x
اگر اولین بار هست که از سایت GO2TR دیدن می‌کنین، حتما از این صفحه شروع کنین!

رشته معماری در خارج

مدت‌هاست که رشته معماری به یکی از محبوب‌ترین و سطح‌ بالا‌ترین رشته‌های دانشگاهی تبدیل شده است. سالانه دانشجویان زیادی از سراسر جهان در این رشته درس می‌خوانند. در کنار ارزش خوبی که دانشگاه‌های بزرگ دنیا و به خصوص اروپا به این رشته می‌دهند، بازار کاری جهانی این رشته هم قابل‌توجه است (مطمئن باشید اگر در این رشته پیشرفت کنید و به تخصص خود مسلط باشید، بازار بی‌نهایت و فوق‌العاده‌ای در انتظار شماست).

افرادی که سعی در ادامه تحصیل در این رشته دارند، باید در کنار توانایی تحلیل و هوش ریاضی از ذوق و خلاقیت هنری هم بهره‌مند باشند.

مقدمه

معماری سعی می‌کند تا کیفیت زندگی انسان‌ها را ارتقا ببخشد و محیطی راحت را برای زندگی انسان‌ها فراهم کند. معماری ابتدا یک حرفه تجربی بود و در گذر زمان به یک رشته علمی مبدل شد. امروزه رشته معماری یکی از کاربردی‌ترین رشته‌های تحصیلی به شمار می‌رود. معماران سازه‌هایی مانند خانه‌ها، مجتمع‌های آپارتمانی، مراکز خرید، ساختمان‌های اداری و کارخانه‌ها را طراحی می‌کنند. معماران باید علاوه بر توجه به ظاهر و زیبایی ساختمان، اطمینان حاصل كنند كه این ساختمان كاربردی، ایمن و از نظر اقتصادی مقرون‌به‌صرفه باشند. همچنین این ساختمان باید متناسب با نیاز افرادی باشد كه در آن زندگی می‌كنند.

همه چیز در مورد معماری

رشته معماری در خارج

ساده‌ترین تعریف معماری این است که معماری به طراحی ساختمان و یا تعدادی از ساختمان‌ها و گاهی طراحی فضای بین‌ساختمان‌ها گفته می‌شود. برخی از متخصصین دانشگاه‌های معماری را به عنوان یک فضای کاربردی، صرفا برای سکونت انسان تعریف کرده‌اند. اما دامنه دانش معماری فراتر از نقشه‌کشی و طراحی است. معماری یکی از قدیمی‌ترین حرفه‌های تاریخ بشر است. هنر معماری به دلیل نیاز انسان به پناهگاه برای محافظت از خود در برابر باد و باران، طوفان و بلایای طبیعی به وجود آمد. با پیشرفت فرهنگ بشری، ساختمان سازی به یک هنر و صنعت تبدیل شد و بعدتر این حرفه، توسط متخصصان دانشگاهی "معماری" نام گرفت.

حرفه و دانش معماری در طی سال ها دچار تغییرات و دگرگونی‌های زیادی شده است. کلمه "معماری" می‌تواند به هر ساختمان یا بنایی که توسط انسان ساخته شده مانند یک برج یا بنای تاریخی اشاره کند. این سازه می تواند یک سازه بزرگ مانند ساختمان، پل آبی  باشد و یا یک شی کوچک مانند صندلی، قاشق یا گلدان باشد. معماری مانند تاریخ و ادبیات یک ملت است که به شکل یک بنا ساخته شده است. معماری تاریخچه و پیشینه فرهنگی افرادی است که این بناها را به وجود آورده‌اند. ما می‌توانیم از روی معماری به تاریخ و ادبیات یک ملت پی‌ببریم و به همین ترتیب اگر می‌خواهیم معماری یک دوره یا فرهنگی (در گذشته یا امروز) را درک کنیم، باید در ابتدا تاریخ و ادبیات آن دوره را مطالعه کنیم.

به شما پیشنهاد می کنیم مطالب زیر را مطالعه کنید.

دانشگاه‌های برتر رشته معماری

رشته معماری در خارج

موسسه QS  هرساله برترین دانشگاه‌های جهان را رتبه‌بندی می‌کند. در این رتبه بندی فاکتورهای زیادی از جمله کیفیت آموزشی و برنامه های تحقیقاتی دانشگاه‌ها در نظر گرفته می‌شوند. این موسسه هر ساله اسامی بهترین دانشگاه‌های جهان را در رشته‌های مختلف منتشر می‌کند. در ادامه برترین دانشگاه های معماری جهان طبق رتبه بندی QS در سال 2019 معرفی می‌شوند:

دانشگاه UCL

دانشگاه UCL (منبع) یکی از برجسته‌ترین دانشگاه‌های جهان در زمینه معماری به شمار می‌رود. این دانشگاه در سال 2019 در رتبه‌بندی QS رتبه نخست را در رشته معماری کسب کرده است. دانشگاه UCL در شهر لندن واقع شده است و حدود 41500 دانشجو دارد. این دانشگاه به دلیل کیفیت بالای آموزشی و برنامه های تحقیقاتی شهرت جهانی دارد. این دانشگاه در سال 1826 تاسیس شده و از همان ابتدا یک دانشگاه تراز اول بوده است. دانشگاه UCL 29 برنده جایزه نوبل داشته است و این یعنی هر دهه یکی از برندگان جایزه نوبل از دانشجویان این دانشگاه بوده است. دانشجویان بین‌المللی تقریبا نیمی از جمعیت دانشجویی  UCL را تشکیل می‌دهند و این باعث به وجود آمدن فضایی چندملیتی و چندفرهنگی شده است و به دانشجویان این فرصت را می‌دهد تا با ملل و فرهنگ‌های گوناگون آشنایی پیدا کنند. رشته معماری و انواع گرایش‌های آن در دانشگاه UCL در مقاطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد ارائه می‌شود.

رشته معماری و گرایش‌های آن در دانشگاه UCL:

 • معماری ( کارشناسی و کارشناسی‌ارشد)
 •  معماری و مطالعات بین رشته ای (کارشناسی)
 •  مدیریت پروژه و ساخت (کارشناسی)
 •  مطالعات شهری (کارشناسی)
 •  برنامه ریزی، طراحی و مدیریت شهری (کارشناسی)
 • مهندسی معماری و طراحی ( کارشناسی و کارشناسی ارشد)
 • برنامه ریزی شهری (کارشناسی)

آزمون

برای مقطع کارشناسی ارشد دانشجویان باید پس از ارسال مدارک در یک گزینش تحصیلی آنلاین شرکت کنند. در این گزینش از طرف دانشگاه یک پروژه عملی برای دانشجویان در نظر گرفته می‌شود. دانشجویان باید این پروژه را آماده کنند و برای دانشگاه ارسال کنند. پس از بررسی پروژه، از دانشجویان منتخب دعوت می‌شوند تا در مصاحبه حضوری شرکت کنند. به یاد داشته باشید که نمونه کارهای خود را در زمان مصاحبه همراه خود داشته باشید.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 6.5 به بالا (این دانشگاه مدرک تافل را قبول نمی‌کند.)

هزینه تحصیل

25770 پوند در سال (2019-2020)

زمان شروع ترم

پاییز، بهار، تابستان

مؤسسه فناوری ماساچوست

 "ذهن و دست" شعار مؤسسه فناوری ماساچوست است که با نام MIT شناخته می‌شود. در زمان تأسیس در سال 1861 ، MIT در ابتدا متشکل از اجتماعات فرهنگی و علمی كوچك بود كه می‌خواستند دانش خود را به جهانیان منتقل كنند. امروزه MIT با داشتن حدود 1000 عضو هیئت علمی و بیش از 11000 دانشجوی مقطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد، به یک کانون آموزشی بزرگ تبدیل شده است. در رشته معماری MIT دومین دانشگاه برتر جهان محسوب می‌شود. MIT یک دانشگاه مستقل و خصوصی در ایالت ماساچوست آمریکا است و دارای پنج دانشکده (معماری و برنامه‌ریزی، مهندسی، علوم انسانی، هنر و علوم اجتماعی، مدیریت) است. در پردیس دانشگاه 12 موزه و گالری وجود دارد که هر ساله نزدیک به 125000 بازدید کننده را به خود اختصاص می‌دهد. این دانشگاه دارای نقاط دیدنی خیره کننده‌ای است که توسط معماران بزرگی ساخته شده است. در مؤسسه فناوری ماساچوست رشته معماری و گرایش‌های آن در مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری ارائه می‌شوند.

رشته معماری و گرایش‌های آن در دانشگاه MIT:

 • معماری (کارشناسی و کارشناسی‌ارشد)
 • مطالعات معماری (کارشناسی و کارشناسی‌ارشد)
 • هنر، فرهنگ و تکنولوژی (کارشناسی‌ارشد)
 • تکنولوژی ساختمان (کارشناسی‌ارشد و دکتری)
 • طراحی و محاسبه (دکتری)
 • تاریخ و تئوری هنر (دکتری)
 • تاریخ و تئوری معماری (دکتری)

آزمون

برای متقاضیان بین المللی دوره کارشناسی: شرکت در آزمون SAT یا ACT در دو مبحث درسی، یکی ریاضی و یکی علوم (مانند فیزیک، زیست، شیمی)

زبان تحصیل

انگلیسی، تافل 100 و آیلتس 7 (مدرک تافل برای این دانشگاه ارجحیت دارد.)

هزینه تحصیل

73160 دلار در سال (با توجه به وضعیت مالی دانشجو ممکن است هزینه شهریه کمتر شود.)

