x
مشاوره مهاجرت: 02143000021

رشته معماری در خارج

معماری چیست؟

ساده ترین تعریف معماری این است که معماری به طراحی ساختمان و یا تعدادی از ساختمان ها و گاهی طراحی فضای بین‌ساختمان ها گفته می شود. برخی از متخصصین دانشگاهی معماری را به عنوان یک فضای کاربردی، صرفا برای سکونت انسان تعریف کرده اند. اما دامنه دانش معماری فراتر از نقشه کشی و طراحی است. معماری یکی از قدیمی ترین حرفه های تاریخ بشر است. هنر معماری به دلیل نیاز انسان به پناهگاه برای محافظت از خود در برابر باد و باران، طوفان و بلایای طبیعی به وجود آمد. با پیشرفت فرهنگ بشری، ساختمان سازی به یک هنر و صنعت تبدیل شد و بعدتر این حرفه، توسط متخصصان دانشگاهی "معماری" نام گرفت.

حرفه و دانش معماری در طی سال ها دچار تغییرات و دگرگونی‌های زیادی شده است. معماری سعی می کند تا کیفیت زندگی انسان ها را ارتقا ببخشد و محیطی راحت را برای زندگی انسان ها فراهم کند. معماری در ابتدا یک حرفه تجربی بود و در گذر زمان به یک رشته علمی مبدل شد. امروزه رشته معماری یکی از کاربردی ترین رشته های تحصیلی به شمار می رود. معماران سازه هایی مانند خانه ها، مجتمع های آپارتمانی، مراکز خرید، ساختمان های اداری و کارخانه ها را طراحی می‌کنند. معماران باید علاوه بر توجه به ظاهر و زیبایی ساختمان، اطمینان حاصل كنند كه این ساختمان كاربردی، ایمن و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشند. همچنین این ساختمان باید متناسب با نیاز افرادی باشد كه در آن زندگی می كنند.

کلمه "معماری" می تواند به هر ساختمان یا بنایی که توسط انسان ساخته شده مانند یک برج یا بنای تاریخی اشاره کند. این سازه می تواند یک سازه بزرگ مانند ساختمان، پل آبی  باشد و یا یک شی کوچک مانند صندلی، قاشق یا گلدان باشد. معماری مانند تاریخ و ادبیات یک ملت است که به شکل یک بنا ساخته شده است. معماری تاریخچه و پیشینه فرهنگی افرادی است که این بناها را به وجود آورده اند. ما می توانیم از روی معماری به تاریخ و ادبیات یک ملت پی ببریم و به همین ترتیب اگر می خواهیم معماری یک دوره یا فرهنگی (در گذشته یا امروز) را درک کنیم، باید در ابتدا تاریخ و ادبیات آن دوره را مطالعه کنیم.

چرا معماری؟

چرا معماری؟ | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تحصیل در رشته معماری یکی از بهترین تجربیاتی است که یک دانشجو می تواند در طول زندگی داشته باشد. تجربه تحصیل در  دانشکده معماری می تواند برای دانشجویان بسیار سودمند و ارزشمند باشد. معمار نوعی مخترع است. معماران مانند مخترعی که به ساخت و طراحی وسایل جدید می پردازد، به دنبال طراحی ساختمان های جدید می روند. معماری حرفه ای بسیار رضایت بخش است. بعد از اینکه ایده های خود را بر روی کاغذ به ساختمان‌های واقعی تبدیل کردید، لذت فوق العاده ای احساس خواهید کرد.

 رشته معماری یک رشته جذاب است و مانند بسیاری از رشته های دیگر کسل کننده نیست. دوره تحصیلی معماری بسیار سرگرم کننده است. بر خلاف دوره های تحصیلی دیگر که باید تمام وقت خود را در سالن های مطالعه و کتابخانه ها بگذرانید، دوره معماری به شما این آزادی را می دهد که از سمت راست مغز خود یعنی بخش خلاق مغزتان استفاده کنید. شما فرصت های زیادی را برای نمایش خلاقیت و نبوغ خود در هنگام طراحی ساختمان ها  به دست می آورید.

دانشجویان معماری در طول دوره تحصیلی مهارت های زیادی را فرا می گیرند. دروس این رشته بسیار متنوع است و این خود باعث جذاب شدن هر چه بیشتر این رشته شده است. دانشجویان رشته معماری در طول دوره تحصیلی با مهارت های عکاسی، نقشه‌کشی، طراحی و ... آشنا می شوند.

چرا معماری؟ | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

 تحصیل در رشته معماری جذابیت های خاص خود را دارد. این رشته شما را با تاریخ و فرهنگ ملل مختلف آشنا می سازد و شما می توانید اطلاعات زیادی را در این زمینه کسب کنید. از طرفی دانشجویان این رشته مرتب در حال سفر و بازدید از بنا‌های تاریخی و معماری های منحصر به فرد هستند. هرکسی که در رشته معماری تحصیل می کند، باید سفر کند تا با نحوه زندگی مردم در سایر نقاط جهان آشنا شود. مسافرت برای همه دانشجویان معماری الزامی است. اکثر دانشجویان معماری به نقاط مختلف جهان سفر می کنند و از مکان های دیدنی و بنا‌های تاریخی سراسر جهان دیدن می کنند. دیدن این بناهای تاریخی از نزدیک به اندازه مطالعه یک کتاب درسی معماری ارزش دارد.

یکی دیگر از مزیت های تحصیل در رشته معماری این است که آینده شغلی بسیار خوبی در انتظار شما خواهد بود. معماری یک رشته کاربردی و بسیار پول ساز است و افراد می توانند پس از فارغ التحصیلی به سرعت کار خود را آغاز کنند و درآمد خوبی را از این حرفه کسب کنند. وقتی شما دوره تحصیلی خود را با موفقیت پشت سر بگذارید و نمرات خوبی کسب کنید، توسط شرکت‌های بزرگی که به دنبال استعداد های تازه و ایده های جدید هستند جذب بازار کار می شوید. از طرفی برای فعالیت در این حرفه نیاز ندارید حتما در شرکت خاصی استخدام شوید. شما می توانید به صورت پروژه ای و به طور مستقل کار خود را شروع کنید. بنایراین آینده شغلی افرادی که در رشته معماری تحصیل می کنند تضمین شده است و این خود یک مزیت بزرگ خواهد بود.

جایگاه معماری

جایگاه معماری | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

جمله ای معروف وجود دارد که می گوید نحوه ساخت و ساز ما بازتابی از نحوه زندگی ماست. واژه معماری معمولا در کنار واژه مهندسی قرار می گیرد. شاید مفهوم واژه معماری ساده به نظر برسد اما با نگاهی عمیق تر به آن با پیچیدگی هایی که معماران برای رفع نیازهای جامعه امروز با آنها سر و کار دارند، مواجه می شویم. معماری محدود به قلمرو فیزیکی یا محیطی نیست. آنچه اغلب مورد غفلت واقع می شود این است که معماری عمیقا در شکل گیری جامعه ای که امروز در آن زندگی می کنیم نقش داشته است. معماری در قرن حاضر در جایگاهی بسیار خوب قرار دارد، چون امروزه در تمام پروژه های ساخت‌وساز به معماری سازه توجه زیادی می شود.

ما می توانیم با کمی دقت و تامل حضور معماری را در زندگی روزمره خود احساس کنیم؛ پل هایی که هر روز از روی آن ها می‌گذریم، خانه هایی که در آن زندگی می کنیم و بیمارستان‌هایی که در مواقع اورژانسی با عجله به آنجا مراجعه می کنیم همگی ساخته دست معماران ماهر هستند. در واقع ردپای نقشه ها و ایده های معماران در جامعه دیده می‌شود. معماری همیشه در خدمت بشریت بوده و امروزه نیز بدین گونه است. معماری سهم زیادی در زندگی مردم دارد و با اختراعات چشمگیر خود توانسته سطح زندگی بشر را تا حدود زیادی ارتقا دهد. امروزه اکثر نیازهای ما به راحتی برطرف می شوند. امکانات رفاهی، شیوه های پیشرفته حمل و نقل، ماشین آلات، ابزارهای لوکس، همه این ها توسط معماران طراحی شده اند و به این ترتیب سبک زندگی ما به شکل قابل توجهی ارتقاء یافته است. بنابراین معماری در تمام جوامع جایگاه بسیار ویژه ای دارد  زیرا به طور مستقیم بر روی زندگی بشر تاثیر می گذارد.

دانشگاه های برتر رشته معماری

موسسه QS هر ساله برترین دانشگاه های جهان را رتبه بندی می‌کند. در این رتبه بندی فاکتور های زیادی از جمله کیفیت آموزشی و برنامه های تحقیقاتی دانشگاه ها در نظر گرفته می‌شوند. این موسسه هر ساله اسامی بهترین دانشگاه های جهان را در رشته های مختلف منتشر می کند. در ادامه برترین دانشگاه های معماری جهان طبق رتبه بندی QS در سال 2019 معرفی می شوند:

 • دانشگاه UCL(کالج دانشگاهی لندن):

دانشگاه های برتر رشته معماری | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشگاه UCL یکی از برجسته ترین دانشگاه های جهان در زمینه معماری به شمار می رود. این دانشگاه در سال 2019 در رتبه‌بندی QS رتبه نخست را در رشته معماری کسب کرده است. دانشگاه UCL در شهر لندن واقع شده است و حدود 41500 دانشجو دارد. این دانشگاه به دلیل کیفیت بالای آموزشی و برنامه های تحقیقاتی شهرت جهانی دارد. این دانشگاه در سال 1826 تاسیس شده و از همان ابتدا یک دانشگاه تراز اول بوده است. دانشگاه UCL 29 برنده جایزه نوبل داشته است و این یعنی هردهه یکی از برندگان جایزه نوبل از دانشجویان این دانشگاه بوده است. دانشجویان بین المللی تقریبا نیمی از جمعیت دانشجویی  UCL را تشکیل می دهند و این باعث به وجود آمدن فضایی چند ملیتی و چند فرهنگی شده است و به دانشجویان این فرصت را می دهد تا با ملل و فرهنگ های گوناگون آشنایی پیدا کنند. رشته معماری و انواع گرایش های آن در دانشگاه UCL در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می شود.

رشته معماری و گرایش های آن در دانشگاه UCL:

 1. معماری ( کارشناسی و کارشناسی ارشد)
 2.  معماری و مطالعات بین رشته ای (کارشناسی)
 3.  مدیریت پروژه و ساخت (کارشناسی)
 4.  مطالعات شهری (کارشناسی)
 5.  برنامه ریزی، طراحی و مدیریت شهری (کارشناسی)
 6. مهندسی معماری و طراحی ( کارشناسی و کارشناسی ارشد)
 7. برنامه ریزی شهری (کارشناسی)

آزمون: برای مقطع کارشناسی ارشد دانشجویان باید پس از ارسال مدارک در یک گزینش تحصیلی آنلاین شرکت کنند. در این گزینش از طرف دانشگاه یک پروژه عملی برای دانشجویان در نظر گرفته می شود. دانشجویان باید این پروژه را آماده کنند و برای دانشگاه ارسال کنند. پس از بررسی پروژه، از دانشجویان منتخب دعوت می شوند تا در مصاحبه حضوری شرکت کنند. به یاد داشته باشید که نمونه کارهای خود را در زمان مصاحبه همراه خود داشته باشید.

