۰۲۱ - ۴۳ ۰۰ ۰۰ ۲۱
صفحه اصلی سامانه پیشنهادها
درخواست رزرو مشاوره
سامانه پیشنهادها
وبلاگ
درباره ما
۰۲۱ - ۴۳ ۰۰ ۰۰ ۲۱
:: جستجو

درحال جستجو ...

دانشگاه های برتر فرانسه

در این مقاله در مورد شرایط تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه، معرفی دانشگاه‌های برتر، بهترین دانشگاه‌های پزشکی، اخذ پذیرش و هزینه تحصیل و رتبه بندی دانشگاه‌های برتر فرانسه توضیحاتی ارائه خواهیم داد.

در سازمان‌های آموزشی فرانسه کیفیت آموزش یکسان است. به طور کلی شما نمی‌توانید درباره تحصیل در کشور فرانسه تعیین کنید که کدام دانشگاه در تدریس کدام رشته بهتر است. کیفیت آموزش در یک دانشگاه در پاریس با کیفیت آموزش در یک دانشگاه کوچک در یکی از شهرهای کوچک فرانسه برابری می‌کند. اما در برخی از رنک بندی‌ها برخی دانشگاه‌ها وابسته به امکاناتی که ارائه می‌دهند یا میزان پژوهش‌ها و مقالات ارائه شده در آن‌ها، از رتبه‌های بالاتری برخوردارند. 

دانشگاه های برتر فرانسه

شرایط تحصیل در دانشگاه‌های برتر فرانسه

دانشگاه‌های فرانسه به‌ویژه درزمینهٔ‌های علوم و علوم انسانی از شهرت جهانی خوبی برخوردار هستند. فرانسه در خط مقدم تحقیقات و فنون ابتکاری دانشگاهی قرار دارد و مکانی پویا و هیجان‌انگیز را برای تحصیل ارائه می‌دهد.

مانند بسیاری از کشورهای دیگر در اروپا، مدرک لیسانس استاندارد در فرانسه نیز به مدت سه سال ادامه دارد. سیستم آموزش عالی فرانسه مسیر کارشناسی / کارشناسی ارشد را دنبال می‌کند.

مؤسسات متنوعی در فرانسه درزمینهٔ‌های خاص تخصص دارند. فرانسه به دانشکده‌های بازرگانی شهرت دارد، اما دانشگاه‌های پزشکی و دانشگاه‌های مهندسی را نیز ارائه می‌دهد. خواه به دنبال تحصیل در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، MBA یا PhD باشید، GO2TR می‌تواند به شما در یافتن مکان مناسب برای تحصیل در خارج از کشور کمک کند.

 تحصیل در فرانسه به زبان فرانسوی و یا به زبان انگلیسی میسر است. درصورتی‌که مشتاق به ادامه تحصیل به زبان فرانسوی هستید، قبل از درخواست ویزای تحصیلی فرانسه، ابتدا شما نیازمند گذراندن دوره‌های زبان فرانسوی و گرفتن نمره قبولی در آزمون TEF یا TCF که توسط سفارت فرانسه و دانشگاه تهران برگزار می‌شود، خواهید بود.

این امتحانات هرماه برگزارشده و دانشجو با خواندن کتاب ۱ و ۲ Alter ego و کسب حداقل نمره B1 می‌تواند برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام نماید. لازم به ذکر است که داشتن این مدرک تنها جهت اخذ ویزا است و برای ورود به دانشگاه باید مدارک موردنیاز هر دانشگاه را تهیه نمایید.

 بسیاری از دانشگاه‌ها شرایط سنی تعیین نکرده‌اند و به‌طورقطع نمی‌توان گفت بعد از چه سنی دیگر نمی‌توان درخواست فرستاد ولی بهتر است در رنج سنی خاصی فرستاده شود. برای پذیرش کارشناسی بهتر است زیر 20 تا 21 سال باشید تا در سفارت هم به مشکل برخورد نکنید.

برای مقطع ارشد نیز بهتر است زیر 25 سال داشته باشید هرچند اگر بالای آن باشید نیز نمی‌توان به قطعیت گفت پذیرش ممکن نیست. برای مقطع دکترا نیز انعطاف بیشتری وجود دارد و تا سن 33 سال چندان مشکلی نخواهد بود.

یکی از شرایط تحصیل در فرانسه تهیه اسناد و مدارک قید شده در زیر است:

 • مدارک تحصیلی سپری‌شده به انضمام ریزنمرات تمام سال‌های دانشگاه و دبیرستان
 • شناسنامه
 • پاسپورت
 • گواهینامه‌ها و افتخارات
 • دو قطعه عکس ۳٫۵*۴٫۵
 • مقالات علمی و پژوهشی (در صورت وجود)
 • رزومه
 • انگیزه نامه

فهرست کامل دانشگاه‌های برتر فرانسه

دانشگاه های برتر فرانسه

بنابراین بهترین دانشگاه‌ها و کالج‌های فرانسه کدم‌اند؟ بر اساس رتبه‌بندی دانشگاه جهانی Times Higher Education’s 2021، 41 موسسه فرانسوی از بهترین دانشگاه‌های جهان محسوب می‌شوند.