زمان شروع ترم

پاییز و بهار

دانشگاه فناوری دلفت

دانشگاه فناوری دلفت در کشور هلند واقع شده است و در رتبه‌بندی QS سومین دانشگاه برتر جهان در رشته معماری محسوب می‌شود. دانشگاه فناوری دلفت یک دانشگاه دولتی محسوب می‌شود و دارای 19.613 دانشجو است. رشته های زیادی در این دانشگاه ارائه می‌شود مانند مهندسی عمران و سازه، مهندسی مکانیک، مطالعات محیطی، مهندسی و فناوری و معماری. دانشگاه فناوری دلفت با 161 هکتار وسعت یکی از بزرگترین دانشگاه‌های جهان محسوب می شود. وظایف اصلی دانشگاه دلفت شامل ارائه آموزش، انجام تحقیقات علمی، انتقال دانش به جامعه و ارتقاء مسئولیت اجتماعی است. این دانشگاه به عنوان "مؤسسه منافع عمومی" معرفی شده است. سیستم آموزشی دانشگاه دلفت در سه سطح تفکیک می‌شود: کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری. این دانشگاه دارای 16 برنامه آموزشی کارشناسی و حدود 40 برنامه آموزشی کارشناسی‌ارشد است.

رشته معماری و گرایش‌های آن در دانشگاه فناوری دلفت:

 • معماری، شهرسازی و علوم ساخت و ساز (کارشناسی و کارشناسی‌ارشد)
 • معماری (کارشناسی‌ارشد)
 • تکنولوژی ساخت و ساز (کارشناسی‌ارشد)
 • معماری منظره (کارشناسی‌ارشد)
 • شهرسازی (کارشناسی‌ارشد)
 • مدیریت فضای ساخته شده (کارشناسی‌ارشد)

آزمون

ندارد

زبان تحصیل

در کارشناسی زبان هلندی، در کارشناسی‌ارشد زبان هلندی و انگلیسی (تافل: 90 و آیلتس: 6.5)

هزینه تحصیل

شهریه دوره کارشناسی 14500 یورو در سال، شهریه دوره کارشناسی‌ارشد 18750 یورو در سال

زمان شروع ترم

پاییز

مؤسسه فناوری فدرال زوریخ ETH

موسسه فناوری فدرال زوریخ یکی از دانشگاه‌های برتر جهان در حوزه علم و فناوری است و به دلیل تحقیقات و نوآوری های برجسته، در سراسر جهان شناخته شده است. این دانشگاه در سال 1855 به عنوان دانشکده پلی تکنیک فدرال سوئیس تأسیس شد و یک قرن و نیم بعد 20 نفر از دانشجویان این دانشگاه برنده جایزه نوبل شدند که یکی از آن‌ها آلبرت انیشتین فقید بوده است. این دانشگاه که معمولاً با نام موسسه فناوری فدرال سوئیس شناخته می‌شود و دارای 16 دپارتمان است که آموزش دانشگاهی را ارائه می دهند و تحقیقات علمی را در موضوعات مختلف اعم از مهندسی و معماری تا شیمی و فیزیک انجام می دهند. رشته معماری در مقطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد در این دانشگاه ارائه می‌شود.

آزمون

ندارد

زبان تحصیل

در مقطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد: آلمانی

 ( تست داف با نمره 4، DSH  با نمره 3،  Goethe-Zertifikat در سطحC1  و C2، ÖSD Zertifikat  در سطح C1)

توجه: ممکن است بعضی دورس به زبان انگلیسی تدریس شوند اما زبان اصلی تحصیل در این دانشگاه آلمانی است.

هزینه تحصیل

1160 فرانک سوئیس یا 1190 دلار آمریکا در سال

زمان شروع ترم: پاییز، بهار

دانشگاه هاروارد

هاروارد در سال 1636 تأسیس شد. دانشگاه هاروارد قدیمی‌ترین مؤسسه آموزش عالی در ایالات متحده است و از نظر تأثیرگذاری، شهرت و شجره نامه علمی به عنوان یک دانشگاه پیشرو نه تنها در ایالات متحده بلکه در جهان محسوب می‌شود. بزرگترین کتابخانه دانشگاهی جهان متعلق به دانشگاه هاروارد است که دارای 18 میلیون جلد کتاب، 180000 عنوان نشریه ، 400 میلیون نسخه دست نوشته و 10 میلیون عکس است. دانشگاه هاروارد یک دانشگاه خصوصی است و هزینه تحصیل در آن بسیار بالاست اما کمک هزینه‌های تحصیلی زیادی برای دانشجویان در نظر گرفته شده است و حدود 60 درصد دانشجویان از این کمک هزینه های تحصیلی استفاده می‌کنند. دانشگاه هاروارد همیشه جزء برترین دانشگاه‌های جهان بوده است. رشته معماری در مقطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد در هاروارد ارائه می‌شود.

آزمون

شرکت در آزمون SAT برای تحصیل در مقطع کارشناسی، آزمون GRE در مقطع کارشناسی‌ارشد، مصاحبه در مقطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد

زبان تحصیل

انگلیسی (تافل با نمره 92 به بالا)، دانشگاه هاروارد در برخی رشته‌ها مانند معماری مدرک زبان آیلتس را نمی‌پذیرد.

هزینه تحصیل

50144 دلار در سال

زمان شروع ترم

پاییز و بهار

دانشگاه کالیفرنیا، برکلی

دانشگاه کالیفرنیا (اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید) یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی است که در سال 1868 در شهر برکلی تاسیس شده است. این دانشگاه دارای 39932 دانشجو است. بركلی یكی از 14 عضو مؤسس انجمن دانشگاه‌های آمریكا به شمار می‌رود و محل استقرار برخی از مؤسسات تحقیقاتی مشهور جهان از جمله پژوهشگاه علوم ریاضی و آزمایشگاه علوم فضایی است. این دانشگاه موفق شده است در طی این سال‌ها 99 برنده جایزه نوبل، 23 برنده جایزه تورینگ و 14 جایزه پولیتزر را تربیت کند. برکلی تنها با 40 دانشجو شروع به کار کرد ، اما به عنوان اولین دانشگاهی که برنامه تحصیلی جامع و کاملی را در کالیفرنیا ارائه می‌داد مشهور شد و به سرعت پله‌های ترقی را طی کرد. این دانشگاه در اوایل دهه 1940، رشد علمی  قابل ملاحظه‌ای داشت و پس از دانشگاه هاروارد، رتبه دوم را در بین بهترین دانشگاه‌های آمریکا کسب کرد. این دانشگاه هم اکنون در رتبه بندی QS ششمین دانشگاه برتر معماری جهان محسوب می‌شود. رشته معماری در مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری در دانشگاه کالیفرنیا تدریس می‌شود.

آزمون

شرکت در آزمون SAT یا ACT برای تحصیل در دوره کارشناسی

زبان تحصیل

انگلیسی ( تافل 80 برای کارشناسی و تافل 90 برای کارشناسی و دکتری)

هزینه تحصیل

11442 دلار در سال

زمان شروع ترم

بهار فقط برای دوره‌های کارشناسی، پاییز برای تمام مقاطع

دانشگاه کمبریج

دانشگاه کمبریج از معروف‌ترین دانشگاه‌های جهان به شمار می‌رود. این دانشگاه در مرکز شهر باستانی کمبریج، در 50 مایلی شمال لندن واقع شده است. کمبریج یک دانشگاه تحقیقاتی است که دارای 18000 دانشجو از سراسر جهان است. این دانشگاه به 31 دانشکده مستقل تقسیم می‌شود. دانشگاه کمبریج در سال 1209 تأسیس شد و چهارمین دانشگاه قدیمی جهان محسوب می‌شود. دانشجویان کمبریج 20 درصد از جمعیت این شهر را تشکیل می‌دهند و بیشتر کالج های قدیمی در نزدیکی مرکز شهر واقع شده اند. این دانشگاه دارای بیش از 100 کتابخانه است که در کل بیش از 15 میلیون کتاب دارند. دانشجویان در کمبریج به طیف وسیعی از کتاب‌ها و مقالات علمی جهان دسترسی دارند. همچنین در دانشگاه کمریج 9 موزه هنری، علمی و فرهنگی مشهور جهان مانند موزه فیتز ویلیام وجود دارد که در طول سال بازدید از آن‌ها برای عموم آزاد است.

دانشگاه کمبریج به دلیل تلاش برای تعالی آموزش دانشگاهی و ارزشهای علمی دانشجویی همیشه در بین دانشگاه‌های برتر جهان قرار می‌گیرد. این دانشگاه محل تحصیل ریاضی دانان برجسته، دانشمندان، سیاستمداران، معماران، حقوقدانان، فیلسوفان، نویسندگان و بازیگران است. نود و هشت برنده جایزه نوبل و 15 نخست وزیر انگلیس از دانشجویان این دانشگاه هستند. دانشگاه کمبریج محل تحصیل نخبگان علمی و هنری زیادی بوده است. رشته معماری از رشته‌های پرطرفدار و محبوب این دانشگاه محسوب می‌شود. رشته معماری در دانشگاه کمبریج در مقاطع و گرایش‌های گوناگون ارائه می‌شود.

رشته معماری و گرایش‌های آن در دانشگاه کمبریج:

 • معماری (کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری)
 • معماری و طراحی شهری (کارشناسی‌ارشد پژوهشی)
 • معماری و مطالعات شهری (کارشناسی‌ارشد پژوهشی)
 • طراحی میان رشته‌ای برای محیط ساخته شده (کارشناسی ارشد)
 • تاریخچه ساختمان سازی (کارشناسی ارشد)

آزمون

آزمون کتبی و عملی در مقطع کارشناسی برای ارزیابی توانایی علمی و طراحی دانشجویان، مصاحبه حضوری برای تمام مقاطع تحصیلی

زبان تحصیل

انگلیسی (آیلتس 7 به بالا)  دانشگاه کمبریج مدرک تافل را نمی‌پذیرد.