 1. زبان تحصیل: انگلیسی، آیلتس 6.5 به بالا (این دانشگاه مرک تافل را قبول نمی کند.)
 2. هزینه تحصیل : 25770 پوند در سال (2019-2020)
 3. زمان شروع ترم: پاییز، بهار، تابستان

مؤسسه فناوریماساچوست

مؤسسه فناوریماساچوست | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

 "ذهن و دست" شعار مؤسسه فناوری ماساچوست است که با نام MIT نیز شناخته می شود. در زمان تأسیس در سال 1861 ، MIT در ابتدا متشکل از اجتماعات فرهنگی و علمی كوچك بود كه می‌خواستند دانش خود را به جهانیان منتقل كنند. امروزه MIT با داشتن حدود 1000 عضو هیئت علمی و بیش از 11000 دانشجوی مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، به یک کانون آموزشی بزرگ تبدیل شده است. در رشته معماری MIT دومین دانشگاه برتر جهان محسوب می شود. MIT یک دانشگاه مستقل و خصوصی در ایالت ماساچوست آمریکا است و دارای پنج دانشکده (معماری و برنامه‌ریزی، مهندسی، علوم انسانی، هنر و علوم اجتماعی، مدیریت) است. در پردیس دانشگاه 12 موزه و گالری وجود دارد که هر ساله نزدیک به 125000 بازدید کننده را به خود اختصاص می دهد. این دانشگاه دارای نقاط دیدنی خیره کننده ای است که توسط معماران بزرگی ساخته شده است. در مؤسسه فناوری ماساچوست رشته معماری و گرایش های آن در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شوند.

رشته معماری و گرایش های آن در دانشگاه MIT:

 1. معماری (کارشناسی و کارشناسی ارشد)
 2. مطالعات معماری (کارشناسی و کارشناسی ارشد)
 3. هنر، فرهنگ و تکنولوژی (کارشناسی ارشد)
 4. تکنولوژی ساختمان (کارشناسی ارشد و دکتری)
 5. طراحی و محاسبه (دکتری)
 6. تاریخ و تئوری هنر (دکتری)
 7. تاریخ و تئوری معماری (دکتری)

آزمون: برای متقاضیان بین المللی دوره کارشناسی: شرکت در آزمون SAT یا ACT در دو مبحث درسی، یکی ریاضی و یکی علوم (مانند فیزیک، زیست، شیمی)

 • زبان تحصیل: انگلیسی، تافل 100 و آیلتس 7 (مدرک تافل برای این دانشگاه ارجحیت دارد.)
 • هزینه تحصیل: 73160 دلار در سال (با توجه به وضعیت مالی دانشجو ممکن است هزینه شهریه کمتر شود.)
 • زمان شروع ترم: پاییز و بهار

رشته معماری و گرایش های آن در دانشگاه MIT: | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشگاه فناوری دلفت

دانشگاه فناوری دلفت در کشور هلند واقع شده است و در رتبه‌بندی QS سومین دانشگاه برتر جهان در رشته معماری محسوب می شود. دانشگاه فناوری دلفت یک دانشگاه دولتی محسوب می‌شود و دارای 19.613 دانشجو است. رشته های زیادی در این دانشگاه ارائه می شوند مانند مهندسی عمران و سازه، مهندسی مکانیک، مطالعات محیطی، مهندسی و فناوری و معماری. دانشگاه فناوری دلفت با 161 هکتار وسعت یکی از بزرگترین دانشگاه های جهان محسوب می شود. وظایف اصلی دانشگاه دلفت شامل ارائه آموزش، انجام تحقیقات علمی، انتقال دانش به جامعه و ارتقاء مسئولیت اجتماعی است. این دانشگاه به عنوان "مؤسسه منافع عمومی" معرفی شده است. سیستم آموزشی دانشگاه دلفت در سه سطح تفکیک می شود: کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری.  این دانشگاه دارای 16 برنامه آموزشی کارشناسی و حدود 40 برنامه آموزشی کارشناسی ارشد است.

رشته معماری و گرایش های آن در دانشگاه فناوری دلفت:

 1. معماری، شهرسازی و علوم ساخت و ساز (کارشناسی و کارشناسی ارشد)
 2. معماری (کارشناسی ارشد)
 3. تکنولوژی ساخت و ساز (کارشناسی ارشد)
 4. معماری منظره (کارشناسی ارشد)
 5. شهرسازی (کارشناسی ارشد)
 6. مدیریت فضای ساخته شده (کارشناسی ارشد)
 • آزمون: ندارد
 • زبان تحصیل: در کارشناسی زبان هلندی، در کارشناسی ارشد زبان هلندی و انگلیسی (تافل: 90 و آیلتس: 6.5)
 • هزینه تحصیل: شهریه دوره کارشناسی 14500 یورو در سال، شهریه دوره کارشناسی ارشد 18750 یورو در سال
 • زمان شروع ترم: پاییز

رشته معماری و گرایش های آن در دانشگاه فناوری دلفت: | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

مؤسسه فناوری فدرال زوریخ ETH

مؤسسه فناوری فدرال زوریخ ETH | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

موسسه فناوری فدرال زوریخ یکی از دانشگاه های برتر جهان در حوزه علم و فناوری است و به دلیل تحقیقات و نوآوری های برجسته، در سراسر جهان شناخته شده است. این دانشگاه در سال 1855 به عنوان دانشکده پلی تکنیک فدرال سوئیس تأسیس شد و یک قرن و نیم بعد 20 نفر از دانشجویان این دانشگاه برنده جایزه نوبل شدند که یکی از آن ها آلبرت انیشتین فقید بوده است. این دانشگاه که معمولاً با نام موسسه فناوری فدرال سوئیس شناخته می شود و دارای 16 دپارتمان است که آموزش دانشگاهی را ارائه می دهند و تحقیقات علمی را در موضوعات مختلف اعم از مهندسی و معماری تا شیمی و فیزیک انجام می دهند. رشته معماری در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در این دانشگاه ارائه می شود.

 1. آزمون: ندارد
 2. زبان تحصیل: در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد: آلمانی
 3.  ( تست داف با نمره 4، DSH  با نمره 3،  Goethe-Zertifikat در سطحC1  و C2، ÖSD Zertifikat  در سطح C1)
 4. توجه: ممکن است بعضی دورس به زبان انگلیسی تدریس شوند اما زبان اصلی تحصیل در این دانشگاه آلمانی است.
 5. هزینه تحصیل: 1160 فرانک سوئیس یا 1190 دلار آمریکا در سال
 6. زمان شروع ترم: پاییز، بهار

دانشگاه هاروارد

دانشگاه هاروارد | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

هاروارد در سال 1636 تأسیس شد. دانشگاه هاروارد قدیمی ترین مؤسسه آموزش عالی در ایالات متحده است و از نظر تأثیرگذاری، شهرت و شجره نامه علمی به عنوان یک دانشگاه پیشرو نه تنها در ایالات متحده بلکه در جهان محسوب می شود. بزرگترین کتابخانه دانشگاهی جهان متعلق به دانشگاه هاروارد است که دارای 18 میلیون جلد کتاب، 180000 عنوان نشریه ، 400 میلیون نسخه دست نوشته و 10 میلیون عکس است. دانشگاه هاروارد یک دانشگاه خصوصی است و هزینه تحصیل در آن بسیار بالاست اما کمک هزینه های تحصیلی زیادی برای دانشجویان در نظر گرفته شده است و حدود 60 درصد دانشجویان از این کمک هزینه های تحصیلی استفاده می کنند. دانشگاه هاروارد همیشه جزء برترین دانشگاه های جهان بوده است. رشته معماری در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در هاروارد ارائه می‌شود.

آزمون: شرکت در آزمون SAT برای تحصیل در مقطع کارشناسی، آزمون GRE در مقطع کارشناسی ارشد، مصاحبه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد

 • زبان تحصیل: انگلیسی (تافل با نمره 92 به بالا)، دانشگاه هاروارد در برخی رشته ها مانند معماری مدرک زبان آیلتس را نمی پذیرد.
 • هزینه تحصیل: 50144 دلار در سال
 • زمان شروع ترم: پاییز و بهار

دانشگاه کالیفرنیا، برکلی

دانشگاه کالیفرنیا، برکلی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشگاه کالیفرنیا یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی است که در سال 1868 در شهر برکلی تاسیس شده است. این دانشگاه دارای 39932 دانشجو است. بركلی یكی از 14 عضو مؤسس انجمن دانشگاه‌های آمریكا به شمار می رود و محل استقرار برخی از مؤسسات تحقیقاتی مشهور جهان از جمله پژوهشگاه علوم ریاضی و آزمایشگاه علوم فضایی است. این دانشگاه موفق شده است در طی این سال ها 99 برنده جایزه نوبل، 23 برنده جایزه تورینگ و 14 جایزه پولیتزر را تربیت کند. برکلی تنها با 40 دانشجو شروع به کار کرد ، اما به عنوان اولین دانشگاهی که برنامه تحصیلی جامع و کاملی را در کالیفرنیا ارائه می داد مشهور شد و به سرعت پله های ترقی را طی کرد. این دانشگاه در اوایل دهه 1940، رشد علمی  قابل ملاحظه ای داشت و پس از دانشگاه هاروارد، رتبه دوم را در بین بهترین دانشگاه های آمریکا کسب کرد. این دانشگاه هم اکنون در رتبه بندی QS ششمین دانشگاه برتر معماری جهان محسوب می شود. رشته معماری در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه کالیفرنیا تدریس می شود.

 • آزمون: شرکت در آزمون SAT یا ACT برای تحصیل در دوره کارشناسی
 • زبان تحصیل: انگلیسی ( تافل 80 برای کارشناسی و تافل 90 برای کارشناسی و دکتری)
 • هزینه تحصیل: 11442 دلار در سال
 • زمان شروع ترم: بهار فقط برای دوره های کارشناسی، پاییز برای تمام مقاطع

دانشگاه کمبریج

دانشگاه کمبریج | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشگاه کمبریج از معروف ترین دانشگاه های جهان به شمار می‌رود. این دانشگاه در مرکز شهر باستانی کمبریج، در 50 مایلی شمال لندن واقع شده است. کمبریج یک دانشگاه تحقیقاتی است که دارای 18000 دانشجو از سراسر جهان است. این دانشگاه به 31 دانشکده مستقل تقسیم می شود. دانشگاه کمبریج در سال 1209 تأسیس شد و چهارمین دانشگاه قدیمی جهان محسوب می شود. دانشجویان کمبریج 20 درصد از جمعیت این شهر را تشکیل می‌دهند و بیشتر کالج های قدیمی در نزدیکی مرکز شهر واقع شده اند. این دانشگاه دارای بیش از 100 کتابخانه است که در کل بیش از 15 میلیون کتاب دارند. دانشجویان در کمبریج به طیف وسیعی از کتاب ها و مقالات علمی جهان دسترسی دارند. همچنین در دانشگاه کمریج 9 موزه هنری، علمی و فرهنگی مشهور جهان مانند موزه فیتز ویلیام وجود دارد که در طول سال بازدید از آن ها برای عموم آزاد است.

دانشگاه کمبریج به دلیل تلاش برای تعالی آموزش دانشگاهی و ارزشهای علمی دانشجویی همیشه در بین دانشگاه های برتر جهان قرار می گیرد. این دانشگاه محل تحصیل ریاضی دانان برجسته، دانشمندان، سیاستمداران، معماران، حقوقدانان، فیلسوفان، نویسندگان و بازیگران است. نود و هشت برنده جایزه نوبل و 15 نخست وزیر انگلیس از دانشجویان این دانشگاه هستند. دانشگاه کمبریج محل تحصیل نخبگان علمی و هنری زیادی بوده است. رشته معماری از رشته های پرطرفدار و محبوب این دانشگاه محسوب می‌شود. رشته معماری در دانشگاه کمبریج در مقاطع و گرایش های گوناگون ارائه می شود.

