malaysia
کشور مالزی

تحصیل در مالزی

موسسه حقوقی مهاجرت تحصیلی GO2TR- لوگو - Logo
موسسه اعزام دانشجو- تحصیل در کشور مالزی - go2tr

تحصیل در مالزی می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما باشد. بهتر است ملاک‌های خود را برای انتخاب کشور مقصد روی کاغذ بیاورید و طبق آن‌ها لیستی از کشورهای مناسب برای تحصیل خود تهیه کنید. این لیست به شما کمک می‌کند راحت ‌تر انتخاب کنید و همه جوانب را در نظر بگیرید. در این مقاله قصد داریم تحصیل در مالزی را بررسی کنیم و اطلاعاتی درباره کلیات تحصیل و زندگی در این کشور به شما ارائه دهیم.

کشور مالزی یکی از بهترین کشورهای آسیایی برای تحصیل است. تحصیل در کشورهای پیشرفته آسیا پس از کشورهای اروپا و آمریکای شمالی در اولویت برای بسیاری از دانشجویان ایرانی قرار دارد. مالزی کشوری است که دارای دانشگاه‌های معتبر در سطح بین الملل است. مالزی یکی از امن‌ترین کشورهای آسیا برای تحصیل محسوب می‌شود و هزینه‌ی تحصیل و زندگی در آن نیز نسبت به سایر کشورها کمتر است. همچنین مالزی کشوری است که  جاذبه‌های گردشگری بسیاری دارد و این موضوع باعث می‌شود دوران تحصیل شما کسل کننده نباشد و تفریحات زیادی داشته باشید. همچنین مالزی از کشورهایی است که دانشجویان بسیاری از سطح بین الملل برای تحصیل در مالزی درخواست می‌دهند و همین موضوع باعث می‌شود که شما با فرهنگ‌های بسیاری آشنا شوید. همچنین می‌توانید دوستان زیادی در این کشور پیدا کنید. پایتخت مالزی شهر کوالالامپور است.

شرایط تحصیل رایگان در مالزی چیست؟ آیا امکان تحصیل رایگان در مالزی وجود دارد. مالزی یک کشور آسیایی و مقصد توریستی افراد زیادی در سراسر دنیا است. این کشور زیبا با آب و هوای استوایی از یک اقتصاد قدرتمند و وضعیت سیاسی ثابت برخوردار است. سالانه دانشجویان بین المللی زیادی در سراسر جهان متقاضی تحصیل رایگان در مالزی هستند. برای شناخت هر چه بیشتر شرایط تحصیل در مالزی با ما همراه باشید.

دانشجویانی که به تحصیل در خارج از کشور فکر می‌کنند، پیش از بررسی بودجه تحصیلی خود، شرایط بورسیه و کمک هزینه‌های تحصیل در آن کشور را بررسی می‌کنند.

تحصیل در مالزی یکی از بهترین انتخاب‌ها برای افرادی است که می‌خواهند در آسیا تحصیل کنند، چرا که دانشگاه‌های این کشور دارای اعتبار خوبی در سطح جهانی هستند و حتی چهار دانشگاه از دانشگاه‌های این کشور در بین 50 دانشگاه برتر جهان دسته بندی می‌شوند. 

برای تحصیل در مالزی نیازی به شرکت در آزمون‌ ورودی که عمومی باشد و همه ملزم به شرکت در آن باشند، وجود ندارد. البته از آن‌جایی که تقاضا برای تحصیل در برخی از رشته‌ها مانند پزشکی یا مهندسی بسیار زیاد است، دانشگاه‌هایی که این رشته‌ها را ارائه می‌‌دهند به رزومه تحصیلی و نمرات کفایت نمی‌کنند و آزمون ورودی یا مصاحبه‌های حضوری برگزار می‌کنند.

دقت کنید که مدارک شناسایی خود را نیز برای ترجمه به دفاتر ترجمه بسپارید. پس از آن لازم است مدارک ترجمه شده خود را به سفارت مالزی تحویل دهید و فرم درخواست پذیرش را پر کنید.

در بسیاری از دانشگاه‌های کشور مالزی برای دانشجویانی که برای تحصیل به این کشور سفر امکانات اقامتی و خدمات رفاهی در نظر گرفته می‌شود.

