دانشگاه MIT آمریکا

در این مقاله به بررسی کامل تحصیل در دانشگاه ام آی تی آمریکا به همراه آشنایی با شرایط پذیرش تحصیلی، هزینه های تحصیل، دانشکده ها و رشته های این دانشگاه می پردازیم.

مقدمه

موسسه فناوری ماساچوست که به اختصار دانشگاه ام آی تی آمریکا نیز نامیده می‌شود، برترین دانشگاه جهان بشمار می‌رود. دانشگاه در کمبریج ایالت ماساچوست واقع شده و در سال ۱۸۶۱ میلادی توسط ویلیام بارتون راجرز پایه‌گذاری گردید. انستیتو تکنولوژی ماساچوست یکی از برترین و مهم‌ترین مراکز علمی و تحقیقاتی جهان به ویژه در زمینه علوم پایه و مهندسی به شمار می‌رود. بسیاری از افراد و شخصیت‌های مهم و برجسته جهانی جزو دانش‌آموختگان دانشگاه ام آی تی بشمار می‌روند. دانشگاه ماساچوست آمریکا تا کنون 90 بار جایزه نوبل، ۵9 بار جایزه ملی آمریکا در علوم و ۲۹ مرتبه جایزه ملی آمریکا در تکنولوژی و نوآوری را توسط محققان و پژوهشگران خود بدست آورده است. موسسه فناوری ماساچوست یک دانشگاه خصوصی بوده و بیش از ۱۱.۰۰۰ دانشجو دارد. این موسسه دانش و تکنولوژی پیشرفته در علوم پایه و تکنولوژی را به دانشجویان خود منتقل نموده و با انواع کمک هزینه‌ها و بودجه‌های تحقیقاتی، در جهت ساخت دنیایی بهتر برای زندگی قدم بر می‌دارد. در ابتدای شروع فعالیت، انستیتو تکنولوژی ماساچوست محلی برای گرد آمدن دوستداران علوم مختلف و تلاش برای حل مشکلات جوامع بود. در حال حاضر دانشگاه ام آی تی آمریکا با بیش از ۱۰۰۰ استاد و مربی و بیش از ۱۱.0۰۰ دانشجو در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی به اهداف علمی و آموزشی خود ادامه می‌دهد. دانشگاه ماساچوست آمریکا دارای مساحت 0.67کیلومتر مربع است و بیش از یک مایل در امتداد رودخانه چارلز و در گوشه شهر کمبریج جای گرفته است. دانشگاه ام آی تی دارای ساختمان‌ها و نقاط دیدنی خیره‌کننده‌ای است که توسط معماران معروفی همانند آلوار آلتو، فرانک جری و استیون هولین طراحی شده است. انواع سبک‌های معماری از مدرنیسم و نیوکلاسیک گرفته تا سبکهای ناموزون و عجیب و غریب در آن به چشم می‌خورد.

در مجاورت دانشگاه ام آی تی میدان کندال واقع شده که یکی از جذابترین و خلاقانه‌ترین میدان‌های موجود در جهان است. انجمن تحقیقات و صنایع آمریکا به فارغ‌التحصیلان دانشگاه کمک‌های زیادی نموده است. دانش‌آموختگان بیش از ۳۰.۰۰۰ شرکت و موسسه تجاری ایجاد نموده و با بیش از ۴.۶ میلیون شغل، درآمد ۱.۹ تریلیون دلار سالیانه داشته‌اند. جای تعجب نیست که انجمن فارغ‌التحصیلان موسسه فناوری ماساچوست آمریکا همانند یک کشور، به تنهایی دهمین اقتصاد بزرگ جهان محسوب می‌شوند.

شهر کمبریج

دانشگاه ام آی تی آمریکا برترین دانشگاه جهان در شهر کمبریج در ایالت ماساچوست آمریکا واقع شده است. شهر کمبریج جزو شهرهای شمال شرقی ایالات متحده شمرده شده و به افتخار دانشگاه کمبریج انگلستان به این نام خوانده می‌شود. شهر در مجاورت رودخانه چارلز واقع شده و بیش از یکصد و پنجاه هزار نفر جمعیت دارد. دانشگاه هاروارد و دانشگاه ام آی تی در این شهر قرار دارند. شهر کمبریج بخشی از منطقه شهری بزرگ بوستون محسوب می‌شود. کمبریج پنجمین شهر بزرگ ایالت ماساچوست آمریکا است. شهر کمبریج به شهر میدان‌ها نامیده می‌شود. تعداد زیادی از میدان‌های معروف آمریکا و جهان در این شهر قرار دارند. میدان کندال در مجاورت دانشگاه ام آی تی، میدان مرکزی، میدان هاروارد، میدان پورتر، میدان اینمان و میدان لکمر جزو میدان‌های معروف کمبریج هستند. شهر کمبریج دارای آب و هوای گرم در تابستان است. متوسط دما در ماه ژانویه منفی ۳ درجه سانتیگراد است. شهر چهار فصل محسوب می‌شود. حدود ۱۲ درصد از کارمندان شهر کمبریج متعلق به دانشگاه هاروارد و ۸.۸ درصد در دانشگاه ام آی تی فعالیت دارند. شهر دارای ساختمانها و بناهای تاریخی زیادی است که از قرن نوزدهم و بیستم برجای مانده است. انواع موزه‌ها، گالری های هنری، کلاب‌های موسیقی، پارک ها و مراکز تفریحی در شهر برای استفاده شهروندان و دانشجویان دانشگاه ام آی تی در دسترس است. دو تا از برترین دانشگاه‌های جهان شامل هاروارد و ام آی تی در این شهر قرار دارند و سیستم آموزشی بسیار با کیفیت و قوی برای دانش آموزان و دانشجویان وجود دارد. سیستم حمل و نقل عمومی مدرن و پیشرفته شهر شامل اتوبوس، قطار، دوچرخه و تاکسی در همه جای شهر وجود داشته و جاده‌ها و بزرگراه‌های متعددی در شهر کمبریج وجود دارد. دانشجویان دانشگاه ام آی تی علاوه بر فرصت تحصیل در دانشگاه برتر جهان، امکان زندگی در یکی از شهرها و کشورهای برتر جهان را تجربه می‌نمایند.

رتبه بندی دانشگاه MIT آمریکا

دانشگاه ام آی تی آمریکا طبق سیستم رتبه بندی  QS در دانشگاه‌های برتر جهان، رتبه اول برترین دانشگاه‌های جهان برای سال ۲۰۲۰ میلادی را بدست آورده است. طبق سیستم رتبه‌بندی تایمز در برترین دانشگاه‌های جهان، دانشگاه ماساچوست آمریکا در سال ۲۰۲۰ رتبه پنجم دانشگاه‌های برتر جهان را اخذ نموده است. دیگر سیستم رتبه‌بندی دانشگاه های برتر جهان سیستم شانگهای نام دارد که برای سال ۲۰۱۹ انستیتو تکنولوژی آمریکا را در رده چهارم جهان و سوم آمریکا قرار داده است. حدود ۳۴ درصد دانشجویان دانشگاه ام آی تی را افراد خارجی از ملیت‌های مختلف تشکیل می‌دهند و نسبت دانشجویان دختر به پسر 46 به 54 است. دانشگاه ام آی تی آمریکا جزو دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران بوده و مدارک آن در ایران مورد ارزشیابی و تایید قرار می‌گیرد.

