شغل های مورد نیاز در آلمان برای مهاجران

6 760

آیا به دنبال یافتن شغل در آلمان هستید؟ آلمان ازجمله کشورهای پیشرفته و صنعتی است که در سال‌ها ی اخیر  با کمبود نیروی کار مواجه شده است. به همین جهت این کشور همواره پذیرای نیروی کار بین‌المللی است. کشور آلمان هم به نیروی کار متخصص و هم نیروی کار ساده نیازمند است. شاید به این دلیل باشد که سالانه افراد زیادی خواهان مهاجرت به آلمان و اقامت در این کشور صنعتی هستند.

طی سال‌های گذشته، بازار کار در آلمان بیشترین افزایش موقعیت شغلی را داشته است. همچنین نرخ بیکاری در این کشور سیر نزولی داشته است. به همین جهت آلمان مقصد مناسبی برای مهاجرین کار می‌باشد.

جذب مهاجر متخصص و غیرمتخصص در آلمان

جذب مهاجر متخصص و غیرمتخصص در آلمان

کشور آلمان روند رو به رشد و توسعه دارد. این کشور برای رفع مشکل کمبود نیرو انسانی همواره به دنبال جذب مهاجرین واجد شرایط از سراسر جهان است. در لیست زیر تعدادی از شغل‌ها که خلأ آنها در آلمان وجود دارد چه تخصصی و چه غیرتخصصی ذکرشده است. سه دسته‌ی اول ذکرشده، کارهایی هستند که به تخصص و تحصیلات خاص نیاز دارند. اما؛ سه دسته‌ی آخر شغل‌هایی هستند، که نیازی به تخصص و تحصیلات دانشگاهی ندارند.

بعضی مشاغل در آلمان وجود دارند که در سال ۲۰۲۰ میلادی نسبت به سایر کارها ظرفیت بیشتری برای جذب نیرو داشته اند. چراکه جای خالی نیروی کار در این مشاغل به خوبی مشهود است. بنابراین ما در این مطلب سعی کرده‌ایم آن دسته از مشاغل را معرفی کنیم که آلمان نیازمند جذب آنهاست.

۱. شغل پزشکی و پیراپزشکی

1. شغل پزشکی و پیراپزشکی

بیمارستان‌های آلمان با کمبود حدود پنج هزار (۵۰۰۰) پزشک، تعداد زیادی کادر درمان و پرستار روبرو هستند. آلمان از سال ۲۰۱۲ میلادی تاکنون پذیرای افرادی است که مدرک پزشکی و پیراپزشکی دارند. به همین جهت در سراسر جهان افرادی که دارای مدرک پزشکی و یا پیراپزشکی هستند. خواهند توانست به‌سادگی مجوز لازم برای انجام کارهای پزشکی، پرستاری، آزمایشگاهی، رادیولوژی و… را در آلمان کسب کنند. جالب است بدانید، که دستیابی به شغل پزشکی در آلمان برای همه‌ی ملیت‌ها امکان‌پذیر است. به عبارت ساده‌تر مهم نیست که متقاضیان جزو اعضای کشورهای اتحادیه اروپا و یا از سایر کشورها باشند. به دلیل کمبود آلمان درزمینه‌ی شغل پزشکی و پیراپزشکی از واجدین شرایط استقبال خواهد شد.

۲. شغل مهندسی و انواع آن

2. شغل مهندسی و انواع آن

بیش از بیست و پنج درصد از مهندس‌های آلمان بالای پنجاه سال سن دارند. بالا بودن میانگین سنی افراد در این شغل‌ها باعث شده است که آلمانی‌ها تمایل بیشتری به جذب نیرو در این دسته از مشاغل را داشته باشند. همان‌طور که میدانید، آلمان یک کشور صنعتی است که اقتصاد روبه رشد دارد. یکی از پایه‌های اساسی اقتصاد رو به رشد وجود نیروی انسانی کارآمد و متخصص است. تعدادی از محبوب‌ترین رشته تخصصی در عرصه مهندسی عبارت‌اند از: مهندسی مکانیک، مهندسی ارتباطات، مهندسی کامپیوتر، مهندسی سازه، مهندسی برق، مهندسی خودرو و…

