x
اگر اولین بار هست که از سایت GO2TR دیدن می‌کنین، حتما از این صفحه شروع کنین!

زندگی در آلمان

فهرست
پادکست زندگی در آلمان

زندگی در آلمان که کشوری صنعتی و پیشرفته محسوب می‌شود برای بسیاری از افراد مورد توجه است. این کشور امکانات رفاهی فوق‌العاده‌ای را برای مردم و مهاجران فراهم کرده است. پس آشنایی با این کشور می‌تواند جالب توجه باشد.

مقدمه

زندگی در آلمان

کشور آلمان که در اروپای غربی و مرکزی واقع شده است. در همسایگی لهستان، دانمارک، اتریش، سوئیس، چک، فرانسه، بلژیک و هلند قرار دارد. برلین، پایتخت این کشور محسوب می‌شود و دارای 16 ایالت است. آلمان حدود 82میلیون نفر جمعیت دارد و زبان رسمی این کشور، آلمانی است. این کشور از نظام سیاسی جمهوری دموکراتیک پارلمانی تبعیت می‌کند. همچنین مذاهب مختلفی در این کشور وجود دارد اما دین اکثر مردم، مسیحیت و اسلام است. در این جا سعی کردیم توضیحات مختصری در مورد این کشور بدهیم تا اگر زندگی درآلمان را انتخاب کردید با این کشور آشنایی مختصری داشته باشید.

آلمان، کشوری مدرن و پیشرفته در جهان به حساب می‌آید. این کشور از نظر اقتصادی بسیار قدرتمند است به طوریکه در قاره اروپا، جایگاه اول و در جهان، رتبه چهارم اقتصادی را دارد. گردش مالی آلمان در سال 2018 به نسبت سال‌های قبل 30 درصد رشد داشته است به همین دلایل مردم در این کشور از امکانات رفاهی و اجتماعی بسیار خوبی برخوردار هستند. همچنین سطح و کیفیت زندگی در آلمان بسیار بالا است. از همین رو مردم، رضایت بالایی از شرایط زندگی در این کشور دارند.

از شهرهای مهم این کشورمی‌توان از برلین، مونیخ، برلین، فرانکفورت، هانوفر، اشتوتگارت، نام برد.
مردم در کشور آلمان، به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند حتی اکثر افراد سن بالا هم می‌توانند انگلیسی صحبت کنند و مانند مردم فرانسه نسبت به زبان خود تعصب ندارند از این نظر مردم انعطاف‌‌پذیری هستند.

 

موارد ممنوعه در آلمان

موارد ممنوعه در آلمان

آلمان بسیار کشور قانونمندی است از این رو زندگی در آلمان با سختی‌هایی همراه است. فرض کنید که:

 • در رستوران نشسته‌اید و منتظر غذا هستید. در صورتی که یک فرد به شما اضافه شود؛ حق بلند شدن ندارید و این روند سبب می‌شود که نظم رستوران بهم بریزد.
 • در این کشور در زمان صحبت با یک فرد حق ندارید به او نزدیک شوید زیرا خلاف آداب مردم این کشور است.
 • در رستوران‌ها اجازه ندارید آرنج خود را بر روی میز قرار دهید زیرا دور از ادب است.
 • چنگال غذاخوری باید تا آخر غذا در دست شما باشد و حق ندارید آن را بر روی ظرف غذا و یا بر روی میز بگذارید.
 • برای انعام به گارسون حق ندارید بیش از یک مبلغ مشخص ارائه دهید.
 • شما در این کشور برای خرید یک محصول حق چانه زدن با فروشنده را ندارید.
به طور کل اگر شما می‌خواهید زندگی در آلمان را انتخاب کنید باید با موارد ممنوعه این کشور آشنا باشید که به چند مورد در بالا اشاره کردیم.و اگر این موارد را رعایت نکنید با شما برخورد خواهد شد و رفتار شما را به دور از ادب می‌دانند.

دین در آلمان

دین در آلمان

در کشور آلمان مذهب‌های متنوعی دیده می‌شود. مهمترین آنها مسیحیت، یهودیت و اسلام است. در حدود 45 درصد از مردم این کشور به خدا اعتقاد دارند. حدود 34 درصد از مردم این کشور مذهب خاصی ندارند. بیشترین میزان اعتقاد در این کشور مربوط به مسیحیت است و در حدود 61 درصد از مردم این کشور را پوشش می‌دهد. اسلام دومین دین برتر در آلمان است که بیش از 3 میلیون نفر در این کشور مسلمان و پیرو دین اسلام هستند.

در کشور آلمان هیچ نوع تعصب نژادی و مذهبی وجود ندارد به طوریکه شما می‌توانید در دوره‌ای اززمان پیرو یک دین و در دوره‌ای دیگر دین خود را تغییر دهید. در این کشور مسیحیت خود به سه دسته تقسیم می‌شود.

 1. کاتولیک به میزان 29 درصد از مردم
 2. پروتستان به میزان 28 درصد از مردم
 3. ارتودوکس به میزان 1.3 درصد از مردم
یهودیت در کشور آلمان بسیار محدود در مناطق خاصی دیده می‌شود. در حال حاضر در این کشور علاقه به سمت بخش بدون مذهب بیشتر است. مردم این کشور معتقد هستند که انسانیت بسیار مهم است. برای زندگی در آلمان مهم است که با عقاید مردم این کشور آشنا باشید.

تفریح در آلمان

تفریح در آلمان

در کشور آلمان تفریحات زیادی دیده می‌شود. در نظر داشته باشید که در این کشور شهربازی‌های بسیار وسیعی وجود دارد.

 • استخرهای سنتی در کشور آلمان در وضعیت مدرن نیز طراحی شده است و سرسره‌های آبی این کشور، فضایی هیجان‌انگیز بسیار عالی فراهم می‌سازد.
 • فانتازیالند از بهترین مراکز تفریحی در این کشور است که از وسایل مهیج بسیار زیادی در آن استفاده شده است. شهربازی دارای باغ وحش بوده و بیش از 4500 حیوان در آن دیده می‌شود.
 • قلعه شورین یکی از جاذبه‌های دیدنی بسیار عالی در کشور آلمان است که در شهر شورین قرار دارد. این قلعه در وسط دریاچه شورین واقع شده است و یک فضای ماجراجویی بسیار عالی ایجاد می‌کند. شما می‌توانید از این قلعه به صورت انفرادی و یا تورهای گروهی دیدن نمایید.
 • صخره‌های روگن آلمان در پارک ملی جاسموند قرار دارد. این صخره‌ها عموماً در معرض فرسایش بوده و دارای ارتفاع زیادی هستند.
 • صخره نوردان یکی از مهیج‌ترین تفریحات در کشور آلمان را به صخره‌های روگن اختصاص داده‌اند.
 • بازدید از شهر کوهستانی بایرن قطعاً برای شما بسیار جالب خواهد بود. این شهر بسیار کوچک است اما دارای استراحتگاه‌های تابستانی بسیار عالی است که می‌تواند برای سفرهای تابستانی یک انتخاب عالی محسوب شود.
برای زندگی در آلمان بسیار مهم است که با جاذبه‌های تفریحی این کشور آشنا شوید و به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتما از این فضاهای تفریحی دیدن نمایید.

حمل و نقل درون شهری و هزینه های آن در آلمان

حمل و نقل درون شهری و هزینه های آن در آلمان

در این بخش قصد داریم در خصوص سیستم حمل و نقل که برای زندگی در آلمان بسیار مهم است، صحبت کنیم.  هزینه‌هایی که در خصوص سیستم‌های حمل و نقل درون شهری این کشور اعلام شده است جدیدترین رقمی است که از سال 2018 به دست ما رسیده است:

 • یکی از روش‌های حمل و نقل در آلمان استفاده از مترو است که به نسبت سایر روش‌ها از سرعت بیشتری برخوردار است. برای اینکه از این سرویس‌ها استفاده نمایید، می‌توانید از بلیط‌های یک طرف و یا ماهانه استفاده کنید که قیمت برآورد شده برای گزینه یک طرفه به میزان 2/70 یورو بوده و بلیط‌های ماهانه‌ای که به شکل معمول استفاده می‌شود 70/00 یورو در نظر گرفته شده است که رقم قابل قبولی است. اینطور که اعداد و ارقام نشان می‌دهد استفاده از بلیط‌‌‌‌‌ های ماهانه می‌تواند گزینه بهتری محسوب شود.
 • افرادی که قصد دارند در کشور آلمان از تاکسی استفاده نمایند، می‌بایست هزینه 3/50 یورو را به عنوان کمترین نرخ در نظر بگیرند. نرخ تاکسی در این کشور بر اساس کیلومتر و یا ساعت تعیین می‌شود. به طوریکه تاکسی برای هر یک کیلومتر 2/00 یورو و برای هر یک ساعت 30/00  یورو است که رقم قابل قبولی در نظر گرفته می‌شود اینطور که مشخص شده است در این کشور بنزین برای یک لیتر 1/33 یورو است که گاهاً بیشتر می‌شود.
 • از دیگر وسایل حمل و نقل در کشور آلمان فولکس واگن گلف است که به هزینه  بالایی همراه است.
 • شما می توانید از ماشین‌های کرایه ای نیز در کشور آلمان استفاده نمایید.
وسایل حمل و نقل درون شهری و هزینه های مربوط به هرکدام از مهم ترین مسائلی است که هنگام ورود به هرکشوری باید نسبت به آن آگاهی کامل داشته باشید.

