آوسبیلدونگ بهترین گزینه جهت مهاجرت کاری به آلمان

2 1,956

دلایل مهاجرت در طی سال‌های اخیر تغییرهای زیادی داشته است. شرایط سخت اقتصادی، کاری و آموزشی کشورهای مقصد و شرایط ایده‌آل کشورهای مهاجر پذیر یکی از این دلایل است. به هر حال چنانچه مهاجرت به صورت اصولی و درست انجام گیرد؛ می تواند موجب پیشرفت کاری و ارتقا سطح زندگی شود. استفاده از دوره‌های کارآموزی آوسبیلدونگ آلمان می‌تواند یکی از گزینه‌های طلایی برای پیشرفت کاری و ارتقای سطح زندگی افراد باشد؛ اما چگونه؟!

با آوسبیلدونگ رویاهای کاری خود را محقق کنید!

اگر بخواهید نام سه کشور پیشرفته در زمینه‌های اقتصادی، فرهنگی و رفاهی را معرفی نمائید حتماً از کشور آلمان نام خواهید‌برد. نرخ رشد جمعیت در آلمان منفی می‌باشد و جمعیت این کشور رو به پیری می‌رود این دلیل مهم باعث شده دولت آلمان جهت نیروی کار مورد نیاز خود به جذب مهاجر از دیگر کشورهای جهان اقدام نماید. آلمان دارای شرکت‌ها و کمپانی‌های بزرگ تولیدی چون؛ BMW، Daimler ،Bosch و غیره است. آلمان جهت برپا ماندن این شرکت‌های جهانی نیاز به نیروی کار متخصص دارد. به همین جهت شرایطی را فراهم کرده است که نیروهای خارجی به راحتی جذب بازار کار آلمان شوند. یکی از این شرایط‌های مهیا شده توسط آلمان دوره‌های آوسبیلدونگ یا همان کارآموزی است. شما با داشتن سابقه کاری یا کارآموزی هر چند محدود و کم خواهید توانست به آسانی در دوره‌های آوسبیلدونگ‌آلمان شرکت کنید. سپس در این شرکت‌ها مشغول به کار شوید؛ به نظر شما این عالی نیست!

دستور‌العمل آلمان جهت مهاجرت از طریق دوره‌های آموزش حرفه‌ای (آوسبیلدونگ)

در سال‌های اخیر آلمان افرادی را که در پی یافتن شغل یا فرصت برای آموزش هستند را حمایت می‌کند. اجرای این وظیفه بر عهده آژانس استخدام فدرال می‌باشد. این کشور این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا بدون تحصیلات دانشگاهی بتوانید شغل مناسبی جهت ورود به بازار کار پیدا کنید، حتماً لازم نیست در دانشگاه‌های این کشور تحصیل کنید. اگر در فکر مهاجرت به آلمان هستید؛. و می‌خواهید در آن کشور شغل مناسبی داشته باشید؛ همچنین کسب درآمد کنید. دوره‌های آوسبیلدونگ گزینه مناسبی برای شما جهت تحصیل و شرکت در یک دوره آموزش حرفه‌ای خواهد بود.

شیوه آموزش آوسبیلدونگ را می‌توان هم‌معنی با دوره‌های فنی و حرفه‌ای یا دوره‌های کوتاه‌مدت آموزش عملی مهارت دانست. این دوره‌ها معمولاً در یک دوره زمانی یک تا سه و نیم سال طول خواهند کشید.

آموزش در آوسبیلدونگ به چند صورت است؟

نوع اول؛ تحصیلات حرفه‌ایی مدرسه‌

دورهای آموزش تحصیلات حرفه‌ایی مدرسه (schuliche ausbildung) توسط دانشکده فنی حرفه‌ایی و یا کالج حرفه‌ای برگزار می‌شود. این مراکز آموزشی به صورت خصوصی و یا دولتی هستند؛ که کارآموز در مراکز خصوصی موظف به پرداخت شهریه خواهید بود. در این روش مدت زمان تحصیل به صورت تئوری، بیشتر از تحصیل به صورت عملی است. این دوره ها افراد را برای مشاغلی مانند؛ پرستاری، بانک‌داری، فروشندگی، کادر درمان، نیروی کار فنی و… آماده می‌کند. در این نوع آوسبیلدونگ افراد به طور معمول به‌جز رشته پرستاری دستمزدی دریافت نمی‌کنند.

مدت زمان آموزش در دوره های آموزش تحصیلات حرفه‌ایی یک تا سه سال است. شما ابتدا به صورت تئوری آموزش می‌بینید پس از آن وارد دوره‌های عملی خواهید شد. در دوره‌های آموزش تحصیلات حرفه‌ایی مدرسه شما دستمزدی بابت کارآموزی دریافت نخواهید کرد مگر در رشته های پرستاری و مراقبت.

