خلاصه پناهندگی در آلمان

2 561

آلمان به دلیل جاذبه های اقتصادی فراوان و نرخ بیکاری پایین همواره مورد توجه پناهجویان از کشورهای مختلف قرار می گیرد. این امر در حالی رخ می دهد که روند پذیرش پناهجو در این کشور نیز همچون سایر کشورهای اروپایی و توسعه یافته قانونمند و بر اساس مولفه‌های مشخص صورت می‌گیرد. اغلب کشورها رویه هایی را تعیین می‌کنند تا بر اساس آن افرادی که به طور قطع واجد شرایط پناهنده شدن هستند؛ مورد پذیرش قرار دهند. آلمان نیز از این امر مستثنا نیست. طبق قوانین آلمان، سازمان فدرال مهاجرت و پناهندگان(BAMF)  مسئول بررسی درخواست های پناهندگی است.

افراد زیادی در سراسر دنیا از ترس جان خود به پناهندگی اقدام می‌کنند. تا پایان سال 2017 بیش از 25.4 میلیون مرد، زن و کودک در سراسر جهان پناهنده شده اند.

به نقل از unhcr

آلمان و دریافت بیشترین درخواست پناهندگی در اروپا

در میان همه‌ی کشورهای اروپایی آلمان همواره بیشترین درخواست پناهندگی را دریافت می‌کند. این امر باعث بروز مشکلات متعددی برای دولت شده است. به همین جهت آلمان برای دفاع از منافع کشور خود، همواره قوانین سختگیرانه‌ای را برای پذیرش پناهنده اخذ کرده و آن را در کشور خود عملی ساخته است. در همین راستا جالب است بدانید؛ که از سال ۲۰۱۵ به بعد زمانی که تعداد پناهندگان وارد شده به کشور آلمان به اوج خود رسید. این کشور با وضع قوانین پناهندگی سختگیرانه سعی کرد که از ورود پناهندگان به این کشور جلوگیری کند. بنابراین درست در ژوئن سال ۲۰۱۵ پارلمان آلمان قانونی را تصویب کرد که گروه مدافع پناهجویان از آن به عنوان قانون «از آلمان گمشو» یاد می‌کنند. چرا که این قانون بازداشت و اخراج متقاضیان پناهندگی را تسهیل و تسریع می بخشد. با این وجود این قانون هم اکنون کاملا به صورت عملی در آلمان اجرا می‌شود.

مهاجرت غیرقانونی به آلمان

همواره به دلیل تبلیغات نادرست قاچاقبرها افراد زیادی اقدام به مهاجرت غیرقانونی به هدف پناهنده شدن به کشور آلمان می‌کنند. این افراد ضمن صرف هزینه‌های گزاف جان و مال خود را به خطر انداخته و در نهایت چون شرایط پناهندگی را ندارند به عنوان پناهنده شناخته نشده و مشمول غرامت‌های سنگین می گردند. این امر در حالی رخ می‌دهد که آنها با صرف همان مقدار هزینه می‌توانند با کمک انواع روش های مهاجرت قانونی مثل: کار در آلمان، تحصیل در آلمان و غیره به سادگی اقامت موقت و سپس دائم این کشور را دریافت کرده و از کلیه‌ی منافع مهاجرت خود بهره مند گردند.

تعریف پناهنده از دیدگاه دولت آلمان

کشور آلمان نیز همچون اغلب کشورهای دنیا از تعریف بین المللی کنوانسیون پناهندگان که یک سند حقوقی اساسی است و در سال 1951 وضع شد پیروی می‌کنند. به عقیده‌‌ی دولت فدرال آلمان پناهندگان افرادی هستند؛ که از جنگ، خشونت، درگیری یا آزار و اذیت در کشور خود گریخته اند و برای یافتن امنیت جانی در کشور دیگری پناه گرفته‌اند. اغلب پناهجویان به هنگام عبور از مرزهای خود مجبور هستند املاک، دارایی و عزیزان خود را رها کنند. آنها هرگز مایل و یا حق بازگشت به کشور مبدا خود را ندارند. لازم به ذکر است شخصی که قصد پناهندگی در آلمان را دارد موظف است ادعای خود را در دادگاه‌های برگزار شده توسط دولت آلمان ثابت کند در غیر این صورت نه تنها از آلمان اخراج می شوند بلکه مشمول جریمه می‌شوند و هرگز حق بازگشت به این کشور را نخواهند داشت.