هزینه تحصیل

27696 پوند در سال

زمان شروع ترم

پاییز و بهار

دانشگاه چینهوا چین

دانشگاه چینهوا (سایت)  یکی از بهترین دانشگاه‌های چین و جهان است. این دانشگاه از سال 2015 به عنوان یکی از بهترین‌های جهان برای تحصیل در رشته‌های مهندسی شناخته شده است. در دانشگاه چینهوا بیش از 110 انجمن دانشجویی وجود دارد و برنامه‌هایی از قبیل علم و فناوری، بهداشت و تناسب اندام، علوم انسانی، هنر و رفاه عمومی را تحت پوشش خود قرار می‌دهند. در حال حاضر این دانشگاه 36952 دانشجو و 5966 عضو هیئت علمی دارد. این دانشگاه سهمیه خاصی را برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته است.

دانشگاه چینهوا 78 برنامه کارشناسی در زمینه های مختلف از جمله علوم، مهندسی، تجارت، علوم انسانی، حقوق و پزشکی را ارائه می دهد. کلیه مقاطع کارشناسی‌ارشد چهار سال طول می‌کشد، به جز معماری (پنج سال) و پزشکی بالینی (هشت سال). بیشتر دوره های آموزشی به زبان چینی تدریس می‌شوند اما برخی از دروس به زبان انگلیسی آموزش داده می‌شوند. دانشگاه چینهوا بیش از 100 برنامه کارشناسی‌ارشد و 80 برنامه دکتری ارائه می‌دهد. این دانشگاه در حال حاضر 20 دوره آموزشی تحصیلات تکمیلی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد.

رشته معماری و گرایش‌های آن در دانشگاه چینهوا:

 • معماری (کارشناسی، کارشناسی‌ارشد، دکتری)
 • برنامه ریزی شهری و روستایی (کارشناسی‌ارشد و دکتری)
 • معماری منظر (کارشناسی‌ارشد)

آزمون

ندارد.

زبان تحصیل

چینی و انگلیسی (تافل 85 – آیلتس 6.5)

هزینه تحصیل

52880 یوان چین یا 7500 دلار در سال

زمان شروع ترم

پاییز و بهار

دانشگاه ملی سنگاپور

دانشگاه ملی سنگاپور (NUS) (سایت منبع) دانشگاه پرچمدار سنگاپور و آسیا است که یک رویکرد جهانی برای آموزش و پژوهش دارد. NUS بهترین دانشگاه کشور سنگاپور محسوب می‌شود. این دانشگاه 17 دانشکده مستقل دارد. دانشگاه ملی سنگاپور اولین دانشگاه تحقیقاتی مستقل در سنگاپور است. بیش از 38000 دانشجو از 100 کشور جهان در این دانشگاه در رشته‌های مختلف تحصیل می‌کنند. دانشگاه ملی سنگاپور با ایجاد یک جامعه علمی و فرهنگی از دانشگاهیان، محققان، کارمندان، دانشجویان و فارغ‌التحصیلان برای بهبود وضعیت آموزشی و ارتقا کیفیت علمی در جهان تلاش می کنند. در رتبه بندی QS دانشگاه ملی سنگاپور نهمین دانشگاه برتر جهان در رشته معماری است. رشته معماری در این دانشگاه در مقطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد ارائه می‌شود.

آزمون

برای تحصیل در مقطع کارشناسی شرکت در آزمون ورودی و مصاحبه ضروری است.

زبان تحصیل

امکان تحصیل به زبان انگلیسی، برای مقطع کارشناسی داشتن مدرک زبان ضروری نیست. در مقطع کارشناسی‌ارشد داشتن مدرک آیلتس با نمره 6 به بالا و مدرک تافل با نمره 85 به بالا ضروری است.

هزینه تحصیل

کارشناسی 22000 تا 45000 دلار در سال – کارشناسی‌ارشد 22000 تا 35000 دلار در سال – دکتری 15000 تا 16000 دلار در سال

زمان شروع ترم

تابستان (اوت)  و زمستان (ژانویه)

مدرسه معماری منچستر (MSA)

مدرسه معماری منچستر (منبع) که در فاصله نیم مایلی از مرکز شهر واقع شده است. مدرسه معماری منچستر از به هم پیوستن دو دانشگاه متروپولیتن منچستر و دانشگاه منچستر که بیش از صد سال قدمت دارند تشکیل شده است. MSA یک موسسه تحقیقاتی در زمینه رشته معماری است و جزء ده دانشگاه برتر معماری جهان در سال 2019 به شمار می رود. MSA به دلیل تنوع، کیفیت آموزشی بالا و موفقیت دانشجویان و فارغ‌التحصیلان خود شهرت زیادی کسب کرده است. رشته معماری به صورت کاملا تخصصی در مدرسه معماری منچستر توسط بهترین اساتید جهان تدریس می‌شود.

رشته معماری و گرایش‌های آن در دانشگاه مدرسه معماری منچستر:

 • معماری (کارشناسی و کارشناسی‌ارشد)
 • معماری و شهرسازی (کارشناسی‌ارشد)
 • معماری منظر (کارشناسی‌ارشد)
 • مرحله تحقیقاتی معماری (دکتری)

آزمون

آزمون ورودی ندارد. مصاحبه برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری

زبان تحصیل

انگلیسی (آیلتس 6.5) این دانشگاه مدرک تافل را نمی‌پذیرد.

هزینه تحصیل

23000 تا 34500 پوند در سال برای دانشجویان بین المللی

زمان شروع ترم

پاییز و بهار

معماری در کشورهای مختلف

رشته معماری در خارج

برای اطلاعات بیشتر در زمینه معماری و وضعیت تحصیل در کشور های مختلف به لینک‌های زیر مراجعه کنید.

 • معماری در آمریکا
 • معماری در انگلستان
 • معماری در کانادا
 • معماری در آلمان
 • معماری در فرانسه
 • معماری در ایتالیا
 • معماری در هلند
 • معماری در سوئیس
 • معماری در چین
 • معماری در ترکیه

زبان تحصیل در کشورهای مختلف

رشته معماری در خارج

رشته معماری در اکثر دانشگاه‌های تراز اول جهان ارائه می‌شود. تحصیل در یک دانشگاه معتبر و با درجه علمی بالا می‌تواند در آینده کاری و حرفه ای شما تاثیر بسیار زیادی بگذارد. کسانی که مدرک معماری خود را از یک دانشگاه تراز اول می‌گیرند به سرعت جذب بازار کار می‌شوند زیرا موسسه‌ها و شرکت‌های بزرگ معماری همواره به دنبال جذب استعدادهای برتر این رشته هستند. اما یکی از موانع تحصیل در کشورهای مختلف، زبان تحصیل است. بسیاری از دانشجویان به دلیل مسلط نبودن به زبان کشور مقصد از رویای تحصیل در خارج دست خواهند کشید. اما نکته اینجاست که زبان تحصیل در بیشتر دانشگاه‌های بزرگ و معتبر جهان در  مقطع کارشناسی ارشد و دکتری انگلیسی است. برای مثال کشور آلمان دارای بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته معماری است. در اکثر دانشگاه های آلمان زبان تحصیل در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری، انگلیسی است. بنابراین دانشجویان می توانند در مقطع کارشناسی‌ارشد و دکتری رشته معماری در دانشگاه‌های آلمان به زبان انگلیسی تحصیل کنند.

دانشجویانی که قصد دارند در یکی از دانشگاه‌های معتبر جهان به زبان انگلیسی در رشته معماری تحصیل کنند باید مدرک زبان با نمره قابل قبول داشته باشند. داشتن مدرک آیلتس با نمره    6 به بالا یا مدرک تافل با نمره 78 به بالا الزامی است.

 البته بعضی از دانشگاه‌ها فقط مدرک آیلتس یا فقط مدرک تافل را قبول دارند. همچنین ممکن است دانشگاه‌هایی که درجه علمی بسیار بالایی دارند نمره آیلتس یا تافل بالاتری را از شما بخواهند. شما باید با مراجعه به سایت رسمی دانشگاه مورد نظر خود اطلاعات مربوط به مدرک زبان را مطالعه کنید.

کشورهای متقاضی کار برای رشته معماری

رشته معماری در خارج

کشورهای پیشرفته همیشه به دنبال جذب استعدادهای برتر در رشته معماری هستند. کشورهایی همچون :

 • انگلستان
 • کانادا
 • ترکیه
 • سنگاپور
 • و ژاپن

به دنبال جذب نیروی متخصص در رشته معماری هستند. دانشجویانی که در دانشگاه‌های معتبر تحصیل کرده‌اند سریع تر جذب بازار کار بین‌المللی در رشته معماری می‌شوند. موسسات و شرکت‌های معماری همیشه سعی دارند تا نیروهای متخصص این رشته را از سراسر جهان به مجموعه خود اضافه کنند. ترکیه به عنوان یک کشور در حال توسعه در سال‌های اخیر توجه ویژه‌ای به رشته معماری داشته است. از همین رو فرصت‌های شغلی زیادی را برای رشته معماری ایجاد کرده و  نیاز به نیروی متخصص معماری دارد. متقاضیان می‌توانند رزومه تحصیلی و کاری خود را به موسسات و شرکت‌های معماری که به دنبال جذب نیروی خارجی هستند، ارسال کنند. این شرکت ها رزومه تحصیلی و کاری شما را بررسی می‌کنند. سپس ممکن است از شما برای شرکت در مصاحبه حضوری دعوت کنند. شما پس از قبولی در مصاحبه می‌توانید به عنوان یک معمار مشغول به کار شوید. کشورهای زیادی مانند استرالیا، آمریکا، کانادا، انگلستان، سنگاپور و ... به دلیل کمبود نیروی متخصص معماری در کشور خود از معماران حرفه‌ای در سراسر جهان دعوت به همکاری می‌کنند. متقاضیان می‌توانند با بررسی سایت‌های کاریابی بین‌المللی از فرصت‌های شغلی در حوزه معماری مطلع شوند.

