تحصیل دندانپزشکی در آمریکا

تحصیل در آمریکا در رشته دندانپزشکی آرزوی بسیاری از دانشجویان در سراسر جهان است. در این مقاله تلاش کرده‌ایم شما را با دانشگاه‌های برتر این رشته، هزینه‌ها، دریافت ویزا و کار بعد از تحصیل رشته دندانپزشکی در آمریکا آشنا نماییم.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در آمریکا

برای تحصیل در آمریکا باید ابتدا در مقطع کارشناسی در یک رشته مرتبط تحصیل کنید؛ البته شما می‌توانید به جای این کار در دوره‌های پیش از دانشگاه در دانشگاه‌های دندانپزشکی آمریکا شرکت کنید. شرایط این دوره‌ها برای هر دانشگاه متفاوت است و لازم است از طریق وب‌سایت دانشگاه مورد نظر خود اطلاعاتی کسب کنید.

دقت کنید که توصیه‌نامه‌ها تأثیر زیادی در شانس پذیرش شما خواهند داشت؛ پس سعی کنید از اساتیدی که توانایی‌های شما را می‌شناسند و می‌توانند توصیه‌نامه خوبی برای شما بنویسند، درخواست کنید.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش گرفتن در دوره دندانپزشکی عبارتند:

 • ویزای تحصیل در آمریکا
 • مدرک زبان
 • مدرک آزمون MCAT
 • توصیه‌نامه
 • انگیزه‌نامه
 • رزومه تحصیلی

نام سه دانشگاه از کشور آمریکا در لیست ۱۰ دانشگاه برتر دندانپزشکی جهان وجود دارد. دانشگاه‌های آمریکا دوره‌های آموزشی بسیار با کیفیتی را در رشته دندانپزشکی ارائه می‌دهند و به همین دلیل اسامی دانشگاه‌های آمریکا همیشه در لیست برترین دانشگاه‌های دندانپزشکی جهان به چشم می‌خورد. هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در دانشگاه‌های مختلف آمریکا، متفاوت است. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی مانند هاروارد بسیار بیشتر از دانشگاه‌های دولتی این کشور خواهد بود.

تحصیل دندانپزشکی در آمریکا

جایگاه دندانپزشکی آمریکا در جهان و اعتبار مدارک آن

با توجه به اینکه دانشگاه‌های موجود در کشور ایالات متحده آمریکا همگی از سطح بسیار بالایی برخوردار بوده و بسیاری از آنها جزء دانشگاه‌های خوب و برتر در رنکینگ جهانی و در بین کشورهای مختلف در سراسر دنیا طبقه‌بندی می‌گردند.

دانشجویانی که به تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آمریکا مشغول می‌شوند از همه جهت خیالشان راحت بوده که اعتبار مدارکی که توسط دانشگاه‌های معتبر این کشور جهت پایان دوره تحصیلی رشته دندانپزشکی به دانشجویان اعطا می‌گردد بسیار سطح بالا بوده و این دانشجویان می‌توانند جهت ادامه تحصیل و یا اشتغال در کشور آمریکا و یا تمامی کشورهای موجود در سراسر دنیا مشغول شوند.

تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آمریکا بحث بسیار چالش برانگیز بوده و هزینه و زمان زیادی را به همراه تلاش‌های بسیار زیاد و فکری از فرد متقاضی طلب می‌نماید.

همانطور که پیشتر اشاره شد دانشگاه‌های موجود در کشور آمریکا که خدمات تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آمریکا به دانشجویان خود ارائه می‌نمایند معیارهای بسیار سخت و دشواری را در برای جذب دانشجو در نظر می‌گیرند و در کنار آموزش‌های ارائه شده توسط دانشگاه‌های موجود در کشور ایالات متحده آمریکا بسیار گسترده و سطح بالا تلقی می‌گردد.

با توجه به این موضوع دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آمریکا در یکی از دانشگاه‌های معتبر ایالات متحده آمریکا را دارند باید بسیار سخت کوش بوده و تلاش بسیار زیادی انجام دهند؛ همچنین دانشجویانی که روحیه کمک به افراد مختلف را داشته و دائم در حال کسب تجارب مختلف در زمینه‌های جدید هستند تحصیل در رشته دندانپزشکی در این کشور می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای این افراد باشد.

در حالت کلی باید بگویم که مدرک ارائه شده توسط دانشگاه‌های معتبر موجود در کشور ایالات متحده آمریکا بسیار سطح بالا محسوب می‌شود و افرادی که می‌خواهند به این مهم دست پیدا کنند راه بسیار سخت و طولانی را در پیش دارند در عین حال این راه بسیار امن است و این مهم برای افرادی است که سخت کوش هستند و در عین حال به فکر رقم زدن آینده مناسب برای خود هستند.

طول مدت تحصیل دندانپزشکی عمومی در آمریکا

تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آمریکا معمولاً چیزی در حدود چهار سال در دوره پیش دندانپزشکی و اخذ لیسانس به طول می‌انجامد، این موضوع به این معنا است که افراد متقاضی که خواهان تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آمریکا هستند که باید به مدت چهار سال در یک حوزه مرتبط با رشته دندانپزشکی مانند شیمی عمومی،‌ شیمی ارگانیک یا زیست شناسی به تحصیل مشغول شوند.

دوره لیسانس دندانپزشکی با توجه به کالج و مدارس مختلف که جهت تحصیل در این دوره انتخاب می‌گردند می‌تواند متفاوت باشد به عنوان مثال در برخی از مدارس برای کارشان به جزء دروسی که ذکر شد درس‌های دیگری مانند علوم انسانی، ریاضی و فیزیک  به دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آمریکا را دارند ارائه شده و تدریس گردد.