رشته معماری و گرایش های آن در دانشگاه کمبریج:

 1. معماری (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری)
 2. معماری و طراحی شهری (کارشناسی ارشد پژوهشی)
 3. معماری و مطالعات شهری (کارشناسی ارشد پژوهشی)
 4. طراحی میان رشته ای برای محیط ساخته شده (کارشناسی ارشد)
 5. تاریخچه ساختمان سازی (کارشناسی ارشد)
 • آزمون: آزمون کتبی و عملی در مقطع کارشناسی برای ارزیابی توانایی علمی و طراحی دانشجویان، مصاحبه حضوری برای تمام مقاطع تحصیلی
 • زبان تحصیل: انگلیسی (آیلتس 7 به بالا)  دانشگاه کمبریج مدرک تافل را نمی پذیرد.
 • هزینه تحصیل: 27696 پوند در سال
 • زمان شروع ترم: پاییز و بهار

رشته معماری و گرایش های آن در دانشگاه کمبریج: | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشگاه چینهوا چین

دانشگاه چینهوا چین | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشگاه چینهوا یکی از بهترین دانشگاه های چین و جهان است. این دانشگاه از سال 2015 به عنوان یکی از بهترین های جهان برای تحصیل در رشته های مهندسی شناخته شده است. در دانشگاه چینهوا بیش از 110 انجمن دانشجویی وجود دارد و برنامه هایی از قبیل علم و فناوری، بهداشت و تناسب اندام، علوم انسانی، هنر و رفاه عمومی را تحت پوشش خود قرار می دهند. در حال حاضر این دانشگاه 36952 دانشجو و 5966 عضو هیئت علمی دارد. این دانشگاه سهمیه خاصی را برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته است.

دانشگاه چینهوا 78 برنامه کارشناسی در زمینه های مختلف از جمله علوم، مهندسی، تجارت، علوم انسانی، حقوق و پزشکی را ارائه می دهد. کلیه مقاطع کارشناسی ارشد چهار سال طول می‌کشد، به جز معماری (پنج سال) و پزشکی بالینی (هشت سال). بیشتر دوره های آموزشی به زبان چینی تدریس می شوند اما برخی از دروس به زبان انگلیسی آموزش داده می شوند. دانشگاه چینهوا بیش از 100 برنامه کارشناسی ارشد و 80 برنامه دکتری ارائه می دهد. این دانشگاه در حال حاضر 20 دوره آموزشی تحصیلات تکمیلی را به زبان انگلیسی ارائه می دهد.

رشته معماری و گرایش های آن در دانشگاه چینهوا:

 1. معماری (کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری)
 2. برنامه ریزی شهری و روستایی (کارشناسی ارشد و دکتری)
 3. معماری منظر (کارشناسی ارشد)
 • آزمون: ندارد.
 • زبان تحصیل: چینی و انگلیسی (تافل 85 – آیلتس 6.5)
 • هزینه تحصیل: 52880 یوان چین یا 7500 دلار در سال
 • زمان شروع ترم: پاییز و بهار

رشته معماری و گرایش های آن در دانشگاه چینهوا: | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشگاه ملی سنگاپور

دانشگاه ملی سنگاپور | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشگاه ملی سنگاپور (NUS) دانشگاه پرچمدار سنگاپور و آسیا است که یک رویکرد جهانی برای آموزش و پژوهش دارد. NUS بهترین دانشگاه کشور سنگاپور محسوب می شود. این دانشگاه 17 دانشکده مستقل دارد. دانشگاه ملی سنگاپور اولین دانشگاه تحقیقاتی مستقل در سنگاپور است. بیش از 38000 دانشجو از 100 کشور جهان در این دانشگاه در رشته های مختلف تحصیل می‌کنند. دانشگاه ملی سنگاپور با ایجاد یک جامعه علمی و فرهنگی از دانشگاهیان، محققان، کارمندان، دانشجویان و فارغ التحصیلان برای بهبود وضعیت آموزشی و ارتقا کیفیت علمی در جهان تلاش می کنند. در رتبه بندی QS دانشگاه ملی سنگاپور نهمین دانشگاه برتر جهان در رشته معماری است. رشته معماری در این دانشگاه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌شود.

 • آزمون: برای تحصیل در مقطع کارشناسی شرکت در آزمون ورودی و مصاحبه ضروری است.
 • زبان تحصیل: امکان تحصیل به زبان انگلیسی، برای مقطع کارشناسی داشتن مدرک زبان ضروری نیست. در مقطع کارشناسی ارشد داشتن مدرک آیلتس با نمره 6 به بالا و مدرک تافل با نمره 85 به بالا ضروری است.
 • هزینه تحصیل: کارشناسی 22000 تا 45000 دلار در سال – کارشناسی ارشد 22000 تا 35000 دلار در سال – دکتری 15000 تا 16000 دلار در سال
 • زمان شروع ترم: تابستان (اوت)  و زمستان (ژانویه)

مدرسه معماری منچستر (MSA)

مدرسه معماری منچستر (MSA) | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

مدرسه معماری منچستر که در فاصله نیم مایلی از مرکز شهر واقع شده است. مدرسه معماری منچستر از به هم پیوستن دو دانشگاه متروپولیتن منچستر و دانشگاه منچستر که بیش از صد سال قدمت دارند تشکیل شده است. MSA یک موسسه تحقیقاتی در زمینه رشته معماری است و جزء ده دانشگاه برتر معماری جهان در سال 2019 به شمار می رود. MSA به دلیل تنوع، کیفیت آموزشی بالا و موفقیت دانشجویان و فارغ التحصیلان خود شهرت زیادی کسب کرده است. رشته معماری به صورت کاملا تخصصی در مدرسه معماری منچستر توسط بهترین اساتید جهان تدریس می‌شود.

رشته معماری و گرایش های آن در دانشگاه مدرسه معماری منچستر:

 1. معماری (کارشناسی و کارشناسی ارشد)
 2. معماری و شهرسازی (کارشناسی ارشد)
 3. معماری منظر (کارشناسی ارشد)
 4. مرحله تحقیقاتی معماری (دکتری)
 • آزمون: آزمون ورودی ندارد. مصاحبه برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری
 • زبان تحصیل: انگلیسی (آیلتس 6.5) این دانشگاه مدرک تافل را نمی پذیرد.
 • هزینه تحصیل: 23000 تا 34500 پوند در سال برای دانشجویان بین المللی
 • زمان شروع ترم: پاییز و بهار

رشته های مرتبط با معماری

رشته های مرتبط با معماری | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

همان طور که قبلا گفته شد رشته معماری یک رشته ترکیبی از علم و هنر است. از این رو رشته های متنوع و زیادی با رشته معماری ارتباط مستقیم یا غیر مستقیم دارند. از رشته های مرتبط با معماری می توان به رشته های ریاضی، طراحی، گرافیک، مهندسی عمران، شهرسازی و ... اشاره کرد. در ادامه به بررسی ارتباط هر یک از این رشته ها با معماری می‌پردازیم.

رشته ریاضی: دانش ریاضی در رشته معماری بسیار کاربرد دارد. هندسه یکی از پرکابردترین شاخه های ریاضی در معماری است. معماران برای تعریف شکل فضایی یک سازه از هندسه و ریاضیات استفاده می کنند. معماران برای ایجاد تقارن و هارمونی در سازه های خود نیازمند دانش ریاضی هستند. در مصر باستان، یونان باستان، هند و جهان اسلام بناهایی از جمله اهرام، معابد، مساجد، کاخ ها و مقبره ها با نسبت های خاصی بنا شده بودند. در معماری اسلامی از اشکال هندسی و الگوهای کاشی‌کاری هندسی برای تزئین ساختمان ها چه در داخل و چه در خارج استفاده می شود. برخی از معابد هندو دارای ساختاری شبیه به فراکتال هستند و پیامی را درباره بی نهایت بودن کیهان شناسی هندو منتقل می کنند. در معماری رنسانس ، تقارن و تناسب به عمد مورد تأکید معمارانی همچون لئون باتیستا آلبرتی، سباستینو سرلیو و آندره پالادیو قرار گرفت. در قرن بیست و یکم، مجددا از تزئینات و اشکال هندسی برای پوشش ساختمان ها استفاده می شود.

معماران به دلایل مختلف از ریاضیات استفاده می كنند:

 1. آنها از هندسه برای مشخص کردن فرم فضایی ساختمان استفاده می کنند.
 2. معماران از ریاضیات برای طراحی فرم‌هایی استفاده می کنند که زیبا یا هماهنگ به نظر برسند.
 3. آنها ممکن است از اشیاء هندسی مانند کاشی برای تزئین ساختمان‌ها استفاده کنند.
 4. آنها ممکن است از ریاضیات در قالب مدل سازی کامپیوتری برای مقابله با حوادث طبیعی مانند باد،طوفان، زلرله و ... استفاده کنند.

برای مثال معماران با استفاده از دانش ریاضی در طراحی پایه های ساختمان، سعی می کنند تا سرعت باد را در پایه ساختمان های بلند به حداقل برسانند. بنابراین می توان نتیجه گرفت که رشته معماری و ریاضی به یکدیگر مرتبط هستند.

طراحی گرافیک

طراحی گرافیک | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

طراحی گرافیک ابزاری ارتباطی است که نقش مهمی در طراحی معماری ایفا می کند. از طراحی گرافیک برای ارتباط بصری در پروژه های معماری استفاده می شود. طراحی گرافیک نقش مهمی را در کلیه مراحل پروژه های معماری ایفا می کند. یک طراحی گرافیک خوب به معماران کمک می کند تا مفاهیم معماری را بهتر به کار ببرند ، به توسعه دهندگان کمک می کند تا پروژه های خود را به صورت هدفمند به بازار عرضه کنند و به تیم های املاک و مستغلات کمک می کند تا سریعتر املاک خود را بفروشند. غالبا ایده های بزرگ معماری به دلیل عدم توانایی در توصیف ایده از بین می روند. طراحی گرافیک می تواند به معماران در تجسم ایده هایشان کمک کند.

مهندسی عمران

مهندسی عمران | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

رشته های مهندسی عمران و معماری تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند اما در عین حال ارتباط تنگاتنگی با هم دارند. معماران و مهندسان عمران هنگام طراحی یک پروژه ساختمانی در کنار یکدیگر کار می کنند. یک معمار ظاهر بیرونی و داخلی سازه را توسعه می دهد، در حالی که مهندس عمران به دنبال روش هایی است تا اطمینان حاصل کند مواد و مصالحی که به منظور زیبایی شناسی مورد استفاده قرار گرفته‌اند، ایمن و پایدار باشند. رابطه بین معماری و مهندسی عمران بسیار مهم است. ارتباط و هماهنگی آنها با یکدیگر ، کیفیت و ایمنی کار ساخت و ساز را مشخص می کند. رشته های مهندسی عمران و معماری در برخی موارد تشابه زیادی با یکدیگر دارند. این دو رشته در آماده سازی و تولید یک سازه نقش دارند. مهندسین عمران و معماری وظایف مشترکی دارند مانند برنامه ریزی، طراحی و ساخت سازه ها. برخی معماری را یک زیر شاخه تخصصی از مهندسی عمران می دانند. مهندسان عمران برای طراحی و ساخت پروژه هایی در مقیاس بزرگ از جمله فرودگاه ها ، سیستم های آبرسانی و زیرساخت های عمومی تلاش می کنند. از طرف دیگر معماران در بهینه سازی ساختارها و سیستم های یک ساختمان تخصص دارند. می توان گفت رشته معماری و عمران یکدیگر را تکمیل می کنند.

