x
اگر اولین بار هست که از سایت GO2TR دیدن می‌کنین، حتما از این صفحه شروع کنین!

تحصیل پزشکی در آمریکا

پزشکی و دندانپزشکی در آمریکا از سطح بالای علمی برخوردار است و رقابت شدیدی برای تحصیل در آمریکا وجود دارد. دانشجویان برای ورود به رشته پزشکی باید دارای مدرک لیسانس باشند. مدارس پزشکی آمریکا به سختی از دانشجویان بین‌المللی دانشجو می‌پذیرند و همین موضوع رقابت را تشدید می‌کند. دوره پزشکی در بین سه تا هفت سال به طول می‌انجامد و این زمان وابسته به گرایشی است که شما برای تحصیل انتخاب می‌کنید. از آن‌جایی که دانشکده‌های پزشکی کشور آمریکا به سختی متقاضیان بین‌المللی را پذیرش می‌کنند، بهتر است درخواست خود را از طریق انجمن آمریکایی دانشکده‌های پزشکی ارائه دهند.

هر ساله دانشجویان زیادی برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های پزشکی آمریکا با یکدیگر رقابت می‌کنند و تنها تعداد کمی از داوطلبان موفق به اخذ پذیرش می‌شوند. بر اساس رتبه بندی QS اکثر دانشگاه‌های برتر پزشکی جهان متعلق به کشور آمریکا هستند. داوطلبان برای ورود به این دانشگاه‌ها باید در آزمون MCAT شرکت کنند. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های پزشکی آمریکا متفاوت است اما میانگین هزینه تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه‌های آمریکا بین 58000 دلار تا 76000 دلار در سال خواهد بود. البته بسیاری از دانشگاه‌های آمریکا به دانشجویان وام‌های دانشجویی و کمک هزینه‌های تحصیلی اعطا می‌کنند. در کل شهریه دانشگاه‌های آمریکا بسیار بالا خواهد بود. دانشجویان باید به غیر از هزینه‌های تحصیل، توانایی تامین هزینه‌های زندگی خود را نیز داشته باشند. میانگین هزینه زندگی در آمریکا 700 تا 1000 دلار در ماه است.

جزئیات هزینه های زندگی در آمریکا:

 • اجاره بها خوابگاه: 9800 تا 11100 دلار در ماه
 • هزینه خورد و خوراک: 400 تا 600 دلار در ماه
 • هزینه حمل و نقل عمومی: 45 تا 100 دلار در ماه

پیشنهاد می کنیم حتما این مطالب را مطالعه کنید:

تخصص پزشکی در آمریکا و شرایط اخذ پذیرش تخصص پزشکی در آمریکا

تخصص پزشکی در آمریکا و شرایط اخذ پذیرش تخصص پزشکی در آمریکا

برای اینکه بتوانید به تحصیل در آمریکا برای تخصص پزشکی بپردازید، ابتدا باید دوره‌های رزیدنتی را سپری کنید. شما باید در آزمون‌های مختلف شرکت کنید تا صلاحیت خود را برای تحصیل تخصص پزشکی به مرحله اثبات برسانید. در ابتدا شما باید در آزمون USMLE پذیرش بگیرید. پس از آن اطلاعات پزشکی شما مورد بررسی قرار می‌گیرد. این آزمون در ایالت‌های مختلف برگزار می‌شود و سالانه سه بار در سال است. در صورت قبول نشدن می‌توانید در نوبت بعدی آزمون شرکت کنید.

دوره تخصص پزشکی بین 3 تا 5 سال طول می‌کشد و پس از آن شما به یک متخصص کاردان تبدیل خواهید شد.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در تخصص پزشکی در آمریکا عبارتند از:

 • ویزای تحصیل در آمریکا
 • مدرک زبان
 • مدرک قبولی در آزمون USMLE و آزمون اطلاعات پزشکی
 • رزومه کاری و تحصیلی
 • معرفی نامه
 • انگیزه نامه

