کشور گویان فرانسه

اقتصاد گویان فرانسه از طریق یارانه­ها و واردات به اقتصاد بسیار بزرگ فرانسه نزدیک است. علاوه بر مرکز فضایی فرانسه در کورو (که 25٪ تولید ناخالص داخلی را تشکیل می­دهد) ، ماهیگیری و جنگل­داری مهم­ترین فعالیت های اقتصادی هستند. جنگل­ها 90 درصد کشور را در بر می­گیرند. ذخایر بزرگ چوب­های گرمسیری، که به طور کامل مورد بهره­برداری قرار نمی­گیرند.

اقتصاد گویان فرانسه از طریق یارانه­ها و واردات به اقتصاد بسیار بزرگ فرانسه نزدیک است. علاوه بر مرکز فضایی فرانسه در کورو (که 25٪ تولید ناخالص داخلی را تشکیل می­دهد) ، ماهیگیری و جنگل­داری مهم­ترین فعالیت های اقتصادی هستند. جنگل­ها 90 درصد کشور را در بر می­گیرند. ذخایر بزرگ چوب­های گرمسیری، که به طور کامل مورد بهره­برداری قرار نمی­گیرند. براساس داده­های سازمان ملل، جمعیت گویان 2020  در اواسط سال 298.682 نفر تخمین زده می­شود. گویان فرانسه در فهرست کشورها (و وابستگی­ها) براساس جمعیت، تعداد 182 را به خود اختصاص داده است. گویان فرانسه در آمریکای جنوبی واقع شده است و با اقیانوس اطلس هم مرز است. 90٪ قلمرو آن توسط جنگل آمازون پوشیده شده است و از نظر مساحت بزرگ­ترین منطقه فرانسه است. گویان فرانسه طبق مقررات قانون اساسی فرانسه به عنوان یک جمع­گرایی ارضی فرانسه اداره می­شود و به همین ترتیب بخش جدایی ناپذیر جمهوری فرانسه را تشکیل می­دهد.

 

اقتصاد و منابع مالی و درآمدی گویان فرانسه

اقتصاد و منابع مالی و درآمدی گویان فرانسه

اقتصاد از طریق یارانه­ها و واردات به اقتصاد بسیار بزرگ فرانسه نزدیک است. علاوه بر مرکز فضایی فرانسه در کورو (که 25٪ تولید ناخالص داخلی را تشکیل می­دهد) ، ماهیگیری و جنگل­داری مهم­ترین فعالیت­های اقتصادی هستند. جنگل­ها 90 درصد کشور را در بر می­گیرند. ذخایر بزرگ چوب­های گرمسیری، که به طور کامل مورد بهره­برداری قرار نمی­گیرند.کشت محصولات زراعی به منطقه ساحلی محدود می­شود، جایی که جمعیت عمدتاً متمرکز است. برنج عمده­ترین محصولات زراعی است. گویان فرانسه به شدت وابسته به واردات مواد غذایی و انرژی است. بیکاری به ویژه در میان کارگران جوان یک مشکل جدی است.

اقتصاد گویان فرانسه از طریق یارانه­ها و واردات از نزدیک با اقتصاد سرزمین فرانسه گره خورده است . علاوه بر مرکز فضایی فرانسه در کورو، ماهیگیری و جنگل­داری مهم­ترین فعالیت­های اقتصادی در گویان فرانسه است.

آیا گویان فرانسه ثروتمند است یا فقیر؟

گویان دومین کشور فقیر از پنج بخش خارج از فرانسه (DOM) است. نرخ بیکاری بیش از 20٪ در سرزمین اصلی است وحدود 40٪ در فقر زندگی می­کنند.

رنکینگ جهانی در کلیه زمینه های گویان فرانسه

رنکینگ جهانی در کلیه زمینه های گویان فرانسه

براساس داده­های سازمان ملل، جمعیت گویان 2020  در اواسط سال 298.682 نفر تخمین زده می شود. گویان فرانسه در فهرست کشورها (و وابستگی­ها) براساس جمعیت، تعداد 182 را به خود اختصاص داده است.