بعد از پایان این دوره در یک آزمون ورودی جامع به نام امکت شرکت کرده و اگر نمره قبولی را در این آزمون دریافت نمایند می‌تواند وارد دوره دندانپزشکی در کشور آمریکا شده و به تحصیل در این دوره مشغول شود.

بعد از پایان دوران تحصیل در رشته دندانپزشکی در این کشور افراد می‌توانند با توجه به مدارکی که دریافت کردند به فعالیت در سمت های مختلف مربوط به رشته دندان‌پزشکی مشغول شوند؛ همچنین جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور آمریکا و اخذ پذیرش تحصیلی یک‌ سری مدارک نیاز است .

از جمله مهمترین آنها مواردی است که در زیر به آنها اشاره خواهیم نمود:

 • دارا بودن معدل بالا در دوره‌های دیپلم و پیش دانشگاهی برای فرد متقاضی و ارائه مدارک لازم جهت اثبات این موضوع
 • دارا بودن یک مدرک زبان معتبر آیلتس با نمره بالاتر از ۶ و یا تافل با نمره بالاتر از ۶
 • پایان دوران تحصیل کارشناسی در یکی از رشته های مرتبط با رشته دندانپزشکی در کشور آمریکا به مدت ۴ سال در این کشور
 • ارائه مدارک لازم مبنی بر قبولی در آزمون جامع دندانپزشکی به نام ام کت

طول مدت تحصیل تخصص دندانپزشکی در آمریکا

دانشجویانی که خواهان ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آمریکا و گذراندن دوره‌های تخصص در این کشور را دارند باید چیزی در حدود ۲ الی ۶ سال به تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آمریکا در دوره تخصص مشغول شوند.

همچنین دانشجویانی که می‌خواهند به تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آمریکا در دوره تخصص مشغول شوند باید مدرک دندانپزشکی عمومی خود را معادل‌سازی کرده و آن را ارائه نمایند. در دوره تخصص در رشته دندانپزشکی در این کشور شامل دوره‌های رزیدنتی و کارآموزی است.

در حالت کلی باید بگویم که کسب قبولی در دوره تخصص در رشته دندانپزشکی در کشور آمریکا رقابت سختی را داشته و تنها دانشجویان ممتاز و با استعداد این موفقیت را به دست می‌آورند.

دندانپزشکی در آمریکا

سر فصل دروس دندانپزشکی در آمریکا (عمومی و تخصصی)

رشته دندانپزشکی یکی از شاخه‌های علوم پزشکی محسوب می‌شود بر همین اساس بعضی از دروس دندانپزشکی با دیگر رشته‌های پزشکی یکسان است که برخی از این واحد‌های درسی می‌توان اشاره کرد به:

 • آناتومی عمومی
 • انگل شناسی
 • بافت شناسی انسانی نظری
 • ژنتیک
 • میکروب شناسی عملی
 • بهداشت عمومی
 • ایمنی شناسی نظری
 • بیوشیمی فیزیک پزشکی

دانشجویان دندانپزشکی علاوه‌بر واحد‌های درسی  تخصصی دندانپزشکی موظف هستند این واحد‌های درسی را هم بگذرانند.

دانشگاه‌های رشته دندانپزشکی آمریکا

کشور آمریکا کشور بسیار قدرتمند و سطح بالا در زمینه تحصیلی بوده و دانشگاه‌های موجود در این کشور جزء برترین دانشگاه‌های موجود در سراسر دنیا در رنک‌های مختلف طبقه‌بندی می‌گردند.

در ادامه قصد داریم به تعدادی از برترین دانشگاه‌های موجود در کشور آمریکا که به دانشجویان خود خدمات تحصیلی جهت تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آمریکا را ارائه می‌نمایند بپردازیم پس با ما همراه باشید:

نام دانشگاه  نام انگلیسی رتبه جهانی
کالج پزشکی دانشگاه آمریکایی آنتیگوا Antigua American University Medical College ۶۲۴۲
دانشگاه اموری Amouri University ۷۲۱
دانشگاه وندربیلت Vanderbilt University ۱۸۳
دانشگاه واشینگتن University of Washington ۶۸
دانشگاه کالیفرنیا، ارواین University of California, Irvine ۲۱۹
دانشگاه کالیفرنیا، دیویس University of California, Davis ۱۰۴
دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو University of California, San Diego ۴۵
دانشگاه میزوری University of Missouri ۵۵۸

نام برخی دیگر از دانشگاه‌های دندانپزشکی در آمریکا:

 • دانشگاه بهداشت و علوم اورگن (Oregon University of Health and Science)
 • دانشگاه پزشکی کارولینای جنوبی (South Carolina Medical University)
 • دانشگاه علوم پزشکی آرکانزاس (Arkansas University of Medical Sciences)
 • کالج پزشکی بیلور (Baylor Medical College)
 • کالج پزشکی نیویورک (New York Medical College)
 • مرکز پزشکی دانشگاه کلمبی (Columbia University Medical Center)
 • مرکز علوم درمانی دانشگاه اکلاهما (University of Oklahoma Medical Science Center)

هزینه تحصیل در دندانپزشکی آمریکا

دندانپزشکی در آمریکا

در حالت کلی هزینه‌های مربوط به زندگی و شهریه برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آمریکا تا حد زیادی به این بستگی دارد که فرد دانشجو چه مکان و شهری را برای زندگی و گذراندن دوران تحصیل خود در رشته دندانپزشکی در کشور آمریکا انتخاب نماید.

در صورتی که فرد متقاضی جهت تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آمریکا در یکی از دانشگاه‌های دولتی این کشور مشغول به تحصیل شود هزینه های مربوط به تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آمریکا بسیار کمتر خواهد بود خصوصاً اگر فرد متقاضی شرایط لازم جهت استفاده از تخفیفات دانشجویی را داشته باشد.

