x
مشاوره مهاجرت گوتو تی آر
مشاوره مهاجرت: 02143000021
آزمون PTE | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

آزمون PTE

آزمون  PTE چیست؟

آزمون  PTE چیست؟

آزمون PTE که مخف عبارت Pearson Test of English است، توسط مؤسسه­­ای به همین نام (ناشر انتشارات Longman) اولین بار در دانشگاه لندن در سال 1982 برگزار گردید، که هم اکنون در استرالیا و سرتاسر جهان (بیش از 200 مرکز آزمون) برگزار می­گردد. هدف از برگزاری آن سنجش میزان تسلط فرد به زبان انگلیسی است، تا در صورت مهاجرت و مطالعه در خارج از کشور، مخصوصا استرالیا نمرات آن مورد ارزیابی قرار گیرد. یکی از اهداف اصلی این آزمون نیز برای کسانی است که قصد دریافت ویزای استرالیا یا نیوزیلند را داشته باشند، که قبولی در آزمون PTE شرط اصلی است.

آزمون PTE در سه نوع Academic و General و Young Learners هر سال برگزار می­شود. به دلیل تفاوت­های جزئی این سه با یکدیگر و کاربرد بسیار گسترده­ی Academic نسبت به نوع General و Young Learners، به بررسی نوع Academic خواهیم پرداخت و در انتها به بررسی تفاوت­های این دو خواهیم پرداخت.

به منظور مطالعه و مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان، می­توانید علاوه بر PTE، آزمون­های دیگری مانند IELTS، OET، TOEFL iBT و CAE را انتخاب کنید، اما بسیاری از افراد هستند که هنوز PTE را انتخاب می­کنند؛ چرا که هم نتایج آن زودتر منتشر می­شود (در نتیجه می­توانید سریع­تر برای ویزا اقدام کنید)، هم کاملا به صورت کامپیوتری برگزار می­گردد، در نتیجه میزان خطای انسان را صفر می­کند. به علاوه رزرو کردن آن کاملا ساده است.

در ادامه اطلاعات کامل آزمون PTE را شرح خواهیم داد.

زمان برگزاری آزمون PTE

زمان برگزاری آزمون PTE

آزمون PTE آکادمیک برای متقاضیان تحصیل یا مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان هر سال برگزار می­گردد و طبق نمره­ی کسب شده می­توان به میزان قدرت و تسلط فرد متقاضی در زبان انگلیسی پی برد. آزمون PTE آکادمیک بقدری در طول سال برگزاری آن تکرار می­شود، که شما حتی می­توانید 24 ساعت قبل از برگزاری آزمون نیز در آن نام نویسی کنید.

تقریبا هر ماه 6 تا 8 بار آزمون PTE تکرار می­شود و متقاضیان از این حیث گزینه­های انتخاب بی شماری برای شرکت در این آزمون دارند. تنها کافیست هنگام رزرو آزمون، نزدیک­ترین محل برگزاری آزمون نسبت به خود را پیدا کنید و پس از پرداخت هزینه، در آن شرکت نمایید.

کاربرد آزمون PTE

کاربرد آزمون PTE

قطعا سؤالی که در ذهن شما شکل می­گیرد ابتدا با چرا شروع می­شود. مثلا چرا باید در آزمون PTE شرکت کنم؟ مزایا و کاربردهای آن بقدری هست که با قبولی در آن آینده­ی خوبی برای خود رقم بزنم؟ اینقدر اعتبار دارد که در اکثر نقاط دنیا و در دانشگاه­های مطرح از آن استفاده کنم؟ برای پاسخ به این سؤال مزایا و کاربردهای آزمون PTE را شرح می­دهیم.

 • چنانچه قصد داشته باشید در کشورهای خارجی به ادامه تحصیل بپردازید و یا به این کشورها مهاجرت داشته باشید، قطعا نیاز به نمرات و مدارک آزمونی دارید که تسلط و قدرت شما را در زبان انگلیسی به اثبات برساند که آزمون PTE یکی از بهترین گزینه هاست.
 • اکثر مزایای آزمون آیلتس و تافل را دارد و از این بابت مشکلی نخواهید داشت چه بسا اینکه سؤالات طراحی شده ساده­تر نیز هستند.
 • با نمرات خوب آزمون PTE اعتبار شما در کشور مقصد بالا رفته و امتیاز به شما داده می­شود.
 • قطعا وقتی برای تحصیل یا هر هدف دیگری به کشور انگلیسی زبان مهاجرت می­کنید، نیاز دارید که کار کنید و یا در رشته­­ای تحصیل کنید که به زبان انگلیسی تدریس می­شود و به هر نحوی با مردم بومی ارتباط برقرار کنید، آزمون PTE شما را کاملا آماده می­سازد.
 • با ارائه­ی مدرک و نمرات این آزمون، فرصت­های شغلی بهتری نصیب شما خواهد شد.
 • تا زمانی که مدرک زبان معتبر ارائه نکنید و تسلط خود را به اثبات نرسانید، کشور مقصد به شما ویزا نخواهد داد پس حتما به چنین آزمون­هایی نیاز دارید.
 • نمرات این آزمون قابل تبدیل به نمرات آیلتس و تافل می­باشد و در صورت نیاز معادل سازی خواهد شد.
 • در اکثر کشورهای انگلیسی زبان معتبر می­باشد.

محل برگزاری آزمون PTE در کدام کشور و مؤسسات

محل برگزاری آزمون PTE در کدام کشور و مؤسسات

آزمون PTE در هر دو فرم خود در بیش از 200 مرکز آزمون در سرتاسر جهان و حتی خاورمیانه برگزار می­گردد و از این حیث احتمال اینکه مرکز آزمونی نزدیک به خود پیدا کنید بسیار بالاست. از آنجایی که این آزمون در سرتاسر جهان و حتی دانشگاه­های مطرح دنیا مانند هاروارد و یِیل نیز پذیرفته شده است، مراکز برگزاری این آزمون در حال گسترش می­باشد و در حال حاضر در بیش از 50 کشور جهان در حال برگزاری است.

از جمله کشورهایی که هم اکنون در مؤسسات و دانشگاه­های خود مراکز برگزاری آزمون PTE را دارند می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

استرالیا – چین – هند – اتریش – آذربایجان – ترکیه – بحرین – آلمان – آمریکا – انگلستان – نیوزیلند – بنگلادش – بلژیک – برزیل – کانادا – شیلی – کلمبیا – اکوادور – یونان – غنا – عربستان سعودی – مصر – فرانسه – فنلاند – لبنان – تایلند – اسپانیا – امارات متحده­ی عربی – ویتنام و غیره.

شرایط و قوانین آزمون PTE

شرایط و قوانین آزمون PTE

آزمون PTE نیز همانند هر آزمون بین المللی دیگری دارای شرایط و قوانین خاص خود می­باشد که هر فرد متقاضی بلا استثناء باید آنها را رعایت کند. از جمله قوانین و شرایطی که توسط مؤسسه­ی PTE برای این آزمون در نظر گرفته شده به موارد زیر اشاره می­کنیم:

 • این آزمون فقط برای افراد بالای 16 سال برگزار می­گردد.
 • در صورتی که بین 16 تا 18 سال باشید حتما باید رضایت نامه­ی کتبی والدین یا قیم­ها موجود باشد.
 • اصل پاسپورت با عکسی واضح همراه با کارت ورود به جلسه­ی امتحان الزامی است در غیر این صورت حق شرکت کردن نخواهید داشت.
 • لاک غلط گیر، مداد رنگی و هایلایت کاملا ممنوع است.
 • کپی مدارک شناسایی مورد قبول نیست.
 • آزمون در رأس ساعت شروع می­گردد پس حضور به موقع شما شرط اساسی است.
 • در مواقع استراحت بین بخش­های مختلف آزمون تنها می­توانید به خوردن خوراکی و نوشیدنی مشغول شوید و حق صحبت ندارید.
 • گوشی موبایل باید خاموش بوده و هیچ صدایی از آن در جلسه­ی امتحان شنیده نشود.
 • دیکشنری به همراه داشتن به منزله­ی تقلب بوده و محرومیت از شرکت در آزمون را در پی خواهد داشت.
 • در صورت خروج برگه­ی امتحانی یا خروج خود فرد بدون هماهنگی، نمرات شما کنسل شده تلقی می­گردد و محرومیت طولانی مدت را به همراه خواهد داشت.
 • هرگونه تقلب و تخلف در آزمون PTE غیر قابل چشم پوشی است و کمترین انتظار سازمان PTE رعایت قوانین واضح و شفاف آن است.