مقامات محلی در گویان فرانسه به واسطه تنوع خود، درجه­های مختلفی از انزوا و میزان متفاوت تراکم جمعیت، مشخص شده­اند. با این وجود، همه آن­ها با چالش­های اساسی مانند دسترسی به آموزش، آب، سلامتی و تحرک روبرو هستند . AFD به بازیگران عمومی در اجرای یک سیاست سرمایه­گذاری برای تأمین نیازهایشان کمک می­کند. این مسئول در برابر شرکای خود پاسخگو بوده و منابع مالی مناسبی را به مقامات محلی و همچنین چندین مکانیسم پشتیبانی برای ساخت پروژه­های خود ارائه می­دهد. 

حمایت ما از مقامات محلی در گویان فرانسه:

بخش­های اولویت دار را از طریق ساخت مدارس، زیرساخت­های شهری، توسعه سرزمینی، دسترسی به آب و فاضلاب و بهبود مدیریت پسماندها تقویت می­کند.

کمک به اجرای برنامه­های سرمایه­گذاری مصوب مقامات منتخب

مدیریت و سازماندهی مقامات محلی را از طریق خدمات مشاوره پشتیبانی در امور مالی، حسابداری، منابع انسانی بهبود می­بخشد … 

گویان فرانسه در آمریکای جنوبی واقع شده است و با اقیانوس اطلس هم مرز است. 90٪ قلمرو آن توسط جنگل آمازون پوشیده شده است و از نظر مساحت بزرگ­ترین منطقه فرانسه است … و همچنین کم جمعیت­ترین در سرزمین­های فرانسوی پیش بینی می­شود. جمعیت آن تا سال 2040 به نیم میلیون نفر دو برابر می‌شود: یک پویایی جمعیت شناختی واقعی که یک فرصت است، اما همچنین یک چالش است. 

در واقع، در حالی که گویانای فرانسه از دهه 1990 رشد جدی را تجربه کرده است، اکنون رشد جمعیت در حال کاهش این عملکرد اقتصادی است، که به هر حال توسط یک صنعت هوایی سالم و گردشگری رو به رشد هدایت می شود. امروزه، سرانه تولید ناخالص داخلی تقریباً برابر با نیمی از سطح ملی است (در مقابل بیش از 60٪ در سال 1993است. خدمات ضروری نیز به طور مساوی بین ساحل و دشت­های داخلی توزیع نمی­شود و بیکاری 23٪ از جمعیت شاغل در سال 2016 را تحت تأثیر قرار داده است. 

AFD  در گویان فرانسه می­کوشد تا به چالش جمعیتی، مبارزه با عدم تعادل اقتصادی، اجتماعی و سرزمینی بپردازد و ظهور یک مدل توسعه جدید را ارتقا بخشد AFD از بازیگران محلی و خصوصی محلی پشتیبانی می­کند. این کار از طریق تعدادی ابزار برای بخش دولتی (وام، مشاوره و پشتیبانی) بخش خصوصی وام به شرکت­ها برای پروژه­های سرمایه­گذاری در مقیاس متوسط ​​و بزرگ و همچنین صندوق ضمانت برای ماهیگیری و کشاورزی، طیف وسیعی از خدماتBpifrance انجام می­شود.

نوع حکومت و ساختار سیاسی گویان فرانسه

نوع حکومت و ساختار سیاسی گویان فرانسه

گویان فرانسه قلمرو جداگانه نیست اما هر دو در خارج از کشور است . نهادهای دولتی همان مناطق در سرزمین اصلی فرانسه است، مرکز اداری کاین است .

رئیس جمهور فرانسه یک بخشدار ساکن ساختمان  در کاین را به عنوان نماینده خود برای سرپرستی دولت محلی گویان فرانسه منصوب می­کند. دو نهاد اجرایی محلی وجود دارد: شورای عمومی 19 عضو و شورای منطقه­ای 34 عضو دارد. در سال 2019  مارک دل گراند بخشدار و رئیس شورای عمومی آلن تین­لیونگ و رئیس شورای منطقه­ای رودولف الکساندر است .گویان دو سناتور را برای مجلس سنا انتخاب می­کند . هر دو سناتور فعلی ، ژرژ بیمار و ژان ایتین آنتوانت ، عضو حزب سوسیالیست گویان هستند. شورای منطقه­ای از گویان فرانسه منتخب است و 31 عضو دارد که با رای مردم انتخاب شده و برای خدمت به مدت شش سال تشکیل شده است.

