دانشگاه هاروارد آمریکا

اگر می‌خواهید آینده شغلی خود را تضمین کنید یا جز افراد برتر آمریکا و جهان و سر زبان‌ها باشید، باید بدانید که افرادی از قبیل باراک اوباما «Barack Obama»، بیل گیتس «Bill Gates»، مارک زاکربرگ «Mark Zuckerberg» و… از دانشگاه هاروارد شروع کردند.

مقدمه

مقدمه

دانشگاه هاروارد که در سال ۱۶۳۶ تأسیس شد، قدیمی‌ترین نهاد آموزش عالی در ایالات‌متحده است. در بدو تأسیس، نام این دانشگاه “کالج جدید” بود و هدف آن عمدتاً آموزش روحانیت بود. در سال ۱۶۳۹، نام این مدرسه به دانشگاه هاروارد تغییر پیدا کرد. نام هاروارد از اولین نیکوکار کالج، وزیر جوان جآن‌هاروارد از چارلز تاون گرفته‌شده است. وی در سال ۱۶۳۸، كتابخانه و نیمی از املاك خود را به موسسه تأسیس‌شده واگذار كرد. رتبه دانشگاه هاروارد در نسخه ۲۰۲۰ بهترین کالج‌ها دانشگاه‌های ملی، شماره ۲ است. در رتبه‌بندی جهانی «QS» این دانشگاه در رتبه سوم دانشگاه‌های برتر جهان قرار دارد.

 در سال ۱۹۱۰، هاروارد رسماً رنگ زرد را به‌عنوان رنگ خود پذیرفت. این انتخاب رنگ در اواسط دهه ۱۸۰۰ آغاز شد، هنگامی‌که دو دانش‌آموز در تیم قایقرانی هدبندهای زرشکی را به همه افراد حاضر در تیم دادند تا جمعیت بتوانند راحت‌تر آن‌ها را شناسایی کنند. ایده رنگ مدرسه در آن زمان در مراحل ابتدایی بود و مدرسه تا بیش از نیم‌قرن بعد به‌طور رسمی برای این انتخاب رأی نیاورد.

هاروارد در یک نگاه

لوح نصب‌شده بر سر در دانشگاه هاروارد

“چون خداوند به‌سلامت ما را به سرزمین  نیوانگلند  رسانید، به یاری او خانه‌های خود را ساختیم و برای ادامهٔ زندگانی خود وسایلی برانگیختیم و مکان‌های مناسبی برای پرستش پروردگار پی‌افکندیم و به تشکیل یک دولت غیرنظامی همت گماشتیم؛ اما آرزوی بزرگی را که در قلب خود می‌پروراندیم و در پی تحقق آن روزشماری می‌کردیم، آموزش‌وپرورش بود که سعادت جاودانه در پی داشت. ما نمی‌خواستیم که دیو بی‌سوادی در کلیساها به‌جای ماند و کشیشان ما در تاریکی نادانی به سر برند.”

هاروارد در یک نگاه

دانشگاه هاروارد قدیمی‌ترین موسسه آموزش عالی در ایالات‌متحده است که در سال ۱۶۳۶ با رأی دادگاه بزرگ و عمومی خلیج ماساچوست تأسیس شد. این دانشگاه حدود ۲۴۰۰ نفر عضو هیئت‌علمی دارد. دانشکده‌هاروارد مشغول تدریس و تحقیق برای پیشبرد مرزهای دانش بشری است. برای دانشجویانی که از تحقیق در مورد بزرگ‌ترین موضوعات قرن بیست و یکم هیجان‌زده هستند، هاروارد یک تجربه بی‌نظیر است و همچنین کمک‌های مالی سخاوتمندانه ارائه می‌دهد. این دانشگاه بیش از ۱۶۰ میلیون دلار به بیش از ۶۰٪ دانشجویان کارشناسی اهدا می‌کند. همچنین علاوه بر انستیتوی مطالعات پیشرفته رادکلیف، دارای دوازده مدرسه اعطای مدرک تحصیلی نیز است که یک آموزش عالی جهانی را دربر می‌گیرد.

