آزمون USMLE

معرفی آزمون USMLE

معرفی آزمون USMLE

آزمون USMLE آمریکا که مخفف عبارت United States medical Licensing Examination است، برای ورود به دوره­های تخصصی پزشکی برای کسانی که دوره­ ی پزشکی عمومی را به اتمام رسانده باشند تا مجوز کسب کنند، توصیه می‌شود. این آزمون هم اکنون زیر نظر بیش از 80 نهاد از جمله FSMB یا Federation of State Medical Board یا بورد پزشکی دولت آمریکا، NBME یا The National Board of Medical Examiners یا انجمن ملی آزمون دهندگان پزشکی آمریکا، ECFMG یاEducational Commission for Foreign Medical Graduates یا کمیسیون آموزشی برای دانش آموختگان پزشکی خارجی برگزار می­ گردد، که ECFMG مسئولیت تأیید مدارک تحصیلی متقاضیان را بر عهده دارد.

آزمون USMLE در تمام طول سال برگزار می‌شود و دارای اجزای مختلفی است که هر کدام بازه­ های زمانی برگزاری خود را دارند. در صورتی که فرد متقاضی نتواند در این آزمون نمره­ ی قبولی کسب کند، جواز طبابت و ورود به دوره ­ی تخصصی پزشکی به وی داده نخواهد شد.

کاربرد آزمون USMLE

کاربرد آزمون USMLE

آزمون USMLE همانند هر آزمون بین المللی دیگر دارای کاربردهای گسترده­ای است، که فرد آزمون دهنده در صورت قبولی می­تواند از آن بهره مند شود و به نوعی پیش نیاز یا الزام کارهای بعدی را با آن رفع کرده است. برخی از این کاربردها عبارتند از:

 • با آزمون USMLE مشخص می­کنید که دانش کافی در زمینه­ی پزشکی را دارید و می­توانید به عنوان پزشک طبابت کنید.
 • با توجه به اینکه هر بخشی از این آزمون را می­توان در هر زمانی شرکت کرد، ولی زمان­های توصیه شده­ای برای آنها وجود دارند، شما بازه­ی زمانی مورد نظر را گذرانده و برای هر بخش اطلاعات علمی کافی را کسب کرده­اید.
 • با توجه به اینکه بخش Step 2 CS کاملا شفاهی است، نیاز است که فرد داوطلب مدرک زبان داشته و به خوبی نسبت به زبان انگلیسی مسلط باشد؛ لذا شما با دریافت نمره­­ی قبولی در آزمون USMLE علاوه بر اینکه می­توانید جواز حضور در دوره­های تخصصی پزشکی را کسب کنید، نیازی به ارائه­ی مدرک زبان نیز نخواهید داشت.
 • با قبولی در این آزمون امکان دریافت پیشنهادهای شغلی پردرآمد نیز وجود دارید و می­توانید در محیط­های کاری فوق العاده مشغول به کار شوید.
 • با قبولی نمره­ی خوب در این آزمون، می­توانید در دانشگاه­های برتر کشور آمریکا مشغول به تحصیل شوید.
 • با توجه به اینکه آزمون USMLE مختص کشور آمریکاست با قبولی در این آزمون آینده­ی تحصیلی و کاری شما کاملا تضمین شده خواهد بود.

شرایط و قوانین آزمون USMLE

آزمون USMLE دارای شرایط و قوانینی است که همانند سایر آزمون­هایی که در سطح بین المللی یا لوکال برگزار می­گردند و دارای اعتبار هستند، حتما باید به آنها توجه داشته باشید. این قوانین کاملا سخت گیرانه بوده و رعایت نکردن آنها شاید منجر به کنسل شدن آزمون شما گردد.

 • متقاضیان اجازه­ی ورود خودکار و لاک غلط گیر را ندارند.
 • پاسپورت و کلیه­ی مدارک شناسایی باید همراه با نسخه­ی اصلی باشند.
 • کارت ورود به جلسه به صورت واضح باید پرینت گرفته شده و با خود به مرکز آزمون بیاورید.
 • در وقت­های استراحت حق صحبت با سایر شرکت کنندگان به هر دلیلی را ندارید.
 • برگه­های امتحانی مقداری زودتر از ساعت برگزاری آزمون پخش می­شوند تا در رأس ساعت آزمون شروع شود لذا حتما زودتر از موعد در جلسه­ی امتحان حضور داشته باشید.
 • دیکشنری و تمامی وسایل الکترونیکی ممنوع هستند.
 • فقط با هماهنگی مراقبین و مسئولین برگزاری می­توانید جلسه­ی امتحان را ترک کنید.

دوره‌­ها و کلاس­‌های مرتبط با آزمون USMLE

دوره‌­ها و کلاس­‌های مرتبط با آزمون USMLEدوره­ ها و کلاس ­های آزمون USMLE از جمله روش­های بسیار مؤثر در کسب موفقیت افراد برای نمره­ی قبولی بالا بوده به نحوی که شاید بدون این دوره­ ها شانس کمی برای قبولی داشته باشید. اکثر این دوره­ها به صورت آنلاین برگزار می­شود تا هم تمامی افراد در سرتاسر دنیا امکان شرکت کردن داشته باشند و هم هزینه ­های جانبی و در نتیجه­ی هزینه ­های ثبت نامی کاهش یابد. اما تمامی دوره­ها و کلاس­ها هم ارزش شرکت کردن نداشته و باید دوره­ای را انتخاب کنید که هزینه­ی پرداختی ارزش خدمات ارائه شده را داشته باشد. بهترین موارد سال 2020 به شرح زیر هستند:

 • SMASH USMLE: این شرکت هزینه­ای حدود 1000 دلار از فرد ثبت نام کننده دریافت کرده و در مقابل خدماتی همچون بیش از 2 هزار نمونه سؤال، 250 ساعت ویدیوی آموزشی، تضمین قبولی، اپلیکیشن موبایلی، کنترل روند تحصیلی و بهبود نمرات در آزمون­های شبیه سازی شده را ارائه کرده و دسترسی 1 ساله به منابع را فراهم می­سازد.
 • PASS PROGRAM: این شرکت هزینه­ی دریافتی حدود 900 دلار داشته و حدود 2 هزار سؤال را نیز بررسی می­کند. نمونه سؤال حدود 2000 و آزمون­های شبیه سازی شده به همراه 150 ساعت ویدیوی آموزشی، تضمین قبولی، اپلیکیشن موبایلی و بررسی روند پیشرفت از جمله خدمات این مؤسسه است.
 • KAPLAN MEDICAL: هزینه­ی ثبت نام حدود 1600 دلار، 2000 نمونه سؤال، آزمون­های شبیه سازی شده، 200 ساعت ویدیوی آموزشی، اپلیکیشن موبایلی و بررسی پیشرفت تحصیلی از جمله خدمات این مؤسسه برای آزمون USMLE است.
 • BOARD VITALS: رتبه­ی چهارم دوره­های معتبر آزمون USMLE هزینه­ای حدود 180 دلار دریافت می­کند. 1600 نمونه سؤال، آزمون­های شبیه سازی شده، تضمین قبولی و بررسی روند پیشرفت از جمله خدمات این مؤسسه می­باشد.

نمره­‌ی قبولی آزمون USMLE

نمره­‌ی قبولی آزمون USMLEآزمون USMLE از سه بخش کلی تشکیل شده که بخش دوم خود شامل 2 زیر شاخه است:

بخش اول یا Step 1 دارای رنج نمره­ای بین 1 تا 300 است که طبق نظر نهاد نظارت و برگزاری آزمون USMLE یعنی ECFMG حداقل نمره­ی قبولی برای این بخش 194 است. لازم به ذکر است که حدود 80 نهاد و مجموعه مسئول برگزاری آزمون USMLE هستند.