از جمله مهمترین هزینه‌های تحصیل در رشته دندانپزشکی در این کشور مربوط به شهریه دانشگاه، خرید کتاب، خرید امکانات آموزشی، هزینه مسکن و خوراک و همچنین حمل و نقل است.

در حالت کلی هزینه های مربوط به یک دوره چهار ساله تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آمریکا در مقطع کارشناسی می‌تواند چیزی در حدود ۱۵۰۰۰ هزار دلار در سال به صورت متغیر باشد.

به عنوان مثال در دانشگاه ایالت بال در منطقه ایندیانا و افرادی که به عنوان دانشجویان بومی در این ایالت به حساب می‌آیند در سال چیزی در حدود ۲۰ هزار دلار هزینه خواهند داشت و در عین حال دانشجویانی که غیر بومی هستند و قصد تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آمریکا را دارند باید در سال چیزی در حدود ۳۵ هزار دلار هزینه بپردازند.

در حالت کلی دانشگاه‌ها و کالج های خصوصی هزینه بیشتری را در رشته دندان پزشکی در کشور آمریکا از دانشجویان اخذ می‌کنند. این گونه دانشگاه‌ها صرف نظر از اینکه فرد دانشجو در چه ایالتی در حال زندگی است شهریه‌های یکسانی را برای تمام متقاضیان در نظر می‌گیرد به عنوان مثال در دانشگاه بوستون در شهر ماساچوست شهریه سالیانه برای دروس پیش نیاز در رشته دندانپزشکی در کشور آمریکا چیزی در حدود ۶۰ هزار دلار است و این مبلغ برای دانشگاه دایتون مبلغ کمتری و چیزی در حدود ۵۰ هزار دلار به صورت تخمینی در نظر گرفته می‌شود.

بعد از آن که فرد متقاضی توانست مدرک کارشناسی رشته دندانپزشکی خود را در این کشور دریافت نماید، فرد متقاضی و یا دانشجو می‌تواند دوران تحصیل خود را در رشته دندانپزشکی به صورت رسمی آغاز نموده و در این دوره آموزش‌های لازم را کسب نماید.

موضوعی که مشخص است این است که انتظار می‌رود تا فرد دانشجو در صورتی که دوران تحصیل خود را در یکی از دانشگاه‌های دولتی معتبر کشور آمریکا پشت سر بگذارد هزینه بسیار کمتری را در مقایسه با دانشگاههای خصوصی بپردازد.

به عنوان مثال دانشگاه واشنگتن برای دانشجویان بومی برای سال اول چیزی در حدود ۴۶ هزار دلار شهریه در نظر می‌گیرد. مبلغ برای سال دوم به ۴۵ هزار دلار و در سال سوم ۴۷ هزار دلار و همچنین در سال چهارم ۴۵ هزار دلار خواهد بود.

در عین حال دانشجویانی که بومی به حساب نیامده و غیربومی هستند جهت تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آمریکا در این دانشگاه باید در سال اول مبلغی در حدود ۶۷ هزار دلار و در سال دوم مبلغی در حدود ۶۶ هزار دلار و در سال سوم مبلغی در حدود ۷۹ هزار دلار و در سال چهارم مبلغی در حدود ۷۷ هزار دلار بپردازند.

مبالغ ذکر شده در این موارد به صورت تخمینی بوده و شامل هزینه‌هایی مانند هزینه تحصیل، شهریه، کتاب، امکانات، بیمه و غیره است. همچنین لازم است ذکر کنیم که شهریه‌های گفته شده برای دانشجویان غیر بومی و بین‌المللی که خواهان تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آمریکا هستند و یک دانشگاه نسبت به دانشگاه دیگر متغیر خواهد بود.

همچنین باید ذکر شود که مبلغ شهریه برای دانشجویان بین المللی در بیشترین حالت ۳۰۰ هزار دلار و در کمترین حالت ۱۰۰ هزار دلار تخمین زده می‌شود. علاوه بر شهریه‌های دانشگاه مورد دیگری که هزینه بسیار زیادی را برای دانشجویان خواهان تحصیل در رشته دندانپزشکی در این کشور ایجاد می‌نماید مواردی مانند اجاره خانه، خرید مواد غذایی، حمل و نقل، اینترنت و غیره است.

در نهایت باید بگویم که تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور ایالات متحده آمریکا برای افرادی که غیر بومی هستند به عنوان دانشجویان بین‌المللی به حساب می‌آیند بسیار پرهزینه تلقی می‌گردد. تمامی موارد ذکر شده به عنوان هزینه ابتدایی برای فرد دانشجوی رشته دندانپزشکی در کشور آمریکا به حساب می‌آید؛ همچنین فرد دانشجو باید مبالغی را مانند مسکن، خوراک، حمل و نقل و رفت و آمد و مخارج شخصی برای خود در دوران تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آمریکا در نظر بگیرد.

یکی از دانشگاه‌های بسیار معتبر و شناخته شده جهت تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آمریکا دانشگاه واشنگتن است که هزینه اتاق و خوراک را برای هر چهار سال تحصیلی در رشته دندانپزشکی در کشور آمریکا چیزی در حدود ۶۶ هزار دلار برای فرد دانشجو در نظر می‌گیرد؛ همچنین هزینه‌های مربوط به رفت و آمد و حمل و نقل نیز چیزی در حدود ۷ هزار دلار برای هر چهار سال تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آمریکا در نظر گرفته می‌شود و همچنین مخارج زندگی برای کل دوره دندانپزشکی در کشور آمریکا در دانشگاه واشنگتن چیزی در حدود ۸۳ هزار دلار تخمین زده می‌شود.