مجموعه کتابخانه

کتابخانه هاروارد – بزرگ‌ترین کتابخانه دانشگاهی جهان – شامل ۲۰.۴ میلیون جلد، ۱۸۰.۰۰۰ عنوان سریال، ۴۰۰ میلیون نسخه خطی، ۱۰ میلیون عکس، ۱۲۴ میلیون صفحه وب بایگانی‌شده و ۵.۴ ترابایت بایگانی دیجیتال شده و نسخه‌های خطی است. دسترسی به این مجموعه غنی توسط ۸۰۰ نفر از کارمندان کتابخانه که بیش از ۷۰ واحد کتابخانه جداگانه فعالیت می‌کنند فراهم‌شده است.

موزه‌ها

موزه‌های هاروارد، دربردارنده بیش از ۲۸ میلیون اثر هنری، آثار باستانی، نمونه‌ها، مواد و ابزارهای مختلف هستند. این مجموعه‌ها با داشتن ریشه‌های عمیق در آموزش و یادگیری، برای توسعه و ادامه بسیاری از رشته‌ها الزامی هستند. این مؤسسات بی‌نظیر در کنار برخی از بزرگ‌ترین موزه‌های جهان قرارگرفته‌اند و بازدید برای عموم آزاد است. آن‌ها هرساله از طرف بیش از ۶۵۰.۰۰۰ بازدیدکننده محلی، ملی و بین‌المللی استقبال می‌کنند.

دانشکده‌ها، مدارس و انستیتو

دانشگاه هاروارد از ۱۱ واحد اصلی دانشگاهی – ده دانشکده و انستیتوی مطالعات پیشرفته رادکلیف – ساخته‌شده است. ده دانشکده بر بخش‌هایی نظارت دارند که دوره‌هایی را ارائه می‌دهند و مدرک دانشگاهی را نیز اعطا می‌کنند.

اساتید دانشگاه

عنوان استاد دانشگاه در سال ۱۹۳۵ به‌منظور احترام به افرادی که کار پیشگامانِ آن‌ها از مرز چندین رشته عبور می‌کند، ایجادشده است و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا در هر یک از دانشکده‌های هاروارد تحقیق کنند. در حال حاضر، لارنس اس. باکوو بیست و دومین رئیس دانشگاه هاروارد است.

دانشگاه هاروارد واقع در شهر کمبریج در ایالت ماساچوست، از ۱۳ مدرسه و مؤسسه تشکیل‌شده است که در ادامه معرفی می‌کنیم.

 • دانشکده کسب‌وکار هاروارد
 • دانشکده هنر و علوم
 • دانشکده پزشکی هاروارد
 • دانشکده معماری
 • دانشکده الهیات
 • دانشکده آموزش
 • مدرسه جان اف کندی دانشگاه هاروارد
 • دانشکده حقوق
 • مؤسسه مطالعات پیشرفته ردکلیف
نسبت دانشجو و دانشکده در دانشگاه هاروارد 6: 1 است و این مدرسه ۷۱.۱ درصد از کلاس‌های خود را با کمتر از ۲۰ دانشجو برگزار می‌کند. توزیع جنسیت ۵۱ درصد دانشجویان پسر و ۴۹ درصد دانشجویان دختر است.

بورسیه دانشگاه هاروارد

دانشگاه هاروارد بورسیه‌های کاملاً بودجه‌ای را به دانشجویان بین‌المللی کارشناسی و کارشناسی‌ارشد ارائه می‌دهد. بورسیه‌های دانشگاه هاروارد برای ایجاد جامعه متنوع‌تر در محوطه دانشگاه، مانع محدودیت مالی بسیاری از دانشجویان بین‌المللی برای حضور دریکی از بهترین دانشگاه‌های جهان نمی‌شود. باگذشت سال‌ها، بسیاری از دانشجویان بین‌المللی بورسیه‌های دانشگاه هاروارد دریافت کرده و پس از فارغ‌التحصیلی بسیار موفق هستند.

افراد زیادی وجود دارند که مایل به تحصیل در ایالات‌متحده هستند. اخذ بورس تحصیلی از دانشگاه هاروارد فرصتی مناسب برای کسانی است که قصد تحصیل در این دانشگاه را دارند. این دانشگاه بورسیه‌های تحصیلی زیادی را به دانشجویان بین‌المللی اعطا می‌کند برای افزایش شانس دریافت بورسیه تحصیلی، ایده خوبی است که از شرایط درخواست و نرخ قبولی در دانشگاه هاروارد مطلع شوید.

