x
اگر اولین بار هست که از سایت GO2TR دیدن می‌کنین، حتما از این صفحه شروع کنین!
جستجوی تحصیل در مالزی
شما می‌توانید با جستجوی کلیدواژه مورد نظر مقاله کاملی در ارتباط با تحصیل در مالزی در سایت موسسه مهاجرتی گوتوتی‌آر مطالعه کنید.

تحصیل در مالزی

ما در این مقاله تلاش کرده‌ایم تا اطلاعات کاملی در مورد نظام آموزشی، مقاطع تحصیلی، دانشگاه‌های معتبر، هزینه‌ها و بورسیه‌های کشور مالزی به شما ارائه دهیم و شما را با شرایط تحصیلی در مالزی آشنا سازیم.

مقدمه

تحصیل در مالزی

مالزی که در جنوب شرقی آسیا واقع شده است یکی از محبوب‌ترین کشورهای آسیایی برای تحصیل به‌شمار می‌رود. این کشور به دلیل اینکه در سال‌های اخیر پیشرفت زیادی داشته است و یکی از امن‌ترین وزیبا‌ترین کشورهای آسیایی است به یکی از پرطرفدارترین کشورهای آسیایی برای ادامه تحصیل تبدیل شده است. همچنین کشور مالزی از امکانات رفاهی و تفریحی و جاذبه‌های گردشگری بسیار زیادی برخوردار است؛ از این رو این کشور یکی از توریستی‌ترین کشورهای آسیایی به‌شمار می‌رود و سالانه افراد زیادی سفر به مالزی را انتخاب می‌کنند؛ به‌همین دلیل این کشور از تنوع فرهنگی زیادی برخوردار است. پیشنهاد ما این است که قبل از مهاجرت به مالزی کمی با این کشور آشنا شوید. مالزی 13 استان دارد که کوالالامپور، پایتخت آن است. مردم در این کشور به زبان مالیایی صحبت می‌کنند و حدود 30 میلیون نفر جمعیت دارد. در سال‌های اخیر به دلیل کیفیت بالای آموزشی و رفاهی، دانشجویان ایرانی زیادی تمایل دارند که در دانشگاه‌های این کشور تحصیل کنند. در این مقاله تلاش کرده‌ایم که به مقاطع مختلف تحصیلی دانشگاهی، هزینه‌ها، رشته‌های مختلف و نظام آموزشی و به طور کل به تحصیل در مالزی بپردازیم.

برخی از دانشگاه‌های مالزی جزء 50 دانشگاه برتر جهان هستند.
در صورتی‌که متقاضی از لحاظ تسلط بر زبان انگلیسی مشکل داشته باشد می‌تواند در دوره‌های زبان انگلیسی که در کالج‌های مخصوص در مالزی برگزار می‌شود، شرکت کند.

مقاطع تحصیلی مالزی

نظام آموزشی

دوره پیش از دانشگاه در مالزی به سه قسمت پیش‌دبستانی، دبستان و دبیرستان تقسیم‌بندی می‌شود. دبیرستان خود شامل دو دوره اول و دوم می‌شود.

زبان تحصیل در مالزی، زبان مالایی است. البته به منظور کمک به دانشجویان بین‌الملل که برای ورود به دانشگاه مستلزم ورود به کالج و معادل‌سازی مدارک خود هستند، برخی از دروس در دوره دبیرستان به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. جالب است بدانید که مدارسی در این کشور وجود دارند که زیر‌نظر آموزش و پرورش چین اداره می‌شوند و سیستم آموزشی آن‌ها با مالزی متفاوت است. زبان تحصیل در این مدارس، زبان چینی است. غیر مدارس چینی، مدارس بین‌المللی دیگری برای تحصیل در مالزی وجود دارد. این کشور دانش‌آموزان را برای شرکت در عرصه‌های مختلف بین‌المللی آماده می‌کند. برخی از این مدارس طبق سیستم آموزشی کشورهایی چون انگلیس، ژاپن و آمریکا کار می‌کنند.

پس از پایان دبیرستان اکثر دانشجویان مالزی وارد دانشگاه می‌شوند. دانشگاه‌های مالزی، دولتی و غیردولتی هستند. تعدادی از دانشگاه‌های این کشور دارای پردیس‌هایی هستند که رشته‌های مختلفی در آن‌ها ارائه می‌شود. 

تحصیل در مالزی برای دانشجویان بین‌المللی در این پردیس‌ها راحت‌تر است و می‌توانند با هزینه پایین و امکانات خوب تحصیل کنند.

لیسانس در مالزی

لیسانس

در قسمت‌های اخیر مقاطع مختلف و رونق آن‌ها و نحوه پذیرش گرفتن در مالزی را بررسی می‌کنیم. لیسانس در مالزی یک دوره سه تا چهار ساله است؛ اگر مدرک دیپلم شما 12 ساله باشد، معمولا تحصیل لیسانس شما سه سال طول خواهد کشید و اگر پیش‌دانشگاهی را سپری نکرده باشید می‌توانید یک سال در کالج‌های مالزی تحصیل کنید و این موضوع باعث می‌شود که دوره تحصیل شما در این کشور چهار ساله شود.

برای اینکه بتوانید مشغول تحصیل در مالزی در مقطع لیسانس شوید، لازم است معدل دیپلم بالای 14 داشته باشید، از دیگر شرایط مورد‌نیاز برای پذیرش گرفتن در دانشگاه‌های مالزی مدرک زبان است. معمولا مدرک زبان آیلتس در دانشگاه‌های مالزی مورد قبول است؛ اما برخی از دانشگاه‌ها مدرک تافل قبول می‌کنند؛ اگر مدرک زبان ندارید می‌توانید پیش از ورود به دانشگاه در دوره‌های زبان ارائه شده شرکت کنید و پس از اخذ مدرک پایان دوره‌، وارد دانشگاه شوید؛ البته از آن‌ جایی که این کار وقت زیادی از شما می‌گیرد، توصیه می‌کنیم پیش از ورود به مالزی مدرک زبان خود را بگیرید.

دانشجویانی که برای تحصیل در مالزی در مقطع لیسانس اقدام می‌کنند باید سن آن‌ها کم‌تر از 30 سال باشد تا بتوانند درخواست دهند. 

فوق لیسانس در مالزی

فوق لیسانس

طول این دوره در مالزی معمولا یک سال و نیم تا دو سال است؛ البته برای برخی از رشته‌ها ممکن است یک ترم کم‌تر یا بیشتر طول بکشد. تحصیل در مالزی در مقطع کارشناسی‌ارشد به سه صورت امکان‌پذیر است.