سیاست در گویان فرانسه تحت سلطه حزب سوسیالیست گویان است، که با حزب سوسیالیست در سرزمین اصلی فرانسه ارتباط نزدیکی دارد. یک مسئله مزمن که در گویان فرانسه تأثیر دارد، هجوم مهاجران غیرقانونی و جاسوسان طلای مخفی از برزیل و سورینام است. مرز بین بخش و سورینام توسط رودخانه مارونی شکل گرفته است، که از طریق جنگل باران جاری می­شود و گشت زنی برای ژاندارمری و لژیون خارجی فرانسه دشوار است.

چندین مرحله وجود داشته است که توسط دولت فرانسه برای مقابله با استخراج غیرقانونی طلا در گویان فرانسه آغاز شده است، با شروع عملیات آناکوندا در سال 2003 و پس از آن عملیات هارپی در سال 2008 ، 2009 و عملیات هارپی Reinforce در سال 2010. سرهنگ فرانسوا مولر ، فرمانده فرانسوی ژاندارم گویان معتقد است که این عملیات موفقیت آمیز بوده است. با این حال، پس از پایان هر عم ، معدن­چیان برزیلی ، garimpeiros ، بازگشتند..  بلافاصله پس از آغاز عملیات هارپی ریفنگرس ، اختلافاتی بین مقامات فرانسوی و معدن­چیان برزیل اتفاق افتاد.

 در تاریخ 12 مارس 2010 ، تیمی از سربازان فرانسوی و پلیس مرزی هنگام بازگشت از یک عملیات موفقیت آمیز مورد حمله قرار گرفتند که طی آن “سربازان 15 ماینر را دستگیر کرده بودند، سه قایق را مصادره کردند و 617 گرم طلا نیز توقیف کردند.

گویان فرانسه طبق مقررات قانون اساسی فرانسه به عنوان یک جمع­گرایی ارضی فرانسه اداره می­شود و به همین ترتیب بخش جدایی ناپذیر جمهوری فرانسه را تشکیل می­دهد. این دو نماینده منتخب را به مجلس ملی و دو نفر به مجلس سنا می­فرستد. دولت محلی به ریاست بخشدار و یک مجمع ۵۱ نفره تشکیل می­شود که اعضای آن با رأی گیری جهانی بزرگسالان انتخاب می­شوند.

 یک دادگاه تجدید نظر محلی وجود دارد. احزاب اصلی سیاسی هستند حزب سوسیالیست گویان و اتحادیه جنبش مردمی احزاب سیاسی دیگر عبارتند از جنبش نهضت تجزیه زدایی و رهایی اجتماعی، نیروهای دموکراتیک گویانا و والواری، یک حزب چپگرا که بنیان­گذار آن کریستین طوبیرا به عنوان وزیر دادگستری در دولت رئیس جمهور فرانسه فعالیت داشت .

پایتخت و 9 شهر بزرگ گویان فرانسه

پایتخت و 9 شهر بزرگ گویان فرانسه

کاین پایتخت گویان فرانسه، در سواحل شمال شرقی آمریکای جنوبی است. منطقه شهری قدیمی قرن هفدهم آن، تأثیراتی از فرانسه، کارائیب و برزیل دارد. خانه­هایی به سبک گرمسیری کرئولیک در کنار ویرانه­های تپه­ای استعماری فرانسه Fort Cépérou که مشرف به رودخانه Cayenne است نشسته­اند. فروشگاه­ها و کافه­ها را می­توان در جاده اصلی تجاری، خیابان du Général de Gaulle یافت.