رشته‌های دانشگاه MIT آمریکا

دانشگاه ام آی تی آمریکا یک دانشگاه مستقل و خود آموزشی است که دارای پنج مدرسه است. دانشکده‌های موسسه فناوری ماساچوست عبارتند از معماری و برنامه‌ریزی، مهندسی، علوم انسانی و هنر و علوم اجتماعی، مدیریت و علوم پایه. هسته و پایه اصلی آموزش در دانشگاه ماساچوست آموزش خلاقانه است و محققان و پژوهشگران موسسه فناوری ماساچوست جزو رهبران و پیشروان علوم مختلف در جهان محسوب می‌شوند. دانشگاه ام آی تی دارای ۳۰ دپارتمان در ۵ دانشکده خود بوده و در تمام مقاطع تحصیلی از کارشناسی تا کارشناسی ارشد و دکترا تدریس می‌نماید. برنامه‌ها و دوره‌های مختلف برگزار شده در دانشکده‌های دانشگاه ام آی تی شامل معماری، برنامه ریزی و مطالعات شهری، علوم و هنر رسانه در مدرسه معماری و برنامه ریزی، رشته‌های هوانوردی و فضا‌نوردی، مهندسی زیستی، مهندسی شیمی، مهندسی عمران و محیط زیست، داده‌ها، سیستم ها و جامعه، علوم کامپیتر و مهندسی الکترونیک، مهندسی مکانیک، مهندسی و علوم مواد، علوم و مهندسی پزشکی، مهندسی و علوم هسته‌ای در مدرسه مهندسی دانشگاه ام آی تی، رشته‌های مردم شناسی، مطالعات تطبیقی رسانه و نویسندگی، زبان و ادبیات جهانی، اقتصاد، علوم انسانی، علوم مهندسی و انسانی، ادبیات، زبان شناسی، فلسفه، موسیقی و هنرهای تئاتر، علوم سیاسی، علوم، تکنولوژی و جوامع در مدرسه علوم انسانی، اجتماعی و هنر، رشته‌های زیست شناسی، علوم مغزی و شناختی، شیمی، ریاضیات، فیزیک، علوم سیاره‌ها، اتمسفر و زمین در مدرسه علوم دانشگاه ام آی تی، رشته مدیریت در مدرسه مدیریت است.

تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه ام آی تی آمریکا

دانشگاه ام آی تی آمریکا رشته‌های علوم پزشکی را تدریس نمی‌کند. در این دانشگاه انواع رشته‌های مهندسی، هنر، علوم انسانی، علوم پایه و مدیریت تدریس می‌شود. متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی در ایالات متحده می‌توانند به سایر دانشگاه‌های معتبر آمریکا مراجعه نمایند. موسسه فناوری ماساچوست آمریکا دارای یک کالج مشترک با دانشگاه هاروارد بنام کالج علوم و فنون بهداشتی هاروارد- ام آی تی است که انواع رشته‌های پزشکی در آن ارائه می‌شود.

تحصیل رشته دندانپزشکی در دانشگاه ام آی تی آمریکا

دانشگاه ام آی تی آمریکا رشته دندان پزشکی را تدریس نمی‌کند. در این دانشگاه انواع رشته‌های مهندسی، علوم انسانی، هنر، مدیریت، علوم پایه و زبان های خارجی تدریس می‌شود. متقاضیان تحصیل در رشته دندانپزشکی در ایالات متحده می توانند به سایر دانشگاه‌های معتبر پزشکی این کشور مراجعه نمایند. دانشگاه ماساچوست دارای یک کالج مشترک با دانشگاه هاروارد بنام کالج علوم و فنون بهداشتی هاروارد-ام آی تی است که انواع رشته‌های علوم پزشکی در آن تدریس می‌شود.

تحصیل رشته داروسازی در دانشگاه ام آی تی آمریکا

دانشگاه ام آی تی آمریکا رشته داروسازی را تدریس نمی‌کند. در این دانشگاه انواع رشته‌های مهندسی، هنر، علوم انسانی، علوم پایه و مدیریت تدریس می‌شود. متقاضیان تحصیل در رشته داروسازی در ایالات متحده می‌توانند به سایر دانشگاه‌های معتبر آمریکا مراجعه نمایند. موسسه فناوری ماساچوست آمریکا دارای یک کالج مشترک با دانشگاه هاروارد بنام کالج علوم و فنون بهداشتی هاروارد- ام آی تی است که انواع رشته‌های پزشکی در آن ارائه می‌شود.

تحصیل رشته‌های پیراپزشکی در دانشگاه ام آی تی آمریکا

دانشگاه ام آی تی آمریکا رشته‌های پیراپزشکی را تدریس نمی‌کند. در این دانشگاه انواع رشته‌های مهندسی، علوم انسانی، هنر، مدیریت، علوم پایه و زبان‌های خارجی تدریس می‌شود. متقاضیان تحصیل در رشته پیراپزشکی در ایالات متحده می‌توانند به سایر دانشگاه‌های معتبر پزشکی این کشور مراجعه نمایند. دانشگاه ماساچوست دارای یک کالج مشترک با دانشگاه هاروارد بنام کالج علوم و فنون بهداشتی هاروارد-ام آی تی است که انواع رشته‌های علوم پزشکی در آن تدریس می‌شود.

تحصیل رشته‌های مهندسی در دانشگاه ام آی تی آمریکا

دانشگاه ام آی تی آمریکا برترین دوره‌های فنی مهندسی را در جهان برگزار می‌نماید. دانشجویان امکان بهره‌مندی از اساتید بنام بین‌المللی را داشته و انواع پروژه‌های تحقیقاتی و علمی را برگزار می‌کنند. مدرسه مهندسی موسسه فناوری ماساچوست برترین مهندسان جهان را تربیت نموده که بسیاری از آنها جزو افراد و شخصیت‌های معتبر جهانی محسوب می‌شوند. بیش از ۳۰.۰۰۰ دانش آموخته مدرسه مهندسی دانشگاه ام آی تی جزو موسسان شرکت‌های برتر جهان بوده و میلیاردها دلار درآمد دارند. دانشگاه ام آی تی جزو دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران است لذا مدارک صادره دانشگاه در ایران مورد ارزشیابی و تایید قرار می‌گیرد.

دانشجویان بین‌المللی زیادی از سراسر جهان به آمریکا و دانشگاه ماساچوست می‌آیند تا تحت آموزش‌های حرفه‌ای و بی‌نظیر دانشکده تبدیل به افراد و شخصیت‌های تاثیرگذار جهانی شوند. مدرسه مهندسی انستیتو تکنولوژی ماساچوست دارای ۳85 عضو هیئت علمی است که اغلب آنها جزو دارندگان مدال‌ها و جوایز جهانی در رشته خود هستند. مدرسه مهندسی دانشگاه ام آی تی دارای دپارتمان‌های مختلفی شامل هوانوردی و هوا فضا، مهندسی زیستی، مهندسی شیمی، مهندسی محیط زیست و عمران، مهندسی الکترونیک و علوم کامپیوتر، مهندسی علوم پزشکی، مهندسی مواد، مهندسی مکانیک، مهندسی هسته‌ای، داده، سیستم و جامعه است. در هر دپارتمان گرایش‌ها و رشته‌های مختلفی در تمام سطوح کارشناسی تا کارشناسی ارشد و دکترا تدریس می‌شود.