تکلیف پناهجویان اخراجی آلمان

اگر پناهجویان نتوانند در دادگاه هایی که توسط دولت فدرال آلمان برگزار می شود ثابت کنند که تحت تعقیب دولتمردان و یا افراد غیر دولتی هستند، هرگز به آنها پناهندگی داده نخواهد شد. پناهجویان طبق کنوانسیون پناهندگان ژنو باید ثابت کند که تحت تعقیب هستند و همواره در کشور مبدا خود مورد آزار، شکنجه،انواع خشونت‌ها و یا تهدید به اعدام بوده‌اند در غیر این صورت اگر ادعای افراد در دادگاه‌های مهاجرت فقط به عنوان یک رد ساده شناخته شود. پناهجو باید ظرف 30 روز آلمان را ترک کند. همچنین اگر ادعای پناهجو به دلیل بی اساس بودن آشکار رد شده باشد. باید در طی یک هفته از خاک آلمان خارج شوند.

لازم است بدانید در اغلب موارد حتی در صورتی که فرد پناهجو بتواند ادعای خود را ثابت‌کند، به وی اقامت موقت یک ساله داده می شود به این دلیل که آلمان این توانایی را داشته باشد تا در صورت بررسی های بیشتر و یا سامان یافتن وضعیت خطرناک کشور مبدا شخص پناهجو را دوباره به کشور اصلی خود بازگرداند.

4088 نفر در سه ماهه نخست سال جاری از آلمان به کشورهای اصلی خود یا سایر کشورهای اروپایی اخراج شدند كه حدود 27٪ كمتر از مدت مشابه سال قبل است.

به نقل ازinfomigrants

دردسرهای پناهندگی در آلمان

پناهجویان برای رسیدن به کشور آلمان همواره از راه‌های نامناسب و پر مخاطره‌ای عبور می‌کنند که همواره جان و مال آنها در معرض خطر و آسیب‌های شدید قرار دارد و سالانه افراد زیادی در این مسیر جان خود را از دست می دهند. با این وجود این افراد پس از رسیدن به آلمان نیز وضعیت و شرایط مطلوبی نخواهند داشت و با مشکلات متعددی همچون؛ کمبود بهداشت، امنیت جانی، نداشتن امکانات اولیه برای زندگی و غیره مواجه می‌شوند.

اولا جلپکه در مصاحبه‌ای که با روزنامه معتبر آلمانی به نام Osnabrücker Zeitung انجام داد اذعان کرد: در بسیاری از کشورهای مبدا و کشورهای ترانزیتی، پناهندگان با آزار و اذیت شدید مواجه هستند. آنها همواره با خطر مرگ و کمبودهای بیش از حد روبرو هستند. همچنین هیچ سیستم بهداشتی فعالی برای حمایت از آنها وجود ندارد.

به نقل از INFO

بیشتر بخوانید:

شغل های مورد نیاز آلمان برای ایرانی ها

چند نکته طلایی جهت پذیرش درخواست کار در آلمان

چگونه جاب آفر آلمان بگیریم؟

منبع BMA wenr unhcr
دوست دارین آخرین مقالات ما براتون ایمیل بشه؟
خوب اگر علاقمندین به اخبار و مقالات مجله اینترنتی گوتو تی آر لطفا ایمیل خودتون رو وارد کنین!
هر زمان دوست داشتین لغو اشتراک کنین!
2 نظرات
  1. Miad.osmanpor می گوید

    متشکر از شما واقعا پناهندگی روش مناسبی برای مهاجرت نیست. این همه در به دری و درنهایت از بین رفتن زمان و آینده. واقعا روش های بهتری برای مهاجرت وجود داره

    1. آرینا صادقی می گوید

      سلام ممنون از ثبت نظرات

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما را نمایش نمی دهیم.

مشاوره مهاجرت: 02143000021