اقامت پس از تحصیل در فرانسه

0 578

برای اقامت پس از فارغ‌التحصیلی در فرانسه، دانشجویان غیراروپایی باید قول استخدام یا قرارداد کاری داشته باشند و حداقل یک و نیم برابر حداقل دستمزد (2309 یورو ناخالص در ماه ) به آنها پرداخت شود. متقاضی باید دوماه قبل از اتمام تحصیل برای اخذ اقامت درخواست دهد.

شرایط اخذ اقامت فرانسه پس از تحصیل

تحصیل در فرانسه یکی از راه های مهاجرت به فرانسه است. شاید سؤال شما هم باشد که چگونه دانشجویان خارجی می‌توانند پس از تحصیل اقامت فرانسه را دریافت کنند؟دریافت اقامت برای دانشجویانی که در خارج از کشور تحصیل می‌کنند همیشه یک رؤیا است. دانشجویان برای اخذ اقامت در کشوری که تحصیلات خود را در آنجا به پایان رسانده است، روش‌های مختلفی را امتحان می‌کنند.

دانشجویانی که در فرانسه مشغول تحصیل هستند و خواهان اخذ اقامت این کشورند باید حداقل 2 ماه قبل از اتمام تحصیلات خود درخواست اقامت بدهند. اگر بعد از اتمام تحصیلات درخواست اقامت فرانسه بدهند باید 180$ (دلار آمریکا) به‌عنوان جریمه پرداخت کنند.

از سال‌های گذشته، کشورهای اروپایی مانند فرانسه موردتوجه بسیاری از دانشجویان برای مطالعه و زندگی رویای خود، قرار گرفتند. در میان تمام کشورهای اروپایی، فرانسه به دلیل کیفیت آموزش، سبک زندگی مدرن و نرخ بالای شغل نزد متقاضیان از محبوبیت بالایی برخوردار است. پیشنهاد می‌کنم مطلب بهترین دانشگاه های فرانسه ما را مطالعه کنید.

 قبل از انتخاب دانشگاه موردنظر بهتر است با مشاوران و وکلای مهاجرتی ما در GO2TR مشورت لازم را انجام دهید.

زندگی در فرانسه

انشجویان برای تحصیل و زندگی در فرانسه نیاز به اجازه اقامت دارند.
اقامت فرانسه پس از تحصیل

دانشجویان برای تحصیل و زندگی در فرانسه نیاز به اجازه اقامت دارند. مجوز تحصیل در فرانسه مدت زمان اقامت موقت را تعیین می کند. فارغ‌التحصیلان خارجی برای یافتن کار در فرانسه راه‌های زیادی دارند. بسته به ملیت خود، حتی ممکن است نیازی به اجازه اقامت موقت نداشته باشید.

دانشجویان اروپایی

دانشجویان خارجی از کشوری در اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس ممکن است پس از فارغ‌التحصیلی در فرانسه بمانند و به دنبال کار باشند. آن‌ها می‌توانند تا زمانی که دوست دارند، بمانند. اگر زیر 28 سال هم داشته باشند، می‌توانند به‌عنوان یک داوطلب بین‌المللی در یک دفتر اداری یا شرکت فرانسوی در خارج از کشور کار کنند.

دانشجویان غیراروپایی

برای اقامت در فرانسه پس از فارغ‌التحصیلی، دانشجویان غیراروپایی باید قول استخدام یا قرارداد کاری داشته باشند و حداقل یک و نیم برابر حداقل دستمزد (2309 یورو ناخالص در ماه در سال) به آن‌ها پرداخت شود.

بدون وعده اشتغال، یک فارغ‌التحصیل خارجی و غیراروپایی می‌تواند درخواست تأیید اعتبار سجور (APS – اجازه اقامت موقت) را که به مدت دوازده ماه معتبر و غیرقابل تمدید است، درخواست کند، درحالی‌که آن‌ها به دنبال کار در فرانسه هستند. برای انجام این کار، آن‌ها باید دارای مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد سطح حرفه‌ای باشند یا در مرحله راه‌اندازی شرکت باشند.