مدرسه مهندسی دانشگاه ام آی تی دارای مراکز تحقیقاتی و پژوهشی متعددی است. از جمله این مراکز می‌توان به کلینیک عبدالجمیل لطیف برای آموزش ماشین در سلامت، لابراتوار طراحی محاسباتی هوا فضا، لابراتوار کنترل هوا فضا، مرکز سیستم‌های مهندسی هسته‌ای پیشرفته، مرکز مهندسی بیومدیکال، مرکز مهندسی محاسباتی، مرکز علوم سلامت محیط زیست، مرکز تحقیقات ژينوپاتولوژی، مرکز اطلاعات میکروبیوم، مرکز مهندسی دریا، مرکز حمل و نقل و باربری، ارتباطات و گروه تحقیقاتی شبکه، راه‌اندازی سیستم‌های بیولوژی و محاسباتی، مرکز نوآوری تکنولوژیکی، مرکز دیاموند، مرکز پزشکی تطبیقی، لابراتوار توربین گازی، لابراتوار شیشه، آزمایشگاه میکرو فلوید، مرکز بهره‌وری صنعتی، مرکز بیولوژی سینتتیک، مرکز تحقیقات سیستم‌های سوشیو تکنیکال، آزمایشگاه اتومبیل اسلوان و لابراتوار سیستم‌های فضایی دانشگاه ام آی تی اشاره نمود.

دپارتمان هوا فضا مدرسه مهندسی دانشگاه ام آی تی آمریکا برنامه‌های مختلفی در رابطه با موشک، هواپیما، سیستم‌های اتوماتیک و نظیر آن را آموزش می‌بینند. دانشجویان دوره‌های سرگرم کننده، چالش برانگیز، ترغیب کننده و مهیجی را پشت سر می‌گذارند. دوره‌های کارشناسی ارشد دپارتمان دانشجویان را برای مشاغل هیجان‌انگیزی در هوا فضا و سایر سایر زمینه‌های مهندسی آماده می‌کند. شرکت‌ها و سازمان‌های هوا فضای بین‌المللی معتقدند دانشجویان دپارتمان هوا فضا دانشگاه ام آی تی جزو برترین دانش‌آموختگان در جهان هستند. دانشجویان هنگامی که در سال اول گرایش اتمسفر را انتخاب می‌نمایند فرصت های شغلی بی‌نظیری را در همان سال اول در هوانوردی پیدا می‌کنند.

دپارتمان مهندسی زیستی دانشگاه ام آی تی گرایش‌های مختلفی شامل بیومواد، بیوفیزیک، مهندسی سلولی، انرژی، محیط زیست، سیستم‌ها میکروبیال، بیوشیمی ماکرو مولکولی، مهندسی نانو مقیاس، فارماکولوژی، بیولوژی سینتتیک، بیولوژی سیستم‌ها، تاکسیکولوژی و حمل و نقل پنومنا تدریس می‌شوند. دپارتمان اهدافی در جهت تربیت و آموزش دانش جدید به دانشجویان برای مواجه مهندسی و بیولوژی است.

دپارتمان مهندسی شیمی مدرسه مهندسی دانشگاه ام آی تی آمریکا گرایش‌های مختلفی همانند مهندسی شیمی، مهندسی شیمی زیستی در گرایش‌های بیومدیکال، انرژی، مهندسی محاسبات، طراحی تولید، محیط زیست، طراحی و فرآیند مواد، تجزیه و تحلیل داده‌ها و زمین، مهندسی و جامعه تدریس می‌شود. دوره‌ها و برنامه‌های مختلفی در تمام مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌شود.

دپارتمان کامپیوتر و مهندسی الکترونیک دانشگاه ام آی تی آمریکا رشته‌ها و گرایش‌های مختلفی همانند مهندسی برق، مهندسی برق و علوم کامپیوتر، مهندسی کامپیوتر، علوم کامپیوتر و بیولوژی مولکولی، علوم کامپیوتر، اقتصاد و داده، گرایش‌های مختلفی مانند کنترل، مدارها، ارتباطات، مواد، تجهیزات و نانو تکنولوژی، فیزیک کاربردی، روش‌های عددی، سیگنالها و سیستم‌ها، علوم کامپیوتر تئوری، هوش مصنوعی، سیستم‌های کامپیوتری، بیولوژی مولکولی و علوم کامپیوتر تدریس می‌شود. دپارتمان تعداد ۴ دوره تحصیلات تکمیلی در مهندسی الکترونیک و مهندسی علوم کامپیوتر ارائه می‌نماید.

دپارتمان مهندسی مکانیک مدرسه مهندسی دانشگاه ام آی تی قوی ترین و اولین جامعه مهندسی دانشکده مهندسی موسسه فناوری ماساچوست نامیده می‌شود. در مقطع کارشناسی رشته‌های مهندسی مکانیک، مهندسی مکانیک و دریا و مهندسی تدریس می‌شود. در مقطع تحصیلات تکمیلی تعداد ۹ برنامه شامل کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک، کاشناسی ارشد مهندسی دریا و معماری نیروی دریایی، کارشناسی ارشد مهندسی تولید، دوره مهندسی نیروی دریایی، کارشناسی ارشد مهندسی دریا، کارشناسی ارشد مهندسی اوشن گرافیک، مدرک مهندسی مکانیک، دکترای مهندسی مکانیک و برنامه میان رشته‌ای اپراتوری بین‌المللی در دانشکده مدیریت دانشگاه ام آی تی عرضه می‌شود.

دانشکده های  دانشگاه MIT آمریکا

دانشگاه ام آی تی امریکا دارای پنج مدرسه و ۳۰ دپارتمان است که رشته‌ها و گرایش‌های مختلف علمی در آن برگزار می‌گردد. دانشگاه دارای رتبه یک دانشگاه‌های برتر جهان بوده و همواره سرآمد تحقیقات و پژوهش‌های بین‌المللی در موضوعات مختلف به‌ ویژه علوم پایه و مهندسی است. بعلاوه دانشگاه ام آی تی جزو دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران است. در ادامه به بررسی دانشکده‌های مختلف و رشته‌های ارائه شده در آنها می‌پردازیم.