فرهنگ آلمان

فرهنگ آلمان

مردم آلمان، مردمی جدی و خشک هستند به طوریکه حس شوخ طبعی ندارند. آنها مردمی بسیار قانونمند هستند و به نظم خیلی اهمیت می‌دهند. مردم این کشور براساس اصول و قانونی که برای آنها در زندگی کاری و اجتماعی تعیین شده، عمل می‌کنند و رعایت این قوانین برای آنها بسیار حائز اهمیت است و اگر کسی قوانین تعین شده را رعایت نکند، قطعا با آن فرد برخورد خواهد شد. پس برای زندگی در آلمان باید مانند مردم این کشور قوانین را رعایت کنید وگرنه با شما برخورد خواهد شد. مردم کشور آلمان نسبت به مردم سوئد و نروژ کمتر نژادپرست هستند. این افراد با غریبه‌ها رفتار بسیار صمیمانه داشته و هیچ نوع برخورد نامناسبی صورت نمی‌گیرد.

اگر به سر و وضع خود رسیده باشید و از نظر پوشش شیک باشید بیشتر به شما ارزش گذاشته می‌شود. یک نکته مهمی که در خصوص کشور آلمان وجود دارد جوانان نئونازیسم در بخش شرق برلین است که بهتر است به عنوان یک مهاجر به این کشور از این افراد دوری نمایید. در کشور آلمان قانون حرف اول را می‌زند و قانون‌شکنی در این کشور نابخشودنی است. اگر با شخصی در این کشور قرار می‌گذارید باید طبق زمان حاضر شوید و تأخیر هرگز رویکرد خوبی ندارد. این روند در خصوص قرارهای کاری شاید به قیمت از دست دادن موقعیت شما تنها به دلیل ده دقیقه تأخیر تمام شود! لباس نامرتب هرگز نمی‌تواند یک انتخاب خوب برای قرار باشد. در واقع شما باید بتوانید با لباس های رسمی و تمیز سر قرار حاضر شوید.

در این کشور به بانوان بسیار احترام گذاشته می‌شود به صورتی که اگر با یک زن قرار دارید تا زمانی او ایستاده، شما حق نشستن ندارید مگر اینکه اجازه بگیرد. در زمان سرو غذا نباید آرنج شما بر روی میز قرار بگیرد و در صورتی که غذای شما به اتمام رسید، باید چنگال و چاقو را جفت کرده و در وضعیت منظم قرار دهید.

دست دادن در زمان سلام و خدافظ باید کمی محکم باشد و کسانی که آرام دست می‌دهند از سوی مردم کشور آلمان یک نوع بی‌میلی برای آشنایی قلمداد می‌شود و نمی‌تواند به نتیجه برسد. در این کشور دست دادن بسیار مهم است در یک شرکت بزرگ، آبدارچی با رییس خود دست می‌دهد این نشان از کیفیت بالای زندگی در این کشور است.

 

هنر آلمان

هنر آلمان

آکادمی هنرهای زیبا در کشور آلمان در شهرهای مختلف دیده می‌شود. عموماً مرکز اصلی این آکادمی در قدیمی‌ترین دانشگاه هنر این کشور است. این آکادمی در سال‌های 2016 در شهر مونیخ برگزار می‌شود. رشته‌های هنر در این کشور و همینطور مجسمه‌سازی و عکاسی بسیار مشهور است. گرافیک و نقاشی در کشور آلمان نیز از شهرت بالایی برخوردار است.

استفاده از سبک‌های سایه روشن تیره در اغلب نقاشی‌های کشور آلمان دیده می‌شود. منظره و پرتره به همراه سبک‌های مهم تاریخی در این کشور از شهرت زیادی برخوردار است. سبک‌های معماری در این کشور نیز بسیار مدرن پیش می‌رود. گسترش سبک‌های ساختمان شکنی جدید در این کشور از دیگر مسائلی است که دیده می‌شود. عموماً فرمت‌های ساختمانی گسترده در این کشور نیز می‌تواند در لیست هنرهای مشهور آلمان محسوب شود.

مردم این کشور بسیار علاقمند به عکاسی هستند به طوریکه گالری‌های عکاسی گسترده‌ای در طول سال برگزار می‌شود که هر یک از ارزش و اعتبار زیادی برخوردارهستند. اینطور که مشخص شده است در بخش‌های شمالی کشور آلمان سیستم‌های طراحی دقیق و درستی دیده می‌شود که می‌تواند با فرمت‌های ایده‌آل ترکیب شود.

شایان ذکر است که اساتید مشهور در کشور آلمان عملاً در زمینه‌های مختلف هنری به رتبه های عالی دست یافته‌اند.

ورزش در آلمان

ورزش در آلمان

وزرش یکی از اصول مهم زندگی است. قطعا برای زندگی در آلمان هم باید با ورزش‌های مهم این کشور آشنا شوید که مهم‌ترین‌ها آنها را در ادامه معرفی می‌کنیم:

 • اسکی در کشور آلمان و در فصل زمستان از دسته ورزش‌های بسیار عالی محسوب می‌شود؛ به طوریکه یک نوع تفریح خوب برای جوانان، به شمار می‌آید.
 • ورزش بدمینتون در این کشور نیز دارای ارزش بالایی است؛ به طوریکه در بخش‌های مشخصی از این کشور شاهد رتبه‌های جهانی در زمینه بدمینتون هستیم.
 • آقایان در کشور آلمان به بدنسازی بسیار علاقمند هستند و یک نگاه حرفه‌ای در خصوص این ورزش وجود دارد.
 • عموماً در کشور آلمان مسابقات بسکتبال برگزار می‌شود و در سال 2017، کشور آلمان، در زمینه بسکتبال رشد خوبی داشته است.
 • ورزش بوکس در کشور آلمان، به نوبه خود در بین افرادی که از نظر قدرت بالا هستند دیده می‌شود.
 • در کشور آلمان بیسبال توانسته به درجه خوبی دست یابد و در این مسیر یک سری شرایط به طور دقیق دیده می‌شود؛ به طوریکه دوره‌های آموزش بیسبال در کشور آلمان به صورت روتین برگزار می‌شود.
 • از دیگر ورزش‌های معروف در کشور آلمان پرش با اسکی، تکواندو، تنیس و تیراندازی، دریانوردی، دوچرخه سواری‌های مسابقه‌ای و راگبی 15 نفره است.
اما فوتبال، مهم‌ترین ورزش این کشوراست که به فوتبال ماشینی در جهان معروف است و توانسته 4 بار قهرمان جهان شود که بعد از برزیل دومین تیم موفق فوتبال ملی در دنیا محسوب می‌شود.

خرافات در آلمان

خرافات در آلمان

در کشور آلمان خرافات عجیبی وجود دارد.

 • کسی که در این کشور گربه‌ای را از بین ببرد و یا به او صدمه برساند به بدشانسی دچار می‌شود.
 • کشتن عنکبوت نیز در این کشور خوش یمن نیست.
 • مردم این کشور معتقد هستند که اگر پیش از رفتن به تخت خواب اتاق را تمیز نکنند؛ جوانترین فرد در منزل آرامش نخواهد داشت.
 • کودکی که در کشور آلمان به دنیا می‌آید نباید به پهلوی چپ بخوابد؛ چون در این صورت زشت و بد قیافه خواهد شد.
 • دیدن یک پیرزن در همایش و یا دیدار برای شما بدشانسی خواهد داشت.
 • کسانی در شب شنبه به دور خود می‌چرخند؛ پس از مرگ در قبر خود آرامش ندارند.
 • اگر آب باران بر روی سنگ های قبر جمع شود و آن را بر روی صورت خود بمالید؛ کک و مک موجود بر روی صورت از بین می‌رود.

 

خرافات جز جدایی ناپذیر زندگی مردم در تمان جهان است. قطعا هنگام زندگی در آلمان هم مردمانی را می‌بینید که به این خرافات اعتقاد دارند.

شایعات در مورد آلمان

شایعات در مورد آلمان

نژادپرستی در کشور آلمان نسبت به قبل بسیار شایع شده است و این تصور بسیار اشتباه است که در این کشور خبری از نژادپرستی نبوده اما باز نسبت به کشورهایی مثل سوئد و نروژ بهتر هستند و رفتارشان با مهاجران خوب است.

در این کشور یک شایعه در زمینه ارزش فرزند پسر وجود دارد که رد شده است و بین دختر و پسر در این کشور ارزش  یکسانی دیده می‌شود.

برخی از افراد معتقد هستند که اگر ساعت از  12 شب بگذرد و شما از مایعات سرد استفاده نمایید؛ صبح از خواب بیدار نمی‌شوید. این شایعه رد شده است و صحت ندارد.

شایعات در هرکشوری وجود دارد، قطعا هنگام زندگی در آلمان با یک سری شایعات این چنینی روبرو خواهید شد، پس زیاد تعجب نکنید.