 • دانشجویان می‌توانند به صورت حضوری در دانشگاه‌های مالزی تحصیل کنند. این دسته از دانشجویان مانند دانشجویان کارشناسی در کلاس حضور خواهند داشت و در پایان در امتحانات شرکت می‌کنند و واحدهای خود را می‌گذرانند.
 • شکل دوم کارشناسی‌ارشد، تحقیقاتی است؛ به این صورت که دانشجو یک موضوع برای تحقیق انتخاب می‌کند و به کمک استاد راهنمای خود به انجام پروژه پژوهشی خود می‌پردازد. در این نوع از تحصیل، دانشجو مستلزم حضور در کلاس نیست و به محض ارائه پژوهش خود و دفاع مناسب از آن می‌تواند مدرک خود را دریافت کند، معمولا دانشجویان ممتاز این نوع تحصیل در کارشناسی‌ارشد را انتخاب می‌کنند. دانشجویانی که در این گروه تحصیل می‌کنند، راحت‌تر از سایرین می‌توانند از بورسیه‌های تحصیلی بهره‌مند شوند و همچنین ارائه مقاله و تقویت رزومه تحصیلی برای آن‌ها راحت‌تر خواهد بود.
 • نوع سوم تحصیل در مالزی در مقطع کارشناسی‌ارشد به صورت ترکیبی بین حضوری و تحقیقی است؛ به این صورت که دانشجو چند ترم را به صورت حضوری سپری می‌کند و واحدهای مربوطه را می‌گذراند؛ پس از آن وارد بخش تحقیقاتی می‌شود که دیگر کلاسی ندارد و باید به کمک استاد راهنمای خود یک پژوهش ارائه دهد تا بتواند مدرک فوق‌لیسانس را اخذ کند؛ پس از دانشجویان کارشناسی‌ارشد تحقیقی، دانشجویانی که در دوره‌های ترکیبی شرکت کرده‌اند در اولویت دریافت بورسیه‌های تحصیلی قرار دارند. 
از امکاناتی که دانشگاه‌ها برای دانشجویان کارشناسی‌ارشد فراهم می‌کنند، خوابگاه‌های مجردی و متاهلی است. 

برای این‌که بتوانید در دانشگاه‌های مالزی پذیرش بگیرید، لازم است معدل دوره لیسانس شما بالای 12.5 باشد. توجه کنید که ارائه مدرک زبان الزامی است و در صورتی‌که آن را ندارید می‌توانید در دوره‌های زبان پیش از ورود به دانشگاه شرکت کنید؛ البته بهتر است پیش از ورود به مالزی مدرک زبان خود را دریافت کنید تا منجر به اتلاف وقت و هزینه در مالزی نشود. 

مدارک مورد نیاز برای درخواست پذیرش در مقطع کارشناسی‌ارشد در کشور مالزی عبارتند از:

 • ویزای تحصیل در مالزی؛
 • مدرک لیسانس به‌صورت ترجمه شده توسط مترجم‌های تأیید شده توسط سفارت مالزی در ایران؛
 • توصیه‌نامه‌؛
 • انگیزه‌نامه؛
 • مدارک مبتنی بر داشتن حامی مالی و کپی از مدارک شناسایی خواهد بود.

توصیه‌نامه و انگیزه‌نامه یکی از مهم‌ترین مدارکی هستند که شما برای پذیرش در دانشگاه ارائه می‌دهید، برای نوشتن انگیزه نامه نهایت دقت و تلاش خود را به کار بگیرید.

توصیه می‌شود این کار را به کمک یک مشاور با تجربه انجام دهید تا بتوانید انگیزه‌نامه خوبی ارائه کنید.
به صورت conditional  هم می‌توانند پذیرش بگیرند.

دکترا در مالزی

دکترا

دوره دکترا در مالزی به‌صورت تحقیقی است و بین سه تا چهار سال طول می‌کشد. هزینه تحصیل در مالزی در این دوره وابسته به رشته و خصوصی یا دولتی بودن دانشگاه متفاوت است.

برای این‌که بتوانید در دوره دکترا پذیرش بگیرید و به تحصیل در این کشور بپردازید، لازم است که:

 • معدل لیسانس و فوق‌لیسانس شما بالا باشد.
 • برخی از دانشگاه‌ها دارای شرط معدل بالای 15 است.
 • همچنین باید مدرک زبان ارائه دهید، بهتر است مدرک زبان خود را از ایران بگیرید و سپس برای تحصیل در مالزی وارد این کشور شوید تا مجبور به گذراندن دوره زبان در این کشور نباشید. 

دانشجویان مقطع دکترا می‌توانند به تدریس در مقاطع پایین‌تر بپردازند و حتی با پروژه‌هایی که انجام می‌دهند به کسب درآمد بپردازند. بورسیه‌های تحصیل در مالزی در این دوره از رونق بیشتری برخوردار است و بیشتر به دانشجویان ممتاز تعلق می‌گیرد.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش دکترا در دانشگاه‌های مختلف متفاوت است؛ اما تمام دانشگاه‌ها به مدارکی که در ادامه ذکر می‌کنیم، نیاز دارند:

 • مدرک لیسانس به‌صورت ترجمه شده توسط مترجم‌های مورد تأیید سفارت مالزی
 • توصیه‌نامه اساتید
 • پرپوزال تخصصی با فرمت تعیین شده توسط دانشگاه
 • ضمانت‌نامه تأمین هزینه‌ها و داشتن پشتوانه مالی
 • ویزای تحصیل در مالزی
 • عکس و کپی از مدارک شناسایی

پیش از این که مدارک را به سفارت مالزی تحویل دهید، به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید و بررسی کنید که به مدارکی بیش از آن چه گفته شد نیاز دارد یا خیر.

نکته‌ی دیگری که گفتن آن خالی از لطف نیست، این است که سعی کنید از اساتیدی که شما را به خوبی می‌شناسند و می‌توانند توصیه‌نامه خوبی برای شما بنویسند، درخواست نوشتن توصیه‌نامه کنید.

توصیه‌نامه یکی از مدارکی است که تأثیر بسزایی در پذیرش یا عدم پذیرش شما برای تحصیل در مالزی دارد. این موضوع برای دانشجویان کارشناسی‌ارشد و دکترا بسیار مهم است.

مدارس مالزی

مدارس مالزی

از آن‌ جایی‌ که تعداد ایرانیان مقیم مالزی کم نیست، مدارس ایرانی در این کشور وجود دارند که دانش‌آموزان ایرانی تبار می‌توانند در آن‌ها تحصیل کنند. مدرسه معرفت و مدرسه امام خمینی از معروف‌ترین مدارس ایرانی در مالزی هستند. فرزندان شما با تحصیل در این مدارس، علاوه‌بر این که مطابق با نظام آموزشی مالزی درس می‌خوانند و همه چیز را می‌آموزند، با فرهنگ ایرانی  آشنا خواهند شد و هرگز با وطنشان غریبه نمی‌شوند. این مدارس تمام آموزش‌های لازم را به دانش‌آموزان خود ارائه می‌دهد و آن‌ها را برای ورود به دانشگاه‌ها یا بازارهای کار آماده می‌کند.