درآمد ماهیانه (میانگین)

درآمد ماهیانه (میانگین) | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

وقتی سوال می شود که آیا یک معمار حقوق خوبی دریافت می‌کند، جواب اکثر افراد مثبت است. میزان درآمد یک معمار تا حد زیادی به تخصص و مهارت او بستگی دارد. یک معمار می تواند با انجام پروژه های کوچک درآمد ماهیانه قابل قبولی داشته باشد اما معمارانی که توانایی شرکت در پروژه های بزرگ ساخت و ساز را دارند می توانند درآمد بسیار زیادی را کسب کنند. همچنین میزان درآمد معماران در کشورهای مختلف جهان متفاوت است. درآمد متوسط یک معمار در آمریکا به صورت ماهانه 6873 دلار تخمین زده شده است. در حال حاضر دامنه حقوق ماهیانه معماران در سراسر ایالات متحده بین 5208 دلار تا 7500 دلار هستند. ایالت هایی که در آن ها معماران بیشترین درآمد را دارند عبارتند از: کالیفرنیا، جورجیا، ماساچوست، نیوجرسی و مینه‌سوتا

طبق آماری که در سال 2019 گردآوری شده است درآمد معماران در کانادا بین 5000 دلار تا 6250 دلار تخمین زده شده است. درآمد ماهیانه معماران در کشور انگلستان بین 2990 تا 3750 پوند است. این درآمد باتوجه به میزان تخصص و مهارت متغیر است. در اکثر کشورهای اروپایی هم معماران از درآمد خوبی برخوردارند. بازه درآمد یک معمار در اروپا 3333 تا 4583 یورو در ماه حساب شده است. در کشور دبی هم میزان درآمد ماهیانه یک معمار بین 2750 تا 3916 دلار است.

با توجه به رتبه بندی حقوق و دستمزد صنعت AEC، ایالات متحده و کانادا بیشترین حقوق را به معماران می دهند، با این حال کشورهای آسیایی مانند استرالیا و نیوزیلند بالاترین دستمزد را برای معماران و متخصصان ساخت و ساز ارائه می دهند. میانگین درآمد ماهیانه یک معمار در استرالیا 5166 دلار خواهد بود. همچنین در کشور نیوزلند درآمد یک معمار به طورمیانگین 10500 تا 11300 دلار نیوزلند تخمین زده شده است. در سنگاپور هم درآمد ماهیانه یک معمار 7500 دلار سنگاپور است.

متاسفانه میزان درآمد معماران در ایران مشخص نیست. درآمد معماران در ایران می تواند از یک میلیون تا ده میلیون در ماه متغیر باشد.

مقطع کارشناسی معماری

مقطع کارشناسی معماری | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

کارشناسی معماری اولین مدرک حرفه ای در رشته معماری است. در این مقطع دانشجویان تکنیک های طراحی خود را بیشتر پرورش می دهند. دوره کارشناسی معماری در اکثر دانشگاه های جهان 3 تا 4 سال طول می کشد اما در برخی از دانشگاه ها مقطع کارشناسی معماری 5 ساله است. در سال اول دروس پایه معماری ارائه می شوند و دانشجویان باید نمره خوبی را در این دروس کسب کنند. در این مدت دانشجویان در زمینه های طراحی و مفاهیم ساختاری اطلاعاتی کسب می کنند. دروس پایه معماری در دوره کارشناسی عبارتند از: ارتباطات تصویری، تئوری های طراحی، تاریخ معماری، مصالح ساختمانی، ساخت و ساز و عناصر ساختمانی

در دانشگاه های آمریکا سه نوع مقطع کارشناسی برای رشته معماری وجود دارد:

 • B.Arch
 • B.A.Arch
 • و B.S.Arch

دوره  (Bachelor of Architecture) B.ARCH:

 این دوره مهم ترین دوره کارشناسی معماری در آمریکا محسوب می شود زیرا دانشجویان پس از فارغ التحصیلی تبدیل به یک معمار معتبر می شوند و گواهینامه اجازه کار را از موسسه NAAB (موسسه ملی ارزیابی مدرک معماری) دریافت می کنند. دوره کارشناسی B.ARCH یک دوره پنج ساله است و دانشجویان پس از اتمام تحصیلی نیازی ندارند تا در مقطع کارشناسی ارشد ادامه تحصیل دهند زیرا آن ها گواهینامه معتبر NAAB را دریافت کرده اند و می توانند بدون اخذ مدرک کارشناسی ارشد در بزرگ ترین شرکت ها و موسسات معماری مشغول به کار شوند. دانشجویان باید سال آخر دوره کاروزی خود را در کنار یک معمار حرفه ای بگذرانند و تجربه کسب کنند.

دوره (Bachelor of Arts in Architecture) B.A.Arch:

دوره (Bachelor of Arts in Architecture) B.A.Arch: | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دوره کارشناسی B.A.Arch یک دوره تحصیلی چهار ساله است. دانشجویان در این دوره تمام دروس مربوط به رشته معماری را مطالعه می کنند اما تاکید بیشتر این دوره بر روی تقویت مهارت های طراحی است. در این دوره دانشجویان بیشتر با جنبه‌های هنری رشته معماری آشنایی پیدا می کنند. دانشجویان نمی توانند پس از اتمام این دوره تحصیلی گواهینامه معتبر معماری NAAB را دریافت کنند و به عنوان یک معمار مشغول به کار شوند. دانشجویانی که مدرک  B.A.Arch خود را دریافت می‌کنند باید در مقطع کارشناسی ارشد ادامه تحصیل دهند و پس از اخذ مدرک کارشناسی ارشد خود می توانند گواهینامه معتبر معماری را دریافت کنند.

دوره (Bachelor of Science in Architecture) B.S.Arch:

این دوره کارشناسی هم یک دوره چهار ساله است. دانشجویان در این دوره بیشتر با جنبه های علمی رشته معماری آشنا می‌شوند. دانشجویانی که می خواهند در مقطع کارشناسی ارشد در گرایش‌های معماری منظر و معماری داخلی تحصیل کنند بهتر است در دوره B.S.Arch  شرکت کنند. دانشجویان برای اخذ گواهینامه معتبر معماریNAAB  باید در دوره های کارشناسی ارشد معماری شرکت کنند و مدرک کارشناسی ارشد بگیرند.

در دانشگاه های دیگر هم ممکن است مدت دوره های کارشناسی متفاوت باشد اما در اکثر دانشگاه ها دانشجویان باید امتحانات کتبی و عملی زیادی را پشت سر بگذارند. برای مثال در کشور انگلستان دانشجویان پس از گذراندن دوره کارشناسی باید در آزمون RIBA یا  ARBشرکت کنند. این آزمون شامل سه دوره است. قبولی در دوره اول آزمون برای کسب مدرک کارشناسی معماری ضروری است. شرکت در دوره دوم و سوم آزمون RIBA برای کسب مدرک کارشناسی ارشد یا کسب مهارت های عملی است.

مقطع کارشناسی ارشد معماری

مقطع کارشناسی ارشد معماری | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دوره های کارشناسی ارشد معماری معمولا بر روی مهارت های عملی تمرکز دارند. شما در این دوره با مفاهیم عمیق تری از معماری و رابطه آن با جامعه و فرهنگ آشنا می شوید. در این دوره شما یاد می گیرید که چگونه از استودیو های طراحی دانشگاه، دستگاه های چاپ سه بعدی و کارگاه های مواد استفاده کنید. رشته معماری در مقطع کارشناسی ارشد گرایش‌های متفاوتی دارد و دانشجویان می توانند با توجه به استعداد و علاقه خود یکی از این گرایش ها را برای تحصیل انتخاب کنند. گرایش های معماری در ارشد عبارتند از: معماری داخلی، معماری منظر، فناوری معماری، مطالعات معماری، مدیریت پروژه و ساخت، برنامه ریزی شهری، طراحی شهری، بازسازی بناهای تاریخی و...

البته در تمام گرایش های معماری باید دوره های آموزشی مربوط به این مباحث را بگذرانید:

 • طراحی 
 • علم ساختمان 
 • مهندسی سازه 
 • تاریخ معماری و سایر مباحث مربوط به نظریه و عمل

مقاطع کارشناسی ارشد معماری هم دوره های مختلفی دارد. دوره کارشناسی ارشد MARCH، MCS و MA. همان طور که انتظار دارید دوره MCS معماری بیشتر بر روی پژوهش و فناوری تمرکز دارد و دوره MA بیشتر بر روی جنبه هنری معماری و طراحی متمرکز است. دوره MARCH برای دانشجویانی مناسب است که در رشته دیگری جز معماری مدرک کارشناسی دارند. شما از طریق ارائه مقاله های علمی، نمونه کارها، پروژه های طراحی عملی و امتحانات، ارزیابی می شوید. در انتهای دوره تحصیلی ارشد باید یک پایان نامه یا پروژه طراحی ارائه دهید تا نبوغ و مهارت خود را در طراحی و معماری نشان دهید. در صورت تحصیل تمام وقت دوره کارشناسی ارشد معماری حدود یک یا دو سال به طول می انجامد.

مقطع دکتری معماری

مقطع دکتری معماری | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دکتری معماری یک دوره پژوهشی سه ساله است که امکان تحقیق مستقل را زیر نظر یکی از اعضای هیئت دپارتمان آموزشی فراهم می کند. این دوره در صورت تحصیل پاره وقت ممکن است 5 سال به طول بینجامد. دانشجویان باید پایان نامه های خود را در  سال آخر تحصیلی ارائه دهند. معمولا پایان نامه نباید بیش از 80،000 کلمه باشد. پایان نامه دانشجویان توسط دو استاد ارزیابی می شود. و حداکثر تا سه ماه پس از ارسال پایان نامه، از دانشجو برای شرکت در آزمون شفاهی (دفاع از پایان نامه) دعوت می شود. این آزمون شفاهی معمولا در دانشکده معماری برگزار می شود. دانشجویان می توانند با شرکت در برنامه های آموزشی و تحقیقاتی که توسط گروه معماری ارائه می شود، مهارت های تحقیقاتی خود را بهبود بخشند. در رشته معماری دو نوع مدرک دکتری وجود دارد: 1. PHD معماری 2. D.ARCH

دوره PHD  یک دوره تحقیقاتی است که دانشجویان را برای سمت‌های تحقیقاتی و آموزشی مانند تدریس آماده می کند. در حالیکه دوره D.ARCH ساختاری شبیه به دوره کارشناسی ارشد دارد و دانشجویان را برای سمت ها و تخصص های حرفه ای معماری آماده می سازد.

در دوره PHD دانشجویان باید دوره های آموزشی و تحقیقاتی را با موفقیت پشت سر بگذارند. پس از اتمام این دوره های اصلی، دانشجویان در کلاس های گزینشی ثبت نام می کنند و کار خود را بر روی پایان نامه شروع می کنند. برخی از دوره های آموزشی و تحقیقاتی عبارتند از:

 • علم ساخت و ساز و روش‌های تحقیق
 • روش‌های تحقیق تاریخی در معماری
 • نقد در معماری
 • طراحی و عوامل اجتماعی و فرهنگی
 • کشورهای در حال توسعه و شهرنشینی
 • مبانی تحقیق

برنامه دکتری می تواند برای کسانی که قصد دارند از طریق آموزش عالی، در بخش تجارت یا مدیریت دولتی موقعیت های شغلی داشته باشند، مناسب باشد. در سال های اخیر، بخش تجارت نسبت به تخصص های ارائه شده از طریق برنامه های دکتری علاقه زیادی نشان داده است. در نتیجه ، تعداد زیادی از داوطلبان دکتری می توانند در بخش تجارت یا مدیریت دولتی مشغول به کار شوند.

