دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در مالزی

تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در مالزی، هزینه ها، شرایط تحصیل و اقدامات لازم برای تحصیل در این دانشگاه ها و همچنین معرفی دانشگاه های برتر در این زمینه را در ادامه مورد بررسی قرار خواهیم داد.

مقدمه

مالزی یکی از با ثبات‌ترین کشورهای جهان در زمینه سیاسی است، از نظر نفوذ اقتصادی منطقه در رده دوم بعد از سنگاپور قرار دارد، اما سبک زندگی بسیار ارگانیک تری نسبت به رقیب شهر-ایالت خود ارائه می‌دهد. نیمی از کشور، واقع در نوک جنوبی شبه جزیره زیر تایلند، به شبه جزیره مالزی معروف است. اینجاست که می‌توان دانشگاه‌های دارای بالاترین رتبه را در مالزی همراه با متنوع‌ترین و پر جنب و جوش‌ترین مناطق شهری یافت. مالزی میزبان چندین دانشگاه از کشورهای دیگر است، طرحی با هدف گسترش و بهبود دامنه گزینه‌های آموزش عالی کشورها. پردیس‌های موجود شعبه شامل مواردی است که توسط دانشگاه انگلستان در ناتینگهام و دانشگاه استرالیا موناش اداره می‌شوند. در حالی که حضور روزافزون دانشگاههای خارج از کشور در مالزی باعث گسترش آموزش عالی این کشور می‌شود، نباید از دانشگاههای بومی آن غافل شد. سیستم آموزش عالی مالزی طبق رتبه بندی QS در سال ۲۰۱۸ در رده ۲۵ ام قرار گرفت که این نشان دهنده قدرت دانشگاه‌های برجسته آن است. در ادامه شما می‌توانید لیست دانشگاه‌های تأیید شده توسط وزارت بهداشت ایران را بخوانید.

لیست دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت در مالزی

  • University Kebangsaan Malaysia (دانشگاه ملی مالزی)
  • University Malaya (دانشگاه مالایا)
  • University Putra Malaysia (دانشگاه پوترا مالزی)
  • University Sains Malaysia (USM) (دانشگاه علوم مالزی)
  • University Teknologi MARA (دانشگاه تکنولوژی مارا مالزی)

دانشگاه Kebangsaan (دانشگاه ملی مالزی)

دانشگاه کبانگسان یک دانشگاه دولتی است که در بندر بارو بانگی، سلانگور واقع در جنوب کوالالامپور واقع شده است. بیمارستان آموزشی آن، مرکز پزشکی (UKMMC) در چراز واقع شده است و همچنین دارای یک دانشگاه شعبه در کوالالامپور است. این دانشگاه از معتبرترین دانشگاههای مالزی و جنوب شرقی آسیا است. نزدیک به ۱۷۵۰۰ دانشجوی کارشناسی ثبت نام کرده و ۵۱۰۵ دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی که از این تعداد ۱۳۸۶ دانشجو بین المللی و از ۳۵ کشور جهان هستند.

این دانشگاه در بین ۱۰۰ دانشگاه جدید تأسیس شده در پنجاه سال گذشته در جهان رتبه ۹۸ را دارد این دانشگاه در رتبه ۱۶۰ جهانی در رتبه بندی دانشگاه‌های جهانی QS ۲۰۲۰ قرار دارد که دانشگاه کبانگسان را به عنوان یک دانشگاه درجه یک در سطح بین المللی تبدیل می‌کند. جالب است بدانید دانشگاه ملی مالزی، از آرمان ملی گرایان برای حمایت از زبان مالایی به عنوان یک زبان مهم متولد شد. تلاش برای دانشگاه ملی در سال ۱۹۲۳ توسط نویسنده عبدالکادر ادبی به عنوان اقدامی علیه استعمار انگلیس پیشنهاد شد. دانشگاه کبانسگان دارای دو پردیس بهداشتی است، پردیس کوالالامپور واقع در جالان راجا مودا و مرکز پزشکی در چراز. محوطه دانشگاه کوالالامپور متشکل از دانشکده‌های علوم بهداشتی، داروسازی، دندانپزشکی و بخش‌های پیش بالینی دانشکده پزشکی است. پردیس کوالالامپور با مساحت ۲۰ هکتار در سال ۱۹۷۴ تأسیس شد.