آزمون‌های مرتبط با رشته معماری

رشته معماری در خارج

برخی از دانشگاه‌های تراز اول جهان برای جذب دانشجوی معماری در مقطع کارشناسی آزمون ورودی می گیرند و در صورت قبولی متقاضی در این آزمون او را برای انجام مصاحبه حضوری دعوت می‌کنند. دانشگاه آکسفورد یکی از این دانشگاه‌ها به شمار می‌رود.

متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا در رشته معماری باید در یکی از آزمون های SAT یا ACT شرکت کنند و نمره قابل قبولی کسب کنند. شرکت در دو مبحث درسی کافی است. یکی از این مباحث باید ریاضی و دیگری به دلخواه یکی از مباحث علوم مانند زیست، فیزیک یا شیمی باشد.

آزمون SAT

این آزمون میزان آمادگی تحصیلی دانش آموز را برای ثبت نام در دوره‌های کارشناسی می سنجد. مهارت های خواندن، نوشتن و ریاضیات دانش آموز در این آزمون ارزیابی می‌شود. بیشتر دانشکده‌ها و دانشگاه‌ها در ایالات متحده آمریکا، کانادا و همچنین سایر کشورها از آزمون SAT برای ارزیابی دانشجویان و پذیرش آن‌ها در دوره‌های کارشناسی استفاده می‌کنند. دانش‌آموزان باید برای پذیرش در یکی از دانشگاه‌های برتر آمریکا حداقل نمره 2400/2100 را در این آزمون کسب کنند.

ACT

آزمون ACT یک آزمون استاندارد است که به عنوان آزمون ورودی دانشگاه‌های آمریکایی شناخته شده است. در این آزمون پنج مهارت خواندن، نوشتن، ریاضیات، زبان انگلیسی و استدلال علمی دانش آموزان مورد ارزیابی قرار می‎گیرد. این آزمون در تمام دانشگاه‌های آمریکا و 225 دانشگاه خارج از آمریکا اعتبار دارد.

همچنین دانشجویان رشته معماری در انگلستان موظفند پس از اتمام دوره تحصیلی خود برای اخذ مدرک معتبر کارشناسی معماری در آزمون RIBA یا ARB شرکت کنند.

رشته‌های مرتبط با معماری

رشته معماری در خارج

همان طور که قبلا گفته شد رشته معماری یک رشته ترکیبی از علم و هنر است. از این رو رشته‌های متنوع و زیادی با رشته معماری ارتباط مستقیم یا غیر مستقیم دارند. از رشته‌های مرتبط با معماری می‌توان به رشته‌های ریاضی، طراحی، گرافیک، مهندسی عمران، رشته شهرسازی و ... اشاره کرد. در ادامه به بررسی ارتباط هر یک از این رشته‌ها با معماری می‌پردازیم.

رشته ریاضی

 • دانش ریاضی در رشته معماری بسیار کاربرد دارد. هندسه یکی از پرکابردترین شاخه‌های ریاضی در معماری است. معماران برای تعریف شکل فضایی یک سازه از هندسه و ریاضیات استفاده می‌کنند. معماران برای ایجاد تقارن و هارمونی در سازه‌های خود نیازمند دانش ریاضی هستند. در مصر باستان، یونان باستان، هند و جهان اسلام بناهایی از جمله اهرام، معابد، مساجد، کاخ‌ها و مقبره‌ها با نسبت‌های خاصی بنا شده بودند. در معماری اسلامی از اشکال هندسی و الگوهای کاشی‌کاری هندسی برای تزئین ساختمان‌ها چه در داخل و چه در خارج استفاده می‌شود. برخی از معابد هندو دارای ساختاری شبیه به فراکتال هستند و پیامی را درباره بی‌نهایت بودن کیهان شناسی هندو منتقل می‌کنند. در معماری رنسانس ، تقارن و تناسب به عمد مورد تأکید معمارانی همچون لئون باتیستا آلبرتی، سباستینو سرلیو و آندره پالادیو قرار گرفت. در قرن بیست و یکم، مجددا از تزئینات و اشکال هندسی برای پوشش ساختمان‌ها استفاده می‌شود.
 • معماران به دلایل مختلف از ریاضیات استفاده می‌كنند:
 • آنها از هندسه برای مشخص کردن فرم فضایی ساختمان استفاده می‌کنند.
 • معماران از ریاضیات برای طراحی فرم‌هایی استفاده می‌کنند که زیبا یا هماهنگ به نظر برسند.
 • آنها ممکن است از اشیاء هندسی مانند کاشی برای تزئین ساختمان‌ها استفاده کنند.
 • آنها ممکن است از ریاضیات در قالب مدل سازی کامپیوتری برای مقابله با حوادث طبیعی مانند باد،طوفان، زلرله و ... استفاده کنند.
 • برای مثال معماران با استفاده از دانش ریاضی در طراحی پایه‌های ساختمان، سعی می‌کنند تا سرعت باد را در پایه ساختمان‌های بلند به حداقل برسانند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که رشته معماری و ریاضی به یکدیگر مرتبط هستند.

طراحی گرافیک

 • طراحی گرافیک ابزاری ارتباطی است که نقش مهمی در طراحی معماری ایفا می‌کند. از طراحی گرافیک برای ارتباط بصری در پروژه‌های معماری استفاده می‌شود. طراحی گرافیک نقش مهمی را در کلیه مراحل پروژه‌های معماری ایفا می‌کند. یک طراحی گرافیک خوب به معماران کمک می‌کند تا مفاهیم معماری را بهتر به کار ببرند ، به توسعه دهندگان کمک می‌کند تا پروژه‌های خود را به صورت هدفمند به بازار عرضه کنند و به تیم‌های املاک و مستغلات کمک می‌کند تا سریعتر املاک خود را بفروشند. غالبا ایده‌های بزرگ معماری به دلیل عدم توانایی در توصیف ایده از بین می‌روند. طراحی گرافیک می‌تواند به معماران در تجسم ایده‌هایشان کمک کند.

مهندسی عمران

 • رشته‌های مهندسی عمران و معماری تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند اما در عین حال ارتباط تنگاتنگی با هم دارند. معماران و مهندسان عمران هنگام طراحی یک پروژه ساختمانی در کنار یکدیگر کار می‌کنند. یک معمار ظاهر بیرونی و داخلی سازه را توسعه می‌دهد، در حالی که مهندس عمران به دنبال روش‌هایی است تا اطمینان حاصل کند مواد و مصالحی که به منظور زیبایی شناسی مورد استفاده قرار گرفته‌اند، ایمن و پایدار باشند. رابطه بین معماری و مهندسی عمران بسیار مهم است. ارتباط و هماهنگی آنها با یکدیگر ، کیفیت و ایمنی کار ساخت و ساز را مشخص می‌کند. رشته‌های مهندسی عمران و معماری در برخی موارد تشابه زیادی با یکدیگر دارند. این دو رشته در آماده سازی و تولید یک سازه نقش دارند. مهندسین عمران و معماری وظایف مشترکی دارند مانند برنامه ریزی، طراحی و ساخت سازه‌ها. برخی معماری را یک زیر شاخه تخصصی از مهندسی عمران می‌دانند. مهندسان عمران برای طراحی و ساخت پروژه هایی در مقیاس بزرگ از جمله فرودگاه‌ها ، سیستم‌های آبرسانی و زیرساخت‌های عمومی تلاش می‌کنند. از طرف دیگر معماران در بهینه‌سازی ساختارها و سیستم‌های یک ساختمان تخصص دارند. می‌توان گفت رشته معماری و عمران یکدیگر را تکمیل می‌کنند.

مقطع کارشناسی معماری

رشته معماری در خارج

کارشناسی معماری اولین مدرک حرفه‌ای در رشته معماری است. در این مقطع دانشجویان تکنیک‌های طراحی خود را بیشتر پرورش می‌دهند. دوره کارشناسی معماری در اکثر دانشگاه‌های جهان 3 تا 4 سال طول می‌کشد اما در برخی از دانشگاه‌ها مقطع کارشناسی معماری 5 ساله است. در سال اول دروس پایه معماری ارائه می‌شوند و دانشجویان باید نمره خوبی را در این دروس کسب کنند. در این مدت دانشجویان در زمینه‌های طراحی و مفاهیم ساختاری اطلاعاتی کسب می کنند. دروس پایه معماری در دوره کارشناسی عبارتند از: ارتباطات تصویری، تئوری‌های طراحی، تاریخ معماری، مصالح ساختمانی، ساخت و ساز و عناصر ساختمانی.

در دانشگاه‌های آمریکا سه نوع مقطع کارشناسی برای رشته معماری وجود دارد:

 • B.Arch
 • B.A.Arch
 • و B.S.Arch

دوره  (Bachelor of Architecture) B.ARCH

 این دوره مهم ترین دوره کارشناسی معماری در آمریکا محسوب می‌‌شود زیرا دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی تبدیل به یک معمار معتبر می‌شوند و گواهینامه اجازه کار را از موسسه NAAB (موسسه ملی ارزیابی مدرک معماری) دریافت می‌کنند. دوره کارشناسی B.ARCH یک دوره پنج ساله است و دانشجویان پس از اتمام تحصیلی نیازی ندارند تا در مقطع کارشناسی‌ارشد ادامه تحصیل دهند زیرا آن‌ها گواهینامه معتبر NAAB را دریافت کرده‌اند و می‌توانند بدون اخذ مدرک کارشناسی‌ارشد در بزرگ‌ترین شرکت‌ها و موسسات معماری مشغول به کار شوند. دانشجویان باید سال آخر دوره کاروزی خود را در کنار یک معمار حرفه‌ای بگذرانند و تجربه کسب کنند.

