واحد درسی؛ با تغییر دانشگاه و کشور چگونه معادل سازی کنیم؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط خاطره محمدی

معادل‌سازی واحد درسی چیست؟

معادل‌سازی واحد درسی چیست؟
معادل‌سازی چگونه انجام می‌شود؟

دانشجو اگر با توجه به سوابق تحصیلی خود مجاز به تحصیل در رشته جدید باشد می‌تواند واحدهای درسی گذرانده را معادل‌سازی کند. درواقع به تطبیق واحد درسی گذرانده شده پذیرفته‌شدگانی که قبلاً دروسی را دریکی از واحدهای دانشگاهی و یا سایر مؤسسات آموزش عالی معتبر داخل یا خارج از کشور گذرانده‌اند معادل‌سازی واحدهای درسی می‌گویند.

اگر متقاضی تحصیل در خارج از ایران هستید شاید سوال شما هم این باشد که چطور برای تحصیل در خارج اقدام کنیم؟ معادل‌سازی واحدهای درسی اصطلاحی است که در آموزش عالی استفاده می‌شود. واحد درسی توصیف می‌کند که چگونه واحدهای ارائه‌شده توسط یک دانشکده یا دانشگاه به یک دوره و دانشگاه دیگر منتقل شود.

اگر دروس و مطالب درسی نسبت به دوره ارائه‌شده توسط کالج یا دانشگاه پذیرفته‌شده، مرتبط نباشد معادل‌سازی انجام نمی‌شود. معادل سای واحد درسی، بر اساس مؤسسه، ایالت، منطقه و کشور متفاوت است.

انتقال دانشکده و یا دانشگاه اغلب به تعیین و ارزیابی یادگیری دوره قبلی نیاز دارد. تحصیل در هر رشته‌ای پیش‌نیازهایی دارد. مؤسسات دریافت‌کننده معمولاً جداول معادل‌سازی واحد درسی را دارند که چگونگی برابر شدن دوره‌ها توسط موسسه فرستنده را نشان می‌دهد درنتیجه، انتقال دانشجویی از فرستنده به گیرنده می‌تواند بسیار مشکل‌ساز باشد. این امر باعث شده است كه تعدادی از كشورها اصلاحات، مقررات و دستورالعمل‌های قانونی را برای این کار تعیین کنند.

متداول‌ترین ویژگی‌های ارزیابی جهت تعیین معادل‌سازی واحد درسی عبارت‌اند از: توضیحات، اعتبارات دانشگاهی، اعتباربخشی، نوع مدرس، روش تدریس، سطح تدریس، نتایج یادگیری، مقیاس و نمره‌های به‌دست‌آمده، پیش‌نیازها، ضروریات و کتاب درسی. به‌طورکلی، دانشکده صلاحیت معادل‌سازی را تائید می‌کند. تصمیمات مربوط به معادل‌سازی واحد درسی اغلب با ارائه مدارکی به یک بخش دانشگاهی قابل‌تجدید نظر است.

برای مطالعه راهنمای معادل سازی مدارک تحصیلی با WES، روی عنوان کلیک کنید.

ECTS چیست؟

ECTS به معنای انتقال واحدهای درسی نظام آموزشی اروپا اروپایی است. درواقع ECTS نوعی سیستم انتقال نمره و تعداد واحدها بر اساس نظام آموزشی کشورهای اتحادیه اروپا است. کار اصلی این سیستم، ارزیابی مدارک تحصیلی و دوره‌های آموزشی کشورهای دیگر برای انتقال به دانشگاه‌های واقع در اتحادیه اروپا است. طبق سیستم ECTS هرسال تحصیلی به‌صورت تمام‌وقت شامل 60 واحد آموزشی است که معادل 1500-1800 ساعت درس خواهد بود.

مزیت ECTS که نقش مهمی را در جریان پذیرش دانشجویان در مقاطع ارشد و دکتری توسط دانشگاه‌های اروپایی دارد این است که می‌توان تعداد واحدهای گذرانده شده در کشور خود را بر طبق نظام آموزشی اتحادیه اروپا تبدیل کرد. البته نظام آموزشی هر کشوری تعداد واحدهای درسی متفاوتی را ارائه می‌دهد که این واحدها متناسب با رشته‌های تحصیلی نیز متغیر است.

در کشورهای انگلستان، ایرلند و اسکاتلند این تعداد واحد درسی 120 محاسبه می‌شود. با این حساب هرسال آموزشی که شامل دو نیمسال می‌شود، دوره سه‌ساله‌ی کارشناسی شامل 6 نیمسال تحصیلی خواهد بود که 180 واحد درسی در آن گذرانده می‌شود.

طول دوره لیسانس در اروپا برابر با 3 سال است. دوره کارشناسی ارشد 4 نیمسال تحصیلی معادل دو سال است که باید 120 واحد درسی گذرانده شود و دوره دکتری در بسیاری از کشورهای اروپایی با گذراندن 3 تا 6 سال تحصیلی پس از دوره کارشناسی ارشد مدرک دریافت می‌شود.