این دانشگاه به عنوان یک دانشگاه دولتی و تنها دانشگاه ملی در مالزی، با ارائه تعداد زیادی برنامه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، دانشجویان محلی و بین المللی بسیاری را جذب می‌کند. ارزیابی مداوم برنامه‌های ارائه شده همیشه برای اطمینان از مطابقت دوره‌ها با آخرین فن آوری و توسعه و همچنین معرفی دوره‌های جدید برای پاسخگویی به تقاضای صنعت جدید انجام می‌شود. کارکنان دانشگاهی کبانگسان همیشه در جریان تکامل روشهای تدریس از جمله اجرای دوره‌های آنلاین گسترده (MOOC) قرار دارند. این دانشگاه برای تأمین هدف اصلی خود، یعنی آموزش مردمی، دارای ۱۳ دانشکده، ۱۳ انستیتو، ۱۰ دانشکده مسکونی و ۱۰ مرکز خدماتی است.

مرکز پزشکی (UKMMC) یک بیمارستان آموزشی است که در زمینه پزشکی شامل پیشرفت‌های عالی و جراحی‌های برجسته به چندین مرحله برجسته رسیده است. دانشگاه ملی مالزی همچنین دارای پنج آزمایشگاه زنده است که به تحقیقات علمی و جامعه شناسی در مورد پایداری سیستم‌های مختلف زیست محیطی در کشور اختصاص داده شده است. این آزمایشگاه‌ها نه تنها برای دانشجویان و محققان دانشگاه بلکه برای قدردانی و یادگیری عمومی برای همه آزاد است انستیتوی مطالعات قومی KITA)، UKM) تنها موسسه تحقیقاتی حقوق در مالزی است که به طور خاص بر مطالعات قومی تمرکز دارد. این دانشگاه در سطح ملی و بین المللی چندین جایزه و نشان را کسب کرده است. دانشگاه ملی مالزی دانشگاهی است که از منظر بین المللی فرهنگ‌ها و ارزشهای ملی خود را با موفقیت حفظ و گرامی داشته است.

دانشگاه مالایا (UM)

دانشگاه مالایا یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی است که در کوالالامپور، مالزی واقع شده است. طبق نظر دو آژانس رتبه بندی بین المللی این موسسه قدیمی‌ترین و بالاترین رتبه در آموزش عالی مالزی است. این دانشگاه سه نخست وزیر مالزی و سایر چهره‌های سیاسی، بازرگانی و فرهنگی برجسته ملی را فارغ التحصیل کرده است. سلف دانشگاه، کالج پزشکی کینگ ادوارد هفتم، در ۲۸ سپتامبر ۱۹۰۵ در سنگاپور، در زمان قلمرو امپراتوری انگلیس، تأسیس شد. در اکتبر ۱۹۴۹، ادغام کالج پزشکی کینگ ادوارد هفتم و کالج رافلز این دانشگاه را ایجاد کرد. رشد سریع در دهه اول خود باعث شد که دانشگاه در ۱۵ ژانویه ۱۹۵۹ به عنوان دو بخش مستقل سازماندهی شود، یکی واقع در سنگاپور و دیگری در کوالالامپور. در سال ۱۹۶۰، دولت مالزی اعلام کرد که این دو بخش باید خودمختار شوند و دانشگاه‌های ملی جدا باشند. یک شعبه در سنگاپور واقع شده بود، بعداً پس از استقلال سنگاپور از مالزی به دانشگاه ملی سنگاپور تبدیل شد و شعبه دیگر در کوالالامپور واقع شد و نام دانشگاه مالایا را حفظ کرد. این قانون در سال ۱۹۶۱ تصویب شد و دانشگاه مالایا در ۱ ژانویه ۱۹۶۲ رسماً تأسیس گردید.