پذیرش دندانپزشکی در آمریکا

اخذ پذیرش تخصص دندانپزشکی در آمریکا

دوره‌های تخصص دندانپزشکی در آمریکا بین دو تا شش سال طول می‌کشد. برای پذیرش گرفتن در مقطع تخصص و تحصیل در آمریکا باید مدرک دندانپزشکی عمومی خود را معادل سازی کرده باشید. تخصص شامل دوره‌های رزیدنتی و کارآموزی است. تخصص دندانپزشکی در آمریکا بسیار رقابتی است و تنها دانشجویان ممتاز و با استعداد می‌توانند وارد دانشگاه‌های این کشور شوند و به تحصیل در آمریکا بپردازند.

دوره‌های تخصص دندانپزشکی شامل گرایش‌های زیر می‌شود:

 • بهداشت عمومی دهان
 • اندودنتیکس
 • آسیب شناسی دهان و فک و صورت
 • رادیولوژی
 • جراحی
 • ارتودنسی و ارتوپدی دندانی
 • دندانپزشکی کودکان
 • پریودنتیکس و پروتز‌های دندانی

پس از پایان دوره تحصیلی خود در مقطع تخصص دندانپزشکی و شرکت در آزمون‌های تئوری و عملی می‌توانید مدرک خود را دریافت کنید و به عنوان یک متخصص حرفه‌ای مشغول به طبابت شوید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ  پذیرش در تخصص دندانپزشکی نیز مانند تخصص پزشکی است.

اخذ پذیرش دندانپزشکی عمومی در آمریکا

در حالت کلی مدت زمان تحصیل در رشته علوم پزشکی در کشور آمریکا چیزی در حدود ۴ سال زمان خواهد برد.

تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آمریکا در حالت کلی به دو قسمت اساسی تقسیم می‌گردد:

 1. قسمت اول سال پیش بالینی است که فرد دانشجو باید در دوره‌های علوم اصلی شرکت نماید.
 2. قسمت دوم قسمت بالینی خواهد بود که فردی که در حال تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آمریکا است باید در دوره‌های کارآموزی در بیمارستان‌ها شرکت کرده و آنها را با موفقیت پشت سر بگذارد.

فرد متقاضی پس از اینکه دوران تحصیل خود در رشته دندانپزشکی در کشور آمریکا را با موفقیت پشت سر بگذارد قادر خواهد بود تا به اشتغال و ادامه تحصیل در این رشته بپردازد.

موضوعی که مشخص است این است که افراد متقاضی و دانشجویانی که مدرک دندانپزشکی خود را در آمریکا دریافت می‌کنند با توجه به اینکه مدارک ارائه شده توسط دانشگاه‌های موجود در کشور که مورد تایید وزارت بهداشت ایران است می‌توانند این اطمینان را داشته باشند که در اکثر کشورهای دنیا مدرک آنها مورد تایید و می‌توانند از آنها جهت ادامه تحصیل و اشتغال استفاده نمایند.

در کشور آمریکا تحصیل در رشته دندانپزشکی بعد از اینکه دوره چهار ساله مقطع کارشناسی در زمینه یکی از رشته‌های مرتبط مانند شیمی و زیست شناسی و غیره توسط فرد دانشجو گذرانده شد این امکان را به وجود می‌آورد که برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آمریکا اقدام نماید.

برنامه آموزشی و تحصیلی که هر دانشگاه در کشور آمریکا برای دانشجویان رشته دندانپزشکی در نظر می‌گیرد از دانشگاه به دانشگاه دیگر متفاوت خواهد بود، دانشگاه موجود برای دانشجویانی که می‌خواهند به تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آمریکا مشغول شوند گرایش‌های شیمی آلی و زیست‌شناسی را با علوم اصلی در نظر می‌گیرند در عین حال برخی از دانشگاه‌ها گرایش‌های زبان انگلیسی، علوم انسانی، ریاضیات و علوم دیگر را به عنوان علوم اصلی در نظر می‌گیرند.

دانشجویان و فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی پیش دندانپزشکی را در کشور آمریکا با موفقیت پشت سر می‌گذارند قادر خواهند بود تا به انتخاب صحیح قبل از ورود به یکی از دانشگاه‌های مطرح موجود در کشور ایالات متحده آمریکا اقدام نمایند. دانشجویانی که خواهان تحصیل در رشته دندانپزشکی در آمریکا هستند می‌توانند سایر مدارک کارشناسی خود را در یکی از رشته‌های مرتبط با رشته دندانپزشکی در علوم پایه کسب نمایند.

در آزمون ورودی پزشکی که ام کت نام دارد شرکت کرده در صورت قبولی در این آزمون در رشته دندانپزشکی در کشور آمریکا مشغول به تحصیل شوند دانشجویانی که می‌خواهند در رشته دندانپزشکی در کشور آمریکا تحصیل نمایند حتما باید در دوره کارشناسی معدل بالا کسب کرده و به خوبی به زبان انگلیسی تسلط داشته باشند که در این صورت شانس فرد درخواست کننده برای موفقیت در آزمون امکت و تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آمریکا بالا خواهد رفت.

افرادی که بتوانند در یکی از دانشگاه‌های معتبر موجود در کشور آمریکا مدرک دندانپزشکی دریافت نمایند، این امکان را خواهند داشت تا در تمام دوران تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آمریکا به دریافت ویزای اقامت در این کشور اقدام نمایند به دانشجویانی که با تحصیل رشته پزشکی در کشور آمریکا مقیم به حساب می‌آیند اجازه کار در این کشور داده می‌شود.