بخش دوم یا Step 2 خود متشکل از دو بخش CK و CS است. برای بخش CK نیز بازه­ی نمره­­ای بین 1 تا 300 داشته و نمره­ی قبولی حداقل 209 است. بخش CS شفاهی است و نتیجه­ی آن به صورت رد یا قبول اعلام می­گردد که حاصل دریافت نمرات مربوط به مهارت­های ارتباطی و بین افراد (CIS)، توانایی و مهارت در انگلیسی صحبت کردن (SEP) و مواجهه بالینی با بیمار (ICE) است.

بخش سوم آزمون USMLE نیز نمره­ای بین 1 تا 300 دارد و طبق تغییرات اخیر، حداقل نمره­ی کسب شده برای قبولی در این قسمت از 192 به 196 افزایش پیدا کرده است.

زمان اعلام نتیجه­‌ی آزمون USMLE

زمان اعلام نتیجه­‌ی آزمون USMLEتا الان قطعا متوجه شده­اید که آزمون USMLE دارای قوانین برگزاری و شرایط بسیار خاصی است که کمتر نظیر آن را در سایر آزمون­ها دیده­اید. این مورد حتی برای زمان اعلام نتایج آن هم صادق است. زمانی که نتایج برای شما اعلام می­گردند که می­توانید از طریق ایمیل آنها را دریافت نمایید، بسته به اینکه مربوط به کدام مرحله باشد متفاوت است.

در صورتی که در Step 1، Step 2 CK یا 3 شرکت کرده باشید، از تاریخ برگزاری آزمون، 3 تا 4 هفته بعد در روز چهارشنبه نتایج اعلام می­شوند. نتایج بخش Step 2 CS نیز 4 تا 5 هفته پس از تاریخ برگزاری آزمون و در روز چهارشنبه اعلام خواهند شد.

همچنین توجه داشته باشید که به مدت 365 روز این نتایج قابل دسترس هستند و حتما از آنها نسخه­ی پرینتی مهر و امضاء شده در اولین فرصت تهیه کنید.

مهلت اعتبار آزمون USMLE

مهلت اعتبار آزمون USMLEآزمون USMLE دارای اعتبار خاصی است و به نحو دیگری بیان می­گردد. به عنوان مثال تمامی آزمون­های دیگر دارای چندین بخش هستند که نهایتا در دو روز جداگانه ولی به صورت اجباری (روزها به انتخاب شما نبوده و پشت سرهم هستند) و نتایج نیز برای مدت زمان مشخصی معتبر می­باشند. اما آزمون USMLE اینطور نیست لذا مهلت اعتبار آن نیز فرق می­کند.

آزمون USMLE از سه بخش Step 1، Step 2 (CK و CS) و Step 3 تشکیل شده است و فرد متقاضی می­تواند در مرحله­ی 1 شرکت کرده و مرحله­ی 2 را سال بعد شرکت کند. قبولی در مرحله­ی 3 به معنی تمام شدن آزمون و کسب جواز طبابت در کشور آمریکاست. اما جواب سؤال: شما حتما باید در طی 7 سال تمامی سه مرحله­ی آزمون USMLE را بگذرانید در غیر این صورت اعتبار مراحل قبلی از بین رفته و مجدد باید از مرحله­ی 1 اقدام به شرکت در آزمون نمایید.

به عبارت دیگر اگر در سال 1398 در آزمون USMLE بخش 1 شرکت کرده باشید 7 سال فرصت دارید تا بخش 3 را نیز قبول شده و آزمون را تمام کنید یعنی در سال 1405، پس از تاریخ اعتبار تمامی نمرات قبلی کسب شده از بین رفته و مجدد باید پروسه را از اول شروع کنید.

تعداد سؤالات آزمون USMLE

تعداد سؤالات آزمون USMLE

هر یک از بخش‌­های آزمون USMLE تعداد سؤالات و زمان خاص خود را دارند که به شرح زیر می­باشد.

Step 1

این بخش تشکیل شده از 7 قسمت است که برای هر قسمت نیز نهایتا 40 سؤال طراحی گردیده که در کل حدود 280 سؤال خواهد بود. مدت زمان این بخش از آزمون 8 ساعت است که هر بخش حدود 1 ساعت زمان به خود اختصاص می­دهد (7 ساعت). 1 ساعت باقی مانده نیز مربوط به 15 دقیقه­ آموزش قبل از شروع آزمون و 45 دقیقه نیز زمان کل استراحتی است که می­توانید داشته باشید.

Step 2 CK

این بخش از آزمون نیز دارای 8 بخش با حداکثر 40 سؤال برای هر کدام که تعداد کل سؤالات از 318 عدد بیشتر نخواهد شد. برای هر بخش نیز 1 ساعت زمان دارید (مجموعا 8 ساعت) که با احتساب 15 دقیقه­ی آموزشی و 45 دقیقه زمان کلی استراحت، مجموعا 9 ساعت در سر جلسه­ی امتحان خواهید بود!

Step 2 CS

این بخش از آزمون شفاهی است و در یک روز انجام می­گیرد و 8 ساعت نیز طول می­کشد. در این بخش 12 بیمار به شما مراجعه می­کنند که برای هر یک 15 دقیقه زمان چکاپ و 10 دقیقه نیز زمان وارد کردن اطلاعات پزشکی هر بیمار و تجویز دارو آزمایشات مربوطه را خواهید داشت.

زمان استراحت نیز در مجموع 50 دقیقه است (10 دقیقه پس از ویزیت سومین بیمار، 30 دقیقه پس از ویزیت ششمین بیمار همراه با صرف ناهار و 10 دقیقه نیز بعد از ویزیت بیمار نهم می­باشد).

Step 3

این بخش در دو روز مجزا صورت می­گیرد که در روز اول 232 سؤال چند گزینه­ای در 6 قسمت (حدود 38 تا 39 سؤال برای هر قسمت) طراحی شده­اند که برای هر بخش نیز 1 ساعت زمان دارید. 45 دقیقه استراحت و 15 دقیقه نیز آموزش در ابتدای آزمون، زمان کلی آزمون USMLE را در این قسمت به 7 ساعت می­رساند.

در روز دوم ابتدا 15 دقیقه آموزشی دارید، سپس 180 سؤال در 6 قسمت تقسیم شده­اند که تقریبا 30 سؤال برای هر قسمت خواهد شد. 45 دقیقه نیز زمان استراحت است. همچنین یک بخش اختیاری CCS نیز وجود دارد که باید 13 مورد بیمار را بررسی کنید که هر کدام بین 10 تا 20 دقیقه زمان نیاز دارند. زمان کلی این قسمت نیز 9 ساعت است.

فرایند و پروسه­‌ی آزمون USMLE از ابتدا تا انتها

فرایند و پروسه­‌ی آزمون USMLE از ابتدا تا انتها

در ابتدا برای ثبت نام در آزمون USMLE در بخش­های 1، 2 CK و 2CS باید به سایت www.exfmg.org مراجعه کرده و در آنجا با پرداخت هزینه­ی آزمون و دریافت شماره شناسایی ECFMG آن را به این سازمان ارسال کنید. پس از آن باید دوره­ی 3 ماهه بجز بخش 2 CS که باید دوره­ ی 12 ماهه مشخص کنید، تا در طی این بازه­ی زمانی یک تاریخ برای شما مشخص گردد.

پس از آن در تاریخ مقرر شده در محل آزمون شرکت کرده و به سؤالات پاسخ خواهید داد. جواب آزمون نیز حدود 3 تا 4 هفته بعد از تاریخ برگزاری در روز چهارشنبه منتشر می­شود. در صورتی که در بخش 3 بتوانید نمره­ی قبولی را کسب کنید به شما اجازه­ی کار و تمرین در رشته­ی پزشکی داده خواهد شد.