جایگاه پزشکی در آمریکا و جهان و اعتبار مدارک آن

جایگاه پزشکی در آمریکا و جهان و اعتبار مدارک آن

در حالت کلی با توجه به دانشگاه‌های بسیار معتبر و با رنگینگ مناسبی که در کشور ایالات متحده آمریکا وجود داشته تحصیل در رشته پزشکی در کشور آمریکا اولین گزینه برای این رشته پر طرفدار در سراسر دنیا به حساب آمده و مدارکی که توسط دانشگاه موجود در این کشور به افراد دانشجو در انتهای دوران تحصیل تعلق می‌گیرد به صورت تمام و کمال دارای اعتبار بوده و در سراسر دنیا و در پیشرفته ترین کشورها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مورد رشته پزشکی در کشور آمریکا با توجه به این موضوع که برای صدور گذرنامه برای افراد ایرانی از سمت سفارت‌های آمریکا سخت گیری بسیار زیادی در نظر گرفته می‌شود پیشنهاد می‌گردد تا برای اینکه شانس بیشتری در کسب موفقیت برای تحصیل در رشته پزشکی داشته باشید پیشنهاد می‌گردد کشورهای دیگری مانند کشورهای اروپایی نظیر انگلستان و مجارستان را برای تحصیل خود انتخاب کرده که در نتیجه مدارک ارائه شده توسط این کشورها در همه جای دنیا شناخته شده و تا سطح پایین تری از هزینه را نیز می‌طلبد چرا که هزینه تحصیل در این کشورهای بسیار پایین تر از کشور آمریکا بوده به عنوان مثال کشوری مانند کانادا مدارک کارشناسی یا پزشکی ارائه شده توسط آنها تقریباً با کشور آمریکا برابری می‌کند. همچنین در صورتی که یک فرد در رشته پزشکی در کشور کانادا فارغ‌التحصیل گردد این امکان را خواهد داشت تا برای ادامه تحصیل و اشتغال در رشته پزشکی در کشور آمریکا اقدام نماید. اما در عین حال باید بگویم که دانشگاه های موجود در مناطق مختلف کشور ایالات متحده آمریکا در نوع خود بهترین بوده و افرادی که بتوانند در این دانشگاه‌ ها به تحصیل در رشته پزشکی در کشور آمریکا به پردازند به صورت تضمینی آینده شغلی آنها تایید شده خواهد بود و هیچ مشکلی در این زمینه نخواهند داشت.

طول مدت تحصیل پزشکی عمومی در آمریکا

طول مدت تحصیل پزشکی عمومی در آمریکا

در حالت کلی تحصیل در رشته پزشکی در کشور آمریکا کار بسیار پر مشقت و سختی تلقی می‌گردد اما افرادی که بتوانند به تحصیل در رشته پزشکی در کشور آمریکا مشغول شوند مطمئنا آینده موفق و روشنی خواهند داشت. تحصیل در رشته پزشکی در کشور آمریکا برخلاف بسیاری از کشورهای اروپایی معمولاً در چهار سال به اتمام می‌رسد. این موضوع به این معنا است که افرادی که می‌خواهند جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور آمریکا اقدام کنند باید به مدت چهار سال در حوزه مرتبط با پزشکی مانند شیمی و یا زیست شناسی و یا شیمی عمومی تحصیل نمایند. این دوره به عنوان دوره لیسانس پیش پزشکی شناخته می‌شود معمولا با توجه به کالج و مدارسی که در نظر گرفته می‌شود متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال در برخی از مدارس علاوه بر دروس یاد شده درس هایی مانند ریاضی، علوم انسانی و فیزیک نیز به دانشجو تدریس گردد. همچنین دانشجویان بعد از گذراندن این دوره در یک آزمون جامع به نام امکت یا همان MCAT شرکت خواهند کرد و در صورتی که در آزمون مورد نظر نمره قبولی را دریافت کنند می توانند جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور آمریکا در یکی از دانشگاه‌های معتبر این کشور تحصیل نمایند. آزمون امکت یک آزمون استاندارد از نوع چند گزینه ای است که در سال چندین بار انجام شده و در آن به ارزیابی مهارتهایی مانند مفاهیم اجتماعی، مهارت حل مسئله، مهارتهای رفتاری و تجزیه و تحلیل میزان تفکر انتقادی و در عین حال ارزیابی میزان سطح سواد فرد شرکت کننده از علوم پایه پرداخته می‌شود.

در حال حاضر و از اوایل قرن بیست و یکم یعنی سال ۲۰۰۷ این آزمون به صورت کاملا آنلاین و در مراکز امتحان برگزار می‌گردد. این آزمون از چهار بخش اساسی تشکیل می‌شود که اولین آنها روان شناسی و بیولوژی رفتار و دومین مهارت های تحلیل انتقادی و استدلال منطقی و سومین شیمی و فیزیک سیستم‌های بیولوژیکی و آخری بیولوژی و بیوشیمی سیستم های زنده است. این آزمون ۲۳۰ سوال داشته، لازم است داوطلبان سوالات مورد نظر را در مدت زمان مشخص پاسخ دهند. در این آزمون هیچ‌گونه نمره منفی برای جواب های غلط در نظر گرفته نشده است و فردی که در این آزمون قبول می‌شود مدرکی دریافت می‌کنند که این مدرک برای مدت سه سال دارای اعتبار است. در صورتی که یک دانشجو بتواند در این آزمون حداقل ۴۷۲ امتیاز دریافت کند می‌تواند جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور آمریکا در یکی از دانشگاه‌های معتبر این کشور اقدام نماید. تحصیل در رشته پزشکی در کشور آمریکا ۴ سال به طول خواهد انجامید که دو سال اول به صورت نظری و در دوره پیش بالینی به دانشجوی رشته پزشکی در کشور آمریکا تدریس می‌شود. از جمله دروسی که در دوره پیش بالینی فرد دانشجویان را فرا می‌گیرد یکسری دروس علوم پایه پزشکی از قبیل فیزیولوژی، آناتومی، شناخت جنین، بافت شناسی، ایمونولوژی و فارماکولوژی است. بعد از اتمام این دوره دانشجویان وارد دوره کارورزی بالینی خواهند شد که این دوره همچنین به دوره انترنی نیز معروف است که فرد دانشجو باید در بیمارستان و مراکز بهداشتی و درمانی موجود در کشور آمریکا این دوره را پشت سر بگذارد و در صورتی که دوره مذکور را با موفقیت پشت سر بگذارد به فرد مورد نظر مدیریت پزشکی عمومی تعلق می‌گیرد با توجه به توضیحات داده شده باید بگویم حداقل زمان برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور آمریکا در دوره عمومی هشت سال خواهد بود.