این که بگوییم دانشجویانی که به تحصیل در مالزی می‌پردازند از امکانات ویژه‌ای برخوردارند اشتباه است. هزینه‌های زندگی در کشور مالزی نسبتا پایین است و درآمد در آن وجود دارد.

اگر به فکر تحصیل در کشورهای خارجی باشید، حتما به پیدا کردن کارهای دانشجویی و تأمین بخشی از هزینه‌های خود فکر کرده‌اید. تحصیل در مالزی امکان پیدا کردن مشاغل دانشجویی را برای شما فراهم می‌کند و شما می‌توانید در زمینه رشته تحصیلی خود و یا زمینه‌های عمومی فعالیت کنید.

دانشجویان بین المللی که به تحصیل در مالزی مشغولند، می‌توانند بیست ساعت در طول هفته کار کنند. البته این محدودیت مربوط به زمانی است که مشغول به تحصیل در دانشگاه و شرکت در کلاس‌ها ‌باشند.

شرایط و خدمات ارائه شده توسط بیمه نامه‌های مختلف متفاوت است. دانشگاه‌ها معمولا دانشجویان را تحت پوشش بیمه‌های دانشجویی عمومی قرار می‌دهند که هزینه‌های درمان‌های اورژانسی مانند ویزیت پزشک عمومی، مراجعه به اورژانس و داروهای اورژانسی را در بر می‌گیرد و برای سایر درمان‌ها دانشجو شخصا باید هزینه‌ها را پرداخت کند.

افتتاح حساب بانکی نیز جزء اولویت‌های دانشجویانی است که برای تحصیل در مالزی وارد این کشور می‌شوند. حساب‌های بانکی در مالزی به دو دسته جاری و حساب پس انداز تقسیم بندی می‌شوند.

اگر پس از فارغ التحصیلی قصد بازگشت به ایران را دارید، باید در دانشگاه‌هایی تحصیل کنید که مورد تأیید وزارت علوم یا وزارت بهداشت باشند.

چهار دانشگاه برای تحصیل در مالزی در رشته‌های مرتبط با وزارت بهداشت، از نظر این وزارت خانه تأیید شده هستند و شما می‌توانید به تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی و پرستاری و... در آن‌ها بپردازید.

یکی از معتبرترین رده بندی ‌ها در سطح جهان رتبه بندی qs است که در این رتبه بندی برخی از دانشگاه‌های مالزی در بین 50 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته‌اند.

پس از پایان دبیرستان اکثر دانشجویان مالزی وارد دانشگاه می‌شوند. دانشگاه‌های مالزی دولتی و غیردولتی هستند. تعدادی از دانشگاه‌های این کشور دارای پردیس‌هایی نیز هستند که رشته‌های مختلفی در آن‌ها ارائه می‌شود.

برای اینکه بتوانید مشغول تحصیل در مالزی در مقطع لیسانس شوید، لازم است معدل دیپلم بالای 14 داشته باشید. از دیگر شرایط مورد نیاز برای پذیرش گرفتن در دانشگاه‌های مالزی مدرک زبان است.

توصیه نامه و انگیزه نامه یکی از مهم‌ترین مدارکی هستند که شما برای پذیرش در دانشگاه ارائه می‌دهید. برای نوشتن انگیزه نامه نهایت دقت و تلاش خود را به کار بگیرید. توصیه می‌شود این کار را به کمک یک مشاور با تجربه انجام دهید تا بتوانید انگیزه نامه خوبی ارائه کنید.

برای اینکه بتوانید در دوره دکترا پذیرش بگیرید و به تحصیل در مالزی بپردازید، لازم است که معدل لیسانس و فوق لیسانس شما بالا باشد. برخی از دانشگاه‌ها دارای شرط معدل بالای 15 است.

