پناهندگی ، راه یا چاه ؟

زمان مطالعه: 7 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط بهناز نوری

یکی از روش های مهاجرت به کشورهای دیگر، پناهندگی است که البته این روش اصلا توصیه نمی‌شود و باید توجه داشته باشید که بین مهاجرت و پناهندگی، تفاوت های بسیاری وجود دارد که این دو مسئله را کاملا از یکدیگر جدا می‌کند، در حقیقت می توان گفت پناهندگی نوعی مهاجرت غیرقانونی است که به روش های مختلفی انجام می‌شود و تحت شرایط خاصی امکان پذیر می‌باشد. پناهجو کسی است که به دلایلی کشور و وطن خود را ترک می‌کند و در یکی از کشورهایی که پناهنده می گیرد، تقاضای پناهندگی می دهد، پناهجو ممکن است فردی معمولی، آواره جنگ و یا یک مهاجر اقتصادی باشد. ان چه در این مقاله به ان خواهیم پرداخت صرفا اطلاعاتیست که در این زمینه وجود دارد و هیچگونه تایید و توصیه ای در این باره را جایز نمی‌دانیم.
افراد برای تقاضای پناهندگی در کشور مورد نظر باید فرم درخواست رسمی پناهندگی را پر کنند و تا زمان اعلام جواب درخواست توسط مقامات بخش مهاجرت، می توانند با کمک هزینه های ماهیانه‌ای که دولت کشور مورد نظر به آن ها می‌دهد، در خاک آن بمانند، در صورتی که جواب درخواست، مثبت باشد، فرد متقاضی می‌تواند به عنوان پناهنده در کشور مورد نظر بماند ولی در صورت رد درخواست، باید خاک آن کشور را ترک کند چون در غیر اینصورت ممکن است به عنوان مهاجر غیرقانونی دستگیر و دیپورت شود.

لازم به ذکر است، سالانه در حدود یک میلیون نفر به ‌طور متوسط و مستقلاَ، به کشورهای مختلف در اروپا و آمریکا پناهنده می‌شوند.

معایب پناهندگی چیست؟

معایب
پناهندگی چیست؟

همانطور که می‌دانید و شاهد هستید، بیشتر افراد پناهنده از بین جمعیت کشورهای آفریقایی و خاورمیانه و همچنین آمریکای مرکزی هستند و بسیاری از آن ها با روش های غیرقانونی و خطرناک، از طریق دریا و جنگل برای رسیدن به یک زندگی بهتر در آنسوی آب ها، جان خود را در خطر می‌اندازند و در این راه تعداد بیشماری از این افراد، جان خود را از دست می‌دهند و یا اتفاقات ناگواری برای آن ها پیش می آید، حتی افرادی هم که سالم به مقصد رسیدند نیز در نهایت ممکن است با درخواست پناهندگی آن ها موافقت نشود. پناهندگی همانطور که از آن نام آن برمی‌آید، برای افرادی است که ناچار و محکوم به فرار و پناهنده شدن هستند و اگر شما در فکر پناهندگی یکی از کشورهای اروپایی و یا آمریکا را دارید و دلیل محکمی برای این کار ندارید، باید بگوییم که متاسفانه احتمال رد درخواستتان بسیار بالا است مگر اینکه یک کیس پناهندگی بسیار قوی و قانع کننده داشته باشید و بهترین کیس برای پناهندگی برای ایرانی ها، کیس مذهبی و یا اجتماعی است که بحث در این مورد در حوصله این مقاله نمی‌گنجد.
در دو دهه اخیر به دلیل اتفاقات ناگواری که در سطح جهان رخ داده مانند : جنگ های عراق و برخی کشورهای آفریقایی و این اواخر جنگ بی‌پایان سوریه، دیگر به مهاجران قانونی هم به این راحتی اقامت کشورهای اروپایی یا آمریکایی تعلق نمی گیرد، پناهندگان که جای خود دارند، چون کشورهایی که پناهنده می‌گیرند در درجه اول باید به افرادی پناه دهند که آواره جنگ های خانمان سوز شده اند و بعد از آن نوبت به افراد و کیس های دیگر می‌رسد، به همین دلیل اداره مهاجرت این کشورها در مورد پرونده پناهجویانی که در کشورشان جنگی اتفاق نیفتاده است، اصطلاحا مته به خشخاش می‌گذارند و مو را از ماست بیرون می‌کشند و به همین دلیل بسیاری از پرونده ها رد و برخی دیگر برای سال ها باز می ماند و درخواست کننده هم بلاتکلیف که تمامی این موارد از معایب پناهندگی می‌باشد، این بلاتکلیفی و سرگردان بودن ممکن است سال ها به طول بینجامد و عمر گرانبهای شما در سودای داشتن یک زندگی بهتر هدر رود، پس در درجه اول به فکر گزینه بهتری برای مهاجرت باشید و یا اگر تصمیمتان برای پناهندگی جدی است، در مورد کشورهایی که پناهجو می گیرند و قوانین آن ها، اطلاعات کسب کنید و بی گدار به آب نزنید.