طول مدت تخصص پزشکی در آمریکا

طول مدت تخصص پزشکی در آمریکا

جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور آمریکا در یکی از دوره‌های تخصص افرادی که خواهان این موضوع هستند یا پزشکان ابتدا باید دوره رزیدنتی را سپری نمایند در عین حال باید بگویم که ورود پیدا کردن به دوره های رزیدنتی رقابت بسیار سخت و تلاش بسیار زیادی را می‌طلبد. برای آن که یک فرد بتواند جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور آمریکا در دوره تخصص به دوره‌های رزیدنتی وارد گردد، ابتدا باید یک تاییدیه را از کمیسیون آموزشی فارغ‌التحصیلان رشته پزشکی در کشور آمریکا دریافت کند پس از دریافت این تاییدیه برای آنکه فرد بتواند در دوره‌های رزیدنتی شرکت نماید باید مراحلی را طی کند که درنتیجه بتواند در این دوره‌ها حضور پیدا نماید. یکی دیگر از شرط‌های لازم برای دریافت مجوز مورد نظر حاضر شدن فرد متقاضی در یکی از دانشکده‌ها و یا دانشگاه‌هایی که خدمات لازم جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور آمریکا را ارائه می‌نمایند و مورد تایید هستند، است بعد از اینکه فرد مورد نظر موفق شد تا مجوز لازم را دریافت نماید، یک برنامه‌ریزی کاملا مشخص و موقعیت برای یک دوره ۳ ماهه داده شده تا در نتیجه بتواند برای آزمون خود برنامه ریزی کرده و آن را به بهترین نحو ممکن پشت سر بگذارد که این آزمون در دو مرحله و آزمون انجام می‌گردد. اولین آزمون اولین مرحله آزمون‌های آنلاین و کامپیوتری هستند این آزمون ها در مراکزی تامسون پارامتریک که به صورت منتخب در سراسر جهان وجود دارند از افراد متقاضی دریافت می‌گردد.

این آزمون خود شامل دو مرحله است که مرحله اول آن USMLE نام دارد. همچنین مرحله دوم دانش پزشکی و یا همان Medical Knowledge نام دارد که همچنین به آزمون مهارت معروف است و در شهرهای مختلف کشور آمریکا برگزار می‌گردد. شهرهایی مانند آنتالیا، شیکاکو، هیوستون، لس آنجلس، فیلادلفیا شهرهای برگزار کننده این آزمون هستند که همچنین به Clinical Skills معروف است. شرکت در آزمون نام برده شده دارای ترتیب خاصی نبوده در صورتی که فرد مورد نظر نتواند در آزمون ها قبول شود این امکان را خواهد داشت تا مجددا در آزمون شرکت کرده و این آزمون هر سال ۳ بار انجام می‌شود بعد از اینکه فرد مورد نظر توانست در آزمون های نامبرده شده شرکت کرده و با موفقیت آنها را پشت سر بگذارد به نوعی می‌تواند مجوز لازم جهت شرکت در دوره رزیدنتی را دریافت نماید. بعد از آنکه مراحل مورد نیاز برای شرکت در دوره های رزیدنتی توسط فرد متقاضی تکمیل شد این فرد باید برای دریافت ویزای آمریکا خود حتما اقدام نماید در این مرحله سفارت آمریکا مدارک پزشکان را به صورت کامل جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور آمریکا در دوره تخصص پزشکی یا همان رزیدنتی در آمریکا بررسی نموده و به صدور ویزا برای این فرد اقدام می‌نمایند. تحصیلات در رشته پزشکی در کشور آمریکا در دوره تخصص چیزی  3 الی 7 سال با توجه به رشته‌های مختلف تخصص پزشکی به طول می‌انجامد.

سر فصل دروس پزشکی در آمریکا (عمومی و تخصصی)

سر فصل دروس پزشکی در آمریکا (عمومی و تخصصی)

در دانشگاه های امریکا واحد های درسی رشته پزشکی نسبت به گرایش و تخصص های مختلف این رشته،  هریک برنامه های درسی متفاوتی را ارائه می‌دهند و همچنین این برنامه ها و دروس آموزشی از دانشگاه به دانشگاه های دیگر متفاوت است اما یک سری دروس به عنوان دروس اصلی در همه رشته ها و دانشگاه ها تدریس می‌شوند که از جمله آن می توان به زیست شناسی، شیمی، شیمی آلی اشاره کرد و در برخی از دانشگاه ها دروس علوم انسانی، ریاضیات و علوم دیگر ارائه می‌شوند.

