x
مشاوره مهاجرت گوتو تی آر
مشاوره مهاجرت: 02143000021

آزمون alevel

آزمون A Level که معادل عبارت Advanced Level به معنای سطح پیشرفته است مختص دانش آموزان دبیرستانی بومی کشور انگلستان، ولز و ایرلند شمالی و  همچنین دانش آموزان خارجی است که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه­­های سطح بالای این کشور را داشته باشند، که برای موضوعات درسی خاص به این افراد ارائه می­شود. مدت زمانی که این دوره طول می­کشد حدود 2 سال است که اصطلاحا به سال اول آن AS و به سال دوم آن A2 گفته می­شود و با این حساب حداقل سن برای ورود به دوره­ی آزمون A Level، 16 سال تمام است.

این دوره به صورتی است که دانش آموز در سال اول (AS) 4 درس مرتبط با رشته­ی تحصیلی خود در دانشگاه آینده، انتخاب می­کند به عنوان مثال اگر قصد ادامه تحصیل در رشته­های پزشکی را داشته باشد دروسی مانند زیست شناسی، فیزیک، شیمی و ریاضیات را انتخاب خواهد کرد و در سال دوم یا A2 نیز همین دروس را مجدد انتخاب خواهد نمود.

آزمون alevel | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

به این نکته نیز توجه داشته باشید که آزمون A Level نام رایج برای عبارت GCE A Level است که در سرتاسر جهان نیز پذیرفته شده است و معادل مدرک دیپلم در برخی کشورهای دیگر است. باید توجه داشته باشید که بسته به نوع رشته­ی انتخابی خود باید مطابق معیارهای دانشگاه مقصد، نمره کسب کنید و یا حتی در آزمون­های دیگری مانند UKCAT یا BMAT نیز شرکت کرده و نمره­ی قبولی را کسب کنید.

زمان برگزاری آزمون A Level

معمولا زمان برگزاری آزمون A Level هر سال از 13 ماه می تا 26 ماه ژوئن برگزار می­گردد و این به معنای آن است که تاریخ برگزاری آزمون A Level بسته به رشته­ای که انتخاب کرده­اید در این تاریخ گنجانده شده است. البته که این بازه­ی زمانی بسته به نوع دانشگاه می­تواند هر سال تغییر کند لذا برای ثبت‌نام حتما به سایت دانشگاه مد نظر مراجعه نموده و از آخرین تغییرات مطلع گردید. در انتهای سال اول و دوم از دانش آموزان امتحان گرفته می­شود و میانگین نمرات، برای بررسی میزان شایستگی آنها جهت ورود به دانشگاه مورد ارزیابی قرار می­گیرد.

زمان برگزاری آزمون A Level | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

این آزمون در کشور انگلستان برگزار می­گردد ولی در تمامی نقاط جهان معتبر است و از این بابت جای هیچ نگرانی وجود نخواهد داشت.

 

 

کاربرد آزمون A Level

شاید از خود بپرسید کاربرد آزمون A Level چیست و چه مزایایی دارد؟ چرا باید در این آزمون شرکت کنم و ضرورت آن چیست؟ جواب کامل این سؤال پیش ماست. کاربردها و مزایای آزمون A Level به طور‌کلی به شرح زیر است:

 • اگر قصد تحصیل در دانشگاه­های کشور انگلستان را در مقاطع بالاتر داشته باشید آزمون A Level و داشتن نمره­ی قبولی عالی به شما کمک بسیار زیادی می­کند تا در دانشگاه­های تراز اول مشغول به تحصیل گردید.
 • به شما کمک می­کند تا به عنوان فردی حرفه­­ای شناخته شوید و اعتبار خود را در کشور مقصد بالا ببرید.
 • اکثر افراد حتی اگر برای تحصیل نیز مهاجرت کنند، در کنار تحصیل باید به انجام کار نیز مشغول شوند.
 • قبولی در آزمون A Level، حتی در پیدا کردن فرصت­های شغلی بهتر نیز کاربرد دارد، زیرا مشخص می­کند شما در زمینه­های تحصیلی و عیار علمی مرتبط با کار از سطح بالایی برخوردار هستید.
 • قبولی در آزمون A Level سبب می­شود به شرکت­های برتر در کشور مقصد نشان دهید که سطح و دامنه­ی ارتباطی شما حرفه­ای و پیشرفته بوده و توانایی کار در این شرکت­ها را دارید.
 • برای اینکه بتوانید در مقاطع فوق لیسانس، دکتری و حتی بالاتر در رشته­های مختلف در برخی از دانشگاه­ها پذیرش داشته باشید، از جمله مدارک بسیار معتبر و مهم درخواستی از شما، همین آزمون A Level است هر چند امکان دارد در برخی از آزمون­های دیگر نیز شرکت کنید و نمره­ی حدنصاب را کسب کنید.
 • از جمله آزمون­های بسیار معتبری است که حتی در تعیین شایستگی شما برای دریافت fund نیز تأثیرگذار است.

کاربرد آزمون A Level | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

محل برگزاری آزمون A Level در کدام کشورها و مؤسسات؟

آزمون A Level، از جمله آزمون­هایی است که مختص تنها یک کشور و آن هم انگلستان است ولی می­توانید از مدرک آن در آمریکا، کانادا و سنگاپور نیز استفاده کنید. هدف برگزاری این آزمون، سنجش قدرت دانش دانشجویان بین المللی و بومی است که قصد ادامه تحصیل در رشته­های مختلف در این کشور را داشته باشند. آزمون A Level برای دانشجویان بین المللی و بومی گزینه­ی لازم و واجب است و تنها در بین دانشگاه­ها و مؤسسات خود کشور انگلستان دارای اعتبار بوده تا بتوانید میزان تسلط خود به منابع را به اثبات برسانید. این آزمون برای مقاطع لیسانس نیاز بوده و اگر در این آزمون نتوانید نمره­ی حد نصاب برخی از دانشگاه­های برتر و پذیرنده­ی کشور انگلستان را کسب کنید، قادر به ادامه تحصیل در مقطع لیسانس نخواهید بود. لذا همانطور که متوجه شدید، این آزمون توسط دانشگاه­ها و مؤسسات خود کشور انگلستان طراحی و اجرا می­شود و برای خود آنها نیز معتبر است و در کشورهای دیگر ملزم به رعایت ضوابط خود آنها هستید.