متوری یک شهر از گویان فرانسه است، منطقه­ای خارج از کشور و بخش فرانسه که در آمریکای جنوبی واقع شده است. متوری یک حومه جنوبی شهر کاین، منطقه پیشین و بزرگ­ترین شهر گویان فرانسه است. کاین فرودگاه فلیکس ابوئه، فرودگاه اصلی بین­المللی گویان فرانسه است که در کمون متوری قرار دارد.

کورو یک شهر و منطقه در سواحل اقیانوس اطلس گویان فرانسه است، بخش خارج از کشور فرانسه در آمریکای جنوبی در شمال غربی شهر، مرکز فضایی گویانا، یک پایگاه فضایی آژانس فضایی اروپا، دارای یک سایت پرتاب موشک و موزه فضایی است. قایق­ها از شهر به نزدیکی – Ies du Salut ، جزایر زندان سابق با ساختمان­های بازسازی شده می­روند. Kalapa Center d’archéologie amérindienne هنر سنگ قبل از کلمبیا را نشان می­دهد.

Remire-Montjoly  یک کمون از گویان فرانسه است، منطقه­ای خارج از کشور و بخش فرانسه که در سواحل شمال شرقی آمریکای جنوبی واقع شده است .

Remire-Montjoly حومه شهر Cayenne ، مرکز پایتخت و بزرگ­ترین شهر گویان فرانسه است که در جنوب شرقی كاین واقع شده است.

مانا یک شهر در گویان فرانسه است. در شانزدهم اوت سال 1828 توسط خواهر آن­ماری جووهی تأسیس شد. با رودخانه لا مانا ، از آنجا كه نام خود را فرا گرفته، مرز دارد و در نزدیکی رود مارونی است. مانا تولید کننده اصلی برنج در گویان فرانسه است، که آن را به سورینام صادر می­کند.

 

 

نام

جمعیت

طول جغرافیایی عرض جغرافیایی

1

کاین    ، گویان

61،550

4.933 / -52.333

2

متوری ، گویان

26،350

4.849 / -52.324

3

سنت لوران دو مارونی ، گویان فرانسه

24،287

5.502 / -54.029

4

کورو    ، گویان

24،029

5.163 / -52.643

5

رمیر-مونتجولی ، گویان

19،029

4.917 / -52.267

6

ماکوریا ، گویان

8،773

4.912 / -52.374

7

مانا ، گویان

5،885

5.669 / -53.779

8

آپاتو ، گویان

4،752

5.155 / -54.343

9

گراند سانتی    ، گویان

3،941

4.273 / -54.381

10

سیناماری ، گویان

3،180

5.377 / -52.957

11

سن ژرژ    ، گویان

2،742

3.889 / -51.802

12

روورا ، گویان

2،229

4.729 / -52.325

 

 

جمعیت ایرانی و شرکت های ایرانی در گویان فرانسه

جمعیت ایرانی و شرکت های ایرانی در گویان فرانسه

اطلاعاتی در مورد شرکت­های ایرانی در گویان فرانسه در دسترس نیست. موقعیت جمعیت ایرانی در این کشور به واسطه فرانسه رشد زیادی داشته است. البته که شرکت­های خارجی در زمینه تجارت به گویان فرانسه افزوده شده­اند، اما سطح اقتصادی برای این کشورها بهبود بهتری دارد. تراز تجاری مزمن نامطلوب است، با ارزش صادرات مانند: ماشین آلات ، مواد غذایی و محصولات کشاورزی و نفت تصفیه شده بر واردات حاکم است، در حالی که وسایل نقلیه موتوری و قطعات آن­ها مانند: طلا، ماشین آلات برقی و الکترونیک، ماهی و میگو صادرات برتر هستند. شرکای عمده تجاری فرانسه، سایر کشورهای اتحادیه اروپا و آنتیل­های فرانسه گوادلوپ ، مارتینیک ، سنت بارتلی و سنت مارتین هستند.