بورسیه‌های دانشگاه هاروارد (کارشناسی)

 • دانشجویان بین‌المللی کارشناسی می‌توانند بهابازارهای دانشگاه هاروارد را به‌طور کامل با بودجه دریافت کنند تا بتوانند هزینه حضور را بپردازند. دانشجویانی که خانواده آن‌ها کمتر از ۶۵۰۰۰ دلار درآمد دارند، بهابازارهای تحصیلی کاملاً تأمین‌شده (شهریه کامل، اتاق و هیئت‌مدیره) دریافت می‌کنند! این بدان معنی است که آن‌ها هیچ هزینه‌ای را برای تحصیلات دانشگاه هاروارد نمی‌پردازند.
 • دانش‌آموزانی که درآمد خانوادگی بین ۶۵۰۰۰ تا ۱۵۰.۰۰۰ دلار در سال دارند، از آن‌ها خواسته می‌شود بسته به شرایط خانواده، تقریباً ۰٪ – ۱۰٪ از کل شهریه خود را در سال بپردازند. این مبلغ ۰ تا ۱۵۰۰۰ دلار در سال بر اساس کل درآمد خانواده و شرایط مالی آن‌ها خواهد بود.
 • دانشجویانی که دارای درآمد خانوادگی بیش از ۱۵۰.۰۰۰ دلار در سال هستند از آن‌ها خواسته می‌شود بیش از ۱۰٪ شهریه را پرداخت کنند. مبلغ دقیق برای هر دانش‌آموز بسته به شرایط آن‌ها متفاوت است.

بورسیه‌های دانشگاه هاروارد (کارشناسی‌ارشد)

دانشجویان کارشناسی‌ارشد دانشگاه هاروارد می‌توانند از طریق بهابازارهای مختلف دانشگاهی و موقعیت‌های کاری که دانشگاه هاروارد به دانشجویان داخلی و بین‌المللی ارائه می‌دهد، بودجه لازم را دریافت کنند؛ اما این کمک‌ها در مقایسه با دانشجویان مقطع کارشناسی و دکترا محدود است. برخی از بهابازارهای تحصیلی و جایگاه‌های شغلی وجود دارد که شما به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی واجد شرایط هستید که تمایل به تحصیل در ایالات‌متحده دارید.

دانشجویان بین‌المللی باید به صفحه “سایر منابع برای تأمین اعتبار” در صفحه بورسیه‌های دانشگاه هاروارد مراجعه کنند تا روش درخواست این انواع بهابازارهای تحصیلی را مشاهده کنند.

بورسیه‌های دانشگاه هاروارد (دکترا)

هر دانشجویی که در یک دوره دکترا است، بهابازارهای تحصیلی کامل دریافت می‌کند. این بورسیه‌های عالی دانشگاه هاروارد شامل شهریه، هزینه‌ها، هزینه‌های زندگی و بیمه درمانی است که توسط کمک‌هزینه‌های شهریه، کمک‌هزینه تحصیلی، کمک‌هزینه‌های تحقیقاتی و سایر کمک‌هزینه‌ها را تحت پوشش قرار می‌دهد. این بهابازارهای تحصیلی به دانشجویانی که مایل به تحصیل در ایالات‌متحده هستند کمک می‌کند. بسته استاندارد شامل موارد زیر است:

 • کمک‌هزینه تحصیلی کامل به مدت پنج سال
 • حق بیمه زندگی برای سال‌های ۱ و ۲
 • ترکیبی از کمک‌هزینه‌ها، آموزش بهابازارهای تحصیلی و کمک‌های پژوهشی در طی سال‌های ۳ و ۴
 • استیپند یا پشتیبانی پژوهشی برای سال ۵
 • ۲۵۰۰ دلار برای توسعه حرفه‌ای

بورسیه‌های MBA دانشگاه هاروارد

بهابازارهای تحصیلی MBA با بودجه کامل دانشگاه هاروارد به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌شود.

نحوه درخواست بورسیه‌های دانشگاه هاروارد (دکترا)

کلیه دانشجویان پذیرفته‌شده در مقطع دکترا واجد شرایط دریافت بورس تحصیلی هستند؛ بنابراین، هیچ روش درخواست جداگانه‌ای برای دانشجویان دکتری وجود ندارد، به‌جز درخواست پذیرش. می‌توانید اطلاعات مربوط به درخواست برنامه دکترا را در نحوه استفاده از برنامه دکترا در هاروارد پیدا کنید.

مدارک متداول جهت ارسال درخواست اخذ پذیرش در دانشکده‌های هاروارد عبارت هستند از:

 • تکمیل فرم ثبت‌نام
 • ریزنمرات مقاطع تحصیلی قبلی
 • نمرات کسب‌شده در آزمون‌های GMAT و GRE
 • نمرات کسب‌شده در آزمون‌های تافل، آیلتس و آزمون انگلیسی پیرسون. (حداقل نمره لازم برای قبولی درخواست پذیرش کسب امتیاز ۷.۵ در آزمون آیلتس است. در آزمون تافل PTE داوطلبان باید حداقل نمره ۷۵ و در آزمون تافل IBT داوطلبان باید حداقل نمره ۱۰۹ را کسب کنند
 • انگیزه‌نامه به‌منظور موفقیت در اخذ پذیرش از دانشکده‌های هاروارد باید انگیزه نامه یا SOP داشته باشید تا به هیئت تصمیم‌گیری کمک ‌کند تا درک بهتری از وضعیت فعلی شما، عوامل تأثیرگذار بر حرفه شما و همچنین علایق و برنامه‌های آینده شما داشته باشند. هدف و انگیزه خود از ادامه تحصیل در رشته موردنظرتان در دانشگاه هاروارد مشخص کنید .
 • توصیه‌نامه جهت موفقیت در کسب پذیرش از دانشگاه هاروارد باید حداقل دو توصیه‌نامه از اساتید دانشگاهی داشته باشید.
 • رزومه ( رزومه تحصیلی غنی و تجربه‌های کاربردی در رشته تحصیلی موردنظر برای شما امتیاز به‌حساب می‌آید.)
 • پرداخت هزینه‌ها؛ هزینه‌های تحصیل در دانشگاه هاروارد با توجه به مقطع تحصیلی و رشته تحصیلی موردنظر متفاوت است
 • آزمون مهارت انگلیسی (اختیاری برای دانشجویان بین‌المللی)
 •  حداقل دو آزمودن موضوعی SAT توصیه می‌شود؛ اما هنوز هم اختیاری است.
 • برنامه‌های مشترک و مقاله‌های تکمیلی

شهریه و تعرفه‌های دانشگاه هاروارد

در این دانشگاه بر اساس یک سری دستورالعمل ها از قبیل درآمد خانواده‌ها یا روزمه دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی شهریه و تعرفه‌ها تغییر می‌کند که در ادامه به صورت کامل برای شما عزیزان شرح خواهیم داد، با ما همراه باشید.

کارشناسی

خانواده‌های دارای دانشجویان بورس تحصیلی به‌طور متوسط ​​سالانه ۱۲۰۰۰ دلار برای هزینه تحصیلات دانشگاه هاروارد پرداخت می‌کنند. پنجاه‌وپنج درصد از دانشجویان کالج هاروارد کمک‌هزینه تحصیلی مبتنی بر نیاز دریافت می‌کنند. البته برنامه کمک‌های مالی کالج هاروارد به خانواده‌هایی با درآمد سالانه زیر ۶۵۰۰۰ دلار تعلق می‌گیرد. کل هزینه حضور در کالج هاروارد ۲۰۱۸-۲۰۱۹ بدون کمک مالی ۴۶۵۰۰ دلار برای شهریه و ۶۷.۵۸۰ دلار برای اسکان، هیئت‌مدیره و هزینه‌های همراه است.

 کارشناسی‌ارشد

شهریه دانشگاه هاروارد برای دانشجویان داخلی و بین‌المللی که می‌خواهند در ایالات‌متحده آمریکا تحصیل کنند بسیار بالاست. برای یک سال از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد، شهریه دانشگاه هاروارد ۴۵۰۰۰ دلار، هزینه‌ها ۳۹۵۰ دلار، اتاق ۱۰.۳۰۰ دلار و هیئت‌مدیره ۶۳۶۰ دلار است. کل شهریه، هزینه، اتاق و هیئت‌مدیره حدود ۶۵۰۰ دلار در سال است. شهریه دانشجویان فارغ‌التحصیل بسته به حوزه تحصیلی متفاوت است.