این رتبه‌بندی شامل 10 موسسه در پاریس - نماینده‌ترین شهر فرانسه - و سایر گزینه‌های پراکنده در سراسر کشور است.

دانشگاه‌های پاریس پنج مکان برتر را به خود اختصاص داده‌اند؛ اما مؤسسات لیون، مارسی و مونپلیه نیز در 10 رتبه برتر قرار دارند.

بهترین دانشگاه فرانسه پاریس ساینس و لترس است - دانشگاه تحقیقاتی PSL پاریس، دانشگاهی که از 25 موسسه تحقیقاتی و آموزش عالی در پاریس و سه موسسه تحقیقاتی ملی تشکیل‌شده است.

5 دانشگاه برتر فرانسه:

 1. Paris Science et Lettres - دانشگاه تحقیقاتی PSL پاریس

پاریس علوم و لترس - دانشگاه تحقیقاتی PSL پاریس از 25 موسسه آموزش عالی و مراکز تحقیقاتی در منطقه پاریس تشکیل‌شده است. در آوریل 2010 توسط پنج موسسه برجسته فرانسه: Normcole Normale Supérieure، کالج فرانسه، رصدخانه پاریس، Chimie ParisTech و ESPCI ParisTech شکل گرفت.

هدف اصلی این دانشگاه تأسیس خود به‌عنوان یکی از بهترین مؤسسات تحقیقاتی در جهان است. این موسسه همچنین با سایر مؤسسات عالی‌رتبه در سراسر جهان ازجمله دانشگاه کمبریج، UCL، دانشگاه پکن و دانشگاه ملی تایوان ارتباط برقرار کرده است.

درمجموع 28 جایزه نوبل درزمینهٔ‌های فیزیک، شیمی، ادبیات، فیزیولوژی و پزشکی و اقتصادی به محققان دانشگاه اعطاشده است.

 1. olecole Polytechnique

École Polytechnique به‌طور خاص بر روی علم و فناوری تمرکز دارد. شعار این مدرسه "برای میهن، علم و جلال" است.

حدود 3000 دانشجو در این دانشگاه وجود دارد که در حومه پالایسو واقع‌شده است، کمی بیش از 10 مایل از مرکز پاریس مستقر است. علی‌رغم مصرف اندک، حدود 30 درصد از دانش آموزان بین‌المللی هستند و دانشجویان بین‌المللی می‌توانند به برنامه‌های مقدماتی بپیوندند.

olecole Polytechnique با ارائه یک برنامه درسی که ترکیبی از آموزش کارشناسی با تحقیقات تحصیلات تکمیلی در طیف وسیعی از رشته‌ها است، یک رویکرد میان‌رشته‌ای را ارائه می‌دهد.

علاوه بر شش موضوع علوم و مهندسی، دانشجویان در مقطع کارشناسی نیز باید یک رشته علوم انسانی و ورزش را بگذرانند.

پذیرش در مقطع کارشناسی به دو سال آمادگی در دوران دبیرستان قبل از یک هفته امتحان کتبی و یک آزمون شفاهی نیاز دارد.

ازآنجاکه این دانشگاه رسماً توسط وزارت دفاع اداره می‌شود، اتباع فرانسه موظف به انجام هشت ماه خدمت سربازی در سال اول خود هستند.

 1. دانشگاه سوربن

دانشگاه سوربن یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی در پاریس است. این در سال 2018 از طریق ادغام دانشگاه پاریس-سوربن، دانشگاه پیر و ماری کوری و تعدادی از مؤسسات کوچک‌تر تأسیس شد.

این دانشگاه سه دانشکده دارد:

 1. علوم انسانی،
 2. علوم و پزشکی.
 3. حقوق توسط دانشگاه پانتئون-آساس (پاریس 2) تدریس می‌شود.

دانشگاه سوربن دارای تعدادی پردیس در سراسر پاریس و همچنین یک پردیس ماهواره در ابوظبی است.

این دانشگاه میزبان هشت مجموعه علمی برجسته است که برای پژوهشگران باز است. برخی از این مجموعه‌ها نیز مانند مجموعه مواد معدنی، دیرینه‌شناسی و جانورشناسی برای عموم آزاد است.

 1. دانشگاه پاریس

دانشگاه پاریس دانشگاه بسیار جوانی است که فقط در سال 2019 تأسیس‌شده است.

این دانشگاه از طریق ادغام دانشگاه پاریس دیدرو، دانشگاه پاریس دکارت و انستیتوی فیزیکی دو گلوب پاریس ایجادشده است.

این دانشگاه در سراسر طیف دانشگاهی شامل هنرها، علوم انسانی، زبان‌ها، علوم اجتماعی، اقتصاد، علوم و فنون، پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پرستاری تدریس می‌کند.

این دانشگاه شامل 14 پردیس و مرکز تحقیقاتی ازجمله در محله تاریخی لاتین است.

 1. دانشگاه پاریس-ساکلی.

دانشگاه پاریس-ساکلی مجموعه‌ای از 14 موسسه آموزش عالی است (AgroParisTech، CentraleSupélec، ENS Paris-Saclay، Institut d'Optique Graduate School، Université d'évry، Université Paris-Sud و Université Versailles Saint-Quentin-en-Yvelines ) و سازمان‌های تحقیقاتی (CEA، CNRS، Ihes، Inra، Inria، Inserm، Onera). این مؤسسات دوره‌ها، تحقیقات و امکانات خود را برای دانشجویان جنوب غربی پاریس گرد هم آورده‌اند.