برای تحصیل در مدرسه بین‌المللی در مالزی باید هزینه کافی را داشته باشید و فرزند شما در آزمون زبان و ریاضی نمره قبولی کسب نماید و بسیار مهم است که فرزندتان زبان انگلیسی را در سطح خوب بداند تا اذیت نشود و ارتباط برقرار کند. 

سان وی، معرفت، مهساو ... از مدارس بین‌المللی معتبر این کشورند.

اعتبار دانشگاه‌های مالزی

اعتبار دانشگاه های مالزی

تحصیل در مالزی یکی از بهترین انتخاب‌ها برای افرادی است که می‌خواهند در آسیا تحصیل کنند؛ چرا که دانشگاه‌های این کشور دارای اعتبار خوبی در سطح جهانی هستند و حتی چهار دانشگاه از دانشگاه‌های این کشور در بین 50 دانشگاه برتر جهان دسته‌بندی می‌شوند.

کشور مالزی دارای موسسات دولتی و خصوصی است. توجه کنید که مالزی یکی از کشورهای پیشرفته است و به همین دلیل در ارائه بسیاری از رشته‌ها معروف و معتبر است. 

فارغ التحصیلان این کشور می‌توانند در سطح بین الملل مشاغل خوبی برای خود فراهم کنند؛ البته تمام دانشگاه‌های این کشور معتبر نیستند و لازم است پیش از اینکه مشغول به تحصیل در مالزی شوید و برای پذیرش اقدام کنید، درباره دانشگاه‌هایی که در این کشور وجود دارند، تحقیق کنید که رشته مورد‌نظر شما در کدام دانشگاه‌ها ارائه می‌شود.

شما با تحصیل در دانشگاه‌های برتر و مورد تایید جهانی واقع در این کشور می‌توانید برای مقاطع بعدی و یا در مقطع خودتان پروسه‌ای را طی نمایید و سپس انتقالی و یا پذیرش دریافت نمایید.

چاپ مقالات علمی در مالزی

چاپ مقالات علمی در مالزی

همانطور‌که پیش از این گفتیم، کشور مالزی در تلاش است تا دانشجویان نخبه و محققان و پژوهشگران را به کشور خود جذب کند و اگر شما جزء این دسته هستید، نه تنها می‌توانید به راحتی پذیرش بگیرید؛ بلکه از بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیل در مالزی بهره‌مند خواهید شد. ارائه مقاله و چاپ آن در مجلات معتبر علمی مدرکی است که سطح علمی شما را اثبات می‌کند و باعث می‌شود اگر قصد تحصیل در این کشور را داشته باشید، با استقبال دانشگاه‌ها مواجه شوید.

البته ارائه مقاله علمی حین تحصیل در مالزی مورد اهمیت است. شما می‌توانید حین پژوهش و به خصوص در مقاطع فوق‌لیسانس و دکترا مقاله بنویسید و آن را چاپ کنید؛ هرچه ایده مقاله شما جدیدتر باشد، امتیازات بیشتری برای شما به ارمغان خواهد آورد و می‌توانید از تشویق‌هایی که دانشگاه‌ها و اساتید راهنما برای شما در نظر می‌گیرند، استفاده کنید.

رشته‌های غیر پزشکی

رشته های غیر پزشکی

اما رشته‌هایی که پیش از این درمورد آن‌ها صحبت کردیم، تنها گزینه‌های شما برای تحصیل در مالزی نیستند. دانشجویان کشورهای مختلف برای تحصیل در رشته‌های مختلفی در این کشور درخواست می‌دهند که در ادامه پرطرفدارترین آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

 • رشته مهندسی نفت یکی از گرایش‌های مهندسی است که در دانشگاه‌های مالزی ارائه می‌شود و در برخی از آن‌ها ارائه این رشته از سطح علمی بالایی برخوردار است. شما می‌توانید در گرایش‌های مختلف این رشته مانند حفاری، بهره‌برداری از منابع نفت، اکتشاف و مخازن به تحصیل در مالزی بپردازید. دانشگاه مالایا بهترین دانشگاه‌ مالزی برای تحصیل در این رشته است.
 • اگر قصد تحصیل در قاره آسیا در رشته خلبانی را دارید می‌توانید مالزی را انتخاب کنید. در کشور مالزی دوره‌های مختلفی برای آموزش جوانب مختلف پرواز ارائه می‌شود. خلبانی و مهندسی هوافضا محبوب‌ترین این دوره‌ها هستند، در دوره خلبانی در مالزی شما یاد می‌گیرید که چگونه یک هواپیما را کنترل کنید و به یک خلبان حرفه‌ای تبدیل شوید؛ به‌طور کلی هر آن‌ چه لازم است درمورد پرواز بدانید تا به یک خلبان تبدیل شوید، در کشور مالزی به شما یاد داده می‌شود.
 • کشور مالزی دارای دانشگاه‌ هنر است که شما می‌توانید در گرایش‌های مختلف هنر مانند هنرهای نمایشی، طراحی مد و جواهر و موسیقی در این دانشگاه تحصیل کنید. نکته‌ای که وجود دارد این است که این دانشگاه از مقطع دیپلم تا مقطع دکترا را ارائه می‌دهد و می‌توانید به زبان انگلیسی در رشته مورد علاقه خود تحصیل کنید؛ به غیر از دانشگاه هنر مالزی، تعدادی از دانشگاه‌های این کشور دارای دانشکده‌های هنر هستند که برخی از رشته‌های هنری در آن‌ها ارائه می‌شود. شما می‌توانید با تحقیق و بررسی یکی از این دانشگاه‌ها را برای تحصیل در مالزی انتخاب کنید.
 • اگر بخش دانشگاه‌های برتر مالزی را مطالعه کرده باشید، به این نتیجه رسیده‌اید که شاخه‌های مختلف رشته مهندسی در مالزی از رونق خوبی برخوردار است و تعدادی از دانشگاه‌های برتر این کشور صرفا رشته‌های فنی و مهندسی را ارائه می‌دهند. رشته مهندسی کامپیوتر یکی از پر طرفدارترین رشته‌ها در این دانشگاه‌هاست که در برخی از آن‌ها با کیفیت بالایی ارائه می‌شود.
 • برخی از دانشگاه‌های مالزی دارای دانشکده حقوق هستند، یکی از این دانشگاه‌ها دانشگاه ملی مالزی است که رشته حقوق را با سطح بالایی ارائه می‌دهد. شما می‌توانید از مقطع لیسانس تا دکترا در رشته‌ی حقوق و سایر رشته‌های مرتبط با آن در کشور مالزی تحصیل کنید.
 • توریستی بودن یک کشور برای دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته گردشگری را دارند بسیار اهمیت دارد. به همین دلیل مالزی یکی از بهترین مقاصد آسیایی برای تحصیل در این رشته است. دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در مالزی در رشته‌های توریسم، هتلداری و... درخواست می‌دهند.
 • داروسازی رشته‌ای است که پس از پزشکی و دندانپزشکی مورد استقبال دانشجویان رشته تجربی است. توجه کنید که پذیرش گرفتن در این رشته به‌دلیل تقاضای زیاد، کار ساده‌ای نیست و به همین دلیل لازم است معدل بالا و نمره زبان خوبی داشته باشید.
این‌ها تنها رشته‌های ارائه شده در کشور مالزی نیستند و شما می‌توانید در تمام رشته‌های دلخواهتان در مالزی درس بخوانید؛ به‌طور کلی می‌توان گفت تمام رشته‌هایی که در ایران شناخته‌ شده‌اند در مالزی وجود دارند و تحصیل در مالزی برای دانشجویان ایرانی امکان‌پذیر است.