بیشتر کدام کشورها پناهنده می پذیرند؟

بیشتر
کدام کشورها پناهنده می پذیرند؟

همانطور که گفتیم، پناهندگان، اغلب از کشورهای آفریقایی و کشورهای ضعیف خاورمیانه هستند و کشورهایی که کنوانسیون حقوق بشر 1951 را امضا کرده اند، موظف هستند یکی از قوانین این کنوانسیون که همان پذیرفتن پناهندگان مختلف از سایر کشورها است را اجرا کنند. کشورهای اتحادیه اروپا و منطقه شنگن، کشورهای آمریکای جنوبی، ایالات متحده و کانادا و برخی از کشورهای منطقه جنوب شرقی آسیا مانند کره جنوبی، پناهنده می‌گیرند که هر کدام از این کشورها طبق قوانین این کنوانسیون و همچنین با رعایت اصول اداره مهاجرت، درخواست پناهندگان را پذیرش و یا ریجکت می‌کنند. در حال حاضر بهترین کشور برای پناهندگی، آلمان است و در این سال ها تعداد زیادی از افراد به این کشور پناهنده شده‌اند، کانادا هم یکی دیگر از کشورهایی است که خوب، پناهنده می‌گیرد ولی شرایط پناهندگی در کانادا کمی دشوار است چرا که رسیدن به این کشور به راحتی رسیدن به کشورهای اروپایی نیست ولی اگر وارد خاک کانادا شوید، راحت تر از کشورهای اروپایی، پناهندگی خواهید گرفت.

آمریکا، کانادا، آلمان، انگلستان، اتریش، ایتالیا، فنلاند، پرتغال، اسپانیا و یونان از جمله کشورهایی هستند که بیشترین پناهنده را در خود جای داده اند که البته در این سال ها با توجه به شرایط بد آوارگان، تعداد این پناهنده ها در این کشورها بسیار زیاد شده و تعادل و زندگی مردم را در این کشورها، دگرگون کرده است.

عموما افراد به چه روش هایی پناهنده می شوند؟

عموما
افراد به چه روش هایی پناهنده می شوند؟

روش های مختلفی برای درخواست پناهندگی وجود دارد که باید متناسب با کشور مبدا و کشور مقصدی که قصد پناهنده شدن در آن را دارید، باشند، بهتر است کشورهایی را انتخاب کنید که قبل از  ورود به خاکشان، ویزای پناهندگی صادر می‌کنند، در این صورت خطرات کمتری در انتظارتان خواهد بود.

ولی باید این را نیز بدانید که در حال حاضر به دلیل هجوم پناهندگان، بسیاری از کشورها این ویزا را صادر نمی‌کنند و صدور ویزا به زمان ورود پناهجو به خاک کشور موکول می‌شود، معمولا این نوع ویزا قبل از کنترل مهاجرت کشور مورد نظر صادر می‌شود.  اعلام پناهندگی بعد از انجام کنترل مهاجرت می‌باشد.

در سفرهای دریایی، افراد بعد از اینکه گیشه کنترل مهاجرت را رد کردند، درخواست پناهندگی می‌ دهند که در صورت پذیرش می توانند به ساحل بروند، در غیر اینصورت دستگیر می شوند، این تصمیم بستگی به دولت و قوانین کشوری دارد که افراد انتخاب می‌کنند.
یک راه دیگر برای پناهنده شدن، ورود غیرمجاز به کشور مورد نظر و دور زدن بخش کنترل مهاجرت و سپس اعلام پناهندگی، همچنین با تمام شدن مهلت قانونی و مجاز اقامت نیز می‌توان اعلام پناهندگی کرد، دیده شده که برخی افراد در واکنش به دستگیری خود توسط افسرهای اداره مهاجرت، اعلام پناهندگی کرده‌اند، یکی از روش های سنتی پناهندگی هم از طریق سازمان ملل در ترکیه است که به دلیل حجم زیاد پرونده ها، دیگر این روش خیلی پیشنهاد نمی‌شود.