افراد واجد شرایط و غیر واجد شرایط شرکت در آزمون PTE

افراد واجد شرایط و غیر واجد شرایط شرکت در آزمون PTE

آزمون PTE مشابه با هر آزمون دیگری دارای شرایط و قوانینی است که طبق آن افراد می­توانند خود را در دسته­ی افراد واجد شرایط و غیر واجد شرایط برای شرکت در این آزمون قرار دهند. دقت داشته باشید که برای غیر واجد شرایط شمرده شدن، کافی است تنها یکی از شروط را نداشته باشید و در این صورت از ادامه­ی روند ثبت نام منع خواهید شد. ضمن اینکه در صورت درج اطلاعات غلط تمامی پیامدهای بعدی بر عهده­ی فرد خواهد بود.

در این قسمت به بیان مشخصات افراد واجد شرایط می­پردازیم که می­توانند با این مشخصات در آزمون PTE شرکت کنند:

 • حتما فرد متقاضی باید 16 سال تمام باشد.
 • پاسپورت فرد شرکت کننده در آزمون باید دارای تاریخ اعتبار باشد.
 • برای کسانی که قصد تحصیل یا مهاجرت به 50 کشور لیست شده را داشته باشند مناسب است.
 • برای کسانی که قصد داشته باشند ویزای استرالیا یا نیوزیلند را کسب کنند جزء مراحل اخذ ویزا محسوب می­شود و برحسب نمره، امتیاز متفاوتی محسوب می­گردد.

دوره­‌ها و کلاس­‌های مرتبط با آزمون PTE

دوره­‌ها و کلاس­‌های مرتبط با آزمون PTE

در این قسمت به بررسی انواع دوره­ها و کلاس­های مرتبط با آزمون PTE بپردازیم که هم در سطح جهانی مشهور هستند و هم داوطلبان بسیار زیادی دارند.

یکی از معروف­ترین دوره­ها و کلاس­های مرتبط با آزمون PTE، surewayenglish است که دارای 100 ویدیوی آموزشی، بیش از 100 تست تمرینی و نمونه سؤال، راهنمایی، بازخورد، ارائه­ی نکات و تکنیک­های تست زنی و همچنین دوره­های رایگان گرامر و دایره لغات می­باشد.

از جمله دوره­های معروف آزمون PTE می­توان به E2Language نیز اشاره کرد که بسته به انتخاب خود می­توانید یکی از عضویت­های برنزی تا پلاتینیومی را خریداری کرده و از مزایای این دوره­ها مانند کلاس­های آنلاین، شیوه­های تست زنی، نمونه سؤالات، آزمون­های شبیه سازی شده، برنامه­ی مطالعاتی و غیره بهره مند شوید.

دوره­ی بعدی که برای آزمون PTE در سرتاسر جهان برگزار می­شود، udemy است که در آن تمامی نکات و نمونه سؤالات هر بخش با فرد متقاضی بررسی می­شود.

نمره­‌ی قبولی آزمون PTE

نمره­‌ی قبولی آزمون PTE

آزمون PTE نمره­ی قبولی متفاوتی از لحاظ دانشگاه­ها و سازمان­های پذیرنده دارد که باید برای کسب اطلاعات دقیق­تر به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید. اما به طور کلی این امر مشخص است که به هر میزان نمره­ی کسب شده به 90 نزدیک­تر باشد، شانس شما نیز بیشتر خواهد شد.

معمولا هر دانشگاه­ برتر جهان نمره­ی بالای 65 PTE را پذیرش می­کند و هر بخش نباید زیر نمره­ی 35 داشته باشد. چرا که نمره­ی کل آزمون، حاصل میانگین سه بخش مختلف آن است و ممکن است فردی در یک بخش نمر­ه­ی 30 کسب کرده باشد اما در سایر بخش­ها عملکرد بسیار قوی ارائه کرده و نمره­ی میانگین وی به 70 رسیده است.

لذا هر بخش آزمون PTE نمره­ای بین 10 تا 90 دارد و نمره­ی قبولی برای دانشگاه­های برتر دنیا معمولا بالای 65 و بالای 35 برای هر بخش می­باشد.

همچنین برای کسانی که قصد دریافت ویزای استرالیا و نیوزیلند را از طریق آزمون PTE دارند، نمرات این افراد به معادل امتیاز دریافت پاسپورت تبدیل می­گردد به نحوی که دریافت نمره­ی زیر 50، هیچ امتیازی دریافت نمی­کنید، بین 65 تا 79، 15 امتیاز و بالای 79 نیز 20 امتیاز کامل دریافت خواهید کرد.

زمان اعلام نتیجه­‌ی آزمون PTE

زمان اعلام نتیجه­‌ی آزمون PTE

اعلام نتایج آزمون PTE به سرعت منتشر می­گردد که این از جمله مزیت­های این آزمون بین المللی نیز محسوب می­گردد. معمولا در طی 5 روز کاری می­توانید برای مشاهده­ی نمرات خود به سایت Pearson مراجعه کرده و به بخش view score reports مراجعه کند. پس از آن پنجره­ی جدیدی باز می­گردد که با کلیک بر روی view می­توانید نمرات هر بخش و نمره­ی کلی خود را در قالب فایل PDF دانلود کرده و مشاهده کنید.

مزیت منتشر شدن سریع نمرات آزمون PTE این است که می­توانید زودتر بقیه­ی کارهای دریافت ویزای خود را پیگیری کنید و لازم نیست زمان زیادی را منتظر بمانید.

آزمون PTE مناسب برای کدام کشورها و دانشگاه‌­ها؟

آزمون PTE مناسب برای کدام کشورها و دانشگاه‌­ها؟

آزمون PTE از جمله آزمون­های بین المللی است که هم اکنون در بیش از 50 کشور جهان و هزاران دانشگاه پذیرفته شده است و در صورت کسب نمره­ی بالا می­توانید در دانشگاه مدنظر خود اقدام به ثبت نام کنید چرا که این آزمون میزان مهارت و تسلط شما را نسبت به زبان انگلیسی نشان می­دهد.

برخی از کشورهایی که دانشگاه­های آن نتایج آزمون PTE را قبول دارند به شرح زیر هستند:

آرژانتین، اتریش، یونان، هلند، هندوراس، نیوزیلند، استرالیا، بلژیک، اندونزی، نیجریه، نروژ، برزیل، عراق، عمان، بلغارستان، ایرلند، پاکستان، اسرائیل، فیلیپین، کانادا، ایتالیا، لهستان، چین، ژاپن، روسیه، قبرس، فرانسه، فنلاند، اسپانیا، آمریکا، انگلستان، سوئد، سوئیس، امارات متحده­ی عربی، عربستان سعودی، آلمان و غیره.

لذا این آزمون همانند آزمون­های آیلتس و تافل دارای مقبولیت جهانی گسترده­ای است و از این بابت جای هیچ نگرانی وجود ندارد.