دوره (Bachelor of Arts in Architecture) B.A.Arch

دوره کارشناسی B.A.Arch یک دوره تحصیلی چهار ساله است. دانشجویان در این دوره تمام دروس مربوط به رشته معماری را مطالعه می‌کنند اما تاکید بیشتر این دوره بر روی تقویت مهارت‌های طراحی است. در این دوره دانشجویان بیشتر با جنبه‌های هنری رشته معماری آشنایی پیدا می کنند. دانشجویان نمی‌توانند پس از اتمام این دوره تحصیلی گواهینامه معتبر معماری NAAB را دریافت کنند و به عنوان یک معمار مشغول به کار شوند. دانشجویانی که مدرک  B.A.Arch خود را دریافت می‌کنند باید در مقطع کارشناسی‌ارشد ادامه تحصیل دهند و پس از اخذ مدرک کارشناسی‌ارشد خود می‌توانند گواهینامه معتبر معماری را دریافت کنند.

دوره (Bachelor of Science in Architecture) B.S.Arch

این دوره کارشناسی هم یک دوره چهار ساله است. دانشجویان در این دوره بیشتر با جنبه‌های علمی رشته معماری آشنا می‌شوند. دانشجویانی که می‌خواهند در مقطع کارشناسی ارشد در گرایش‌های معماری منظر و معماری داخلی تحصیل کنند بهتر است در دوره B.S.Arch  شرکت کنند. دانشجویان برای اخذ گواهینامه معتبر معماریNAAB  باید در دوره‌های کارشناسی‌ارشد معماری شرکت کنند و مدرک کارشناسی‌ارشد بگیرند.

در دانشگاه‌های دیگر هم ممکن است مدت دوره‌های کارشناسی متفاوت باشد اما در اکثر دانشگاه‌ها دانشجویان باید امتحانات کتبی و عملی زیادی را پشت سر بگذارند. برای مثال در کشور انگلستان دانشجویان پس از گذراندن دوره کارشناسی باید در آزمون RIBA یا  ARBشرکت کنند. این آزمون شامل سه دوره است. قبولی در دوره اول آزمون برای کسب مدرک کارشناسی معماری ضروری است. شرکت در دوره دوم و سوم آزمون RIBA برای کسب مدرک کارشناسی‌ارشد یا کسب مهارت‌های عملی است.

مقطع کارشناسی‌ارشد معماری

رشته معماری در خارج

دوره های کارشناسی‌ارشد معماری معمولا بر روی مهارت‌های عملی تمرکز دارند. شما در این دوره با مفاهیم عمیق‌تری از معماری و رابطه آن با جامعه و فرهنگ آشنا می‌شوید. در این دوره شما یاد می گیرید که چگونه از استودیوهای طراحی دانشگاه، دستگاه‌های چاپ سه بعدی و کارگاه‌های مواد استفاده کنید. رشته معماری در مقطع کارشناسی‌ارشد گرایش‌های متفاوتی دارد و دانشجویان می‌توانند با توجه به استعداد و علاقه خود یکی از این گرایش‌ها را برای تحصیل انتخاب کنند. گرایش‌های معماری در ارشد عبارتند از: معماری داخلی، معماری منظر، فناوری معماری، مطالعات معماری، مدیریت پروژه و ساخت، برنامه ریزی شهری، طراحی شهری، بازسازی بناهای تاریخی و...

البته در تمام گرایش‌های معماری باید دوره‌های آموزشی مربوط به این مباحث را بگذرانید:

 • طراحی 
 • علم ساختمان 
 • مهندسی سازه 
 • تاریخ معماری و سایر مباحث مربوط به نظریه و عمل

مقاطع کارشناسی‌ارشد معماری هم دوره‌های مختلفی دارد. دوره کارشناسی‌ارشد MARCH، MCS و MA. همان طور که انتظار دارید دوره MCS معماری بیشتر بر روی پژوهش و فناوری تمرکز دارد و دوره MA بیشتر بر روی جنبه هنری معماری و طراحی متمرکز است. دوره MARCH برای دانشجویانی مناسب است که در رشته دیگری جز معماری مدرک کارشناسی دارند. شما از طریق ارائه مقاله های علمی، نمونه کارها، پروژه های طراحی عملی و امتحانات، ارزیابی می شوید. در انتهای دوره تحصیلی‌ارشد باید یک پایان نامه یا پروژه طراحی ارائه دهید تا نبوغ و مهارت خود را در طراحی و معماری نشان دهید. در صورت تحصیل تمام وقت دوره کارشناسی‌ارشد معماری حدود یک یا دو سال به طول می‌انجامد.

مقطع دکتری معماری

رشته معماری در خارج

دکتری معماری یک دوره پژوهشی سه ساله است که امکان تحقیق مستقل را زیر نظر یکی از اعضای هیئت دپارتمان آموزشی فراهم می‌کند. این دوره در صورت تحصیل پاره وقت ممکن است 5 سال به طول بینجامد. دانشجویان باید پایان‌نامه‌های خود را در  سال آخر تحصیلی ارائه دهند. معمولا پایان‌نامه نباید بیش از 80،000 کلمه باشد. پایان‌نامه دانشجویان توسط دو استاد ارزیابی می‌شود. و حداکثر تا سه ماه پس از ارسال پایان نامه، از دانشجو برای شرکت در آزمون شفاهی (دفاع از پایان‌نامه) دعوت می‌شود. این آزمون شفاهی معمولا در دانشکده معماری برگزار می‌شود. دانشجویان می‌توانند با شرکت در برنامه‌های آموزشی و تحقیقاتی که توسط گروه معماری ارائه می‌شود، مهارت‌های تحقیقاتی خود را بهبود بخشند. در رشته معماری دو نوع مدرک دکتری وجود دارد: 1. PHD معماری 2. D.ARCH

دوره PHD  یک دوره تحقیقاتی است که دانشجویان را برای سمت‌های تحقیقاتی و آموزشی مانند تدریس آماده می‌کند. در حالیکه دوره D.ARCH ساختاری شبیه به دوره کارشناسی‌ارشد دارد و دانشجویان را برای سمت‌ها و تخصص‌های حرفه‌ای معماری آماده می‌سازد.

در دوره PHD دانشجویان باید دوره‌های آموزشی و تحقیقاتی را با موفقیت پشت سر بگذارند. پس از اتمام این دوره‌های اصلی، دانشجویان در کلاس‌های گزینشی ثبت نام می‌کنند و کار خود را بر روی پایان‌نامه شروع می‌کنند. برخی از دوره‌های آموزشی و تحقیقاتی عبارتند از:

 • علم ساخت و ساز و روش‌های تحقیق
 • روش‌های تحقیق تاریخی در معماری
 • نقد در معماری
 • طراحی و عوامل اجتماعی و فرهنگی
 • کشورهای در حال توسعه و شهرنشینی
 • مبانی تحقیق

برنامه دکتری می‌تواند برای کسانی که قصد دارند از طریق آموزش عالی، در بخش تجارت یا مدیریت دولتی موقعیت‌های شغلی داشته باشند، مناسب باشد. در سال‌های اخیر، بخش تجارت نسبت به تخصص‌های ارائه شده از طریق برنامه‌های دکتری علاقه زیادی نشان داده است. در نتیجه ، تعداد زیادی از داوطلبان دکتری می‌توانند در بخش تجارت یا مدیریت دولتی مشغول به کار شوند.

گرایش‌ها و زیر مجموعه‌های معماری

رشته معماری در خارج

معماری رشته‌ای بسیار گسترده است و گرایش‌ها و زیرمجموعه‌های بسیاری دارد. هر یک از این زیرمجموعه‌ها از اهمیت زیادی برخوردار هستند. در بعضی از دانشگاه‌ها دانشجویان می‌توانند در مقاطع ارشد و دکتری گرایش خود را تغییر دهند. مهم ترین گرایش‌های رشته معماری عبارتند از:

 • معماری داخلی
 • معماری منظر
 • برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای
 • طراحی زیرساخت
 • طراحی صنعتی
 • تکنولوژی ساخت و ساز
 • طراحی محیط زیست
 • طراحی ساختمان تجاری
 • معماری و طراحی شهری
 • معماری و مطالعات شهری
 • شهرسازی
 • تاریخ و تئوری معماری و ...

اکثر این گرایش‌ها در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری ارائه می‌شوند و دانشجویان می‌توانند با توجه به استعداد خود در یکی از این گرایش‌ها ادامه تحصیل دهند. در ادامه به بررسی تعدادی از این گرایش‌های معماری می‌پردازیم.

معماری داخلی

در این شاخه از معماری، به طراحی فضای داخلی ساختمان توجه می شود. معماران باید با استفاده از ابزار خود، فضای درونی ساختمان را از منظر زیبایی شناسی و کاربردی بسازند. این رشته شباهت زیادی با رشته طراحی داخلی دارد. دانشجویانی که می خواهند در این رشته ادامه تحصیل دهند باید قدرت تخیل بالا و خلاقیت زیادی داشته باشند. همچنین مهارت طراحی در این رشته بسیار حائز اهمیت است. شما باید بتوانید طرحی را که در ذهن دارید بر روی کاغذ پیاده‌سازید. برای تحصیل در این رشته باید واحدهای تخصصی معماری داخلی را بگذرانید. دروس تخصصی این رشته عبارتند از: بیان معماری، بیان معماری داخلی، طرح معماری، طرح معماری داخلی، اصول فنی ساختمان، طرح تغییر عملکرد معماری داخلی، عناصر مدلار و پیش ساخته، مدیریت کارگاه، مقررات معماری داخلی، گرافیک معماری داخلی، آشنایی با طراحی صنعتی.