محل برگزاری آزمون A Level در کدام کشورها و مؤسسات؟ | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

شرایط و قوانین آزمون A Level

آزمون A Level همانند تمامی آزمون­های لوکال و بین المللی دارای شرایط و قوانین خاص خود است که هر فرد ملزم به رعایت آنها است. شرایط و قوانین آزمون A Level به شرح زیر است:

 • آزمون A Level توصیه شده برای افرادی است که قصد ورود به برخی دانشگاه­های انگلستان را داشته باشند لذا باید بین 16 تا 19 سال سن داشته باشید.
 • همراه داشتن هایلایت، لاک غلط گیر و مداد رنگی اکیدا ممنوع است.
 • همراه داشتن اصل پاسپورت الزامی است.
 • کپی پاسپورت به هیچ وجه پذیرفته نیست.
 • درب حوزه­ی امتحانی پس از زمان مقرر بسته شده و پس از آن حق ورود به حوزه­ی امتحانی را نخواهید داشت و حتی در این صورت مبلغ پرداختی نیز عودت داده نخواهد شد.
 • به هیچ وجه در طول امتحان حق صحبت با فرد کناری خود را ندارید.
 • همراه داشتن دیکشنری، وسایل الکترونیکی و کپی برداری به شدت ممنوع بوده و در صورت مشاهده توسط دوربین مدار بسته، از جلسه­ی امتحان و شرکت در این حوزه محروم خواهید شد.
 • همراه داشتن ساعت مچی، خوراکی و کشیدن سیگار اکیدا ممنوع است.
 • خارج کردن برگه­ی امتحانی تنها در صورت هماهنگی مجاز است.
 • خروج فرد از محل برگزاری امتحان بدون هماهنگی تخلف است.
 • نتایج آزمون تنها به خود فرد تحویل داده می­شود و عواقب در اختیار گذاشتن اطلاعات شخصی در اختیار دیگران بر عهده­ی خود فرد است.
 • به هر دلیلی که روز آزمون را کنسل کنید، هزینه­ی پرداخت شده عودت داده نخواهد شد.

شرایط و قوانین آزمون A Level | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

افراد واجد شرایط و غیر واجد شرایط شرکت در آزمون A Level

آزمون A Level همانند تمامی آزمون­های دیگر دارای شرایطی است که در آن مشخص می­کند چه افرادی واجد شرایط و چه کسانی غیر واجد شرایط برای شرکت در این آزمون هستند. چنانچه یکی از مواردی که در زیر ارائه می­گردند منطبق با شرایط نباشد، از ادامه­ی روند ثبت نام جلوگیری خواهد شد.

افراد واجد شرایط:

 • کسانی که تحصیلات دبیرستان را گذرانده باشند و به دو سال آخر آن رسیده باشند و مدرک لازم برای ورود به دانشگاه آن­ها A Level است واجد شرایط شرکت در آزمون A Level هستند.
 • کسانی که حداقل سطح فردی زبان انگلیسی آنها متوسط به بالا باشد زیرا با اینکه این آزمون قصد محک زدن میزان تسلط شما به زبان انگلیسی را ندارد اما زیر این سطح، قادر نخواهند بود حتی معنای سؤالات را متوجه شوند.
 • کسانی که مایل به کار در شرکت­های خصوصی و حتی دولتی یا تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان باشند واجد شرایط برای شرکت در آزمون A Level محسوب می­گردند.

افراد واجد شرایط و غیر واجد شرایط شرکت در آزمون A Level | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

افراد غیر واجد شرایط:

 • اگر زیر 16 سال سن دارید برای شما توصیه نمی­شود زیرا حداقل سن مورد نیاز برای گذراندن دوره­ی دبیرستان 16 سال تمام است.
 • اگر سطح زبان انگلیسی شما از متوسط کمتر باشد واجد شرایط محسوب نخواهید شد زیرا در چنین وضعیتی حتی قادر نخواهید بود اهداف سؤالات آزمون را برای پاسخ دادن متوجه شوید.

البته توجه داشته باشید که چون دانشگاه­های مقصد، پذیرش نهایی شما را بررسی می­­کنند، بسته به نوع دانشگاه می­توان انتظار معیارهای متفاوتی را نیز داشت. ضمن اینکه انتظار ارائه­ی مدارکی به جز این آزمون را در برای دانشگاه­های کشور انگلستان داشته باشید.

 

دوره­‌ها و کلاس­‌های مرتبط با آزمون A Level

در این قسمت به بررسی دوره­ها و کلاس­های مرتبط با آزمون A Level بپردازیم که هم در سطح جهانی مشهور هستند و هم داوطلبان بسیار زیادی دارند.

دوره­های و کلاس­های فشرده­ هفتگی و ماهانه نیز وجود دارند که در طی ساعات طولانی و به صورت کاملا فشرده تمامی نمونه سؤالات شبیه سازی شده­ی سال­های قبل مرتبط با آزمون A Level را با دانشجویان بین المللی و بومی کار می­کنند.

بجز مورد فوق، برای آزمون A Level دوره و کلاس خاصی وجود ندارد و بیشتر رمز موفقیت شما بر پایه­ی برنامه ریزی و اصول مدیریتی و همخوانی با دیگران است تا بتوانید در این آزمون نمره­ی حد نصاب یا قبولی دانشگاه مقصد را کسب کنید.

دوره­‌ها و کلاس­‌های مرتبط با آزمون A Level | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

نمره‌­ی قبولی آزمون A Level

تعیین نمره­ی قبولی و نحوه­ی اعلام نتایج در آزمون A Level مقداری پیچیده است اما آن را به ساده­ترین شکل ممکن برای شما توضیح می­دهیم. کسانی که قصد ورود به دانشگاه­های کشور انگلستان را داشته باشند، باید در آزمون A Level شرکت کنند که بین 15 تا 24 ماه طول می­کشد. در هر سال باید بین 3 تا 4 موضوع را انتخاب کنند که برای هر موضوع نمره­ی شما در 6 سطح یعنی از E تا A* رده بندی می­گردد. میانگین نمرات کسب شده در سال اول (AS) و سال دوم (A2) تعیین کننده­ی نمره­ی نهایی شما خواهد بود. به عنوان مثال اگر 3 موضوع انتخاب کرده باشید بهترین نمره­­ی شما، 3 تا A* است و بدترین نمره EEE خواهد بود.

نمره‌­ی قبولی آزمون A Level | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

در نظر داشته باشید که رشته­ی انتخابی شما برای دانشگاه، باید حداقل نمره­ی B داشته باشد یعنی اگر شما در دو موضوع دیگر نمره­ی A* کسب کنید اما رشته یا موضوع اصلی خود را نمره­ی کمتر از B کسب کنید باز هم مجاز به ورود به دانشگاه مقصد را نخواهید داشت چرا که این آزمون کلید ورود به دانشگاه­های برتر کشور انگلستان است.

زمان اعلام نتیجه‌­ی آزمون A Level

زمان اعلام نتایج آزمون A Level بسته به نوع دانشگاه ممکن است متفاوت باشد و شما حتی در روزهای متفاوتی فرصت ارائه­ی نمرات و پیگیری کارهای پذیرش خود در آنجا داشته باشید اما به طور کلی بین تاریخ­های 15 تا 31 آگوست نتایج خود را مشاهده خواهید کرد و در این روز­ها فرصت ارائه­ی نمرات خود را دارید.

بهترین کار مراجعه به سایت دانشگاه انتخابی خود و اطلاع یافتن از زمان دقیق اعلام نتایج و بررسی نمرات است تا زمان را از دست ندهید زیرا از زمان اعلام نتایج، 5 روز فرصت دارید نمرات را به دانشگاه­های انتخابی ارائه کنید.

