با آوسبیلدونگ در آلمان مشغول به کار شو!

6 3,488

دلایل مهاجرت در طی سال‌های اخیر تغییرهای زیادی داشته است. شرایط سخت اقتصادی، کاری و آموزشی کشورهای مقصد و شرایط ایده آل کشورهای مهاجرپذیر یکی از این دلایل است. به‌هرحال چنانچه مهاجرت به‌صورت اصولی و درست انجام گیرد؛ می‌تواند موجب پیشرفت کاری و ارتقا سطح زندگی شود. استفاده از دوره‌های کارآموزی آوسبیلدونگ آلمان می‌تواند یکی از گزینه‌های طلایی برای پیشرفت کاری و ارتقای سطح زندگی افراد باشد. به همین دلیل است که برخی آلمان را به‌عنوان بهترین کشور برای کار ایرانیان می‌شناسند.

Ausbildung آلمان به خارجی های کشورهای غیر اتحادیه اروپا اجازه می دهد تا یک آموزش حرفه ای با کیفیت بالا کسب کنند ، که به آنها امکان کار در سطح بین المللی را می دهد.

کار در آلمان با آوسبیلدونگ یا کارآموزی

با آوسبیلدونگ می توان در آلمان مشغول به کار شد
در همین رابطه:

اغلب مردم اگر بخواهند نام سه کشور پیشرفته درزمینه‌های اقتصادی، فرهنگی و رفاهی را معرفی کنند حتما از کشور آلمان نام‌خواهند برد. به همین دلیل است که افراد مهاجرت به آلمان را همواره در مقایسه با کشورهای هم‌تراز انتخاب می‌کنند. علاوه بر این از آنجا که نرخ رشد جمعیت در آلمان منفی است و جمعیت این کشور رو به‌پیری می‌رود شرایط کاریابی در این کشور مناسب است و افراد کار در آلمان را گزینه‌ی مناسبی برای پیشرفت خود می‌دانند. اشتغال‌یابی سریع در این کشور به ویژه در شغل های مورد نیاز آلمان یکی از دلایل اصلی مهاجرت به این کشور محسوب می شود.

آلمان دارای شرکت‌ها و کمپانی‌های بزرگ تولیدی چون؛ BMW،Daimler،Bosch و غیره است. آلمان جهت برپا ماندن این شرکت‌های جهانی نیاز به نیروی کار متخصص دارد. به همین جهت شرایطی را فراهم کرده است که نیروهای خارجی به‌راحتی جذب بازار کار شوند و از شغل‌های پردرآمد در آلمان بهره‌مند شوند. یکی از شرایط مهیا شده توسط دولت آلمان برای این برگزاری دوره‌های آوسبیلدونگ یا همان کارآموزی است. شما با داشتن سابقه کار یا گذراندن کارآموزی هرچند محدود و کم خواهید توانست به‌آسانی در دوره‌های آوسبیلدونگ‌ آلمان شرکت کنید. سپس در این شرکت‌های بزرگ مشغول به‌کار شوید.

مهاجرت از طریق دوره‌های آوسبیلدونگ یا آموزش حرفه‌ای

آوسبیلدونگ فرصتی برای مهاجرت کاری

در سال‌های اخیر آلمان افرادی را که در پی یافتن شغل یا فرصت برای آموزش هستند، را حمایت می‌کند. اجرای این وظیفه بر عهده آژانس استخدام فدرال است. این کشور این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا بدون تحصیلات دانشگاهی بتوانید شغل مناسبی جهت ورود به بازار کار پیدا کنید، لازم نیست حتما در دانشگاه‌های این کشور تحصیل کنید. اگر در فکر مهاجرت کاری به آلمان هستید و می‌خواهید در این کشور شغل مناسبی داشته باشید؛ همچنین کسب درآمد کنید. دوره‌های آوسبیلدونگ گزینه مناسبی برای شما جهت تحصیل و شرکت در یک دوره آموزش حرفه‌ای خواهد بود. با گذراندن دوره‌های آوسبیلدونگ شما دیگر نیازی به جاب آفر آلمان برای اشتغال در این کشور نخواهید داشت.

شیوه آموزش آوسبیلدونگ را می‌توان هم‌معنی با دوره‌های فنی و حرفه‌ای یا دوره‌های کوتاه‌مدت آموزش عملی مهارت دانست. این دوره‌ها معمولا در یک دوره زمانی یک تا سه و نیم سال طول خواهند کشید.