معماری منظر

رشته معماری منظر معمولا در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری ارائه می‌شود. طراحی هر چیزی در اطراف شما و در زیر آسمان است بر عهده این رشته است. مانند بام سبز، پل‌های هوایی و آبی، محوطه‌های دانشگاهی، پارک‌ها و باغ‌ها و ... تمام این سازه‌ها توسط معماری منظر ساخته شده‌اند. به طور کلی، معماری منظر طیف عظیمی از هنر معماری را پوشش می‌دهد. هدف رشته معماری منظر دستیابی به یک تعادل بین محیط‌های ساخته شده و محیط‌های طبیعی است. معماری منظر با تمام انواع چشم اندازهای شهری و روستایی چه در مقیاس بزرگ و چه در مقیاس کوچک در ارتباط خواهد بود. ساختن فضاهای زیبا در شهر یکی از وظایف این رشته به شمار می‌رود.

مردم از دیدن باغ‌هایی با طراحی زیبا، پارک‌های عمومی، زمین‌های بازی، مناطق مسکونی، پردیس دانشگاه‌ها، مراکز خرید، زمین‌های گلف و پارکینگ‌های تفریحی لذت می برند. معماران منظر این مناطق را به گونه‌ای طراحی می کنند که نه تنها کاربردی بلکه زیبا و هماهنگ با محیط طبیعی باشند. آنها برای مکان ساخته شدن ساختمان‌ها، جاده‌ها و پیاده‌روها و همچنین نوع آرایش گل‌ها، درختچه‌ها و درختان در فضای عمومی، برنامه‌ریزی می‌کنند.

طراحی صنعتی

رابطه مشترک بین هنر، مهندسی و طراحی صنعتی یک رابطه مهم برای توسعه ایده‌های جدید است. طراحی صنعتی روشی حرفه ای برای طراحی محصولاتی است که هر روز توسط میلیون‌ها نفر در سراسر جهان استفاده می شود. طراحان صنعتی نه تنها به ظاهر یک محصول توجه می‌کنند بلکه به نحوه عملکرد آن نیز توجه دارند. هر محصولی که در خانه خود دارید و با آن در تعامل هستید، نتیجه یک فرآیند طراحی صنعتی است. در مرحله ساخت یک پروژه، طراحان صنعتی با طراحی و ارائه مدل سه بعدی نمونه های اولیه، محصول خود را آزمایش می کنند تا نواقص احتمالی آن را تشخیص دهند و بهترین محصول را برای کاربر طراحی کنند. در مراحل پایانی پروسه طراحی، طراحان صنعتی با مهندسان مکانیک، مهندسان مواد، تولید کنندگان و استراتژیست‌های برندسازی همکاری می‌كنند تا ایده‌های خود را از طریق تولید و بازاریابی به جامعه منتقل کنند.

شغل‌های مرتبط با معماری

 دانشجویانی که در رشته معماری و یا یکی از گرایش‌های آن تحصیل می‌کنند فرصت‌های شغلی زیادی را پیش‌روی خود خواهند داشت. دانشجویان این رشته به دلیل انجام پروژه‌های عملی فراوان در طول دوران تحصیلی، مهارت های زیادی را کسب کرده‌اند. نقشه کشی، طراحی، عکاسی، قدرت حل مسئله و برنامه‌ریزی تنها تعدادی از این مهارت‌ها هستند. فارغ‌التحصیلان رشته معماری و گرایش‌های آن می‌توانند به راحتی جذب بازار کار شوند و ودرآمد خوبی کسب کنند. در ادامه به شغل‌هایی که مرتبط با رشته معماری هستند اشاره می‌کنیم و درباره هر کدام از آن‌ها به طور مختصر صحبت می‌کنیم.

معمار منظر

وظیفه معمار منظر طراحی فضاهای عمومی و فضا‌های باز مانند پارک‌ها، پل‌ها، باغ‌ها، دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها و ... در جامعه هستند. معماران منظر باید هم به عوامل زیبایی شناسی و هم به کاربردی بودن طرح توجه داشته باشند. یکی دیگر از وظایف معماران منظر ترمیم و مرمت فضاها و بناهای آسیب دیده هستند. معماران منظر با ساخت سقف‌های سبز بر روی پشت بام خانه‌ها می‌توانند آب‌های باران را جذب کنند، آلودگی هوا را کاهش دهند و در عین حال منظره‌ای زیبا را ارائه دهند. معماران منظر در حفظ و بازسازی مناظر تاریخی هم نقش دارند. حرفه معماری منظر نقش مهمی را در حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست بر عهده دارد.

برنامه‌ریز شهری

یک برنامه‌ریز شهر ممکن است بر روی یک تخصص خاص متمرکز شود و عناوینی مانند برنامه ریز منطقه‌ای، برنامه ریز دوربرد، برنامه‌ریز حمل و نقل، برنامه ریز زیرساخت، برنامه ریز محیط زیست را کسب کند. برنامه ریز شهری کسی است که برنامه یا برنامه‌هایی را برای استفاده از زمین یک منطقه تدارک می‌بیند. آنها با استفاده از برنامه‌ریزی برای احیای مجدد فضاهای طبیعی در شهرها، شهرستان‌ها و کلان شهرها اقدام می‌کنند. برنامه‌ریزان شهری نیازهای جامعه را شناسایی می‌کنند و برنامه‌هایی کوتاه‌مدت و بلندمدت برای ایجاد، رشد و یا احیای یک جامعه یا منطقه ایجاد می‌کنند. با رشد جمعیت یا تغییر منطقه، برنامه‌ریزان به جوامع كمك می‌كنند تا مسائل اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی آن منطقه را مدیریت كنند.

طراح محصول

طراح محصول باید با توجه به نیازهای مشتری و خواسته‌های کارفرما محصولی زیبا و در عین حال کاربردی را طراحی کند. تمام وسایلی که از آن استفاده می کنید توسط یک طراح محصول ساخته شده است. مسئولیت اصلی یک طراح محصول این است که ایده‌ها و نیازهای گسترده مشتری را به محصولاتی ساده، کاربردی و زیبا تبدیل کند. طراحان محصول نقش مهمی را در موفقیت فروش یک محصول در بازار ایفا می‌کنند.

طراح داخلی

بسته به اندازه پروژه ممکن است یک طراح داخلی به صورت جداگانه یا با یک تیم کار کند. به عنوان مثال برای  یک اقامتگاه خانوادگی طراح به تنهایی کار طراحی را انجام می‌دهد. اما در یک پروژه تجاری بزرگ کار طراحی اغلب با همکاری یک شرکت طراحی داخلی انجام می‌پذیرد. طراحان داخلی در ایجاد یا نوسازی فضاهایی که در آن زندگی می‌کنیم نقش دارند. یک طراح داخلی باید با توجه به سلیقه مشتری فضای داخلی ساختمان را طراحی کند. طراحان داخلی باید زیبایی فضای داخلی و کاربردی بودن این فضا توجه کنند.

مدیر پروژه

مسئولیت برنامه‌ریزی و سازماندهی پروژه‌ها از وظایف مدیر پروژه است. مدیر پروژه باید تاریخ اتمام پروژه را تعیین کند، مسئولیت‌های مختلف را بین کارمندان تقسیم کند و به روند پیشرفت پروژه نظارت کند. مدیر پروژه پل ارتباطی بین مدیریت و تیم‌های اجرایی پروژه است. مدیر پروژه باید به طور مرتب با مشتری در تماس باشد تا با نیازها و خواسته‌های مشتری و اهداف پروژه آشنا شود. یک مدیر پروژه باید بتواند مشکلات پروژه را شناسایی و برطرف کند.

مدیر ساخت و ساز

مدیر ساخت و ساز از زمان شروع پروژه ساخت در کنار معماران و مهندسان کار می‌کند. یکی از وظایف مدیر ساخت و ساز برآورد هزینه پروژه، تامین بودجه لازم برای انجام پروژه و تهیه جدول ساعت کاری است. همچنین باید روش‌ها و استراتژی‌های ساخت و ساز مناسبی را برای یک پروژه انتخاب کند، به مشتری درباره پیشرفت کار گزارش دهد، با معماران، مهندسان و سایر متخصصان ساخت و ساز همکاری کند، کارگران ساختمان سازی را انتخاب و استخدام کند، در صورت نیاز پرسنل ساخت و ساز را راهنمایی کند و بر کار آن‌ها نظارت داشته باشد.

معمار مرمت کار

همانطور که از اسم این حرفه مشخص است، وظیفه معمار مرمت‌کار بازسازی و مرمت ابنیه تاریخی است. افرادی که به تاریخ و باستان شناسی علاقه دارند می‌توانند در این حرفه موفق شوند. معماران مرمت همچنین در حفاظت از ابنیه تاریخی تخصص دارند و از فرسوده شدن بافت‌های تاریخی جلوگیری می‌کنند. معماران مرمت با استفاده از ابزار خاصی به مرمت، نوسازی و یا بازسازی بناهای تاریخی می‌پردازند. این افراد نقش بسیار مهمی را در حفاظت از میراث فرهنگی کشورها برعهده دارند. از این رو حرفه معماری مرمت از مهم‌ترین و جذاب‌ترین حرفه‌های مربوط به معماری است.