تحصیل دندان‌پزشکی در آمریکا و دریافت ویزا

فعالیت دندان‌پزشکی در ایالات‌متحده توسط چندین آژانس ازجمله انجمن دندان‌پزشکی آمریکا، گروه اعتبار بخشی دندان و هیئت‌مدیره منطقه‌ای نظارت می‌شود. مجوز نهایی به عهده هر ایالت است. تقریباً 190،000 دندان‌پزشک در ایالات‌متحده فعالیت می‌کنند. به‌طورکلی، یک شهروند یک کشور خارجی که مایل به ورود به ایالات‌متحده است ابتدا باید ویزا، یا ویزای غیر مهاجرتی برای اقامت موقت، یا ویزای مهاجرت برای اقامت دائم دریافت کند.

برای تحصیل دندان‌پزشکی در آمریکا باید ویزای دانشجویی داشته باشید. دوره تحصیل شما و نوع مدرسه‌ای که قصد حضور در آن را دارید مشخص می‌کند که شما به ویزای F احتیاج دارید یا ویزای M.

برای ورود به ایالات‌متحده برای تحصیل در رشته دندان‌پزشکی شما به دسته ویزای دانشگاه یا کالج (F ) نیاز دارید. دانشجویان نمی‌توانند با چشم‌پوشی از برنامه ویزا یا ویزای بازدیدکننده سفر کنند.

ویزای دانشجویی (F یا M) برای تحصیل در ایالات‌متحده موردنیاز است. اتباع خارجی نمی‌توانند پس از ورود به ویزای ویزیتور (B) یا از طریق برنامه ویزا لغو (VWP) تحصیل کنند؛ مگر اینکه به عنوان بخشی از سفر توریستی، یک مطالعه تفریحی (غیر اعتباری) انجام دهند.

برای دوره‌های کوتاه تحصیل، ویزای (Visitor (B ممکن است مناسب باشد. ویزای ویزیتور (B) اجازه ثبت‌نام در یک دوره کوتاه تفریحی را می‌دهد که این اعتبار برای گرفتن مدرک یا گواهینامه علمی نیست.

تحصیلات منجر به دریافت مدرک یا گواهینامه اعطا شده در ایالات‌متحده هرگز برای ویزای بازدید کننده (B) مجاز نیست؛ حتی اگر برای مدت کوتاهی باشد. به عنوان مثال، دانشجویی در یک برنامه آموزش از راه دور که به یک دوره زمانی در دانشگاه ایالات‌متحده موسسه نیاز دارد، باید قبل از ورود به ایالات‌متحده ویزای دانشجویی (F یا M) دریافت کند.

اولین قدم ثبت‌نام در یک مدرسه مورد تأیید SEVP در ایالات‌متحده است. بعد از اینکه مدرسه مورد تأیید SEVP ثبت‌نام شما را پذیرفت، در سیستم اطلاعات دانشجویی و بازدیدکنندگان تبادل (SEVIS) ثبت‌نام خواهید کرد و باید هزینه SEVIS I-901 را پرداخت کنید.

مدرسه مورد تأیید SEVP فرم I-20 را برای شما صادر می‌کند. پس از دریافت فرم I-20 و ثبت‌نام در SEVIS، می‌توانید در سفارت یا کنسولگری ایالات‌متحده درخواست ویزای دانشجویی (F یا M) کنید. هنگام شرکت در مصاحبه ویزای خود، باید فرم I-20 را به افسر کنسولی ارائه دهید.

اگر همسر یا فرزندان شما قصد تحصیل در ایالات‌متحده با شما را دارند، باید در SEVIS ثبت‌نام کنند، فرم I-20 فردی را از مدرسه مورد تأیید SEVP دریافت کنند و برای ویزا اقدام کنند.

مراحل مختلفی برای درخواست ویزا وجود دارد. ترتیب این مراحل و نحوه تکمیل آن‌ها ممکن است بسته به سفارت یا کنسولگری ایالات‌متحده متفاوت باشد.

به‌طورکلی مراحل اخذ ویزای آمریکا برای تحصیل در رشته دندان‌پزشکی به شرح زیر است:

 • برنامه ویزا آنلاین را تکمیل کنید.
 • فرم ویزای غیر مهاجرتی آنلاین، فرم DS-160 – درباره تکمیل DS-160 بیشتر بدانید. شما باید:

1) درخواست ویزای آنلاین را تکمیل کنید،

2) صفحه تأیید فرم درخواست را برای آوردن به مصاحبه خود چاپ کنید.

 • عکس – هنگام تکمیل فرم آنلاین DS-160، عکس خود را بارگذاری می‌کنید. عکس شما باید به شکلی باشد که در «الزامات عکس» توضیح داده شده است.
 • برای مصاحبه برنامه‌ریزی کنید

مصاحبه به‌طورکلی برای متقاضیان ویزا به استثنای موارد خاص محدود در زیر لازم است. افسران کنسولی ممکن است نیاز به مصاحبه با هر متقاضی ویزا داشته باشند.

شما باید قرار مصاحبه ویزای خود را در سفارت یا کنسولگری ایالات‌متحده در کشوری که زندگی می‌کنید، تعیین کنید (در ایران سفارت یا کنسولگری وجود ندارد؛ بنابراین باید از طریق کشور دیگری اقدام کرد). شما ممکن است مصاحبه خود را در یک سفارت یا کنسولگری دیگر ایالات‌متحده برنامه‌ریزی کنید؛ اما توجه داشته باشید که صلاحیت ویزا در خارج از کشور محل زندگی خود دشوارتر است.

زمان انتظار برای قرارهای مصاحبه با توجه به مکان، فصل و دسته ویزا متفاوت است؛ بنابراین باید زودتر برای ویزای خود اقدام کنید.