زمان اعلام نتیجه‌­ی آزمون A Level | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

آزمون A Level مناسب برای کدام کشورها و دانشگاه­‌ها؟

همانطور که قبلا نیز عنوان گردید، دانشجویان بومی کشور انگلستان و در برخی کشورهای دیگر مانند ولز، ایرلند شمالی، اسکاتلند، سنگاپور و کانادا و همچنین دانشجویان بین المللی که قصد ورود به دانشگاه­های برتر کشور انگلستان را داشته باشند قطعا یکی از آزمون­های اساسی مورد نیاز یا تنها آزمون مورد نیاز، آزمون A Level است.

آزمون A Level مناسب برای کدام کشورها و دانشگاه­‌ها؟ | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

با کسب نمره­ی قبولی در این آزمون می­توانید در رشته­ی انتخابی و مورد علاقه­ی خود در دانشگاه مدنظر مشغول به تحصیل شوید. با اینکه این آزمون پذیرش بین المللی دارد ولی آزمون A Level در کشورهای بیان شده، اهمیت و اولویت بیشتری را به خود اختصاص داده و نسبت به سایر آزمون­ها، ارزش بسیار بیشتری دارد.

مهلت اعتبار آزمون A Level

در مورد آزمون A Level خبر خوشحال کننده­ای وجود دارد! میزان اعتبار آن ابدی است و هیچ تاریخ انقضائی ندارد. لذا در هر زمانی می­توانید از نتایج آزمون خود استفاده کنید. اما تنها توجه به یک نکته بسیار اساسی است و آن هم این است که وقتی در سال اول در آزمون شرکت می­کنید (AS) باید حداکثر پس از 13 ماه در آزمون A2 شرکت کنید تا میانگین نمرات شما به عنوان نمره­ی کل مشخص گردد. در واقع نمره­ی سال اول نهایتا 13 ماه اعتبار دارد ولی نمره­ی کل تا همیشه اعتبار دارد.

مهلت اعتبار آزمون A Level | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

سخت و آسان بودن آزمون A Level

حتما هنگامی که خواسته­اید برای ثبت نام آزمون A Level اقدام کنید متوجه صحبت­های این چنینی شده­اید: آزمون A Level خیلی سخت است، A Level نسبت به هر آزمونی سخت­تر است و غیره. اما حقیقت ماجرا چیست؟

آزمون A Level بسیار استاندارد و منصفانه است و سؤالات به گونه­ای نخواهند بود که بسیار پیچیده باشند اما باید این نکات را در نظر داشته باشید:

در کلیه­ی سؤالات مطرح شده هدف از آزمون تنها سنجش میزان دانش و عیار علمی شما و میزان منطق و قدرت تجزیه­ و تحلیل فرد متقاضی در حل کردن مسائل و سؤالات است. شاید در نگاه اول آزمون بسیار سخت به نظر برسد اما وقتی متوجه منطق آزمون شوید، خواهید دید که چندان هم مشکل نیست.

سخت و آسان بودن آزمون A Level | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

با اینکه این آزمون به زبان انگلیسی است و استاندارد نیز هست، اما برای فهم سؤالات باید سطح زبان شما از متوسط به بالا باشد.

به دلیل زمان بر بودن فهم و درک سؤالات مطرح شده، مدیریت زمان بسیار امری حیاتی است چرا که یکی از دلایل سخت بودن آزمون را مسأله­ی کمبود وقت عنوان می­کنند. با این حال سخت یا آسان بودن آزمون تا حد زیادی نیز به میزان تسلط و آماده بودن فردی نیز وابسته است.

نوع رشته­ی انتخابی نیز می­تواند در سخت و آسان بودن آزمون تأثیرگذار باشد به صورتی که برخی از رشته­ها مانند پزشکی به احتمال زیاد نسبت به برخی رشته­های دیگر مانند اقتصاد سخت­تر خواهند بود هرچند نهاد برگزارکننده نیز تأثیر کمی نخواهد داشت.

تعداد سؤالات آزمون A Level

تعداد سؤالات آزمون A Level بسته به اینکه کدام نهاد مسئول برگزاری باشد (CIE، EDEXEL، OCR، AQA و غیره)، نوع رشته­ی انتخابی و حتی دانشگاه مقصد می­تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال برای رشته­ی پزشکی اگر برنامه ریزی کنید، واحدهایی که مطالعه خواهید کرد زیست شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضیات هستند و در این مورد آزمون خواهید داد ولی اگر رشته­ی دیگری را انتخاب کنید نوع مواد امتحانی متغیر خواهد شد و بسته به نوع موضوعات، تعداد و زمان پاسخگویی نیز متغیر می­گردد.

توصیه­ی ما به شما این است که برای آزمون A Level بیشتر بر روی متمرکز نمودن توجه خود به مواد آزمون و متبحر ساختن خود توجه کنید چرا که این بخش کاملا متغیر است و اطلاعات را باید هر سال از کالج یا دانشگاه مربوطه درخواست نمایید.

تعداد سؤالات آزمون A Level | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

زمان آزمون معمولا حدود 2 ساعت است و شما به تعداد سؤالات کمی در مورد هر موضوع پاسخ خواهید داشت اما انواع سؤالات مانند پر کردن جای خالی، تفسیر نمودار، پاسخ تشریحی، تستی و غیره وجود دارند. در هر موضوع نیز نمره­ی A* تا E را دریافت خواهید نمود.

فرایند و پروسه­‌ی کلی آزمون A Level

در ابتدا برای ثبت نام آزمون A Level وارد سایت دانشگاه یا مؤسسه­ی مربوطه می­شوید و پس از تکمیل فرم ثبت نام و انتخاب شهر مد نظر، اسکن صفحه­ی اول پاسپورت را آپلود کنید. بعد از اینکه فرم را ارسال کردید، ایمیل تأییدیه را دریافت خواهید نمود که در آن شماره­ی درخواست وجود دارد و از طریق آن حساب کاربری شما در دانشگاهی که انتخاب کرده­اید و نهاد مسئول برگزاری فعال می­گردد. نام کاربری و پسورد خود را تأیید و اطلاعات درخواستی را تکمیل می­کنید که وقتی ایمیل تأییدیه­­ی اطلاعات وارد شده برای شما ارسال گردد باید بقیه­ی روند آزمون A Level را طی کنید.

فرایند و پروسه­‌ی کلی آزمون A Level | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

بعد از مرحله­ی اول، در سایت دانشگاه ثبت نام کرده، تمامی اطلاعات را تکمیل و مدارک لازم را ارسال کنید. در نهایت نیز باید منتظر دریافت کارت ورود به جلسه­ی امتحان، تا حدود 1 تا 2 هفته قبل از برگزاری آزمون A Level باشید.

در روز آزمون نیز به سؤالات مربوط به رشته­ی انتخابی خود پاسخ خواهید داد و نهایتا در روز 22 آگوست نیز نتایج خود را مشاهده می­کنید.