مهلت اعتبار آزمون PTE

مهلت اعتبار آزمون PTE

آزمون PTE در سرتاسر دنیا دارای اعتبار 2 ساله است و از همان روز انتشار نتایج به مدت 2 سال برای شما اعتبار خواهد داشت. اما برای کشور استرالیا استثنائا دارای 3 سال اعتبار است. از جمله دلایلی هم که حداقل سن 16 سال را انتخاب کرده­اند این است که تا زمان ورود فرد به دانشگاه که 18 سال است اعتبار این آزمون تمام شده و دوباره باید در آن شرکت کنند پس کار بیهوده­ای است.

ضمنا لغات زبان انگلیسی فرار هستند و نمره­ی کسب شده در 2 تا 3 سال پیش لزوما به معنای همان سطح آمادگی نیست مخصوصا که فرد در محیط انگلیسی زبان هم نبوده باشد.

سخت و آسان بودن آزمون PTE

سخت و آسان بودن آزمون PTE

همیشه آزمون PTE با رقیبان خود مانند آیلتس و تافل مقایسه می­شود و یکی از موارد مقایسه نیز، سختی و آسانی است. قبل از اینکه به این سؤال پاسخ دهیم باید ذکر کنیم که حتی در ساده­ترین امتحان نیز اگر سطح آمادگی قابل قبولی نداشته باشید، قطعا امتحان دشواری پیش رو خواهید داشت و برعکس.

لذا با اینکه آزمون PTE آسان­تر از سایر رقبای خود می­باشد اما آمادگی شما می­تواند سختی و آسان بودن آن را دقیقا مشخص کند. ولی در کل این آزمون سخت نیست و هدف آن سخت کردن و نامفهوم ساختن سؤالات نیست و تنها مهارت­های زبان شما سنجیده خواهند شد.

تعداد سؤالات آزمون PTE

تعداد سؤالات آزمون PTE

آزمون PTE که سه ساعت به طول می­انجامد 4 مهارت زبان شما را دقیقا مشابه با آیلتس می­سنجد که عبارتند از: Speaking & Writing برای بخش اول، Reading برای بخش دوم آزمون و Listening برای بخش سوم آزمون. در واقع 4 مهارت در قالب 3 بخش مورد ارزیابی قرار می­گیرند.

هر بخش از آزمون PTE بخش بندی­های خاص خود را دارد. به عنوان مثال بخش اول به 8 قسمت تقسیم می­گردد که هر کدام 1 سؤال دارند. اولین قسمت از بخش اول آزمون، مرتبط با personal introduction است که باید به این تک سؤال طی 30 ثانیه پاسخ داده و خود را معرفی کنید.

لذا این آزمون مشابه با سایر آزمون­ها نیست که سؤالات از1 تا آخر شماره گذاری شده باشند و تعداد کل را بیان کرد. بلکه از سه بخش کلی تشکیل شده که هر کدام به چندین بخش حاوی یک سؤال تقسیم بندی می­شوند.

فرایند و پروسه­‌ی آزمون PTE از ابتدا تا انتها

فرایند و پروسه­‌ی آزمون PTE از ابتدا تا انتها

فرایند و پروسه­ی کلی آزمون PTE بدین صورت است که افراد متقاضی که قصد تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان (50 کشور دنیا) را دارند یا قصد دارند ویزای اقامت کشورهای استرالیا و نیوزیلند را دریافت کنند، باید در این آزمون شرکت نمایند.

لذا با مراجعه به سایت pte روند ثبت نام خود را با ارائه­ی مدارک لازم و پرداخت هزینه­ی آزمون (در هر کشوری متغیر بوده و می­توانند طبق پول رایج کشور خود پرداخت کنند) در روز برگزاری آزمون در جلسه شرکت کنند. ضمنا حتما باید دارای پاسپورت معتبر به همراه کارت ورود به جلسه­ی امتحان نیز باشند.

پس از شرکت در آزمون به سؤالات 3 قسمت آن (شامل ارزیابی 4 مهارت) در طی سه ساعت پاسخ داده و نهایتا در طی 5 روز کاری نتایج را دریافت خواهند کرد. پس از آن طبق نمره­ی کسب شده برای دانشگاه مقصد خود اقدام خواهند کرد.

گونه­‌های آزمون PTE

گونه­‌های آزمون PTE

آزمون PTE دارای سه نوع مختلف است: Academic، General و Young learners. بسته به اهداف خود یکی از موارد زیر را انتخاب خواهید کرد. نوع آکادمیک که مهم­ترین و گسترده­ترین شکل این آزمون است و برای تمامی رده­های سنی بالای 16 سال بوده و برای کسانی است که قصد دریافت ویزای استرالیا و نیوزیلند و همچنین تحصیل در 50 کشور انگلیسی زبان دنیا را داشته باشند.

نوع جنرال نیز برای کسانی است که بخواهند مهارت زبان انگلیسی خود را بسنجند که مورد قبول سفارت خانه­های برخی از کشورها می­باشد. نوع Young Learners نیز مناسب سنین 6 تا 13 سال است که توسط مدارس و زیر نظر سازمان PTE برگزار شده و هدف صرفا آشنایی آنها با آزمون زبان انگلیسی در قالب آزمون PTE است.

نوع سوم چندان اهمیتی ندارد ولی دو نوع آکادمیک و جنرال تفاوت­های اساسی با یکدیگر دارند که یکی از آنها را اشاره کردیم و مابقی عبارتند از:

 • ساختار بخش آزمون PTE نوع آکادمیک در قالب سه قسمت (Writing & Speaking، Reading و Listening) می­باشد اما نوع جنرال دو بخش کلی Writing (متشکل از Listening، Reading، Writing و Comprehension) و Spoken Test می­باشد که معادل بخش Speaking نوع آکادمیک است با این تفاوت که سؤالات توسط نماینده­ی سازمان PTE پرسیده می­شوند.
 • اعتبار آزمون آکادمیک تا 2 سال ولی نوع جنرال تاریخ انقضا ندارد.
 • نوع آکادمیک حداقل ماهی 6 تا 8 برگزار می­گردد ولی نوع جنرال فقط در ماه­های می، دسامبر و ژوئن برگزار می­شود.
 • ثبت نام آکادمیک از طریق سایت PTE ولی نوع جنرال از طریق سیستم EdExcel Online System می­باشد.

با این حال نوع آکادمیک بسیار مهم­تر و محبوب­تر است.

اعتبار بین المللی آزمون PTE

اعتبار بین المللی آزمون PTE

آزمون PTE آکادمیک برای افرادی که قصد دریافت ویزای استرالیا و نیوزیلند را داشته باشند و یا بخواهند برای ادامه تحصیل در 50 کشور دنیا اقدام کنند، برگزار می­گردد که تعداد دفعات برگزاری آن به حدی است که می­توانید حتی 24 ساعت قبل از برگزاری نیز اقدام به ثبت نام نمایید.

لذا این آزمون دارای مقبولیت جهانی گسترده­ای است و این خبری خوش برای کسانی است که این آزمون را برای تعیین و اثبات سطح زبان انگلیسی خود انتخاب نموده­اند.

بخش بندی­‌های مختلف آزمون PTE

بخش بندی­‌های مختلف آزمون PTE

در این قسمت به کامل­ترین شکل ممکن بخش بندی­های مختلف آزمون PTE را شرح می­دهیم.

