کشورهای پناهنده‌ پذیر

کشورهای پناهنده پذیر
زمان مطالعه: 6 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط خاطره محمدی

مقدمه

برخلاف تصور، کشورهای پناهنده‌پذیر، کشورهای ثروتمند جهان نیستند. طبق قوانین بین‌المللی، پناهنده شخصی است که از کشور خود یا اقامت عادی خود در یک کشور فرار کرده است و به دلیل ترس از آزار و اذیت به دلیل نژاد، دین، ملیت، عضویت در یک گروه اجتماعی خاص یا عقاید سیاسی نمی‌تواند برگردد. جنبش‌های مهاجرت پناهندگان اخیراً به دلایل مختلفی صورت می‌گیرد. برخی از این مهاجران  در اردوگاه‌های پناهندگان اقامت می‌کنند، برخی از آن‌ها در خانه‌های فردی پناهندگان هستند.  

بسیاری از سیاستمداران قدرتمند و رسانه‌های تأثیرگذار ممکن است این تصور را ایجاد کنند که کشورهای ثروتمند ، به‌ویژه در غرب ، برای کمک به افرادی که از جنگ و آزار و اذیت فرار می‌کنند، بیش‌ازاندازه فعالیت می‌کنند. اما در واقعیت، تصویر بسیار متفاوت به نظر می‌رسد.

جامعه بین‌الملل و به‌ویژه ملت‌های ثروتمند نتوانسته‌اند مسئولیت محافظت از افرادی را که در جستجوی امنیت از خانه‌های خود گریخته‌اند، به‌طور معناداری تقسیم کنند. به‌عبارت‌دیگر، آن‌ها در مورد یک سیستم عادلانه و قابل پیش‌بینی برای حمایت از افرادی که به دلیل خشونت و آزار و شکنجه مجبور به ترک وطن هستند، توافق و پشتیبانی نمی‌کنند. در عوض، کشورهای با درآمد پایین و متوسط ​​بسیار بیشتر از سهم عادلانه خود عمل می‌کنند (میزبانی بیش از دو برابر تعداد پناهندگان در مقایسه با کشورهای با درآمد بالا).

حقایق و ارقام پناهندگان در سراسر جهان

 • در سطح جهان 26 میلیون پناهنده وجود دارد.
 • نیمی از پناهندگان جهان کودک هستند.
 • 85 درصد پناهندگان در کشورهای درحال‌توسعه میزبانی می‌شوند.
 • در سال 2019 ، بیش از دوسوم کل پناهندگان فقط از پنج کشورهای پناهنده‌پذیر سوریه، ونزوئلا، افغانستان، سودان جنوبی و میانمار بوده‌اند. سوریه از سال 2014 کشور اصلی مبدأ پناهندگان بوده و در پایان سال 2019 ، 6.6 میلیون پناهنده سوری به میزبانی 126 کشور در سراسر جهان زندگی می‌کردند.
 • در سال 2019 ، فقط نیمی از درصد پناهندگان جهان اسکان داده شدند. در طول دهه گذشته، بیش از 1 میلیون پناهنده اسکان داده شدند، درحالی‌که 3.9 میلیون پناهنده به کشور خود بازگشتند.

کشورهای پناهنده‌پذیر برتر جهان

درصد جمعیت پناه جویان 10 کشور پناهجو پذیر

در اینجا ده کشوری آورده شده است که بیشترین پناهنده را نسبت به جمعیت خود در طول دوره 2010-2019 پذیرفته‌اند.

1. لبنان – 21.8 درصد از کل جمعیت

لبنان با 6 میلیون نفر جمعیت در حال حاضر میزبان تقریبی 1.5 میلیون پناهنده از سوریه است. این کشور شماره کشورهای پناهنده‌پذیر است. تعداد واقعی احتمالاً حتی بیشتر از این است زیرا مقامات ملی خواستار جلوگیری از ثبت آوارگان جدید در آژانس پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) در سال 2015 شدند. علاوه بر این، صدها هزار پناهنده فلسطینی در این کشور زندگی می‌کنند.

لبنان خود توسط یک جنگ داخلی که از سال 1975 تا 1990 ادامه داشت ، ویران‌شده است. این کشوری پرجمعیت و دارای تعادل سیاسی شکننده بین گروه‌های مختلف قومی و مذهبی قرار دارد.

در سال 2019 و 2020 ، اوضاع از بدتر به بدتر تغییر کرده است، درنهایت اعتراضات گسترده مردمی منجر به استعفای نخست‌وزیر شد. نرخ بیکاری در لبنان بسیار زیاد است و ارزش پولی این کشور 85 درصد کاهش‌یافته است ، به این معنی که بسیاری از مردم دیگر قادر به تأمین مایحتاج زندگی نیستند. بررسی‌های اخیر بیش از 50 درصد از جمعیت را زیرخط فقر قرار داده است. در مورد پناهندگان سوری ، این رقم حتی بیشتر است (83 درصد زیرخط فقر شدید زندگی می‌کنند).