مدرسه معماری و برنامه‌ریزی دانشگاه ام آی تی: دانشکده معماری و برنامه‌ریزی دارای آزمایشگاه، مراکز و دپارتمان‌های متعددی است. با توجه به فرهنگ دانشگاه تمامی این مراکز در نوع خود برترین هستند و یا اینکه جزو نقاط قوت موسسه فناوری ماساچوست بشمار می‌روند. در سال ۱۸۶5 میلادی اولین دانشکده معماری در آمریکا در دانشگاه ماساچوست راه‌اندازی شد. در سال ۱۹۳۳ دپارتمان مطالعات شهری و برنامه‌ریزی دانشگاه ام آی تی تاسیس شد و در سال ۱۹۶7 مرکز مطالعات بصری پیشرفته در دانشگاه ام آی تی ایجاد شد. در سال ۱۹۸۰ لابراتوار رسانه در مدرسه معماری ایجاد و در سال ۱۹۸3 انستیتو تکنولوژی ماساچوست اولین مرکز دانشگاهی املاک را راه‌اندازی نمود.

در سال ۲۰۱۳ نیز دانشکده معماری و برنامه‌ریزی مرکز شهرسازی پیشرفته نورمن را برای به تصویر کشیدن آینده شهرها تاسیس کرد. مدرسه دارای بخش‌های متعددی همانند دپارتمان معماری، دپارتمان برنامه‌ریزی و مطالعات شهری، آزمایشگاه مدیا، مرکز مشاور املاک ام آی تی، برنامه هنر، فرهنگ و تکنولوژی و مرکز شهرسازی پیشرفته نورمن است. از جمله دوره‌ها و رشته های مقطع کارشناسی مدرسه می‌توان به کارشناسی معماری و کارشناسی مطالعات شهری، دوره‌های کارشناسی ارشد شامل رشته‌های مطالعات معماری، معماری، تکنولوژی ساختمان، هنر، فرهنگ و تکنولوژی، هنر رسانه، برنامه‌ریزی شهری و توسعه مشاور املاک و در مقطع دکترا گرایش‌هایی مانند هنرهای رسانه، برنامه‌ریزی و مطالعات شهری اشاره نمود. حدود ۲۷ درصد دانشجویان مدرسه معماری و برنامه‌ریزی دانشگاه ام آی تی را دانشجویان بین‌ المللی تشکیل می دهند. در حال حاضر حدود ۴۷ دانشجوی مقطع کارشناسی، ۴۵۵ دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد و ۱۹۹ دانشجوی دکترا در گرایش‌های ذکر شده مشغول تحصیل و پژوهش هستند.

مدرسه هنر، علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه ام آی تی: مدرسه هنر، علوم انسانی و اجتماعی موسسه فناوری ماساچوست آمریکا رشته‌هایی همانند ادبیات، زبان، اقتصاد، موسیقی، علوم سیاسی و تاریخ را ارائه می‌کند. رشته‌های موجود در مدرسه هنر، علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه ام آی تی آمریکا شامل مردم شناسی، مطالعات رسانه، اقتصاد (گرایش‌های اقتصاد، اقتصاد ریاضی، علوم کامپیوتر، اقتصاد و علوم داده)، تاریخ، علوم انسانی (گرایش‌های مطالعات آمریکایی، مطالعات باستانی، مطالعات آسیایی، مطالعات لاتین و آمریکای لاتین، مطالعات منطقه اوراسیا و روسیه، مطالعات جنسیت و زنان)، مهندسی و علوم انسانی، علوم و علوم انسانی، زبان شناسی، ادبیات، موسیقی، فلسفه، علوم سیاسی، تکنولوژی، علوم و اجتماع، هنرهای تئاتر و نویسندگی (گرایش‌های نویسندگی علوم، نویسندگی خلاقانه و رسانه دیجیتال) است. همچنین برخی دوره‌های میان رشته‌ای دانشگاه ام آی تی شامل مطالعات آمریکایی، مطالعات باستانی، مطالعات آسیا، مطالعات آمریکای لاتین، مطالعات روسیه و منطقه اوراسیا و مطالعات جنسیت و زنان در مدرسه تدریس می‌شوند که توسط دانشکده‌ها و دپارتمان‌های مختلف ارائه شده و دارای انواع دوره‌های کارآموزی است. در پایان نیز به دانشجویان مدرک  B.Sدر علوم انسانی اعطا می‌شود.

در مقطع کارشناسی ارشد دانشجویان نقش کلیدی در تمام فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی دارند. دانشجویان برای بر عهده گرفتن نقش کلیدی در فعالیت‌های مربوطه تربیت می‌شوند. برنامه‌های دوره تحصیلات تکمیلی دانشگاه ام آی تی آمریکا شامل مطالعات رسانه تطبیقی، اقتصاد، تاریخ و انسان شناسی، زبان شناسی، فلسفه، علوم سیاسی و علوم نویسندگی است.

مدرسه مدیریت دانشگاه ام آی تی: مدرسه مدیریت موسسه فناوری ماساچوست یکی از برترین دوره‌های مدیریت در جهان را ارائه می‌دهد. در مدرسه مدیریت انواع گرایش‌های مدیریت در مقاطع کارشناسی تا کارشناسی ارشد و دکترا تدریس می‌شود. در مقطع کارشناسی ارشد دوره‌هایی مانند مدیریت، تجزیه و تحلیل کسب و کار و مالی ارائه می‌شود. دوره‌های کارشناسی ارشد MBA، کارشناسی ارشد مالی، کارشناسی ارشد تجزیه و تحلیل کسب و کار، دوره دو ساله کارشناسی ارشد رهبری عملیات جهانی، کارشناسی ارشد مدیریت و طراحی سیستم‌ها از دیگر برنامه‌های تحصیلات تکمیلی مدرسه مدیریت دانشگاه ام آی تی است. در مقطع دکترا رشته‌ها و گرایش‌هایی در زمینه علوم سیاسی و رفتاری، اقتصاد، حسابداری و مالی و مدیریت علوم ارائه می‌شود.

رشته‌های جامعه شناسی اقتصاد، مطالعات سازمانی، موسسه تحقیقات استخدام و کار، نوآوری تکنولوژیکی، کارآفرینی و مدیریت استراتژیک، حسابداری، مالی، تکنولوژی اطلاعات، بازاریابی و سیستم های دینامیک جزو رشته‌ها و گرایش‌های مقطع PHD مدرسه مدیریت دانشگاه ام آی تی هستند. برای درخواست ادامه تحصیل در هر یک از رشته‌ها و گرایش‌های مقاطع مختلف مدرسه مدیریت باید به وب‌سایت دانشگاه مراجعه نمود. به عنوان مثال برای درخواست تحصیل در ترم پائیز ۲۰۲۰، متقاضیان تا تاریخ ۱۵ مارس ۲۰۱۹ فرصت ارسال درخواست و مدارک خود را دارند. در مقطع دکترا، دانشگاه ماساچوست آمریکا کمک هزینه‌ها و بورسیه‌های متعددی در نظر گرفته است که شامل بیمه کامل خدمات درمانی، شهریه تحصیل در دانشگاه ام آی تی، تامین بودجه سفرهای علمی، یک دستگاه لپ‌تاپ و کمک هزینه ماهیانه می‌شود.

علاوه بر این برنامه‌های اجرایی و کاربردی در مدرسه عرضه می‌شود مانند دوره مدیریت کسب و کار اجرایی، دوره یکساله MBA برای مدیران میانی سازمان‌ها و دوره آموزش اجرایی برای مدیران رده بالای سازمان‌ها و شرکت‌ها. مدرسه مدیریت اسلون دانشگاه ام آی تی در پی تربیت مدیران خلاق و توانمندی است که توانایی حل مشکلات و ساختن دنیایی بهتر با دانش و تجربیات مدیریت پیشرفته را داشته باشند.

