرین مقالات ما براتون ایمیل بشه؟
خوب اگر علاقمندین به اخبار و مقالات مجله اینترنتی گوتو تی آر لطفا ایمیل خودتون رو وارد کنین!
هر زمان دوست داشتین لغو اشتراک کنین!
4 نظرات
 1. سارا می گوید

  حرف نداره مطلب 👍👍👍

  1. آرینا صادقی می گوید

   سلام
   ممنونم از ثبت نظراتتون.

 2. Miad .os می گوید

  سلام دستتون درد نکنه

  1. آرینا صادقی می گوید

   سلام
   سپاس گزارم بابت ثبت نظراتتون.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما را نمایش نمی دهیم.

مشاوره مهاجرت: 02143000021