مهاجرت غیرقانونی قتلگاه رؤیاها

مهاجرت غیرقانونی صدمات روحی و مالی در پی دارد
زمان مطالعه: 9 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط آرینا صادقی

می‌نویسم مهاجرت غیرقانونی بخوانید، قتلگاه رؤیاها! شاید فکر کنید، در مورد این عنوان اغراق بیش‌ازحد شده است. اما اگر تا پایان به اما همراه شوید. متوجه خواهید شد، که هیچ‌گونه اغراقی در این عنوان نیست. هدف ما از نوشتن این محتوا آگاه کردن افراد از خطرات ناشی از مهاجرت غیرقانونی است. به عبارتی قصد داریم شمارا از تجربه‌های افراد آسیب‌دیده درراه مهاجرت غیرقانونی مطلع می‌کنیم. به این امید که مفید واقع شود و هیچ‌کس گامی در این راه پرفرازونشیب، و صد البته پرخطر برندارد. چراکه خطرات ناشی از مهاجرت غیرقانونی تنها ختم به نابودی رؤیاها نمی‌شود، بلکه صدمات شدید مالی، جانی و روانی را برای مهاجران در پی خواهد داشت. 

مخاطب گرامی جهت نوشتن این محتوا از تجربیات و مستندات کاملا حقیقی استفاده شده است.

مهاجرت غیرقانونی؛ داستان غم‌انگیز بلاتکلیفی

بیایید کمی به‌عقب برگردیم. آنجا که افراد شروع به رؤیاپردازی می‌کنند. و به امید شرایط زندگی بهتر، کار راحت‌تر، درآمد بالاتر، بهره‌مندی از امکانات آموزشی و بهداشتی مناسب‌تر و یا داشتن آزادی سیاسی و اجتماعی فکر مهاجرت را در سر می‌پرورانند. رؤیای مهاجرت کردن به‌خودی‌خود امر مطلوبی است. چراکه موجب ارتقا سطح زندگی و درآمد افراد می‌شود؛ اما اگر از راه‌های قانونی مثل: تحصیلات، کار، ازدواج، فرزند دار شدن، کارآفرینی و یا غیره انجام گیرد. داستان غم‌انگیز مهاجرت ازآنجا شروع می‌شود، که عده‌ای در این راه مرتکب اشتباه شده و اقدام به مهاجرت غیرقانونی می‌کنند. این افراد وقتی به خود می‌آیند که روزهای متوالی تشنه و گشنه درراه‌های طولانی و بی‌پایان قدم گذاشته و بلاتکلیف‌اند. مال خود را ازدست‌داده‌اند و جانشان نیز به‌شدت در معرض خطر است. از این گذشته همچون بزهکاران از دست پلیس فراری هستند!

انگیزه‌ی مهاجران از مهاجرت غیرقانونی

مردم به انگیزه‌های متفاوتی برای مهاجرت غیرقانونی پیش‌قدم می‌شوند. افرادی که مشکل قانونی دارند و یا مرتکب جرمی نابخشودنی در کشور مبدأ شده‌اند و تحت تعقیب هستند. بنابراین راهی به‌جز مهاجرت غیرقانونی و به جان خریدن خطرات ناشی از آن را ندارند. اما افرادی که مشکل قانونی ندارند، چرا اقدام به مهاجرت غیرقانونی می‌کنند؟! این افراد قربانی بی‌اطلاعی و ناآگاهی خود می‌شوند. عده‌ای به‌اشتباه تصور می‌کنند با مهاجرت غیرقانونی هزینه‌ی کمتری صرف خواهند کرد، عده‌ای بر این باورند که با مهاجرت غیرقانونی به زمان کمتر برای گرفتن اقامت نیاز دارند. تعداد زیادی هم فریب تبلیغات بی‌پایه و اساس قاچاق برها را می‌خورند. بی‌خبر از آنکه این تبلیغات قاچاق برها تنها ظاهر قضیه است. و در پس پرده‌ی مهاجرت غیرقانونی چیزی جز تباهی و نابودی نصیب مهاجران نخواهد شد. در بیشتر مواقع مهاجران غیرقانونی را دستگیر و به کشور مبدأ برمی‌گردانند. در این شرایط چیزی جز آسیب‌های روانی، شرمساری و جیب خالی نصیب آنها نمی‌شود! حتی اگر مهاجران غیرقانونی خود را به کشور مقصد برسانند. به آنها به چشم یک خلاف‌کار نگاه می‌کنند و مجبور به اقامت طولانی‌مدت در کمپ‌های اجباری و با شرایط فوق‌العاده نامناسب خواهند بود. شرایطی که گاهی اوقات منجر به افسردگی و یا خودکشی مهاجران غیرقانونی خواهد شد. 