اعیاد و تعطیلات رسمی در آلمان

اعیاد و تعطیلات رسمی در آلمان

 اعیاد و تعطیلات مهم در آلمان عبارتند از:

 • اول ژانویه روز نخست در سال جدید است که در این روز مدارس و شرکت‌های در این کشور تعطیل اعلام می‌شود.
 • 6 ژانویه روز اپیفانی به روز سه پادشاه مشهور است که در این روز جشن بزرگ مسیحی در کنار عید پاک برگزار می‌شود. این روز نشان دهنده پایان رسمی کریسمس بوده و در کشور آلمان روز تعطیل رسمی است.
 • 27 فوریه در کشور آلمان روز کارناوال نام دارد که البته نام دیگر آن فصل کارناوال است. این تاریخ در هر سال تغییر می‌کند و وابسته به تاریخی است که عید پاک در آن تاریخ برگزار می‌شود.
 • 14 آوریل روز جمعه خوب نام دارد یک روز تعطیل رسمی بوده و به مناسبت مصلوب شدن عیسی مسیح نامگذاری شده است. این جشن دو روز پیش از عید پاک برگزار می‌شود و شامل جشن های خاصی است.
 • 17 آوریل روز دوشنبه عید پاک است. در نظر داشته باشید که این روز نیز به مناسبت قیام مسیح بوده و اکثر کسب و کارها و همینطور مراکز دولتی و خصوصی در این روز تعطیل رسمی هستند.
 • 1 می تعطیلی روز اول ماه می است که روز کارگر نام دارد. این روز در کشور آلمان یک جشن مخصوص داشته که بسیار مهیج است.
 • 14 می روز مادر است که دومین یکشنبه ماه می را به خود اختصاص داده و جشن گرفته می‌شود. این روز نیز تعطیل رسمی است.
 • 25 می روز معراج است که 40 روز پس از عید پاک است نام دیگر روز معراج روز مرد است که به رسمیت شناخته شده است. این روز در طول سال تعطیل رسمی است.
 • 5 ژوئن پنجاهمین روز پس از عید پاک است که به روز دوشنبه اختصاص دارد. این روز نیز دارای مراسم‌های مخصوص به خود و تعطیل رسمی است.
برای زندگی در آلمان بسیار حائز اهمیت است که تعطیلات رسمی این کشور را بشناسید تا برای روزهای تعطیل خود برنامه ریزی کنید.

خطرات احتمالی برای افراد مقیم آلمان

خطرات احتمالی برای افراد مقیم آلمان

زندگی در آلمان برای افرادی که از طریق پناهندگی وارد خاک این کشور شده‌اند، بسیار خطرناک است؛ به طوریکه از هیچ حقوقی برخوردار نشده و به مشکل بر می‌خورند. در نظر داشته باشید که در این کشور نباید کودکان خود را در محله‌های عمومی و شلوغ رها کنید.

 

 

 

در این کشور یک سری شرایط به طور دقیق دیده می‌شود و آن هم حضور بانوان در بخش های مختلف جامعه است. در سال های گذشته خطراتی در این زمینه وجود داشت که امروزه به حداقل رسیده است.

تشابهات قوانین آلمان با ایران

تشابهات قوانین آلمان با ایران

زندگی در آلمان قوانینی دارد مثلا اگر در این کشور در صورتی که به یک فردی که نیاز به کمک دارد و کمک رسانی نشود؛ یک سال زندان در برخواهد داشت. این قانون در ایران وجود ندارد. اما در مورد شباهت‌های این کشور با ایران می‌توان گقت که، در آلمان به طور کلی مانند ایران، افراد باید سعی کنند که در پرداخت جریمه‌های رانندگی زمان مقرر را در نظر بگیرند؛ در غیر این صورت مشمول پرداخت هزینه بیشتر می‌شوند.

 

در زمان‌های گذشته در کشور آلمان افرادی که در زندان به سر می‌بردند در اعیاد و تاریخ‌های خاص از معافیت و یا تخفیف برخوردار می‌شدند؛ اما امروزه این قانون برداشته شده و سختگیری‌های گسترده‌ای در این زمینه دیده می‌شود.

گواهینامه و خرید ماشین در آلمان

گواهینامه و خرید ماشین در آلمان

اگر شما از دسته افرادی هستید که تازه گواهینامه دریافت کرده‌اید و برای زندگی در آلمان به دنبال خرید خودرو هستید؛ سایت‌های زیادی در این زمینه وجود دارد که به شما کمک می‌کنند تا بتوانید خودرو خریداری کنید. برای شروع، خرید خودروی دست دوم می‌تواند یک انتخاب خوب باشد.

در صورتی که بخواهید گواهینامه ایرانی خود را به گواهینامه کشور آلمان تبدیل نمایید؛ باید یک سری مراحل را به طور دقیق طی نمایید. در ابتدا باید گواهینامه خود را توسط یک مترجم رسمی به زبان آلمانی ترجمه کنید. افراد می‌بایست یک دوره کمک‌های اولیه را بگذرانند. در نظر داشته باشید که در این دوره به افراد آموزش داده می‌شود که روند رانندگی در کشور آلمان به چه صورتی است و باید چه نکاتی به طور دقیق رعایت شود.

 • تست بینایی در کشور آلمان بسیار مهم است و باید به طور دقیق به مرکزی که از سوی دولت این کشور برگزار می‌شود، بروید و با پرداخت هزینه 12 یورویی از وضعیت چشم خود باخبر شوید.
 • برای تصویری که بر روی گواهینامه شما درج می‌شود نیاز است که عکس بیومتریک داشته باشید. در داخل شهرهای مختلف این کشور مکان‌هایی برای این کار وجود دارد که هزینه‌های ارزانتری را در برمی‌گیرد.
 • سپس باید به اداره راهنمایی و رانندگی بروید و اصل گواهینامه ایرانی به همراه ترجمه را نیز به همراه داشته باشید.
 • در نظر داشته باشید که هزینه برای درخواست گواهینامه در حدود 40 یورو در نظر گرفته شده است.
 • این کار باید در طول 2 الی 3 سال اول اقامت خود در کشور آلمان صورت بگیرد پس از این دوره روند پر هزینه‌تر خواهد بود.
 • از شما یک آزمون تئوری اخذ می‌شود که نسبتاً ساده و شکل محور است.
 • پس از اینکه مدارک شما به اداره مربوطه ارائه شد نیاز است که یک الی دو هفته زمان بگذرد تا مجوز تبدیل گواهینامه ارسال شود.
 • شما از تاریخ درخواست به مدت یک سال زمان دارید که در آزمون تئوری شرکت کنید.پس از قبولی در آزمون تئوری به یکی از آموزشگاه‌های رانندگی در این کشور رفته و خود را برای آزمون عملی آماده می‌کنید. هزینه‌ای که در این مسیر در برگرفته می‌شود، عموماً 100 الی 200 یورو متغیر است.
در نهایت در یک آزمون رانندگی عملی 30 دقیقه ای شرکت می‌کنید و می توانید گواهینامه اخذ نمایید.

سفارت ها و کنسولگری های ایران در آلمان

سفارت ها و کنسولگری های ایران در آلمان

کنسولگری ایران در شهر برلین در کشور آلمان است.

تلفن سفارت: 004930843530

تلفن بخش اقتصادی: 00493084353470

تلفن بخش فرهنگی: 00493084353150

سایت سفارت: http://berlin.mfa.ir

ساعت و روزهای کاری سفارت ایران در شهر برلین هر روزه از 8:30 الی 17 به غیر از روزهای تعطیل در نظر گرفته شده است.

سفارت آلمان در تهران:

 • آدرس پستی سفارت آلمان در تهران، خیابان فردوسی شماره 324 است. روزهای کاری یک شنبه، چهارشنبه و پنجشنبه از ساعت 7 الی 15 است.
 • روزهای دوشنبه و سه شنبه از ساعت 7 الی 16 اعلام شده است. روزهای جمعه و شنبه سفارت تعطیل است.
ساعت کاری برای بخش تأیید مدارک از یکشنبه الی پنجشنبه از ساعت 7 الی 10 با تعیین وقت قبلی امکان پذیر است.

نوع پوشش مردم آلمان

نوع پوشش مردم آلمان

سبک لباس پوشیدن در کشور آلمان بسیار متنوع است؛ به طوریکه افراد در برخی مواقع از لباس‌های اسپرت استفاده می‌کنند و در برخی مواقع به دنبال لباس‌های پر زرق و برق هستند. در نظر داشته باشید که خاص بودن لباس در کشور آلمان بسیار مهم است. در مناسبت‌ها و جشن‌های عمومی این کشور استفاده از لباس‌هایی با تم خاص بین بانوان بسیار مشهور است. سبک پوشش در این کشور بسیار مهم است.

ست کردن لباس در این کشور بسیار مهم است و استفاده از لباس‌های رنگی بسیار مهم و ضروری است. در نظر داشته باشید که استفاده از ایده‌های خاص برای ست کردن لباس در این کشور بسیار حائز اهمیت است. دقت نمایید که کیف و کفش ست به همراه لباس‌های خاص و شیک از دسته مواردی است که در آلمان بسیار دیده می‌شود. شما برای انتخاب استایل خوب در این کشور، خوب است که به مناسبت‌های خاص بیشتر دقت کنید.

استفاده از لباس‌های پوشیده در مجالس عمومی به نسبت لباس‌های باز بیشتر دیده می‌شود. مردم آلمان در لباس پوشیدن از قوانین خاصی پیروی نمی‌کنند. در این کشور استفاده از لباس‌های جین خاص و زیبا بسیار دیده می‌شود.

بانوان عموماً از کیف‌های دستی فانتزی استفاده می‌کنند. کت های چرم تک رنگ از دسته گزینه‌های مهم برای آقایان در کشور آلمان محسوب می‌شود.