مدرسه علوم دانشگاه ام آی تی آمریکا: در مدرسه علوم انستیتو تکنولوژی ماساچوست آمریکا دپارتمان‌های مختلفی از جمله زیست شناسی، علوم شناختی، شیمی، فیزیک، ریاضیات، علوم سیاره، اتمسفر و زمین وجود دارد. مدرسه علوم دانشگاه ماساچوست مشتمل بر شش دپارتمان مختلف است که موضوعات و رشته‌های مختلف علمی در آن تدریس می‌شوند. مدرسه علوم جزو رهبران و پیشروان جهانی در زمینه تحقیقات و پژوهش‌های علوم پایه بشمار می‌رود. در مدرسه علوم دانشگاه ام آی تی آمریکا تحقیقات جهت درک جهان، اجتناب از مشکلات، محافظت از کره زمین و سیستم آب و هوایی، ایجاد منابع انرژی تجدید پذیر و توسعه و پیشرفت تکنولوژی در آینده مد نظر قرار می‌گیرد. مدرسه دارای ۶ دپارتمان مختلف، ۲۷۸ عضو هیئت علمی، حدود ۱۱۶۵ دانشجوی مقطع کارشناسی، ۷۳۷ دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد، ۵۵۴ دانشجوی دکترا و ۳۹۲ محقق است. از افتخارات مدرسه علوم دانشگاه ام آی تی آمریکا می‌توان به ۲۶ جایزه نوبل، ۸ جایزه ملی کاویل، ۳ جایزه کارفورد و ۱۵ مدال ملی علوم امریکا اشاره نمود. ۹۷ نفر از اعضای دانشکده علوم انستیتو تکنولوژی آمریکا جزو آکادمی علوم امریکا هستند.

دپارتمان زیست شناسی مدرسه علوم دانشگاه ام آی تی آمریکا در موضوعاتی مانند بیوشیمی، بیو فیزیک، بیولوژی ساختاری، بیولوژی سلولی، بیولوژی سرطان، بیولوژی محاسباتی، ژنتیک، بیماری‌های انسانی، میکروبیولوژی، نورولوژی، ایمونولوژی و بیولوژی توسعه فعالیت و پژوهش می‌کند. دپارتمان علوم مغزی و شناختی مدرسه علوم رشته‌هایی مانند علوم شناختی و ذهنی، محاسبه و شناخت، سیستم‌های علوم اعصاب، علوم اعصاب سلولی و مولکولی، علوم شناختی و محاسبات را در بر می‌گیرد. دپارتمان شیمی مدرسه علوم دانشگاه ام آی تی امریکا برترین دوره‌های شیمی در جهان را برگزار می‌نماید. دپارتمان در موضوعات و گرایش‌های مختلفی از جمله بیولوژی شیمیایی، تئوری و محاسباتی، غیر ارگانیک، انرژی و تجدید پذیری، علوم نانو و مواد، ارگانیک و فیزیکی فعالیت دارد.

سه نفر از اساتید دپارتمان شیمی برنده جایزه ملی ACS آمریکا هستند. دپارتمان علوم زمین، اتمسفر و سیاره شامل زیر مجموعه‌های مختلفی است. زمین، سیاره‌ها، آب و هوا و زندگی جزو بخش‌های مختلف دپارتمان محسوب می‌شوند. تعداد زیادی موسسه، آزمایشگاه و مراکز تحقیقاتی با دپارتمان در زمینه‌های مختلف علمی همکاری دارند. مرکز علوم تغییرات جهانی، آزمایشگاه منابع زمین، برنامه‌های مشترک در علوم و سیاست‌های تغییرات جهانی، انستیتو تحقیقات اختر فیزیک و فضای کاولی و مرکز لورنز برخی از سازمان‌های همکار دپارتمان علوم زمین، اتمسفر و سیاره مدرسه علوم دانشگاه ام آی تی هستند.

دپارتمان ریاضیات مدرسه علوم دانشگاه ام آی تی آمریکا دوره‌های ریاضی کاربردی، ریاضی محض، ریاضی عمومی و ریاضیات در علوم کامپیوتر در مقطع کارشناسی، گرایش‌های جبر، آنالیز، منطق، تئوری خطی، توپولوژی، هندسه، آمار، آنالیز عددی، اخترفیزیک، فیزیک تئوری و تئوری محاسبات در مقاطع تحصیلات تکمیلی ارائه می‌کند. دپارتمان فیزیک مدرسه علوم گرایش‌های مختلف علم فیزیک همانند اخترفیزیک، بیوفیزیک، مهندسی و علوم کاربردی را شامل می‌شود.

شرایط پذیرش در دانشگاه MIT آمریکا

دانشگاه ام آی تی همه ساله تعداد زیادی دانشجوی بین‌المللی پذیرش می‌نماید. با توجه به رتبه برتر دانشگاه در آمریکا و جهان، موسسه فناوری ماساچوست طرفداران زیادی داشته و نخبگان و دانشجویان برتر کشورهای مختلف جهان را به خود جذب می‌نماید. دانشگاه ام آی تی جزو دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران بوده، لذا در ادامه به بررسی نحوه و شرایط اخذ پذیرش دانشگاه ام آی تی آمریکا می‌پردازیم.

متقاضیان تحصیل در دوره‌های کارشناسی ارشد انستیتو تکنولوژی ماساچوست باید مدرک کارشناسی معتبر و مورد تایید دانشگاه ام آی تی را داشته و از معدل و نمرات قابل قبولی برخوردار باشند. متقاضیانی که زبان مادری آنها انگلیسی نمی باشد، باید مدرک میزان تسلط به زبان انگلیسی آیلتس و یا تافل را ارائه دهند. علاوه بر این کلیه متقاضیان باید در امتحان زبان انگلیسی ام آی تی که در ابتدای هر ترم برگزار می شود شرکت نموده و میزان دانش و تسلط زبان انگلیسی خود را نشان دهند. متقاضیان برای ورود به خاک آمریکا و ثبت نام در دانشگاه نیاز به داشتن ویزا می باشند. علاوه بر این متقاضیان باید توانایی مالی، بیمه خدمات درمانی و توانایی پرداخت شهریه را در طول مدت تحصیل در دانشگاه ام آی تی به اثبات برسانند.

پس از ثبت‌نام در دانشگاه، دانشجویان باید کلیه کارهای مربوط به اقامت و دریافت ویزای تحصیلی خود را به انجام برسانند. حداقل نمره تافل مورد نیاز برای اخذ پذیرش دانشگاه ام آی تی، نمره 10۰ بر پایه آزمون اینترنتی و نمره ۵۷۷ بر پایه آزمون کاغذی است. متقاضیانی که دوره‌های اول و دوم مدرسه خود را به زبان انگلیسی گذرانده‌اند و یا دانش آموزانی که برای چهار سال و بیشتر در ایالات‌متحده سکونت داشته‌اند و یا مدرک آموزشی از یک موسسه آمریکایی دارند، نیازی به ارائه مدرک زبان تافل و آیلتس ندارند.