واحدهای درسی مشترک

رشته معماری در خارج

رشته معماری گرایش‌های متنوع و گوناگونی دارد. طراحی صنعتی، معماری داخلی، تکنولوژی ساخت و ساز، معماری منظر، برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای، طراحی زیرساخت، طراحی محیط‌زیست، طراحی ساختمان تجاری تنها تعدادی از گرایش‌های رشته معماری هستند. هر کدام از این گرایش‌های واحدهای تخصصی خود را دارند و دانشجویان با توجه به گرایشی که انتخاب می‌کنند باید این واحدهای تخصصی را بگذرانند. برخی از واحد‌های درسی در گرایش های مختلف معماری مشترک خواهند بود. زیرا در نهایت تمام این رشته‌ها و گرایش‌ها زیرمجموعه رشته معماری هستند و طبیعی است که بعضی از واحدهای درسی در بین دو یا چند گرایش معماری مشترک باشند. به این دلیل که اکثر گرایش‌ها و رشته‌های مرتبط با معماری با یکدیگر واحدهای درسی مشترک دارند، دانشجویان می‌توانند در برخی از دانشگاه‌ها رشته خود را در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری تغییر دهند.

واحدهای درسی مشترک بین گرایش‌ها و رشته‌های مرتبط با رشته معماری عبارتند از:

 • ریاضیات و آمار
 • هندسه مناظر
 • طرح معماری 1
 • طرح معماری 2
 • روش تحقیق در معماری
 • نظریه و روش‌های طراحی
 • نظریه های معماری
 • مقدمات طراحی معماری
 • مبانی معماری
 • متره و برآورد، نقشه برداری
 • شناخت مواد و مصالح
 • تنظیم شرایط محیطی
 • بیان معماری
 • عناصر مدلار و پیش ساخته
 • اصول فنی ساختمان و ...

دوره کارشناسی‌ارشد و دکتری

رشته معماری در خارج

برای دوره کارشناسی‌ارشد و دکتری معماری برخی از دانشگاه‌ها از دانشجویان بین‌المللی آزمون ورودی آنلاین می‌گیرند. این آزمون ورودی مطابق با گرایش تحصیلی هر دانشجو در رشته معماری است. پس از قبولی در این آزمون از دانشجویان دعوت می‌شود تا در مصاحبه حضوری شرکت کنند و نمونه کار‌های خود را ارائه دهند.

آزمون آنلاین برخی از دانشگاه‌ها مانند دانشگاه UCL لندن، به این صورت است که دانشگاه برای دانشجویان یک پروژه عملی در نظر می‌گیرد و دانشجو باید این پروژه را در فرصت معین شده آماده کند و سپس آن را برای دانشگاه ارسال کند.

اکثر دانشگاه‌های جهان در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری معماری پس از بررسی مدارک دانشجو از او برای انجام مصاحبه حضوری دعوت می‌کنند. در این مصاحبه دانشجویان باید نمونه کارهای خود را ارائه دهند.

مجوز کار با مدرک

رشته معماری در خارج

دانشجویان رشته معماری می توانند پس از اتمام دوره تحصیلی خود برای اخذ ویزای کاری اقدام کنند. شرایط اخذ ویزای کاری پس از اتمام دوره تحصیلی در کشورهای مختلف متفاوت است. اما معمولا دانشجویان اجازه دارند که پس از اتمام دوره تحصیلی، ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تغییر دهند و برای مدتی اجازه داشته باشند تا در کشور محل تحصیل خود در جست و جوی کار باشند.

در آمریکا نوعی ویزای دانشجویی وجود دارد که به دانشجویان بین المللی اجازه می‌دهد پس از اتمام دوره تحصیلی در کشور آمریکا بمانند و کار پیدا کنند:

ویزای دانشجویی F1

بیشتر دانشجویان بین‌المللی در ایالات متحده ویزای دانشجویی F1 دارند. ویزای F1 به شما اجازه می‌دهد تا در پایان دوره تحصیلات خود برای آموزش عملی اختیاری (OPT) اقدام کنید. این نوع ویزا به شما این امکان را می‌دهد که به مدت یک سال در ایالات متحده بمانید تا بتوانید کاری متناسب با رشته تحصیلی خود پیدا کنید.

اگر مدرک تحصیلی شما متعلق به یکی از رشته های STEM (علم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات) باشد، می توانید تا 29 ماه پس از فارغ‌التحصیلی در آمریکا بمانید و شغلی متناسب با رشته تحصیلی خود پیدا کنید. اگر دراین مدت از طرف یک کارفرمای آمریکایی پیشنهاد کاری داشتید می‌توانید برای اخذ ویزای بلند مدت آمریکا اقدام کنید. بهتر است 90 روز قبل از پایان دوره تحصیلی خود برای اخذ ویزا F1 درخواست دهید.

در انگلستان دو نوع ویزا برای پیدا کردن کار پس از اتمام دوره تحصیلی وجود دارد:

ویزای Tier2

ویزای Tier2 رایج ترین نوع ویزا در بین دانشجویان بین‌المللی انگلستان است. هدف این ویزا رفع مشکل کمبود نیروی کار متخصص در انگلستان است. متقاضیان اخذ این ویزا باید از طرف یک کارفرمای انگلیسی معتبر پیشنهاد شغلی داشته باشند. حداقل حقوق این شغل باید 30000 پوند در سال باشد. (منبع)

ویزای Tier4

این ویزا به دانشجویان دکتری که تحصیلات خود را به پایان رسانده‌اند اجازه می‌دهد تا به مدت 12 ماه در انگلستان حضور داشته باشند تا کاری متناسب با رشته تحصیلی خود پیدا کنند. در کانادا دانشجویان می توانند پس از اتمام تحصیل به طورموقت مشغول به کار شوند و یا به طور دائم در کانادا زندگی کنند. ویزای اجازه کار پس از فارغ‌التحصیلی (PGWP) ممکن است بین هشت ماه تا سه سال اعتبار داشته باشد. مدت اعتبار این ویزا به مدت زمان تحصیل شما در کانادا بستگی دارد. مدت اعتبار این ویزا طولانی تر از دوره تحصیلی شما نخواهد بود. در این مدت دانشجویان اجازه دارند در کشور کانادا بمانند و کار پیدا کنند.

در استرالیا متداول ترین ویزای کار برای دانشجویان بین‌المللی ویزای تحصیلات تکمیلی 485 است. این ویزای موقت 18 ماه تا 4 سال اعتبار دارد و به هر فردی که حداقل 2 سال از تحصیلات دانشگاهی خود را در استرالیا گذرانده باشد، تعلق می‌گیرد.

در آلمان دانشجویان بین المللی می توانند پس از اتمام دوره تحصیلی، مدت زمان ویزای اقامت خود را تا 18 ماه افزایش دهند تا بتوانند شغل مورد نظر خود را در آلمان پیدا کنند. دانشجویان باید بلافاصله پس از پیدا کردن شغل مورد نظر برای اخذ اقامت بلند مدت آلمان یا اخذ کارت آبی اتحادیه اروپا اقدام کنند. اکثر دانشگاه‌های معماری به دانشجویان فارغ‌التحصیل خود این اجازه را می دهند که برای مدتی در کشور مورد نظر اقامت داشته باشند تا بتوانند کاری متناسب با رشته خود پیدا کنند.

درآمد ماهیانه (میانگین)

رشته معماری در خارج

وقتی سوال می‌شود که آیا یک معمار حقوق خوبی دریافت می‌کند، جواب اکثر افراد مثبت است. میزان درآمد یک معمار تا حد زیادی به تخصص و مهارت او بستگی دارد. یک معمار می تواند با انجام پروژه های کوچک درآمد ماهیانه قابل قبولی داشته باشد اما معمارانی که توانایی شرکت در پروژه های بزرگ ساخت و ساز را دارند می توانند درآمد بسیار زیادی را کسب کنند. همچنین میزان درآمد معماران در کشورهای مختلف جهان متفاوت است. درآمد متوسط یک معمار در آمریکا به صورت ماهانه 6873 دلار تخمین زده شده است. در حال حاضر دامنه حقوق ماهیانه معماران در سراسر ایالات متحده بین 5208 دلار تا 7500 دلار هستند. ایالت‌هایی که در آن‌ها معماران بیشترین درآمد را دارند عبارتند از: کالیفرنیا، جورجیا، ماساچوست، نیوجرسی و مینه‌سوتا

طبق آماری که در سال 2019 گردآوری شده است درآمد معماران در کانادا بین 5000 دلار تا 6250 دلار تخمین زده شده است. درآمد ماهیانه معماران در کشور انگلستان بین 2990 تا 3750 پوند است. این درآمد باتوجه به میزان تخصص و مهارت متغیر است. در اکثر کشورهای اروپایی هم معماران از درآمد خوبی برخوردارند. بازه درآمد یک معمار در اروپا 3333 تا 4583 یورو در ماه حساب شده است. در کشور دبی هم میزان درآمد ماهیانه یک معمار بین 2750 تا 3916 دلار است.

با توجه به رتبه بندی حقوق و دستمزد صنعت AEC، ایالات متحده و کانادا بیشترین حقوق را به معماران می‌دهند، با این حال کشورهای آسیایی مانند استرالیا و نیوزیلند بالاترین دستمزد را برای معماران و متخصصان ساخت و ساز ارائه می‌دهند. میانگین درآمد ماهیانه یک معمار در استرالیا 5166 دلار خواهد بود. همچنین در کشور نیوزلند درآمد یک معمار به طورمیانگین 10500 تا 11300 دلار نیوزلند تخمین زده شده است. در سنگاپور هم درآمد ماهیانه یک معمار 7500 دلار سنگاپور است. متاسفانه میزان درآمد معماران در ایران مشخص نیست. درآمد معماران در ایران می تواند از یک میلیون تا ده میلیون در ماه متغیر باشد.