علوم تغذیه در کشور مالزی

کشور مالزی از کشورهای آسیایی شرق آسیا است که به دلیل پیشرفت اقتصادی که در سال‌های اخیر داشته است مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. تنوع غذایی بالا، حمل و نقل ارزان، امکان تحصیل رایگان از مزیت‌های مهاجرت به کشور مالزی هستند. هزینه‌های زندگی در کشور مالزی نسبت به بسیاری از کشورهای آسیایی و اروپایی و آمریکایی بسیار پایین بوده؛ به‌طوری‌ که شهر کوالالامپور در چند سال گذشته جزء مرقوم به صرفه‌ترین شهر دانشجویی انتخاب شده است؛ به‌طور متوسط می‌توان هزینه زندگی در کشور مالزی را ماهانه ۶۵۰ تا ۸۵۰ دلار آمریکا در نظر گرفت. دانشگاه پوترای در شهر پوتراجایای مالزی یکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران است که علوم تغذیه را در مقاطع فوق‌لیسانس و دکتری ارائه می‌دهد.

زبان تدریس در این دانشگاه انگلیسی است.

بورسیه تحصیلی در مالزی

بورسیه تحصیلی مالزی

دانشجویانی که به تحصیل در خارج از کشور فکر می‌کنند، پیش از بررسی بودجه تحصیلی خود، شرایط بورسیه و کمک هزینه‌های تحصیل در آن کشور را بررسی می‌کنند؛ اگر قصد تحصیل در مالزی در دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان یا موسسات زبان را دارید باید بدانید که در هیچ مقطعی بورسیه تحصیلی برای شما وجود نخواهد داشت و شما خودتان موظف به تأمین هزینه‌های تحصیلی خود هستید. گاهی اوقات این موسسات تنها بسته‌های تخفیف در شهریه را ارائه می‌دهند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. 

بورسیه‌های تحصیلی معمولا در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌شوند و برخی از دانشگاه‌های خاص به دانشجویان کارشناسی بورسیه می‌دهند، هرچه سوابق تحصیلی شما از افتخارات بیشتری برخوردار باشد و نمرات و معدل بالاتری داشته باشید، شانس بیشتری برای دریافت بورسیه‌های تحصیلی خواهید داشت. 

بورسیه‌های تحصیل در مالزی به گروه‌های مختلفی از دانشجویان اعطا می‌شوند که در ادامه چند نمونه از بورسیه‌های تحصیلی ارائه شده در این کشور را برای شما نام می‌بریم.

 • اولین بورسیه تحصیلی بورسیه‌ای است که به جذب نخبگان برای تحصیل در دوره دکترا تعلق می‌گیرد، برای دریافت این بورسیه باید نمرات و معدل شما در دوره کارشناسی‌ارشد بالا باشد و سابقه علمی خوبی داشته باشید. به‌عنوان مثال دانشجویانی که مقاله ارائه داده باشند و آن‌ها را در مجلات معتبر علمی چاپ کرده باشند، نسبت به سایرین در اولویت دریافت بورسیه تحصیلی دکترا قرار دارند.
 • همچنین پژوهشگران در برخی از رشته‌ها مانند علوم مهندسی، اقتصاد و امور اسلامی، کشاورزی و شیلات، فناوری اطلاعات و ارتباطات، ساختمان‌سازی و... نسبت به پژوهشگران در سایر رشته‌ها در اولویت دریافت بورسیه هستند.
 • بورسیه تحصیلی کارشناسی‌ارشد به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که دوره کارشناسی‌ارشد خود را به صورت تحقیقاتی ادامه می‌دهند. تحصیل در مالزی در کارشناسی ارشد به سه صورت تحقیقاتی، تحصیلی و ترکیبی از تحصیلی و تحقیقاتی امکان‌پذیر است که در بخش‌های بعدی توضیحات کاملی ارائه می‌دهیم. این بورسیه تحصیلی به تعداد کمی از دانشجویان نخبه تعلق می‌گیرد.
 • برخی از دانشگاه‌های دولتی مالزی بخشی از بودجه خود را به ارائه بورسیه‌های تحصیلی، تخصیص می‌دهند و به‌همین دلیل دانشجویان ممتاز می‌‌توانند از این بورسیه‌ها استفاده کنند. البته شرایط هر بورسیه وابسته به دانشگاه فرق می‌کند و به‌همین دلیل لازم است اطلاعات لازم درباره این نوع از بورسیه‌های تحصیلی را از دانشگاه خود کسب کنید.
 •  آخرین بورسیه تحصیل در مالزی، بورسیه‌های اساتید راهنما است. دانشجویان دکترا برای انجام پژوهش‌های خود باید یک استاد راهنما که اصطلاحا سوپروایزر نامیده می‌شود، انتخاب کنند. اساتید راهنما از دانشگاه بودجه دریافت می‌کنند تا هزینه‌های تحقیقات را تأمین کنند. بخشی از این بودجه به عنوان بورسیه تحصیل در مالزی به دانشجویی که در این زمینه به پژوهش می‌پردازد، تعلق می‌گیرد.
بنابراین همکاری با استاد راهنما و نشان دادن توانایی‌های خود به آن‌ها می‌تواند باعث شود که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی از سوی اساتید راهنمای خود شوید.