آزمون PTE از سه بخش که ارزیابی کننده­ی 4 مهارت است تشکیل شده و تقریبا 3 ساعت نیز طول می­کشد. در بخش اول دو مهارت Speaking & Writing ارزیابی می­گردند. این بخش بین 77 تا 93 دقیقه فرصت پاسخگویی دارد و سؤالات آن متشکل از:

 • معرفی خود: این بخش نمره­ای ندارد فقط به دانشگاه و مؤسسه­ی مدنظر خود می­فهمانید که تا چه حد سطح زبان و صحبت کردن شما قوی است. تا زمانی که صدای بیپ را نشنیده­اید شروع به صحبت نکنید چرا که حدود 25 ثانیه فرصت آماده سازی به شما داده می­شود.
 • با صدای بلند خواندن یا Read Aloud: در این بخش شما باید متنی که تا 60 کلمه هست را با صدای بلند بخوانید که 6 تا 7 متن نمایش داده می­شود و زمان جواب دادن نیز بسته به تعداد کلمات نیز متغیر است.
 • Repeat Sentence یا تکرار جمله: بعد از گوش دادن به یک جمله، باید آن را بخش به بخش تکرار کنید. هر متن بین 3 تا 9 ثانیه طول کشید و تعداد متن­ها نیز بین 10 تا 12 تا بوده و 15 ثانیه برای هر متن فرصت پاسخگویی دارید.
 • Describe Image یا توصیف متن: باید عکسی که نشان داده می­شود را توصیف کنید. تعداد عکس­ها بین 6 تا 7 عدد بوده و برای هر کدام 40 ثانیه فرصت دارید.
 • Re-tell Lecture یا بیان مجدد یک متن: باید متنی که گفته می­شود را بخاطر سپرده و با بیان خودتان توصیف کنید. 3 تا 4 متن که شاید 90 ثانیه هر کدام طول بکشند پخش شده و برای هر کدام 40 ثانیه فرصت دارید.
 • Answer Short Question یا پاسخ به سؤال کوتاه: باید به 10 تا 12 سؤال با یک کلمه یا مقداری بیشتر طی زمان 10 ثانیه جواب دهید.

بخش دوم آزمون PTE مهارت Reading را مورد سنجش قرار می­دهد که برای آن بین 32 تا 41 دقیقه فرصت دارید. سؤالات آن متشکل از:

 • Multiple Choice, choose single answer یا سؤال چند گزینه­ای و انتخاب یک گزینه­ی صحیح: دو تا 3 متن با حداکثر 110 کلمه به شما نمایش داده می­شود و باید یکی از گزینه­ها را انتخاب کنید.
 • Multiple Choice, choose multiple answer یا سؤال چند گزینه­ای و انتخاب چند گزینه­ی صحیح: دو تا 3 متن با حداکثر 300 کلمه به شما نمایش داده می­شود و باید چند تا از گزینه­ها را که صحیح هستند انتخاب کنید.
 • Reorder Paragraphs یا مرتب سازی پاراگراف­ها: در سمت چپ تعدادی جمله یا پاراگراف برای شما قرار داده شده که به طور تصادفی مرتب شده­اند. آنها را به ترتیب در سمت راست قرار دهید. 2 تا 3 مورد بدین شکل وجود دارند.
 • Reading Fill in the Blanks یا پر کردن جاهای خالی: 4 تا 5 متن به شما نشان داده می­شود و در زیر هر متن نیز کلماتی قرار داده شده که با توجه به جای خالی کلمه­ی مناسب را باید انتخاب کنید. تعداد کلمات هر متن نیز ماکزیمم 80 کلمه است.
 • Reading and Writing Fill in the Blanks یا خواندن و پر کردن جاهای خالی: مطابق با قسمت قبلی 5 تا 6 متن با حداکثر 300 کلمه به شما نشان داده می­شود که دارای جاهای خالی است و با توجه به جعبه کلماتی که برای کل متن­ها آورده شده کلمه­ی مناسب را انتخاب و در جای خالی می­نویسید.

بخش سوم آزمون PTE نیز ارزیابی کننده­ی مهارت Listening است که برای پاسخگویی بین 45 تا 57 دقیقه فرصت خواهید داشت. توجه داشته باشید که در سرتاسر این بخش فایل­های صوتی یا کلیپ­های تصویری فقط یکبار قابلیت پخش دارند.

 • Summarize Spoken Text یا خلاصه گویی متن پخش شده: باید دو تا سه فایل صوتی که حدود 60 تا 90 ثانیه طول می­کشند را بین 50 تا 70 کلمه خلاصه کرده و بنویسید.
 • Multiple Choice, choose multiple answer یا سؤال چند گزینه­ای و انتخاب چند گزینه­ی صحیح: 2 تا 3 فایل صوتی به شما نشان داده می­شود که 40 تا 90 ثانیه طول می­کشند و چندین گزینه­ که مربوط به متن پخش شده می­­باشند را باید انتخاب کنید.
 • Fill in the Blanks یا پر کردن جای خالی: 2 تا 3 متن با جای خالی به شما نمایش داده می­شوند و برای هر کدام 30 تا 60 ثانیه فایل صوتی پخش می­گردد که باید از درون فایل صوتی جای خالی را متوجه شده و بنویسید.
 • Highlight Correct Summary یا مشخص کردن خلاصه­ی صحیح: 2 تا 3 فایل صوتی به مدت 30 تا 90 ثانیه پخش می­شوند و باید بهترین خلاصه­ی فایل صوتی پخش شده را از بین گزینه­ها انتخاب کنید.
 • Multiple Choice, choose single answer یا سؤال چند گزینه­ای و انتخاب یک گزینه­ی صحیح: 2 تا 3 متن به مدت زمان 30 تا 60 ثانیه پخش می­شوند که باید به یک فایل صوتی گوش کنید و سپس به یک سؤال چند گزینه­ای مرتبط گوش داده و پاسخ آن را انتخاب کنید.
 • Select Missing Word یا انتخاب کلمه­ی حذف شده: 2 تا 3 فایل صوتی به مدت زمان 30 تا 60 ثانیه پخش می­شوند که یک یا چندین کلمه در آن گفته نمی­شود و شما باید از بین گزینه­ها کلمه­ی صحیح را انتخاب کنید.
 • Highlight Incorrect Words یا مشخص کردن کلمات اشتباه: 2 تا 3 فایل صوتی به مدت زمان 20 تا 70 ثانیه برای شما پخش می­شوند و متن آن نیز در جلوی شما قرار دارد و باید کلمات اشتباهی که در متن متفاوت با فایل صوتی هست را به عنوان کلمه­ی اشتباه با چپ کلیک مشخص کنید.
 • Write from Dictate یا از روی دکلمه بنویسید: با دقت به 3 تا 4 فایل صوتی که هر کدام 3 تا 5 ثانیه هستند گوش دهید و سپس به دقت آنها را کلمه به کلمه در داخل پاسخ برگ بنویسید.

هر کدام از بخش­های گفته شده (3-1) بین 10 تا 90 بارم بندی دارند که میانگین این نمرات نمره­ی کلی شما را تعیین می­کنند و در صورت نیاز، این نمرات با نمره­ی آیلتس یا تافل معادل سازی می­گردند.

اهمیت بخش‌­های مختلف آزمون PTE برای نمره دهی با هم فرق دارند؟

اهمیت بخش‌­های مختلف آزمون PTE برای نمره دهی با هم فرق دارند؟

آزمون PTE دارای سه قسمت اساسی ارزیابی کننده­ی 4 مهارت است و بخش­های مختلف آن هیچ ارزش بالاتری ندارند و میانگین نمرات تمامی بخش­ها نمره­ی کلی شما را تعیین خواهد کرد. لذا برای آمادگی نسبت به آزمون PTE تمامی بخش­ها آمادگی یکسانی می­طلبند و به نمره­ی آنها به یک میزان نیاز دارید.

لذا تفاوتی نمی­کند که نمره­ی این آزمون را برای دریافت ویزای استرالیا و نیوزیلند نیاز داشته باشید و یا برای پذیرش در دانشگاه­های 50 کشور مختلف، تمامی بخش­ها از ارزش یکسانی برخوردار هستند. انواع دیگر آن نیز به همین ترتیب می­باشد.