گرایش ها و زیر مجموعه های معماری

گرایش ها و زیر مجموعه های معماری | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

معماری رشته ای بسیار گسترده است و گرایش‌ها و زیرمجموعه‌های بسیاری دارد. هر یک از این زیرمجموعه‌ها از اهمیت زیادی برخوردار هستند. در بعضی از دانشگاه‌ها دانشجویان می‌توانند در مقاطع ارشد و دکتری گرایش خود را تغییر دهند. مهم ترین گرایش های رشته معماری عبارتند از:

 • معماری داخلی
 • معماری منظر
 • برنامه ریزی شهری و منطقه‌ای
 • طراحی زیرساخت
 • طراحی صنعتی
 • تکنولوژی ساخت و ساز
 • طراحی محیط زیست
 • طراحی ساختمان تجاری
 • معماری و طراحی شهری
 • معماری و مطالعات شهری
 • شهرسازی
 • تاریخ و تئوری معماری و ...

اکثر این گرایش ها در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شوند و دانشجویان می توانند با توجه به استعداد خود در یکی از این گرایش ها ادامه تحصیل دهند. در ادامه به بررسی تعدادی از این گرایش های معماری می پردازیم.

معماری داخلی

معماری داخلی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در این شاخه از معماری، به طراحی فضای داخلی ساختمان توجه می شود. معماران باید با استفاده از ابزار خود، فضای درونی ساختمان را از منظر زیبایی شناسی و کاربردی بسازند. این رشته شباهت زیادی با رشته طراحی داخلی دارد. دانشجویانی که می خواهند در این رشته ادامه تحصیل دهند باید قدرت تخیل بالا و خلاقیت زیادی داشته باشند. همچنین مهارت طراحی در این رشته بسیار حائز اهمیت است. شما باید بتوانید طرحی را که در ذهن دارید بر روی کاغذ پیاده‌سازید. برای تحصیل در این رشته باید واحدهای تخصصی معماری داخلی را بگذرانید. دروس تخصصی این رشته عبارتند از: بیان معماری، بیان معماری داخلی، طرح معماری، طرح معماری داخلی، اصول فنی ساختمان، طرح تغییر عملکرد معماری داخلی، عناصر مدلار و پیش ساخته، مدیریت کارگاه، مقررات معماری داخلی، گرافیک معماری داخلی، آشنایی با طراحی صنعتی.

معماری منظر

معماری منظر | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

رشته معماری منظر معمولا در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شود. طراحی هر چیزی در اطراف شما و در زیر آسمان است بر عهده این رشته است. مانند بام سبز، پل‌های هوایی و آبی، محوطه‌های دانشگاهی، پارک‌ها و باغ‌ها و ... تمام این سازه‌ها توسط معماری منظر ساخته شده‌اند. به طور کلی، معماری منظر طیف عظیمی از هنر معماری را پوشش می‌دهد. هدف رشته معماری منظر دستیابی به یک تعادل بین محیط‌های ساخته شده و محیط های طبیعی است. معماری منظر با تمام انواع چشم اندازهای شهری و روستایی چه در مقیاس بزرگ و چه در مقیاس کوچک در ارتباط خواهد بود. ساختن فضاهای زیبا در شهر یکی از وظایف این رشته به شمار می رود.

مردم از دیدن باغ‌هایی با طراحی زیبا، پارک‌های عمومی، زمین‌های بازی، مناطق مسکونی، پردیس دانشگاه‌ها، مراکز خرید، زمین های گلف و پارکینگ‌های تفریحی لذت می برند. معماران منظر این مناطق را به گونه‌ای طراحی می کنند که نه تنها کاربردی بلکه زیبا و هماهنگ با محیط طبیعی باشند. آنها برای مکان ساخته شدن ساختمان‌ها، جاده‌ها و پیاده‌روها و همچنین نوع آرایش گل‌ها، درختچه‌ها و درختان در فضای عمومی، برنامه ریزی می کنند.

طراحی صنعتی

رابطه مشترک بین هنر، مهندسی و طراحی صنعتی یک رابطه مهم برای توسعه ایده های جدید است. طراحی صنعتی روشی حرفه ای برای طراحی محصولاتی است که هر روز توسط میلیون ها نفر در سراسر جهان استفاده می شود. طراحان صنعتی نه تنها به ظاهر یک محصول توجه می کنند بلکه به نحوه عملکرد آن نیز توجه دارند. هر محصولی که در خانه خود دارید و با آن در تعامل هستید، نتیجه یک فرآیند طراحی صنعتی است. در مرحله ساخت یک پروژه، طراحان صنعتی با طراحی و ارائه مدل سه بعدی نمونه های اولیه، محصول خود را آزمایش می کنند تا نواقص احتمالی آن را تشخیص دهند و بهترین محصول را برای کاربر طراحی کنند. در مراحل پایانی پروسه طراحی، طراحان صنعتی با مهندسان مکانیک، مهندسان مواد، تولید کنندگان و استراتژیست های برندسازی همکاری می کنند تا ایده های خود را از طریق تولید و بازاریابی به جامعه منتقل کنند.

زبان تحصیل در کشورهای مختلف

زبان تحصیل در کشورهای مختلف | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

رشته معماری در اکثر دانشگاه های تراز اول جهان ارائه می‌شود. تحصیل در یک دانشگاه معتبر و با درجه علمی بالا می‌تواند در آینده کاری و حرفه ای شما تاثیر بسیار زیادی بگذارد. کسانی که مدرک معماری خود را از یک دانشگاه تراز اول می گیرند به سرعت جذب بازار کار می شوند زیرا موسسه ها و شرکت های بزرگ معماری همواره به دنبال جذب استعداد های برتر این رشته هستند. اما یکی از موانع تحصیل در کشورهای مختلف، زبان تحصیل است. بسیاری از دانشجویان به دلیل مسلط نبودن به زبان کشور مقصد از رویای تحصیل در خارج دست خواهند کشید. اما نکته اینجاست که زبان تحصیل در بیشتر دانشگاه های بزرگ و معتبر جهان در  مقطع کارشناسی ارشد و دکتری انگلیسی است. برای مثال کشور آلمان دارای بهترین دانشگاه های جهان در رشته معماری است. در اکثر دانشگاه های آلمان زبان تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، انگلیسی است. بنابراین دانشجویان می توانند در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری رشته معماری در دانشگاه های آلمان به زبان انگلیسی تحصیل کنند.

دانشجویانی که قصد دارند در یکی از دانشگاه های معتبر جهان به زبان انگلیسی در رشته معماری تحصیل کنند باید مدرک زبان با نمره قابل قبول داشته باشند. داشتن مدرک آیلتس با نمره    6 به بالا یا مدرک تافل با نمره 78 به بالا الزامی است. البته بعضی از دانشگاه ها فقط مدرک آیلتس یا فقط مدرک تافل را قبول دارند. همچنین ممکن است دانشگاه هایی که درجه علمی بسیار بالایی دارند نمره آیلتس یا تافل بالاتری را از شما بخواهند. شما باید با مراجعه به سایت رسمی دانشگاه مورد نظر خود اطلاعات مربوط به مدرک زبان را مطالعه کنید.

امکان بورسیه شدن

امکان بورسیه شدن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

برخی از دانشجویان نمی توانند هزینه تحصیل و زندگی خود را در خارج از کشور تامین کنند و به دنبال اخذ بورسیه از دانشگاه های خارجی هستند. هرساله دانشجویان زیادی از سراسر جهان برای اخذ بورسیه تحصیلی اقدام می کنند. به همین دلیل رقابت بسیار سختی در بین دانشجویان برای اخذ بورسیه تحصیلی وجود دارد. بورسیه های تحصیلی انواع مختلفی دارند. برخی از آن ها فقط قسمتی از هزینه های دانشجو را پوشش می دهند و برخی دیگر تمام هزینه های دانشجو را در مدت تحصیل پوشش می‌دهند.

 برای رشته معماری بورسیه های تحصیلی زیادی در تمام مقاطع تحصیلی وجود دارد. البته اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی بسیار سخت است. اما در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری شانس بیشتری برای بورسیه شدن وجود دارد. دانشجویانی که رزومه تحصیلی خوبی دارند می توانند برای اخذ بورسیه تحصیلی معماری اقدام کنند. دانشگاه های معتبر به معدل شما در دوره تحصیلی قبل توجه ویژه‌ای دارند و مدارک تحصیلی شما را با توجه به سیستم آموزشی خود ارزیابی می کنند. داشتن مدرک زبان آیلتس و تافل با نمره بالا هم شانس شما را در اخذ بورسیه تحصیلی معماری بسیار بالا می برد. داشتن مدرک زبان برای اخذ بورسیه الزامی است.

برای مثال دانشگاه کوینزلند استرالیا برای مقطع ارشد رشته معماری در سال 2020 بورسیه تحصیلی در نظر گرفته است. مبلغ کل این بورسیه 40640 دلار استرالیا است. مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد معماری در دانشگاه کوینزلند دو سال خواهد بود. دانشجویانی که می خواهند برای اخذ بورسیه دانشگاه کوینزلند اقدام کنند باید این مدارک را داشته باشند:

 1. مدرک آیلتس 6.5 به بالا یا تافل 87 به بالا
 2. مدرک کارشناسی معماری با معدل بالا از یک دانشگاه معتبر
 3. ویزای دانشجویی

شما می توانید با مراجعه به سایت دانشگاه موردنظر خود از برنامه های بورسیه تحصیلی باخبر شوید و یا از طریق موسسه‌های اعزام دانشجو برای اخذ بورسیه تحصیلی اقدام کنید.

واحدهای درسی مشترک

رشته معماری در خارج | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

رشته معماری گرایش های متنوع و گوناگونی دارد. طراحی صنعتی، معماری داخلی، تکنولوژی ساخت و ساز، معماری منظر، برنامه ریزی شهری و منطقه ای، طراحی زیرساخت، طراحی محیط زیست، طراحی ساختمان تجاری تنها تعدادی از گرایش های رشته معماری هستند. هر کدام از این گرایش های واحد های تخصصی خود را دارند و دانشجویان با توجه به گرایشی که انتخاب می‌کنند باید این واحد های تخصصی را بگذرانند. برخی از واحد‌های درسی در گرایش های مختلف معماری مشترک خواهند بود. زیرا در نهایت تمام این رشته ها و گرایش ها زیرمجموعه رشته معماری هستند و طبیعی است که بعضی از واحدهای درسی در بین دو یا چند گرایش معماری مشترک باشند. به این دلیل که اکثر گرایش ها و رشته های مرتبط با معماری با یکدیگر واحدهای درسی مشترک دارند، دانشجویان می توانند در برخی از دانشگاه‌ها رشته خود را در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تغییر دهند.

واحدهای درسی مشترک بین گرایش ها و رشته های مرتبط با رشته معماری عبارتند از:

 • ریاضیات و آمار
 • هندسه مناظر
 • طرح معماری 1
 • طرح معماری 2
 • روش تحقیق در معماری
 • نظریه و روش‌های طراحی
 • نظریه های معماری
 • مقدمات طراحی معماری
 • مبانی معماری
 • متره و برآورد، نقشه برداری
 • شناخت مواد و مصالح
 • تنظیم شرایط محیطی
 • بیان معماری
 • عناصر مدلار و پیش ساخته
 • اصول فنی ساختمان و ...