اعتبار بین المللی آزمون USMLE

اعتبار بین المللی آزمون USMLEابتدا لازم است بیان کنیم که منظور از اعتبار بین المللی آزمون USMLE این است که آیا با داشتن مدرک نمرات این آزمون می­توان در رشته­ی پزشکی سایر کشورها نیز شرکت کرد؟ جواب خیر است. این آزمون فقط مختص متقاضیان بومی و بین المللی است که قصد ادامه تحصیل در دوره­ی تخصصی پزشکی و کسب مجوز کار در آمریکا را داشته باشند و سایر کشورها آزمون­های مختص خود را دارند.

لذا با اینکه این آزمون در سرتاسر جهان مرکز برگزاری دارد اما نمرات و مدرک آن فقط برای کشور آمریکا قابل قبول است و برای کشورهای دیگر باید در آزمون­های ورودی تخصصی آنها شرکت کنید، به عنوان مثال IMAT در ایتالیا.

بخش بندی‌­های مختلف آزمون USMLE

بخش بندی‌­های مختلف آزمون USMLEآزمون USMLE مقداری پروسه­ی پیچیده­ای دارد که از ثبت نام تا دریافت نتایج آزمون را شامل می­شود. در این بخش قصد داریم با ریز جزئیات هر بخش از آزمون را توضیح دهیم تا کامل­ترین مرجع آزمون USMLE را در اختیار داشته باشید.

Step 1

این بخش از آزمون که افراد معمولا ترجیح می­ دهند در سال دوم پزشکی در آن شرکت کنند، یک آزمون 8 ساعته ­ی کامپیوتری است که شامل 7 بخش با حداکثر 40 سؤال چند گزینه­ ای با تنها یک جواب صحیح و حداکثر تعداد سؤالاتی معادل 280 سؤال خواهد داشت. برای هر بخش 1 ساعت زمان دارید، 45 دقیقه زمان کلی استراحت شما برای این 7 قسمت بوده و 15 دقیقه­ی ابتدایی بخش آموزشی و آشنایی با آزمون است که پیشنهاد می­ کنیم مشاهده کنید در نتیجه آزمون USMLE بخش 1، 8 ساعت طول می­کشد. بنابراین تقریبا برای هر سؤال 90 ثانیه زمان دارید. این قسمت از آزمون USMLE در سرتاسر دنیا برگزار می ­گردد.

هدف از طراحی سؤالات برای این بخش این است که داوطلب بر اساس فاکتورهایی مانند درک و بکارگیری مفاهیم علوم پایه در علم پزشکی با تأکید خاص بر روی اصول و مکانیسم ­های سلامت، بیماری و روش­ های درمان سنجیده شود.

سؤالاتی که طراحی شده­ اند معمولا در حوزه­ه ای زیر است:

اصول کلی 13 تا 17% کل سؤالات، سیستم­ه ای خونی، لنفاتیک و ایمنی 7 تا 11%، سلامت رفتاری و سیستم­ های عصبی و حس­های خاص 9 تا 13%، بافت عضلانی – استخوانی و پوست و زیرجلدی 6 تا 10%، سیستم قلبی – عروقی 6 تا 10%، سیستم­ های تنفسی کلیوی و ادراری 9 تا 13%، سیستم معده – روده­ای 5 تا 9%، سیستم ­های تولید مثلی و اندوکرین 9 تا 13%، فرایندهای چند سیستمی و اختلالات 7 تا 11%، سلامت بیواستاتیک و اپیدمیولوژی و جمعیت 5 تا 7%، علوم اجتماعی: اخلاق و مهارت­های ارتباطی 3 تا 5%

معمولا نیز سؤالات بدین گونه هستند که داوطلب باید به تفسیر شکل­ ها و جداول پرداخته، موارد بیماری زایی میکروسکوپیک و نمونه­ های نرمال را تشخیص دهد و از دانش علوم پایه برای مسائل پزشکی استفاده کند. این بخش از آزمون USMLE سخت ­ترین آزمونی است که تا به حال دیده ­اید.

Step 2

این بخش از آزمون USMLE متشکل از دو بخش CK (Clinical Knowledge) و CS (Clinical Skills) است که در این قسمت به بررسی دقیق هر یک از آن ها می­ پردازیم.

CK

این بخش از دومین قسمت آزمون USMLE دارای سؤالات چند گزینه­ای تنها با یک پاسخ صحیح است و سعی دارد تا دانش متقاضیان را در علوم بالینی و شیوه­های آن بسنجد که در سرتاسر دنیا حوزه­ی برگزاری نیز دارد. این آزمون در 9 ساعت برگزار می­گردد و شامل 8 بخش 60 دقیقه­ای است و هر بخش نیز نهایتا دارای 40 سؤال است و کل سؤالات این بخش نیز از 318 سؤال فراتر نرفته و به صورت کامپیوتری است. 45 دقیقه فرصت استراحت و 15 دقیقه آموزش ابتدایی نیز در نظر گرفته شده است. این بخش از آزمون USMLE نیز همانند بخش قبلی حوزه­های طراحی سؤال متفاوتی دارد که عبارتند از:

اصول کلی و علوم پایه­ای 1 تا 3% و 85 تا 95% سؤالات نیز شامل سیستم ایمنی، سیستم­های خونی ولنفاتیک، سلامت رفتاری، سیستم عصبی، حس­های خاص، بافت پوستی و زیرپوستی، سیستم عضلانی – استخوانی، سیستم قلبی – عروقی، سیستم تنفسی، سیستم معده – روده­ای، سیستم­های کلیوی و ادراری، بارداری، تولد نوزاد، سیستم تولید مثلی زن و پستان، سیستم تولید مثلی مرد، سیستم اندوکرین، فرایندهای چند سیستمی و اختلالات و همچنین بیواستاتیک، اپیدمیولوژی، سلامت جمعیت و تفسیر مقاله­ی پزشکی 1 تا 5%.

CS

این بخش از آزمون USMLE به صورت شفاهی است و با بخش­های دیگر متفاوت است و فقط نیز در آمریکا در 6 حوزه­ای امتحانی (آتلانتا (x2)، شیکاگو، هیوستون، لس آنجلس و فیلادلفیا) برگزار می­گردد. در این قسمت که 8 ساعت زمان پاسخگویی دارید 12 بیمار به شما مراجعه می­کنند و برای هر کدام 15 دقیقه فرصت دارید تا اختلال، بیماری یا آسیب وی را تشخیص داده و 10 دقیقه نیز فرصت دارید آنها را مکتوب کرده و آزمایشات و تجویزهای لازم را دستور دهید.

این بخش سه مهارت فردی یعنی مهارت ارتباطی و بین فردی (CIS)، توانایی در انگلیسی صحبت کردن و روان بودن آن (SEP) و مواجه ه­ی بالینی با شرایط مختلف (ICE) سنجیده شده و براساس آن تصمیم می­ گیرند که آیا داوطلب را قبول شده در نظر بگیرند یا مردود.

50 دقیقه نیز فرصت استراحت دارید که 10 دقیقه بعد از ویزیت سومین بیمار است، 30 دقیقه بعد از ویزیت ششمین بیمار همراه با صرف ناهار و 10 دقیقه نیز بعد از ویزیت نهمین بیمار خواهد بود.

Step 3

این بخش از آزمون USMLE در دو روز مجزا برگزار می­گردد و بخش نهایی آزمون USMLE نیز محسوب می­شود. به بخشی که در روز اول آزمون گرفته می­شود FIP یا اصول شیوه­های درمانی مستقل و به روز دوم هم ACM یا پزشکی بالینی پیشرفته نیز می­گویند.

