پناهندگی چه شرایطی دارد؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط آرینا صادقی

نزدیک به یک قرن است؛ که دولتها از افراد و گروه‌هایی که از آزار و شکنجه در سرزمین خود فراری هستند؛ حمایت می‌کنند. با این حال، نظام مدرن پناهندگی عمدتا محصول نیمه دوم قرن بیستم است. قانون مدرن پناهندگان نیز مانند قوانین بین المللی حقوق بشر، از زمان جنگ جهانی دوم برای حمایت از پناهجویان شکل گرفت. اعلامیه جهانی حقوق بشر (UDHR) که در سال 1948 تصویب شد؛ حق تقاضای پناهندگی و استفاده از آن را برای همه‌ی ملیت‌ها محفوظ می‌داند.

موسسه‌ی مهاجرتی Go2TR هیچگونه خدمات مشاوره‌ای در زمینه‌ی پناهندگی انجام نمی‌دهد. این محتوا تنها جهت اطلاع و آگاهی افرادی است؛ که از خطرات پناهندگی مطلع نیستند.

پیشنهاد می‌کنم؛ در همین راستا مقاله‌ی «مهاجرت غیر‌قانونی؛ قتلگاه رویاها» را مطالعه نمایید.

اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر؛ حمایت از پناهندگی

قانون پناهندگی

اعلامیه جهانی حقوق بشر (UDHR ) سندی مهم، در حمایت از حقوق بشر از جمله پناهندگان و تاریخ حقوق بشر است. این اعلامیه توسط نمایندگان با سوابق حقوقی و فرهنگی مختلف از تمام مناطق جهان تهیه شده و توسط مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب رسید. بر اساس این کنوانسیون حق درخواست پناهندگی برای پناهجویانی که مشمول مقررات پناهندگی هستند؛ قابل اجرا است؛ اما نکته‌ی حائز اهمیت اینجاست؛ که چه کسانی مشمول قوانین پناهندگی می شوند؟!

برخی از اشخاص متاسفانه مهاجرت را فقط تحت عنوان پناهندگی می‌شناسند؛ دلیل این امر اطلاعات کم آنها نسبت به انواع روش‌های قانونی و مناسب مهاجرتی است. برای اطلاع از انواع روش‌های مهاجرتی مناسب می‌توانید؛ به سایت GO2TR مراجعه کنید.

مشمولین قوانین پناهندگی

مشمولین پناهندگی

کنوانسیون ژنو حق پناهندگی را برای اشخاصی تضمین می‌کند؛ که جان و مال آنها در کشور مبدا به شدت تهدید شده و خطر مرگ آنها وجود داشته باشد. براساس معیارهای این کنوانسیون، افرادی مشمول اخذ پناهندگی می‌شوند؛ که در یکی از موارد زیر با کشور مبدا اختلاف نظر دارند؛ به همین جهت جان و اموالشان در خطر است.

پناهجوی مذهبی

پناهندگی مذهبی

در صورتی که فرد به دلیل تمایلات مذهبی مورد تهدید قرار گیرد. همچنین جان و اموالش در معرض نابودی باشد؛ می‌تواند؛ از این طریق به یک کشور دیگر پناهنده شود.

موسسه مهاجرتی GO2TR هرگز این روش پرخطر را توصیه نمی‌کند. همچنین هیچ‌گونه خدماتی در این زمینه ارائه نمی دهد.

پناهجوی سیاسی

پناهندگی سیاسی

در صورتی که جان فرد به دلیل عقاید سیاسی متفاوت با جامعه در خطر باشد؛ می‌تواند پناهندگی سیاسی دیگر کشورها کسب کند.

پناهجوی نژادی

ج.امع پناهنده پذیر

در تعدادی از جوامع افراد به‌خاطر تفاوت‌های نژادی مورد آسیب و آزار نژادپرست‌ها و یا حکومت‌ها قرار می‌گیرند. به گونه‌ای که جان و مال آنها در خطر نابودی قرار می‌گیرد. این افراد می‌توانند؛ در کشورهای مختلف پناهندگی نژادی بگیرند.

پناهجوی جنگی

پناهندگی جنگی

افرادی که کشور آنها به دلیل جنگ‌های داخلی یا برون مرزی امنیت لازم برای زندگی کردن را ندارد؛ مجبور به اخذ پناهندگی هستند؛ این افراد میتوانند در کشورهای امن‌تر پناهندگی‌جنگی اخذ کنند. اغلب افرادی که در کشورهای مقصد با پناهنده شدن آنها موافقت می‌شود؛ در این گروه قرار دارند.