زمان مصاحبه­‌ی آزمون PTE

زمان مصاحبه­‌ی آزمون PTE

آزمون PTE آکادمیک همانطور که بخش­های مختلف آن را با ریز جزئیات بررسی کردیم هیچ گونه مصاحبه­ای در آن گنجانده نشده است اما برای جنرال و بخش Spoken Text در همان روز جلسه­ی امتحان فرد نماینده از متقاضی سؤالات را خواهد پرسید که همان سؤالات بخش اسپیکینگ نوع آکادمیک است.

بایدها و نبایدهای آزمون PTE

بایدها و نبایدهای آزمون PTE

بایدها و نبایدهای آزمون PTE نیز به شرح زیر می­باشند:

 • شب قبل از امتحان حتما خواب راحتی داشته باشید.
 • تا 30 دقیقه قبل از شروع امتحان حتما در جلسه حضور داشته باشید چرا که چند دقیقه قبل از شروع امتحان برگه­ها توزیع می­گردد تا رأس ساعت شروع شده و به اتمام برسد.
 • از تخته پاک کن و وایت برد برای نکته برداری استفاده کنید.
 • میکروفون را حتما چک کنید تا مشکلی نداشته باشد.
 • در هر شرایطی اگر با مشکل سخت افزاری یا نرم افزاری برخورد کردید به مراقب امتحان خبر دهید.
 • حتما جواب درست را چک کنید و بعد به سراغ سؤال بعدی بروید چرا که گزینه­ی برگشت برای چک کردن یا تصحیح وجود ندارد.
 • هیچ وسیله­ی غیرمجازی با خود به سر جلسه نیاورید چرا که محرومیت قطعی شما را در پی خواهد داشت.
 • هیچ پاسخی را به جز در موارد ضروری و گرامری با حروف بزرگ ننویسید.
 • فکر و تصور تقلب را هم نکنید علاوه بر ناظرین و مراقبین امتحان، سیستم ضبط صدا و تصویر کاملا مراقب تک تک متقاضیان است.
 • اگر لازم بود حتما از استراحت 10 دقیقه­ای بین هر بخش استفاده کنید تا انرژی بگیرید.
 • ترک کردن جلسه­ی امتحان با کپی سؤالات تقلب محسوب می­شود.

معایب و مزایای شرکت در آزمون PTE در کشور خودمان

معایب و مزایای شرکت در آزمون PTE در کشور خودمان

حتما شنیده­اید که برخی افراد ادعا می­کنند که اگر آزمون PTE را در کشور دیگری بدهند آزمون برای آنها آسان­تر خواهد بود و فقط باید هزینه­ی بیشتری بدهند. اما این تصورات کاملا غلط است و این آزمون در سطح بین المللی و با یک درجه­ی سختی برگزار می­گردد. ضمن اینکه این آزمون در ایران دارای مرکز برگزاری نیست و متقاضیان به کشورهایی مانند ترکیه، عراق و آذربایجان سفر می­کنند.

لذا در صورتی که هر زمان آزمون PTE در ایران نیز دارای مرکز برگزاری باشد، تنها مزیت آن حذف شدن هزینه­های سفر به کشور دیگر بوده و هیچ مزیت یا عیب خاصی ندارد. همچنین مصاحبه­ی آزمون PTE نوع جنرال نیز توسط نماینده­ی معتمد سازمان صورت می­گیرد و از این حیث نیز هیچ مزیتی نخواهید داشت تا در کشور خودتان در این آزمون شرکت نمایید.

معایب و مزایای شرکت در آزمون PTE در کشورهای دیگر

معایب و مزایای شرکت در آزمون PTE در کشورهای دیگر

دقیقا همه­ی مواردی که برای شرکت در آزمون PTE برای کشور مبدأ هر فرد بیان کردیم در مورد شرکت کردن در این آزمون در سایر کشورها نیز همینطور می­باشد. به عنوان مثال تصور نکنید شرکت در آزمون PTE در کشور استرالیا سخت­تر است و در سایر کشورها باید آسان­تر باشد. هیچ مزیت یا عیب خاصی برای آن قائل نشوید و بهتر است بر روی آمادگی کامل خود برای آزمون تمرکز کنید.

ظرفیت شرکت کنندگان در آزمون PTE

ظرفیت شرکت کنندگان در آزمون PTE

آماری که از آزمون PTE در انتهای سال 2018 بدست آمده (2019 هنوز محاسبه نشده)، 36 مرکز آزمون بیشتر شدند که بخاطر رشد 30% تعداد شرکت کنندگان و نشان از ظرفیت نامحدود و در حال رشد متقاضیان برای آزمون PTE است. میانگین سنی شرکت کنندگان نیز 29 سال بوده است.

البته توجه داشته باشید که افزایش ظرفیت به معنای افزایش میزان قبولی نیست و صرفا رقابت را سخت­تر کرده و هر کسی بر اساس میزان ظرفیت اعلام شده توسط دانشگاه­ها و نمره­ی کسب شده­ی خود شانس پذیرش خود را امتحان خواهد کرد.

هزینه­‌ی کلاس­‌های آزمون PTE

هزینه­‌ی کلاس­‌های آزمون PTE

در قسمت­های قبلی به برخی از معروف­ترین دوره­ها و کلاس­های آزمون PTE اشاره کردیم که در این قسمت به معرفی نرخ و هزینه­ی ثبت نام هر یک می­پردازیم.

به عنوان مثال مؤسسه­ی Udemy برای هر یک از بخش­های آموزشی خود (آموزش هر یک از 4 مهارت مورد ارزیابی در آزمون PTE) با تخفیف 10 دلار دریافت می­شود که در صورت نبود تخفیف 40 دلار باید برای آموزش دیدن هر بخش بپردازید.

مؤسسه­ی E2Language نیز برای آموزش آزمون PTE و کار کردن نمونه سؤال و آزمون­های قبلی نیز با تخفیف 59 دلار و اگر در دوره­ی بدون تخفیف ثبت نام کنید، 118 دلار باید بپردازید.

مؤسسه­یsurewayenglish نیز با توجه به نوع و کیفیت دوره­ی آموزشی و جامعیت آن مبلغ متفاوتی خواهید پرداخت به نحوی که میزان جامع بودن و نکات گفته شده و همینطور تعداد سؤالات و نمونه آزمون­های شبیه سازی شده در هر کدام متفاوت است. نوع استاندارد 48 دلار، نوع پیشرفته 139 دلار و نوع ویژه نیز 209 دلار هزینه خواهد داشت.

هزینه­‌ی شرکت در آزمون PTE

هزینه­‌ی شرکت در آزمون PTE

فرق جالبی که در آزمون PTE با سایر آزمون­ها دارد این است که شما می­توانید در هر کشوری که به عنوان مرکز برگزاری آزمون خود انتخاب کرده­اید، طبق پول رایج همان کشور هزینه­ی آزمون را پرداخت کنید. به عنوان مثال اگر کشور ترکیه را به عنوان جلسه­ی برگزاری آزمون خود انتخاب نمایید، هزینه­ی شرکت در آزمون برای شما معادل 880 لیر ترکیه خواهد بود و ثبت نام با تأخیر نیز 1100 لیر ترکیه می­باشد.

اگر کشور استرالیا را انتخاب کرده باشید با احتساب مالیات 375 دلار استرالیا باید پرداخت کنید و برای ثبت نام با تأخیر نیز 395 دلار استرالیا خواهد بود و غیره.

آزمون PTE کاغذی است یا سیستمی؟

آزمون PTE کاغذی است یا سیستمی؟

از سال 1982 که آزمون PTE اولین بار به نیابت از استرالیا در دانشگاه لندن برگزار گردیده تا به امروز فقط به فرم کامپیوتری بوده و هیچ فرم برگزاری دیگری نداشته است. لذا با اینکه فرم کاغذی مزایا و معایب خاص خود را دارد اما قطعا برای طرفداران این سبک از امتحان، خبر خوبی است.

البته توجه داشته باشید که سبک کامپیوتری نیز در کنار مزایای خاص خود معایبی نیز خواهد داشت که در ادامه به آن اشاره می­کنیم.