صنعت آلمان  و پیشرفت آن وابسته به علم و تکنولوژی است. علم تکنولوژی‌ای که در اختیار مهندسان متخصص و کارآمد است. به همین دلیل این کشور پذیرای مهندسین متخصص در شاخه‌های مختلف از هر ملیت و نژادی هست. بیشترین موقعیت‌های شغل در آلمان برای مهندسین، در شهرهای صنعتی و پرجمعیت آن وجود دارد. شهرهایی مثل: مونیخ، هامبورگ، اشتوتگارت و برلین و…

 3. شغل اداری، امور مالی و انواع آن

 3. شغل اداری، امور مالی و انواع آن

آلمان سومین کشور بزرگ صنعتی جهان است. جمعیت آلمان با افزایش سن و پیری مواجه است. به همین جهت برای حفظ موقعیت اقتصادی و صنعتی خود نیازمند جذب نیروی کار متخصص و کارآمد خارجی است. نکته حائز اهمیت این مطلب است که جذب نیرو در برخی از رشته‌ها و تخصص‌ها از اهمیت و اولویت بیشتری برخوردار است. بنابراین فارغ‌التحصیلان بعضی از رشته‌ها امکان بیشتری برای یافتن کار و گرفتن اقامت کاری در این کشور دارند. به‌عنوان نمونه: ریاضیات، ساخت‌وساز فلزی، علوم طبیعی، علوم اداری، حسابداری، امور مالی و…

طبق قانون کار آلمان، افراد موظف به سی و هشت (۳۸) ساعت کار در هفته هستند. همچنین نیروی کار از هجده روز تعطیلی در سال برخوردار است. نکته ی حائز اهمیت این امر است که قانون کار کشور آلمان حقوق نسبتاً بالایی به کارکنان خود اختصاص داده است.

مشاغل غیرتخصصی

قسمت اول این مطلب در مورد مشاغل حرفه‌ای بود. مشاغلی که اخذ آنها به یک مدرک تخصصی و دانشگاهی نیاز داشت. اکنون سه دسته از مشاغل پرطرفدار را ذکر می‌کنیم که نیازی به تحصیلات دانشگاهی و یا تخصص زیادی ندارد. کارهایی که نیازمند نیروی کار ساده و غیرمتخصص است. این مشاغل در آلمان با تقاضای جذب زیادی همراه هستند. همچنین همواره خلاء آنها در بازار کاراین کشور وجود دارد.

 1. شغل مکانیک خودرو

 1. شغل مکانیک خودرو

در حال حاضر بیش از شانزده هزار (۱۶۰۰۰) شغل خالی درزمینه‌ی مکانیکی ماشین وجود دارد. تقاضا در این زمینه‌ی شغلی رو به رشد است. افرادی که علاقه‌مند به این شغل هستند و یا در این زمینه سررشته‌دارند. خواهند توانست برای کسب این شغل در آلمان اقدام کنند. حتی بازار کار آلمان این امکان را برای علاقه‌مندان ایجاد کرده است تا با کارآموزی در شرکت‌های مختلف مهارت لازم را درزمینه‌ی مکانیکی خودرو کسب کنند.

دوره کارآموزی مکانیکی خودرو سه سال به طول می‌انجامد که در طی این سه سال ماهانه‌ای به کارآموز تعلق می‌گیرد. اکنون میزان این ماهانه هزار (۱۰۰۰) یورو در ماه است. همچنین پس از پایان دوره کارآموزی حقوق ماهانه‌ی آنها به مبلغی حدود دو هزار و سیصد ( ۲۳۰۰) یورو در ماه می‌رسد. بسیاری از این شرکت‌ها که چنین دوره‌های کارآموزی را ارائه می‌دهند، پس از پایان دوره کارآموزی، به‌کار آموزان خود موقعیت شغل دائمی می‌دهند.

۲. شغل فروشندگی

2. شغل فروشندگی

در طول سال گذشته تعداد شغل های آلمان در بخش خرده‌فروشی به سه هزار (۳۰۰۰ ) نفر افزایش‌یافته است. به همین جهت تقاضا برای جذب پرسنل فروشندگی در این کشور روند افزایشی دارد. جای خالی نیروی انسانی در شغل فروشندگی در مغازه‌ها، فروشگاه‌ها، مراکز خرید، خرده‌فروشی و همچنین دستیاران فروش در این کشور به‌شدت احساس می‌شود. جوهر اصلی چنین کارهایی مشتری مداری است. کارمندان در این زمینه باید بتوانند با مشتریان ارتباط متقابل برقرار کنند و قادر به فروش اجناس باشند. بازار کار آلمان حتی برای افراد علاقه‌مند به فروشندگی نیز یک دوره کارآموزی قرار داده است. افراد علاقه‌مند در صورت نیاز می‌توانند در این دوره‌ها شرکت کنند و تخصص موردنیاز خود را کسب کنند.