متقاضیانی که با درخواست پذیرش آنها موافقت شده است برای سفر به ایالات‌متحده و ثبت‌نام در دانشگاه ام آی تی نیاز به ویزا و مجوز ورود به آمریکا دارند. بطور کلی دو نوع ویزا برای متقاضیان تحصیل در آمریکا و انستیتو تکنولوژی ماساچوست قابل قبول است. یکی ویزای دانشجویی F-1 و دیگری ویزای توریستی قابل تبدیل جزو ویزاهای مورد قبول بشمار می‌روند و سایر انواع ویزاها قابلیت تبدیل به ویزای تحصیلی و یا نام‌نویسی در دانشگاه ام آی تی را ندارند. علاوه بر آزمون‌های آیلتس و یا تافل، اغلب رشته‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه ام آی تی نیاز به مدرک آزمون GRE دارند. برای اخذ مدک آزمون GRE در آمریکا و سایر کشورهای جهان اغلب هزینه‌ای معادل 160 دلار آمریکا طلب می شود.

برای ثبت‌نام در ترم‌های پائیز و یا بهار باید طبق برنامه زمانبندی دانشگاه ام آی تی نسبت به ارسال درخواست پذیرش اقدام نمود. برنامه زمانی هر ترم با سال های قبل متفاوت بوده لذا برای هر ترم باید به وب‌سایت دانشگاه مراجعه نمود. بطور کلی برای ارسال درخواست پذیرش در دانشگاه ام آی تی، متقاضیان باید در وب‌سایت دانشگاه ماساچوست آمریکا ابتدا باید رشته و گرایش مورد نظر را انتخاب نموده و سپس بر روی لینک درخواست کلیک نمایند. پس از تکمیل فرم درخواست آنلاین باید هزینه مورد نظر که بسته به نوع رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است پرداخت نمایند.

اغلب رشته‌های تحصیلات تکمیلی هزینه ۷۵ دلاری برای درخواست پذیرش نیاز دارند. متقاضیان مدرسه مدیریت ما‌بین ۷۵ تا ۲۵۰ دلار باید پرداخت نمایند. توصیه‌نامه اساتید، هدف از تحصیل، مدارک مرتبط با آزمون‌های آیلتس، تافل و GRE، رزرومه علمی و نمرات و مدارک مقطع قبلی از دیگر مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در مقاطع تحصیلات تکمیلی است. (توسط ویرایشگر : تفاوتی بین هزینه درخواست پذیرش برای مدرسه مدیریت و بقیه رشته‌ها یافت نشد.)

اخذ بورسیه از دانشگاه MIT آمریکا

دانشگاه ام آی تی آمریکا برای دانشجویان برتر جهان تسهیلات ویژه‌ای در نظر می‌گیرد. دانشجویان مقطع کارشناسی برتر مورد حمایت و پشتیبانی کامل شهریه دانشگاه در طول چهار سال تحصیل قرار می‌گیرند. دانشگاه به روش‌های مختلفی انواع کمک هزینه‌ها و بورسیه‌ها را برای دانشجویان واجد شرایط در نظر می‌گیرد. انواع کمک‌های مالی می‌تواند شامل کمک‌های بلا عوض، بورسیه، فرصت‌های کار، تحقیق و یا وام‌های دانشجویی باشد. بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های مالی دانشگاه ام آی تی از منابع مختلفی تامین شده و حدود 90 درصد دانشجویان مقطع کارشناسی از انواع بورسیه‌های مختلف دانشگاه بهره‌مند می‌شوند. متوسط هزینه اعطا شده دانشجویان حدود ۴۷.۶۰۰ دلار آمریکا است.

دانشجویانی که تمایل به استفاده از کمک هزینه‌های مختلف دانشگاه را دارند، باید فرم‌های درخواست خود را تکمیل نموده تا مورد بررسی قرار گیرد. کمیته مربوطه پس از بررسی وضعیت مالی و علمی دانشجویان اقدام به تایید کمک هزینه‌های مربوطه می‌نماید. دانشگاه ام آی تی برای دانشجویان ورودی جدید کم درآمد کمک هزینه‌ای معادل ۲۰۰۰ دلار آمریکا در نظر می‌گیرد که به دانشجویان سال اول تعلق می‌گیرد. تامین حوله، ملافه، لباس گرم و غیره برای کاهش هزینه‌های دانشجویان از دیگر موارد کمک‌های مالی دانشگاه ام آی تی است.

در مقطع کارشناسی ارشد بودجه و کمک‌های هزینه‌های دانشگاه ام آی تی بسته به نوع رشته، نوع تحصیل و پروژه ارائه شده متغیر است. در مقطع دکترا برای پشتیبانی دانشجویان انواع بورسیه‌ها شامل پوشش کامل شهریه تحصیلی، بیمه خدمات درمانی و کمک هزینه تحصیلی ماهیانه تعلق می‌گیرد. کمک‌های مالی به دانشجویان دکترا می‌تواند در قالب کمک‌های پژوهشی، تدریس، کارآموزی، کمک هزینه، جوایز و سایر روش‌ها مانند استخدام جهت تدریس در مقطع کارشناسی صورت پذیرد. میزان و مدت زمان کمک هزینه و بورسیه بسته به دانشکده، نوع رشته و توانایی علمی متقاضی متفاوت است. این نکته را در نظر بگیرید که انواع بورسیه‌ها و کمک هزینه‌ها در مقطع تحصیلات تکمیلی پس از اخذ پذیرش دانشگاه ام آی تی در نظر گرفته می‌شود و برنامه‌های مالی قبل از پذیرش دانشجویان وجود ندارد.

امکانات دانشگاه MIT آمریکا

دانشجویان دانشگاه ام آی تی آمریکا علاوه بر تحصیل و موضوعات پژوهشی و علمی در زمینه فعالیت‌های ورزشی نیز حضور دارند. حدود ۲۰ درصد دانشجویان مقطع کارشناسی دانشگاه ماساچوست آمریکا در تیم‌های ورزشی در رشته‌های مختلف عضویت و فعالیت دارند. موسسه فناوری ماساچوست با ۳۳ ورزش مختلف یکی از برترین برنامه‌های ورزشی را در میان دانشگاه‌های جهان دارد. زندگی دانشجویی در دانشگاه ماساچوست آمریکا پر از هیجان و هیاهو است. تعداد ۱۲ موزه و گالری در دانشگاه وجود دارد که همه ساله حدود ۱۲۵.۰۰۰ نفر از موزه دانشگاه ام آی تی دیدن می‌کنند. دانشجویان در برنامه‌های رقص، تئاتر، موسیقی و نویسندگی شرکت نموده و اعضای هیئت علمی انستیتو تکنولوژی ماساچوست جزو برندگان جوایز گوگلهایم و پولیتزر بشمار می‌روند.