گونه­‌های آزمون A Level

آزمون A Level تنها به یک شکل و نوع برگزار می­شود و انواع خاصی ندارد. هدف از برگزاری تنها نوع آزمون A Level سنجش هوش، ریاضیات و تسلط دانشجویان نسبت به مفاهیم استدلالی و آموزه­های قبلی در دوره­ی دبیرستان است. تعداد سؤالات و حتی زمان پاسخگویی و یا هر دو، بسته به دانشگاه انتخابی شما و یا نوع رشته، می­تواند متغیر باشد که باید از طریق دانشگاهی که در آن ثبت نام نموده­اید جویا شوید. این آزمون تنها به یک نوع وجود داشته و در بین دانشگاه­ها و مؤسسات سرتاسر دنیا معتبر است. توجه داشته باشید که تنها در صورتی که خواهان ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلی عالی در کشور انگلستان هستید در این آزمون شرکت نمایید. هر چند این آزمون در برخی کشورهای دیگر مانند سنگاپور، کانادا، ولز و ایرلند شمالی نیز مورد پذیرش است.

گونه­‌های آزمون A Level | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

اعتبار بین المللی آزمون A Level

همانطور که قبلا نیز عنوان گردید، دانشجویان بومی کشور انگلستان و در برخی کشورهای دیگر مانند ولز، ایرلند شمالی، اسکاتلند، سنگاپور و کانادا و همچنین دانشجویان بین المللی که قصد ورود به دانشگاه­های برتر کشور انگلستان را داشته باشند قطعا یکی از آزمون­های اساسی مورد نیاز یا تنها آزمون مورد نیاز، آزمون A Level است.

اعتبار بین المللی آزمون A Level | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

با کسب نمره­ی قبولی در این آزمون می­توانید در رشته­ی انتخابی و مورد علاقه­ی خود در دانشگاه مدنظر مشغول به تحصیل شوید. با اینکه این آزمون پذیرش بین المللی دارد ولی آزمون A Level در کشورهای بیان شده، اهمیت و اولویت بیشتری را به خود اختصاص داده و نسبت به سایر آزمون­ها، ارزش بسیار بیشتری دارد.

بخش بندی­‌های مختلف آزمون A Level

تعداد سؤالات آزمون A Level بسته به اینکه کدام نهاد مسئول برگزاری باشد (CIE، EDEXCEL، OCR، AQA و غیره)، نوع رشته­ی انتخابی و حتی دانشگاه مقصد می­تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال برای رشته­ی پزشکی اگر برنامه ریزی کنید، واحدهایی که مطالعه خواهید کرد زیست شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضیات هستند و در این مورد آزمون خواهید داد ولی اگر رشته­ی دیگری را انتخاب کنید نوع مواد امتحانی متغیر خواهد شد و بسته به نوع موضوعات، تعداد و زمان پاسخگویی نیز متغیر می­گردد.

بخش بندی­‌های مختلف آزمون A Level | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

اما در اینجا به چند مورد اشاره می­کنیم که بسته به نوع مدرک انتخابی چه واحدهایی را انتخاب خواهید کرد و بخش­های مختلف آزمون A Level شما در روز آزمون شامل چه موضوعاتی خواهد بود:

حسابداری، کسب و کار، اقتصاد و مالی: واحدهای درسی اجباری در طی دو سال دوره­ی آزمون A Level شامل ریاضیات و اقتصاد هستند که مطالعات کسب و کار، حسابداری، قانون و روانشناسی نیز پیشنهادی هستند.

علوم آماری: واحد درسی اجباری ریاضیات است و واحدهای اقتصاد، فیزیک و ریاضیات پیشرفته نیز پیشنهادی هستند.

پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی: دروس اجباری شامل شیمی، زیست شناسی و ریاضیات بوده و فیزیک نیز پیشنهادی است.

در آزمون A Level برای شما در مورد تمامی این موضوعات سؤال مطرح خواهد شد و باید در طی زمان مشخص شده توسط نهاد برگزاری آزمون به سؤالات پاسخ دهید. درصد پاسخگویی شما به سؤالات (UCAS) به درجات E تا A* تبدیل شده و واحد درسی اجباری حتما باید حداقل نمره­ی B دریافت کند تا مجوز ورود به دانشگاه را پیدا کنید.

اهمیت بخش­‌های مختلف آزمون A Level در نمره دهی متفاوت است؟

بخش­های مختلف آزمون A Level همانطور که مطرح گردید بسته به رشته و دروس انتخابی شما دارد تا در روز آزمون با چه بخش­ها و سؤالاتی مواجه شوید. اما نکته­ی بسیار مهمی که در مورد این بخش بندی وجود دارد، سؤالات مربوط به بخش دروس اجباری است که اهمیت بسیار زیادی در پذیرش شما در دانشگاه مقصد خواهد داشت. به عنوان مثال اهمیت کسب حداقل نمره­ی B در درس زیست شناسی برای رشته­ی انتخابی پزشکی به مراتب بیشتر از کسب نمره­ی A* در درس اختیاری فیزیک برای این رشته است.

اهمیت بخش­‌های مختلف آزمون A Level در نمره دهی متفاوت است؟ | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

زمان مصاحبه‌­ی آزمون A Level

آزمون A Level فاقد مصاحبه است. شیوه­ی کار این آزمون بدین صورت است که اگر قصد ادامه تحصیل تنها در کشور انگلستان، ولز، ایرلند شمالی و کانادا و سنگاپور را داشته باشید، دانشگاه مد نظر را انتخاب نموده و پس از طی کردن فرایند ثبت نام، در آزمون شرکت می­کنید. پس از قبولی در آزمون، مجوز ورود به دانشگاه انتخابی در رشته­ی مورد نظر خود را پیدا خواهید کرد و نیازی به انجام مصاحبه­ی خاصی نخواهید داشت.

زمان مصاحبه‌­ی آزمون A Level | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

بایدها و نبایدهای آزمون A Level

در مورد آزمون A Level بایدها و نبایدهایی وجود دارد که اگر مایل به موفقیت در این آزمون هستید حتما به آنها عمل کنید. این موارد به شرح زیر هستند:

 • حتما پاسپورت خود را به همراه داشته باشید و حتما تاریخ انقضای آن را چک کنید. باید پاسپورت شما معتبر بوده و منقضی نشده باشد.
 • باید اصل پاسپورت را در اختیار داشته باشید و به هیچ وجه کپی آن مورد قبول نیست.
 • مکان آزمون را دقیقا چک کنید و بهترین و سریع­ترین مسیر را از قبل مشخص کنید. آزمون A Level کاملا قانونمند بوده و در رأس ساعت مشخص شده درب­های محل برگزاری آزمون بسته خواهند شد. پس به موقع رسیدن یک امر بایدی محسوب می­شود.
 • نباید جملات و نمونه سؤالات آزمون­های قبلی را حفظ کنید زیرا به هیچ وجه مشابه هم نخواهند بود و برای این کار باید خود را کاملا آماده کرده باشید.
 • نباید ثبت نام آزمون خود را به روزهای آخر موکول کنید چرا که زمان­ها محدود و انتخاب شما نیز محدودتر خواهد شد.