در اکوسیستم پاریس-ساکلی حدود 275 آزمایشگاه وجود دارد که محققان سالانه بیش از 12000 نشریه علمی تولید می‌کنند. این دانشگاه درزمینهٔ‌هایی ازجمله ریاضیات، فیزیک لیزر و ذرات، اخترفیزیک، علوم اعصاب، علوم نانو، علوم مواد، شیمی، علوم گیاهی، مهندسی، اقتصاد و تجارت، حقوق و علوم سیاسی و اجتماعی تحقیقاتی را انجام می‌دهد.

دانشگاه پاریس-ساکلی 10 مدال‌آور فیلدز و دو برنده جایزه نوبل تولید کرده است.

بهترین دانشگاه‌های پزشکی فرانسه

دانشگاه های برتر فرانسه

 1. دانشکده پزشکی دانشگاه سوربن

طبق رتبه‌بندی اخبار ایالات‌متحده، سوربن تمایز به داشتن رتبه عالی دانشکده پزشکی در فرانسه را دارد. این دانشگاه در سال 1257 با عنوان کالج سوربن تأسیس شد و نتیجه ادغام سال 2018 بین دانشگاه‌های پاریس-سوربن، دانشگاه پیر و ماری کوری و سایر مدارس کوچک است.

یکی از 3 بخش آن دانشکده پزشکی مشهور در جهان است که خانه بسیاری از برندگان نوبل و بسیاری از پزشکان محترم است. این نیروگاه در پزشکی است و همچنان درزمینهٔ‌های زیست‌شناسی، بیوشیمی، پزشکی قلب، ایمونولوژی، زیست‌شناسی مولکولی و ژنتیک، علوم اعصاب، انکولوژی، داروسازی و سم‌شناسی، روان‌پزشکی و جراحی رتبه بالایی را کسب می‌کند.

سوربن همچنین با تحقیقات خود درزمینهٔ طب بالینی مشهور است و مقالات خود را در 1٪ مجله‌های پر استناد در جهان قرار می‌دهد.

دانشجویان سوربن ممکن است در هر دو بیمارستان آموزشی خود، یعنی بیمارستان Pitié-Salpêtrière و Hôpital Saint-Antoine، بچرخند.

 1. دانشگاه پاریس - دانشکده پزشکی دانشگاه پاریس دیدرو

Université de Paris یک دانشگاه دولتی است، نتیجه ادغام سال 2019 بین دانشگاه‌های پاریس دکارت و پاریس دیدرو. این زیرمجموعه دانشگاه سوربن پاریس Cite-USPC (ComUE) است، سازمانی متشکل از 14 موسسه آموزشی فرانسه.

یکی از برجسته‌ترین بخش‌های آن دانشکده پزشکی است که زیرمجموعه دانشکده بهداشت است. این به‌عنوان بازمانده یکی از دانشگاه‌های ادغام‌شده - پاریس دیدرو است.

همانند اکثر مدارس، پزشکان مشتاق برای دریافت دیپلم پزشکی نیاز به گذراندن 3 دوره تحصیل در پاریس دیدرو دارند.

این دانشکده پزشکی در فرانسه دارای چندین بیمارستان آموزشی ازجمله Lariboisière است که در قرن نوزدهم در پاسخ به بیماری همه‌گیر وبا ساخته‌شده است.

 1. Université Paris-Sud - University of Paris-Saclay MMOP Health Studies

Paris-Sud یک دانشگاه تحقیقاتی است که دارای 5 پردیس در پاریس جنوبی است. این موسسه در سال 1971 تأسیس شد و فقط در سال 2020 به دانشگاه پاریس-ساکلی تغییر نام یافت.

پاریس-سود موسسه‌ای است که به دلیل برنامه‌های علمی خود ازجمله پزشکی معروف است. این در مسیر MMOP (پزشکی، ماما، دندان‌پزشکی، داروخانه) گنجانده‌شده است.

مانند سایر مدارس پزشکی فرانسه، برنامه درسی به سه دوره تقسیم‌شده است:

 • چرخه اول با یک دیپلم آموزش عمومی در علوم پزشکی به پایان می‌رسد.
 • تکمیل موفقیت‌آمیز مسیر دوم همراه با دیپلم آموزش عمیق در علوم پزشکی است.
 • با چرخه سوم، دانشجویان می‌توانند تخصص پزشکی خود را انتخاب کنند. پس از گذراندن دوره کارورزی و دفاع از پایان‌نامه، مدرک تحصیلات تخصصی و دیپلم دکترای پزشکی اعطا می‌شود.
 1. دانشگاه ایکس مارسی - دانشکده علوم پزشکی و پیراپزشکی

دانشگاه ایکس-مارسی که در پرووانس واقع‌شده است، یک دانشگاه دولتی مورداحترام در فرانسه است. این ریشه در سال 1409 می‌گیرد زمانی که لوئی دوم آنجو آن را به‌عنوان دانشگاه پرووانس تأسیس کرد.

در حال حاضر، دانشگاه Aix-Marseille ترکیبی از سه موسسه است:

 1. دانشگاه پرووانس،
 2. دانشگاه مدیترانه،
 3. دانشگاه پل سزان.