برای FIP دانش پزشکی پایه­ ای و اصول علمی ضروری برای مراقبت مؤثر از سلامتی از داوطلب پرسش می­گردد که به صورت کامپیوتری است. حوزه­ی سؤالات نیز دقیقا مشابه با بخش 1 است. این بخش شامل 232 سؤال چند گزینه­ای با تنها یک پاسخ صحیح در 6 بخش 1 ساعته است که هر بخش نهایتا 38 تا 39 سؤال را در خود جای داده باشد. این بخش نیز با احتساب 45 دقیقه استراحت و 15 دقیقه بخش آموزشی ابتدایی، 7 ساعت به طول می­انجامد.

برای ACM نیز 9 ساعت طول خواهد کشید که شامل 180 سؤال چند گزینه­ای با یک پاسخ صحیح در 6 بخش حاوی 30 سؤال برای هر کدام، که هر بخش نیز 1 ساعت زمان پاسخگویی خواهد داشت. با احتساب 45 دقیقه استراحت و 15 دقیقه آموزشی در ابتدای آزمون حدود 7 ساعت خواهد شد. که اگر بخش CCS را نیز شرکت کنید، 13 بیمار حدودا 10 تا 20 دقیقه زمان ویزیت برای هر کدام، را بررسی خواهید کرد.

توجه داشته باشید وقتی نمره­ی قبولی Step 1 را در آزمون USMLE دریافت می­کنید در طی 7 سال  حتما باید بخش Step 3 را نیز قبول شوید در غیر این صورت این پروسه مجددا باید طی شود.

زمان مصاحبه‌­ی آزمون USMLE

بالاخره یک خبر خوش در مورد آزمون USMLE! این آزمون فاقد مصاحبه است و در صورتی که بتوانید از سد مستحکم آزمون USMLE عبور کنید و نمره­ی قبولی خوبی هم دریافت کرده باشید قطعا از شانس بالایی برخوردار بوده و ضمن ادامه تحصیل در دانشگاه­های برتر می­توانید جواز کار نیز دریافت کنید. لذا از این بابت نگران نبوده و مصاحبه­­ای در کار نیست.

بایدها و نبایدهای آزمون USMLE

در کنار تلاش ­های بی وقفه ­ای که برای قبولی در این آزمون سخت و طاقت فرسا باید داشته باشید، یکسری دستورالعمل­ هایی در قالب باید و نباید برای آزمون USMLE وجود دارد که رعایت آنها الزامی است:

 • بدون همراه داشتن پاسپورت معتبر قادر به شرکت در جلسه­ی امتحان نیستید پس حتما چک کنید.
 • کپی مدارک شناسایی به هیچ وجه برای مسئولین برگزاری آزمون قابل قبول نیست.
 • بهتر است قبل از شرکت در هر بخش از آزمون از اساتید و دانشجوهای قبلی مشورت بگیرید تا بهترین زمان شرکت در آزمون را بدانید.
 • آزمون USMLE به گونه­ای نیست که بخواهید نمونه سؤالات آن را حفظ کنید.
 • شرکت در دوره­ها و کلاس­های این آزمون به حدی ضروری است که شاید بتوان گفت بدون کمک گرفتن از چنین منابعی، قبولی شما بسیار ضعیف است.
 • بخش Step 1 آزمون USMLE بسیار سخت است و برخی افراد ترجیح می­دهند در ابتدای تحصیل خود در آن شرکت کنند و در صورتی که می­دانند در آزمون قبول خواهند شد اما از عمد مردود شوند تا صرفا با جو واقعی آزمون و نمونه سؤالات آشنا شوند.
 • به هیچ وجه در وقت­های استراحت با سایر داوطلبین صحبت نکنید.
 • ویدیوهای آموزشی ابتدای هر بخش را حتما مشاهده کنید، کمک زیادی به شما خواهند کرد.

معایب و مزایای شرکت در آزمون USMLE در کشور خودمان

بسیاری از افراد فکر می­کنند که اگر آزمون را در کشور آمریکا که مسئولیت طراحی و برگزاری آزمون را بر عهده دارد شرکت کنند، نتیجه­ی بهتری می­گیرند و برای آنها آسان­تر خواهد بود هرچند که متحمل هزینه­ی بیشتر شویم. اما چندین نکته در مورد این تصور غلط وجود دارد:

 • این آزمون در سطح بین المللی برگزار شده و هیچ تفاوتی نمی­کند در کدام شهر یا کشور در آزمون USMLE شرکت نمایید.
 • اگر چنین بود ماهیت کل آزمون زیر سؤال می­رفت و حتی کم ارزش­ترین آزمون­ها نیز چنین کاری انجام نمی­دهند.
 • این آزمون اصلا در ایران برگزار نمی­گردد و باید به کشورهای همسایه مانند امارات و غیره سفر کنید.

لذا به جای تصور کردن چنین فرضیات محالی، تمرکز کامل خود را بر روی آزمون USMLE و غلبه بر آن بگذارید.

معایب و مزایای شرکت در آزمون USMLE در کشورهای دیگ

تصور غلط دیگری که در مورد آزمون USMLE وجود دارد این است که برخی افراد مزیت و عیب خاصی برای شرکت در این آزمون در سایر کشورها در نظر می­گیرند. برای این تصور غلط نیز چند نکته وجود دارد:

 • هیچ آزمونی چنین مزایا و عیبی را در نظر نمی­گیرد چرا که ماهیت و اعتبار آن زیر سؤال می­رود.
 • دو بخش Step 2 CS و Step 3 فقط در آمریکا برگزار می­گردد.

ظرفیت شرکت کنندگان در آزمون USMLE

آزمون USMLE دارای ظرفیت محدودی برای متقاضیان این آزمون نیست و هر سال بسته به تمایل متقاضیان که در چه زمانی در این آزمون شرکت کنند، شاهد مقداری افزایش یا کاهش در تعداد آنها هستیم ولی این به معنای کاهش ظرفیت ثبت نامی نیست. این آزمون با ظرفیت پذیرش و ثبت نام متقاضیان به صورت نامحدود عمل می­کند و بدون نگرانی می­توانید در آن شرکت کنید. اما توجه داشته باشید که ظرفیت مراکز امتحانی نامحدود نیست لذا در بازه­ی زمانی که مشخص می­کنید یک روز برای شما در نظر گرفته خواهد شد.

هزینه­‌ی کلاس‌­های آزمون USMLE

در بخش­های قبلی برترین کلاس­های آمادگی آزمون USMLE را ذکر کردیم که هر کدام با مزایای خاص خود هر سال متقاضیان زیادی را به سمت خود جذب می­کنند. این امکانات از ارائه دادن نمونه سؤال و آزمون­های شبیه سازی شده تا اپلیکیشن موبایلی و پیگیری پیشرفت آزمونی و ویدیوهای آموزشی را شامل شده و بسته به اینکه از چه اساتیدی استفاده گردد و یا در چه شهر و کشوری باشد و همچنین جایگاه این مؤسسات در دنیا چقدر بالا باشد هزینه­های متفاوتی را از متقاضیان اخذ می­کنند.

به عنوان مثال مؤسسه­ی SMASH USMLE هزینه­ی ثبت نامی حدود هزار دلار، PASS PROGRAM هزینه­ای در حدود 900 دلار، مؤسسه­ی KAPLAN حدود 1600 دلار، شرکت معروف BOARD VITALS هزینه­ای حدود 180 دلار، مؤسسه­ی LECTURIO مبلغی حدود 300 دلار و کلاس­های آمادگی مؤسسه­ ی BECKER نیز حدود 1500 دلار هزینه در پی دارد.