علاوه بر شرایط دشوار ، همه‌گیر Covid-19 و انفجار بیروت بود که منجر به کشته شدن بیش از 200 نفر ، زخمی شدن بیش از 6000 نفر و آوارگی حدود 300000 نفر شد.

لبنان اکنون به سایر کشورها نیاز مبرم دارد تا به کشوری که بیشترین مسئولیت کمک به آوارگان را برعهده‌گرفته است ، کمک کند.

شورای پناهندگان نروژ (NRC) برای حمایت از پناهندگان و آوارگان در بیش از 30 کشور جهان ازجمله لبنان ، اردن ، اوگاندا ، جیبوتی و سودان تلاش می‌کند.

2. اردن – 10.7 درصد کل جمعیت

اردن در ده سال گذشته بیش از یک‌میلیون پناهنده‌پذیر است. اکثریت قریب به‌اتفاق مردم سوریه بودند. درحالی‌که تعداد نسبتاً کمی از آن زمان تصمیم به بازگشت به سوریه گرفته‌اند و یا توانسته‌اند در کشورهای دیگر اسکان داده شوند ، هنوز هم تقریباً 660000 پناهنده سوری در آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد ثبت‌نام کرده‌اند که امروز در اردن زندگی می‌کنند.

بیش از 80 درصد پناهندگان سوری در اردن در مراکز شهری زندگی می‌کنند که با چالش یافتن کار پایدار و مسکن ارزان‌قیمت روبرو هستند. رقابت بر سر فرصت‌های محدود شغلی می‌تواند منجر به تنش با مردم محلی شود. 20 درصد باقیمانده پناهندگان سوری دریکی از دو اردوگاه پناهندگان زندگی می‌کنند که توسط مقامات اردنی برای پناهندگان سوری تأسیس‌شده و توسط آژانس پناهندگان سازمان ملل اداره می‌شود.

اردن همچنین 2.3 میلیون آواره فلسطینی را در خود جای‌داده است. این افراد، پناهندگانی هستند که در طول جنگ فلسطین 1947-49 و جنگ شش‌روزه در سال 1967 از کشور خود فرار کرده یا از کشور اخراج شدند و فرزندان آن‌ها هستند.

3. ترکیه – 5.1 درصد

ترکیه از سال 2010 بیش از هر کشور دیگری پناهنده‌پذیر است – یعنی 4.3 میلیون نفر. ترکیه کشوری بزرگ و پرجمعیت است.

ترکیه در سال 2016 توافق‌نامه‌ای با اتحادیه اروپا امضا کرد که مانع از مهاجرت پناهندگان به اروپا می‌شود. این پیامدها هم برای پناهندگانی که خود را به یونان رسانده‌اند و هم برای کسانی که در ترکیه مانده‌اند عواقب جدی داشته است.

4. لیبریا – 4.6 درصد

لیبریا کشور دیگری است که مهمان‌نوازی بسیار خوبی را نسبت به آوارگان نشان داده است. 230000 پناهنده در لیبریا پذیرفته‌شده است، حتی درحالی‌که کشور خود در شرایط دشواری قرار داشت.

لیبریا درست چند سال پیش از آنکه درهای خود را به روی پناهجویان ساحل عاج باز کند ، یک جنگ داخلی طولانی و خونین را پشت سر گذاشت. این کشور همچنین به‌شدت توسط ابولا مورد ضرب و شتم قرار گرفت ، به این معنی که پناهندگان از کشور همسایه نمی‌توانند به همان سرعتی که آژانس پناهندگان سازمان ملل برنامه‌ریزی کرده بود ، به خانه برگردند.

5. اوگاندا – 3.8 درصد

اوگاندا که 1.7 میلیون پناهنده‌پذیر است، سال‌هاست که یکی از بزرگ‌ترین دریافت‌کنندگان پناهندگان در جهان است. در سال‌های اخیر ، اوگاندا از مردم کنگو و سودان جنوبی به‌ویژه محافظت کرده است، اما این کشور همچنین از بوروندی، سومالی، رواندا و چندین کشور دیگر پناهنده‌پذیر است. اوگاندا در ادغام پناهندگان و دادن حقوق کامل به آن‌ها پیشگام است.

6. نائورو – 3.2 درصد

هنگامی که مقامات استرالیا از پذیرش مهاجرین پناهنده خودداری کردند، این ایالت کوچک جزیره پناهندگان قایقی را که سعی دررسیدن به استرالیا داشتند، پذیرفت. آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد نسبت به توافق‌نامه استرالیا با نائورو و سایر کشورها بسیار انتقادی داشته و نگران شرایط مذموم پناهجویان است. استرالیا اکنون توافق کرده است که از ارسال پناهندگان به نائورو جلوگیری کند.