این امر باعث شده تا ایکس-مارسی با بیش از 80،000 نفر ثبت‌نام‌شده، بزرگ‌ترین مدرسه در جهان فرانسوی‌زبان باشد.

دانشکده پزشکی سابق آن اکنون بخشی از دانشکده علوم پزشکی و پیراپزشکی است. این دانشکده با رتبه‌بندی به‌عنوان یکی از بهترین دانشکده‌های پزشکی در فرانسه در سال 1930 تأسیس شد و در سال 1958 به بخش مرکز تیمون منتقل شد.

از آن زمان تاکنون چیزهای زیادی تغییر کرده است، با تأسیس دانشگاه Aix-Marseille مراکز پزشکی پیچیده در داخل و اطراف دانشگاه. آن‌ها شامل موسسه علوم اعصاب Timone، مرکز اروپایی تصویربرداری پزشکی و عفونت Institut hospitalo-universitaire Méditerranée هستند که به چند مورداشاره می‌کنند.

 1. دانشگاه لیون - دانشکده پزشکی دانشگاه کلود برنارد لیون 1

Universite de Lyon مجموعه‌ای متشکل از 12 عضو و 25 موسسه وابسته است. پردیس‌های آن در مناطق لیون و سن اتین پراکنده شده‌اند.

دانشکده پزشکی آن در پردیس دانشگاه کلود برنارد در لیون 1 واقع‌شده است که حدود 45000 دانشجو در آن زندگی می‌کنند. این دانشگاه به نام کلود برنارد فیزیولوژیست فرانسوی نام‌گذاری شد، این دانشگاه در سال 1971 پس از ادغام دو دانشکده ایجاد شد.

دانشجویانی که سیکل سوم را می‌گذرانند باید در بیمارستان‌های سیسیل دی لیون یا بیمارستان دانشگاه لیون چرخش داشته باشند. این بیمارستان در سال 1802 تأسیس شد، دومین بیمارستان آموزشی قدیمی در کشور است. این یک سیستم پزشکی عظیم است، با 13 مرکز در لیون و یک مرکز دیگر در جنوب فرانسه.

 1. دانشکده پزشکی دانشگاه لورین (نانسی)

Universite de Lorraine، معروف به UL، یک سیستم دانشگاه دولتی است که در شمال شرقی فرانسه مستقر است. این نتیجه ادغام بین دانشگاه پل Verlaine - Metz و Nancy-Université است که دانشگاه دوم مجموعه‌ای از 3 موسسه است.

شروع UL را می‌توان از سال 1572 جستجو کرد که پیشگام آن دانشگاه نانسی است. دانشکده پزشکی آن همراه با دانشکده‌های علوم زیستی، علوم رایانه، مدیریت و مدیریت در دانشگاه نانسی واقع‌شده است.

پس از چرخه سوم تحصیل، دانشجویان پزشکی می‌توانند از بین چندین تخصص که 3 تا 5 سال به طول می‌انجامد، تخصص را انتخاب کنند.

همانند اکثر دانشکده‌های پزشکی در فرانسه، Universite de Lorraine بر تحقیقات بالینی متمرکز است. این کمک کرده است تا راه برای پزشکان فارغ‌التحصیل محقق که در بسیاری از مطالعات از آن‌ها بسیار پر استناد استفاده می‌شود، هموار شود.

 1. دانشگاه‌های لانگدوک-روسیلون - دانشکده پزشکی دانشگاه مونپلیه

دانشگاه‌های لانگدوک-روسیلون یکی دیگر از ComUE یا انجمن دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی است. مدارس عضو آن در سال 2014 ایجادشده است و شامل دانشگاه مون پلیه است که دانشکده پزشکی برجسته این دانشکده را در خود جای‌داده است.

این دانشگاه یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های فرانسه است؛ زیرا قبل از لایحه پاپ سال 1289 تأسیس شد. گفته می‌شود که در اوایل سال 1137، دانشکده پزشکی آن از پزشکان عالی آموزش‌دیده اسپانیایی کار می‌کرد.

نوستراداموس حتی در دانشکده معتبر پزشکی مون پلیه ثبت‌نام کرد اما بلافاصله تحصیل را رها کرد.

مطابق سنت، مون پلیه همچنان یکی از مدارس عالی پزشکی در فرانسه است. درزمینه های زیست‌شناسی و بیوشیمی، پزشکی قلب، ایمونولوژی، زیست‌شناسی مولکولی، علوم اعصاب، انکولوژی، داروسازی، بهداشت عمومی و جراحی غالب است.

 1. Communaute d’Universites et Etablissements d’Aquitaine - دانشکده پزشکی دانشگاه بوردو

Communaute d’Universites et Etablissements d’Aquitaine یا جامعه دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی Aquitaine، در جنوب غربی فرانسه مستقر است. هفت عضو دارد که یکی از آن‌ها دانشگاه معتبر بوردو است. این دانشگاه در سال 1441 تأسیس شد و یکی از معتبرترین دانشکده‌های پزشکی در فرانسه است.