نحوه اخذ پذیرش پزشکی عمومی در آمریکا

نحوه اخذ پذیرش پزشکی عمومی در آمریکا

اولین شرط بسیار مهم و اساسی جهت اخذ پذیرش در رشته پزشکی در کشور آمریکا برای فرد درخواست کننده این موضوع باشد که فرد حتماً دارای مدرک دیپلم کامل در دوره متوسطه و همچنین مدرک لازم مبنی بر پایان دوره پیش دانشگاهی به همراه پاسپورت را دارا باشد. شرط بعدی به عنوان شرط لازم جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور آمریکا و اخذ پذیرش در این رشته این موضوع است که فرد متقاضی حتما یک مدرک زبان معتبر مانند مدرک زبان آیلتس سطح ۶ و یا تافل نمره بالای 80 باشد. لازم به ذکر است که بر خلاف کشورهای دیگر که فرد درخواست کننده دوره کوتاه مدتی را پشت سر گذاشته و موفق می‌شود تا آزمون ورودی و بدون آزمون ورودی وارد رشته پزشکی شود شرایط تحصیل در رشته پزشکی در کشور آمریکا چنین نبوده و شرایط ورود و اخذ پذیرش از دانشگاه پزشکی این کشور نیز کاملا متفاوت است. فرد متقاضی جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور آمریکا باید در یکی از رشته‌های علوم پایه مانند زیست شناسی، بیولوژی، بیوشیمی و شیمی و همچنین فیزیک و غیره در مقطع لیسانس قبول شده و پذیرش خود را دریافت نماید و همچنین موفق گردد تا دوره چهار ساله لیسانس در یکی از رشته های علوم پایه مرتبط با رشته پزشکی در کشور آمریکا است پشت سر بگذارد و نمره های لازم را کسب نماید لازم به ذکر است که متقاضیان می توانند این دوره را در کشور دیگری طی کرده و سپس جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور آمریکا اقدام نمایند و حتماً باید دوره چهار ساله لیسانس طبق قوانین تحصیلی که در کشور آمریکا وجود دارد در خاک آمریکا طی شده و همچنین مهم است که فرد متقاضی کدام یک از رشته‌های علوم پایه را انتخاب کرده باشد و این موضوع بر روی دانشگاه انتخابی جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور آمریکا تاثیرگذار است.

پس از آن که مدرک لیسانس در یکی از رشته های علوم پایه که با رشته پزشکی در کشور آمریکا معتبر است اخذ شد، فرد متقاضی باید یک دوره دو ساله را جهت آزمون ورودی رشته پزشکی در کشور آمریکا پشت سر بگذارد که این دوره آی بی نام دارد. بعد از گذراندن این دوره با موفقیت توسط فرد متقاضی شرایط لازم جهت شرکت در آزمون رشته پزشکی در کشور آمریکا برای فرد متقاضی ایجاد می‌گردد. بعد از آنکه فرد متقاضی دوره چهار ساله لیسانس خود را در یکی از رشته های علوم پایه به همراه دوره دو ساله با موفقیت در کشور ایالات متحده آمریکا پشت سر گذاشت باید جهت ورود به رشته پزشکی در کشور در یکی از دانشگاه‌های معتبر موجود در این کشور در آزمون های ورودی جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور آمریکا که نام دارد شرکت نماید و بعد از آن که در این آزمون نمره قبولی را دریافت کرد این امکان برای فرد متقاضی مهیا می گردد که جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور آمریکا یکی از دانشگاه‌های معتبر این کشور مراجعه کرده و دوران تحصیل خود را شروع نماید در حالت کلی دوران تحصیل در رشته پزشکی در کشور آمریکا در دوره لیسانس چیزی در حدود ۶ الی ۷ سال به طول می‌انجامد و دانشجوی پزشکی بعد از گذراندن این دوره 6 الی 7 ساله می‌تواند مدرک دکترای عمومی خود را در رشته پزشکی کسب نمایند. همچنین دانشجویانی که در رشته پزشکی در کشور آمریکا در دوره عمومی فارغ التحصیل می گردند این امکان را خواهند داشت تا در جهت تحصیل در دوره های تخصص در رشته پزشکی نیز اقدام نمایند. یک نکته بسیار مهم در زمینه پذیرش رشته پزشکی در کشور آمریکا در یکی از دانشگاه‌های این کشور این موضوع است که دانشجویان بین المللی که می‌خواهند در این کشور در رشته پزشکی تحصیل کنند باید با این موضوع کنار بیایند که برای این موقعیت رقابتی بسیار سنگینی در بین کل دانشجویان وجود داشته و همین امر باعث می‌شود تا دانشجویان بین المللی نسبت به دانشجویانی که دارای تابعیت آمریکایی هستند شانس کمتری جهت پذیرش در رشته پزشکی در کشور آمریکا داشته باشند.