حقوق در دوره کارآموزی فروشندگی ماهانه بین ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو است. علاوه بر این، کارآموزان نیز غالباً این شانس رادارند که پس از اتمام دوره کارآموزی دو تا سه ساله، قرارداد کار دائمی با صاحب‌کار ببندند. دوره‌ی این کارآموزی سه سال است که در صورت استعداد شخص به دو سال و یا کمتر کاهش پیدا خواهد کرد.

 3. شغل پرستاری سالمندان

 3. شغل پرستاری سالمندان

در سراسر آلمان تقاضای فزاینده‌ای برای پرسنل آموزش‌دیده در شغل پرستاری سالمندان وجود دارد. تقاضا در این زمینه‌ی شغلی بسیار زیاد است. همان‌طور که قبل نیز ذکر شد، جمعیت آلمان در چند سال آینده رو به‌پیری خواهد بود. به همین دلیل حتماً تقاضا برای شغل پرستار سالمندان در سال‌های آینده بیشتر از اکنون نیز خواهد شد. بازار کار آلمان این امکان را برای علاقه‌مندان به این شغل فراهم نموده است تا یک دوره‌ی کارآموزی را بگذرانند. افراد پس از گذراندن این دوره امکان کار کردن در هر نقطه ای از آلمان را خواهند داشت. پرستار سالمندان در مقایسه با شغل مکانیک خودرو و یا فروشندگی، حقوق کمتری دریافت می‌کند. اما افراد در این مشاغل شانس بسیاری جهت به‌دست آوردن شغل ثابت رادارند.

روش‌های کسب مشاغل ذکرشده

روش‌های کسب مشاغل ذکرشده

برای کار در این کشور ابتدا باید ویزای کار در آلمان و یا ویزای مهارت شغلی داشته باشید. دریافت ویزای مهارت شغلی از سه روش امکان‌پذیر است.

 • داشتن دعوت‌نامه‌ی کار (job offer)
 • گرفتن ویزای جویای کار (job seeker)
 • گرفتن کارت آبی (blue card)
روش‌های کسب مشاغل ذکرشده

دعوت‌نامه‌ی کار (job offer)

دارا بودن دعوت‌نامه‌ی کار از طرف کارفرمای آلمانی راهی برای کسب شغل در این کشور است. در حقیقت داشتن این دعوتنامه (job offer) این‌گونه است که صاحب شغل موظف خواهد بود. جایگاه شغلی موردنظر را به مدت ۳ ماه در آلمان و پس‌ازآن ۳ ماه در اتحادیه اروپا در معرض عموم بگذارد. سپس درصورتی‌که شخص موردنظر برای این شغل وجود نداشته باشد. آنگاه صاحب شغل قادر خواهد دعوت‌نامه‌ی کاری را برای نیروی کار بین‌المللی بفرستد.

طبق قانون کار آلمان همواره اولویت کار در این کشور با نیروهای داخلی است. این قانون برای حمایت از نیروی کار داخلی آلمان اخذشده است.

ویزای جویای کار (job seeker)

ویزای جویای کار (job seeker)

با گرفتن این ویزا افراد خواهند توانست، به مدت ۶ ماه در کشور آلمان حضورداشته باشند. آنها موظف‌اند ظرف این شش ماه شغل موردنظر خود را پیدا کنند. شغلی که مورد تأیید کشور آلمان باشد. همچنین حداقل حقوق مشخص‌شده از سوی دولت آلمان را داشته باشد.

حداقل زمان قرارداد کاری برای اخذ اقامت کاری باید یک سال باشد. چنانچه دو سال اقامت کاری افراد تمدید شود به وی اقامت کاری سه ساله اعطا خواهد شد. همچنین پس از پنج سال اقامت کاری در آلمان افراد قادر خواهند بود اقامت دائم آلمان را دریافت کنند.

