اخذ تابعیت آلمان از طریق قبول شهروندی

زمان مطالعه: 5 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط آرینا صادقی

آلمان از شرایط اقتصادی بسیار خوبی برخوردار است و جزو کشورهایی است که نرخ بیکاری در آن بسیار پایین است. علاوه بر این کشور آلمان جزو یکی از کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا است که توافقنامه‌ی پیمان شینگن را امضا و یکی از اعضای آن محسوب می‌شود. طبق این پیمان آلمان همچون 26 کشور اروپایی دیگر قادر به رفت‌وآمد آزادانه در میان صد و هفتاد(170) کشور اروپایی است. به همین جهت افراد زیادی متقاضی اخذ تابعیت آلمان هستند.

شرایط ایده‌آل اقتصادی و سطح بالای رفاه مردم کشور آلمان موجب شده است که افراد زیادی مهاجرت به آلمان را در برنامه زندگی خود قرار دهند و به دنبال دریافت تابعیت این کشور باشند. مهمترین روش دریافت تابعیت آلمان، قبول شهروندیاست که به روش‌های مختلف صورت می‌گیرد.

شرایط کلی اخذ تابعیت آلمان از طریق شهروندی

قبول تابعیت آلمان به این معنی است که افراد پس از اخذ اقامت دائم و گذشت مدت مشخصی از آن می‌توانند تابعیت آلمان را کسب کنند. بنابراین اشخاصی که اقامت موقت دارند؛ باید ابتدا اقامت خود را به اقامت دائم تبدیل کنند و پس از گذشت چند سال از اقامت دائم قادر به گرفتن تابعیت و یا شهروندی این کشور خواهند شد.

اخذ تابعیت از طریق قبول شهروندی به این معنی است که افراد الزامات خاصی را که دولت آلمان تعیین کرده است، رعایت کرده‌‌اند و توانسته اند؛ اقامت موقت خود را به دائم تبدیل کنند. همچنین مدت زمان مشخصی را که دولت آلمان برای اعطای تابعیت مشخص کرده است با موفقیت پشت سر گذاشته‌اند.

روش‌های مختلف اخذ تابعیت آلمان از طریق شهروندی

اخذ تابعیت آلمان از طریق ویزای کار؛ در این روش افراد با اخذ ویزای کار یک ساله وارد کشور آلمان می‌شوند و پس از تمدید اقامت کاری خود به مدت 3 الی 5 سال می‌توانند؛ اقامت دائم خود را کسب کنند. سپس با گذشت زمان خواهند توانست اقامت دائم خود را به تابعیت تبدیل کنند. لازم است بدانید افراد با داشتن جاب آفر آلمان از یک کارفرما می‌توانند به راحتی در این کشور کار پیدا کنند. اشتغال‌یابی آسان به‌ویژه در شغل های مورد نیاز آلمان بیشتر به چشم می خورد. هر چند بسیاری از افراد تنها به هدف کار و اخذ تابعیت این کشور نیستند بلکه آنها در پی دستیابی به شغل های پردرآمد آلمان هستند.

اخذ تابعیت‌آلمان از طریق تحصیل؛ افراد می‌توانند از طریق تحصیل وارد کشور آلمان شوند و نه تنها به تحصیل در آلمان بپردازند بلکه پس از مدتی تابعیت این کشور را کسب کنند. افرادی که در این کشور تحصیل کرده‌اند طبق قوانین می‌توانند پس از فارغ التحصیلی به مدت یک سال در این کشور بمانند و شغل مورد نظر خود را پیدا کنند. بنابراین در صورت پیدا کردن شغل و کار در آلمان می توانند پس از مدتی تابعیت این کشور را کسب کنند. افرادی که در آلمان تحصیل کرده‌اند سادگی می‌توانند اقامت تحصیلی خود را به کاری تبدیل کنند. چرا که اشتغال‌یابی برای آنها در این کشور نسبت به شخصی که تحصیلات خودرا در خارج از آلمان بوده‌است، ساده‌تر است.