لیست دانشگاه های رشته پزشکی آمریکا

لیست دانشگاه های رشته پزشکی آمریکا

در ادامه این مقاله قصد داریم به معرفی تعدادی از برترین دانشگاه های موجود در کشور آمریکا که خدمات لازم جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور آمریکا را به دانشجویان خود ارائه می‌نمایند بپردازیم پس با ما همراه باشید:

دانشگاه استنفورد امریکا

دانشگاه استنفورد دارای کادر بسیار مجرب و اعضای هیات علمی بسیار خاص و مشهور بوده که سابقه درخشانی دارند و به نوعی شهره عام و خاص هستند. این دانشگاه پزشکی به عنوان یکی از دانشگاه ارائه دهنده رشته پزشکی در کشور آمریکا دانشگاه پزشکی برتر جهان در کل دنیا به حساب می‌آید. از میان افرادی که به عنوان اعضای هیات علمی این دانشگاه در حال فعالیت هستند هفت نفر موفق به دریافت جایزه نوبل شده‌اند. این دانشگاه در زمینه تحقیقات پزشکی و خدمات و فعالیت بسیار گسترده انجام داده و محققان دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد بسیار پیشرفته در حال پژوهش در زمینه‌هایی مانند سرطان شناسی، ژنتیک، علوم اعصاب و ایمونولوژی هستند. این دانشگاه همچنین دارای یک بیمارستان معتبر و پیشرفته است و همچنین دارای یک مرکز مراقبت های بهداشتی از کودکان نیز است که این مرکز به صورت اختصاصی برای این حوزه در حال فعالیت است و در این دانشگاه برای افرادی که خواهان تحصیل در رشته پزشکی در کشور آمریکا هستند دوره های کارشناسی ارشد و دکترا نیز فراهم خواهد بود و دانشجویان می توانند بعد از تحصیل در دوره عمومی رشته پزشکی در کشور آمریکا جهت ادامه تحصیل در همین دانشگاه اقدام نمایند.

دانشگاه معتبر جان هاپکینز

یکی دیگر از دانشگاه‌های بسیار معتبر موجود در کشور آمریکا که دانشجویان می‌توانند به تحصیل در رشته پزشکی در کشور آمریکا در این دانشگاه معتبر مشغول گردند، دانشگاه جانز هاپکینز است. دانشکده پزشکی که در این دانشگاه وجود دارد به عنوان یکی از برترین دانشکده های پزشکی در کل دنیا به حساب آمده که در منطقه بالتیمور ایرلند واقع شده و توانسته به عنوان پنجمین دانشگاه برتر پزشکی در کل دنیا به حساب بیاید. همچنین این دانشگاه یک بیمارستان به همین نام نیز دارد که یکی از بهترین بیمارستانهای آمریکا به حساب آمده به عنوان بیمارستان اصلی آموزشی برای دانشجویان رشته پزشکی در کشور آمریکا در این دانشگاه به حساب می‌آید. از نظر موقعیت دانشکده پزشکی این دانشگاه در کنار دانشکده‌های پرستاری و بهداشت قرار گرفته و در مجموع از این دانشکده ها تحت عنوان موسسه پزشکی هاپکینز یاد می‌گردد. در زمینه‌های مطالعاتی که در دانشگاه جانز هاپکینز با اهمیت ویژه خارج می‌شود می‌توان به زمینه‌ای مانند سرطان شناسی، ژنتیک و زیست شناسی مولکولی اشاره نمود. هر ساله دانشجویان بسیار زیادی خواهان ورود به این دانشگاه معتبر جهت تحصیل در رشته های مختلف از جمله رشته پزشکی در کشور آمریکا در این دانشگاه معتبر است اما باید بگوییم که شرایط برای ورود به این شغل بسیار سخت بوده ولی در عین حال دانش آموختگان بسیار نخبه و با استعدادی در این دانشگاه در حال تحصیل بوده که از میان برخی از این افراد می‌توان به افرادی اشاره نمود که توانستند جوایز نوبل دریافت کنند که یکی از این افراد کارول گریدر نام دارد.