هزینه­‌ی شرکت در آزمون USMLE

هزینه ­ای که باید بابت آزمون USMLE بپردازید متغیر بوده و بسته به اینکه کدام Step را باید پشت سر بگذرانید و در چه مرحله­ای از آزمون هستید برای هر کدام جداگانه ثبت نام و هزینه پرداخت خواهید کرد. همچنین برخی هزینه­های جانبی نیز برای آزمون USMLE وجود دارند که بستگی به فرد متقاضی خواهد داشت و در حالت عادی اجباری نیستند.

هزینه­ ی درخواست گواهی از ECFMG 145 دلار است تا تأییدیه­ی بخش­های گذرانده شده به شما تحویل داده شود.

هزینه­ی ثبت نام در بخش Step 1 965 دلار، در بخش Step 2 CK 965 دلار، Step 2 CS نیز 1600 دلار خواهد بود. همچنین در صورتی که مایل باشید دوره­ی 3 ماهه­ای که برای بخش­های 1 و CK اعلام آمادگی کرده­اید که فقط در این بازه می­توانید در آزمون شرکت کنید را بیشتر کنید باید 90 دلار بابت هر یک بپردازید. در صورت محل برگزاری آزمون را برای این دو بخش تغییر دهید 85 دلار بابت هر بار تعویض باید بپردازید.

در صورتی که روز آزمونی که برای شما معین شده را کنسل کنید، بین 0 تا 604 دلار باید بپردازید بسته به اینکه کدام یک از دو بخش فوق بوده و ناحیه­ی آزمون و تاریخ کنسلی چه روزی است. ضمنا اگر تاریخ آزمون CS را کنسل کنید نیز بسته به همان عوامل بین 0 تا 1300 دلار باید پرداخت کنید.

در صورتی که خواهان تجدید نظر نمره برای کلیه­ی بخش­های آزمون USMLE به جز بخش 3 باشید، باید بابت هر بخش 80 دلار پرداخت کنید. توجه داشته باشید که کلیه­ی قیمت­­های تعیین شده توسط سازمان ECFMG تعیین شده و هر زمانی می ­­تواند تغییر کند.

اما هزینه­ ی ثبت نامی بخش سوم آزمون USMLE را نهاد FSMB تعیین می­ کند که 895 دلار است.

معایب و مزایای فرم کاغذی آزمون USMLE

اولین باری که آزمون USMLE در سال 1992 برگزار گردید به صورت کاغذی اجرا می­گردید تا اینکه در سال 1999 تصمیم بر این شد که فقط به صورت کامپیوتری برگزار گردد. لذا تا به امروز این آزمون به صورت کامپیوتری برگزار گردیده و بعید است که فرم کاغذی به آن اضافه گردد. با این حال در صورت رخداد چنین اتفاقی مزایا و معایب آن به شرح زیر خواهد بود:

مزایا

یکی از مزیت­ هایی که قطعا سبب برتری فرم برگزاری کاغذی نسبت به کامپیوتری می­شود، نوت برداری از هر سؤال و نکته نویسی بر روی برگه­ی سؤالات است تا در صورت نیاز بتواند آنها را مرور کند. به همین دلیل وقتی به مرور این سؤالات می­پردازد با مرور نکات نوشته شده بهتر تصمیم گیری خواهد کرد.

معایب

قطعا برای چند سؤال ممکن است پیش بیاید که نیاز به پاک کردن یا تعویض جواب خود در پاسخ برگ داشته باشید یا اگر جواب تشریحی باشد خط خوردگی پیدا کند. لذا در این مواقع فرد مصحح آزمون و یا برنامه­ی کامپیوتری امکان رد کردن جواب و عدم توانایی در خواندن آن برای دستگاه وجود دارد و فرد نمره­ی لازم را نخواهد گرفت.

مورد بعدی که از عیب­های فرم کاغذی آزمون USMLE است اشتباهاتی است که در وارد کردن جواب­ها پیش می­آید. با این کار ممکن است هنگام انتقال جواب­ها از برگه­ی سؤال به پاسخ برگ به علت سرعت در پاسخ دهی یا خطای دید پاسخ دیگری علامت زده شده و نمره­ی این سؤال از دست برود.

معایب و مزایای فرم کامپیوتری آزمون USMLE

با توجه به اینکه چندین سال متوالی است که آزمون USMLE فقط به فرم کامپیوتری برگزار می­شود در این قسمت به بررسی مزایا و معایب آن می­پردازیم تا بیشتر با آن آشنا شوید:

مزایا

با توجه به زیادتر بودن مراکز آزمون در فرم کامپیوتری احتمال پر شدن ظرفیت در تاریخ مورد نظر کمتر است هر چند تقریبا در مورد آزمون USMLE معنایی ندارد چرا که تاریخ و روز برگزاری را برای شما تعیین می­کنند.

وقتی فرم کامپیوتری یک آزمون برگزار می­شود امکان تایپ کلمات اشتباه و سخت بودن تغییر دادن آنها بسیار کم است چرا که به راحتی با فشردن دکمه­ی کیبورد این کار صورت می­پذیرد و کج فهمی و ناخوانایی رخ نخواهد داد.

سرعت تایپ کلمات در فرم کامپیوتری به مراتب بیشتر است به صورتی که به 40 کلمه در دقیقه رسیده و در نوع کاغذی حداکثر به 31 کلمه در دقیقه خواهد رسید.

اگر مایل باشید تا زمان خود را از طریق ساعت مدیریت کنید، نیازی به آوردن ساعت مچی یا رومیزی نیست بلکه با ساعت خود سیستم می­توانید آن را مدیریت کنید.

با حضور تعداد افراد کمتر سر و صدای کمتری تولید می­شود و برای شما بهتر است. هرچند ممکن است صدای تایپ کلمات شما را اذیت کند. با این حال استفاده از هدست بسیار توصیه می­گردد.

معایب

امکان اینکه بتوانید نکات و یادداشت­هایی در این نوع فرم برگزاری آزمون USMLE انجام دهید وجود ندارد.

در آزمون USMLE حداقل 8 ساعت باید به صفحه­ی کامپیوتر نگاه کنید و همین امر چشم­ها را خیلی خسته می­کند.

اعتراض به نتیجه­‌ی آزمون USMLE

قطعا پیش می­آید که افرادی نسبت به نمره­ی دریافتی خود معترض باشند و از مرکز برگزاری آزمون درخواست تجدید نظر نمره کنند. برای آزمون­هایی که به فرم کامپیوتری برگزار می­شوند امکان ایجاد اشتباه بسیار پایین است لذا در اکثریت موارد نمره­ی دریافتی تغییری نمی­کند. در موارد بسیار کمی هم شاید نمره­ی دریافتی بیشتر و یا حتی کمتر شود.

در هر صورت شما باید از طریق فرم مربوطه در سایت ECFMG در طی مدت 90 روز پس از دریافت نمرات، اعتراض خود را ثبت کرده و بابت هر بخش نیز 80 دلار بپردازید تا ظرف مدت 4 تا 6 هفته به درخواست شما رسیدگی و نمرات جدید به ایمیل یا آدرس پستی شما ارسال شوند. فقط توجه داشته باشید که برای Step 3 باید از سایت FSMB اقدام کنید که ثبت نام خود را برای این بخش از همین سایت انجام داده بودید.

منابع آزمون USMLE

در مطالب قبلی برخی از منابع آزمون USMLE همراه با هزینه­های برگزاری دوره­ها را برای شما عزیزان بیان کردیم که در زمره­ی 6 رتبه­ی برتر دنیا در سال 2019 بودند. اکنون قصد داریم علاوه بر دوره­ها و کلاس­های SMASH USMLE، PASS SCORE، KAPLAN، BOARD VITALS، LECTURIO و BECKER که دارای منابع آنلاین نیز هستند یک­سری منابع آنلاین دیگری را نیز معرفی کنیم که در این منابع می­توانید علاوه بر نمونه سؤالات به بررسی آزمون­های شبیه سازی و استفاده از ویدیوهای آموزشی نیز بپردازید.