دانشگاه بوردو نه‌تنها برای دانشجویان داخلی بلکه برای دانشجویان خارجی نیز یک مدرک آموزش تخصصی پزشکی ارائه می‌دهد. این پزشکان مشتاق می‌توانند در سیستم بیمارستان پزشکی دانشگاه بوردو که یکی از سه بیمارستان برتر فرانسه است، تخصص داشته باشند. این دارای ظرفیت 3000+ تختخواب است که ترکیبی از شاخه‌های Pellegrin، South Hospital و St. Andre است.

 1. دانشگاه Lille-Nord-de-France ComUE - دانشگاه لیل 2 دانشکده پزشکی هنری وارمبورگ

این ComUE با 70،000 دانشجو یکی از بزرگ‌ترین سازمان‌های دانشگاهی در فرانسه است. این دانشگاه در شمال فرانسه مستقر است و دانشگاه لیل را به‌عنوان پردیس برجسته تشکیل می‌دهد.

دانشگاه لیل از نوادگان دانشگاه دوآی است که در سال 1559 تأسیس شد. دانشکده‌های پزشکی و حقوقی در لیل 2، پردیس واقع در کمون Ronchin مستقر هستند.

دانشکده پزشکی هنری وارمبورگ 12000 دانشجو را در خود جای‌داده است که این دانشگاه را به یکی از بزرگ‌ترین مراکز آموزش پزشکی در کشور تبدیل کرده است. از امکانات عالی، ازجمله یک آزمایشگاه پیشرفته آناتومی، مرکز شبیه‌سازی پزشکی، کلاس‌های شبیه‌سازی جراحی و آزمایشگاه‌های زبان، نام دارد.

 1. Universite Paris-Est (ComUE) - دانشکده پزشکی Université Paris-Est Créteil

ما لیست بهترین مدارس پزشکی فرانسه را با دانشگاه پاریس-است به پایان می‌رسانیم. در سال 2015 از طریق ادغام 7 موسسه که شامل Université Paris-Est Créteil است، تأسیس شد. این دانشگاه که قبلاً به‌عنوان دانشگاه وال د مارن شناخته می‌شد، یکی از بهترین دانشکده‌های پزشکی فرانسه است.

دانشکده پزشکی این دانشگاه یک مدرک 9 ساله در پردیس هنری موندور ارائه می‌دهد. دوره‌های کارآموزی را می‌توان در بیمارستان Albert Chenevier، Centre Hospitalier Intercommunal de Créteil و Henri Mondor انجام داد.

اخذ پذیرش در دانشگاه‌های فرانسه

فرانسه دوست‌داشتنی و پیشرفته سالانه حدود 300000 دانشجوی بین‌المللی را از هر دو اتحادیه اروپا و کشورهای غیر اتحادیه اروپا جذب می‌کند. یکی از مهم‌ترین دلایل محبوبیت فرانسه این است که دانشگاه‌ها شهریه بسیار کمتری نسبت به سایر کشورهای اروپایی دارند.

اگر آرزوی تحصیل در کالج‌ها و دانشگاه‌های فرانسه را نیز دارید؛ احتمالاً کنجکاو هستید که درباره مراحل درخواست در دانشگاه‌های فرانسه بیشتر بدانید.

رشته‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید از بین آن‌ها انتخاب کنید که به شما امکان می‌دهد به زبان فرانسه یا انگلیسی تحصیل کنید.

در اینجا تنها چند مورد از محبوب‌ترین گزینه‌ها برای بررسی وجود دارد:

 • کارشناسی ارشد مدیریت و سازمان در فرانسه
 • کارشناسی ارشد مد و کالاهای لوکس در فرانسه
 • کارشناسی ارشد علوم سیاسی در فرانسه
 • مدارک MBA در فرانسه
 • کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی در فرانسه

در اینجا چند دانشگاه برتر فرانسه وجود دارد که باید برای تحصیل در خارج از کشور ماجراجویی کنید:

 • INSA لیون
 • olecole Polytechnique
 • Groupe ESA - ÉcoleSupérieure D'Ag Agricultural D'Angers
 • دانشکده بازرگانی مون پلیه
 • دانشکده مدیریت HEC پاریس

چگونه درخواست پذیرش دهیم؟

روش درخواست بسته به ملیت شما درواقع متفاوت است. دانشجویان اتحادیه اروپا (EU) و منطقه اقتصادی اروپا (EEA) می‌توانند با شرایط مشابه دانشجویان فرانسوی، مستقیماً به دانشگاه مراجعه کنند.

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا / EEA باید از طریق سیستم درخواست آنلاین که قبلاً CEF شناخته می‌شد و در حال حاضر "رویه تحصیل در فرانسه" نامیده می‌شود، اقدام کنند. از طریق این سیستم، شما همچنین می‌توانید به‌صورت آنلاین برای ویزای خود اقدام کنید و روند درخواست خود را پیگیری کنید. اگر قبلاً در اروپا زندگی کرده‌اید اما تابعیت اروپایی ندارید، باید از طریق سفارت فرانسه یا کنسولگری فرانسه در کشور اروپایی محل اقامت خود اقدام کنید.