باید توجه داشته باشید تمامی این راه ها زمانی به نتیجه می رسد که جواب درخواست پناهندگی، مثبت باشد.

مدارک لازم برای اخذ پناهندگی چیست؟

مدارک
لازم برای اخذ پناهندگی چیست؟

مدارک لازم برای اخذ پناهندگی بسته به روشی که انتخاب می‌کنید، متفاوت است، برای مثال اگر به صورت غیرقانونی وارد کشوری شوید و اعلام پناهندگی کنید، معمولا نیازی به هیچ مدرکی نیست و تنها باید فرم درخواست را پر کنید ولی به طور کلی افراد پناهجو باید مدارکی دال بر اثبات هویت خود به اداره مهاجرت و یا سازمان ملل ارائه کنند که این مدارک می‌تواند پاسپورت معتبر و یا ترجمه شناسنامه و یا یک مدرک عکس دار باشد تا از این طریق افسر پرونده بتواند تاریخ تولد و هویت شما را شناسایی کند. بهتر است که در این زمینه صادق باشید چرا که در صورت پنهان کاری و ارائه اطلاعات نادرست امکان رد درخواست و یا طولانی شدن پروسه جواب درخواست بسیار محتمل است، حتی اگر اقامت خود را از طریق اطلاعات نادرست و ارائه هویت جعلی دریافت نمایید، مادامی که هویت اصلی شما مشخص شود امکان اخراج شما از کشور مورد نظر وجود دارد.
علاوه بر این مدارک، شخص پناهنده باید دلایل کافی برای درخواست پناهندگی داشته باشد، به عبارتی شخص باید ثابت کند که جانش در کشور و وطن خود در خطر بوده و به همین دلیل مجبور به ترک وطن شده است، افرادی که به دلایل مختلف از قبیل نژاد پرستی، ملیت، مسائل سیاسی و یا مذهبی، گرایش های جنسی و یا عضویت در برخی از گروه های اجتماعی خاص در وطن خود مورد آزار و تعقیب هستند، واجد شرایط برای دریافت پناهندگی می‌باشند و این موضوع باید برای اداره مهاجرت کشور پذیرنده، به خوبی شفاف سازی و اثبات شود. در صورت دادن اطلاعات غلط و دروغ امکان جریمه نقدی و یا زندان نیز وجود دارد و در برخی موارد همانطور که گفته شد ممکن است حتی دیپورت شوید.

شرایط لازم برای اخذ پناهندگی چیست؟

شرایط لازم برای اخذ پناهندگی چیست؟

افرادی واجد شرایط اخذ پناهندگی هستند که به دلیل دلایل بسیار مشخصی که توسط کشور پذیرنده و قوانین بین المللی بیان شده و مورد قبول است، ترس از بازگشت به کشور خود را داشته باشند. همانطور که گفتیم برای واجد شرایط بودن برای دریافت پناهندگی، یک شخص باید بر اساس هر یک از عوامل نژادپرستی، دین یا سیاست، ملیت و یا عضویت در یک گروه خاص اجتماعی، نشان دهد که در وطن خود مورد آزار و شکنجه قرار گرفته و یا از اینکه در آینده با آزار و شکنجه روبرو شوند، ترس دارند. به طور کلی دو نوع پناهنده سیاسی و اجتماعی وجود دارد و افراد به دلایلی از قبیل سیاسی بودن و عضویت در حزب های سیاسی، متعلق بودن به اقلیت‌ های قومی و مذهبی، ممکن است مورد تعقیب و پیگرد قرار گیرند و با بودن در وطن خود همواره با خطرهای جانی و زندان و شکنجه روبرو هستند، اینگونه افراد می‌توانند درخواست پناهندگی دهند و اگر ادعای آنها واقعی باشد، به راحتی و در مدت زمان کوتاهی می توانند پذیرفته شوند و اقامت کشور مورد نظر را دریافت نمایند.

آخرین اخبار پناهندگی

آخرین اخبار پناهندگی

شایعه باز شدن مرز ترکیه برای پناهندگان به سمت اروپا و سرازیر شدن تعداد زیادی از افراد به سمت شهر مرزی ترکیه – جمعه ۹ اسفند ۹۸

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021
شما در حال تماس با GO2TR هستید ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱ برای برقراری تماس دکمه زیر را فشار دهید