تسهیلات دانشجویی مالزی

خدمات بانکی دانشجویان مالزی

خدمات بانکی برای دانشجویان

مالزی یکی از کشورهایی است که دین رسمی آن با دین رسمی کشور ما یکی است و همین امر باعث شده است که روابط خوبی بین ایران و مالزی برقرار باشد. تراکنش‌های بانکی بین دو کشور به سادگی انجام می‌شود و دانشجویان مشکلی برای خدمات بانکی نظیر افتتاح حساب و تراکنش و کار با حسابشان نخواهند داشت. 

افتتاح حساب بانکی جزء اولویت‌های دانشجویانی است که برای تحصیل در مالزی وارد این کشور می‌شوند. حساب‌های بانکی در مالزی به دو دسته جاری و حساب پس‌انداز تقسیم‌بندی می‌شوند. افتتاح حساب جاری تنها برای کسانی میسر است که دارای ویزای کار و سرمایه‌گذاری در مالزی هستند. دانشجویان باید حساب پس‌انداز در این کشور افتتاح نمایند. در کشور مالزی علاوه‌بر بانک‌های داخلی، شعب برخی از بانک‌های هند، انگلیس و چین وجود دارد؛ اگر‌چه دانشجویان ایرانی امکان افتتاح حساب در بانک‌های بین‌المللی مالزی را دارند؛ اما حساب در بانک‌های داخلی مالزی کاربرد بیشتری برای دانشجویان دارد. 

بانک‌های مالزی انواع خدمات حضوری و غیر حضوری را ارائه می‌دهند و دانشجویان می‌توانند با استفاده از اینترنت، کارت‌های بانکی و خدمات تلفنی کلیه کارهای بانکی خود را انجام دهند. خدمات غیر حضوری بانک‌ها باعث می‌شود شما به زمان محدود نشوید و حتما نیاز به مراجعه به بانک نداشته باشید. 

برای این‌که بتوانید در مالزی حساب باز کنید باید ابتدا از دانشگاه خود نامه افتتاح حساب دریافت کنید و برای بانک مربوطه ببرید، برای دریافت این نامه باید درخواست دهید و پس از چند روز نامه خود را تحویل بگیرید. توجه کنید که علاوه‌بر نامه باید ویزای تحصیل در مالزی را همراه خود داشته باشید؛ در واقع ویزای تحصیل در مالزی مدرک شناسایی شما در این کشور است و برای طی کردن تمام مراحل اداری لازم است.

برخی از دانشگاه‌های بزرگ در مالزی شعبی از بانک‌های این کشور را در خود دارند که امکان دسترسی و انجام خدمات بانکی را برای دانشجویانی که در آن‌ها تحصیل می‌کنند را راحت‌تر کرده است.
 

تسهیلات درمانی دانشجویان مالزی

بیمه و تسهیلات درمانی دانشجویی مالزی

معمولا بیمه یکی از مهم‌ترین مسائلی است که برای تحصیل در مالزی اقدام می‌کنند. کلیه دانشجویان در مالزی می‌توانند از خدمات بیمه این کشور بهره‌مند شوند. تمام دانشگاه‌ها و کالج‌ها و حتی موسسات زبان در این کشور با شرکت‌های بیمه قرارداد می‌بندند تا دانشجویان خود را تحت پوشش بیمه‌های آن‌ها قرار دهند، معمولا شرکت بیمه‌ای که دانشگاه با آن قرارداد دارد، دارای یک دفتر در دانشگاه خواهد بود که دانشجویان می‌توانند با مراجعه به آن‌ها و بررسی خدماتی که ارائه می‌دهند، از بیمه‌های آن‌ها استفاده کنند؛ البته الزامی برای تحت پوشش بیمه‌ای که دانشگاه با آن قرارداد بسته است وجود ندارد و شما برای ثبت‌نام تنها لازم است بیمه‌نامه خود را ارائه دهید؛ بنابراین اگر خدمات ارائه شده توسط شرکتی که در دانشگاه وجود دارد، باب میل شما نبود می‌توانید با سایر شرکت‌های بیمه در این کشور قرارداد ببندید؛ البته به این نکته توجه کنید که ممکن است مجبور باشید هزینه بیشتری برای تحت پوشش بیمه‌های دیگر قرار گرفتن، صرف کنید. بهتر است این کار را در اولین روزهای تحصیل در مالزی انجام دهید و تکلیف آن را مشخص کنید. 

شما باید هزینه بیمه خود را همزمان با شهریه دانشگاه پرداخت کنید و یا زمانی‌که ویزای تحصیل در مالزی را دریافت می‌کنید، باید هزینه بیمه را پرداخت نمایید. 

شرایط و خدمات ارائه شده توسط بیمه‌نامه‌های مختلف متفاوت است. دانشگاه‌ها معمولا دانشجویان را تحت پوشش بیمه‌های دانشجویی عمومی قرار می‌دهند که هزینه‌های درمان‌های اورژانسی مانند ویزیت پزشک عمومی، مراجعه به اورژانس و داروهای اورژانسی را در بر می‌گیرد و برای سایر درمان‌ها دانشجو شخصا باید هزینه‌ها را پرداخت کند.

اگر قصد دارید از بیمه‌نامه خود برای بیماری‌های خاص استفاده کنید، لازم است از شرایطی که برای ارائه این خدمات دارند آگاه شوید، برای این کار می‌توانید از دفتر بیمه‌ای که با آن قرارداد بسته‌اید، راهنمایی بگیرید.

کارت دانشجویی مالزی

امتیازات کارت دانشجویی مالزی

این که بگوییم دانشجویانی که به تحصیل در مالزی می‌پردازند از امکانات ویژه‌ای برخوردارند، اشتباه است. هزینه‌های زندگی در کشور مالزی نسبتا پایین است؛ از طرفی دانشجویان می‌توانند در محل‌های مختلف تخفیف دریافت کنند. 

همانطور که می‌دانید مالزی کشوری است که از دیدنی‌های طبیعی و تفریحات بسیار زیادی برخوردار است و جزء کشورهای توریستی جهان محسوب می‌شود؛ از این رو دوران تحصیل شما می‌تواند بسیار جذاب باشد. بسیاری از مکان‌های گردشگری در مالزی برای دانشجویان تخفیف‌های خاصی در ورودی و هزینه‌های دریافتی قائل می‌شوند. 

همچنین برخی از مراکز غذاخوری مانند رستوران‌ها و کافه‌ها و... به دانشجویان تخفیف می‌دهند؛ همچنین تعدادی از فروشگاه‌های بزرگ در مالزی تخفیفاتی برای دانشجویان در‌نظر می‌گیرند و به همین دلیل بهتر است حین تفریح، گردش و خرید در مالزی کارت دانشجویی خود را به همراه خود داشته باشید.

برخی از دانشگاه‌ها با موسساتی قرارداد می‌بندند و برای دانشجویان تخفیف می‌گیرند و در صورتی‌که از آن‌ها خرید کنید می‌توانید در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید؛ پس لازم است در این باره از دانشگاه و اداره امور دانشجویان خود پرس‌وجو کنید.