دانشگاه ام آی تی دارای تعداد زیادی مراکز تحقیقاتی، آزمایشگاه و سازمان‌های وابسته است که انواع پژوهش‌های بین‌المللی و پروژه‌های جهانی در آن اجرا می‌شود. به عنوان مثال آزمایشگاه مدیا ام آی تی، لابراتوار شهر هوشمند، مرکز لونتال برای شهرسازی پیشرفته، آزمایشگاه اجتماعات نوآور، آزمایشگاه طراحی داده‌های شهری و آزمایشگاه پاپ برخی از مراکز تحقیقاتی مهم مدرسه معماری و برنامه ریزی دانشگاه ام آی تی هستند.

دانشگاه ام آی تی آمریکا با برگزاری کلاس‌های درس متنوع، دروس آزمایشگاهی، کارگاهی و عضویت در تیم‌ها و گروه‌های مختلف دانشجویی امکان حضور در فعالیتهای مختلف را برای دانشجویان فراهم می آورد. انستیتو تکنولوژی ماساچوست جایی است که افراد باهوش، متعهد و خلاق گرد هم آمده و با همدیگر آموزش می بینند، زندگی می‌کنند، بازی و کار می‌کنند. دانشگاه در مرکز نوآوری و علم دنیا قرار گرفته و محیط بسیار مناسبی برای پرورش استعدادهای درخشان است. دانشگاه ام آی تی دارای بیش از ۵۰۰ تیم و اجتماع دانشجویی در زمینه‌های مختلف است که محیطی بسیار مناسب برای هر نوع سلیقه و استعدادی خواهد بود. انواع تیم‌های دانشجویی ورزشی، فرهنگی، موسیقی، رقص، علمی و اجتماعی در دانشگاه فعالیت دارند.

دانشگاه ام آی تی آمریکا دارای دپارتمان ورزش، آموزش جسمانی و توانبخشی است که به دانشجویان انواع ورزش‌ها و تمرینات جسمانی در همه سطوح را عرضه می‌کند. دانشگاه دارای ۳2 رشته مختلف ورزشی است که ۱7 رشته مختص آقایان، ۱۵ رشته مختص بانوان است. فعالیتهای هنری در دانشگاه ام آی تی آمریکا نقش پر رنگی دارند. انواع رشته‌های هنری در دانشگاه بطور طبیعی در فرهنگ خلاقانه و نوآور انستیتو تکنولوژی ماساچوست در تمام رشته‌ها حضور دارند. بیش از نیمی از دانشجویان در فعالیت‌های هنری ثبت‌نام نموده و در محوطه دانشگاه بیش از ۳۵۰۰ اثر هنری از هنرمندان معاصر و بناها و مجسمه‌های دیدنی از معماران و مجسمه‌سازان مشهور جهان مانند فرانک گری دیده می‌شود. در دانشگاه ام آی تی از یک جامعه متنوع با استعدادهای مختلف استقبال و پشتیبانی می‌شود. افراد با استعدادهای مختلف شناسایی و به تفاهم متقابل دست پیدا می‌کنیم. در دانشگاه انواع فرهنگ‌ها و سنت‌های مختلف جشن گرفته می‌شود و به دانشجویان کمک می‌شود تا محیط دانشگاه را همانند خانه و کشور خود احساس کنند.

موفقیت در دانشگاه ام آی تی به معنی سالم ماندن جسم، روح، ذهن و اعضای بدن است. به همین دلیل تمام دانشجویان نیاز دارند که بطور مرتب خود را چکاپ نمایند. شبکه بهداشتی و درمانی دانشگاه بطور فعال به خدمات رسانی شبانه روزی به دانشجویان ادامه می‌دهد. انواع آزمایشگاه‌ها، مراکز درمانی و پزشکی مجهز و کادر درمانی حرفه‌ای خدمات پزشکی به دانشجویان عرضه می‌کنند.

مزیت‌های سکونت در خوابگاه دانشگاه ام آی تی آمریکا

انتخاب محل زندگی یک تصمیم بزرگ برای دانشجویان است. در ادامه به بررسی مزیت‌های انتخاب خوابگاه‌های دانشگاه ام آی تی آمریکا برای دانشجویان می‌پردازیم.

خوابگاه‌ها و پردیس‌های مختلف دانشگاه در فاصله نزدیکی از یکدیگر قرار دارند، لذا دانشجویان می‌توانند با طی مسافتی کوتاه از طریق پیاده‌روی و یا دوچرخه‌سواری بین دانشکده و خوابگاه تردد نمایند. در نزدیکی ساختمان‌های خوابگاه و دانشگاه، ایستگاه‌های اتوبوس متعددی وجود دارد که امکان تردد به بخش‌های مختلف دانشگاه را برای دانشجویان فراهم می‌نماید. دانشجویان فرصت عضویت و حضور در انجمن‌های دانشجویی و خوابگاه‌ها را خواهند داشت. هزینه اجاره در خوابگاه‌های دانشگاه ام آی تی آمریکا شامل آب، برق، وسایل گرمایش و سرمایشی می‌شود. اینترنت پر سرعت در تمام محوطه دانشگاه و خوابگاه در دسترس دانشجویان قرار دارد. دانشجویان امکان عقد قرارداد یک ساله قابل تمدید سکونت در خوابگاه را خواهند داشت. پس از اتمام سال دانشجویان می‌توانند یک سال دیگر قرارداد خود را تمدید نموده و در طی دو سال تحصیل دوره کارشناسی ارشد از خوابگاه استفاده نمایند. دانشجویان امکان انتخاب هم اتاقی‌های خود را داشته و دانشجویان متاهل می‌توانند در واحدهای متاهلی سکونت داشته باشند.

مراکز پزشکی و درمانی دانشگاه ام آی تی آمریکا

دانشگاه ام آی تی آمریکا دارای مراکز درمانی، پزشکی و مراقبتی متعددی برای دانشجویان، اعضای دانشگاه و پرسنل خود است. دانشجویان در این مراکز تحت انواع مراقبت‌های درمانی و پزشکی قرار گرفته و از بیمه خدمات درمانی برخوردار هستند. آزمایشات پزشکی و ویزیت‌های مرتب سالیانه دانشجویان، امکان برخورداری از یک زندگی سالم را برای دانشجویان فراهم می‌آورد. شبکه پزشکی و درمانی دانشگاه ام آی تی دارای بخش‌های مختلفی از جمله تمرینات ورزشی و بدنسازی، آرامش و ریلکسیشن، بهداشت جنسی، تکنیکهای خواب، سرویس‌های ماساژ درمانی، تغذیه و رژیم درمانی، حمایت‌ها و پشتیبانی خانواده‌ها مانند شغل، مدرسه و غیره، مضرات استفاده از دخانیات، آموزش‌های زبان و سایر فعالیت‌های دیگر است. دانشجویان دانشگاه ام آی تی تحت پوشش شبکه درمانی و پزشکی دانشگاه، انواع مراقبت‌های ویژه پزشکی را برای داشتن جسم و ذهن سالم تجربه می‌نمایند. مرکز مشاوره سلامت ذهنی از دیگر بخشهای مرکز پزشکی دانشگاه است. در این مرکز انواع مشاوره‌های روانشناسی برای حل مشکلات و آماده‌سازی ذهن دانشجویان برای فعالیت‌های دانشگاهی ارائه می‌شود. بخش مراقبت‌های ویژه دانشگاه ام آی تی همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب فعال بوده ولی بخش اورژانس بطور شبانه روزی دایر است.