نحوه ثبت‌نام در دانشگاه هاروارد

در این قسمت نحوه ثبت نام در دانشگاه هاروارد بصورت کلی برای شما عزیزان شرح خواهیم داد.

مقطع کارشناسی دانشگاه هاروارد

اقدام به ثبت‌نام در دانشگاه هاروارد روندی چندمرحله‌ای است. اگر می‌خواهید بدانید که چگونه می‌توانید درخواست دهید، مراحل درخواست برنامه‌های کارشناسی دانشگاه هاروارد را بررسی کنید.

همچنین، هنگام پر کردن فرم درخواست خود، ضروری است که هیچ‌گونه خطای دستوری نداشته باشید. می‌توانید از یک ابزار رایگان به نام ProWritingAid Grammar Checker استفاده کنید تا مطمئن شوید که هیچ‌گونه خطای دستوری در برنامه خود ندارید.

مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه هاروارد

 • زیست شناسی شیمیایی و فیزیکی
 • علوم محیط زیست و سیاست‌های عمومی
 • فولکلور و اسطوره‌شناسی
 • تاریخ و ادبیات
 • عصب‌شناسی
 • مطالعه دین
 • مطالعات اجتماعی
 • مطالعات زنان و جنسیت
 • تئاتر، رقص و رسانه

دانشکده تحصیلات تکمیلی هنر و علوم (GSAS)

 • برنامه‌های تحصیلی

دانشکده مهندسی و علوم کاربردی (SEAS)

 • برنامه‌های مقطع کارشناسی
 • برنامه‌های مقطع کارشناسی‌ارشد

بخش آموزش مداوم (DCE)

 • برنامه‌ها

دوره‌های دانشگاهی

 • دوره‌های آموزشی، ثبت رسمی دانشگاه هاروارد، دانشکده هنر و علوم
 • بخش آموزش مداوم

پذیرش در دانشگاه هاروارد

 

میزان قبولی در دانشگاه هاروارد ۵٪ است. نیمی از متقاضیان پذیرفته‌شده در دانشگاه هاروارد دارای نمره SAT بین ۱۴۶۰ تا ۱۵۸۰ یا نمره ACT ۳۳ تا ۳۵ هستند. بااین‌حال، یک‌چهارم متقاضیان پذیرفته‌شده نمرات بالاتر از این محدوده را کسب کرده و یک‌چهارم نمره زیر این محدوده‌ها را کسب می‌کنند. مهلت درخواست ۱ ژانویه و هزینه درخواست در دانشگاه هاروارد ۷۵ دلار است.

مشاوره دانشگاه هاروارد

شما می‌توانید با کسب اطلاعات کاربردی و مشاوره با مشاوران برجسته موسسه مهاجرتی و حقوقی GO2TR امکان پذیرش در این دانشگاه را برای شرایط خود ارزیابی کنید.

ارزیابی
برای ارزیابی ، با موسسه ما تماس بگیرید.
دانشگاه هاروارد در کدام کشور است ؟
در شهر کمبریج ماساچوست ایالات متحده آمریکا قرار دارد .
شرایط تحصیل در دانشگاه هاروارد چیست ؟
رزومه عالمی قوی، اثبات داشتن هزینه تحصیل و زندگی در آمریکا، داشتن مدرک زبان با نمره بالا و همچنین معدل بالا، قبولی در آزمون SAT و ACT
رشته های تحصیلی دانشگاه هاروارد کدامند ؟
دانشگاه هاروارد دارای چندین دانشکده به نام های هنر و علوم انسانی، مهندسی و علوم کاربردی، علوم پایه، علوم اجتماعی و علوم پزشکی است.