نوع دوم؛ آموزش دوگانه

در نوع دوم کارآموزی آوسبیلدونگ که به عنوان آموزش دوگانه(Duale Ausbildung) شناخته می‌شود. کلاس‌ها به صورت ترکیبی از دروس تئوری و عملی است. همچنین ساعت کلاس هاس عملی بیشتر از کلاس های تئوری خواهد بود. در این دوره‌ها ممکن است؛ هفته‌ای دو یا سه روز را در یک مدرسه فنی به تحصیل بپردازید و بقیه روزها را در یک شرکت یا کمپانی به کارآموزی مشغول شوید.

مدت زمان تحصیل و کارآموزی در دوره‌های دوگانه‌ی آوسبیلدونگ در رشته‌های مختلف متفاوت است؛ اما اغلب این دوره‌ها دو الی سه سال و نیم هستند. همچنین شما می‌توانید در این دوره به ازای کار خود دستمزد دریافت کنید.

دوره‌های آوسبیلدونگ چه مزیت هایی دارد؟

این دوره‌ها شما را برای شغل‌های تخصصی آماده می‌کنند و با توجه به آموزشی که می‌بینید و مهارتی که یاد خواهید گرفت، شانس بالایی برای یافتن شغل مناسب خواهید داشت. علاوه بر این بیشتر این مراکز آموزشی به شما در پیدا کردن شغل مناسب در آلمان کمک می‌کنند. این امر شانس شما را در کاریابی خیلی بالاتر می‌برد. پس از پایان دوره‌های آموزش آوسبیلدونگ، شما یک کارمند ماهر خواهید شد. یعنی متخصصی که واجد شرایط استخدام است. کارمندان ماهر در آلمان در مقایسه با کارگران ساده و غیرماهر، دارای بازار کار و درآمد بیشتری هستند. بنابراین، برنامه‌ریزی برای گذراندن دوره‌های آموزشی آوسبیلدونگ می‌تواند یک گام مهم در جهت ایجاد شغل و حرفه در کشور آلمان برای شما باشد.

مدرک تحصیلی لازم برای دوره‌های کارآموزی آلمان

حداقل مدرک تحصیلی در رشته‌های مختلف آوسبیلدونگ متغیر است. برای برخی از رشته ها داشتن مدرک دیپلم 11 یا 12 ساله کفایت می‌کند. در حالی که برای برخی رشته باید مدرک لیسانس یا فوق دیپلم داشت. اگر شما دارای مدرک دیپلم یا فوق‌دیپلم باشید و یا یک یا چند دوره را در زمینه مشاغلی خاص مانند؛ جوشکاری، آرایشگری و.. گذرانده باشید؛ می‌توانید برای ثبت‌نام در دوره‌های آوسبیلدونگ اقدام نمایید. هر چند این مدارک باید توسط کشور آلمان به رسمیت شناخته شود.

آیا شرکت در دوره‌های کارآموزی شرایط سنی دارد؟

جهت شرکت در دوره‌ آوسبیلدونگ حداقل سن مورد نیاز 18 و حداکثر آن 24 سال است. البته باید در نظر داشت یکی از شرایط مهم شرکت در این دوره‌ها زبان آلمانی سطح بالا ترجیحاً (b2 )خواهد بود؛ تا بتوانید در دوره‌های عملی شرکت کنید. همچنین امتحانات را با قبولی پشت سر بگذارید. بنابراین با توجه به زمان زیاد برای یادگیری زبان آلمانی بهتر است دو سال قبل از رسیدن به حداکثر سن شروع به یادگیری زبان آلمانی کنید. البته این مطلب را نیز در نظر داشته باشید؛ سطح زبان به رشته آوسبیلدونگی که انتخاب می‌کنید؛ بستگی دارد. همچنین در برخی رشته‌ها زبان انگلیسی می‌تواند به شما کمک نماید.

برای کسب اطلاعات کامل در مورد آوسبیلدینگ و رشته های ارائه شده در این دوره با می‌توانید از مشاوره های GO2TR کمک بگیرید.

آیا ویزای همراه به دوره‌های آوسبیلدونگ تعلق می‌گیرد؟

شما برای این نوع دوره‌ها قادر به درخواست ویزای همراه نخواهید بود.هرچند پس از پایان موفقیت‌آمیز دوره و بستن قراداد کاری توانایی تهیه ویزا برای اعضای خانواده خود را خواهید داشت. به این معنی که می‌توانید آن‌ها را همراه خود به آلمان ببرید.