عجایب گویان فرانسه

عجایب گویان فرانسه

جگوارها، لجن کش­ها، آگوتیس­ها، تمساح­ها، میمون­ها، آنتیمترها و پرندگان مانند تاشکان و ماکائو، فقط برخی از ساکنان باغ وحش گویان هستند. تمرکز بیشتر روی حیوانات بومی گویان فرانسه است، بنابراین این مکان بسیار خوبی برای آشنایی با حیوانات وحشی این کشور قبل از ورود به بیابان است. حیوانات 450 به علاوه موجود در باغ وحش حدود 75 گونه مختلف را نشان می­دهند و شما می­توانید از طریق پوشش گیاهی سرسبز به نمایشگاه­های طبیعت گرایانه در یک سری مسیرهای نشانه گذاری شده دسترسی پیدا کنید.

 کودکان و بزرگسالان به طور یکسان عاشق پیاده روی می­شوند، که از طریق سایبان جنگل­های بومی محاصره می­شوند و زمین بازی کودکان ضربه­ای با کودکان خردسال است.

سواحل در گویان فرانسه معمولاً دارای نواری باریک از ساحل طلایی است که برای آفتاب گرفتن بسیار عالی است و ماسه­ها را به حاشیه می­اندازد و تکه­هایی از سایه را فراهم می­کند.

شما ممکن است لاک پشت­های دریایی را در طول فصل لانه سازی مشاهده کنید. فورت دیامانت بر روی نقطه شبه جزیره کاین قرار دارد و شما همچنین می­توانید ویرانه­های یک کارخانه قند قدیمی را ببینید. از شهر Rémire-Montjoly ، منظره پنج کیلومتری Rototic Trail (Sentier du Rorotá) کوه ماهوری صعود می­کند با فرصتی برای دیدن غرفه­هایی با چشمان پهن که به درختان چسبیده­اند.

خلاصه تاریخ گویان فرانسه

خلاصه تاریخ گویان فرانسه

گویان فرانسه دپارتمان فرانسه در سال  ۱۹۴۶ شد؛ در سال۱۹۷۴ وضعیت منطقه­ای به آن داده شد. رکود عمومی اقتصادی آن پس از جنگ ساخت بخشی از پایگاه پرتاب موشک آژانس فضایی اروپا و یک شهر جدید درکورو در سال۱۹۶۸ و با تصویب در اواخر دهه ۱۹۷۰ طرح “ورت” (“طرح سبز”) که موجب افزایش تولید محصولات کشاورزی و جنگل­داری می­شد.

 با این وجود ، دستاوردهای کلی اقتصادی دوام نیاورد و نرخ بالای بیکاری را از بین نبرد، بسیاری از گویان فرانسوی از دولت فرانسه ناراضی بودند. این ناامیدی با تمایل به استقلال بیشتر شدت گرفت یا استقلال برای اداره این دو موضوع همچنان در دهه ۱۹۸۰و ۱۹۹۰ و قرن بیست و یکم ناآرام شدند و اعتراضات و تظاهرات بسیاری را برانگیختند. با این وجود ، در یک همه پرسی در ژانویه 2010 ، نزدیک به 70 درصد از رای دهندگان شرکت کردند، پیشنهادی را که به دولت محلی افزایش استقلال داده بود، رد کردند. در همه پرسی دیگر در اواخر همین ماه، رای دهندگان تصمیم گرفتند شوراهای اداری و منطقه­ای (مقامات اداری سابق محلی) را در یک مجلس قانون­گذاری منتخب ترکیب کنند. علاوه بر این، وضعیت سیاسی گویان فرانسه از تعطیلات خارج از کشور تغییر خواهد کرد به جمع­گرایی سرزمینی رئیس جمهور، رئیس دولت محلی، رئیس جمهور جدید، جایگزین روسای دو شورای سابق شد تا در كنار بخشدار منصوب فرانسه، حكومت كنند.

خلاصه ای از جغرافیای گویان فرانسه

خلاصه ای از جغرافیای گویان فرانسه

گویان فرانسه، در سواحل شمال شرقی آمریکای جنوبی واقع شده است. گویان فرانسه با برزیل به جنوب و شرق ، سورینام در غرب و اقیانوس اطلس است و به شمال شرقی محدود می­شود.