خوابگاه در مالزی

خوابگاه در مالزی

در بسیاری از دانشگاه‌های کشور مالزی برای دانشجویانی که برای تحصیل به این کشور مهاجرت کرده‌اند، امکانات اقامتی و خدمات رفاهی در نظر گرفته می‌شود. اکثر دانشگاه‌های دولتی و خصوصی این کشور دارای خوابگاه‌های مجردی و متاهلی هستند؛ البته باید پیش از اینکه وارد این کشور شوید برای رزرو این خوابگاه‌ها درخواست دهید؛ البته بسیاری از دانشجویان ترجیح می‌دهند که خانه‌هایی در بیرون از فضای دانشگاه اجاره کنند و به تنهایی یا به همراه دوستان خود در آن‌ها زندگی کنند. 

در کشور مالزی هزینه اجاره آپارتمان با هزینه اجاره یک اتاق در خوابگاه برابری می‌کند و به همین دلیل دانشجویان ترجیح می‌دهند در آپارتمان‌هایی که امکانات بیشتری دارند، سکونت کنند؛ البته به این نکته توجه کنید که هزینه اجاره تنها در صورتی برابر است که شما با یک یا چند نفر به اجاره آپارتمان بپردازید و اگر بخواهید به تنهایی در یک آپارتمان اقامت کنید باید هزینه بیشتری برای آن صرف کنید. 

نکته‌ی دیگری که وجود دارد این است که خوابگاه‌های دانشگاه‌ها در محوطه دانشگاه‌ها قرار دارند که در برخی از آن‌ها دسترسی به فروشگاه‌ها و مرکز شهرها ندارند، این از دیگر عواملی است که باعث می‌شود دانشجویان و به‌خصوص دانشجویان ایرانی، آپارتمان‌های دانشجویی را برای اقامت انتخاب کنند. 

در خوابگاه‌های مالزی امکان اجاره اتاق به‌صورت موقت وجود دارد. شما می‌توانید در ماه‌های اولیه تحصیل، جهت آشنایی با محیط و پیدا کردن دوستان تازه در خوابگاه دانشگاه خود اقامت کنید و پس از آن به تنهایی یا به همراه دوستان خود، آپارتمان اجاره کنید؛ اگر قصد دارید از همان ابتدای دوران تحصیل در مالزی در آپارتمان اقامت کنید، بهتر است خانه‌ای نزدیک به دانشگاه خود انتخاب کنید تا در زمانی‌که برای آشنایی با شهر محل تحصیل خود صرف می‌کنید با مشکل مواجه نشوید.

توجه کنید که خانه‌ها در این کشور گاها دارای استخر و سالن ورزشی و فروشگاه  هستند که امکانات بالایی دارند و هزینه آنها هم مسلما کمی بیشتر خواهد بود.

دانشجویانی که در کالج‌های زبان برای تحصیل در رشته‌های زبان یا یادگیری زبان برای ورود به دانشگاه‌ها مشغول می‌شوند، معمولاً از خوابگاه استفاده می‌کنند؛ چرا که امکانات خوابگاه‌ها در موسسات زبان مالزی بیشتر است و برای مدت کوتاه تحصیل دانشجویان در این کالج‌ها و موسسات به صرفه است.

مجوز کار دانشجویی مالزی

مجوز کار دانشجویی مالزی

دانشجویان بین‌المللی که به تحصیل در مالزی مشغول هستند می‌توانند بیست ساعت در طول هفته کار کنند؛ البته این محدودیت مربوط به زمانی است که مشغول به تحصیل در دانشگاه و شرکت در کلاس‌ها ‌باشند. دانشجویان در طول تعطیلات خود محدود نیستند و می‌توانند ساعت کاری خود را به دلخواه انتخاب کنند.

برای این‌که بتوانید در مالزی مشغول به کار شوید لازم است که مجوز دریافت کنید، برای دریافت مجوز به ویزای تحصیل در مالزی به مدت حداقل شش ماه داشته باشید؛ همچنین باید آدرس دقیق محل سکونت و تلفن تماس خود را ارائه دهید؛ پس از آن باید فرم درخواست مجوز کار پر کنید و هزینه بررسی را پرداخت کنید. دانشگاه‌ باید به شما یک تأییدیه بدهد که شما صلاحیت کار حین تحصیل در مالزی را دارید؛ بعد از پایان این روند و گذشت مدت زمان مشخص، موافقت یا عدم موافقت نماینده مربوطه دانشگاه به شما اعلام می‌شود و در صورت موافقت شما مجوز دریافت می‌کنید و می‌توانید به انجام کار پاره وقت در دانشگاه‌های مالزی بپردازید. 

پس از دریافت مجوز، دانشگاه باید طی سه ماه گزارشی از روند تحصیلی شما ارائه دهد؛ اگر در طی این سه ماه ثابت شود که کار کردن، باعث ایجاد مشکل برای روند تحصیل شما نشده است می‌توانید دوباره مجوز کار خود را تمدید کنید و در غیر این صورت لازم است از کار خود انصراف دهید و تنها به درس خواندن مشغول شوید.

مشاغل دانشجویی مالزی

مشاغل دانشجویی مالزی

اگر به فکر تحصیل در کشورهای خارجی هستید، حتما به پیدا کردن کارهای دانشجویی و تأمین بخشی از هزینه‌های خود فکر کنید. تحصیل در مالزی امکان پیدا کردن مشاغل دانشجویی را برای شما فراهم می‌کند و شما می‌توانید در زمینه رشته تحصیلی خود و یا زمینه‌های عمومی فعالیت کنید. شما در کشور مالزی می‌توانید در تمام شغل‌ها فعالیت داشته باشید؛ اما برخی از شغل‌ها هستند که برای دانشجویان بین‌المللی که در مالزی تحصیل می‌کنند ممنوع است؛ از جمله این شغل‌ها می‌توان به صندوق‌دار، خواننده، نوازنده، ماساژ‌دهنده و قسمت روابط عمومی ارگان‌های مختلف اشاره کرد. 

همچنین اساتیدی که به شما درس می‌دهند می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند. پیدا کردن چنین مشاغلی حین تحصیل در مالزی در مقاطع فوق‌لیسانس و دکترا ساده‌تر است و دانشجویان دوره لیسانس معمولاً در مشاغل عمومی فعالیت می‌کنند. 

یکی از نکاتی که باید حین تحصیل در مالزی به آن توجه کنید این است که دستمزد مانند هزینه زندگی در این کشور پایین است و به همین دلیل ممکن است یک کار پاره وقت نتواند پاسخگوی تمام هزینه‌های زندگی شما در این کشور باشد؛ البته شما می‌توانید بخش مهمی از هزینه‌های زندگی در مالزی را از طریق شغل‌های دانشجویی تأمین کنید.  