آزمون های مرتبط با رشته معماری

کارشناسی

برخی از دانشگاه های تراز اول جهان برای جذب دانشجوی معماری در مقطع کارشناسی آزمون ورودی می گیرند و در صورت قبولی متقاضی در این آزمون او را برای انجام مصاحبه حضوری دعوت می کنند. دانشگاه آکسفورد یکی از این دانشگاه ها به شمار می‌رود.

متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا در رشته معماری باید در یکی از آزمون های SAT یا ACT شرکت کنند و نمره قابل قبولی کسب کنند. شرکت در دو مبحث درسی کافی است. یکی از این مباحث باید ریاضی و دیگری به دلخواه یکی از مباحث علوم مانند زیست، فیزیک یا شیمی باشد.

آزمون SAT

آزمون SAT | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

این آزمون میزان آمادگی تحصیلی دانش آموز را برای ثبت نام در دوره‌های کارشناسی می سنجد. مهارت های خواندن، نوشتن و ریاضیات دانش آموز در این آزمون ارزیابی می شود. بیشتر دانشکده‌ها و دانشگاه‌ها در ایالات متحده آمریکا، کانادا و همچنین سایر کشورها از آزمون SAT برای ارزیابی دانشجویان و پذیرش آن‌ها در دوره‌های کارشناسی استفاده می کنند. دانش آموزان باید برای پذیرش در یکی از دانشگاه‌های برتر آمریکا حداقل نمره 2400/2100 را در این آزمون کسب کنند.

ACT

آزمون ACT یک آزمون استاندارد است که به عنوان آزمون ورودی دانشگاه های آمریکایی شناخته شده است. در این آزمون پنج مهارت خواندن، نوشتن، ریاضیات، زبان انگلیسی و استدلال علمی دانش آموزان مورد ارزیابی قرار می گیرد. این آزمون در تمام دانشگاه های آمریکا و 225 دانشگاه خارج از آمریکا اعتبار دارد.

همچنین دانشجویان رشته معماری در انگلستان موظفند پس از اتمام دوره تحصیلی خود برای اخذ مدرک معتبر کارشناسی معماری در آزمون RIBA یا ARB شرکت کنند.

دوره کارشناسی ارشد و دکتری

دوره کارشناسی ارشد و دکتری | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

برای دوره کارشناسی ارشد و دکتری معماری برخی از دانشگاه‌ها از دانشجویان بین المللی آزمون ورودی آنلاین می گیرند. این آزمون ورودی مطابق با گرایش تحصیلی هر دانشجو در رشته معماری است. پس از قبولی در این آزمون از دانشجویان دعوت می شود تا در مصاحبه حضوری شرکت کنند و نمونه کار‌های خود را ارائه دهند.

آزمون آنلاین برخی از دانشگاه ها مانند دانشگاه UCL لندن، به این صورت است که دانشگاه برای دانشجویان یک پروژه عملی در نظر می گیرد و دانشجو باید این پروژه را در فرصت معین شده آماده کند و سپس آن را برای دانشگاه ارسال کند.

اکثر دانشگاه های جهان در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری معماری پس از بررسی مدارک دانشجو از او برای انجام مصاحبه حضوری دعوت می کنند. در این مصاحبه دانشجویان باید نمونه کارهای خود را ارائه دهند.

مجوز کار با مدرک

دانشجویان رشته معماری می توانند پس از اتمام دوره تحصیلی خود برای اخذ ویزای کاری اقدام کنند. شرایط اخذ ویزای کاری پس از اتمام دوره تحصیلی در کشورهای مختلف متفاوت است. اما معمولا دانشجویان اجازه دارند که پس از اتمام دوره تحصیلی، ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تغییر دهند و برای مدتی اجازه داشته باشند تا در کشور محل تحصیل خود در جست و جوی کار باشند.

در آمریکا نوعی ویزای دانشجویی وجود دارد که به دانشجویان بین المللی اجازه می دهد پس از اتمام دوره تحصیلی در کشور آمریکا بمانند و کار پیدا کنند:

ویزای دانشجویی F1

ویزای دانشجویی F1 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

بیشتر دانشجویان بین المللی در ایالات متحده ویزای دانشجویی F1 دارند. ویزای F1 به شما اجازه می دهد تا در پایان دوره تحصیلات خود برای آموزش عملی اختیاری (OPT) اقدام کنید. این نوع ویزا به شما این امکان را می دهد که به مدت یک سال در ایالات متحده بمانید تا بتوانید کاری متناسب با رشته تحصیلی خود پیدا کنید.

اگر مدرک تحصیلی شما متعلق به یکی از رشته های STEM (علم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات) باشد، می توانید تا 29 ماه پس از فارغ التحصیلی در آمریکا بمانید و شغلی متناسب با رشته تحصیلی خود پیدا کنید. اگر دراین مدت از طرف یک کارفرمای آمریکایی پیشنهاد کاری داشتید می توانید برای اخذ ویزای بلند مدت آمریکا اقدام کنید. بهتر است 90 روز قبل از پایان دوره تحصیلی خود برای اخذ ویزا F1 درخواست دهید.

در انگلستان دو نوع ویزا برای پیدا کردن کار پس از اتمام دوره تحصیلی وجود دارد:

ویزای :Tier2

ویزای Tier2 رایج ترین نوع ویزا در بین دانشجویان بین‌المللی انگلستان است. هدف این ویزا رفع مشکل کمبود نیروی کار متخصص در انگلستان است. متقاضیان اخذ این ویزا باید از طرف یک کارفرمای انگلیسی معتبر پیشنهاد شغلی داشته باشند. حداقل حقوق این شغل باید 30000 پوند در سال باشد.

ویزای Tier4:

ویزای Tier4: | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

این ویزا به دانشجویان دکتری که تحصیلات خود را به پایان رسانده‌اند اجازه می‌دهد تا به مدت 12 ماه در انگلستان حضور داشته باشند تا کاری متناسب با رشته تحصیلی خود پیدا کنند.

در کانادا دانشجویان می توانند پس از اتمام تحصیل به طورموقت مشغول به کار شوند و یا به طور دائم در کانادا زندگی کنند. ویزای اجازه کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) ممکن است بین هشت ماه تا سه سال اعتبار داشته باشد. مدت اعتبار این ویزا به مدت زمان تحصیل شما در کانادا بستگی دارد. مدت اعتبار این ویزا طولانی تر از دوره تحصیلی شما نخواهد بود. در این مدت دانشجویان اجازه دارند در کشور کانادا بمانند و کار پیدا کنند.

در استرالیا متداول ترین ویزای کار برای دانشجویان بین‌المللی ویزای تحصیلات تکمیلی 485 است. این ویزای موقت 18 ماه تا 4 سال اعتبار دارد و به هر فردی که حداقل 2 سال از تحصیلات دانشگاهی خود را در استرالیا گذرانده باشد، تعلق می‌گیرد.

در آلمان دانشجویان بین المللی می توانند پس از اتمام دوره تحصیلی، مدت زمان ویزای اقامت خود را تا 18 ماه افزایش دهند تا بتوانند شغل مورد نظر خود را در آلمان پیدا کنند. دانشجویان باید بلافاصله پس از پیدا کردن شغل مورد نظر برای اخذ اقامت بلند مدت آلمان یا اخذ کارت آبی اتحادیه اروپا اقدام کنند.

اکثر دانشگاه های معماری به دانشجویان فارغ التحصیل خود این اجازه را می دهند که برای مدتی در کشور مورد نظر اقامت داشته باشند تا بتوانند کاری متناسب با رشته خود پیدا کنند.

معماری در کشورهای مختلف

معماری در آمریکا

معماری در آمریکا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

براساس رتبه بندی QS در سال 2019 ، سه دانشگاه از بهترین دانشگاه های معماری جهان در ایالات متحده هستند: موسسه فناوری ماساچوست (MIT)، دانشگاه کالیفرنیا، برکلی (UCB) و دانشگاه هاروارد. دانشگاه‌های معماری آمریکا به دلیل برخورداری از کیفیت بالای آموزشی معماران برجسته ای را تربیت می کنند. اکثر دانشجویان معماری در آمریکا پس از فارغ التحصیلی جذب بازار کار می شوند و این خود یک مزیت بزرگ محسوب می شود. زبان تحصیل در آمریکا انگلیسی است و دانشجویان باید برای تحصیل در دانشگاه های آمریکا مدرک تافل یا آیلتس داشته باشند. بعضی از دانشگاه‌های آمریکا فقط مدرک تافل را به عنوان مدرک زبان انگلیسی قبول دارند و مدرک آیلتس را نمی پذیرند. هزینه تحصیل و زندگی در آمریکا بالااست. هزینه تحصیل در دانشگاه های مختلف با یکدیگر متفاوت خواهد بود. برای مثال هزینه تحصیل در رشته معماری در دانشگاه هاروارد حدود 50144 هزار دلار در سال و هزینه تحصیل در رشته معماری در موسسه فناوری ماساچوست (MIT) حدود 73160 هزار دلار در سال است. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی آمریکا بسیار کمتر از دانشگاه های خصوصی خواهد بود. برای مثال هزینه تحصیل در رشته معماری در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی (UCB) تنها 11442 دلار در سال است. البته دانشگاه های آمریکا در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری بورسیه‌های تحصیلی زیادی را در رشته معماری ارائه می دهند.

هزینه زندگی در کشور آمریکا بسیار بالااست. هزینه تخمینی زندگی در ایالات متحده حدود 10000 تا 12000 دلار در سال است که به طور متوسط در حدود 700 تا 1000 دلار در هر ماه خواهد بود. این هزینه ها شامل هزینه های محل اقامت، غذا، مسافرت، کتاب های درسی، پوشاک و... هستند.

جزئیات هزینه های زندگی در آمریکا برای دانشجویان بین‌المللی:

 • اجاره بها خوابگاه: 9800 دلار در سال برای دانشگاه‌های دولتی، 11100 دلار در سال برای دانشگاه‌های خصوصی
 • هزینه خورد و خوراک: 400 تا 600 دلار در ماه
 • هزینه حمل و نقل عمومی: 45 تا 100 دلار در ماه

معماری در انگلستان

معماری در انگلستان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشگاه های معماری انگلستان به دلیل داشتن درجه علمی بالا و انجام پروژه های تحقیقاتی شهرت بسیار زیادی دارند. نام چندین دانشگاه معماری انگلستان در رتبه بندی QS به چشم می‌خورد. دانشجویان معماری در انگلستان باید پس از اتمام دوره تحصیلی خود در امتحانات RIBA شرکت کنند. پس از قبولی در این آزمون دانشجویان عضو انستیتیو رویال معماران انگلیس می شوند و می توانند به عنوان یک معمار فعالیت‌های حرفه‌ای خود را آغاز کنند. دانشجویان بین المللی غیر انگلیسی زبان باید برای تحصیل در دوره های معماری در دانشگاه انگلستان مدرک زبان ایلتس یا تافل داشته باشند. بعضی از دانشگاه‌های انگلستان فقط مدرک آیلتس را قبول می کنند. هزینه تحصیل در رشته معماری در دانشگاه های مختلف انگلستان متفاوت است. برای مثال هزینه تحصیل در رشته معماری در دانشگاه UCL 25770پوند در سال است. میانگین هزینه تحصیل در رشته معماری در دانشگاه های انگلستان بین 23000 تا 34500 پوند در سال است.

هزینه زندگی در شهرهای بزرگ انگلستان مانند لندن بسیار بالا است. به طور میانگین هزینه زندگی در انگلستان برای دانشجویان بین المللی 989 پوند در ماه خواهد بود.