معایب و مزایای آزمون PTE به فرم کاغذی

معایب و مزایای آزمون PTE به فرم کاغذی

همانطور که دراین مقاله نیز مطلع گشتید، آزمون PTE از ابتدا تاکنون فقط به صورت کامپیوتری اجرا شده است و فرم کاغذی جزء فرم­های برگزاری آزمون محسوب نمی­گردد. لذا در این بخش به بررسی مزایا و معایب فرم کاغذی خواهیم پرداخت تا در صورت احتمالی اضافه شدن این فرم در آینده با جوانب آن آشنا شوید.

مزایا

از مزیت­های بسیار بزرگ آزمون PTE به صورت کاغذی، امکان نوت برداری، دایره کشیدن و نوشتن نکات مهم مد نظر داوطلبان بر روی برگه­ی آزمون می­باشد. این کار کمک می­کند تا فرد داوطلب به راحتی جواب درست را مکان یابی کرده، ایده­های خود را بررسی و قبل از وارد کردن جواب به داخل برگه­ی مربوطه، آن را چک کند.

معایب

از بزرگ­ترین عیب­هایی که آزمون کاغذی PTE دارد، نگرانی داوطلبان بابت دست نوشته­ی ناخوانای خود یا بد نوشتن آن می­باشد مخصوصا اگر چندین بار خط خوردگی پیدا کرده باشد. در این موارد گاهی اوقات فرد تصحیح کننده­ی اوراق امتحانی، به علت مشکل در خواندن جواب، نخواهد توانست به شما امتیازی بدهد و به راحتی امتیاز از دست خواهید داد. ضمن اینکه به هیچ وجه نیز نباید با خودکار جواب دهید.

عیب دیگر این نوع آزمون، وارد کردن جواب­­ها از برگه­ی سؤال به برگه­ی جواب می­باشد که گاهی اوقات افراد تصحیح کننده­ی متوجه اشتباهاتی نظیر وارد کردن جواب درست در بخش اشتباه و یا غلط انتخاب کردن گزینه­ها با وجود اینکه در برگه­ی سؤال گزینه­ی درست انتخاب شده بوده است. لذا این موارد معایبی هستند که نمی­توان به راحتی آنها را نادیده انگاشت.

معایب و مزایای فرم کامپیوتری یا سیستمی آزمون PTE

معایب و مزایای فرم کامپیوتری یا سیستمی آزمون PTE

مزایا

یکی از بزرگ­ترین مزایای آزمون PTE به فرم کامپیوتری، مربوط به گستردگی و دامنه­ی انتخاب شما در مورد تاریخ و ساعت امتحان می­باشد. در نوع کامپیوتری شما روزهای بیشتری را در اختیار خواهید داشت تا برای آزمون خود انتخاب کنید.

از دیگر بزرگ­ترین مزیت­های آزمون PTE به فرم کامپیوتری این است که نتایج آزمون بسیار سریع­تر مشخص می­شوند و نهایتا تا 5 روز منتشر خواهند شد که در سال گذشته 85% متقاضیان طی 2 روز اول نتایج خود را دریافت نمودند.

از لحاظ نوشتاری، مزیت بسیار بزرگی که در نوع سیستمی نسبت به نوع کاغذی وجود دارد و به تمامی داوطلبان توصیه می­شود که تنها برای این مزیت هم که شده، نوع سیستمی را انتخاب کنند، تصحیح اشتباهات تایپی و اضافه و حذف نمودن کلمات به ساده­ترین روش ممکن می­باشد چرا که نیاز به خط خوردگی نیست و بدون کوچک­ترین اشتباه در تصحیح، می­توانید با خیال راحت و به ساده­ترین شکل جواب خود را تصحیح کنید.

طبق تحقیقات انجام شده سرعت تایپ معمولی بر روی کاغذ حدود 31 کلمه در دقیقه است ولی در نوع تایپی در کامپیوتر به 40 کلمه در دقیقه نیز می­رسد. همین امر سبب صرفه جویی بسیار زیادی در زمان خواهد شد.

در نوع کامپیوتری آزمون PTE، به راحتی می­توانید از طریق ساعت کامپیوتر وقت را مدیریت کنید و نگران پرت شدن حواس خود نسبت به گذر زمان نباشید ضمن اینکه به کمک نرم افزار موجود در آن، به راحتی می­توانید تعداد کلمات را شمرده و استرس کمتری داشته باشید.

در نوع کامپیوتری تعداد افراد کمتری حضور دارند و همین امر سبب آرامش خاصی در شما خواهد شد.

مشکل ورق زدن برگه­ها و قاطی کردن سؤالات و فراموشی لحظه­ای را نخواهید داشت زیرا صفحه­ی کامپیوتر به دو قسمت سؤال و جواب تقسیم می­گردد.

عیب

بزرگ­ترین عیب نوع کامپیوتری آزمون PTE این است که نمی­توانید مانند نوع کاغذی، نکته و موارد را در آن یادداشت کنید و تمرکز بیشتری داشته باشید.

عیب دیگر آن، صدای تایپ کلمات کیبورد ممکن است خود عاملی برای حواس پرتی باشد.

خستگی چشم­ها در اثر نگاه کردن طولانی مدت به صفحه­ی کامپیوتر نیز می­تواند از معایب این نوع آزمون باشد.

اعتراض به نتیجه­‌ی آزمون PTE

اعتراض به نتیجه­‌ی آزمون PTE

قبل از اینکه از وجود بخش و مهلت تعیین شده برای امکان اعتراض نسبت به نتایج آزمون PTE خوشحال شوید باید بدانید که این آزمون فقط کامپیوتری است و احتمالا اشتباه در نمرات بسیار بعید است و در نتیجه احتمال تغییر نمره­ی شما نیز خیلی کم خواهد بود. فقط بخش­های نوشتاری و پاسخ به صورت شفاهی بررسی می­شوند. اگر به احتمال بسیار ضعیفی این اتفاق نیز رخ دهد، کل هزینه­ی پرداختی بابت اعتراض برگشت داده خواهد شد.

برای اعتراض نسبت به نمره­ی آزمون PTE باید در طی 14 روز پس از اعلام نتایج به قسمت Pearson Customer Service مراجعه و اعتراض خود را با پرداخت هزینه­ای بالای 100 دلار که متعاقبا به شما اعلام می­گردد ثبت نمایید.

منابع آزمون PTE

منابع آزمون PTE

در این قسمت قصد داریم به بررسی منابع آزمون PTE بپردازیم که نسبت به منابع کتاب از اهمیت و ارزش بیشتری برخوردار هستند، هر چند در عناوین بعدی معروف­ترین منابع خودخوان را معرفی خواهیم کرد. همچنین اگر خاطرتان باشد در همین مطلب در مورد دوره­ها و کلا­س­های آزمون PTE نیز صحبت کردیم و منابع همان موارد جزء بهترین نمونه­های منابع آزمون هستند. اما برخی سایت­های دیگر نیز در قالب منابع وجود دارند که عبارتند از:

 • وب­سایت PTE Exam Preparation که در مورد تمامی بخش­های آزمون راهنمایی، راهکار، نکات و نمونه سؤال ارائه می­کند. خدمات این سایت رایگان است.
 • یکی از بهترین نمونه­های منابع آنلاین، سایت برگزاری آزمون است که همراه با اپلیکیشن موبایلی اقدام به در اختیار گذاشتن نکات و موارد لازم می­کند. این سایت نیز رایگان است.
 • سایت com که با دارا بودن 35 هزار ویدیوی آموزشی برای آزمون، بزرگ­ترین منبع ویدیویی برای آزمون PTE محسوب می­گردد. جالب اینکه نیاز به پرداخت پول نیز ندارید.
 • سایت PTE practice که بسته به نوع برنامه ریزی حدود 10 دلار هزینه دارد و در آن به شبیه سازی آزمون برای شما از صفر تا صد می­پردازد تا کاملا با جو و نحوه­ی برگزاری آزمون PTE آشنا گردید.