از جمله منابع آنلاین دیگری که برای آزمون USMLE پیشنهاد می­کنند، FAPLe است که با داشتن نکات بسیار زیاد به داوطلبان بسیار توصیه می­گردد. حتی می­توان به منبع دیگری مانند First Aid نیز اشاره کرد تا از PDFهای فوق العاده­ی آن استفاده نمود.

USMLE COURSES از جمله دوره­ها و منابع آنلاین دیگری که شدیدا توصیه می­گردد همین منبع آنلاین است که تمامی بخش­های آزمون را به بهترین نحو پوشش می­دهد.

زمان ثبت نام آزمون USMLE

آزمون USMLE در تمام طول سال به جز دو هفته­ی ابتدایی ژانویه و تعطیلات رسمی برگزار می­گردد و در هر زمانی امکان ثبت نام برای شما وجود دارد. به همین دلیل از این حیث هیچ مشکلی نخواهید داشت و دست شما کاملا برای زمان ثبت نام آزمون باز خواهد بود.

شرایط سنی شرکت در آزمون USMLE

برای شرکت در آزمون USMLE حداقل باید دوره­ی پزشکی عمومی را گذرانده باشید ولی از یک طرف نیز هیچ محدودیت یا سقف سنی برای این آزمون وجود ندارد. لذا تقریبا تمامی افراد می­توانند در آزمون USMLE شرکت کرده و در صورت قبولی جواز طبابت در کشور آمریکا و اتمام دوره­های تخصصی پزشکی را کسب نمایند.

استفاده از نمونه سؤالات آزمون­‌های قبلی

از جمله مواردی که شدیدا برای آمادگی در آزمون USMLE توصیه می­کنیم این است که افراد از نمونه سؤالات قبلی آزمون استفاده کنند. برخی از منابع آنلاین و وب سایت­های گفته شده نمونه سؤالات قبلی آزمون را در اختیار می­گذارند که در عناوین قبلی اشاره کردیم.

اکنون برخی وب سایت­های بسیار معروف دنیا را معرفی می­کنیم که مخصوص همین حوزه فعالیت دارند و هر سال آنها را چک کنید تا به سال­های قبل دسترسی راحتی داشته باشید.

 • سایت USMLE
 • وب سایت KAPLAN
 • وب سایت Youth4work
 • وب سایت pastest
 • وب سایت 4tests

زبان آزمون USMLE

کسانی که قصد شرکت در آزمون USMLE به منظور اتمام دوره­ی تحصیلی تخصصی پزشکی و کسب جواز طبابت در آمریکا را داشته باشند باید در این آزمون بین المللی که مورد قبول دانشگاه­های آمریکا هست شرکت کنند. این آزمون که زیر نظر 80 نهاد برگزاری در هر سال انجام می­شود، سؤالات آن کاملا به زبان انگلیسی است و هیچ گزینه­ی دیگری ندارد. همچنین برای بخش شفاهی نیز با اینکه مدرک زبان از شما خواسته نمی­شود اما باید کاملا به این زبان تسلط داشته باشید.

مدت زمان آزمون USMLE و نحوه‌­ی برنامه ریزی برای مدیریت زمان

مدت زمانی که آزمون USMLE برای هر Step طول می­کشد بین 8 تا 9 ساعت متغیر است که برای هر بخش نیز بالای 280 سؤال طراحی گردیده و تقریبا برای هر سؤال 90 ثانیه فرصت دارید. شاید در نگاه اول در مقایسه با سایر آزمون­ها زمان بسیار خوبی باشد اما به علت سختی و طولانی بودن بیش از حد سؤالات، زمان کمی هم هست. لذا مدیریت زمان در موفقیت آزمون USMLE حرف اول را می­زند. نکاتی که باید رعایت کنید:

 • سؤالات این آزمون را از آخر به اول بخوانید چرا که معمولا خط­های ابتدایی سؤالات توضیحاتی غیر ضروری و غیر تأثیرگذار در جواب شما هستند لذا در جملات پایانی هر سؤال، بخش اصلی که باید به آن پاسخ دهید وجود دارد.
 • هیچ موقع برای هر سؤال وقت نگیرید که چقدر زمان صرف آن می­کنید. چرا که نگاه برداشتن از روی سؤال و نگاه کردن به ساعت و تکرار آن برای هر سؤال علاوه بر تلف کردن وقت تمرکز را نیز از بین می­برد.
 • اصلا استرس نگیرید. اگر در طی آزمون متوجه شدید که خیلی سخت­تر از چیزی است که فکر می­کردید و یا به سؤالات خوب جواب نمی­دهید اصلا نترسید و استرس به خود راه ندهید. چرا که علاوه بر از بین بردن وقت تمرکز و حافظه­ی شما را نیز از کار می­اندازد.
 • تمرین، تلاش، دقت و مطالعه­ی بسیار زیاد قبل از امتحان عملکرد و تسلط شما را بالا می­برند و به همان میزان نیز در وقت شما صرفه جویی می­کنند.
 • تمرین­های سرعتی انجام دهید این کار کمک می­کند تا در زمان کوتاه­تری هر بخش را تمام کنید و وقت برای خود بخرید.
 • در کلاس­ها و دوره­ها شرکت کرده، از نمونه سؤالات آزمون­های قبلی کمک بگیرید و حتی کتاب­های خودخوان را نیز فراموش نکنید.

سازمان­‌ها و کشورهای به رسمیت شناخته‌­ی آزمون USMLE

آزمون USMLE مختص کسانی است که قصد تحصیل در مقطع تخصصی پزشکی در دانشگاه­های آمریکا و کسب مجوز طبابت در این کشور را داشته باشند. تا زمانی که در این آزمون شرکت نکنند اجازه­ی اشتغال به کار و اتمام دوره­ی تحصیلی تخصصی خود را نخواهند داشت.

همچنین توجه داشته باشید که با وجود برگزاری سرتاسری این آزمون در جهان (به جز بخش­های Step 2CS و Step 3) فقط در آمریکا مورد قبول واقع می­شود و در کشورهای دیگر ملزم به رعایت قوانین خود آنها هستید.

موارد آزمون USMLE، نمرات هر بخش و بخش‌­های مختلف هر یک

آزمون USMLE مقداری پروسه­ی پیچیده­ای دارد که از ثبت نام تا دریافت نتایج آزمون را شامل می­شود. در این بخش قصد داریم با ریز جزئیات هر بخش از آزمون را توضیح دهیم تا کامل­ترین مرجع آزمون USMLE را در اختیار داشته باشید.

Step 1

این بخش از آزمون که افراد معمولا ترجیح می­دهند در سال دوم پزشکی در آن شرکت کنند، یک آزمون 8 ساعته­ی کامپیوتری است که شامل 7 بخش با حداکثر 40 سؤال چند گزینه­ای با تنها یک جواب صحیح و حداکثر تعداد سؤالاتی معادل 280 سؤال خواهد داشت. برای هر بخش 1 ساعت زمان دارید، 45 دقیقه زمان کلی استراحت شما برای این 7 قسمت بوده و 15 دقیقه­ی ابتدایی بخش آموزشی و آشنایی با آزمون است که پیشنهاد می­کنیم مشاهده کنید در نتیجه آزمون USMLE بخش 1، 8 ساعت طول می­کشد. بنابراین تقریبا برای هر سؤال 90 ثانیه زمان دارید. این قسمت از آزمون USMLE در سرتاسر دنیا برگزار می­گردد.