 

جغرافیا و شرایط آب و هوایی آلمان

جغرافیا و شرایط آب و هوایی آلمان

کشور آلمان به طور دقیق در بخش غرب قاره اروپا قرار گرفته است. این کشور از سمت شمال با دانمارک هم مرز است و از سمت غرب نیز با کشور فرانسه مرز مشترک دارد. آلمان از سمت جنوب با سوئیس و اتریش هم مرز بوده و از سمت شرق نیز با لهستان هم مرز است. مساحتی که برای کشور آلمان اعلام شده، 357.121 کیلومتر مربع است. اگر مجموع مساحت استان‌های کرمان و سیستان و بلوچستان را در نظر بگیریم، کشور آلمان از این دو کمی کوچکتر است!

کشور آلمان دارای زمستان‌های سرد و تابستان‌های گرمی است. به طور کلی اغلب افراد برای سفر به این کشور، فصل بهار را گزینه بسیار خوبی می‌دانند. بهار کشور آلمان بسیار زیباست و همه چیز بسیار زیباتر از قبل به نمایش گذاشته می‌شود. در صورتی که فصل بهار و تابستان برای سفر به این کشور انتخاب شود، هزینه‌ها کمی بیشتر خواهد بود. یکی از شباهت‌های بسیار ارزشمند کشور آلمان با ایران، شرایط آب و هوایی است. از این رو شاید زندگی در آلمان برای ایرانیان از نظر آب و هوایی مشکلی به وجود نیاورد. کسانی که به ورزش‌های زمستانی علاقمند هستند، می‌توانند در فصل زمستان به این کشور سفر کرده و چوب اسکی خود را نیز به همراه داشته باشند.

مرکز این کشور دارای پوشش گیاهی بسیار زیادی است؛ به طوریکه در فصل بهار این بخش‌ها بسیار دلنشین هستند و ما را به جاده های زیبای شمال کشور خواهند برد. یک مورد دیگر که در خصوص کشور آلمان دیده می‌شود این است که، این کشور از نظر مهاجرپذیر بودن بسیار عالی است.

غذاهای آلمان

غذاهای آلمان

یکی از مهم‌ترین نیازهای هر فردی غذا خوردن است. پس آشنایی با غذاهای هرکشوری از اصلی‌ترین بخش‌های زندگی است. در این بخش سعی می‌کنیم مهم‌ترین غذاهای آلمان را معرفی کنیم:

 • اشپتزله که یکی از معروف‌ترین غذاهای کشور آلمان است . این غذا یک نوع پاستا است که از تخم مرغ و آرد و نمک و آب گازدار تهیه می‌شود. خمیر به دست آمده از این غذا بسیار لطیف است. استفاده از پنیر محلی سبب می‌شود که طعم این غذا عالی شود.
 • سوسیس برات ورس از دیگر غذاهای مشهور کشور آلمان محسوب می‌شود که جایگاه بسیار بالایی در برنامه‌های غذایی دارد. سوسیس بخش جدانشدنی از مراسم باربیکیو در کشور آلمان است. سوسیس‌ها با روش خاصی گریل می‌شود و سس کچاپ و همینطور خردل بر روی آن، سبب کیفیت بیشترشان خواهد شد.
 • برتکارتوفن نوعی سیب‌زمینی سرخ کرده است که طعم سبزی بی‌نظیر آن در ذهن‌ها نقش می‌بندد. سیب زمینی‌ها بسیار باریک برش داده می‌شود و با پیاز فراوان سرخ می‌شود. این غذا یک وعده غذای خوش طعم و ارزان قیمت در کشور آلمان است.
 • سائوربراتن از دیگر غذاهای خوش طعم در کشور آلمان است که افراد مسن بسیار به آن علاقمند هستند. در این غذا از یک تکه گوشت استفاده می‌شود که در فر گذاشته می‌شود و زمان زیادی برای طبخ آن نیاز است.
 • مالتاشن یک غذای بسیار عالی در کشور آلمان است؛ به طوریکه تکه گوشت درون خمیر پاستا قرار می‌گیرد و به صورت آب پز و سرخ شده سرو می‌شود. این غذا برای کودکان بسیار مقوی است و یک گزینه عالی محسوب می‌شود.
 • لیبرکیزه از دسته غذاهایی است که با گوشت قرمز تهیه می‌شود که با چاشنی بسیار خوش طعمی سرو می‌شود. بهتر است که از فر برای طبخ آن استفاده شود. استفاده از خردل شیرین در این غذا سبب طعم دهی بی نظیر آن خواهد شد.
 • رولادنف به برش‌های نازک گوشت گاو گفته می‌شود که با پیاز و ترشی رول شده و در فر طبخ داده می‌شود. این غذا بسیار خوش طعم و بسیار زمان‌بر است. از رولادن در رستوران های خوب کشور آلمان استفاده می‌شود.
به شما پیشنهاد می‌کنیم به عنوان یک مهاجر حتما غذاهای آلمان را امتحان کنید.

ازدواج خارجی ها در آلمان

ازدواج خارجی ها در آلمان

ازدواج در کشور آلمان به دو صورت دفتری و مذهبی صورت می‌گیرد. در ازدواج‌های آلمانی خبری از مهریه و جهیزیه نبوده و به طور کلی همه چیز بر اساس سطح اقتصادی زن و مرد است. یک قانون جالب در این کشور به این صورت است که در دوران نامزدی حلقه در دست چپ افراد است این در حالی است که پس از ازدواج حلقه می‌بایست در دست راست قرار بگیرد.

تست توانایی جسمی در ازدواج در کشور آلمان دیده می‌شود که باید افراد از نظر جسمی در وضعیت خوبی باشند. در صورتی که یک فرد خارجی بخواهد با یک فرد آلمانی ازدواج نماید، ازدواج باید در وضعیت واقعی صورت بگیرد و هرگز روال صوری و تقلبی در این مسیر نمی‌تواند منجر به اخذ اقامت شود. در صورتی که با یک فرد آلمانی ازدواج کرده باشید پس از 3 سال برای اخذ اقامت درخواست می‌دهید.

برای طلاق در این کشور فرد متقاضی مبلغی را ارائه داده و دادخواست طلاق را صادر می‌کند. دو شخص در صورتی می‌توانند طلاق بگیرند که هر دو از نظر عاطفی به هم تعلق نداشته باشند همینطور باید به مدت یک الی دو سال جدا از هم زندگی کرده باشند.

رفتارهای غیر منطقی و خشونت یکی از طرفین سبب می‌شود که روال طلاق سریع‌تر صورت بگیرد.

میانگین درآمد در آلمان

میانگین درآمد در آلمان

آلمان به لحاظ صنعتی بسیار قوی است از همین رو اگر شما از نظر فنی، مهارت بالایی را داشته باشید و در زمینه‌های مهندسی و فنی متخصص باشید، حقوق بسیار بالایی دریافت خواهید کرد و به طور کل شرایط کاری در کارهای فنی و مهندسی بسیار فوق‌العاده است و شما می‌توانید به عنوان یه متخصص از درآمد بسیار بالا و شرایط و رفاه کامل زندگی در آلمان برخوردار باشید. در این بخش شغل‌های پردرآمد در این کشور را بررسی می‌کنیم و میزان درآمد تقریب برای هر یک را اعلام می‌داریم. یکی از بهترین شغل‌هایی که در کشور آلمان دیده می‌شود:

مدیریت اجرایی سرمایه انسانی است که به میزان 189996 یورو درآمد به طور متوسط برای این حرفه در نظر گرفته شده است. این رشته از دسته شغل‌های انسانی و بسیار سخت در آلمان محسوب می‌شود.

مدیر محصولات بانکی با متوسط درآمد 180000 یورو از دیگر گزینه‌های پر سود در این کشور است. یک مدیرمحصولات بانکی در واقع دارایی‌های مهم و اصلی بازاریابی بانکی را مورد بررسی قرار می‌دهد و هدف اصلی در این شغل توسعه برنامه‌های بازاریابی است تا بتواند فروش را در وضعیت بهتری پیش ببرد. طراحی مفهومی ایده‌های خارق العاده در این شغل حرف اول را می‌زند.

جانشین مدیر کل با متوسط درآمد 150000 یورو از دیگر گزینه‌های پردرآمد بوده که کار اصلی این شغل برنامه‌ریزی، توسعه و پیاده سازی و نظارت است. به این نکته توجه کنید که نظارت به طور دقیق بر طرح‌های شرکتی صورت می‌گیرد.

کمربند سیاه شش سیگما یک شغل پر درآمد در کشور آلمان که به فرد حرفه‌ای گفته می‌شود که در روش شش سیگما زبردست باشد او می‌تواند پروژه‌ها را بهبود بخشد و فعالیت او به صورت تمام وقت خواهد بود. در نظر داشته باشید که متوسط درآمد برای این فرد در حدود 150000 یورو در نظر گرفته شده است.

اما اگر بخواهیم در مورد حقوق در این کشور صحبت کنیم به این صورت است که، به عنوان مثال حقوق یک کارآموز در آلمان به طور میانگین 24 تا 35 هزار یورو در سال است. و بعد از اتمام کارآموزی، اگر فرد شغلی به دست آورد، قطعا در سال حدود 40 هزار یورو حقوق دریافت خواهد کرد و حال اگر آن فرد دارای سابقه کاری باشد، همچنان حقوق تا 70 الی 80 هزار یورو در سال افزایش می‌یابد که با این درآمد می‌توان در رفاه کامل در آلمان زندگی کرد.