آموزش در آوسبیلدونگ به چند صورت است؟

دو نوع اوسبیلدونگ وجود دارد

نوع اول؛ تحصیلات حرفه‌ایی مدرسه‌

دورهای آموزش تحصیلات حرفه‌ایی مدرسه (schuliche ausbildung) توسط دانشکده فنی حرفه‌ایی و یا کالج حرفه‌ای برگزار می‌شود. این مراکز آموزشی به‌صورت خصوصی و یا دولتی هستند که کارآموز در مراکز خصوصی موظف به پرداخت شهریه خواهد بود. در این روش مدت‌زمان تحصیل به‌صورت تئوری، بیشتر از تحصیل به‌صورت عملی است. این دوره‌ها افراد را برای مشاغلی مانند؛ پرستاری، بانکداری، فروشندگی، کادر درمان، نیروی کار فنی و… آماده می‌کند. در این نوع آوسبیلدونگ افراد به‌طورمعمول به‌جز رشته پرستاری دستمزدی دریافت نمی‌کنند.

مدت‌زمان آموزش در دوره‌های آموزش تحصیلات حرفه‌ایی یک تا سه سال است. شما ابتدا به‌صورت تئوری آموزش می‌بینید پس‌ازآن وارد دوره‌های عملی خواهید شد. در دوره‌های آموزش تحصیلات حرفه‌ایی مدرسه شما دستمزدی بابت کارآموزی دریافت نخواهید کرد، مگر در رشته‌های پرستاری و مراقبت.

نوع دوم؛ آموزش دوگانه

آموزش دوگانه در آوسبیلدونگ

در نوع دوم کارآموزی آوسبیلدونگ که به‌عنوان آموزش دوگانه (Duale Ausbildung) شناخته می‌شود. کلاس‌ها به‌صورت ترکیبی از دروس تئوری و عملی است. همچنین ساعت کلاس‌های عملی بیشتر از کلاس‌های تئوری خواهد بود. در این دوره‌ها ممکن است؛ هفته‌ای دو یا سه روز را در یک مدرسه فنی به تحصیل بپردازید و بقیه روزها را در یک شرکت یا کمپانی به کارآموزی مشغول شوید.

مدت‌زمان تحصیل و کارآموزی در دوره‌های دوگانه‌ی آوسبیلدونگ در رشته‌های مختلف متفاوت است؛ اما اغلب این دوره‌ها دو الی سه سال و نیم هستند. همچنین شما می‌توانید در این دوره به ازای کار خود دستمزد دریافت کنید.

دوره‌های آوسبیلدونگ چه مزیت هایی دارد؟

مزیت دوره های آوسبیلدونگ

این دوره‌ها شمارا برای شغل‌های تخصصی آماده می‌کنند و با توجه به آموزشی که می‌بینید و مهارتی که یاد خواهید گرفت، شانس بالایی برای یافتن شغل مناسب خواهید داشت. علاوه بر این بیشتر این مراکز آموزشی به شما در پیدا کردن شغل مناسب در آلمان کمک می‌کنند. این امر شانس شمارا در کاریابی خیلی بالاتر می‌برد. پس از پایان دوره‌های آموزش آوسبیلدونگ، شما یک کارمند ماهر خواهید شد. یعنی متخصصی که واجد شرایط استخدام است. کارمندان ماهر در آلمان در مقایسه با کارگران ساده و غیر ماهر، دارای بازار کار و درآمد بیشتری هستند. بنابراین، برنامه‌ریزی برای گذراندن دوره‌های آموزشی آوسبیلدونگ می‌تواند یک گام مهم در جهت ایجاد شغل و حرفه در کشور آلمان برای شما باشد.

مدرک تحصیلی لازم برای دوره‌های کارآموزی آلمان

حداقل مدرک تحصیلی در رشته‌های مختلف آوسبیلدونگ متغیر است. برای برخی از رشته‌ها داشتن مدرک دیپلم ۱۱ یا ۱۲ ساله کفایت می‌کند. درحالی‌که برای برخی رشته‌ها باید مدرک لیسانس یا فوق‌دیپلم داشت. اگر شما دارای مدرک دیپلم یا فوق‌دیپلم باشید و یا یک یا چند دوره را درزمینه مشاغلی خاص مانند؛ جوشکاری، آرایشگری و.. گذرانده باشید؛ می‌توانید برای ثبت‌نام در دوره‌های آوسبیلدونگ اقدام نمایید. هرچند این مدارک باید توسط کشور آلمان به رسمیت شناخته شود.