دانشگاه معتبر UCLA

این دانشگاه در منطقه وست‌وود در شهر زیبا و پر آوازه لس آنجلس در ایالت کالیفرنیا در کشور ایالات متحده آمریکا واقع شده است و همچنین این دانشگاه لقب پرتعدادترین دانشجو در ایالات کالیفرنیا در تمامی مقاطع تحصیلی به دوش می‌کشد. به عنوان مثال این دانشگاه تنها در مقاطع تحصیلات تکمیلی چیزی در حدود ۱۳ هزار نفر دانشجو دارد. یکی از مراکز پزشکی بسیار معتبر که به این دانشگاه تعلق دارد مرکز پزشکی رونالد ریگان است که در دانشگاه کالیفرنیا در لس‌آنجلس وجود داشته و از مراکز بسیار معتبر و پیشرفته در زمینه آموزش و مراقبت های پزشکی برای پژوهش های انجام شده در این زمینه در کشور آمریکا است این مرکز بسیار مهم و پیشرفته در اواسط قرن بیستم راه اندازی شده است. سطح خدمات پروژه در این مرکز بسیار بالا تلقی می‌گردد و همین امر باعث شد تا طبق اعلامیه نشریه us نیوز در سال ۲۰۰۹ این مرکز از بین ۵۰۰ بیمارستان متحده آمریکا بتواند جایگاه سوم را به خود اختصاص دهد. در حالت کلی این دانشگاه در میان بهترین دانشگاههای ارائه دهنده رشته پزشکی در کشور آمریکا به حساب می‌آید و در کل دنیا شناخته شده و معتبر است.

دانشگاه معتبر ییل

یکی از دانشگاه های بسیار معتبر جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور آمریکا دانشگاه ییل است که در ایالت کنتیکت در کشور ایالات متحده آمریکا قرار گرفته است و فعالیت خود را از  اوایل قرن نوزدهم و در سال 1701 آغاز نموده است. در این دانشگاه تعداد افراد بسیار زیادی به عنوان هیئت علمی در حال فعالیت هستند که از این تعداد ۲۵ نفر عضو آکادمی ملی علوم ایالات متحده آمریکا هستند. افراد بسیار معروف و بسیار زیادی در این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند که از جمله مهمترین آنها می‌توان به سران دولتی و روسای جمهور کشور آمریکا از جمله جان کری، جورج دبلیو، بوش بیل و هیلاری کلینتون و غیره اشاره نمود. برای اولین بار در اواسط قرن نوزدهم و در سال ۱۸۶۱ اولین مدرک دکترا در کشور ایالات متحده آمریکا به افرادی که از دانشکده علوم و هنر در این دانشگاه فارغ التحصیل شدند اعطا شد با توجه به خدمات و سطح سواد بسیار بالا در این دانشگاه معتبر جهانی که بهترین دانشگاه جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور آمریکا به حساب آمده و اصلاً دور از انتظار نیست که این دانشگاه در لیست ۱۰ دانشگاه برتر و نخست در کل دنیا به حساب بیاید.

دانشگاه ام آی تی

یکی دیگر از دانشگاههای معتبر جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور آمریکا دانشگاه ام ‌آی ‌تی است. همچنین بیشتر به نام MIT شناخته می‌شود و در شهر کمبریج در ایالت ماساچوست در کشور ایالات متحده آمریکا فعالیت خود را در اواسط قرن نوزدهم در سال ۱۹۶۱ آغاز نمود که امروزه به عنوان یکی از مهمترین مراکز علمی تحقیقاتی در کشور آمریکا به حساب می‌آید. این مرکز در سال ۲۰۱۹ میلادی به همراه دانشگاه دیگری به نام un در کشور انگلیس به صورت مشترک در رتبه نهم در میان برترین دانشگاه‌های پزشکی در کل دنیا قرار گرفته‌اند. از دیگر دانشگاه های بسیار معتبر در کشور امریکا می توان به لیست زیر اشاره نمود:

 • کالج پزشکی دانشگاه آمریکایی آنتیگوا
 • دانشگاه اموری
 • دانشگاه وندربیلت
 • دانشگاه واشینگتن
 • دانشگاه بهداشت و علوم اورگن
 • دانشگاه پزشکی کارولینای جنوبی
 • دانشگاه علوم پزشکی آرکانزاس
 • دانشگاه کالیفرنیا، ارواین
 • دانشگاه کالیفرنیا، دیویس
 • دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو
 • دانشگاه میزوری
 • کالج پزشکی بیلور
 • کالج پزشکی نیویورک
 • مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا
 • مرکز علوم درمانی دانشگاه اکلاهما

نحوه اخذ پذیرش تخصص پزشکی در آمریکا

نحوه اخذ پذیرش تخصص پزشکی در آمریکا

تحصیل در رشته پزشکی در کشور آمریکا در دوره تخصص یک برنامه آموزشی تمام وقت رسمی است که طی آن بر روی یک موضوع خاص در تخصص پزشکی تمرکز می‌گردد. در بسیاری از زمینه‌های تخصصی نیاز به آموزش رسمی وجود دارد که این آموزش را باید فراتر از دوره دستیاری باشد. از مهمترین این دوران می‌توان به قلب و عروق، سرطان، بیهوشی، دوره دستیاری بیهوشی، جراحی قلب، جراحی انکولوژی، جراحی اطفال و بسیاری موارد دیگر اشاره نمود. طول دوران تحصیل در رشته پزشکی در کشور آمریکا در دوره تخصصی در حدود ۳ الی 7 سال است و معمولا در این دوره ها یک بخش تحقیقاتی نیز وجود دارد. پزشک و یا جراحی که دوران دستیاری خود را به اتمام رسانده باشد و مشغول طبابت در یک رشته تخصصی در پزشکی باشد به پزشک انترن معروف است و همچنین پس از آنکه فرد در آزمون شفاهی و کتبی در زمینه تخصص مورد نظرشان موفق به نمره قبولی شدند یک گواهینامه تخصصی و یا دانشنامه پایان دوران تخصص در رشته پزشکی در کشور آمریکا دریافت خواهند کرد.

