مشاغل مورد نیاز فنلاند در سال ۲۰۲۱

زمان مطالعه: 5 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط آرینا صادقی

کشور فنلاند به لحاظ جغرافیایی در شمال اروپا قرار دارد که از پنج میلیون و پانصد هزار نفر جمعیت برخوردار است. یک میلیون نفر از جمعیت مذکور در پایتخت فنلاند یعنی هلسینکی زندگی و کار می‌کنند. جمعیت این کشور رو به‌پیر شدن است و افراد زیادی در حال بازنشستگی هستند. به همین جهت پیش‌بینی می‌شود که فنلاند برای پیشبرد اهداف اقتصادی خود در آینده به نیروی کار جوان نیاز داشته باشد. بااین‌وجود مهاجرت به فنلاند و پیدا کردن شغل در این کشور کار ساده‌ای نیست و نیازمند طی مراحل خاص و دریافت پیشنهاد کار از کارفرمای فنلاندی یا همان جاب آفر فنلاند است.

بنابراین ما در این محتوا قصد داریم مطالبی حول محور مشاغل پر تقاضا در فنلاند و تحلیلی کلی از بازار کار فنلاند در سال جاری یعنی 2021 میلادی ارائه دهیم. چنانچه مشتاق کسب اطلاع در این زمینه هستید، لطفاً ما را تا پایان محتوا همراهی بفرمایید.

نرخ بیکاری در فنلاند

تحلیل نرخ بیکاری در فنلاند

بر اساس گزارش وب‌سایت اقتصاد و تجارت نرخ بیکاری فنلاند در طی یک سال گذشته تاکنون از ۶٫۰ درصد به ۷٫۸ درصد رسیده است. بنابراین فنلاند در سال ۲۰۲۰ میلادی با افزایش نرخ بیکاری 1.8 درصدی همراه بوده است. آمار حاکی از نامناسب بودن شرایط بازار کار و اشتغال یابی در این کشور است. این امر در حالی رخ می‌دهد که فنلاند هنوز جایگاه‌های شغلی خالی برای برخی از مشاغل را دارد. به همین دلیل است که هجده درصد از مهاجران فنلاند در دسته‌ی مهاجران کاری قرار دارند. شاید جالب باشد بدانید که مردان سهم بیشتری نسبت به زنان از این آمار دارند.

عملکرد جامعه فنلاند در مقابل مهاجران خوب و همراه با رعایت برابری و انصاف است. این ویژگی را می‌توان به‌وضوح در محیط‌های کاری این کشور مشاهده کرد.

وضعیت اشتغال‌یابی مهاجران در فنلاند

وضعیت اشتغال‌یابی مهاجران در فنلاند

یافتن شغل در کشورهای صنعتی اغلب به‌سادگی رخ نخواهد داد و ازآنجاکه فنلاند نیز یکی از کشورهای صنعتی اتحادیه‌ی اروپا محسوب می‌شود، از این امر مستثنا نیست. همچنین امکان یافتن شغل مناسب در این کشور برای بومی‌های فنلاند و یا مهاجرانی که تحصیلات خود را در این کشور به‌پایان رسانده‌اند، بیشتر و راحت‌تر از مهاجران تازه‌وارد اتفاق خواهد افتاد.

با توجه به مدل های اقتصاد سنجی وب سایت اقتصاد و تجارت پیش‌بینی می‌شود. نرخ بیکاری فنلاند در سال 2022 میلادی به حدود 7.20 درصد برسد. بنابراین چنانچه شخصی قصد کار در فنلاند را دارد بهتر است در همین سال جاری اقدام کند.

مشاغلی که شانس بیشتری برای کاریابی در فنلاند دارند

بیشتر جایگاه‌های شغلی خالی تبلیغ‌شده در کشور فنلاند مربوط به بخش‌های خدمات بهداشتی و اجتماعی، صنعت ساخت‌وساز، خدمات و بخش‌های تجاری است. به عبارتی کمبود نیروی کار در مشاغل زیر وجود دارد:

 مددکار اجتماعی و مشاوره، شنوایی‌سنج و گفتار درمان، پزشک عمومی و متخصص، روانشناس، دبیر  و معلم ابتدایی، معلم مدارس و دبیرستان، دندان‌پزشک، پیراپزشک‌ها، برنامه نویسان، کارگران شخصی برای منزل.