برای برخی از دانشگاه‌ها، می‌توانید مستقیماً در وب‌سایت آن‌ها اقدام کنید:

 • شرایط ورود را به‌دقت بررسی کنید: برای برخی از دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد آزمون‌های استاندارد مانند GRE، GMAT یا LSAT لازم است.
 • حداقل در سه موسسه مختلف درخواست دهید تا شانس پذیرش شما افزایش یابد.
 • دانشجویان غیر اتحادیه اروپا / EEA باید قبولی مقدماتی اجباری ("تقاضای پذیرش قابل‌قبول" - DAP) را قبول کنند. برای DAP از خدمات فرهنگ و همکاری سفارت فرانسه در کشور خود درخواست دهید.
 • معافیت از DAP
 • فرزندان دیپلمات‌های مستقر در فرانسه و خود که هم‌اکنون در فرانسه زندگی می‌کنند
 • داوطلبانی که از یک دانشگاه شریک با توافق‌نامه همکاری می‌آیند (روش‌های ویژه اعمال می‌شود)
 • دانشجویان با بورسیه دولت فرانسه، یا یک سازمان فرانسوی
 • داوطلبانی که دارای لیسانس فرانسوی، بین‌المللی، اروپایی، فرانسوی-آلمانی، فرانسوی-ایتالیایی یا لیسانس فرانسه-اسپانیایی هستند

شرایط زبان برای دانشگاه‌های فرانسه

بیشتر مدارج به زبان فرانسوی تدریس می‌شوند؛ اما برنامه‌های تحصیلی بی‌شماری را که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، به‌ویژه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا خواهید دید.

مؤسسات دانشگاهی در فرانسه آزمون‌های زبانی زیر را می‌پذیرند:

 • DELF یا DALF
 • TCF

معافیت از الزام برای نشان دادن مهارت در زبان فرانسه:

 • دارندگان لیسانس فرانسه، لیسانس بین‌المللی یا اروپایی و لیسانس فرانسه و آلمان
 • دریافت‌کنندگان بورسیه بین‌المللی از دولت فرانسه، سازمان‌های بین‌المللی یا دولت‌های خارجی که کمک‌های مالی آن‌ها توسط یک‌نهاد تائید شده فرانسه اداره می‌شود
 • اتباع ایالاتی که فرانسه زبان رسمی آن‌ها است
 • دانشجویانی که از برنامه‌های دوزبانه فارغ‌التحصیل می‌شوند که زبان فرانسه یکی از زبان‌ها بود
 • دارنده مدرک آیلتس آکادمیک
 • TOEFL iBT
 • PTE Academic

هر دانشگاه حداقل نمره یا نمره آزمون‌های زبان را تعیین می‌کند. همیشه بررسی کنید که کدام آزمون‌ها توسط دانشگاه شما پذیرفته‌شده‌اند و حداقل نمره قبولی که از دانشجویان بین‌المللی انتظار دارند چیست.

مدارک موردنیاز دانشگاه:

 • گواهینامه قبولی یا پیش ثبت‌نام قبلی ارائه‌شده توسط دانشگاه
 • مجوز پردیس فرانسه
 • گذرنامه یا کارت شناسایی (معتبر برای مدت اقامت)
 • عکس‌های نوع شناسنامه / گذرنامه
 • کپی مدارک فارغ‌التحصیلی و ترجمه فرانسوی آن‌ها
 • هزینه ثبت‌نام
 • ثبت‌نام تأمین اجتماعی (رایگان)
 • گواهی مسئولیت مدنی
 • دانشجویان از اتحادیه اروپا: یک کپی از کارت بیمه درمانی اروپا شما
 • رزومه کاری (فقط در بعضی موارد و فقط برای تحصیلات تکمیلی)
 • رزومه کاری (فقط در بعضی موارد و فقط برای مقاطع تحصیلات تکمیلی)
 • نامه جلدی
 • گواهینامه زبان فرانسه و / یا زبان انگلیسی (بسته به زبان تحصیل در مقطع انتخابی)
 • متن سوابق
 • کپی مدارک تحصیلی (در صورت عدم وجود، گواهی بیانگر فارغ‌التحصیلی)
 • اثبات اینکه می‌توانید اقامت خود را در فرانسه تأمین کنید (با حداقل 800 یورو در ماه)

مهلت درخواست دانشگاه در فرانسه

درخواست برای دانشگاه‌های فرانسه دو بار در سال موجود است و این مهلت‌ها عبارت هستند از:

 • برای پذیرش پاییز: 17 ژانویه یا 1 آوریل، بسته به نوع درجه و سایر عوامل (در بعضی موارد، پس‌ازاین تاریخ نیز، بر اساس فضاهای موجود)
 • برای پذیرش بهار: 15 سپتامبر و بعدازاین تاریخ، بر اساس فضاهای موجود
 • برنامه‌های کاربردی برای Post-Bac (Parcoursup): از 22 ژانویه تا 13 مارس
 • درخواست‌های TCF در طی فرآیند DAP: از نوامبر تا 22 ژانویه

مراحل نهایی پس از دریافت نامه پذیرش خود:

 • مؤسسات از 15 ژوئن تا 15 سپتامبر برای برنامه‌هایی که از اکتبر آغاز می‌شود، دانشجویان را از تصمیمات پذیرش مطلع می‌کنند؛ بنابراین، شما فقط حدود یک ماه فرصت دارید تا همه مقدمات عزیمت خود به فرانسه را آماده کنید.
 • اگر شهروند غیر اتحادیه اروپا / EEA / سوئیس نیستید، باید درخواست ویزای دانشجویی کنید.
 • اگر قصد تحصیل بیش از شش ماه در فرانسه را دارید، باید درخواست اجازه اقامت در مقامات محلی فرانسه ("استان") را بدهید.
 • شما باید ثابت کنید که بودجه کافی برای تأمین هزینه زندگی خوددارید.
 • اگر اهل EU / EEA هستید، می‌توانید از کارت بیمه درمانی اروپا استفاده کنید. اگر شما عضو اتحادیه اروپا نباشید، واجد شرایط بیمه درمانی ملی هستید که در فرانسه ارائه می‌شود. شما باید در وب‌سایت ثبت‌نام کنید تا از بازپرداخت هزینه‌های تأمین اجتماعی و بهداشت فرانسه بهره‌مند شوید.
 • پس از ورود به فرانسه، شخصاً در دانشگاه خود ثبت‌نام کنید. شما باید حدود 90 یورو به دانشگاه بپردازید.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های برتر فرانسه

دانشگاه های برتر فرانسه

از پاییز 2019، دانشجویان بین‌المللی باید شهریه بیشتری را در دانشگاه‌های فرانسه بپردازند. این یک تغییر شدید از یک سیستم شهریه کاملاً رایگان است، جایی که دانشجویان فقط باید حدود 200 یورو در سال بپردازند. درعین‌حال، سه برابر بورس تحصیلی با حمایت دولت برای دانشجویان خارجی وجود خواهد داشت.

آیا می‌توانید در فرانسه به‌صورت رایگان تحصیل کنید؟

بله - اگر شهروند یا مقیم دائم یکی از کشورهای منطقه اقتصادی اروپا (منطقه اقتصادی اروپا) یا سوئیس هستید. EEA شامل تمام کشورهای اتحادیه اروپا (اتحادیه اروپا) و همچنین ایسلند، لیختن اشتاین و نروژ است. اگرچه تحصیل در فرانسه پس‌ازآن کاملاً "رایگان" نیست؛ اما فقط هنگام تحصیل در دانشگاه‌های دولتی مبلغ بسیار کمی از شما دریافت می‌شود.

بااین‌حال، اگر تابعیت یک کشور EEA یا سوئیس را ندارید، یا قبلاً مقیم دائمی هستید، مجبور به پرداخت شهریه بالاتر در فرانسه هستید. همچنین شما باید شهریه بیشتری را در یک دانشگاه خصوصی بپردازید.

چه کسی برای تحصیل در فرانسه باید شهریه پرداخت کند؟

درصورتی‌که دانشجویان تابعیت کشورهایی که بخشی از EEA نیستند یا سوئیس هستند، مجبور به پرداخت شهریه بالاتر هستند. EEA شامل تمام کشورهای اتحادیه اروپا و همچنین ایسلند، لیختن اشتاین و نروژ است.

همه دانشجویان بین‌المللی دیگر باید شهریه بیشتری بپردازند. به‌عنوان‌مثال، اگر اهل آفریقا یا آسیا هستید، شهریه شما بیشتر از دانشجویان فرانسوی خواهد بود.

هزینه تحصیل در فرانسه چقدر است؟

شهریه دانشگاه‌های دولتی توسط دولت فرانسه تعیین می‌شود و در کل کشور یکسان است.

اگر شما یک شهروند یا ساکن دائمی یک کشور در منطقه EEA باشید، چیز زیادی تغییر نکرده است - بااین‌وجود شهریه کمتری از شما دریافت می‌شود:

 • 170 یورو در سال برای برنامه‌های لیسانس،
 • 243 یورو در سال برای برنامه‌های کارشناسی ارشد،
 • 601 یورو در سال در دوره‌های مهندسی در مؤسسات خاص،
 • 380 یورو در سال برای برنامه‌های دکترا (PhD).
 • بااین‌حال، برای سایر دانشجویان بین‌المللی اکنون مقادیر بالاتری برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دریافت می‌شود.

هزینه‌های جدید تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی، از سپتامبر 2019، عبارت‌اند از:

 • 2،770 یورو در سال برای برنامه‌های لیسانس،
 • 3،770 یورو در سال برای برنامه‌های کارشناسی ارشد،
 • 380 یورو در سال برای برنامه‌های دکترا (PhD) - همان مقدار برای اروپایی‌ها.

توجه داشته باشید که مقادیر فوق فقط مربوط به دانشگاه‌های دولتی است. هزینه شهریه در دانشگاه‌های خصوصی می‌تواند بیشتر باشد. میزان آن‌ها به‌طورکلی از 3000 تا 20000 یورو در سال است.

آیا برای دانشجویان بین‌المللی بورسیه تحصیلی وجود دارد؟

بله و دولت فرانسه اعلام کرد که آن‌ها علاوه بر شهریه‌های جدید بالاتر، بورس تحصیلی را نیز افزایش می‌دهند. ابزار رسمی CampusBourses نمای کلی از بورسیه‌های تحصیلی برای تحصیل در فرانسه را ارائه می‌دهد.

چه زمانی باید هزینه شهریه دانشجویی در فرانسه را پرداخت کنید؟

شما معمولاً باید کل شهریه سالانه را در ابتدای یک سال تحصیلی یعنی شهریور پرداخت کنید.