شرایط شرکت در این دوره‌ها برای شهروندان غیر‌اتحاده‌ی‌اروپا

شهروندانی که در کشورهایی غیر اتحادیه اروپا زندگی می‌کنند ممکن است بتوانند؛ مجوز اقامت یک دوره آموزش را دریافت کنند. این امر هم بستگی به تأیید آژانس استخدام فدرال دارد. آژانس استخدام فدرال بررسی می کند که آیا این دوره‌های آوسبیلدونگ ابتدا برای متقاضیان آلمانی و اروپایی تبلغ شده است یا خیر؟ زیرا اولویت گذراندن این دوره‌ها به شهروندان آلمان و اتحادیه‌ی اروپا تعلق می‌گیرد. در صورت وجود جای خالی امکان ثبت نام برای شهروندان غیر آلمانی و غیر اتحایه‌ی اروپا وجود خواهد داشت. جالب است بدانید؛ که برای آموزش حرفه‌ای مستقر در مدرسه، معمولا درخواست به آسانی تأیید می‌گردد و اقامت آموزشی زودتر قابل دریافت است. در حالی؛ که برای آموزش‌های حرفه‌ای دوگانه بررسی اولویت لازم است. به این صورت که آژانس اشتغال فدرال بررسی می‌کند؛ که آیا شهروند آلمانی یا عضو اتحادیه اروپا موقعیت دریافت این آموزش را دارد یا خیر.  بعد از تأیید نهایی می توانید اقامت آموزشی دریافت کنید.

چگونه برای دوره‌های آوسبیلدونگ اقدام کنیم؟

برای شرکت در هر کدام از دوره‌های آوسبیلدونگ ابتدا باید ثبت نام کنید. برای این کار اول باید مدرسه‌ی مورد نظر را پیدا کنید. سپس مدارک لازم را به آنها ارائه دهید. هرچه سطح زبان شما بالاتر باشد و نمرات مدرک شما بهتر شانس پذیرش افزایش می‌یابد. تعدادی از وب سایت ها وجود دارند؛ که با کمک آنها می‌توانید لیست آوسبیلدونگ ها را ببینید. تعدادی از این وب سایت ها عبارت‌اند از:

azubi.de

lehrstellenboerse

مدارک لازم جهت ثبت‌نام در دوره‌های آوسبیلدونگ

باید در نظر داشت شرکت‌ها و مراکز آموزشی مختلف بنا بر رشته‌ای که انتخاب می‌کنید. مدارک متفاوتی را از شما درخواست می‌کنند. با این حال تعدادی از مدارک عمومی لازم عبارت‌اند از:

 • مدارک شناسایی معتبر
 • مدرک سطح مهارت زبانی
 • ترجمه مدارک تحصیلی موجود و دوره‌های گذرانده شده
 • تجربه و سابقه کاری در صورت وجود
 • بیمه سلامت

شانس کاریابی در آلمان با کمک آوسبیلدونگ

سالانه شمار زیادی از مهاجران کاری آلمان را به عنوان مقصد خود انتخاب می‌کنند. به‌طوری که در سال 2018 حدود 1.5 میلیون نفر کشور خود را به مقصد آلمان ترک کرده‌اند. این نشان‌دهنده مهاجرپذیر بودن کشور آلمان و شرایط مناسب آن برای کار خواهد بود. طبق آمار رسمی کشور آلمان؛ هم‌اکنون نرخ بیکاری 3.1 درصد است .این رقم به معنای وجود تعداد زیاد موقعیت شغلی در آلمان و هم‌چنین نیاز این کشور به به نیروی کار است. علاوه بر بستر مناسب این کشور برای کار؛ مدارک و گواهی‌نامه‌های اعطایی آوسبیلدونگ از اعتیار بسیار بالایی در سراسر آلمان برخوردار هستند. به همین جهت با این مدارک به راحتی می‌توان مشغول به کارشد. پس چنانچه قصد مهاجرت کاری به آلمان را دارید؛ استفاده از موقعیت آوسبیلدونگ بهترین گزینه است.

 جهت کسب اطلاعات کامل و شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ و نحوه‌ی اخذ ویزای کار می‌توانید با مشاوران مجرب موسسه‌ی مهاجرتی GO2TR تماس بگیرید.

سوالات رایج در زمینه‌ی آوسبیلدونگ‌آلمان

بیشتر بخوانیم:

چگونه جاب آفر آلمان بگیریم؟

اخذ تابعیت آلمان از طریق قبول شهروندی

چند نکته‌ی طلایی جهت پذیرش درخواست کار در آلمان

دوست دارین آخرین مقالات ما براتون ایمیل بشه؟
خوب اگر علاقمندین به اخبار و مقالات مجله اینترنتی گوتو تی آر لطفا ایمیل خودتون رو وارد کنین!
هر زمان دوست داشتین لغو اشتراک کنین!
2 نظرات
 1. نرجس می گوید

  سلام هزینه ی دوره ی آوسبیلدونگ آلمان چقدر است؟

  1. آرینا صادقی می گوید

   سلام
   به دوره مورد نظر بستگی داره برای استفاده از این دوره ها لطفا با GO2TR تماس بگیرید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما را نمایش نمی دهیم.

مشاوره مهاجرت: 02143000021