پناهجوی جنسی

پناهندگی جنسی

افرادی که جان آنها به دلیل داشتن تمایل‌های جنسی متفاوت از جامعه در معرض خطر است. مثل؛ هم جنس خواهان و یا غیره. این افراد اغلب تحت عنوان پناهجوی جنسی موفق به پناهنده شدن در برخی از کشورها می‌شوند.

چرا نباید پناهندگی بگیریم؟!

پناهجوی اجتماعی

پناهندگی اجتماعی

افرادی که به دلیل گرایش‌های اجتماعی و یا عضویت در یک گروه اجتماعی خاص در کشور مبدا مورد آزار و آسیب قرار می‌گیرند. می‌توانند در کشورهای دیگر پناهندگی‌اجتماعی بگیرند.

تعداد بسیار کمی از مهاجران موفق به اخذ پناهندگی می‌شوند؛ چراکه اکثر افرادی که قصد پناهندگی دارند واجد شرایط مذکور نیستند؛ و فقط با تکیه بر ادعایی خلاف واقع امید اخذ پناهندگی را دارند. به همین جهت تنها یک درصد از آنها می‌توانند؛ ادعای خود را ثابت و پناهندگی دریافت کنند؛ و اکثر آنها پس از احراز حقیقت بازداشت شده و به کشور مبدا بازگردانده می شوند.

تکلیف اشخاصی که پناهندگی به آنها تعلق نمی‌گیرد

حقوق پناهندگی

اغلب عده ای از افراد تحت تاثیر تبلیغات نادرست به کشورهای مختلف مهاجرت می‌کنند. آنها خود را تحت عنوان یکی از گروهای پناهجو معرفی می‌کنند. غافل از اینکه اخذ‌پناهندگی به این سادگی‌ها نیست. آنها در طی دادگاهی‌های مختلف موظف به اثبات ادعای خود و ارائه‌ی مستندات هستند. در غیر این‌صورت نه تنها به آنها پناهندگی تعلق نمی‌گیرد؛ بلکه محکوم به زندان، پرداخت جرایم سنگین، تبعید و در نهایت بازگشت به کشور مبدا هستند.

جالب است بدانید؛ که طبق کنوانسیون مربوط به وضعیت پناهندگان سازمان ملل، بسیاری از اشخاص مشمول اخذ‌پناهندگی نیستند. مثل: افرادی که ناقض حقوق بشر بوده‌اند؛ جنایتکاران جنگی، اشخاصی که به دروغ خود را در کیس‌های پناهندگی قرار داده‌اند و…

کدام کشورها پناهنده می‌پذیرند؟

کشورهایی که پناهندگی را قبول دارند

کنوانسیون پناهندگی(UNCHUR) سندی را مبنی بر حمایت از پناهجویان تنظیم کرد. این سند توسط صد و چهل و پنج (145)کشور دنیا به امضا رسیده است. طبق این سند این کشورها موظف به حمایت از پناهجویانی هستند؛ که در معرض آسیب‌های شدید جانی و یا خطر مرگ هستند. تعدادی از این کشورها عبارت‌اند از: آرژانتین، آلمان، کانادا، استرالیا، اتریش، بلژیک، آذربایجان، بلاروس و…

افرادی که در یک کشور موفق به اخذ‌پناهندگی می‌شوند؛ تا آخر عمر حق بازگشت به سرزمین مادری خود را حتی به عنوان توریست نخواهند داشت.

ویدیویی که شاید برای شما جالب باشد

.h_iframe-aparat_embed_frame{position:relative;}.h_iframe-aparat_embed_frame .ratio{display:block;width:100%;height:auto;}.h_iframe-aparat_embed_frame iframe{position:absolute;top:0;left:0;width:100%;height:100%;}

بیشتر بخوانیم:

منبع: ijrcenter.org

en.wikipedia.org

2 دیدگاه برای “پناهندگی چه شرایطی دارد؟

    • آرینا صادقی گفته:

      سلام دوست من
      طبق قوانین مشخص شده در صورتی که شخص در یکی از این کیس‌ها نباشد حق اخذ پناهندگی را نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021