زمان انتظار مصاحبه را برای مکانی که در آن درخواست می‌دهید مرور کنید:

 • دانشجویان جدید – ویزای دانشجویی (F و M) برای دانشجویان جدید می‌تواند تا 120 روز قبل از تاریخ شروع برای یک دوره تحصیل صادر شود. با این حال، بیش از 30 روز قبل از تاریخ شروع اجازه ورود به ایالات‌متحده با ویزای دانشجویی خود را ندارید.
 • دانشجویان پیوسته – ویزای دانشجویی (F و M) برای دانشجویان ادامه‌دار ممکن است در هر زمان صادر شود، به شرطی که دانشجو در حال حاضر در یک مدرسه یا موسسه مورد تأیید SEVP و در SEVIS ثبت‌نام کند. دانشجویان مستمر می‌توانند در هر زمان قبل از شروع کلاس‌ها وارد ایالات‌متحده شوند.

هزینه‌ها – مجبور به پرداخت هزینه قبل از مصاحبه خود نیستید، هزینه درخواست ویزا غیرقابل استرداداست. اگر ویزای شما تأیید شود، می‌توانید هزینه صدور ویزا را نیز پرداخت کنید.

اطلاعات هزینه در زیر ارائه شده است:

 • هزینه درخواست: ۱۶۰ دلار
 • دستورالعمل‌های موجود در وب سایت سفارت یا کنسولگری ایالات‌متحده که در آن درخواست می‌دهید را مرور کنید تا اطلاعات بیشتری در مورد پرداخت هزینه کسب کنید.
 • مستندات موردنیاز را جمع آوری کنید.

قبل از مصاحبه ویزا، مدارک موردنیاز زیر را جمع آوری و آماده کنید:

 • گذرنامه معتبر برای سفر به ایالات‌متحده – گذرنامه شما باید حداقل شش ماه بیش از مدت اقامت شما در ایالات‌متحده معتبر باشد (مگر اینکه با توافق‌نامه‌های خاص کشور معاف شود). هر فردی که به ویزا نیاز دارد، باید یک درخواست جداگانه، ازجمله اعضای خانواده ذکر شده در گذرنامه شما، ارسال کند.
 • درخواست ویزای غیر مهاجرتی، صفحه تأیید فرم DS-160.
 • در صورت نیاز به پرداخت هزینه قبل از مصاحبه، رسید پرداخت هزینه درخواست.
 • عکس – هنگام تکمیل فرم آنلاین DS-160، عکس خود را بارگذاری خواهید کرد. اگر بارگذاری عکس ناموفق بود، باید یک عکس چاپی را با قالبی که در «الزامات عکس» توضیح داده شده به همراه داشته باشید.
 • گواهی واجد شرایط بودن وضعیت دانشجویی غیر مهاجر (F-1) – برای دانشجویان دانشگاهی و زبان، فرم I-20 یا گواهی صلاحیت دانشجویی غیرمهاجر (M-1) برای دانش‌آموزان حرفه‌ای، فرم I-20 – مدرسه شما برای شما ارسال می‌کند فرم I-20 هنگامی‌که اطلاعات شما را در پایگاه داده SEVIS وارد کردند. شما و مسئول مدرسه خود باید فرم I-20 را امضا کنید. کلیه دانشجویان باید در سیستم (Student Visitor و Exchange (SEVIS ثبت‌نام کنند. همسر و فرزندان خردسال شما، اگر قصد زندگی در ایالات‌متحده را با شما دارند، هر كدام فرم مستقل I-20 را دریافت می‌کنند.

مستندات اضافی ممکن است لازم باشد.

یک افسر کنسولی برای تعیین صلاحیت ویزای دانشجویی با شما مصاحبه می‌کند و ممکن است مدارک اضافی مانند مدارک زیر را درخواست کند:

آمادگی تحصیلی شما، مانند:

 • مدارک تحصیلی، مدارک تحصیلی، مدارک یا گواهینامه‌های مدارسی که در آن‌ها تحصیل‌کرده‌اید.
 • نمرات آزمون استاندارد موردنیاز مدرسه ایالات‌متحده شما؛
 • قصد شما پس از اتمام دوره تحصیل از ایالات‌متحده است.
 • چگونه تمام هزینه‌های تحصیل، زندگی و سفر را پرداخت خواهید کرد.

دستورالعمل‌های نحوه درخواست ویزا را در وب سایت سفارت یا کنسولگری ایالات‌متحده که در آن درخواست می‌دهید، مرور کنید:

 • در مصاحبه ویزا خود شرکت کنید.
 • یک افسر کنسولی برای تعیین صلاحیت دریافت ویزای دانشجویی با شما مصاحبه می‌کند. شما باید اطمینان حاصل کنید که برای دریافت ویزا از شرایط مندرج در قوانین ایالات‌متحده برخوردار هستید.
 • اسکن اثر انگشت دیجیتال بدون جوهر به عنوان بخشی از روند درخواست انجام می‌شود. آن‌ها معمولاً در طول مصاحبه گرفته می‌شوند؛ اما این بسته به‌موقعیت مکانی متفاوت است.
 • پس از مصاحبه ویزا، افسر کنسولگری ممکن است تشخیص دهد که درخواست شما به پردازش اداری بیشتری نیاز دارد. در صورت لزوم، افسر کنسولگری به شما اطلاع می‌دهد.
 • پس از تأیید ویزا، ممکن است نیاز به پرداخت هزینه صدور ویزا (در صورت تابعیت برای تابعیت خود) داشته باشید و مقدماتی را برای بازگشت گذرنامه و ویزا به خود تنظیم کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر، زمان پردازش ویزا را مرور کنید.

ورود به ایالات‌متحده

ویزا ورود به ایالات‌متحده را تضمین نمی‌کند. ویزا فقط به یک شهروند خارجی اجازه می‌دهد تا به بندر ورودی ایالات‌متحده (به‌طورکلی فرودگاه) سفر کند و اجازه ورود به این کشور را درخواست کند. وزارت امنیت داخلی (DHS)، مقامات گمرک و حفاظت از مرزهای ایالات‌متحده (CBP) در بندر ورودی اختیار مجاز یا رد پذیرش در ایالات‌متحده را دارند.