مشاغلی که شانس کمتری برای کاریابی در فنلاند دارند

بیشتر نرخ بیکاری در کشور فنلاند مربوط به‌کارهای صنعتی، فنی، هنری واداری است. به عبارتی تعدادی از مشاغل در فنلاند کاملاً اشباع شده است و امکان اخذ پیشنهاد کاری در آنها بسیارکم است. شغل‌هایی همچون؛ کارمند ادارات، خیاط، مبلمان ساز، طراحان گرافیک، روزنامه‌نگاران، نجار، جوشکار، کارمندان بانک، کارشناس تبلیغات و بازاریاب، پشتیبان آنلاین و یا کاربرها و غیره نمونه‌هایی از این مشاغل هستند.

پر تقاضا ترین مشاغل در فنلاند

 

فنلاند یکی از بهترین کشورهای منطقه‌ی یورو محسوب می‌شود که به دلیل محیط امن، شرایط کاری مناسب و امنیت شغلی بالا موردتوجه مهاجران کاری قرار می‌گیرد. امکان کاریابی و دریافت جاب آفر در برخی از مشاغل زیاد است. چراکه تقاضای شرکت‌ها و مراکز عمومی و خصوصی برای جذب نیرو در این مشاغل بسیار است. این امر در حالی رخ می‌دهد که این مشاغل از شرایط ایده آل برخوردار هستند. تعدادی از آنها عبارت‌اند از:

مهندس نرم‌افزار

نه تنها در کشور فنلاند بلکه در اغلب کشورهای اروپایی تقاضا برای استخدام کارمندان مهندس نرم‌افزار بسیار زیاد است. در طی سال‌های اخیر نزدیک به ۶۶ درصد از پیشنهادهای کاری که برای جذب نیروی کار در فنلاند صادرشده است مربوط به جذب مهندس نرم‌افزار بوده است. افرادی که در این زمینه تجربه و دانش کافی رادارند بسیار سریع می‌توانند در فنلاند پیشنهاد کار دریافت کنند و مشغول به‌کار شوند. مهندسان نرم‌افزار لازم است که دست‌کم این توانایی را داشته باشند تا نیاز کاربران را تجزیه‌وتحلیل کنند، از به‌روز بودن برنامه‌ها اطمینان داشته باشند و قادر به ساخت برنامه‌های کاربردی باشند.

میانگین درآمد ماهانه‌ی مهندس نرم‌افزار در کشور فنلاند، مبلغی حدود چهار هزار و دویست و هشتاد هزار یورو (۴٬۲۸۰) است که با افزایش توانایی و تجربه‌ی کاری این مبلغ نیز افزایش خواهد یافت.

پرستاری

کشور فنلاند با کمبود شدید نیروی کار پرستار مواجه است بنابراین افرادی که داری مدرک پرستاری هستند چه آنهایی که در داخل فنلاند مدرک خود را دریافت کرده‌اند و چه آنهایی که خارج از فنلاند در رشته‌ی پرستاری تحصیل نموده‌اند به‌سادگی می‌توانند در این کشور کار پیدا کند. لازم است بدانید که شغل پرستاری در کشور فنلاند بسیار ارزشمند بوده و همواره مورداحترام مردم این کشور است.

سرپرستار در این کشور به‌طور میانگین شش‌هزار و پانصد(۶٬۵۰۰) یورو در ماه درآمد دارد. همچنین میانگین درآمد پرستارها سه هزار و پانصد‌و سی (۳٬۵۳۰) یورو در ماه است. که با ارتقای شغلی و یا افزایش تجربه‌ی کاری حقوق و مزایای شخص ارتقا خواهد یافت.