برای آنکه بتوان جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور آمریکا در دوره تخصص اقدام نمود ابتدا باید دوره های رزیدنتی توسط فرد متقاضی به صورت کامل پشت سر گذاشته شود. برای این امر لازم است تا فرد مورد نظر جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور آمریکا در دوره تخصص در زمینه‌های مختلفی شرکت کند تا صلاحیت در جهت تحصیل در دوره تخصص در رشته پزشکی در کشور آمریکا به صورت کامل و مرحله به مرحله به اثبات برسد. در ابتدا لازم است که فرد متقاضی در یک آزمون به نام USMLE شرکت کرده و موفق شود تا در این آزمون نمره قبولی و پذیرش را دریافت نمایند و بعد از آن اطلاعات پزشکی فرد مورد نظر جهت تحصیل در دوره تخصص در رشته پزشکی در کشور آمریکا در مورد بازبینی و بررسی قرار گرفته و فرآیندهای لازم صورت می‌پذیرد. آزمون نام برده شده در ایالت های مختلف در کشور ایالات متحده آمریکا برگزار می‌گردد و همچنین این آزمون در سه نوبت در سال تکرار می‌شود. با توجه به این موضوع در صورتی که فردی نتواند در اولین اقدام خود نمره قبولی را در آزمون های قبلی را دریافت کند می‌تواند در نوبت‌های بعدی که در طول سال انجام می‌پذیرد در آزمون مورد نظر شرکت کرد و شانس خود را بیازماید. طول دوران تحصیل در رشته پزشکی در کشور آمریکا در دوره تخصص با توجه به نوع تخصص مورد نظر متغیر بوده و چیزی در حدود ۳ تا هفت سال به طول می‌انجامد و بعد از آن فرد مورد نظر به یک متخصص بسیار کاردان و حرفه‌ای در رشته پزشکی در کشور آمریکا تبدیل خواهد شد. جهت تحصیل در دوره تخصص در رشته پزشکی در کشور آمریکا فرد متقاضی به یکسری مدارک نیز احتیاج دارد که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به انگیزه نامه، معرفی نامه، رزومه کامل کاری، رزومه کامل تحصیلی، مدرک زبان معتبر، ویزای تحصیل در کشور ایالات متحده آمریکا و همچنین ارائه مدرک قبولی در آزمون USMLE و همچنین آزمون اطلاعات پزشکی است.

تحصیل پزشکی هزینه ها و تمام هزینه های جانبی در آمریکا

تحصیل پزشکی هزینه ها و تمام هزینه های جانبی در آمریکا

هزینه تحصیل در رشته پزشکی در کشور آمریکا موضوعی است که مورد توجه بسیاری از افراد متقاضی بوده و در مورد آن سوال‌های بسیار زیادی وجود دارد. هر فردی که در جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور آمریکا به این کشور وارد شود باید قبل از آن اطلاعات بسیار مناسبی در مورد هزینه تحصیل و زندگی، هزینه مسکن، هزینه خرید یا اجاره ملک، هزینه خورد و خوراک و هزینه‌های دیگر را داشته باشد تا به صورت دقیق و با توجه به سطح مالی خود شرایط را سنجیده و سپس به تحصیل در رشته پزشکی در کشور آمریکا اقدام نماید. هزینه تحصیل و زندگی در کشور ایالات متحده امریکا با توجه به شهر و ایالت، دانشجو جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور آمریکا و همچنین مقطع تحصیلی که فرد دانشجویان را انتخاب می‌کند متفاوت خواهد بود به عنوان مثال زمانی که یک فرد در حال تحصیل در یک رشته در مقطع کارشناسی هزینه می‌کند تا زمانی که یک فرد جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور آمریکا هزینه می‌کند کاملاً هزینه‌ها متفاوت خواهد بود اما در حالت کلی باید بگویم که هزینه تحصیل و زندگی در کشور آمریکا بسیار بالا بوده و فرد دانشجویی که خواهان تحصیل در رشته پزشکی در کشور آمریکا است، باید یک برنامه ریزی بسیار کامل در مورد هزینه‌های موجود در آمریکا برای دوران تحصیل خود ایجاد نماید در حالت کلی در برآورد کلی در مورد زندگی دانشجویی و ایجاد برآورد کامل از هزینه‌های مسکن و موارد دیگر و اقدام به صرفه جویی در مصرف پول و استفاده از فرصت های مالی تاثیر بسیار زیادی در سطح زندگی و همچنین دریافت آموزش بهتر و با کیفیت در کشور ایالات متحده آمریکا برای یک فرد متقاضی خواهد داشت.