زمان ثبت نام آزمون PTE

زمان ثبت نام آزمون PTE

همانطور که در مطالب قبلی نیز به آن اشاره کردیم آزمون PTE آکادمیک به کرّات در تمام طول سال برگزار می­شود به نحوی که حداقل در هر ماه 6 تا 8 بار تاریخ برگزاری برای آن در سرتاسر جهان تعیین می­گردد و شما تا 24 ساعت قبل از شروع برگزاری نیز فرصت ثبت نام خواهید داشت.

اما بهتر است از چند ماه قبل اقدام به ثبت نام در آزمون از طریق سایت PTE نمایید تا هم مشمول پرداخت ثبت نام با تأخیر نگردید و هم اینکه مطمئن باشید ظرفیت نزدیک­ترین مرکز آزمون به شما پر نشده است.

در نوع جنرال نیز در سه ماه می، دسامبر و ژوئن آزمون PTE برگزار می­شود و از طریق سایت EdExcel Online System باید اقدام به ثبت نام کنید. و همان فرصت 24 ساعت قبل از آزمون نیز برقرار است.

شرکت در آزمون PTE بدون شرکت در کلاس امکان پذیر است؟

شرکت در آزمون PTE بدون شرکت در کلاس امکان پذیر است؟

روشی که گاهی اوقات افراد برای مطالعه انتخاب می­کنند به روش خودخوان و یا Self-Study معروف می­باشد و فرد در آن بدون شرکت در کلاس، خود شروع به مطالعه و تقویت خود می­کند. در این روش شما می­توانید خودتان را برای آزمون PTE آماده سازید و از منابع مختلف آن نیز بهره ببرید.

لذا در این قسمت می­توانید از کتاب­های معروف آزمون PTE نیز علاوه بر وب­ سایت­های گفته شده کمک بگیرید. ضمنا با توجه به ماهیت یکسان مواد امتحانی در همه­ی انواع آزمون PTE این کتاب­ها قابل استفاده برای هر سه نوع هستند.

 • کتاب The Official Guide to PTE Academic: این کتاب راهنمای شما از مرحله­ی ثبت نام تا پایان آزمون است و با همراه داشتن 200 سؤال اضافه در یک CD منبع خوبی به شمار می­رود.
 • PTE Practice Test Plus with Key جلد 1 و 2: هر آزمون PTE همراه با جواب­های تشریحی در کتاب توضیح داده شده است. CD حاوی فایل صوتی برای بخش­های Listening و Speaking و نکات مطالعه نیز در این کتاب گنجانده شده است.
 • Expert PTE Academic Coursebook: بیشتر مناسب کسانی است که وقت بیشتری برای آزمون PTE در اختیار داشته باشند تا اهداف طراحی هر سؤال را نیز بررسی کرده و به منابع دیجیتالی آزمون نیز دسترسی داشته باشند.

شرایط سنی شرکت در آزمون PTE

شرایط سنی شرکت در آزمون PTE

در مطالب قبلی نیز عنوان کردیم که افراد شرکت کننده در آزمون PTE آکادمیک و جنرال باید حداقل 16 سال تمام باشند و سنین پایین­­تر مجاز به شرکت در آن نخواهند بود. لذا این تنها شرط خاصی است که باید برای ثبت نام در آزمون از آن برخوردار باشید.

برای نوع Young Learners هم مناسب سنین 6 تا 13 می­باشد که با همکاری مدارس اجرا شده و صرفا برای آشنایی دانش آموزان با آزمون زبان انگلیسی در سطح بین المللی است.

استفاده از نمونه سؤالات آزمون­‌های قبلی

استفاده از نمونه سؤالات آزمون­‌های قبلی

برخی از داوطلبان پیشنهاد می­کنند که برای آشنایی بیشتر با جو و فضای آزمون PTE، بهتر است از نمونه سؤالات آزمون­های قبلی نیز کمک بگیرید تا بتوانید نتیجه­ی بهتری را کسب کنید. لذا در این قسمت به معرفی بهترین این موارد می­پردازیم.

برای اینکه بتوانید به نمونه سؤالات آزمون­های قبلی دسترسی پیدا کنید چندین روش پیش روی شما وجود دارد:

 • استفاده از منابع آنلاین که در این مقاله مهم­ترین آنها را ذکر کردیم.
 • استفاده از کلاس­ها و دوره­های آزمون PTE که مشهورترین آنها بیان شدند.
 • استفاده از کتاب­های کمکی که بهترین موارد مثال زده شدند.
 • بهره گیری از سایت pte و practice pte تا با نمونه سؤالات آزمون­های قبلی آشنا گردید.

زبان آزمون PTE

زبان آزمون PTE

آزمون PTE آزمونی بین المللی است و اکنون در بیش از 50 کشور دنیا با بیش از 200 مرکز برگزاری در حال انجام است و هر فردی که زبان مادری او انگلیسی نباشد و بخواهد ویزای استرالیا و یا نیوزیلند را کسب نماید و یا در دانشگاه­های مطرح بیش از 50 کشور دنیا به ادامه تحصیل بپردازد به آزمون PTE نیاز دارد.

زبان آزمون با توجه به هدف برگزاری آزمون که سنجش قدرت و تسلط فرد داوطلب در زبان انگلیسی است، فقط به زبان انگلیسی خواهد بود و هیچ نوع دیگری ندارد.

مدت زمان آزمون PTE و نحوه­‌ی برنامه ریزی برای مدیریت زمان

مدت زمان آزمون PTE و نحوه­‌ی برنامه ریزی برای مدیریت زمان

مدت زمانی که آزمون PTE طول می­کشد حدود 3 ساعت می­باشد و نحوه­ی مدیریت زمان در این آزمون بسیار مهم می­باشد. زیرا اکثر افراد از کمبود وقت خود شکایت دارند. در این قسمت به شما آموزش می­دهیم که چگونه برای هر قسمت عمل کنید تا با این مشکل رو به رو نشوید.

در این آزمون برای تمامی بخش­ها بهترین کارها برای مدیریت زمان:

 • قبل از صدای بیپ میکروفون شروع به صحبت نکنید چرا که زمان بندی اشتباه سبب می­شود در تکرار مجدد همان جملات دچار اشتباه شوید و حتی رشته کلام از دست شما خارج شده و زمان را از دست بدهید.
 • از تمامی منابع آزمون کمک بگیرید تا با نحوه­ی طراحی سؤال هر بخش آشنا شوید.
 • دایره لغات زیاد کمک می­کند تا سریع­تر لغات را تشخیص داده و سریع­تر پاسخ هر سؤال را مشخص کنید.
 • با انجام نمونه آزمون­های قبلی یا شبیه سازی شده سرعت عمل خود را بالاتر ببرید.

سازمان­‌ها و کشورهای به رسمیت شناخته‌­ی آزمون PTE

سازمان­‌ها و کشورهای به رسمیت شناخته‌­ی آزمون PTE

آزمون PTE به منظور کسب جواز و اخذ پذیرش در دانشگاه­ها و مؤسسات بیش از 50 کشور مختلف طراحی می­گردد و همچنین برای کسانی که به دنبال اخذ ویزای استرالیا و نیوزیلند باشند نیز بسیار حیاتی است. لذا از بابت اعتبار بین المللی آزمون PTE احساس نگرانی و دلواپسی نخواهید داشت.

موارد آزمون PTE، نمرات هر بخش و بخش‌­های مختلف هر یک

موارد آزمون PTE، نمرات هر بخش و بخش‌­های مختلف هر یک

در این قسمت موارد آزمون PTE را شرح می­دهیم که به طور قطع نظیر آن در هیچ سایتی موجود نمی­باشد.