هدف از طراحی سؤالات برای این بخش این است که داوطلب بر اساس فاکتورهایی مانند درک و بکارگیری مفاهیم علوم پایه در علم پزشکی با تأکید خاص بر روی اصول و مکانیسم­های سلامت، بیماری و روش­های درمان سنجیده شود. سؤالاتی که طراحی شده­اند معمولا در حوزه­های زیر است:

اصول کلی 13 تا 17% کل سؤالات، سیستم­های خونی، لنفاتیک و ایمنی 7 تا 11%، سلامت رفتاری و سیستم­های عصبی و حس­های خاص 9 تا 13%، بافت عضلانی – استخوانی و پوست و زیرجلدی 6 تا 10%، سیستم قلبی – عروقی 6 تا 10%، سیستم­های تنفسی کلیوی و ادراری 9 تا 13%، سیستم معده – روده­ای 5 تا 9%، سیستم­های تولید مثلی و اندوکرین 9 تا 13%، فرایندهای چند سیستمی و اختلالات 7 تا 11%، سلامت بیواستاتیک و اپیدمیولوژی و جمعیت 5 تا 7%، علوم اجتماعی: اخلاق و مهارت­های ارتباطی 3 تا 5%

معمولا نیز سؤالات بدین گونه هستند که داوطلب باید به تفسیر شکل­ها و جداول پرداخته، موارد بیماری زایی میکروسکوپیک و نمونه­های نرمال را تشخیص دهد و از دانش علوم پایه برای مسائل پزشکی استفاده کند. این بخش از آزمون USMLE سخت­ترین آزمونی است که تا به حال دیده­اید.

Step 2

این بخش از آزمون USMLE متشکل از دو بخش CK (Clinical Knowledge) و CS (Clinical Skills) است که در این قسمت به بررسی دقیق هر یک از آنها می­پردازیم.

CK

این بخش از دومین قسمت آزمون USMLE دارای سؤالات چند گزینه­ای تنها با یک پاسخ صحیح است و سعی دارد تا دانش متقاضیان را در علوم بالینی و شیوه­های آن بسنجد که در سرتاسر دنیا حوزه­ی برگزاری نیز دارد. این آزمون در 9 ساعت برگزار می­گردد و شامل 8 بخش 60 دقیقه­ای است و هر بخش نیز نهایتا دارای 40 سؤال است و کل سؤالات این بخش نیز از 318 سؤال فراتر نرفته و به صورت کامپیوتری است. 45 دقیقه فرصت استراحت و 15 دقیقه آموزش ابتدایی نیز در نظر گرفته شده است. این بخش از آزمون USMLE نیز همانند بخش قبلی حوزه­های طراحی سؤال متفاوتی دارد که عبارتند از:

اصول کلی و علوم پایه­ای 1 تا 3% و 85 تا 95% سؤالات نیز شامل سیستم ایمنی، سیستم­های خونی ولنفاتیک، سلامت رفتاری، سیستم عصبی، حس­های خاص، بافت پوستی و زیرپوستی، سیستم عضلانی – استخوانی، سیستم قلبی – عروقی، سیستم تنفسی، سیستم معده – روده­ای، سیستم­های کلیوی و ادراری، بارداری، تولد نوزاد، سیستم تولید مثلی زن و پستان، سیستم تولید مثلی مرد، سیستم اندوکرین، فرایندهای چند سیستمی و اختلالات و همچنین بیواستاتیک، اپیدمیولوژی، سلامت جمعیت و تفسیر مقاله­ی پزشکی 1 تا 5%.

CS

این بخش از آزمون USMLE به صورت شفاهی است و با بخش­های دیگر متفاوت است و فقط نیز در آمریکا در 6 حوزه­ای امتحانی (آتلانتا (x2)، شیکاگو، هیوستون، لس آنجلس و فیلادلفیا) برگزار می­گردد. در این قسمت که 8 ساعت زمان پاسخگویی دارید 12 بیمار به شما مراجعه می­کنند و برای هر کدام 15 دقیقه فرصت دارید تا اختلال، بیماری یا آسیب وی را تشخیص داده و 10 دقیقه نیز فرصت دارید آنها را مکتوب کرده و آزمایشات و تجویزهای لازم را دستور دهید.

این بخش سه مهارت فردی یعنی مهارت ارتباطی و بین فردی (CIS)، توانایی در انگلیسی صحبت کردن و روان بودن آن (SEP) و مواجه ی بالینی با شرایط مختلف (ICE) سنجیده شده و براساس آن تصمیم می­گیرند که آیا داوطلب را قبول شده در نظر بگیرند یا مردود.

50 دقیقه نیز فرصت استراحت دارید که 10 دقیقه بعد از ویزیت سومین بیمار است، 30 دقیقه بعد از ویزیت ششمین بیمار همراه با صرف ناهار و 10 دقیقه نیز بعد از ویزیت نهمین بیمار خواهد بود.

Step 3

این بخش از آزمون USMLE در دو روز مجزا برگزار می­گردد و بخش نهایی آزمون USMLE نیز محسوب می­شود. به بخشی که در روز اول آزمون گرفته می­شود FIP یا اصول شیوه­های درمانی مستقل و به روز دوم هم ACM یا پزشکی بالینی پیشرفته نیز می­گویند.

برای FIP دانش پزشکی پایه­ای و اصول علمی ضروری برای مراقبت مؤثر از سلامتی از داوطلب پرسش می­گردد که به صورت کامپیوتری است. حوزه­ی سؤالات نیز دقیقا مشابه با بخش 1 است. این بخش شامل 232 سؤال چند گزینه­ای با تنها یک پاسخ صحیح در 6 بخش 1 ساعته است که هر بخش نهایتا 38 تا 39 سؤال را در خود جای داده باشد. این بخش نیز با احتساب 45 دقیقه استراحت و 15 دقیقه بخش آموزشی ابتدایی، 7 ساعت به طول می­انجامد.

برای ACM نیز 9 ساعت طول خواهد کشید که شامل 180 سؤال چند گزینه­ای با یک پاسخ صحیح در 6 بخش حاوی 30 سؤال برای هر کدام، که هر بخش نیز 1 ساعت زمان پاسخگویی خواهد داشت. با احتساب 45 دقیقه استراحت و 15 دقیقه آموزشی در ابتدای آزمون حدود 7 ساعت خواهد شد. که اگر بخش CCS را نیز شرکت کنید، 13 بیمار حدودا 10 تا 20 دقیقه زمان ویزیت برای هر کدام، را بررسی خواهید کرد.

توجه داشته باشید وقتی نمره­ ی قبولی Step 1 را در آزمون USMLE دریافت می­کنید در طی 7 سال  حتما باید بخش Step 3 را نیز قبول شوید در غیر این صورت این پروسه مجددا باید طی شود.