13 دیدگاه برای “دانشگاه هاروارد آمریکا

 1. ناشناس گفته:

  یعنی به محض اینکه دیپلم گرفت امکانش هست؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز
  شما می توانید برای مقطع کارشناسی اقدام کنید.
  برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02143000021 تماس حاصل فرمایید.
  قدردان شما هلدینگ مهاجرتیGo2tr

 2. ناشناس گفته:

  از راه کنکور و رتبه نمیشه اقدام کرد رشته من تجربی هست

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز،
  شما برای تحصیل می توانید اقدام کنید و دانشگاهی که تحصیل می کنید در آن می تواند تاثیرگذار می باشد. برای اطلاعات بیشتر با موسسه GO2TR به شماره 4300021-(021) تماس بگیرید.
  قدردان شما هلدینگ مهاجرتی GO2TR

  • رضا گفته:

   سلام من کارشناسی ارشد هوافضا توی دانشگاه شریف رودارم میتونم اقدام به تحصحیل در هاروارد کنم

   • امیرعلی مقدم گفته:

    سلام دوست عزیز
    همانطور که اطلاع دارید کسب پذیرش این دانشگاه بسیار دشوار است و باید رزومه شما کاملا بررسی شود.
    برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره ۰۲۱۴۳۰۰۰۰۲۱ حاصل فرمایید.
    ممنون از شما Go2tr

 3. Parnian گفته:

  آزمون sat و act چی هستن؟ لطفا بیشتر در موردشون توضیح بدید

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز این دو آزمون ورودی به دانشگاه های خارج می باشد . آزمون SAT یا Scholastic Assessment Test، آزمونی برای ورود به دانشگاه های خارج از کشور می باشد و در واقع معیاری برای مقایسه دانش آموزان و برگزیدن دانش آموزان برتر برای ادامه تحصیل در دانشگاه می باشد.آزمون ACT یا American College Testing از لحاظ کاربرد مانند آزمون SAT می باشد و یکی از معیارهای پذیرش دانشجو در دانشگاه می باشد.
  برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تخصصی با شماره 02143000021 تماس حاصل فرمایید.
  قدردان شما ، هلدینگ مهاجرتی Go2tr.

 4. Neda گفته:

  سلام
  من مدرسه تیزهوشان درس میخونم و زبان انگلیسی مدرک آیلتس آکادمیک 8.5دارم . معدلم همیشه بالای 19 بوده. رشته پزشکی درس میخونم . ایا شانس پذیرش رو دارم؟
  میتونم بعد از گرفتن مدرک دیپلم متوسطه برای پزشکی اقدام کنم؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز
  با توجه به شرایطی که فرمودین امکان پذیرش برای شما وجود دارد.
  لطفا برای بررسی کامل و دقیق ترشرایطتتون با شماره 021-43000021 تماس بگیرید.
  قدر دان شما هستیم.

 5. مینا گفته:

  سلام درمن در رشته معماری داخلی دانشگاه آزاد تبریز تحصیل میکنم ترم دوم هستم آیا میتونم حین تحصیل بورسیه دانشگاه هاروارد رو بگیرم؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز
  رشته های مختلف دانشگاه هایی مثل هاروارد سالیانه حداکثر حدود 50 نفر را پذیرش می کنند و نیازمند رزومه ی خیلی خیلی قوی شامل معدل بالا،مدرک زبان و مقاله و … است.
  قدردان شما هلدینگ مهاجرتی Go2tr

  • بهناز گفته:

   سلام دوست عزیز روزتون بخیر،
   نخیر محدودیت و مزیتی از این بابت وجود ندارد.
   ممنون از همراهی شما با خانواده گوتوتی آر

 6. Maede گفته:

  سلام میخواستم بدونم امکان پذیرش بورسیه با اخذ رتبه یک کنکور تجربی در دانشکده پزشکی هاروارد وجود داره بدون مدرک زبان

  • امیرعلی مقدم گفته:

   سلام دوست عزیز
   ما شانس اقدام دارید اما از آنجا که مدرک زبان ندارید شانس دریافت بورسیه شما پایین خواهد بود.
   سپاس از همراهی شما Go2tr

  • امیرعلی مقدم گفته:

   سلام دوست عزیز
   این دانشگاه دارای Astronomy department می باشد.
   سپاس از همراهی شما Go2tr

دیدگاهتان را بنویسید

طبقه‌بندی: آرشیو تحصیل
مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021
۵۰ نفر از مشاوران ما در حال حاضر آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱ برای برقراری تماس دکمه زیر را فشار دهید تماس