تحصیل یکی از رایج‌ترین روش‌های مهاجرت به اروپا است. متقاضیانی که می‌خواهند در اروپا ادامه تحصیل دهند لازم است تعداد واحدهای گذرانده شده خود را بر اساس سیستم ECTS محاسبه کنند. بر اساس این سیستم دانشگاه مقصد تعداد واحدهای درسی را برآورد می‌کند.

کنکور؛ غول بی شاخ و دم ( صفر تا صد کنکور)

مقصدهای برتر بین‌المللی با استفاده از سیستم اعتباری ECTS

کشورهایی که در زیر آمده، مقصدهای برتر بین‌المللی با استفاده از سیستم اعتباری ECTS هستند:

  • انگلستان
  • آلمان
  • هلند
  • اسپانیا
  • فرانسه
  • ایرلند
  • سوئد

واحدهای درسی بر مبنای سیستم ECTS

واحد درسی بر مبنای سیستم ECTS
معادل سازی واحدهای درسی

ساعت آموزشی بنا به تفاوت نظام‌های آموزشی کشورهای مختلف متغیر است. تعداد واحدهای دانشگاه مدنظر شما ممکن است متفاوت باشد. برخی از دانشگاه‌ها کل واحدهای گذرانده شده برایشان اهمیت دارد و برخی از دانشگاه‌ها تعداد واحد گذرانده شده بر طبق عنوان دروس اهمیت دارد به‌خصوص در رشته‌های مهندسی تعداد واحد دروس مرتبط با رشته در اولویت قرار دارد. نکته حائز اهمیت این است که دروس عمومی ‌مانند اندیشه، انقلاب اسلامی و … نیازی به معادل‌سازی ندارد.

آماده ی تحصیل در خارج از کشور هستید؟ بر مبنای سیستم ECTS پس از تبدیل تعداد واحد‌ها، لازم است که لیست دروس دانشگاه مقصد را تهیه کرد و با لیست دروس دانشگاهی که در آن تحصیل‌کرده‌اید مقایسه کنید. نکته مهم این‌که عنوان‌های دروس ارائه‌شده در دو دانشگاه ممکن است متفاوت باشد درنتیجه لازم است سرفصل دروس را هم مطالعه نمایید تا بتوانید بر اساس محتوای گذرانده شده عنوان‌ها را نیز معادل‌سازی کنید و بر طبق آن تعداد واحدهای موردنیاز دانشگاه مقصد را برآورد نمایید.

واحد درسی ECTS برای هر نوع درجه اختصاص داده‌شده است:

  • یک سال تحصیلی -معمولاً در مورد گواهینامه‌های تحصیلات تکمیلی اعمال می‌شود – 60 واحد درسی ECTS
  • برنامه 3 ساله لیسانس، 180 واحد درسی ECTS
  • برنامه 2 ساله کارشناسی ارشد، 120 واحد درسی ECTS

واحدهای درسی در دانشگاه های آمریکا

دانشجویانی که قصد تحصیل در آمریکا را دارند، لاز است که قبل از عزیمت به خارج از کشور جهت ادامه تحصیل، اطلاعات لازم را از طریق سایت مرکز خدمات آموزشی کسب نمایند. ارزشیابی مدارک تحصیلی و تطبیق واحدهای درسی دانشجویان بر اساس سرفصل دروس تحصیلی داخل و خارج از کشور از حیطه اختیارات شورای تطبیق واحد دانشگاه پذیرنده است و وزارت بهداشت هیچگونه مسئولیتی در این خصوص ندارد.

شاید بپرسید که تقویم آموزشی در دانشگاه‌های آمریکا چه دوره زمانی را دربر می‌گیرد؟ معمولاً در دانشگاه‌های آمریکایی سال تحصیلی از آگوست آغاز می‌شود و تا ماه می ادامه می‌یابد، دراین‌بین ایام تعطیلی نیز قرار دارد.  بیشتر دانشگاه‌ها از سیستم نیم سال (دو ترمی)، سیستم چهار ترمی (دانشگاه چهار ترم برگزار می‌کند که دانشجو باید در کل در سه ترم آن شرکت نماید)، یا سیستم سه ترمی استفاده کنند.

برای مطالعه در مورصفر تا صد بورسیه! به مجله go2tr مراجعه فرمائید.

واحد درسی چیست؟

هر واحد درسی به معنای ساعت آن درس در هفته است. هر درس شما ممکن است 1، 2 یا 3 واحدی باشد.

واحد درسی شامل چه دروسی است؟

واحدهای درسی شامل درس‌های عمومی، پایه، اصلی، تخصصی، اختیاری و دروس جبرانی است.

معتدل سازی واحد درسی برای هر دانشگاهی یکسان است؟

خیر، معادل سای واحد درسی، بر اساس مؤسسه، ایالت، منطقه و کشور متفاوت است.

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021