دانشجویان کشورهای دارای توافق‌نامه دوجانبه با فرانسه از شرایط خاصی در مورد صدور اجازه اقامت موقت خود (APS) بهره‌مند می‌شوند: (سنگال، گابن، بنین، تونس، موریس، کیپ ورد، بورکینافاسو، کامرون، مقدونیه، مونته نگرو، صربستان، لبنان، هند). برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد وضعیت خود به وب‌سایت وزارت امور داخلی مراجعه کنید یا با دفتر پردیس فرانسه در این کشورها تماس بگیرید.

مراحل اخذ اقامت پس از تحصیل در فرانسه

در اینجا مرحله‌به‌مرحله دریافت PR فرانسه بعد از تحصیل را بررسی خواهیم کرد.
اقامت در فرانسه

در اینجا مرحله‌به‌مرحله دریافت PR فرانسه بعد از تحصیل را بررسی خواهیم کرد.

مرحله 1؛ برای اخذ پذیرش اقدام کنید

برکسی پوشیده نیست که مدارس برتر تجارت و مدیریت جهان در فرانسه واقع‌شده‌اند. یکی دیگر از دلایل انتخاب فرانسه برای تحصیل این است که بهترین کالج‌های هنر، طراحی، مدیریت لوکس، مد و غیره نیز در این کشور واقع‌شده‌اند. برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنم که مقاله تحصیل در فرانسه را مطالعه فرمایید.

اولین قدم برای گرفتن اقامت فرانسه، پذیرش در دانشگاه‌های برتر فرانسه است.

مرحله 2؛ برای ویزای دانشجویی اقدام کنید.

Visa de Court séjour pour etudes (ویزای کوتاه‌مدت دانشجویی ‘Schengen’): بدون نیاز به ویزای اقامت جداگانه می‌توانید به فرانسه آمده و تا سه ماه با این ویزا تحصیل کنید. این برای کسانی که در یک دوره زبان یا برنامه‌های کوتاه‌مدت ثبت‌نام می‌کنند مناسب است.

Visa de long séjour temporaire pour etudes (ویزای طولانی‌مدت اقامت): این ویزا به شما اجازه می‌دهد بدون نیاز به اجازه اقامت بین سه تا شش ماه در فرانسه تحصیل کنید. قابل تمدید نیست.

Visa de long séjour etudes (ویزای طولانی‌مدت): اگر می‌خواهید بیش از شش ماه تحصیل کنید، پس باید برای این ویزا اقدام کنید. این نوع ویزای تحصیلی برای مدت دوره شما در فرانسه یعنی سه سال برای لیسانس‌ها، دو سال برای کارشناسی ارشد و چهار سال برای دکترا ادامه دارد. ویزاهای طولانی‌مدت به‌عنوان مجوز اقامت عمل می‌کنند و VLT-TS نامیده می‌شوند.

ارسال درخواست ویزا و جمع‌آوری گذرنامه فقط توسط شخص متقاضی یا از طریق یک موسسه مهاجرتی توسط سفارت فرانسه، انجام می‌شود.

شماره 3، قرارداد شغلی

پس از گرفتن مجوز اقامت موقت در فرانسه، به‌راحتی می‌توانید شغل پیدا کنید و درزمینهٔ تحصیلی خود کار کنید. دولت فرانسه دو نوع قرارداد برای کار به شما پیشنهاد می‌دهد: اول قرارداد مشخص مدت (CDI) و دوم تعیین مدت قرارداد (CDD).

1. CDI

این‌یک قرارداد آزاد است که به معنای قرارداد دائمی است که برای کار و اقامت در فرانسه به کارمند داده می‌شود. بیشترین اشتغال در فرانسه تحت قرارداد CDI است، به این معنی که شما یک کار ثابت با مزایا دارید.