زمان برگزاری آزمون USMLE چه موقع است ؟
آزمون USMLE در تمامی طول سال به جز دو هفته ­ی ابتدایی ژانویه و روزهای تعطیل برگزار می­گردد، اما تاریخ دقیق برگزاری برای هر Step متفاوت است. به عنوان مثال هنگام ـبت نام درآزمون USMLE، برای step 1، Step 2 CK و Step 3 یک بازه­ی زمانی سه ماهه را مشخص می‌کنید و بعد از طریق ایمیل تاریخ برگزاری ارسال می­شود. برای Step 2 CS نیز باید یک بازه­ی زمانی 12 ماهه را مشخص کنید، که در این بازه هر زمانی که مشخص شود قادر به شرکت در آزمون خواهید بود. سپس تاریخ دقیق برگزاری امتحان برای شما مشخص می­گردد.
محل برگزاری آزمون USMLE در کدام کشورها و مؤسسات است ؟
آزمون USMLE شامل چندین مرحله یا Step است که در موارد قبلی بیان شدند. اما نکته اینجاست که هر کدام از این بخش­ها به نوبت در محل خاصی برگزار می­شوند. به عنوان مثال بخش­ 1 و 2 CK در سطح بین المللی برگزار می­گردد و چنانچه کشوری دارای مرکز برگزاری آزمون باشد همان دانشگاه محل تحصیل دوره­ی پزشکی عمومی برای وی محل برگزاری آزمون تعریف خواهد شد. اما برای بخش­های 2 CS و 3 حتما باید فرد متقاضی به کشور آمریکا سفر کند و در یکی از ایالت­های آتلانتا، شیکاگو، هیوستون، لس آنجلس یا فیلادلفیا، در محل برگزاری آزمون حاضر شود.
چه افرادی واجد شرایط شرکت در آزمون USMILE هستند؟
آزمون USMLE که مختص ورود متقاضیان به دوره­های تخصصی پزشکی و کسب طبابت در آمریکاست شرایطی برای پذیرش افراد شرکت کننده دارد که بر اساس آن برخی افراد قادر به شرکت در این آزمون نخواهند شد. لذا به معرفی افراد واجد شرایط می­پردازیم که به شرح زیر می­باشند: افرادی که دوره­ی پزشکی عمومی را به اتمام رسانده باشند می­توانند در این آزمون شرکت کنند. افرادی می­توانند در این آزمون شرکت کنند که دارای رزومه­ی قوی در دوره­ی پزشکی عمومی باشند. همچنین برای آزمون USMLE محدودیت سنی خاصی وجود ندارد و با اینکه پیش شرط ثبت نام در این آزمون ارائه­­ی مدرک زبان نیست اما قطعا برای موفقیت در این آزمون به آن نیاز خواهید داشت.
آزمون USMLE برای ورود به کدام کشور و دانشگاه‌­ها است ؟
آزمون USMLE برای افرادی است که قصد شرکت در آزمون پزشکی آمریکا پس از گذراندن دوره­ی عمومی پزشکی را داشته باشند که یا قصد ورود به دوره­ی تخصصی را دارند و یا در آن ثبت نام کرده­اند و دانشجو محسوب می­شوند. اما برای اینکه بتوانند مجوز طبابت کسب کنند حتما باید در این آزمون نمره­ی قبولی را کسب کنند. لذا این آزمون با شهرت جهانی و بین المللی در هر روزی از سال به جز روزهای تعطیل و دو هفته­ی ابتدایی ژانویه در سطح جهان برگزار می­گردد ولی مختص دانشگاه­های پزشکی آمریکاست.
آزمون USMLE سخت است یا آسان ؟
دون اینکه نیاز باشد به صحبت­ها و حرف­های پیرامون آزمون USMLE بپردازیم مبنی بر اینکه آیا آزمون سخت است یا خیر؟ باید بگوییم یکی از سخت­ترین آزمون­هایی است که هر فرد می­تواند در زمینه­ی پزشکی آن را تجربه کند و شاید از این حیث با فاصله در رتبه­ی اول قرار بگیرد. لذا بی دلیل نیست که به متقاضیان این آزمون 7 سال فرصت داده می­شود تا 3 مرحله­ی این آزمون را پشت سر بگذارند! قطعا اگر برای این آزمون آمادگی کافی نداشته باشید و در کلاس­های آمادگی ثبت نام نکرده باشید با مشکل جدی روبرو خواهید شد.
گونه‌­های آزمون USMLE چیست؟
آزمون USMLE که برای ورود به دوره­های تخصصی پزشکی و کسب مجوز کار در کشور آمریکا برگزار می­گردد تنها به یک شکل وجود دارد و هیچ نوع دیگری برای آن تعریف نشده است. لذا متقاضیانی که قصد ورود به این آزمون را داشته باشند مطابق بخش قبلی که توضیح دادیم در سایت­های مربوطه ثبت نام کرده و پس از بررسی و تأیید مدارک در جلسه­ی آزمون حاضر می­شوند. لذا آزمون USMLE را می­توانیم در دسته­ی آزمون­هایی قرار دهیم که فقط به یک نوع وجود دارند و فرم برگزاری دیگری برای آن تعریف نشده است.
اهمیت بخش‌­های مختلف آزمون USMLE برای نمره دهی با هم فرق دارد؟
آزمون USMLE از چندین Step تشکیل شده است که با ریز جزئیات هر یک را بررسی کردیم و لازمه­ی شرکت در هر کدام قبولی در بخش قبلی است. اما توجه داشته باشید که نمرات هر بخش از نظر اهمیت کاملا یکسان هستند پس سعی نکنید تمرکز خود را بیشتر بر روی یک بخش بگذارید و برای بخش­های دیگر کمتر تلاش کنید چرا که هیچ تفاوتی با یکدیگر نخواهند داشت.
آزمون USMLE کاغذی است یا سیستمی؟
توجه داشته باشید که تمامی بخش­های آزمون USMLE کامپیوتری است و تنها بخش Step 2 CS است که به صورت شفاهی برگزار می­گردد. لذا به هیچ وجه شاهد برگزاری این آزمون به شکل کاغذی نبوده­ایم و احتمال برگزاری فرم دیجیتالی و جایگزینی آن با فرم کامپیوتری در بسیاری از آزمون­های سرتاسر دنیا مخصوصا آزمون USMLE زیاد است. لذا با اینکه فرم کاغذی مزایا و معایب خاص خود را دارد اما اکثر کشورها تصمیم گرفته­اند برای حفاظت از محیط زیست یا فقط به فرم کامپیوتری برگزار کنند و یا فرم کامپیوتری نیز جزء فرم­های برگزاری آزمون­های آنان باشد.
شرکت در آزمون USMLE بدون شرکت در کلاس‌­ها امکان پذیر است؟
قطعا یکی از موارد کمک کننده به آزمون USMLE مطالعه­ی کتاب­های منبع آن است که به این روش Self-Study می­گویند که قطعا طرفداران بسیار زیادی نیز دارد. برخی افراد صرفا به مطالعه­ی خودخوان می­پردازند و برخی نیز در کنار منابع آنلاین از این روش کمک می­گیرند. کتاب­­های 7 جلدی USMLE Step 1, 2, 3 Lecture Notes: این کتاب­ها توسط مؤسسه­ی KAPLAN و برترین اساتید نوشته شده که دارای بیش از 2700 صفحه بوده و به طور خلاصه هر چیزی که نیاز داشته باشید در این کتاب­ها موجود است. سری کتاب­های First Aid برای تمامی Stepهای آزمون USMLE: این کتاب­ها توسط انتشارات First Aid نوشته شده و هر سال بسیاری از داوطلبان از این کتاب­ها کمک می­گیرند و بازخوردهای بسیار زیادی نیز دریافت می­کند. سری کتاب­های USMLE Step 1, 2, 3 Secrets: کتاب­های رنگی و مرجع آزمون USMLE که بسیار مورد استفاده واقع می­شوند و تمامی بخش­های آزمون را پوشش می­دهد.
تعداد دفعات مجاز برای شرکت در آزمون USMLE چند بار است ؟
در بخش­های Step 1, 2 CK و Step 3 نهایتا 4 بار در سال و در بخش 2 CS نهایتا 3 بار در سال می­توان شرکت نمود. ضمن اینکه پس از قبولی در بخش اول، باید حتما در طی 7 سال کل آزمون را پشت سر گذاشت و به اتمام رساند، در غیر این صورت کل پروسه­ی آزمون از ابتدا برای شما شروع خواهد شد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طبقه‌بندی: آرشیو تحصیل - آزمون
برای مهاجرت از متخصصان GO2TR مشاوره بگیرید:تماس: ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