مربی‌های مهد کودک

تحصیل کودکان فنلاندی در مهدکودک‌ها برای مردم فنلاند از اهمیت زیادی برخوردار است. بنابراین اغلب کودکان فنلاندی این مقطع تحصیلی را می‌گذرانند. برای مردم فنلاند بسیار مهم است که کودکان آنها در این مقطع از کیفیت بالای آموزشی برخوردار شوند. همگام با این طرز تفکر کشور فنلاند همواره پذیرای مربی‌های مهدکودک بین‌المللی است به‌ویژه آنهایی که توانایی کافی درزمینه‌ی مراقبت، آموزش اولیه، رشد و یادگیری کودکان رادارند.

امکان دریافت پیشنهاد کار برای مربیان مهدکودک که به زبان انگلیسی مسلط هستند، بسیار زیاد است. همچنین این افراد به‌طور میانگین پنج هزار و پانصد و سی یورو (۵٬۵۳۰) در ماه درآمد دارند.

میانگین درآمد سال 2021 میلادی در کشور فنلاند

میانگین درآمد در فنلاند

میانگین درآمد در فنلاند نیز همچون سایر کشورهای دنیا تا حد زیادی به میزان تحصیلات، نوع شغل و ساعات کاری افراد بستگی دارد؛ اما به‌طورکلی میانگین درآمد ماهانه چهار هزار و شش‌صد و نود(۴٬۶۹۰) یورو و میانگین سالانه پنجاه و شش هزار و سیصد (۵۶٬۳۰۰) یورو است. همچنین با افزایش تجربه‌ی کاری درآمد اشخاصی که در فنلاند مشغول به‌کار هستند، روند افزایشی خواهد داشت. به‌عنوان نمونه متوسط حقوق افراد در این کشور با عبور از مرز ده سال تجربه‌ی کاری، چیزی حدود ۲۱ درصد افزایش پیدا خواهد کرد. شاید جالب باشد بدانید که در فنلاند مردان چهار درصد بیشتر از زنان حقوق دریافت می‌کنند.

متوسط افزایش حقوق سالانه در کشور فنلاند حدود شش درصد است. همچنین کارمندان بخش دولتی در فنلاند به‌طور متوسط پنج درصد بیشتر از کارمندان بخش خصوصی دستمزد دریافت می‌کنند.

ساعات کار و ایام تعطیل در کشور فنلاند

ساعت کار هفتگی در کشور فنلاند نیز همچون سایر کشورهای اتحادیه اروپا است. بااین‌وجود در این کشور امکان اضافه‌کاری و کار نیمه‌وقت، نسبت به سایر کشورهای اروپایی بیشتر است. ساعت کاری در این کشور ارتباط مستقیم به میزان تحصیلات افراد دارد. به عبارت ساده‌تر افرادی که از تحصیلات بالاتری برخوردارند ساعت کاری آنها کمتر است. نزدیک ده درصد از نیروی کار در فنلاند ۳۴ ساعت، پنجاه درصد ۳۵ الی ۴۰ ساعت، یک‌سوم ۴۱ الی ۴۹ ساعت و یک‌ششم بیش از ۵۰ ساعت در هفته کار می‌کنند.

علاوه بر تعطیلات رسمی فنلاندی‌ها برای یک ماه کار تمام‌وقت به‌طورکلی دو روز حق مرخصی دارند.

بیشتر بخوانید:

منابع:

 1. salaryexplorer
 2. edunation

7 thoughts on “مشاغل مورد نیاز فنلاند در سال ۲۰۲۱

 1. مجتبی عروجی گفته:

  خسته نباشید کارتون عاشقانه انسانی وبا مهرو عاطفه هست کمترین دستمزد را مطالبه ک

 2. محمد مهدی دانش گفته:

  درود بر شما …بفرمائیدمن ۶۵ سال دارم و فنی هستم برق صنعتی آیا واسه من کار هست

  • امیرعلی مقدم گفته:

   سلام دوست عزیز
   با توجه به شرایط سنی شما، احتمال کسب ویزا بسیار پایین خواهد بود.
   سپاس از همراهی شما Go2tr

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021
شما در حال تماس با GO2TR هستید ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱ برای برقراری تماس دکمه زیر را فشار دهید