2. CDD

قرارداد CDD می‌تواند توسط کارفرمایی صادر شود که به‌طور موقت نیاز به جایگزینی یک کارمند غایب دارد یا باید نیروی کار را به‌طور کوتاه‌مدت تقویت کند. CDD در پایان دوره قرارداد کتبی به پایان می‌رسد و کارفرما نیازی به اطلاع قبلی ندارد.

بنابراین مطمئن شوید که بهترین تحصیلات را انجام داده و در یک شرکت تحت قرارداد CDI کار می‌کنید.

مرحله 4؛ تبدیل ویزای دانشجویی فرانسه به اقامت

دانشجویانی که به مدت 5 سال در فرانسه با تحصیلی سکونت داشته باشند، می‌توانند با برآورده کردن شرایط مناسب اقدام به اخذ تابعیت فرانسه کنند. البته نباید فراموش کرد که عواملی مانند داشتن والدین فرانسوی یعنی، اخذ تابعیت فرانسه از طرق تولد، یا ازدواج با فرد تابع فرانسه یعنی اخذ اقامت فرانسه از طریق ازدواج باعث کم شدن این مدت‌زمان می‌شود.

اخذ اقامت فرانسه و تابع فرانسه شدن از راه‌های سکونت بلندمدت در این کشور است؛ یعنی اقامت دائمی به شما تعلق می‌گیرد.

مجوز اقامت تحصیلی در فرانسه

اگر می‌خواهید بیش از شش ماه در فرانسه تحصیل کنید، پس باید برای ویزای دانشجویی طولانی‌مدت اقدام کنید.
اقامت پس از تحصیل فرانسه

اگر می‌خواهید بیش از شش ماه در فرانسه تحصیل کنید، پس باید برای ویزای دانشجویی طولانی‌مدت اقدام کنید. این نوع ویزای تحصیلی (که اجازه اقامت شما نیز است) اکنون برای مدت دوره شما در فرانسه ادامه دارد: سه سال برای لیسانس، دو سال برای کارشناسی ارشد و چهار سال برای دکترا. ویزاهای طولانی‌مدت به‌عنوان مجوز اقامت عمل می‌کنند و VLT-TS نامیده می‌شوند.

ویزای VLS-TS با اقامت طولانی‌مدت برای همه دانشجویان بین‌المللی است (به‌جز کسانی که از الجزایر نیازی به ویزا ندارند). شما باید اطلاعاتی درزمینهٔ سوابق تحصیلی، مهارت زبان فرانسه و منابع مالی کافی (تقریباً 615 یورو در ماه) خود ارائه دهید.

هنگام ورود به فرانسه، باید با اداره مهاجرت و ادغام فرانسه (OFII) تماس بگیرید، فرم رسمی صادرشده توسط کنسولگری خود را برای آن‌ها ارسال کنید، احتمالاً معاینه پزشکی داشته باشید و هزینه 58 یورو را به‌عنوان مهر مالیات پرداخت کنید. بعضی از دانشگاه‌ها با OFII توافق دارند، به‌موجب آن شما این کار را به‌جای OFII (از طریق مدرسه یا دانشگاه خود انجام دهید) از طریق آن‌ها انجام دهید.

مدارک لازم جهت اخذ اقامت پس از تحصیل در فرانسه

دانشجویان فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌های فرانسه می‌توانند پس از سپری کردن مدت 2 سال، اقدام به اخذ اقامت کنند. همچنین برای سکونت در فرانسه بعد از اتمام دوره تحصیلی، دریافت روادید کاری برای مشغول به کار شدن ضروری است برای دریافت مجوز اقامت رعایت موارد زیر لازم است:

  • تحصیل در یک دانشگاه معتبر و سطح بالا
  • داشتن درآمد حداقل حداقل (2309 یورو ناخالص در ماه در سال) ماهانه
  • ارائه مدارک شناسایی
  • مهارت زبان فرانسه

جستجوی کار در فرانسه

برای اخذ اقامت پس از تحصیل در فرانسه باید حتماً شغلی را دست‌وپا کنید. قبل از شروع کار، نوع موقعیت شغلی موردنظر خود را مشخص کنید. سپس CV خود را تکمیل کنید. سرانجام رزومه خود را به موقعیت‌های شغلی که پیداکرده‌اید ارسال کنید.