دانشجویان خارجی براساس سایت educationmalaysia مجاز به کار پاره‌وقت برای حداکثر ۲۰ ساعت در هفته در طول وقفه‌های ترم تحصیلی، تعطیلات برگزاری جشن‌ها و بیش از هفت روز از تعطیلات هستند. دانشجویان غیر مالزیایی اجازه کار در رستوران، پمپ بنزین، فروشگاه‌های کوچک و هتل‌ها را دارند؛ به جز مشاغل زیر: صندوقدار، خواننده، ماساژور، نوازنده موسیقی، قسمت روابط عمومی.

تمام دانشجویان مشتاق به کار پاره‌وقت باید ویزای معتبر دانشجویی را دارا باشند.

معادل سازی مدارک

معادل سازی مدارک

معادل‌سازی مدارک برای تحصیل در مالزی مانند سایر کشورهاست و قاعده استثنا ندارد، برای معادل‌سازی مدارک ابتدا باید مدارک تحصیلی خود را به تأیید اداره آموزش پرورش و دانشگاه محل تحصیل خود برسانید؛ پس از آن نوبت به ترجمه مدارک به زبان انگلیسی و یا مالایی می‌رسد. معمولا دانشجویان مدارک خود را به زبان انگلیسی ترجمه می‌کنند؛ البته باید به این نکته توجه کنید که مدارک شما باید توسط مراکزی ترجمه شوند که مورد تایید سفارت مالزی باشند؛ در غیر این صورت مدارک شما پذیرش نخواهد شد و مجبور به ترجمه دوباره خواهید شد.

دقت کنید که مدارک شناسایی خود را برای ترجمه به دفاتر ترجمه بسپارید؛ پس از آن لازم است مدارک ترجمه شده خود را به سفارت مالزی تحویل دهید و فرم درخواست پذیرش را پر کنید.

چنانچه موفق به اخذ پذیرش شوید، ویزای تحصیلی برای شما صادر می‌شود و می‌توانید آن را جایگزین مدارک شناسایی خود کنید؛ البته بهتر است شناسنامه و کارت ملی خود را به‌دنبال داشته باشید تا در صورت نیاز با مشکل مواجه نشوید. 

آزمون های ورودی مقاطع مختلف در مالزی

آزمون های ورودی

برای تحصیل در مالزی نیازی به شرکت در آزمون‌ ورودی که عمومی باشد و همه ملزم به شرکت در آن باشند، وجود ندارد؛ البته از آن‌ جایی که تقاضا برای تحصیل در برخی از رشته‌ها مانند پزشکی یا مهندسی بسیار زیاد است، دانشگاه‌هایی که این رشته‌ها را ارائه می‌‌دهند به رزومه تحصیلی و نمرات کفایت نمی‌کنند و آزمون ورودی یا مصاحبه‌های حضوری برگزار می‌کنند. این موضوع برای دانشگاه‌های مختلف، متفاوت است و باید شرایط را بررسی کنید. 

تحصیل در مالزی در رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی و شاخه‌های مهندسی رونق بسیاری دارد و به‌ همین دلیل دانشجویان زیادی برای تحصیل در این کشور درخواست می‌دهند. این تقاضای زیاد باعث می‌شود که دانشگاه‌های معتبر و دارای سطح علمی بالا آزمون ورودی برگزار کنند یا از دانشجویان بخواهند در مصاحبه‌ها حضوری شرکت کنند.

شرکت در آزمون های بین‌المللی در مالزی

شرکت در آزمون های بین المللی

آزمون‌های بین‌المللی از مواردی هستند که می‌توانند رزومه تحصیلی شما را تقویت کنند و باعث شوند که کار شما برای ادامه تحصیل و ورود به مقاطع بالاتر و یا ورود به بازار کار راحت‌تر باشد. آزمون‌های زبان مهم‌ترین آزمون‌های بین‌المللی نه تنها برای تحصیل در مالزی، بلکه برای تحصیل در تمام کشورهای دیگر هستند. این مدارک برای ورود به دانشگاه‌های مالزی اجباری هستند؛ اما باید توجه کنید که گرفتن آن یک برگ برنده در رزومه شما محسوب می‌شود؛ همچنین شما می‌توانید در آزمون‌ها و رقابت‌های بین‌المللی و المپیادهای علمی حین تحصیل در این کشور شرکت کنید.

این کار علاوه‌بر این‌که تجربه و دانش شما را افزایش می‌دهد؛ در صورت کسب مقام باعث می‌شود بتوانید از تشویق‌های دانشگاه مانند بورسیه‌های تحصیلی و... استفاده کنید.

کنفرانس‌ها و جشن‌ها در مالزی

کنفرانس های علمی

مالزی یکی از کشورهای پیشرفته و مسلمان است. همه ساله علاوه‌بر کنفرانس‌های علمی بین‌المللی که در این کشور برگزار می‌شود، کنفرانس‌های علمی جهان اسلام در این کشور وجود دارند. هرچه تعداد و موضوعات کنفرانس‌‌های برگزار شده در مالزی طیف گسترده‌تری را در بر گیرند به نفع دانشجویان این کشور است؛ چرا که می‌توانند با ارائه مقاله در این کنفرانس‌ها و نشان دادن هوش و مهارت خود در زمینه رشته تحصیلی‌شان، فرصت آشنایی با کارآفرینان را داشته باشند و آینده شغلی خود را تضمین کنند. در کشوری مانند مالزی که پیدا کردن شغل پس از فارغ‌التحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی آسان نیست، این موضوع می‌تواند یکی از بهترین برگ برنده‌ها برای آن‌ها باشد. 

کنفرانس بین‌المللی زیست‌پزشکی، کنفرانس بین‌المللی مهندسی تولید و مواد و متالوژی، کنفرانس بین‌المللی محیط‌زیست و زمین‌شناسی، کنفرانس بین‌المللی مهندسی سیستم و فناوری و کنفرانس بین‌المللی مهندسی معدن و مواد از جمله کنفرانس‌هایی است که اخیرا در کشور مالزی برگزار شده است.

جشن های دانشگاه ها در مالزی

مالزی کشوری است که فرهنگ آن ترکیبی از فرهنگ‌های بسیاری از سرزمین‌های جهان نشأت گرفته است و همین موضوع در جشن‌هایی که در این کشور برگزار می‌شود، موثر بوده است. برخی از جشن‌های کشور مالزی در دانشگاه‌ها برگزار می‌شود و برخی از آن‌ها در سطح شهر هستند که می‌توانید در هر دو نوع جشن‌ها شرکت کنید. در ادامه به عنوان حسن ختام مقاله جشن‌های جالب مالزی را به شما معرفی خواهیم کرد.