آزمون PTE از سه بخش که ارزیابی کننده­ی 4 مهارت است تشکیل شده و تقریبا 3 ساعت نیز طول می­کشد. در بخش اول دو مهارت Speaking & Writing ارزیابی می­گردند. این بخش بین 77 تا 93 دقیقه فرصت پاسخگویی دارد و سؤالات آن متشکل از:

 • معرفی خود: این بخش نمره­ای ندارد فقط به دانشگاه و مؤسسه­ی مدنظر خود می­فهمانید که تا چه حد سطح زبان و صحبت کردن شما قوی است. تا زمانی که صدای بیپ را نشنیده­اید شروع به صحبت نکنید چرا که حدود 25 ثانیه فرصت آماده سازی به شما داده می­شود.
 • با صدای بلند خواندن یا Read Aloud: در این بخش شما باید متنی که تا 60 کلمه هست را با صدای بلند بخوانید که 6 تا 7 متن نمایش داده می­شود و زمان جواب دادن نیز بسته به تعداد کلمات نیز متغیر است.
 • Repeat Sentence یا تکرار جمله: بعد از گوش دادن به یک جمله، باید آن را بخش به بخش تکرار کنید. هر متن بین 3 تا 9 ثانیه طول کشید و تعداد متن­ها نیز بین 10 تا 12 تا بوده و 15 ثانیه برای هر متن فرصت پاسخگویی دارید.
 • Describe Image یا توصیف متن: باید عکسی که نشان داده می­شود را توصیف کنید. تعداد عکس­ها بین 6 تا 7 عدد بوده و برای هر کدام 40 ثانیه فرصت دارید.
 • Re-tell Lecture یا بیان مجدد یک متن: باید متنی که گفته می­شود را بخاطر سپرده و با بیان خودتان توصیف کنید. 3 تا 4 متن که شاید 90 ثانیه هر کدام طول بکشند پخش شده و برای هر کدام 40 ثانیه فرصت دارید.
 • Answer Short Question یا پاسخ به سؤال کوتاه: باید به 10 تا 12 سؤال با یک کلمه یا مقداری بیشتر طی زمان 10 ثانیه جواب دهید.

بخش دوم آزمون PTE مهارت Reading را مورد سنجش قرار می­دهد که برای آن بین 32 تا 41 دقیقه فرصت دارید. سؤالات آن متشکل از:

 • Multiple Choice, choose single answer یا سؤال چند گزینه­ای و انتخاب یک گزینه­ی صحیح: دو تا 3 متن با حداکثر 110 کلمه به شما نمایش داده می­شود و باید یکی از گزینه­ها را انتخاب کنید.
 • Multiple Choice, choose multiple answer یا سؤال چند گزینه­ای و انتخاب چند گزینه­ی صحیح: دو تا 3 متن با حداکثر 300 کلمه به شما نمایش داده می­شود و باید چند تا از گزینه­ها را که صحیح هستند انتخاب کنید.
 • Reorder Paragraphs یا مرتب سازی پاراگراف­ها: در سمت چپ تعدادی جمله یا پاراگراف برای شما قرار داده شده که به طور تصادفی مرتب شده­اند. آنها را به ترتیب در سمت راست قرار دهید. 2 تا 3 مورد بدین شکل وجود دارند.
 • Reading Fill in the Blanks یا پر کردن جاهای خالی: 4 تا 5 متن به شما نشان داده می­شود و در زیر هر متن نیز کلماتی قرار داده شده که با توجه به جای خالی کلمه­ی مناسب را باید انتخاب کنید. تعداد کلمات هر متن نیز ماکزیمم 80 کلمه است.
 • Reading and Writing Fill in the Blanks یا خواندن و پر کردن جاهای خالی: مطابق با قسمت قبلی 5 تا 6 متن با حداکثر 300 کلمه به شما نشان داده می­شود که دارای جاهای خالی است و با توجه به جعبه کلماتی که برای کل متن­ها آورده شده کلمه­ی مناسب را انتخاب و در جای خالی می­نویسید.

بخش سوم آزمون PTE نیز ارزیابی کننده­ی مهارت Listening است که برای پاسخگویی بین 45 تا 57 دقیقه فرصت خواهید داشت. توجه داشته باشید که در سرتاسر این بخش فایل­های صوتی یا کلیپ­های تصویری فقط یکبار قابلیت پخش دارند.

 • Summarize Spoken Text یا خلاصه گویی متن پخش شده: باید دو تا سه فایل صوتی که حدود 60 تا 90 ثانیه طول می­کشند را بین 50 تا 70 کلمه خلاصه کرده و بنویسید.
 • Multiple Choice, choose multiple answer یا سؤال چند گزینه­ای و انتخاب چند گزینه­ی صحیح: 2 تا 3 فایل صوتی به شما نشان داده می­شود که 40 تا 90 ثانیه طول می­کشند و چندین گزینه­ که مربوط به متن پخش شده می­­باشند را باید انتخاب کنید.
 • Fill in the Blanks یا پر کردن جای خالی: 2 تا 3 متن با جای خالی به شما نمایش داده می­شوند و برای هر کدام 30 تا 60 ثانیه فایل صوتی پخش می­گردد که باید از درون فایل صوتی جای خالی را متوجه شده و بنویسید.
 • Highlight Correct Summary یا مشخص کردن خلاصه­ی صحیح: 2 تا 3 فایل صوتی به مدت 30 تا 90 ثانیه پخش می­شوند و باید بهترین خلاصه­ی فایل صوتی پخش شده را از بین گزینه­ها انتخاب کنید.
 • Multiple Choice, choose single answer یا سؤال چند گزینه­ای و انتخاب یک گزینه­ی صحیح: 2 تا 3 متن به مدت زمان 30 تا 60 ثانیه پخش می­شوند که باید به یک فایل صوتی گوش کنید و سپس به یک سؤال چند گزینه­ای مرتبط گوش داده و پاسخ آن را انتخاب کنید.
 • Select Missing Word یا انتخاب کلمه­ی حذف شده: 2 تا 3 فایل صوتی به مدت زمان 30 تا 60 ثانیه پخش می­شوند که یک یا چندین کلمه در آن گفته نمی­شود و شما باید از بین گزینه­ها کلمه­ی صحیح را انتخاب کنید.
 • Highlight Incorrect Words یا مشخص کردن کلمات اشتباه: 2 تا 3 فایل صوتی به مدت زمان 20 تا 70 ثانیه برای شما پخش می­شوند و متن آن نیز در جلوی شما قرار دارد و باید کلمات اشتباهی که در متن متفاوت با فایل صوتی هست را به عنوان کلمه­ی اشتباه با چپ کلیک مشخص کنید.
 • Write from Dictate یا از روی دکلمه بنویسید: با دقت به 3 تا 4 فایل صوتی که هر کدام 3 تا 5 ثانیه هستند گوش دهید و سپس به دقت آنها را کلمه به کلمه در داخل پاسخ برگ بنویسید.

هر کدام از بخش­های گفته شده (3-1) بین 10 تا 90 بارم بندی دارند که میانگین این نمرات نمره­ی کلی شما را تعیین می­کنند و در صورت نیاز، این نمرات با نمره­ی آیلتس یا تافل معادل سازی می­گردند.

تعداد دفعات مجاز برای شرکت در آزمون PTE

تعداد دفعات مجاز برای شرکت در آزمون PTE

برای شرکت در آزمون PTE آکادمیک هیچ محدودیتی در تعداد دفعات مجاز وجود ندارد فقط باید 5 روز فاصله بین شرکت در جلسات آزمون وجود داشته باشد. نوع جنرال و Young Learners هم محدودیت خاصی برای شرکت در آزمون ندارند.

 

آزمون

پیشنهادها

مشاهده همه پیشنهادها
مشاوره آزمون PTE
آخرین ویرایش: 2020-03-12 02:18:55 239