وقت بگذارید و CV خود را به‌روز کنید و آن را با پیشنهاد شغلی که متقاضی آن هستید سازگار کنید.

حتماً رزومه خود را برای شرکت‌هایی که به دنبال افرادی چون شما هستند ارسال کنید تا آن‌ها شما را بشناسند.

سایت‌های دارای فرصت شغلی را تحت نظر داشته باشید. Pôle Emploi (مرکز کار) آگهی‌های استخدام را از همه سایت‌ها لیست می‌کند. سایت APEC (Association Pour l’Emploi des Cadres the Association Employment Association) نیز دارای برخی جایگاه‌های خالی شغلی است، بنابراین مطمئن شوید که آن‌ها را مرتباً بررسی می‌کنید.

جهت یافتن شغل در فرانسه می توانید با موسسه مهاجرتی گوتو تی آر تماس بگیرید.

تبدیل ویزای دانشجویی فرانسه به اقامت

دانشجویانی که پس از فارغ‌التحصیلی می‌خواهند در فرانسه بمانند و اقامت این کشور را دریافت کنند باید ویزای دانشجویی خود را تغییر دهند و کارت اقامت دریافت کنند.
ویزای دانشجویی فرانسه

دانشجویانی که پس از فارغ‌التحصیلی می‌خواهند در فرانسه بمانند و اقامت این کشور را دریافت کنند باید ویزای دانشجویی خود را تغییر دهند و کارت اقامت دریافت کنند. بعد از اتمام درس و یافتن شغل باید ویزای تحصیلی را به ویزای کاری تغییر دهید وقتی بیش از 5 سال در فرانسه بودید می‌توانید اقامت این کشور را دریافت کنید.

این کارت قابل تمدید 10 ساله است. عواملی چون توان مالی، کار و غیره در اخذ این کار مؤثر است. لازم به ذکر است که اگر شخص بعد از اخذ این کارت به مدت 2 سال خارج از فرانسه باشد، اقامت خود را از دست می‌دهد.

سوالات رایج

آیا دانشجو پس از تحصیل می تواند اقامت فرانسه را اخذ کند؟

بله، شخص دانشجو بعد از فارغ التحصیلی می تواند اقامت فرانسه را بگیرد.

برای اخذ اقامت فرانسه چه موقع باید اقدام کرد؟

دو ماه قبل از فارغ التحصیلی، شخص دانشجو باید برای اخذ اقامت در فرانسه درخواست دهد.

شرایط دریافت اقامت فرانسه پس از تحصیل چیست؟

مهمترین شرط یافتن شغل است.

برای خواندن مطالب بیشتر روی عناوین زیر کلیک کنید:

مدارس فرانسه

تحصیل در فرانسه (بدون آزمون و مدرک زبان) فقط با GO2TR

سفر در فرانسه

راهنمای کامل تحصیل پزشکی در فرانسه

تحصیل دندانپزشکی در فرانسه 

منبع:

HOW TO FIND WORK IN FRANCE?

دوست دارین آخرین مقالات ما براتون ایمیل بشه؟
خوب اگر علاقمندین به اخبار و مقالات مجله اینترنتی گوتو تی آر لطفا ایمیل خودتون رو وارد کنین!
هر زمان دوست داشتین لغو اشتراک کنین!
ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما را نمایش نمی دهیم.

مشاوره مهاجرت: 02143000021