فریبرز کرمی مهاجر غیرقانونی ایرانی در کمپ نائورو واقع در استرالیا اقدام به خودکشی کرد. وی که از وضعیت روحی نامناسب برخوردار بود. سال‌ها تقاضای کمک پزشکی و ترتیب جلسه‌ی روان‌شناسی کرده بود. اما پاسخی از سوی مقامات دریافت نکرده بود.

به نقل از The Guardian newspaper

افرادی که اقدام به مهاجرت غیرقانونی می‌کنند، خاطی محسوب می‌شوند.

 اصلاً منظور از مهاجرت غیرقانونی چیست؟ چرا مهاجران غیرقانونی خاطی (خطاکار) محسوب می‌شوند؟ به مهاجرت آن دسته از افرادی که غیرقانونی و اغلب به‌صورت قاچاق وارد کشوری می‌شوند و مستندات و مدارک لازم برای حضور در آن کشور را ندارند، مهاجرت غیرقانونی گفته می‌شود. مهاجران غیرقانونی بدون عبور از کنترل‌های مرزی و در بیشتر مواقع از راه‌های سخت و پرخطر به‌صورت مخفیانه وارد کشور مقصد می‌شوند. بنابراین قوانین مهاجرتی کشور مقصد را نقض کرده‌اند و حق حضور در آن کشور را ندارند. جالب است بدانید، که این مهاجران خاطی محسوب می‌شوند. به همین جهت در هر مرحله‌ای از مهاجرت اگر دستگیر شوند، به کشور مبدأ بازگردانده می‌شوند. همچنین در اغلب کشورهای مبدأ، مجازاتی مثل حبس و جرائم نقدی برای مهاجران غیرقانونی در نظر گرفته می‌شود. ایران هم از این امر مستثنا نیست. در ایران نیز طبق قانون یازدهم ماده‌ی سی و چهار (34) گذرنامه برای مهاجران غیرقانونی بازگردانده شده از کشورهای مختلف، مجازات دو تا شش ماه حبس، پرداخت جریمه نقدی و یا هر دو در نظر گرفته‌شده است.

قاچاق برها رفیق جیب مهاجران غیرقانونی!

هرکدام از مهاجران غیرقانونی بسته به مقصدی که دارند مسافت‌های سختی را با پای پیاده طی می‌کنند. مهاجران غیرقانونی شبانه ساعت‌ها طولانی (اغلب بالای پانزده ساعت) پیاده‌روی‌های طاقت‌فرسا و مخفیانه در دل جنگل‌ها و یا کوه بیابان انجام می‌دهند. تا شاید به مقصد موردنظر برسند. این در حالی است که قاچاق برها به آنها می‌گویند: مسافت کمی را پیاده‌روی خواهند کرد. درواقع قاچاق برها در مورد جان مهاجران هیچ‌گونه نگرانی ندارند. زیرا آنها به‌اصطلاح رفیق جیب مهاجران هستند، نه ضامن جان آنها!

پلیس کرواسی در شب گذشته به سمت مهاجران غیرقانونی که قصد ورود به کشور را از سمت مرز شمالی داشتند، شلیک کرد. که منجر به زخمی شدن یک مرد مهاجر شد.

به نقل از euronews

همچنین مهاجران غیرقانونی را به‌وسیله‌ی قایق‌های کوچک و ناامن که احتمال واژگونی و غرق شدن آن بسیار زیاد است، از دریاها عبور می‌دهند.

قایق مهاجران غیرقانونی درراه رسیدن به اروپا در آب‌های لیبی واژگون شد. این قایق حامل ۵۰ نفر مهاجر غیرقانونی بود

به نقل از Reuters

دست‌کم دویصت و سه(203) نفر از مهاجران غیرقانونی هنگام تلاش برای رسیدن به اروپا در آب‌های مدیترانه غرق شدند.

به نقل از سایت پرتال جامع سازمان بین‌الملل مهاجرت

قاچاق برها و تابوت مرگ!

قاچاق برها مهاجران را در ماشین‌ها به‌صورت نامناسب و خطرناک جای می‌ دهند. ماشین‌هایی که تعدادی هرگز از آن پیاده نخواهند شد و تبدیل به تابوت مرگ آنها خواهد شد. آنها اغلب افراد زیادی را درون یک فضای کوچک قرار می‌دهند. در این شرایط خطر له شدن و خفگی مهاجران غیرقانونی بسیار زیاد است. این در حالی است که آنها مبالغ زیادی را در ابتدا و اواسط سفر از مهاجران می‌گیرند و آنها را از چنین مشکلاتی هرگز آگاه نمی‌کنند. متأسفانه روزانه اخبار زیادی در رسانه‌های جهان مبنی بر خفه شدن و یا له شدن مهاجران غیرقانونی درون کامیون‌ها، کانتینرها و ماشین‌های یخچال دار منتشر می‌شود. نمونه‌هایی از این خبرهای تأسف برانگیز را نقل می‌کنیم. چهار قاچاقچی انسان به جرم خفه شدن 71 مهاجر غیرقانونی بازداشت شدند. مهاجران درون کامیون به سمت اروپای مرکزی درحرکت بودند. این مهاجران غیرقانونی شامل 59 مرد، 8 زن و 4 کودک بودند. یکی از محققان پرونده اعلام کرد: شواهد حاکی از آن است. قربانی‌ها فهمیده بودند که در معرض خفگی قرار دارند. بنابراین جیغ کشیده و به درها ضربه زده بودند تا راننده را متوجه کنند!