کار و کاریابی و اجازه کار و ویزای کاری در آلمان

کار و کاریابی و اجازه کار و ویزای کاری در آلمان

برای زندگی در آلمان یکی از مهم‌ترین مسائل، پیدا کردن کار است. شما برای یافتن شغل مورد نظر در کشور آلمان باید تخصص خاصی داشته باشید. یکی از شغل‌هایی که می‌تواند انتخاب خوب و پردرآمدی برای شما باشد، مشاوره حقوقی است. برای ورود به این شغل باید سابقه کاری بالایی داشته و پرونده‌های دشواری را به نتیجه رسانده باشید. شرکت‌های بزرگ و دولتی در این کشور هر ساله آگهی در زمینه فراخوان مشاوره‌های حقوقی در نظر می‌گیرد که عموماً مراجعه کننده برای آن کم است به این ترتیب یکی از گزینه‌های خوب برای خارجیان خواهد بود. تسلط به زبان آلمانی یک اصل مهم در این زمینه است. متوسط حقوق برای این رشته 144000 یورو در نظر گرفته شده است که رقم بسیار عالی است. در نظر داشته باشید که مدرک کارشناسی ارشد در این زمینه قابل قبول است. کار در کشور آلمان طبق قوانین خاصی صورت می‌گیرد.

از دیگر روش‌هایی که می‌تواند منجر به یافتن شغل خوب شود شرکت در دوره‌های کارآموزی است که برای دانشجویان و فارغ‌التحصیلان در دانشگاه کشور آلمان یک گزینه بسیار عالی بوده و در رشته‌های فنی و مهندسی عموماً با کیفیت بالاتری همراه است.

یکی از کارهای بسیار عالی در این کشور بازاریابی برند است که چند سالی است در بورس قرار گرفته و ورود به آن کار دشواری نیست. این فرد می‌بایست بتواند شکل و یکپارچگی نام تجاری شرکت‌های بزرگ را مورد ارزیابی قرار داده و به طور دقیق برآورده سازد که آیا چشم‌انداز تجاری خوبی برای برند مورد نظر در دسترس است یا خیر. در نظر داشته باشید که برای ورود به این شغل باید حداقل سه سال سابقه کار داشته باشید و نرم افزار CRM را به خوبی بلد باشید. کاریابی در کشور آلمان بر اساس سایت‌ها و یا بر اساس کارفرما صورت می‌گیرد.

برای اخذ ویزای کار کشور آلمان نیاز به نامه‌ای از سوی کارفرما است و باید سمت شما و میزان حقوق و محل زندگی و گردش مالی مورد نیاز به طور دقیق مشخص باشد.

بازار کار 

کشور آلمان یکی از محبوب‌ترین مقاصد مهاجرتی در اروپا به شمار می‌رود. اقتصاد آلمان بسیار پیشرفته و رو به رشد است. تقریباً در هر یک از موقعیت‌های شغلی چه کارمندی باشد و چه در حوزه صنعت و خدمات، از رونق خوبی برخوردار است. افرادی که قصد ورود به کشور آلمان و یافتن شغل مناسب را دارند، باید به زبان انگلیسی مسلط باشند و پس از ورود به این کشور به آموختن زبان آلمانی مشغول شوند. برای یافتن کار در این کشور بهتر است از طریق موسسات معتبر کاریابی و یا وب سایت‌های استخدامی اقدام شود. دریافت ویزای کار نیز به فرصت و زمان زیادی نیاز دارد. آنچه موجب سهولت دریافت ویزای کار آلمان می‌شود، ارائه نامه پذیرش یا دعوتنامه از سوی یک کارفرما در این کشور است.

محبوب‌ترین مشاغل کشور آلمان به حوزه‌های صنعت، مهندسی، علوم رایانه و برنامه نویسی و همچنین آموزش اختصاص دارد.

هزینه ها و صرفه جویی در هزینه ها در آلمان

هزینه ها و صرفه جویی در هزینه ها در آلمان

 براساس سایت numbeo ، شما هنگام زندگی در آلمان برای یک وعده غذایی نیاز است که 10/00  یورو در نظر بگیرید. وعده‌های غذایی برای دو نفر در این کشور در صورتی که یک رستوران متوسط را انتخاب کنید 45/00 یورو است. برای حمل و نقل در کشور آلمان در صورتی که از بلیط های یک طرف حمل و نقل مترویی استفاده نمایید هزینه شما 2/80یورو در نظر گرفته می‌شود. در صورتی که از بلیط‌‌ های ماهانه استفاده نمایید و استفاده شما در وضعیت معمول یعنی غیر ویژه باشد باید 74/80یورو هزینه در نظر گرفته شود. اینطور که شواهد نشان می‌شود قیمت آغازین برای شروع کار تاکسی در این کشور از 3/50 یورو است. هزینه‌ای که برای وسایل عمومی در یک آپارتمان 85 متر مربع در نظر گرفته می‌شود 219/75یورو است که این هزینه شامل برق، گرمایش و سرمایش، آب و زباله خواهد بود. به عنوان مثال طبق آخرین آماری که از سال 2018 به دست ما رسیده است، هزینه یک دقیقه صحبت با تلفن در این کشور 0/10یورو است که در وضعیت بدون تخفیف قرار دارد. هزینه‌ای که برای باشگاه بدنسازی در این کشور در نظر گرفته می‌شود برای یک فرد بزرگسال 30/43یورو است که اگر تعداد دفعات آن بیشتر شود تا 50/00 یورو نیز ادامه دار خواهد بود. 

برای صرفه جویی در هزینه های کشور آلمان می‌توانید از کارت‌های تخفیف برای حمل و نقل استفاده نمایید. در رستوران‌های سنتی غذا صرف کنید و برای اجاره آپارتمان به سراغ مناطق دور از مرکز شهر بروید. در نظر داشته باشید به طور کلی درآمدزایی در کشور آلمان به صورتی است که از پس هزینه‌های موجود برخواهید آمد. یک نکته مهم دیگر نیز وجود دارد و آن هم شرایط خرید به شکل عمده بوده که می‌تواند در هزینه‌های نهایی شما صرفه جویی ایجاد نماید. 

اگر شما به عنوان یک دانشجو در این کشور زندگی کنید به طور میانگین برای یک ماه، هزینه‌ای معادل 600 یورو باید در نظر بگیرید و اگر محل زندگی شما پایتخت آلمان، شهر برلین است به طبع هزینه زندگی در این شهر بیشتر خواهد بود و تا 800 یورو افزایش می‌یابد. همچنین اگر همراه خانواده باشید، قطعا هزینه‌ها بیشتر می‌شود و به نسبت همین ارقام می‌توانید هزینه یک ماه را برای خانواده خود حساب کنید.

هزینه درمان در آلمان

اگر افرادی که در آلمان زندگی می‌کنند بیمه‌ای داشته باشند که توسط دکتر و امتیازات آن کشور قابل قبول باشد برای بهداشت و درمان نگران هزینه زیاد درمان نباشند. زیرا به صورت رایگان انجام می‌شود. و دیگر از جیب خود هیچ پولی نمی‌پردازند. GOÄ می‌تواند لیست قیمت تمام خدمات پزشکی را ارائه دهد. این لیست حداقل و حداکثر قیمت مراجعه به پزشک را نشان می‌دهد.

هزینه مراقبت‌های بهداشتی در کشور آلمان

فهمیدن تفاوت هزینه‌ها در کشورهای مختلف به جامعه و مردم کمک زیادی می‌کند. تا بتوانند برای شناسایی این هزینه راه‌حلی پیدا کنند. هزینه غیر مستقیم مراقبت‌های بهداشتی شامل حمل و نقل به بیمارستان یا کلینیک می‌شود. اما راه‌حل‌هایی وجود دارد تا این هزینه را کاهش داده و دیگر نیازی به مراجعه نداشته باشند. یکی از این روش‌ها این است که هر فردی خود را ملزم بداند کمک‌های اولیه را یاد بگیرد و در مواقع اضطراری از آن استفاده کند تا دیگر نیازی به آمبولانس نداشته باشند.

انواع هزینه‌های پزشکی در آلمان:

 • هزینه درمان 50 تا 100 یورو است.
 • آزمایش و چک آپ 20 تا 100 یورو است.
 • دریافت نسخه پزشک 20 تا 30 یورو است.

این هزینه‌ها برای افرادی بومی و افراد خارجی است. البته جای تعجب ندارد که بعضی از افراد خارجی برای درمان به کشور آلمان مراجعه می‌کنند زیرا این کشور دارای بهترین پزشک‌ها و انواع مختلف و کارآمد تجهیزات پزشکی است.

هزینه درمان به صورت خصوصی

در آلمان تمامی اقدامات و بیمارستان‌های خصوصی هزینه بردار هستند و رایگان نیستند. و به طور معمول هزینه بیمارستان‌های خصوصی را کسانی متقبل می‌شوند که از کشورهای خارج آمده‌اند و هیچ‌ گونه بیمه خدمات درمانی ندارند. لازم به ذکر است که چه طرح‌های خصوصی و چه دولتی نیاز به یک طرح بیمه درمانی دارند. و اگر کسی این طرح را نداشته باشد طبق قانون آلمان مجازات خواهد شد و باید جریمه‌ بپردازد.