آیا نیاز به پرداخت ویزای دانشجویی فرانسه دارید؟

به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی خارج از اتحادیه اروپا، ممکن است به ویزای VLS-TS ("étudiant") نیاز داشته باشید. این ویزا نه‌تنها به شما اجازه زندگی و تحصیل در فرانسه را می‌دهد؛ بلکه همچنین می‌توانید تا 964 ساعت در سال (20 ساعت در هفته) کار کنید و در کشورهای منطقه شینگن آزادانه سفر کنید - این یک فرصت عالی برای گشت‌وگذار در اروپا است.

هنگام درخواست ویزای VLS-TS، باید 99 یورو پرداخت کنید. این مبلغ پس از درخواست دانشگاه شما، هنگامی‌که توسط مدرسه پذیرفته شدید، پرداخت می‌شود - و قبل از سفر به فرانسه برای تحصیل به ویزا نیاز خواهید داشت.

پس از ورود به فرانسه، باید ویزا را ظرف 3 ماه تائید کنید. هزینه آن 60 یورو دیگر است.

هزینه زندگی ماهیانه در فرانسه چقدر است؟

زندگی دانشجویی در فرانسه لازم نیست گران باشد. حتی در شهرهایی مانند بوردو، لیون یا تولوز می‌توانید با 850 تا 1000 یورو در ماه، ازجمله محل اقامت، گذران کنید. این هنوز برای سطح اروپا متوسط ​​است.

در برخی از شهرهای کوچک‌تر ممکن است هزینه کمتری نیز داشته باشید؛ اما استثنا پاریس، پایتخت است: انتظار دارید حداقل 1،250 تا 1400 یورو در ماه هزینه کنید - و اگر می‌توانید برای خوابگاه‌های دانشگاه امتیاز کسب کنید، بدانید که بسیار خوش‌شانس هستید.

رتبه‌بندی بین‌المللی Qs دانشگاه‌های فرانسه

دانشگاه    

شهر

رتبه دانشگاه‌های جهانی 2021 

رتبه‌بندی فرانسه 2021 

Paris Sciences et Lettres – PSL Research University Paris

Paris

 46 

1

École Polytechnique

Paris

 =87 

2

Sorbonne University

Paris

 =87 

                                        3

University of Paris

Paris

 =136 

                                        4

Paris-Saclay University 

Paris

 =178 

                                        5

Télécom Paris

Paris

 201–250 

                                        6

École des Ponts ParisTech

Paris

 251–300 

 =7 

École Normale Supérieure de Lyon

Lyon

 251–300 

 =7 

Montpellier University

Montpellier

 301–350 

9

Aix-Marseille University

Marseille

 351–400 

 =10 

Grenoble Alpes University

Grenoble

 351–400 

 =10 

IMT Atlantique

Brest

 351–400 

 =10 

Université de Versailles Saint-Quentin-en-Yvelines

Versailles

 351–400 

 =10 

University of Bordeaux

Bordeaux

 401–500 

 =14 

Centrale Nantes

Nantes

 401–500 

 =14 

Federal University of Toulouse Midi-Pyrénées

Toulouse

 401–500 

 =14 

L’institut Agro

Paris

 401–500 

 =14 

CentraleSupélec

Various

 501–600 

 =18 

Claude Bernard University Lyon 1

Lyon

 501–600 

 =18 

University of Côte d’Azur

Nice

 501–600 

 =18 

Sciences Po

Paris

 501–600 

 =18 

University of Strasbourg

Strasbourg

 501–600 

 =18 

Télécom SudParis

Evry

 501–600 

 =18 

Université Bourgogne Franche-Comté (UBFC)

Besançon

 601–800 

 =24 

University of Clermont Auvergne

Clermont-Ferrand

 601–800 

 =24 

École des Mines de Saint-Étienne

Saint-Étienne

 601–800 

 =24 

École Normale Supérieure Paris-Saclay

Cachan

 601–800 

 =24 

University of Lille

Lille

 601–800 

 =24 

University of Lorraine

Nancy

 601–800 

 =24 

University of Nantes

Nantes

 601–800 

 =24 

National Institute of Applied Sciences of Lyon (INSA Lyon)

Lyon

 601–800 

 =24 

Panthéon-Sorbonne University – Paris 1

Paris

 601–800 

 =24 

University of Rennes 1

Rennes

 601–800 

 =24 

University of Cergy-Pontoise

Cergy-Pontoise

 801–1000 

 =34 

École Centrale de Lyon

Lyon

 801–1000 

 =34 

Lumière University, Lyon 2

Lyon

 801–1000 

 =34 

Normandy University

Normandy

 801–1000 

 =34 

University of Technology of Compiègne

Compiègne

 801–1000 

 =34 

University of Technology of Troyes

Troyes

 801–1000 

 =34 

University of Tours

Tours

 801–1000 

 =34 

Paris Nanterre University

Nanterre

 1001+ 

41

منابع

مشاوره

برای اطلاع از شرایط تحصیل در دانشگاه های برتر فرانسه با مشاورین متخصص ما در GO2TR تماس بگیرید.

مشاوره دانشگاه های برتر فرانسه
آخرین ویرایش: ‏1 ماه پیش - 3,542 نمایش

نظرات

مطالب مرتبط

پیشنهادات مرتبط