برای رشته پزشکی تعدادی از دانشگاه‌های بین المللی نیز در مالزی شعبه دارند و به همین دلیل شما می‌توانید از کیفیت آموزشی کشورهای دیگر نیز بهره‌مند شوید. تحصیل مالزی در رشته پزشکی مانند تمام کشورهای دیگر دارای تقاضای بسیاری است. بهتر است مدرک زبان را پیش از ورود به مالزی برای تحصیل دریافت کنید، چرا که تحصیل در مالزی در کالج‌های زبان طولانی و هزینه‌ بر خواهد بود. دوره پزشکی در کشور مالزی بین 5 تا 6 سال طول می‌کشد. توجه کنید که تنها تعدادی از دانشگاه‌های این کشور مورد تأیید وزارت بهداشت هستند و این موضوع تا حدودی کار شما را سخت‌تر می‌کند چرا که شرایط ورود به این دانشگاه رقابتی است. برای تحصیل در رشته پزشکی نمرات دروس فیزیک، شیمی و زیست شناسی بیش از سایر دروس اهمیت دارد و باید بالا باشد.در دو سال اول دانشجویان درس‌های تئوری مربوط به رشته خود را می‌خوانند و در سال سوم به یادگیری مهارت‌ها و دروس تخصصی پزشکی می‌پردازند. 

دوره دندانپزشکی در مالزی یک دوره پنج ساله است. پس از سپری کردن پنج سال تحصیلی باید یک سال را نیز به عنوان کارآموز خدمت کنید تا بتوانید مدرک خود را دریافت کنید و به صورت رسمی یک دندانپزشک شناخته شوید.تقاضا برای تحصیل در مالزی در رشته دندانپزشکی نیز به اندازه رشته پزشکی زیاد است و از آن‌جایی که تعداد دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم زیاد نیست، لازم است رزومه تحصیلی قدرتمندی داشته باشید و دانشجوی سخت کوشی باشید تا بتوانید به تحصیل در مالزی در این رشته بپردازید. با وجودی که شرایط یاد گرفتن زبان پیش از ورود به دانشگاه‌های مالزی وجود دارد، توصیه می‌شود قبل از اقدام برای تحصیل در مالزی مدرک زبان خود را دریافت کنید.دانشگاه پردانا بهترین دانشگاه برای تحصیل در مالزی در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی است. دو سال اول این دوره‌ی پنج ساله شما به تحصیل در دروس پیش بالینی خواهید پرداخت و به صورت تئوری با آن چه لازم است بدانید، آشنا خواهید شد.

به طور کلی باید گفت برای این که از یک دانشجوی دیپلمه به یک پزشک متخصص تبدیل شوید به ده سال زمان نیاز است. دوره تخصص پزشکی یک دوره چهار ساله شامل آموزش‌های تئوری و درس خواندن و دو سال دوره رزیدنتی خواهد بود.

پس از اینکه دوره دندانپزشکی عمومی را سپری کردید و مدرک آن‌ را گرفتید، می‌توانید دوره سه ساله تخصص دندانپزشکی در مالزی در شروع کنید.

داروسازی رشته‌ای است که پس از پزشکی و دندانپزشکی مورد استقبال دانشجویان رشته تجربی است.

جو اقتصادی این کشور نیز آرام است و مردم از زندگی خود رضایت نسبی دارند. تمام این موارد به شما تضمین می‌دهند که زندگی در این کشور برای شما امن خواهد بود.


از آن‌جایی که تعداد ایرانیان مقیم مالزی کم نیست، مدارس ایرانی نیز در این کشور وجود دارند که دانش‌آموزان ایرانی تبار می‌توانند در آن‌ها تحصیل کنند.

البته ارائه مقاله علمی حین تحصیل در مالزی نیز مورد اهمیت است. شما می‌توانید حین پژوهش و به خصوص در مقاطع فوق لیسانس و دکترا مقاله بنویسید و آن را چاپ کنید.

همچنین شما می‌توانید در آزمون‌ها و رقابت‌های بین المللی و المپیادهای علمی حین تحصیل در مالزی شرکت کنید.

چرا که می‌توانند با ارائه مقاله در این کنفرانس‌ها و نشان دادن هوش و مهارت خود در زمینه رشته تحصیلی‌شان، فرصت آشنایی با کارآفرینان را داشته باشند و آینده شغلی خود را تضمین کنند.

جشن تایپوسام جشنی است که ابتدا توسط هندوهای مقیم مالزی برگزار می‌شد، اما امروزه در سراسر این کشور برگزار می شود. این جشن به اعتقاد قدیمی‌ها به مناسبت سالروز جنگی است که با دخالت الهه‌ی جنگ به نفع سپاه خیر تمام شده است.

مطالب مرتبط