افرادی که دارای اقامت کاری در آلمان هستند، می‌توانند با گذشت 3 الی 5 سال اقامت موقت خود را به اقامت دائم و پس از آن به تابعیت تبدیل کنند.

اخذ تابعیت‌آلمان از طریق سرمایه‌گذاری؛ روش‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری در آلمان وجود دارد که همه‌ی آنها منجر به اخذ اقامت و به دنبال آن تابعیت نمی‌شود اما تعدادی از روش‌های سرمایه‌گذاری وجود دارد که افراد با پرداخت 3 الی 5 سال بیمه و مالیات در این کشور موفق به اخذ اقامت و پس از آن تابعیت این کشور می‌شوند.

اخذ تابعیت‌آلمان از طریق ازدواج؛ فردی که با تبعه‌ی آلمانی ازدواج کند، در ابتدا اقامت موقت یک الی سه ساله دریافت می‌کند. در صورتی که شخص در طول این مدت در خاک آلمان زندگی کرده باشد و ثابت کند که هنوز زندگی مشترک خود را دارند موفق به اخذ اقامت دائم و سپس تابعیت این کشور خواهد شد.

الزامات عمومی اخذ تابعیت‌آلمان از طریق شهروندی

الزامات متفاوتی برای اخذ تابعیت‌ آلمان از طریق شهروندی و قبول تابعیت وجود دارد. این الزامات از یک شخص تا شخص دیگر و نوع اقامت وی متفاوت است. نمونه‌هایی از الزامات کلی آن عبارت‌اند از:

 • افراد باید حداقل 7 الی 8 سال در آلمان مقیم بوده و زندگی کرده باشند.
 • افراد باید مهارت زبان آلمانی را حداقل تا سطح B1 داشته باشند و با ارائه ی گواهی معتبر این امر را ثابت کنند.
 • افراد باید از نظر مالی قادر باشند بدون هیچ‌گونه کمک دولتی از خود و خانواده خود پشتیبانی کنند. به همین جهت متقاضیان تابعیت می‌توانند، برای اثبات توانایی مالی خود صورت‌حساب بانکی و سایر اسناد ملکی را ارائه دهند.
 • افراد باید یک شهروند مطیع قانون و بدون سابقه‌ی کیفری باشند.
 • افراد باید در یک آزمون تابعیت موفق شوند.
 • افراد باید از تابعیت قبلی خود چشم‌پوشی کنند.

مزیت‌های اخذ تابعیت‌آلمان

اخذ تابعیت‌آلمان شامل کلیه‌ی مزایا و حقوقی می‌شود که آلمانی‌ها از آن برخوردارند. به‌عنوان نمونه:

 • اخذ پاسپورت آلمان (سفر به 170 کشور اروپایی بدون نیاز به ویزا)
 • حق رأی دادن
 • حق تجمع و اجتماع
 • حق آزادی حرکت در حوزه‌های مشخص‌شده
 • حق اخذ شغل‌های دولتی
 • حق حفاظت از کنسولگری
 • و…

اخذ تابعیت‌آلمان امری امکان پذیر

همانطور که مشاهده کردید؛ اخذ تابعیت آلمان پروسه‌ای کاملا متفاوت از اخذ اقامت این کشور است. همچنین دریافت تابعیت مزیت‌ها و منافع بیشتری را برای شخص مهاجر در پی خواهد داشت. به همین جهت مهاجرین معمولا به دنبال به دست آوردن تابعیت این کشور هستند؛ نه صرفا اخذ اقامت موقت و یا حتی دائم؟! هرچند که دریافت تابعیت این کشور مقداری زمانبر است؛ اما امری کاملا امکان‌پذیر و قابل اجرا است. نظر شما راجع به اخذ تابعیت و یا شهروندی آلمان چیست؟ لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

بیشتر بخوانیم:

مهاجرت به بهترین شهرهای قاره‌ی آسیا

چگونه کاورلتر بنویسیم؟

ازدواج و دریافت اقامت ایسلند

اخذ تابعیت دوگانه در بهترین کشورها

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021