بعد از ارائه گذرنامه، ویزا و فرم I-20 در بندر ورود، یک مقام CBP این تصمیم را می‌گیرد. هنگامی‌که اجازه ورود به ایالات‌متحده را دارید، مقام CBP یک مهر یا کاغذ پذیرش فرم I-94، پرونده ورود / خروج را ارائه می‌دهد.

دانشجویان خارجی در ایالات‌متحده با ویزای F باید 60 روز پس از تاریخ پایان برنامه ذکر شده در فرم I-20، ازجمله هر آموزش عملی مجاز، ایالات‌متحده را ترک کنند.

دانشجویان خارجی ممکن است از طریق وب سایت خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات‌متحده (USCIS) درخواست تمدید کنند (به صفحه USCIS Extend Your Stay خود مراجعه کنید). اطلاعات اضافی برای حفظ وضعیت دانشجویی در وب سایت مهاجرت و آداب و رسوم SEVP ایالات‌متحده تحت عنوان “حفظ وضعیت مهاجرت در هنگام بازدید از دانشجو یا بازدید کننده” است.

عدم عزیمت به‌موقع از ایالات‌متحده منجر به خارج شدن از وضعیت خواهد شد. طبق قوانین ایالات‌متحده، ویزای افرادی که از وضعیت خارج‌شده‌اند به‌طور خودکار باطل می‌شود (بند 222 (g) قانون مهاجرت و تابعیت). هرگونه ویزای ورود چندگانه که به دلیل خارج بودن از وضعیت باطل شد، برای ورودهای بعدی به ایالات‌متحده معتبر نخواهد بود.

عدم عزیمت به‌موقع از ایالات‌متحده ممکن است منجر به عدم صلاحیت ویزا در آینده شود. رد ویزا و عدم صلاحیت‌ها و چشم‌پوشی‌های ویزا را مرور کنید: قوانین برای کسب اطلاعات بیشتر.

تغییر وضعیت

اگر برنامه‌های شما هنگام حضور در ایالات‌متحده تغییر کند (به عنوان مثال، با یک شهروند آمریکایی ازدواج می‌کنید یا پیشنهاد کار دریافت می‌کنید)، ممکن است بتوانید از طریق خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات‌متحده (USCIS) درخواست تغییر وضعیت غیر مهاجر خود را به دسته دیگری کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت USCIS به تغییر وضعیت غیر مهاجر من مراجعه کنید.

درحالی‌که در ایالات‌متحده هستید، دریافت تغییر وضعیت از USCIS نیازی به درخواست ویزای جدید ندارد. با این وجود، پس از عزیمت به ایالات‌متحده، باید در سفارت یا کنسولگری ایالات‌متحده در رده مناسب برای سفر خود، درخواست ویزای جدید کنید.

اطلاعات تکمیلی

هیچ تضمینی برای ویزا شما وجود ندارد. برنامه‌های سفر نهایی را تنظیم نکنید یا بلیت خریداری نکنید تا زمانی که ویزا بگیرید.

برای کسب اطلاعات در مورد کار در ایالات‌متحده در طول تحصیل خود، Student و Employment و فرم I-765 دستورالعمل مجوز کار را در وب سایت USCIS مرور کنید.

اگر در تحصیل خود یک وقفه موقت دارید، اطلاعات موجود در وب سایت SEVP را در بخش آیا دانشجویان بازگشت از غیبت موقت به ویزای جدید نیاز دارند، مشاهده کنید؟ اگر ویزای دانشجویی شما هنوز معتبر است؛ اما در خارج از ایالات‌متحده هستید، باید با مسئولان مدرسه تعیین‌شده خود مشورت کنید.

همسر و فرزندان

همسر و فرزندان خردسال و مجرد شما که قصد دارند در طول تحصیل با شما اقامت کنند، می‌توانند برای ویزاهای F-2 یا M-2 اقدام کنند. اگرچه پرداخت شهریه SEVIS نیازی نیست، مدرسه شما باید فرم I-20 منفرد برای آن‌ها درخواست کند که برای درخواست ویزای آن‌ها لازم است. شما باید یک نسخه از ویزای F-1 یا M-1 خود را ارائه دهید و مدرک رابطه را ارائه دهید.

فرزندان خردسال شما مجاز به تحصیل در ایالات‌متحده درحالی‌که شما را همراهی می‌کنند هستند.

ویزای معتبر ایالات‌متحده در گذرنامه منقضی شده هنوز معتبر است. ویزا تا زمان انقضا معتبر است. اگر در گذرنامه منقضی شده خود ویزای معتبری دارید، آن را از گذرنامه منقضی شده خود حذف نکنید. شما می‌توانید از ویزای معتبر خود در گذرنامه منقضی شده خود به همراه گذرنامه معتبر جدید برای سفر و پذیرش در ایالات‌متحده استفاده کنید.

 کار پس از تحصیل در رشته دندان‌پزشکی در آمریکا

آموزش‌های زیادی برای شغل در دندان‌پزشکی آمریکا لازم است تا بعد از فارغ‌التحصیلی وارد بازار کار شوند. دانشگاه‌هایی که دوره‌هایی را در این زمینه ارائه می‌دهند انتظار دارند دانشجویان خود بخواهند تا پنج سال متعهد شوند و به این کار بپردازند.

 1. سال اول اکثر دوره‌های کارشناسی دانش‌آموز زمینه‌ای درزمینهٔ آناتومی، فیزیولوژی و بیوشیمی را فراهم می‌کند و تدریس به صورت سخنرانی، سمینار و جلسات عملی است.
 2. در سال دوم، تدریس تخصصی با دانش‌آموزانی شروع می‌شود که به‌طور معمول در ماژول‌های زیست دهان، داروسازی و رادیوگرافی تحصیل می‌کنند.