بایدها و نبایدهای آزمون A Level | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

معایب و مزایای شرکت در آزمون A Level در کشور خودمان

گاهی اوقات سؤال پیش می­آید و شاید هم شنیده باشید که برخی افراد ادعا می­کنند که به دلیل آسان­تر بودن آزمون A Level مایل هستند به کشور دیگری رفته و در آنجا آزمون بدهند و تنها عیب این کار را هزینه­ی زیادتر می­دانند. اما باید بدانید آزمون A Level آزمونی جهانی است و هیچ تفاوتی ندارد که شما در کدام کشور این آزمون را پشت بگذارید.

عیب خاصی در مورد شرکت در آزمون A Level در کشور خودمان وجود ندارد و تنها مزیت آن برگزاری این آزمون بین المللی در داخل کشور بوده که مجبور نخواهید بود هزینه­ی گزاف بابت سفر به کشور دیگر و شرکت در آزمون پرداخت کنید و زمان شرکت در آزمون نیز طبق منطقه­ی زمانی کشور خودمان بوده و از اعتبار یکسانی نیز برخوردار می­باشد.

معایب و مزایای شرکت در آزمون A Level در کشور خودمان | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

البته در سال­های اخیر پیش آمده که آزمون A Level هیچ مرکز برگزار کننده­ای در داخل کشور نداشته و متقاضیان چاره­ای بجز انتخاب مرکز آزمون­های نزدیک به کشور خودمان مانند امارات، ترکیه، قطر، آذربایجان، ارمنستان و گرجستان را در طی فرایند ثبت نام ندارند.

معایب و مزایای شرکت در آزمون A Level در کشورهای دیگر

شاید گاهی اوقات شنیده باشید و یا در ذهن خود متصور شده باشید که اگر برای شرکت در آزمون A Level به آمریکا بروید یا کسانی که در این کشور هستند، آزمون سخت­تری خواهند داشت یا به عنوان مثال در صورتی که به روسیه سفر کنید و آزمون A Level را در آنجا شرکت کنید برای شما بسیار آسان­تر خواهد بود و دستیابی به نمرات بالاتر، بهتر خواهد بود.

اما حقیقت ماجرا این است که هیچ گونه تفاوتی بین شرکت در آزمون A Level با یک کشور و کشور دیگر وجود ندارد و هیچ ضرری را نیز متحمل نخواهید شد و یا در صورت حضور در کشوری خاص، هیچ منفعت خاصی نصیب شما نخواهد گشت.

معایب و مزایای شرکت در آزمون A Level در کشورهای دیگر | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

آزمون A Level کاملا استاندارد، هماهنگ و یکسان است و افرادی که از شما آزمون می­گیرند افراد مورد اعتماد سازمان بوده که ماه­ها و بلکه­ سال­ها تست­های سخت گیرانه و استانداردهای سازمان­های برگزاری آزمون A Level را گذرانده­اند و حتی هیچ تفاوتی مابین کسانی که زبان اول آنها زبان انگلیسی باشد با سایر افراد قائل نخواهند شد. حتی پس از درج نمره توسط نمایندگان آزمون، توسط استانداردهای خود سازمان این نمرات سنجیده می­شود تا صحت نمره­­ی وارد شده مشخص گردد. پس به عبارت کلی، هیچ مزیت و عیب خاصی در کشورهای دیگر برای شرکت در آزمون A Level وجود ندارد.

ظرفیت شرکت کنندگان در آزمون A Level

واقعیت ماجرا برای آزمون A Level این است که این آزمون سقف ثبت نامی ندارد چرا که هر سال به تعداد شرکت کنندگان افزوده می­شود که در سال 2020 نیز همانند سال­های گذشته شاهد افزایش تعداد ثبت نامی­ها بخصوص در کشورهای ولز، ایرلند شمالی، کانادا و سنگاپور بوده­ایم. ظرفیت هر حوزه­ی امتحانی شاید به دلیل محدودیت مکان، محدود باشد اما سقف کلی شرکت در آزمون، محدود به مقدار خاصی نیست. اما برای شما بهتر است که ثبت نام خود را به روزهای آخر موکول نکنید تا شانس انتخاب حوزه­ی امتحانی نزدیک­تر را از دست ندهید.

ظرفیت شرکت کنندگان در آزمون A Level | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

به بیان کلی، ظرفیت کلی جهانی آزمون A Level هیچ محدودیتی ندارد و هر سال به تعداد آن افزوده می­گردد، تنها برخی حوزه­های امتحانی ممکن است محدودیت مکان داشته باشند که باید موقع ثبت نام به آن توجه کنید.

هزینه‌­ی کلاس‌­های آزمون A Level

برای آزمون A Level در تمامی کشورها دوره­هایی توسط برخی از مؤسسات برگزار می­شود که بسته به عوامل مختلفی مانند هدف آن از برگزاری کلاس (ماهر کردن فرد شرکت کننده در یکی از مهارت­های خواسته شده در دفترچه­ی آزمون، بالا بردن سطح کیفی زبان ترکی شما، افزایش سرعت خواندن و درک مطلب و...)، تعداد افراد شرکت کننده، نوع کشور و شهر، سابقه­ی موفقیت مؤسسه­ی برگزار کننده­ی آزمون و مدت زمان دوره­ی آموزشی و حتی درجه­ی کیفیت کاری اساتیدی که در این مؤسسه مشغول به کار هستند، تعیین کننده­ی قیمت نهایی خواهد بود.

هزینه‌­ی کلاس‌­های آزمون A Level | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

به عنوان مثال برخی مؤسسات برای کار کردن تست­های ریاضیات و زیست شناسی و همچنین تقویت حل مسأله، 100 دلار برای هر جلسه­ی 90 دقیقه­ای دریافت خواهند کرد. اگر این کلاس­ها به صورت خصوصی برگزار شوند تا جلسه­ای 200 دلار نیز خواهد رسید.

لذا با توجه به اینکه هزینه­ی شرکت در کلاس­های آزمون A Level وابستگی شدید به عوامل یاد شده دارد لذا حتما موارد بالا را لحاظ کرده و بهترین گزینه را انتخاب نمایید.

هزینه‌­ی شرکت در آزمون A Level

هزینه­ی شرکت در آزمون A Level ممکن است از یک مؤسسه به مؤسسه­ی دیگر متفاوت باشد که این تفاوت ناشی از خدمات بیشتر و باکیفیت­تر در مؤسسه­ی انتخابی شما است که در واقع سهم خود مرکز برگزاری آزمون است. به عنوان مثال سیستم تهویه­ی قوی­تر، پذیرایی مناسب­تر و... از جمله عواملی هستند که سبب می­شوند هزینه­­ی نهایی تمام شده برای شما مقداری متفاوت از دیگر مؤسسات باشد اما به طور کلی برای آزمون A Level حدود 149  تا 175پوند به ازای هر موضوع است اما در برخی مراکز آزمون، به ازای هر آزمون 400 پوند دریافت خواهد شد زیرا همانطور که از مطالب قبلی به یاد دارید، آزمون A Level در طی دو دوره­ی 1 ساله برگزار می­گردد (AS و A2).