آیا شرکت در دوره‌های کارآموزی شرایط سنی دارد؟

مهاجرت کاری با آوسبیلدونگ

جهت شرکت در دوره آوسبیلدونگ حداقل سن موردنیاز ۱۸ و حداکثر آن ۲۴ سال است. البته باید در نظر داشت یکی از شرایط مهم شرکت در این دوره‌ها زبان آلمانی سطح بالا ترجیحا (B2) خواهد بود تا بتوانید در دوره‌های عملی شرکت کنید. همچنین امتحانات را با قبولی پشت سر بگذارید. بنابراین با توجه به زمان زیاد برای یادگیری زبان آلمانی بهتر است دو سال قبل از رسیدن به حداکثر سن شروع به یادگیری زبان آلمانی کنید. البته این مطلب را نیز در نظر داشته باشید؛ سطح زبان به رشته آوسبیلدونگی که انتخاب می‌کنید، بستگی دارد. همچنین در برخی رشته‌ها زبان انگلیسی می‌تواند به شما کمک نماید.

برای کسب اطلاعات کامل در مورد آوسبیلدینگ و رشته‌های ارائه‌شده در این دوره با می‌توانید از مشاوره‌های GO2TR کمک بگیرید.

آیا ویزای همراه به دوره‌های آوسبیلدونگ تعلق می‌گیرد؟

شما برای این نوع دوره‌ها قادر به درخواست ویزای همراه نخواهید بود. هرچند پس از پایان موفقیت‌آمیز دوره و بستن قرارداد کاری توانایی تهیه ویزا برای اعضای خانواده خود را خواهید داشت. به این معنی که می‌توانید آن‌ها را همراه خود به آلمان ببرید.

شرایط شرکت در این دوره‌ها برای شهروندان غیر‌اتحاده‌ی‌اروپا

شرایط کار در اتحادیه اروپا با آوسبیلدونگ

شهروندانی که در کشورهایی غیر اتحادیه اروپا زندگی می‌کنند ممکن است بتوانند؛ مجوز اقامت یک دوره آموزش را دریافت کنند. این امر هم‌بستگی به تأیید آژانس استخدام فدرال دارد. آژانس استخدام فدرال بررسی می‌کند که آیا این دوره‌های آوسبیلدونگ ابتدا برای متقاضیان آلمانی و اروپایی تبلیغ‌شده است یا خیر؟ زیرا اولویت گذراندن این دوره‌ها به شهروندان آلمان و اتحادیه‌ی اروپا تعلق می‌گیرد. در صورت وجود جای خالی امکان ثبت‌نام برای شهروندان غیر آلمانی و غیر اتحادیه‌ی اروپا وجود خواهد داشت. جالب است بدانید که برای آموزش حرفه‌ای مستقر در مدرسه، معمولاً درخواست به‌آسانی تأیید می‌گردد و اقامت آموزشی زودتر قابل دریافت است. در حالی که برای آموزش‌های حرفه‌ای دوگانه بررسی اولویت لازم است. به این صورت که آژانس اشتغال فدرال بررسی می‌کند؛ که آیا شهروند آلمانی یا عضو اتحادیه اروپا موقعیت دریافت این آموزش را دارد یا خیر.  بعد از تأیید نهایی می‌توانید اقامت آموزشی دریافت کنید.

چگونه برای دوره‌های آوسبیلدونگ اقدام کنیم؟

برای شرکت در هرکدام از دوره‌های آوسبیلدونگ ابتدا باید ثبت‌نام کنید. برای این کار اول باید مدرسه‌ی موردنظر را پیدا کنید. سپس مدارک لازم را به آنها ارائه دهید. هرچه سطح زبان شما بالاتر باشد و نمرات مدرک شما بهتر شانس پذیرش افزایش می‌یابد. تعدادی از وب‌سایت‌ها وجود دارند که با کمک آنها می‌توانید لیست آوسبیلدونگ‌ها را ببینید. دو نمونه از این وب‌سایت‌ها عبارت‌اند از:

azubi.de

lehrstellenboerse

مدارک لازم جهت ثبت‌نام در دوره‌های آوسبیلدونگ

باید در نظر داشت شرکت‌ها و مراکز آموزشی مختلف بنا بر رشته‌ای که انتخاب می‌کنید. مدارک متفاوتی را از شما درخواست می‌کنند. بااین‌حال تعدادی از مدارک عمومی لازم عبارت‌اند از:

 • رزومه
 • کاورلتر
 • مدارک شناسایی معتبر
 • مدرک سطح مهارت زبانی
 • ترجمه مدارک تحصیلی موجود و دوره‌های گذرانده شده
 • تجربه و سابقه کاری در صورت وجود
 • بیمه سلامت

شانس کاریابی در آلمان با کمک آوسبیلدونگ

سالانه شمار زیادی از مهاجران کاری آلمان را به‌عنوان مقصد خود انتخاب می‌کنند. به‌طوری‌که در سال ۲۰۱۸ حدود ۱٫۵ میلیون نفر کشور خود را به مقصد آلمان ترک کرده‌اند. این نشان‌دهنده مهاجرپذیر بودن کشور آلمان و شرایط مناسب آن برای کار خواهد بود. طبق آمار رسمی کشور آلمان؛ هم‌اکنون نرخ بیکاری ۳٫۱ درصد است. این رقم به معنای وجود تعداد زیاد موقعیت شغلی در آلمان و هم‌چنین نیاز این کشور به نیروی کار است. علاوه بر بستر مناسب این کشور برای کار، مدارک و گواهی‌نامه‌های اعطایی آوسبیلدونگ از اعتبار بسیار بالایی در سراسر آلمان برخوردار هستند. به همین جهت با این مدارک به‌راحتی می‌توان مشغول به‌کار شد. پس چنانچه قصد مهاجرت کاری به آلمان رادارید؛ استفاده از موقعیت آوسبیلدونگ بهترین گزینه است.

چند نکته‌ی طلایی جهت پذیرش درخواست کار در آلمان

سوالات رایج در زمینه‌ی آوسبیلدونگ‌ آلمان

منبع: russianvagabond

بیشتر بخوانیم:

دوست دارین آخرین مقالات ما براتون ایمیل بشه؟
خوب اگر علاقمندین به اخبار و مقالات مجله اینترنتی گوتو تی آر لطفا ایمیل خودتون رو وارد کنین!
هر زمان دوست داشتین لغو اشتراک کنین!
6 نظرات
 1. نرجس می گوید

  سلام هزینه ی دوره ی آوسبیلدونگ آلمان چقدر است؟

  1. آرینا صادقی می گوید

   سلام
   به دوره مورد نظر بستگی داره برای استفاده از این دوره ها لطفا با GO2TR تماس بگیرید.

 2. آراز می گوید

  سلام من لیسانس شهرسازی هستم و معدل لیسانسم 14.70هستش و تمامی نرم افزار های مهندسی ، معماری رو بلدم و آیا میشه با آوسبیلدونگ در رشته معماری یا شهرسازی پذیرش بگیرم با فرض این که مدرک زبان دارم

  1. آرینا صادقی می گوید

   سلام دوست عزیز
   چنانچه شرایط سنی لازم روداشته باشید. بله امکانش هست.

 3. مجتبی می گوید

  سلام من جوشکار هستم و بیش از ۱۰ ساله که در پروژه های مختلف ایران مشغول به کار هستم بیشتر جوش آرگون و الکترود روی لوله کار کردم الان قصد مهاجرت به آلمان رو دارم
  اینطوری که مقاله ی شما رو‌خوندم بهترین روش اخذ ویزای جستوجوی کار هست ولی فکر کنم هزینه ی زیادی برای ما ایرانی ها داشته باشه تا موقعی که کار پیدا کنی
  لطفا یکم درباره ی گرفتن این ویزا توضیح بدین یا اگر از طریق اینترنت کار پیدا کنم و برام درخواست ویزا بده بهتر است و آیا برای کسی که کلا زبان آلمانی بلد نباشه ویزا صادر میشود یا نه؟ ممنون میشم اگر راهنمایی کنید در ضمن من روی کشتی هم کار کردمه و مدرک ملوانی هم دارم

  1. آرینا صادقی می گوید

   سلام دوست عزیز برای مهاجرت کاری به آلمان یا باید پیشنهاد کار از یک کارفرمای آلمانی داشته باشید و یا از طریق ویزای جستجوی کار اقدام کنید. همچنین برای دریافت ویزای جستجوی کار آلمان داشتن حداقل 3 سال سابقه کار و مدرک زبان آلمانی B1 ضروری است.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما را نمایش نمی دهیم.

مشاوره مهاجرت: 02143000021