کارت آبی (blue card)

کارت آبی (blue card)

این کارت توسط بیست پنج کشور اتحادیه‌ی اروپا از بیست و هشت کشور اتحادیه‌ی اروپا صادر می‌شود. آلمان هم یکی از این کشورهای اتحادیه‌ی اروپاست که برای نیروی کار خود کارت آبی صادر می‌کند. این کارت برای نیروی کار متخصص صادر می‌شود. داشتن این کارت اقامت نیروی کار متخصص را در آلمان برای کار میسر می‌کند. افرادی که کارت آبی برای کار یکی از کشورهای اروپایی دارند می‌توانند، پس از هجده ماه کار به دیگر کشورهای اروپایی مهاجرت کنند.

افرادی که موفق به اخذ بلو کارت در آلمان هستند، خواهند توانست با تمام اعضای خانواده‌ی خود در این کشور اقامت داشته باشند. افراد متقاضی کارت آبی باید حداقل داری مدرک کارشناسی ارشد و پنج سال تجربه کاری مرتبط باشد.

نرخ بیکاری در آلمان

نرخ بیکاری در آلمان

 نرخ بیکاری در آلمان به‌طور مداوم در حال کاهش است. طبق آخرین آمار کمتر از دو میلیون نفر بیکار در آلمان وجود دارد. به عبارتی این رقم چیزی حدود پنج درصد خواهد شد. ازآنجایی‌که آلمان یک کشور صنعتی است و اقتصادی روبه رشد دارد. پس نه تنها اکنون بلکه در آینده نیز نیازمند نیروی کار متخصص و ساده خواهد بود. به همین جهت آلمان همواره خواهان جذب نیروی کار بین‌المللی است.

در سال ۲۰۱۸ میلادی هفتصد و شصت‌وچهار(۷۶۴۰۰۰) هزار فرصت شغلی در آلمان وجود داشته است. این رقم با توجه به شرایطی که اکنون آلمان دارد در سال‌های آینده روند افزایشی خواهد داشت. اگر در حال حاضر به فکر درخواست شغل در آلمان هستید، زمینه‌های شغلی مختلفی وجود دارد که نیازمند نیروی کار هستند.

دیگر شغل‌ های موردنیاز آلمان

زمینه‌های شغلی زیادی در این کشور وجود دارد که ما تنها به نمونه‌هایی از آن اشاره کردیم. بنابراین مطمئناً متقاضیان کار در این کشور خواهند توانست در انواع شغل‌های متفاوت حضورداشته باشند. شاید کسب شغل‌های دیگر مقداری مشکل‌تر از موارد ذکرشده در اینجا باشند، اما غیرممکن نیستند. نظر شما راجع به‌کار در آلمان چیست؟ آیا شما هم علاقه‌مند به‌کار در آلمان هستید؟ 

پیشنهاد می کنیم مطلب کار در آلمان را نیز مطالعه نمایید.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است. لطفاً آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

منابع:

businessculture

expatica

statista

بیشتر بخوانید:

سنت کیتس و نویس؛ پناهگاه مفسدان اقتصادی ایران!

مهاجرت به سرزمین گلادیاتورها؛ ایتالیا

رتبه بندی دانشگاه های جهان بر اساس QS

دانشگاه های قدیمی جهان با حقایق جذاب

کلمبیا؛ بهشت گمشده ی صد سال تنهایی

با کار در کویت میلیاردر شو!

دوست دارین آخرین مقالات ما براتون ایمیل بشه؟
خوب اگر علاقمندین به اخبار و مقالات مجله اینترنتی گوتو تی آر لطفا ایمیل خودتون رو وارد کنین!
هر زمان دوست داشتین لغو اشتراک کنین!
6 نظرات
 1. سارینا می گوید

  سلام ممنون که مطالب خوب و مفیدی در سایت قرار می دهید 👌🏻

  1. آرینا صادقی می گوید

   سلام
   ممنونم از حسن توجه شما دوست عزیز.

 2. Parya می گوید

  مطالب واقعا مفیدن ممنون🙇‍♀️

  1. آرینا صادقی می گوید

   سلام مرسی از ثبت نظراتتون

 3. امیرحسین می گوید

  سلام خانم صادقیِ عزیز
  ممنون از نوشته‌های جذاب و مفیدتون
  امیدوارم همیشه خوش بدرخشید و تندرست و شاد باشید.

  1. آرینا صادقی می گوید

   سلام دوست عزیز
   ممنون از حسن نیت شما و ثبت نظرتون.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما را نمایش نمی دهیم.

مشاوره مهاجرت: 02143000021