:جزئیات هزینه های زندگی در انگلستان برای دانشجویان بین‌المللی

 • اجاره بهای خوابگاه: 450 پوند در ماه
 • خورد و خوراک: 200 پوند در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 45 پوند در ماه

معماری در کانادا

معماری در کانادا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشجویان زیادی از سراسر جهان دانشگاه های کانادا را برای تحصیل در رشته معماری انتخاب می کنند. رشته معماری در 24 دانشگاه و موسسه آموزش عالی کانادا ارائه می شود. هزینه تحصیل در دانشگاه کانادا در مقطع کارشناسی معماری حدود 30000دلار کانادا در سال است. هزینه تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری معماری پایین تر است و حدود 16497 دلار کانادا در سال خواهد بود. هزینه زندگی در شهرهای مختلف کانادا متفاوت است. هزینه زندگی دانشجویی در کانادا به طور میانگین 1320 دلار کانادا در ماه است.

جزئیات هزینه های زندگی در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی:

 • اجاره بها خوابگاه: 600 دلار در ماه
 • خورد و خوراک: 300 دلار در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 40 دلار در ماه

معماری در آلمان

کشور آلمان بهترین دانشگاه های معماری جهان را دارد. تحصیل در رشته معماری در اکثر دانشگاه های دولتی آلمان رایگان است. به همین دلیل دانشجویان زیادی از سراسر جهان برای تحصیل در دانشگاه های آلمان اقدام می کنند. از این رو رقابت سختی بین دانشجویان بین المللی برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمان وجود دارد. زبان تحصیل در دانشگاه‌های آلمان در مقطع کارشناسی عمدتا آلمانی و در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری زبان تحصیل عمدتا انگلیسی است. هزینه تحصیل رشته معماری در دانشگاه های خصوصی آلمان بسیار بالا است و در برخی از دانشگاه‌های خصوصی حدود 30000 یورو در سال است. علاوه بر رایگان بودن تحصیل در دانشگاه دولتی، هزینه زندگی در آلمان هم بسیار مقرون به صرفه خواهد بود. هزینه زندگی در آلمان به طور میانگین 10200 یورو در سال است.

جزئیات هزینه های زندگی در آلمان برای دانشجویان بین‌المللی:

 • اجاره بها خوابگاه: 234 یورو در ماه
 • خورد و خوراک: 168 یورو در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 94 یورو در ماه

معماری در فرانسه

هر ساله دانشجویان زیادی برای تحصیل در رشته معماری دانشگاه‌های فرانسه را انتخاب می کنند. رشته معماری در فرانسه از جایگاه بسیار ویژه ای برخوردار است. کشور فرانسه دارای بناهای دیدنی با معماری های شگفت انگیز است. از این رو دانشجویان معماری می توانند با مشاهده ساختمان‌ها و بناها بر دانش معماری خود بیفزایند. زبان تحصیل در کشور فرانسه در مقطع کارشناسی فرانسوی و در مقاطع ارشد و دکتری عمدتا انگلیسی است. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه برای دانشجویان غیر اروپایی بیشتر خواهد بود. هزینه تحصیل در رشته معماری در دانشگاه‌های دولتی فرانسه بدین گونه است: مقطع کارشناسی 2770 یورو در سال - مقطع کارشناسی 3770 یورو در سال - مقطع دکتری 380 یورو در سال

 • هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی فرانسه از 3000 تا 20000 یورو در سال متغیر است.
 • هزینه زندگی در فرانسه در شهری بزرگ و توریستی مانند پاریس بسیار بالا است. هزینه زندگی یک دانشجو در فرانسه به طورمیانگین 850 تا 1000 یورو در ماه است.

جزئیات هزینه های زندگی در فرانسه برای دانشجویان بین‌المللی:

 • اجاره بها خوابگاه: 150 تا 600 یورو در ماه
 • خورد و خوراک: 300 یورو در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 30 یورو در ماه

معماری در ایتالیا

دانشگاه‌های معماری ایتالیا از دانشگاه‌های بسیار معروف جهان هستند. کشور ایتالیا مقصد تحصیلی بسیار ایده آلی برای دانشجویان معماری است. زبان تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی ایتالیایی و در مقطع ارشد و دکتری انگلیسی و ایتالیایی است. هزینه تحصیل در رشته معماری در دانشگاه‌های ایتالیا بسیار مقرون به صرفه خواهد بود. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ایتالیا در رشته معماری حدود 1000 یورو در سال است. البته شهریه بعضی از دانشگاه‌های برتر ایتالیا ممکن است بیشتر از 1000 یورو در سال باشد. هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا به طور میانگین 750 تا1450 یورو در ماه است.

جزئیات هزینه های زندگی در ایتالیا برای دانشجویان بین‌المللی:

 • اجاره بها خوابگاه: 250 تا 300 یورو در ماه
 • خورد و خوراک: 200 یورو در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 25 تا 35 یورو در ماه

معماری در هلند

معماری در هلند | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

نام یکی از دانشگاه‌های هلند در لیست برترین دانشگاه‌های معماری جهان به چشم می خورد. دانشگاه فناوری دلفت توانست در سال 2019 رتبه سوم را در بین بهترین دانشگاه های معماری جهان کسب کند. زبان تحصیل در مقطع کارشناسی هلندی و در مقطع ارشد و دکتری انگلیسی است. هزینه تحصیل در رشته معماری در این دانشگاه 14500 یورو در سال در مقطع کارشناسی 18750 یورو در سال و در مقطع کارشناسی ارشد است. هزینه زندگی در هلند با توحه به شهر محل تحصیل متفاوت است. به طور میانگین هزینه زندگی در هلند از 650 تا 1500 یورو در ماه است.

جزئیات هزینه‌های زندگی در هلند برای دانشجویان بین‌المللی:

 • اجاره بها خوابگاه: 350 یورو در ماه
 • خورد و خوراک: 170 یورو در ماه
 • حمل و نقل: 35 یورو در ماه

معماری در سوئیس

موسسه فناوری فدرال زوریخ یکی از دانشگاه‌های برتر سوئیس و جهان در رشته معماری است. هزینه پایین تحصیل در سوئیس این کشور را به مقصدی ایده آل برای دانشجویان بین المللی تبدیل کرده است. زبان تحصیل در سوئیس زبان آلمانی است. برای مثال هزینه تحصیل رشته معماری در موسسه فناوری فدرال زوریخ 1160 فرانک سوئیس در سال است.  هزینه تحصیل در اکثر دانشگاه های سوئیس برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد 1229 فرانک در سال خواهد بود.  هزینه زندگی در سوئیس به طور میانگین 1400 تا 1967 فرانک در ماه است.

جزئیات هزینه های زندگی در سوئیس برای دانشجویان بین‌المللی:

 • اجاره بها: 491 تا 874 فرانک در ماه
 • خورد و خوراک: 327 فرانک در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 65 فرانک در ماه

معماری در چین

کشور چین در زمینه دانش معماری پیشرفت فوق العاده ای داشته است. دانشگاه چینهوا از برترین دانشگاه های چین و آسیا است. این دانشگاه جزء ده دانشگاه برتر معماری در جهان است. زبان تحصیل در دانشگاه های چین چینی و انگلیسی است. هزینه تحصیل در رشته معماری در این دانشگاه 52880 یوان چین در سال است که معادل7500 دلار در سال خواهد بود. هزینه زندگی در چین به طور متوسط 4220 یوآن تا 7000 یوآن در ماه است.

جزئیات هزینه های زندگی در چین برای دانشجویان بین المللی:

 • اجاره بها خوابگاه: 1000 تا 2800 یوآن در ماه
 • خورد و خوراک: 1400 یوآن در ماه
 • حمل و نقل: 105 یوآن در ماه

معماری در ترکیه

تعداد دانشجویان بین المللی که در ترکیه تحصیل می کنند، در سال های اخیر افزایش چشمگیری پیدا کرده است. در حال حاضر حدود 650000 دانشجوی خارجی در ترکیه مشغول به تحصیل هستند که این نشان دهنده کیفیت بالای آموزشی دانشگاه های ترکیه است. دانشگاه های ترکیه در سال 2019، 29 برنامه آموزشی معماری در مقطع کارشناسی و 22 برنامه آموزشی معماری در مقطع کارشناسی ارشد ارائه دادند. همچنین در اکثر دانشگاه‌های ترکیه امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد. هزینه تحصیل در رشته معماری در یکی از دانشگاه های دولتی ترکیه به زبان انگلیسی 450 تا 1500 دلار در سال است. میانگین هزینه زندگی در ترکیه 1000 تا 2000 لیر خواهد بود.

جزئیات هزینه های زندگی در ترکیه برای دانشجویان بین‌المللی:

 • اجاره بها خوابگاه: 1500 تا 2000 لیر در ماه
 • خورد و خوراک: 1500 لیر در ماه
 • حمل و نقل: 400 لیر در ماه

کشورهای متقاضی کار برای رشته معماری

کشورهای متقاضی کار برای رشته معماری | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

کشورهای پیشرفته همیشه به دنبال جذب استعدادهای برتر در رشته معماری هستند. کشورهایی همچون انگلستان، کانادا، ترکیه، سنگاپور و ژاپن به دنبال جذب نیروی متخصص در رشته معماری هستند. دانشجویانی که در دانشگاه های معتبر تحصیل کرده اند سریع تر جذب بازار کار بین المللی در رشته معماری می شوند. موسسات و شرکت های معماری همیشه سعی دارند تا نیروهای متخصص این رشته را از سراسر جهان به مجموعه خود اضافه کنند. ترکیه به عنوان یک کشور در حال توسعه در سال‌های اخیر توجه ویژه ای به رشته معماری داشته است. از همین رو فرصت های شغلی زیادی را برای رشته معماری ایجاد کرده و  نیاز به نیروی متخصص معماری دارد. متقاضیان می‌توانند رزومه تحصیلی و کاری خود را به موسسات و شرکت های معماری که به دنبال جذب نیروی خارجی هستند، ارسال کنند. این شرکت ها رزومه تحصیلی و کاری شما را بررسی می کنند. سپس ممکن است از شما برای شرکت در مصاحبه حضوری دعوت کنند. شما پس از قبولی در مصاحبه می توانید به عنوان یک معمار مشغول به کار شوید. کشورهای زیادی مانند استرالیا، آمریکا، کانادا، انگلستان، سنگاپور و ... به دلیل کمبود نیروی متخصص معماری در کشور خود از معماران حرفه ای در سراسر جهان دعوت به همکاری می کنند. متقاضیان می توانند با بررسی سایت های کاریابی بین المللی از فرصت های شغلی در حوزه معماری مطلع شوند.

روش های اخذ پذیرش

روش های اخذ پذیرش | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی برای رشته معماری بسیار سخت است. بعضی از دانشگاه‌های برتر جهان در مقطع کارشناسی از متقاضیان آزمون ورودی می گیرند. برای مثال افرادی که می‌خواهند در یکی از دانشگاه‌های آمریکا در مقطع کارشناسی تحصیل کنند باید در یکی از آزمون‌های ورودی SAT یا ACT شرکت کنند و نمره بالایی را در این آزمون ها کسب کنند. اما شانس اخذ پذیرش در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری بسیار  بیشتر است. هر ساله دانشجویان زیادی برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های معتبر جهان با یکدیگر به رقابت می پردازند. در این میان دانشجویانی که رزومه تحصیلی قوی تر و نمره زبان بالاتری دارند می توانند از دانشگاه‌های تراز اول جهان پذیرش بگیرند.