7. مالت – 2.7 درصد

مالت کشور غربی است که نسبت به جمعیت خود بیشترین پناهنده را پذیرفته است. این کشور در نزدیکی سواحل شمال آفریقا واقع‌شده است و پناهندگان و مهاجران زیادی را می‌پذیرد که از لیبی می‌توانند به اروپا برسند. از زمانی که ایتالیا پهلوگیری در کشتی‌های امداد و نجات در بنادر خود را تقریباً غیرممکن کرده است، فشار حتی بیشتر شده است.

موسسه مهاجرتی GO2TR، در زمینه مهاجرت پناهندگی هیچ گونه خدمات مشاوره ای ارائه نمی دهد و به هیچ وجه این روش را توصیه نمی کند.

8. جیبوتی – 2.7 درصد

جیبوتی تقریباً 27000 پناهنده را پذیرفته است که عمدتاً از جنگ داخلی همسایه سومالی است. این کشور یکی از کوچک‌ترین کشورهای آفریقا است و منابع کمی دارد. فیلیپو گراندی ، کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان ، این کشور را به دلیل سخاوت و توانایی در پذیرش چنین تعداد زیادی پناهنده ستود. وی گفت: “این الگویی برای بقیه جهان است.”

9. سوئد – 2.7 درصد

سوئد از دیرباز سخاوتمندترین سیاست پناهندگی در اروپا را داشته و برخلاف بسیاری از کشورهای دیگر، به‌طور فعال از پناهندگان استقبال کرده است. اما هجوم گسترده پناهندگان به اروپا در سال 2015، جایی که بسیاری از کشورهای اروپایی تمایلی به تقسیم این مسئولیت نداشتند، دولت را به سمت ایجاد قانونی موقت سوق داد که حقوق پناهندگان را به حداقل آنچه کشور خود متعهد کرده است از طریق کنوانسیون‌های بین‌المللی محدود کند. علی‌رغم این، سوئد هنوز بیشتر از بیشتر کشورهای اروپایی پناهنده می‌پذیرد.

10. سودان – 2.5 درصد

سودان با بیش از یک‌میلیون پناهنده از سال 2010 ، ششمین کشور بزرگ دریافت‌کننده تعداد مطلق است. بیشتر آن‌ها از درگیری در همسایگی سودان جنوبی فرار کرده‌اند. سودان همچنین یک کشور مهم ترانزیتی برای پناهندگان اریتره، اتیوپی و سومالی و غیره است که سعی در فرار به اروپا دارند.

سایر کشورهای پناهنده‌پذیر

کشورهای پناهنده‌پذیر

علاوه بر این ده کشور که بیشترین تعداد پناهنده را نسبت به جمعیت خود پذیرفته‌اند ، برخی از کشورهای پرجمعیت نیز وجود دارند که در این مدت تعداد زیادی پناهنده ‌پذیرفته‌اند.

مهم‌ترین این کشورها عبارت‌اند از:

 • آلمان – 1،191،000 پناهنده (5/1٪ از کل جمعیت)
 • اتیوپی – 962،000 (0.9٪)
 • ایالات‌متحده – 838،000 (0.25٪)
 • بنگلادش – 675،000 (0.4٪)
 • کنیا – 470،000 (0.9٪)
 • روسیه – 449،000 (0.3٪)
 • کامرون – 396،000 (1.6٪)

منابع:

برای مطالعه مطالب مرتبط، روی عناوینی که در زیر آمده کلیک کنید:

مهاجرت به اروپا از طریق پناهندگی

پناهندگی ، راه یا چاه ؟

پناهندگی چه شرایطی دارد؟

کشورهای شینگن

6 دیدگاه برای “کشورهای پناهنده‌ پذیر

  • خاطره محمدی گفته:

   سلام دوست عزیز. پناهندگی روشی نیست که ما برای مهاجرت به شما پیشنهاد بدیم. برای اینکه روش مناسب مهاجرت که با شرایط شما همخوانی داشته باشه رو پیدا کنید، توصیه می‌کنم با کارشناس‌های مهاجرت ما در GO2TR تماس بگیرید.

 1. حبیب گفته:

  سلام.
  آیا کشور عمان پناهندگی یو ان میپذیرد یا خیر؟
  و اگر میپذیرد،یو ان در کشور عمان در کدام شهر است.

  • خاطره محمدی گفته:

   سلام دوست عزیز. ممنون بابت پیامی که گذاشتید. در حال حاضر عمان پناهندگی یو ان پذیرش نمیکنه ولی دفتر یو ان در شهر مسقط عمان هست. اگر تمایل به مهاجرت دارید روش های بهتر و مطمئن تری برای شما وجود داره که پیشنهاد می کنم با کارشناس های مهاجرتی ما در تماس باشید.

  • خاطره محمدی گفته:

   سلام دوست عزیز. پناهندگی روشی نیست که ما به شما پیشنهاد بدیم. با مشاورهای حرفه ای ما در زمینه مهاجرت تماس بگیرید تا راهنمایی های لازم رو در مورد بهترین راه‌های مهاجرت دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021
شما در حال تماس با GO2TR هستید ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱ برای برقراری تماس دکمه زیر را فشار دهید