هزینه خدمات پزشکی

هزینه خدمات پزشکی در آلمان طبق قوانین ثابتی تنظیم خواهد شد. بنابراین هیچ پزشکی نخواهد توانست از حد معین شده، هزینه‌ای بیشتر یا کمتر دریافت کند. اما در کل متخصص‌ها نسبت به دکترهای معمولی هزینه بیشتری دریافت می‌کنند. جدا از ویزیت دکتر هر فرد لازم است هزینه داروهای خود را پرداخت کند. البته در آلمان تمام دکترها موظف هستند داروهایی تجویز کنند که قیمت پایینی دارد. و به لطف تشخیص دقیق پزشکان ماهر آلمان آنها آزمایشات و تست‌های اضافی را هرگز تجویز نمی‌کنند.

افزایش نرخ درمان در آلمان

هزینه درمان و پزشکی در آلمان ممکن است که افزایش پیدا کند. زیرا با هر بار مراجعه به پزشک باید هزینه خدمات پزشکی را پرداخت کرد. برای مثال اگر فردی بخواهد جواب آزمایش‌هایش را همان روزی که به دکتر مراجعه کرد برگرداند باید یک بار دیگر ویزیت را پرداخت کند. اما کشور آلمان هزینه‌هایی این چنین را برای خارجی‌ها دریافت نمی‌کند. متوسط هزینه بستری 4000 یورو است. و اگر کسی نیاز به مراقبت‌های ویژه داشته باشد باید 1400 یورو بپردازد.

گردشگری پزشکی

با این وجود کسانی هستند که برای درمان به کشور آلمان می‌روند برای توضیحات لازم در مورد خدمات پزشکی این کشور بهتر است افراد خارجی با بیمارستان یا درمانگاه کشور آلمان تماس بگیرند و از تمامی امکانات جویا شوند. گردشگری پزشکی یکی از موارد مهم کشور آلمان است زیرا در زمینه پزشکی برای خارجیان، در طول سال 1.2 میلیارد یورو دریافت می‌کنند. به خاطر تیم پزشکی ماهر و متخصص‌های کاردان در کشور آلمان هزینه تجهیزات پزشکی و درمان این کشور از سایر کشورهای جهان بیشتر است.

کارکرد مراقبت‌های بهداشتی در آلمان

مراقبت‌های بهداشتی در آلمان به وسیله شرکت‌ها و ارگان‌های خصوصی پشتیبانی می‌شود. اگر کسی در این خصوص دفترچه بیمه داشته باشد دیگر نیازی نیست که هزینه‌ای پرداخت کند. صندوق مراقبت‌های بهداشتی در کشور آلمان به علت نیاز مردم به این تخصص 6.11 درصد تولید ناخالصی دارد. و علت آن به خاطر رشد زیاد جمعیت در کشور آلمان است که هر سال نسبت به سال قبل بیشتر می‌شود.

میزان هزینه بیمه درمان

هزینه بیمه درمان بستگی به شرایط مردم و شرکت بیمه دارد. پوشش خدمات و تجهیزات درمانی می‌تواند 60 تا 1500 یورو در هر ماه باشد. بیمه درمان و بهداشت بر طبق قوانین آلمان الزامی است. اکثر مردم حتی دانشجوهایی که به کشور آلمان مهاجرت می‌کنند نیاز به بیمه بهداشت و درمان دارند. با این وجود بعضی از مردم فقط می‌توانند یک طرح خصوصی از بیمه را داشته باشند.

هزینه بیمه عمومی

بیمه عمومی همان بیمه قانونی است. و تمام مردم در آلمان به طور یکسان پول بیمه را پرداخت نمی‌کنند. بلکه برای هر فرد در شرایط خودش متفاوت است.

هزینه بیمه عمومی برای کارمندان

کارمندان باید در کل 14.6 درصد از درآمد ماهانه خود را بپردازند. و این مقدار کلا بر عهده کارمند نیست بلکه 7.3 درصد از هزینه را باید کارفرما بپردازد. و بقیه هزینه مانده بر عهده کارمند است.

 • هزینه بیمه عمومی برای خانواده کارمندان رایگان است.
 • برای کارآموزان هزینه بیمه عمومی بین 54 تا 63 یورو و گاهی تا 28 تا 69 یورو در هر ماه می‌رسد.
 • دانشجویان نیز باید 04 تا 76 یورو بپردازند. و ممکن است به 12 تا96 یورو در ماه برسد.
 • هزینه بیمه مستمری بگیرها 50 تا 10 یورو و 126 یورو در هر ماه است.
 • برای شغل‌های آزاد و خود اشتغالی 14.6 درصد از درآمد ناخال در هر ماه است.
 • در کل تمامی کارکنان در هر شغل و شرایط باید حداقل هر ماه 200 یورو برای بیمه عمومی بپردازند.

هزینه‌ی درمان برای بیماران خارجی

اگر فردی به عنوان بیمار خارجی به پزشک در آلمان مراجعه کند. پزشک باید بر اساس معیارهای هزینه در آلمان که Gebührenordnung für zrzte، GO service است، خدمات پزشکی را دریافت کند. این مقدار و مقیاس هزینه در کشور آلمان به صورت الزام درآمده است و همه پزشکان باید آن را رعایت کنند. حتی بیمارهای خصوصی هم باید طبق همین قوانین ویزیت شوند. اگر بیمار خارجی یک ویزیت سرپایی داشته باشد، هزینه‌ای که باید پرداخت کند بین 14 تا 33 یورو است. هم‌چنین برای تنظیم کردن قرار ملاقات با استفاده از تماس تلفنی، پزشک باید 3 یورو دریافت کند. و اگر مریض، مشاوره‌ای برای عمل داشته باشد باید پزشک معالج 21 یورو بر 3 یورو قبلی اضافه کند. و هزینه مشاوره به صورت گسترده 20 یورو است.

قیمت برخی کالاهای اساسی در آلمان

قیمت برخی کالاهای اساسی در آلمان

قیمت برخی از کالاهای سوپرمارکت در کشور آلمان از قرار زیر است:

 • شیر به میزان یک لیتر 0/78 یورو
 • نان سفید تازه به میزان 500 گرم 1/14 یورو
 • برنج سفید به میزان یک کیلوگرم 1/79 یورو
 • تخم مرغ به میزان 12 عدد 1/70  یورو
 • پنیر محلی به میزان یک کیلوگرم 7/42 یورو
 • پیاز یک کیلوگرم 0/85 یورو
 • آب به میزان بطری های یک و نیم لیتری 0/32 یورو

 

قیمت لباس در کشور آلمان از قرار زیر است:

 • یک جفت جین 77/16 یورو
 • یک لباس تابستانی از برندهای کپی 33/66 یورو
 • یک جفت کفش نایک 84/42 یورو
 • یک جفت کفش مردانه چرم 105/13 یورو
برای زندگی در آلمان بسیار مهم است با قیمت کالاهای اساسی مورد نیاز خود آشنا باشید. در اینجا سعی کردیم شما را از مهم‌ترین قیمت‌های کالاهای مهم این کشور آگاه کنیم.

اقتصاد در آلمان

اقتصاد در آلمان

کشور آلمان دارای نیروی کار بسیار حاذقی است به طوریکه گردش مالی در این کشور در سال 2018 به میزان 30 درصد از سال‌های قبل بیشتر شده است و این روند به نوبه خود بسیار ارزشمند است. سطح نوآوری در آلمان بسیار بالا است به طوریکه شما می‌توانید با ایده‌ای که در ذهن خود دارید از ویزای کارآفرینی استفاده کرده و وارد خاک این کشور شوید. میزان فساد مالی در کشور آلمان بسیار کم است و همه چیز به شکل دقیق کنترل شده است. این کشور برای سرمایه‌گذاری بی‌نظیر است. در بین 500 شرکت بزرگی که در دنیا وجود دارد 37 شرکت مربوط به این کشور است که رقم قابل توجهی است. در نظر داشته باشید که علم و فناوری در این کشور وابستگی بسیار شدید به اقتصاد دارد. کار در کشور آلمان با حقوق بالا بسیار فراهم شده است. به طوریکه وضعیت استخدام در کشور آلمان بیشتر از شرق آن است. گردش مالی در کشور آلمان در شغل‌های برنامه نویسی و آی تی بسیار زیاد بوده و هنوز هم شاهد رشد بالایی در این کشور هستیم. مصالح ساختمانی و موارد مربوط به سرمایش و گرمایش تولید شده در کشور آلمان بسیار با کیفیت بوده و جنبه صادراتی بالایی دارد. عایق‌های صنعتی در این کشور بسیار ارزشمند هستند. سیستم‌های تکنولوژی آب بندی تولید شده در کشور آلمان در سال 2015 توانست رتبه اول در جهان را به خود اختصاص دهد.

این کشور در زمینه تولید ناخالص رتبه بسیار بالایی را شامل می‌شود.

امنیت مالی و اقتصادی در آلمان

امنیت مالی و اقتصادی در آلمان

افرادی که مهاجرت به کشور آلمان از طریق سرمایه‌گذاری را انتخاب کرده‌اند به سادگی می‌توانند به فضای داخلی این کشور اطمینان داشته باشند. یکی از دلایل آن این است که، سیستم‌های تکنولوژی سرمایه در آلمان با پیشرفت زیادی همراه بوده است و این طور که به نظر می‌رسد در این کشور هدر رفتن سرمایه صفر اعلام شده است که بسیار عالی است.