 دانشجویانی که می خواهند برای رشته معماری در مقطع فوق‌لیسانس از دانشگاه‌های خارجی پذیرش بگیرند باید دارای مدارک و شرایط زیر باشند:

 • مدرک کارشناسی از یک دانشگاه معتبر
 • رزومه تحصیلی قوی (ریز نمرات خوب و معدل بالا)
 • مدرک آیلتس یا تافل (نمره مورد قبول هر دانشگاه متفاوت است.)
 • دارای حداکثر 35 سال سن (برخی دانشگاه‌ها محدودیت سنی ندارند.)

دانشجویان باید در مدت زمان تعیین شده این مدارک را به دانشگاه مورد نظر خود ارسال کنند. دانشگاه رزومه شما را بررسی می کند. سپس ممکن است از شما آزمون ورودی آنلاین بگیرند. برخی از دانشگاه‌های معماری برای ارزیابی دانش معماری دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد، آزمون های عملی آنلاین برگزار می کنند. دانشجویان پس از اخذ نمره قبولی در این آزمون باید در مصاحبه حضوری شرکت کنند و نمونه کارهای خود را ارائه دهند.

برای اخذ پذیرش دوره دکتری معماری دانشجو باید دارای مدارک و شرایط زیر باشد:

 • مدرک کارشناسی وکارشناسی ارشد از یک دانشگاه معتبر
 • رزومه تحصیلی قوی
 • مدرک آیلتس یا تافل
 • داشتن مقاله علمی پژوهشی
 • دارای حدکثر 40 سال سن (برخی دانشگاه ها محدودیت سنی ندارند.)

دانشجویانی که مقاله علمی یا پژوهشی دارند شانس بیشتری برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های خارج خواهند داشت. اکثر دانشگاه‌ها برای پذیرش دوره دکتری از دانشجویان برای مصاحبه حضوری دعوت می کنند. دانشجو باید نمونه کارهای خود را در این مصاحبه ارائه دهد و نبوغ و خلاقیت خود را ثابت کند.

دانشجویان نباید فراموش کنند که نمره آیلتس و تافل در اخذ پذیرش از دانشگاه‌های خارجی بسیار تاثیرگذار است. هر دانشگاهی یک نمره حداقل را برای آزمون آیلتس و تافل در نظر گرفته است. دانشجویان می توانند با مراجعه سایت دانشگاه موردنظر خود از حداقل نمره در نظر گرفته شده برای این آزمون ها مطلع شوند. به یاد داشته باشید که برخی از دانشگاه‌های آمریکا فقط مدرک تافل را می پذیرند و برخی از دانشگاه‌های انگلستان هم فقط مدرک آیلتس را قبول می کنند.

ویزا

شهروندان یک کشور برای ورود به کشوری دیگر نیاز به ویزا دارند. ویزا سندی است که به شما اجازه می دهد وارد کشور موردنظر خود شوید و برای مدتی در آن جا اقامت کنید. به طورکلی اخذ ویزای کشورهایی که جنبه توریستی دارند بسیار راحت تر از کشورهای دیگر است. برای مثال اخذ ویزای کشور فرانسه بسیار راحت تر از اخذ ویزای کشور کانادا است. اخذ ویزای کشورهای اروپایی برای ایرانیان کمی سخت خواهد بود اما در میان کشورهای عضو شینگن، کشورهایی هستند که اخذ ویزا از آن ها برای ایرانیان بسیار راحت است.

این کشورها عبارتند از:

 • اسلواکی
 • لوکزامبورگ
 • فنلاند
 • ایسلند و لیتوانی.

ویزا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

ویزا انواع گوناگونی دارد:

 1.  ویزای تحصیلی
 2. ویزای کاری
 3. ویزای شینگن
 4. ویزای توریستی 
 5. ویزای کسب و کار
 6. ویزای تجاری
 7. ویزای عبوری یا ترانزیت

افراد باید با توجه به هدف سفر خود یکی از  این ویزاها را اخذ کنند. دانشجویانی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند باید برای اخذ ویزای تحصیلی خود اقدام کنند. ویزای تحصیلی به دو گونه کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می شود. ویزای تحصیلی کوتاه مدت برای دانشجویانی است که باید برای پذیرش و ثبت نام در دانشگاه مورد نظر حضور داشته باشند. ویزای تحصیلی بلند مدت برای دانشجویانی است که قصد دارند در یک بازه زمانی چند ساله در کشور مورد نظر تحصیل کنند. اخذ ویزای تحصیلی هر کشور شرایط خاص خود را دارد اما شرایط عمومی و مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی، تقریبا برای تمام کشور ها یکسان است.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی عبارتند از:

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • پاسپورت معتبر (حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد.)
 • دو قطعه عکس
 • مدرک پذیرش تحصیلی از طرف یک دانشگاه خارجی
 • اثبات تمکن مالی
 • بلیط رفت و برگشت هواپیما
 • قرارداد خوابگاه یا اجاره نامه محل سکونت
 • مدارک تحصیلی دوره های قبلی
 • مدرک زبان آیلتس یا تافل
 • عدم سوءپیشینه

دانشجویان باید برای اخذ ویزای تحصیلی به کنسولگری یا سفارت کشور مورد نظر خود مراجعه کنند و مدارک مورد نیاز را به کارمند سفارت یا کنسولگری ارائه دهند.

شغل های مرتبط با معماری

 دانشجویانی که در رشته معماری و یا یکی از گرایش های آن تحصیل می کنند فرصت های شغلی زیادی را پیش روی خود خواهند داشت. دانشجویان این رشته به دلیل انجام پروژه های عملی فراوان در طول دوران تحصیلی، مهارت های زیادی را کسب کرده‌اند. نقشه کشی، طراحی، عکاسی، قدرت حل مسئله و برنامه‌ریزی تنها تعدادی از این مهارت ها هستند. فارغ‌التحصیلان رشته معماری و گرایش های آن می توانند به راحتی جذب بازار کار شوند و ودرآمد خوبی کسب کنند. در ادامه به شغل هایی که مرتبط با رشته معماری هستند اشاره می‌کنیم و درباره هر کدام از آن ها به طور مختصر صحبت می‌کنیم.

معمار منظر

معمار منظر | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

وظیفه معمار منظر طراحی فضاهای عمومی و فضا‌های باز مانند پارک‌ها، پل‌ها، باغ‌ها، دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها و ... در جامعه هستند. معماران منظر باید هم به عوامل زیبایی شناسی و هم به کاربردی بودن طرح توجه داشته باشند. یکی دیگر از وظایف معماران منظر ترمیم و مرمت فضاها و بناهای آسیب دیده هستند. معماران منظر با ساخت سقف های سبز بر روی پشت بام خانه‌ها می توانند آب‌های باران را جذب کنند، آلودگی هوا را کاهش دهند و در عین حال منظره‌ای زیبا را ارائه دهند. معماران منظر در حفظ و بازسازی مناظر تاریخی هم نقش دارند. حرفه معماری منظر نقش مهمی را در حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست بر عهده دارد.

برنامه ریز شهری

یک برنامه ریز شهر ممکن است بر روی یک تخصص خاص متمرکز شود و عناوینی مانند برنامه ریز منطقه ای، برنامه ریز دوربرد، برنامه ریز حمل و نقل، برنامه ریز زیرساخت، برنامه ریز محیط زیست را کسب کند. برنامه ریز شهری کسی است که برنامه یا برنامه هایی را برای استفاده از زمین یک منطقه تدارک می‌بیند. آنها با استفاده از برنامه ریزی برای احیای مجدد فضاهای طبیعی در شهرها، شهرستان ها و کلان شهرها اقدام می‌کنند. برنامه ریزان شهری نیازهای جامعه را شناسایی می‌کنند و برنامه هایی کوتاه مدت و بلند مدت برای ایجاد، رشد و یا احیای یک جامعه یا منطقه ایجاد می کنند. با رشد جمعیت یا تغییر منطقه، برنامه ریزان به جوامع كمك می كنند تا مسائل اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی آن منطقه را مدیریت كنند.

طراح محصول

طراح محصول باید با توجه به نیاز های مشتری و خواسته‌های کارفرما محصولی زیبا و در عین حال کاربردی را طراحی کند. تمام وسایلی که از آن استفاده می کنید توسط یک طراح محصول ساخته شده است. مسئولیت اصلی یک طراح محصول این است که ایده‌ها و نیازهای گسترده مشتری را به محصولاتی ساده، کاربردی و زیبا تبدیل کند. طراحان محصول نقش مهمی را در موفقیت فروش یک محصول در بازار ایفا می کنند.

طراح داخلی

طراح داخلی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

بسته به اندازه پروژه ممکن است یک طراح داخلی به صورت جداگانه یا با یک تیم کار کند. به عنوان مثال برای  یک اقامتگاه خانوادگی طراح به تنهایی کار طراحی را انجام می‌دهد. اما در یک پروژه تجاری بزرگ کار طراحی اغلب با همکاری یک شرکت طراحی داخلی انجام می پذیرد. طراحان داخلی در ایجاد یا نوسازی فضاهایی که در آن زندگی می کنیم نقش دارند. یک طراح داخلی باید با توجه به سلیقه مشتری فضای داخلی ساختمان را طراحی کند. طراحان داخلی باید زیبایی فضای داخلی و کاربردی بودن این فضا توجه کنند.

مدیر پروژه

مسئولیت برنامه ریزی و سازماندهی پروژه‌ها از وظایف مدیر پروژه است. مدیر پروژه باید تاریخ اتمام پروژه را تعیین کند، مسئولیت های مختلف را بین کارمندان تقسیم کند و به روند پیشرفت پروژه نظارت کند. مدیر پروژه پل ارتباطی بین مدیریت و تیم های اجرایی پروژه است. مدیر پروژه باید به طور مرتب با مشتری در تماس باشد تا با نیازها و خواسته های مشتری و اهداف پروژه آشنا شود. یک مدیر پروژه باید بتواند مشکلات پروژه را شناسایی و برطرف کند.

مدیر ساخت و ساز

مدیر ساخت و ساز از زمان شروع پروژه ساخت در کنار معماران و مهندسان کار می کند. یکی از وظایف مدیر ساخت و ساز برآورد هزینه پروژه، تامین بودجه لازم برای انجام پروژه و تهیه جدول ساعت کاری است. همچنین باید روش ها و استراتژی‌های ساخت و ساز مناسبی را برای یک پروژه انتخاب کند، به مشتری درباره پیشرفت کار گزارش دهد، با معماران، مهندسان و سایر متخصصان ساخت و ساز همکاری کند، کارگران ساختمان سازی را انتخاب و استخدام کند، در صورت نیاز پرسنل ساخت و ساز را راهنمایی کند و بر کار آن ها نظارت داشته باشد.

معمار مرمت کار

همانطور که از اسم این حرفه مشخص است، وظیفه معمار مرمت‌کار بازسازی و مرمت ابنیه تاریخی است. افرادی که به تاریخ و باستان شناسی علاقه دارند می توانند در این حرفه موفق شوند. معماران مرمت همچنین در حفاظت از ابنیه تاریخی تخصص دارند و از فرسوده شدن بافت های تاریخی جلوگیری می کنند. معماران مرمت با استفاده از ابزار خاصی به مرمت، نوسازی و یا بازسازی بناهای تاریخی می پردازند. این افراد نقش بسیار مهمی را در حفاظت از میراث فرهنگی کشورها برعهده دارند. از این رو حرفه معماری مرمت از مهم ترین و جذاب ترین حرفه‌های مربوط به معماری است.

مشاوره رشته معماری در خارج