چهار قاچاق بر به جرم مرگ 71 مهاجر غیرقانونی زندانی شدند.

به نقل از Reuters

39 مهاجر غیرقانونی در کامیون خفه شدند و جان خود را از دست دادند.

به نقل از The Guardian newspaper

قاچاق برها؛ شریک دزد و رفیق قافله

 حقیقت این است که قاچاق برها هیچ تعهد و مسئولیتی در قبال جان و مال مهاجران ندارند. آنها به‌اصطلاح رفیق دزد و شریک قافله هستند. این موضوع وقتی روشن‌ترمی شود که قاچاق برها خود مهاجران را مورد استثمار، بهره‌کشی جنسی و چپاول قرار می‌دهند. آنها گاهی به بهانه‌های مختلف مانند: اتراق بیشتر و یا مخفی شدن درخواست مبلغ بیشتری از مهاجران غیرقانونی می‌کنند. به عبارت ساده‌تر از موقعیت مهاجران غیرقانونی سو استفاده می‌کنند. طبق آمار اعلام‌شده از سوی سازمان بین‌الملل مهاجرت سالانه بیش از چهار هزار (4000) نفر در مهاجرت‌های غیرقانونی جان خود را از دست می‌دهند.

از سال 2014، سالانه بیش از 4000 نفر تلفات در مسیرهای مهاجرت غیرقانونی در سراسر جهان ثبت‌شده است. بااین‌حال، تعداد کشته‌های ثبت‌شده تنها یک عدد تقریبی است.

به نقل از سازمان بین‌الملل مهاجرت (IOM)

چرا مهاجران غیرقانونی را به کشور مبدأ بازمی‌گردانند؟

هر کشوری قوانین خاص مربوط به خود را در پذیرش مهاجر دارد. این قوانین به لحاظ اقتصادی، سیاسی و اجتماعی هم برای دولت و هم برای ملت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. وقتی افراد به‌صورت غیرقانونی و بدون در نظر گرفتن قوانین و مقررات وضع‌شده وارد کشور مقصد می‌شوند. نه تنها قوانین یک کشور را نقض می‌کنند بلکه حقوق شهروندی یک ملت را موردتعدی قرار می‌دهند. بسیاری از شهروندان کشورهای مختلف از وجود مهاجران غیرقانونی در کشور خود راضی نبوده و گاهی دولت‌ها را به اخذ سیاست‌هایی مبنی بر اخراج آنها وادار می‌کنند. 

مستندات مبنی بر نارضایتی ملت‌ها و دولت‌ها از مهاجرت غیرقانونی  

ما برای این ادعا که ملت‌ها و دولت‌ها از حضور مهاجران غیرقانونی در کشور خود ناراضی هستند. آنها را به چشم یک مجرم می‌بینند مستنداتی داریم. که نمونه‌هایی از آن را ذکر می‌کنیم. در سال 2016 میلادی دونالد ترامپ با طرح شعار تبلیغاتی ممانعت از ورود مهاجران غیرقانونی به‌ویژه مهاجران غیرقانونی مکزیک به آمریکا توانست آراء زیادی را به سود خود جمع کند. هرچند این شعار با اعتراضات مکزیک و دیگر مجامع بین‌المللی همراه بود اما در واقعیت امر ترامپ با طرح این شعار توانست نظر رأی دهندگان را جلب کند و این موضوع می‌تواند، گویای عدم رضایت ملت و دولت از حضور مهاجران غیرقانونی در مرزهای کشور خود باشد.

آژانس مرزی اروپا از وجود مهاجران غیرقانونی در اروپا ابراز نگرانی کرد و افزایش ورود آنها را باعث افزایش خطر تروریسم در اروپا دانست

به نقل از Reuters

هرساله مردم ایتالیا تجمعات اعتراض‌آمیز مبنی بر جلوگیری از حضور مهاجران غیرقانونی برگزارمی کنند. چراکه مهاجران غیرقانونی زیادی از طریق دریای مدیترانه وارد کشور ایتالیا می‌شوند که نارضایتی مردم ایتالیا و دولت این کشور را به همراه دارد. این اعتراضات تنها مختص به آمریکا و ایتالیا نیست بلکه سایر کشورها مثل: آلمان، یونان، ترکیه، استرالیا و… از پذیریش مهاجران غیرقانونی سر باز می‌زنند. گاه مهاجران غیرقانونی را در مناطق بد آب‌وهوا و با شرایط بسیار سخت بازداشت می‌کنند.