از نظر زمین­شناسی، سنگ زیربنای گویان فرانسه بخشی از توده بلورین ارتفاعات گویانا را تشکیل می دهد . رودخانه­ها که عموماً به شمال شرقی و به سمت دریا جریان دارند، این توده را به شدت خراب کرده­اند و بیشتر گویانای فرانسه کم ارتفاع است. رودخانه مارونی مرز فرانسه، گویانا سورینام فرانسه و غرب را تشکیل می دهد. رود اویاپوک در شرق مرز با برزیل را تشکیل می­دهد.

 کوه­های توموک­هماک در جنوب به ارتفاع ۲۳۰۰ فوت (700 متر) می­رسند. رسوبات آبرفتی اخیر، دشت ساحلی باتلاقی در جنوب شرقی کائین را تشکیل داده است. رسوبات آبرفتی قدیمی­تر ساوانای غربی کاین را تشکیل می­دهند. جنگل­های متراکم گرمسیری (عمدتا چوب­های سخت) در خارج از دشت ساحلی حاکم است و بیش از نه دهم مساحت زمین را در بر می­گیرد.

مشاهیر علمی، ادبی و سیاسی و هنری گویان فرانسه

مشاهیر علمی، ادبی و سیاسی و هنری گویان فرانسه

راجر خان

وی در 13 ژانویه 1972 به دنیا آمد او با زنی به نام مالاخ ازدواج کرده است. وی در حال حاضر 44 سال سن دارد، او مسلمان است. وی درگیر قاچاق مواد مخدر ، پولشویی ، قاچاق اسلحه و ترور است. او در سورینام گرفتار شد، وی به 40 سال زندان محکوم شد.

کوین سرافین

وی متولد 7 دسامبر 1989 است. او یک بازیکن بسکتبال حرفه­ای برای اتصال­های جدید YORK است.

او به مدت 5 سال بازی کرده است. درآمدهای او در سال 2،814،000 دلار است .

هنری سالوادور

هنری سالوادور در 18 ژوئیه 1917 به دنیا آمد. او در کار گیتار جازی است در سال 1937 (در طول جنگ جهانی دوم) هنری در ارتش عضو شد، او موسیقی کودکان را ضبط کرد. وی و همسرش ژاکلین گارابیان در 24 ژانویه 1950 با هم ازدواج کردند. همسر او در 19 سپتامبر 1976 درگذشت، سپس دوباره با سابین د ریکو ازدواج کرد، اما بعداً پس از 8 سال طلاق گرفت.کاترین کاستا آخرین همسرش قبل از مرگ او بود.

وی در سن 90 سالگی در اثر آنوریسم پاره شده در 13 فوریه 2008 درگذشت.

شکیرا کائین

وی در 23 فوریه 1947 به دنیا آمد. او در حال حاضر 69 سال سن دارد.

او بازیگری است که با فیلم هایی چون “مرد پادشاهی می­شود” ، “پسر دراکولا” و “جوایز سالانه آکادمی 72ND” شناخته می­شود. همچنین او یک مدل مد است، وی با میشل کاین که 83 سال سن دارد ازدواج کرده است، او دو دختر به نام­های ناتاشا و دومینیک کاین دارد.

 

رهبر گویان فرانسه کیست؟

رودولف الکساندر

مجمع گویان فرانسه مسئولیت دولت منطقه­ای و دپارتمانی را بر عهده دارد. آن رئيس جمهور ردلف الکساندر است.

کشورها و مناطق وابسته گویان فرانسه

کشورها و مناطق وابسته گویان فرانسه

اسپانیایی­ها در ۱۵۰۰ سواحل گویانا را کاوش کردند و در سال ۱۵۰۳منطقه اطراف کاین را مستقر کردند. بازرگانان فرانسوی از روئین در سال ۱۶۲۴یک مرکز بازرگانی در دهکده ساحلی Sinnamary افتتاح کردند و پس از آن دیگران از Rouen یا پاریس که Cayenne را در سال ۱۶۴۳ تأسیس کردند، دنبال کردند .پیمان بردا در سال ۱۶۶۷ قلمرو را به فرانسه اعطا كرد، و هلندی­ها كه كاین را در سال ۱۶۶۴ اشغال كرده بودند، در سال ۱۶۷۶ اخراج شدند. ساكنین این قلمرو توسط شهروندان فرانسوی ساخته شدند كه پس از ۱۸۷۷ در پارلمان فرانسه نمایندگی داشتند.