هزینه‌­ی شرکت در آزمون A Level | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

آزمون­ A Level کاغذی است یا سیستمی؟

امروزه به لطف پیشرفت تکنولوژی و زندگی در عصر طلایی تکنولوژی و ارتباطات، آزمون A Level هم به صورت کاغذی و هم به صورت سیستمی یا کامپیوتری امکان پذیر است و در هر دو حالت تمامی موارد امتحان کاملا مشابه هستند. حتی طبق آمار منتشر شده تعداد افرادی که در هر سال نوع سیستمی را انتخاب می­کنند افزایش پیدا می­کند. اما در کشور ایران به دلیل عدم هماهنگی کامل با سرورهای نهادهای برگزار کننده­ی آزمون A Level، امکان برگزاری نوع اینترنتی امکان پذیر نیست.

ذکر این نکته ضروری است که بسته به نوع نهاد برگزار کننده­ی انتخابی آزمون، ممکن است تنها یک فرم برگزاری غالب باشد به عنوان مثال نهاد AQA تنها به فرم اینترنتی برگزار می­کند.

آزمون­ A Level کاغذی است یا سیستمی؟ | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

معایب و مزایای آزمون A Level به صورت کاغذی

همانطور که می­دانید به مدت چندین سال آزمون A Level به صورت کاغذی اجرا شده و هنوز نیز اجرا می­گردد. لذا در این بخش قصد داریم به بررسی معایب و مزایای آزمون A Level به صورت کاغذی بپردازیم.

مزایا: از مزیت­های بسیار بزرگ آزمون A Level به صورت کاغذی، امکان نوت برداری، دایره کشیدن و نوشتن نکات مهم مد نظر داوطلبان بر روی برگه­ی آزمون است. این کار کمک می­کند تا فرد داوطلب به راحتی جواب درست را مکان یابی کرده، ایده­های خود را بررسی و قبل از وارد کردن جواب به داخل برگه­ی مربوطه، آن را چک کند.

معایب و مزایای آزمون A Level به صورت کاغذی | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

معایب: از بزرگ­ترین عیب­هایی که آزمون کاغذی A Level دارد، نگرانی داوطلبان بابت دست نوشته­ی ناخوانای خود یا بد نوشتن آن است مخصوصا اگر چندین بار خط خوردگی پیدا کرده باشد. در این موارد گاهی اوقات فرد تصحیح کننده­ی اوراق امتحانی، به علت مشکل در خواندن جواب، نخواهد توانست به شما امتیازی بدهد و به راحتی امتیاز از دست خواهید داد.

عیب دیگر این نوع آزمون، وارد کردن جواب­­ها از برگه­ی سؤال به برگه­ی جواب است که گاهی اوقات افراد تصحیح کننده­ی متوجه اشتباهاتی نظیر وارد کردن جواب درست در بخش اشتباه و یا غلط انتخاب کردن گزینه­ها با وجود اینکه در برگه­ی سؤال گزینه­ی درست انتخاب شده بوده است. لذا این موارد معایبی هستند که نمی­توان به راحتی آنها را نادیده انگاشت.

معایب و مزایای آزمون A Level به صورت کامپیوتری یا سیستمی

مزایا: یکی از بزرگ­ترین مزایای آزمون کامپیوتری A Level، مربوط به گستردگی و دامنه­ی انتخاب شما در مورد تاریخ و ساعت امتحان است. در نوع کامپیوتری شما روزهای بیشتری را در اختیار خواهید داشت تا برای آزمون خود انتخاب کنید ضمن اینکه تعداد مراکز ارائه دهنده نیز نسبت به نوع کاغذی آزمون A Level بسیار بیشتر هستند.

از دیگر بزرگ­ترین مزیت­های آزمون A Level این است که نتایج آزمون بسیار سریع­تر مشخص می­شوند و نهایتا 5 تا 7 روز زمان انتظار است.

از لحاظ نوشتاری، مزیت بسیار بزرگی که در نوع سیستمی نسبت به نوع کاغذی وجود دارد و به تمامی داوطلبان توصیه می­شود که تنها برای این مزیت هم که شده، نوع سیستمی را انتخاب کنند، تصحیح اشتباهات تایپی و اضافه و حذف نمودن کلمات به ساده­ترین روش ممکن است. مانند هر نرم افزار تایپ دیگری، در نوع کامپیوتری نیز می­توانید کلمات را حذف و مواردی را بدون خط خوردگی و پاک کردن اضافه نمایید.

معایب و مزایای آزمون A Level به صورت کامپیوتری یا سیستمی | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

طبق تحقیقات انجام شده سرعت تایپ معمولی بر روی کاغذ حدود 31 کلمه در دقیقه است ولی در نوع تایپی در کامپیوتر به 40 کلمه در دقیقه نیز می­رسد. همین امر سبب صرفه جویی بسیار زیادی در زمان خواهد شد.

در نوع کامپیوتری آزمون A Level، به راحتی می­توانید از طریق ساعت کامپیوتر وقت را مدیریت کنید و نگران پرت شدن حواس خود نسبت به گذر زمان نباشید ضمن اینکه به کمک نرم افزار موجود در آن، به راحتی می­توانید تعداد کلمات را شمرده و استرس کمتری داشته باشید.

در نوع کامپیوتری تعداد افراد کمتری حضور دارند و همین امر سبب آرامش خاصی در شما خواهد شد.

مشکل ورق زدن برگه­ها و قاطی کردن سؤالات و فراموشی لحظه­ای را نخواهید داشت زیرا صفحه­ی کامپیوتر به دو قسمت سؤال و جواب تقسیم می­گردد.

عیب: بزرگ­ترین عیب نوع کامپیوتری آزمون A Level این است که نمی­توانید مانند نوع کاغذی، نکته و موارد را در آن یادداشت کنید و تمرکز بیشتری داشته باشید.

عیب دیگر آن، صدای تایپ کلمات کیبورد ممکن است خود عاملی برای حواس پرتی باشد.

خستگی چشم­ها در اثر نگاه کردن طولانی مدت به صفحه­ی کامپیوتر نیز می­تواند از معایب این نوع آزمون باشد.

معایب و مزایای آزمون A Level به صورت کامپیوتری یا سیستمی | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

اعتراض به نتیجه‌­ی آزمون A Level

آزمون A Level همانند هر آزمون دیگری، فرصت اعتراض به نمره در آن وجود دارد که دانشجویان اگر نسبت به نمره­ی خود اعتراضی داشته باشند، در فرصت تعیین شده، فرم مربوطه را پر کرده و با توضیحات کامل نسبت به نمره­ی خود اعتراض می­کنند. دانشگاه مربوطه نیز پس از دریافت فرم نسبت به بررسی آن اقدام می­نماید.

در صورتی که اعتراض شما تأیید گردد، هزینه­ی پرداختی عودت داده می­شود و در غیر این صورت، بازگشت پول را نخواهیم داشت.