امروزه دانشگاه مالایا بیش از ۲۵۰۰ عضو هیئت علمی دارد و به ۱۳ دانشکده، ۲ آکادمی، ۵ انستیتو و ۶ مرکز دانشگاهی تقسیم شده است. در آخرین رتبه بندی دانشگاه‌های QS جهانی، دانشگاه مالایا در رتبه ۵۹ جهانی، ۹ در آسیا، ۳ در جنوب شرقی آسیا و بالاترین رتبه در موسسه یادگیری در مالزی قرار دارد. در تاریخ ۱ دسامبر ۲۰۲۰ وزیران خارجه ژاپن به دلیل مشارکتهایشان در ارتقا آموزش زبان ژاپنی در مالزی به دانشکده زبان و زبانشناسی ژاپنی از دانشگاه مالایا تقدیر و تشکر کردند.

دانشگاه پوترا مالزی (UPM)

دانشگاه پوترا مالزی یا کالج کشاورزی مالایا توسط ارزیابی‌های دولت مستقل به عنوان یکی از دانشگاههای تحقیقاتی پیشرو مالزی شناخته می‌شود که دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد را با تمرکز بر علوم کشاورزی و زمینه‌های مرتبط با آن ارائه می‌دهد. پردیس اصلی دانشگاه UPM در سال ۱۹۳۱ به عنوان دانشکده کشاورزی در Serdang، سلانگور تأسیس شد. اکنون، UPM طیف گسترده‌ای از برنامه‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد را در بیشتر زمینه‌ها مانند علوم، مهندسی، پزشکی، دامپزشکی، تجارت و علوم اجتماعی ارائه می‌دهد. این دانشگاه در سال ۲۰۲۱ توسط Quacquarelli Symonds به عنوان سیزدهمین دانشگاه برتر جهان رتبه بندی شد همچنین در بین دانشگاه‌های آسیا رتبهٔ ۲۸ و در دانشگاه‌های برتر مالزی در رتبه ۲ قرار گرفت.

دانشگاه پوترا زندگی علمی خود را در سال ۱۹۷۳ با سه دانشکده بنیانگذار و یک بخش علوم پایه آغاز کرد. این دانشگاه اکنون ۵۹ برنامه کارشناسی، ۷ برنامه دیپلم و ۱۲ برنامه کارشناسی ارشد و دکترا را ارائه می‌دهد. این دانشگاه متشکل از ۱۶ دانشکده، ۸ مرکز، ۹ انستیتو، ۲ مدرسه، یک پارک دانشگاه و یک واحد شعبه در بینتولو، ساراواک است.

دانشکده کشاورزی یکی از سه دانشکده بنیانگذار این دانشگاه است که در سال ۱۹۷۱ پایهٔ دانشگاه را تشکیل داد. در پایان سال ۱۹۹۸، دانشکده کشاورزی دارای سه دپارمان دانشگاهی زراعت و باغداری، حفاظت گیاهان و علوم خاک بود. این دانشکده اکنون دارای شش دپارتمان علوم زراعت، علوم دامی، حفاظت از گیاهان، مدیریت زمین، تجارت و سیستم اطلاعات کشاورزی و فناوری کشاورزی است.

دانشگاه علوم مالزی (USM)

دانشگاه علوم مالزی یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی در مالزی است. این موسسه در تاریخ ۱ ژوئن ۱۹۶۹ به عنوان یک نهاد قانونی با اساسنامه خاص خود تأسیس شد و یکی از قدیمی‌ترین مؤسسات آموزش عالی در شمال مالزی است. این دانشگاه دارای سه پردیس است یک پردیس اصلی در جزیره پنانگ، یک پردیس بهداشتی در کلانتان و یک پردیس مهندسی در نبانگ تبال. با حدود ۲۸۳۰۰ دانشجوی کارشناسی ارشد و کارشناسی فقط در سال ۲۰۰۹، این دانشگاه یکی از بزرگترین دانشگاه‌ها از نظر ثبت نام در مالزی است و تعداد استادان حدود ۱۴۷۹ نفر است.