اما تا سال ۱۸۵۲ فرانسوی­ها استفاده از این سرزمین را به عنوان یک مستعمره جزایی شروع کردند که در آن زندانیان تبعید شده در شرایط وحشتناک زندانی شدند که نمونه آن توسط جزیره بدنام شیاطین بود. فقط در ساحل بیش از 70000 محکوم فرانسوی بین سال­های ۱۸۵۲ و ۱۹۳۹ به گویانای فرانسه تبعید شدند. مستعمره كيفري در جزيره شيطان تنها پس از نمايشگاه شگفت­آور توسط روزنامه نگار فرانسه، آلبرت لندرس، در دهه ۱۹۲۰ ، از بين رفت.

فرهنگ مردم گویان فرانسه

فرهنگ مردم گویان فرانسه

محیط فرهنگی گویان فرانسه بیانگر پیشینه متنوع جوامع قومی مقیم است . هنر ، آداب و رسوم و هنرهای بومی و آفریقایی در میان مردمان مربوطه غالب است. مخلوط کریول متمایز فرهنگ غالب در مناطق شهری است، هنگامی که بسیاری از مردم خود را وقف طراحی لباس، ترکیب موسیقی و مسابقات رقص می کنند. لئون داماس ، شاعر گویایی فرانسوی ، رهبر نگریتودو بود. جنبش در ادبیات کارائیب از آغاز دهه ۱۹۳۰ آغاز شد. جمعیت گویان فرانسه در اصل کرئیل (تبار مختلط ، به آن مالتو گویان نیز گفته می­شود) و دارای اقلیت­هایی در کلان شهر فرانسه ، هائیتی­ها ، سورینامی­ها ، آنتیلی­ها ، چینی­ها ، برزیل­ها ، آسیای جنوبی و دیگران است .

پیشرفت در گویان فرانسه

پیشرفت در گویان فرانسه

گویان فرانسه دارای اقتصاد بازار در حال توسعه است و از الگوی کلانشهر فرانسه الگوبرداری شده و از کمک و مساعدت فنی فرانسه برخوردار است. یک پایگاه پرتاب موشک در Kourou ، که توسط آژانس فضایی اروپا مورد استفاده قرار می­گیرد، از نظر اقتصادی بسیار اهمیت دارد و تقریباً یک چهارم از تولید ناخالص داخلی سالانه کشور را تشکیل می­دهد. خدمات ، تولید و ساخت و ساز بزرگ­ترین بخش­های اقتصاد هستند. درآمد ناخالص ملی (GNI) سرانه در میان بالاترین در جنوب امریکا است.

کشاورزی تنها بخش کمی از تولید ناخالص داخلی را تولید می­کند. کشاورزی معیشت غالب و مراکز پرورش کاساوا ، برنج ، موز و کلم است. بیشتر خانواده در مزارع کوچک کار می­کنند و متعلق به آنها هستند، اما برخی از املاک بزرگ درگیر تولید محصولات نقدی هستند که عمدتا برای صادرات به کلانشهر فرانسه است.

اراضی پر جنگل شامل گونه­های ارزشمند تجاری است . برخی از اراضی جنگلی توسط ایالت محفوظ است، اما بیشتر برای بهره­برداری باز است. بخش عمده چوب برای مصارف صنعتی استفاده می­شود و حدود دو پنجم صادر می­شود.

تولید گوشت و شیر محدود است و مقادیر زیادی از هر دو باید وارد شود. میگو بخش بزرگی از ماهیان سالانه را تشکیل می­دهد. بهره­برداری از مواد معدنی از اهمیت ناچیزی برخوردار است و گویان فرانسه باید سوخت­های فسیلی و مواد معدنی فلزی را وارد کند. طلا و خاک رس تنها مواد معدنی هستند که به دست می­آیند.