بسته به دانشگاه، شما ممکن است در پایان سال دوم یا ابتدای سال سوم درمان بیماران را شروع کنید. از سال سوم تمرکز به سمت کاربردهای عملی و یادگیری در کار، کار در کلینیک‌های واقعی و بیمارستان‌ها با متخصصان تغییر می‌کند. در همان زمان شما به مطالعه ماژول‌هایی، به عنوان مثال، بهداشت دندان کودکان، آسیب‌شناسی بالینی یا بیماری‌های انسانی ادامه خواهید داد.

در قسمت آخر تحصیلات شما این فرصت را خواهید داشت که متخصصانی را در محل کار مشاهده کنید و به‌طور بالقوه تخصص خود را دنبال کنید. اینجا نیز جایی است که شما فرصت یادگیری تکنیک‌های پیشرفته‌تری مانند طراحی پل، کاشت دندان و منبت را پیدا می‌کنید.

در سال آخر دانشجویان به‌طور منظم با مردم کار خواهند کرد و این فرصت را خواهند داشت که در هنگام انجام جراحی‌های دهان پیچیده و تکنیک‌های دندان‌پزشکی مراقبت‌های ویژه، مشاورانی را مشاهده کنند.

اکثر دندان‌پزشکان به عنوان پیمانکاران خوداشتغالی کار می‌کنند که خدمات خود را به NHS و یا به مشتریان خصوصی ارائه می‌دهند. بسیاری از فارغ‌التحصیلان به عنوان دستیار یا همکار خود اشتغال به یک تمرین دندان‌پزشکی می‌پیوندند. اندازه عمل‌های دندان‌پزشکی از عمل‌های یک پزشک تا ارائه‌دهندگان بزرگ با چندین سایت و چندین همکار دندان‌پزشک برای آن‌ها متفاوت است.

سایر دندان‌پزشکان تازه تأییدشده برای کار در بیمارستان‌ها خواهند رفت، اغلب در یک زمینه خاص مانند دندان‌پزشکی کودکان متخصص می‌شوند. آن‌ها معمولاً برای این کار از بیمارستان حقوق می‌گیرند. برخی از دندان‌پزشکان در اجتماع از خانه‌های مراقبت مسکونی یا در کلینیک‌های سیار که از مناطق دورافتاده بازدید می‌کنند کار می‌کنند. دندان‌پزشکان در اروپا یا ایالات‌متحده به ویژه افرادی که عمل خصوصی خود را انجام می‌دهند، دستمزد خوبی دارند.

صدور مجوز از دندان‌پزشکان آموزش‌دیده خارجی بحثی را در دندان‌پزشکی ایالات‌متحده ایجاد کرد و نگرانی‌ها را در مورد جهانی‌سازی، نیروی کار متنوع و دسترسی به مسائل مراقبت ایجاد کرد. حامیان یک نیروی کار متنوع دندان‌پزشکی اهمیت دندان‌پزشکان آموزش‌دیده در خارج از کشور را برجسته می‌کنند، برای تنوع ارائه دهنده خدمات ارزش قائل هستند و استدلال می‌کنند که افزایش دسترسی به مراکز درمانی برای جمعیت کم برخوردار است.

از طرف دیگر، نگرانی‌هایی از نظر ایمنی بیمار و اطمینان از صلاحیت ارائه دهنده مطرح‌شده است. تقریباً 3 دهه پیش، گروه اعتبار بخشی دندان‌پزشکی (CODA) قانونی را تصویب کرد که از دریافت مجوز برای دندان‌پزشکان آموزش‌دیده خارجی (از طریق گواهینامه یا معاینه بالینی) برای استفاده از دندان‌پزشکی بالینی در ایالات‌متحده جلوگیری می‌کند.

در عوض، دندان‌پزشکان آموزش‌دیده خارجی موظف به اعمال و یک برنامه آموزشی 2 یا 3 ساله دندان‌پزشکی را با موفقیت به پایان برسانید تا به یک پزشک مجاز تبدیل شوید. این تغییرات به منظور محافظت از مردم و اطمینان از آموزش کافی دندان‌پزشکان بین‌المللی برای مطابقت با استانداردهای ایالات‌متحده آمریکا ارائه شده است.

در حال حاضر، شرایط صدور مجوز برای دندان‌پزشکان آموزش‌دیده خارجی در ایالات‌متحده سخت، گیج‌کننده، پیچیده و توسط هیئت‌های مجوز جداگانه ایالت اعطا می‌شود. این در مقایسه با سایر نقاط جهان، جایی‌که دولت‌های فدرال استانداردهایی را برای آموزش و صدور مجوز دندان‌پزشکی تعیین می‌کنند، بسیار متفاوت است

دندان‌پزشکان آموزش‌دیده بین‌المللی می‌توانند یک دوره مقطع دکترا مستقر در ایالات‌متحده را به پایان برسانند و مدرک DDS یا DMD کسب کنند، گاهی اوقات در زمان کمتری از دانشجویان آمریکایی طول می‌کشد. بسیاری از برنامه‌های دکترا در ایالات‌متحده وجود دارد که جایگاه پیشرفته‌ای را برای دندان‌پزشکان بین‌المللی ارائه می‌دهد، به این معنی که دانشجویان می‌توانند برای برخی از تحصیلات دندان‌پزشکی خود در یک کشور دیگر اعتبار کسب کنند.

مدرک DDS یا DMD از یک برنامه دکترای معتبر، شرایط آموزشی مجوز را در همه ایالت‌ها برآورده می‌کند. نیازهای برنامه فردی متفاوت است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مهاجرت از متخصصان GO2TR مشاوره بگیرید:تماس: ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