اولین دانشکده علوم پزشکی، اکنون دانشکده علوم بهداشت و دانشکده علوم دندانپزشکی را در خود جای داده است. دانشگاه علوم مالزی در زمینه‌های علوم خالص، علوم کاربردی، علوم دارویی، علوم و فناوری ساختمان، علوم اجتماعی، علوم انسانی و آموزش و همچنین تحقیقات انجام می‌دهد. این دانشگاه دوره‌هایی را در سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد به بیش از ۲۸۰۰۰ دانشجو ارائه می‌دهد. USM تنها دانشگاه در مالزی است که برنده جایزه نوآوری آسیا شده است.

۲۴ مدرسه دانشگاهی، ۱۴ مرکز و ۷ دپارتمان در این دانشگاه وجود دارد. از این مدارس، ۱۲ مدرسه علمی کاربردی و مبتنی بر فناوری هستند که شامل مهندسی عمران، مهندسی هوافضا؛ مهندسی شیمی؛ مهندسی برق و الکترونیک؛ مهندسی مواد و منابع معدنی؛ مهندسی مکانیک؛ مسکن، ساختمان و برنامه ریزی فناوری صنعتی؛ علوم پزشکی؛ علوم دندانپزشکی؛ علوم بهداشتی و علوم دارویی است و سه آموزشگاه هنرهای آزاد عبارتند از مطالعات تربیتی، علوم انسانی و علوم اجتماعی. دانشکده‌های علوم خالص علوم زیستی، علوم شیمی، علوم ریاضی، علوم رایانه و فیزیک همگی دوره‌هایی را ارائه می‌دهند که مشابه دوره‌های موجود در دانشگاه‌های دیگر است.

دانشگاه تکنولوژی مارا مالزی

دانشگاه تکنولوژی مارا یک دانشگاه دولتی است که در شاه علم، مالزی مستقر است. این دانشگاه شامل یک پردیس اصلی و ۳۴ پردیس دولتی است. این دانشگاه با ۱۷،۴۸۸ کارمند دانشگاهی و غیر دانشگاهی، بیش از ۵۰۰ برنامه از پایه تا مقطع تحصیلات تکمیلی را ارائه می‌دهد. در این دانشگاه تدریس به طور کامل به زبان انگلیسی انجام می‌شود. این دانشگاه از سال ۱۹۹۶ شروع به ارائه مدرک تحصیلی کرد و در سال ۱۹۹۹ به درجه دانشگاهی ارتقا یافت و پس از آن برای اولین بار مدرک کارشناسی ارشد را به دانشجویان ارائه کرد. از آن زمان تعداد برنامه‌های تحصیلات تکمیلی به بیش از ۶۰ مورد افزایش یافته است که هر یک را می‌توان در سه بخش علوم و فناوری، تجارت و مدیریت و علوم اجتماعی و علوم انسانی طبقه بندی کرد.

دانشگاه تکنولوژی مارا یک دانشگاه جامع است که طیف گسترده‌ای از برنامه‌ها را در بساری از زمینه‌ها ارائه می‌دهد. از موسیقی، هنرهای نمایشی، هنر و طراحی، معماری، حقوق، علوم کامپیوتر و ریاضیات، مهندسی، بازرگانی و حسابداری گرفته تا دندانپزشکی و پزشکی. حدود نیمی از ۵۰۰ برنامه موجود در این دانشگاه مربوط به برنامه‌های تحصیلات تکمیلی است و تقریباً همه آن‌ها در پردیس اصلی در شاه علم و پردیس سلنگور ارائه می‌شوند. حدود ۴۰،۰ دانش آموز تمام وقت در پردیس سلنگور ثبت نام کرده و حدود ۵٪ نیز در دوره نیمه وقت تحصیل می‌کنند. از سال ۲۰۱۷ دانشگاه تکنولوژی مارا رسماً اجازه ثبت نام دانشجویان بین المللی در برنامه تحصیلات تکمیلی خود را داد.

مشاوره

برای تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در مالزی با مشاورین متخصص GO2TR  در ارتباط باشید.

ارزیابی تحصیلی
برای ارزیابی تحصیلی، با موسسه ما تماس بگیرید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طبقه‌بندی: آرشیو تحصیل
برای مهاجرت از متخصصان GO2TR مشاوره بگیرید:تماس: ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