صنایع تولیدی در سیمان و محصولات چوبی متمرکز شده­اند. بیشتر کالاهای سرمایه و مصرفی باید وارد شود. برق با استفاده از سوخت­های فسیلی وارداتی کاملاً از نیروگاه­های حرارتی تولید می­شود.

بیشتر نیروی کار در بخش خدمات و صنایع اشتغال دارد و بخش کمی از آن در بخش کشاورزی است. دستمزدها و مزایا با همان نرخ هایی که در فرانسه حاکم است تصویب می­شوند. نرخ بیکاری و تورم زیاد است.

اگرچه حدود دو پنجم از جاده­های کشور آسفالت شده است، اما سیستم جاده­ای در فضای داخلی توسعه نیافته است. Dégrad des Cannes ، Larivot ، Saint-Laurent du Moroni و Kourou  بندرهای اصلی هستند. برخی از آبراه­های کشور توسط کشتی­های کوچک اقیانوس شناسی قابل پیمایش هستند اما اکثر آنها فقط با کشتی­های کم عمق قابل پیمایش هستند. یک فرودگاه بین­المللی در کاین وجود دارد.

قوانین عمومی در گویان فرانسه

قوانین عمومی در گویان فرانسه

یارانه سنگین دولت فرانسه منجر به درآمد یکبار مصرف بیشتر از این شده است اگر این كشور مجبور باشد به تنهایی به محصولات خود اعتماد كند. این امر به ایجاد بالاترین سطح زندگی در آمریکای جنوبی کمک کرده است. مناطق روستایی کشور کمترین رونق نسبی را دارند.

شاخص­های مشترک ثروت در جهان غرب نیز در گویان فرانسه مرتبط است. این شامل لباس­های فرانسوی، خانه­های بزرگتر و آموزش است.

 گویان فرانسه بخشی از جمهوری فرانسه است و از این طریق تابع همان مقررات و سلسله مراتب سیاسی فرانسه است. یک شورای عمومی وجود دارد که امور محلی و رابطه با جمهوری را اداره می­کند، که از شانزده مقام منتخب از هر کانتون تشکیل شده است . آنها رئیس جمهوری را انتخاب می­کنند.

مشاوران منطقه با نمایندگی متناسب احزاب سیاسی انتخاب می­شوند. این شورا شامل بسیاری از وظایف مشابه شورای عمومی است، اما بیشتر روی موضوعات اقتصادی بلند مدت تمرکز دارد. بخشدار که از پاریس منصوب شده است، از لحاظ فنی بیشترین قدرت را در این اداره دارد اما معمولاً به وظایف نظامی و امنیتی منتقل می شود زیرا مقامات محلی در مورد اداره امور کشور حرف­های بیشتری می­زنند.

دو معاون و یک سناتور از گویان فرانسه به پاریس فرستاده می­شوند تا در پارلمان ملی مشغول به خدمت شوند. شعبه قضایی همان سرزمین اصلی فرانسه با بالاترین دادگاه محلی مستقر در جزیره کارائیب مارتینیک است. گاستون موننروویل (ره) معتقد است که بیشترین تأثیر را در مورد تبدیل شدن گویان فرانسه به بخش خارج از کشور داشته است. وی در سال­های 1932-1946 معاون اول منتخب بود، آخرین سال خدمت وی​​، سال تصویب هیئت مدیره بود. یکی دیگر از چهره­های مهم سیاسی آن زمان، شهردار کاین، کنستان کلور بود. او بنیان­گذار تنها حزب کمونیست در گویان فرانسه بود و به پیمان­های اتحادیه­های کارگری پیوست از آن زمان گویانای فرانسوی دارای یک بازیگر چرخش از سیاستمداران محلی به نفع و علیه حکومت فرانسه بود. از سال 2001 ، بخشدار منتخب محلی دومینیک ویان بود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مهاجرت از متخصصان GO2TR مشاوره بگیرید:تماس: ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