نکته­ای که در مورد اعتراض نسبت به نتیجه­ی آزمون A Level وجود دارد این است که، چون این آزمون توسط هر دانشگاهی طراحی و برگزار می­گردد، زمان اعتراض نسبت به آن، همانند روز برگزاری آزمون می­تواند متفاوت بوده و یکسان نباشد.

اعتراض به نتیجه‌­ی آزمون A Level | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

منابع آزمون A Level

در این قسمت به معرفی منابع آنلاین می­پردازیم که می­توانند کمک بسیار زیادی جهت آماده شدن شما برای آزمون A Level کنند. به این دلیل معرفی کتاب را در دستور کار قرار ندادیم زیرا روشی قدیمی است و تقریبا تمامی منابع آن مشخص هستند اما منابع آنلاین کمتر شناخته شده هستند و پیدا کردن بهترین موارد کار دشواری است که ما آن را برای شما در این قسمت آسان ساخته­ایم.

یکی از منابع بسیار مهم و معتبر آزمون A Level، وب­سایت BBC Bitesize است که در تقریبا در تمامی زمینه­ها و سرفصل­های آنها، مطالب و منابع آموزشی را به همراه نکات مربوطه ارائه کرده است.

منابع آزمون A Level | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

وب­سایت Go Conqr که علاوه بر تأمین منابع آزمون برای شما، امکان تهیه­ی نقشه­ی ذهنی یا mind map، اسلاید، فلش کارت و غیره را نیز فراهم کرده تا بتوانید با محیطی کاملا پیشرفته، قدم در راه موفقیت برای آزمون A Level بردارید.

وب­سایت Revision World که به شما انواع تکنیک­ها و فرم­های مرور آزمون A Level را در مدت زمان کوتاه باقی مانده، مثلا 2 هفته، آموزش می­دهد و به شما کمک می­کند آمادگی ذهنی و روحی کامل برای آزمون کسب کنید.

وب­سایت Exam Solutions که هم دارای ویدیوهای آموزشی در تمامی زمینه­های آزمون A Level است و هم دارای نمونه سؤالات آزمون­های قبلی است.

زمان ثبت نام آزمون A Level

معمولا زمان برگزاری آزمون A Level هر سال از 13 ماه می تا 26 ماه ژوئن برگزار می­گردد و این به معنای آن است که شما حداقل باید 2 هفته قبل از برگزاری آزمون ثبت نام خود را نهایی کرده باشید ضمن اینکه تاریخ برگزاری آزمون A Level بسته به رشته­ای که انتخاب کرده­اید در این تاریخ گنجانده شده است. البته که این بازه­ی زمانی بسته به نوع دانشگاه می­تواند هر سال تغییر کند لذا برای ثبت نام حتما به سایت دانشگاه مد نظر مراجعه نموده و از آخرین تغییرات مطلع گردید. در انتهای سال اول و دوم از دانش آموزان امتحان گرفته می­شود و میانگین نمرات، برای بررسی میزان شایستگی آنها جهت ورود به دانشگاه مورد ارزیابی قرار می­گیرد.

زمان ثبت نام آزمون A Level | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

شرکت در آزمون A Level بدون شرکت در کلاس امکان پذیر است؟

روشی که گاهی اوقات افراد برای مطالعه انتخاب می­کنند به روش خودخوان و یا Self-Study معروف می­باشد و فرد در آن بدون شرکت در کلاس، خود شروع به مطالعه و تقویت خود می­کند. در این روش شما می­توانید خودتان را برای آزمون A Level آماده سازید و از منابع مختلف آن نیز بهره ببرید.

از مجموعه منابعی که می­توانید در این روش استفاده کنید، چند مورد بسیار معتبر در این زمینه است که در بخش­های بالاتر به آن اشاره داشتیم که به صورت آنلاین عمل می­کنند. اما به صورت خرید فیزیکی مانند کتاب مجموعه­هایی هستند که کمک می­کنند تا شرکت در آزمون A Level و موفقیت در آن، بدون حضور در کلاس­های مربوطه نیز امکان پذیر باشد.

شرکت در آزمون A Level بدون شرکت در کلاس امکان پذیر است؟ | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

کتاب Cambridge International AS Level History که در خود تمامی نمونه سؤالات آزمون A Level را در زمینه­ی رشته­ی تاریخ در خود جای داده است.

کتاب Cambridge International AS Level Computer Science که در خود تمامی نمونه سؤالات آزمون A Level را در زمینه­ی رشته­ی علوم کامپیوتری در خود جای داده است.

کتاب Cambridge International AS Level Literature که در خود تمامی نمونه سؤالات آزمون A Level را در زمینه­ی رشته­ی ادبیات در خود جای داده است.

کتاب Cambridge International AS Level Mathematics که در خود تمامی نمونه سؤالات آزمون A Level را در زمینه­ی رشته­ی ریاضیات در خود جای داده است.

شرایط سنی شرکت در آزمون A Level

شرکت در آزمون A Level برای کلیه­ی کسانی است که در دو سال آخر دبیرستان قرار دارند و قرار هست با انتخاب رشته­ای خاص، دروس متناسب با آن را انتخاب نموده و در طی این دو سال با شرکت در دو آزمون، نمره­ی حد نصاب را برای دانشگاه­های کشور انگلستان کسب کنند تا جواز ورود به دانشگاه اعطا شود. لذا با توجه به هدف برگزاری این آزمون، محدودیت سنی برای دانشجویان بومی و بین الملل وجود ندارد و میزان اعتبار آن نیز تعیین کننده­ی محدودیت سنی نخواهد بود چرا که تاریخ انقضاء برای مدرک اعطاء شده وجود ندارد.

شرایط سنی شرکت در آزمون A Level | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

 

استفاده از نمونه سؤالات آزمون‌­های قبلی

برخی از داوطلبان پیشنهاد می­کنند که برای آشنایی بیشتر با جو و فضای آزمون A Level، بهتر است از نمونه سؤالات آزمون­های قبلی نیز کمک بگیرید تا بتوانید نتیجه­ی بهتری را کسب کنید. لذا در این قسمت به معرفی بهترین این موارد می­پردازیم.

یکی از این منابع جهت کسب نمونه سؤالات آزمون A Level، S-cool است که دارای تمامی تمرین­ها و نمونه سؤالات مربوطه همراه با توضیح و تشریح در رابطه با هر سؤال است.

Maths Made Easy نیز از جمله منابعی است که علاوه بر اینکه می­توانید به تست زنی آنلاین در آن بپردازید، به نمونه سؤالات آزمون A Level نیز دسترسی خواهید داشت.

استفاده از نمونه سؤالات آزمون‌­های قبلی | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

زبان آزمون A Level

آزمون A Level در دسته­ی آزمون­های بین المللی و لوکال قرار دارد که برای افرادی طراحی می­گردد که قصد تحصیل در مقطع لیسانس رشته­های انتخابی خود در کشور انگلستان و یا کشورهایی نظیر ولز، کانادا، ایرلند شمالی و سنگاپور را دارند لذا با هر زبان مادری و در هر جای دنیا که قرار داشته باشید، زبان آزمون A Level انگلیسی است و هیچ تفاوتی نخواهد داشت.