هزینه‌های تحصیل دانشگاه MIT آمریکا

شهریه تحصیل در دانشگاه ام آی تی آمریکا بسته به نوع رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است. دانشجویان باید در ابتدای هر ترم نسبت به پرداخت شهریه ثابت و متغیر خود اقدام نمایند. ترم‌های تابستان نیز دارای شهریه متفاوتی است. به عنوان مثال برای سال ۲۰۲۰ میلادی شهریه ثابت برای دوره‌های مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مبلغ 17800 دلار آمریکا بوده و هر واحد نیز 560 دلار شهریه متغیر دارد. دوره‌های کارشناسی ارشد MBA در مدرسه کسب و کار دانشگاه ام آی تی شهریه سالانه ۷۷۱۶۸ دلار آمریکا دارد. دوره‌های دکترا دارای شهریه‌ای معادل ۲۶۷۲۵ دلار در هر ترم است. سایر هزینه‌های جانبی تحصیل که دانشجویان باید پرداخت نمایند شامل ۱۷۰ دلار هزینه فعالیتهای دانشجویی در هر ترم، ۵۰ دلار جریمه تاخیر در ثبت‌نام، تعویض عنوان پایان‌نامه برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی مبلغ ۸۵ دلار، تاخیر زیاد در نام‌نویسی در دانشگاه مبلغ ۸۵ دلار جریمه، تاخیر در ثبت‌نام دانشجویان دکترا مبلغ ۱۰۰ دلار جریمه، هزینه استفاده از کتابخانه برای دانشجویان دکترا شامل هزینه‌های اسکن و اشتراک ۱۱۵ دلار و برای دانشجویان سایر مقاطع ۵۰ دلار است.

دانشگاه ام آی تی آمریکا دارای مجتمع‌های خوابگاهی متعددی است. در خوابگاه انواع امکانات رفاهی، تفریحی و آموزشی برای پیشرفت دانشجویان در نظر گرفته شده است. وعده‌های غذایی در خوابگاه و دانشگاه قابل انتخاب بوده و دارای پنج سالن غذاخوری بزرگ و مجهز است. بیش از ۷۰ درصد دانشجویان مقطع کارشناسی در سایت دانشگاه سکونت دارند. بسیاری از دانشجویان ورودی جدید و سال اول در خوابگاه‌های دانشگاه ام آی تی سکونت می‌کنند. آشپزخانه‌های دانشگاه منوهای غذایی متعددی را برای دانشجویان، برگزاری جلسات متعدد، جشنها و رویدادهای مختلف در نظر گرفته است. از طرفی دانشجویان امکان استفاده از تجهیزات آشپزخانه را برای تهیه غذاهای جشن‌ها و رویدادهای خود دارند. خوابگاه دانشجویان تحصیلات تکمیلی در نزدیکی دانشگاه قرار دارد. دانشگاه ام آی تی دارای انواع خوابگاه‌های مجهز برای دانشجویان مجرد و متاهل دارد، چنانچه اتاق‌های مجردی و واحدهای اقامتی برای افراد متاهل در نظر گرفته شده است.

مشاوره

جهت مهاجرت تحصیلی در کشور دیگر و کسب اطلاعات بیشتر برای شرایط و روند آن لازم است که حتماً از یک متخصص کمک بگیرید تا در انجام همه‌ی مراحل به درست‌ترین روش ممکن عمل کنید.

  تحصیل در آمریکا  برای شما فرصت‌های شغلی و تجربیات و آموزش عالی در سطح جهانی را فراهم می‌کند.  پیشنهاد ما به شما این است که اگر خواهان مهاجرت و تحصیل در دانشگاه MIT  و یا هرگونه سؤال در همین رابطه دارید با مشاورین ما GO2TR تماس بگیرید تا بعد از بررسی تخصصی شرایط شما، بهترین راهنمایی‌ها را در اختیارتان قرار دهند.

ارزیابی تحصیلی
برای ارزیابی تحصیلی، با موسسه ما تماس بگیرید.


5 دیدگاه برای “دانشگاه MIT آمریکا

 1. Avatar
  narges گفته:

  سلام. ببخشید در مورد هزینه ها و شهریه ها هم میتونید اطلاعاتی بدید؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز
  بستگی به رشته ای است که میخواهید در آن تحصیل کنید دارد.
  برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تخصصی با شماره 02143000021 تماس حاصل فرمایید.
  قدردان شما، هلدینگ مهاجرتی Go2tr.

 2. Avatar
  alireza گفته:

  سلام
  ببخشيد اگر ما مدرك زبان ايلتس يا تافل نداشته باشيم بايد چه كار كنيم ؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز
  متاسفانه یکی از شروط پذیرش در این دانشگاه برای افرادی که زبان مادری آنها انگلیسی نیست داشتن مدرک آیلتس یا تافل است.
  برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02143000021 تماس حاصل فرمائید.
  قدردان شما هلدینگ مهاجرتی Go2tr

 3. Avatar
  ترنم گفته:

  اگه کسی مدرک تافل نداشته باشه و لی رتبه اش تک رقمی باشه ام نمی تونه وارد دانشگاه بشه؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز
  دقیقا منظور شما رتبه ی تک رقمی در چه آزمونی است؟اگر منظور شما کنکور است باید گفت که رتبه ی کنکور از اعتبار چندانی برخودار نیست اما رتبه ی تک رقمی به هر حال امتیازی مثبتی است ولی با این حال شما مدرک تافل را نیاز دارید.
  برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۰۲۱۴۳۰۰۰۰۲۱تماس حاصل فرمائید.
  قدردان شما هلدینگ مهاجرتی Go2tr

 4. Avatar
  m.h گفته:

  سلام برای شانس پذیرش بهتره که در یکی از دانشگاه های کشور انگلیس و اتریش و المان در مقطع لیسانس تحصیل کرد وبعد به دانشگاه mit رفت یا اینکه لیسانس رو در دانشگاه ایران مانند شریف بخونیم و بعد برای ارشد از دانشگاه mitپذیرش گرفت؟

  • Avatar
   امیرعلی مقدم گفته:

   سلام دوست عزیز
   به طور کلی چنانچه رزومه تحصیلی خوبی داشته باشید شانس اقدام از هر دو روش را خواهید داشت اما کسب پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد عموما راحت تر می باشد، زیرا آخرین مدرک شما که کارشناسی خواهد بود بسیار قابل استنادتر از مدرک دیپلم است. توصیه ما این است که شما برای مقطع ارشد اقدام کرده و سعی کنید معدل خود را بالا نگه دارید، نوشتن مقاله نیز در این حین خیلی به شما کمک خواهد کرد.
   شما همچنین می توانید با مشاورین تلفنی ما از طریق شماره 02143000021 در تماس باشید.
   ممنون از شما Go2tr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طبقه‌بندی: آرشیو تحصیل
برای مهاجرت از متخصصان GO2TR مشاوره بگیرید:تماس: ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