 استرالیا جهت ممانعت از ورود مهاجران غیرقانونی بازداشتگاه کریسمس، مأنوس و نائورو ( واقع در جزایر پرت و بد آب و هوای اقیانوس هند) را بازگشایی خواهد کرد.  

به نقل از AP NEWS

برخورد غیرانسانی با مهاجرانی که اقدام به مهاجرت غیرقانونی می‌کنند

برخورد غیرانسانی بسیاری از کشورها با مهاجران غیرقانونی نمونه‌ی دیگر از نشانه‌های عدم رضایت آنها از حضور مهاجران غیرقانونی است.

دونالد برای جلوگیری از حضور مهاجران غیرقانونی در جلسه‌ای که در کاخ سفید برگزار شد اعلام کرد: به‌پای مهاجران غیرقانونی شلیک کنید!

به نقل از New York Times

مهاجران غیرقانونی؛ محروم از حقوق اولیه!

مهاجران غیرقانونی در صورت ماندگاری در کشورهای مقصد برعکس مهاجران قانونی از حقوق اولیه برخوردار نیستند. همچنین بیشتر از آنها در مشاغل سخت و با دستمزد کم استفاده می‌شود. و مورد سو استفاده‌ی کارفرمایان قرار می‌گیرند. متأسفانه گاهی اوقات قاچاقچیان مهاجران غیرقانونی را به کارفرمایانی که کارهای مخفیانه انجام می‌دهند، معرفی می‌کنند. بنابراین آنها برای امرارمعاش مجبور به انجام دادن کارهای سخت و شاید هم غیرقانونی خواهند شد. قاچاقچیان هرگز قربانیان خود را از شرایط سخت ورود به کشورهای مقصد و یا موقعیت بدی که بعد از ورود به کشورهای مقصد خواهند داشت آگاه نمی‌کنند. به عبارتی هرگز به آنها نمی‌گویند که در کشور مقصد مهاجران غیرقانونی اغلب به‌عنوان کارگران مخفی مشغول به‌کار می‌شوند. به همین جهت از ساعات کاری بیشتر و حقوق کمتری برخوردارند. همچنین مهاجران غیرقانونی در معرض سوءاستفاده غیرانسانی و تحقیرآمیز قرار خواهند گرفت. این محدودیت‌ها گاهی آن‌قدر شدید است که می‌توان آن را نوعی برده‌داری مدرن محسوب کرد.

مهاجرت غیرقانونی و پناهندگی

اغلب مهاجرت‌های غیرقانونی به منظور پناهندگی انجام می‌گیرد؛ غافل از اینکه پناهندگی پر از مشکلات مختلف و ضررهای جبران ناپذیری است.

نظر شما در مورد مهاجرت غیرقانونی چیست؟

همان‌طور که میدانید. مهاجرت کردن و داشتن زندگی بهتر حق هر انسانی است. مهاجرت می‌تواند مزایای زیادی برای افراد داشته باشد، به‌شرطی آنکه از راه صحیح و قانونی و با اطلاعات کامل انجام گیرید. اما چرا تعدادی از افراد همچون بزهکاران به‌صورت مخفیانه اقدام به مهاجرت می‌کنند؟! چرا عده‌ای برای محقق کردن افکار و رؤیاهای خود به سراغ پرخطرترین  و به خیال خود ساده‌ترین راه ممکن یعنی قاچاق برها می‌روند و ناآگاهانه خود را در دام آنها می‌اندازند.؟! آیا اطلاعات غلط و فریبکاری قاچاق برها برای مبادرت به چنین تصمیم بزرگی کافی است؟

مقاله های مرتبط در این زمینه:

مهاجرت به پنج کشور دنیا؛ که شما را پولدار خواهد کرد

سنت کیتس و نویس پناهگاه مفسدان اقتصادی ایران!

بلاتکلیفی مهاجران استرالیا

سودای مهاجران غیر قانونی با جان خود!

راه‌های تشخیص موسسات مهاجرتی قانونی از غیرقانونی و جعلی را بشناسید!

مهاجرت به کلمبیا؛ بهشت گمشده ی صد سال تنهایی!

سفر به ۱۰کشور شگفت‌انگیز جهان بدون نیاز به ویزا!

منابع:

.reuters

euronews

theguardian

.apnews

reuters

iranpress 

14 دیدگاه برای “مهاجرت غیرقانونی قتلگاه رؤیاها

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021