موضوعی که مشخص است هزینه زندگی در کشور ایالات متحده آمریکا در مناطق شهری و یا نزدیکی شهرستان بزرگ بسیار بالاتر نسبت به شهرهای کوچک و مناطق حومه است. دانشجویان و افرادی که خواهان تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایالات متحده آمریکا هستند باید این موضوع را مدنظر قرار دهند که یک قاعده کلی وجود داشته و آن این موضوع باشد که در منطقه غرب میانه کشور ایالات متحده آمریکا هزینه زندگی بسیار پایین تر نسبت به افرادی که در منطقه شرق و شمال شرق زندگی می‌کنند خواهد بود در حالت کلی هزینه های مربوط به تحصیل و زندگی در رشته پزشکی در کشور آمریکا برای فرد متقاضی به چهار عمل اصلی تقسیم می‌گردد که به صورت کامل نسبت ایالت و مکان دانشجو دارای تفاوت است. اولین مورد موضوع اسکان فرد متقاضی در دانشگاه و یا انتخاب یک واحد اجاره‌ای و یا خرید آن در خارج از محیط دانشگاه است موضوع بعدی برنامه غذایی و خرید مواد غذایی برای خوردن این مواد است که تاثیر بسیار زیادی در هزینه های کلی زندگی جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور آمریکا خواهد داشت. مسئله بعدی موضوع حمل و نقل و جابجایی و همچنین سفر و استفاده از وسیله نقلیه و یا وسایل نقلیه عمومی خواهد بود که این موضوع تأثیر بسیار زیادی در هزینه های نهایی جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور آمریکا برای فرد متقاضی خواهد داشت. موضوع آخر مقدار هزینه های لازم جهت انجام تفریحات و سرگرمی‌ها در طی دوران تحصیل در رشته پزشکی در کشور آمریکا است.

هزینه های زندگی در مناطق مختلف کشور آمریکا

هزینه های زندگی در مناطق مختلف کشور آمریکا

در حالت کلی یک دانشجو در حال تحصیل در رشته پزشکی در کشور آمریکا که در حال زندگی است باید خود را برای یکسری هزینه‌های مشخص در گذراندن دوران تحصیل خود آماده سازد به عنوان مثال زندگی در شهر بوستون در ماساچوست یا میامی در فلوریدا به صورت میانگین چیزی در حدود ۲۳ هزار دلار آمریکا هزینه دارد. شهری مانند آتلانتا چیزی در حدود ۲۰ هزار دلار آمریکا هزینه خواهد داشت و همچنین شهر واشنگتن دی سی و نیویورک که به عنوان شهرهای معروف تری شناخته می‌شوند در حدود ۳۰ هزار دلار آمریکا برآورد هزینه شده و یا شهر فیلادلفیا به صورت میانگین چیزی در حدود ۲۰ هزار دلار آمریکا در سال هزینه دارد. شهر لس آنجلس در کالیفرنیا نیز چیزی در حدود ۲۵ هزار دلار در سال هزینه به همراه خواهد داشت که البته این رقم ثابت نبوده و صورت تقریبی است و در بعضی از مواقع تا ۳۰ هزار دلار در سال هم افزایش پیدا می‌کند. شهر سن دیگو در سال چیزی در حدود ۱۶ هزار دلار هزینه برای فرد متقاضی جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور آمریکا ایجاد می‌نماید و یا شهر لوئیزیانا در سال چیزی در حدود ۱۹ هزار دلار هزینه احتیاج دارد. از دیگر شهرها می‌توان به سیاتل در واشنگتن اشاره کرد که چیزی در حدود ۲۵ هزار دلار در سال هزینه ایجاد می‌کند همچنین شهری مانند شیکاگو در سال چیزی در حدود ۲۰ هزار دلار هزینه لازم دارد و یا شهری مانند اوهایو چیزی در حدود ۲۲ هزار دلار برای فرد دانشجو جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور آمریکا هزینه ایجاد می‌نمایند. از دیگر شهرهای مهم موجود در کشور ایالات متحده آمریکا می‌توان به دیترویت در ایالت میشیگان و همچنین دالاس تگزاس اشاره نمود که مورد اول چیزی در حدود ۲۰ هزار دلار آمریکا و در مورد دومی نیز چیزی در حدود ۲۱ هزار دلار آمریکا ایجاد هزینه می‌نماید.

 

مشاوره تحصیل پزشکی در آمریکا
آخرین ویرایش: ‏3 ماه پیش - 2,649 نمایش

سوالات متداول

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در رشته پزشکی آمریکا چیست؟

دانشگاه‌ها

مشاهده دانشگاه های برتر در ترکیه

مطالب مرتبط

پیشنهادات مرتبط

مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت: 02143000021