مشاوره و روش‌های اخذ پذیرش

رشته معماری در خارج

اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی برای رشته معماری بسیار سخت است. بعضی از دانشگاه‌های برتر جهان در مقطع کارشناسی از متقاضیان آزمون ورودی می گیرند. برای مثال افرادی که می‌خواهند در یکی از دانشگاه‌های آمریکا در مقطع کارشناسی تحصیل کنند باید در یکی از آزمون‌های ورودی SAT یا ACT شرکت کنند و نمره بالایی را در این آزمون ها کسب کنند. اما شانس اخذ پذیرش در دوره‌های کارشناسی‌ارشد و دکتری بسیار  بیشتر است. هر ساله دانشجویان زیادی برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های معتبر جهان با یکدیگر به رقابت می پردازند. در این میان دانشجویانی که رزومه تحصیلی قوی تر و نمره زبان بالاتری دارند می توانند از دانشگاه‌های تراز اول جهان پذیرش بگیرند.

 دانشجویانی که می خواهند برای رشته معماری در مقطع فوق‌لیسانس از دانشگاه‌های خارجی پذیرش بگیرند باید دارای مدارک و شرایط زیر باشند:
 • مدرک کارشناسی از یک دانشگاه معتبر
 • رزومه تحصیلی قوی (ریز نمرات خوب و معدل بالا)
 • مدرک آیلتس یا تافل (نمره مورد قبول هر دانشگاه متفاوت است.)
 • دارای حداکثر 35 سال سن (برخی دانشگاه‌ها محدودیت سنی ندارند.)

دانشجویان باید در مدت زمان تعیین شده این مدارک را به دانشگاه مورد نظر خود ارسال کنند. دانشگاه رزومه شما را بررسی می‌کند. سپس ممکن است از شما آزمون ورودی آنلاین بگیرند. برخی از دانشگاه‌های معماری برای ارزیابی دانش معماری دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد، آزمون های عملی آنلاین برگزار می‌کنند. دانشجویان پس از اخذ نمره قبولی در این آزمون باید در مصاحبه حضوری شرکت کنند و نمونه کارهای خود را ارائه دهند.

برای اخذ پذیرش دوره دکتری معماری دانشجو باید دارای مدارک و شرایط زیر باشد:

 • مدرک کارشناسی وکارشناسی‌ارشد از یک دانشگاه معتبر
 • رزومه تحصیلی قوی
 • مدرک آیلتس یا تافل
 • داشتن مقاله علمی پژوهشی
 • دارای حدکثر 40 سال سن (برخی دانشگاه‌ها محدودیت سنی ندارند.)

دانشجویانی که مقاله علمی یا پژوهشی دارند شانس بیشتری برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های خارج خواهند داشت. اکثر دانشگاه‌ها برای پذیرش دوره دکتری از دانشجویان برای مصاحبه حضوری دعوت می‌کنند. دانشجو باید نمونه کارهای خود را در این مصاحبه ارائه دهد و نبوغ و خلاقیت خود را ثابت کند.

دانشجویان نباید فراموش کنند که نمره آیلتس و تافل در اخذ پذیرش از دانشگاه‌های خارجی بسیار تاثیرگذار است. هر دانشگاهی یک نمره حداقل را برای آزمون آیلتس و تافل در نظر گرفته است. دانشجویان می توانند با مراجعه سایت دانشگاه موردنظر خود از حداقل نمره در نظر گرفته شده برای این آزمون‌ها مطلع شوند. به یاد داشته باشید که برخی از دانشگاه‌های آمریکا فقط مدرک تافل را می پذیرند و برخی از دانشگاه‌های انگلستان هم فقط مدرک آیلتس را قبول می‌کنند.

امکان بورسیه شدن

رشته معماری در خارج

برخی از دانشجویان نمی‌توانند هزینه تحصیل و زندگی خود را در خارج از کشور تامین کنند و به دنبال اخذ بورسیه از دانشگاه‌های خارجی هستند. هرساله دانشجویان زیادی از سراسر جهان برای اخذ بورسیه تحصیلی اقدام می‌کنند. به همین دلیل رقابت بسیار سختی در بین دانشجویان برای اخذ بورسیه تحصیلی وجود دارد. بورسیه های تحصیلی انواع مختلفی دارند. برخی از آن‌ها فقط قسمتی از هزینه‌های دانشجو را پوشش می دهند و برخی دیگر تمام هزینه‌های دانشجو را در مدت تحصیل پوشش می‌دهند.

 برای رشته معماری بورسیه های تحصیلی زیادی در تمام مقاطع تحصیلی وجود دارد. البته اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی بسیار سخت است. اما در مقطع کارشناسی‌ارشد و دکتری شانس بیشتری برای بورسیه شدن وجود دارد. دانشجویانی که رزومه تحصیلی خوبی دارند می توانند برای اخذ بورسیه تحصیلی معماری اقدام کنند. دانشگاه‌های معتبر به معدل شما در دوره تحصیلی قبل توجه ویژه‌ای دارند و مدارک تحصیلی شما را با توجه به سیستم آموزشی خود ارزیابی می کنند. داشتن مدرک زبان آیلتس و تافل با نمره بالا هم شانس شما را در اخذ بورسیه تحصیلی معماری بسیار بالا می‌برد. داشتن مدرک زبان برای اخذ بورسیه الزامی است.

برای مثال دانشگاه کوینزلند استرالیا برای مقطع ارشد رشته معماری در سال 2020 بورسیه تحصیلی در نظر گرفته است. مبلغ کل این بورسیه 40640 دلار استرالیا است. مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد معماری در دانشگاه کوینزلند دو سال خواهد بود. دانشجویانی که می‌خواهند برای اخذ بورسیه دانشگاه کوینزلند اقدام کنند باید این مدارک را داشته باشند:

 • مدرک آیلتس 6.5 به بالا یا تافل 87 به بالا
 • مدرک کارشناسی معماری با معدل بالا از یک دانشگاه معتبر
 • ویزای دانشجویی

شما می‌توانید با مراجعه به سایت دانشگاه موردنظر خود از برنامه‌های بورسیه تحصیلی باخبر شوید و یا از طریق موسسه‌های اعزام دانشجو برای اخذ بورسیه تحصیلی اقدام کنید.

ویزا

رشته معماری در خارج

شهروندان یک کشور برای ورود به کشوری دیگر نیاز به ویزا دارند. ویزا سندی است که به شما اجازه می‌دهد وارد کشور موردنظر خود شوید و برای مدتی در آن جا اقامت کنید. به طورکلی اخذ ویزای کشورهایی که جنبه توریستی دارند بسیار راحت تر از کشورهای دیگر است. برای مثال اخذ ویزای کشور فرانسه بسیار راحت تر از اخذ ویزای کشور کانادا است. اخذ ویزای کشورهای اروپایی برای ایرانیان کمی سخت خواهد بود اما در میان کشورهای عضو شینگن، کشورهایی هستند که اخذ ویزا از آن ها برای ایرانیان بسیار راحت است.

این کشورها عبارتند از

 • اسلواکی
 • لوکزامبورگ
 • فنلاند
 • ایسلند و لیتوانی.

ویزا انواع گوناگونی دارد

 •  ویزای تحصیلی
 • ویزای کاری
 • ویزای شینگن
 • ویزای توریستی 
 • ویزای کسب و کار
 • ویزای تجاری
 • ویزای عبوری یا ترانزیت

افراد باید با توجه به هدف سفر خود یکی از  این ویزاها را اخذ کنند. دانشجویانی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند باید برای اخذ ویزای تحصیلی خود اقدام کنند. ویزای تحصیلی به دو گونه کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می شود. ویزای تحصیلی کوتاه‌مدت برای دانشجویانی است که باید برای پذیرش و ثبت نام در دانشگاه مورد نظر حضور داشته باشند. ویزای تحصیلی بلند مدت برای دانشجویانی است که قصد دارند در یک بازه زمانی چند ساله در کشور مورد نظر تحصیل کنند. 

اخذ ویزای تحصیلی هر کشور شرایط خاص خود را دارد اما شرایط عمومی و مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی، تقریبا برای تمام کشور ها یکسان است.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی عبارتند از

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • پاسپورت معتبر (حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد.)
 • دو قطعه عکس
 • مدرک پذیرش تحصیلی از طرف یک دانشگاه خارجی
 • اثبات تمکن مالی
 • بلیط رفت و برگشت هواپیما
 • قرارداد خوابگاه یا اجاره‌نامه محل سکونت
 • مدارک تحصیلی دوره‌های قبلی
 • مدرک زبان آیلتس یا تافل
 • عدم سوءپیشینه

دانشجویان باید برای اخذ ویزای تحصیلی به کنسولگری یا سفارت کشور مورد نظر خود مراجعه کنند و مدارک مورد نیاز را به کارمند سفارت یا کنسولگری ارائه دهند.

مشاوره اخذ پذیرش

جهت مشاوره و پذیرش رشته مهندسی‌پزشکی با مشاوران متخصص ما در go2tr تماس حاصل فرمایید تا شما را در مورد این رشته به طور کامل راهنمایی نمایند.

 

مشاوره رشته معماری در خارج
آخرین ویرایش: ‏2 ماه پیش - 24,527 نمایش

سوالات متداول

چرا رشته معماری؟

جایگاه رشته معماری در جوامع بین المللی چیست؟

نظرات

مطالبتون واقعا عالیه...به خودم و رشتم امیدوار شدم

2020-03-19 19:25:30

از شنیدن این مطلب و مورد توجه قرار گرفتن مطالب، بسیار خرسندیم. با تشکر از شما.

2020-03-30 12:06:25

از شنیدن این مطلب و مورد توجه قرار گرفتن مطالب، بسیار خرسندیم. با تشکر از شما.

2020-03-30 12:06:25

دانشگاه‌ها

مطالب مرتبط

پیشنهادات مرتبط

مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت: ۰۲۱۴۳۰۰۰۰۲۱