 • جشن تایپوسام جشنی است که ابتدا توسط هندوهای مقیم مالزی برگزار می‌شد؛ اما امروزه در سراسر این کشور برگزار می شود. این جشن به اعتقاد قدیمی‌ها به مناسبت سالروز جنگی است که با دخالت الهه‌ی جنگ به نفع سپاه خیر تمام شده است. این جشن در شب ماه کامل ژانویه برگزار می‌شود و به همین دلیل تاریخ آن متغیر است. مردم در این جشن به رقص و پایکوبی می‌پردازند.
 • جشن سال نوی چینی جشن جالب سه روزه‌ای است که به بودایی‌ها محدود نمی‌شود و تمام مردم از جمله مسلمانان، مسیحی‌ها و هندوها در این جشن به همراه بوداییان شرکت می‌کنند. آتش‌بازی و روشن‌ کردن فانوس از مراسم مهم این جشن است. جشن سال نوی چینی در روزهای 16 تا 18 فوریه برگزار می‌شود.
 • جشن روز کارگر از دیگری جشن‌هایی است که در مالزی به همراه کشورهای دیگر گرامی داشته می‌شود؛ البته از آن‌ جایی که این جشن پیشینه تاریخی ندارد، مراسم خاصی ندارد و صرفا یک روز تعطیل است که در آن جشن‌های محلی  برگزار می‌شود.
 • جشن وساک بزرگترین جشن بوداییان است. این جشن چهار روزه به مناسبت تولد بودا، درخشش و مرگ او برگزار می‌شود و یکی از معروف‌ترین جشن‌های کشور مالزی است. در شب آخر این جشن در سراسر شهر فانوس‌های روشن به پرواز در می‌آیند که منظره با شکوهی را به وجود خواهند آورد. این جشن نیز مطابق با تاریخ قمری است و تاریخ آن در هر سال تغییر می‌کند.
 • جشن عید فطر یک جشن مشترک بین ایران و مالزی است که در مالزی بسیار با شکوه‌تر از ایران برگزار می‌شود، در این روز مردم غذاهای متنوعی می‌پزند و به جشن و شعرخوانی و آذین بندی سطح شهر می‌پردازند. یک روز قبل و یک روز بعد از عید فطر نیز در مالزی تعطیل است.
 • جشن مشترک دیگر بین مسلمانان، جشن عید قربان است که این جشن در مالزی با شکوه هرچه تمام‌تر برگزار می‌شود.  
 • جشن تولد پیامبر از دیگر جشن‌های باشکوه مالزی است.
 • روز ملی مالزی سالگرد روزی است که مالزی استقلال خود از بریتانیا را اعلام کرده است. رژه نظامی از مهم‌ترین مراسمی است که در این روز برگزار می‌شود. مردم در این روز جشن‌هایی برگزار می‌کنند و کنسرت‌های بسیاری در این روز اجرا می‌شود.
 • جشن دیوالی از دیگر مراسم‌های کشور مالزی است که در آن مردم به نشانه سپاس از وجود نور، به روشن کردن شمع و فانوس می‌پردازند. این جشن متعلق به هندوهاست.
 • جشن کریسمس در مالزی برگزار می‌شود. در این جشن‌ها تمام مردم مالزی علیرغم دین و فرهنگشان شرکت می‌کنند و در کنار هم هستند و این یکی از نکات مثبتی است که شما حین تحصیل در مالزی یاد می‌گیرید.

خطرات احتمالی برای دانشجویان در مالزی

خطرات احتمالی برای دانشجویان در مالزی

مالزی یکی از امن‌ترین کشورهای آسیایی برای تحصیل است. در کشور مالزی نه خبری از ترورریست‌ها هست و نه خبری از نابسامانی‌های اجتماعی و سیاسی مانند کودتا و انقلاب است. جو اقتصادی این کشور آرام است و مردم از زندگی خود رضایت نسبی دارند. تمام این موارد به شما تضمین می‌دهند که زندگی در مالزی برای شما امن خواهد بود.

البته در این باره باید به دو نکته توجه کنید. اول اینکه از منابع مالی خود اطمینان داشته باشید و پیش از سفر برای تحصیل در مالزی بودجه تحصیلی خود را تأمین کنید و نکته دوم این که به هیچکس به راحتی اعتماد نکنید. سطح فرهنگ مردم مالزی در حد معمول خوب است؛ اما ممکن است شما به آدم نابابی برخورد کنید.

بنابراین با افرادی که به آن‌ها اعتماد ندارید؛ جایی نروید و وسایل گرانبهای خود را به آن‌ها نشان ندهید و از دسترسشان دور کنید؛ رعایت این نکات می‌تواند امنیت زندگی شما در این کشور را تضمین کند.

مشاوره تحصیلی در مالزی

جهت تحصیل در مالزی و آشنایی با انواع مدارس و شرایط مربوطه آن لازم است که حتماً از یک متخصص کمک بگیرید تا در انجام همه‌ی مراحل به درست‌ترین روش ممکن عمل کنید.

پیشنهاد ما به شما این است که اگر قصد دارید فرزندتان را برای تحصیل به مالزی اعزام کنید و یا هرگونه سؤال در همین رابطه دارید با مشاورین ما GO2TR تماس بگیرید تا بعد از بررسی تخصصی شرایط شما، بهترین راهنمایی‌ها را در اختیارتان قرار دهند.

مشاوره تحصیل در مالزی
آخرین ویرایش: ‏1 روز پیش - 10,416 نمایش

سوالات متداول

آیا امکان تحصیل رایگان در مالزی وجود دارد؟

شرایط اقامت پس از تحصیل در مالزی چگونه است؟

آیا امکان کار در حین تحصیل در مالزی وجود دارد؟

نظرات

سلام هزینه دوره کامل زبان و طول مدت اون در دانشگاه های مالزی چقدره؟

2019-08-01 12:04:26

سلام دوست عزیز.طول دوره به سطح زبانی شما بستگی دارد اما بطور کلی هزینه معادل 3 هزار رینگیت خواهد داشت.برای دریافت مشاوره با شماره 02143000021 تماس بگیرید.قدردان شما.تیم اعزام GO2TR

2020-06-16 09:10:54

سلام دوست عزیز.طول دوره به سطح زبانی شما بستگی دارد اما بطور کلی هزینه معادل 3 هزار رینگیت خواهد داشت.برای دریافت مشاوره با شماره 02143000021 تماس بگیرید.قدردان شما.تیم اعزام GO2TR

2020-06-16 09:10:54

دانشگاه‌ها

مشاهده دانشگاه های برتر در ترکیه

مطالب مرتبط

پیشنهادات مرتبط

مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت: 02143000021