شغل‌هایی که در زمینه ماشین‌های الکتریکی در این کشور فعالیت دارند از نظر امنیت اقتصادی بسیار در امان هستند. همینطور افرادی که در حرفه‌های بهداشت و پرستاری تحصیل کرده‌اند توانسته‌اند از سیستم‌های بهداشت و درمان در این کشور به خوبی برخوردار شوند. در نظر داشته باشید از دیگر شغل‌هایی که با امنیت مالی بالایی روبرو است حسابداری است. شرکت‌های بزرگی در کشور آلمان فعالیت داشته و روز به روز به تعداد این افراد افزوده شده است به این ترتیب حسابداری بخش جدانشدنی در این راستا محسوب می‌شود. در نظر داشته باشید که رانندگان و مهندسان حمل و نقل ریلی در کشور آلمان نیز می‌توانند از نظر درآمدزایی در امان باشند زیرا این کشور با کمبود این نیرو مواجه است. شرایط زندگی در آلمان بستگی به سبک زندگی شما دارد.

ساخت و ساز ساختمان از دسته شغل‌های بسیار پر درآمد در کشور آلمان است به طوریکه هرگز درگیر نوسانات اقتصادی نبوده و همیشه درآمد قابل قبول خود را دارد.

امنیت در آلمان

امنیت در آلمان

امنیت برای زندگی در آلمان از مهم ترین مسائل برای افراد مهاجر است. در سال 2018 قوانین جدید امنیتی برای کشور آلمان وضع شده است که به نسبت سال‌های قبل با یک سری سختگیری‌ها همراه است.

در خیابان‌های کشور آلمان در هر منطقه‌ای از دوربین‌های امنیتی بسیار قوی استفاده شده است به طوریکه هر نوع حادثه‌ای به صورت کاملاً حرفه‌ای به ثبت می‌رسد. در بخش‌های مشخصی از این کشور یک سری سیاست‌های امنیتی خاص برای کودکان و افراد میانسال دیده می‌شود. عموماً تعداد پلیس‌ها در اماکن عمومی و دولتی بیشتر از سایر بخش‌ها است و به این ترتیب سیستم امنیتی در این کشور به شکل دقیق برآورد شده است. کیف قاپی در کشور آلمان بسیار کم دیده می‌شود و عموماً شما می‌توانید به میزان مورد نیاز با خود پول نقد داشته باشید.

در سال 2018 به نسبت سال‌های قبل میزان جرم و جنایت در کشور آلمان کمتر شده است. پزشکان در صورتی که به بیماران خود سوء نیت داشته باشند دستگیر خواهند شد و حقوق شهروندی در این کشور به طور دقیق و درست رعایت می‌شود.

 

شایان ذکر است که مسلمانان در این کشور برای داشتن حجاب آزاد هستند اما استفاده از روبند عموماً آنطور که باید دیده نمی‌شود و نیاز است که وضعیت چهره به طور دقیق رعایت شود.

مراحل و شرایط اخذ اقامت برای خود و همراه در آلمان

مراحل و شرایط اخذ اقامت برای خود و همراه در آلمان

شما برای اخذ اقامت در کشور آلمان در ابتدا باید ویزا داشته باشید. مبرهن است که اخذ ویزا بر اساس نوع ویزا و هدف شما با هم فرق خواهد داشت. در کشور آلمان اگر شما از طریق کسب و کار ورود نمایید، می‌توانید برای همراهان خود نیز ویزا دریافت نمایید. در خصوص شرایط تحصیلی در این کشور در صورتی که شما متأهل هستید و قصد دارید که همسر و فرزند خود را نیز همراه سازید باید یک نکته را مد نظر داشته باشید که همسر شما به عنوان یک همراه در این کشور مجاز به کار نیست و سختگیری‌ها در این زمینه بسیار زیاد دیده می‌شود. یک نکته بسیار مهم در خصوص کشور آلمان وجود دارد و آن هم در خصوص ویزای سرمایه‌گذاری است. کسانی که از طریق سرمایه وارد کشور آلمان شده‌اند باید در ابتدا به مدت مشخص که از سوی دولت آلمان تعیین می‌شود در این کشور زندگی نمایند.

خوشبختانه در کشور آلمان شرایط زندگی بسیار عالی است.

برای اخذ ویزای این کشور در ابتدا باید فرم مخصوص تکمیل شده و سپس نوبت به مدارک و وقت سفارت است. اقامت پس از ویزا به مدت مشخص در دو حالت موقت و دائم صادر می‌شود.

 

حداقل حقوق در آلمان

حداقل حقوق در آلمان

قانون دستمزد آلمان به 95 درصد از کارگران اعمال می‌شود اما در این بین افرادی هستند که دارای شرایط خاص هستند. در نظر داشته باشید که اگر شما در کشور آلمان در دوره‌های کارآموزی کمتر از 3 ماه هستید و یا در بخش‌هایی از دوره‌های دانشگاهی و کارهای داوطلبانه شرکت می‌کنید، واجد شرایط برای حداقل دستمزد این کشور نخواهید بود و عموماً کمتر از این میزان دستمزد برای شما در نظر گرفته می‌شود.

حداقل دستمزد ملی یک کشور بر اساس ساعت، روز و یا ماه تعیین می‌شود. طبق آماری که از سال 2018 به دست ما رسیده است حداقل دستمزد در این کشور 1532 یورو در ماه است که به میزان 8.84 یورو برای هر ساعت کار می‌شود. این رقم نسبت به سال 2017 تغییر خیلی زیادی نداشته است. افرادی که اضافه کاری می‌کنند نیز طبق همین سطح شامل افزایش حقوق خواهند بود. در صورتی که کارفرما بدون دلیل از دستمزد کم کند با جریمه‌های سنگینی روبرو می‌شود.

در نظر داشته باشید که زندگی در آلمان برای کسانی که از نظر حرفه در وضعیت تخصص بالایی قرار دارند با درآمد خوبی همراه است به طوریکه می‌تواند هزینه‌های زندگی را پوشش دهد.

اجاره خانه در آلمان

اجاره خانه در آلمان

خرید و اجاره خانه در کشور آلمان یکی از موضوعات بسیار مهم بوده و عموماً از نگرانی‌های مهم افراد برای زندگی در آلمان محسوب می‌شود. در صورتی که شما بخواهید یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر اجاره نمایید باید حداقل 450/00 یورو در نظر بگیرید که البته این رقم در حال حاضر کم بوده و خانه خوبی نخواهد بود. در صورتی که راضی به زندگی خارج از مرکز شهر باشید، هزینه 503/43 یورویی گزینه خوبی برای شما بوده و می‌تواند روال زندگی شما را بهبود بخشد. یک نکته اساسی را در نظر داشته باشید که عموماً برای اجاره منزل بیرون از شهر حداقل هزینه از 310/00 یورو آغاز می‌شود و با توجه به مساحت و متراژ خانه این رقم متغیر است. خرید ملک در کشور آلمان بستگی به درآمد شما دارد.

آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر در حدود 1333/20 یورو هزینه در بر دارد که قطعاً رقم زیادی است. این رقم برای همان آپارتمان بیرون از مرکز شهر به میزان 959/64 اعلام شده است که به نوبه خود می‌تواند یک رقم قابل قبول باشد. برای اجاره منزل در این کشور باید از سایت‌های معتبر و یا مشاوران املاک کاربلد استفاده نمایید. اجاره خانه در کشور آلمان می‌تواند به صورت بخش بندی صورت بگیرد. شما نیاز به ارائه یک فرد به عنوان ضامن دارید به طوریکه حقوق وی بیش از 3 برابر هزینه یک ماه اجاره باشد در صورتی که چنین شخصی وجود ندارد، می‌توانید خودتان سه ماه اول هزینه اجازه منزل را به صورت یکجا پرداخت کنید در هر صورت مجاب کردن صاحب خانه برای اجاره منزل نیاز است. خرید خانه در کشور آلمان به چند صورت فراهم شده است.

 

هزینه‌های گفته شده برای زندگی در آلمان در این بخش به صورت میانیگن و کلی است به طبع اجاره خانه‌ها نسبت به شهر و خانه مورد نظر متفاوت است.

خرید ملک در آلمان

خرید ملک در آلمان

خرید ملک در کشور آلمان کار آسانی نیست و برای کسانی که از نظر سرمایه در وضعیت خوبی هستند، می‌تواند یک پیشنهاد خوب باشد. اینطور که ما متوجه شده‌ایم در این کشور خرید ملک برای افرادی که از نظر سرمایه در وضعیت متوسط هستند، فراهم نشده است.

قیمت هر متر مربع برای خرید یک آپارتمان در مرکز شهر 4349/49 برآورد شده است که اگر بخواهید خارج از شهر این خانه را خریداری نمایید در حدود 1800/00 هزینه باید مدنظر قرار بگیرد. در نظر داشته باشید که در کشور آلمان هزینه خرید خانه به موقعیت قرار گرفتن آن، تعداد اتاق خواب و مساحت منزل بستگی دارد. برای خرید خانه دولت این کشور به شما وام می‌دهد که البته بازپرداخت آن کار ساده‌ای نبوده و نیاز به ضامن بسیار معتبر دارد.

 

یک موضوع بسیار جالب در خصوص خرید ملک در کشور آلمان این است که این کشور در زمان‌های مشخصی از سال یک دوره تخفیف در نظر می‌گیرد که بهترین فرصت برای خرید است البته باز هم هزینه نهایی گران خواهد بود.