زبان آزمون A Level | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

مدت زمان آزمون A Level و نحوه‌­ی برنامه ریزی برای مدیریت زمان

مدت زمانی که آزمون A Level طول می­کشد متغیر و بستگی به نهاد برگزار کننده و تعداد دروس انتخابی شما دارد اما در هر صورت نحوه­ی مدیریت زمان در این آزمون بسیار مهم است. زیرا اکثر افراد از کمبود وقت خود شکایت دارند. در این قسمت به شما آموزش می­دهیم که چگونه برای هر قسمت عمل کنید تا با این مشکل رو به رو نشوید.

مدت زمان آزمون A Level و نحوه‌­ی برنامه ریزی برای مدیریت زمان | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

به دلیل اینکه تعداد و تنوع دروس انتخابی و در نتیجه سرفصل­های آزمون A Level بسیار متنوع و متغیر است لذا شاید ارائه­ی نکات برای هر درس در این قسمت کار مناسبی نباشد و بهترین گزینه کمک گرفتن از مشاوره­ی تحصیلی به نظر برسد اما نکات کلی را به شما یادآور شده و آموزش خواهیم داد که با رعایت آنها نه تنها مسیر موفقیت برای شما هموار می­گردد بلکه با افزایش تسلط و دانش خود، در زمان مقرر به تمامی سؤالات بدون کمبود وقت پاسخ خواهید داد.

 • برنامه ریزی داشته باشید: برنامه ریزی شامل تهیه­ی چارت و فهرستی از دروس انتخابی شما است که در آن میزان زمان مطالعه، استراحت، تفریح و مرور گنجانده شده است.
 • تمرین آزمون­های قبلی: همانطور که در مطالب قبلی نیز مشاهده کردید، یکی از بهترین گزینه­ها به منظور کسب بهترین نتیجه در آزمون A Level استفاده از نمونه سؤالات آزمون قبلی است.
 • تمرین با دیگران: همیشه بررسی و تجزیه و تحلیل دروس به صورت گروهی مزایای بسیار زیادی دارد که به شما در درک مطالب و به اشتراک گذاری تکنیک­های خواندن و مطالعه کمک شایانی خواهد کرد.
 • تست زنی: به کمک منابع معرفی شده در این مقاله، شروع به تست زنی آنلاین کنید و میزان درک مطلب و تسلط خود را محک بزنید.
 • استفاده از ابزارهای مطالعاتی صحیح: طبق موارد بیان شده در این مقاله در مورد آزمون A Level، استفاده از mind map و فلش کارت گزینه­های بسیار مناسبی جهت تحکیم و تثبیت مطالب در ذهن هستند.
 • توقع صحیح: شما نباید این تصور را داشته باشید که خواهید توانست از تمامی معلومات خود استفاده کنید. با سطح انتظار معقول و عدم استرس در آزمون A Level شرکت کنید زیرا استرس از جمله فاکتورهای مؤثر در عدم کنترل صحیح زمان است.
 • مدت زمان آزمون A Level و نحوه‌­ی برنامه ریزی برای مدیریت زمان | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

سازمان­‌ها و کشورهای به رسمیت شناخته‌­ی آزمون A Level

همانطور که قبلا نیز عنوان گردید، دانشجویان بومی کشور انگلستان و در برخی کشورهای دیگر مانند ولز، ایرلند شمالی، اسکاتلند، سنگاپور و کانادا و همچنین دانشجویان بین المللی که قصد ورود به دانشگاه­های برتر کشور انگلستان را داشته باشند قطعا یکی از آزمون­های اساسی مورد نیاز یا تنها آزمون مورد نیاز، آزمون A Level است.

با کسب نمره­ی قبولی در این آزمون می­توانید در رشته­ی انتخابی و مورد علاقه­ی خود در دانشگاه مدنظر مشغول به تحصیل شوید. با اینکه این آزمون پذیرش بین المللی دارد ولی آزمون A Level در کشورهای بیان شده، اهمیت و اولویت بیشتری را به خود اختصاص داده و نسبت به سایر آزمون­ها، ارزش بسیار بیشتری دارد.

سازمان­‌ها و کشورهای به رسمیت شناخته‌­ی آزمون A Level | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

موارد آزمون A Level، نمرات هر بخش و بخش‌­های مختلف هر یک

تعداد سؤالات آزمون A Level بسته به اینکه کدام نهاد مسئول برگزاری باشد (CIE، EDEXCEL، OCR، AQA و غیره)، نوع رشته­ی انتخابی و حتی دانشگاه مقصد می­تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال برای رشته­ی پزشکی اگر برنامه ریزی کنید، واحدهایی که مطالعه خواهید کرد زیست شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضیات هستند و در این مورد آزمون خواهید داد ولی اگر رشته­ی دیگری را انتخاب کنید نوع مواد امتحانی متغیر خواهد شد و بسته به نوع موضوعات، تعداد و زمان پاسخگویی نیز متغیر می­گردد.

موارد آزمون A Level، نمرات هر بخش و بخش‌­های مختلف هر یک | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

اما در اینجا به چند مورد اشاره می­کنیم که بسته به نوع مدرک انتخابی چه واحدهایی را انتخاب خواهید کرد و بخش­های مختلف آزمون A Level شما در روز آزمون شامل چه موضوعاتی خواهد بود:

حسابداری، کسب و کار، اقتصاد و مالی: واحدهای درسی اجباری در طی دو سال دوره­ی آزمون A Level شامل ریاضیات و اقتصاد هستند که مطالعات کسب و کار، حسابداری، قانون و روانشناسی نیز پیشنهادی هستنند.

علوم آماری: واحد درسی اجباری ریاضیات است و واحدهای اقتصاد، فیزیک و ریاضیات پیشرفته نیز پیشنهادی هستند.

پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی: دروس اجباری شامل شیمی، زیست شناسی و ریاضیات بوده و فیزیک نیز پیشنهادی است.

در آزمون A Level برای شما در مورد تمامی این موضوعات سؤال مطرح خواهد شد و باید در طی زمان مشخص شده توسط نهاد برگزاری آزمون به سؤالات پاسخ دهید. درصد پاسخگویی شما به سؤالات (UCAS) به درجات E تا A* تبدیل شده و واحد درسی اجباری حتما باید حداقل نمره­ی B دریافت کند تا مجوز ورود به دانشگاه را پیدا کنید.

 

تعداد دفعات مجاز برای شرکت در آزمون A Level

برای شرکت در آزمون A Level، هر تعداد دفعات که مایل باشید می­توانید در آن شرکت کنید و از این بابت هیچ محدودیتی وجود ندارد.

تعداد دفعات مجاز برای شرکت در آزمون A Level | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

 

آزمون

پیشنهادها

مشاهده همه پیشنهادها
مشاوره آزمون alevel
آخرین ویرایش: 2020-01-31 19:48:59 919