انواع ویزا و انواع اقامت در آلمان

انواع ویزا و انواع اقامت در آلمان

یکی از روش‌های ورود به کشور آلمان از طریق ویزای کار است. برای اخذ ویزای کار این کشور باید:

 • مدرک لیسانس داشته باشید.
 • سابقه کاری با بیمه تأمین اجتماعی حداقل 3 سال داشته باشید.
 • بهتر است مدرک زبان انگلیسی داشته باشید.
 • دعوت نامه کاری معتبر نیز مهم است.

ویزای جستجوی کار کشور آلمان برای کسانی است که از نظر تحصیلات و سابقه کار و مدرک زبان مورد تأیید هستند اما دعوت نامه ندارند.

ویزای تحصیلی از دسته روش‌های بسیار محبوب برای ورود به کشور آلمان است.

 1. شرط سن 
 2. تسلط به زبان
 3. و همینطور داشتن معدل مناسب برای اخذ این ویزا بسیار مهم است.

ویزای سرمایه گذاری از دیگر گزینه‌های پیش روی شماست که می‌تواند یک انتخاب عالی باشد.

خرید ملک در کشور آلمان یکی از روش‌های اقامتی محسوب می‌شود که نیاز به حداقل 500 هزار یورو سرمایه اولیه دارد. خرید سهام در این کشور نیز با همین مبلغ اعلام شده است. ثبت شرکت از دیگر گزینه‌های بسیار عالی در کشور آلمان است که می‌تواند با نتیجه خوبی همراه باشد.

اقامت از طریق ازدواج و اقامت تولد از دیگر روش‌های ورود به کشور آلمان و اخذ اقامت این کشور بوده که از ارزش بالایی برخوردار است.

 

بیمه و تسهیلات درمانی برای افراد مقیم آلمان

بیمه و تسهیلات درمانی برای افراد مقیم آلمان

نظام بهداشت و درمان در کشور آلمان بر پایه بیمه است. بنابراین اگر شما در این کشور به عنوان یک فرد مقیم دائم باشید، می‌توانید از نظام بیمه استفاده نمایید. در این کشور بیماران از خدماتی مانند درمان‌های کلینیکی و همینطور زایمان و درمان‌های سرپایی وابسته به بیمه استفاده می‌کنند. بیمه شامل دندانپزشکی و توانبخشی نیز است. 

سیستم بیمه در کشور آلمان بسیار پیشرفته است به طوری که بیماران اندکی نیاز به پرداخت هزینه خواهند داشت. در نظر داشته باشید که کودکان و افراد سالمند به هیچ عنوان نیاز به پرداخت هزینه در این کشور ندارند و همه چیز برای این افراد به خوبی فراهم است. نظام سلامت در آلمان بودجه مورد نظر خود را از حق بیمه‌هایی که وابسته به بیمه‌های دولتی و خصوصی است تأمین کرده و همینطور مالیات‌هایی که از سوی شهروندان پرداخت می‌شود که در این لیست قرار دارد. در حدود 90 درصد از مردم کشور آلمان تحت پوشش بیمه هستند. 

کارمندانی که دارای درآمد بالا هستند و یا کارفرمایانی که از نظر گردش مالی در وضعیت خوبی هستند، می‌توانند خود را بیمه خصوصی نمایند.

در نظر داشته باشید که در صورتی که بیمه دولتی انتخاب شود نیاز است که به میزان 15 درصد از حقوق خود به صندوق بیمه پرداخت شود. و این گزینه به عنوان یک قانون در کشور آلمان بوده و در طول 5 سال گذشته تا به امروز تغییری در آن گزارش شده است.

خدمات بانکی و مالی در آلمان

خدمات بانکی و مالی در آلمان

بانک‌های کشور آلمان در سه دسته فعالیت می‌کنند:

 • دسته اول بانک‌های خصوصی هستند مثالی که برای این نوع از بانک‌ها می‌توان زد، دویچه بانک و کومرتس بانک است.
 • دسته دوم بانک‌های مشارکتی هستند که سپرده دریافت کرده و یک سری تسهیلات و اقدامات خوب ارائه می‌دهند، ریفیشن بانک در همین لیست قرار دارد.
 • دسته سوم بانک‌های سپرده‌گذاری است که کسب و کار این بانک‌ها نیز بر گرفته از سپرده‌گذاری است. معروف‌ترین بانک کشور آلمان در این زمینه اشپارکاسه نام دارد.

سه محوری بودن نظام بانکداری در کشور آلمان سبب می‌شود که نیازهای بومی افراد به طور دقیق رعایت شود. بورس سهام نیز در این کشور وابسته به نظام بانکداری است و در طول سال‌های مختلف دستخوش تغییراتی زیادی بوده است.

 

زمانی که وارد این کشور می‌شوید، برای زندگی در آلمان یکی از اولین و مهم‌ترین کارهایی که باید انجام دهید، باز کردن حساب بانکی است.

ویزای مشترک و سهولت رفت و آمد به کشورهای دیگر در آلمان

ویزای مشترک و سهولت رفت و آمد به کشورهای دیگر در آلمان

در صورتی که قصد دارید از طریق ویزای کشور آلمان به کشورهای دیگر سفر کنید باید ویزای شنگن را انتخاب نمایید. اخذ این ویزا کمی دشوار است اما به شما اجازه می‌دهد که به 26 کشوری که در این لیست قرار دارد، رفت و آمد داشته باشید بدون اینکه به مجوز خاصی نیاز داشته باشید.

 1. افراد باید در ابتدا فرم درخواست ویزای شنگن را به طور دقیق تکمیل نمایند.
 2. هر فرد باید کپی و ترجمه شناسنامه و کارت ملی خود را ارائه دهد.
 3. افراد باید گذرنامه با اعتبار بالا داشته باشند.
 4. ارائه سه قطعه عکس رنگی در این مسیر بسیار مهم است.
 5. ارائه اسناد رسمی شغلی و همینطور منابع مالی می‌تواند سرعت زمانی پروسه را افزایش دهد.
 6. بیمه مسافراتی و همینطور رزو هتل از دیگر مواردی است که باید تنظیم شود.
 7. نیاز است که 5 صفحه اول گذرنامه کپی ارائه شود. صفحاتی که دارای مهر ویزا هستند نیز باید ارائه شوند.
 8. اعتبار گذرنامه شما شش ماه باید باشد.
 9. ویزای شنگن به دو صورت یک بار ورود و یا چند بار ورود است که در زمان درخواست باید نوع آن مشخص شود.
برای اخذ ویزای شینگن باید مدارک لازم را به طور دقیق تنظیم نمایید، نیاز به طی شدن پروسه زمانی دقیق بوده تا به نتیجه برسید.

تشابهات فرهنگی آلمان با ایران

تشابهات فرهنگی آلمان با ایران

بین کشور آلمان و ایران تشابه زیادی دیده می‌شود.

 • یکی از تشابه بسیار مهم بین این دو کشور دست دادن در زمان سلام و خداحافظی است که دقیقاً مشابه دنبال می‌شود.
 • کشور آلمان از نظر آب و هوا نیز با ایران بسیار مشابه است و بخش‌های مختلف این کشور در فصل بهار مشابه با نقاط شمالی کشور ایران خواهد بود. 
 • در این کشور روند کار و درآمدزایی مانند ایران است و ساعات کار اداری نیز همانند شرکت‌های ایرانی دیده می‌شود اما این دو کشور از نظر درآمدزایی با هم فرق‌های زیادی دارند و شرایط درآمد در کشور آلمان بسیار عالی است.
 • از نظر وضعیت ظاهری مردم کشور آلمان با مناطق شمالی کشور ایران بسیار هم رنگ هستند، موهایی با رنگ روشن در بانوان و همینطور استفاده از سیبیل در آقایان در هر دو کشور سبب ایجاد شباهت‌های زیادی شده است که به نوبه خود بسیار ارزشمند است.
 • شما برای اجاره خانه در شهر برلین کشور آلمان باید به اندازه مناطق بالا شهر در تهران هزینه نمایید.
 از نظر فرهنگی مردم کشور آلمان نیز مانند ایرانیان مهمان نواز هستند و از توریست‌ها بسیار استقبال می‌کنند. از این رو شاید زندگی در آلمان برای مردم ایران زیاد سخت نباشد.
مشاوره زندگی در آلمان
آخرین ویرایش: ‏2 هفته پیش - 23,159 نمایش

نظرات

ببخشید اگه شش سال در آلمان با ویزای تحصیلی زندگی کنیم بعد از تمام شدن ویزا باید به کشور خودمون برگردیم یا نه ؟

2019-05-26 09:58:58

سلام دوست عزیز. نه. میتونید بعدش کار مرتبط پیدا کنید و اقامت دائم بگیرید. میتوانید برای راهنمایی بیشتر با تیم متخصص ما تماس بگیرید: 02143000021 قدردان شما تیم اعزام GO2TR

2019-07-02 11:20:00

سلام دوست عزیز. نه. میتونید بعدش کار مرتبط پیدا کنید و اقامت دائم بگیرید. میتوانید برای راهنمایی بیشتر با تیم متخصص ما تماس بگیرید: 02143000021 قدردان شما تیم اعزام GO2TR

2019-07-02 11:20:00

سلام. امکانش هست در مورد رشته و کار طراحی داخلی در آلمان هم صحبت کنید.

2019-05-07 05:02:23

دانشگاه‌ها

مشاهده دانشگاه های برتر در ترکیه

مطالب مرتبط

پیشنهادات مرتبط

مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت: ۰۲۱۴۳۰۰۰۰۲۱